BUITENLAND Uit de Pers. Het roode testament. De Engelsche bladen gissen, dat de conservatieven aan de regeering £ul'cn blijven, gesteund door de liberalen in niet-principieele punten. De conservatieve pers voorspelt (maar moet zij hier wel au sérieux geno men worden?) een arbeiders-regeering. Een belangwekkend Engelsch manüest betreffende de politiek der Fransche regeering. Verklaringen van den Zweedsc'ien premier betreffende Zweden's buitenlandsche poli tie! weinig vertrouwen in den Volkenbond. De opstand in Mexico: successen der opstandelingen. Onder de Telegrammen: Een sub-commissie van den Volkenbond ter zake fïongarije's financieel herstel. Nakomende uitslagen van de En- geische verkiezingen. De mogelijkheid van een arbeidersregeering wordt itK.Ii ernstig overwogen. Holdaue, die in zulk een kabinet waarschijnlijk zitting krijgen zou, over de Fransch-Engelsche verhoudingen. De sta king der staats-employé's in Oostenrijk is doorgegaan. De opstandi ge actie tegen Obregon in Mexico. Cooiidge adviseert tot belasting verlaging. QM. BUITENL. BERI8HTEN. CUBE EN mBEID. KUNST EN KENflIS. UIT BOEK EN BLAD. het kerstnummer RECHTSZAKEN. LUCHTVERKEER; KORTE BERICHTEN. FEUILLETON. De politieke toestand in Engeland. De toestand, in het leven geroepen door den uitslag der verkiezingen, waarbij geen der dri partijen de meerderheid heeft boven de beide ar-dire, is nu het onderwerp van ern stige beraadslaging door de leiders der par tijen. De premier pleegde gisteren in Down- ingstreet overleg met Lord Younger, die be last was met de organisatie der conservatie ven gedurende de verkiezingen en met Lord Cave, den Lord-kanselier, wiens raad als hoofd der rechtelijke macht hij van zelf moet vragen betreffende de constitutioneele zijde van den nieuwen toestand. Volgens verklaringen van liberale leiders schijnt het, dat deze afkeerig zijn van eene coalitie, hetzij met de conservatieve of met de arbeiderspartij. Eveneens willen de leiders der laatste niet hooren van eene coalitie met de liberalen. En noch liberalen noch arbei derspartij zouden zelfstandig de regeering op zich kunnen nemen. Het blijft een feit, dat de conservatieven nog de grootste partij in den staat vormen en de bladen van heden zijn algemeen van oordeel, dat ze aan het bewind zullen blijven. Zij gelooven alle, dat de libe ralen, die zelf geen regeering kunnen vor men er in zoude toestemmen eene conser vatieve regeering te steunen bij het ten uit voer brengen van zaken, waaromtrent geen verschil van meening bestaat. Deze meerlin gen der bladen berusten echter blijkbaar slechts op gissingen. De eerste definitieve aanwijzing, welke gedaante de toestand zal aannemen, zal eerst worden versterkt, nadat Bildwin met 2ija kabinet heeft vergaderd hetwelk waarschijnlijk Dindsdag zal geschie den. In vele Engelsche politieke kringen wordt verzekerd, dat het vast staat, dat Baldwin zal aftreden. In liberale kringen wordt machtig de meening voorgestaan, dat Asquith zal worden uitgenoodigd een kabinet te vormen. Hiertegenover staat een voorspelling in de conservatieve pers omtrent een vermoedelijk kabinet uit de arbeiderspartij. Dit zou dan be staan uit Haldane als lord-kanselier, Pethick Lawrence als kanselier der schatkist, Sidney Webb als minister van gezondheid, J. H. Thomas ais minister van Handel, Patrick Hastings als attorney-general en Hemmerde lis solicitor-general. Engeland en Frankrijk. Aart de houding van Engeland ten opzichte van Frankrijk, waarop men bij eene regee- rings-wisseling in Engeland, in Fransche kringen toch al niet te gerust is, doet zeker een der jongste tijdschrift-publicaties met veel goeds Het linksgeoriënteerde Engelsche tijd schrift „roreign Affairs" onder leiding van het parlementslid E. D. Morel, lid van de arbeiderspartij en nauw gelieerd met de pacifistische groep, waarin ook Mac Donald, de leider van de Britsche arbeiderspartij, een vooraanstaande positie innam, publiceert een manifest aan het Britsche volk, waarin het bestuur van de Union of Democratie Control de natie bezweert zich ter dege en ten volle rekenschap te geven van den toe stand in Europa en van de gevaren, waar mede de vrede in Europa in het algemeen en de veiligheid van Engeland in het bijzonder bedreigd worden tengevolge van de poli tie c der Fransche regeering, zooals die zich sinds het op onjuisten grondslag gebouwde Vredesverdrag van Versailles heeft ontwik keld. Uitvoerig wordt in 't manifest