In en om Haarlem. P. M. BRQEKMAHS CADEAUX TENTOONSTELLING „NIEUWE HAARL. COURANT" Ladies' and Oen lemon's tailor Vrijdag 21 December 1923 46ste Jaargang No. 14319 Uit den Gemseiflteraads Uit het Vaticaan. Ingszs&dsn MetisMingen Arnsi8riam~cli8 Anthraciet Maatschappij SngeiGüden MedetfeeEIngaii. OPRUIMING DPT KUMEe BESTAAT UIT (2 BLADZIJDEN. -- EERSTE BLfiD GEBOUW „ST. BAVO" SME9ESTRAAT 23 TOEGAM3 VRIJ. GOEDE VOEDING behoedt U veelal voor ziekten. Frar«- ken's MeEkbrood IS HET VOEDSEL BIJ UITNEMEN HEID. a 75 cents per regel. VAN ONZE RECHTBANK. Vertegenwoordigster der Domanlale Mijn an Z. Buitenspaarns 48. 'fel. 2594, 3511 STABSHSEUWS. AGENDA 22 DECEMBER a 75 cents per regel. Koningsplein, Amsterdam Dames-afdoeling slechts eenige dagen BELANGRIJKE Aanvang Zaterdagmorg. 9 uur Ë£3 Levensgevaarlijk J. J. WEEER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Het kinderfeest van den r? Bond voor Grcc e Sernnen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal hij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentie?. 35 cents per rtgeL Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen deD tekst als ingezonden mededeeüng op de Ie Pagina 75 ct. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regel; 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. n -T■- -■ .3-]^ sntLisa BEGROOTINGSPRAATJE II. De financieele toestand der gemeente! Als evenveel dokters zien wij dezer dagen onze gemeentelijke politici bij het ziekbed van pa tiënt-gemeente staan en het bedenkelijke is, dat men het over den graad der ziekte niet eens kan worden. De aard der ziekte is wei bekend: tering; maar de meeningen verschil- j len in welk stadium de lijdster verkeert. Ik wil er geen doekjes om binden en den j toestand precies zeggen, zooals hij is. betoogt tnr. Slingenberg. En zijn diagnose komt neer j op: bedenkelijk, maar nog niet hopeloos. En hij geeft de volgende aanwijzingen: De begrooting voor 1924 is opgezet mei een beginpost van 389.000, zijnde het ver moedelijke saldo van 1923. Dat is iets nieuws; immers de dienst 1923 kan nog tegenvallen {Gewoonte was dan ook altijd om het saldo van een dienstjaar eerst na twee jaar te verwerken). Verder is onder de inkomsten opgenomen de opbrengst van een schoolgeld heffing volgens een nieuwe verordening op de heffing voor buitenleorlingen op de mid delbare scholen, omdat de Raad het Rijks subsidie heeft laten schieten. Maar de ver- Ordening is nog niet goedgekeurd; die post is dus ook min of meer een slag in de lucht, j Verder zijn de cijfers der inkomsten vrij op timistisch geraamd, terwijl de uitgaven uiterst sober zijn opgezet, zoodat ook hier nog te- j génvallers kunnen komen. B en W. zijn dan"j ook al bezig om een program op te maken, teneinde op de uitgaven voor 1924 nog aan merkelijk te bezuinigen; en dit is een licht zijde jp den toestand. Nu doet men volgens den Wethouder van j financiën verkeerd met het zóó voor te stel len, alsof Haarlem er in zake belastingdruk en schulden vrij goed voor staat. De heer Gerritsz had betoogd, dat Haarlem wel 18 millioen schuld heeft, maar dat daarvan 15 millioen ten laste der bedrijven komt, zoodat men dus eigenlijk van geen schuld kan spre ken. Maar dat is geen redeneering, zegt mr. Slingenberg; de geheele schuld van 18 mil lioen is natuurlijk gedekt. De vraag, waarom het gaat, is echter: zijn onze inkomsten vast staand genoeg, om altijd aflossing en rente te waarborgen? Momenteel staan onze be drijven er schitterend voor en zijn een waar devol bezit. Maar dat kan veranderen; kijk eens naar Amsterdam, waar men eenige ja ren geleden aan