wmt. im&wmm, De Gemeentebegrooting. De Zakelijke Belasting op het Bedrijf. Malversaties te Amersfoort. UIT DEN OMTREK. ARÜSTERDÊMS6HE BEURS. H' 124% 71'/, Een schrijven van de Commissie van Bijstand in het beheer der gemeente- financiën. De commissie adviseert o.m. tot verpachting van den Stads schouwburg en tot sterke vermindering van het aantal ambtenaren en werklieden bij de gemeente, o.a. door concentratie van bedrijven en diensten. Afschaffing van den vacantietoeslag en van den kindertoeslag. Het erfpachtstelsel en de pensioenbijdrage. TWEE HOOIBERGEN VERBRAND. Haarlemse he Orkest Vereeniging. De sluiting van het Telegraafkantoor. N.V. Filmfabriek „Hollandia." Inwijding der R. K. School aan de Antoniestraat. Frysk Selskip „Gijsbert Japicx". BURGERLIJKE STAND. VAN ONZE RECHTBANK. ZAANDAM. LAATSTE NIEUWS. Minister Coliin bij de Koningin. SCHOTEN (Doro). SCHOTEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. OVERVEEN. Het volgend schrijven is aan den raad ge richt; De Commissie van bijstand in het beheer van de gemeente-financiën, bericht uw col lege, dat zij zich met de ontwerp-begrooting dienst 1924 kan vereenigen. De Commissie is den voorzitter dankbaar, dat hij in zijne aan haar verstrekte afzon derlijke nota onomwonden den financieelen toestand der gemeente heeft weergegeven. Zij is op dien grond er van doordrongen, dat de toestand, hoewel niet verontrustend, niet temin als ernstig moet worden beschouwd. Zij is tevens overtuigd van de noodzakelijk heid van eene sterke bezuiniging en is van oordeel, dat voor krachtige middelen ter be reiking van dat doel niet moet worden te ruggeschrikt. Met algemeene stemmen adviseert de Com missie te besluiten: a. In de schoolgebouwen waarin twee scholen gevestigd zijn, de 7e klasse dier scholen zooveel mogelijk te vereenigen. b. Wat de lagere scholen betreft, met in gang van 1 September 1924 te bevorderen dat de klassen zullen worden bevolkt met een aantal leerlingen, overeenkomende met het maximum der gemeente-verordening, zijnde 40. c. Om te beginnen met het seizoen 1924- 1925 de schouwburg te verpachten, aangezien het naar hare'meening niet toelaatbaar is dat de gemeente jaarlijks een bedrag van eenlge beteekenis, (voor 1924 pl.m. 20.000) gaat toeleggen op een schouwburg-exploitatie. d. Door concentratie van bedrijven en diensten en ook op andere wijze het aan tal ambtenaren en werklieden bij de gemeen te sterk te verminderen. In verband met den finantieelen toestand van de gemeente is de grootst mogelijke meerderheid van de Commissie van oordeel, dat de zakelijke belasting op het bedrijf voor 1924 nog niet kan worden afgeschaft. Eenzelfde meerderheid meent, dat de vacan tietoeslag moet vervallen en dat in overwe ging moet worden genomen, ook den kinde- rentoeslag af te schaffen in dien zin, dat geen bijslag meer wordt gegeven voor kinderen, die na 31 December 1923 zullen worden ge boren, zoodat vanaf 1 Januari 1924 deze toe slag uitsterft. Een minderheid in de Commissie achtte het gewenscht, te breken met het stelsel tot uitgifte van grond in erfpacht; de noodzake lijkheid werd betoogd, zoo spoedig mogelijk tot verkoop van grond over te gaan. Eenzelfde minderheid meende nog dat de gemeente moet overgaan tot verhaal der pensioenbijdrage op het gemeente-personeel. Gisterenavond omstreeks half 11 werd aan de Hecmsteedsche politie gemeld, dat twee rietschelven, staande aan de Houtva^rt te Heemstede, in de omgeving van de zwem school en toebehoorende nan den heer K., in brand waren geraakt. Toen de brandweer arriveerde, stonden die schelven reeds in lichte laaie. De brandweer is den geheelen nacht bezig geweest met blus- schen en was hedenmorgen nog bezig. De brand leverde geen gevaar op voor be lendende perceel en. Do brandweer van Bloemendaal «-as ook me! 'mar materiaal ter nlaat.se. Wij zijn even een kijkje gaan nemen op het tooneel van den brand. Vanaf de brug tegen over de Leidschestraat, ziet men reeds een zware rookkolom omhoog stijgen. De hooi bergen brandden nog steeds. Een stond zwart gebrand nog overeind, doch de vlammen lek ken naar alle kanten uit. De andere hooiberg werd met haken om vergehaald, waardoor het droge hooi nog feller brandde. 