Kerstboom Kruisweg26 mm met verrassingen Zelfstandigheid. swmikmnmm, ingezsRdsn SSededselingen BiNNENLANDSSH H1EUWS IMiEZOMDEN. Ingeiondsn BtedGdsefingsü. KERKBERICKTEN. HHBSB'Mon A 60 cents per regel. 60 cents per regeL KATHEDRAAL. PAROCHIE v. d. H. ANTONIUS VAN PADUA. GIJ BEVOORDEELT UZELF jH door de Aövertenliën der 11 Nieuwe Haarl. Couran ijl nauwkeurig en trouw Je A.s. Dinsdag Vw (Ingezonden Leekepreek.) De hoogste roem, die een opvoeder zich verwerven kan, is, dat hij zijn pupil in den kortst mogelijken tijd tot zelfstandigheid heeft gebracht. Niet tot een zelfstandigheid, die naar ban deloosheid voert, ook niet tot eene, welke koppig en zelfzuchtig maakt, maar tot een zoodanige, die vrij en frank, eerlijk en op recht, in vollen vrede en met de noodzake lijke liefde en onderworpenheid op eigen beenen doet gaan. Tot een zelfstandigheid ten laatste, die ook, wanneer de tijd hiervoor rijp is, aanlei ding kan geven, dat de opgevoede van de ge geven regels in ondergeschikte punten af wijkt. Het grootbrengen in dezen zin beduidt, dat de ieider zich steeds meer en meer naar den achtergrond beweegt en houdt in, dat de ondergeschikte leeft en streeft onder een zich steeds verwijderende correctie van de overheden. Evenals de daadwerkelijke hulp bij de lichamelijke verzorging van het kind met den dag afneemt, zoo moet ook de vorming van geest en hart telken male, bij elke schrede meer in eigen handen komen. Het spreekt vanzelf, dat het zelfstandig- worden uit den aard der zaak in een uiterst langzaam tempo behoort te geschieden, dat de graad van snelheid voor elk individu af zonderlijk en verschillend dient te zijn, doch in elk geval mag het geen noodelooze vertra ging ondergaan, anders loopt men gevaar, dat schoone en ware neigingen verstikken, dat de ontplooiing van een juist willen ach terwege blijft en dat de navolging dood copy- wefk wordt, hetwelk ten goede kan wijzen, edoch ook.... ten kwade. Immers de opvoeder is niet onfeilbaar. Hoe goed hij 't ook bedoelt, kan hij niette min grootelij ks dwalen en falen. Is hij hier- een sterk-willende of nog beter gezegd een sterk-dwingende persoonlijkheid, die elk re delijk initiatief in den kiem smoort, dan de onzalige kans niet uitgesloten, dat zij, die hem volgen moesten, pas na veel in- nerlijken strijd en meestal nooit keeren op de hellende wegen, waar hij ze in zijn sterkte naar toe drong. Het goed en kwaad Iaat zich niet alleen aanvoelen, maar ook beredeneeren en het overtuigingseiement mag in de opvoeding niet gen eel en al verwaarloosd worden. Waar men nu discussies voeren wil, zalTiet met zonder min of meer zelfstandige partijen kunnen plaats hebben een reden temeer dus, om al spoedig naar het einddoel de vrije baan de schreden te richten. _Over het algemeen verraadt elk mensch in zijn optreden het milieu, waaruit hij is voort gesproten. Zijn spreken, zijn gevoel, zijn ge- heele manier van doen, zijn denken zelfs, zij allen geven de deugden en fouten weer van den stand, van het huisgezin, waarin hij op groeide. Hoe meer hij nu tot eigen oordeelen werd aangezet, hoe duidelijker zal het in 't oog springen, dat hij de misvattingen, die zijn eigen opvoeding aankleefden, heeft afge schud en de goeoe hoedanigheid van anderen overnam. Een ieder moet op rijperen leeftijd in staat kannen zijn, om oordeelkundig de haten, welke er in zijn opvoeding bestonden, aan te vullen. Het is in 't geheel niet afkeuringswaardig dat er een wisselwerking plaats grijpt tus- schen de resultaten, welke verkregen zijn door de opvoeders-systemen uit de verschil lende klassen onzer samenleving. 