GEMENGD NIEUWS. "Zé m Brieven uit Duitschland- mm rr a— Tweede Blad 17 December 1923 Uit de Pers. Rond de Kabinetscrisis. I JÉ KUNST EN KENNIS. Arsenicum-mijnen. ïPlK ivmW De Eerw. Moeder Liduina, De sterkste man van Europa. 'WmÈ - Berlijn, 8 Dec. 1923. „GROOTE REVOLUTIE." Moskou had al een paar maal geseind „op schieten". En de Communisten van Berlijn kondigden allergehoorzaamst aan „Groote Revolutie op Donderdag 6 December a.s. 's avonds 6 uur precies De boerzwassie •ou op drie plaatsen tegelijk worden aange grepen Lustgarten, Brandenburger poort en Wittenberg-Platz. Iets van dien aard was door hen vóór een paar weken ook wel aan gekondigd, maar wat daar op volgde, was maar een doodgewone Putsch, een van die relletjes met groot gekakel, waarbij de deel nemers als kippen uiteenstuiven, zoodra zich meer dan twee Schupo's vertoonen. Maar dezen keer zou het flink worden aangepakt. Den vorigen keer zoo verontschuldigden zich de Communisten in hunne pamfletten den vorigen keer was alles nog niet heele- maal klaar geweest. Het „Liebesgabe-Paket" van Trotzky alias Glück-of Seligsohn was opgehouden en de Sovjetvrienden Moritz- sohn, Kanalgeruch en hoe die knapen verder als haantje-de-voorste hadden op te treden, waren „nicht ganz auf Posten" geweest en tot overmaat van ramp had het dien dag ook nog gerekend. Nu was allés goed voorbereid en in orde en als het proletariaat nu maar flink opkwam en de vlerken uit de mouwen wilde steken, dan zou het groote wereldge beuren zonder mankeeren Donderdagavond ten 6 ure precies plaats grijpen het zou der boerzwassie der geheele wereld duidelijk worden gemaakt, dat de groote revolutie zich door geen grenzen van eenig land laat tegen houden. Ach ja 1 hebben de rooden in Hol land, toen in Rusland en Duitschland, on middellijk na den oorlog alles zoo „lekker' liep, ook niet uitgeroepen „meent gij, boer zwassie, dat die „groote beweging" aan Hol land's grenzen zal blijven staan „Ja" heb ben wij gezegd en we zeggen het weer en be weren zelfs, dat de dag niet ver meer is, waar op het volk in Rusland, in Duitschland en elders al zijn Trotzky's Cohns, Moritzsoh- nen, Wijn- en Kleerekopen met de kous op den kop over alle grenzen zal jagen. Intusschende Communisten zouden dan wel anders leeren door hun groote re volutie op Donderdag 6 December, des avonds te zes uur precies. Bij goed weer in Lustgarten, bij regen in de groote zaal van de „Dageraad" of zoo. Dit laatste zeg ik er maar bij vanwege de aanhoorigheid bij aan kondigingen van attracties in de openlucht en ook wel nog zoo'n beetje onder den in druk van die andere revolutie in de bierkneip en bovendien kon immers voor verleden week de revolutie niet doorgaan door dit en door dat en door een regenbui juist op het oogenblik, dat de wereld moest worden om gewenteld op vonken-bevel van Moskou. Hoewel het publiek tegenover zoo'n aange kondigde revolutie over 't algemeen vrij scep tisch staat, stond de politie, zooals het offi cieel heet„in Alarm-Bereitschaft Stufe 4," d.w.z. had zich op het ergste voorbereid. De Duitsche Schupo of Sipo (afkortingen van Schutz-polizi en Sicherheits-polizei, waar mee hetzelfde bedoeld wordt) is Rijkspolitie die door kleeding, houding en bewapening 'n krijgshaftigen indruk maakt. Ze is trouwens op militairen leest geschoeid en bestaat voor het meerendeel uit beproefde mannen, die den oorlog hebben meegemaakt. Hun dankt de hoofdstad haar betrekkelijke rust in zóó woeligen tijd. Zou de keizer in 1918 aan het hoofd van