12 man van de Heemsteed- sche brandweer verrichtten het blusschings- werk. Twee man stonden boven op den hooi berg en haalden het hooi uit elkaar. Doordat er geen wind was, liepen de'belendende per- ceelen geen gevaar. Nader vernemen we nog, dat de brand ont dekt werd door den schilder G., die daar dicht in de buurt woont. Hij waarschuwde onmid dellijk den eigenaar, die dadelijk de politie te Overveen verwittigde. Deze gaf op haar beurt weer kennis van den brand aan de politie te Heemstede. De brandweer van Heemstede en Bloemendaal was spoedig ter plaatse. In verband met het late uur en de afgelegen plaats van den brand waren niet veel kijklustigen op de been. Het was ook geen mooie brand. De hooibergen brandden inwendig, langs zgn. brandkanalen en slechts nu en dan sloegen de vlammen uit. Wel stegen dikke rookwolken op. De beide hooischelven bevatten ongeveer 80 wagens hooi. De schade is door verzeke- ring gedekt. Wij herinneren hiermede aan 't Volkscon cert, dat Woensdagavond 8 uur zal geij geven worden. Op verzoek van velen, wordt ien geheel Liszt-Wagner-programma ten ge- hoore gebracht, er komen o.a daarop voor Rhapsodic nos. 1 er. 2 en Préludes van Liszt, zoomede Tannhaüser, Lohengrin en Meister- singer van Wagner. Een zeer aantrekkelijk programma dus, zooals men ziet. Een voorstel tot afschaffing. Door de raadsleden W. J. B. van Liemt, J. Miezérus, mevr. Wiliekes Maodonald-Reijn- vaan. H. J. L. Klein Schiphorst, G. Adrian, M. de Braai en M. L. A. Klein is een voor stel bij den Raad ingediend, het Raadsbesluit van 25 Januari 1922 in te trekken en diens- volgens de heffing eener Zakelijke Belasting op het Bedrijf van de Begrooting voor 1924 af te voeren. Reeds eerder maakten we melding van het voornemen, dat bestond, een voorstel tot af schaffing van de Zakelijke Belasting op het Bedrijf in te dienen. Blijkens een mededeeling aan de Kamer van Koophandel, zal het telegraafkantoor ook in de toekomst tot 11 uur des avonds geopend blijven. De 10-uur-sluiting wordt niet doorgevoerd. Onze inzender, die dezer dagen onder de „Damiaatjes" over het vroe gere sluitingsuur van het telegraafkantoor mopperde, zal dus wel tevreden zijn over de bestendiging van den tegenwoordigen toe stand. Op die crediteurenlijrt in bovengenoemd faillissement komen o. a. voor A. Andriesse te Amsterdam met 17000, Arn. Gilissen's Bank te Amsterdam met 46200, Granger's Excl. Ltd. te Amsterdam me<t 149.143, Heldring Pierson te 's-Gravenhage met 84595 mr. S. K, D. M. van Lier te 's-Gra venhage met 39249, de Ned. Credietbang in liq. te Haarlem met 281745 en H. C. Rehbock te Amsterdam met 22230. Donderdag a. s. zal de nieuwe school van het Veronica-gesticbt aan de Anthonie- straat ingewijd worden. Om 9 uur wordt in de parochiekerk aan het Spaarae een H. Mis gelezen, waarbij alle schoolkinderen aanwezig zullen zijn. Om 10 uur vindt de plechtige inwijding der school plaats. Zaterdagavond gaf 't Frysk Selskip „Gys- hert Japicx" een looneelavond in den Schouw burg aan den Jansweg. De voorzitter, de heer F. Breersma, opende dert avond, waarna het Friesehe Volkslied ge zongen werd. Dan werd opgevoerd „De reis nei de jicht- masters", blyspil yn fjouwer bedriuwen fen Tjibbe G- arts van der Meulen. Het was een echt blijspel, met gezonden humor en zeer aardige tooneeltjes. Het stuk werd zoer goed gespeeld, vooral Pibe, de type van een ouden Frieschen boer, was uitmun tend. Het auditorium amuseerde zich kostelijk en na ieder bedrijf bracht het den spelers een geestdriftige ovatie. De eere-voorziher, dc heer A. S. Medema, sprak aan het einde van de opvoering zeer waardeerende woorden aan bel adres van de spelers. Het was voor de Friesehe vereeniging een bijzonder goed geslaagde avond, want er was een zeer talrijk publiek aanwezig. Getrouwd: 11 Dec. M. Mnnheim en R. Prins. Geboren: 10 December, d. van G. E.-Kap- tijnMeine. z. van G. C. Verhagede Zwart. -11 December, z. van M. A. Lam- hooUlder. z. van J. HuigenAddink. z. van J. J. RoosenhartSmits. Overleden: 8 December. W. Braaf, 86 jaar, Jansstraat. 