'Wel mag men het als onjuist brandmerken, wanneer de ouders smalend spreken over de goede gewoonten, die hun volwassen kinderen aan- leeren en overnemen van anderen, waarvan de opvoeding beter was, welke laatste ge bruiken en elementen bevatte^ wier schoo ner zin of nuttig effect vader en moeder noch begrijpen, noch kennen. Het is domperds tactiek en bravour dege nen, die aan onze zorgen werden toever trouwd, ook als ze groot gaan worden, angst vallig ver te houden van alles, wat met ons is en dat in geen geval en op zich zelf be schouwd, siecht en verkeerd blijkt te zijn, of tegen de vooropgestelde beginselen in druis cat. Iemand tot zelfstandigheid willen brengen behc t nog geen uitvloeisel te zijn van zor- gelor .lui en gemakzucht. Integendeel, goed opgevat, vermeerdert het juist de zorgen en maakt het al veel moeilijker. Hce spoedig veriaten de kinderen uit hoo- gere klingen niet het ouderlijke huis, ten einde hun opvoeding min of meer zelfstan dig en universeel te kunnen voltooien. En toch hoe ïr.tens en niet alleen gel del'jk zijn de lasten niet, welke de ouders uit betere standen te torscben krijgen. Is hiernaast echter de opvoeding voltooid dan nadert ze ook in alle onderdeelen vrij eng het perfecte. Wie onzer is nog nooit eens b.v. onder de beko:ing gekomen van de charme, dewelke ons uit de bewegingen van werkelijk-hoog- geplaatsten tegenstraalt Hoe lomp en klein zelfs zijn hiertegenover onze eigen manieren veelal soms niet. Aan de uiterlijke beschaving alleen ont breekt natuurlijk onbewust bij 't gros zoo droevig veel. De waardeering van 't machtige en schoone, dat er in sommigen innerlijk trilt en beeft, is bij de massa nog zoo uiterst miniem. Niet met opzet, maar omdat men zooveel niet kent of iiiet mocht, noch kon kennen, eensdeels door de omstandigheden en an derdeels door een ongemotiveerden dwang. Evenals de ontwikkeling, moet ook de op voeding zoo veelzijdig mogelijk zijn. De zelf- zelf.itandigheid zal later de zucht wakker roe pen, om het ontbrekende aan te vullen eu de Karaktertrekken te veredelen en te ver volmaken. Hoogprincipieel zij de opvoeding dus on voorwaardelijk gelijk en gelijkvormig. In de toepassing kan een parallellooper meer dan voldoende zijn. Immers, vele wegen iciden naar Rome. Zelfs ook omwegen 1 Eigenzinnige dwaalwegen echter voeren onvoorwaardelijk naar 't moeras. H. J. J. SPOOK. VOORSTELLEN EN AMENDEMENTEN OP DE BONDSBESTUURSVOORSTEL LEN TE BEHANDELEN IN DE BONDS- I VERGADERING VAN 14 EN 15 DE CEMBER 1923. 1. Van de Rijkskieskringorganisatie Haarlem. De R. K. Rijkskieskringorganisatie „Haar- lem" stelt voor het Bestuursvoorstel van den 1 Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskring- organisaties in Nederland te lezen als volgt De bondsverg dering drage aan het Bonds- bestuur op, mede aan de hand van het ont werp Algemeen kiesreglement door de Com- 1 missie Barge geconcipieerd, een voor alle R. K. Ri'kskieskringorganisaties geldend Al gemeen Kiesreglement te ontwerpen, ter be handeling in 'n nader te houden vergadering van den Algm. Bond' van R. K. Rijkskies- kringorganisaties in Nederland, in welk Reg lement de volgende hoofdpunten moeten zijn verwerkt 1. Voor de verkiezing van Candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten Generaal vergadert het Bestuur van den Algm. Bond met de afgevaardigden van ie Rijk^'^eskringcentrales ter bespreking va n de a «V r iezing en eventueel van e t st uen Cauurdaten. Aan deze besprekingen k n voorafgaan een overleg en een monde linge bespreking met vooraanstaande R. K. personen en van besturen van R. K. Vereenigingen, op wier oordeel het Bonds- bestuur ter dezer zake prijs stelt en voor zoo ver die personen en die Besturen bereid wor den gevonden. 2. De afgevaardigden der Rijkskieskring- organisaties brengen verslag uit van deze bespreking aan de vergadering van hunne Rijks kies kringorganisaties. De afgevaardig den van de Plaatselijke Kiesvereenigingen brengen daar wederom verslag van uit aan hun kiesvereeniging. 3. De kiesvereenigingen stellen candida ten, die op een alfabetische lijst worden ver zameld. 4. Het Bondsbestuur, gehoord de alge- meene vergadering der afgevaardigden van de Rijkskieskringorganisaties (enz.), geeft dan een politiek advies. 