binnenla'nd. BUITENLAND GEM. BUITENL. BERICHTEN. Zaterdag werden door de Duitsche regeering te Parijs en te Brussel de eerste stappen gedaan inzake directe algemeene onderhandelingen omtrent het bezette gebied met Frankrijk en België, die een gelijkluidend antwoord daarop geven zulien. Frankrijk's houding doet echter van eventueele der gelijke onderhandelingen een vrij problematisch resultaat verwachten. De houding der liberalen; steun aan de conservatieve of aan een arbeiders- regeering blijft in Engeland, ook in de partij zelve, voorshands een onop geloste vraag. Dr. Marx noemt de taxeering van de verwarde Duitsche financiën afhankelijk van een regeling der Rijn- en Roerkwestie. Italië zal ook een deel der herstel-kolen-leveranties ontvangen, terwiji de Duit sche industrie tegenover deze verhoogde productie een reductie van de koienbelasting krijgt. In de metaalindustrie wordt de 10-urige werkdag ingevoerd. In Mexico schrijven de opstandelingen steeds weer vor deringen te maken en successen te behalen. Onder de Telegrammen: Heden zal waarschijnlijk aan Duitschland het Fransch-Belgische antwoord worden onverhandigd betreffende de rechtstreeksche onderhandelingen. In geallieerde kringen gaat men groot op zijn groote tegemoetkomingen. De Amerikaansche en de Belgische experts voor de onderzoekscommissies dar Commissie van Herstel. Een aardbeving in Columbia. Een geneesheer gearresteerd wegens een complot tegen den Zwitserschen president. Soen Yat Sen te Kanton. FEUILLETON. rletroode testament Be oisgeSrza^e iavid,v- De loonsverlaging dij de Spoorwegen. HET ONTSLAG AAN GEHUWDE AMBTENARESSEN. Directe onderhandelingen van Duitschland met Frank rijk en Belgie. Inzake de hervatting van rechtstreeksche Fransch-Duitsche onderhandelingen hebben Poincaré en de DHtsche zaakgelastigden te Parijs, v. Hösch, Zilaïdag een onderhoud ge had, dat ongeveer een kwartier duurde. Von Hösch verklaarde door de Duitsche regeering te zijn belast om met den Fran- schen minister-president te confereeren om trent het Ruhr- en Rijnland, ten einde daar een geregelde bestuursorganisatie in het le ven te roepen, waarto; de instelling^; ener •ommissie werd voorgeslagen. De Fransche regeering zal dit voorstel waarschijnlijk niet aanvaarden. Poincaré antwoordde aan v. Hösch, dat hij, nu het lijdelijk verzet inderdaad was ge ëindigd, bereid was om met belangsteiling kennis te nemen van de verklaringen der Rijksregeering, hetzij door bemiddeling van den zaakgelastigde, hetzij door die van een ambassadeur, indien deDuitsche regeering te Parijs zulk een functionaris benoemt. Ten einde elk misverstand bij de inter pretatie te vermijden verzocht Poincaré aan v. Hösch hem een geschreven nota te over handigen, waarin het standpunt zijner re geering wordt uiteengezet. De zaakgelastigde beloofde Poincaré ten spoedigste een document van dien aard te doen toekomen. Evenwel meende Poincaré thans de alge meene denkbeelden te moeten preciseeren, waarop de. houding der Fransche regeering is gebaseerd. Hij verklaarde, dat de bepalin gen omtrent de bevoegdheden, welke de Commissie van Herstel ontleent aan het vredesverdrag, niet mogen worden bespro ken of geannuleerd, Frankrijk zal zijn pand, het Ruhrgebied, slechts teruggeven naar mate de schadevergoeding wordt betaald en zal aan zijn plaatselijke ambtenaren in de bezette gebieden hun gezag niet ontnemen. Er mag evenmin sprake zijn van wijziging der voorwaarden, onder welke de Rijnland commissie het Rijnland bestuurt. De bespreking had dus slechts een preli minair karakter en zal eerst later haar nor- naai verloop hebben. Jaspar ontving Zaterdagmorgen den Duit- schen zaakgelastigde te Brussel, die gekomen was om een zelfden stap te doen als zijn Pa- rijsche collega bij Poincaré. De Duitsche regeering gaf uiting aan den wensch om met de geallieerde regeeringen een bespreking te hebben van de gezamenlijke quaesties betreffende de schadevergoeding, het Ruhrgebied en het Rijnland. Zij wendt zich daartoe in de eerste plaats tot de Frna- sche en de Belgische regeering en indien zij haar toestemming krijgt zal zij zich tot de an dere geallieerden wenden. Zij hoopt op een gunstig antwoord, nu het lijdelijk verzet is afgeloopen. Duitschland zal de werkzaamheden der feeiee commissies van deskundigen, benoemd door de