SFAARNEBANK Voor Schoenen: PRESBURG Goed Chic Goedkoop Zaterdag 15 December 1923 Dit nummer bestaat uit 24 bia zijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden Leekepreeken. Rtteiamatiek Verricht alle BANKZAKEN. Bezorgt alle ASSURANTIËN. SPAARBOEKJES met 4 pCt. rentevergoeding. JÉj 40ste Jaargang No. 14814 Een Oplichter. STADSNIEUWS* Lefaner kwartet. KEURINGSDIENST VAN WAREN TE HAARLEM. De werken aan de Zomervaart. Frr ii t Liuks, rechts Qe Winkelsluiting voor de Kerstdagen. Burgerlijke Stand. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ►ooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. NIEUWE COURANT Adverfentiën 35 cenTs rs?ol Bij contract belangrijk, *01 Ung Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke rege. meer 15 cent bij vooruitbetaling XVII. ANONYMITEIT. Tusschen deze en de vorige leekepreek Japen vier weken. Door omstandigheden, .onafhankelijk van den wil des schrijvers", gelijk de gebruikelijke verontschuldiging luidt, bleven ze eenige Zaterdagen weg Deze onopzettelijke onderbreking had dit goede, dat de schrijver zich kon overtuigen van de welwillende aandacht zijner lezers in den afgeloopen tijd. Immers er kwamen klachten over de vermeende desertie van HOMO SAPIENS en toen het heerschap zich wach ten liet, kwam er zelfs van iemand, die Zijn stem van tijd tot tijd in dit blad doet boo- ren, een „ingezonden" leekepreek in, welke de redacie eerst heden een plaatsje kon geven. Vandaag zullen we het eens hebben over zen minder ethisch of leerstelling onder werp dan gewoonlijk. We zullen spreken over anonymiteit. Tegenwoordig, nu iedereen niet alleen één of meerdere couranten en tijdschriften leest, maar de meesten ook wel eens in de verleiding komen om ©en „ingezonden stuk"- te schrijven; ja nu zelfs gezien de duizelingwekkenden stapel boeken en bro chures, welke dagelijks over het leesgrage publiek wordt uitgestort ook het "ambt van „auteur" niet meer tot de zeldzame en uitverkoren beroepen behoort nu kan het zijn nut hebben te spreken over naam- looze publicaties en geschriften onder 'pseudoniem. Over anonymiteit ware gemakkelijk een heel boek vol te schrijven en er is over dit belangwekkende onderwerp dan ook heel wat gepubliceerd. Eenige jaren geleden wijdde de Nederlandsche Journalistenkring er een heel congres aan, dat zich in groote belangstelling mocht verheugen. Reeds vóór de samenkomst gaven de meeste bladen 'hun zeer uiteenloopende meeningen over anonymiteit te kennen, en op het congres zelf streden inleiders en debaters een warmen strijd. De kwestie der anonymiteit in de pers immers is in ons land van bijzon dere beteekenis, waar de get^ekende arti kelen in de Nederlandsche dagbladen tot de uitzonderingen behooren. Slechts onder de bijdragen van sommige medewerkers en gelegenheidsinzenders, vinden de lezers een -«aam vermeld; de voorlichters onder vaste rubrieken hebben zelfs vaak nog een schuil naam en de redacüoneele artikelen zijn in het overgroote deel der Nederlandsche bla den niet geteekend. Ook het Journalisten congres heeft daarin geen verandering kunnen brengen. Wij zullen cms echter niet verdiepen in het vrij ingewikkelde vraagstuk der anonymiteit van de pers. Onze meening is niet de Fraosche, dat .,1e journal est un monsieur," dat de cou rant een meneer is, maar een gevoelige plaat, die beelden opvangt en vastlegt, welke, geretoucheerd, geschift, afgesneden en bijgewerkt vaak, onder het publiek komen. Een artikel mag door één persoon geschreven worden, het 'komt van de redactie welke een collectiviteit vormt; waar de een den ander inspireert; waar gewikt en gewogen wordt; waar meeningen worden gevormd onder duizenderlei in vloeden en waarnemingen, vragen en in lichtingen, waartoe zulk een redactie zich zelf openstelt. Tegen onverantwoordelijk geschrijf waakt de strafwet, die aan ieder dagblad een verantwoordelijk persoon onder stelt; en deze aansprakelijke persoon naar buiten is bekend voor iedereen, die het weten wil. Wie daartegenover het