de Gasfabrieken een aller- tj-eurigsten tijd doormaakte vanwege de con currentie der electriciteit. (Dit is maar een half argument; want de winsten der Eltr. werken werden dan ook weer zooveel groo- ter). Verder kan er een crisis komen, zoo als in den oorlog; voorts is men niet zeker van de politiek van den Raad, die niet altijd economisch is! Dan hebben de heeren maar eens de Rijksvorderingen voor woningbouw vergeten; hiervoor loopt een schuld van 12 millioen, waarvoor aan het Rijk de annuïtei ten moeten worden betaald. En zijn die wo- ninghuren zulk een zeker onderpand? Ten slotte is er nog een kasgeldleening van vier millioen. We moeten dus voorzichtig zijn. De leening, waartoe Rotterdam de vorige weck gedwongen werd onder hoogst bezwarende voorwaarden, heeft tot voorzichtigheid ge maand. Deze beschouwingen staken dus wel af <egen het uitvoerig betoog van den heer Joosten, die met lange cijferreeksen had wil len bewijzen, dat Haarlem er lang zoo slecht niet aan toe is Wanneer men, volgens dezen spreker, de statistieken over de belastingen der verschillende gemeenten nagaat, maakt Haarlem een uitstekend figuur. Van de 42 gemeenten boven de 20.000 zielen staat Haarlem voor inkomens met 2000 op de 14de plaats en bij de twaalf .grootste ge meenten boven de 50.000 inwoners op de 5de plaats voor inkomens van 5000 en meer. En bij dit alles is nog een 3 pet. evenre dige heffing gerekend. Aldus de heer Joos ten. Nu zegt dit alles wel iets, maar niet veel. Immers, 't is tegenwoordig bijna overal mi sère en 't is een schrale troost, dat er ge meenten zijn, waar het nóg erger is dan hier. Wil men echter van dit alles een argument maken om te betoogen, dat de hoogcre in komens Haarlem niet behoeven te vluchten (wat zij op het oogenblik helaas wel doen), dan moet men ook aangeven, hoeveel de g r o o t e inkomens hier en elders betalen. F.n dat wordt meestal verzuimd. Bovendien wraakte mr. Slingenberg de j vergelijking van den heer Joosten door te'zeg gen, dat in zijn cijfers yerschillende belastin- j gen niet opgenomen waren, die hier in Haar lem wel, maar niet elders geheven worden; zoo b.v de 140 opcenten op de personeele belasting, de straat- en grondbelasting, be lasting op het bedrijf enz. De discussie is op dit en soortgelijke punten vast geloopen, om dat de voorzitter gisterenmiddag wi3t te be werken, dat van repliek en dupliek werd afgezien. Het ging wel op 't kantje af en met één stem meerderheid, maar het gebeurde toch. De heeren Joosten en Gerritsz hebben dus geen gelegenheid gehad te antwoorden, wat ons alleen spijt omdat wij over het mee- ningsverschil aangaande de belastingcijfers nog wel iets meer hadden willen hooren. Overigens gunden wij den voorzitter gaar ne zijn succes; want 't zal toch nog lang ge noeg duren! Op grond van zijn pessimistische opvattin gen omtrent den financieelen toestand mo tiveerde mr. Slingenberg ook zijn houding te genover de toeslagen voor gemeenteambte naren, behoud van de zakelijke belasting op het bedrijf, reorganisatie van de klassen Jer lagere school en tegen alle pogingen, die minder inkomsten voor de gemeente beloof den. Mr. Slingenberg is daarbij wel wat erg radicaal te werk gegaan; en speciaal heeft men hem zijn voorstel tot afschaffing van het kindersuppletieloon zeer kwalijk geno men, Wij vinden dat ook verre van sympa thiek en betreuren bet bovendien ten zeer ste, dat de heeren Wolzak en Miezerus zich mede lieten vinden om dat voorstel te onder steunen. Zij hebben het, volgens hun zeggen gedaan met bloedend hart, uit bezuinigings motieven; en de heer Miezerus zeide boven