tienduizend zulke kerels naar Ber lijn ware getrokken en hij had meer dan honderdduizend bereid kunnen vin den er ware geen revolutie uitgebroken, die zelfs de sociaal-democratische leiders toen niet wilden, of eigenlijk niet aandurfden. Zooals de Amsterdammer bij brand zijn kranige brandweer graag in actie ziet,, zoo interesseert zich de Berlijner voor het optre den van zijn Schupo in Alarmbereitschaft. Maar haar te zien optreden „Stufe 4" en masse in de groote auto's ts paard en te voet in gesloten colonnes in den looppas, terwijl hoog van den gepantserden auto, die volgt, de schijnwerper zijn licht doet stralen ver voor uit en soms spiedend links en rechts, een woeste tienduizendkoppige menigte tege moet, die tartend joelt en brult, een menigte fanatieken en door hen misleiden, waarbij zich maar al te graag voegen misdadigers van de gevaarlijkste soort, baarlijke duivels, in wier handen te vallen even erg is, als een prooi der vlammen te worden.... ik wildé daar ook eens getuige van|zijn. Tien minuten nadat ik in den stadstrein onze vredige voorstad had verlaten, om vijf uur stapte ik aan Potsdamer Platz uit. Hier en op de aangrenzende Leipziger-Platz heerscht een vroolijke bewegelijkheid. Aan tal van gebouwen vlammen de lichtreclames op in telkens wisselende kleuren en figu ren, van vurige flesschen, waaruit fonkelen de dranken parelend stroomen in rood en groen vlammende bekers tot schoenen en Club-sessels in gloeiende lijnen soms om geven door aan- en uitschietende stralen bundels, die als vuurpijlen veelkleurige ster ren uitwerpen. De kleine kraampjes, die jaar lijks enkele weken voor Kerstmis op de groo te pleinen verschijnen, zijn hier bij tien tallen reeds opgesteld met een keur van zoete en andere „Weihnachts-Gesc nk;". De Kerst mis-etalages van Wertheim brengen grooten en kleinen in verrukking door een weelde van kleeding, kunstvoorwerpen en kinderspeel goed, die zelfs in het land van den dollar of van den gulden den meesten nog fabelachtig moet lijken. Hier en in alle naburige straten, in heel deze Friedrichstadt rijen zich de win kelpaleizen aaneen en toonen in hun etalages de tallooze voorv. erpen met toe of vermaak, alle met het cachet van de luxe. Volle trams glijden door de hei-verlichte straten naast auto-büssen, die binnen en boven op vol be- met de dringende vermaning onmiddellijk Zet zijn met een publiek, dat genoegelijk neer ziet op al die winkelende en kijklustige men- schen en op al dat geflaneer te voet en in auto's van den nieuwen rijkdom. Overal een opgewekt groote-stadsleven en bewegen boven en onder den grond, waar immers da gelijks meer dan een millioen menschen in alle richtingen door den electrischen „Unter- grund" vervoerd worden. Hier geen spoor van de bittere armoede en ellende, die in deze stad toch heerschen als nooit tevoren. Ach, die droeve klacht van deMoeder-Overste der- Grauen Schwestern, die vnawege de centra lisatie der Hollandsche Weldadigheid thans van alle bedeeling volkomen schijnt uitge sloten. Maar wat kan ik er aan doen Het was ook al een punt van overweging op mijn weg "door de drukke straten naar het tooneel van actie van het internationale, revolutionnaire proletariaat. Eerst Unter den Linden, enkele minuten van Lustgarten een symptoom de gummi-knuppels in handen van Schupo's, die hier en daar kalm rond gaan, getweeën en gemoedelijk dat wapen tegen het been laten kloppen. Langs de Spree heeft zich een groote menigte nieuwsgierigen opgesteld, die hier vol spanning de dingen