teeke nen van alle reidactioneele artikelen wil bepleiten en zich daarvoor beroept op de builenlandsohe pers, zal zeker den laat- sten tijd teleur zijn gesteld door de ont hullingen van 't Fransche blad, „l'Humanité", dat over de omkoopbaarheid van de groot ste Fransche bladen ondanks 'hun zoo genaamde openbaarheid verbazingwek kende dingen vertelde. Voor ons was dit niets nieuws; wie een weinig thuis is in de geschiedenis van het dagbladbedrijf, weet, dat de Nederlandsche pers, ondanks de anonymiteit harer redactioneele artikelen, leen smetteloozen naam in heel de wereld heeft. Een vraag van meer belang voor het groote publiek is echter: in hoeverre is het toelaatbaar, dat losse medewerkers aan couranten, dat ingezonden stukken-schrij vers, dat schrijvers van boeken en bro chures hun naam geheim houden. Wij zullen hiermede eens twee tegengestelde meenin gen tegenover elkander plaatsen. De eerste is van den beroemden dominicaner pater, den booten publicist, A. M. We^sz, en is ontleend aan: „Lebens- und G e wis sens- fragen der Gegenwart". Pater Weisz heeft het over personen, die met nieuwigheden op godsdienstig en zede lijk gebied komen aandragen. Hij schrijft daarover: „Een groot aantal van dezen gaat anoniem door de wereld. Naar onzen smaak, die welkoht niet door allen gedeeld word', is anonymiteit in theologische en kerkelijke zaken een absoluut ongepast iels, wat door de kerkelijke wetten verboden moest wor den. WanneeT overeenkomstig kerkelijk voorschrift geen verhandeling zonder kerke lijke goedkeuring verschijnen mag, hoe zal dan het gebod onderhouden worden, wan neer men niet eens weet wie de schrijver k en aan wien men zich te houden heeft! Bovendien werkt dit systeem noodzake lijker wijze de voorbarigheid, om niet te zeggen de lichtzinigheid in de hand. Men bezint zich immers beter en schrijft met meer voorzichtigheid en ernst, wanneer men daarvoor in het openbaar en tegenover het gezag verantwoordelijk komt te staan, dan waaneer men zich in het duister kan ver bergen, en uit die verborgenheid de Kerk en hare verdedigers kan aangrijpen en zich zelf een autoriteit kan geven', die op hetzelfde oogenblik verdwijnt, waarop men weet, met wien men te doen heeft." Hier wordt de anonymiteit dus op goede gronden regelrecht afgewezen. Een tweede citaat is uit den laatsten brief van den bekenden Haagschen briefschrijver uit t,De Tijde", die zich nu al 20 jaar lang schuil houdt en halstarrig zijn naamweigert te noemen. Nu wordt die Haagsche Brief schrijver al vele iaren zóózeer geïdentifi ceerd met het Rcomscbe 2de Kamerlid voor de noordelijke provincies, dat men herhaal delijk in dit blad kon lezen: „de heer Van Vuuren schrijft in „De Tijd", wanneer de Haagsche Briefschrijver bedoeld was. De laat ste weken had men het dien briefschrijver om begrijpelijke redenen omtrent zijn anony miteit weer erg -lastig gemaakt en over die naamloosheid schreef hij toen een geestig epistel, waaraan we het volgende ontleenen: „....De briefschrijver had, indien hij zijn geheim prijs gaf, geen leven. Hij kent de wereld genoeg om te weten, dat hij binnen zeer korten tijd in een gekkenhuis zat. Hebt maar eens een klein ongeval, dat in het oog loopt, bijv. een steenpuist. Indien gij daarmede een uur onder het publiek zijt geweest, hebt gij erger dan twee steen puisten: een zak vol middelen om van te duizelen en bidt gij 's avonds: O. L. H., laat mij mijn steenpuist tweemaal zoolang houden, als Gij van plan waart, maar houdt mij de ongeroepen heelmeesters van het lijf- Een briefschrijver wiens naam bekend zou zijn, is zekér dat hij van den vroegen morgen tot den laten avond zou worden achtervolgd dóór onderwerpen, waarover hij „eens een keer" moet schrijven. Zijn barbier begint er mee, als hij pas uit bed js; de groenteboer gaat er mee door en eer het avond is, heeft hij gehad: zijn vrouw voor zich en haar vriendinnen; zijn keuken meid, sprekend namens slager en bakker; zijn zoon in opdracht van zijn compagnon; zijn schoondochter in