SPAARNEBANK GIRO-A FDEELING NIEUWJAARSWENSCH tentoonstelling CADEAUX W NIEUWE HAARL. COURANT" Maandag 17 December 1923 46ste Jaargang No. 14615 Nieuwe Haarlemsche Courant m HUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB De Bondsvergadering. STADSNIEUWS. AGENDA 17 DECEMBER Kerstpotten. Brandje. Loonsverlaging bij de werf Conrad, Voor noodlijdend Duitschland. Liefdadigheids-Predikatie. Dammen. D. J. D. ISt. Bavo. C. Nobel. Opdrachten, ook ten gunste van niet rekening houders hij onze inste ling, worden denzeifden dag kosteloos uitgevoerd. Over de saldi, waarover 2 pCt. rente wordt vergoed, kunnen rekeninghouders ten alien tijde per cheque beschikken. L. S. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar weder de gelegenheid geboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUW JAARSGROET in onze te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Voor grootere advertentiên wordt voor elke regel meer, 15 cent extra berekend. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen makon, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau NASSAULAAN No. 49 te HAARLEM te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaande» NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). S. v. p. duidlijk met potlood invullen. Langs de tramrails! GEBOUW „ST. BAVO" SMEDESTRAAT 23 TOEGANG VRIJ. Een jubileum. De Haarlemsche schoolgeldregeling voor de Buitengemeenten. De Autobussen. Een ongeluk. De stille armen WI».4g J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Mr. Th. I. A. Nuyens. t Alleen bij GOEDE VOEDING behoudt Uw lichaam het weer standsvermogen. Eet daarom slechts Franken's Melkbrood. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem er> Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Dat er velen in het land voldaan zullen zijn over de buitengewone Bondsvergade ring, j.l. Vrijdag en Zaterdag te Utrecht ge houden, gelooven wij niet. Allereerst al niet om de verklaring van den voorzitter, dat er eigenlijk in den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties niette reorganiseeren valt! De organisatie is goed; alleen is er hier en daar nog wat te schaven; maar dat komt wel terecht, wan neer maar eerst het bureau in werking is. Aldus ongeveer de voorzitter; en deze geest bezielde inderdaad de voorstellen van het Bondsbestuur en de leiding der vergadering. Allen, die dus gedurende dé laatste twee jaren gemeend hebben, dat de Katholieke Staatspartij een ernstige crisis doormaakt en "nog beleeft; dat er van eenheid nog maar moeilijk sprake is, en dat de eensge zindheid met heel veel moeite en tactiek misschien nog te herstellen zou zijn, hebben het mis gehad.... Wij weigeren dat voorals nog te gelooven. Aan deze mentaliteit moet blijkbaar ook worden toegeschreven de vaststelling der agenda van de jongste vergadering, waarop niet het rapport-Barge, maar eenige be stuursvoorstellen aan de orde werden ge steld, voorstellen, die geen volledig reor ganisatieplan bevatten, maar enkel een mager geraamte. De verwardheid der dis cussies op de vergadering was niet weinig daaraan toe te schrijven. Overigens zal het niemand zijn ontgaan, dat daar te Utrecht niet de 800,000 Room- sche kiezers van Nederland vertegenwoor digd waren; ook niet de georganiseerde katholieke kiezers, maar een 70 tal heeren, die aan politiek doen. De meesten hadden wel een paar amendementen in hun zak, maar bij den loop, die de besprekingen namen, kon men moeilijk zeggen, dat daar telkens een afgevaardigde sprak in den geest van de groote meerderheid der kie zers van zijn kring. Bovendien bestreden af gevaardigden van een zelfden kring nog el kander