In en om Haarlem STADSNIEUWS, SPAARNEBANK IAATJE5 CADEAUX Voor SchoenenPRESBURG lil Woensdag 19 December 1923 46ste Jaargang No. 14617 Abonnementen-Wedstrijd Nieuwe Naariemsehe Courant. SPAARBANKRENTE 4 pCt. Goed Chic Goedkoop TENTOONSTELLING „NIEUWE HAARL. COURANT" P De winkelsluiting. PIT lUtiMER EESTSST UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De Stadsschouwburg. AGENDA 20 DECEMBER Haarl. R.=K. Ver. Vacantie= kolonies. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. Verleent B A NK G AR AKiTiE ten behoeve van rekeninghouders, die Wenschen te be schikken over hun tegoed bij den Post- girodienst. NET NIEUWE GOUVERHEMEKTS- GEBOUW. Eenige bijzonderheden. De superieure grondstoffen van FRANKEN's MELKBROOD GARANDEREN U de hoogste VOEDINGSWAARDE. Hei Provincie-Paleis GEBOUW „ST. BAVO" SMEDESTRAAT 23 TOEGANG VRIJ. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. "e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem eii Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Adverïentiën 35 cents rWM- Bif contract belangrijk»' Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op dc le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regei» 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Met ons Kunstpaleis aan het Wilsons- plerin zijn we in financieel opzicht nog niet gelukkig geweest. De gemeentelijke exploitatie 'heeft tot oog toe een nad.eelig saldo opgeleverd en zelfs schijnt bij een deel van de raads leden, met name bij de leden der finan- cieele commissie, de schrik voor nóg hoo- gere verliezen zoo ingeslagen te zijn, dat een voorstel ter tafel ligt om van het eigen beheer van den Stadsschouwburg af te zien en de exploitatie in handen van een pachter te geven. Het risico der exploitatie wordt daardoor van de gemeente afgewenteld en voor reke ning van particulieren gebracht. De oplossing lijkt heel eenvpudig en wij kunnen ons indenken, dat zelfs in dezen tijd, een pachter beter boert aan het Wilsonsplein dan onze gemeente, want het is nu eenmaal bekend, dat publieke licha men bijna steeds duurder exploiteeren dan particulieren. Toch zit aan deze kwestie meer vast dan een louter financieel probleem. Niet nieuw immers is het vraagstuk of de overheid zich moet bezighouden met de uitingen van kunst in het algemeen en te meer klemt de vraag, w.aar het gaat om den Stadsschouwburg die gemeente-eigen dom is Toen ons gemeentebestuur voor de vraag stond op welke wijze de Stadsschouwburg diende te worden geëxploiteerd, heeft onze courant aan dit punt een aantal, we mogen wel zeggen, gedegen artikelen gewijd en dearbij in het licht gesteld, dat al moge onthouding in vele gevallen voor persoon lijk levensgedrag eene veilige regel zijn, deze niet kan gelden voor eene overheid, die verantwoordelijkheid draagt. Onthouding gaat het kwaad uit den weg; ware voorzichtigheid voorkomt of bestrijdt het kwaad. Nu kan dit eerste in het per soonlijk leven vaak de beste weg zijn, al geldt toch ook voor dat persoonlijk leven als regel, dat men niet alleen het kwaad moet mijden, doch ook het goede moet doen en de beste bestrijding van het kwaad meestal is het doen van het goede. Maar in geen geval, zoo was die toen neergeschreven meening, mag een ver antwoordelijke overheid zich bepalen tot onthouding, wanneer daarvan het gevolg zou wezen: vrije baan te geven aan het kwaad. Daar komt bij, zooals gezegd, dat de Stadsschouwburg is: gemeente-eigendom en een ieder is verantwoordelijk voor het ge bruik zijner eigendommen. De gemeente Haarlem dus ook voor het gebruik van den Stadsschouwburg. Wij kunnen dus geenszins toegeven, dat ons gemeentebestuur, bij verpachting, van alle toezicht op de kunstuitingen in onzen Stadsschouwburg zou mogen afzien. En clai behoeft ook niet, omdat in de verpachtingsvoorwaarden de noodige bepa lingen zouden kunnen worden opgenomen, die een oirbaar gebruik