die van haar naai- ster; zij kleinkinderen op last van kame raadjes, leeraar of pianomeester en verder zijn sociëteitsvrienden; te zamen en ieder afzonderlijk; zijn collega's, al5 hij er heeft, u ln hetgeen hij schreef en niet schreef, eiken dag een nieuwe bron vinden voor het artikel, waarvan men op een Haagsch bu reau, aan een Haagsch departement, op een Haagsch kantoor of in een Haagschen winkel nooit genoeg kan hebbem zooge naamde grafjes of geestigheden, ook ge. naamd, en dit wel zoo juist: tijddooders. daarbij eens aan de ramp, dat zoo'n man werkelijk zou zijn lid der Tweede Kamer, gelijk men mij de eer doet te ver onderstellen, en zijn dag zou moeten door brengen onder de 100, die ik niet graag Kwajongens zou noemen, maar die dan toch met heel vee! succès vaak de allures ervan aannemen. Denk maar aan de 50 ruiten- ukers van 26 October, en dit gebeurde nog q.q Wat moet dan het kattekwaad niet zijn, dat zij voor huiselijk gebruik weten te verzinnen? Met deze twee citaten voor oogen valt bet, dunkt ons, niet moeilijk een standpunt tegen over de anonymiteit te kiezen. Er kan in naamloos geschrijf heel waf verderfelijks schuilen; anonymiteit kan echter ook haar zeer deugdelijken grond hebben. De zaak zelf is onverschillig; re wordt goed of kwaad of wel blijft onverschillig al naar mate de bedoeling, waarmee ze gebruikt wordt, V' ie kans ziet iets te publiceeren en daarmee een masker aanneemt met het doel eerzame personen of instellingen straffeloos te oelasteren, aan te vallen of te beleedigen; of wel zich zelf bij de groote massa een ge zag toe te kennen, hetwelk hij niet bezit en wel ten eigen bate; hij is een gewetenlooze schurk of een zwendelaar. Wie met zijn schrijven enkel hoogere belangen nastreeft, maar uit voorzichtigheid of bescheidenheid of om een andere te billijken reden zijn naam verbergt, die kan door zijn anonymi teit vaak de belangen, welke bij dienen wil, beter bevorderen. Blijft over een groot aantal menschen, die om geen enkele andere reden, dan schuwheid, hun naam verbergen. Daartoe behooren de duizenden inge'zonden stukken- schrijvers, die het leven van den couranten man maken tot een dagelijksche oefening in de schoone deugd van geduld. Tot hen zou den wij willen zeggen: leer die leelijke ge woonte af en kom voor uw meening uit. De j redacties der bladen hebben reeds de ru briek „ingezonden stukken" buiten hun ver antwoordelijkheid gesloten. Laat de inzen der, die om gastvrijheid vraagt, die verant woordelijkheid tegenover den strafrechter toch weer niet op de redactie schuiven door zijn naam geheim te houden, tenzij in zeer bij zondere gevallen en om te billijken redenen. Hij bedenke: een man een man, een woord een woord. Uit dit alles volgt natuurlijk van zelf, dat de schrijver dezer leekepreeken met volle instemming der redactie teekent HOMO SAPIENS. Biami—j.in ia»j.i«i"rTi-aa3.i.*r'i:. iTmrpr-ii»i"m» ■mminamarra hoofd- en zenuwpijnen en soortgelijke kwalen, worden bestreden met zekerheid van genezing door het gebruik van '6* (f™ /k TOGAL-TABLETTÈN. Bij alle Apothekers en Drogisten verkrijgbaarJ.J_0.80 en2.--. Vraagt g r a 11 «toezending A V U XT*. *4 van Brochure No. 46 aan de „PHARMACEUTISCHE GROOTHANDEL, A. J. AMEYE. Amsterdam. ter le doen geven, oen karakter dat reer be koorlijk aandeed. Het tweede gedeelte van dit, reeds zoo ingeburgerde, moderne mees terwerk, was van een weinig gekende kleu renweelde en de gemakkelijke wijze van uit voeren, doet de gedachte aan een enorme j samenjstudie bjj ons .oprijzen. I Inpiaats van kwartet F-dur van Haydn, opende men met a moll kwartet van Brahms hetgeen een gelukkige gedachte genoemd mag worden, daar eerslgeuoennd werk. met de veel teerdere opvattingen beter voor „na de pauze" bewaard kon w,orden. Aan het begin vah den avond moet men even aan klank en firnibre van de instrumen ten wev *--V> 'v'f r> v-re'.