cadeaux 'tentoonstelling A I 1 Donderdag 20 December 1923 Uit het Vaticaan. „NIEUWE HAARL. COURANT" VISITEKAARTJES 46ste Jaargang No. 14318 MT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB UIT DEN OMTREK. ZAANDAM. ASSENDELFT. IJMUIDEN. GEBOUW „ST. BAVO" SMEDESTRAAT 23 TOEGANG VRIJ. g BEVERWIJK. VINKEVEEN. EDAM, EGMQND-BINNEN. MIJDRECHT. NIEUWKOOP. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem BERICHT. Hiermede brengen wij ter kennis aan onze abbonné's, dat door ons is aangesteld als agent van de NIEU WE HAARLEMSCHE COURANT te EDAM, de Heer P. BEEMSTERB0ER, Nietrw Vaartje 170 En te MONNIKENDAM, de Heer DiRK GREUTERS, Weesland. Voor abonnementen, advertentiën, alsmede drukwerk, wende men zich tot onzen agent. DE ADMINISTRATIE. HILLEGOM. Ingezonden Mededselingen Fa. ANTON DE ROOM ANEGANG 14 - TELEF. 560 KANTOORBOEKEN, DIVERSE LINIATUREN VOORHANDEN UITHOORN. NOORDWIJK. L/ De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f ".25 Per Kwartaal J 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetalingf 3-58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. HET CONSISTORIE. Onze Romeinsche correspondent seint 20 Dec.: Dezen morgen had in het Vaticaan het geheim Consistorie plaats. Nadat de H. Vader de consistoriezaal was binnen getreden en had plaats genomen op den troon, bleef Z. H. alleen met de Kardinalen en sprak de consistoriale redevoering uit. Na de redevoering van den Paus, publi ceerde deze de nieuwe Kardinalen, Aure- lius Gal li en Evaristus Lucidi. Onmiddel lijk daarna begaf zich de secretaris van Kard. Gasparri naar de woning der nieuwe Kardinalen om hen de brieven hunner be noeming, alsmede het rooden kapje te brengen en hen uit te noodigen Zaterdag in het Vaticaan te verschijnen, waar de H. Vader ben de roode Kardinaalsbonnet zal opzetten, alsook Zondag 23 Dec. het openbaar consistorie bij te wonen, waarin de Paus hun den Kardinaalshoed zal over handigen. Na de afkondiging der Kardinalen pu bliceerde de Paus de nieuwe Bisschoppen, die zoover tegenwoordig, van Z. H. de teekenen hunner waardigheid ontvingen. De nieuwe Bisschoppen gingen daarna een bezoek afleggen bij den Kardnaal-Staats- secretaris, bij den Kardinaal-Deken van het H. College en begaven zich naar de Basiliek van St. Pieter om te bidden op het graf der Apostelvasten. Mevr. Spronk-Coerse juicht het toe, maar zou toch gaarne zien, dat voorbij den Weer- paal de Zuiddijk ook opgeknapt werd. De heer Emmer sluit zich hierbij aan en zegt, dat de Blukerstraat ook wel 3 of 4 meter verbreed kan worden. Wethouder Verbeek zegt, dat ook de Blukerstraat de aandacht heeft van B. en W., maar dat de raad eenig geduld moet beoefenen. De onderhandelingen daar over zijn in 'n voorbereidend stadium. Wat den Zuiddijk betreft, is het zeer moeilijk, om dat de stukjes grond voor de huizen geen eigendom is van de gemeente, ook daaraan wordt door B. en W. gewerkt om tot over eenstemming te komen. (Aangenomen). Prae-advies op het adres van het bestuur van de Centrale Ambachtsschool, inzake dat de sneeuw niet zoo gauw zal vastzitten aan de straten, door zout en scherp zand te strooien. t De Burgemeester zegt, dat de politie niet direct handelend is opgetreden, maar thans zijn er orders, dat de politie strenger moet optreden, want ook de burgerij moet haar plicht doen, waarna Mevr. Bolding snedig opmerkt, dat dan de politie achter haar broek moet worden gezeten. (Algemeen gelach). De heer Plooijer vraagt nog om een be drag van de werkverschaffing ook aan dit doel te besteden. Hierna sluiting. Het Zaandnmsche Postkantoor. Het nieuwe post- en telegraakantoor alhier, dat in September 1918 in gebruik werd geno men, na eerst ruim een jaar leeg te hcoben gestaan, wijl het kort na de voltooiing bleek te verzakken en scheuren vertoonde, zal thans, nu blijkt dat repareeren niet meer subsidie voor een cursus in Eerste Hulp bij mogelijk is, en het verzakken gevaar begint Bedrijfsongevallen.^ 1 -j- x_„i-»._ Mevr. Bolding-Knippel wil dit toestaan, omdat het goed is voor de jongens om met hun vak ook den cursus mede te „.aken. Gemeenteraadsvergadering van Dinsdag 18 December. Voorzitter de Burgemeester K. ter Laan. Afwezig de heer A. J. v. Velsen. 