In en om Haarlem. simmmm. NIEUWJAARSWENSCH Vrijdag 28 December 1923 46ste Jaargang Nó. 14S23 De Medicus en hst publiek. Ingezonden EAedsdeelingen. Hmsterlsinsclie Anthrsciet Maatschappij Van het Vaticaan. m Nieuwe Haarlemsche Courant m NUMMER BESTAAT RST 8 BLABZMDEH. EERSTE BLAB Moet een dokter komen, als hij goroepen wordt? Wetteiijko verplichting cn moroelo plichten. Een bewering en een tegenspraak. Het antwoord. Een uitnoodiging aan allen. Waarom juist FRANKEN's Melkbrood?? Omdat U dan zeker is brood te hebben bereid uit de beste grondstoffen!! 75 cents per regel. Domanial® Mijnen Z. Buiienspaarne 46. lel Ï504, 3511 De sneeuwruiming. Giften. Ziekenhuis St. Joannes de Deo. Slechthoorenden. Drie Wijze Gekken. Aangehouden. Het St. Franciscus Liefdewerk. Gemengd Koor. Concert. H. O. V. bfrr De dierenwereld. J. j. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericlit. HET ONGELUK OP DEN SCHOTERWEG. l. s. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar weder de gelegenheid geboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUW JAARSGROET in onze te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Voor grootere advertentiên wordt voor elke regel meer, 15 cent extra berekend. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau NASSAULAAN No. 49 te HAARLEM te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteid. AGENDA 29 DECEMBER De actie in het Bakkersbedrijf. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). S. v. p. duidiijk met potlood invullen. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pe veek 0.25 Pei Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regeL' Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina s 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advtrtentiên 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Is een medicus verplicht geneeskundige hulp te verleenen, wanneer hem daarom ver zocht wordt? Gesteld dat er een ongeluk ge beurt op straat ol in een fabriek en een der aanwezigen verzoekt telefonisch een dokter direct ie komen, is die geneesheer dan verplicht aan dat verzoek gevoig te geven? „Ja," zegt de volksmond, „want anders gaat hij de gevangenis in." „Wie zegt dat?" antwoordt de jurist, wien men zijn meening daaromtrent vraagt. Het is een interessant onderwerp, maar dat we het juist vandaag behandelen moet wel een bepaalde oorzaak hebben, zal de lezer meenen, en bij heeft gelijk. Ons kwam dezer dagen weer eens zulk een leelijk verwijt aan het adres van een dokter ter oore. Het betrof een jongen man, die in een fa briek hier ter stede een ongeluk had ge had en mot een verbrijzelden voet naar een gasthuis was gebracht. Wie die jongen was en welk gasthuis het betreft, doet niets ter za ke. Het gaat alleen om het geval. Toen de verongelukte in het ziekenhuis was aange komen werd aldus luidt het verhaal een der doctoren van het gasthuis gewaar schuwd en verzocht den jongen te komen verbinden. De bewuste geneesheer zat ech ter in de sociëteit, weigerde zijn kaarten neer te leggen en het gevolg was dat de on gelukkige met den verbrijzelden voet een halven dag onverbonden bleef liggen en pas des avonds werd geholpen'. Zóó luidt het verhaal en het verschilt niet van die, welke wij allen al zoo dikwijls hebben hooren vertellen. Want, nietwaar, wel geen familie haast of er loopt het ver haal van een of anderen boozen geneesheer, soms dateerend van tientallen jaren terug, „toen grootvader nog leefde", die zijn plicht ten opzichte van een zieke schromelijk ver zaakte en daardoor oorzaak werd van bitter lijden of zelfs van den dood van een of an der familielid. Maar laat ons terugkomen tot onze vraag: is een medicus verplicht geneeskundige hulp te verleenen, wanneer hem daarom