afwacht, die in Lustgarten, aan den overkant zullen plaats grijpen. Men had, niet juist ten genoegen van het lichtschuwe gespuis, Lust garten fol-verlicht. Het voor- en midden gedeelte van dit uitgestrekte park-plein is bijna leeg. Achteraan bij en op de trappen van den Dom hebben de Communisten zich opgesteld. Men hoort ze zingen en na elk lied hun „hoch" roepen. Politie is hier niet te zien. Het lijkt alles zoo rustig en het zin gen is zoo ordelijk en maatvast als bij een groote zanguitvoering der bourgeoisie. Ik zie er geen bezwaar in mij te begeven over de slotbrug, door Lustgarten naar de zingende massa, die in een politierapport op tiendui zend man wordt geschat. Juist is een lied ten einde gezongen en iemand met een stem, heesch-brullend en schor-kraaiend tegelijk, laat wat vreeselijke oe- en uu-klanken hoo- ren en ten slotte vrij duidelijk 't woord prole tariaat. Allen roepen daarop driemaal „hoch" en laten daarbij telkens hunne hoeden of pet ten van den rechter schouder tot even boven den kruin op en neergaan. Toen begon ik me onbehagelijk te voelen, want allen om me heen, zonder .uitzondering hadden op die manier hun hoofddeksel op en neer laten gaan. Daar kwam nog een andere schrik. De massa hief plotseling een oorverdoovend ge huil aan, een gebrul, dat wel iets speciaal Ber- lijnsch-Communistisch moet zijn, want nog nooit heb ik zooiets gehoord. Het gold de naderende Schupo. In een linie over de ge heele breedte van het plein naderde zij lang- zaam-aan, de sabel op het geweer. Ik ging ze tegemoet liever dan me bij de communisten te laten dringen. Het had iets beangstigends die manhen in hun omsingelende beweging te zien naderen, de bewapening glinsterend in het felle lampenlicl t. Temeer daar velen, die evenals ik, nog door het cordon hoopten te ontkomen, onmeedoogend werden terug gejaagd, met bedreiging van geweer of gum mi-knuppel. Een lange Schupo-officier bracht me redding. Ik begaf me onmiddellijk naar hem, toonde mijn pas en kon doorgaan Lustgarten te verlaten. „Aber schnell schnell 1" want de hoofdtroep der Schupo was in aantocht. Ik was blij, weer aan den anderen kant van de Spree te zijn. 't Was voor mij de hoogste tijd, want de bereden politie kwam in galop aanzetten, spoedig gevolgd door een detachement in den looppas en den gepantserden auto, zooals ik u hierbo ven beschreef. De heele politiemacht wendde zïch~naar Lustgarten, waar men in de uiterste hoeken wat wapengeflikker kon waarnemen. Na enke le minuten was Lustgarten leeg, de inter nationale proletaren waren allen „verschwun- den" en de Schupo's met hen, want tot in de uiterste schuilhoeken van Berlijn is de vervol ging voortgezet. Wie kan nu bij zooiets een revolutie ordelijk van stapel laten loopen. H. L ZEKERHEID HEBBEN. Vier Christelijk-Historischen hebben tegen de verlenging van het Schoenwetje gestemd Het heeft de aanneming niet belet, maar het geeft toch te denken, zegt het „Huis gezin": „En als vanzelf vraagt men zich af: hoe zal en moet het straks gaan, indien de stil te, in de laatste dagen verlevendigde hoop op herstel der rechtsche samenwerking wordt verwezenlijkt en als vrucht daarvan de kabinetscrisis mocht eindigen met het optreden van een rechtsch kabinet? Nu kan men zulk een min of meer lastige vraag wel uit den weg treden en een af wachtende houding aannemen, in de hoop dat het mee zal vallen. Maar nu is juist het verkeerde in heel den politieken toestand, dat men in het verleden lastige vragen uit den weg geble ven is en een