A. s. Dinsdag Kerstboom Iruisweg26 met verrassingen Ingezonden Mededeelingen. Ingezond@n Mededeelingen Een persdelict. Berichten uit onze vorige oplage. Ingezonden Mededeelingen tagozoita Moded'Selingon HAARLEM. Steun aan de Hanzenank. DE HÈER PENAAT ALS KUNSTE NAAR. Ver. van Oud-Leerlingen der T uinbötiwcursussen. Liefdadigiieidsuitvoering. Overwerk in smederijen. Sint Nicolaasfeest. Personalia. 60 cents per regel. Nog meer stijgt haar spel aan het sterf bed van haar innig-geliefde Iwano en als ze in het laatste bedrijf, treurend over den dood van Iwano, Matonius dankt voer de bloemen, die hij heeft gezonden en ten slotte het geheim, dat over haar geboorte hangt ontsluier.d wordt, is haar spel innig en gevoelvol. De Directeursbenoeming bij „Zang en Vriendschap". De R.-K. Reisvereeniging. 60 cents per regel. Strijkkwartet. Tentoonstelling Prijzen. De Asfalteering. Een aanklacht wegens smaadschrift. Wagen stroo in brand. RHEUMATIEK EN SPIERPIJN VRAGEH3US. 60 cent per regel. ZIJN UW HANDEN EN 'LIPPEN REGimZÜXEM. BlHK£ÜLWS®»i MiEHifS IMIEEmEH. AMSTERSAMSGMi BIU1S. 8V, n V, n*is Woensdag is hier Ier stede, in navolging Van andere steden, een vergadering gehouden van Hnarlemsche relatiën met de Hanzebank, tot het houden van welke vergadering het ini tiatief was genomen door de heeren H. J. M. Bartels en Th. G. C. Hooy. Op deze vergadering zijn verschillende maatregelen besproken, die tot versterking der positie van de Hanzebauk m het bisdom Haarlem kunnen leiden. De ver gadering mag zeer bevredigend genoemd wor den. Wij komen op deze vergadering nog nader terug. De directeur van ons Museum van Kunst nijverheid, de heer W. Penaat exposeert op dit oogenblik Interieurkunst met den heer P. Bromberg in de zaal van den Rotterdam- damschen kunstkring. De „Maasbode" schrijft hiervan Penaat is een <}er meubelvemieuwers uit de allereerste periode. Het kwam er toen op de eerste plaats op aan eenige goede voorbeel den te laten zien van moderne constructie om ze in de plaats te stellen van het geheel in verval geraakt meubel der 19e eeuwsche massa-productie. De kunstnijverheid was in haar begin weelde-industrie en wat zij bracht was slechts voor enkelen bereikbaar. Dit is helaas al te zeer zoo gebleven. De meubels van Penaat en Bromberg heb ben 't meer of minder uitgesproken karakter van weelde-dingen ze zijn niet herleid tot de meest rationeele en meest eenvoudige vormen. Zij willen hun eigen leven blijven leiden en dat maakt ze moeilijker te aanvaar den in een tijd, die om herziening schreeuwt en terugvinding van de essentieelte levens waarden. Penaat is aristocratisch en deftig, Brom berg meer weelderig-uitbur.dig. Penaat von den we hier in zijn betrekkelijke stijfheid al tijd voornaam, met goed begrip van rijke ma- teriaalen en de aanwinding daarvan in meeren- deels strakke vormen. In Bromberg is meer levenslust en in tegenstelling met zijn mede exposant versmaadt hij het leege gebaar niet. Zijn werk is niet vrij van kunstmatige effecten (toilettafeltje en kastmeubel met hun gor dijntjes). Hij is zéér vrij met het materiaal en in een staande lamp doet hij o.i. met het hout dingen, die niet des houts zijn. Over het al gemeen zijn de interieurs*van Bromberg levendig op het drukke af, maar steeds smaak vol en treffend door verrassende vondsten. SCHAATSEN. „JSBOND „HOLLANDS NOORDERKWARTIE R". In de algemeene vergadering van den Ijs bond „Hollands Noorderkwartier" te Scna- gen gehouden, werd meegedeeld, dat de Nederlandsche schaatser.rijdersbond de door den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier" uitgesproken wenschelijkheid om lid te wor den van den N.S.B. indien de afdeelingen dan automatisch lid worden van den laat- sten in ernstige overweging zal nemen. Tot bestuurslid werden gekozen de heeren mr. J. D. v. d. Plaats te Haarlem, C. L. F. Sarlet te Weesp, C. W. Stadegaard te Enk huizen, K. Olie te Oudendijk. F. C. F. D. v. d. Heuvel te Ursem, jhr. P. N. Quarles van Ufford te Heemstede, C. M. Leusden te Monnikendam. De heer C. Kok te Berkhout aftredend lid, werd bij acclamatie benoemd •tot adviseerend lid van het hoofdbestuur en belast met het archief. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo is van ruim 500. Tot eereleden werden benoemd de heeren Corti te Alkmaar en S. Silver te Hoofddorp. V Op Donderdag 20 December a.s. zal in de Korenbeurs aan hel Spanme des avonds half 8 de jaarvergadering worden gehouden, van de afd. Haarlem en om;treken der Ver. van Ooud-Lerrlsngen der Tuinbousvcursussen. Op de agenda komt o.m. voor Bestuursverkiezing ■wegens periodiek aftreden van Ie voorzitter en 2e secretaris. Ten bale van de noodlijdende intellcctuec- ]cn in Duitechland zal op Woensdag 19 Dec. in de bovenzalen van „De Kroon'' een ka mer-muziekavond worden gegeven, door de heeren Sal. Rodriguez, viool. Max. Rodriguez, cello en George van Rencsse, piano, die een klassiek programma van Duitsche meesiers ten gehooTe ztillen brengen. Door den Directeur-Generaal van Arbeid is in overleg met de vakbonden besloten, geen vergunning meer te geven voor over werk, dan op verzoek en advies der bestu- g ren van den R, K. S. P. B. en den B. S. P. N. Wanneer du» vergunning wordt ge- wenscht, dan dierit men zich hiervoor aan te melden bij den voorzitter van den Kring Haarlem, op wiens advies de Inspecteur vventueele vergunning kan geven. Ook dit jaar zal de afdeeling Haarlem van den Bond voor Groote Gezinnen, naar wij vernemen, voor de kinderen van zijn leden een Sint Nicolaasfeest organiseoren, vermoe delijk nog op het ei ril van deze maand of andrs in het begin der volgende. Te Amsterdam is geslaagd voorthol examen Franscli M. O. (akte B) de heer J. Sabelis, alhier. Voor het examen Italiaan soh M. O. mej. C. M. Blom, alhier. Op de aanbevelingslijs! van leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium en de H.B.S. te Maastricht komt voor de heer G. H. Waage, alhier. Op de algemeene vergadering van de yereeniging van gemeentelijke werkloosheids- fondsen, te Amsterdam geholden, is herkozen als herkozen a's bestuurslid de heer J. Gerritz. NOOD IN DUITSCHLAND. 1 Sedert de vorige opgave in dank ontvan gen bij de afdeeling Haarlem van Het Ne derlandsche Roode Kruis: Van N. N. 1; Mej. H. 5; Mej. D. K. f 10; Mevr. en Mej. A. d. 1. P. 10; Mevr. B. 25; N. N. 1; N. N. 1; Jhr. Mr. E. H. E. T. V. B. 40: dames N. N. 10; M. f 5; N. N. 5; N. N. 12.50; D. J. C. v. B. 3. Totaal 128.50; vorige opgaaf 1408.83; totaal 1537.33. AUTOBUSDIENST. Zaterdag is bij 'de politie een verzoek 'ingekomen van een Haarlemsche Autobus- onderneming om toestemming te verkrijgen tot het onderhouden van een geregeldcn autobusdienst naar het Schoterkwarüer. Zou het voor een ondernemend man echter, geen overweging verdienen, ook een autodienst in te stellen op andere wijken, of straten der stad Haarlem, b.v, het Am- aterdamschc kwartier, St. Bavtdorp e. a.? GEVONDEN VOORWERPEN. M. Buitenh As, Nic. Beetsstraat 16 rd, Grijs groene, handschoen Harmsen, Luitensteeg 33, Grijze handschoen; v. Eekhout, Gier straat 85, Heerenportemonnaie W. Schut ter, Spoorwegstraat 12 rd, Hondenpenning v. Kampen, Sophiastraat 27 C, Rozenkrans; v. Dokkum, Rozenstraat 53, SandaalJ. G. v. d. Putten, A. L. Dyserinckstraat 88, Bruine tasch Essenburg, Magdalenastraat 18rd, Tandenborstel in étui Kennel Haerlem, Terspijtstraat Zwarte kat, gebracht door C. v. Beverwijk, Sumatrastraat 30 Grijze kat, gebracht door v. Andel, Kostverlorenstr. 7, ZandvoortGrijze kat, gebracht door v. d. Kuyt, Spaarndammerweg 78., G. Bout, Gen. Joubertstraat 40, Autoband Stoute, Nieuwe- gracht 7, Bel m. geleiding J. Wynands, Vrouwehekstraat 25, Broche v. d. Linden, Werf Figee, Grijze ceintuurPollé, Gr. Houtstraat 167, Beige ceintuur J. v. Gies- se, Tuinstraat 1c, Geld M. J. Vermolen, Zomervaart 16 rd, Dynamov, rijwiellantaarn; Helder, Olycanstraat 8, Witte duifv. Zon neveld, Brouwersstraat 124, Fietsmanchet De Jonge, Florastra'at 17, Horloge met arm band A. Mathot, Saenredamstraat 8, Licht bruine handschoen en grijze handschoen Doornbosch, Soutmanstraat 40, Bryine motor handschoen Kennel Fauna, Parklaan Gele hond, gebracht door Borger, Kerkhofstraat 25,. Zwart-gele hond gebracht door Knape, Spaarnwouderstraat 21; Broertjes, v. Keulen straat 26, Carbidlantaarn Oskann, B. Huet- straat 15, Bruine kinderportemonnaie W. T. Voerman, Romolenstraat 31, Gele damespor- temonnaie Hoogendoorn, Vrouwensteeg, Bos sleutels Kaub, L. Heerenvest, Pakje timmerwerk Bondman, Lakenkooperstraat 18, Grijs-witte kat, D. Piers, Talmastraat 18, Knop van autodeur; A. de Vries, Ged. Raam gracht 13c, Armbandhorloge; G. Kuyten, L. Poellaan 26, Bril in etui Lugtmeier, Nassaulaan 33, Gummi bal J. Tesschius, Frankestraat 47, Grijze mantelceintuur W. v. Keulen, Brouwersvaart 68, Grijze ceintuur; A. Prins, L. Heerenvest 36, Rcodc ceintuur Politiebureau, Smedestraat Grijs wollen hee renhandschoen T. Willemse, Delftstraat 1, Grijs