f I Onze Abonnementen-Wedstrijd. Vrijdag 14 December 1923 46ste Jaargang No. 14313 Van het Vaticaan Verplaatsing Militair Ge neeskundige Dienst. DIT Mn BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De abonnementenwedstrijd Nieuwe Haarlemsche Courant zal loopen vanaf 1 December tot een nader te bepalen sluitings datum. De voorwaarden van deelneming zijn de volgende: le. Iedereen kan aan den abonnementen-wedstrijd deelne men, die daartoe mondeling of schriftelijk zijn verlangen aan de Administratie der Nieuwe Haarlemsche Courant kenbaar maakt. 2e. Voor de aangebrachte abonnementen worden fraaie prijzen uitgeloofd, grooter en kostbaarder naarmate men meer abonnementen aanbrengt. 3e. De aangebrachte abonnementen kunnen zijn per week of per kwartaal betalenden, doch moeten in ieder geval minstens DRIE MAANDEN duren en stipt op tijd betaald worden. 4e. Qeen abonnementen gelden voor dezen wedstrijd van dezulken, die op 28 November nog abonné waren, doch na dien datum bedankt hebben. 5e. Alle aangebrachte abonnementen moeten SCHRIFTE LIJK bij de administratie worden ingediend met duidelijke ver melding van naam en adres der nieuw-geabonneerden. Qeen abonnementen worden voor den wedstrijd aangenomen, die niet onderaan de duidelijk leesbare handteekening en het adres dragen van dengene die de abonnementen aanbrengt. 6e. Zij, die wenschen deel te nemen, kunnen een aantal cou ranten ter verspreiding ontvangen, alsmede een zeker getal prospectussen. 7e. Eventueel binnen drie maanden afvallende abonnemen ten moeten door anderen worden vervangen, wil men zijn recht op deelneming niet verliezen. 8e. Eventueele geschillen worden door de Directie der Nieu we Haarlemsche Courant opgelost. Iedere deelnemer verklaart bij voorbaat zich aan de beslissing der Directie te onderwerpen. 9e. De prijzen zijn van 1722 December, dus van Maandag a.s. tot den daaropvolgenden Zaterdag, dezen ingesloten, te be zichtigen in een der zalen van het gebouw St. Bavo. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. AGENDA 15 DECEMBER A Homogeniteit in het College van B. en W. Giften. „Trou moet Blycken". R.-K. Kring. Opbrengst Collecten. Verkoop Boerderij. De campagne aan de suikerfabriek. Opgespoord. De R.-K. Reisvereeniging. Waarom juf si Fran ken's Meikbrood? Omdat U dan ZEKER is brood te hebben bereid uit de BESTE grondstoffen De Schoolgeidregeling voor Leer lingen van buitengemeenten. Alg. Nederiandsch Verbond. Politie Sportvereeniging „Haarlem". Zonderling. VAN ONZE RECHTBANK. De Tabakswet. De kosten der Krankzinnigenver pleging Ingezonden MededeeUngen a 75 cents per regel. Domaniale Mijnen J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem er. Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. felefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. e- Advertentiën 35 cents per regel- Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advtrtentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling Het algemeen verslag over de Haarlem sche gemeentebegrooting geeft weinig aan leiding tot bespreking. Voor elk gat heb ben B. en W. een spijker, maar veel verder komt men met de schriftelijke discussie niet. Eén vraag met het desbetreffende ant woord willen wij echter naar voren halen, omdat de daarin gesproken kwestie er eene is van algemeen belang en van beteekenis voor alle gemeentebesturen, waar het Col lege van B. en W. is samengesteld uit man nen van verschillende politieke en gods dienstige richting. Een lid had er in de af deelingen over geklaagd, dat het college van B. en W. zoo dikwijls blijkt, niet homogeen te zijn. B. en W. antwoorden hierop: „Voor de samenstelling van ons College, ^at - behalve den