Brieven uit Frankrijk. luchtyerkêer. mm em mm scümem. BINNENLAND. JKttgiS&isr s. tr b°«p ONZE ABONNEMENTEN-WEDSTRIJD Tweede Blad 20 December 1923 Een leerzaam „zoeklichtje". MMma* „DE TRAGEDIE VAN LOURDES." Enkele maanden geleden sprak ik op deze plaats van een film „Lourdes" die in Katholieke kringen vooral, maar ook daarbuiten verdiende* gezien te worden. Dit maal vraagt een andere film, getiteld ,,De tragedie van Lourdes" met evenveel recht onze aandacht. De invloed van de bioscoop is zoo machtig geworden in de laatste jaren dat de noodzakelijkheid zich van Roomsche zijde met de productie meer en meer te gaan bemoeien, een tegengif te vormen tegen het vele slechte, ons op dit gebied geboden, door niemand meer in twijfel wordt getrokken. Het is de religieuse film in de eerste plaats, die hier een nuttig werk kan ver richten, indien deze, naast propagandis tische en artistieke waarde, ook voldoet aan eischen van ontspanning door de meeste bioscoop-bezoekers gesteld, boei end is in den goeden zin van het woord. „De tragedie van Lourdes" voldoet daar aan evenzeer als de „Lourdes film" 'eertijds door mij besproken, en „Het le ven van Soeur Therèse" voor het eerst tijdens de plechtige feesten dit jaar te Lisuux vertoond. De inhoud is uiterst eenvoudig, uit het volle leven gegrepen, en juist daarom zoo treffend en.geschikt diepen indruk op de aanwezigen te maken. Wij zien twee oude vrienden, waarvan de één, een geleerde, zich atheist noemt, de ander, een beroemd musicus, getrouw is gebleven aan het geloof zijner vaderen. De geleerde heeft zijn zoon opgevoed en eveneens zijn dochter in feilen haat te genover ieder waarachtig geloof. Hij zelf staat in nauwe betrekking tot de opperste leiders der internationale vrijmetselarij. De musicus heeft een zoon, geloovig en vroom, gelijk hij zelf, deze heeft liefde opgevat voor de dochter van den godloochenaar, maar hun meenings- verschillen op godsdienstig gebied, staan een eventueel huwelijk in den weg. De zoon van den Godloochenaar wenscht zoovee! mogelijk van het leven ie genieten, en gaat daar in zoover, dat ■hij het ouderlijk huis den rug toekeert. Het levensgedrag van zijn zuster is on berispelijk, maar het gemis aan gods dienstige beginselen en een studie aan de neutrale universiteit, doen haar gees- el ijk overhellen tot de meest vooruit strevende theorieën, waarvan zij zich als vurig propagandiste opwerpt. Haar gezondheid wordt echter be dreigd door tuberculose en deze onge neeslijke ziekte kluistert haar al spoedig aan het ziekbed. Haar vader, wiens lieveling zij steeds s gebleven, roept de meest beroemde eneesheeren in consult. Niets mag ba- en, 't meisje ismnherroepelijk ten doode, opgeschreven. Het is op dit oogenbük dat de wanhopige vader steun zoekt bij den musicus. Deze weet slechts een mid del tot uitkomst, waar de menschelijke uss,:henkomst heeft gefaald „Lourdes". Vader en dochter weigeren beiden, ver ontwaardigd over een dergelijke voorstel, geheel in strijd met hun fanatieke ,en at- deistische beginselen. De musicus blijft echter aandringen en /eet langzamerhand het zieke meisje te overreden, jyiet de grootste moeite wordt ■le reis waaraan de vader weigert deel te emen aanvaard De liefde tot zijn dochter evenwei doet vetii, kort na haar vertrek, eveneens de reis naar Lourdes ondernemen. Dit be sluit heeft groote ontstemming gewerkt bij de grootmachten der Loge, die een hunner afvaardigen om te Lourdes met den geleerde te spreken, hem op zijn voornemen -te doen terugkeeren. Per vliegtuigen het genadeoord