wollen handschoenWarmer, Gen. Cronjéstraat 44, Hond (Iersche setter) C. J. Smit, Kousebandslaan, Fransche Herders hond A. de Bruin, Zuid Polderstraat 15 (of 25) Hondenzweep G. Klein, Nic. Beets straat 15 roodWollen handschoen Kennel Fauna, Parklaan Gele hond, gebracht door Klees, KI. Heiligland 10 Zw. bruine hond, gebracht door Rutjes, Wouwermanstraat 83, Zw. witte kat, gebracht door Grobé, Ged. Oudegracht 116 rood Zw. witte kat, ge bracht door v. d. Voort, Morinnesteeg 21; J. Kerkhof, Nagtzaamstraat 10, Loterijbrief je IJzerman, Ternatestraat 6, Schoten, Manchetknoop A. de Vries, Leidschevaart 38f., Bruine portefeuille A. Beaufort, Romo lenstraat 15, KinderportemonnaieH. de Boer, Wagemakerslaan 11, Schroef van een as R. Visser, Oorkondelaan 18, Voetbal schoen G. Vermeer, Lindenstraat 16, Zwar te schoen L. Veldhuizen, Garen kokerskade 44, Zakje met brood. J. van Hert, Ripperdastraat 10a rood, portemonnaie en. bankbiljet. Umans, Kenne- merstraat 52rood, beursje. W. Droog, Oran jeboomstraat 11, zijden doekje. A. Vos, Rijpstraat 25, dasje. A. Boilerman, Bake- nessergracht 24, handschoen. Wed. Jorissen, Kinderhuissingel 62a, hond. Bureau van Po litie Smedestraat, dameshandschocn. Ties- ling, Allanstraat 78, hondje Kennel Fauna, de Bruin, Camphuysstraat 1B, hond (her der) Kennel Fauna. Mevr. Abbink Spaink,. Bloemendaalscbeweg 190, hondje. Kruyer, Kennemerstraat 19zw., handschoen. D. Ma- rus, Alkmaarscheweg 49, Beverwijk, do- berman pincher. J. Schreur, Zijlweg 123, muts. Directeur Rijkstelegraafkantoor Haar lem, portemonnaie met inhoud. Schaafsma, Oosterlaan 12, Heemstede, portemonnaie m. inhoud. Bureau van Politie Smedestraat r>j- wieltasch met inhoud. H. Visser, Oorkon delaan 18, voetbalschoenen. Smit, Oost In- disihekade 38, damestasch met inh. T. Tol, Schotersingel 85, zegel. Olderman, Rustenburgerlaan 27, armband horloge C. Scheen, Teylerstraat 60, broche Smits, Wilhelminastraat 45, bril J. Vervoo- ren, Popelingstraat 6, collier politiebureau, Smedestraat, bruine ceintuur D. v. Kampen, Oranjeboomstraat 18, grijze motorhand schoen G. v. Cool, L. Annastraat 44, zwart m. bruine hond T. Bartels, Harmen- jansweg 82, herdershond Veldhuizen, Ga- renkokerskade 44, Holl. herdershond De Herder, KI. Houtstraat 90, bruine dameshand schoen v. d. Putten, L. Boogaardstraat 9, motorhandschoen Wassenaar, Damiatestr. 32, grijze kinderhandschoen Pi'elage, Rip perdastraat 9, muilkorf Haestner, Barbaros- sastraat 13, bruine damesportemonnaie; Dei- num, Gem. Concertzaal, Sierspeld Schrei- ner, Pieter Kiesstraat 21, damesschoen Schotersingel 9, vulpotlood Nicolaas, Bloe- mendaalscheweg 99, zweep Helder, Oly canstraat 8, zakmes B. Kool, Kleverpark 39, kam in étui A. Scheuerman, Paul Kruger- kade 3, knijptang Kennel Fauna, Parklaan kat, gebracht door Baak, Julianalaan 205, kat, gebracht door De Braat, Rozenhagenstraat 21. STADSSCHOUWBURG. ZEGEPRAAL. In den Stadsschouwburg heeft Rika Hopper op Vrijdag 14 dezer haar afscheids- voorstelling gegeven in „Zegepraal Zoo als bekend, gaat deze verdienstelijke -ac trice een toumée maken door Indië. Zegepraal heeft een zeer verdeelde pers gehad. De schrijver van dit tooneclwerk, Antoine Curry, heeft dit drama geschreven toen hij gezien had welke ellende en welke verwording over een volk georacht wordt door den oorlog: de vernietiging van men- schenlevens en materiaal, het diep zedelijk yerval. Onder den invloed van deze overpein zingen is „Zegepraal" ontstaan, waarvan de hoofdstrekking is, dat liefde het geweld overwint. Op deze these heeft de schrijver zijn drama opgebouwd, e'èn these, die van alle tijden en voor alle tijden is en het geheim was van de drama's uit dea iiid der romantiek. t Waar het gegeven niet nieuw fs, moet dus de speel'waarde van het stuk meer gezocht v/orden in den opzet en de uit voering. En daarin is de schrijver naar onze meening geslaagd. Rika Hopper als Saforita, de verzinne beelding van door smart 'gelouterde liefde, heeft dit stuk door haar bijzonder talent luister weten bij te zetten. Prachtige rüo- menien geeft ze ons te zien daar waar ze het koude materialisme van vorst Matonius (Jacques van Hoven) tracht te breken, den man, die geen voetsporen drukt, maar zijn eigen weg volgt, -in het besef van zijn macht. Tegenover de macht, die „verlies baar" is, stelt Saforita de hoogere goederen der rr.enschheid, die „onverliesbaar" zijn.