verzocht wordt? We hebben gesnord in alle hoekjes en gaatjes van ons Strafwetboek en andere wetboeken, maar we hebben niets kunnen ontdekken dat een bevestigend antwoord op Aaze vraag zou rechtvaardigen. Een medicus is wettelijk niet meer dan iemand anders verplicht geneeskundige hulp te verleenen. Laten we elkaar dus goed verstaan. Geschiedt er een ongeluk en een medicus is er getuige van, dan is hij verplicht naar zijn beste weten hulp te verleenen, even goed als gij dit verplicht zijt. Wordt iemand uit het water gered in tegenwoordigheid van een geneesheer en is de drenkeling bewuste loos, dan moet de dokter alles in het werk iteüen de levensgeesten op te wekken, t Wordt echter een geheel ander geval, indien de med' niet aanwezig is. Gesteld dat iemand op een eenzamen landweg een man vindt, die levensgevaarlijk uit een wonde bloedt. De ontdekker van dit Hachelijk geval zou niet in staat 7ijn heelkun dige hulp te verleenen, maar slaagt er in een dokter telefonisch te waarschuwen met de boodschap: u moet ©ogenblikkelijk hier ko men, want er ligt een man, die zeker zal dóodbloeden, als er niet spoedig hulp komt en er is niemand, die hem helpen kan dan u. De dokter neemt de boodschap zelf aan, maar komt niet, met het gevolg dat de onge lukkige inderdaad overlijdt aan bloedverlies. Kan deze dokter door den strafrechter voor dit feit gestraft worden? Wij stellen het geval opzettelijk zeer theo- rétisch om het zuiver te houden, want prac- tisch zal het wel bijna nooit voorkom.a dat er inderdaad geen andere hulp zou zijn te krijgen zij het dan van ondeskundigen dan die van den telefonisch opgeroepen dokter. Kan die dokter gestraft worden door den strafrechter? Het antwoord op deze vraag zal, dunkt ons, een rechtsgeleerde moeten geven, want kan niet die geneesheer, a's putje bij paaltje komt, beweren dat hij die teleionische waarsckuwjng niet vertrouwde, omdat hij al zoo dikwijls op deze manier is beetgenomen (als wij alles moesten geloo- ven wat men ons vertelt, dan kwamen wij falikant uit, zeide ons eens een geneesheer) en dus maar geen moeite heeft gedaan zich naar de plaats des onheils te begeven? Kan hij niet honderd en een andere motieven uit denken om zijn gedrag te rechtvaardigen? Dat zijn dan uitvluchtsels van dien medi cus, zal een onzer lezers opmerken. Accoord! Maar wij hebben de vraag gesteld of die dok ter strafrechtelijk te vervolgen is en uit dit geval blijkt hoe moeilijk het kan zijn te be wijzen dat een geneesheer in een bepaald geval in verzuim is geweest. Wanneer be wezen is dat door zijn nalatigheid een men- schen'.even verloren ging, is hij strafbaar, maar in dat geval staat niet alleen de medi cus. Of in een dergelijk geval nalatigheid in het spel is, zal een rechtskundige moeten uitmaken. Geheel anders zon de kwestie staan, in dien er een bepaling bestond dat een ge neesheer, wanneer ziin Geneeskundige hulp j wordt ingeroepen, wettelijk verplicht is, aan dien oproep of uitnoodiging gevolg te ge- j Dat is niet het geval. Wettelijk is hij daartoe niet verplicht doch moreel wel natuurlijk. Wanneer de hu.p van uen medicus wordt ingeroepen voor een ernstig ziektegeval is hij, alhoewel niet bij de wet daartoe genood zaakt, moreel verplicht dien geneeskundigen bijstand te verleenen en geuiitkig mogen wij vastleggen dat iedere dokter zijn plicht in dezen begrijpt en ook nakomt, zeker in ons Nederland. Gevallen, waarin een geneesheer op inderdaad klaar gebleken wijze, in dezen zijn plicht heeft verzuimd, worden, laten we zeer voorzichtig zijn en niet beweren nooit ons kwam geen enkel geval ter oore maar dan toch sporadisch gemeld. Hier stuiten wij op de tegenspraak van tientallen onzer lezers en lezeressen. Gij kunt dat wel