I M mms. Derde Blad 22 December 1923 m 1 Juli '23 186.148 108.786 56.163 44.827 van he HAMDEL EN NIJV RHËID. KERK EN SCHOOL RECHTSZIN. DE ROTTERDAMSCHE AUTO BANDIETEN. 1. Intrekking bevorderingsclausules (blz. t het- meest verblijdend feit dat dit jaarover- A D Tl 17 1 |J.„ .4.» ui:: BESCHERMING VAN ONZE wederom de bouwvakarbeiders, metaal-be- INDUSTRIE. werkers en textielarbeiders geleden, terwijl ook het spoor- en tramwegpersoneel zijr. Wie de verslagen van het jorgste conges slecht, te kwartaal geboekt heeft, der R. K. Werkgevers heeft nagelezen, zalZoo hoog als dezen keer is het kwartaal moeilijk aan den indruk ontkomen, dat de verlies van St. Raphael nog niet geweest, zucht naar.,beschermende bepalingen voor Overigens zijn alle verliezen belangrijk onze industrie op bedoeld congres vrij sterk tot uiting is gekomen. Het zou een dwaasheid zijn, cm van al de-c-elijke v-ungstukken dogma's te maken men kan z er vel overtuigd zijn, dat vrijhan del in algen.uenen zin en voor ons land in het bijzonder het meest wenschelijk zou zijn en toch in bepaalde gevallen maatregelen wenschen of bevorderen, die de tender.z hebben onze industrie tegen buitenlandsche concurrentie te beschermen. Het z.g. „Schoenenwetje" heeft wel aan getoond dat niet noodzakelijk een hoogeren prijs door den consument behoeft te wor den betaald en het heeft ook aangetoond dat de werkloosheid in een bepaalde indus trie kan verminderd worden door dergelijke maatregelen. Daarnaast taat wel vast, dat we neg heel wat invoerrechten kunnen heffen, eer we ten dien aanzien zoover zouden zijn als in Enge land, met de eenige voorliefde het land van den vrijhandel genoemd. Er is dus, zoo noodig, op dat terrein wel wat te doen, want er is welhaast geen grooter maatschappelijke ramp denkbaar, dat een zoo groo e en langdurige werkloosheid als we nu beleven. Alswe maar bedenken dat we een klein landje zijn en ons niet blind staren op de industrie alleen. Ook onze landbouw verdient alle aandacht en deze is, zooals men weet, voor een groot deel op export aangewezen. Hij zal dus het eerst en het meest in aanmerking komen om de slagen op te vangen wanneer door onhan dig optreden of om andere redenen represaille maatregelen werden toegepast. En een voordeel voor onze industrie, waaruit een nadeel voor onzen landbouw zou voortvloeien kan ons slechts verder aan het pad helpen. Zoodat het alleszins aanbeveling verdient, am minst genomen met dergelijke maatrege len zeer voorzichtig en gematigd te zijn, wil men niet dat er van bescherming in boven bedoelden zin niets zal terechtkomen. M. i. wordt dan ook volkomen terecht in het Kath. Soc. Weekblad gewaarschuwd tegen een te wild van wal steken, waarmede de zaak slechts kan geschaad worden. Wie verleden week de stemming over de verlenging van het „Schoenenwetje" heeft nagegaan zal wel begrepen hebben dat een dergelijke waarschuwing geen overbodige weelde kan worden genoemd. Zooals bijna steeds, kunnen we van de uitersten al heel weinig goeds verwachten. A. J. L. KERSTMIS IN TWENTE. Zoo zal het dan tóch doorgaan a.s. Maan dag de zullen Textielfabrikanten in geheel Twente de fabriekspoort sluiten en zullen volgens de berichten 22 duizend arbeiders op straat staan. En dat in een tijd, dat het van de daken wordt verkondigd, dat we alleen door veel en intensieven arbeid het verbroken even wicht kunnen herstellen. Dat betref' echter maar stoffelijke goe deren en hoe belangrijk ook daar is over heen te komen Maar wat moet het moreele effect zijn van een dergelijke worsteling? Elke staking en elke uitsluiting heeft haar nadeelen, maar het is duidelijk dat die na- deelen toenemen en dus de verantwoorde lijkheid grooter wordt in een tijd als dezen en onder deze omstandigheden. Wie zijn zaak niet ter beslissing durft voorleggen aan onpartijdige menschen, geeft geen blijk dat hef om recht te doen is, maar da hij misbruik wil maken van een werke lijke of vermeende machtspositie. Dat moge heel parmantig staar., maar het brengt ons verder dan ooit van de toenade ring der bij de productie bet okken groepen, waaraan ons bedrijfsleven wellicht meer behoefte heef dan aan welke andere maat regel dan ook Er is echter niets aan te doen en de dingen nemend zooals ze nu eenmaal zijn, heeft het R.K. Vakbureau tot