uiteen ge zet, dat Europa wederom een gewapend kamp is geworden. Frankrijk heeft 800.000 man actieve troe pen onder de wapenen, terwijl het beschikt over twee er c i h If a drie millioen ten volle uitgeruste reaervetroepen. Een vierde van het actieve leger, daaronder 40.000 man ge kleurde troepen, is gelegerd ver buiten de Fransche grenzen, in Rijnland, het Saarge- bied, het Ruhrgebied. De Fransche artillerie wordt geacht de beste ter wereld te zijn. Te vens beschikt het over een vloot oorlogsvlieg tuigen, grooter dan die van alle Europeesche staten te zamen, en een machtige duikbooten- vloot. De staten van de Kleine Entente en Polen worden door Fransche instructeurs en Fransche geldmiddelen gesteund bij het uitrusten en organiseeren van aanzienlijke troepenmachten. De opbrengst van de lee ningen door deze staten in Frankrijk ge plaatst, wordt uitsluitend besteed aan be wapeningen, verschaft door de Fransche fabrieken van krijgstuig. 1 Behalve de oorlogsicebereidselen in Euro pa, organiseert Frankrijk ook concriptiele- gers in zijn Afrikaansche bezittingen. Een üahara-spoorweg wordt gebouwd ten behoe ve van het vervoer der negercontingenten naar de kust. Naar matige schatting beschikt Frankrijk thans ree'ds over een millioen mo dern geoefende Afrikaansche soldaten. Vervolgens verklaart het manifest, dat de werkelijke doeleinden, waaraan de Fransche politiek onder den dekmantel van „herstel" en „veiligheid" streeft, thans duidelijk in het licht treden, n.l. Permanente bezetting van Duitschland ten westen van den Rijn af scheiding van het Rijnland blijvende con tróle ova het Ruhrgebied en de kolen, het ijzer- en staal van industrieel Duitschland met de kolen en het ijzer van Frankrijk, Lotharingen, Saargebied en het grootste deel van Opper-Silezië verzekert de beheersching van het Ruhrgebied, Frankrijk het grootste deel van de grondstoffen voor de moderne in dustrie en den modernen oorlog ter bevor dering van zijn politieke bedoelingen) ver brokkeling van Duitschland en de vorming van een groot Afrikaansch leger met feitelijk onbegrensde reserves ter ondersteuning van zijn politiek. Tenslotte wordt de vraag gesteld wat Engeland tegen dezen gevaarlijken toestand moet doen. Het Britsche volk zal moeten kiezen tus- schen twee alternate e n.l. Het Euro peesche continent aan Zijn lot overlaten door de verscheuring van Duitschland toe te laten Hetgeen vroeger of later een algemeenen brand in Europa beteekenen zou, waar Engeland zich ten slotte niet buiten zou kunnen houden. „Tevens zou deze keuze beteekenen", aldus verklaart het manifest in cursief gedrukte zinnen, „dat Engeland's nationale positie in alle opzichten uiterst gevaarlijk zou worden poch economisch noch strategisch toch is Engeland thans een eiland, hetwelk onverschillig kan blijven tegenover de ontwikkeling van den politieken toestand op het continent." Het tweede alternatief, dat het manifest stelt en zelf ook kiest, is het standpunt, door generaal Smuts in zijn bekende rede ge houden tijdens de imperiale conferentie ontwikkeld, n.l. officieel en formeel zich losmaken van de Fransche politiek, welke Engeland onwettig heeft verklaard, en bij eenroeping van een internationale conferentie om den toestand uit het vredesverdrag ge-, groeid, te regelen, met of zonder Frankrijk en daartoe een beroep te doen op de mede werking van het Amerikaansche volk. In het manifest wordt aanbevolen (het denkbeeld reeds vroeger door Nitti gepropageerd) om via den finantieelen factor (het Fransche begrcotingsdeficit zijnde de Achillespees van het Fransche militarisme) moreelen en economischen druk uit te oefenen op de Fransche openbare meening tegenover den invloed van Poincaré en diens adviseurs. Het manifest concludeert, dat in elk geval verdere diplomatieke werkloosheid in het aangezicht van den huidigen toestand, welke automatisch op een nieuwen oorlog moet uitloopen, misdadig zou zijn. Passiviteit onder zulke omstandigheden kan niet tot vrede leiden, doch wel tot versterking van de ele menten, die de geheele wereld met een on metelijke ramp bedreigen. De buitenlandsche poli tiek van Zweden. De Zweedsche premier, de heer Ernst Trygger heeft, dezer dagen op uitnoodiging van de studentenvereeniging van Upsala een rede gehouden over de buitenlandsche poli tiek van Zweden, waarin hij in de eerste plaats den nadruk legde op het feit, dat alle par tijen in den Rijksdag het eens waren o\ er een