beweren, zullen zij zeg gen, maar ons is dan toch een geval bekend, waarin het plichtsverzuim van een genees heer de noodlottigste gevolgen heeft gehad En dan zullen zij in staat zijn hartroerende verhalen te doen, waarin inderdaad de schijn geheèl is tegen den medicus in het geding. Wij willen aan de betrouwbaarheid van die getuigenissen niet tornen, maar zullen als i antwoord een en ander mededeelen uit een onderhoud, dat wij een dezer dagen over dit onderwerp hadden met een zeer bekend ge neesheer in Haarlem, een dokter, die geen eigen practijk meer uitoefent en dus niet voor eigen parochie behoeft te precken. maar toch door zijn veeljarige practijk in alle op zichten bevoegd is over de kwestie mede te spreken. „Ha, de oude kwestie," lachte hij gemoe delijk, toen wij het onderwerp ter sprake brachten. „Zoolang ik in de practijk ben, cn dat is al vele jaren, heeft dat vraagstuk de patiënten beroerd, maar ik durf toch wel zeggen dat weinig personen zoo onjuist en dikwijls zoo onrechtvaardig beoordeeld wor den als een geneesheer." Kijk eens hier, ik heb hier een gouden horloge. Dat is een ge schenk van een dankbaren patiënt, dien ik, reeds vele jaren geleden, behandelde. Ik ge nas hem van een ziektegeval en uit erkente lijkheid gaf hij mij daJ kleinood. Laat ik u nu zeggen, dat het een zeer eeftvoudig ziekte proces gold, waarvan de genezing absoluut geen groote inspanning of kennis vereischtc, maar de patiënt wist dat niet en dacht dat die genezing inderdaad iets bijna wonder baarlijks was. Daar staat tegenovp- dat ik patiënten behandeld heb, waarbij ik zelf ingenomen was met de mooie en juiste diag nose, die ik stelde. Ik stelde precies den aard van de ziekte vast, wat ook later bleek en het is gebeurd dat sommige dezer patiënten zoo boos waren omdat ik „er niet achter was", dat zij een anderen geneesheer namen. Wat blijkt hieruit? Dat patiënten en in het algemeen het publiek, geneesheeren zeer dikwijls onjuist bcoordeelen, omdat zij natuurlijk niet op de hoogte zijn. En nu wat het geval betreft wat u fer sprake brengt: het weigeren van een ge neesheer om te komen, «maneer hij geroe pen wordt. Ik woonde in X., en het geval ge beurde vele jaren geleden. In de nabijheid van mijn woning stond een fabriek. Op een Zondagmorgen 8 uur, werd er gebeld en ge vraagd of ik direct aan de' fabriek wilde ko men want een der arbeiders had een ongeluk gekregen Hoewel ik nog te bed lag het was Zondagmorgen zegde ik toe mij dade lijk gereed te zullen maken om te komen en binnen betrekkelijk korten tijd was ik bij de fabriek. Om daarbinnen ie gaan, moest ik twee trappen opklimmen, maar toen ik de eerste was opgestegen, kwam ik een col lega-geneesheer tegen, die mij vroeg of ik naar het ongeluk ging zien. Op mijn bevesti gend antwoord, zeide hij: „het is niet noo- dig hoor, er zijn reeds twee dokters boven en 't beeft niets te betcekenen." Toen wij tezamen de trap afdaalden, kwamen wij beneden nog een dokter tegen, die ook voor hetzelfde ongeval naar de fabriek kwam. Dat was toch erg en op onze informatie deelde men ons mede., dat men voor dat vrij eenvoudige ongeluk maar liefst zes dokters had opgecommandeerd en zelfs de moeite niet genomen had de andere ge neesheeren te waarschuwen toen er voldoen de geneeskundige hulp was. Dat gebeurt niet eens, maar herhaaldelijk cn nu begrijpt ge dat een dokter, die voor een ongeluk wordt geroepen, wel eens achterdochtig is. Hij moet hebben en heeft dat inderdaad in den regel ook, een zekere flair, een neus om te voelen, wanneer zijn hulp noodig is en wanneer niet. Als er in Haarlem een ongeluk b.v. op straat gebeurt, dan telefoneert men zeer dik wijls een geneesheer en herhaalde malen ge beurt het dat als de medicus op de