-h'r stmos- Een zwerver, zekere W, J. H.. meldde zich Woensdag bij de Nijmcegsc.he politie en gaf zich aan als dader van verschillende oplich tingen, gepleegd in Amsterdam, Rotterdam, 's Hage, Utrecht, Haarlem, Apeldoorn en in Duitsehe plaatsen. Reeds vroeger was hij ver oordeeld wegens oplichtingen, aldaar gepleegd. VERKIEZING VAN ééN LID VAN DEN GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor hovengenoemde verkiezing maakt bekend Directie Mr. Th. WESTERWOUDT. De kaïme.rmuzickavond van het Lehner- kwarlet, voor de Mij. tot bes7, der Toonkunst, bereikte zijn hoogtepunt met een opmerkelij ke vertolking van liet strijkkwartet van Ravel. De mood gevoelde Jegenstellingen en de volle intensiteit van geven, werkten mede dit stuk muziek een persoonlijk en nieuw karak- feer niet altijd dadelijk daar zijn en---- la- laten wij over dezen avond opmerken dat Brahms ons wel het minst kon boeien. Over 't geheel wat vlak en een weinig down, miiste deze opening toch niet haar treffende momenten, want als, onder meer, in het Andante .Moderato, b. de cello gaat dominee-ren en de molodicpartij krijgt, of als in de Finale het Plu Vivacemet toenemend enthousiasme gestreken wordt, dan voelt men dat men hier met ras-artisten te doen heeft, die onder Jeno Lehnér (ofschoon leider, toch niet overheerschend), de ladder van hun ar tiestenloopbaan to' op zéé- groote hoogte hebben beklommen. Na de pauze ging kwartet F dur yan Haydn waarin vrij Lehner als solo-violist konden 'bewvmderen en waarvan wij moeten zeggen, dat het een prachtige verklanking ten deel viel, maar na het zoo belangrijke Ravel was het toch niet belangrijk genoeg. Maar ik vergeet dat de pauze met het af leidende kopje koffie tusschen deze twee stukken was en dat heft dit euvel weer voor een groot gedeelte r p. J. LIEFDADIGHEIDSPREDICATIE. Op Zondag 16 December a.s. zal in de kerk „St. Bavo" een liefdadigheidspredica- tie worden gehouden door den Zeer Eerw. Heer v. Heel O. F. M., Pastoor der Parochie St. Antonius van Padua te Amsterdam, waarna collecte met open schaal, ten be hoeve der talrijk bezocht gezinnen det St. Elisabeth's-V ere eniging. DE ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIIF. P. en W. schrijven aan den Raad Naar aanleiding van het ingekomen voor stel van den heer W. van Liemt e.a. en het verzoekschrift van het Comité van Actie te gen de Zakelijke Belasting op het bedrijf te Haarlem en de daarbij behoorende adhaesie- betuiging der Afdeeling Haarlem van den Metaalbond, tot algeheele afschaffing der za kelijke bedrijfsbelasting, hebben wij de eer U onder verwijzing naar ons antwoord op de algemeene beschouwingen over de ntwerp- begrooting 1924 voor te stellen bovenge noemd voorstel en verzoek niet aan te nemen resp. niet in te willigen Ter zake het ingediende voorstel van den heer Joosten houdende wijziging van het hef fingstarief bedoeld bij art. 6 der verordening tot heffing der zakelijke bedrijfsbelasting, doen wij het volgende opmerken. De heffing der bedrijfsbelasting beteekent niets anders dan een gedeeltelijke terugvor dering van kosten, door de binnen de ge meente gevestigde bedrijven op de gemeen schap afgewenteld, welke kosten in hoofd zaak afhankelijk zijn van het aantal der in dienst genomen werknemers. Reeds alleen uit deze overweging acht ons College het on logisch, dat een different tarief als maatstaf voor de heffing zou worden genomen. De belasting toch behoort o.i. voor alle ar beiders gelijk te zijn. Dit vloeit naar onze op vatting ook voort uit art. 242 e der gemeente wet, waarin bepaald is, dat maatstaf voor de heffing is, het gemiddelde aantal der arbei ders. Voorts wijzen wij er op, dat bij een even- tteele aanneming door ÜwenfRaad van het meer aangehaalde voorstel,' de opbrengst der belasting zal dalen met 23.730, welk be drag uit de inkomstenbelasting ral dienen verkregen te worden. Wij achten het niet verdedigbaar over te gaan tot invoeren van wijzigingen, mede- J brengende een vermindering van opbrengst) uit eenige bron van inkomen der gemeente, welke noodwendig een verhooging der plaat selijke inkomstenbelasting tot gevolg zou heb ben. Op grond van het vorenstaande stellen wij Uwen Raad voor het voorstel-Joosten e-a. niet aan te nemen. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der Gemeente Haarlem in de Statenzaal (Prinsenhof) op Woensdag 19 December 1923, des namid dags ten 1 Yt ure en des avonds ten 8 ure, benevens zoö noodig op Vrijdag, 21 Decem ber 1923, nes namiddags ten 1 Vj ure en des avonds ten 8 ure. Aan de orde zal worden gesteld 1. Mede- deelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Ontwerp-begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1924. Voorstel B. en W. vermindering vacantie-toeslag. Voorstel Mr. M. Slingenberg c.s. afschaffing kinaersupple- tieloon. Voorstel Mr. M. Slingenberg c.s. B. en W. uit te noodigen voorstellen te doen teneinde te geraken tot verpachting van den Stadsschouwburg. Voorstel van Liemt e.a. intrekking zakelijke belasting op het bedrijf. Verzoekschrift Comité van Actie tegen de zakelijke belasting op het bedrijf tot afschaf fing van die belasting, met adhaesie-betuiging afd. Haarlem van den Metaalbond. Voorstel Joosten c.s. tot wijziging zakelijke belasting op het bedrijf. Een en ander met prae-adcies van B. en W. Voorstel B. en W. wijziging bestuursvorm Bank van Leening. Voorstel Poppe houden van optochten met. schrijven B. en W. Voorstel Keesen c.s. verlaging co- kesprijzen met schrijven B. en W. Voorstel B. en W. naar aanleiding voorste!-Van Liemt- Van de Kamp asfalteering Kruisweg, Kruis straat en groote Houtstraat. Voorstel B. en W. naar aanleiding voorstel-Van Liemt-Kleio verkoop of erfpacht gemeente-gronden. dat de voor kiezers toegankelijke'zitting van liet Centraal Stembureau, tot benoeming van één lid van den Gemeenteraad (vacature L. J. C. Poppe), zal worden gehouden op Maandag den 17en December 1933, des middags ten 12 ure, ten Raad'huize. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Het programma van het concert van Doops gezind Zangkoor op Maandag a. s. is geheel gewijd aan werken van F. Mendelssohn en het* is -zoo samengesteld, dat het een uit stekend beeld geeft van de veelzijdigheid van dezen buitengewoon vruchtbaren compo nist, die helaas reeds op 38-jarigen leeftijd aan de zijnen werd ontrukt. Het orkest, de H.O.V., opent met de ouver ture „De Hebriden", de naam eener eilan dengroep van Engeland, het land, dat Men delssohn zoo op waarde heeft weten te chat- ten en waar hij zoo gaarne vertoefde. Reeds -lelijk bemerk' men in deze ouverture den m ster ove 1 rm nic en n trumentatie met .endige phaiH„aie en rijnen smaak. Even zoo in de aria's uit de oratoriums „Elias" en „Paulus" respectievelijk voor te dragen door sopraan en tenor. Daarna volgt het vioolconcert in e kleine terts. Mendelssohn heeft dit geschreven voor zijn vriend Ferd. David, die er mee in de wolken was en beloofde het zoo mooi te zul len spelen, dat de engelen er zich over zou den verheugen. De eerste uitvoering had plaats in Leipzig, waar David er een gewel dig succes mee behaalde. Dit vioolconcert wordt dan ook gerekend te behooren tot de onsterfelijke klassieke en zal, zoolang men werkelijke kunst waar deert, op het repertoire der degelijke violisten blijven. Ten slotte zullen soli, koor en orkest ge zamenlijk het „Lobgesang" vertolken. Dit werd door Mendelssohn gecomponeerd voor het 400-jarig Jubelfeest van de uitvinding der boekdrukkunst en opgedragen aan Z, M. den koning van Saksen. Ook den tekst heeft hij zelf naar woorden uit de heilige schrift bijeengebracht. Treffend is de inzet van het werk. Bazuinen en trompetten dedameeren de hoofdgedach te „Alle3 was Odem hat, lobe den Herrn" prachtig en indrukwekkend. Dit motief loopt als een roode draad door geheel het werk, waarvan men niet weet, wat meer te moeten prijzen, de heldere en eenvoudige doorvoering der motieven, de vrome en innige vreugde voor de zegeningen aan het mensch- dom geschonken, dan wel het welluidende van harmonie en melodie. GEZONDHEIDSCOMMISSIE GEZE TELD TE BLOEMENDAAL. Men meldt ons In de November-vergadering der gezond heidscommissie voor Bloemendaal, Benne- broek, Haarlemmerliede ca. Heemstede, Schoten, Spaarndam en Zandvoort werden o.m. de volgende punten behandeld 1. Het niet aanwezig zijn van voor de ge zondheid onschadelijk drinkwater bij de wo ningen gelegen aan de Houtvaart te Overveen. Aangezien de gemeentelijke waterleiding niet tot aan de Houtvaart is doorgetrokken is aansluiting daaraan thans nog niet mo gelijk er zal op andere wijze in moeten wor den voorzien. 