I OESTERS Waarom zoudt IJ wachten mmmmÊ BIJ J. G. WASSENAAR - JANSWEG 17 H.FERD. KUIPERS I Luxor Theater sy^s Thans bij ons koopen is geld verdienen. De toestand m het Bakkersbedrijf, UIT DEK uitrek. Drama te Gestel. $m? EK SPEL J. BALM @si Zoon Gerookte Paling en Zalm, Sardines, An sjovis, Haring Kreeft enz. enz. is heden begonnen. Wij hebben niet dikwijls Uitverkoop, doch ais wij het doen, dan doen wij het kort maar cjoedL Dan geschiedt dat s eeds met een enorme prijsverlaging. Zie heden en vozende dagen onze enorme voorraden en be spottelijk lage prijzen in onze etalages, welke steeds (ook des Zondags.» tot 10 uur verlicht zijn. Wij maken U opmerkzaam, dat wij niet alleen tegen goedkoope prijzen etaleeren, doch dat elk artikel uit de etalages wordt verstrekt tegen de daarop ge noteerde prijs. Doet Uw voordeel en koopt thans bij ons. Uitsluitend a contant. Geen zichtzendingen. Maandagavond is ons Magazijn tot 10 uur geopend. Gedurende de Uitverkoop van 12—1 uur gesloten. tiemeentezaken. Belasting op de publieke verma kelijkheden. Het aanvaarden van voor straat bestemde gronden. Het conflict bij de Haarl. Brood- en Meelfabriek. Alle werknemers hebben de nieuwe voorwaarden onderteekend. De gezondheidstoestand van den Burgemeester. De Autobussen. Aanbesteding van het Christ. Lyceum. Verslag Gemeentelijk Grondbedrijf. IPftRKTNIEUWSt SCHOTEN. HEEMSTEDE. OVER VEEN. BLOEMENDAAL. LAATSTE MIEUWS. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Oude Groenmarkt 28 - Tel. 508 I H. FERD. KUSPERS. SCH TT REMD Nl- WJURS P80SMIK WAT HET LuVEN VERWOEST Op het tooneel: Komiscne Jongleur Zeeuwscho imperialen Alle soorten visch Altijd ruim voorzien B. en W. bieden opnieuw ter vaststelling aan een verordening op de heffing en in vordering der belasting op tooneelvertoo- ningen en andere vermakelijkheden: B. en W. schrijven hieromtrent den raad: Het tot heden geldende stelsel, belasten naar onzuivere opbrengst óf naar opper vlakte van zaal of terrein ten opzichte van vereenigingen, heeft na de wijziging der gemeentewet in deze gemeente in enkele gevallen tot moeilijkheden aanleiding ge geven. Alhoewel in andere gemeenten dit stelsel nog wordt toegepast, kom het ons voor, dat net te Amsterdam ingevoerde systeem beter is. In die gemeente toch wordt niet de eene vereen.ging belast naar oppervlakte van zaal of terrein en de andere vereeniging over de contribution van leden enz., verhoogd eventueel met dc opbrengst van kaartverkoop, maar wordt 'Heen belast naar de totale „zuivere op brengst". Geeft een tooneelvereeniging bij voorbeeld in een seizoen slechts 2 uitvoe ringen, dan kan volgens artikel 4 der ont werp-verordening de belasting berekend worden naar de waarde van de toegangs bewijzen voor die beide uitvoeringen, het geen voor de betrokken vereeniging belang rijk voordeeliger is dan het thans geldende stelsel. Geeft een vereeniging veel voorstel lingen in een seizoen, dan kan het voor 1,00'n vereeniging voordeeliger zijn de be lasting over de contribution te doen be rekenen. Door dit Amsterdamsche systeem van heffing worden zoodoende beide cate gorieën van vereenigingen gebaat. In Am sterdam voldoet dit stelsel, zooals bij onderzoek gebleken is, in alle opzichten. De waardebepaling van de entreebiljetten voor toelating van loden eener vereeniging gaf in die gemeente nimmer aanleiding tot inoelijkheden, daar toch steeds vergelijking met gelijksoortige voorstellingen, waar tegen betaling toegang wordt verleend, mogelijk is. Zonder