politiek van onzijdigheid en van het verwe- .lenlij ken van het denkbeeld van vrede en op lossing van internationale geschillen door de voorschriften van rechtvaardigheid en ge matigdheid. Ten aanzien van den Volkenbond uitte de premier dc meening, dat even verkeerd als het zou zijnj deze poging prijs te geven om internationale orde te weeg te brengen het even gevaarlijk zou zijn te vertrouwen op de bekwaamheid van den V.B. om binnen een redelijk nabije toekomst den waarborg van vrede en recht te geven, hetgeen zijn voor naamste doel is en moet blijven. De heer Trygger was derhalve van oordeer, dat, in weerwil van de instelling van den Volken bond, Zweden alleen mag vertrouwen op eigen middelen om den huidigen politieken stormen het hoofd te bieden. Het garantie verdrag, door den Volkenbond voorgesteld zou slechts in uitzonderingsgevallen onzij digheid toelaten. De Zweedsche natie zou niet toestemmen in welke overeenkomst ook, die oorlogsccnflicten zou meebrengen, of schoon (aldus de premier) men zich gevallen kan voorstellen, waarin het landsbelang be slist eischte, dat wij zouden strijden aan de zijde van een staat, welks verde geschondm was en welks onafhankelijkneid een levens-' belang zou blijken voor de veiligheid van Zweden, doch het Zweedsche volk zal, als die tijd daar is, zijn recht opeischen voor zichzelf over een dergelijke noodzakelijkheid te be slissen. Deze opvatting der Zweedsche buitenlandsche politiek sluit niet in zich het afwijzen van nauwe banden met de drie aan Zweden grenzende staten. 'Ten opzichte der landsverdediging wees de heer Trygger er op, dat deze quaestie nauwkeurig uit economisch oogpunt moest worden bezien, maar dat het eenige grond beginsel, dat van toepassing kon zijn, was, dat iedere Zweed naar de mate zijner ge schiktheid het land en den vrede er van moet beschermen. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN MEXICO. De revolutionnaire troepen hebben Zater dag Jalapa (ten Oosten van Vera Cruz) geno men. De rechtstreeksche spoorwegverbinding JuarezMexico City is verbroken, daar de opstandelingen de lijn bij Canita in de lucht hebben doen vliegen. Juarez ligt tegenover El Paso op Mexi- caansch gebied. Canita ligt op het kruispunt van den spoorweg naar Mexico en dien naar Mazatlan aan de Westkust, welke laatste lijn nog slechts gedeeltelijk voltooid is. COOLIDGE CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP. Een intiem particulier vriend van Cooiidge heeft meegedeeld, dat deze zich candidaat stelt voor het presidentschap. Het Grieksche konings paar naar Roemenir Het koninklijke paleis te Karatsjeni wordt in groote haast tot het ontvangen van een groot aantal gasten in orde gebracht. Wij vernemen, dat de Roemeensche koning het Grieksche koningspaar heeft uitgenoodigd om in geval van revolutie in Griekenland, naar Roemenië te komen. Aan deze uitnoo- ging ging een lange beraadslaging van de Ko ningin met den minister-president Bratianu vooraf, om te overwegen of het voor Roeme nië bezwaren kon hebben, dat het Griek sche koningspaar naar Roemenië zou komen. Toen Bratianu daartegen geen bezwaar had, is de uitnoodiging gedaan. Het kasteel van Versailles. De kreten van verontwaardiging en alarm, welke eenige maanden geleden in de bladen zijn aangeheven naar aanleiding van het steeds meer in verval geraken van het kasteel van Versailles hebben haar uitwerking niet gemist. Er is een begin met de restauratie gemaakt zoowel in- als uitwendig zal het kasteel geheel worden opgeknapt, waarvoor de hulp van speciale architecten en oudheid kundigen is ingeroepen. DE UITZONDERING. Onder bovenstaand opschrift schrijft de „Gelderlander", naar aanleiding van den ondergang der Bossche Hanzebank „Het Rapport der deskundigen in de Voorloopige Surseance der oude Hanze bank is een bevestiging van vroegere mede- deelingen. Er zijn te veel groote kredieten verleend. Er is gespekuleerd. De malaise nam nog 'n duit uit het zakje. En zco is er 'n ldeine zestien millioen gulden naar den kelder gejaagd. De aandeelen zijn reddeloos verloren, geld van middenstanders. En de rest moet betaald door de kredi- teuren onder wie eenige duizenden spaar ders en kleine luyden. N Het is een ramp, die in breede kringen verdriet en ongeluk brengt, doch een man springt er zonder kleerscheuren uit, dat is de hoofddirecteur, De directeur heeft met de Bank een overeenkomst gt' "fen, volgens welke hij bijlikwidatieoffailh sement