plaats des onhtils verschijnt, reeds twee, drie andere dokters aanwezig zijn en de patiënt al ge- holoen is. Voor zoo'n geneesheer is het niet prettig op die wijze een half uurtje te verliezen, dat hij zeer dikwijls heel goed kon besteden, misschien zelfs een patiënt in den steek te laten, dien hij behandelde. En wie betaalt die vier, vijf geneesheeren, die hun tijd geven om voor niets naar de plaats van een ongeluk te gaan. De ''eneeshcer die "en op straat verongelukten patiënt behandelt, ontvangt daarvoor geen honorarium, indien de behandelde zelf niet in staat is dat te be kostigen. Ondanks dat, zal geen enkele ge neesheer weigeren om hulp te bicden als dat noodig is en waar mogelijk. I ii is dat ver plicht aan zijn eigen reputatie, maar uit het vorenstaande blijkt wel dat men een dokter, niet al te gauw gemis aan hulpvaardigheid moet verwijten. Voor Haarlem komt daar nog wat anders bij. Indien hier een ongeluk gebeurt, dan moet de politie'worden gewaarschuwd. Deze waarschuwt de Centrale Post van Eerste Hulp voor Ongelukken. De Centrale Post waarschuwt het lid van Eerste Hulp, dat het dichtst bij de plaats van het ongeluk woont of gaat er zelf heen. De leden van Eerste Hulp zijn volkomen in staat eerste hulp te bieden en wanneer dat lid het noodig oor deelt, dan waarschuwt hij een geneesheer of een Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst dat doktershulp noodig is. Die hulp is er dan ook spoedig, nu weet men dat hulo noodig is. Men moet ook de verhalen, die over weigerachtige dokters in omloop zijn, met de noodige voorzichtigheid beoordeelen. Ik herinner mij het volgende gevab Een dokter wordt midden in den nacht getelefoneerd om te komen in een huisgezin, want mevrouw was „zoo ziek" geworden. Hoewel die geneesheer een drukken dage- lijkschen werkkring had en dus des nachts volle recht op rust, gaat hij door weer en wind naar het opgegeven adres en vindt daar de vrouw in een eenvoudige flauwte. Hij gaf den raad mevrouw met koud water af te wasschen, dan zou het wel in orde komen. Een paar nachten later, wordt dezelfde dok- de vrouw in een zenmvtoeVa'. Hij *af er heen en het. is precies hetzelfde geval. Hij geeft denzelfden raad en gaat weer naar huis. Weer eenige nachten later hetzelfde spel. Hij gaat er heen gaf dcnzelfden raad. De dokter vroeg echter nu om hem een volgende keer met rust te laten, want dat ook hij zijn nachtrust noodig had Nóg enkele nachten later: dezelfde dringende telefo nade. Maar thans ging de dokter niet. Wie zal het hem kwalijk nemen? Een dokter is ook soms moe, als hij den hetlen dag ge sjouwd heeft van her naar der. Den volgen den morgen kwam hij in het huisgezin en 't bleek dat niet voor de vrouw huip was inge roepen, maar voor den man, en dat deze een beroerte had gehad en overleden was. Maar dat het nu den man en niet de vrouw betrof was bij de telefonische mededeeling niet ver teld! De dokter had in dit geval toch niets kunnen doen, maar hoe luidde nu het ver haal? Aldus: „mijnheer kreeg 's nachts een beroerte, de dokter is getelefoneerd, maar die weigerde te komen cn dus is de man overleden." Dat was het verhaal dat rond liep en toch: wie zal dezen dokter den eer sten steen toewerpen? In vele gevallen is het: tout savoir est tout pardonner, alles weten is alles ver geven. Ik wil er dit mede zeggen dat, wanneer dergelijke beschuldigingen aan het adres van een geneesheer worden geuit, het geval zelf zeer ernstig moet worden onderzocht, met alle details, en dan zal men dikwijls tót een andere conclusie komen/dan die welke het groote publiek er uit trekt. Och, dat er nooit geen reden tot klagen zou zijn, dat geen enkele geneesheer nimmer eens e'igen rust boven wat moeite heeft ge steld, niemand