van onzen Stads schouwburg waarborgen, en waarbij met de eischen van kunst en zedelijkheid wordt rekening gehouden. De moeilijkheid is echter op welke wijze deze waarborgen kunnen verkregen worden. Want wel geen pachter, die allereerst ziet naar de mogelijkheid van gunstige finan- cieele resultaten, zal zich we nis ch en te bin den aan al te riskante bepalingen en met name zullen weinig pachters zich zonder meer wenschen te onderwerpen aan een commissie van toezicht. Nu weten we wel, dat art. 188 van de Gemeentewet aan den burgemeester op draagt, „te waken tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertconingen", maar dat waken is nog wat anders dan te zorgen, dat den volke op voedende kunst wordt gegeven. En zulks mag een gemeentebestuur zich in zijn eigen Stadsschouwburg wel ten doel stellen. Intusschen rijst de vraag in hoeverre de gemeente zich, ter wille van de kunst- bescherming, financieele offers mag ge troosten. Tot een ongelimiteerd bedrag zeker niet. Of de grens thans is bereikt nu het te kort op een twintig mille wordt geraamd, is moeilijk te beoordeelen. Maar deze eisch mag zeer zeker aan een gemeente-bedrijf als de exploitatie van een schouwburg worden gesteld, dat het, zooal geen winst afwerpt, zich zelve bedruipt. Tot nu toe was dit niet het gev il en wij kunnen er niet inkomen, dat de ontegen zeggelijk aanzienlijke hoogte, waarop in den regel het kunstpeil staat der in onzen Stads schouwburg opgevoerde stukken, voldoende motiveert een terugkeerdnd tekort op de exploitatie van dezen schouwburg Van idealen alleen kan een mensch, ook een gemeenschap, eenvoudig niet leven en daarom dient men zich te spenen van experimenten in onzen Stadsschouwburg, die wel hooge kunst, maar geen geld in het laadje brengen. Dat wil nog niet zeg gen, dat aan de dierlijke neigingen in den mensch dient te worden toegegeven, maar wil men met het badwater ook niet het kind wegwerpen, dan zal bij de exploitatie van onzen schouwburg voor de opvoering van stukken behalve (en in hoofdzaak) met de kunst en de zedelijkheid, ook met de financieele resultaten rekening moeten worden gehouden. Het zou ons spijten indien men met den huldigen vorm van schouwburg-exploitatie, die in menigerlei opzicht voortreffelijk is te noemen, zou moeten breken, omdat deze vorm van toezicht van alle den besten waarborg biedt, dat ons volk geen minder waardige kunst wordt voorgezet, doch ten slotte wordt het, hoe prozaïsch het in kunstaangelegenheden ook moge klinken, een kwestie van koopmanschap. Blijkt de gemeente-exploitatie steeds verliezen, misschien steeds hooger verliezen opleve ren, dan zal wel naar een remedie moeten worden uitgezien en wij zijn wel ver zekerd, dat de patiënt er door dat genees middel niet beter op zal worden.. Het wordt dan geen kwestie meer van bespiegelingen over wat in theorie het allerbeste is, doch de vraag waar de dorre werkelijkheid toe dwingt. De voorstanders van verpachting van den Stadsschouwburg, willen de nienwe wijze van schouwburgbeheer laten ingaan met het speelseizoen 1924. We hebben dus nu nog een goed half tooneelseizoen voor ons en dus alle gelegenheid om te zien of de sombere voorspellingen van onze financieele specialiteiten, voor wat betreft de schouw burgexploitatie uitkomen. Het te nemen besluit lijkt ons zoo be langrijk, dat wij zouden huiveren nu reeds een beslissing te nemen. Zoo eenigszins mogelijk, dient het gemeentelijk toezicht te blijven gehandhaafd, zooals het nu is. En het is niet onmogelijk, dat nieuwe perspec tieven in den loop van dit jaar de mogelijk heid daartoe openen. Moge de Raad tot zoolang zijn definitief oordeel opschorten. Sociëteit „St. Bavo". Schaakclub, 8 uur, Esperanto, 8 uur. Retraitefonds, 8 uur. Post- en Telegraaf, half 9. Ten toonstelling „Spaarnestad", 2 uur. Hanzegebouw. Zangvereeniging „Proza en Poëzie, 8 uur. R. K. Jonge Vrouwen- bond, Groep B, godsdienstonderricht met lichtbeelden, aanschouwelijk onderwerp, half 8 tot 9 uur. Remonstrantsche Kerk. Vioolavond, 8 uur. St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt. Bestuur R. K. Reclasseerings-vereeniging, half 9. Atlanta. Zijlstraat Bioscoopvoorstel ling. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 eu van half 8~half 9 uur. Tele foon 2981. R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 810 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R. K. Leeszaal en uitlesnbibliofbeck Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b.- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitieenen van boeken van half 39 uur. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R. K Leesbibliotheek Blbemendaalsche weg 48, Dinsdag en Vrijdag van 24 uur- i Het bestuur van genoemde vcreeniging vraagt ons opname van het volgende: Voorbeeldig gezwegen, maanden lang, zonder Roomsch Haarlem één oogenblik te storen in druk doen en denken over poli tiek, bezuiniging enzmaar thans ko men we het rechtmatig aandeel der belang stelling en nog wat meer opvorderen. Alien, die ons werk steunden, hebben recht te weten of en wat er meer gedaan werd dan zwijgen. Begin '2^ stond de vereeniging in mineur. Wel had 1922 een aantal nieuwe leden ge bracht, maar de drang der tijden deed oude, Daarom doen wij thans weer een dringend beroep op de roedewerking van heel Roomsch Haarlem. Nu wij onze zwijgzaam heid hebben afgelegd, zullen we niet rusten vóór een ruime uitzending in 1924 verze kerd is en gedachtig uw daadwerkelijke be langstelling dit jaar, durven wij hopen op succes voor 't volgende. Natuurlijk beginnen we als vorige j .ren met uw nieuwe belangstelling te vragen voor een feestavond, waarover nadere bij zonderheden spoedig zullen volgen. Dit zij al vast opgemerkt, dat er gelachen zal worden, als nooit te voren in onze schouwburg gehoord werd, dat het Wilsons plein er van davert, van het begin tot het einde der uitvoering! dan de bureaux zullen worden onderge bracht, terwijl eenige zalen van het Pavil joen voor meer officieele doeleinden zullen worden gebezigd De ingang voor de dagelijksc.be zaken, wel ke op de bureaux worden behandeld, zal dan komen aan den Kleinen Houtweg. Gaat dat zien, gaat dat zien! In één der zalen van het gebouw St. Bavo in de Smedestraat is door de Directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant eene tentoonstelling georganiseerd van de prij- zelfs vuurvaste, verliezen; op meer dan 400 aan contributie en donaties viel niet te rekenen; de kas, overschot '22, uitgeput, 't Viel moeilijk op een zomer-uitzending te hopen als in '22, toen er 45 gelukkig ge maakt werden, wat een uitgave van pl.m. 2600 vorderde, Waar thans nog een dikke ƒ2000 buiten gewone inkomsten te halen? Doch moede loosheid staat niet in 't reglement; met on verwoestbaar optimisme werden plannen voor kasvulling beraamd. Een feestavond met medewerking der Amsterjlamsche R. K. Studenten bezorgde een stampvolle schouw burg en het financieel succes stijfde aan zienlijk onze kas en ook onzen moed. Ernstige pogingen om 't ledenaantal uit te breiden, hadden beduidend succes. Vele kindervrienden lieten zich gaarne overha len, terwij! verschillende schoolbesturen en vereenigingen jaarlijksche bijdragen toezeg den of die aanzienlijk verhoogden, waardoor de vaste inkomsten ongeveer verdubbelden. Ons optimisme bleek niet ongegrond, wat ook mocht blijken uil de opbrengst eener liefdadigheidspredicatie door den ZeerEerw. Pasioor Reijnenberg voor eigen Parochie, die de kas al weer ten kleine 800 rijker maakte. Uit het toevloeien van zooveel fin. steun, wat we zeer dankbaar memoreeren, spreekt overtuigend, dat ons liefdewerk thans in breede kringen gekend, maar bovenal ook gewaardeerd wordt. 