struisvogelpolitiek heeft ge volgd. Er is geen meer verkeerde tactiek bij de Vlootwet is het zoo bedroevend geble ken dan stommetje en op zien komen spelen. Welnu, er wordt klaarblijkelijk over het herstel der rechtsche samenwerking onder handeld. Daarbij zal de te volgen financieele poli tiek een voorname rol spelen. Aan onzen kant is duidelijk gebleken, dat men tot betering van den economischen toe stand bescherming der nationale nijverheid noodzakelijk acht. n vfr JiëF politiebureau vervoerd en in Beslag' genomen. De zending is afkomstig van de' exportslagerij „de IJssel" te IJsselstein en was bestemd voor verkoop langs de grens. Voor wie de zending was bestemd is nog in onderzoek. Er is intusschen vastgesteld, dat deze zending door tusschen komst van een Zekeren H. R. in deze gemeente kwam. j Dit is in 10 dagen tijds de tweede zending bedorven vleesch, die te Kerkrade in beslag beslag wordt genomen. OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag had te Beek en Donk i bij het café „De drie ossen" een ernstig tram-; ongeval plaats. De 65-jarige A. v. Uden, uit' Erp, die zijn zoon naar de Helmondschej markt vergezelde, week, toen de stoomtram uit Hemert passeerde, in een verkeerde rich ting uit. De man werd gegrepen en een eind' weegs meegesleept. Nadat de tram tot stilstand was gebract bleek het slachtoffer een voet te zijn afge-, reden, terwijl hij tevens inwendig aan het hoofd gekneusd was. Overgebracht naar het ziekenhuis alhier. Zal men nu dit vraagstuk onder het oog zien of er voorzichtig over heen glippen? Zal men aan de andere rechtsche partijen vragen, of men bij die kwestie op haar me dewerking kan rekenen, of er over zwij gen? Laat men toch open kaart spelen, zich hoeden voor teleurstellingen straks en voor het scheppen van nieuwe misverstanden. Men dient precies te weten wat men aan elkaar heeft, en dat kan, als men niet de UvergeDracnt naar nei tactiek van vermoffelen en verdoezelen overleed hij kort daarna, volgt. Als er samengewerkt wordt, zal men van weerskanten moeten geven en nemen. En het spreekt van zelf, dat niet elke maatregel de volle sympathie van de ka tholieken zal hebben. Doen zij concessies, dan hebben zij aan spraak op een wedervergelding in den een of anderen vorm. Maar dan moet daarvoor ook tijdig en duidelijk worden opgekomen. Met klagen straks en jammeren daarna komt men niet verder. In ieder geval moet men weten waaraf en waaraan. Nu, niet als de samenwerking hersteld en het ministerie gevormd is, moet worden uitgemaakt, of bescherming der nijverheid op den steun der rechterzijde kan rekenen. Het feit dat een deel der christelijk-his- torischen tegen het Schoenenwetje stemde, is een reden te meer om het zich verschaf fen van zekerheid noodzakelijk te achten." DE DUURTE IN DUITSCHLAND. Drukke\handel langs de Nederlandsche grens. Reeds geruimen tijd heerscht langs de grens bij Kerkrade een ongekende drukte De Duitschers komen aldaar groepsgewijze hun inkoopen doen. Van den vroegen mor gen tot den laten avond wordt er in «11e be drijven een drukke handel gedreven. In na genoeg elk huis is een winkel gevestigd. Alle soorten levensmiddelen worden hier ver kocht. Ook is het aantal wisselbanken hier den laatsten tijd vervijfvoudigd. Alle goe deren worden in francs of guldens betaald. Marken worden niet meer of bij hooge uit zondering in betaling genomen De wissel banken hebben het alle even druk. Massa „schiebers" houden zich langs deze straat op en drijven handel in