recht op loon in eens krijgt tot het tienvou dige van de jaarlijksche uitkeering. Het blijkt niet duidelijk of hier bedoeld wordt tienmaal zijn salaris 15000) of tien maal zijn pensioen (maximum 10.000) in elk geval is het een kapitale som. Nu moet men lezen in het Rapport der deskundigen, dat begin 1921 het reeds dui delijk was aan de ingewijden, dat een groot deel van het kapitaal verloren was. De Bank wankelde toen al. Maar de overeenkomst tusschen de Bank en den Directeur, waarbij aan dezen een kapitale som werd toegezegd ingeval van faillissement, dateert van....24 Mei 1921 Dus toen de Directeur de ramp zag dreigen. Toen onder zijn leiding het geld van spaarders en depositohouders wegsmolt in spekulaties en groote kredieten, vulde hij z'n zakken voor den kwaden dag Kan men het begrijpen, dat een Bestuur aldus een premie zet op 'n bankroet Dat het een besluit neemt om een kapi taal van honderd duizend gulden of daarom trent, een kapitaal, dat aan de krediteuren, o.a. aan de spaarders toekomt, weg te schen ken aan den directeur, van wien de deskun digen zeggen, dat hij in de leiding zware fouten heeft gemaakt en het Bestuur van oordeel is, dat hij behoort uitgezonderd van de gevolgen der ramp. Al het andere in de debakle der Hanze bank is begrijpelijkhet verleenen van groote kredieten in een tijd, dat het geld bij stroomen binnenkomt, het spekuleeren, het avonturen, als regelmatige arbeid niet meer helpt,dit alles moge'nog zoo verkeerd Zijn, het is begrijpelijk. Maar die belooning op het bankroet, ver leend op 'n moment, dat het al dreigend boven de Bank hing, is een raadsel." EEN VOORSTEL AAN DE S.D.A.P. S. W. richt zich in het „Friesch Dagblad" als volgt tot de S.D.A.P. Uw petitionnement slaagde schitterend Over uw tuighuis en dezelfs inventaris zwijgen we nu liever Maar.... de smaak van petitionneeren hebt ge beet Hoe nu uw vijfduizend pop, Sociaal- Democratische Kamerleden, ongerept te houden Ge hebt maling aan Christelijke minis ters, die vrijwillig het vijfde deel van hun salaris afstaan Ge hebt maling in 't kwadraat aan Anti- Rey. en Clirist.-Hist. collega's, die ook be reid zijn te offeren op het bezuinigings altaar Welaan dan, daar staat mijn welge meende raad Ga petitionneeren Bij dag bij nacht bij bootbij trein bij tram bij ord bij ong bij grijs bij groen bij thee krans bij bierkruik bij tabakscollege bij fiet sers en bij fietsersters, enz enz. Op voor de vijfduizend pop Ik voorspel karrevrachten vol lijsten Wie lacht daar? VRAAG NIET TE VEEL. Dezen goeden raad geeft „Het Huisgezin" naar aanleiding van het reconstructie-congres der Kath. werkgevers „Een jong rechtsgeleerde, wiens naam, door twee thans ontslapen ministers gedra gen, een goeden klank heeft, sprak gisteren op het R. K. Werkgevers-congres een juist woord vraag niet te yeel. Vraag geen zaken, waarvoor een verant woordelijk minister terugschrikt. Vraag geen zaken, waarvoor ge bij de ar beiders een afwijzende houding hebt te vree zen. Vraag niet te veel, opdat ge op den steun der pers eerder kunt rekenen. Moge het bestuur der R. K. Werkgevers vereniging, dat voornemens is zijn actie voort te zetten, met dezen practisch-nuch- teren wenk van mr. Regout rekening hou den. Het congres-bestuur heeft allerlei peilen op zijn boog. Het heeft een complex van wenschen klaar, waarvoor het in ruimen kring propaganda zal gaan maken. Bedoeling van al die wenschen is, den toe stand der industrie en daardoor den algemee nen economischen toestand te verbeteren. Bij zijn actie heeft het bestuur veler sym pathie, instemming en medewerking noodig. Zou het nu geen aanbeveling verdienen, den raad van mr. Regout te volgen en alle krachten op één punt te concentreren, in plaats van ze over allerlei punten te versnip peren Dat ééne groote punt is verlichting der concurrentie-voorwaarden voor onze nijver heid met het buitenland, waardoor werkver ruiming wordt verkregen, meer nog en eer dan verhooging der opbrengst van het tarief. Het is een concreet punt, dat gemakkelijk binnen de bevatting van het publiek valt, waarvoor de massa is te winnen, ook onder de arbeiders, die beseffen dat met het woord ik draag liever goedlfoope schoenen dan dure, het vraagstuk der werkverschaffing en -ver ruiming niet van de baan is. Wie onze nijverheid wil helpen, wie onze arbeiders werk en brood wil verschaffen, wie het euvel der werkloosheid wil beteuge len in plaats van verergering in de hand te