dien, wel voor gezinsloon te voelen, maar dan niet als uitzondering voor het gemeen te-personeel. De heeren van Liemt, Klein en de Braai hebben die opvatting krachtig be streden. Wethouder Heerkens Thijssen hield er in de avondvergadering van Woensdag zelfs een vrij uitvoerige rede over, waèrbij'hij den kin dertoeslag op principieele gronden krachtig verdedigde en zich tot ons genoegen in het bijzonder tegen mevr. Willekes Macdonald keerde. Een vrouwelijke tegenstandster van kindertoeslag is voor ons gevoel wel dubbel erg De heer Klein wraakte het vooral in mr Slingenberg, dat deze eerst nadat in de vergadering van het georganiseerd overleg alle voorstellen van B .en W. tot verslechte ring der positie van het gemeentepersoneel als één geheel besproken waren, buiten het college van B. en W. en den Raad om met het voorstel tot afschaffing van den kinder toeslag gekomen was. Op dit standpunt stond ook Wethouder Reinalda, die daaraan het beste deel van zijn eerste Wethouderlijke be- grootingsspeech wijdde, Logisch was diens redeneering, dat, ook al zijn de sociaal-demo craten tegenstanders van kindersuppletie loon, zij toch tegen incidenteele afschaffing moeten simmen. Immers afschaffing betee- kent voor een groot aantal arbeiders ver slechtering van positie en dat kan men zoo maar niet doen, zonder er iets anders voor in de plaats te stellen. Kindersuppletieloon was een stuk loonregeling; neemt men het weg, dan dient de geheele loonregeling her zien. Het-Voorstel-Slingenberg was daarmee ver oordeeld; het werd dan ook later met 24 tegen 9 stemmen verworpen; zoodat de kin dertoeslag blijft. Ook de andere voorstellen, welke in den geest van den bezuinigings-wethouder wa ren, vonden geen genade. Een voorstel-LoosjeS c.s., om den ge- hcelen vacantietoeslag af te schaffen, werd met een gelijk stemmenaantal verworpen. De vacantiebijslag blijft nu zooals het Georgani seerd Overleg aan B en W. hebben geadvi seerd, n.m. 35 voor gehuwden. De denkbeelden van den heer Slingenberg om het maximum aantal kinderen in de klassen der lagere school op te voeren en kleine klassen te vereenigen, had reeds in de eerste vergaderingen krachtige bestrijding, vooral van mr. Bruch, ondervonden. Van de eerste begrootingsspeech van den heer Reinalda hebben wij reeds iets ge zegd. Voor het overige hadden wij meer van hem verwacht; hij sprak wel lang, maar 't was een rede met weinig inhoud. Zijn finan cieele beschouwingen die overigens in 't geheel -geen nieuws lieten zien interes seerden den Raad maar zeer matig. Over grond- en woningpolitiek hoorden wij niet veel meer, dan wij reeds wisten. Zoodat alles bijeen de heer de Braai wel gelijk had, toen hij zei; er is in dezen tijd voor een rooden wethouder niet veel te halen. Met eenige verbazing en ongerustheid hoorden wij den heer Reinalda in het voorbijgaan de opmer king maken, dat hij in de Commissie van Ge organiseerd Overleg aan de ambtenaren, die zich over de verslechteringen in hun positie beklaagd hadden, had geantwoord, dat dit ten deele hun eigen schuld was; dat zij dan maar den weg moesten kiezen, om dat te voorkomen! Zoo spreekt toch geen vertegen woordiger van het college van B. en W. in de Commissie van Overleg! Toen eenmaal de algemeene beschouwin gen en de afzonderlijke voorstellen waren weggewerkt, kon nog vrij vroeg in den mid dag aan de hoofdstukken begonnen worden. De kosten van algemeenen dienst (salarissen van ambtenaren enz.) trokken dit jaar bij zonder de aandacht Over malligheden van den heer Peper, die den burgemeester zijn salaris wilde afnemen, spreken wo nu maar