en o'ntzegde de een* den ander het recht om namens den kring te spreken! Dat er op deze wijze nog eenig resul taat te boeken valt, is de magere troost van deze lustelooze bijeenkomst. Het voornaamste besluit is o. i. dat het college, hetwelk het politiek advies zal op maken, geen Kamerleden of adspirant- Kamerleden mag bevatten (met uitzondering van den voorzitter). Hiervan kan men zeg gen, dat 99 pet. der katholieke kiezers er mee accoord gaat. Elders, in dit nummer hebben wij zoo beknopt en zoo duidelijk mogelijk samen gevat, welke de resultaten van de met zoo veel spanning verwachte vergadering zijn. De stemming over de vrije lijsten, heeft wel bewezen, welk een geestesverwarring er bij onze politieke menschen heerscht. Men weet, dat het bestuur nevenlijsten in de afzonderlijke kieskringen wilde toe laten, als veiligheidskleppen. De vergade ring verwierp dit voorstel met 34 tegen 30 stemmen. Maar aanstonds na deze stem ming, die door den loop der discussies on zuiver was geworden, schrok men van zijn eigen daad. Dr. Witlox kwam met het uit nemende denkbeeld om een nieuwe com missie te benoemen, om een ander stelsel te ontwerpen, waarbij de evenredige vertegen woordiging in de partij zou worden gewaar borgd. Maar de Haagsche beer Bon voegde daaraan toe „met uitsluiting van het stelsel- Barge," een onnoodige hatelijkheid tegen over een commissie, die toch in ieder geval knap werk heeft gepraesteerd. Aldus ge amendeerd, werd het voorstel aangenomen. De commissie, die nu een nieuw stelsel zal bedenken, zal, hopen wij, het amendement aldus opvatten, dat enkel het plan-Barge formeel is afgewezen. Wanneer men ook den geest, zooals die zoo vernuftig in de plannen der plaatselijke Haarlemsche kies- vereeniging werd benouden, afwijst, zal er van evenredige vertegenwoordiging wel niet veel terecht komen. Uit een en ander volgt inmiddels, dat wij met de reorganisatie nog lang niet Idaar zijn. Misschien beleven wij in de toekomst nog wel eens gelukkiger dagen dan j.l. Vrij dag en Zaterdag. Sociëteit St. Bavo. Feestavond Gerefor meerde collectanten 8 uur Onderling Belang 8 uur Hoofdbestuur Volks bond half 8 Rechtskundig bureau half 8 L. T, B. half 3 Ledenver gadering Tram 8 uur Ondersteu ningsfonds half 9 Tentoonstelling „Spaarnestad" 2 uur. Hanze-Gebouw. Reddingsbrigade half 9 Zang Vereeniging „Kunst na Arbeid" 8 uur Tooneelclub „Proza en Poë zie" 8 uur. Gem. Concertzaal. Ledenconcert H. O. V. 8 uur. Maria-School Koningsstraat R. K. Jonge Vrouwenbond, Afd. C, le, 2e en 3c klasse cursus Godsdienstleer half 5. Remontstrantsche Kerk. Geheel Onthou ders-Zangkoor Kunst Adelt 8 uur. Luxor-Tkeater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 „Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. R, K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 810 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b.- halve des Maandagsochtends en ot> Zon en Feestdagen. Uitloenen van boeken van half 39 uur. Marthavereeniging Bloerahofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel 1671 Heden Maandagavond 2 >2 uur Café „Rusthoek" Vergadering gemeenteper- soneel Bloemendaal. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalsche weg 48, Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Gedurende de -erste drie dagen van deze week zijn op verschillende plaatsen van de stad, op de Groote Markt, Verwulft, Groote Houtbrug, Cronjéstraat, Station en Postkan toor, van het leger des Heils weer potten geplaatst voor Kerstgaven. De collecte, welke verleden jaar on de zelfde wijze gehouden werd, bracht 1400 op. Zondagmiddag omstreeks 1 uur heeft in een perceel aan de Melkboeren steeg, bowoond door .1. J., eèn schoorsteenbrandje plaats ge- bad. De brand was ontstaan door een vuilcn schoorsteen. De schoorsteenveger Andreoli heeft onder toitzic'ht van den Commandant van de Brandweer het brandje gebluscht. Naar we bij informatie vernemen, is door de directie der werf Conrad" aan het perso neel, dat Zaterdags weer werkt, aangezegd geworden een loonsverlaging van 2 cent per uur voor hen, die vallen in de toongroep van 41—58 cent en een verlaging van 1 cent voor de groep van 2441 cent. Deze verlaging is Zaterdag reeds in werking getreden. Door den heer G. J. van Rasselt, directeur van het concertgebouw „Modern", werd op 7 December j.l. een weldadigheidsavond ge organiseerd ten bate der noodlijdenden in Duitschland. De opbrengst, een zeer belangrijk bedrag, werd aan den „Kilsausschuss fiir Dentsch- land" ter hand gesteld. De op Zondag 16 December gehouden col lecte na de Hefd a dighfid spredica tie van den ZeerEerw. Pater van Heel, O. F. M., in de Kathedrale Kerk van SU Bavo, heeft opge bracht 1145. Een mooi bedrag! De wedstrijd tusschen D. J. D. I en St. Bavo gaat hedenavond niet door. Bij K. B. is wegens verandering in «le in richting van den voorlichtingsdienst voor den landbouw met ingang van 1 Januari 1924 eervol ontslag verleend uit 's Rijksdienst aan C. Nobel, Rijkslandbouwconsulent alhier. Directie- Mr, Th. WESTERWOUDT. I E y Reeds meerdere malen is gewezen ge worden op den slechten toestand der straten waarin rails liggen. Vele, tot nu toe gelukkig kleine, ongelukken zijn te wijten aan de slechte ligging der rails, doch totjopheden bleef desondanks die toestand onveranderd. Het moest wel, zoo dunkte ons, een vruchtbaar werk zijn, de tramrails eens langs te rijden, om zelf eens te gaan inspecteeren of die klachten gegrond waren. En waarlijk, we hebben geen spijt van onzen tocht. We hebben de Ceintuurbaan eens rondgereden en we moeten bekennen het aantal kuilen en kuiltjes is legio. We begonnen bij het Kenaupark, doch waren nog niet goed en wel opp weg, of we stuitten op een hindernis. Op den hoek KenauparkKinderhuis- singel toch zijn langs de rails zoovele oneffen heden, dat men zich afvraagt, hoeveel er eigenlijk moeten zijn, alvorens verbetering aangebracht wordt. De Kinderhuissingel zelf heeft ee bijzonder opknappertje noodig. Op sommige gedeelten ziet het er treurig uit De Wilhelminastraat bereikende, onder vindt men eenigen troost. Deze straat is vrij goed en de rails bezorgen weinig last. Heer lijk kunnen we dan ook verder glijden, om tusschen Tempeliersstraat en EmmastraSt vol schrik te staren naar de kruising der rails van de Amsterdamsche tram en Cein tuurbaan. Hier zijn kuilen bij de vleet. En weer doet zich de vraag voor, waarom deze ergerlijke toestand niet verbeterd wordt. Doorrijdend gaan we langs den Koninginne weg en Wiihelminapark, welke vrij goed zijn, om nabij den Wagenweg weer op een nieuw kuilenveld te stooten en schuins aan de overzij nabij de Hazepaterslaan is de grond niet minder rijk aan inzinkingen. Op de Paviljoenslaan schuift de tram door het grasveld, zoodat hier geen kuilen in den straatweg langs de rails kunnen .zijn, maar op den kleinen Houtweg wordt de schade dubbel en dwars ingehaald. De vele ongelijk heden langs de rails maken het verkeer er zeer gevaarlijk en dat er niet meerdere on gelukken gebeuren, is te verwonderen. Het laatste gedeelte van den rondgang werd gevormd door Turfmarkt, Spaarne Damstraat, Klokhuisplein, Jansstraat, Jans- weg en Stationsplein. We noemen dit laatste gedeelte maar in één adem, want het is hier telkens van hetzelfde laken een pak. De on telbare kuilen en