aangfekomen, zoekt hij hem op en vindt hem eindelijk op den weg die naar den Calvariënberg j voert, waar hij in alle eenzaamheid rond dwaalt. Dan komt het hoogtepunt van deze merkwaardige film De grootmeester der Loge beveelt den geleerde, naar Parijs terug te keeren. Die schande mag niet plaats vinden dat een der beroemdste, moderne geleerden, geloof schijnt te hechten aan de wonderen van Lourdes, de Vader blijft niettemin voor het eerst gevoelend den druk van dit geheime ge nootschap, dat hem in zijn vrijheid van handelen, tot heil van zijn dochter, zal weerstreven. Wij zijn vervolgens getuigen van de processies en geestelijke oefeningen, gelijk deze voortdurend te Lourdes plaats vin den en ook in de vroegere film „Loetrdes" zich aan onze oogen vertoonden. Het wonder zal gebeuren, wij zijn er reeds bij voorbaat van overtuigd. En inderdaad, het jonge meisje geneest. Alle aanwezigen heffen het „Magnificat" aan. Verbijsterd is de vader, getuige van deze bovennatuurlijke inwerking. Nog aar zelt hij te gelooven, verzet hij zich tegen het in hem ontwakend besef, dat er een macht boven ons is, waarvoor alle men schelijke machten moeten zwichten. Eindelijk overwint in hem zijn betere „ik" zijn oogen gaan plotseling open, hij biedt niet langer weerstand en het „Cre do", ik geloof, ontsnapt aan zijn lippen. Met een teeken des kruises van dezen ongeloovige, thans tot het ware licht ge komen, eindigt deze film. Het is inderdaad een mooie en nuttige film, waarvan niet alleen de strekking valt te prijzen, maar die ook als logisch uitgewerkt drama, tot de massa moet spreken. Alles is vermeden wat onwaarschijnlijk kan aandoen. Men heeft het wonder zelf, dat voor geen verfilmen vatbaar is, op de meest natuurlijke wijze, alleen in zijn gevolgen doen zien, zonder ons al te lang bezig te houden met de overgangs perioden, die, omdat zij slechts op spel konden berusten, gevaar zouden ople veren het vrome karakter van deze film belachelijk te maken. Men zal goed doen ook in Holland zijn aandacht aan deze film te schenken, waar, evenals hier de gruwelijkste melo drama's de verderfelijkste tooneelspelen van huwelijksbedrog en menschelijke ontaarding, de dagelijksche kost der ci nema-bezoekers uitmaken. Welke goede verwachtingen men van „De tragedie van Lourdes" koestert, vindt zeker het bewijs in de aanwezigheid van Kardinaal Dubois en de groote schaar geestelijken, die de eerste voorstelling bijwoonden en onomwonden hun instemming er mede betoonden. Het zal bij deze religieuse film niet blijven, meerdere zijn, naar mij werd medegedeeld in voorbereiding. De moei lijkheid alleen is, ze onder te brengen in de meest bezocht boulevard-bioscopen, die nog huiverig zijn ze aan het groote publiek te doen kennen, zeker als zij, ge lijk deze, een propagandistisch karakter dragen. Frankrijk beschikt echter, voorai in de provincie-plaatsen over tal van cine ma's, die in dienst staan van de parochies, geleid worden door geestelijken, die be grepen hebben,' dat ook de bioscoop een heilzaam werkend middel tot godsdien stige'opvoeding kan zijn. Aan de vereeniging „le bon Cinema", onderdeel van „l'Oeuvre de la bonne pres- se", dat zijn zetel heeftin het gebouw van het Katholieke Dagblad „la Croix", komt zeker de eer toe, het meest bij te dragen tot bevordering van de goede film in Frankrijk. Hieraan mede te werl en naar ons vermogen is een plicht, waaraan wij ons niet mogen onttrekken. Parijs, 12 Decemberl923. Mr. P. v. S. SPORT EU SPEL IMSEZGNQEN. AAN ONZE KATHOLIEKE LANDGE- NOOTEN. GIJ BEVOORDEELT