Ktssr- (K HIMIUKÜUIEN BINNENLAND Ingezonden Mededeelingen De asphalteering der Groote Houtstraat. St. Nicolaasieest van de Vereeniging „Kindervreugd". De gladheid» De slechte tijd en kerstboomen. Ned. R.-K. Volksbond te Haarlem. Garnizoensberiehten. Gevonden en dieren en voorwerpen. Personalia. Bekneld geraakt. Aanhouding. Jhr. mr. dr. A. Röel!. Bethanië. a 60 cents per regel. Fa. ANTON DE ROOM ANEGANG 14 - TELEF. S0O een pracht sorteering voorhanden KERSTGESCHENKEN Begrafenis van BlrTh I A. Nuijens. Pieter Langerhuizen Lambertus- zoon-fonds. Kamer van Koophandel en Fabrieken. BERICHT. Kon. Haarl. Brood- en Meelfabriek. Personalia. I. A. H. TG0NECL. Boefje. De bouw van de R.-K. Kerk te Spaarndam. Rectificatie. VAN ONZE RECHTBANK. DE BEHOOVING OP HET DONKERE BURGERLIJKE STAND. Onze Tentoonstelling van Cadeaux in den Abonnementen-wedstrijd. IJMJ1ÏDEN. LAATSTE EÏI1WWS. Ondergraving. laatsten tijd door den heer Gonaet hier ver- eenigd en in orde gebracht. De slaapkamer van Prinses Willemijntje is veel soberder, maar daardoor niet minder bezienswaardigzij verkeert in volkomen dezelfden toestand al3 zij door H. K. H. tij dens haar verblijf op het Paviljoen werd gebruikt en biedt eene waardige tegenstelling van den eenvoud, die de Orar.je's eigen was, met de prachtlievendheid die het Corsicaan- sche geslacht kenmerkte. Door het bestuur der Groote Houtstraat- vereeniging is aan den Gemeenteraad een schrijven verzonden, waarin verzocht wordt niet in te gaan op het advies van Burge meester en Wethouders, op het voorstel van de heeren van Liemt en v d. Kamp, waarin deze heeren verzoeken, tot asphal teering der Groote Houtstraat, Kruisstraat en Kruisweg, over te gaan. Het bestuur merkt daarbij op, dat de Groote Houtstraat- vereeniging namens hare leden van af 1912 steeds heeft verzocht tot asphalteering der Groote Houtstraat over te gaan en steeds aan de» vereeniging de belofte is gedaan, dat, wanneer de tijdsomstandigheden het toelieten, de Groote Houtstraat geasphal- teerd zou worden. Adressanten meenen, dat het tegenover de neringdoenden in de Groote Houtstraat een grove onbillijkheid zou zijn, wanneer nu werd besloten tot asphalteering: alleen van Kruisstraat en Kruisweg. Woensdag is het voor de kinderen van de Vereeniging „Kindervreugd een lang ver wachte dag geweest. Een 300-tal kinderen waren in de groote zaal van de Gem. Con certzaal samen gekomen, om het St. Nico- laasfeest te vieren. Na het openingswoord van den voorzit ter, die in een kort toespraakje de kinderen welkom heette, en hen een prettigen avond toewenschte, werd het feest begonnen. Op de tribune hadden de respectievelijke ouders plaats genomen, die vol voldoening op de kleinen neerzagen. Een orkestje, samengesteld uit werkloó- «en, was voor dezen middag afgehuurd en luisterde met een prettige muziek het feest in hooge mate op. In optocht was St. Nicolaas, ondanks het slechte weer, door de stad getrokken, en zou in de zaal, onder luid gejoel der klei nen, zijn intocht maken. De kinderen hie ven een welkomstzang aan. Het optreden door den heer Bossani met zijn helper viel zeer in den smaak van het kleine gehoor, die om de malle fratsen en zijn siangen- mensch-toeren danig lachten. De bioscoop met uitsluitend kinderpro gramma, vertoonde heel aardige films, en het gelach was dan ook niet van de lucht. Het verdere gedeelte van het programma was ook met zorg samengesteld, zoodat de kinderen en grooteren dezen middag naar hartelust hebben genoten. Het laatst was het de intocht van St. Ni colaas en dit was de clou van den dag, daar het toch een St. Nicolaasfeest was, en hij er toch voeral niet bij mocht ontbreken, Voor de kinderen van het Leidsche kwar tier is het een aangenamen St. Nicolaas geweest, door de Vereeniging „Kinder vreugd' belegd. Nadat Woensdagavond wat sneeuw en hagel de wegen met een dun wit laagje had bedekt, is er des nachts een stevige vorst ingetreden, die de waterige sneeuw in ijs deed veranderen. De straten waren dan ook vanmorgen op sommige punten spiegelglad Gelukkig dat er menschen zijn die begrijpen dat het zoo toch gevaarlijk is, en dus wat zand of asch strooien voor hun deur. Een iaarlijksch terugkeerend verschijnsel fe wei, dat omstreeks Kerstmis alle hoeken, •waar het maar eenigszins mogelijk is, vol worden gezet met Kerstboomen en kerst versieringen. Op de Botermarkt heeft men tot spijt van de schoolkinderen, tusscben een aantal boomen, een touw gespannen, waar de boomen en boompjes tegenaan rus ten. Dit geeft een