9 December. J. Spekken, 58 .jaar, Brouwersvaart. P. Veen. 71 jaar, Schouwtjeslaan. C. J. Bakhuizen van den Brink, 65 jaar, Pr. Bolwerk. M. Meijer Soeler, 59 jaar, Stationsplein. JUBILEUM J. G. THONISSEN. Maandag herdacht, bij de firma Joh. Enschede en Zonen de heer J. G. Thönissen den dag waarop hij voor 40 jaren bij die firma op de Binderij in dienst trad. Daar de heer Thönissen een algemeene achting geniet, en zich bij allen zeer bemind gemaakt heeft, had men dit jubileum op een meer bijzondere wijze gevierd, dan anders met dergelijke jubilea's het geval is. Om even 9 uur arriveerde de jubilaris per auto op de binderij, en stond hét personeel van de afdeeling, alwaar hij de functie van technische leider bekleedt, in twee dichte hagen geschaard. Twee collega's de heeren C. Smit en W. van Dijk hadden den heer Thönissen per auto van huis gehaald en was eerstgenoemde als oudste van het personeel, het voorrecht te beurt gevallen den jubilaris het eerst te com plimenteeren. Nadat de heer C. Smit, in zeer hartelijke bewoordingen, den heer Thönissen had toe gesproken, werd hem namens het personeel, 'n gouden horloge en 'n bloegistuk aange boden, welke fraaie geschenken door den jubilaris dankbaar aanvaard wyden. Vervolgens hield de heer B. J. Witholt, de chef der binderij, een uitvoerige toe spraak, waarin hij uiting gaf aan aller sym pathie voor den jubilaris en diens liefde voor het werk benevens zijn toewijding prees. Uit naam van de hoofden van afdeelingen en technische administratie bood de heer Wit holt tenslotte een grooten leuningstoel aan. Nog voerde het woord d^heer G. van Maas namens de technische administratie en ook deze spreker gewaagde van de vriend schappelijke gevoelens die allerwege den jubilaris worden toegedragen. Ook door de dames typistes werd den heer Thönissen een mooi bloemstuk aan geboden. Nadat de jubilaris op het kantoor geroepen was, werd hij aldaar door den heer. B. F. Enschede in een van veel waardeering ge tuigende rede toegesproken. De Firmant wees er op hoe er tusschen de firma en den tech- nischen leider op de binderij nimmer die verwijdering was ontstaan, die in groote zaken door de moderniseering van het be drijf wel eens het geval pleegt te :ijn. Ook bracht spr. in herinnering hoe de jubilaris reeds onder wijlen mr. J. Enschede en mr. Ch. Enschede tot hun groote tevredenheid zijn arbeid heeft verricht. En altijd is zeer op prijs gesteld de bereidwilligheid door den heer Thönissen betoond om de eerste hulp bij ongelukken te verkenen. Door den heer Enschede werd hierna aan den jubilaris een gouden horlogeketting plus de gebruikelijke enveloppe aangeboden. Dankbaar gestemd voor de welwillende woorden en de vereerende geschenken, bracht de heer Thönissen dit in enkele woorden tot uiting. Het verdere gedeelte van zijn feest werd n den huiselijken kring gevierd. i inbraak te Acrdenhout- De 20-ja.rige fabrieksarbeider H. J. W. de V., uit Amsterdam cn de 30-jarige F. F. B., hebben op 6 November ingebroken in de villa van mevr. H. S. C. H., Ie Aerdenhout. Daar hebben zij o.m. ontvreemd zilveren lepels en vorken, 3 gouden ringen, gouden medaillon, broches, enz. Voor 60 hebben zij alles ver kocht aan S. G., te Amsterdam. Op 9 November gingen zij nog eens naar dezelfde villa. Toen was ook bij hen de 19- jarige meubelmakersknechh die maar eens voor de aardigheid meeging. Bij hel verlaten der villa, waarbij de gestolen waar in zakken meevoerd werd, liepen zij juist eenige agen ten in de armen. Gistermiddag stonden zij voor deze diefstal len terecht. Het O. M. eischte tegen De V. en B. ieder jaar gevangenisstraf en tegen den meubelmakersknecht 1 jaar gevangenis straf. De. verdediger, mr. C. van Sprang, vroeg voor De V. een voorwaardelijke veroordee ling, voor B. een lic'tlere straf, terwijl hij zich, voor wat den dorden beklaagde betreft, refereerde aan het oordcel dor rechtbank.. Uitspraak 20 December ben Proefconcert. Nico Hoogerwerf op den directeurstoel. m -.f Voor de lezers van dit blad zal het niet onbekend zijn, dat door het heengaan van den directeur Fred. J. Roeske aan dit koor op het oogenblik de dirigentenplaats "va cant is. Men heeft ook kunnen vernemen dat door bestuur en leden een keuze zal worden gedaan tusschen de heeren Nico Hoogerwerf en Lieven Duvosel. De repetitiën in dit sei zoen zijn geleid door eerstgenoemde, onder wiens leiding als waarnemend directeur ook thans deze eerste uitvoering stond. Den heer Lieven Duvosel zullen wij vóór de dirigentenkeuze niet kunnen beoordeelen als koorleider, zoodat wij ons bij gelegenheid van dit proefconcert zullen onthouden van kritiek. Immers waar de een de creditzijde van deze uitvoering zal benutten, om zijn sympathie-betuiging meer kracht bij te zet ten, zal voor den ander het deficit zwaarder gelden. Bij de dirigentenkeuze voor ons Haarlemsch orkest, de huidige H. O. V. hebben wij onomwonden onze meening gezegd, omdat wij gelegenheid hadden, het werk van alle toen optredende leiders te be luisteren. In het geval waarvoor „Zang en Vriendschap" ons plaatst, vervalt steeds elke vergelijking wat betreft tactische ge schiktheid en zouden wij ons alleen kunnen uitspreken over hoedanigheden als koorlei der, die buiten het kader van een enkel con cert omgaan. De koninklijke Lieddertafel Zelf heeft m.i. hierin te oordeelen, welken weg zij zal gaan, en zoo zullen wij volstaan met de vermelding, dat het werk van den waarnemenden dirigent den heer Nico Hoogerwerf van de zijde van het publiek met grooten bijval werd begroet. Ook is een woord van lof aan het adres van de zangers hier alleszins op zijn plaats. Zij hebben het maximum gegeven dat de dirigent van hen kc n vergen en van uit dit oogpunt beschouwd was er alle reden, om met meer dan gewone opmerkzaamheid het werk op het podium te volgen. De heer Hoogerwerf mocht eenige malen het genoegen smaken, nog eens extra te komen bedanken voor de bijvalsbetuigin gen die hem vanuit de zaal op kwistige wijze werden geschonken.Vermeld zij nog, dat de uitslag van de directeurs keuze nog in deze maand zal worden bekend gemaakt. Het solistisch gedeelte van het programma was in handen van Mevrouw Bep de Wilde- Ploeg, en den heer Cor de Wilde. Het werk van den solocellist der H. O. V. hebben wij meerdere malen beoordeeld en het is prettig te kunnen zeggen, dat de goede eigenschap pen die hij als musicus heeft, thans meer dan ooit naar voren kwamen. Zijn uitnemend ingestelde linkerhand doet prachtige dingen en is hem het meest voor de hand liggend middel om zijn instrument tot klinken te brengen. Het hoofdaccent zijner studie zal voortaan moeten vallen op de algeheele ont wikkeling der rechterarm, waardoor zijn voordracht zich meteen zal bevrijden van het benepene, dat zijn spel nog eigen is. In deze meening werd ik versterkt doordat elk zijner voordrachten een climax werd, het geen allermeest te danken was aan den vrij wor denden rechterarm. Zoo werd „Widmung van Popper een specimen van keurig ver zorgd cellospel, dat weldadig aandeed. Mevrouw Bep de Wilde-Ploeg heeft, wat haar stemmiddelen betreft, een opmerkelijken stap in de goede richting gedaan, Daar zijn thans klanken, die reeds absoluut vrij lco- pen. Maar het is jammer dat zij zich voorals nog enkel tot het medium beperken, waar door mijn overtuiging is, dat het juiste ka rakter harer stem wordt bepaald door het praedicaat „Mezzo." Óver haar kopnoten kan ik niet onvoorwaardelijk gunstig-oordeelen, zij hebben nog te weinig souplesse om onver deeld te kunnen bekoren. Het eerst gezongen lied was vocaal het beste en zou geheel voldoen, zoo het toon- peil meer beheerscht kon zijn Ernstige stu die van het messa di voce zal dit euvel wel verhelpen. Muzikaliteit is er genoeg, maar de te zware liederen van Strauss en Wagenaar konden niet dienen om die te belichten, ter wijl het wezenlooze „Vergeet-mij nietjes" van Zweers in dit opzicht al een heel onge lukkige keuze is. Het beste gaf zij in het lied van Henriette van den Brandeler, dat ook qua dictie zeer voldeed. Zij werd door Mej. Emmy-van Eden op hoogst loffelijke wijze begeleid. Het trof mij bijzonder dat dé moeilijke kunst van accom- pagneeren bij deze Haarlemsche pianiste be oefening vindt op een wijze, die een steeds stijgende lijn toont. Ten slotte mag ik één opmerking niet in de peil houden. Men mocht zich ergeren aan de meer dan ellendige vertaling van „Beati Mortui," waarin de geheele gedachte van den tekst verkracht werd. Te onbegrijpelijker is dit, waar Mendelssohn zelf de gedachten muzikaal zeer juist belicht zijn klassieke op leiding maakte een dergelijke blunder onmo gelijk. Nooit mag de directeur van „Zang en Vriendschap" een zoo integreerend deel zij ner taak afgeven in handen van op dit terrein absoluut onbevoegden. G. J. K. Professor H. Th. Mets. De WelEerw. Heer H. Th. Mets, oud-ka pelaan. der Sinf Joannes de Dooper-paro- chie aan de Amsterdamstraat alhier, thans kapelaan der Onze Lieve Vrouwe Kerk te Zwolle, is door Z. D, H. Mgr. den Aarts bisschop, H. A. van de Wetering, aangewe zen tot Hoogleeraar in dc leerstellige God geleerdheid aan 't Groot Seminarie „Rijsen- burg" te Driebergen (Utrecht), noegen kapelaan Mets herinneren. Vele Haarlemmers zullen zich nog met ge- De ZeerEerw. Zeergel. Heer H. Th. Mets kenmerkte zich gedurende zijn verblijfjhier ter stede als een vurig en enthousiast alco- hoL-bestrijdcr en deed buitengewoon veel voor de armen der parochies. Hij hield ook verscheidene