Burgemeester zijn ontstaan dankt aan den gemeenteraad, dra gen wij geene verantwoordelijkheid. Homo geniteit kan van ons College niet altijd ■worden tegemoet gezien. Personen van zoo verschillende levensbeschouwing, als waar uit het is samengesteld, zullen over prin- cipieele zaken van bestuursbeleid uiter aard dikwijls verschillend oordeelen. De vraag rijst dan ook en wij beantwoorden haar ontkennend of deze eisch aan het dagelijksch bestuur van deze gemeente in welke sterke stroomingen van politiek en godsdienstig leven tegen elkaar indruischen, kan worden gesteld. Anders toch dan bij een regeeringskabinet, dat op eene vaste meerderheid in het parlement behoort te steunen en daarom in de groote lijnen van staatsbeleid homogeen behoort te zijn, wordt er bij de samenstelling van het dage lijksch bestuur eener gemeente naar ge streefd, om hierin de verschillende stroo mingen te doen vertegenwoordigen, hetwelk het contact met den gemeenteraad verge makkelijkt, maar aan de homogeniteit niet ten goede komt. Niettemin is het ons stre ven, om in aangelegenheden van practischen aard zooveel mogelijk eenstemmigheid te bereiken." Dit antwoord achten wij zeer onbevredi gend en zelfs min of meer verderfelijk voor een- goed gemeentebeleid. Thorbecke, de vader van onze gemeentewet, moet zich bij het hooren van zulke taal wel in zijn graf omkeeren! Vooral de vergelijking, die B.°en W. maken, wijst op een verkeerden ge- dachtengang. In het kabinet van een parle mentaire regeering heerscht inderdaad een zekere homogeniteit, doch deze berust op geen enkelen wettelijken grondslag. Zij wordt doof de noodzakelijkheid geboden, omdat het leven eener dissidente regeering tegenover het parlement niet veilig is. Van daar dat de kabinetsformateur een program samenstelt, waarmee zijn collega's zich in hoofdtrekken moeten vereenigen. Maar iedere minister verschijnt met zijn eigen wetten voor de kamer en onderwerpen, waaraan het geheele kabinet zijn leven ver bindt, zijn gewoonlijk slechts weinig in ge tal. Vandaar dan ook, dat herhaaldelijk één minister.door een Kamervotum valt, terwijl niettemin de regeering aanblijft. Bij een College van B. en W. is dit an ders, omdat de wet als het ware homoge niteit eischt. Alle artikelen in de gemeen tewet, welke handelen over het dagelijksch bestuur, wijzen er op, dat don wetgever een zooveel mogelijk éénsgezinde leiding van achter de tafel van B. en W. voor den geest heeft gestaan. Meeningsverschillen dienen in de vergaderingen van B. en W. en niet in den Raad te worden uitgevochten. Van daar dan ook, dat alle voordrachten van het college van B. en W. en niet van één bepaalden Wethouder uitgaan; vandaar, dat een Wethouder bij verschil van meening in het college zelfs zijn eigen ideëen niet naar voren kan brengen, wanneer hij in de minderheid is. Zóó moet het althans zijn; zóó is de geest der wet. En voor een rich- tig gemeentebeleid is een dergelijk bestel van zaken ook alleszins gewenscht. Het houdt de politiek buiten het gemeentebe stuur, dwingt tot zuiver zakelijk handelen en vraagt voornamelijk aandacht voor alge meen gemeentebelang. Daarom onderschrijven wij geheel en al klachten, die wijzen op^gebrek aan ho mogeniteit in een college van B. en W. Het kan gebeuren in een bepaalde, be langrijke principieele zaak, dat een minder heid in het college zich genoodzaakt ziet van haar afwijkend oordeel te doen blijken. Maar wil het dagelijksch bestuur inderdaad volgens den geest der wet een college blij ven, dan moeten die minderbeidsvoorstellen tot de hooge uitzonderingen behooren. Zoo dra het gewoonte, zelfs een soort sport gaat worden, dat er bij belangrijke voor drachten van B. en W. een