U ZELF Idoor de Advartentiën der Nieuwe Haarl. Couran'c nauwkeurig en ♦mtiw *e lezen De „Maasbode" vervolgt dit: „Ebert resideert rustig in de Wilhelm- strasse, hij doet geen wonderen,, hij stoot de poort van den nieuwen tijd niet open. Het eenige wonder is, dat men zich eigen lijk nog herinnert, dat hij ooit sociaal-de mocraat is geweest. Hij zal zijn tijd wel uitdienen en dan heengaan met stille trom. Er zal een andere Rijkspresident komen, misschien ook sociaal-democraat en die zal precies worden, gelijk Ebert is gefeest. Deze verdienste moet men hem ten min ste na geven, dat hij er nog eenvoudiger bij is gebleven. Hij toont zich geen „socia- list-satisfait", wat ongeveer hetzelfde is als een „bourgeois-satisfait" Och, als de vakvereenigingen ook ten on zent eens aan het schrappen en royëeren gingen, er zouden heel wat op de zwarte lijst komen. Mannen, wier namen vroeger zoo opstan dig en revolutionnair klonken, en die nu beel aangename bourgeois zijn geworden, die met glimmende hooge hoeden op loo- pen, met gouden zegelringen aan de pink en wier portretten geschilderd worden door Jan Veth als eersten in de Ahnengalerij van een nieuw geslacht. Men behoeft er met geen enkel zoeklicht op uit te gaan om ze te vinden. Zij leven voor ons in den vollen dag, nu de dageraad der volksbevrijding al lang voorbij is. Heele vette bourgeois zijn ze geworden, uitmun tend geschikt om straks een even rustig en kalme rijksoresident te worden als Ebert nu is." Men behoeft precies geen zadelmaker te zijn geweest om te weten hoe men zich op zijn tijd in het zadel kan zetten. DEENSCHE VLIEGENIERS. Gemeld wordt uit Soesterberg: Dinsdagmiddag arriveerden op het vlieg veld Soesterberg vier vliegeniers van het Deensche leger met als passagier een Fran- scben ingenieur. De vliegtuigen waarmede werd gevolgen, waren Potez-vliegtuigen, welke door de Deensche regeering in Frank rijk zijn aangekocht De vliegeniers waren te 10.30 v.m. te Brussel gestart en landden precies te 12 uur te Soesterberg, vanwaar om 1.15 naar Hamburg werd doorgevlogen. DE UITSLUITING IN BE TEXTIEL INDUSTRIE. Het voorstel of het denkbeeld van den heer Zaalberg. bekend is dat door de werkgevers een an dere oplossing aan de hand is gedaan en tweedens dat over de waarde van de, la ten we maar zeggen geopperde denkbeel den, verschillend kan en zal worden ge oordeeld. In het bewuste artikel zeggen de werk gevers nog, dat zij den Directeur-Generaal verzocht hebben te berichten, of hij met „bovenvermelde uiteenzetting accoord ging' en blijkbaar ging de heer Zaalberg bij schrij ven van 29 November inderdaad daarmee accoord. Nochtans is het noodig, dat enkele aan vullingen op het van werkgeverszijde gere leveerde geschiede. Eerstens is niet alleen door den beer Ren- gelink namens de organisaties het eerste denkbeeld van den heer Zaalberg om ge durende het geheele jaar 53 uur per week te werken met een loonsverlaging van 5 pCt. verworpen, doch eveneens door de werkgevers. Bij het tweede voorstel van den heer Zaalberg heeft men vergeten te melden dat dit voorstel om 26 weken per jaar 53 uur per week te doen werken, tevens inhield, dat de loonsverlaging tot 5 pCt. terugge bracht moest worden, ook indien geen 53 uren werd gewerkt. Terwille van de waarheid meenden wij deze dingen even te moeten belichten. HAARLEMSCHE HOCKEY BOND. Het programma voor de maand December heeft eenige wijzigingen ondergaan. Hierdoor vervalt natuurlijk de oude opgave. Het pro gramma ziet er thans als volgt uit: Zaterdag 22 December: H. B. S. 1—Bios I. Concordia AB. H. C. III. M. H. C. Ill—Concordia B. Zondag 23 December: H. B. S. I—Concordia A. Concordia B—H. B. S. II. 1ste Kerstdag, 25 December: H. B. S—I. H. B. S. II. 2de Kerstdag, 26 December: Concordia AH. B. S. I. H. B. S. II—M. H. C. III. Zaterdag 29 December: B. H. C. Ill—Bios I. H. B. S. IIConcordia A. Zondag 30 December: H. B S. I-B. H. C III. Dinsdag 1 Januari: H. B. S. I- M. H. C. III. Concordia BBios I. B. H. C. IllConcordia A V. A. S.