zal dit durven beweren, maar in het algemeen worden de klachten over ge- i neesheeren zeer overdreven. Niet alleen is het ook voor een medicus onmenschelijk j zijn hulp niet te geven waar'die gevraagd wordt, maar het strijdt ook met zijn belan- i gen, want een laksche geneesheer zou door hel publiek met den vinger worden nage wezen en zijn practijk en dus zijn inkomen verliezen. Het publiek is in dezen de best; waarborg dat ook de medicus zijn plicht doet. En kan ook het publiek er niet dik wijls toe medewerken het den dokter niet moeilijker te maken dan noodig is door b.v. te zorgen dat een verzoek om huisvisite te maken er is vóór 9 uur 's morgens en niet om drie uur 's middags, wanneer de genees heer reeds zijn route gemaakt heeft cn mis schien weer een aparte reis moet maken om zijn patiënt te bezoeken? Tot zoover onze zegsman, die hiermede een antwoord geeft op de tegenwerpingen van het publick. Misschien zijn er lezers, die hog niet over tuigd zijn, die inderdaad feiten kennen, wa'ar- j uit ergetlijke plichtsverzaking van een ge neesheer blijkt. Ltften zij ons die dan eens melden met naam, toenaam, plaats van gebeuren enz., zoodat wij de juistheid kunnen vaststellen. De bijzonderheden, die men ons opgeeft, zullen wij natuurlijk niet publicecren, maar on7_e redactie moet ze wel kennen om de feiten te onderzoeken en een rem te stellen tegen eventueele gefantaiseerde ver halen. Wij beloven dat wij uit de ingekomen klachten een keus zullen maken en zoo mo- i gelijk daarover nog een artikeltje zullen j schrijven, waarbij de gevallen van onze kant- teekeningen zullen zijn voorzien. Een ieder j begrijpt dat zoo'n „In en om Haarlem" ïrite- j ressant kan zijn. Het behoeven niet uitslui tend Haarlemsche gevallen te wezen. Alles is welkom, mits ze voor ons zijn te contro leeren. Resumeercnde komen wij dus tot deze conclusie, dat een medicus niet, wat men doorgaans meent, verplicht is te komen als hij geroepen wordt, zooals dat heet en dat, om de juiste waarde van een klacht te kun nen vaststellen, alle bijzonderheden bekend dienen te zijn. I tot 4 eu van half 8half 9 uur. Tele- I foon 2981 IR. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedeslraat 49 van 810 uur f O" Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R. K. Leeszaal en uïtleenbibliotbeek - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7 10 uur. b,- halve des Maand agiochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur. j Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur Tel 1671 Schouwburg Jansweg Concert door Tho mas Canivez, cellist en Renée Regnard, pianist. f Vertegenwoordigster der wisseld omtrent de houding van de Directie der Haarl. Brood- en Meelfabriek, welke houding men algemeen afkeurde. Aan het personeel, daar werkzaam, werd geadvi seerd, niet te teekenen en geen nieuwe loonbepalïngen te aanvaarden zonder dat de organisaties der gezellen zijn gehoord. J4et een krachtige opwekking sloot de voorzitter de goed bezochte vergadering. KERSTFEEST IN HET VATICAAN. Men bericht ons uit Rome: Ter gelegenheid van het Kerstfeest gaf de H. Vader dien dag geen audiëntie. In den Kerstnacht had de P^aus de drie H. H. Mis sen in de Paulijnscne kapel, waarbij alle bewoners van het Vaticaan met hunne huisgezinen tegenwoordig konden zijn. De Pauselijke lijfwachten waren dien dag in groot uniform en aan de kazerne der wachten woei de korpsbanier De muziek der Pauselijke gendarmen gaf in den mor gen een concert op het St. Damascusplein, terwijl alle bureaux Dinsdag en Woensdag waren gesloten. i KERSTRECEPTIE VAN Z. H. DEN PAUS. j Op den vooravond van het Kerstfeest ontving Z, H. de Paus in officieele audiëntie de leden van het H. Collega, de leden der Pauselijke