aardig gezicht. We kun nen er nog niets van zeggen, maar het lijkt ons toe, dat het de verkoopers niet mee zal vallen in dezen tijd. Zoo hoorden we gisteren nabij Schoten een verkooper tegen een kijker toeroepen: „Als je niets koopen wilt, loop dan maar door, want dat doen ze toch allemaal.' V. e' een staaltje, in welken geestestoestand de koopman verkeerde en hoe gering de kooplust tot nu toe is. Men verzoekt ons te melden, dat diege nen, die zich hebben opgegeven voor gratis vleesch met de Kerstdagen, Vrijdagavond om 7 uur in 't gebouw „Sint Bavo", Sme destraat hun bon in ontvangst kunnen ne men. Bewijs \%n Lidmaatschap van Vakver- zeniging of Volksbond meebrengen. Bij Koninklijk besluit is aan den reserve- eerste-luitenant A. de Groot, van het 10de regiment infanterie, op het daartoe door hem gedr.an verzoek, eert eervol ontslag als zoodanig uit den militairen dienst verleend. J. Brusse, Sophiastraat, boek Wilsonsplein handbeschermer van fiets; Anspach, Sophia straat 53, bruin kinderhandschoentje; J. Florijn, Ruysdaelstraat 11, dameshorloge; Buitink, Amsterdarnschevaart 14rood, vul potlood;* P. C de Vos, Rollar.dsiraat 14, rijwiellantaarn; Politiebureau, Smedestraat, heerenstrikje; v. Kcoten, Nassauiaan 31a. bruin zadeldek; Kennel Fauna, Parklaan: grijze kat, gebracht door Smink, Bakenes- sergracht. Bij de algemeene vergadering van de Vereeniging van Rijksaccontants, te Utrecht gehouden, werd ate bestuurslid herkozen de heer A. G. C. Engelgeer, alhier. Woensdagmiddag ongeveer te 12 uur reed een man met een handkar op het Spaarne. Bij het uitwijken voor een vrachtauto, ge raakte hij bekneld tusscben zijn wa gen en een boom. De dokters Maurits en Sluyterman verleende de eerste hulp, waar na de man per brancard naar het St. Eli sabeths Gasthuis werd overgebracht. Te Nispen is aangehouden H. d. V., wonen de alhier, verdacht van verduistering van een rijwiel, alhier gepleegd Hij had het rij wiel te Nispen verkocht. Naar vrij vernemen, is de Commissaris dor Koningin in de provincie Noord-flolland. Jhr. mr. dr. A. Röell van zijn verblijf in Zuid- Frankrijk geheel hersteld teruggekeerd en heden weder in functie getreden. LEDENCONCERT H. O, V; t Het programma voor dit concert was gehee aan de werken van Beethoven gewijd. Twee der ui gevoerde werken beduidden voor het orkest der H. O. V. een eerste uitvoering. Naast een der Leor.oren-ouvertures prijkte n.l. op het programma een deel uit het Ballet „Die Geschöpfe des Prometheus". Wie het finale kent van Beethoven's derde sympho- nie, zal zeker met opmerkzaamheid hebben geluisterd naar deze muziek, die nog zoo gaarne wordt gehouden voor een willekeurig mozaïk, maar waaraan toch wel degelijk een eigen plan ten grondslag ligt. Onderling zijn de 16 stukken van dit ballet door een engen band vereenigd. Wij kunnen terecht spreken van een groot „Variazionswerk", zooals Riemann in zijn studie die genoemd opschrift draagt, heeft aangetoond. Beetho ven ontleende het thema aan de 12 Conter- tanze en we vinden het. terug, behalve in genoemd finale, ook in de variaties voor piano, opus 35. Zelfs treffen we in dit Ballet finale nog een andere uit genoemde Contert anze aan, n.l. no. 11. Het onderwerp voor deze muziek is dat van het Prometheus-verhaal, later dan dat van Aischilos. Als Prometheus zijn „Ge schöpfe" uit aarde heeft gevormd, geeft hij ze leven door het vuur van den Olympos. Maar de ziel missen zij nog.Met toestemming van Apollo en hulp der Muzen brengt hij ze nu naar den Parnassus. En nu gebeurt, wat Beethoven in dit no. 5 muzikaal trachtte te illustreeren. „Trachtte", want zijn fantasie was al te veel door Vigano's tekstboek ge bonden. 't Is interessant, het ontwerp voor deze muzikale illustratie, dat we weer aan Riemann's studie ontleenen, hier te laten volgen. Op een wenk van Apollo vangt Euterpe aan, de fluit te blazen. Amphion begeleidt (hier het pizzicato der violen en alten). Ook Orpheus en Arion laten zich niet onbetuigd (celli en bassen), terwijl Apollo zelf ingrijpt met de tonen der harp. Bij deze muziek beginnen Prometheus' schepselen teekenen te geven, dat zij muziek verstaan en de schoonheid der natuur ont waren. Het is een interessant stuk muziek, waar Euterpe's fluit door de uitbreiding met fagot en klarinet dit hemelsch coneert suggereert. Het daaropvolgend Andante verbeeldt ons, hoe deze menschelijke wezens toonen, op de muziek te reageeren. Een lang-uitgespon- nen brillante cello-solo is het innerlijk bewe gen, dat de Geschöpfe tot mensch