werken, moet thans wel tot verhooging van het tarief van invoerrechten besluiten Indien de drie partijen van rechts dit groote landsbelang duidelijk beseffen, kunnen zij ook niet toelaten, dat straks een extra-parle mentair kabinet optreedt, hetwelk, naar wij duchten, de „liberale handelspolitiek" van de „N. R. Ct." zal ontzien. Wat ten slotte de kwestie der productie verlaging door werktijdverlenging betreft, te dezen aanzien zal meer dan door een ste vige propaganda on der het publiek bereikt worden door het zoeken naar overleg met de leiders der georganiseerde katholieke ar beiders. Op het congres werd door een der inlei ders leedwezen betuigd over het verbreken van het contract tusschen de R. K. Werk gevers- en de R. K. Arbeidersgroep. Welnu, herstelle men het contract en poge men omtrent de arbeidsduurkwestie tot een vergelijk te komen, wat veel verkieslijker is dan door een actie een contra-actie uit te lokken. Wordt ten opzichte van den arbeidsduur eenstemmigheid bereikt, dan zal men ook veel gemakkelijker en veel sterker in één gelid kunnen optrekken voor een verhoogd tarief en zoo aan onze nijverheid het bestaan, aan de arbeiders een behoorlijk loon en aan de werkgevers 'n redelijke winst verzekeren. Zóó zal inderdaad reconstructiewerk wor den verricht. en handelsagenten in Nederland, waarin de heer Mr. E. van Ketwich Verschuur, our- gemeester van Groninger» en lid der Eerste Kamer, sla bemiddelaar was uitgenoodigd, om een fusie tusschen de aangesloten ver- eenigingen te helpen bevorderen. De heer Verschuur ontwikkelde het plan, eerst uit de leden der aangesloten vereenigin- gen een vereeniging te vormen, waarvan en kel de werknemers-leden lid kunnen zijn, terwijl dan later, zoodra de nieuwe vakver- eeniging zal zijn opgericht, overleg zal wor den gepleegd tusschen de dan nog bestaande handelsreizigersvereenigingen, die fondsen voor uitkeering bij ziekte, overlijden en derge lijke exploiteeren, om ook dat fondsenbeheer bij de nieuwe vereeniging onder te brengen, waarvoor dan een streng afzonderlijk beheer noodig zal zijn, opdat de nieuwe vakvereeni- ging niet in dezelfde fout zal vervallen van thans, dat ook werkgevers lid kunnen zijn van de vakvereeniging. De statuten van de bestaande vereenigtn- gen zullen daartoe zoodanig gewijzigd moe ten worden, dat zij zich in het vervolg niet meer met de vakactie-aangelegenheden be moeien Na een uitvoerige gedachtenwisseling ver klaarden de aanwezige bestuursleden van 11 der 12 vertegenwoordigde vereenigingen zich voor onderschrijving van de voorgestelde conclusie. De aanwezige hoofdbestuurders der Nederl. Handelsreizigersvereeniging te Rotterdam deden de toezegging, de voorge dragen conclusie ter beoordeeling te zullen voorleggen aan de leden, nadat eerst in het hoofdbestuur een en ander grondig zou zijn onderzocht. Onder luid applaus van de vergadering werd aan mr. Van Ketwich Verschuur dank gezegd voor de geboden bemiddeling, waarna de voorzitter van het bureau voor sociale actie de hoop uitsprak, dat weldra geheele fusie van de vertegenwoordigde handels- eizigersvere" 'gingen tot stand zou komen. De ve. eeri -.gen, welke nu reeds haar -'nstemming - ..uigd hebben, zijn Providentia te Amsterdam, Eendracht te Rotterdam, de Zwolsche en Alkmaarsche handelsreizi gersvereenigingen. Mercurius te Groningen, Ons Belang te Amsterdam, Twente te Henge lo, de handelsreizigersvereenigingen te Ber- gen-op-Zoom, Arnhem en Nijmegen en de Vereeniging van vertegenwoordigers van lak en vernisfabrieken. FUSIE VAN HANDELSREIZIGERS- VEREENIG NGEN. Te Utrecht is Vrijdag een vergadering ge houden, uitgeschreven door het bureau voor sociale actie ten dienste van handelsreizigers DE VLOOIEN VAN ROTHSCHILD. Een wetenschappelijk belang. Velen zullen het geen aangenaam onder werp vinden, dat hier aangeroerd wordt, want, niet waar, vlooien, die hèb je, maar erover spreken doe je niet, behalve dan op de kermis en in de humoristische blaadjes. Maar dan vergeet men allicht, dat het vlooi- envraagstuk niet alleen van sociaal-hygië nisch, maar ook van zuiver wetenschappelijk medisch belang is. Een der eersten, die het va deze zijde beschouwd hebben, was de voor eenigen tijd gestorven N. Charles Rothschild, wiens testament dezer dagen geopend is. Daarbij bleek, dat hij behalve een reusachtig vermogen van circa drie milli oen pond sterling een reusachtige insecten verzameling heeft nagelaten, waaronoer een collectie