2. Voorstel van de Rijkskieskringor ganisatie 's-Gravenhage 1. De laatste zin sub. 3, worde gelezen als volgt „Nevenlijsten in verschillende kies kringen ingediend, worden desgewenscht verbonden, echter enz...." 2. Onder de hoofdpunten worden opge nomen de bepaling, dat zittende Kamerleden en Candidaat-Kamerleden niet zullen deel nemen aan de samenstelling van het Poilitiek Advies. 3. Voorstel van de Rijkskieskringor ganisatie Gelderland De Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Gelderland, overwegende, dat in het nieuwe reglement voor den Bond van R.K. Rijkskieskringor ganisaties in Nederland de vrijheid der kie zers en de eigen taak der kiezersorganisaties zooveel mogelijk moetenworden gehandhaafd; overwegende, dat de invloed der leiding echter moet worden versterkt, en dat, indien dit met handhaving onzer eenheid mogelijk is, aan de minderheden gelegenheid moet gegeven worden opi zich te doen gelden veroorlooft zich het volgende voorstel in te dienen bij Uwen Bond le. dat het recht der kiezers om doormid del der kiesvereenigingen vrijelijk candidaten te stellen, voor er sprake is van eenig politiek advies, onverkort blijve behouden 2e. dat ten opzichte van deze, op groslijs ten verzamelde candidaten een politiek ad vies door eenigen verkiezingsraad worde uit gebracht, vóór er in de kiesvereenigingen eenige stemming hebbe plaats gehad 3e. dat daarna aan de leden der kiesver eenigingen gelegenheid moet gegeven wor den om, zonder bedreiging van de eenheid onzer partij, vrije lijsten in te dienen, welke met andere vrije lijsten in enkele andere kies kringen verbonden kunnen worden. 4. Voorstel van de Rijkskieskringor ganisatie Utrecht 1. Hoofdpunt 1 te lezen Vóór de verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt een politiek advies uitgebracht en wel op zoodanige tijdstip, dat dit advies gegeven wordt vóórdat in de kies vereenigingen ter zake der candidaatstelling eenigerlei maatregel worde getroffen of actie gevoerd. Dit advies moet advies blijven en niet het karakter krijgen van een candidaatstelling, zoodat na het uitbrengen van het advies de werkzaamheden der locale kiesvereenigingen en der kieskringorganisaties overigens de zelfde blijven als thans het behoeft zich voor eiken kieskring niet te bepalen tot juist zooveel candidaten met plaatsvervangers als vermoedelijk in dien kieskring gekozen worden. 2. Hoofdpunt 2 te lezen Het politiek advies wordt gegeven door een Commissie van Advies, waarin behalve het Bondsbestuur zitting hebben 18 perso nen, door het Bondsbestuur benoemd op zóódanige wijze, dat, rekening houdende met de verschillende maatschappelijke groepen waaruit het kiezerscorps bestaat, de com missie zoo veelzijdig mogelijk zij samenge steld. De Commissie brengt geen advies uit dan nadat zij zich door mondelinge bespre kingen en zoo noodig door schriftelijk ow lei heeft georiënteerd omtre.it de meet) g van vooraanstaande R. K. personen en v.. besturen van katholieke vereenigingen, op wier oordeel zij te dezer zake prijs stelt en voorzoover deze personen en besturen daartoe bereid worden gevonden, en nadat zij overleg heeft gepleegd met een vergadering van afgevaardigden uit de Rijkskieskringor ganisaties. Aan de samenstelling van het ad vies nemen geen deel Kamerleden en zij, die onder de candidaten voor het Kamerlid maatschap kunnen worden gerangschikt. 3. Hoofdpunt 3 te lezen Het politiek advies wordt verdeeld over de Rijkskieskringen, ('t overige vervalt). 5. Voorstel van de Rijkskieskringor ganisatie Amsterdam Op punt 1. De zin na „uitgebracht" vervalt. Daar voor leze men Nadat de voorloopige candi daten in de af deelingen gesteld en in het Kring- bestuur besproken zijn. Op punt 3. De tweede alinea vervalt. Daarvoor leze men Het politiek advies gaat ter bespreking naar de Kieskringbesturen en ten slotte naar de locale Kiesvereenigingen, die door stemming de definitieve lijst vaststellen. 