maakt. De solo, waarin men licht het motief der Eroïca-finale herkent, werd door Cor de Wilde gevoelig voorgedragen. Dat het werk niet nog meer aansprak, vindt behalve 't gebonden-zijn van Beethoven's fantasie aan een scherp omlijnd programma ook nog zijn oorzaak in het feit, dat er voor den hoorder geen richtsnoer was, waarin zijn verbeelding had te gaan. Ook de ouverture Leonore no. 1 was een noviteit voor het orkest der H. O. V. De nummering sticht voor den oningewijde verwarring. Zoo is dit werk, dat tijdens Beet hoven's leven onbekend bleef, geschreven voor een uitvoering der opera Leonore te Praag, die evenwel nooit plaats had. Men vond het werk terug in B's Nachlasz en hield het voor de oorspronkelijke Leonore-ouver- tnre. De oorspronkelijke, die als no. 2 bekend staat, hoort men zelden en de groote Leonore III is volgens 't ontstaan no. 2. De Fidelio- ouverture, meermalen door de H.O.V. ge speeld, is en blijft no. 4, en 7 jaren na het thans uitgevoerde werk geschreven. Dit laat ste heeft wel de grootste bekoring door het lied van Florestan in den kerker, dat hier nog 3etrouwer is weergegeven dan in de groote Leonore-ouverturedoor herhaling in een hoogere ligging wordt het met recht tot de quintessence van het werk, maar ook het eigenlijk Allegro is prachtig-dramatisch van bouw en herinnert levendig aan de tooneelen waarvoor het tot inleiding moest dienen. Mendelssohn liet alle vier ouvertures op één concert spelen. Dat was wel iets voor Nico Gerharz die ons op dit concert bij herhaling toonde, welke prachtige dingen zijn gloeiende Beethoven-vereering hem bezielde. Behoef ik nog te wijzen op de eerste sym phonic, die in zoo ongerepte belijning gestal te kreeg Of op het finale, dat onder zijn handen wordt een werk van ongekende ver rassingen, altijd nieuw weer, want altijd groo- ter Zoo gaat als vanzelf onze gedachte naar het derde pianoconcert, zoo dikwijls gehoord reeds, zoo nieuw, zoo boeiend steeds. Waar Gerharz dan mag samenwerken met een fijn gevoelig pianiste als Rie Roelofs, die naast het prachtig toucher dat aan haar leermees ter Willem Andriessen doet denken, nog diens zin voor den jongen Beethoven heeft geërfd, uit zulk een collaboreeren wordt een schoonheid geboren, die dit concert der H.O.V. stempelt tot een elite-avond- Een bijzonder gelukkig rubato siert haar spel, dat nergens de boeien van het metrum kent, altijd de stuwingen van het levende rythme heeft, al heeft het soms de gebreken zijner deugden, zooals in een al te gepronon ceerde terughouding, waar het zangthema in I (de reprise) overleidt in het orkest al wordt het tempo wat uitbundig in de solopassage. Den indruk van een schoon musiceeren heb ik echter van dit spel behouden, en de ver tolking van Beethovens Fantasie. Opus 77 die wij ons nog van Frederic La- mond herinneren, droeg veel bij oiq het sterk pianistisch talent dezer jeugdige artiste zeer gunstig te belichten. De dalende allegro-pas sages (Lamond viel er op als 'n leeuw op zijn prooi)hield hij mooi in het kader van het werk en zoo stak het grillig-improvisatorische de zer muziek niet te zeer af tegen de prachtig lichtende tinten, in het deel C vóór het slot. Ook de overgang in de laatste Adagio-maten was bijzonder schoon gevoeld, maar wij mo gen toch niet verzuimen, met een enkel woord nog melding te maken van haar uitnemend- gespeelde cadens in Beethoven's concert. De sfeer van den Mozartspeler Reinecke ligt haar excellent. Zoo kon ook het slotrondo van dit concert worden tot een spel, waaraan de gratiën haar vreugde konden hebben. Een avond, dien men dankbaar mag geden ken, en die zeker zal bijdragen, den wensch van voorzitter Koolhoven in vervulling te doen gaan. De concertzaal kan nog een hon derdtal leden herbergen. Zij zal dan tot de laatste plaats bezet zijn. Die honderd nieuwe leden te werven zal de taak zijn van allen, voor wie een stevig gefundeerde H. O. V. een hartewensch is. G. J. K Doar eenige kunstenaars zal ten bate van het Bethanië-iieldewerk, de stichting van pater van Ginniken S.J. waarvan ook te Bloemendaa! een hui-, is gevestigd, in den Haag in de Kunstzaal Kleykamp een tentoon stelling worden georganiseerd. Het plan ging uit van Jan Toorop. Toorop zelf noodigde katholieke en niet- katholieke collega's uit een werk af te staan ten bate der Reinilda-Huizen. Reeds gaven een 40-tal kunstenaars van naam daadwer kelijke bewijzen van sympathie voor den apostolisch-socialen arbeid der Catechisten. De expositie belooft volgens den heer Toorop zeer