meerderheids- en een minderheidsrapport verschijnt, dan hapert er iets in de dagelijksche leiding der gemeente, waarvan de gemeenschap niets dan schade kan ondervinden. Men bericht ons uit Rome: Zondag ontving Z. H. de Paus in plechtige audiëntie ongeveer zeshonderd leden van verschillende werken, bestaande bij de Zusters van het Eerherstel. Onder hen be vonden zich talrijk» groote en kleine leden der Eeuwigdurende Aanbidding. Met deze bevonden zich in de Mertograal van het Vaticaan de geestelijke adviseurs der verschillende werken, die vooraf door den H. Vader, tegelijk met de Zusters van het Eerherstel, in bijzondere audiëntie ont vangen waren. Een klein meisje, behoorende tot de groep der Eeuwigdurende Aanbidding der kleinen, las voor den Pauselijken Troon een kort adres van hulde, den H. Vader aanbiedend den mystieken bloemenkrans van H.H. Com muniën, gebeden, en vrijwillige verstervin gen, opdat deze voor den H. Vader de hemelscbe genaden verkrijgen. Z. H. de Paus antwoordde dat tusschen bloemen en vruchten, Hij zich in een lusthof bevond, heerlijk bloeiend en rijpe vruchten voortbrengend, en kan dus slechts een vaderlijk woord doen hooren van geluk- wensch voor zooveel goeds. Alle werken te samen zijn een heerlijke samenvoeging in de eenheid voor het goede. Al deze werken van liefde geven recht op de voorliefde van het Goddelijk Hart, en ook op die van den Paus, gelijk de geestelijke goederen voor den Paus afgesmeekt hem aangenaam zijn, alsmede de aalmoes waarmede de Paus zoovele onge- lukkigen ter hulp kon komen. De H. Vader had alsdan bijzondere woor den van lof voor de „kleine geestelijke zusters" meisjes die in den familiekring, bij vader en moeder, zusters en broeders een apostolaat uitoefenen, de H. Vader zegende op bijzondere wijze de groote en kleine zusters, die zich met dit werk bezighouden. Eindigend gaf de H. Vader aan allen den Apostoliscben Zegen. Sociëteit St. Bavo. Gewone zittingen. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur —Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur Tele foon 2981 R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 810 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R. K. Leeszaal en uitleenbibiiotbeeb - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur. b.- halve des Maandagsochtends en on Zon en Feestdagen. Uitlcenen van boeken van half 39 uur. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Bioemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalsche weg 48, Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Van A. D. ter intentie St. Antonius voor de Duitsche Priesters f 5 Van B. v. M. voor Melaatschen 1, Woensdagavond half 9 is in het Socië teitsgebouw een algemeene vergadering ge houden van „Trou moet Blycken" Op de agenda kwam o.m. aan de orde het verkie zen van drie hoofden, wegens aftreden van de heeren Vincent Loosjes, C. van Vliet, en Mr. A. H. G. Merens. De beide eerstge- noemden werden herkozen, en in de plaats van mr. Merens, die zich niet herkiesbaar stelde, werd mr. A. J. Enschedé benoemd. Voorts had nog een uitloting plaats van de Obligatieleening van 1881. Uitgeloot werd No. 18. Gisteravond hield de R.