6. Voorstel der Rijkskieskringarga- inisatie Dordrecht. Punt 1 te lezen als volgt. Voor de verkiezing van Candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt een gemotiveerd poli- •iek advies uitgebracht (eriz.) Aan punt 2 toe te voegen „Van de samenstelling van het advies zijn uitgesloten de Kamerleden en de eventueele Candidaten." 7. Voorstel der Rijkskieskringorgani satie Zwolle Hoofdpunt 3 der Bestuursvoorstellen wor de gelezen als volgt 3. Het politiek advies wordt verdeeld over de Rij les kries kringen in bepaalde lijsten. Deze lijsten vormen te zamen één lijstengroep. Daarnaast kunnen nevenlijsten door de kiezers worden ingediend. De Candidaten der advieslijsten en van de nevenlijsten wor den alfabetisch op één lijst geplaats. Enz. 8. Voorstel van de Rijkskieskringor ganisatie Maastricht De punten 1 en 3 te vervangen door de navolgende bepalingen I. De leden worden in de gelegenheid ge steld voorloopige aanwijzingen van personen voor het lidmaatschap voor de Tweede Ka mer in te dienen. Deze aanwijzingen moeten door ten minste 50 leden worden onderteekend en worden ingediend bij het Bondsbestuur der R. K. Rij ks kies kringorganisatie. Het Bondsbestuur der Rijkskieskringor ganisatie maakt van deze aanwijzingen een alfabetische lijst op en zendt deze door aan het bestuur van den Algemeenen Bond. Het orgaan, belast met de samenstelling van het Politiek Advies, neemt daaruit de gewenschte candidaten over en heeft de be voegdheid aanvullend op te treden. II. De niet op het Politiek Advies overge nomen personen worden in de onderschei dene Rijkskieskringen in de gelegenheid ge steld hunne aanwijzing in eene vast candida- tuur om te zetten. Deze candidaten met die van het Politiek Advies worden in alfabetische volgorde op eene lijst geplaatst. De candidaten van het Politiek Advies worden daarop met grooter lettertype vermeld III. De candidaten van het Politiek Advies worden over het geheele land met elkander verbonden. Elk der andere candidaten kan slechts met één candidaat uit een of meer andere Rijks kies kringen verbonden worden. Onderlinge verbinding van candidaten in eenzelfden kieskring is niet toegelaten. IV. De leden brengen een aantal stemmen uit, gelijk aan het aantal candidaten, dat op de officiëele lijst wordt geplaatst. Dit aantal is in alle kieskringen gelijk. Elke stem heeft gelijke waarde. 9. Voorstel van de Rijkskieskringor ganisatie 's-Hertogenbosch 1. Het politiek advies worden uitgebracht nadat in de kiesvereenigingen gelegenheid is gegeven candidaten te stellen. 2. Het politiek advies worden gegeven door het Bondsbestuur, niet na, maar in overleg met de afgevaardigden der Rijkskieskring organisatie. Daarbij worde aan die afgevaar digden een veto-recht gegeven, om te kunnen verhinderen, dat bepaalde candidaten op de advieslijst in hunnen kieskring worden ge steld, die om redenen van kieskringbelang daarop niet gesteld behooren te worden. 3. In het adviseerend college mogen geen zittende Kamerleden, noch candidaten voor het Kamerlidmaatschap zitting hebben. 10. Voorstel van de Rijkskieskringor ganisatie Rotterdam Ad. 2. Voorgesteld wordt dit punt te lezen als volgt „Het Politiek Advies wordt gegeven door het Bondsbestuur, nadat dit Bestuur zich door mondelinge besprekingen en zoo noodig door schriftelijk overleg heeft georiënteerd om trent de meening van vooraanstaande R. K. personen, zoo ruim mogelijk genomen, en van besturen van Katholieke Vereenigingen voorzoover deze personen en besturen daar toe bereid worden gevonden, en nadat het Bondsbestuur overleg heeft gepleegd met een vergadering van afgevaardigden uit de Rijks kieskringorganisaties." Voor den inhoud van deze rubnek steli de Redactie zich niet aansprakelijk DE WINKELSLUITING. Geachte Redactie, Mogen wij near aanleiding van bet inge zonden stuk van den heer Tetering even het navolgende opmerken? Genoemde heer vindt het niet in orde, dat de vakbond zich bemoeit met de kwes tie der winkelsluiting. Wij weten niet of de Vrijheidlievende be ginselen van den heer Tetering hem parten spelen, maar wel meenen wij, dat een der