interessant te worden. Na afloop der tentoonstelling worden de inzendingen bij opbod verkocht of verloot. Verdere bijzonderheden zullen tijdig worden bekend gemaakt De tentoonstelling zal vermoedelijk in Ja nuari plaats hebben. DE NIEUWE 'SCHOOLGELDREGE LING VAN HAARLEM VOOR DE BUITENGEMEENTEN. Men verzocht ons opname van het volgende Op Dinsdag, 18 December werd in café „Dreefzicht" een vergadering gehouden door een groot aantal ouders en verzorgers van kinderen uit buitengemeenten, die de scholen van middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs te Haarlem bezoeken. Uit den aard der zaak was het onmogelijk, aan alle betrokkenen een uitnoodiging voor deze vergadering te zenden. Het Comité, dat in die vergadering werd belast met he' uitvoeren van de genomen besluiten, noodigt daarom belangstellenden, die geen oproeping mochten hebben ont vangen voor de reeds plaats gehad hebbende vergadering, uit, alsnog hun adhaesie te willen betuigen met haar streven om kinderen uit de buitengemeenten op deselfde voor waarden op genoemde scholen te doen toe laten, als kinderen van ouders en verzorgers, die te Haarlem woonachtig zijn. Deze uit noodiging geldt voor alle buitengemeenten rondom Haarlem. Bedoeld streven kan op tweeërlei wijze worden bereikt1. door te trachten van de Gemeente Haarlem mildere bepalingen te verkrijgen 2. door te trachten van de be trokken buitengemeenten een tegemoet koming te verkrijgen in de kosten van het onderwijs te Haarlem. Het Comité vestigt er de aandacht op, dat ingevolge het gestelde in Art. 45ter der Middelbaaronderwijswet de ouders of ver zorgers, in de buitengemeenten wonende, wier kinderen door het Rijk gesubsidieerde particuliere scholen voor middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs, gelegen in de Gemeente Haarlem, bezoeken, hetzelfde schoolgeld moeten betalen als door die Ge meente voor haar daarmede overeenkomende openbare onderwijsinrichtingen is vastge steld. Ten einde kleinere kosten van zaalhuur, porti enz. te kunnen bestrijden, werd in dé reeds gehouden vergadering verzocht, een vrijwillige bijdrage met een minimum van 0.50 per gezin af te willen dragen aan het Comité. Aan dit verzoek werd algemeen voldaan. Adhaesiebetuigingen van een zejfde bedrag vergezeld, kunnen nög worden ingezonden aan den secretaris van het Comité, den heer H. van der Linde, Landzichtlaan 40, Heem stede. Op htt R. K. kerkhof „St. Barbara" vond hedenmorgen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlea den heer. mr. Th. I. A, Nuijens, in leven oud- gouverneur van Cura?ao. Om half tien werd in de kerk van het H. Hart de plechtige gezongen H. Mis van Re quiem opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor J. F. G. Sandfort O.F.M., met assis tentie van de WelEerw. Paters J. B. G. Verhaar O.F.M. als diaken en Bemarts O.F. M. als subdiaken. In het priesterkoor hadden plaats genomen Z. D. H. Mgr. M. G. Vuijlsteke, Vicarius- Apostolicus. van Curasao, dc Hoogeerw. Pa ter B. D. van Breda, Provinciaal der Domi nicanen, de Zeereerw. Pater M. Gijlswijk, prior van het klooster der Dominicanen te Zwolle. Vrij veel aanwezigen woonden de plechtig heid bij, o.m. de heeren I, Bispinck, B. C. A. van Cranenburgh, mr. J. Simons, leden en Preijde, secretaris van de Commissie van Beroep van het L. O., waarvan de overledene voorzitter was; verder leden van htt kerkbe stuur, waarvan de overledene lid was. De absoute werd verricht door pastoor Sand fort. Behalve alle hiervoor genoemden, waren nog op het kerkhof aanwezig de heeren L. P. .v. d. Wal, gepensionneerd Schout-bij nacht, dr. A. Ferguson en C. Statius Muller, oud-leden van den Raad van Bestuur van Curasao, E. de Veer Abrahamsz; lid van den Kolonialen Raad, B. W. Ferguson, gepension neerd overste bij het O.-I. leger, mr, L. H. C. Kühn, Commissaris van de mijnmaat- schappij „Curasao," A. L. C. J. Deelen, ,oud- officier bij het Hollandsche leger, dr. N. Wa terman, directeur van den Gezondheidsdienst te Curasao, dr. Th. Lens, oud-chef van den geneeskundigen dienst te Curasao en mr. S. G. C, v. d. Veen Zepperfeldt, De beaardingsplechtigheden geschiedden door pastoor Sandfort. Aan het graf werd niet gesproken. De secretaris van de Hollandsche Mij der Wetenschappen maakt in hel „Chem. Week blad" van 15 Dec. bekend, dal het dage'fjksch bestuur die instelling heeft besloten de baten van 1924 uil het vermelde fonds te verieenen vermoedelijk f 4500 te besteden lo4 be vordering van de studie der scheikunde. Tot - het