® (Waarom heeft Rika Hopper in haar overigens uitmuntende vertaling deze weinig Nederlandsche woorden behouden?) De oude vorstin (Mary Beekman), de in traditie en machtsbesef vergroeide, gaf een uitstekende uitbeelding van haar rol. waar dig eenerzijds, laatdunkend en hautain anderzijds. Kapitein Marco, de vriend van Matonius (Maurits de Vries), en de blinde vader van Saforita (Ko Arnoldi) gaven met de hoofd personen uitstekend samenspel. Het decor, sober en streng, paste geheel bij aard en strekking van dit drama. ATLANT A-BIOSCOOP. Over het vóór-programma, dal deze week in de Allanlahioscoop vertoond wordt, kun nen wij ons oordeel niet uitspreken, daar dit op de volgende avonden een belangrijke wij ziging (zooals ons verzekerd werd ten goede zou ondergaan. Ind/ien wij de ge heel e voorstelling dus aanbevelen, dienen wij voorbehoud te maken voor de gewijzigde nummers. Na de pauze krijgen we een Palhé-revuc te zien, waarvan vooral de opnamen uit de Pyreneeën onze belangstpllig waard zijn. Het hoofdnummer, getiteld „Het vlammende uur" of „De brand in de vuurwerkfabriek", zal wel in den smaak vallen, èn om de verwik keling, èn om de mise en scènp. De laatste acte, die de clou moet zijn van de geheele geschiedenis, geeft ons een brand in een vuurwerkfabriek te zien. De donderbussen, voetzoekers en vuurpij len vliegen bij honderden Iegelijk de lucht in. Wat dus het hoofdnummer betreft, twij felen wij er niet aan, dat het succes zal heb ben. Waarheid en legende. De heer J. Kuyper Jr. schrijft ons, na mens het bestuur der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" het volgende: De aanstaande directeursbenoeming aan de oude Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" trekt in den laatsten tijd de alge meene aandacht. Natuurlijk zag het Bestuur liever, dat de belangstelling der stadgenooten zich uitte in, dien vorm, dat ze zich als werkend- of kunstlievend lid bij de Oud-Haarlemsche zangverecniging aansloten, maar enfin wie weet, waartoe die belangstelling leiden kan. Wie directeur zal worden, moeten de leden der Liedertafel zelf uitmaken en dat is dus geen zaak, die ik hier in het open baar wensch te- behandelen. Waartoe ik me wel verplicht acht, dat is de legende weg te nemen, die onder zin gend Haarlem vernomen wordt en langza merhand een historisch tintje zou krijgen. Ze is deze: „Het is niet mooi van het Bestuur der Kon. Liedertafel den heer Hoogerwerf als no. 2 op de voordracht te plaatsen, terwijl hij datzelide Bestuur uit den nood heeft geholpen, toen het zonder dirigent was." En ziehier de simpèle waarheid: Toen de heer Roeske in December 1922 te kennen gaf, de betrekking van directeur niet langer te kunnen bekleeden, vestigde Z.Ed. de aandacht op den heer Hoogerwerf, die kort tevoren lid was geworden, als zijn mogelijke opvolger. Handelend naar den geest van de meer derheid der werkende leden, werd door het Bestuur de heer Gerharz, als onpartij dige in de zaak vóór of tegen den heer Hoogerwerf, aangezocht, tijdelijk het direc teurschap waar te nemen. Gelukkig liet de heer-Gerharz, die voor zich zelf een vaste betrekking als dirigent niet begeerde, zich overhalen, maar gaf het Bestuur den raad, een plaatsvervanger aan te stellen, omdat Z.Ed. door zijn functie als dirigent der H. O. V, eenige Donderdag avonden in gebreke zou moeten blijven. Om nu ook den heer Hoogerweri en een klein aantal leden van Z. en V. ter wille te zijn, richtte het Bestuur zich tot dezen heer, die de betrekking van 2den dirigent slechts wilde aanvaarden op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat Z.Ed. ook de gelegenheid zou worden geschonken een concert voor te bereiden en te dirigecren. Deze voorwaarde werd na een vluchtig overleg, omdat er spoed bij was ook een verkeerd begrepen telefonische mededee- ling speelde ons hierbij nog parten door liet Bestuur aangenomen. Bovendien .be hoort het tot de traditie van Z. en V. dat het gaarne jongen musici de gelegenheid geeit, de aandacht op zich te vestigen. Het gevolg hiervan was, dat de benoe ming van directeur, die aanvankelijk iri den zomer zou plaats hebben, nu v/eer verscho ven moest worden tot na het 1ste concert van 10 December. Edoch het zou niet koninklijk zijn, een eenmaal gedane belofte terug te nemen. Zoo en niet anders is de zaak. Nadien hebben voor- en tegenstanders van den heer Hoogerwerf eendrachtig ijve rig gerepeteerd. Van harte is het te hopen, dat in onze oude, glorierijke vereeniging bij de pogingen om den „zang" te verhooger,, de „Vriendschap" niet in