1 va cature. De voorzitter benoemd een commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Linzel. De Heer Emmer brengt rapport uit, dat de commissie tot toelating besluit. De se cretaris leidt dan het nieuwe raadslid bin nen. De hr. Linzel legt dan den vereischten eed af, waarna de voorzitter hem verzocht plaats te nemen. Dan richt hij eenige har telijke woorden van afscheid, naar aanlei ding van het bedanken van den heer Kruij-' ver en memoreert, dat de heer Kruijver was een scherpzinnig en ijverig raadslid, in den korten tijd, dat hij dagelijksch bestuur der was, heeft hij zich ook als zood. leeren kennen, maar daarnaast was het ook een man van beginsel, een flinke A.-R. Hij sprak den wensch uit, dat de geschokte ge zondheid van den heer Kruijver in die mate zou verbeteren, dat hij nog eenmaal weer :n staat zal zijn om zijn oude functie te aanvaarden en daarnaast, aldus tot den heer Linzel, begrijpt u, dat naast het hartelijk woord van welkom, hetwelk ik u toeroep, welk een verantwoordelijke taak gij op uw schouders hebt genomen. Ik spreek den wensch uit, dat u moge zijn een waardige opvolger van den heer Kruijver. Het zijn ernstige slagen, die de gemeente treffen, door het heengaan van verschillende raads leden, en in verband hiermede noemt hij den heer Kruijver den oudsten en straks ook den heer v. Velsen, zijn vertrek staat voor de deur, hij hoopt, dat nu eens een gunstige wending moge aanbreken. Ingekomen stokken. Van Gedeputeerde Staten, dat de veror dering op de woonwagens is goedgekeurd. Een adres van de bewoners van den West- zanerdijk om een betere wegverlichting. B. en W. stellen voor een afwijzend prae- advies, gezien de booge kosten. -- De heer Plooijer is het niet eens met B. 1 *abneken va" Bordeaux een opdracht heb- en W. Hij wijst op de gevaren, die deze jfegeven aan de firma Clunger in Dort- verkeersweg oplevert, gezien het drukke mu "ok za er voorloopig geen kans auto-verkeer en wil besprekingen voeren ?vezen °,m f»as te betrekken van het met de gemeente Westzaan, daarom wil hij {IOOS°v,en"edrijL Tegen het voorstel, om hot alsnog de zaak in de Commissie van Open- ln !3ar 'e 'ossen. heeft spr. geen be- bare Werken bespreken. 1 z™aar' "V*"" raet duidelijke gegevens zet hij De heer Kronenberg vergelijkt den West- een' ai een aflossing in 5 jaar zonder zanerdijk met de Westzijde en zegt, als I "«^aarlijke reden kan geschieden. Met dit daar de verlichting zoo beroerd was, dan j s,r,5 eam kan ook in de toekomst de nacht- zou het zeer spoedig verholpen zijn, want j arbcjd worden afgeschaft en aan arbcids- er heerscht gewoonweg een Egyptische j kracblen Z*1 het een belangrijke besparing duisternis na 12 uur 's nachts en vooral ljeye"' om de bange vrees weg te nemen, De heer Kroonenberg vindt zulks niet noodig, oindat de regeeringsmaatregelen al scherp genoeg zijn. Dr. Pelt bestrijdt het voorstel-Bolding. want het is weggegooid geld. Als de jongens op la teren leeftijd komen, kunnen ze altijd nog zoo'n cursus meemaken. Wethouder Fernie is het eens met Dr. Pelt. Ook hij is er tegen. Het adres gaat dus naar B. en W. voor prae-advies. Prae-advies: Malariabestrijding. Crediet voor den aanleg van straten op een terrein aan de Havenstraat, en aanvraag om een rentedragend voorschot uit Rijks- I kas, ten behoeve van dien straataanleg. Tijdelijke geldleening dienst 1924. Uitbreiding Gasfabriek. De heer de Ruijter wil dc afschrijving van het benoodigd kapitaal in 10 jaar plaats doen vinden, inplaats van in 5 jaar. De heer Prins brengt hulde aan Wethou der Kamphuijs voor de democratische ma nier, waarop de Wethouder is te werk ge gaan, omdat hij met de menschen uit het bedrijf zelf is gaan kijken naar de gasfabrie ken, die het kameroven-systeem in bedrijf hebben. Voorts waarschuwt hij den raad om voorzichtig te zijn, in verband dat men in de toekomst het gas zal kunnen gaan be trekken van het Hoogovenbedrijf en hij is ook bang, dat de afschrijving in 5 jaar mis schien een belemmering kan zijn in de toe komst voor gasprijsverlaging. De heer Brinkman vraagt den heer Prins op grond, waarvan hij vermoedt, dat 't glas goedkooper van het Hoogovenbedrijf is te betrekken. Dit kan de heer Prins niet be vestigen, evenmin als ik het bestrijden kan, maar aan den Wethouder vroeg hij, of dit Hoogovenbedrijf al concessies aan de ge meente had gedaan, na de laatste onder handelingen met genoemd bedrijf. De heer Emmer sluit zich