ontvangen der bate komen in aan merking leden der HoUandsche Maatschappij der Wetenschappen, zoo voor zichzelf als ten behoeve van derden, zoo personen alc instel lingen (al of niet rechtspersoon). Aanvragen tot het verkrijgen der bate moe ten vóór 1 Januari 1924 aan den secretaris tier Maatschappij woTden gezonden. Door de Kamer van Koophandel alhier is het volgende adres aan de regeering gezon den: „Blijkens medetfeelingen in de dagbladpers heeft de Nederlandsche regearing zich in be ginsel bereid verk'aard onderhandelingen te openen met de Regeering der Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika over een nieuw alge meen verdrag van vriendschap, handel en consulaire rechten, op den voel van onvoor waardelijke behandeling als meest begunstig de natie. Indien dit bericht juist is, veroorlooft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken zich op te merken, dat het voor handel en industrie van groot be lang is, tijdig ingelicht te worden omtrent de in de nieuw af te sluiten handelsverdragen op te nemen bepalingen. Gedachtig aan de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan bij de behandeling van het handelsverdrag met TsjechoSlowakije en in zonderheid naar aanliding van het feil, dat de Kamers van Koophandel voor zoover dezerzijds bekend is hij 4e regeling der handelsbetrekkingen met andere landen niet in rie gelegenheid zijn gesteld, hunne ven- sclien kenbaar te maken, meent de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en Omstreken de aandacht van Uwe Excellentie te mogen vestigen op de wenschelijkheid, dat aan deze officieels vertegenwoordigers van handel en nijverheid de gelegenheid worde ge boden hunne inzichten ten aanzien van bo venbedoelde aangelegenheid te Uwer kennis te brengen." Wegens overvloed van copie moeten ver schillende berichten w. o, de gedeeltelijke verslagen van de gemeenteraden te Bloemen- daal en Heemstede blijven liggen. Het hoofd- en afdeelingsbestuur der ASg. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkersbedrijf heeft het personeel van genoémde fabriek gead viseerd de circulaire der directie niet te teekenen. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Geschiedenis M. O., mei. J. W, Ledeboer, alhier. Te Leiden is geslaagd voor het eind. examen Ned, Ind. administratie-dienst, de heer D, M. Overakker, alhier, Te Amsterdam is aan de Universiteit geslaagd voor het candidaats-examen in de Germaansdhe taal en letterkunde, mej. G. F. M. Smits, alhier. Hier ter slede is opgericht een afdeeling Haarlem van hot algemeen comité der Inter nationale Arbeiders Huip te Berlijn. De I. A. H. zorgt voornamelijk voor hot inrichten van keu kens, waarvoor de penningmeesler, de heer Post, Duvenvoordestraat 10, gaarne giften inwacht. Agn de 39e voorstelling van Brusse's Boefje, op Zondagavond 23 December a. s. in den Stadsschouwburg alhier, werken, evenals bij de première mede: Annie van Ees, Wilh. SchwabWeiman, Lydia Lje- vens, Corry SchillerItaliaander, Nelly van Geel, Kitty Posthumus, Mien Tels, Cor van der Lugt Meteert, Piet Bron, Hans van Ees, Jan van Ees, Anton Roemer. Jan van der Linden, C. Dommelsihuizen, Ed, Palmers. Hermann Schwab, Flor la Roche. Regie: Cor van der Lugt Muteert. De bouw van de R, K. Kerk te Spaarn- dam nadert hare voltooiing. De toren van ongeveer 3 meter hoogte is de vorige week gereed gekomen en verhoogt het aanzien van het Godshuis zeer. De leidekk-rs heb- hen hun werk aangevangen en hopen deze week klaar te komen. Vermoedelijk den laatsten Zondag in Januari zal de kerk- in gebruik genomen worden. ?eer ten ge- noege der Spaamdammers. ONZE WINKELSTAND. In een perceel aan de groote Houtstraat B 4, heeft de bekende Amsterdamsche firma Van Veen Co. een theehandel geopend, annex theesalon. De winkel en het salon zijn op zeer interessante wijze ingericht, vooral de rqode kleur der verf en de uitgestalde Oostersche kunst geven een fijn cachet aan de zaak. De dames kunnen na een moei zaam wandelen en „winkelen" even uit rusten in deze, op min of mper Oostersch ingerichte „tearoom". Een groot aantal kunstvoorwerpen, van Chincesch en Japansch maaksel, staan hier ook te koop uitgestald, en wel op alles- zins innemende wijze. In het nummer van Maandag kwam een verslag voor van een vergadering van relatiën met de Hanzebank, waarin abusievelijk stond dat Mr. de Groot zeide; dat de Hanzebank insolvent was. Hier Js het woordje „niet" weggevallen. Men leze dus „niet insolvent", zooals, hopelijk, de goedwillende lezer ook wel