hofhouding, Bisschoppen en Pre laten beboorend tot de Romeinscbe Curie en leden der verschillende Romeinsohe Congregaties tot aanbieding van geluk- wenschen, die Z. Em. Kardinaal Vanmutelli, Deken van het H. College in aller naam vertolkte. J De H. Vader antwoordde op de geluk- wenschen van den Kardinaal met een harte lijke redevoering, dankend voor de wen- schen, die door Z. H. op hoogen prijs wer- den gesteld. Aan allen Bieden Wij, zei de Paus, wediarkeerig Onze beste wenschen I aan. Gelijk alles groot en heilig is in Jezus I Christus, zijn deze wenschen in Zijnen Naam I geuit ook groot en heilig. Het is niet alleen een gewoonte, die men onderhoudt op den dag, dat wij de geboorte van den Zalig- j maker vieren, maar het is een heilzame herinnering aan de groote weldaad, aan de oneindige barmhartigheid Gods en het werk der Verlossing, die men zich op deze wijze herinnert en waardoor alle menschen brc eders werden. De wereld voelt wiel niet altijd de ware beteck':nis van deze wenschen. maar ziet toch de gebiedende noodzakelijkheid God te danken, en de algemeene broederschap te vernieuwen. De H. Vader heeft naast redenen van vaderlijke bezorgdheid ook in het afgeloo- pen jaar redenen gehad van vreugde en troost. Vreugde en trc ost, die nooit grooter waren dan wanneer Wij eenigen nood kon den lenigen, een gevangenis openen, eenige ballingschap verkorten. Vreugde en troost, d.;e nooit afgescheiden waren van ware dankbaarheid jegens God en de menschen, die door hun hulp, hunne medewerkende mensehUevendheld Ons ter hulp kwamen. Eindigend schonk de Paus allen plechtig den Zegen. Van den troon dalend onder hield de Paus zich eenige oogenblikken met de leden van het H. College. Voor de Duitsche Priesters 1, Op den len Kerstdag is door hel Jongens koor van de parochie O. L. Vr. Rozenkrans aan het Spaarne een uitvoering van Kerstlie deren gegeven voor de patiënten in het Zie kenhuis „St. Joannes df Deo", waarmede zij zeer in hun schik waren. Op den 2en Kerstdag werd door de Man dolineclub „St. Lucia", directeur de heer Hak kenberg van Gaasbeek op drie verschillende afdeel in gen van het ziekenhuis een uitvoering gegeven. De patiënten waren zeer dankbaar voor dit kunstgenot. Men schrijft ons: De vereeniging tot bevordering der belan gen van slechthoorenden, hield 22 dezer te Utrecht een buitengewone Algemeene Verga dering, onder voorzitterschap van den heer Snijders. De exploitatie van het aan de ver eeniging behoorende buiten „Ons Landhuis" te Lunteren, gaf aanleiding tot vrij uitvoerige besprekingen; de tegenwoordig in functie zijnde Directie treedt omstreeks April af; de nieuwe Directie zal, naar verwacht wordt, het mooie buiten nog meer gezocht maken l bij rust- en ontspanning zoekende slechthoo renden. De begrooting voor 1924 werd goedge keurd. Op die begrooting komen o.a. bedra gen voor, voor bevordering van Onderwijs aan slechthoorenden en voor maatschappe lijk werk. Het ligt voorts in de bedoeling in verschil lende plaatsen tentoonstellingen te houden van boorapparaten. In Haarlem zal zulks zoo mogelijk in Februari a.s. geschieden. Tevens zendt de vereen, proefkisten met bedoelde apparaten naar de afdeelingen; in Haarlem is er reeds een ook voor niet-leden te beproeven bij mej, E. P. Sanders van Loo, Albertsbergstraat 1. Zondag 30 December a.s., geeft de N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch, in den Haarlemschen Stadsschouwburg de 34ste opvoering van het charmante blijspel „Drie Wijze Gek ken", een geschiedenis van jonge en oude liefde. Te Utrecht is aangehouden en naar Haar lem overgebracht zekere C. de W., oud 27 jaar, van beroep loswerkman, en wonende te Amsterdam, in verband met den harmo nica-diefstal, eenigen tijd geleden