liefdadigheidspredikaties in de andere Haarlemsche parochies, die alle zeer druk werden bezocht. Kapelaan II. Th. Mets was kapelaan hier ter stede onder pastoor Pichot, thans Pastoor der St. Petrus en Pauluskerk te Amster dam. Winkelweek. Zaterdag j.l. is de win kelweek gesloten, gelijk daarmede ook de letterwedstrijd. De uitslag is als volgt: I. Doet uw inkoopen uitsluitend te Zaan dam. II. Stelt steeds kwaliteit boven kwaliteit. III. Goedkoop is steeds duurkoop. IV. Wanneer ge uw geld in Zaandam ver teert bevordert ge uw eigen belang. V. De winkelstand brengt het meest aan belasting op. VI. Op den solieden winkelier hebt ge verhaal op de valutascharrelaar niet. VII. Vraagt geen zichtzendingen. Naarw e vernemen zijn er 274 inzendin gen, terwijl er 300 prijzen zijn, dus de kans is groot om een prijsje te winnen. DE AAP UIT DE MOUW. Dit was mijn gedachte bij het lezen van het ingezonden stuk des heeren v. Tetering. Op de eerste plaats wil ik dan even consta- teeren dat zijn aanval op de Vakbonden en hun leiders minstens onbegrijpelijk- is. Mijn opinie omtrent dit punt, de vorige week als interview in dit blad geplaatst, kan toch moeilijk dezen aanval motiveeren. Ma:^: dat is m.i. ook niet de zaak. Neen, hier komt de aap uit de mouw, m.a.w. de oude liberale economische leer stellingen die helaas nog altijd bij vele katho lieken gemeengoed zijn, spelen den heer v. Tetering parten. Baas in eigen huis, zie daar waar het om gaat. Letterlijk zegt de heer v. Tetering „Ik wil met dit alles maar zeggen dat de zaak uitgemaakt moet worden, en bedisseld door de winkeliers zeiven." Ziehier het summum der liberale vrijheids idee die zooveel ellende en ontevredenheid heeft gebracht. Tegen deze regelen protesteeren is plicht. En als katholiek èn als voorzitter van de R.K. Winkelbedienden in Haarlem. Bovendien is de strekking van zijn betoog dubbelzinnig. Hij (de heer v. Tetering) be gint een pleidooi voor consumptie-winkeliers en eindigt met een oratie tot het houden van een algemeene enquête voor alle winkeliers. En de belangen der bedienden in dit geval Juist uw ingezonden stuk bewijst mij hoe noodig het is op de bres te staan en te waken, waar zulk een mentaliteit tot uiting komt. Ex- zijn gelukkig nog democratische elementen in den Raad. Reactie is niet overal troef. De heer v. Tetering schijnt ook niet te weten dat de ommekeer in het economische leven alleen dan bereikt kan worden als de factor arbeid meer wordt gewaardeerd, wanneer de soli- dariteitsgedachte meer ingang vond. Wij (de werknemers) staan nog altijd op den grondslag van het paaschmanifest, door zooveel R.K. werkgevers verloochend. Wij meenen nog altijd dat door overleg meer te bereiken is dan door het botweg buiten sluiten van een belangrijke groep. Die van den arbeid. Ook wij zullen als het noodig is water in den wijn doen, maar ook alleen dan als ons overtuigend wordt aan getoond dat het niet anders kan. Gebeurt dat niet, zijn ze allen van de mentaliteit als de schrijver hier bedoeld, dan is strijd te wachten. Strijd met alle gepaste middelen Intusschen hoop ik dat het anders is. Neen ik- weet dat bij de R.K. Middenstands organisatie^ een andere geest heerscht. Daa, is nog voeling met onze organisatie, en dat geeft hoop. Ik zal eindigen met deze, desgewenscht te motiveeren stellingen, ten eerste De verplichte winkelsluiting is, voorzoover het den arbeidsduur der bedienden betreft, noodzakelijk, ten tweede het particuliere initiatief is onvoldoende gebleken, ten derde voor de meeste branches is de verplichte winkelsluiting niet nadeelig, ten vierde vele winkeliers moeten tegen zich zelf beschermd worden, ten vijfde een groot aantal winkeliers is voor verplichte winkelsluiting. STOELINGA. Verduistering van belastinggelden. De verdachten gearresteerd. Uit Amersfoort wordt gemeld Maandag morgen zijn te Amersfoort de heeren K. v. d. B. en M. J. B.B. in hun woningen gearresteerd als verdacht van verduistering van gelden in hun kwaliteit resp. van gemeente-ontvan ger en eerste ambtenaar ten kantore van den ontvanger. In die functies moet door beiden een vrij belangrijke bedrag verduis terd zijn. De gelden betreffen de belasting kohieren van den hoofdelij ken omslag der gemeente over de jaren 1920, 1921 en 1922. Bij een twintigtal ingezetenen zijn de aanslag biljetten opgevraagd oni te controleeren of de betaalde bedragen, zooais ze op de ko hieren voorkomen ook geboekt