goudgeld. Duitsch- goudgeld. Engelsche ponden en Amerikaan- sche gouden twintig dollarstukken worden in flinke hoeveelheden door Duitschers op gekocht en Duitschalnd ingevoerd. Sinds de betaling der gekochte goederen in francs en guldens is geschied, kan men van een regelmatig grensverkeer spreken. Schom melingen die vroeger door de markdebacle veelvulc'ii voorkwamen behooren thans tot het verleden. BEDORVEN WORST. Vrijdagnamiddag werd aan de Holz te Kerkrade een melkwagen door de gemeente politie aangehouden. Bij onderzoek bleek deze 2 kisten en 5 manden te vervoeren waarin zich bedorven worst en andere bedor ven vleeschwaren bevonden. Het goed werd KANNIBALISME. Onder het opschrift „Kannibalisme" I schrijft de „Zuid Limburger" Dezer dagen heeft in de herberg van dem heer H. te Kerkrade, een vechtpartij plaats; gehad. Zekere C. de B-, wonende op den; Eijgelshovenerweg werd flink toegetakeld en! op de achterplaats een stuk ter lengte van 2 a 2)4 c.M. en ter breedte van 1 c.M., uit het oor gebeten. Het stuk oor is door de re cherche gevonden en in beslag genomen In verband met deze mishandeling werd een 4-tal personen gearresteerd, van wie er zich nog drie in voorloopige hechtenis bevinden, n.l. K., St. en K. De vermoedelijke dader die het stuk uit het oor beet, is St., een bij de politie niet gunstig bekend staand persoon. Wat de aanleiding is geweest tot deze vecht partij, die aan kannibalendaden herinnert, tracht de politie te achterhalen. Een revolver, waarmee de B. zou bedreigd hebben, is in j beslag genomen. Gelukkig voor de B. dat hij| zich door de vlucht aan de woede van het; drietal heeft weten te onttrekken, anders) zou het nog slechter met'hem zijn afgeloopen.j De B. had zich langen tijd verscholen isy den tuin tusschen de groenten. COLPORTRICE GEARRESTEERD De recherche te Delft heeft een Haagschc dame aangehouden, die met bons a 10 ets.; colporteerde ten behoeve van „Tot Hulp dsr menschheid". Tegen deze colportage is reeds bij herha«| ling gewaarschuwd, daar het leeuwenaandeel van de ingezamelde gelden komt in de zakken' van het bestuur en colportrice. (Vad.). STEINLEN. t Steinlen, de beroemde Fransche teeke naar, is, 64 jaar oud, overleden. Bij Camborne, in de mijnen van Comwallis en South Crofty, wordt arsenicum gewonnen. Ieder jaar produceeren deze mijnen genoeg om heel Groot Brittannië te vernietigen. 1.) Arbeiders, van maskers vooTzien, in de mijnen aan het werk. die een dezer dagen te Harlingen haar gouden proiessieieest vierde. Gedurende zes jaar stond de jubilaresse, nadat zij Alge meen Overste harer congregatie was ge weest, aan het hooid van het St. Luciage- sticht te Schoten. Voor Siegmund Breitbart beteekent ijzer niet veel meer dan papier. Hij bezit een zoo buitengewone kracht, dat het hem gemakke lijk valt, zooals we hier zien afgebeeld, ijzeren stangen om zijn armen in spiralen te buigen. 2.) De gewonnen delfstof wordt lijn gemaakt in een molen; daarna wordt zij verwarmd en de dampen leveren dan de zuivere arsenicum. mm:** In St. Louis (Ver. Staten) is een monument opgericht ter herinnering aan de vele kin-i deren, die door auto's overreden werden. Op het monument zijn de middelen aanga geven om znlke rampen te voorkomen. U Vaatjes arsenicum worden voor verzending gevuld. Een muzelman te Angora verkoopt op straat het heilige water, dat q,s. tegen alle «lékten beschermt. De grootste gevechts (bombardements-) vliegmachine van de Vereenigde Staten boveoj Los Angeles,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5