niet. Verstandig was de algemeene drang uit den Raad om bet ambtenarencorps in te krim pen; geen ambtenaren meer te bevorderen, waar wij hier reeds den hals breken over referendarissen en hoofdcommiezen; de sa larissen meer in overeenstemming te brengen met hel particulier bedrijf, enz. Ook was er een krachtige strooming onder aanvoering van den heer'van Liemt, om de vergadering der Commissies van Overleg niet meer over dag, maar 's avonds te houden. Er kwamen reeds allerlei voorstellen op de tafel van B. en W. terecht om al deze denkbeelden in besluiten vast te leggen. Maar.de heer Rei nalda wist er den Raad van terug, te hou den onder belofte, dat B. en W. alles zullen doen, wat de Raad ten deze wil, maar liever zonder algemeene besli/iten, omdat er ruim te voor uitzonderingen moet blijven. En de Raad berustte. voor het aanwerven van ABONNEMENTEN op de Geopend iol en mei ZAiERDAG 22 DEC van 2 uur 's mid dags tot 10 uair 's avonds den directeurs-post van het laboratorium van pathologische bacteriologie en een interes sante discussie over den stank van onze grachten. Wij moeten hiervoor verwijzen naar het verslag. Hetzelfde kunnen wij doen voor de ove rigens interessante beschouwingen bij hoofd stuk V, Volkshuisvesting en dit te meer, om dat op 2 Januari a.s. een voordracht om over te gaan tot gemeentelijken woningbouw aan de orde komt en dan op meer prakti sche basis kan besproken worden, wat nu nog in algemeene lijnen moest geschieden. Op één opmerkelijk ding willen wij nog wijzen, dat n.m Wethouder Reinalda in uitzicht stel de steun aan particulieren, die arbeiderswo ningen willen bouwen, waar de laatste we ken kans op bestaat. Inderdaad een nieuw geluid in den mond van een Haarlsmschen sociaal-democraat! Het hoofdstuk „politie" leverde de oude klachten op over allerlei futiliteiten. Juffr. van Vliet diende zelfs een heusch „voorstel" in, om den prijs der handschoenen van de motorrijders met de hellt te verminderen! Gezegend de gemeente, die vrouwen in haar raadzaal telt! Van meer algemeen belang waren de op merkingen over de aanbesteding van politie- kleeding. De heer van Liemt zei daarover een hartig woordje, dat neerkwam op een pleidooi voor onze Haarlemsche werkgevers en werd daarbij door de heeren Klein en ICeesen gesteund. Deze laatste knoopte er eeri algemeene opmerking aan vast om bij alle aankoopen voor de gemeente de stede lijke leveranciers voor te trekken Tot onzer en Veler verbazing stond weer op deze begrooting een post van 2500 voor de burgerwacht. Men kent ons standpunt ten deze; wij achten die uitgaai wel gerecht vaardigd. Maar nadat ze verleden jaar een maal was afgewezen, had zij thans niet meer op de begrooting moeten komen. De post kreeg dan ook maar 12 stemmen en zal nu wel voor goed wegblijven. Het hoofdstuk Volksgezondheid trok breedvoerige algemeene beschouwingen, waarbij de tuberculosebestrijding het voor naamst punt was. De heer Koppen hing een zwart tafreel op van de uitbreiding der on gelukkige ziekte. Vooral werd hierbij gewe zen op de ernstige lijders, die dus ongenese lijk zijn. Dr. Adrian sloot zich hierbij aan. Gewezen werd op de Mariastichting, de eenige inrichting in Haarlem, die een vleu gel voor tuberculeuss patiënten heeft aan gebouwd. Dit brengt, aldus genoemde spre kers, ten eerste de vrije ziekenhuiskeuze in gedrang; n\aar vooral brengt het geen op lossing voor de bestrijding der tubercu lose, Immers de Mariastichting neemt slechts lijders op, die kans op genezing hebben; zoo blijven de ongeneeslijke zieken overal uitge sloten. En dit zijn juist de gevaarlijke zieken, die de