-K. Kring zijn jaarlijksche eerste algemeene vergadering, welke druk bezocht was. Verschillende be langrijke mededeelingen werden door het bestuur gedaan. De ballotage van een groot aantal aspirant-leden vond plaats. Dt notu len werden onder dankzegging goedge keurd. Een kascommissie werd samenge steld, die de rekening en verantwoording van den penningmeester zal nazien. Tot bestuurslid in de vacature van den heer A. van Emmerik, die zich wegens studierede nen niet meer herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer Jos. Vierhout, die met deze benoeming p-eluk gewenscht werd. Den beer Van Emmerik werden door den voorzitter warme woorden van dank ge bracht voor diens vele werkzaamheden, in het belang der vereeniging verricht. Met een hartelijk applaus betuigde de vergade ring hare instemming met den lof, aan den afgetreden functionaris gebracht- Bij de rondvraag werden verschillende huishoudelijke kwesties besproken. Zondap- 1.1. werd in de St. Josephskerk aan de Jansstraat, voor de conferentie „St. Joseph" van de St. Vincentiüsvereeniging een liefdadigheidspredicatie met collecte gehouden, welke laatste opbracht de som van 787.15. De collecte in de kerk van het H. Hart in het Kleverpark ten bate van de St. Elisabeth's Vereeniging heeft opge bracht 544,22. De collecte in de parochie „St. Elisabeth's en Barbara," ten bate Van den R.-K, Bond van Marinepersoneel „St. Christoferus" en godsdienstige actie op de vloot heeft opgebracht 47.90. Men deelt ons mede, dat de opbrengst in de kerk van het H. Hart slechts weinig ver schilt bij die, twee jaren preleden gehouden eveneens voor de St Elisabeth's Vereeni ging. Een verblijdend verschijnsel in dezen ongunstigen tijd! Tevens een mooie aanspo ring voor andere kerken, waar ten bate dier vereeniging nog collecte zal gehouden wor den. A.s. Zondag is de kathedrale kerk „St. Bavo" aan de beurt. De parochianen der kathedraal kunnen en zullen hun sympathie voor de St. Elisabeth's Vereeniging zeker in klinkende munt toonen! Naar wij vernemen zal de kapitale boer derij, toebehoorende aan den heer K. Burkli, binnenkort worden verkocht. De campagne aan de suikerfabriek alhier, is thans afgeloopen. Een gedeelte van het losse personeel blijft nog de loopende werk zaamheden afdoen, het andere gedeelte is reeds ontslag aangezegd of ontslagen. De Haarlemsche Recherche heeft alsnog te Amsterdam eenige voorwerpen opge spoord, welke waren ontvreemd bij den ijzerhandelaar van der B. alhier Zooals reeds voldoende uil de pers geble ken is, is opgericht een Nederlandsohe R. K. reisvereeniging. Deze vereeniging stelt zich ten doel het reizen door en met Katholieken te bevorderen op zoodanige wijze, dat een Ka tholiek zich veilig met deze reizen kan op weg begeven. Het hoofdbestuur is gevestigd te Amster dam. De afdeeüng Amsterdam telt reeds eeni ge honderden leden. Maar als Ned. R. K. Reisvereeniging moe ten ook in andere plaatsen van ons land af deel ingen worden opgerioht Haarlem gaat voorl Er heeft zich hier reeds een voorloopig co mité opgericht, dat Vrijdag 14 December des avonds te ha'f 9 uur in het Hanzegebouw een oprichtingsvergadering zal houden. Alle Katholieken van Haarlem en Omstreken hebben toegang. Het doel en de s-oordeelen van do vereeniging zullen daar worden uiteen gezet, door leden van het Hoofdbestuur. Wij verwachten een groote opkomst! Men zie verder de advertentie m dit num- Donderdagavond was door 't comité te Scho ten, bestaande uit de heeren L. van Asperen en J. M. Westendorp, eene vergadering uit geschreven voor alle belanghebbenden te Schoten, wier kinderen leerlingen zijn eener gemeentelijke H. B. S., Hoogere Handels school of Gymnasium te Haarlem. Mede waren uitgenoodigd belanghebbenden uit andere buitengemeenten, van wie o.a. tegen woordig waren dames en heeren pit de ge meenten Haarlemmerliede, Spaarndam, Bioe mendaal, Zandvoort, Heemstede en Lisse. Deze bijeenkomst werd gehouden in het lokaal van den heer J. van Trigt en was goed bezet. Nadat door den voorzitter, den heer Van Asperen, in 't kort uiteengezet was het doel, waarvoor deze bijeenkomst was uitgeschre ven, verkreeg de heer Westendorp het woord, om mededeelingen te doen, aangaande de