SPAARNCBANK Filmpjes Dit nummer bestaat uit !6 bladzijden, waaronder een Kerstnummer. Voor Schoenen: Pi Goed Chic Goel Ernstig auto-ongeluk te Sassenheim NIEUW JAARSWENSCH Maandag 24 December 1823 46ste Jaargang No. Pro domo. Uit het Vaticaan. STADSNIEUWS. AGEKDA 26 DECEMBER ageuda 27 DEGEËSER Jubileum A. Koolhoven. De Kerstpotten. Giften. Jubileum. Opeaiï franco CSieq&aerekeiilitg met Rentevergoeding. Spaarbankrente 4 pCi. Kinderfeest 8. K. Vereeniging van Groote Gezinnen. De winter. Aangehouden. „Kindervoeding." Onthulling gedenknaald. Twee personen verdronken. Een gelukkig gevolg van eene onge- wenschte propaganda èA N 91*5 J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten j Koningstraat 10 Haarlem L. S. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar weder de gelegenheid geboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUW JAARSGROET in onze Nieuwe Haarlemsche Couram te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Voor g: ootere advertentjën wordt voor eike regel meer, 15 cem extra berekend. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijzt van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worde- beleeid verzoclit onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau NASSAULAAN No. 49 te HAARLEM te doen bezorgen. Ook, onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). FRAN&EN'S MELKBRGOD streeft het volmaakte ter zijde duidlijk met potlood invullen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem eii Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3 25 Franco per post per kwartaal bh Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Bij een extra-nummer van de Nieuwe Haarlemsche Courant, dat eenige maanden geleden in een groote oplage verscheen, plaatsen wij* bij wijze van uitzondering een enkel woord tot aanbeveling van ons blad. Sinds dien is de propaganda gaan groeien als een sneeuwbal, rollend van edn liooge helling, 't Was waarliik bemoedigend te ver nemen, hoeveel gcede vrienden de Nieuwe Haarlemsche Courant heeft, hoeveel v'er- fcroken vriendschapsbanden weer werden «aangeknoopt en hoeveel nieuwe belangstel lende lezers en lezeressen zich in den grooten kring schaarden, toen maar eens de groote trom werd geroerd. Wij stellen er prijs op, ook van redactie- weg e hierover eens een enkel woord ie zeggen. Wanneer de directie van een dag blad probeert de oplage der courant met extra middelen te verhoogen; wanneer ijverige inspecteurs en agenten van den ochtend tot den avond op het pad zijn, onj een dagblad aan te bevelen, staat het pu bliek daartegenover, als bij alle reclame, met nieuwsgierigen twijfel, hoogstens met belangstelling toe te kijken. Maar wij, Roomsche journalisten, beschou wen zulk werk toch altijd fnet andere oogen. Persoonlijk niet betrokken bij het zuiver commercieele eener dagbladonderneming, is het ons toch niet onverschillig of ons dagelijksche werk in duizend of in tien duizend handen komt. En dat niet zoozeer uit menschelijke ijdelheid, om gaarne ge lezen te worden dat verleert men met de jaren wel! maar omdat wij meer nog dan iemand anders overtuigd zijn van' den invloed der pers; omdat wij weten, dat iederen dag weer duizenden en duizenden hun meening vormen uit en door hun dag blad, niet, omdat al die lezers het onder scheidingsvermogen missen, om een eigen oordeel te vormen, maar, omdat de cou rantenlezer nu eenmaal moet afgaan op wat hem in zijn blad wordt voorgezet, omdat hij geen tijd heeft, om zelf allerlei zaken te onderzoeken en meestal ook geen gelegen heid om meerdere bladen en tijdschriften