besmetting overbrengen. Wethouder Heerkens Thijssen, dje, bij af wezigheid van den burgemeester de sprekers beantwoordde (deze tak ressorteert n.m tegenwoordig onder den burgemeester) wees op de uitmuntende tuberculosebestrijding, welke in Haarlem bestaat en in het geheele land beroemd is. Nu kan men wel zeggen; dat is particuliere bestrijding; maar laten we daar juist dankbaar voor zijn! De gemeente staat altijd met moreelen steun klaar. Boven dien deelde de Wethouder mee, dat reeds lang plannen bestaan voor uitbouw van het Groote Gasthuis; maar uitvoering daarvan is nog niet mogelijk geweest. De genoemde sprekers waren met het ant woord niet tevreden. Dr. Kühne bracht een nieuw element in het debat door te herinne ren aan de overeenkomst der gemeente mei de Mariastichting, oni 15 bedden te bezet-t ten in den nieuwen vleugel. Maar dat getal wordt lang niet altijd bereikt. Dat komt, om dat de Raad van Arbeid tegenwoordig de gevallen van beginnende tuberculose tot zich neemt. Maar daarmee zijn de ernstige tubercuiosen nog niet onder dak. Up stuk van zanen scüeen niemand daar weg mee te weten; want men zal het toch wei niet ernstig moeten mjmen, wanneer ge pleit worat voor opname van ongeneeslijke zieken in de ziekenhuizen. .Dan zou men met de ruimte ai heel spoedig in conflict komen. Over die ziekenhuisruimte werd nog het een en ander gezegd: er is een commissie om een onderzoek te doen naar de toe standen in de ziekenhuizen. En de heer Kop pen wilde aan die commissie nog allerlei andere dingen opdragen: onderzoek naar de ruimte; reorganisatie van den geheeskundi- gen dienst enz. Daar zou, volgens dén Wet houder, wel geen bezwaar tegen bestaan Een gevecht, waarvan ons de noodzake lijkheid ontging, was een twist tusschen den Wethouder en een aantal raadsleden over een voornemen van B. en W. om met ingang van 1 Januari de controle-commissie over de stadspacienten, over te brengen naar de 4de afdeeling. De heer Koppen meende, dat de minderbedeelden dan aan fiscale ambtenaren werden overgeleverd en hij vond veel steun. Ondanks de verklaring van de tafel van B. en W„ dat de commissie dezelfde bleef, maar dat slechts een eenvoudige administra- j tieve maatregel werd bedoeld, werd toch een j motie-Koppen om den toestand te laten zooals hij is, aangenomen met 27 tegen 7 i stemmen. Bij deze afdeeling werd ook nog een pijn lijke discussie gevoerd over dc bezetting van Men, bericht ons uit Rome; In het Consistorie van 25 Mei van dit jaar wees de Paus aan den ni :Uwbenoemden Kardinaal Sincero de titelkerk toe van den H, Gregorius, aan den voet van den Paladijn, gewoonlijk genoemd „in Velabro". De kerk, dateerend uit de Ille eeuw, was echter zoo vervallen, dat ze sedert jaren voor het pu bliek gesloten was en de nieuwe Kardinaal geen bezit kon nemen vap zijn titel. Kar dinaal Sincero deed ecfitér de kerk, waar aan zooveel glorierijke overleveringen ver bonden zijn, herstellen, ook door tusschen- komst van de Italiaansche commissie voor monumenten en schoone kunsten, en dtze restauratie was nu zoo ver gevorderd, dat de Kardinaal van de kerk bezit kon nemen, j Deze plechtigheid had Zondag j.l. plaats, in tegenwoordigheid van veel belangstel- j lenden, waaronder Mgr. Eras en andere Nederlanders, bpvriend met Kardinaal Sin cero. In een redevoering uitte de Kardinaal zijne dankbaarheid vooreerst aan den H. Vader en aan allen die het herstel der kerk mogelijk gemaakt hebben. Vervolgens ging hij de geschiedenis der kerk na, toegewijd aan den H. Gregorius, martelaar der Griek- sche Kerk, en symbool van de vereeniging der Oostersche