gaten geven van de bestra ting in dit stadsdeel een allerbedroevendst idée. We moeten ons schamen voor de vreem delingen, die dezen kant uitkomen. En dan het gevaar, aan die slechte bestrating ver bonden. Het is meer dan erg. En er is geen kijk op, wanneer er verbetering komt. De gemeente schrijft de trammaatschappij 1 aan en deze laatste wacht misschien op wat Haarlem doet. En wij tobben ondertusschen maar voort 1 Maar tóch moet er spoedig een grondige restauratie komen. Er mag niet ge wacht worden,'tot half Haarlem met gebro ken armen en beenen ligt of met het hoofd in doeken gewikkeld rondloopt. Hoe eerder met de verbetering begonnen wordt, hoe beter. PROPAGANDA LEZING R.C.H. Donderdag 20 December a.s. des avonds te 8 uur, zal in de groote zaal van het gebouw „Olympia" aan den Kinderhuissingel door de supporters Vereeniging „R.C.H." sen propaganda-lezing gegeven worden. Als spre ker zal optreden, de Heer J. J. F. v. Gessel, scheidsrechter van den N. V. B., die als on derwerp zal kiezen De voetbalspelregels in het algemeen, en onoordeelkundig bemoei lijken der leiding tijdens den wedstrijd door spelers en publiek. Tevens zal spreken de heer J. v. d. Putten, voorzitter der suppor ters vereeniging R.C.H., met als onderwerp Wat zijn doel en plichten van een goeden voetbalsupporter. Daar de entrée geheel vrij is, verwacht het bestuur een groeten toeloop van sport vrienden en vriendinnen, die niet na zullen laten, deze belangrijke propaganda lezing bij te wonen. „KUNST ADELT. Het geheel-onthouders zangkoor „Kunst Adelt" zal op Dinsdag 18 December 1923 des avonds te 8 ure in de Remonstrantsche kerk, Prins Hendrikstraat, hoek Wilhelmina straat een concert geven, waaraan zullen me dewerken de solisten Jos. J. Repelaar van Driel, sopraan de heer J. S. Boulberg Wilson, viool en de heer Carel Roest, orgel. Het programma bevat werken, oa. van G. F. H andel, J. S. Bach en Chr. Schubert. Na af loop zal een collecte worden gehouden. „KINDERVOEDING". De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uitMaandag 202, Dinsdag 201, Woensdag 196, Donderdag 19,2, Vrijdag 199 en Zater dag 194 porties. GEVONDEN DIEREN EN VOORWER PEN. Vervooren, Merkmanstraat 28, Spoorweg- abonnement J. v. Maarlen, Leidschestraat 133, Armband C. Bakker, J. F. Helmers- straat 15, Haarl.liede en Spaarnwoude, Zijden das Franken, Tempeliersstraat (rij wielstalling) Beige wollen handschoen v. Waferen Wagenweg, 25 Bruine handschoen met kap Z. Brinkman, Lombardsteeg 2, Grijs wollen handschoenJ. Nyman, v. Loostraat 15, Zwart-bruine hond C. Beek, Korte Vlamingstraat 4, Bruine heerenhand schoen B. v. Duren, Lange Lakenstraat 2 R. Lorgnet in étui J. de Jong, Marey- straat 12, Bruine kinderportemonnaie M. Visser, Harmenjansweg 85, Damesportemon- naieSchreuder, Statenbolwerk 8, Witte poes J. Lucas Jr, Ursulastraat 9 zw. Gladde ring H. Kuipers Delftkade 4zw, Ring met sleutels Waleveld, Z. B. Spaarne 34 H, Re ticule, J. Jansen, Leidschestraat 116, Etui met toiletartikelen, H. v. Iperen, Barbarossastraat 4, Ventieldop van auto Preyer, Z- B. Spaar ne 156, Wandelstok J. Arts, Velserstraat 60 rood, Zakmes Rucker, N. Gracht 9, Arm band Sayes, Langedijkstraat 11, Donker grijs bontje C. Kalb, Raamvest 45, Bril in étui Politiebureau, Smedestraat, Halsband met penningZuster Clara, Aerdenhout, Tramweg 13, Hond, airdale terrier Politie bureau, Smedestraat, Donkergrijze dames handschoen Kennel Fauna Parklaan Smoushond, gebracht door v. Esveld, W. Appelaarsteeg 15, J. Voeteiink, Magdalena- straat 16 rd, Pince-nez C. de Lang, Valke straat 7, Bruine portemonnaieF. v. d. Broek, ten Catestraat 13, Bruine portemon naie