alle Afdeelingen van aangesloten Vakbonden een oproep gericht om te zorgen dat deze strijd tegen zulke machtige en weinig sociaal voelende fabri kanten is vol te houden. Wel is waar moet ook het Weerstands fonds afdragen, doch da' bedrag is uiter aard onvoldoende en moet dus door de eigen organisatie worden aangevuld. Het zou m.i. een schande en te betreuren zijn als de R.K. arbe ders geholpen door alle weidenkenden, die toch ook een dergelijk minder dan ze gewees zijn en mag daaruit wellicht 'worden geconcludeerd dat er een ber i van verbetering is ingetreden. r trouwens ook meer dan tijd, want h ben toch zeker te zorgen, dat we dit jaar ons cijfer boven de lOO.OOCjjhot den? Om het dan natuurlijk in het jaar 1924 voorgoed in andere, dat is in stijgende rich ting, te voeren." Er moge geen eden zijn, om in vertwij feling op den achteruitgang van onze R.K. Vakcentrale te staren, het blijft toch ren verschijnsel, dat we alleen maar kunnen be treuren. Zoolang het bleef bij een uittreding van menschen die slechts op een uitkeering aas den zool ng deed de zuivering, meer goed dan kwaad, maar we moeten aannemen dat we, een zoo groot aantal als nu in totaal is afgevoerd, niet in die rubriek kunnen onder brengen, doch dat velen om andere reder, hun organisatie verlieten. En het wordt hoog ijd, dat het leden verlies tot staan wordt gebracht. Een verdere terugg ng zou noodwendig de actie en den invloed der arbeiders schade doen, wat minder dan ooit gewenscht kan Zijn. Want men kan zooveel theoriën opbouwen als men wil maar zonder of met een zeer ver zwakte vakbeweging zou het toch ïeeds zoo sterk naa voren dringend liberalisme in kracht toenemen. Het baat ons niets oi we al zeg en, dat we van liberalisme al even weinig heil ver wachten als van socialisme, wanneer onze sociale beweging zou verzwakken en diens' volgens onze beginselen een doode letter bleven. Met negatieve leuzen en futlooze organi saties kunnen we nu eenmaal niets beginnen en zijn we slechts een speelbal van ieder die ons daarvoor wil gebruiken. Als we onze beginselen willen doorge voerd zien, dan zullen we ook de middelen welke daarvoor geëigend zijn moeten ge bruiken en het krachtigste middel is wel de versterking van onze sociale organisatie's 126 R. D. V.) '2. Wijziging van de berekening der be zoldiging per dag (1/365 inplaats van 1(364 v- het jaarloon.) 3. Wijziging van de laatste pen, di e Vi...ooging zóó, dat deze niet grooter zou zijn dan de vorige. 4. Vervallen van de „4 ziektedagen" (geen uitkeering dus meer van 4 extra dage bezoldiging aan hen, welke het veheele iaa niet ziek zijn zijn geweest.) 5. Vervallen van de 14 dage. uitkeerin bij ontslag wegens leeftijd of invaliditeit, (art 69 (1) R. D. V.) 6. Vermindering van het aantal verlofda gen. 7. Intrekking der 4 extra vrije dagen voor het personeel dat een van de drie Zondage- vrij heeft. Verder gaf de Di ectie te kennen, dat de organisaties, welke met haar over deze pun ten wenschten te overleggen, a.s. Donderdag' om 9 uur 's morgens bij haar verwar1-' we den. Indien de organisaties nog andere bezuur, g ngsmaatregelen weten, zullen ook deze door de Directie in overwegiar genome' -'•orden. Hiermede hebben wij de haoKz -ak deze -erkwaardige bespreking meegedeeld 1 Ofschoon deze zaak in ons H. B. op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet ge diend heeft en dus nog veel minder een be voegde vergadering van onzen bond zich ovei deze voorstellen heeft kunne" uitspreken gelooven wij toch, dat de kans u tersf gering ;s, dat St. Raphaël thans, onder de huidige omstandigheden, op deze Directie-voorstel- eu ingaat Wij behoeven slechts te verwijzen naai de motie, aangenomen op ons congres van 14 October, om tot die conclusie te komen. En wij voelen er niets voor om thans eer, Ier standpunt te gaan innemen Wij hebben ons telkenmale energiek ve, .et, als men het spoorwegpersoneel nadeeli ger wil behandelen dan het rijkspersoneel 1 Dat zullen wij ook nu moeten doen, wil- en wij niet, dat het spoorwegpersonee' het kind der rekening wordt Moeilijke dagen zijn voor het rpoorweg. ersoneel en zijn organisaties aangebroken Leden van St. Raphaël, beseft den ernst /an den toestand Leeft mee met uwe organisatie en ver- terkt haar zooveel ge kunt 1 Alle hens moeten thans