we. kzaamheden. welke waren verricht,. Hooger beroep tegen het besluit van den raad van Haarlem is aangeteekend bij den Raad van Beroep te Haarlem. Het resultaat hiervan was, dat de aanslagen over 1921 1922 nietig werden verklaard. De heer Van Asperen memoreerde nu de schoolgeldregeling voor leerlingen van bui tengemeente, door de gemeente Haarlem be paald. Nadat de gemeente Haarlem verklaart had, zich niet te kunnen vereenigen met de voorschriften door het rijk gesteld, om de rijkssubsidie te genieten, volgde de inhou ding van bedoelde subsidie. Het gevolg was eene belangrijke verhooging van het school geld voor de leerlingen der buitengemeenten, van f 450.— tot f 600.— A f 700.—. Het comité vroeg direct een onderhoud aan met den Minister van Onderwijs, wat in eerste instantie werd geweigerd. Een tweede verzoek om audiëntie werd toegestaan, doch na een lang onderhoud werd niet het minste resultaat bereikt. De Minister nam een formeel standpunt in, wat betreft eene interne regeling ten opzichte van de buiten gemeenten met de gemeente Haarlem, deel de de Minister mede, dat ook dit buiten het departement van Onderwijs viel en het res sorteerde onder het departement van binnen- landsche Zaken. Het comité won nog bij verschillende on- derwijs-specialiteiten, uit andere steden ad viezen in, doch algemeen was het oordeel, dat de gemeente Haarlem ten deze opzichte niet handelde in strijd met de wet. Het comité vroeg en verkreeg onderhoud met mr. Bruch, wethouder van onderwijs te Haarlem. Bij dit onderhoud werd indirect eenig resultaat verkregen de toezegging werd n.l. gegeven dat ten opzichte van Schoten misschien, indien noodzakelijk, een andere regeling te treffen was. Wanneer Schoten gaat tot de grens van haar betaalvermogen, zou Haarlem het re stant bijspringen. Dit antwoord, alzoo de voorzitter, kan ons bevredigend stemmen. Het comité vervoegde zich voorts bij den nieuw-benoemden waarnemend burgemees ter, mr. Heerkens Thijssen. Deze zegde toé, den meest mogelijken spoed te betrachten tot verkrijging van het heffen van eene gun stiger regeling en adviseerde, een dusdanig verzoek aan de gemeente Schoten te richten, met als uitgangspunt de gedane mededee lingen van den wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem. De voorzitter spoorde hierna de aanwe zigen aan, vooral niet de leerlingen, in ver band met het verhoogde schoolgeld, van de scholen af te nemen, omdat de groote onrust gedeeltelijk is weggenomen, en spoedig de onderhandelingen over deze kwestie zullen worden geopend. De andere buitengemeenten zijn hiermede niet gebaat en treden met elkander in over leg, hoe de verdere actie gevoerd moet wor den. Ook Schoten zal zich hierbij aansluiten, indien mocht blijken, dat de gedane toezeg gingen niet verwezenlijkt zullen worden. Mevr. v. d. Bergs van Eijsinga, Bioemen daal, gaf eene uiteenzetting hoe in hare ge meente de regeling wordt toegepast. De heer Westra, Haarlemmerliede, gaf eene breedvoerige uiteenzetting van den toe stand, doch, alhoewel Schoten met haar voorloopig succes gelukwenschend, zou spr. het eene groote onbillijkheid vinden, als alleen voor Schoten en niet voor de overige buitengemeenten eene gunstige regeling werd getroffen. Van de rondvraag werd een veelvuldig gebruik gemaakt. O.a. werd gevraagd of bij vertrek uit de gemeente, het nog te betalen schoolgeld, wettelijk geïnd kan wórden. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. De heer Westendorp, voorheen woonach tig te Schoten, thans te Haarlem, motiveert zijn bedanken als lid van het comité. In diens plaats wordt gekozen de heer J. D. Mulder. Na nog verschillende besprekingen wordt de vergadering gesloten. Hedenavond vindt eenzelfde vergadering plaats te Vel sen, door het comité aldaar be legd. Voorgesteld zal worden, den gemeente raad te verzoeken, zich in verbinding met den Haarlemschen gemeenteraad te stellen. Het materieel van den Militair Genees kundigen Dienst alhier, werd heden overge bracht naar de Infanterie-kazerne, zulks in verband met de overgave van het Militair Hospitaal aan de gemeente Haarlem. Nad t alzoo in het Complex aan de Kin- derhi isv st gedurende ongeveer een halve eeuw de geneeskundige Dienst van het Gar- nizoe gevestigd v a", sal voortra t de g sees- ken-ige hulp a n zi ke en gewonde m.litai- ren en hunne gezinnen, in de Infanterie- kazerne worden verleend. Op Maandapr 17 December a.s., 's avonds te 8 uur, zal Prof. Dr. T. A. Stoet een lezing houden over het onderwerp: „Het ontstaan en de Geschiedenis onzer spreekwoorden." in de bovenzaal van het restaurant „De Kroon", Groote Markt. Dit is zeer zeker eenbuitengewoon goed gekozen onderwerp, en het zal dan ook aan talrijke belangstellenden niet ontbreken. PERSONALIA. In Den Haag zijn geslaagd voor het diplo ma machineschrijvcn Pont; de dames J. Duckman en C. Jansen, beiden tc Zand voort. De geslaagden zijn leerlingen van het In stituut Pont, Ripperdapark 24, te Haarlem. JACHT IN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Noord-Holland a de jacht op klein wild, voor zoover zij niet reeds gesloten is, en met uitzondering van die op houtsnippen, zal worden gesloten op Maandag 31 December 1923,-met zons ondergang b. de jacht op houtsnippen zal worden ge sloten op Donderdag 31 Januari 1924, met zonsondergang c. de jacht op alle waterwild, zal worden gesloten op Donderdag 31 Januari 1924, met zonsondergang. Op Dinsdag !8 December a.s., des avonds half' acht zal de Politie-spartvereeniginng ..Haarlem" een zwemfeest honden in Stoop's Badhuis. Op hetgrogramma komt om. voor; Muziek. 25 M. borstzwemmen. vrijen slag, voor beginnelingen en 50 M. borstzwemmen vrireh slag voor geoefenden, Figuurzwejnmen Dames Z. I. G. N. C. A.. 25 M. rugzwemanen. Waterpolo Waterratten Veteranen, Politie veteranen. Waterpolo H. V. G. B. H. P. C. (Heemstede). 75 M. zwemmen (25 M. vrijen slag, 25 M. school- en 25 M. rugslag); schoonspringen, onder water zwemmen en popduikeq. Hierna za] de prijsuitreiking plaats vin den. Z-coals men kan opmaken, belooft het programma veel interessants. Door een agent van póljtie is hedennacht op de Parklaan aangetroffen een brievenbe steller, genaamd J. A. R., uit een der om liggende gemeenten, die daar rondliep, ter wijl zijn bestellerslampje nog brandend op zijn borst hinjr. Hij is per ziekenauto naar het St. Eliza beth's Gasthuis overgebracht, omdat hij aan t bureau van politie niet te kalmeeren was. Op hem werd een brief bevonden die niet aan bem was geadresseerd en toch was opengemaakt. Gesteld echter dat de brief op onrechtmatige wijze in zijn bezit is ge komen, dan is hem dit geval toch niet aan te rekenen. Het geldt hier n.l. een treurig geval. De man is als zenuwpatiënt sinds eenige maanden uit het Provinciaal Zieken huis ontslagen, maar thans weer ziek ge worden. Het is een nop- jonge man, gehuwd en vader, en overigens zeer oppassend. Donderdag stond terecht de sigarenmaker J. A., te Beverwijk, die op 26 Juli 1922 geen bedriifsvergunning had, volgens art. 14. en 5 K.G. ruwe tabak in voorraad had gehad, zonder daarvoor accijns te betalen. Beklaagde zeide, dat het he<n onder de nieuwe wet niet mogelijk was, zijn bedrijf voort te zetten. Daarom had hij het stop gezet met ingang van 1 Juli en dus had hij geen vergunning noodig. Het restje ruwe tabak gebruikte hij voor zich zelf, zoodat hij meende, daarvoor geen accijns te moeten