—A. S. C. Zondag werd tusschen bovengenoemde tientallen een competitiewedstrijd te Am sterdam gespeeld. Hier volgt de gedetailleerde uitslag. V. A. S. - A. C C 1. „A. Green"M, Euwe 01 2. H WeeninkH. van Hartingsvelt 01 3. J. L. KerstenG. Kroone 10 4. P. F. v. Hoorn—D. C. W. Spaans AA 0—1 J. A. B. heeft dezer dagen in de socia listische „Voorwaarts" een leerzaam „Zoek lichtje" geschreven, dat den lezers van het ..ociaal-democratisch blad wel niet „even tjes zal doen lachen" maar dat hen toch één oogenbük tot nadenken zal stemmen. Rijkspresident Ebert van de groote Duil- sche Republiek is geschrapt als lid van zijn oude vakvereeniging van zadelmakers en behangers „Hoe pijnlijk schrijft nu J. A. B. moet het besluit tot royement aan Ebert vallén. „Hij heeft als loonarbeider geleden en gestreden en hij streed voor en door de or ganisatie, die hem een tweede tehuis werd. Daar was hij onder zijn verwanten, daar kon hij openlijk spreken over zijn vrees en zijn hoop. Daar vond hij zijn makkers met wie hij één van ziel en één van zin was. Voor zijn organisatie gal hij zijn beste kracht en een groot deel van zijn vrijen tijd. Bitter hard moet hem daarom deze uitstoo ting zijn, want hij is een eenvoudig man ge bleven, geen politieke O. W.'er, geen socia- list-satisfait is hij geworden." En ondanks dit eervolle getuigenis moet J- A. B. den zadelmakers en behangers ge lijk geven. Ebert is tegengevallen. „Toen Ebert rijkspresident werd, hebben ze allen gejuicht; immers, het was ons een bewijs, dat de nieuwe Duitsche republiek een zuiver democratische instelling was ge worden. Een man, wiens handen zwart en hard waren door het kloppen van leer, het naaien met pikdraad, een rooie, die gezeten had voor zijn overtuiging op de plaats van den weggeloopen Hohenzollem. Was dat niet een wonder, een openba ring van een nieuwen geest, een plotselinge intrede van den nieuwen tijd." „Es war' so schön gewesen, es hat nicht sollen sein". Men schrijft ons van werk-iemerszijde; De drie voorzitters van de werkgevers- vereenigingen, die de conferentie met den heer Zaalberg hebben medegemaakt, welke ten deel had" te trachten overeenstemming J te bereiken tusschen de arbeiders en de werkgevers in de textiel-industrie, hebben gemeend in de pers cp te moeten komen tegen de voorstelling, alsof zij, werkgevers,, een voorstel van den heer Directeur-Gene- Meyer-mr E Straat raai van den Arbeid hebben verworpen, 6. M Sonnenberg-J. Lohr terwijl de arbeiders dat voorstel zouden1 J. P Dnkstw^os^ deJCowng hebben aanvaard. Niets is volgens de heeren vv rkgevers minder waar, dan dat- Wij weten niet waarover wij ons meer moeten verwonderen, over het feit, dat deze werkgevers zich gedrongen gevoelden zich in het openbaar te moeten uiten, dan wel waarover, en de wijze waarop zij dit meenden te moeten doen. De heer Zaalberg, aldus die werkgevers, heeft geen voorstel gedaan, maar een denk beeld naar voren gebracht, bijgevolg kuftt- 8. Dr. B. BeffieD. Wiersma 9. J. BoedijnP. Wiersma 10. I. Plukker—J. A. P. Muurlink A—A 1—0 A—A 0—1 1—0 4K—5M Te 's-Gravenhage vond een