't Was spoedig duidelijk, dat wij dezen zomer belangrijk meer stumperdjes konden uitzenden, waar een geringe verlaging der verpleegkosten ook toe bij zou dragen. 80 Kindertjes konden aan 't zonnig strand te Egmond en Zandvoort of in bosch en hei te Heerle, Wouw en Eersel zuivere zee- of boschlucht op hun zwak gestel laten inwer ken. De uitgaven der zomer-uitzending ste gen tot pl.m. 3300, terwijl thans nog een 7-tal erg zwakken voor meer langdurige verpleging te Zandvoort in de „Ster der Zee" vertoeven. Resultaten waren over 't algemeen zeer bevredigend. Vielen al enkele teleurstellin gen te boeken en waren sommige klachten al niet geheel ongegrond, we mogen niet vergeten, dat we tot heden in Holland niet de beschikking hebben over een R. K. Kin derhuis dat aan ruime eischcn voldoet. Doch hierin komt gelukkig verandering. Volgend jaar kunnen we veel kleintjes plaatsen in een nieuw te bouwen R. K. Kindergezond- heidseord te Erfmond aan Zee, naar de hoog.te eischen ingericht. Voldaan over wat in '23 me* zooveel ge waardeerde medeweiking te bereiken viel, hoopt de Vereeniging met taaie volharding haar mooi en noodzakelijk werk in '24 voort te zetten en uit te breiden. Nog altijd moet een groot aantal aan vragen gesteund door dringende medische adviezen afgewezen worden; nog altijd vin den veel Katb. kinderen plaats in een neutraal tehuis of in andersdenkende ge zinnen, Zooals we reeds meldden overweegt het Rijk de Provinciale Griffie vanuit de Jans straat over te brengen naar het Paviljoen in den Hout. Nog is de beslissing wel niet gevallen, doch over een paar maanden zal de „overweging" wel een besluit zijn geworden. Het thans gepubliceerde bericht is zoo op te vatten, dat na een onderzoek, het Rijk meent het Paviljoen voor Griffie te kunnen inrichten. Het gebouw zal, zoovel buiten als binnen, zooveel mogelijk van verbouwing gespeend blijven. Op dit oogenblik is in het Paviljoen met dependences gevestigd het secretariaat van de Maatschappij van Handel en Nijverheid, het Museum voor Kunstnijverheid, het Ko loniaal Museum en de Kunstnijverheidsschool, terwijl links van den ingang de heer C Gun net een woning heeft. Het Koloniaal Museum is bezig naar Am sterdam te verhuizen. De school voor Kunstnijverheid blijft in het gebouw, waar zij nu is, waarschijnlijk ge vestigd. Het Paviljoen is rijks-eigendom. Het Rijk heeft het gebouw, van jaar tot jaar, ver huurd voor niet hoogen prijs aan de Maat schappij voor Handel en Nijverheid, die er haar secretariaat heeft gevestigd. De Maat schappij verhuurde een deel aan een harer instellingen: het Museum voor Kunstnijver heid. Wat er met het secretariaat en het Museum zal gebeuren, is nog niet opgelost. Te verwachten is evenwel dat het Rijk het Museum niet plotseling op straat zal zetten, In het Paviljoen zijn verschillende zalen en kamers, die voor Griffie-diensten geschikt zijn te maken, O.a. zijn er een aantal zalen, die prachtig voor vergaderzaal zijn in te richten. Naar we nog nader vernemen, is het 't plan, om de geiheele griffie in het Paviljoen onder te brengen, ook die afdeelingen, welke thans naar het belastingkantoor zijn overgebracht. Het voornemen bestaat, om ook de vergaderingen der Provinciale Staten in het Paviljoen te houden. Uit den aard der zaak, zal het minstens nog wiel een jaar of twee duren, alvorens de eventueele plannen d-oorgang kunnen vinden, In verband met het bovenstaande hebben we ons gewend tot het secretariaat van de Ned, Maaschappij voor Nijverheid en Han del, waar we het volgende vernamen: Zoo als bekend is het Paviljoen een Rijks gebouw. Daarin zijn gevestigd de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, het Museum voor Kunstnijverheid en het Koloniaal Museum. Gezamenlijk werd de huur, aan het Rijk verschuldigd, betaald. De huur loopt van jaar tot jaar en eindigt met Juni, zoodat in ieder geval niet voor Juni a. s. het gebouw ontruimd behoeft te zijn. Het secretariaat heeft noch