2. Het ophalen van gemeentewege van hu- V--tl bij de bewoners aan de Houtvaart te C erv zn laat veel te wenschen over. Tot ge\. r voor de volksgezondheid blijft thans om en bij de woningen telkens vuil liggen. Deze zaak blijft in behandeling. 3. Het houden van varkens in een schuur tegen perceel Zomervaart 57 te Haarlemmer liede c.3. hetgeen stank veroorzaakt voor de omwonenden. Aan B. en W. van Haarlem merliede c.a. is reeds meer dan eens verzocht in te grijpen. B. en W. hebben onbegrijpe lijkerwijze geen gevolg gegeven aan het her haald verzoek der commissie om aan den on- houdbaren toestand een einde te maken. 4. Werd aan d« verschillende gemeente- bestuten in overweging gegeven bij verderen woningbouw vanwege derden aan te dringen op den bcuw van kleine woningen, bevat tende n.l. huiskamer, een of hoogstens twee slaapkamers, keuken en zoldertje, dus wo ningen welke laag in huurprijs zouden kun nen zijn, maar dan ook uitsluitend behooren te worden bestemd voor kleine gezinnen, arbeiders op leeftijd e.a. 5. Nog werd besloten aan de verschillende gemeentebesturen te verzoeken in de politie verordeningen een artikel betrekking hebben de op de muggenverdelging, op te nemen De politieverordening der gemeente Heem stede bevat reeds zulk een artikel. 6. Nog werd besloten aan alle gemeente- GROOTE HOUTSTRAAT 8F besturen in overweging te geven in de poli tieverordening op te nemen een artikel ver biedende het wasschen van groenten, vruch ten, ooft enz., in ander water dan hetgeen verschaft wordt door een middel tot drink water-voorziening dat goed drinkwater op levert. Door de tuinders geschiedt tot nu toe in de meeste gevallen dit wasschen i n wa ter zeer gevaarlijk .voor de gezondheid n.l. in vaarten, slooten en greppels somtijds zelfs gelegen nabij woningen en mestvaalten en privaten. De burgerij kan ongewasschen groenten eischen tenzij gewaarborgd wordt dat in goed drinkbaar bron- of leidingwater gewasschen is, doch dit is natuurlijk niet te waarborgen. De gemeente Bloemendaal heeft reeds zulk een artikel in hare politie verordening opge nomen. 7. Wederom kwam ter sprake het wille keurig bepalen door den Raad van Schoten der open ruimte gelegen achter woningen, terwijl gebleken is, dat zelfs vanwege de ge- meent:, terreinen worden verkocht aan bou wers, welke hunne plannen zoodanig ont werpen, dat de grond bestemd voor één woning met meerdere woningen wordt be bouwd met weinig open ruimte voorgeko men is 4 M2 open ruimte bij één woning. De commissie adviseerde herhaalde malen niet gunstig, echter willigde de Raad de ver zoeken toch meestal in. Een en ander is nog meer te betreuren waar bij het ontwerpen van het uitbreidings plan op ruime bouwblokken gerekend is. Het is te hopen, dat de Gemeenteraad van Schoten gaat inzien, dat op deze wijze ha-r mooie uitbreidingsplan veel van zijn aantrek kelijkheid verliest. De directeur van den Keuringsdienst va Waren voor het gebied Haarlem deelt in zijn verslag over 1922 het volgende mede met betrekking tot het onderzoek van al coholhoudende dranken, limonades en vruch tensappen Alcoholhoudende dranken. Behalve eem ge monsters alcoholische dranken, welke onderzocht werden tot het constateeren van overtredingen der Crankwet, werden 26 monsters onderzocht van een soort vruchten wijn, welke de dienst door medewerking van een anderen Keuringsdienst op het spoor kwam. Van een partij, welke vermoedelijk uit pl.m. liter (in pL m. 80 vaten) bestaanh uit pl.m. 40.000 liter (in pl.m. 80 vaten) be staan heeft, bleken in een pakhuis nog 26 vaten aanwezig, welke bemonsterd werden, terwijl ook ingrediënten werden aangetrof fen. Van deze partij was een saccharine- houdend en gekleurd monster aan een han delaar verstrekt. 