zeer span nende ontmoeting plaats tusschen „Discendo" en „Utrecht. De uitslag hiervan was: „Discendo" „Utrecht' 1. Jhr. v. Foreest, J. H. Goud 01 2. v. Kranendonk, C. H, Piccardt 3. R. J. Lomari, G. de Brie 4. Mr. Fontein, G. M. Smeekes A-A i 0—1 hebben en hebben wij, werkgevers, ook niet een dergelijk voorstel verworpen De werkelijke toedracht der zaak is deze: De heer Zaalberg heeft, na urenlange be spreking, zoowel aan werkgevers, als aan arbeidersvertegenwoordigers hun oordeel gevraagd over zijn bemiddelingsvoorstel of, zooals de heeren werkgevers het willen versta.an, over zijn denkbeeld. Beiden, zoowel werkgevers- als werk- ncmersbesturen hebben zich daarover uit gesproken. De drie arbeidersorganisaties hebben dit gedaan in dezen zin, dat zii. behoudens een wijziging, op het voorstel van den heer - Zaalberg ingingen en zich na overleg met j schen R.K. Dambond zijn jaarverga r j— Hoi- Cl Insonhseezel envereeiu- nen de arbeiders geen voorstel aangenomen g' jj,r_ Sjr. v. kinschoten, A. Boer 6. Mr. A. Ru eb, H. J. Robijns 0—1 7. P v. 't Veer,,H. L. WeurmanI 10 8. W. v. Kooy, H. C. Oudegeest10 i 9. Jhr. G. L. Schouten, J. H. Pannekoek 14-A lo! F J. Dekker, Mr. v. d. Eerden 3—4 DISTRICTS V ERGADER ING Zaterdagavond j.l. hield de Dislrictstoond Haarlem en omstreken van den Nederland- te adviseeren tot - aanneming daarvan, op voorwaarde dat ook de werkgeversbesturen hunne leden datzelfde wilden adviseeren, terwijl de werkgevers het denkbeeld van den heer Zaalberg hebben verworpen. de besturen,' bereid verklaarden hun leden een der zalen der St. Josephs^ ez-edlenvereeTU ging aan de Jansstraat. De voorzitter, de heer R. Pannekeet, opende de vergadering en heet te de afgevaardigden en belangstellenden har- teiijk welkom. Ingekomen was een schrijven van den heer W. Hopstaken, waarin deze mededeelde te bedanken ais secretaris van vestiging van bovenstaande, daar ook de werkgevers zullen moeten toestemmen, dat aldus de feiten door ons in het kort juist zijn weergegeven. Door het aldus op te vatten, dat de heer Zaalberg niet een voorstel heeft gedaan, doch slechts een denkbeeld heeft naar voren gebracht, kan men tot de conclusie komen, dat de arbeiders geen voorstel van den heer Zaalberg hebben kunnen aannemen en de werkgevers een dergelijk voorstel niet hebben verworpen. Naar onze meening zou echter over het zeer ondergeschikte vraagstuk van voorstel of denkbeeld thans niet geredetwist behoe ven te worden indien de werkgevers even als de arbeiders op de gedachte van den heer Zaalberg nader waren ingegaan, wel licht had dit de uitsluiting kunnen voorko men. Nu zeggen de werkgevers wel, dat de door de arbeidersorganisaties geopperde Modes-vivendi ongeschikt was om tot een oplossing van het conflict te leiden, maar dan moeten we toch opmerken dat ons niet rige algemeene vergadering worden goedge keurd. Ondei dh ingekomen stukken was o.a. een schrijven van den heer VV. Kops, secre taris van de Velseroordsche R.K. Damclub. Deze berichtte, dat hét ledenaantal zijner vereeniging sterk verminderd was, waardoor de club zich dit jaar waarschijnlijk nog niet bij den Districlsbond kon aansluiten. Inge komen was ook een schrijven van den heer A. H. v. d. Geest te Lisse, ar ngaande de door hem gerichte uitnoodiging aan de clubkam pioenen der verschillende clubs. Van dit schrijven zal goede nota worden genomen. Het jaarverstag van den secretaris kon door het bedanken van dep heer Hopstaken niet wor den uitgebracht, waarna de heer G Roe land, penningmeester van den bond, zijn