grootendecls aan bij het gesprokene door den heer Prins, maar zegt hij, de bedrijfszekerheid eischt, dat we dergelijke stappen doen, omdat wc ook in de toekomst van Velsen niet zeker zijn, en de cokes breek- en sortcermachine die moet toch komen. Mevr. Spronk-Goerse zegt, als de cokes harder wordt, zooals beweerd wordt, zal de productie gas minder worden. De heer Plooijer is ook tegen de aflossing in 5 jaar en wijst er vooral op, dat er bij dit werk toch vooral met werklooze Zaan- schc arbeiders wordt rekening gehouden. Wethouder Verbeek geeft zich, na dc toe lichting, gewonnen voor de voordracht. Ook hij voelt veel voor de aflossing in 10 jaar. Wethouder Kamphuijs zegt al een heel gemakkelijke taak te hebben met de verde- Higing van dit voorstel. Hij wijst de hulde, door den beer Prins, want wat ik deed, beschouwde ik als plicht. Dan zet de wethouder in een helder be toog de voordeelen uiteen van het systcera- Clunger boven het systeem-West en als be wijs, dat het systeem wel goed is, bewijst dan ondanks de tegenwoordige haat tus schen Duitschland en Frankrijk, toch de gas- op te leveren, definitief worden gesloten. Het kantoor zal voorloopig worden ver plaatst naar het voormalige gebouw van den Raad van Arbeid. 's morgens is dit ook zeer lastig, de men schen daar betalen ook belasting, dus moet de gemeente ook voor verlichting zorgen. Wethouder Verbeek begint met te zeggen, dat de lantaarndebatten zoowat een histo rische vermaardheid krijgen. Er zal wel wat te wenschen steeds overblijven. Hij zegt, dat de vergelijking van den heer Kroone- berg niet op gaat, maar voelt wel wat voor het voorstel van den heer Plooijer, om de zaak eens met de gemeente Westzaan te bepraten, daarom nemen B. en W. het prae- advies voorloopitf terug. Adres van den heer K. Willemse, om de leverantie van politiekleeding tot in deze gemeente le beperken. B. en W. zegt, dat dit steeds bij een openbare inschrijving geschiedt en dat ze dus niet van de bestaande regeling afwij ken. Verzoek van den heer S. Hulstra, om eer vol ontslag als onderwijzer aan school 9, wordt verleend. Adres van den Bond van Kermisvakge- nooten om het sluitingsuur der spellen te bepalen op 1 uur 's nachts. B. en W. adviseeren afwijzend. De hceren Dil en Prins bepleiten voor 1 uur-sluiting. B. en W. houden vast aan de bestaande regeling. Aldus wordt besloten. Rapport Geneeskundige dienst voor ken nisgeving aangenomen. Voorstellen van B. en W. Verordering op den verkoop van bevro ren vleesch. (Aangenomen). Overname van de eerste brug in de Haal- dersbroekdwarsstraat. (Aangenomen). Crediet tot het vernieuwen van die brug. (Aangenomen). Ingebruikgeving van een gedeelte van de Burcht aan D. v. Dam. De heer Dorjec kan zich met die voor dracht niet vereenigen, om principieele re- lenen. Hij is er tegen, omdat er velen er gernis aan hebben, als daar zoo n lucht- schommel den geheelen Zondag draait. De heer Brinkman zal tegenstemmen Moeder cursus. Door het bestuur van W. K. wordt nogmaals een poging aange wend om voor het Zuid-Einde een rnoedev- cursus te organiseeren, onder leiding van mevr, L. G. van Vuuren te Alkmaar. De deelname aan den cursus is gratis. Personalia. Uit de 126 sollicitanten naar de betrekking van directeur deT Kaas- fabriek „De Hoop", was oen drietal op gemaakt. nl. No. 1. de heer Olivier, van Lutjewinkel; no. 2. J. Nobel, te Hemelen (Friesland), en No. 3. Radema, te Leeu warden. No. 1 der voordracht, de heer Olivier, van Lutjewinkel, is benoemd. Gymnastiek. De Gymnastiekvereenigtjig W. I. L. met haar damesafdeeling „T'halia' gaf Zondag een uitvoering voor de dona teurs, Na den traditioneelen opmarsch opende de presidente, mej. C. Kleyn, dezen avond, waarbij zij haar leedwezen uitsprak over het feil, dat de afdeeling „heeren van W. I. L. steeds kleiner werd en nu is gere duceerd tot zegge 4 leden. Spr. hoopte dat weer spoedig eenige heerenloden zouden ingeschreven kunen worden. Daarna sprak zij eenige waardeerende woorden tot den heer Dorjee voor zijn goede leiding en over handigde hem een fraai bloemstuk. Een 14- tal nummers werden zeer mooi en correct uitgevoerd: de uitvoering strekte den direc teur tot eore. Door de jeugd werd nogal wat herrie gemaakt; dit moet voortaan voorko men worden. Goed algeloopen. Aan de Visachcrs- haven geraakte een paard, gespannen voor een wagen van de Vereen. Steenkolen handel, op hol. Op den bok zaten twee personen, die, nadat de wagen tegen een lantaarnpaal vloog er afvielen, gelukkig zonder letsel te bekomen. Op de Trawler- kade werd het paard gegrepen door A. Z. en doordat de wagen tegen een meerpaal vloog, liep alles goed af, anders was alles zeker nog in de vlsschershaven terecht ge komen. Sloom-loodsboot gesband. De stoom- loodsboot No. 3 heeft binnen dc pier Ja alhier de ketting van een der roode boelen in de schroef gekregen. Nadat bet anker was uitgeworpen; kwam de sleepboot „Titan",- .