6Niet geheel in overeen- stemmi g hiermede bleek de aangetroffen, partij te zijn. Aanwez. wer weiffsecbJMine doch in geringe mate, verder zink en 8 pet alcohol, in sommige monsters glycarine en wijnsteenzuur, terwijl in het pakhuis ook glycerine, wijnsteenzuur en kleurmiddele aanwezig bleken. Bij verdere navraag bleek de z.g. wijn in hoofdzaak bereid ta zijn uit rabarber met suiker en wat saccharine, terwijl zinksulfaat en geelbloedloog-zout als klaringsmiddel waren gebruikt, van welke middelen nog een kleine hoeveelheid werd aangetroffen. Bovendien waren proeven ge nomen de alcohol door sdistillatie te winnen, daar de wijn weinig vond. Werd eerst ge tracht in óverleg met ambtenaren der ac cijnzen de houders van een geheime stokerij (goede bekenden der politie) op heeterdaad te betrappen, ten slotte werd de partij van 12000 liter opgeruimd. Limonades, enz. Limonette of limonette- siroop, welke met glucosesiróop bereid mag zijn, werd zeer weinig aangetroffen wel kwam echter 7 maal glucosesiroop in limona de of limonade-siroop voor, terwijl 8 maal conserveermiddelen werden aangetroffen in limonade-siroop, hetgeen soms oorzaak vond in het gebruik van geconserveerd vruchtensap, zonder den naam vruchten-limonade-siroop te mogen bezigen. In vruchten-limonade siroop werden anilinekleurstoffen aangetrof fen. Herhaalde malen was het suikergehalte te laag, terwijl de etiketteering van deze groep van dranken zeer veel te wenschen over liet, speciaal bij die flesschen, welke door leveranciers uit plaatsen, waai in dit op zicht vroeger geen toezicht bestond, geleverd werden. De dfabrikanten werden met de eischen in kennis gesteld, waarschuwingen gegeven en enkele partijen teruggezonden.In een monster Champagnepils werd kunstma tige schuimstof aangetroffen. In het geheel was op 53 van de 71 monsters van deze groep aanmerking te maken. Vruchtensappe. Onderzocht werden 48 monsters roode en 5 monsters zwarte bessen sap, waarvan respectievelijk 24 en 1 ondeug delijk bleken. Van deze waren 16 met te laag extractgehalte, 8 niet te hoog salicylzuur-ge- halte, terwijl 3 kunstmatig gekleurd bleken, wat te danken was aan bereiding uit verkleur de vruchte npulp onder toevoeging van kleur stof vab kleurstof. Eén was geheel een kunst product. Verder werden afgekeurd één setmeelhou- dend monster abrikozensap, een sinaasappel sap met te laag extract en te veel conserveer middel, een citroinsap met te laa^ extract. Voor het uitdiepen door middel van een baggermolen, voor het bevaarbaar maken voor de zandschuiten, die naar het terrein achter de Amsterdamstraat gebracht moe ten worden, zijn de werkzaamheden nu ge ëindigd. Het vroegere vermolmde, wrakke bruggetje, dat toegang verleende tot het Bullehofje is afgebroken en door een an der vervangen, dat er solied en betrouw baar uitziet. De houten peilers staan dicht bij de walkanten om ruimte open te laten voor de zandschuiten. De houten brugbedekking rust op twee ijzeren balken en een een voudige stevige bouten leuning vormt de afsluiting. De zandschuiten zijn reeds voor bet terrein gearriveerd en in kipkarren, door paarden getrokken, wordt het zand langs twee richtingen over het terrein ver spreid. De leege kipkarren worden door middel van wissels tot vlak langs de schuiten gc- Ja, het is een wonderlijke toestand in ons huidig college van B. en W. Zooals men weet, heeft in dit college, wanneer de stem men staken, de voorzitter de beslissende stem. Wanneer het college van B. en W. compleet is, is ei geen moeilijkheid. Vier wethouders en de burgemeester, geven totaal vijf stemmen, zöodat in den regel wel de meerderheid en de minderheid bij een voor stel is uit te maken. Erger wordt het als de burgemeester of een wethouder absent is. Dan zijn er maar vier leden tegenwoor dig en kan het herhaaldelijk