twijfel zullen door aan vaarding van dit nieuwe systeem de thans gerezen moeilijkheden uit den weg worden geruimd. Uit de redactie van genoemd art. 4 zal het duidelijk zijn, dat de leden, die bij bet geven eener uitvoering medewerken, vrijgesteld zijn van deze belasting. Ook komt het ons College noodzakelijk voor om tegelijkertijd in art. 3 der ver ordening een bepaling op te nemen voor inrichtingen waar behalve betaling van toegangsgeld, vertering verplicht is. Onder art. 15 is eene nieuwe bepaling opgenomen, welke aan Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid geeft om ir bijzondere gevallen op grond van billijkheid of gemeentebelang vrijstelling of verminde ring van belasting te kunnen verleenen. Deze aan Burgemeester en Wethouders te geven bevoegdheid slaat op zeer bijzondere gevallen, waarin eventueel door de ver ordening niet mocht zijn voorzien. Aangezien de nieuw opgenomen bepalin gen reeds voorkomen in verordeningen van andere gemeenten, waarop kortelings de definitieve Koninklijke goedkeuring ver kregen is, veronderstellen wij, dat de goed keuring ook voor de Haarlemsche ver ordening bij de Kroon op geen bezwaren zal stuiten. We laten hieronder nog de voornaamste bepalingen volgen In deze gemeente wordt onder den naam van „belasting op vermakelijkheden", een belasting geheven op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden, welke hetzij kosteloos, hetzij tegen betahng voor een ieder toegankelijk zijn, alsmede mdien deze tegen betaling toegankelijk zijn voor bepaalde personen. Onder betaling wordt verstaan de voldoe ning van toegangsgeld, contributie of andere bijdrage, onder welken naam, in welken vorm of op welke wijze ook, om het even of deze voldoening geschiedt vóór, tijdens of na het plaats hebben van de vermakelijkheid en al dan niet mede recht geeft op gelag, pro gramma's of andere zaken. Als toegangsgeld wordt ook beschouwd het geld voor het bespreken van plaatsen, indien dit meer dan 0.20 per plaats en het geld voor het gebruik maken van garderobe, indien dit meer dan 0.15 per persoon be draagt. Als vermakelijkheden worden aangemerkt tooneel-, cabaret-, variété- en bioscoop- vertooningen, muziek- en zanguitvoeringen tentoonstellingen, fancy-fairs, gymnastiek- uitvoeringen, spelen en wedstrijden voordrachten, feesten, bals en danspartijen, vermaak in café-chantants, café-concerts en dergelijke vermaak in draaimolens, caroussels, cir cussen, hippodromes, luchtschommels, schiet tenten en dergelijke tot vermaak strekkende inrichtingen of toestellen muziek door zelfwerkende piano's, or chestrions, gramophoons en andere muziek automaten vertooningen van paardrijders, koorddan sers, acrobaten, goochelaars en dergelijke alle andere voorstellingen, uitvoeringen, vertooningen en vermaak, welke naar hun aard met de bovengenoemde kunnen worden gelijkgesteld. Onder muziek- en zanguitvoeringen wor den mede begrepen het ten gehoore brengen of doen brengen van muziek of zang door middel van radiotoestellen. De belasting bedraagt A. op vermakelijkheden, tot welke toegang wordt verleend tegen betaling, twintig percent der onzuivere opbrengst B. op andere dan onder A vallende verma kelijkheden I. Indien gehouden in lokalen of cp plaat sen, niet vallende onder II per etmaal of korter, voor elke 50 M van de voor het publiek bestemde ruimte of gedeelte daar van 1. II. Indien gehouden in tuinen of op andere plaatsen in de open lucht per etmaal of korter, voor elke 50 M of gedeelte daarvan 0.20 met een