zal hebben begrepen. BEGIJNHOF, De uitspraak. H eo en och tend deed de Rechtbank uilspraak in -de geruchtmakend® zaak der boroovin^ van 2000 op het Donkere Begijnhof adder De 81-jarige vrouw H. J M. B„ die uit dé kleederen van den berooide het geldt had weggenomen, werd veroordeeld tol één jaar en zes maanden gevangenisstraf onder aftrak der preventieve hechtenis (de eisch luidde: één jaar en zes maanden), Dc 33-jarige vrouw W. T. werd veroor deeld tot één jaar en zes maanden nndcr af trek der preventieve hechtenis (de eósch luid de: twee jaar en zes maanden). De 45-jarige vrouw A M. G., die f 60 van het geroofde bodtrag ten geschenke aange nomen had, werci gestraft met drie maanden gevangenisstraf (de eisch luidde zes maan den). Dc 46-jarige koopman J. K., die eveneen s geld ten geschenke had aangenomen, kreeg één jaar gevangenisstraf met aftrek dier pre ventieve hechtenis (de eisch luidde een jaar en zes maanden). De 26-jarige los werkman H. van Z., die ook geld had geaccepteerd van de 2000 werd veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest (de eisch luidde: zes maanden met aftrek). De laatste beklaagde, de 43-jarige koop man A. van A„ kreeg zes maanden gevange nisstraf (de eisch luidde: één jaar en zes maanden) INBRAAK IN EEN VILLA. De 20-jarige fabrieksarbeider H. J. W. de V. te Amsterdam, die met de twee r.a te noemen beklaagden op 6 en 9 Nov. 1.1. in gebroken had in den villa van mevr. H. S. C. H. te Aerdenhout, werd veroordeeld tot on- derhalf jaar gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis (de eisch luidde: an derhalf jaar), De 30-jarige F. F. B„ zonder vaste woon plaats, kreeg anderhalf jaar gevangenisstraf onder aftrek der voarioopigs hechtenis (de eisch ltikidó; anderhalf jaar). De 19-jarige meubelmaker M. J. D., die „voor >"'e aardigheid" was meegegaan, ••wend veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor-arrest (de eisch luid: de: één jaar). TRAMWAGEN UIT DE RAILS. Hedenmorgen ongeveer half negen liep de motorwagen van een tramdienst der E. S. M„ die naar Amsterdam vertrok, op den hoek Baan en Kleinen Houtweg uit de rails. Een groote vertraging ontstond, wat een zeer groote handicap voor vele foren sen beteekende. Onmiddellijk was talrijk materiaal aanwezig, om te trachten den wagen weer in het-spoor te brengen. Gedurende het oponthoud werd het ver voer der passagiers door overstappen on derhouden. PATER STAAL. Naar we vernemen, is de Zeer Eerw. Pa ter J. Staal (Mill Hill) van de Missie van Borneo in ons land teruggekeerd. JUBILEUM. Woensdagmiddag vierden de heeren F. W. Peeters en J. de Herder den dag, waarop zij vóór 25 jaar bij de firma Jacobson aan den Janswog in dienst traden. Om 2 uur werden de jubilarissen met hun respectievelijke ega's van huis gehaald om op de fabriek "de huldiging in ontvangst te ne men. De oudste firmant de heer M. A. Jaeobson sprak de beide jubilarissen op waardeerende wijze toe, en overhandigde hen ieder een gouden horloge met inscriptie, terwijl do vrou wen een bloemstuk in ontvangst mochten ne men. Het gezamenUjk personeel huldigde hier na hun jubilee-rende col'ega's, waarbij het een' bloemstuk aanbood en tevens ieder hunner oen prachtige bamstecnen pijp overhandigde. Bovendien werden de heeren Peeters en de Herder nog verrast door een diploma van de afd. Haarlem van de Mij. van Nijverheid. Nadat om 3 uur de huldiging was geëindigd en het gehec'e personeel was getracteerd ge warden, kreeg alles vrijaf, en gingen de jubi larissen naar huis, om daar het feest in den huiselijkcn kring voort te zetten. Hedenavond geeft «en der jubileerenden een feestavond je ten zijnen huize, voor het perso neel. Ondertrouwd: 20 Dec., G. H. Waage en C. M. Snel, J, E. Glazemaker en C. Groenen, daal J. M. v. Brugge en A. Springveld. M. J. v. Warpierdam en J. G. v. Bruggen. G. H. v. Leeuwen en G. P. W. Scholten. Getrouwd: 20 Dec J. W. J. H'uijboom en J C. v. Andel. A. W. E. Hörup en A. E. W. v. Oortmerssen. W. A.ngenent en C, H Hees. E. Hessels en S, M. v. Dantzig. Geboren: 18 Dec., z. van C M Geven- Hoes; 19 Dee,, d. van L, M- Schreure- Warmenhoven. d. van M. M. C. Koster- Scheepsma d. van E. H. Mooy-Vogel z. van A. J. Heukels-de Jong. 20 Dec. z» van M. Schultze Kool-Funcke. Onze tentoonstelling werd gisterenmiddag, en des avonds, druk bezocht, door tallooze belangstellenden. Iedereen sprak zijn bewon dering uit. over de prachtige cadeaux. dit de „Nieuwe Haarlerrscjie Courant" beschikbaar stelt, voor den abonnementenwedstrijd. Het was