vlooien, die hij aan het Britsch Museum heeft vermaakt. Evenals zijn broeder, Lord Rothschild, was ook Charles Rothschild reeds in zijn jeugd een groot liefhebber van natuurlijke historie. In 1895 verscheen zijn eerste publi catie over vlooien, sindsdien door niet minder dan 138 gevolgd. In 1880 maakte Taschenberg melding van 33 verschillende species van vlooien in 1904, omstreeks clen tijd, dat met de collec tie begonnen werd, catalogiseerde Baher er 135, terwijl er thans 680 variëteiten bekend zijn, waarvan er 430 op Tring, het zoölogisch museum van de Rothschilds, ontdekt zijn. De practische beteekenis van de collectie bleek o.a. toen het erband werd vastgesteld tusschen de rat-vlooien en de builenpest, de verschrikkelijke epidemische ziekte, die in de middeleeuwen zoo vaak Europa geteisterd heeft en ook nu nog in sommige streken regel matig haar cijns heft. Zoo werd daardoor ook een raadselachtige tegenstrijdigheid in Britsch Indië opgelost. Daar bleek namelijk, dat de rat, die zonder twijfel de builenpest over bracht, bijna overal voorkwam en dat toch de ziekte slechts op enkele plaatsen epidemisch was. De verklaring was, zooals gewoonlijk, eenvoudig er zijn drie soorten rattenvlooien, en slechts één daarvan draagt de bacillen der ziekte. De collectie, die Rothschild nalaat, bevat circa 600 species, 3550 microscopische prae- paraten, 40.000 specimina op alcohol en circa 20.000 duplicaat-exemplaren van veel voor komende soorten. NIJVERHEIDSTENTOONSTELLING VAN BEDRIJVEN IN WERKING IN HET KURHAUS TE SCHEVENINGEN VAN 31 MEI TOT 15 JUNI 1924. In gevolge besluit van het Bestuur der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" is contract gesloten met de directie der Maat schappij Zeebad Scheveningen, waardoor de beschikking is verkregen over de verschil lende lokaliteiten van het Kurhaus te Sche veningen tot het houden van eene tentoon- stellfPig van Nederlandsche Industrie van 31 Mei tot en met 15 Juni a.s. In het bijzonder zal de gelegenheid voor deelname worden opengesteld ten behoeve vau uiegenen, welke hun bedrijf, of een onder deel daarvan, in werking toonen. Het is de bedoeling het Nederlandsche pu bliek te laten zien zooveel zulks doenlijk is, wat er moet worden verricht, voordat een artikel in de handen van den kooper komt. Juist daardoor zal, meer nog dan door eene gewone tentoonstelling, de belangstelling voor de voortbrengselen der Nederlandsche nijverheid worden opgewektmen gaat zich ervan rekenschap geven wat het cteekend een artikel te vervaardigen en ais gevolg grootere waardeering voor de voortbrengse len van eigen bodem. En al is het in verschillende gevallen met mogelijk de vervaardiging van een artikel in al zijne onderdeden te vertoonen, toch is de aanschouwing van de vervaardiging van een onderdeel voor het beoogde doel reeds van zooveel belang. Dank zij de overeenkomst, getroffen met de Directie der Maatschappij Zeebad Sche veningen, is het mogelijk de kosten voor deel name bijzonder laag te stellen, terwijl boven dien aan deelnemers met bedrijven in wer king nog eene aanzienlijke korting op de huur prijzen wordt verleend. Nadere inlichtingen worden gaarne ven strekt door het algemeen secretariaat der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat' Be- zuidenhout 97, Den Haag. DER KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Een echt Kerstnummer, deze zoo juist verschenen extra-uitgave van de Katho lieke Illustratie! Niet enkel een fraai ge- illustreerde, amusante en onderhoudende editie, waar men het etiquiet „Kerstnummer op geplakt heeft, zooals een fijne tulband, die men in December Kerstbrood en in April Paaschbrood noemt; maar een werke lijke verheerlijking, een blijde viering-in- woord-en-beey van het oude en nimmer verouderende Kerstfeest De trouwe lezeressen en lezers van de Katholieke Illustratie weten, wat dit Room- sche weekblad voor de huiskamer nu al meer dan een halve eeuw lang bij de her denking van het geboortefeest van het Christuskind aan fraaie platen en verhalen heeft geleverd. Het is eerbied-afdwingend. om dan nu weer een Kerstnummer onder de oogen te krijgen, dat ver uitsteekt boven alle vroegere. Want dit mogen wi; gerust zeggen van dit prachtige exemplaar van 48 bladzijden, op zwaar papier gedrukt, vol interessante illustraties, boeiende ver halen en vertellingen vol ook van afwisse ling door den rijkdom van frische gedachten en origineele vondsten. Mooie losse