C. v. H., zooveel mogelijk vergemak kelijken, doch om tot een definitieve oplos sing van alle aangeduide problemen te gera ken, zouden de onderhandelingen zoo spoe dig mogelijk moeten beginnen. Zij herinnert aan haar bereidwilligheid om de resultaten van het onderzoek der bekende Belgische technische commissie tot grondslag te nemen. De overeenkomsten, gesloten met de Duit sche industrieelen en spoorwegen zullen worden uitgevoerd. Evenwel is de medewer king der Duitsche regeering noodig voor het herstel van het economisch leven der bezette gebieden. Het zelfde is het geval wat het herstel van het verkeer tusschen het bezette en het onbezette gebied betreft en het herstel van het Duitsche bestuur in de bezette ge bieden. Jaspar nam akte van deze verklaring en deelde mede, dat hij, alvorens te antwoorden, overleg zal plegen met de Feansche regeering. Naar de „Echo de Paris" verneemt, zijn de Fransche en Belgische regeering voornemens een gelijkluidend antwoord te geven op het Duitsche voorstel tot aanknooping van directe algemeene onderhandelingen over het bezette gebied. Of van zulke onderhandelingen echter veel resultaat zal zijn te verwachten, blijft intusschen een vraag. Want uit Parijsche berichten blijkt, dat de Fransche regeering mogelijke onderhandelingen met tal van beperkingen omgeeft en verschillende pun ten, waarop het voor dejpuitschers juist aan komt, van elke bespreking door de Duitsche regeering wil uitsluiten. De Fransche re geering is niet in het minste bereid om iets op te geven van hetgeen ze in Rijn- en Ruhr- land heeft gewonnen en hoe er in deze om standigheden een bevredigend resultaat met besprekingen zou zijn te verkrijgen, is niet duidelijk. Niettemin is het toch al een stap vooruit als de Duitsche regeering weer ge legenheid krijgt zich te Parijs te doen hooren. In Fransche nationalistische kringen ziet men dat dan ook zeer goed in en in de nati onalistische bladen wordt met eenige be zorgdheid gewaarschuwd tegen mogelijke Duitsche pogingen om, ondanks alle be perkingen, die de Fransche regeering tot voorwaarde van een hervatting der rechts- streekschj betrekkingen maakt, toch de Fransche politieke bedoelingen te door kruisen. Een regeling van de Rijn- en Ruhrquaestie echter is ten slotte toch noodig. Terecht merkte de Duitsche rijkskanselier dezer dagen op, dat zoolang deze quaestie niet geregeld is, van een financieel herstel van Duitschland geen sprake zal kunnen zijn. Duitschland moet weten of en in hoeverre het bij de regeling van zijn financiën op de in komsten van Rijn- en Ruhrgebied kan re kenen, gelijk dat eveneens voor een oplossing van het schadevergoedingsprobleem van overheerschende beteekenis is. De onderzoekscommissie. Alle leden der Commissie van Herstel deelden den Amerikaanschen waarnemer Logan mede, dat zij voornemens waren ge neraal Dawes en Owen Young uit te noodi- gen om als deskundigen zitting te nemen in de commissie voor het herstel van het even wicht in de Duitsche begrooting en de sta bilisatie der Duitsche valuta. Le Trocqner verklaarde in de Fransche Kamer Vrijdag bij interruptie, dat, in strijd met de beweringen yan Blum, het weg voeren der voorraden uit het Ruhrgebied zonder bloedvergieten had plaats gehad. De productie van het Ruhrgebied, voegde hij er bij, is thans hooger dan die ten tijde van het Duitsche regiem. Poincaré verklaarde, dat de bezetting voortduude, omdat Duitschland nog steeds een moratorium van drie jaar vraagt en dat Frankrijk- te Londen had medegedeeld, dat het nimmer in zulk een moratorium zou toe stemmen zonder panden te nemen. Vrijdag a.s. voortzetting der discussie. De kansen voor een arbeidersregeering en de houding' der liberalen. Naar vernomen wordt waren de Donder dag gehouden bijeenkomsten der arbeiders partij de laatste, die gehouden zullen worden tot er op den dag, dat het parlement bijeen komt, een algemeene vergadering zal worden genouden. De „Times" schrijft, dat wat men ook zeggen mogejvan de extremisten der Arbei derspartij, die niets te maken willen hebben met de andere politieke partijen, de omzich tige Labour-mannen beginnen te beseffen, dat zij vroeg of laat overleg zullen hebben te plegen met de liberale leiders als het doel, waarop zij hun zinnen hebben gezet, bereikt wil worden. De „Daily News", die gewoonlijk be