officieel, noch officieus kennis gekregen van het voornemen der Regeering, in het Paviljoen de griffie te vestigen. Wel is echter door den chef der afdeeling gebouwen van het departement van Financiën met den rijks bouwmeester en andere iheeren het gebouw opgenomen geworden, terwijl ook enkele leden van Gedep. Staten zich van den plaatselijken toestand op de hoogte hebben gesteld. Moet bet secretariaat het gebouw ontruimen, dan zal het natuurlijk ergens anders zich vestigen. Waar het Museum van Kunstnijverheid moet blijven, valt echter moeilijk te zeggen. Een geschikt gebouw is op het oogenblik te Haarlem niet, terwijl een nieuw gebouw veel kosten met zich zal brengen. Het zou dan ook niet onmogelijk zijn, dat het museum in een andere plaats gevestigd werd. Volgens het secretariaat zou het Pavil joen niet ongeschikt zijn als Provinciale griffis. Het zou bij eventueele doorvoering der annexatie in het midden der stad liggen. De kostbare kamers zullen gespaard blijven. In den loop der jaren is toch al veel aan het gebouw veranderd, zoodat het reeds lang niet meer zijn corspronkelijken in- wendigen vorm behouden beeft. Of het als kantoorgebouw zal voldoen, kon het secre tariaat niet beoordeelen. Een deel zal o .i. heel goed gebruikt kunnen worden voor vergaderingen der Staten. De grootste on kosten, die racr, voor de inrichting van het gebouw tot griffie zou hebben, zouden wel veroorzaakt worden door den aanleg van centrale verwarming. Uit officieuse bron vernemen wij nog na der, dat hoogstwaarschijnlijk aan het thans bestaande Paviljoen niets veranderd zal wor den, dus geen verbouwingen zullen plaats vinden, waardoor de stijl geschaad zou kun nen worden. Wel ligt het in de bedoeling in den tuin, vermoedelijk aan den kant van den Kleinen Houtweg een vleugel aan te bouwen, waar zen, welke beschikbaar worden gesteld voor den uitgeschreven abonnementen-wed strijd. Wanneer wij als motto boven dit stukje plaatsen „gaat dat zien" dan moet men dat niet beschouwen als den verlokkenden roep van den handelaar, die een artikel van twijfelachtige kwaliteit zoekt te slijten en weet, dat hij door radheid van tong de menschen onder zijn invloed krijgt, mits ze maar komen willen. Neen, dit motto is bedoeld als een wel gemeende uitnoodiging om vooral niet na te laten,een bezoek aan deze tentoonstel ling te brengen, die inderdaad eene bezich tiging overwaard is. De toegang is geheel vrij; ieder is wel kom. Er is iemand aanwezig, die de bezoekers op de meest welwillende wijze te woord staat en alle gewenschte inlichtingen geeft. En nu de tentoonstelling zelve. Ze heeft onze verwachtingen in alle opzichten over troffen en schrijver dezes, die er niet zijn hoofdberoep van maakt abonnementen aan te werven en al evenmin weet, in hoeverre hij op het gebied van colportage succes zal hebben, kwam in de verzoeking ook eens zijn krachten te gaan beproeven. Zoo zal het, dunkt ons, menigeen gaan na een bezoek aan deze tentoonstelling te hebben gebracht. De toegang is smaakvol versierd. Ook de zaal zelve, waar langs de wanden op de lange tafels de prijzen voor dezen wedstrijd, waaraan iedereen kan deelnemen, keurig zijn gearrangeerd, heeft door een sobere, maar alleszins voldoende bloemversiering, een feestelijk aanzien. Moeten wij u een volledige opsomming geven van de prachtige prijzen, die hier in Veelheid en veelsoortigheid zijn tentoonge steld? Wij gelooven, dat wij daarmede een negatief resultaat zouden bereiken, want de meest geduldigen onder onze lezers zouden wij daardoor te zeer vermoeien. Wij willen ons bepalen tot een greep uit het vele. Wij zagen beelden van 'tH. Hart in on derscheidene grootte, prachtige klokjes, een groote staande schoorsteenklok, verschil lende rookstellen, fijne bonbonmandjes, pre senteerbladen in fraaie uitvoering, servie zen, lampen, gilette's. Er zijn bij dezen wed strijd ook