platen, in drie kleuren- en koperdiepdruk, verhoogen nog de waarde van dit Kerstnummer, dat voor de as. feestdagen de beste van alle ontspanningen biedt. Uit ervaring weten wij, dat extra-nummers de hebbelijkheid bezitten om „uitverkocht1* te zijn, op het oogenblik, dat men er de hand op wil leggen. Daarom vestigen wij de aandacht onzer lezeressen en lezers voor zoover noodig op dit fraaie Kerstnummer der Katholieke Illustratie, DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE STEENWIJK. Voor de rechtbank te Assen heeft Vrijdag, in verband met den indertijd gepleegden dief stal en den inbraak in het postkantoor te Steenwij k, terecht gestaan vrouw J. C. B. uit Oosterveld. Deze beklaagde had van haar zoon 20.000 aangenomen, wetende dat dit geld van diefstal afkomstig was. Het geld werd door haar op het kerkhof verstopt. 1 Het O. M. eischte 8 maanden gevangenis straf. SNELHEIDSRECORD. De Intern. Luchtvaart Federatie heeft het snelheids-wereldrecord gehomologeerd, ge-( maakt door den Amerikaan A. Williamh die op 4 November te Michell Field een snel heit" bereikte van 429 K.M. 25 meter per uur. BENZINE-TOEVOER IN DE LUCHT.; De kapitein Weiss van de 34e luchtvoeraf deeling is er, voor de eerste maal in Frankrijk in geslaagd op een hoogte van 3000 meter boven Parijs een ander vliegtuig in volle vlucht van brandstof te voorzien. Het over gieten van de benzine geschiedde met een ongeveer 30 meter lange slang in een tijd van 5 minuten zonder moeilijkheden. POSTVLIEGTUIG IN ZEE NEER GEKOMEN. Aan de Brusselsche „Standaard" worbi gemeld, dat het postvliegtuig FBBX van Croydon naar Amsterdam nabij Ostende in zee is neergekomen. De 4 inzittenden werden gered. De postzakken, voor Rotterdam en Amsterdam bestemd, zijn met den trein door gezonden. POKKEN AAN BOORD. De „Rindjani" is Vrijdagmorgen in de' Rotterdamsche haven binnengekomen met de gele vlag ir» top. In Colombo was een van de Javaansche bedienden aangestast door pokken en in de haven van Colombo achter* gebleven. Na een quarantaine onderzoek in Poortershaven is het schip vanmorgen weef vrijgegeven. 38 „Daarop mag ik geen antwoord geven Daaromtrent kan de minister van justitie alleen een beslissing nemen.... Maar dit verandert nog niets aan den oogenblikkelijken toestand en voor 't oogen blik heb ik u noodig. Daarom wilde ik u nog meer vragen, n.l. van de laatste dagen van uw verlof af te tien en weer indiensi te treden Met doffe stem antwoordde Raymond: „Ik kan het u niet weigeren, dat weet ge wel.Ik zal dus doen, wat u van mij ver langt". Eenige oogenblikken was het stil. Dan vroeg dt chef: „Heeft u al een request gezonden naar den minister om invrijheidstelling? „Neen, mijnheer, en ik ben nu bang om het te doen, na hetgeen u gezegd heeft." „Raymond, wilt ge een goeden raad van mij?" „Niet liever dan dat. mijnheer." „Maak dan je request klaar, dan zal ik het ondersteunen, wees daar zeker van, of schoon 't mij veel zal kosten je te moeten missen. Maar nu hangt het van u af den goeden uitslag daarvan te bevorderen. Ik wil u een zending opdragen, waardoor ge de Staat een belangrijken dienst bewijst, i en wanneer die zending gelukt, kan het verzoek haast niet geweigerd wordenj Begin daarom morgen dadelijk met het werk." „U kunt op mij rekenen, mijnheer." „Wat uw zoon betreft, zoudt u hem niet voorloopig kunnen verwijderen?" „Onder welk voorwendsel? En bovendien kan het niet, want hij is zich aan 't voorbereiden voor het toe latingsexamen voor de Polytechnische j school," „Toch is 't niet onmogelijk. Dat zal ik u bewijzen.... U hebt gezegd, dat hij zwak van gestel was" „•Ja, hij moest zeer oppassen voor zijn ge zondheid." „Welr.u, die gezondheid zelf zal het voor wendsel zijn, dat ge noodig hebt. Ge moet uw zcon ergens heen brengen, waar hij te gelijk lichamelijke ontspanning heeft en zijn studies kan voortzetten, ergens kuiten in de frissche natuur." „Zou hij dan niet verwonderd zijn, waar om ik zelf te Parijs blijf inplaats van met hem mee te gaan?,Hij weet niet beter, of ik ben mijn eigen meester." „Kom Raymond, laten we nu eens re- deneeren. Uw zoen weet wel, dat ge niet zooveel geld hebt en dat ge dus noodzake- lijk nog het een of ander moet doen. Heeft hij u daarover nooit gevraagd?" „Toch wel, mijnheer." „En wat heb je gezegd?" „Dat ik door de prefectuur van de Seine belast was met het toezicht op de biblio theken der gevangenissen. „Welnu, dat antwoord was niet onwaar schijnlijk