schouwd wordt als de spreekbuis van het liberalisme, zegt, dat er in alle politieke kam pen een toenemend verzet is tegen een poli tiek, die binnen de eerstvolgende zes weken een nieuwe algemeene verkiezing zou mee brengen. Betoogd wordt, dat alle teekenen wijzen op een voortzetting gedurende nog tal van jaren van het drie-partijen-stelsel. Als de eene partij niet kan regeeren, moet een andere het beproeven en als de tweede faalt, moet de derde een poging doen. De politici hellen meer en meer tot de meening over, dat in het komende jaar geen der drie mogelijke regeeringen het gemakkelijk zal vinden om een ontbinding van het parlement en een algemeene verkiezing té verkrijgen. Het laud heeft in de laatsie dertien maanden twee atgemeene verkiezingen gehad. Er zijn redenen om te geloovèn dat er geen nieuw beroep op zal worden gedaan om de verwar ring stichtende ongemakken van een alge meene verkiezing door te maken voor iederen denkbaren vorm van een regeering, die het' huidige parlement in staat is op te leveren, beproefd is en een mislukking is gebleken. De „Manchester Guardian" ziet geen goede redenen, waarom een arbeidersregee ring, redelijk goed samengesteld en zich voor hands bepalend tot het uitgebreide terrein van hervormingen, waarop het den warmen steun zou hebben van althans het gros der iiberale partij, niet jaren aan het bewind zou blijven, zichzelf tot eer en met veel winst voor de natie. Het zou inderdaad gemakkelijk zijn voor een arbeidersregeering om den on dergang tegemoet te gaan, maar het zcu dwaasheid zijn dit te doen. Het zou niet ge makkelijk vergeven worden. De „Daily Herald", het arbeidersorgaan, verklaart met nadruk, dat de Arbeiderspartij, vastbesloten is, dat er geen compromis of j marchandeeren ten aanzien van haar program zal zijn, gedicteerd door de liberale partij en betoogt, dat het aan de liberalen staat, te kie zen tusschen het steunen van een arbeiders- en een conservatieve regeering. „Labour" zal bij de eerste gelegenheid net bewind aan vaarden, maar het zal het bewind niet koopen door zijn program op te offeren, voegt de „Herald" er aan toe. Asquith noodigde de liberale leden van het Lagerhuis uit op 18 December met hem in de Nationaal-Liberale Club samen te komen, waar hij en Lloyd George de vergadering zou den toespreken. Er schijnt groote onzeker heid te bestaan onder de liberalen ten aan zien van de houding tegenover Labour aan te nemen. Volgens de „Daily Telegraph" zijn ver scheiden liberalen gekant tegen een overeen komst met Labour, terwijl het zeker'is dat zulk een denkbeeld scherp meeningsverschil zou doen ontstaan. De „Daily Mail" gelooft, dat een groot deel der liberalen bereid is de conservatie ven te steunen totdat de financieele zaken voor dit jaar voorbij zijn. Lloyd George betoogt daarentegen in een artikel in de „Chronicle," dat alle samen werking tusschen Tories en liberalen uitge sloten moet zijn, terwijl het artikel ten aan zien van Labour een verzoenenden toon laat hooren. De economische toestand in Duitschland. In een rede voor het verbond der Duitsche pers wees rijkskanselier Marx er o.a. op, dat de toekomst van het gansche volk thans op het spel stond. „De binnenlandsche toe stand doet ons hart beven. Het is tragisch, dat juist thans zo kort voor Kerstmis, zooveel vreeselijke feiten het Duitsche volk duidelijk worden. Onze financieele verwarring, de noodlottige vernietiging van veler bestaan, alles werkt neerdrukkend. We moeten deze feiten echter onder het oog zien. De regee ring streeft er naar het volk zoo mogelijk op op té heffen. De binnenlandsche toestand is ernstig, de buitenlandsche niet minder. De eerste kan niet verbeteren als niet de laat ste beter wordt. We mogen nog zooveel be lastingen voorstellen, nog zooveel offers op leggen, zoolang de Rijn- en Ruhrquaestie niet is geregeld, is saneering niet mogelijk. Wij willen naar buiten vrede en vrijheid van de handelsmarkt. Daarom willen we met niet onze tegenpartij onderhandelen, doch al leen als gelijkgerechtigde. Onze goede wil moet worden erkend." De kolenleveringen aan Italië. Ingevolge een. overeenkomst tusschen de geallieerden regeeringen zal Italië van 17 Dec. af, evenals Frankrijk en België zijn deel ontvangen in de kostelooze herstelleveringen van steenkool. Dientengevolge zal door de