rijwielen als prijs beschikbaar ge steld. Deze zijn evenwel nog niet aangeko men en als ze er zijn, zal het met het oog op de beschikbare ruimte nog moeilijkheid opleveren, waar ze kunnen geplaatst wor den. Bezie eens deze gilette. zwaar verguld, met dito étui, een sieraad op elke heeren- waschtafel. Voor het aanwerven van 5 abonnementen wordt men dezen prijs deel achtig. Een allerliefst klokje in grijs, geaderd marmer, voor.... 2 abonnementen. In plaats daarvan kan men ook een bonbonmandje nemen. Een smaakvol rookstel vormt den prijs voor 2 abonnementen. Er zijn verschillende soorten rookstellen. De schoorsteenklok, in prachtig gebeitst eikenhout, vraagt wat meer moeite. De ge lukkige bezitter wordt hij, die 25 abonne menten weet te verwerven. Wij overdrijven niet, wanneer wij bewe ren, dat allen, zender uitzondering zullen meewerken aan dezen wedstrijd, wanneer ze zich inet eigen oogen hebben overtuigd van de kostbare prijzen, welke hun als be- looning voor hunne moeite is toegedacht. Er is echter ook een ethische k aan dezen grootsch opgezetten wedstrijd. Al moge het nu waar zijn, dat de fraaie prij zen werkelijk uitlokken tot medewerken, er m-tf niet uit het oog worden verloren, dat achter dit gebeuren schooner doelpunt op rijst, n.l. de Nieuwe Haarlemsche Courant te maken tot bet lijfblad van Katholiek Haarlem en deszelfs omstreken! Om iedereen wakker te roepen, om iedereen mobiel te maken voor deze zaak, moest iets bijzonders in het leven worden geroepen, iets, waarvan iedereen zegt, dat het flink is aangepakt. Het nevendoel of juister gezegd het hoofddoel van dezen wedstrijd is in de ten toonstellingszaal op fraaie schilden, met flinke, duidelijke letter aangegeven: de Nieuwe Haarlemsche Courant, met gratis Zondagsblad in koperdiepdruk met een gra tis ongevallen-verzekering, het blad met een eigen draadloos ontvangstation, te ma ken tot „Onze Huisvriend!" Als de sloot is gegeven, als de geestdrift gewekt is, is de menschheid tot groote dingen in staat! Katholiek Haarlem zal zich niet onbetuigd laten en meewerken tot het bereiken van het beoogde doel. In ons volgend nummer zullen wij enkele foto's van de tentoonstellingszaal opnemen. Wij maken er op attent, dat de prijzen van de raadselwedstrijden Nieuwe Haarlem sche Courant (Kinderrubriek) eveneens in de zaal zijn geëxposeerd, recht tegenover j den ingang. GROOTE HOUTSTRAAT 88 Het Rijk denkt er dus ernstig aan, gelijk uit een bericht in ons nummer van gisteren stond te lezen, het mooie Paviljoen in den Hout te bestemmen voor de huisvesting van de Provinciale administratie. Eenige iaren geleden, in den tiid dat het zoeken naar een gebouw voor de Provinciale Griffie aan de orde van den dag was, werd in dit hoekje schertsenderwijs de aandacht gevestigd op het Paviljoen en zoo ziet men hoe scherts in ernst kan verkeeren. Toen ik echter gisteren het bericht las, dat het Riik ernsti gaan 't „overwegen" is. stond ik toch even vreemd te kijken en miin eerste opwelling was: het Paviljoen is veel te mooi voor Provinciale Griffie Maar bij nadere beschouwing zijn er toch weinig bezwaren aan te voeren tegen de nieuwe bestemming van ons Paviljoen, voor al toen wii de overtuiging hadden gekregen dat het Riik ons Haarlemsche Paleis, zoowel uiterlijk als innerlijk zal sparen. Begrijpen wij de plannen goed, dan is het voornemen in den tuin een vleugel aan het bestaande gebouw te bouwen en daar zullen dan, dunkt ons, wel in hoofdzaak de adminis traties gevestigd worden, zoodat het komen en gaan in hoofdzaak langs een te maken in gang aan den Kleinen Houtweg zal plaats hebben. Het bestaande zal, zooveel mogelijk, ge spaard worden, zoodat de mooie zalen met geen schutjes en hokjes zullen vernietigd worden. Dat zou vandalisme zijn en te recht alles wat Haarlemmer is en voor kunst voelt in het geweer roepen. Een waar borg dat dit niet gebeuren zal al