betalen. Uit het getuigenverhoor bleek inderdaad, dat bekl. er geen bedrijf meer op na hield, zoodat de rijksadvocaat ten de«en aanzien vrijspraak vroeg. Voor het niet aangeven van de tabak eisebte de rijksadvocaat de minimumboete, die echter nog 100 be draagt! Bekl. had voor 10 de zaak kun nen afdoen, maar wilde dit niet, omdat hij dit een erkenning van zijn schuld vond en hij meent nog steeds, dat hij onschuldig is. Misschien is er voor bekl. nog wel iets aan te doen, dat hij er goedkooper afkomt. Het O. M. vorderde intusschen hij niet betaling 1 dag hechtenis. Ook de Haarlemsche sigarenwinkelier C. S. heeft de Tabakswet overtreden. Op 3 April werden in zijn winkel eenige kistjes sigaren en doosjes sigaretten aangetroffen, die niet van ongeschonden zegels voorzien waren, en een aantal, waarvan de zegels waren geschonden. Voor 25 totaal had bekl- een vervolging kunnen voorkomen, maar dit vond hij te veel. Nu werd er ech ter twee maal de minimum-boete geëischt, zijnde 2 X 100 en verbeurdverklaring van sigaren en sigaretten. Het O. M. vorderde 10 dagen hechtenis bij niet betaling van elke boete. Verschillende zaken van overtreding van de Tabakswet heeft de rechtbank nog be handeld, alle van hetzelfde kaliber, n.l. dat beklaagden tabaksartikelen in voorraad had den, welke niet voorzien waren van onge schonden zegelen. De beklaagden waren alle in de gelegenheid gesteld, te transigee- ren, doch zij hadden dit geen van allen ge daan, omdat zij het aangebodene te hoog vonden. De door de belastingambtenaren aangeboden transactie bedroeg echter meestal J 30, terwijl de minimumboete 100 bedraagt, wat de meeste beklaagden niet bekend was. De rijksadvocaat gaf dan ook de vraag in overweging of het mogelijk zou zijn. een voorwaardelijke boete op te leggen, omdat de hooge minimum der boe ten in sommige zaken wel wat bezwaarlijk konden worden genoemd, wat spr. volko men inzag. Dit was o.a. het geval met de zaak tegen L. W. B. te IJmuiden, wiens ge wraakte zegellooze voorraad tenslotte zeer gering bleek. Evenals alle beklaagden, ver weerde ook deze zich met de mededee^ng. dat de ongezegelde sigaren en sigaretten onverkoopbaar waren. Tegen B..werd, even als in gelijke zake tegen H. J. B., -directeur eener N. V., te IJmuiden, en tegen W. *1'. te IJmuiden, 100 boete gevraagd door den rijksadvocaat; het O. M. ging met deze vor deringen accoord en vroeg bij niet betaling resp. 5, 10 en 5 dagen hechtenis. Tegen juffrouw S. O., winkelierster te IJmuiden, werd 150 boete of 15 dagen hechtenis gevraagd, een hoogere boete dus, omdat naar het oordeel van den rijksadvo caat hier van achteloosheid sprake was, Bekl. gaf toe, dat ze in gebreke was geble ven doch weet dit aan ziekte en familie omstandigheden, waardoor ze, zooals ze zei. haar hoofd niet bij de zaak had gehad. „Heeft u nog iets te zeggen?" vroeg de president. „Ja, ik moet nog wat zeggen," zei bekl., „maar ik ben het vergeten." Ook tegen S. J. A., vroegerwinkelier in sigaren, nu kantoorbediende, en van beroep veranderd, omdat de Tabakswet te bezwa rend voor hem was werd 150 boete ge- U heht, mijnheer de Redacteur, onder „Damiaatjes" al eens meermalen verdienste lijk werk gedaan met te wijzen op de dure krankzinnigenverpleging in de provincie Noord-Holland en u moogt tevreden zijn met het daarbij behaalde resultaat. Niet alleen immers is de krankzinnigenverpleging bij dc laatste begrootingsdebatten in de Staten vergadering duchtig besproken, maar naar het zich laat aanzien zullen die besprekingen ook wel resultaten afwerpen. Niemand minder dan het gemeentebestuur van Amsterdam begint nu ook te klagen over de hooge kosten der krankzinnigenver pleging. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor aan de Staten der provincie Noord- Holland in een adres bet dringende verzoek le richten, de geldende regeling der provin ciale bijdragen in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen zoodanig te wijzigen, dat de Gemeente in belangrijke mate worde ontlast. De tegenwoordige rege ling toch legt een schier ondragelijken en in vergelijking met de andere gemeenten des lands met meer dan 100.000 inwoners, on evenredig zwaren druk od het budget der hoofdstad, zeggen B. en W., dit is te merk waardiger omdat in het Amsterdamsche col lege van B. en W. niet minder dan drie so ciaal-democraten zitten, van wie in de Sta ten altijd een aardig mondje vol verdediging werd gehoord wanneer aanmerkingen wer den gemdakt op de kosten der krankzinni- gen-verpleging. Amsterdam vraagt nu dat de Provincie de kosten voor haar rekening neemt. Dat is, mijnheer de Redacteur, een verleg gen der lasten. Neen, consequent had bet gemeentebestuur van Amsterdam met even veel klem moeten aandringen op verlaging van den kostprijs der krankzinnigenverple ging. omdat het, naar het zelf zegt, ook in andere provincies zooveel goedkooper kan. Ik meen dit even hier ter plaatse als mijn meening te moeten vastlegger., meneer de Redacteur. Vertegenwoordigster der Zuider Buitenspaarne 46, Tel. zso4. asii Barometerstand 9 uur van.: 778. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Konmnuje Meteoro logisch Instituut te De Bildi. Hoogste barometerstand 776.7 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 735.0 te Seydis- fjord. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Dec.: Meest matige Westelijken tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, later op klarend. weinig of geen neerslag, aanvanke lijk zelfde temperatuur, later iets kouder. eischt, of 15 dagen hechtenis. Bekl. beschik te niet over het geld, om de accijns te be talen. De uitspraak in alle zaken is 27 Decem ber» Wreed. Een bewoner van de Scheepmakersdijk had een zieken hond en vroeg den 20-jarig?n los werkman v. d. B. of hij het beest wilde doo- den. „Dat zal ik wel eens even doen," zei v. d. B. en hij nam den hond onder veel be langstelling van een aantal jongelui mede naar den waterkant aan de Korte Dijk. Met een zwaren steen sloeg hij den bond op den kop en vo'gens het proces-verbaal moet hij het beest nog een klap gegeven heb ben en toen n het water geschopt. Dai de twee laatste handelingen ook zou den hehhen plaats gehad, kwam inmiddels niet vast te slaan, maar in eik geval vond de ambienaar van hel O. M., dat bekl. wreed gehandeld had. Hij vroeg 15 boete of 15 da gen hechtenis. Dc politierechter veroordeelde hem lot 6 boete of 3 dagen hechtenis en bekl. deed afstand van het hooger beroep. Jt artelaar." Het gebeurde op de Alkmaar packet, tus schen Amsterdam en IJmuiden, op 18 Novem ber j.l. D'r zaten veel jongelui op de boot, onder wie zekere P., die het teeken van zijn afschuw jegens den drank, een insigne van de blauwe knoop, op zijn jas droeg. Een paar jongens vonden daarin aanleiding, om P. een beetje op slang te jagen, ze sarden hem met een potje bier, d'r werd gemorst, d'r kwam ruzie en L. W. en P. V. moeten P. hebben geslagen. Voor deze mishande'ing hadden zij zich nu te verantwoorden. W. ontkende ech- ler, te hebben geslegen en ook de geluigen hadden het niet gez;en. zoodat W. werd vrij gesproken; V. werd overeenkomstig den eisch van liet O. M. veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. Alsmaar de avtoTn/s Tusschen de Velsensche antobushoudexs 0. en de Gebrs. B. is het allesbehalve koek en ei. Broodnijd en concurrentiezucht spelen hun

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1