zijn in de journalen. De gemeente-ontvanger was in den loop van 1922 met pensioen uit den ge meentedienst eervol ontslagen. TROTZKY. RIGA, 11 December. De toestand van Trotzky, die sinds 6 weken niet deelneemt aan openbare aangelegenheden, wordt te Moskou druk besproken. Personen, die uit Rusland hier arriveeren, meenen dat hij lijdt aan maagkanker. De bladen melden slechts dat Trotzky ziek is, zonder den aard van de ziekte te noemen. De parlementaire medewerker van „De Standaard" seint aan zijn blad, dat H. M. de Koniging Zaterdag j.L te 12 uur en gisteren te 5 uur den Minister van Finan ciën, den heer Colijn heeft ontvangen. DE STAKING IN OOSTENRIJK. WEENEN, 10 December. 28000 spoorweg beambten zijn uit solidariteit met de staken de post-, telefoon- en telegraafbeambten in staking gegaan. EEN SOVJET-CONGRES. MOSKOU, 11 Dec, Aan het tweede pan- géneralc Sovjet-congres wordt deelgenomen door 1178 gedelegeerden van dc Unie van Sovjet-republieken; 295 van de Ukraine; 17 van Wit-Rusland en een aantal afgevaardig den van de overige sovjet-republieken, waar van 14 van de Azerberdjain, 12 van Armenië, 25 van Georgië, in totaal 1441 beslissende stemmen. OVERWERK IN SLAGERIJEN. De Minister van Arbeid heeft aan hoofden of bstuurders van slagerijen vergund, dat gedurende hét tijdvak van 17 December tot en met 5 Januari a.s. arbeid wordt ver richt: Op Maandag 17 December, Dinsdag 18 December, Woensdag 19 December en Donderdag 20 December, voor mannen, jeugdige personen van 16 en 17 jaar en vrouwen: op 1 dag 5 uur, op 1 dag 8 uur en op 2 dagen 8 'A uur; van Vrijdag 21 December t/m Maandag 31 December: v6or mannen 11 uren en door jeugdige personen van 16 en 17 jaar en vrouwen 10 uur per dag: op Woensdag 2 Januari en Donderdag 3 Januari: door alle categoriën 9 uur per dag; op Vrijdag 4 Januari: door alle catego rieën 10 uur per dag; op Zaterdag, 5 Januari: door mannen 11 uur en door jeugdige personen van 16 en 17 jaar en vrouwen 10 uur per dag; een en ander onder voorwaarde, dat in de onderneming, waar van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Dinsdag 25 en Woensdag 26 De cember 1923 en op 1 Januari 1924 en dat op den dag, waarop in het tijdvak van 17 tot en met 20 December 1923 door een arbeider niet langer dan 5 uren arbeid mag worden verricht, de arbeidstijd van dien arbeider in zijn geheel gelegen is, hetzij tusschen 7 uur des voormiddags en 1 uur des namiddags, hetzij tusschen 12'A uur des namiddags en 6 uur des namiddags, DE MALVERSATIES TE AMERSFOORT. Men seint ons wit Amersfoort: Beide verdachten in zake de malversaties niet belastinggelden zijn, na verhoor, naar Utrecht overgebracht. HET CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE Op alle bij de werkgeverstoonden aangeslo ten textielfabrieken in Twente en den Achter hoek is tegen 22 December de uitsluiting aan gekondigd. Thans staat te wachten, dat 20 fabrieken, waarin 10.000 arbeiders werkzaam zijn, wor den betrokken in het conflict in de textiel industrie. Deze fabrieken zijn gevestigd te 01 denzaal, Hengelo, Borne, Haaksbergen, Nedde, Winterswijk en Deventer. („Centr.") St. Nicolaasfeest, Het St. Nicolaasfeest der Parochiale school ,,St, Bavo" mag vol komen geslaagd genoemd worden. Om twee uur werden de kinderen door de dames van het comité in de school van rozetten met nummers voorzien en ging men onder geleide van het onderwijzend personeel naar het Bondsgebouw aan de Kerklaan. Intusschen arriveerde St. Nico- laas met zijn knecht. De kinderen zongen den goeden Sint toe en een der comité leden sprak eenige woorden van welkom. De kinderen werden getracteerd. Verschil lende spelen om prijzen vonden plaats; het turfrapen was een der aardigste momenten, fraaie prijzen waren beschikbaar. Na nog eenige tractdties, kwam de gevierde profes sor Antonini zijn goocheltoeren verrichten. Hij had zeer veel succes. Hierna kwam de poppenkast, nog altijd een groote attractie voor de jeugd en zij had natuurlijk groot succes. De ZeerEerw. Heer Pastoor sprak de kinderen vervolgens toe. De verloting had toen plaats van verschillende prijzen De hoofdprijs voor de jongens, een voetbal, werd gewonnen door A. Kasenbrood van Schoten, de hoofdprijs der meisjes viel ten deel aan C. Voogd te Jan Gijzenvaart. Om 6 uur waren de feestelijkheden afgeloopen. Het comité heeft een werkelijk feest voor de kinderen georganiseerd, en het heeft ook prachtig succes van zijn werk