aan dek 1" DE LOONSVERLAGING BIJ SPOORWEGEN. DE Zooals de bladen reeds hebben gemeld is door de Directie een voorstel aan de organi saties gedaan tot een verlaging der loonen met 10%. Hierover schrijft „Het Rechter Spoo> volgt „Donderdag 14 Dec. ontvingen wij een u.t- noodiging der Directie om een onzer bestuur ders af te vaardigen naar de bespreking met haar op Zaterdag 15 December om 9 uur. Waarover die bespreking loopen zou, meld de 't briefje niet. Toen wij daaromtrent in formeerden op een plaafs waar men het wist, kregen wij ten antwoord, dat men geen vrijheid had het ons te zeggen, maar zooveel vertelde men ons dan wel, dat 't over eer belangrijke zaak zou gaan I Door die informatie werden wij dus mets wijzer, al vermoedden wij wel, dat 't in hoofd zaak over de loonsverlaging zou gaan. Ons vermoeden is juist gebleken Toen de vertegenwoordigers Zaterdag 15 December bij de Directie op visite waren, deelde zij mede, dat zij het advies van den Loonraad niet kon opvolgen. En daarom had zij de organisaties uitgenoodigd om z.m. door overleg tot overeenstemming te komen. De Directie acht een bezuiniging op de personeel-uitgaven van circa tien millioen gulden noodzakelijk, en daarom moet zij vasthouden aan de loonsverlaging van 10 pet. ingaande 1 Januari 1924. Om deze inhouding op de loonen, premiën en uitkeeringen mo gelijk te maken, stelde zij zich voor aan den Minister van Waterstaat de volgende aan vulling op het R. D. V ter goedkeuring voor te leggen. Art. 185. 1. In afwachting van de totstandkoming ■Ier nieuwe loonregeling, welke van 1 Januari 1924 af gelden zal, wordt a. bij elke uitbetaling van bezoldiging en van overgeld bij premiewerk, welke op den voet van de bestaande regeling over den na 31 December 1923: gelegen tijd verschuldigd is, een bedrag ter grootte van 10 pet. var het aan bezoldiging of (en) overgeld bij pre miewerk verschuldigde bedrag voorloopt"" tot nadere verrekening ingehouden b. bij elke uitbetaling van hetgeen Je machtsmisbruik zullen afkeuren, niet in Manschappen ^huldig zijn op grond var het bepaalde bij de artikelen 40, 43 lid 2, 48 62, 67, 68, 69, 101 a, 111, 174 en 175 voorloo- pig tot nadere verrekening zóóveel ingehou den, als uit voormelden hoofde minder uit gekeerd zou zijn, indien de bezoldiging, wel ke op den voet van de bestaande loonrege ling in aanmerking komt, over den na 31 De cember 1923 gelegen tijd met 10 oct, der be zoldiging verminderd ware. 2. De verrekening van het ingevolge het voorgaande lid ingehoudene zal geschieden, zoodra de in aanmerking komende bezoldi ging op den voet van de bedoelde nieuw' loonregeling definitief vastgesteld is. 3. Zoodra ten aanzien van een daarbij be trokkene aan de nieuwe loonregeling toe passing gegeven wordt, zullen te zijnen op zichte geen inhoudingen, als in het eerste '-edoeld, meer plaats hebben." De bedoeling is dus, in afwachting van de iot standkoming van de „nieuwe" loonrege ling, reeds met 1 Jan. a.s. de verlaging va- 10 pet. te doen ingaan Bij de herziening der loonregeling kan da meende de Directie, nagegaan worden of de ze 10 pet. voor iedere groep met het oog op d goede verhouding van de loonen moettoegc pasi worden. Hoofdzaak blijft dat er ongevee 10 millioen bezuinigd wordt Het ilgemee percentage van 10 pet. zou lager kunnen wor den, indien dooi andere maatregelen nog kon bespaard worden. Als zoodanig noemd der Directie staat zouden blijken om ijdens dezen strijd afdoende finantieele hulp te verschaffen. Op verschillende plaatsen zijn al comité's gevormd en waar het nog niet geschiedde zal men goed doen om ten spoedigste daar aan te beginnen. Het valt zwaar in dezen tijd nu zoovelen weikloos zijn of mét kleine verdiensten moeten rondkomen maar als allen doen wat Jmogelijk is, kan er veel, zeer veel bereikt Jworden en misschien komen zelfs dergelijke )f abri kanten nog tot het inzicht, dat er wel j,,betere middelen" zijn als dezen weinig min de dan barbaarsche methede. A. J. L. HET 3de KWARTAAL. cehoudens van het N.A.S. en het N.S.V. zijn thans de edentallen van de verschillende vakcentralen bekend. ijn üu.