- ter assistentie, doch tengevolge van hei v?°,r$a Ija *c,'c" betreft, reeds bij Ro breken van de sleeptros geraakte de No. 3 h?'u,< van 5iDl=- 1916 No- ^erd tegenover het badhuis op het strand. j beslist, aat de overtreding van art. 21 der Nader vernemen we nog. dat een red- Gemeentewet door een raadslid tijdens een dingsboot heeft getracht de opvarenden te P roaÊ®re 71 mgspenode, geen grond ople- redden. doch deren weigerden het schip te ver' vo°' vervallenverklaring, besloot dc - raad dat geen termen aanwezig zijn om den heer Zwager van het raadslidmaatschap ver- Naar mijne overtuiging, wist men in de zaak van den heer Zwager, dat al het overige ijzerwerk, dat ik daar haalde, ook voor dat gemeentewerk bestemd was. 2. Cornells Jozephus Duin, metselaar, wonende Schans 1 te Beverwijk, die ver klaart! Mijn broer Hendrikus Duin heeft in October 1922 voor rekening der gemeente een garage gebouwd. Als mijn broer er niet waSl had ik de leiding. Op zekeren dag, dat zal tusschen half October en half Novem ber 1922 geweest zijn, beeft mijn broer mij in den winkel van den heer Zwager doen halen, scharnieren, ringen en bouten, be stemd voor die garage. Ik werd in den win kel geholpen door Gerrit Langendijk, die mij de goederen eerst niet wilde geven, omdat hij dacht, dat ze voor mij waren en ik aan hem nog een troffel moest betalen. Ik zeide hem' toen, dat het bestemd was voor de ge meente-garage van Hein Duin, waarop ik toen de goederen kreeg. Ik meen, dat een van de zonen van Zwager hierbij tegenwoor dig was, althans hij bevond zich in het kan toortje (vertrek) naast den winkel. 3. Gerrit Langendijk, winkelbediende, wonende Baanstraat 23, die verklaart; Ik kan mij nog goed herinneren, dat H Duin in October 1922 aannemer was voor het bouwen van een garage voor de gemeente. Ook weet ik dat Kees Duin in dien tijd bij mij in den winkel geweest is om ijzerwerk te halen, doch zonder te zeggen, waarvoor dat ijzer werk bestemd was. Ik heb dat ijzerwerk toen aan Kees Duin geweigerd, om reden hij nog schuld bij den heer Zwager had. Het ijzerwerk is toen later door Hein Duin opge haald, zonder dat ik echter wist waarvoor het bestemd was. 4. Ignatius Joseph Zwager, wonende Zee weg 124 te Beverwijk, die verklaart: Het is mij bekend, dat Hein Duin in October 1922 aannemer was van de te bouwen gemeente- garage aai-de Tulpstraat. Duin is in dien tijd bij mij geweest om vijf ramen te bestellen voor die garage. Ik wist, dat mijn vader als gemeente-raadslid die ramen niet mocht leveren. Ik vond het echter jammer om de winst te laten schieten en heb ik toen in overleg met mijn broer die ramen voor eigen rekening aan de fabriek te Vaassen besteld. De ramen zijn toen rechtstreeks vanaf de fa briek naar het werk aan de Tulpstraat gezon den. De „zaak" stond hier geheel buiten en was dit aan Duin ook bekend. Duin heeft van de „zaak" ook geen rekening ontvangen. Toen Duin een rekening voor de „zaak" kwam betalen heeft hij gelijktijdig met mij afgerekend. Van de levering van andere ijzerwerk voor die garage kan ik mij niets met zekerheid herinneren. 