M. Bilderbeek, Beresteynstraat 30, RozenkransOhenthal, Voorhelmplein 27 rood, Sigarenaansteker J. Kuipers, Bree- straat 10, Rol teekeningen P- Punt, Emo- straat 7, Pond zeep. \\\l II' >>'W\ v Moderne woningbouw. In plattelandsgemeenten kan men hier en •daar nog exemplaren aantreffen van het soort tempel, dat wij bedoelen. Gemeenlijk zijn ze geplaatst achter in den tuin. Een deur, waarin aan de bovenzijde een harvtormige opening is gezaagd, geeft toegang tot het inwendige. In den zomer was een gang naar dezen tempel een dubbele opfrissching. De tuin is dan,een soort lusthof. Het fijne peenloof tiert er welig naast frissche spinazie en breed- bladige sla. Klimerwten met de prachtig roze bloesems wedijveren in pracht met de ver- millioenkleurige bloempjes van staakboo- nen. De zondoorstoofde aardbei, met haar warmroode tint noodt als het ware tot pluk- ken. 's Winters, speciaal bij avond of nacht, werd 't een gevaarlijke, zelfs griezelige on derneming. Over het glibberige tuinpad voer de dan je weg. Een stervende spruitkool en een enkel bosje prei vormden met het on kruid de eenige tuinflora en vermochten bet milieu slechts matigen luister bij te zetten. De hierboven beschreven situatie werd door buitenmenschen als iets heel gewoons beschouwd. Dichterlijk aangelegde zielen spraken in dit verband van landelijker, een voud, waarvan de meesten nu ruimschoots hun bekomst hebben Volgende geslachten, met een tikje meer beschaving en practischen zin, stonden meer verzoend tegenover deze instelling, welke zelfs de grooten dezer aarde bij tijd en wijle niet kunnen ontberen en betrokken ze in den bijbouw van hun woning. Men ging nog verder: In het achtergedeelte van het huis werd er een hoekje voor in geruimd. De moderne woningbouw beeft eens en voorgoed met deze onverdiende achterstel ling gebroken. Thans is het in vele nieuwe huizen zóó, dat je soms plotseling schrikt, wanneer je, door je jmend uitgelaten, nog even bij de deur blijft napraten. Je schrikt van een geluid, dat uit een ruimte opstijgt, direct aan den ingang gren zend en herinnert aan het gedruisch van water, dat zich bruisend en borrelend en gierend en kolkend door de spleet van een sluisdeur wringt. Met vrees in het harte vragen wij ons af, wat er gaat gebeuren, wanneer de mo derne bouwers, alle conventie negeerend, nog een stap verder gaan? Of zijn we aan het einde van den ontwikkelingsgang en zullen straks in onze tuinen de langzamerhand ver rijzen? dwijnende monumenten weer welig her- STRIX. voor bet aanwerven van ABONNEMENTEN op de Geopendvanaf DINSDAG 18 tot en met ZATERDAG 22 DEC. van 2 uur 's mid dags tot 10 uur 's avonds H. A. WALLER, f Zaterdagmorgen te 12 uur had op de alge- meene begraafplaats te Heemstede de bijzet ting plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. A. Waller, oud-directeur der E.S.M. en oud-raadslid van de gemeente Heemstede. De belangstelling was zeer groot. Onder de aanwezigen merkten wij op Jhr. O. v. Lennep, commandant der burgerwacht, de heeren Immink en W. J. Burgersdijk namens de directie der N.Z.H. 1 .M„ Jhr. R.W.P.F. von Mühlen, gemeenteontvanger te Heemstede, Dr. E. A. M. Droog, Wethou der van Heemstede en het gemeenteraadslid C. Breed. Verder nog talrijke leden van het personeel van tram, remise en kantoor. Een groot aantal kransen dekte de baar, O. a. van de commissarissen en directie der E.S.M. en E.N.E.T., van het personeel, van de tuinbouw-vereeniging „Aerdenhout en omstreken", van welke de overledene eere voorzitter was en verder van tal van familie leden en vrienden. Het allereerst werd door een broer van den overledene het woord gevoerd, die den