het gedrang komt. Maar welke directeur er ook komt, de zangers zullen trouw blijven aan hun vaan del, want ook bij verschil van gieening die nen ze maar één belang en dat is: Zang en Vriendschap. Namens het Bestuur, J. KUIPER JR. In, de Vrijdagavond in. het Hanzegefoouw gehouw gehouden oprichtingsvergadering der Ned, R.K. Reisvereeniging, werd do afdee ling Haarlem definitief gesticht. Na een in leidend woord van den waarn. voorz'dter, den heer 11. v. d. Veer, verkreeg de heer Bcumer uit Amsteram, afgevaardigde van hgt Hoofd bestuur. het woord, om in beknopten zin doel en werkwijze der Yereeniging uitren te zet ten. Een 45-tal aanwezigen gaven zich staan de de vergadering als lit, op. Als voorloopig Bestuur werden aangewezen Mej. J. Barel, en de heeren .1. Beijk, Th. Jansen de Vogel, J. A. v. Turnhout W. Wildenburg en H. J. v. d. Veer. R.K. Dames en Heeren, die zich alsnog als lid willen opgeven, kunnen dit melden aan de secretaresse, mej. J. Bare!, Laurens Cos- terstraat 18, alhier. Het lidmaatschap be draagt f 1.25 per jaar plus 0.50 entree. De eerste ledenvergadering wordt binnen 14 da gen gehouden. Convocatiebiijetten zullen den leden tijdig worden toegezonden. Door enkele leden der H, O. V. is een strijkkwartet gevormd, bestaande uit de hee ren Willem Knikker, Jan Bresser, Smit en Cor de Wilde, welke voor de eerste niaal zal optreden op het concert van het man nenkoor „Caeciiia'' op 18 Januari a.s. Mten verzoekt ons mede te deelen, dat voor de tentoonstelling van de prijzen; der loterij voor Duitschland, de Ned, Protestantenbond belangloos hun zaal beschikbaar hebben ge steld, terwijl de firma's van Dort, v. Bmpc- len en Draijer, ieder een collectie planten of bloemen, gratis hebben toegezonden. Vrijdagavond zijn de leden der Commissie voor Openbare Werken, de heeren Reinalda, wethouder, v. Liemt, v. d- Kamp, Klein Schip horst en Miezerus, leden van den gemeente raad, van hun reis naar Groningen, waarheen zij Donderdagmiddag waren vertrekken, terug gekeerd. De reis geschiedde op uitnoodiging van een firma, die te Groningen een nieuw procédé van naadlooze asfalt toepast bij het plaveien van den Ouden Boteringen-weg. Zoo als wij reeds meldden, was het doel der com missie zich op de hoogte te stellen van hel beste procédé, in verband met de voorstellen tot asphalteering, die aan de orde zijn voor Haarlemsche straten in het centrum der stad. De directeur van Openbare Werken maakte de reis niet mede, daar hij reeds op de hoogle is van het te Groningen toegepaste systeem. Door den heer J. Eijking, wethouder en gemeenteraadslid der gemeente Beverwijk is bij den Officier van Justitie te Haarlem een aanklacht ingediend wegens smaad schrift tegen de redactie der „Stadsedietie Oprechte Haarl. Courant," naar aanlei ding van een daarin opgenomen artikel, waardoor de heer Eyking zich beleedigd acht. De aanklacht luidt ais volgt: Ondergetèekende Johannes Eijking, gebo ren te Diemen den 23 Mei 1866, van beroep slager en koopman, wonende te Beverwijk, wendt zich met de volgende klacht tot UEd. Gestr. en verzoekt u een straffelijk rechtsgevolging in te stellen tegen de Redactie der „Stadseditie Opr. Haarl Cou rant", dagblad voor Haarlem en Omstreken, waarvan directeur en hoofdredacteur is de heer A. W. G. Riemsdijk. Redactiebureau aan het Klokhuisplein te Haarlem, voor het navolgende beleedigende artikel, smadelijk en lasterlijk geplaatst in een nummer van bovengenoemd blad, van Zaterdag den 15en September 1923. Het voor ondergeteekende beleedigende artikel luidt als volgt: „Een loco-burgemeester of Beverwijksche zeden." „Het is in Beverwijk geen bijzonderheid, wanneer de politie zich daar bemoeien moet met de misdragingen van een der ge meentelijke bestuurders. Het „opbrengen" van een edelachtbare is er geen vreemde gebeurtenis. Maar de resultaten, die de verkiezingen er nu hebben opgeleverd, maken het toch wel noodig, dat eens met nadruk gewezen wordt op de gevolgen van het huidig kiesstelsel. In ons blad van gisteren heeft men kun nen lezen dat het nieuwe college van B. en W. te Beverwijk als loco-burgemeester heeft aangewezen een man, die herhaalde lijk met politie en justitie in aanraking is geweest. Een meermalen veroordeelde, een man die nog steeds de politie last bezorgt, zal dus in die gemeente den burgemeester bij diens afwezigheid moeten vervangen. Dit lijkt ons een zoo ernstig feit, een zoo groote bespotting van het ambt \%n burge meester, dat een protest niet mag uitblij ven. En als de bevolking van Beverwiik, die den bedoelden wethouder, een „wilde' R.