te vergelijken. Zoo is de dagbladlezer afhan kelijk van hetgeen hij in zijn courant vindt. Dat is de aanleiding, dat Paus en Bis schoppen, dat alle geestelijke overheden, sinds de groote vlucht van het dagblad- wezen, met zooveel klem en nadruk steeds op het lezen van eigen Katholieke couran ten hebben gewezen en blijven wijzen. En die waarschuwingen betroffen niet voor het minst het lezen van zoogenaamde neutrale bladen. Neutraliteit beschouwen wij Katholieken altijd terecht als een on ding en zeker op het gebied der dagblad- Iectuur. Zich „neutraal" noemen voor een courant is trouwens wel de grootste be- leediging, die men zichzelf kan aandoen. Of zouden al die menschen, die dagelijks de kolommen van zulk een blad vol schrijven; die onder de duizenderlei berichten schiften en keuren, willen beweren zelf geen eigen oordeel te hebben? Neutraliteit van een dagblad wil dan ook niet anders zeggen dan een vrije markt, waar ieder te kus en te keur terecht kan, waar ie r wat van zijn gading moet kunnen vinden. Men be hoeft dan ook maar de rubrieken van tooneel- en bioscooprecensies, de recht bankverslagen en vooral de advertentie kolommen van zulke bladen in te zien om spoedig overtuigd te zijn, dat dit toch niet is de opbouwende, Roomsche lectuur, die dagelijks in onze huiskamers komen moet. Wij schrijven-deze heel oude waarheden nog eens neer, omdat wij van de ijverige werkers, die nu zoo hard bezig zijn om onze Roomsche courant in geheel deze streek overal te 'brengen, waar zij thuis behoort, nu en dan nog vreemde dingen hooren. Het zijn maar uitzonderingen, maar het moest toch niet bestaan, dat bestuurders van ka tholieke vakorganisaties, dat wakers over den „eerbied in Gods huis"; dat zedfs men schen, die hl het Roomsche openbare le ven een vooraanstaande plaats innemen en dus een voorbeeld moesten zijn, in hun huis kamer een neutraal dagblad met uitsluiting van de Roomsche courant hebben. Wij we ten. dat dit voornamelijk sleur en ten deele oud vooroordeel is. Onze bonderden vrien den, die de laatste weken met zooveel kracht en met zooveel succes, aan de verspreiding van ons blad gewerkt hebben, mogen door gaan, totdat bet ideaal is bereikt: in ieder katholiek gezin de katholieke courant! DE NIEUWE KARDINALEN. Onze Romeinsche correspondent seint: Zaterdag in den namiddag had in de Con- (istoriezaal van het Vaticaan de plechtig- leid plaats van het overhandigen van den Kardinaalsbonnci aan de nieuwe Kardina len Lucidi en Gaili. De H. Vader kwam, vergezeld van bet Pauselijk Hof, de zaal binnen en nam plaats op den Pauselijken troon. Rechts van den troon des Pausen zat Z.Em. Kard. Gasparri, staatssecretaris van Z. H. delf Paus. De nieuwe Kardinalen kwa men tot aan den Pauselijken troon, waar zij geknield uit de handen des Pausen de roode Kardinaalsmazetta en den rooden bonnet ontvingen. Kard. Lucidi, ook in naam van Kard Galli, hield een dankrede tot den Paus. De H. Vader antwoordde met een 'lofrede^ op de twee nieuwe Kardinalen. HET OPENBAAR CONSISTORIE. Onze Romeinsche correspondent seint 23 Dec.: Zondag had in den morgen het openbaar Consistorie plaats waarin de Paus den rooden Kardinaalshoed opzette aan de nieuwe Kardinalen Lucidi en Galli, Geze ten op de Scdia gestatoria kwam de Paus, vergezeld door den schiitterenden stoet der Kardinalen en leden der Pau selijke hofhouding, de Pauselijke lijf wachten, in groot uniform, de procuratoren en generaals der kloosterorden, de groote zaal binnen waar het Consistorie werd ge houden, terwijl de Pauselijke zangers het „Tu es Petrus" zongen. Gedurende