5. Cornelis Anthonius Zwager, wonende Zeeweg 124, die verklaart: Ik weet mij nog wel te herinneren, dat H. Duin in October 1922 aannemer was van de te houden garage voor de gemeente. Met mijn medeweten is er geen ijzerwerk, bestemd voor die garage in mijn zaak afgeleverd. Ik geloof ook niet dat mijn personeel zulks zal gedaan hebben, daar zij niet mogen leveren als ze weten, dat het voor gemeentewerk bestemd is. Wel is mij medegedeeld, dat mijn zoons voor dat werk vijf ijzeren ramen aan de fabriek te Vaas3e hebben besteld. Dit hebben zij ech ter voor eigen rekening en buiten de „zaak" am gedaan. Oorspronkelijk wist ik van deze bestelling niets af en hebben mijn zoons mij dit eerst later medegedeeld. Waarvan door mij Burgmeester op afgeleg- den ambtseed is opgemaakt dit relaas. Na twee tiur breedvoerige discussies ge houden tc hebben, waarbij de voorzitter nogmaals aanhaalde wat op de vorige ver gadering was medegedeeld, wat de thans voor het aanwerven van ABONNEMENTEN op de Geopend tot en met ZATERDAG 22 DEC. van 2 nar 's mid dags tot 10 uur 's avonds verlaten. Men hoopt hedenmiddag, bij hoog water, met sleepbooten a-an het bureau Weismul- ler, bet schip vlot te maken. GEMEENTERAAD. Spoedeischzndc vergadering. dat het de gasprijsverlaging zal tegenhou den, zegt spr., dat in het begin van het vol gend jaar een voorstel dienaangaande den raad zal bereiken. De heer Plooijer wil toch maar die 5 jaar veranderen in 10 jaar. Ook de heer Prins wil dat vast zetten. De heer Brinkman legt nu de verklaring af, dat hij voor het voorstel zal stemmen. De heer Kelder spreekt nog over de werkverschaffing en hij is bang, dat dit weer niet goed zal gaan, want, zegt hij, als aan Nederlandsche fabrikanten het werk wordt opgedragen, bestellen die het weer in Duitschland, omdat het daar goedkoo per is. De Wethouder antwoordt, dat de firma Clunger toestaat, dat alles wat gemaakt wordt in Nederland en dienstig is van Ne derlandsche Firma's zal worden betrokken, doch enkele dingen zullen uit Duitschland moeten komen, omdat ze hier niet vervaar digd worden. Dat er zooveel mogelijk Zaan- sche arbeiders aan zullen werken, staat spreker borg. Daarna zegt spr., dat B. en W, den termijn van aflossing op 10 jaar overnemen, maar wil genotuleerd hebben, dat met cijfers is bewezen, alsdat de aflos sing in 5 jaar geen nadeelige gevolgen heeft. Nadien volgde de benoemingen en tot slot kregen we 2 interpellatie's. De heer Dorjec wijst er op, dat de oude raad een besuit heeft genomen, om bij de benoemingen de sollicitanten niet aan huis te ontvangen, nu is er een nieuwe raad, dus er zal ook een nieuw besluit moeten ge nomen worden, want misschien zijn er nu wel heeren, die daar prijs op stellen. De voorzitter antwoordt, dat een inter pellatie 3 dagen van te voren aangevraagd moet worden, anders kunnen ze pas in de volgende raadsvergadering beantwoord worden. vallen te verklaren. Tegen stemden de heeren Hergarden, Pat- tes en Eijking, Hierna werd de vergadering gesloten. Brand. Bij een bewoner van de Kerk straat ontstond hedenmorgen een begin van band, doordat het 4-jarig zoontje, spelende nv VTïuc-CTir TWArra Tet cen branden<!e lucifer, in aanraking KWES-IF ZWAGER, kwam met een gordijn, waardoor dit vlam- Gisterenavond werd een spocdeischende vattc Doo, eenige voorbijgangers werd dc vergadering gehouden. brand opgemerkt en ergervoorkomen. x j 11 ,5PïT!l xrer, v.erfiadcnn? WCrd m5 i Mishandeling. - Proces-verbaal is opge- gedeeld dat de Notulen gereed waren, doch j maakt wcgens mishandeling tegen S. Deze bleven liggen voor de volgende vergadering. had ruzie met K. S. trok zijn mes en bracht Hierna werd de openbare vergadering geslo- j£. ecn crn3tige wondc toe m dcn die ten en gmg de raad over m Comité Gene- door dc dokters Muvs van de Mofer en Boon raai ter behandeling van punt 1 der agenda, verbonden werd. Na de heropening kwam aan de orde punt 2, zijnde het voorstel om een leening aan te gaan. tot een bedrag van 36.000. Deze geldleening werd met meerderheid van stemmen goedgekeurd. Dan kwam aan de orde de zaak omtrent het raadslidmaatschap van den heer Zwa- Diefstol. Bij de politie is aangifte ge daan van het vermissen van ongeveer 160 uit de woning van de wed. V. Dc politie stelt een onderzoek in. Uitvoering. Op 26 en 30 December zal hier worden opgevoerd een operette in zes bedrijven. Aan instudeering en costumeering wordt bijzonder veel zorg besteed. Dal be looft een paar avonden van gepaste en ver edelende ontspanning. Drankbestrijding. De Mam-Vereemging houdt op Zondag 23 Dec. een algemeene vergadering in het Vincentiusgebouw. Waterleiding. Eindelijk is de kwestie, die een paar jaar geleden zoovee! pennen in beweging bracht en zooveel hoofden heet maakte, opgelost. Was de meerderheid in den raad teen heftig gekant tegen aansluiting bij het orovinciale waterleidingsnet, in de Maan dag gehouden raadsvergadering werd na een korte en kalme beraadslaging met 4 tegen 2 Plotselinge