in dustrieelen' te leveren hoeveelheid met in gang van dien datum worden verhoogd van 18% tot 23% van hun productie, terwijl hun bij wijze van compensatie een reductie op de koienbelasting van twee frs. per verkochte ton zal worden toegestaan. In de Duitsche metaalindustrie zal -nu toch de tienurige werkdag ingevoerd worden. Vrijdag werd in het rijksministerie van ar beid een overeenkomst gesloten tusschen metaal-industrieelen en vakvereenigingen, volgens welke in de bedrijven der ijzer- industrie de werktijd van vóór den oorlog weer zal worden ingevoerd. Voor bijzonder gevaarlijk en voor de gezondheid schadelijk werk s zal echter per weeek niet meer dan 54 uur gewerkt worden. Schafttijden gelden niet als werktijd mee. Voor alle overige arbeiders zal in de „Hüttenwerke" de werk tijd worden vastgesteld op gemiddeld 59 uur per week (58 uur voor de dagploég en 60 uur voor de nachtploeg). Voor de arbei ders in de Jjzerver werkende industrieën bedraagt de werktijd 57% uur per week. De onder de ambtenaren- en beambten heerschende bezorgdheid in verband met het a.s. ontslag van honderdduizenden (25%) hunner en het tijdelijk niet uitbetalen der loonen, omdat de rijkskassen leeg zijn, komt sterk in de pers tot uiting. Het is natuurlijk niet mogelijk en ook niet noodig, om uitvoerig daarvan melding te maken. Wel mag echter even gewezen wor den op een mededeeling van de „Vorwarts" omtrent hoogsternstige klachten uit kringen van de politie over de volkomen ontoerei kende bezoldiging. Ronduit wordt verklaard, dat officieren en manschappen honger lijden. De heerschende verbittering is grootde hoop op verbetering alsnog van hun finan cieele positie houdt de menschen in toom. Hier ligt gevaar in uitstel. Ook uit legerkringen komen dergelijke kachten. Niet vergeten dient te worden, dat 42. „Ik heb gezegd, mijnheer, dat het onmo gelijk was, dat mijn meester geen testament gemaakt hajd en dat zeg ik nog. Dat testament moet bestaan, ik ben er van overtuigd en ik zweer bij God, dat ik het niet gestolen heb." Jerome zag en begreep hoe groot zijn verantwoordelijkheid was, die op hem rustte, door het schenden van de zegels, waarover hti te waken had. „Laten we voortzoeken, heeren," beval de magistraat. Men lichtte de zegels en maakte den inventaris on van den inhoud van elk meu belstuk, dat zorgvuldig werd onderzocht. Ainoewel de laatste zegels ongeschonden waren, vond men geen geld en geen testa ment. Jerome '.vas ten einde raad en kon maar niet begrijpen, waar het testament en de sommen gelds, die de graaf gewoonlijk in zijn huis had liggen, gebleven waren. „Niets.... riets," mompelde hij op een toon, die de diepste verslagenheid uit drukte. De procureur sprak een oogenblik met den kantonrechter en den notaris. Dan riep de magistraat den helper van den kantonrechter en zeide hem, de dienst- bpden te roepen en twee politieagenten en een rijtuig te halen. Jerome zat op een stoel, voorovergebo gen en zag noch hoorde, wat er om hem heen gebeurde. Plotseling werd hij uit zijn overpeinzingen gewekt door de binnenkomst der dienstbo den en ging staan. „Ik heb u laten roepen," begon de ma gistraat, „om u eenige inlichtingen te vra gen." De dienstboden zagen elkaar aan, ver wonderd en ongerust en een hunner ant woordde met een diepe buiging: „Wij zijn tot uw dienst, mijnheer de procureur. „U weet allen, dat, na den dood van graaf de Thonnerieux, al dc binnendeuren zijn gesloten door Jerome Villard." Allen antwoordden bevestigend. „Heeft Jerome_ Villard de sleutels in zijn bezit gehouden?" Wederom hetzelfde bevestigend antwoord. „Weet ge, of, na die sluiting, iemand in die kamers heeft kunnen binnendringen?" „Niemand, mijnheer." „I? er geen vreemde in huis geweest?" „Geen enkele".... antwoordde nu dc portier. „De personen, die om de een of andere reden zijn gekomen, zijn niet verder geweest, dan mijn portierskamertje," „En u heeft uw kamertje niet verlaten?" „Geen enkelen keer, mijnheer. Sedert de begrafenis, heb ik geen voet meer op straat gezet." „Hebben do dienstboden een sleutel van de voordeur?" „Neen, mijnheer. Ik alleen. Ik moet voor hen de deur openmaken, als ze uitgaan. Ze moeten voorbij mijn portierskamer. Maar één uitzondering is er," „Welke dan?" „Jerome Villard heeft een passe-parlout, waardoor hij op alle uren van den dag en