voorkoopig jaarverslag voorleest. Dit verslag wordt door de vergadering goedgekeurd.Ver volgens bericht de heer Roeland, dal de eau tie-stellingen voor het Persoonlijk Kampioen schap, bij hem gestort, terug kunnen worden gevraagd tot Maart. De voorzitter dankt den 1 enningme.ester voor zijn verslag en hoopt, dat hij op de eerstvolgende vergadering een definitief verslag kan geven. De heer van Oostveen, voorzitter van den Nederlandschen R.K. Dambond, heeft door drukke bezigheden genoodzaakt, voor deze functie bedankt, waardoor in deze vacature bij de eerstvolgende vergadering van den Ned. R.K. Dambond moet worden vervuld. De heer Roeland stelde voor. den heer R. Pannekeet als zoodanig voor te stellen. De heer R. Pannekeet dankte den heer G. Roe land voor het vertrouwen in hem gesteld en zei-de, dat, indien deze functie met overeen is te brengen met die van voorzitter van den Districlsbond, hij voor het voorzitterschap van den Ned R.K. Dambond zai bedanken, daar spr. meent, het betang van den bono beter te kunnen behartigen ais voorzitter van het District, Hien.a wordt het voorste! van „Theorie en Praktijk" in behandeling geno men. Dit voorstel houdt in, dat leden van het derde denial van T. E. P. in de aspiran- lenklasse mee kunnen spelen onder verband, dat T E P. de volle bondscontributie zal l>etaien. Dit voorstel wordt voor hei tijdperk van één jaar aangenomen. Voor de aanstaan de wedstrijden had het bestuur «le volgende regeling gemaakt: le Klasse. St. Bavo 1, St. Joseph I. T. E. P. 1 en Gezellig Samenzijn I. 2e Klasse. S. D. O I. F E. P II, D J D I,- Velseroord I en IJmiiiden I. Se Klasse. St. Joseph II, Excelsior I. S. D. O. II en D. J. I> II. De clubs uitkomende in klasse 2 van den bond, moeten dan de volie bondscontributie betalen. De heer Th. A. Kok, afgevaardigde van D. J. D. wet er in het geheel niets van af, dat D. J. D. besloten heeft de volle bonds- contribuiie te betalen en zegt. dat zij dit in de toekomst nooit doen zal. Spr. zegt, dat D. J. D. waarschijnlijk met 3, Excelsior met 2 en St. Joseph met 3 tientallen zal uitko men, zoodal het z.i. wenschelijk zou ziin. dat er nog oen klasse werd bijgevoegd. De heer Veen zégl, dat ,Sl. fiavo" te Heemstede ook 8 reservespelers heeft, die ook gaarne een wedstrijd willen spelen. Aangenomen wordt het voorste! van den heer Pannekeel, dat clubs dtie te weinig leden hebben om een tiental te vormen, dan met 7 of 8 personen spelen en de overige partijen als remise te beslissen. Dan komt de bestuursverkiezing aan de orde, Aftredend ziin te heeren E. Stolvoort, J. Kessens en \V. Hopstaken. De heeren Stolvoort en Kessens worden bij ac clamatie herkozen terwijl de vork' 'zing van een secretaris wordt aangehouden De heer H. Rnozen, afgevaardigde van T. E. P.. bedankt de leden van het bestuur met eenige welgekozen woorden voor hel vele werk, dat zij in het betang van den bond dit jaar hebben gedaan. Punt 6 competitie wordt na eenige discussies aangehouden tot de volgende algemeene vergadering. Medege- wordt, dat de competitiewedstrijden voorden bond den 15en Januari aan zullen vangen. Vervolgens komt het aanschaffen wedstrijd- klokken ter tafel. De voorzitter stelt voor, ten behoeve van den bond 3 klokken aan te schaffen. De heer van Mtisscher vindt het beter, iedere club een of meerdere wedstrijd- klokken Ie lalen koopen. Besloten wordt, dat een der ieden prijsopgave van deze klokken zal doen. De heer v. d, Loo. afgevaardigde van GezeÜig Samenzijn, stelt bij de rondvraag voor notatie-biljetten te laten drukken De heer