-. mei slechts relatie maai ook nomi- naa -roote' dan van' d<- iveriv -akcentra- len De R.K vakbeweging, waaraan deze cij- ters zijn ontleend, eekent daar o.m. bij aan: „De zwaar''»- t—uv-c d-ren keer N.V.V Vakbureau C.N.V. A.N.V De «erliezen Oct. '23 x82.656 104.321 54.917 43.609 Veilt» ,492 446b 1246 1218 UITVOER VAN VARKENSVLEESCH NAAR ENGELAND. De Engelsche varkensmarkt, die een groot ekort heeft tengevolge van het uitbreken van mond- en klauwzeer, wordt aangevuld door groote scheepsladingen Nederlandscb varkensvleesch dat uit Vlissingen te Folke stone aankomt. Meer dan duizend ton zijn reeds ontscheept. Alvorens in speciale treinen naar verschillende centra te worden vervoer.1 wordt het vleesc' geïnspecteerd Msb.) R.K Vakbureau R. K. 'EUGDORGANISATIE Door Z. D. H den Bisschop van Haarlem zun benoemd tof 'eden van de Dioc. Com missie voor R. K Jeugdorganisatie, de heeren N Dekker, als vertegenwoordiger van den L. T. B. en J. Th. Nykamp, als verte en- woordiger van het R K Vakbureau STUDIEHUIS PATERS AUGUSTITNEN. Naar het Ctr. verneemt hee t de o de der Paters Augustijnen het plan, een nieuw studiehuis te stichten dat gevestigd zal wor den te Nijmegen Na een tijdsverloo- van 100 jaai keeren alzoo de pater: Augustijnen, die de stad van Keizer Karei in 1823 verheten, in Nijmegen terug. Aangekocht is een royale villi met 17 kamers en grooten tuin en bosch gelegen aan den Graafschen weg. Het geheele com plex heeft een oppervlakte van 4 H.A Het ligt in hef voo nemen alsnog een kape! bij te bouwen DIOC. R K. IONGEVROUWENBOND. Z. D H. Mgr. Callie. brengt in'„St. Bavo" het volgende in herinnering Uit de leidraad ^oor de organisatie van den R. K. Jongevrouwenbo id, goedgekeurd den 12en October 1921, volgt le dat alle in ons bisdom bestaande en op te richten Meisjes-Patronaten en Meisjes- vereenigingen zich in hef Plaatselijk (of Ge westelijk) en in het Diocesaan verba ld van den R.K. Jongevrouwenbond moeten organi- seeren en de door Ons met betrekking tot dezen Bond gemaakte bepalingen moefen nakomen 2o. dat zij allen moeten staan onder lei ding van een Directeur die door Ons wordt aangesteld (zie P os 1921, IV). O. L. VROUW TER NOOD IN 1923. Op Zondag den 7en October j.l. rokken de parochianen van Heiloo, onder leiding van hun nieuwen pastoor, ten getale van ongeveer 1000 pelgrims, naar „Kapel" om, der gewoonte getrouw, het Bedevaartseizoen te sluiten en O L. Vr. ter Nood te danken, niet alleen voor de gunsten aan de Parochie bewezen, maar ook om Haar dank te zeggen voor de vele gunsten en genaden in Haar Heiligdom uitgedeeld aan de duizenden pelgrims, die weder in dit jaar hei Heiligdom bezochten. Drie dagen iatei klepte echter het Bede vaartsklokje nogmaals de pelgrims van Egmond aan Zee kwamen nog na, onder geleide van de Paters van het Gezelschap van Maria, die daar mei de zorg der Parochie van de Onbevlekte Ontvangenis zijn belast en verder assistentie verleenen in -andere parochieën waar hun hulp gevraagd wordt wel mochten deze dienaren van Maria, Onze Lieve Vrouw ter Nood in Haa Heiligdom een laatste i groet komen brengen. De winterrust is nu voor „Kapel' ange- oroken, waarin lieuwe voorbereidingen wor den getroffen oor hef pelgrimsbezoek in 1924. Maar di Lieve i/rouwc van Heiloo wordi evenwe in die stille maand n met vergeten geen lag zal er, voorbijgaan waar op ten minste niet eenige vromen zullen neerknielen vooi Haar beeld, en vooral op Mariadagen zooals heden, komen er velen uit den omtrek, en terwijl zij aan Hare voeten een ozenkrans vlechten, zie O. L. Vrouw Haa, beeld omgeven van het waf me licht der jvfferknrs'es ,-oora' dan Haa- er ere ont doken Ondmk., ue.i dru„ dei rijden am net ge tal der Bedevaartgangers dit jaar weder in aantal toe ruim 16000 vinden wij er in het pelgrimsboek ingeschreven. Dit is zeker wel zi h te verm. lden e t, o d t er uit blijt hoe diep de devotie to. O. L. Vrouw ter Nood onder ns volk heeft wortel geschoten. Onder de vaste Bedevaarten werd dit jaar clie van Rotterdam noode gemist. De ijver van Pastoor Mersel had beter verdiend, maar het feit dat Z.Eerw. in de nieuw door hem Tebouwde kerk een afzonderlijke kape' h ef g isticht tei e v :n O. L. Vr. ter Nocd, geefi blijde hop,, dat zijn pogingen in de toekomst zullen slagen Roomsch Rotterdam mag te Heiloo niet ontbreken Als een blijde dag in de geschiedenis van dit jaar is de 4e Juli te beschouwen. In haar vorig jaarverslag deelde de Eisschop- oelijke Commissie