den nacht, zonder het mij te zeggen, in en uit kan gaan." „Zoo!.... Jerome Villard is dus in het bezit van een passe-partout." ,,Ja mijnheer.... Mijnheer de graaf wilde dat volstrekt zoo hebben." Al die antwoorden werden met klaarblij kelijke oprechtheid gegeven, maar elk ant woord opnieuw, was een beschuldiging te gen den armen knecht. Hij alleen had de deuren gesloten, hij alleen bewaarde de sleutels, en bezat een passe-partout, waardoor hij dus bij dag en bij nacht altijd kon uitgaan. Niemand anders dan hij was dus in staat geweest om de zegels te schenden, want hij was zegelbewaarder. Dat was alles een logische gevolgtrek king uit de feiten. ,,'t Is goed," antwoordde de procureur. „Ik geloof, dat je de waarheid zegt en dat voor de vorming en het in stand houden van het vrijwilligersleger van 100.000 man de quaestie van vaste soldij en voeding een be langrijke factor beteekent. „Wordt deze zuil ondermijnd, dan kan de val ervan de ern stigste gevolgen hebben." Uit het bezette gebied. De „Köln. Z." deelt mede, dat met goed keuring der bczettingsautoriteiten in de ver schillende gemeenten van het Ruhrgebied z.g. politie-honderdschappen gevormd zullen worden, tot steun der gemeentepolitie en op dezelfde wijze gekleed en gewapend. Boven dien zullen zij. per afdeeling de beschikking krijgen over 50 karabijnen. Zij mogen al leen met machtiging van de betrokken mili taire autoriteit worden gebruikt in hun ge meente of elders. De bedoeling is blijkbaar mogelijke onlus ten afdoende te kunnen onderdrukken, zoo veel mogelijk zonder hulp der Fransche troepen. De opstandige beweging in Mexico. Men verneemt dat de Mexicaansche pre sident Obregon Mexico-city heeft verlaten en zijn hoofdkwartier heeft gevestigd in Guanajuato (ten N.W. van de hoofdstad). Het meerendeel der leden van het Mexi- caansche'parlement verliet eveneens de hoofd stad en begaf zich naar Vera Cruz, waar zij opnieuw zullen bijeenkomen om tot afzetting van president Obregon over te gaan. Het revolutionnaire hoofdkwartier deelt mede, dat de Obregonisten San Marcos ont ruimen en op hun terugtocht den spoorweg vernielden. De rebellen vervolgden hen. Obregon verklaarde Vera Cruz en Manza- nillo, welke steden in handen der revolution- nairen zijn, gesloten voor den internatio nalen handel. Zij, die goederen naar deze havens zenden, zullen als smokkelaars worden behandeld. Gemeld wordt dat de regeeringstroepen de opstandelingen verslagen hebben bij Ocatlan in Jalisco. (De staat Jalisco ligt aan'de Westkust van Mexico.) Huerta heeft den zetel der voorloopige re- geeritig van Jalapa naar Vera Cruz verplaatst. Dit bericht zou erop wijzen, dat het de re bellen niet voor den wind gaat. Jalapa toch ligt ten Westen van Vera Cruz, dus meer in het binnenland. In strijd met deze veronderstelling is even wel een bericht, dat blijkens een [B.T.A.- bericht deChicago Tribune' uit San Antoino (Texas) ontving, volgens hetwelk de rebellen meedeelen dat zij na een strijd van 37 uur bij J alapa een groote overwinning hebben be haald, waarbij de regeeringstroepen schier volkomen in de pan werden gehakt. De re bellen maken zich gereed slag te leveren op een front van 60 mijlen in de omgeving van Mexio. DE BINNENLANDSCHE LEENINGEN EN DE DOUANE-INKOMSTEN IN CHINA. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de zuide lijke regeering op een protest van Chineesche bankiers tegen het inbeslagnemen van de douane-inkomsten, aangezien deze ook strek ken als waarborg voor verschillende door hen verstrekte binnenlandsche leeningen, geantwoord heeft, dat deze opvatting onjuist is, daar de binnenlandsche leeningen alleen gewaarborgd worden door de zoutbelasting. Bovendien bestaat er bij de regeering van Zuid-China weinig lust de bedoelde leenin gen te erkennen, daar deze in hoofdzaak zijn aangegaan ten behoeve van militaire maatregelen van het noorden des lands of wel ten behoeve van ondernemingen van perso nen, die bij het diplomatieke corps te Peking in een goed blaadje stonden. De Zuidelijke regeering heeft dus weinig reden om zich te bekommeren tiver het al dan niet gedekt zijn dezer vorderingen. De Noordelijken zijn Vrijdag Tsjoeng King aan de Jang-tse-Kiang binnengerukt. De stad was den vorigen dag ontruimd. Ge vechten vielen niet voor en er werd niet ge plunderd. EEN RUSSISCHE