met de Latijnsohe Kerk, zoo vurig afgesmeekt door Paus Pius XI in zijn jongste Encycliek „Ecclesiam Dei" en in zijne redevoering aan de Oostersche geeste lijkheid. De kerk van den H. Gregorius is een zinnebeeld dier vereeniging, daar ze in de oudheid den Latijnschen martelaar Sebastianus met den Oosterschen H. Gre gorius verbond. Vereenigen wij dus onze gebeden met die van den Paus, opdat de lang gewenschte eenheid tot stand kome en er weder één schaapstal en één Herder zou mogen wezen. De Grieksche en Rutheen- sche leerlingen van de Oostersche semina ries, die de plechtigheid bijwoonden in hunne Oostersche kerkgewaden, voerden alsdan een Grieksch kerkgezang uit, waar na het Latijnsch „Te Deum" gezongen werd. Bij de vertegenwoordigers van het Vati caan hadden zich talrijke vrienden van Kard. Sincero uit de politieke Italiaansche wereld gevoegd, o.a. de oud-minister Or lando, alsmede vele leden van hooge Ita liaansche bestuurscolleges. Verduistering van twee rijwielen. Donderdagochtend stond de 28-jarige ad vertentie-reiziger J. A. D. te Den Haag, te recht ter zake, dat hij twee rijwielen waarvan hij het eerste in huurkoop onder zich had en het tweede geleend, verkocht had aan den 38- jarigen rijwielhandelaar J. S., alhier resp. verkocht voor 30 en 60. Het O.M. eischte tegen dezen bekl., die reeds herhaaldelijk veroordeeld werd en die thans nog verdacht wordt van verduistering en oplichting een gevangenisst af van twee jaar. Een taschje ontrukt. De 19-:arige schilder J. A. had op 26 Nov. IJ. een dame, die op straat liep, een taschje ontrukt. De dief werd evenwel dadelijk ge grepen. Bekl. „Ik was al maanden zonder werk. President„U bent hier wel eens meer ge weest." President„U bent hier wel eens meer ge weest." Bekl. „Ja, tot mijn spijt wel, mijnheer. Het O.M. vorderde een gevangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. Visser 't Hooft, pleitte clementie. Bekl.„Ik ben tot deze daad gekomen door werkloosheid. Wanneer ik werk had ge had en de maatschappij mij werk had gege ven, had ik hier niet gestaan. Door die ellende ben ik tot die daad geSpmen." Een villa-inbreker. De 32-jarige schilder R. B., alhier, stond terecat ter zake, dat hij op 29 Mei IJ. inge broken had in de villa van den get. M. C. v. d. W., te Aeraenhout (ontvreemd verdien aan tal sigaren en 70) dat hij op 30 Mei inge broken had in de villa van den get. N. I. M. (hier werd een hoeveelheid zilverwerk weg genomen een aantal boeken en een hand koffer) en dat hij zich op 9 Juni d.a.v. toe gang had verschaft tot de garage van de wo ning van den get. R. v. H. te Aerdenhout (daaruit werd o.m. ontvreemd een regenjas een rijwiel en een automobielklokje). Het O.M. requireerde een gevangenisstraf van een jaar. In of omstreeks midden September had deze bekl. zich verder des avonds om onge veer twaalf uur toegang verschaft tot de villa van den get. J. E. te Heemstede, waaruit be klaagde een stuk cake, een hoeveelheid melk en eenig zilvergeld ontvreemdde. Het O.M. vorderde een gevangenisstraf van zes maanden. Ten slotte bracht bekl, op 29 en 30 Oct. 1.1. een bezoek aan de onbewoonde viili van den get. A. S. te Heemstede, waarbij hij weer eer.ig zilverwerk stal. Het O.M. vroeg een gevangenisstraf van acht maanden. DAMMEN. Kampioenschap District Rotterdam. Maandagavond behaalde de heer H. Re- gouw het persoonlijk kampioenschap van het district Rotterdam van den Ned. R. K. Dambond. Binnen enkele weken zal de heer Regouw eene match spelen met W. van Stuifbergen om het R. K. Kampioen schap van Nederland. Sociëteit St. Bavo. Gewone zittingen 8 uur Bestuur ziekenfonds Overveen 8 uur Tentoonstelling Spaarnestad 210 uur Tramvergadering 9 uur 's morgens. Stadsschouwburg. Abonnements-concert Dirk Schafer 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam van 3 tot 4 eu van half 8half 9 uur Tele foon 2981 R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 810 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R. K. Leeszaal en uilleenbibliotbeek - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 7 10 uur. b.