mede, dat de Haagsche Broederschap, die in Februari van dit jaar 12 iaar best an had, besloten had aan de Beevaartskerk een rijk gepolychrameerd beeld van O. L. Vrouw ter Nood te schenken. E ikele dagen nu vóór het bezoek van de Haagsche Broederschap was dit meesterstuk uit Otto en Wilhelm Mengelberg's werk plaats aangekomen en werd op voornoemden datum door den ijverigen vereerder van O L. Vrouw ter Nood, pastoor Gribling, Directeur der Broederschap, gewijd en aan de Beevaartsker'- geschonken. De Bisschop- p ij 'te Commi i die het jeer b»1, curd heeft, dat op dien dag geen harer leden aanwezig kon zijn, spreekt hier nogmaals gaarne haar grooten dank uit aan de Haagsche Broeder schap en zijn ijverigen Directeur, die zooveel doet tot bevordering der Devotie tot O. L. Vr. ter Nood. In haar laatste bijeenkomst besloot zij het feit der schenking te laten vastleggen door het aanbrengen van een passend bij schrift ter weerszijden van het beeld wat dit laatste^betreft, de grootste lof, welke van deskundige zijde aan de makers er van werd gebracht, was zeker wel de verklaring dat he „een echte Mengelberger" was. /laar tegenover den rijkdom van het nieu we beeld in de Beevaartskerk, paste, zoo meende men, nu de eenvoud van het zeer mooie, maar niet gepolychrameerde beeld in de Devotiekapel niet. Maar ook die te genstelling gaat nu verdwijnen, want weder is her de eer van de Haagsche Broederschap, dat Zij cok die zeer kostbare versiering voor rekening heeft genomen. Wanneer nu straks de pelgrims in het kapelletje, het hun zoo i-rbare beeld van Maria zullen wederzien, zullen zij het aanschouwen in passenden luister, na het woord van den psalmist „in een gewaad doorwerkt met goud, met bonten tooi ontmanteld." Wel heeft de Haag sche Broederschap de pelgrims baar O. L. Vr. ter Nood aan zich verplicht. Mocht dit verslag vermelden dat de tijds omstandigheden steen invloed hadden gehad op het pelgrimsbezoek, op andere wijze heeft zich de ongunstige invloed er van wel degelijk laten merken. De inkomsten van dit jaar, waren belangrijk lager dan dié van vorige jaren veel lager was de opbrengst der collecten en offergaven, veel lager het offergeld voor gewijd licht. Dit viel te m ar te betreuren, omdat dit jaar belangrijke uit gaven voor onderhoudswerken moesten wor den bestreden, zoodat de Bisschoppelijke Commissie de plannen voor den bouw van het Votiefkapelletje gewijd aan het Titel- feest der Devotie, Onze Lieve Vrouw Bezoek, voorloopig heeft moeten uitstellen, wat ech ter geen afstel mag beduiden. „Tijden hebben weertijden", „goed voorgaan doe goed vol gen" en zoo vertrouwen wij op de betere tij den die zullen komen, en op het goede voor beeld, door de Haagsche Broederschap gege ven, dat bij andere besturen navolging moge vinden. Voor het overige is de Bisschoppelijke Commissie overtuigd, dat de eenvoudige vermelding van het feit, da het afgeloopën jaar financieel een teleurstelling bracht, de Mariavereerders, die het kunnen doen, zal aansporen om aan te vullen wat zoovelen gaarne wilden, maar niet konden geven. De leden der Bisschoppelijke Commissie zullen gaarne daarvoor hun bijdragen ontvangen, vooral hoopt zij dat meerderen zich zullen laten inschrijven in haar stichtingsboek, dat de namen bevat van hen die een gift va 25 of meer geven helaas, tot heden werd slechts een groote gift dit jaar ontvangen. Dit overzicht zou onvolledig zijn, wanneer het niet vermeldde, dat de Bissch. Commissie in pastoor B. de Jong, door diens benoeming tot pastoor te Den Helder, een verdienstelijk medelid verloor maar daardoor zeker niet een ijveraar voor de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood. Als zoodanig mocht ook zijn op volger, tot dan pastoor van Anna Paulowna de Z.Eerw. Heer A. van Meeuwen, welkom worden geheeten, di. di ijverige directeur was van de Bedevaart van het Dekenaat Schagen naar Heiloo. Moge het aansta, nd, Bedevaartsjaar een jaar van vrede en herstel voor het geteisterde Europa zijn, op de voorspraak van de Konin gin des Vredes, als O. L Vrouw ter Nood te Heiloo vereerd, het zal een voorrecht zijn d/ar van in een volge ,d jaaroverzicht te kunnen gewagen. Feestdag van Mana's Onbevlekte Ontvangenis, 1923» De Bisschoppelijke Commissie van O. L. Vrouw ter Nood bestaat uit de volgende leden Mgr J. J. Graaf. Voorzitter, „Duinrust" Overveen. H.Eerw Heer J. A. F. Kronenburg, J.s.s.R, Sup. Prov. Keizersgracht 218, Amsterdam. I.Eerw. Heer A. van Meeuwen, Pastoor, Heiloo. 