-K., met zoo groote meerderheid tot Raadslid ge kozen heeft, dat ook de tweede van zijn lijst er nog in is gekomen, blijkt geeft van zoo volkomen onverschilligheid en minachting voor haar eigen stadsbestuur, dat zij zich tegen de gevolgen dier verkiezing niet ver zet, dan wordt het tijd dat van buiten de ge meente daartegep wordt opgekomen. De heer J. Eijking is een man, die in Be verwijk bekend staat als een verzetpleger en een verwekker van straatrumoer: hij heeft meer dan 20 veroordeelingen wegens belee- diging en openbare dronkenschap achter den rug. Én wanneer in Beverwijk een volksop loop ontstaat, te midden waarvan een be- schonkene. die met de politie aan het vech ten is, dan weet men al, dat dit de wet houder, nu loco-burgemeester is. Er Is indertijd terecht schande van ge sproken, dat een groep in Amsterdam „Had je me maar" in den raad had gebracht. Wat in Beverwijk gebeurd is, heeit voor de be trokken gemeente veel meer bcteekenis. Was het Amsterdamsche geval een bespot ting van de waardigheid van den raad, in Beverwijk staat men voor het geval, dat een der minderwaardige ingezetenen aangewezen zal zijn om op te treden als hoogste autori teit. Voor achtenswaardige menschen in den Raad, in het College van B. en W. moet dit bijzonder grievend zijn; en het is ons begrij pelijk, dat de rustige en ordelijke burgers, van welke richting zij mogen zijn, zich niet aaneensluiten om gemeenschappelijk op te treden tegen dergelijke resultaten van ons kiesstelsel. De onverantwoordelijken, die dezen man als hun uitverkorene in de eerste rij van het gemeentebestuur brachten, moeten het min derwaardige van him daad voor zich zelf uitmaken; maar het gaat niet aan de zaak nu maar te laten, zooals ze is. De burgemeester heeit den eenigsten weg ingeslagen, die voor hem open stond, door den Commissaris der Koningin te ve::zoeken de aanwijzing van den loco-burgemeester- Eijking ongedaan te maken. Maar in elk geval is deze volksvertegen woordiger dan toch wethouder en daartegen valt niets te doen. Een groep ingezetenen heeft het zoo ge wild, zij laten zich blijkbaar gaarne door een veroordeelden dronkeman besturen, die al meermalen heeft getracht in dij raad kroeg-kabaal;te scheppen. Dit kan nu worden voortgezet ih den kleineren kring van het College van B. en W. Wij beklagen de fatsoenlijke menschen, die met dezen burger zullen moeten hamenwer- ken. Maar wij zijn het eens met hetgeen eert dezer dagen het „Vaderland" schreef, n.l., dat de fatsoenlijke en intellectueel hoog staande burgers zich dergelijke verkiezings resultaten te wijten hebben, door hun terug trekken van bestuursplichten- Zij dis over blijven maken van de gelegenheid gebruik om bun materiaal vooruit te schuiven, Wat dat voor een verrassing geeft, toont Beverwijk wel in zeer sterke mate." „REKS". Door dit artikeltje gevoelt ondergeteeken de zich diep beleedigd en aangetast in zijn eer en goeden naam cn ondervindt nu reeds groote schade daarvan in zijn zaak, en wel zoo, dat hij zich genoodzaakt gevoelt, zijn zaak (slagerij) te verkoopen. 't Welk doende, w.g. J. EIJKING. Deze zaak zal vandaag voor den Haar- Icmschen Politierechter dienen. Vrijdagavond omstreeks kwart over 7 is een wagen, beladen met pakstroo, in brand geraakt. De wagen, welke toebehoorde aan den fouragehandelaar P., aan de Kouden- horn, was pl.m. 2 uur te voren van het sta- tion3emplacement aan de Westergracht naar genoemd perceel gereden, waar te 7 uur de brand door burgers werd ontdekt. Het stroo is geheel verbrand, terwijl de wagen licht beschadigd was. Met 2 slangen op de waterleiding is het vuur gebluscht. De staf van de brandweer was aanwezig. N. V. HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. Vanwege het bestuur van de Iianzebank wordt ons medegedeeld, dat terwijl op 1 Janu ari 1923 het gestort kapitaal dezer instelling f 816.000 bedroeg, dit bedrag op 1 Decem ber j.l. was gestegen tot f 1.600.000, terwijl nog wekelijks een aanzienlijk aantal aandee- len worden volgestort, zoodat binnen korten tijd de algeheele volstorting van het geplaat ste kapitaal ten bedrage van f 2.159.400, een voldongen feit zal zijn. Op initiatief van een aantal relaties der bank heeft het bestuur gemeend buiten en behalve dezen waarborg gelegen in het ka pitaal zelve nog een extra-waarborgfonds te stichten voor spaardersdeposanten cn