BESTELLING VAN VLIEGTUIGEN. De Russische commissaris voor het vlieg- wezen Goldberg is te Parijs aangekomen, teneinde vliegtuigen aan te koopen. De Fran sche regeering heeft echter bepaald dat hem alleen vliegtuigen voor handelsgebruik, die geen groote snelheid kunnen ontwikkelen, zullen mogen worden geleverd, zoodat zij niet voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt. DE A. S. VERKIEZINGEN IN ITALIË. In tegenstelling met de verwachting, ont wikkelen de verschillende politieke partijen slechts een zeer geringe activiteit in verband met de a.s. verkiezingen Blijkbaar beschou wen de socialisten en communisten het als ho peloos iets te bereiken, terwijl de liberalen, die wat hun opvatting betreft het dichtst bij de fascisten staan, nog steeds roeken naar een formule van samenwerking, i het hun moge lijk zou maken met de partij van Mussolini samen te werken, zonder speciale beginselen op gebied van parlementaire ontwikkeling over boord te gooien. geen van u schuldig is aan een misdaad, die gepleegd is." „Een misdaad?" herhaalde zij, elkaar ver schrikt aanziende. „Ja, een eerlooze misdaad-".... „En men beschuldigt mij er van, die mis daad gepleegd te hebben," riep Jerome. „Twee zegels zijn verbroken en twee meubels opengebroken. Het testament en het geld, dat er wezen moest, is verdwe nen en men zegt, dat ik de ellendeling, de lafaard geweest ben, die het gedaan heb." Verbazing en verslagenheid stond op de ontstelde gelaatstrekken te lezen. „Ge kent me toch allen," ging Jerome voort. „We hebben jaren lang samen ge leefd, ik beroep mij op u, vrienden. Getuig het, is er één van u, die gelooven kan, dat ik het gedaan heb? Zou iemand van u durven zeggen, dat Jerome Villard een dief is?" „Gaat heen," viel de procureur in de rede. U kunt allen, behalve de portier, uw loon bij den notaris van den graaf gaan halen en dan kunt ge het huis verlaten. Ik zal van dezen avond af, agenten hier laten waken." De dienstboden verwijderden zich, de een na den ander, zich afvragend, of het inderdaad mogelijk zou zijn, dat de man, aan wien hun meester het volste vertrouwen had geschonken, en die zij zelf zoo hoog achtten, niets meer of minder was dan een schurk. EEN INTERNATIONALE TENTOON-1 STELLING TE KOPENHAGEN. Er worden, naar draadloos gemeld wordt, nu reeds plannen gemaakt voor het houden eener groote internationale tentoonstelling te Kopenhagen in 1928. Zij zou in het centrum der Deensche hoofdstad worden gehouden en een oppervlakte beslaan van ongeveer 300.000 M2. De kosten worden op 25 mil- lioen kronen geraamd. Als het juist is, wat „Het Volk" mededeelt, dan is David Wijnkoop erg stout geweest. De meesters in Moskou hadden hem strengelijk bevolen elke week een paar kolommen in de „Tribune" open te houden om zichzelf te laten uitschelden door zijn kameraden-oppositionisten. Nu is Sneevliet als stadhouder van de Moskousche bazen naar ons land gestuurd, om toezicht te houden op de gedragingen van Wijnkoop en Van Ravesteijn. Ook heeft hij de oppositie in een gedenkwaardige ver gadering verzameld, waarbij zoo'n merk- waardigen slapenderf spion werd gevonden. Die vergadering van de oppositie heeft Wijnkoop evenwel erg boos gemaakt en nu zijn Maandag de oppositie-kolommen in de „Tribune" niet verschenen. Zoo maar openlijk heeft hij tegen zijn meesters gezegd Ik vertik het Wat moet dat worden HET ONTSLAG AAN GEHUWDE AMBTENARESSEN. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer een schrijven gericht inzake het ontslag van gehuwde ambtenaressen. De i';'voering van het besluit zal door de re- e ing worden opgeschort tot na ontvangsr van het advies der Centrale Commissie voot G. O. EEN WATERLEIDINGSKWESTIE 3000 Contract-opzeggingen. De drie Haagsche Huiseigenaren-Vereeni- gingen berichten, dat het resultaat van haar actie, om met ingang van 31 December a.s. alle waterleidingscontracten met den Ge meentelijken Waterleidingdienst te beëin digen, is, dat niet minder dan 3000 opzeg gingen bij het secretariaat van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers zijn binnengekomen. DE LOONEN BIJ DE TRAMWEGMAAT SCHAPPIJEN. Het Tweede Kamerlid, Van Braambeek, heeft de volgende vragen tot den minister van Waterstaat gericht Wil de minister van Waterstaat mededee- len op grond van welke overweging is bericht aan de