gehad. Nationale Militie. De inschrijvin voor den dienstplicht van hen die geboren zijn in het jaar 1905 zai, volgens gedane aankondi ging, in diie gemeente geschieden tru ssohen 9 12 uur, voorjmd'dags op: Maandag 7 Januari 1924, wier familienaam begint met A, B, C, D of E; Dinsdag 8 Januari 1924, wier familienaam begint met F, G, H, Tof J; Woensdag 9 Januari 1924, wiens familie naam begint mett K, L, M, N of O; Donderdag 11 Januari 1924, wiens familie naam begint met P, Q, R, S of T; en Vrijdag 11 Januari 1924, wier familienaam begint met U, V, W, X, Y, of Z. Met opmerking, dat verzuim van aangifte strafbaar is, wordt er op gewezen, dat bij aangifte de reden van vrijstelling, welke de in te schrijven persoon vermoedelijk kan doen gelden, kan werdoen opgegeven en dat 't van het meeste belang is, ook in verband hierme de, om het trouwboekje van de ouders mede te brengen. Opgaven van den Burgelijken Stand der gemeente Schoten van 3 tot en met 8 December 1923. BEVALLEN: J, A. van Egmondde Balk d. H. G. C. de Haan—Poth d. J. P. A. Fluitsmade Vos z. M. E. A. Drui venvan der Kroon d. H. J. H. Smiths Klarenbeek d. W. C. AnschutzGod schalk z. C. A. M. van HoorikLoerak ker z. E. van de StraatRuijgvoorn z. E. C. J. GoemansJonkheer z. ONDERTROUWD: J. Steijn en A. Bijl J. Femer en M. M. van der Werff W. Stolvoort en J. L. C. van Veggel A. P. Schijven en P. M. de Kaper. GEHUWD: C.sde Feber en J. G. Nupoort J. C. van der Steen en J. M. de Graaff J. Tames en J. van Maas. OVERLEDEN: W. Slot 51 j., echtgen. van D. Mosselman A. de Jong, 70 j., wed. van J. Karmelk. Vogelavond Burdet en Thijsse. De Bloemen- daalséhe Amaleurfolografen-vereeniging had de heeren Burdet -en Thijsse gevraagd om een filmavond te geven als propaganda voor deze vereeniging en zoo kwam het, dat wij Maan dagavond op Landenhcuvel onze kennisma king weer eens hebben hernieuwd met het mooie wetenschappelijke werlk, dat de heer Burdet verricht. Voegen we hier nog bij, dal de films tech nisch buitengewoon geslaagd zijn, en dat de heer Thijsse iop zijn gezellige wijze de beel den toelichtte, dan zal het niemand verwon deren, dal het talrijk publiek een hoogst ge- notvollen avond heeft doorgebracht. En ook iets nader is gekomen tot de natuur. Want dit brengt de mensehen er weer toe om lid te worden van de vereeniging, welke de heer Thijsse zoo'n warm hart toedraagt: De Vereeniging lot behouid van Natuurmo numenten in Nederland. Terwijl de heer Thijsse vertélt van het mooie wenk dezer vereeniging, zien wij op het doek de kicken van Naardsrmeer, van de venen bij öisterwijh enz., alle eigendommen der vereeniging. Hier ikan de natuurvorscher het leven van die,r en plant bestudeeren. Hier kunnen de vogels hun leven vol ge heimenissen uitleven in een omgeving, waar de mensch hen niet stoort. Het nageslacht zal ons dankbaar zijn, dat dc vereeniging deze plekjes heeft gered. Veel is al verwoest, dikwijls onder mooie leuzen. De vereeniging tracht nog te redden, wat er Ie redden valt. De heer Huysser, de voorzitter van de BI oemenda alsche Am ateu r-fo tografenvereeni- ging had een aardig gekleurd plaatje ge maakt, om dc aanwezigen op te wekken lid te worden van deze nuttige vereeniging. De film brengt ons nu tusschen de wuiven de riethalmen van het Naardermeer. waar wij kennis maken met sterntjes, karekieten, bosehrielzanger futen, roerdomp, woudaapje, kiekendief, en lepelaar en reiger. De heer Thijsse wees op de merkwaardige overeenkomst in de vogelwereld hier in de Rijndelta en in Donaudelta. Op een volgende film zagen wij weide- 434e NFD. STAATS! OTFRIT. Trekking van Dinsdag 11 Dec. 2e Klasse 2e I iist. Hooge prijzen: 18427 ƒ5000. 7633 1500. 321 12063 eik 1000. 6915 ƒ400. 1257 19534 elk ƒ200. 4161 14570 elk 100. Prijzen van f 30. 64 162 227 252 2öf 461 500" 505 511 657 707 709 740 743 752 785 837 1014 1022 1084 1156 1391 1406 1467 1579 1612 1655 1675! I6S2 1708 1726 1926 1945 2015 2047 2103 21SI 2341 2343 2354 2392 2467 2529 2549 2602 2654 2706 2723 2764 2785 2855 2921 2960 2963 3009 3044 3157 3205 3229 3230 3232 3247 3255 3329 3361 3398 3533 3601 3640 3803 3841 3897 3977 3992 4075 4196 4340 4479 4512 4526 4562 4596 4682 4690 4799 4897 4899 4902 4982 4990 5090 5097 5147 5275 5486 5633 5640 5769 5805 5830 5865 5876 5904 5910 5960 5670 6056 6066 6082 6151 6212 6353 6450 6461 6551 6606 6628 6654 6664 6700 6800 6846 6SS3 6964 7069 7081 7098 7130 7142 7259 7311 7334 7418 7473 7544 7721 7824 7837 7846 7902 7967 8046 807! 