gelijke uitlating toch ten minste niet vrij is van naïviteit. Wanneer er een groep is, wier belangen sterker geïnteresseerd zijn bij deze zaak, dan zijn het toch zeker wel de winkel bedienden, een groep werknemers, welke ten opzicht van hun arbeidstijd een zeer ongunstige pos tie inneemt. Èn nu is de kwestie in theorie heel mooi gesteld door te zeggen, dat men bij ophef fing van de winkelsluiting, de vrije uren van het personeel met aan wil tasten, maar in de practijk komt dit hier op neer, dat opheffing zal leiden tot oncontroleerbare toestanden, de weg is geopend voor allerlei ontduikingen, welke ten slotte hierop neer komen, dat &<f winkelbedienden weer de dupe zijn. Opheffing vande winkelsluiting en tege- .ijkertijd bescherming van het personeel is ten eenenmale onmogelijk, zoolang voor deze werknemers geen wettelijke maat regelen ten opzichte van haar arbeidstijd, landelijk zijn ingevoerd. Zoolang echter die winkelbedienden ver stoken blijven van deze bescherming, zullen wij ons verzetten tegen iederen maatregel, welke er toe leidt om de cenigsie bescher ming tegen een ongelimiteerden arbeids tijd, de verplichte winkelsluiting, op te hefien of te verslechteren. Zoo staat voor ons de zaak en niet anders. Het feit of er meer of minder winkel bedienden op de keien komen zal werke lijk niet afhangen van al of niet verplichte winkelsluiting en wij achten ons derhalve in geen enkel opzicht verplicht om de wikeliers te dien opzichte ruggesteun te gaven. Het doet trouwens eenigszins komisch aan om eerst van den heer Tetering te hooren, dat wij ons nu maar liever niet met deze zaak moesten bemoeien en even later te pleiten, dat de leiders der vakbonden zich in godsnaam van hun verantwoordelijkheid bewust moeten zijn en de winkeliers een beetje ruggzsteun moeten geven. Dankend voor de verleende plaatsruimte, W. BARTELS, Secretaris Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Afdeeling Haarlem, ZONDAG de H.H. Missen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur, om half 11 de Hoog mis. Onder de H.H. Mi-sen liefdai i '>eids- predikatie door den Weleerw. Pater fr. J. van Heel O.F.M. en collecte met open schaal ten bate der St. Elisabeth-vereeniging. Om half 8 plechtig Lof, waaronder opdracht van degnieuwe léden der Moria-Corg'egatie MAANDAG om half 8 Lof met Rozen- hoedie voor de geloovige Zielen. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG zijn Quatertemper- dus geboden vas ten- en onthoudingsdagen. ZATERDAG zal de H. Mis van 9 uur worden opgedragen door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, en zal Z. D. H. aan een vijftal Theologanten van het Groot-Seminarie de H. Wijding van het Priesterschap toedienen, 's Avonds om half 8 Lof met Rozenhoedje. Zij die zich voor den Kerstnacht van een vaste plaats in de Kathedraal willen verzeke ren, moeten zich daartoe zoo spoedig mogelijk aanmelden bij den koster. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, te 4 uur Lof met Rozenhoedje. ZONDAG, MAANDAG en DINSDAG driedaagsche oefening, door Z. H. den Paus voorgeschreven, ter eere van den H. Francis- cus van Sales. Op deze drie dagen Lof ter eere van dien Heilige. MAANDAG 's avonds te half 8 Lof. DINSDAG te half 8 gez. H. Mis ter eere van den H. Antonius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10. Gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, 's Avonds te half 8 Lof en van half 8 tot half 10 gelegenheid om kath. lectuur te bek men. Na het Lof om half 8 vergadering in de St. Antonius kapel vcor de postulanten der Derde orde. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERD. Quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. Vv OENSDAG-avond te half 8 vergade ring der Derde Orde, waarna inkleeding der postulanten. VRIJDAG te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het IL Hart, 's avonds te half 8 oefeningen van den H. Kruisweg. ZATERDAG van 5 uur tot half 10 gelegen heid om te biechten. Ziekenhuis „Sint Johannes de Deo." Zon dag om half 3 lof voor doofstommen, waarna preek. PAROCHIE ST. JOZEF. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en half 9 en te half 11 de Hoogmis, 's Avonds te 7 uur Lof met preek tot sluiting van het Triduum ter eere van den H. Franciscus van Sales. DINSDAG 7 uur Congregatie. WOENSDAG Quatertemperdag, geb. vas ten- en onthoudingsdag. Te 7 uur Gulden Mis ter eere van het Geheim der Mensch- wording. 7 uur Congregatie. DONDERDAG half '8 Lof. VRIJDAG Quatertemper, geb. vasten- en onthoudingsdag. Half 8 oefening van den H- Kruisweg. ZATERDAG Quatertemper, geb. vasten- en onthoudingsdag. Om half 8 H. Mis v. d. bekeering der zondaren in de kapel v. h. miraculeuze Mariabeeldna den middag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te buech- ten en te half 8 Lof. Op Zondagen wordt het Allerheiligste ter aanbidding uitgesteld op het Hoofdaltaar en' blijft dan uitgesteld, niet gelijk op andere dagen tot 6 uur, maar tot na het Lof. ST. LIDUINA. ZONDAG, 3e Zondag v. d. Advent, half 8 de Vroegmis, 9 uur de 2de H. Mis half 11 de Hoogmis, 's avonds om 7 uur Lof ter eere van Maria. Voor het pachten van plaatsen in de kerk wende men zich Schoterboschstraat 6 of aan de pastorie. In de week de H. H. Misschen om half 8 en kwart over 8. MAANDAG-avond half 8 Lof ter eere van de H. Liduina, met vereering van de relekwie. WOENSDAG quatertemperdag, geboden Vasten-en onthoudingsdag 's morgens om 7 uur Gezongen H. Mis, Gulden Mis van Maria. VRIJDAG en ZATERDAG quatertem perdag, geboden Vastm-en onthoudingsdag. 's Vrijdagsavonds om half 8 Lof ter eere van Jezus H. Hart voor de bekeering der zon daars. ZATERDAG om half 1 biechthooren coor de 4 eerste leeringen en 's avonds van 5 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. ATTENTIE nog ontvangen van St. Nicolaas f 3.50 hartelijk dank hoor 11 Nu kom ik nog eens vragen voor een goeie duit voor mijn rente-betalingen nu niet allemaal gelijk hoor, maar een voor een, dan kan ik het beter uit elkander houden. Uw zeer dan kb. Pastoor C. BROUWERS. O, L. VROUW v. d. H. ROZENKRANS. (Spaarne). ZONDAG. Heden Liefdadigheidspredi katie door den Z.Eerw. Pater Redemptorist J, Jonckbloedt en collecte ten behoeve van de R. K. Vereeniging van Marinepersoneel. De H-H. Missen te 6, 7 en 9 uur. Half 11 de Hoogmis. Te 12 uur catechismus, half 3 Jon gens-congregatie, te 7 uur Lof en Rozenhoed je. MAANDAG-avond half 8 Lof ter eere van de IT. Maagd, 8 uur vergadering van de H. Familie. WOENSDAG 's avonds om half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERD zijn Quatertemperdagen, geb. vastendagen. ZATERDAG-middag van 4 uur tot half 10 gelegenheid tot biechten. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. (Afd. Spaarne). Vergadering iederen Maandagavond om 8 uur in de parochiekerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans aan het Spaarne. Voor en na deze vergadering gelegenheid zich ais lid op te geven in de bij-sacristie. ZONDAG 16 Dec. Alg. H. Communie voor de 16delaatste sectie. Asp. en Loor- afd. ST. JOZEF-VEREENIGING EN PATRO NAAT VAN O. L. VR. ZONDAG 16 Dec. Alg. H. Communie onder de H. Mis van 7 uur. JOANNES DE DOOPER. Amsterdams traat. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 de Hoogmis. 7 uur Lof. MAANDAG-avond 8 uur vergadering H. Familie, afd. mannen. DINSDAG te 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG-avond 8 uur vergadering H. Familie, afd. vrouwen. DONDERDAG 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament- VRIJDAG 7 uur Lof ter eere van het Aller heiligst Hart ZATERDAG van 4 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. ZONDAG de H.H. Missen om half 7, kwart voor 7, 8 uur Kindermis 9 uur en half 11 de Hoogmis. Collecte voor de K.S.A. Aan bidding voor de leden v. d. Eucharistischen Bond van de Hoogmis tot en met bet Lof van half 4. Onder het Lof predikatie op het H. Sacrament. DINSDAG 7 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament- Om 8 uur gezongen Mis voor de levende en de overleden leden van het St. Antoniusbroederschap. 