de plechtigheid voerden de zangers nog andere kerkelijke gezangen uit, terwijl de advo- katen van het Consistorie hunne Latijnsche redevoeringen hieiden voor de zalig- en heiligverklaringen. Na de obediëntie der Kardinalen aan den Paus, werden de nieuwe leden van hei H. College binnenge leid en tot voor den Pausaelijken troon ge bracht, waar de Paus hen den rooden hoed opzette. Na de plechtigheid gaf de H. Vader van af den troon den Zegen. Met den zelfden stoet verliet de Paus op den draag stoel de Consistoriezaal, terwijl het H. Col lege zich naar de Sixtijnsche kapel begaf, waar het „Te Deum" gezongen werd, In een nieuw geheim consistorie in eene andere zaal gehouden, sloot en opende de Paus den mond van de nieuwe Kardinalen en wees hen de titelkerken aan. Een groote menigte woonde de verschil lende plechtigheden van het openbaar con sistorie bij. Onder de aanwezigen bevonden zich alle diplomaten in groot uniform, de ridders van Malta en van het H. Graf, alsmede de familieleden des Pausen, en die der nieuwe Kardinalen, en vele belangstel lenden en door bijzondere kaart uitge- noodigder Aan Kardinaal Lucidi de diaconie titelkerk van Santo Maria ad Martyres," ge woonlijk het Pantheon genoemd, aan Kard. Galli die van S. Angeio in Pescheria. Gem. Concertzaal. Buitengewoon mid- dagconcert H. O, V. half 3. Stadsschouwburg. Roodkapje en de Wolf .Mevr. Hopman Kwast 2 Uur 't Krokodilletjes 8 uur. Sociëteit St. Bavo Esperanto 8 uur Hoofden van R.-K. Scholen 11 uur Bestuur Spoor- en Tram 8 uur Ons Genoegen 8 uur Liefdebeurs 8 uur Mara 8uur. Hanze Gebouw Zangvereeniging Zang kunst 8 uur Middenstandsraad 3 uur R.-K. Jonge Vrouwenbond half 8. Gem, Concertzaal Oratorium Jan Booda St. Elizabeth's Vereeniging Janstraat: Versterkende middelen voor arme zieken der S. E. U 12 uur. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen der I. E. V. van 12 uur. Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.ra. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle wertrdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8half. 9 uur Tele foon 2981. R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 8!0 mu on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, ran 25 en van 7—10 uur. t>.- halve des Maandagsochtends en on Zon en Feestdagen. Uitleenen van boekes van half 39 uur. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel 1671 Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. Op 2 Januari 1924 zal de heer A. Kool hoven zijn 25-jarig Jubileum herdenken als directeur van de Maatschappij tot Exploita tie van de Victoria-Bron te Oberlahnstein. gevestigd te Amsterdam. De heer A. Koolhoven, een bekend fi guur in de Amsterdamsche zakenwereld, is een goed organisator. Het Victoria-Water heeft onder zijn directie dan ook meerdere bekendheid gekregen. Ook buiten de zakenwereld is de heer Koolhoven reeds vele jaren op allerlei ge bied werkzaam geweest. In Bloemendaal, alwaar hij reeds meer dan 40 jaar woonachtig is, was hij gedurende een reeks van jaren lid van den Gemeen teraad en wethouder aldaar, zoowel als in Haarlem, voorzitter van verschillende ver- eenigingen, waaronder thans nog van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Ook in sportkringen is de heer Koolhoven algemeen' bekend en meer in 't bijzonder als óud-penningmccster van den. Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, van welken Bond hij thans eerelid is. Zijn verdiensten werden door de Regeèring erkend bij gelegenheid van het 40-jarig be staan van den A. N. W. B. in Juli j.l„ door zijn benoeming tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Op 2 Januari a.s. des namiddags van 2-4 uur zal ten kantore der Maatschappij, Sin gel 512 te Amsterdam gelegenheid - bestaan den jubilaris geluk te wenschen. Naar wij vernemen heeft, de Kerstpotten. collecte van het Leger des Heils opgebracht de somma van 610,79, Voor de Duitsche Priesters van'n ouden timmerman 1, Het R. K. Huisvestingcomité mocht nog de volgende giften in ontvangst nemen: Van Pastoor Boni uit Zandvoort, opbrengst collecte 60. Een groote partij goed uit de Zilk, Hille- gom, Santpoort en Schoten. Zaterdag herdacht de heer J. Blaas den dag waarop bij vóór 25 jaar bij de firma F. Per- quin op het kantoor in dienst trad. LUDWIG WÜLLNER Op Vrijdag 4 Januari 1924 zal Ludwig Wiillner een enkelen voordracht-avond ge ven in d'en Schouwburg Jansweg te Haarlem. DE KERSTBOOM VAN HET ST VERONICA -GESTICHT. Gaarne willen w:i er weer, zooais alle ia- ren. aan herinneren, dat (thans in de nieuwe schooi aan de Anthoniestraat!) de Kerstboonn weer gereed is. Vele Katholieke Haarlemmers zullen met genoegen denken aan de prettige oogenblik- keu daar telken iare doorgebracht, En de aantrekkelijkheid van dit bezoei; zal niet weinig worden verhoogd door het feit, dat men daarbij tevens in de gelegen heid is bet prachtige interieur der pieuwe school te bezichtigen. Dit mogen we gerust een der mooiste bij-attracties noemen! Maar er zijn ook nog andere! We mogen ze niet verklappen, maar kunnen wel de ver zekering geven, dat het ditmaal buitenge woon zal zijn. Kosten noch moeiten zijn ge spaard om het geheel een recht feestelijk, ja feeëriek aanschijn te géven. GROOTE HOUTSTRAAT 88 DlrecSIo: Mr. Th. WESTERWOUDT. ■jMjawrr-'-T'! Wij herinneren er nogmaals aan, dat bovenbedoeld feest in plaats van op 5 Jan., rooals eerst werd gemeld, reeds op a. s. Zaterdag zal plaats hebben. Even al? h?t vorige jaar zullen ook thans voor ieder lid. drie kinderen van 6 tot 12 jaar, aan het feest kunnen deelnemen. Tengevolge van de feestdagen is de ver zending der toegangskaarten êe'nigszins vertraagd. Zij zullen den leden evenwel tijdig gezonden worden. MIDDENSTANDSRAAD VOOR HAARLEM Vergadering van den „Middenstandsraad voor Haarlem" op Donderdag 27 December 1923 des middags te drie uur in het Hanze- gebouw. De agenda vermeldt o. m.: Mededeelingen van ingekomen en uitgegane siukken, enz.; verslag bemoeiingen Kamer van Koophandel- verkiezing; behandeling statuten met advies rechtskundige adviseurs: enquête winkel sluiting: de middenstandsten toon stelling; voordracht over de Kamer van Koophandel en Handelsregister; voordracht over Neder- landsch Fabrikaat; afwikkeling faillisse menten. De huidige winter biedt ons wel van alles aan, wat hij maar te geven heeft. Sneeuw, hagel, ijs en ijzel wisschen bijna gestadig af met stormwinden, striemende regenvlagen en zware misten. We worden ditmaal wel rijkelijk bedacht door koning winter. Op het einde der vorige week waren de sneeuwbuien bijna niet van de lucht en des nachts vroor de sneeuw vast en vormden zich groote ijzelvla kten. De jeugd kon zich ver maken, maar de grooteren hadden er minder pret in. Zaterdagmorgen begon het nog eens extra flink te sneeuwen en het beloofde een witte Kerstmis te worden. Een echte ou.derwetsche Kerstmis, zooals we die in de laatste jaren niet meer kenden. Maar reeds Zaterdag in den namiddag begon de illusie reeds te ver vluchtigen. De dooi viel snel in en de sneeuw smolt welk alsnu ja, als sneeuw voor de zon. Tegen den avond kwamen fiksche regenbuien een handje heipen. En welken beterén