werkelijk een voidoemng, van vele bezoekers te mogen hooren, dat men zou trachten zoo spoedig mogelijk een abonne ment te werven. Hoe meer abonnementen men aanbrengt, des te mooier cadeau men ontvangt voor de gedane kleine moeite. Al onze abonné's hebben wellicht een vriend of kennis, die nog niet geabonneerd is, spoort dezen aan abonné te worden. Dinsdag bracht het Hoofdbestuur van den R. K, Volksbond een bezoek aan onze Ten toonstelling en sprak een woord van voldoe ning over de wijze, waarop deze collectie was tentoongesteld. Iedereen wordt eveneens tot een bezoek uitgenoodigd. Stoom-loodsboot gestrand. De stoom- loodsboot No. 3 neeft binnen de pieren alhier de ketting van een der roode boeien in de schroef gekregen. Nadat het anker was uitgeworpen, kwam de sleepboot „Titan" ter assistentie, doch tengevolge van het breken van de sleeptros geraakte de No. 3 tegenover het badhuis op het strand. Nader vernemen we nog, dat een red dingsboot heeft getracht de opvarenden te redden, doch dezen weigerden het schip te verlaten. Men hoopt hedenmiddag, bij hoog water, met sleepbooten van het bureau Weismul- ler, het schip vlot te maken. GROOTE BRAND TE ZWOLLE. ZWOLLE, 20 Dec. In de Diegerstraat alhier, brak hedenmorgen te 9 uur, een geweldige brand uit in het schoenen magazijn van den heer F. Timmerman. Het bleek, dat om 9 uur deze heer per trein naar Amsterdam was vertrokken Even daarna kwam iemand in den winkel, die de bewoners op brandlucht attent maakte. Spoedig daarop stond - liet heele gebouw in lichte laaie. Dit gebouw is het eigen dom van den heer Van Assen en was ver zekerd voor 25 mille. De geheele inboe del, zoowel van den winkel als van de bovenhuizen werd een prooi der vlammen. Van het woonhuis bleven alleen de muren staan. Verschillende autoriteiten waren aanwezig, DE POSITIE VAN HET SPOORWEG PERSONEEL. Mien seint ons d.d. 20 Dec. uit Den Haag: De Bondsraad van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, hield gisteren een spoedvergadering, waarin besloten werd ter kennis van de directie der Nedcrlandsche Spoorwegen te brenöen, dat met haar niet op 20 Dec. in onderhandeling kan worden getreden, over de voorgestelde positiever slechtering van het personeel, mede, omdat de tijd voor ht overleg plegen met het personeel daartoe te kort was. In de laatste Bondsvergadering te Utrecht is, gelijk men in het verslag heeft kunnen le zen, bij de rondvraag de stemming over de Vlootwet met een enkel woord ter sprake gekomen. Gemakshalve laten wij hieronder eerst nogmaals volgen, wat mr. Van Schalk zeide: Mr, Van Schaik had gaarne over dit punt gezwegen en alles saamgenomen zou dit het beste zijn. De heer Hoffmann heeft echter een be roep gedaan op het gevoel der Kamer leden. Spr. meent als Kamerlid geen ge- voelspolitiek te mogen voeren, doch enkel een pciTti'sk van het v.ersxand. Als plicht -heeft hij* het landsbelang te dienen, zooais hij dat ziet. Spr. zal zijn stem niet flader motiveeren, maar wil enkel nog op-merken wat hij in de „Maasbode" schreef, dat er in de eerste plaats nooit een zoodanig accoord kon zijn, dat een Kamerlid van te voren, zonder dat de behandeling der wet -had plaats gehad, daaraan gebonden kon zijn. Wat de behandeling in de Kamerclub betreft, igerkt sPr' °P' ^at deze niet zoo breedvoerig is geweest. Nog verklaart spr. dat er tussehen de firn tegenstemmers geen overleg heeft plaa.s gehad en dat ieder hunner zijn eigen hou ding heeft bepaald. Naar aanleiding hiervan schrijft nu mr. ;r, Wijnbergen in „De Tijd" een zeer iperkv.-: r- dig artikel, dat gehee! klopt, met hetgeen wij reeds zeven weken geleden tot veler ont steltenis schreven en waaraan wij het vol gende ontleenen: „Met nadruk werd (echter) nog eens ge constateerd in bovengenoemde vergadering, dat zelfs tot op het laatste oogenblik vóór de stemming toe, het aan de Katholieke Ka merclub onbekend was, dat 10 harer leden tegen zouden stemmen. Terwijl verschillende der Kamerleden, die tegen het ontwerp stemden, aanwezig waren, voerde mr. Van Schaik, toen de zaak bij de rondvraag ter sprake kwam, het woord, al verklaarde hij liever te hebben gezien, dat hij had kunnen zwijgen. Dit laatste nu ware niet goed geweesv. Mr. Van Schaik heeft reeds veel te lang gezwegen. Daargelaten de vraag, of men met de voor gestane richting al dan niet accoord gaat. mag gevraagd worden van iemand, die lei ding wenscht te geven op politiek terrein, dat bij in woord en geschrift duidelijk te verstaan geeft, wat hij wil, waarheen hij wil