minimum van 2.en een maximum van 20. Indien voor vermakelijkheden, vallende onder A boven het entreegeld vertering tegen betaling verplichtend of naar het oordcel -an Burgemeester en Wethouders gebruike- 1 'k is, wordt behalve de belasting gerekend over het entreegeld een bedrag, geheven overeenkomstig het bepaalde sub B van dit artikel. De onder B genoemde belasting wordt verhoogd met vijftig percent voor vermake lijkheden, welke tot na middernacht voort duren. Door den heer M. L. A. Klein is bij den raad een voorstel ingediend, waarin B. en W. worden uitgenoodigd de voorwaarden, waarop voor straat bestemde gronden door de gemeente Haarlem in eigendom zullen worden aanvaard, te zenden naar de Com missie van Openbare Werken, om ze te bestudeeren en haar te verzoeken den raad een concept-verordening voor te leggen. B. en W. prae-adviseeren als volgt: Voorop willen wij stellen, dat voor de overdracht van voor straat bestemde gron den, steeds op volkomen gelijke wijze wordt gehandeld, n.1. op de wijze als omschreven in het raadsbesluit van 30 Maart 1904, zoo als dat is gewijzigd bij raadsbesluit van 1 Juni 1910. Als dan ook door den heeï Klein een zeer ongelijk optreden is geconstateerd, is dat niet het gevolg van een tweeslachtige en onbillijke houding, zooals hij in zijn toe lichting zegt, doch van eer.e toepassing in ongelijksoortige gevallen. In hoofdzaak kan men de verschillende gevallen in drie groepen splitsen, nl.: Ie. overdracht met bijbetaling van de overdragende partij; 2e. overdracht om niet, doch zonder bij betaling, en 3e. overdracht tegen betaling door de gemeente. ad le. In deze gevallen wordt de over dragende partij direct gebaat door de uit te voeren openbare werken. Het bedrag door de overdragende partij te betalen, wordt krachtens genoemd be sluit, voor elk voorkomend geval door uwen raad vastgesteld. De hier bedoelde gevallen hebben be trekking op gronden die vormen dan wel gelegen zijn nabij of aan geprojecteerde wegen, die nog niet zijn aangelegd. De gronden, die aan die over te dragen straatgedeelten grenzen zijn nog niet bouw rijp en worden dit eerst, nadat de gemeente de verschillende openbare werken heeft aangelegd. ad 2e. Overname zonder bijbetaling ge schiedt b.v. bij overdracht van particuliere stoepen in de binnenstad en van binnen de rooilijn gelegen strooken, wanneer uitslui tend verkeersbelaagen die overname voor de gemeente alleen van belang doen zijn. Zijn bij de overname van stoepen in hoofdzaak de particuliere belangen betrok ken, dan worden de door de gemeente te maken kosten Hechts voor een gedeelte door haar betaald. ad 3e. Overname met bijbetaling door de gemeente geschiedt in die gevallen, waarbij gronden binnen de vastgestelde rooilijn val len en die nog niet voor den openbaren dienst worden gebezigd. Het verkrijgen van dergelijke gronden, die ook bebouwd geweest kunnen zijn is eener- zijds een gemeentebelang, terwijl anderzijds aan particulieren nadeel berokkend kan worden. In die gevallen moet natuurlijk betaling plaats hebben. De gevallen sub 2 en 3 bedoeld hebben beide betrekking op bestaande toestanden, d. w, z. aan den grond, die zal worden overgedragen grenzen bebouwde perceelen. Door het ontstaan van andere inzichten dan zooals deze vroeger bestonden m-oet een gedeelte behoorende tot de bestaande .bebouwing worden gevoegd bij den open baren weg. Dit kan zonder of met nadeel voor den eigenaar plaats hebben, vandaar het al of niet bijbetalen. Het verschil, dat de heer Klein meent op te merken is dus slechts schijnbaar. Er bestaat dan ook voor ons in het alge meen geen reden U voor té stellen de be staande voorwaarden te wijzigen, te minder daar de gemeente thans nag*oeg alle bouwgronden, die in Haarlem beschikbaar zijn, in eigendom heeft en toepassing dier voorwaarden dus tot de uitzonderingen gaat behooren.