bondgenoottot het wegkrijgen der sneeuw zou men eigenlijk wenschen dan den regen Al spoedig werden de straten dan ook ware modderpoelen. En groote plekken als bijv. de Groote Markt vormden kleine moerassen. Or.ze gemeentelijke reinigings dienst was echter actief. Met man en macht werd Zaterdag in de binnenstad meteen begonnen, den vuilen sneeuwrommel weg te ruimen. Era de voornaamste straten kregen een beurt. Om 10 uur des avonds rukte de veegmachines uit en tot 3 -uur 's nachts bleef de Reinigingsdienst werkzaam. Vam morgen was reeds vroeg een ploeg aan den gang, om den sliktommel verder op te ruimen. Ën zoo zullen we hopelijk spoedig weer schoone wegen hebben. Voor de bobslee-liefhebbers is de vroeg- invallende dooi wel een teleurstelling geweest. Op het Kopje te Bloemendaal waren Zater dagavond nog enkele liefhebbers zich met die sport aan 't vermaken. Maar het haalde niet vee!'uit. En gisteren was er natuurlijk heele- maal niets te doen. Zaterdag is door de politie alhier aange houden J. S. en J. P. beiden gewoond heb bende te Leiden. De laatste had 3 maanden geleden ecu fiets op afbetaling'gekocht, weike zij samen in Amsterdam hebben verkocht. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopeh week aan warm voedsel uit; Maandag 210 porties, Dinsdag 200, Woens dag 206, Donderdag 202, Vrijdag 191 en Za terdag 167. Cp de binnenplaats van de Cacao- en Cho coladefabriek der firma Droste, aan den Har- menjansweg heeft Vrijdagmiddag in het bij zijn van het geheele personeel de onthulling plaats gehad van een gedenknaald, ter herin nering aan den onlangs overleden oprichter der fabriek, den heer G. J. Droste. Deze ge denknaald werd door het personeel aange boden. Dien middag werd het geheele personeel in het genot van een vrijen middag gesteld. En dat er ook aan den traaitioneelen Kerstboom veel te bekijken valt zal ieder toegeven, die verneemt, dat er voor de kin deren 7 800 stuks kleeren aanwezig zijn, benevens 400 worsten en even zooveel kren- teribrooden! Ook den vriendelijken bezoeker wacht me nige verrassing. Volledigheidshalve kunnen we nog mede- deelen, dat er op de bezoekers ditmaal geen „vriendelijken drang" zal worden uitge oefend tot het nemen van een lot, want er zal geen tombola zijn. Woensdag a.s is de gelegenheid voor bezoek opengesteld. Heel Roomsch Haarlem is van harte welkom ia de nieuwe school aan de Antboniestraat, het gebouw, dat kort geleden bij de feestelijke opening ieders bewondering afdwong. N.,Z. H. T. M. en E. S. M. Het reizigersvervocr in de maand No- cember van de N. Z. H. T. M. en E. S, M., was op de liinen LeidenHeemstede 50376 (55650), HeemstedeHaarlem— Over- veen 447005 (460003), Haarlem—Alkmaar 6451 (40731), Amsterdam—Zandvoort 351251 (212330), CeintuurBloemendaal 195259 (193308); HaarlemOverveen 9456 (9993), terwijl de opbrengsten respectievelijk be droegen f 12336,97 14149,85), F40971,18 42134,89); 1375,75 [f 9071,00); 80527,33 79934,00); f 19505,90 19316,60); 937,85 988,05). T ruinen- De God van den modernen tijd, de Sport, heeft de hand gelegd op het tegenwoordige geslacht. Wie niet meedoet, wordt als ach terlijk uitgestooten. Kampioenen, stedelijke en gewestelijke, wereldkampioenen, rijn toonaangevende persoonlijkheden geworden. Voetbal vooral en daarnaast (a!s de attractie vcor het menschdom, dat danst om een vul kaan) het boksen. /lat zoo langzamerhand uitersten bereikt, waarvan ieder zich niet weerzin afwendt. De cultus van het lichaam viert hoogtij i Trianen is het wachtw oord, om weerstands- en uithoudingsvermogen tot den nacgst mn- geiijken graad