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius en predikatie voor de leden van het Broederschap. VRIJDAG om 8 uur gezongen Mis. 's a- »onds half 8 Lof eu predikatie voor de leden van het Broederschap v. d. H. Kruisweg. ZATERDAG van 5 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. Broederschap Haarl. Proc. n. Kevelsar. ZATERDAG half 10 Heinrich Anton Schaltmann. Broederschap v. d. H. Kruisweg. ZATERDAG 7 uur Maria Merger, 7 uur Johanna Maria Lof man, half 8 Cornells Hen- ricus van Ellinckhuyzen, kwart over 8 Maria KorstjensHuyboom en Cornelia Rhoolte. FMfVaCVSWWiK «TR0IWAT ST. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG. Heden algemeene H. Com munie voor de leden van het Patronaat. De H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uui en te half 11 de Hoogmis. Half 1 Catechismus Om half 7 Lof en preek. MAANDAG 8 uur Congregatie der H. Familie DINSDAG half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. ZATERDAG. Gelegenheid om te biechten van half 8 tot half 10, voor kinderen en ouderen. Van 45 uur voor kinderen, van 5 uur tot half 10 voor ouderen. In de week de H.H. Missen te 7 uur, kwart over 8 en 9 uur WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG, Quatertemperdagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. De H.H. Missen voor de overleden familie en tot intentie dergenen. die in de bus voor de Geloovige Zielen geofferd hebben, Donder dag te 7 uur en Invart over 8 en Vrijdag kwart over 8. Aartsbroederschap van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand. DONDERDAG. 9 uur H. Mis voor mevr. Theodora Oud Haarlem, geb. Haupt, over leden lid der Aartsbroederschap. VRIJDAG 9 Uur H. Mis voor de leden. Aartsbroederschap der H. Familie. Maandag te 8 uur Congregatie. Vóór en na de oefening kan men zich als aspirantlid op geven bij den directeur of bij een der pre fecten. AERDENHOUT. ZONDAG 8 uur de Vroegmis, half ïl de Hoogmis, 3 uur Lof. DINSDAG half 8 Antonius-Lof, waarna vereering van de reliquie. WOENSDAG quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. Half 8 gezongen H. Mis, de zeg. Gulden Mis, de H. Com munie zal nog worden uitgereikt om 8 en 9 >r. VRIJDAG quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. ZATERDAG quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag, kwart over 8 H. Mis ter eere van O.L.Vr.v. Altijdd. Bij stand in de Mariakapel. Biechthooren van 3—4 uur en van 79 uur. Maria-Lof te half S- Volgens later bericht rijn de kosten v. d. Kerstkribbe 35 tot heden ontvangen 32.04. De kosten v. d. geheele Kerstkribbe, n. n.l. met de beelden v. d. H. Maagd Maria, de H. Joseph enz. zijn ƒ325. OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uür. Te 3 uur de Vespers. DINSDAG H. Mis voor die alhier zijn begraven. WOENSDAG te 7 uur gez. Gulden Mis. Woensdag, VRIJDAG en ZATERDAG quatertemper. VRIJDAG feest van den H. Apostel Thomas en uitstelling met aanbidding tot 's namiddags 5 uur. ZATERDAG-avond half 8 Lof. SCHOTEN. St. Bavo. ZONDAG de H.H. Missen om 7 en 9 uur, om half 11 de Hoogmis. Om 1 uur catechismus, om half 5 vergadering van her St. Aloysius-patronaat, om 6% uur Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG-morgen om 6y» uur ge zongen Gulden Mis. VRIJDAG-avond om 71/-. uur Lof ter eere van St. Bavo. ZATERDAG-middag van 49 uur gel. om te biechten. ZANDVOORT. ZONDAG. De H.H. Missen te half 8 en 10 uur. Te 3 uur de Vespers met Rozen hoedje. DINSDAG-avond 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius met Rozenhoedje. WOENSDAG, Quatertemperdag. DONDERDAG, 's Avonds te 7 uur Lol ter eere van het Allerh Sacrament met Ro zenhoedje. VRIJDAG, Quatertemperdag. ZATERDAG. Quatertemperdag. Van uur tot half 9 gelegenheid om te biechten. BLOEMEND AAL. ZONDAG de H.H. Missen om 7 en 9 uur, om half 11 de Hoogmis. 