te Haar lem gepleegd. Een harmonica is ten huize van den aan gehoudene in beslag genomen. Voor het St. Franciscus Liefdewerk is het den tweeden Kerstdag een mooie dag ge weest. Des middags te half 4 werd in de eigen kapel van het Liefdewerk een plech tig pontificaal Lof gecelebreerd door den Hoogeerw. Heer vicaris-generaal, Mgr. M. P. J. Möllmann, daarbij geassisteerd door de Weleerw. pater Van Eekeren, Lips en Ber- naerts. Onder het Lof hield de vicaris een fraaie toespraak, waarin hij de jongens er op wees, hoe ook zij, gelijk eenmaal de her ders van Bethlehem, tot de kribbe van Jezus geroepen worden, en hoe zij volgaarne aan die roepstem gehoor moeten geven- Na het Lof verbleef Mgr. nog geruimen tijd onder de jongens en bezichtigde met groote belangstelling de verschillende loka liteiten van het gebouw, daarmede wel be wijzende, hoe ook hij meeleeft met dit heer- lijk-grootsche werk, door het St, Franciscus Liefdewerk verricht. In de oprichtingsvergadering van het koor, hetwelk alleen Nederlandsche werken uit zal voeren, is met algemeene stemmen be sloten, dat de vereeniging den naam zal dragen van „Kunst door Oefening." Een voorloopig bestuur is gevormd en be slaat uit de dames: mej. M Dufaian, pen- ningmeesteresse en mej. A. Gerdez, secre taresse, Rijksstraatweg 49, Schoten, i Als voorzitter is benoemd de heer Jac. I Suerink. Het ledenaantal bedraagt thans 35. Dirigent is de heer Daniël Vrugr. De repe- i titiën worden gehouden Dondert! agsavonds van 8 tot 10 uur in de bovenzaal van café Brinkmann. Vanmorgen is men vanwege den ge meentelijken Reinigingsdienst begonnen met de wegruiming der sneeuw. 183 sneeuwrui mers zijn aangenomen geworden. Allereerst I werd de binnenstad onder handen geno- men, alsmede de singels en vesten Kwam aieu daar ecnigszins intijds mee gereed, dan zouden ook de buitenwijken nog een beurt krijgen. Het concertbureau Vemout verzoekt ons de aandacht te vestigen op het concert hedenavond in den Schouwburg, Jansweg, te geven door Thomas Canivez, cellist van het Hollandsch Strijkkwartet en Renée Regnard, pianiste. Het programma bevat werken van Bach, Beethoven, Chopin en Debussy. Omtrent de medewerking van de Haar lemsche Orkest Vereeniging bij de uitvoe ring van Odysseus, door de Zangvereen?- ging der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Dordrecht schrijft: „De Dordrechtscbe Courant": Het instru mentale gedeelte was bij het langzamerhand in dubbelen zin ons zoo goed bekende Haarlemsche Orkest in uitnemende handen. Direct reeds de Ouverture klok genuan ceerd, expressief, vol transparante klaar heid, hoe uitstekend daarbij de hornisten, hoe schitterend het hout, denk b.v. mede aan de klarinet en de hobo bij het Hooplied van Odysseus, aan het slot van het eerste deel of aan die luchte, frêie uitbeelding van het dartel balspel der koningsdochter Nau- sika met haar vriendinnen, „Het Dordrechtscbe Nieuwsblad": De Haarlemsche Orkest Vereeniging, die de harten van de Dordtsche muziekminnaars stormender hand heeft veroverd bleek den geheelen avond volkomen voor haar taak berekend. De begeleiding was steeds mon ter en paraat. De inleidingen en tusschen spelen werden met juist begrip gespeeld en door gaaf en geacheveerd spel viel meer malen een prachtige klankenschoonheid te waarde eren. „De Nieuwe Dordtsche Courant": De or kest begeleiding was aan de Haarlemsche Orkest Vereeniging toevertrouwd, wier le den ook onder de leiding van den heer Er- delmann een pracht vertolking gaven hun ner partij. Over de fijne klankverhouding van dit orkest hebben wij freeds meermalen geschreven, zoodat we dit thans kunnen achterwege laten. Reeds na de Ouverture kwam er applaus, dat wel verdiend was en bij de schildering van