dood. Alhier is olotseling door hartverlamming overleden een 14-ja- rig meisje, genaamd Adriaantje Griffioen. Burgerlijke Stand. Geboren: Paulus Bar- tholomeus, z. v, A. Rijn en C. M. Baas, Ondertrouwd: G. v. d. Linden, 23 jaar en T Verhoek, 20 jaar. C. Verhoef, 23 jaar, en G. Vossestein, 22 jaar. Getrouwd: H. Langelaar en N. Stoof. Overleden: Adriaanije Griffioen, 14 jaar. Door de leden van de Burgerwacht werd een personecle schietwedstrijd ge houden. De uitslag hiervan was: Klasse A. Ie prijs, A. Hoeserweij, 112 punten in 47 sec.; 2e pr., R. Doornenbal, 111 p, in 49 sec.; 3. Al. van Rijn, 110 p. in 40 sec.; 4. Jac. van Selm, 110 p. in 41 sec.; 5. P. van Zwieten, 110 p. in 52 sec.; 6. W. Fokker, 109 p. in 42 ces.; 7. Joh. Stijvers, 109 p., in 46 sec.; 8. L. van Asselen, in 53 scc.; 9. J. Spanraaij, 107 p. in 49 scc.j 10. A. Doornebal, 106 p. in 33 sec 11. Jac. Kastermans, 106 p. in 48 sec.: 12. P. Koster, 106 p. in 49 sec.; 13. T. van Sper.gcn, 105 p. in 47 sec.; 14. H. Cycteer, 105 p. in 55 sec.; 15. H. v. d. Plas, 104. p. in 41 sec,; 16. R. van Selm, 104 p. in 45 sec.; 17. J, van der Plas. 101 p. in 47 sec.; 18. J. Verhoek. 103 p. in 41 sec.; 19. Jan van Selm, 103 p. in 50 sec.; 20. J. Kastermans Sr., 102 p. in 48 sec.; 21. C. de Kruijff, 101 p. in 52 sec.; 22. D. Mulehhuijsen, 100 p. in 49 sec.; 23. Jac. v. d. Zon, 100 p. in 50 sec.; 24. J. Lange- laar, 100 p. in 51 sec.; 25. N. Oudshoorn, 100 p. in 61 sec.; 26. C .de Haan, 99 p. in 49 sec.; 27. C. v. d. Linden, 99 p. in 58 sëc.; 28. C. van Rijn. 98 p. in 43 sec.; 29. H. Kooijman, 97 p. in 52 sec.; 30. C. Eliris, 97 p. in 60 sec.; 31. W. van Beek, 89 p. in 64 sec. Klasse B. I. II. J, Lutz, 111 p. in 62 sec.; 2. P. var Asselen, 109 p. in 58 sec.; 3. G. van der Plas, 108 p, in 44 sec.; 4. C. van Asselen, 108 p. irf 54 sec.; 5. C. v. d. VHct, 106 p. in 76 sec.; 6. J. Oudshoorn, 99 p. in 53 sec.; 7. K. Koefeman, 99 p. in 59 sec.; 8. Frans van Rijn, 98 p. in 66 scc. De prijzen werden 's avonds in hotel Kocleman uit gereikt. Jongelingen van 16 tod 18 jaar, die zich willen verbinder, bij de vooroefeningen van j den Vrijwilligen Landstorm ter verkrijging van 4 maanden verkorten diensttijd, kun nen daaromtrent inlichtingen inwonnen en wel op a. s. Vrijdagavond 21 December van 79 uur in de zaal van het hotel Koeleman. ger, waaromtrent wij reeds het vorstel mede- el,=a,^en'n^ |®mc«alecersoneel. Maandagavond vergaderde in het Heerenlo gement de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, om te overleggen, v/at gedaan kon worden tegen het in de vorige vergadering van den Raad genomen besluit inzake de korting op dc salarissen, het stopzetten van de periodieke verhoogingen voor twee ambtenaren en het verminderen van den kindertoeslag. Aan de oproeping hadden 52 personen gevolg gegeven. De besprekingen leidden tot het volgen de: Aan heeren Gedep. Staten zal een adres worden gezonden om te verzoeken, het raadsbesluit niet goed te keuren en dus geen goedkeuring te hechten aan de ge- «eente.-begrooting en die der gasfabriek voor 1934; afschrift van dit adres zal worden gezon den aan de vereenigingen en bonden, met verzoek, die te steunen; het zal voorts aan dan Raad worden medegedeeld. Besloten werd tot oprichting eener ver- ••niging van ambtenaren en werklieden deelden. Hierover deelde de voorzitter mede dat het voorstel nog niet op de agenda stond vermeld, daar bet nog zoo jong aan de raads leden was toegezonden. De voorzitter stelde daarom voor dit tot een volgende vergadering uit te stellen. Dit voorstel werd in stemming gebracht, en verworpen, zoodat het in behandeling geno men werd. De voorzitter las het volgend relaas voor: Overeenkomstig het daaromtrent beslotene ln de vergadering van het College van B. en W. van Beverwijk, gehouden 4 December 1923 betreffende het feit waardoor het raadslid C. A. Zwager, in strijd met art. 24 der Gemeentewet, leveringen zouden zijn gedaan ten behoeve van de gemeente, is door mij Burgemeester van Beverwijk, in tegenwoordigheid van den inspecteur van politie, na betrokken personen er op te hebben gewezen in deze de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen gehoord: 1. Hendrikus Wilhelmus Duin, timmerman wonende Jan Alsweg 2 te Beverwijk, die verklaart: Ik ben aannemer geweest van h*t voor rekening deze gemeente