Veen verzoqkt de uilnoodiging tot bij woning van een vergadering in het vervolg vroeger te mogen onlangen. Hierna sluit de lieer Pannekeet deze zeer geanimeerde vergadering met den Chr. groet. DE WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM EN OMSTR. P. J. v. DARTELEN BEHAALT DEN TITEL Maandagavond werd de uitgestelde partij uit bovengencemden wedstrijd tusschen de heeren H. G. Teunisse en H. T. Luif ge speeld, welke in remise eindigde. Door dezen uitslag is de heer P. J. van Dartelen thans defenitief wederom kampioen van Haarlem en Omstreken. Hieronder volgt de ranglijst van dezen wedstrijd. No. Soelers. gesp. gew. rem. verl. pt. gem. 1. P. J. v. Dartelen 8 5 3 0 13 1.63 2. H. G. Teunisse 9 3 6 0 12 1.33 3. J.Lijcklema 9 5 2 2 12 1.33 4. H. T. Luif 8 3 3 2 9 1.13 5. J. W. v. Dartelen 9 3 4 2 10 1.11 6. F. A. Berkemeier 9 2 5 2 9 1. 7. J.B. Sluiter 9 2 5 2 9 1.— 8. D. A. van Abs 9 0 5 4 5 0.56 9. W. van Daalen 9 1 3 5 5 0.56 10. H. A. van Abs 9 0 4 5 4 0.44 De heeren H. G. Teunisse en J. Lijcklema moeten thans overspelen om den 2den en 3den prijs, terwijl de heeren J. W. van Dar telen en H. A. van Abs (en vermoedelijk ook de heer H. T. Luif) zullen overspelen om de b schikbaar gestelde medaille voor den niet- p jswinnaar welke het hoogst aantal punten uceft behaald tegen de prijswinners. Binnenkort zal de huldiging van den nieu wen kampioen plaats vinden, terwijl dan tevens de prijzen zullen worden uitgereikt welke in den kampioenswedstrijd en de Groepenwedstrijden zijn behaald. SIMULTAAN-SEANCE TE CASTRICUM. Zaterdagavond j.l. werd door den heer J. W. van Dartelen uit Haarlem eene simul taanseance gegeven voor de leden en ge- noodigden der „Castricumsche Damclub" in Hotel ,.De Rustende Jager" ter gelegen heid van het eenjarig bestaan dezer Ver eeniging. Te 7 uur werd deze seance door den Voorzitter der jubileerende Vereeniging ge opend en werd aan den heer van Dartelen een fraaie zilveren medaille aangeboden als blijk van waardeering voor de door hem te Castricum gegeven simultaanvoorstellingen. Toen de heer van Dartelen zijn reis lang' de borden aanving hadden 32 damspelers plaats genpmen om den simultaanspeler te bekampen. Het feit dat voor de winnaars en remi se-spelers prijsjes waren beschikbaar ge steld, verhoogde nog den strijdlust der deel nemers, zoodat de simultaanspeler een zeer zwaren taak had. Na ruim 3 uren spelen waren alle partijen beëindigd en had de beer van Dartelen bet volgend resultaat behaald: Gewonnen 20 partijen, verloren 5 partijen tegen de heer Koch Jr., Koek Sr., Boot, Schenk en Uhl en 7 part. remise tegen de heerer v. Ravenzwaay, Bakker, Peperkamp, Vruchterman, Liefling, Schermer en C. Lute De simultaanspeler behaalde dus bijna 75 pCt. van het totaal aantal te behalen punten en speelde met een gemiddelde van 7 minuten per partij HOOFDKLASSE-COMPETITIE VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. (Aideeüng Noord). Het eerste tiental van de „Damclub Haar lem" is voor bovengenoemde competitie als volgt samengesteld: Bord'1. D. van Wamel 2. P van Wamel. 3. H. M. Sprokkelenburg 4. J Lycklema. 5 C. F. Visse. 