tramwegmaatschappijen, dat een loonregeling alleen dan zal worden goedge keurd, wanneer de financieele toestand van de onderneming daarbij tot maatstaf is geno men? Acht de Minister zulks niet geheel in strijd met de op 2 April 1919 door den toemaligen Minister gedane mededeeling aan de Tweede Kamer, dat hij „het volkomen eens is met de stelling, die in dit debat is verdedigd, dat de salarieering van het personeel niet mag afstuiten op fi nancieele onmacht der maatschappijen. De bezoldiging moet behoorlijk zijn. Dit geldt ook voor het tramwegpersoneel Vindt de Minister het toelaatbaar om eerst jaren achtereen het trampersoneel de verze kering te geven, dat van Overheidswege voor behoorlijke arbeidsvoorwaarden zal worden gezorgd, om daarna, nog wel voor een tijdvak van vijf jaren, arbeidsvoorwaarden vast te leggen, die naar bovenomschreven maatstaf zijn bepaald Oordeelt de Minister het niet juister om eerst het vraagstuk der tramweg-exploitatie in zijn vollen omvang te regelen en in afwach ting daarvan enkele voorloopige maatregelen ten opzichte der arbeidsvoorwaarden te ne men Wil de Minister ten slotte mededeelen, waarom Z.Exc. in strijd met de bij herhaling aan de vakvereenigingen afgelegde beloften, door 's Ministers ambtsvoorganger zoowel als door Z. Exc. zelf, dat aan haar gelegenheid tot overleg zou worden gegeten over deze ar beidsvoorwaarden, voor enkele tramwegon dernemingen een loonregeling heeft vastge steld, waarbij deze gelegenheid niet is ge- bodeni? DE TOESTAND IN HET TAXIBEDRIJF TE AMSTERDAM. De B. W. T. (Bond van werkgevers in het Taxi-kleinbedrijf) zal, als gevolg van de reeds aangekondigde desbetreffende be- 'sp.ekingen, welke Zaterdag te Amsterdam plaats vonden, in het begin van de volgende week zooveel mogelijk taxi-auto's voor de p slitioneele keuring brengen met de bedoe ling, spoedig het bedrijf met 60 64 wagens te hervatten. Daardoor zouden dan ongeveer 110 chauffeurs weer aan het werk kunnen gaan indien althans „Bewust Streven" voor het kleinbedrijf de staking (en dan op De zaak scheen duidelijk en toch konden ze het niet gelooven. Jerome liet zich op een stoel neervallen en begon te weenen. De procureur wendde zich tot hem en zei: „In plaats van zoo ie gaan zitten huilen, zoudt ge beter doen met te bekennen," Plotseling, scheen de oude Jerome weer te herleven. Een plotselinge verandering had er in hem plaats en met e'mstige stem, den pro cureur strak aankijkend, zeide hij: „Alles is tegen mijU kent me niet, mijnheer, en daarom begrijp ik, dat u mij voor schuldig aanziet, omdat ik den schijn legen mij beb. Gelukkig is de goede God rechtvaardig en mijn geweten is zuiver." De magistraat glimlachte minachtend. Juist op dat oogenblik komen twee poli tieagenten met den helper van den kanton rechter de kamer binnen. „Het rijtuig wacht voor de deur, mijn heer." „Breng dien man naar de gevangenis der prefectuur," beval de magistraat, Jerome aanwijzend. Een uur later was Jerome Villard, als een misdadiger, beschuldigd van de misdaad, die Pascal Saunier bedreven had, opgesloten in de gevangenis der Prefectuur. Raymond Fromental en fijn zoon waren de bekende voorwaarden-Van Zanten) op heft. Naar men weet stelde de B.W.T. voor da hervatting van het werk als eisch het terug geven van gemeentewege van alle rijvergun ningen der kleinbedrijven en hoewel hieraan niet geheel voldaan zal worden, schijnt het gemeentebestuur ten déze een welwillende houding te zullen aannemen. De chauffeurs van hun kant zijn voornemens, in elk geval een redelijke voorziening te eischen ten bate van de pl.m. 20 chauffeurs van het klein bedrijf, die, ten gevolge van het afkeuren hunner wagens, werkloos zullen worden. Bovendien moet „Bewust Streven" nog de goedkeuring hebben der leden op de loons- voorstellen-van Zanten, geldend voor den proeftijd tot 1 Februari a.s. Zoodat er dus kans op is, dat de volgende week een begin van verandering ten goede in_ het taxi-autobedrijf brengt. Kans de voor bije maanden van het conflict hebben iifrners tendeze geleerd, alle mogelijke voorbehoud te maken Wat de samenwerkende Amst. Rijtuig Mij. en A. O.Entam betreft, kan de Tel. nog meedeelen, dat een op heden door den Cen- tralen Bond uitgeschreven ledenvergadering voor het personeel dier maatschappijen niet kon doorgaan daar er tegen den wensch van het bestuur in ook niet-leden van den Bond op de bijeenkomst verschenen waren. Ze is nu tot Maandag a.s. uitgesteld. Maar ten aanzien van de groote taxi-bedrijven, mag momenteel zelfs nog niet van een kans op werkhervatting gesproken worden. Tien millioen bezuiniging bij de spoorwegen. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden conferentie der directie van de Nederland- sche Spoorwegen met de vertegenwoordigers der organisaties heeft de directie meegedeeld, dat zij zich bij de beslissing van den Loon- raad niet kan neerleggen. Over 1924 moet 10 miilioen bezuinigd De directie zal zich heden tot den minf ster van Waterstaat wenden met de me dedeeling, dat zij e geheel nieuw artik 1185 in het reglement dienstvoorwaarden wenscht, waarin tot uitdrukking komt, dat met I Januari 1924 alle loonen met 10 pCt. zullen worden verlaagd. De directie stelt zich zich wel beschikbaar om met de organisaties te onderhandelen of ook op andere wijze tot ongeveer 10 millioe bezuiniging kan worden gekomen, o.a. doo wijziging van de verlofregeling, dienst- en rusttijden, bevordering, periodieke verhoo gingen enz. Het verkregen bedrag zal dan in mindering komen van de 10 pCt, loonkor- ting. NEDERLAND EN BELGIE. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt is, het waarschijnlijk dat, bij de behandeling, in de Kamer, van het voorstel tot goedkeuring der Nederlandsche afrekening van het door Bel gië verschuldigde bedrag wegens internee- ringskosten van Belgische militairen in Ne derland, de vraag zal worden gesteld of deze kosten niet ten laste vallen van de garandee- rende mogendheden welke de Belgische neu traliteit hebben geschonden, namelijk Duitschland en Oostenrijk. Het blijkt echter ter bij voorbaat uitgesloten dat de regeering en de meerderheid in de Kamer zich desge vallend met deze opvatting zouden kunnen vereenigen. Naar de „Tel." verneemt, is het volgend ontwerp Kon. besluit in zake het ontslag aan gehuwde ambtenaressen aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg voor gelegd Art. 1. Vrouwelijke ambtenaren, die in het huwelijk treden, worden met ingang van den dag van haar huwelijk eervol uit 's lands dienst ontslagen. Art. 2. De in artikel 1 gestelde regel lijdt uitzondering a. wanneer de vrouw den vijf-en-veertig jarigen leeftijd heeft bereikt b. wanneer ambtelijke werkzaamheden kunnen worden verricht in de echtelijke woning of in een localiteit welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woning c. wanneer dit door Ons, uit hoofde van de omstandigheid dat het ambt als een bij betrekking kan worden waargenomen, hetzij voor een speciaal geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten, wordt be paald. FAILLISSEMENTEN N NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 14 Dec. in Neder land uitgesproken 100 faillissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde week van he; vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 14 Dec. 1923 4045 faillissementen tegenover 2998 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. HET VLIEGONGEVAL BIJ BROEK OP LANGENDIJK. De toestand van korporaal Te Pas Naar de Tel. verneemt, is de toestand van korporaal S. te Pas, die Vrijdag met het vliegtoestel D 32 nabij Broek op Langendijk naar beneden stortte en thans in het militair hospitaal te Helder wordt verpleegd, tamelijk gunstig. de straten van het dorpje Port-Creteil door- gtloopen. Na een uur gezocht te hebben, hadden ze eindelijk iets naar hun zin gevonden. Het was een kleine woning, vriendelijk gelegen met een moestuin en een wandel- tuin. De woning bevatte gelijkvloers twee ka mers en een keuken en op de eerste ver dieping insgelijks twee kamers en een bad kamer. Het geheel beantwoordde volkomen aan de verlangens van Madeleine en de wen. schen van Paul. De oude meid zou groen ten en fruit in overvloed hebben voor de keuken en water voor den wasch. Paul zou kunnen studeeren, hetzij op zijn kamer, hetzij in den tuin, onder de scha. duwrijke boomen. Buiten den tuin behoefde hij maar te kiezen tusschen een menigte verrukkelijke wandelingen. Zuivere lucht in overvloed en ver strooiing; hij had niet beter kunnen wen- schen. De meubileering der villa was eenvoudig en gemakkelijk. (Wordt vervolgd), f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6