alsmede op welke gronden, Dat zulks een belang is, is gebleken uit de weinige woorden, door mr Van Schaik gesproken in de korte discussie aan het eind der vergadering verleden Zaterdag. Mr. Van Schaick, zijn standpunt verdedi. gend, zeide ditmaal, dat hij het Vlootwet- ontwerp een „slecht" ontwerp achtte, en dat hij het beschouwde als een „weldaad aan de Katholieke part ij be- weie n", de totstandkoming ervan mede te hebben verijdeld. Ik meen niet mis te tasten, wanneer ik zeg. dat verschillenden, maar in bijzondere mate de Minister-president en de Voorzitter der Katholieke Kamerclub, met niet geringe be vreemding van die woorden zullen hebben kennis genomen. Verder zal ik er niet op ingaan. Vervolgens is uit de woorden van mr. Van Schaik duidelijk gebleken, dat ook thans nog door de 10 tegenstemmers zonder 't minste voorbehoud wordt volgehouden, dat ge let op hetgeen in 1922 was overeengekomen en aanvaard toch hun houding bij de be handeling van het Vloot-ontwerp èn tegen over de Katholieke Kamerclub èn tegenover de Regeering èn tegenover de beide andere rechtsche fracties volkomen correct en be hoorlijk is geweest. Wat er ook van zij, van belang is 't, dat zulks openlijk is gebleken, dat men dus thans van te voren weet, dat onder soortge- lijxe omstandigheden men zich Bop dergelijke verrassingen ook in de toekomst heeft voor bereid te houden. Dat er een niet gering verschil van mee ning bestaat tussehen de Katholieke Kamer leden omtrent de vraag, wat, indien er ze kere gebondenheid bestaat, als in casu het geval was, men zich eenzijdig, zonder voor afgaande waarschuwing, veroorloven mag wat in zulke omstandigheden de eisehen zijn van eerlijkheid en goede trouw, staat nu we! vast. Men moge het verschil van meening be treuren, eenmaal bestaand is hef van belang, dat het openlijk aan het licht is ge treden, opJat zij er mede rekening kunnen houden, op wier weg het ligt zulks te doen. En wat de politieke richting van mr. Van Schaik betreft het op 26 October en daarna voorgevallene heeft in elk geval dit goeds gebracht, dat, naar ik vertrouw, in de toekomst daarop niet, gelijk tot dusverre slechts door enkelen acht zal worden ge slagen. j Reeds jaren geleden, toen diens politiek nog alleen in Gelderland haar invloed deed gelden, heb ik er 'herhaaldelijk op gewezen, dat ze ten slotte zou leiden tot een beëindi ging der rechtsche samenwerking, terwijl xe evenmin hare uitwerking zou missen binnen de Kamerclub zelve, gelijk nu gebleken is. 1) Nu kan men de meening zijn toegedaan, dat het heusch niet zoo erg zou zijn, als dia samenwerking niet bestendigd werd, en ik verbaasde mij ook eenigszins over de rac- dedeeling, dezer dagen ontvangen, dat kort na de verwerping van het Vloot-ohtwerp een der voorstanders van de richting-Van Schaik buiten de Kamer zeide: „Van die coalitie hadden we reeds 10 jaar geleden af moeten zijn." Welnu, geen oogenblik denk ik er aan iemand het recht te betwisten een andere richting in de politiek voor te staan. Ik ducht echter geen tegenspraak, wanneer ik het volgende stel: De groote meerderheid der Katholieken in en buiten de Kamer zijn van oordeel dat zoowel in 's lands belang als in het belang der Katholieken in het bijzonder, er met alle zorg en toewijding naar gestreefd moet wor den, dat de samenwerking tussehen de drie rechtsche partijen ook in de toekomst blijve bestendigd. Hij, die een andere opvatting huldigt, ge ve daarvan openlijk en op een voor allen verstaanbare wijze blijk, maar ondergrave niet het werk, voor de totstandbrenging waarvan dr. Schaepman een zoo groot deel van zijn leven gegeven heeft. Ik hoop en vertrouw, dat het gebeurde der laatste we ken er toe moge hebben geleid, dat het nu voor allen duidelijk te geworden, waarheen de door mr. Van Schaik voorgestane richting voert. Een ieder is dan in staat met volle kennis van zaken te bepalen, of hij de verantwoor delijkheid kan dragen, die richting te bevor deren. 1) Te spreken van „df groep der 10 R.-K. Vlootwetbestrijders", gelijk de „Telegraaf" onlangs deed, is ten eenenmale onjuist. Wel heeft zich in de club iets, waarop vroeger reeds gewezen werd, dat gebeuren zou geleidelijk een club ontwikkeld, doch die ontwikkeling was reeds aangevangen lang vóórdat het Vloot-ontwerp werd ingediend. Indien het meeningsverschil alleen bestond omtrent dat ontwerp, zoude men er heusch niet zooveel aandacht aan behoeven te schenken. De zaak ware dan spoedig weer in orde te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2