op te voeren. Lichamelijke training! Koi de geestelijke training daarbij niet in het gedrang? Zijt gij voldoende getraind op datgene, wat in het leven, grillig en wisselvallig als het is, u kan overkomen? Zijt gij er zeker van, dat gij manmoedig, dank zi' uw rooreele kracht er. soepelheid, zult ocvangen de slagen, die u kunnen tref fen? De houding, die gij zult aannemen wordt bepaald door uw geestelijk weerstandsver mogen. Uwe plannen ziin gemaakt; uwe kapitalen uitgezet. Weet gij, wat gij zult doen, in dien uw opzet schipbreuk lijdt? Juist die genen slagen vaak, die partij hebben weten te trekken van mislukkingen. Hoe zult gij zijn, als gij tot armoe vervalt? Gij kunt rijk worden; een erfenis krijgen, de honderdduizend trekken. Het is een kunst rijk te wezen, en van de goederen dezer aarde een nuttig gebruik te maken, een kunst, die slechts weinigen ver staan. Zijt gij voldoende getraind, als het geluk tot u komt, dat naar men zegt éénmaal in elk menschenleven zich vertoont? Zal het uw hart bereid vinden, uw verleden vlekke loos, uw huis, feestelijk versierd, om het waardig te ontvangen? Zijt gij getraind als ziekte u overvalt? Ziekte, die meestentijds komt op oogenblik- ken en in tijden, dat gij haar het minst ver wacht? Zullen uwe zaken dan zoodanig ge regeld zijn, dat zij niet een onherstelbare catastrophe in uw leven zal teweegbrengen? Hoe zult gij zijn in den ouderdom? Ten slotte, zijt gij bereid op den dood? De dood, die onvermijdelijk eenmaal voor allen intreedt. Hebt gij deze mogelijkheid voldoende onder het oog gezien? Onze geestelijke training moet alles om vatten, moet zoodanig zijn, dat wij voorbe reid zijn op alles, wat ons kan overkomen, ook op den dood. Het kan misschien goed zijn in onzen licTiaam-vergodenden tijd op deze oer-oude waarheid de aandacht te vestigen, n.l. dat geestelijke geoefendheid van grootere waarde is voor den mensch dan de lichame lijke, STRïX. Zaterdagmorgen had aan de vaart te Sas- senheim een ernstig auto-ongeluk plaats, dat aan een tweetal oersonen het leven kostte. De beer W. Eveleens, bloemenhandelaar te Aalsmeer keerde met zijn vrachtauto, welke speciaal ingericht is voor het vervoer van bloemer. terug. Naast hem zat ziin knechtje, de 13-jarige C. M. eveneens Uit Aalsmeer Op zijn weg moest hij de vaart bij Sassen- heim passeeren. Toen de heer Eveleens ziin wagen de veerpont opstuurde, wilden, blijk baar door de gladheid de remmen niet wer ken, zoodat dc wielen doorgleden, met het gevolg dat de wagen met de inzittenden, van de veerpont hetwater inreed. De twee inzittenden, die zich, daar de zit plaats van voren met glazen deuren gesloten was, niet konden redden, verdronken. Eerst na eenige uren hard werken, slaag de men er in de auto met de twee lijken naar boven te brengen. Intusschen was de vader van den 13-jari- gen C. M. ontboden en deze arriveerde met een auto. De wagens werden aan elkander gekop peld en zoo ving de droeve tocht aan naar Aalsmeer. Nader vernemen wij nog omtrent het droevig ongeluk aan de pont te Sassen- heim: Het was te ongeveer 12 uur in den mid dag, toen de bloemenauto van den heer \X'. Eveleens uit Aalsmeer aankwam voor de pont, die nabij de Leegb.water het verkeer over de ringvaar! naar Sassenheim onder houdt. Naast den heer Eveleens, d'e onge trouwd was en 35 jaar oud, zat ziin knecht je. die 14-jarige C. M. Met noga! tamelijke snelheid reed dc wa gen de pont op. Vermoed wordt, dat de be stuurder, de beer Eveleens zelf, willende remmen, op een verkeerden trapper drukte waardoor inplaats dat geremd werd de mo tor méér gas