8098 8113 8166 8195 S216 8222 8339 8399 8483 8555 8670 8694 8763 S765 8789 8812 8860 8937 8983 9013 0154 9253 9288 9342 9396 9507 9518 9536 9568 9658 9769 9794 10188 10199 10233 10252 10321 10359 10384 10454 10474 10621 10622 10664 10669 10680 10748 10997 11033 11056 11127 11135 11138 11195 11210 11297 11389 11417 11455 11471 11661 11676 11685 11704 11705 11742 11759 11862 11878 11882 11886 11895 11897 11927 11930 12049 12087 12091 12186 12214 12422 12447 12534 12550 12557 12566 12607 1263S 12649 12656 12728 12747 12806 12818 21889 12943 13009 13046 13061 13071 13098 13128 13139 13169 13236 13252 13356 1337! 13504 13589 13610 13632 13683 13781 13850 13904 13911 13920 13952 13972 13982 14009 14057 14145 14213 14252 14302 14370 14446 14452 14523 14553 14556 14561 14589 14621 14659 14661 14758 14779 14783 14851 14891 14907 14954 15009 15013 15141 15183 15200 15337 15391 15437 15484 15486 15535 15666 15694 15708 15755 15837 1588! 15921 16077 16134 16161 16168 16173 16190 16204 16288 16310 16322 16384 16389 16510 16523 16612 16673 16676 16655 16691 16721 16732 16739 16767 16776 I67S0 16789 16843 16881 16923 16968 17016 17068 17128 17151 17177 17190 17234 17353 17362 17488 17518 17522 17582 17619 17674 17686 17707 17838 17877 18030 18047 18057 18178 18240 18245 18305 18431 18458 18534 18588 18596 18600 18707 18726 18754 18757 18775 18800 18825 IR863 19017 19020 19027 59110 19132 19145 19164 19168 19276 (9308 19397 19403 19418 19455 19468 19500 19512 19564 19590 19592 19617 19640 19711 19732 19745 19786 19788 19859 19874 19879 19885 19936 2004(1 20072 20143 20148 20158 20175 20287 20302 20377 20387. 20400 20422 20459 20513 20693 20735 20860 20869 20870 20898 20927 20967 20975 20992 20998 21022 21057 21061 21124 21186 21197 21272 21280 21299 21326 31348 '1408 21409 21415 21419 21505 21510 21573 21578 21613 21653 21688 21698 21712 21719 21758 21803 21853 21921. 21969 22040 22052 22069 22085 22101 22149 22154 22206 22207 22286 22301 22303 22361 22395 22455 22532 22538 22570 22605 22606 22637 22645 22650 22746 22762 22853 2293 22988 2e Klasse le Lijst: 7882 m.z. 7892: 8796 m.Jk- 8786. vogels: kieviten, wulp, griet, schoolekster, vischd'ief enz. Deze volgels kunnen wij in eigen omgeving Ieeren kennen langs de Delft. Vervolgens waren de strandvogels aan de beurt, Prachtig waren de groote sterntjes, die bij duizenden nestelen op het eiland Grient tus schen Terschelling en Harlingen. Den Jan van Gent, die ook wel onze kus ten bezocht, zagen wij in grooten getale op de rotsen langs de Schotsohe kust Tot slot een mooie film opgenomen in de duinen te midden van bloeiende planten van de zeldzame ikuifmees, van een w.ulpenpaar, zilvermeeuwen en een paar guitige sleenuiltjcs Een hartelijk applaus beloonde de heeren Burdel en Thijsse v,oor hun moeite. Tot slot sprak de heer Huysser een woord van dank. Het was een mooie avond. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het examen apothekersassistent J. L. de Waal, alhier. De toestand van den burgemeester. Naar we vernemen, gaat de toestand van den bur gemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, lang zaam vooruit. De algeheele genezing zal ech ter nog wel eenigen tijd vorderen. Leelijke val. Mej. W., dienstbode bij een familie aan den Zijl weg, kwam Zondagavond bij het verlaten der tram te vallen, doordat zijn in de meening verkeerde, dat de tram reeds voorbij de halte was gereden, waarom ze van den wagen sprong. Door den val kreeg zc eenige lichte ver wondingen, maar ondervond overigens geen nedeeiige gevolgen. Medegedeeld door de RPAARNFBANK. De Beurs opende heden prijshoudend. V. K. j HEDtN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Holl. Llovd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Kesc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Sleel Marine comsm. Vorslenlar.den Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembah Peü Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi a'llau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash 91'/» 99 90 76% i50 120% 1.8 ?6% 493V, 388% 68% 182 123% 125 126. 83% 169% 399V. 101 l-'/» 187% 185% 12% 290'/. 240% 2951/. 14 7% 298 116 127 395'/. 40% 141 2'/f 12%: 91% 100 91 76 146 120 127 12% 125 2 26 V, 498 338 71 182 V, I 2% 125 1257. I69V., 397% 101% 8% 186 185 114 287 295 143% 116% 124 384 39% 142%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2