3. J. Gonnet, Archivaris, Haarlem ian Stuijt, Architect, Bezuidenhouf 195, Den Haag. j. Th. M. van den Bosch, Kennef singel 12 Arns ei a Secretaris-Pt. n.nngmci... DE BOSSCHE HANZEBANK. Ooor den officiei van justitie te 's-Her- .ogenbosch wo dt een strafrechtelijk onder zoek ingesteld betreffende verschillende han delingen van directie en andere fu ctiona- rissen der Credietvereeniging de Hanzebank •i :-Hertogenbosch. (N. Crt.) »E GARAGE-INSTORT NG TE ROTTERDAM. De aannemer J. v. O. te Rotterdam werd Donderdag in verband met de garage-in storting aan de Aelbrechtskade aldaar ver oordeeld tot twee maanden hechtenis. Ge- ëisch was zes maanden gevangenisstraf JEN SPECULAAS-MACHINE. in October 192,. laad pa tij A. S. P aan partij M M een speculaas-machine ver kocht Er werd ook een machine geleverd, doch deze bleek niet de vereischte capaci teit te bezitten en was alzoo ondeugdelijk. Daarom werd de machine teruggezonden en door partij P. teruggenomen. Op 4 No vember 1920 werd daarna een andere ma chine gezonden, doch de kooper wensc e deze alleen te aam ar '.en, w mneer de e - kooper zelf of een monteur als zijn ver tegenwoordiger over zou komen, om de machine te stellen rn werk' a r lig te maken. Deze conditie werd c'oar den v rkoor ene 'ngewdligd en op 2 December liet deze de machine gerechtelijk aanbieden. De nrc' ine w<rd echter door den kooper geweigerd, op grond waarvan de verkooper een vorder' ng tot betaling der koopsom instelde. Deze vordering werd ia eerste instantie door de rechtbank ontzegd. In hooger beroep besliste het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, dat na het zenden en de daarop gevolgde weigering en terugneming van de eerste machine de oorspronkelijke aangegane overeenkomst als geëindigd was te beschouwen, en dat, waar de kooper be reid was alsnog een andere machine te ont vangen, deze gerechtigd was daarvoor nieu we condities te stellen. Het vonnis van de rechtbank werd dan ook bevestigd. Van dit arrest kwam de verkooper in cassa tie, echter met geen ander gevolg, dm dat het ingestelde cass atieberoep door den Hoo ger Raad werd verworpen. DE INBRAAK IN DE MEERN Effecten-diefstal. "enige dorpelingen te Meern bij Vleuten n; r m op 27 Juni 1.1. 's m rg ns vroeg o deen raam van de pastorie open was. D dominé werd gewekt en constateerde tot zijn schrik, dat niet alleen een raam, maar cok de brandkast open stend. Een geldtromme) met inhoud van f25.000 aan effecten was ver dwenen. Dinsdag stonden voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht D. Baay, J. A. Daniels en W. C. Veltman, be schuldigd van heling van deze gestolen ef fecten De 37-jarige koopman D. Baay bekende zich schuldig gemaakt te hebben aan het hem ten laste gelegde. Pres. Is het juist dat een broer van u in Juli bij u is gekomen met een pakje effecten, ongeveer 25.000 Bekl. „Ja, hij heeft toen gezegd „Nu zijn we binnen Pres. „En samen heeft u toen die effec ten in een kist verborgen Bekl. „Ja Edelachtbare Pres. „U moest ze aan den man brengen, nietwaar Bekl. „Ja, ik heb er toen met een ken nis over gesproken, maar die antwoordde „Daar heb je niets aan, verbrand ze liever Veltman was daar toen bij." Pres „En Veltman heeft u toen later gezegd, dat hij wel een kooper wist Bekl. „Ja, ik zou hem vier effecten bren gen aan het eindpunt van lijn 5. Ik wilde m'n vrouw er buiten houden." Pres. „Hoeveel zoudt u van de op brengst krijgen Bekl. 10 tot 20 zou voor mij zijn. Ik wilde er een verdediger mee betalen voor mijn broer, en eigen schulden. Het waren twee stukken Ned. Staatsschuld en twee pandbrieven van hypotheekbanken. De predikant te Meern verhaalde van de inbraak in Juni gepleegd in zijn pastorie en gaf de nummers van de ontvreemde stukken op. Vel man, van beroep meubelmaker, ver klaarde dat hij de effecten a n Daniels ge bracht had. Het O.M. waargenomen door mr. Van Thiel, eischte tegen bekl. een gevangenis straf van een jaar en drie maanden, rekening houdende met het feit dat bekl. de justitie tijdens het onderzoek waardevolle inlich tingen gegeven had, o.a. had hij de plaats aan gewezen