6. D. A. van Abs 7 H A. van Abs. 8. G. P. Heek 9. H. C. Broekmeijer 10. Mr. P. F. Westerling. Reserves zijn: H Berghuis, P. Hopman, H C. van Cort en C. P. Kraay. HOOFDKLASSE-CO v PETITIE VAN DEN NEDE RL AN SCHEN DAMBOND. Zondag 23 December a s. spelen voor bo vengenoemde competitie: Hat Damgenootschap „De Zaanstreek T tegen de „Damclub Haarlem I". Deze wedstrijd vangt aan te v.m. 11 uur en wordt gehouden te Zaandam of Wormer- veer. Maandagavond 24 December a.s. speelt het eerste" tiental der „Haarlemsche Dam club' voor deze competitie tegen het eer ste tiental der Damvereeniging „Jozeph Blankenaar" uit Amsterdam. Deze wedstrijd word', gehouden in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub ge- i bouw „Olympia", Kinderhuissingel 6 en vangt aan 's avonds te S uur. Belangstellenden hebben vrijen toegang tot dezen wedstrijd. Woensdagavond 26 December a.s. (2oen Kerstdag) spelen te Amsterdam de eerste tientallen der Damvereeniging „D. O S. en „Van Embden" in het Paleis voor Volks vlijt. Aanvang 4 uur 's avonds. SIMULTAAN-SEANCE TE HAARLEM VAN DEN KAMPIOEN VAN NEDERLAND Mr. J. H. VOS. Woensdagavond 26 December a.s (2en Kerstdag) zal door den Kampioen van Ne derland.' Mr. J. H. Vos uit Amsterdam, een simuliaan-seance gegeven worden voor de leden en genoodigden der „Haarlemsche Damclub" u Deze seance vangt aan s avonds te 07? uur en zal plaats vinden in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub", gebouw „Olympia", Kinderhuissingel 6. De deelname aan deze seance is voor el- ken dammer opengesteld, terwijl ook Be langstellenden vrijen toegang hebben. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. De nadering van het H. Kerstfeest en van Nieuwjaar biedt ons een welkome gelegen heid om U onze beste wenschen aan te bieden. Als vanzelf brengt de christelijke viering der aanstaande feestdagen verheffing van leven en vreugde in ieder gezin, vernieu wing van geest en hart in ieder katholiek Dit zal vooral zoo zijn, als die viering overeenkomstig de gezonde opvatting vun gulfieid en gastvrijheid, wordt beinvloed door den geest van soberheid en onthou ding en niet wordt ontsierd door den ver ouderden sleur van verleidelijke drinkge woonten. Dit is de geest van Sobriëtas. Bij de Katholieke Drankweer staat als doel voorop: het herstel der christelijke matigheid en de uitroeiing van het alcoho lisme. Maar in den diepsten grond is haar taak een strijd van christelijke verstorven heid tegen de erfzondelijke genotzucht, die helaas, aangewakkerd door het materialis me van onzen tijd, zoovele menschen «Heen bevrediging doet zoeken in stoffelijke ge nietingen. Tegen dit streven gaat Sobriëtas in door te ijveren voor soberheid en een voud in alles, voor vernieuwing der christe lijke levensopvatting en godsdienstige le venspraktijk. Hoe schoon, dat reeds tal van gezinnen zich dezen geest van Sobriëtas hebben eigen gemaakt! Moge bij meer en meer in alle christen huishoudens zijn invloed doen gel den! Dit streven moet toch worden toege juicht door ieder katholiek, die den geest des tijds kent. Maar bij toejuichingen mag hij 't niet laten; hij moet het steunen en bevorderen naar best vermogen, dat is het allereerst door eigen voorbeeld. Komt dan, Roomsche mannen en vrou wen, jongens en meisjes, sluit u aan bij 't leger van Sobriëtas. Helpt vooral mee, de wijding der komen de feestdagen te verhoogen door het offer van vrijwillige drankonthouding en door met woord en daad de drankverleiding te weren. Zalig Kerstfeest! Gelukkig Nieuwjaar! Het bestuur van Sobriëtas; J. A. M. ZOETMULDER, VoorA L. SIMONIS, Secr. Tentoonstelling Cadeaux voor het aanwerven van nieuwe abonnementen op de „Nieuwe Haarlemsche Courant," Deze cadeaux zijn gratis te bezichtigen in het Gebouw „Sint bavo" van 2 tot 10 uur. Eenige der prijzen, beschikbaar gesteld voor de Raadselwedstrijden „Nieuwe Haarlemsche Stuiting Zaterdag 22 December. Coorant."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5