was de verzekering er al niet moge ziin dat onze Rijksbouwmeester voor dit district een fijn kunstzinnig man is. Hoe precies de indeelingen zal worden, we ten we niet, maar zeer zeker in de localitel- ten, waar nu 't Museum v. Kunstnijverheid is gevestigd, dat is dus boven, zal, naar wordt gemeend, niet veel gebroken worden, en ook in de benedenlokalen, vaar het Ko loniaal Museum tot nu toe een onderkomen had, zullen de lokalen, waarvan enkele met fraaie betimmering, hopelijk niet veel ver andering ondergaan. Indien dit specimen van laat achttiende- eeuwsche houwkunst Nederland bezit daar maar enkele voorbeelden van ont zien wordt met een ernst, die aan de kunst verschuldigd is, dan zijn er, naar onze mee ning, weinig bezwaren in te brengen tegen de huisvesting van de Griffie in het voor malige Paleis van Koning Lodewijk Napoleon. Het Provinciaal Gouvernement krijgt daar mede een waardig verblijf en daarmede is ook het gevaar afgewend dat de provinciale regeering naar Amsterdam zou verhuizen, waar men heusch wel happig is op dat be zit, maar dat aan Haarlem zijn kroon zou ontnemen van hoofdstad der Provincie te zijn. Haarlem hoofdstad is ook wat waard. Het getrouw is voorts gunstig gelegen aan drie trammen en gemakkelijk te vinden. Dat het' voor Haarlemmers iets buitenaf ligt is geen bezwaar, want zooveel gebruik maken de Haarlemmers van onze Provinciale Griffie niet. Een ander voordeel is dat de Staten nu een eigen, en nog wel fraaie, vergader zaal krijgen. Nu zou men kunnen lamenteeren over het feit, dat het Paleis van Lodewijk Napoleon, dat dit mooie bouwwerk van even vóór 1800. zulk een prozaïsche bestemming krijgt als een administratie-gebouw, maar daartegen over staat dat voor een nieuw gebouw een millioen gulden zou moeten worden uitgege ven, terwij! een Rijksgebouw als dit daarvoor voor een deel bruikbaar kan worden gemaakt Deed men dit, dan zouden zeer zeker andere bedillaars ook al weer reden tot critiek heb ben. De eenige penibele kwestie is, dat ons Mu seum voor Kunstnijverheid in het gedrang komt en de vraag waar dat heen moet, is nog niet opgelost. Wij twijfelen er niet aan of ook daarvoor zal een oplossing kunnen wor den gevonden en wij willen wel al bij voor baat de hoop uitspreken dat het Museum voor Kunstnijverheid voor Haarlem behouden blijve Resumeerend kunnen wij de gevonden op lossing, mits de noodige eerbied door den moker betoond wordt, niet zoo kwaad vin den, al heeft ook deze medaille, zooals wel haast immer, haar keerziide voor het aanwerven van ABONNEMENTEN op de Geopend tot en met ZATERDAG 22 DEC van 2 uur 's mid dags tot 10 unr 's avonds Barometerstand 10 uur v.m.: 765. Stilstand OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775,0 m.M. te Valentia. Laagste barometerstand 737,0 m.M. te Memel. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 December: krachtige tot matigen noordelijke tot westelijken wind, af wisselend bewolkt, waarschijnlijk enkele sneeuw of regenbuitjes, aanvankelijk iets kouder. V. Een banketbakker hier ter stede deelde ons het volgende mede. met verzoek dat als bijdrage onder deze rubriek te plaatsen. Verplichte winkelsluiting vind ik, in 't algemeen, evenals zoovele andere winke liers, toe te juichen, omdat wel gebleken is dat zij nuttig is voor de avondrust van vele winkeliers, die hun zaken des avonds niet behoeven open te hebben om toch een goed debiet te krijgen en voor wie het, zonder wettelijk verplichte sluiting, niet mogelijk is hun zaken dicht te doen, vanwege de on willigheid van concurrenten in hun vak. Maar en nu verzoek ik de voorstan ders van verplichte sluiting toch ook eens goed naar mij te willen luisteren, want het is de klank van iemand die met ondergang wordt bedreigd maar men moet die ver plichte sluiting toch niet zoover door willen drijven, dat daarmede een groep burgers en toch waarachtig de slechtste