en evenmin onhandig. Zeg dan, dat ge daarmee op 't oogenblik veel werk hebt en zonderling genoeg, is u niet ver van de waarheid." „Hoe dat mijnheer?" „De taak, die ik u wilde opdragen, staat in betrekking, niet met gevangenisbibliothe ken, maar met de bibliotheek van de Staat, die hier in Parijs is gevestigd." „Met de bibliotheek?".... herhaalde Raymond verwonderd. „Ja, dat zal ik u straks wel uitleggen. Ik weet dat u in angst verkeert, daarom zal ik u alle mogelijke faciliteiten geven, om niet 't minste vermoeden tegen u te laten rijzen. Ik zal u een benoemingsbrief geven tot onder-inspecteur van de Staatsbiblio theek, welke benoeming ge op den een of anderen dag aan uw zoon kunt laten zien," „Mijnheer, u is al té goed Ik dank u har telijk." „Ik ben ook vader en ik weet, wat er in u om moet gaan." „Zoudt u nu willen zeggen, wat u van mij veriangt?" vroeg Raymond. „Ik zou u een zeer ernstige cn kiesche taak willen opleggen." „Er is geen sprake van moord of schan delijke misdaad, maar niettemin is het ge wichtig." „De misdadigers hebben het nu niet ga- munt op de menschen, maar op kostbaar heden van Parijs en sommige groote provin ciesteden." „Zijn 't kerkdiefstallen", vroeg Raymond nieuwsgierig. „Neen". „Wat dan?" „Diefstallen in bibliotheken." „Dus boeken gestolen?" „Ja, boeken van groote waarde, juist om dat ze heel zeldzaam zijn; van sommige bestaat slechts één exemplaar," De chef nam een lijst van zijn bureau en zag die in. „Sedert drie weken zijn vijftien boeken gestolen in de Nationale Bibliotheek, twaalf in de Bibliotheek van St. Genoveva en acht in dc Bibliotheek van het Arsenaal." „In Lyon, Nantes, Bordeaux en Blois zijn soortgelijke diefstallen gepleegd.... Van alle kanten komen klachten." „Men schat de waarde van de gestolen boeken op twee honderd duizend francs.... De strengste bevelen zijn uitgevaardigd om de dieven te arresteeren. Tot nu toe heeft men het stilzwijgen bewaard om het geklets van allerlei lieden tegen te gaan." „Door die stilzwijgendheid misleid zullen de dieven natuurlijk hun werk voortzetten." „Dat zal u van pas komen.' „Heeft u geen spoor?" vroeg Raymond." „Niet het minste." „U heeft toch rapporten ontvangen." „Zeker, al sinds acht dagen lang." „U moet u dus toch een vast idee ge vormd hebben omtrent den diefstal en de dieven." „Helaas niet. Bij al de voorzorgen die in de bibliotheken, vooral hier in Parijs geno men worden, behoeft men niet meer te zoe ken." „Hoe de diefstallen gebeuren, kan ik on mogelijk begrijpen." „Veronderstelt u, dat de dieven die boe ken aanstonds zoo duur mogelijk van de hand zien te doen, of dat ze handelen voor rekening van vreemdelingen, die jaloerse'h zijn op onze rijkdommen en die bibliotheken van andere landen met ons goed willen ver rijken." „Op die laatste veronderstelling heb ik nog het meest mijn gedachte gevestigd, doch geheel onwillekeurig, want ik had er geen enkel bewijs voor." Raymond Fromental schudde bedenkelijk het hoofd, „Geen enkel spoordat zal de taak niet vergemakkelijken." „Als 't gemakkelijk was, zou iedereen het wel kunnen doen." „Het is een belist moeilijk geval, maar wanneer ge eenmaal aan den gang zijt, zal het blijken zoo verschrikkelijk aiai te zijn als het schijnt...." „Hoe dat, mijnheer?" „Luister: ge stelt u in verbinding met de bedienden der bibliotheek, waar de dief stallen gepleegd zijn. „Terwijl ge met hen spreekt, zult ge allicht bijzonderheden vernemen, die voot hen onbeduidend, maar voor u van zeer veel belang zijn. „U zult daar zonder twijfel een uitgangs punt vinden, „Ik reken op uw bekwaamheid en ben er zeker van, dat ge geluk zult boDben. „U begrijpt, dat er een eind aan die dief stallen moet komen.' „Ik beprijp 't mijnheer, en alles wat, menschelijkerwijs gesproken kan gedaan worden, zal ik probeeren.' „Daar reken ik op." „Moet ik beginnen met de bibliotheek in Parijs of die van de provinciesteden?" „Dat laat ik aan u ovci „Misschien krijgt u in de provincie betere inlichtingen; er zijn daar minder bezoekers n de bibliotheken, dus iso.-dt een vre.mac- ling eerder opgemerkt tvcn, morgen maar op de prefectuur, dan kunt u een voorschot krijgen voor de kosten en als u de zaak hebt afgehandeld, kunt u uw rekening in dienen." „Heel goed, mijnheer.... Ik zou ook graag de lijst hebben van de gestolen boeken. Is die lijst al opgemaakt?" „Ja, die is bij die processen-verbaal ge- voegd.' (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6