bouwen van «en garage voor de sproei- en vrachtwagen, welk werk heeft plaats gehad tusschen 24 October en half December 1922. De daarvoor benoodigd geweest zijnde ijzerwerken, als vijf ramen, sloten, krukken, in één woord al het hang en sluitwerk, zijn door mij gekocht bij den heer Zwager en ook betaald, blijkens de kwitanties die ik u ral laten zien. Veel van dit ijzerwerk is door en W. over het schoonmaken der straten bij den jongsten sneeuwval. Wat is de reden dat bij den jongsten omdat de pachtprijs, volgens hem, te laag sneeuwval zoo weinig aan het opruimen is bedongen is, inplaats van 400, had het r.instens 600 moeten zijn. De voorzitter antwoordt, dat hij wel weet, dat een gedeelte der bevolking er tegen is, maar de meerderheid is er wel voor. Het voorstel wordt aangenomen met 15 5 stemmen. Tegen slemden Brinkman, Linzel, Kroo nenberg, Dorjec en Kan. Verbetering van den Zuiddijk, De heer Plooijer stelt drie vragen aan B. j mij persoonlijk of door mijn broer Corn. Duin gehaald ia den winkel van Zwager. Zij die mij in den winkel hielpen, hetzij Langendijk of een der zonen van den heer Zwager, wisten, daar ik toen geen ander werk onder handen had. dat het ijzerwerk benoodigd was voor den bouw van de garage voor dfc gemeente. In het bijzonder geldt zulks de levering der vijf ijzeren ramen door mij besteld aan een der zonen (ik meen gedaan? Zijn B. en W. bereid om in het vervolg daar eerder aan te beginnen? Is het sneeuwruimen geen welkome gele genheid tot beteugeling der werkloosheid? De wethouder van bedrijven geeft dan Ignatius) van den heer Zwager, tegen wien een overzicht van een aantal jaren, wat er ik toen gezegd heb „reken er op, dat ze be- gedaan is voor het sneeuwruimen en daar uit blijkt, dat er steeds meer aan gedaan is. Evenwel zijn er maatregelen genomen, stemd zijn voor de garage van de gemeente, dus ze moeten zoo spoedig mogelijk geleverd worden." dienst der gemeente Edam, speciaal met het doel de belangen dier ambtenaren en werklieden tc behartigen. Een voorloopig beetuur werd aangewezen om statuten en reglement te ontwerpen. Aan eene commissie nit de aanwezigen werd opgedragen te onderzoeken, op welke wijze besparing is te verkrijgen bij het in- koopen van levensmiddelen. Hartelijk stemde de vergadering in met de hulde, gebracht aan den burgemeester voor zijn krachtig pleidooi voor de ambtenaren en werklieden, aan de heeren Scha ger. en v. Niftrik voor hun steun en aan den heer W. Pooijer voor zijne houding tegenover dit besluit. De mededeeling, dat de heer Scbagen zich reeds tot heeren Gedep. Sta ten had gewend, werd met groote instem ming vernomen. Posterij. De nieuwe postbode houdt tweemaal per dag een uur kantoor voor be handeling van postzaken, en wei 'smiiddags van 12 tot 1 uur en van half 4 tot half 6.. De binlichtingen hebben plaats 's morgens om half 7 en 'snvondis om half 5. Naar wij vernemen is onze plaatsge noot den ZeerEerw. Pater Brocardus de Vlieger O. Carm. werkzaam, in de Missie van Brazilië overleden. Aug. 1.1. vierde Zijn Eerw. zijn zilveren priesterfeest nog. In de laatst gehouden raadsvergadering werd benoemd tot hoofd der O. L. School al hier, den heer H. G. Dokkum, thans hoofd der school te Moerdijk, De inlijving der dienstplichtigen der lichting 1924 is geregeld als volgt: In het tijd vak van 2125 Maart 1924 bij het 10e Reg. Reg. van het le Reg. Huzaren, garnizoen Amersfoort, G. van Heiligenberg; in het tijd vak van 21—25 Maart 1924 biihet 10e Rcg. Inf. Ede, A. Kersbergen en G. J. Verhaar; in het tijdvak van 16—20 April 1924 bij het 5e Reg. Veld Art. (onbereden) garnizoen Amersfoort, W. dc Ouden; in het tijdvak 1 5 Juni 1924 bij de 2e Comp. Hospitaalsol daten. garnizoen Utrecht E. N. van Loo en bij de eerste, tweede of derde Schoolcompagnic van het Reg. Vesting Art., garnizoen Naar- den, A. M. Stam, H. J. Woerden en H. Zui- dervaart; in de tijdvak van 15 Oct. 1924 bij het 10e Reg. Inf. Ede, G. Bakker; bij de treinafd. IV Art. Brigade (bereden) garnizoen Utrecht, Ch. Klinkenberg en bij het le half Peg. van het Reg. Huzaren, garnizoen Amers foort, D. Verwij; in het tijdvak van 1620 Oct. 1924 bij het V Reg. Veld Art. (onbe reden) garnizoen Amersfoort J. C. Zelden- huis. Geheime Distilleerderij. Door de politie is een inval gedaan ten huize van Gebr. de Barometerstand 