kreeg, met het noodlottig ge volg, dat de auto de pont afreed voorover in het water gleed en in den modder weg zakte. Niemand, dan alleen de veerman was op dat oogenblik aanwezig, doch aanstonds op zijn hulpgeroep kwamen talrijke men schen toesnellen, die echter door der, aard van het ongeluk niet zulke hulp konden verleenen, dat het noodlottig gevolg voo-- komen werd. Toevallig kwam een motorboot voorbij van de firma v. d. Linden, die een dienst onderhoud tusscher Hillegom en Rotterdam. Deze stopte en mei behulp van kettingen en een takel gelukte het zoover den wagen op xe lichteD, dat de lichamen van de twee slachtoffers, die zich in den geheel rondom afgesloten zitruimte bevonden, eruit konden gehaald worden. Wel was te voren al gep-cbecrd de ruiten te verbrijzelen, doch deze hulp mocht niet baten. Het ophalen geschiedde ongeveer een half uur na het noodlottig ongeval. Dokter Quant uit Sassenheim. die inmiddels ter plaatse verschenen was. kon niets anders dan den dood van de slachtoffers consla- teeren. Met takels en kettingen van het stoomge maal ,.de Leeghwater" werd de auto verder aan wal gebracht. De lijken sierden in een nabijgelegen pak huis gelegd. In den middag verscheen de vader van den heer Eveleens met den vader van den 14-jarigen C. M. en nog eenige bloedver wanten van den h*e^" E. per auto op de plaats des onheils. om half zes ging de droeve stoet naar Aalsmeer. De lijken werden weder in de bloemen auto neergelegd en hoewelde stuurinrich ting defect was, was het toch mogelijk der. wagen op sleeptouw te nemen van den auto. Zoo keerde den droeve stoet naar Aalsmeer terug. Het meerer.dee! van onze gehuwde lezers zal ongetwijfeld bekend zijn met de propa ganda van den N. Malthusiaanschen bond, die bij voorkeur tracht de oprechte vreugde over de gelukkige geboorte van een nieuwen wereldburger te vergallen door een aanbeve ling van zijne met elk positief geloof in striid zijnde, door bruut egoisme ingegeven prak- tijken, zoo schrijft men ons van gewaardeerde zijde. Het zal dan ook geen verwondering wek ken, dat het ons bijzonder genoegen deed, van hooggeachte zijde in kennis te worden gesteld met het volgende antwoord, dat dooi een verontwaardigden vader aan genoemden bond is toegezonden M. „Heden ontving ik uw pamflet, waarmede gij uw voordeel wenschte te doen. Ik wil u wel even melden dat ik mij juist heden opgaf als lid van den R.K. Bond voor groote gezin nen. Verder verzoek ik beleefd, van dergelijke ongevraagde drukwerken verschoond te mogen blijven. De werkwijze van uw 'cond doet nuj den ken aar. moordenaars? krijken. Immers, een goed Christen heeft andere denkbeelden dan de heidenen. Ik wil u groeten en teekei: niet hoog achtend - j: (volgt onderteekening). Wij drukken dit antwoord in extenso hier cf omdat het zoo volkomen juist de houd; g aangeeft, die in het bijzonder door ons, Katholieken, tegenover deze afschuwelijke propaganda is aan te nemer. Die houding moet niet alleen negatief bestaan uit een verachtelijk van zich werpen en vernietigen van de beillooze pamfletten, zi* moe? ook positief zijn door zich aan te sluiten bij'de R. K. Vereeniging van Groots Gezinnen, die haar talrijke leden telt onder alle rangen en standen en reeds daarom een krachtigen mcreelen steun biedt aan allen, die de Ka tholieke beginselen in het huwelijk willen j hooghouden Cp deze wijze zai het opschrift, hetwelk wij hierboven plaatsten, metterdaad bewaar heid worden. TP df, Barometerstand 9.30 v.m.; 753. Slhstand. OPGAVE VAN: HIM Wil.JV- -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1