heer Waller prees om zijn oprechtheid en eenvoud en vooral om zijn opgewektheid in alle omstandigheden des levens, óók bij tegenspoed. Ds. F. W. A. Korff herinnerde aan de achting en sympathie, die de overledene in breede kringen had verworven. Mr. F. v. Hasselt sprak namens de vrien den van den heer Waller en sprak de ver zekering uit, dat de herinnering aan den te vroeg gestorven makker steeds een dankbare zou blijven. Namens de directie der E.S.M. en E.N.E.T. sprak de heer Burgersdijk woor den van waardeering en dank voor hetgeen de heer Waller gedurende de 20 jaren van zijn ambtsvervulling voor de Maatschappijen had gedaan. De heer W. Hartman uitte namens de tuinbouw-vereeniging „Aerdenhout en Om streken" zijn waardeering voor het feit, dat de heer Waller altijd de vereeniging met woord en daad terzijde had gestaan. Namens de familie dankte de oudste zoon van den heer Waller voor de blijken van be langstelling en waardeering. Het was een aangename verrassing voor den heer G. J. Kok, chef der afdeeling Bur gerlijke Stand en Bevolkingsregister, toen hij Zaterdagmorgen zijn bureau met bloemen vond versierd en door het aanwezige perso neel bij monde van den heer Fehres werd gelukgewenscht met zijn 35-jarige ambtsver vulling en hem dank werd gebracht voor de aangename onderlinge verhouding, die steeds de 6e afdeeling heeft gekenmerkt en die de jubilaris altijd heeft bevorderd. De verwachting werd uitgesproken, dat de heer Kok, wien men zoo langen diensttijd niet aanziet, nog lang voor de afdeeling behouden mag blijven, tenminste tot zijn 40-jarige ju bileum. Op initiatief van de Afd. Heemstede van den Vrijheidsbond zal op Dinsdag a.s. 18 December 's avonds om 8 uur in Dreefzicht (den Hout) een bijeenkomst worden gehouden van ouders en verzorgers van leerlingen, die de middelbare scholen te Haarlem bezoeken, ter bespreking van maatregelen in verband met de schoolgeldhelfmg, zooals die thans is vastgesteld door den gemeenteraad De uitnoodiging gaat uit van de volgende dames en heeren: Mevr. J. J. Bok-van Bork; Mevr. F. de Voogt-dc Vogel; C. G. Daniels; P. Fuhri Snethlage; K. Ingerman; J. D. van der Plaats; C. J Roos; A. J. Torley Duwel en W. G. Vaags. De firma C. Ruygrok Zn., te Vogelenzang- Bennebroek, die reeds geruimen tijd een flinke autobus-regeling exploiteerde tusschen Haarlem en Hillegom (Lisse), gaat met ingang van 'heden een nieuwe dienstregeling invoeren. Men kan thans 22 maal per dag van Haarlem naar Hillegom en ook evenveel malen in om gekeerde richting. Tegelijk begint er concur rentie te komen: D, heer A. Rikkering Jz.. te Heemstede, gaat hetzelfde ondernemen. Het zou jammer zijn, indien de concurrentie bin nen afzienbaren tijd aan dit practisch vervoer middel een einde zou maken. De autobusdiensten op IJmuiden hebben zich tot één Maatschappij vereenigd en hebben een uniforme dienstregeling ingevoerd. Zaterdagmiddag heeft op Edo's sportterrein i-an de Kleverlaan de 20-jarige kantoorbedien de S, S., wonende te Schoten, bij een oefe ningswedstrijd het linker onderbeen gebroken. Hij is naar het St. Elisabeth's Gasthuis over gebracht. 