- halve des Maandagsochtends en oo Zon en Feestdagen Uitlcenen van boeken van half 39 uur. Marthaverecnigiag Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10—^-12, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. 1 I in "«u uitsluitend MODEL.EN en COUPONS vfV/vV iï-iwi f. Gratis licht. Zes uur 's avonds. E^en luwe regenwind waait door de breede laan. De lichtbollen, opgeheschen aan het hooge statief, van boven omgebogen, wiegen op de deining van den wind zacht (tacn en weer, werpen hcüe schijnsels op de voorbij gangers in haastgang, met korte schaduw vlakken vallend achter hun gestalten. Kin deren spelen op 't trottoir of springen touw tje, onder 'l zingen van bekende refreinen, die door elk nieuw geslacht worden overge nomen. Fïetsen met roelende lantarentjes, andere met electrische lampen, die zich aan kondigen door een naargeestig schuren, schieten zig-zag over de straat. De gevels der omliggende huizen staan rustig te praten onder de felle belichting der wiegende bollen. Een veertiende-eeuw sch trapgeveltje, bruingeverfde steentjes en pie terige vensters, daarnaast een nieuw heeren huis van lichtrooden steen, symetrisch daar- tusschen de nog onverweerde voeglijn en nog meer naar links een burgerwoning, waarin geen stijl valt te onderkennen, maar waar van het benedengedeelte benut wordt om kip penvoer, zakje-blauw, schoenveters en hon derd andere artikelen te verkoopen. Er gebeurt wal. De dunne gordijntjes, die een der vensters van het veertiende-eeuwscb geveltje afsluiten (vanwege de overburen!, worden gereefd. Een kaalhoofdige man in boezeroen, met een steenen pijp in den mond, zet zich met den rug naar de straat, wars van alle gewoel beneden hem, bij het raam, ontvouwt heel plecht sta lig zijn ikrant e.n be gint Ie lezen. Van af de straat zie je den rook van zijn pijp boven zijn hoofd krin gelen. Hij leest. Hij.taal de woelende en spoe dende wereld aan ziel» voorbijtrekken. Hel licht uit den nabijen ballon «verpla t zijn krant. Tegenover bet beweeg in de straat, de rust van den lezenden man aan het venster. Ik stel me voor, dat die man ac.h daar avond aan avond neerzet, om onder hef ge not van gratis, gemeentelijk licht zijn krant uit te spellen. Dat zijn voor hem de supreme momenten van den dag. Is he geen zegen in deze tijden van wo ningnood, nu het parool is: .,als we maar een onderdak hebben", een woning te Ik*zit ten, waar je bij gratis licht je krant kunt lezen 's avonds. En daarbij hoeft hel niet le blijven. Want verder in den avond, als hij met zijn krant klaar is, gaat hij misschien een voge'kooi re- parceren fcn slurpt onderwij] zijn thee. Komt eindelijk het uur van naar bed gaan. dan wordt 't een glorieuse uittocht. Er be hoeven geen lichten le worden gedoofd.