7 uur Lof met preek. MAANDAG 12 uur cat., half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. DINSDAG 8 uur Maria-Congregatie. WOENSDAG Quatertemperdag, geb. vas ten- en onthoudingsdag. 12 uur catech. 6 uur Gulden Mis. Half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. DONDERDAG half 8 Lof ter eere van het IT. Sacrament. VRIJDAG Quatertemperdag, geb. vasten- en onthoudingsdag. 12 uur catech., half 8 stii bezoek bij het H. Sacrament. ZATERDAG Quatertemperdag, geb vas ten- en onthoudingsdag. 12 en 2 uur catech., half 8 Lof met Rozenhoedje. Van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag Eucharistische dag. VELSEROORD. ZONDAG de 1ste H. Mis m 7 uur, de Kindermis om half 9, de Hoogm s voor de weldoeners van het klooster om 10 uur. Na den middag om half 5 patronaat voor de meisjes, om 5 uur patronaat voor de jongens v. d. le afd., om half 7 Lof. Na het Lof pa tronaat voor de jongens van de 2e afdeeling. Door de week zijn de H.H. Missen te kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur en kwart voor 8. DINSDAG-avond om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG om 7 uur gez. Gulden Mis 's Avonds om half 8 vergadering voor de Derde Orde. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG zijn het Quatertemperdagen, waarop men verplicht is te vasten en zich van vleesch- spijzen te onthouden. VRIJDAG-avond om half 8 Rozenhoedje en Kruisweg. De gebeden worden verzocht voor Catha- rina Grijpsma, geb. De Louwer, en Maria Bos, geb. Slotemaker. VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG Vroegmis 7 uur, Hoogmis 10 uur. Kwait voor 2 catech., half 3 vergadering v. d. leden der Derde Orde, toegankelijk ook voor nizr-teden. DONDERDAG kwart over 8 gez. H. Mi? VRIJDAG half 4 biechten voor de kin deren van de middenschoolklassen. ZATERDAG biechthooren van 48 uur, ALUDRA (R.Z.A.-lijn) thuisreis 12/12 van Pernambuco. BLITAR (R. Lloyd) uitreis 13/12 van Ham burg. BEEMSTERDIJK (H.A.L.) 12/12 van Rot terdam te Norfolk. CALYPSO (W.I.M.) 12/12 van Sanchez te Havre. CERES (K.N.S.M.) 12/12 van Gibraltar naar Algiers. CARDIGANSHIRE (H.A.L.) 9/12 van R'dam te San Francisco. CELEBES (Nederl.) thuisreis p. 19/12 Gi braltar. DJEMBER (R, Lloyd) 13/12 van Bremer naar R'dam. DJOCJA (H. W. Afr. lijn) 13/12 van Ham burg te A'dam. DELFLAND (H. Lloyd) thuisreis 12/12 ve Las Paltnas. ERATO (K.N.S.M.) 12/12 van A'dam te Bordeaux. EEMLAND (H. Lloyd) 13/12 ban A'dam naar Buenos Ayres. FAUNA (K.N.S.M.) 11/12 van Valencia naar R'dam. GANYMEDES (K.N.S.M.) 12/12 van Al giers te Piraeus. GROTIUS (Nederl.) thu sreis 12/12 van Port Said. INSULINDE (R. Lloyd) thuisreis 13/1J van Tanger. KLIPFONTIJN (H.Z. Afr.-lijn) uitreis 12/12 van Eas Londen. JAVA (Java-Bengalen) 10/12 van Java naar Calcutta. LEERDAM (H.A.S.) 12/12 v. R'dam te New Orleans. MERCUR1US (K.N.S.M.) 12/12 van Samos naar Smyrna. MAASLAND (H.W.Afr.-lijn) thuisreis 12/12 van Freetown. MACHAORI (Oceaan) Dairen—R'dam 12/12 van Port Suettenham. NIEUW AMSTERDAM (H.A.L. R'dam New York 13/12 van Antwerpen en pas- seerende Vlissingen. NEPTUNUS (K.N.S.M.) 12/12 van Patras te Venetië. PLUTO (K.N.S.M.) 12/12 van Barcelona j n ar Sagunto. PRINS FREDR. HENDRIK (W.I.M.)13/12 van A'dam naar Paramaribo. PALEMBANG (H. Austr. lijn) thuisreis p. 12/12 Sagres. RHESUS (Oceaan) Japan—A'dam 11/12 van Singapore. RIETFONTEIN (H.Z.Afr.-lijn) thuisreit 12/12 van Palmas. SALLAND (H. Lloyd) thuisreis, 12/12 t Santos. SOERAKARTA (R. Lloyd) thuisreis p. 12/12 Ouessant. TERNATE (R. Lloyd) thuisreis p. 12/12 Ouessant. TERNATE (R. Lloyd) thuisreis p. 12/12 Finisterre. TEIRESIAS (Oceaan) JapanR'dam 11/12 te Londen. SATURNUS (K.N.S.M.) 13/12 van A'dam te R'dam. STELLA (K.N.S.M.) 13/12 van A'dam te R'dam. STRABO (K.N.S.M.) 12/12 van Pasages naar Bilbao. STUYVESANT (W.I.M.) 13/12 van W. Indië t fe A'dam. VESTA (K.N.S.M.) 12/12 van Landia te Lissabon. VULCANUS (K.N.S.M.) 12/12 van Cadiz te Malaga. ZEUS (M.N.S.M.) 11/12 van Palermo naat Tarragnoa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10