bij de Kalfjeslaan waar de effecten verborgen waren. De verdediger, mr. J. Rutgers, pleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Daarna stond J. A. Daniels terecht, een 38-jarige meubelmaker alhier. Pres. „Is einde Juli beklaagde 'Baay bij u geweest Bekl. „Neen, die ken ik niet. Die man heb ik nooit gezien 1" Pres. „Heeft Veltman u gevraagd om effecten te verkoopen Wat zoudt u er voor krijgen Bekl. „Niets." „Pres. „En aan den rechter-commissaris heeft u verklaard, dat u er een goede beloo ning zoudt krijgen Bekl. „Toen ben ik zeker wat zenuw achtig geweest. Ik zou de opbrengst wel van Veltman leenen, en daarmede schulden be talen." Pres. „En hoe betitelt u dat? Bekl. „Dat is een wederdienst 1 Geen voordeel." Pres. „U hebt toch zeker wel begrepen dat die effecten van diefstal afkomstig wa ren Bekl. „Wel neen 1" Pres. „En dat terwijl u wist dat Veltman betrokken geweest was bij de fameuze in braak bij Begeer 1" De verdediger, mr. Zeldenrust, verzette zich tevergeefs tegen het hooren van Velt man als getuige. D,z. verklaarde dat er nooit over provisie gesproken was. Maar, Daniels doet niets voor niets Hij heeft zijn provisie gehad Een commrssionnair in effecten verklaarde noe bekl. bij hem was gekomen om effecten te verkoopen. Bekl. had hem gezegd „Ik heb ze met een dronken kop iti de „Roode Leeuw" gekocht Maar hij had zoo'n haast dat get toen verifieerde of de effecten soms ook gestolen waren en toen de politie waar schuwde De verdediger, mr. De Vrieze, die bek», ook verdedigd heeft in de zaak Begeeer, be toogde dat hier van geen zwaar misdrijf spra ke was. Als bekl een opzettelijke heling op touw had willen zetten zou hij dat wel handi ger gedaan hebben, Bekl. had na zijn zestien de jaar, meer dan zeven-en-tw:ntig jaren in de gevangenis doorgebracht. Als al die jaren a! niet geholpen hebben, zou er dan geen an dere methode gevolgd moeten worden. De cel heeft Veltman versuft. Bekl. zelf ver klaarde dat hij niet geweten had dat er zoo iets als culpooze heling bestond Dat kwam er van, als er geen gevangeniscouran e be staan, o.a opgevende de nieuwe strafbepa- iinggen. De verdediger meende, dat men niet zou kunnen concludeeren tot opzettelijke heling, alleen steunende op de verkhring van Baay een v irwaardelijke veroordeling zou voldoende zijn, daar bekl. nu nog twet jaren moest uitzitten. Uitspraak cv.t 14 dagen. Voor de rechtbank te Rotterdam zijn Dinsdagmiddag nog eenive naklanken ge hoord uit het autobandieten-proces, dat op 23 October jl behandeld werd. Zooals men zich herinne~en zal, stond t en terecht de kamerverhuurder J. 'VI., die er van verdacht werd de auto te hebben be stuurd, terwijl een andere tot nog toe onbekend gebleven persoon den aanslag on den kantoorlooper van de „Vooruitgang", De Jager, pleegde en hem van f 7000 be- oofde. De rechtbank veroordeelde M. tot zeven jaar gevangenisstraf. Tijdens de Z'tting werd als getuige 4 dé charge gehoord de chauffeur W. A. G. Deze verklaarde toen onder eede, dat de auto, met behulp waarvan de aanslag gepleegd zou "'in., op dien bewusten dag van 's morv as i :n tot 's middags drie uur onafgeb'o e :n de garage van Nolté op den Scheidaiii- schen dijk had gestaan. In weerwil van het feit, dat de president hem er herhaaldelijk op wees, dat hij onder eede stond en dat hij een valsche verklaring aflegde, bleef de man bij zijn verklaringen volharden. De rechtbank verleende toen rechtsingang tegen hem ter zake van mein eed, met bevel tot onmiddellijke inhechte nisneming. Dinsdag moest deze beklaagde terecht staan. Hij bekende thans de valsche ver klaring te hebben afgelegd. Hij was op 7 Juli, den dag waarop de beroo/iig gepleegd was, des morgens om tien uur in de garage van Nolté geweest, waar hij den auto van M. had zien staan. Bekl. was toen in den kelder gaan werken en ook was hij wezen rijden. Om drie uur 's m'ddags was hij teruggeko men en toen stond de auto er weer. W ter echter in dien tusschentijd was gebeurd, wist bekl. niet. De presidentMaar waarom heb je dat niet dadelijk op de zitting gezegd? Beklaagde vertelt na eenig aarzelen, dat hij een stuk had onderteekend, waarin stond „dat hij geheel vrijwillig en zonder pressie verklaarde dat de auto van tien tot drie uur in de garage had gestaan en dat hij deze ver klaring te allen tijde ook onder eede zou bevestigen." Aan deze verklaring had bekl. zich ge bonden geacht en daarom had hij ze ook op de zitting volgehouden. De president Op wiens verzoek hebt u die verkhring onderteekend Geklaagde Op verzoek van mr. Pompe van Meerdervoort. De President: En hebt u er heelemaal niets voor gehad Bekl. Neen, edelachtbare. Mr. Pompe kwam bij me in een café op den Saiiiedam- schen dijk. Ik kreeg toen een glaasje bier, maar dat was meer voor de gezelligheid. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord, die bevestigden, dat de bedoelde auto op 7 Juli te ongeveer elf uur op den Noordsingel was gezien, nam het O.M. waar genomen door mr. Bouman, requisitoir. Spr. zeide zich goed te kunnen voorstellen, dat iemand, die om tien en om drie uur een auto in een bepaalde garage ziet staan daar uit de conclusie trekt dat die auto er ook var, tien tot drie uur heeft gestaan. Bekl. haa echter moeten begrijpen, nadat hem op was echter moeten begrijpen, nadat er hem op was gewezen, dat hij onwaarheid sprak. Thans geeft hij ais motief van zijn daad het feit, dat hij door zijn schriftelijke verklaring moreel gebonden was. Spr vond het wel droevig, dat een man van goede afkomst en ontwikkeling in café's op den Schiedamschen dijk fleurt om valsche verklaringen in autobandietenzaken. Spr. eischte ten slotte een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Schuurman, voerde verzachtende omstandigheden aan en wees er o.m. op, dat bekl. die een domme man is, listen zijn gespannen door menschen van betere educatie. Hij is er zoodoende i .geloo- pen. Juridisch staat het feit natuurlij k vast, PI. vond echter de strafmaat wel wa t hoog en nep daarom de clementie van de rechtbank in. Uitspraak 27 dezer. TYPHUS TE KOED'JK. Ook'e Koed jk (N. H.) heb n vol gens de Tel., drie gevallen van voor gedaan. BRAND TE WEESP. Dinsdagochtend brak brand uit in de be nedenkamer van het perceel aan de Hoog straat te Weesp, bewoond door den heer M., doordat het vlammetje van een theelichtje in amraking kwam met brandbare voorwerpen. In een oogenblik stonden de gordijnen in lichte aaie, en werden de vensterkozijnen door het vuur aangetast. Niettegenstaande het vuur slechts korten tijd woedde, brandde Het O.M., waargenomen door mr. Van Je kamer bijna geheel uit. De bewoners w^ ren tegen brandschade verzekerd. DE NOORD-WESTERSTORM. Het eiland Marken overstroomd. Scheper in nood. Men meldt uit Marken Ten gevolge van dm hevigen noordwesten wind is het eiland geheel overs roomd. De verbinding met den vasten wal bleef intaci Uit Helder wordt gemeld Het stoomschip „Dunvegan Castle" is Din dagnacht benoo den de Haaks losge slagen van zijn sleepboot „Wendmuth". Vermoedelijk heeft de sleepboot eenige uren daarna weer verbinding met het schip gekre gen Het Fransche stoomschip „Alesia" is van zijn sleepboot losgeslagen en op de kust van TexeJ nabij paal 14 gestrand. Het schip vroeg draadloos om de reddingsboot. De „Dorus Rijkers" van Nieuwediep vertrok Woensdagmorgen te half vijf ter redding, terwijl ook de sleepboot „Drente" van de maatschappij Wijsmuller ter assistentie ver- t ok. Beide booten waren nog niet'terugge keerd. Thiel, eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Zeldenrust, vroeg vrij spraak en een onmiddellijke invrijheidstel ling, die door de Rechtbank geweigerd werd. Pres. „Dus beklaagde, u voelt u heele maal onschuldig Bekl. „Natuurlijk, President Ten slotte werd Veltman voorgebracht. Hij ucKende de effecten afgehaald te hebfce.i ?an het eindpunt van lijn 5 en ze aan Daniels te ebben gebracht. Pres. „Wat zoudt u er voor krijgen Bekl. „Er was niets afgesproken Ik re kende op een kruierloon van 5." Pres. „Maar u had toch gehoord dat er ongeveer 30.000 achter zat en Baay's broer gearresteerd was in verband met een effecten diefstal. Dat was alles toch niet te vertrou wen Bekl. „Ja, maar 30.000 nominaal is nog geen echte 30.000. Bovendien had Baay me gezegd dat zijn broer voor iets anders zat." Pres. „En aan die f 30.009 zoudt u f 5 verdienen Bekl. „Waarom met. Ik had ook mets ut de krant gelezen over een effectendiefstal." Her O.M., waargenomen door mr. Van Thiel, eischte tegen beklaagde een gevange- straf van twee jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9