-Geen tasten of zoeken in het duister. In het volle licht schrijdt men naar zijn slaapapparlemcn- ten. Werkelijk, het is een bevoorrechting onder duizendenl 5TRIX. Een onzer atonné's beklaagt zich oTer hel volgende: Tusschen Hi'kgom en Lisse slaat langs den Rijksstraatweg een muurtje, juist bij een kromming. Toen wij dit voor den eersten keer zagen, dat is ai vee jaren geleden, waren wij in de veronderstelling dat er aan den an deren kant van dat muurtje Ven kerkhof lag. We zijn echter na korten tijd wijzer geworden en hebben begrepen, da! het kerkhof eigen lijk aan dezen kant van het muurtje ligt. Hoeveel ongelukken daar al gebeurd zijn. zal een Hillegomimer of Lissenaar beter dan menige Haarlemmer kunnen weten. Immers lijdt langs dat muurtje ook nog het stoom-, trammetje, dat niet stoppen kan, en wee den ongelukkigen fietser of wandelaar, die daar niet bekend is en door dat trammetje ver rast wordt. Daarover willen we het echter nu niet heb ben. Want wat deze week gebeurde, over treft alles. Op dat critieke punt wordt n.L di weg blijkbaar opnieuw bestraat, dus opge broken. 't Was elf uur 's avonds en stikdonker. Een argelooze Haariemmer kwam per fiets van Lisse en naderde de hinderlaag. Om te beginnen botste hij tegen een onver ch-ten woonwagen aan, die „natuurlijk" juist op da! punt stond. Hoe komen de menschen er bij daar op een Rijksstraatweg te gaan staan en nota bene 's nachts hun wagen niet eens te verlichten? Al-dus klaagt inzender. Maar 't kon nog erger. Nauwelijks was de wielrijder van zijn schrik bekomen en weer opgestapt of een tiental me ters verder kwam -hij tamelijk onzacht ir. aanraking met een materiaal-wagen, even eens onverlicht, alsof dat zoo hoorde. Ket is Web wel het toppunt, dat een Rijksvagan op zulk een punt van een drukken verkeersweg des nachts niet eens oen lantaarn draagt. En toch kon *t nog erger worden, want alle goede dingen in drieën. Het slachtoffer was goed en wél voor den tweeden keer opgestapt óf hij lag voorover in een hoop puin, natuurlijk eveneens onverlicht, anders zou het bij een opgebroken straatweg niet passen. Dat was dus een woonwagen, een matc- riaalwagen en de Rijkswerken zijnde een sluk opgebroken straat, alle drie onverlicht, aldus de lezer, d'ie ons dat mededeelt en zich er over beklaagt. '1 Eenige wat op dat tooneel nog mankeerde, was hel stoomtrammet je. Als dat met zijn ge waardeerde tegenwoordigheid het spel nog had opgeluisterd en er voor gezorgd had den wielrijder in stukken te rijden was 't slacht offer misschien nog verweten, dat het groote- lijks onvoorzichtig was geweest. Barometerstand 9 uur v.m 765. Stilstand- OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.3 mJtf. te Scilly. Laagste barometerstand 747.5 m.M. le Memel. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 December: aanvankelijk zwakke tot matige noordwestelijke, late» krimpende toenemende wind. aanvankelijk gedeeltelijk bewolkt, en weinig of geen neerslag, later toenemende bewolking en waarschijnlijk regen tof sneeuwbuien, later zachter. DIRK SCHAFER. Men deelt ons mede, dat Dirk Schafer, onze eminente pianist, Zaterdagavond a-s. één enkelen klaviéravond in den Stadsschouw burg zal geven. Op 't programma staan werken van Beethoven, Chopin en hemzelven. Daar hij kort geleden gejubileerd heeft, zullen velen niet in gebreke willen blijven dezen avond bij te wonen èn om zijn spel te bewonderen, èn om hem persoonlijk geluk te wenschen. LICHTING 1924. Voor de eerste ploeg lichting 1924., be stemd voor het 2e Regiment Veld Artillerie te 's Gravenhage (onberedenen) die in het tijd vak 1620 Januari hunr.e eerste oefening moeten aanvangen is voor het district Haar lem bepaald, dat de indienststelling zal plaats hebben op Vrijdag 18 Januari a.s. des mor gens 11.30 uur in de Infanterie kazerne te Haarlem. Het jaarlijksche kinderfeest van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 29 Decem ber.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1