niet het brood uit den mond genomen wordt. Dat zijn die winkeliers, die 't voor 'n groot gedeelte moeten hebben van den verkoop in de latere avonduren, in de uren nd 8 uur: de banketbakkers en zij, die een zaak in con sumptieartikel an drijven Voor ons, banketbakkers, is de 8-uurslui- ting een strop. In den goeden tijd, toen er veel geld ver diend werd door iedereen, kon wellicht ook een banketbakker den verkoop in de avond uren wel missen, althans voelde hij het ge mis niet zoo erg, maar thans, nu alles min dert, ook zijn inkomsten, nu ziet hij in den avondverkoop het eenige middel om den dagverkoop aan te vullen en zoodoende nog een bestaan te vinden ondanks de drukken de lasten van hooge loonen, belastingen enz die op het bedrijf rusten. Wie toch heeft in 's hemelsnaam het recht om hem, die doorgaans een goed vakman is, een bestaan te onthouden? En dat wordt gedaan als men ons den verkoop in de avonduren onthoudt. Of wij schade hebben van de 8 uur-slui ting? Dezen zomer was een gezelschap uit Bus- sum in Haarlem op uitstapje en dineerde bij Brinkman. Ik wist dat die heeren bij mij zouden komen om inkoopen te doen vcor vrouw en kinderen, die thuis waren geble ven. Ik waarschuwde ze om half acht dat ik om acht uur sluiten moest en kon toen nog een mooien omzet doen, maar tevens vroe gen ze mij of men in Haarlem krankzinnig is om banketbakkers te dwingen 's avonds 8 uur te sluiten. En inderdaad: een reiziger, die naar den trein gaat of daar vandaan komt, wil nog wel eens een snoeperijtje meenemen voor zich of voor zijn huisgenooten. Heeft u dat zelf r.ooit eens ondervonden? En wanneer een wandelaar of iemand, die naar den schouwburg of van de» bioscoop komt, voor de glazen van mijn banketbak kerswinkel staat, komt bij hem of haar de lust op eens wat mede te nemen. Die klan ten heb je als je in dc avonduren open bent en ben je kwijt als je .n de avonduren een zaak hebt, die gesloten is. En ook u. die in de avonduren onverwjehts visite krijgt en nog wal snoeperij zoudt willen hebben, gaat daar den volgenden morgen niet meer voor naar den banketbakker Dat alles is schade voor ons. Wij moeten het van den avond verkoop ook hebben. Of dat gemis van avondverkoop aanzien lijk is? Een voorbeeld, waaruit blijkt hoi juist de komende en gaande man des avond: in ons bedrijf beweging brengt is wel dat ik vroeger 300 a 400 gevulde koeken ver kocht en thans vijftien, zestien in de week. Ook tabletten chocolade verkoop ik aan zienlijk minder, en gebakjes. Het nadeel taxeeren is mocielijk, maar misschien hebben zij wel gelijk, die den avondverkoop op 40 procent taxeeren van de inkomsten per dag. Ja, maar, zeggen de tegenstanders er zijn zooveel bezwaren verhonden aan het toela ten van uitzonderingen Hoe moet gecontro leerd worden of de winkels, die open zijn niet eens een artikel verkoopen dat een winkel, die gesloten moet zijn, ook verkoopt. Accoord, dat er bezwaren zijn tegen het toestaan van uitzonderingen, maar voelen die argumenten-fabrikanten dan niets voor mijn bezwaar: dat ik door dezen maatregel doodgedrukt wordt; telt het dan niet meer mede dat een groep nijvere menschen, die dagen ploeteren en willen ploeteren om aan hun gezin een boterham te verstrekken in hun pogingen daartoe worden lamgeslagen door een verordening, die hun de keel toe knijpt. Welk kwaad doe ik toch als ik gebakjes, koeekjes, chocolade verkoop, een be drijf, waarin ik voor mij en de mijnen het dagelijkscb brood verdien? En denkt gij dat ik mij vereenigen kan met het denkbeeld dat ik een misdadiger ben als ik 's avonds na 8 een taartje of koekje verkoop, ik kan dat niet, ook niet al bedenk ik daarbij dat ik op die manier medehelp op de ge makkelijkste manier de verplichte winkel sluiting te handhaven en mijn buren een rus- tigen avond bezorg. Vergeet toch niet dat de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1