crediteuren, die de voortzetting van het be drijf helpen bevorderen. Dit waarborgfonds is een vrijwillige in schrijving waarbij ieder inteekenaar tot een door hem zelf bepaald maximum zich borg stelt tegenover genoemde crediteuren voor hetgeen bij buitengerechtelijke liquidatie na het te gelde maken van alle bezittingen der vennootschap mocht ontbreken om spaarders, rekening-couranthouders en deposanten vol ledig te voldoen. Een aantal bestuurderen en vertrouwens mannen van de Hanzebank, die uiteraard vol ledig met het bedrijf bekend zijn, hebben bij eerste kennisname van dit plan onmiddellijk voor belangrijke bedragen ingeteekend. De belangstelling, welke in verscheidene kringen nu reeds voor dit plan bestaat, wet tigt de verwachting dat de totstandkoming ven dit fonds binnen korten tijd verzekerd kan zijn. fiBEBSESST"TT-T"iiwiiiiBSSSSSSSSSTTSST; EEN BANKRpET TE ANTWERPEN. 300 a MO millioen fres. tekort. Het „HamlelsbLad" van Antwerpen van gistermorgen meldt: Gisteren hoorden we in de scheepvaartkrin gen zonderlinge geruchten over een bekende leeidcrij der stad, geruchten van zulken ergen aard, dat wij er bijna geen geloof aan kon den hechten. Daarenboven werd er in de meest bedekte termen over gesproken en elkeen scheen be vreesd zich er verder over uit te laten. Het geluk diende ons een persoon uit de scheepvaartwereld te ontmoeten, die geheel op de hoogte was van dit ophefmakend geval, en er geen bezwaar in zag daar ruchtbaarheid aan te geven. Het ges-al gaat namelijk over de reederij der bekende Sierrabooten, die grootendeels aft Fransch kapitaal bestaat, maar waar ook Belgische kapitalen in betrokken zijn. Aan het hoofd dier reederij staat de bekende Ant- vverpsche reeder Van H. Wat eT eigenlijk heeft plaats* gehad, wist onze zegsman niet te melden, doch de zaken moeten verre van schitterend geweest zijn en zoodanig, dat door de koophandelsrechlbank het failliet werd uilgesproken. Het tekort moet de fabelachtige som be dragen van 300 5 400 millioen fres. De Fransche aandeelhouders hebben daar geen vrede laeegenomen en bij het Fransche gerecht'eene klacht ingediend tegen het hoofd der firma, den reeder Van H. De feiten, Van H. ten laste gelegd, zijn van zulken aard, dat deze Anlwerpsche reeder is aangehouden en opgesloten wegens bedriege- lijk bankroet. Het is te begrijpen, dat zulk nieuws een algemeene opschudding verwekt heeft in de seheepvaartwereld in Frankrijk en vooral in Antwerpen. De Sierrabooten wren van vóór bet uit breken van den oorlog op Antwerpen. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN MEXICO. NEW-YORK, 14 December. Een vertraagd telegram uit Mexico City meldt, dat de re- geeringstroepen de opstandelingen bij Es- peranza hebben verslagen. NEW-YORK, 14 December. De heden uit Mexico ontvangen telegrammen wijzen uit, dat er reeds voorhoedegevechten plaats hebben tusschen de oprukkende rebellen en de verschanste bondstroepen, die den toe gang tot Mexico City versperren. De re bellen zouden een spoorwegstation, ge naamd Oriental, na een zwaar gevecht heb ben veroverd en thans slaags zijn met Obre- gons troepen te San Mercos, een belangrijk kruispunt van twee spoorlijnen. De Amerikaansche burgers vertrekken zoo snel mogelijk uit Vera Cruz, daar zij waarschijnlijk vreezen dat, ingeval de la Huerta's troepen de nederlaag lijden, plun- derpartijen zullen plaats hebben. DE OPSTAND IN MEXICO. NEW-YORK, 14 Dec. De Mexicaansche Te- bellen, aldus wordl gemeld, hebben het spoor wegstation van Oriental 120 mijlen ten W. van Mexico-city genomen. De seimvachter van Obrcgen te San-Maros meldt, dat de federale troepen teruggetrokken zijn van Oriental naar Puebla, Een later be richt meldt, dat de strijd dreigt re,'er ie slaan in het voordeel der rebellen. a 60 ct. per regel. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door SANAPIRIN-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten Vr.: Ik heb lajid verhuurd, doch de huuT- der is failliet yerklaard. Is nu land-huur pre ferent of is het de waarde van de gewassen, die op het land staan. De.curator zegt van de gewassen. Is dit zoo? Antw.; De huur is preferent op de opbrengst van het land. Bij faillissement worden dus de gewassen ven 't land verkocht en op die op brengst is de huur preferent. Vr,; Ik verdien 676. Nu ben ik in de pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan dc heerlijk verzachten de en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. Lili— belasting aangeslagen voor ü.19 tegen een inkomen van 700. Ben ik nu verplicht de belasting tc betalen? Ik woon te Lisse. Antw.: kunt tegen uw aanslag reclamee ren. Zie daarvoor de achterzijde van uw aan slagbiljet. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe ik een koffiopudding moet bereiden? Antvv.: Men kookt 1 L. melk met suiker, voegt daarbij 2 lepels koffie-extrac! en laai dat onder gestadig roeren even meekoken. Als men er geen opgeloste gelatine doorroert, is hel beier deze pudding 's avonds le voren klaar fe maken. DE BRUSSELSCHE BANK. Zooals bekend, wees de rechtbank t e Amsterdam de vorige maand de aanvraag af van den officier van justitie, mr. dr. Van Heijnsbergen, tot faillietverklaring van de N. V. de Brusselsche Bank. De officier van justitie ging van deze be schikking in hooger beroep en Woensdag be handelde het gerechtshof deze zaak in raad kamer. De accountant, de heer Klijnveld, lichtte een door hem uitgebracht rapport toe. Het debat over dit rapport liep in hoofdzaak over de extra comptabele balans per 18 O ctober 1923, den datum van het ingrijpen der jus titie. Ten slotte vroeg het Hof overlegging van een aantal formulieren en contracten, bene vens een aanvullend rapport, betreffende de onderwerpen, waarover werd gedebatteerd. Ingewilligd werd het verzoek van den raads man der bank, mr. F. A. Kokosky, om een door hem a an te wijzen accountant te hooren. De verdere behandeling van het hoogei beroep werd verdaagd tot einde Januari. KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Naar ons van goedingelichte zijde wordt medegedeeld, zullen de bureaux der Rijks verzekeringsbank te Amsterdam, Maandag 24 December en Maandag 31 December a.s. gesloten zijn. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HONGERENDE HOLLANDERS. Nog eens komen wij hulp vragen voor onze noodlijdende Hollanders in Duitsch land. De nood dezer menschen wordt inder daad onrustbarend. Van uit Zevenaar als centraal punt trachten wij geregeld kleeding en voedingsmiddelen naar alle centra van Hollanders in Duitschland te zenden. Alle gegevens voor een doelmatige steun- verleeniug zijn daar aanwezig, omdat via de hulp-Comité's uit verschillende consu- laatsgebieden de opgaven van de meesl noodlijdende gezinnen binnenkomen. Ir Zevenaar ketel t de centrale leiding van de steunverleening, die vanwege de Ned. Re geering onder de leiding van den Grenscom- missaris, den heer 3. de Jongh, wordt toege past. Deze steun gaat tot een maximum van f5.- per week. Wij zien uit naar particuliere hulp omdat er zoo groote behoefte is aan kleeding en beddegoed. Er is inderdaad aan alles ge brek. En telkens wanneer wij op onze tochten langs de noodlijdende gezinnen zien de groote ellende, waarin zooveel duizenden onder landgenooten verkceren, moet ons de opmerking van 't hart als ons Ned.volk slechts iets had gezien van den schrei en den r.ood zou er een spontane hulpverleening komen, zóó groot, dat wij in Zevenaar geen handen genoeg zouden hebben om de zendingen kleeding en voedingsmiddelen te distribu- eeren. En dkirom helpt ons 1 De winter komt en voor ons noodlijdende Hollanders in Duitschland is alles zwarte ellende. Wij staan er wanhopig tegenover en wij weten niet hoe wij zooveel duizenden voo- honger en koude moeten behoeden. Als Holland nu maar in de eerste plaats helpt de eigen land genooten in den vreemde G. van ROEKEL. Secretaris van den Armenraad te Arnhem «gj33MBE8iMlllBWUIlllMllllllllllll IMIHllllill Hll.HI, Medegedeeld door de SPAARNKR KK De Beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5 Nederland 1919 MV„ 91 6% Nederland 1923 100 99*/„ Oude Vaart 89 89'/2 dito Gem. Eigendom 74 75 Mij „Nederland" 149 V, 148 Scheepvaart-Unie 119VS 119 Rotterd. Lloyd 124 124 Holl. Lloyd 133/ 14V, Paketvaart 123U 123 Oude Boot 70'/, 0'/j Holl. Stoomboot 25*/, 25 H V. A. 494'/, 491 Java Cultuur !3S6 376 Jargens gew. 653/j 65*/, Koloniale Bank 131»/, fl 181 Indische Bank 122'/ 1,2 Cert. Handel Mij. 1255/ 125 Kesc. dito 125 126 Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. 172'/,, 390V 1Q2'/. i?5 '/j 396l/j 102 8*/, Vorstenlanden 183'/., 180 Acfious id. 180 178 Poerworedjo 111'. UO Oude Deli 291 290 Senembah 244 243 Deli Batavia 297 297 Amsterdam Rubber 144 146'/, Serbadiadi 263 230 s'Ilau 116!, 1)7 Wai Sumatra 127 127 Dordtsche Pctr. 378 381 Southern Rails 39'/. 39 Union 140 139'/4 Anaconda 62'/. Wabash

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2