den zeestorm was hun spel hoog begaafd. DE COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin en Me vrouw Roëll zijn voornemens op Woensdrg 16 Januari 1924 te 9 uur een avond-receptie j te geven, I Op den Nieuwjaarsdag zullen zij in den namiddag als naar gewoonte bezoek afwach ten, terwijl mevrouw Roëll te beginnen met 8 Januari, eiken Dinsdag weer haar gewo nen ontvangdag houden zal. VERWARMING TRAMWAGENS. Zooals men weet werden de groote volg- wagens van de N.Z.T.H.M. („gele" wagens) voorzien van electrische installaties, voor de verwarming dezer rijtuigen. We vernemen nu, dat met -acht groote volgwagens proeven werden genomen, die uitstekend geslaagd mogen heeten, zoodat van heden af op de lijn SoendapleinHeemstede en wanneer de weersgesteldheid dit vereischt, de wagens verwarmd zullen worden. kpff Een lezer vraagt gastvrijheid in dit hoekje voor onderstaand stukje: Wanneer we dit hooid boven dit artikel tje zetten, dan bedoelen we eigenlijk in hoofdz#aak de vogelenwereld. Plotseling heeft de koude zijn intrede Ge daan en binnen een minimum van tijd a.:es onder de sneeuw gezet, terwijl nu de vorst er het zijne toe bijdraagt om den grond zoo hard mogelijk te maken. Bedenken wij ech ter, dat onder het sneeuwkleed en in den I hardbevroren grond zich het voedsel be vindt van duizenden vogeltjes, die meestal niet bij machte zijn om het er onder van daan te halen. Ook zij voelen de koude, en hun half leeg maagje in dubbele hevigheid. Een kleine oplettendheid van de menschen kan hierin voorzien. De kruimeltjes die van het brood zijn overgeschoten, een paar ge kookte aardappelen die zijn overgebleven, zij zijn er mee gebaat, en het beschermt hun eenigszins tegen de felle koude. Vragen kunnen zij niets, maar dat zij er behoefte aan hebben, zal iedereen duidelijk blijken als hij wat kruimels in de venster- bank of 't tuintje uitstrooit, en het geeft een prettige voldoening die beestjes te zien smullen van datgene wat anders misschien in de vuilnisbak zou terecht komen. Barometerstand: 743. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 28 December. Hoogste Barometerstand 764.0 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 741.3 m.M. te Vlissingen. Verwachting van den avond van 28 tot den avond, van 29 December: Matige, tijdelijk wellicht krachtige oos telijke tot noordelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk sneeuw of re genbuien, temperatuur om het vriespunt, lichte vorst in het noordoosten. Naar we vernemen, is de toesiana van den jongeman, die Maandagmorgen op den Schoterweg door een vrachtauto werd over reden, zeer bevredigend. NIEIIWJMRSWENS08EN Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen. 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen der I. E. V. van 12 uur. Dreef De bibliotheek dagelijks geopend 1 van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. E.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 Een vergadering van de R. K. Bakkers gezellen. Gisterenavond hield bovengenoemde af- deeling een vergadering ter bespreking van den huldigen stand der actie voor behoud van de arbeidsregeling. Door den Bonds voorzitter, den heer W. J. Sprokop, werd een zakelijk overzicht gegeven van de ge houden conferenties en besprekingen met de werkgeversorganisaties, waarop een le vendige gedachfenwisseling volgde. De door het hoofdbestuur gedane slappen werden al gemeen goedgekeurd. Besloten werd de verdere afwikkeling der actie aan het hoofdbestuur op te dragen, onder goedkeu ring der leden. Algemeen was men van oor deel, dat de aangekondigde verslechterin gen voor het bakkersbedrijf niet noodig waren. Uitvoerig werd van gedachten ge- j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1