10 uur vm 768, Vooruit. OPGAVE VAN: pige vaststelling Rekeningen van het Distri butiebedrijf over 1919, le halfjaar 1920. Verlies- en Winstrekening 1 Juli 1920 tot liquidatie-balans, c. Voorloopige vaststelling Genieenlerekcning 1922, en opnieuw vaststel ling Gemeenlerekeningen 1918, 1919, 1920 en i921. Hillegomsche IJsclub. Deze verecnigink hield in hotel Sistermans haar jaarvergade ring die vrij goed bezet was. Wegens afwezig heid van den vorzitter werd de vergadering geleid dor den heer M. Koek. Deze heette allen hartelijk welkom waarna de notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat de baan in eigen beheer den bloei der vereeni- ging heeft bevorderd. Uit het finantieel verslag bleek dat er een beduidende som in kas is, hetgeen bij een flinken winter wel noodig zou blijken. De huur van de terreinen wordt grootendeels ge dekt door de grasverpachting. De rekeningen werden nagezien en accoord bevonden. De penningmeester werd ondet dankkzegging gedechargeerd. De aftredende 'bestuursleden, de heeren Balvers en Klaver werden herkozen, in de plaats van den heer J. G. Kat koos men tot secretaris de heer J. C. Kat. De aftredende secretaris werd tot eerelid benoemd. Beslo ten werd 'de baan onder te laten loopen. Bijij loting werden twee paar prachtige schaatsen door gelukkige winnaars bemach- tigd. Kerstmiskeuring, Nu ondanks het van verschillende zijden gedane verzoek ook op Zondag 23 dezer open te stellen, dit verzoek door het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur van de hand is gewezen, zullen verschil lende bloemisten hun inzendingen niet ter bc- oordceling insturen. Anderen zullen op den bedoelden Zondag in „Brinkmann" expo- seeren. Zwem- en badinrichting. De commissie uit de verceniging tot stichtingen en exploi tatie van een zweminrichting alhier is met hare plannen gerceg gekomen. Deze zullen aan den Raad ter beoordecling worden ge zonden. Het is wellicht met het oog op de behandeling der begrooting nog juist bijtijds. Hocnderlust. Onze plaatsgenoot, de heer J. A. H. Salman is op tentoonstellingen niet onfortuinlijk. Vor zijn inzending hoenders en loopeenden verwierf hij te Lisse 3 eerste prijzen, 2 eereprijzen en 3 tweede prijzen. R, K. Onderwijs. De heer G. S. N. Verhaar is benoemd tot eerste onderwijzer (waarn. hoofd) der R.K. Par. St. Joseph-Jon- gensschool, vac. P. II. Cantenmiller. KEUZE UIT 42 LETTERSOORTEN W., alwaar een geheime distilleerderij is ont- j irbeiderswet. dekt. De schuldigen zijn door de politie in arrest gesteld. Gemeenteraad. De voorzitter, burpemees- ter J. A. van Mechelen, opende de geheel vol tallige vergadering met gebed, waarna de no tulen werden gelezen en goedgekeurd. Van gedeputeerde Staten waren ingekomen oen tweetal goedkeuringen van eenige raads besluiten, omtrent de aankoop van eenige pcr- eeelen grond en het sa'aris van de te benoe men keurmeester-veearts. Ingekomen was en schrijven van den heer J. W. v. d. PI org te Utrecht, waarin deze te kennen geeft een 36-tal woningen te willen bouwen aan den achterdijk alhier, en hier voor gemeentelijke steun aanvraagt van 200 gulden per woning. Daar dit schrijven te laat is ingekomen om behandeld te worden in de vergadering van B. en W., wordt na eenige discussie besloten, het schrijven terug te zenden naar B. en W., om prae advies. Hierna volgt een schrijven van een ingeze tene, waarin deze verzoekt de gemeentelijke borgstelling omtrent de aankoop van een stuk grond volgens de bepaling van de Land- Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 21 Punten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededeeldngen. 2. Rooilijn Wilhelminaslraat. 3. Vaststelling bedrijfsbegrooting en Gemeentebeigrooling 1924. 4. a. Voorloopige vaststelling Rekening van de Gemeentebedrijven 1922. b. Voorloo- De Voorzin ter deelt mede, da l B. en W. voor toestemming zijn, doch de Raad wil hierjp niet ingaan. De heer Verwoord is bevreesd voot borg stelling met het oog op mogelijke daling der grondiprijzen. De heer Bosman kan zich op dezelfde gronden hiermede niet vereenigen. De heer Rams juicht toe, dat er eindelijk eens een aanvraag komt en zet uileen het mooie wat er in de landarbeiderswet zit. De heer Blom zou er voor kunnen zijn, doch niet nu het tuingrond is. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1