'Men schrijft ons Ja waarde lezer(essen) dit is een zeer peni bel onderwerp. De stille armen. Waar zijn zij Hoe kan men hen bereiken, die in alle stilte hun armoede trachten te verbergen? Die niet vragen, omdat zij het niet willen en kunnen. Zij zijn er meer dan men denkt, of vermoedt zelfs. Zij dragen heldhaftig hun overgroot leed, van honger en ellende, en geen mensch die het hun aanziet. Dikwijls spreekt men van Begrijp je nog hoe die menschen kunnen leven De vader verdient niets, de zoons zijn werkloos, enz. enz-, zonder er een oogenblik bij stil te staan dat achter die koude muren van dat huis, soms een ellende heerscht, die velen den moed zou benemen. Feestdagen, zooals St. Nicolaas, Kerstmis, Nieuwjaar, enz. gaan voor hen voorbij, zon der iets genoten te hebben, vaak zelfs zonde, dat men er eenig werk van heeft kunnen ma ken, of zijn honger voldoende heeft kunnen stillen. Wie denkt er aan hen Ook voor hen zijn de feestdagen gemaakt, evenals voor de andere menschen, doch zij gaan in droeve eentonigheid voorbij, geen ander spoor ach terlatend, dan de herinnering van een heerlijk feest, dat geen feest geweest is. Voor hen gaat de dag voorbij," met de gedachten, wat had kunnen zijn, en wat vroeger geweest is. Aan alle zijden geeft men, om den nood te verlichten en dan wordt er gedacht, wan neer men de verschillende bedragen leest (lie gegeven worden om den armen een St. Nico laas, Kerstmis of Nieuwjaar te bereiden, dat er maar heel weinigen zullen zijn die geen feest hebben. t En tocheen blik geworpen in zoo n milieu zou ons al heel gauw van gedachte doen veranderen. Wij lazen kort geleden in de „Maasbode" een bericht, waarin werd verzocht, dat iedereen die een gift of een bijdrage wou schenken, om ook „De stille armen" in de gelegenheid te stellen de groote feestdagen eenigszins te vieren. En het comité dat zich had samengesteld zou zorgen dat de gaven op de meest kiesche wijze zouden bezorgd worden. Zou het nu werkelijk niet mogelijk zijn dat er ook hier zoo'n comité gevormd wordt, die eenzelfde doel beoogt Haarlem vooral bezit zooveel mannen van de daad, die er steeds op uit zijn hulp te verleenen waar dat noodig blijkt. Dit is een terrein, wel is waar moeilijk en zwaar, maar de verdiensten en de resultaten zijn ook zoo oneindig groot, dat de rtaak daar door aanmerkelijk verlicht zal worden. Laten wij hopen dat dit stukje zijn doel zal bereiken, dan zal er met de a.s. Kerstdagen ook vreugde heerschen daar, waar zij zoo lang niet gekend is. Barometerstand 9 uur vjm. 769. Vooruk. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch InstituuJ tte De Bildt. Hoogste barometerstand 775.4 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 737.7 m.M. te Wisby. Verwachting van den avond van 17 tot 18 Dec.: Zwakke tot matige, mogelijk tijdelijk toe nemende zuidwestelijke tot westelijke wind. meest zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, aanvankelijk kouder. Na een kortstondige ongesteldheid is Lier ter stede nog vrij onverwacht overleden de heer mr. Th. I. A. Nuyens, oud-gouver neur van Curacao. Mr. Theodoor Isaak Andreas Nuyens, zoon van den bekenden geschiedschrijver dr. W. Nuyens, werd 28 Oct, 1859 te West woud geboren. Hij studeerde in de rechten te Am sterdam en later te Leuven. Hij promo veerde 20 October 1884. In het iaar 1888 vertrok hij naar Curacao, waar hij 12 Aug. aankwam. In Maart 1900 werd hij tot Pro cureur-Generaal benoemd, en 16 October 1909 tot Gouverneur, welke functie hij eerst had waargnomen. Deze functie vervulde hij tot 1919, in welk jaar hij voorgoed naar Nederland terugkeerde. Hij vestigde zioh te Haarlem. De thans overledene was drager van verschillende orden: o.m. was hij Ridder, in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Commandeur in de orde van St. Gregorius den Groote. Ridder 2-e klasse in de orde van Simon Bolivar. De overledene was een zeer gezien en bemind man en heeft zich tijdens zijn leven vele verdiensten verworven. Vooral voor het Katholieke onderwijs maakte hij zich zeer verdienstelijk, alsmede ook voor de missie, waaraan hij zijn beste krachten gaf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1