voorkomen, dai de stemmen over een voorstel (22) staken. De voorzittersstem is in dat geval beslisend. Het zal ook een ieder duidelijk zijn, dat vooral in een politiek college als dat van B. en W„ de politieke beginselen bij de beoordeeling van een onderwerp van ge wicht zijn. Daar nu onze burgemeester de christelijk-historische beginselen is toege daan. bestaat het college van B. en W. uit drie rechtscbe leden en twee linksche leden, zoodat ons college van B, en W. rechtsch kan worden genoemd. Toen mr. Heerkens Th ijs sen nog als waarn. burge meester optrad, bij afwezigheid van den heer Maarschalk, bleef het college rechts, omdat bij staking van stemmen, de voor zittersstem, die van den Katholieken wet houder, dan beslissend was. Maar dat alles is veranderd nu de heer mr. Slingenberg loco-burgemeester is geworden. Immers ,nu is diens stem dus, van een linkscben wethou der, beslissend, en kan dus het college links genoemd worden. En nu doet zich het merkwaardige geval voor, dat als de burge meester aanwezig is, het college van B. en W. trechtsch is, en is hij afwezig, is het linksch, alhoewel er toch steeds twee recht- sche en twee linksche wethouders zijn. Voor sommige besluiten, die door B en W. wor den genomen, kan dat van groot belang zijn. Een ieder begrijpt dat. En ook voot voorstellen, die in den Raad komen, met een mededeeling van B. en W. vóór ai tegen, is de uitslag van een stemming in het college van B. en W. een groot voor deel of nadeel. De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK JOOR KATHOLIEK NEDERLAND Bij. kantoor te Haarlem, NASSAU LAAN 18. Dadelijk ingaande rente 4 pCt. Vraagt inlichtingen Zitdagen Maandag,s Woensdags, Vrij dags van 6—9 u n.m en Zaterdags van 59 lA u .en te CASTRICUM ten huize van den Heer H SCHRAM; op Dins dags en Zaterdags van 68 uur n.m. reden, vanwaar ze door werklieden worde' volgeschept. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENI- GING JACOB BIJSTER. Het concert van aanstaanden Zondag» middag biedt den bezoekers een keurig programma, samengesteld uit „Peer-Gynt- suite" van Grieg, Andante voor strijkinstru menten van Tschaikowsky en Einleitung Ille Akt uit Wagner's Lohengrin, allen or kestwerken die gaarne gehoord worden. j Bovendien zal onze stadgenoot Jacob Bijster het Piano concert van Grieg voordra gen benevens twee composities van Chopin. Van dezen talentvollen, jeugdigen pianist weten we dat hij zijn eerste lessen ontving van Nico Hoogerwerf, daarna zijn studiën voortzette op de muziekschool te Amster dam en deze voltooide op het Conservatorium aldaar, waar hij in 1922 zijn eindexamen deed voor Orgel, een jaar later voor piano. Op het oogenblik leerling van de Pauw, studeert hij, voor den Pnx d' Excellence voor Orgel, welke' hij het volgend jaar hoopt te vermeesteren, j Ook als componist is hij reeds meermalen door zijn leermeester, Bernard Zweers, ten volle geprezen zoodat van dezen bescheiden jongeling, die reeds op 19-jarigen leeftijd werd benoemd tot organist der Doopsgezinde Gemeente, groote verwachtingen kunnen ge koesterd worden. Ieder oprecht kunstminnaar uite zijne ge voelens voor onzen symphatieken stadgenoot op het concert van Zondagmiddag, aanvang 2 nat. Van 17 tot en met 24 December a.s. is de verordening op de winkelsluiting niet van toepassing, waaruit volgt dat de winkels gedurende dien tijd naar verkiezing mogen openblijven. Belanghebbenden worden er echter op merkzaam op gemaakt, dat Barbierswinkels, winkels in 't klein heeren-confectiebedrijf en winkels van Melk. en Melkproducten op Zondag 23 December niet mogen open blijven, daar deze vrijstelling voor hen niet van toepassing is. Geboren: 12 Dec. z. van M. A. Steeman Hoseck. 13 Dec. z. van J. PietRen- sink. d. van A. C. Scbousdc Vogel. 14 Dec. d. van A. HoeksemaTor. Overleden: 12 Dec. A. Strijbis, 90 jaar, Weverstraat. P. M„ 4 mnd., d. van P. J. Huis in 't Veld, Luitesteeg 13 Dec. B. Engelenberg, 83 jaar, Gaelstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1