- Op één punt meenen wij, dat aan de be zwaren van den heer Klein moet worden tegemoet gekomen, nl. voor wat betreft de kosten, die in rekening gebracht worden voor de instandhouding van de openbare werken. Met de Commissie van Bijstand in i het beheer der openbare werken zijn wij toch van oordeel, dat als eenmaal de kos ten van de openbare werken door den eige naar zijn betaald, .de kosten van instand houding door de gemeente moeten worden gedragen. Op grond van vorenstaande stellen Burgemeester en Wethouders voor het door den heer Klein gedane voorstel, zoo als het daar ligt niet aan te nemen, terwijl zij voorstellen, 't raadsbesluii van 30 Maart '904, gewijzigd bij besluit van 1 Juni 1910, opnieuw te wijzigen in dien zin, dat uit het bepaalde in artikel 1 worden geschrapt de woorden ,,en de instandhouding". B. en W. stellen voor de rekening en verantwoording van het Stads-Armen- en Ziekenhuis over 1922 in ontvangst' en uit gaaf sluitende met een bedrag van 427.457.1214 goed te keuren. De curatoren van het Stedelijk Gym nasium tc Haarlem stellen voor ter vervul ling van de -vacature van curator, wegens de 'aftreding van Mr. A. Bruch, die zich niet herkiesbaar stelt: Mr. H. Ph. Visser 't Hooft cn Mr. J. Decmk. B. en W. stellen voor een verordening te doen vaststellen tot wijziging van de verordening tot heffing eener belasting onder den naam van „leges", welke ver ordening 10 Augustus 1921 is vastgesteld. Onder deze wijzingingen stellen B. en W. de voigende voor: Voor een verklaring van Nederlander schap wordt een recht geheven van 1; voor een verklaring van goed gedrag 0,60, voor elke gezondheidsverklaring 2.50. B. en W. stellen voor, voor deze ver klaringen een imiformrecht van 1 te heffen. Voorts zal in de verordening opgenomen worden, .dat voor de verlenging van een paspoort' 1 verschuldigd is en zouden B. en de *arieven voor elke gunstige be schikking op een verzoek per beschreven bladzijde of gedeelte daarvan en voor het legaliseeren van een handteekening willen gebracht zien van 0.40 op 0.50. B. en W. stellen voor, een bedrag van i 1500 beschikbaar tc stellen voor ver betering van school 17 aan de Wilhelmina- slraat. Ter vervulling van vacatures in de ~*JaaA „e kommissie van Toezicht op het M. 0. zijn de volgende dubbeltallen opge maakt: le. Vacature-H. Buisman, de heeren: 1. G. D Gratama, 2. W. Penaat. 2e Vacature-F.'H. Meijer, de heeren 1. F. H. Meijer, en 2. W. L. Hengeveld. 3w> Y.aCaiure"M' A' Reinalda, de heeren Bus' en J- C. van Ommeren. Ter vervulling van de- Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O., zijn de' volgende voordrachten opgemaakt: le Categorie. Ouders van leerlingen der c-penoare lagere scholen: a vacature-P. de Vries: P. de Vries, J. Roza; b. vacature-B. H. Poppe-Poppe: 1. G. van Waard, 2. A. van der Pol. 7e Categorie. Ouders van leerlingen der bijzondere lagere scholen: c._ vacature-M. L. A. Klein: 1. M. L. A. Klem, 2. P, de Rooy. 3e. Categorie. Onderwijzers aan openbare lagere scholen: d. vacature-G. Max: 1. G. Max, 2. F. T. Popma. le Categorie. Onderwijzers aan bijzondere lagere scholen: e. vacature-G. J. Kappers: 1. G. J. Kap pers, 2. H. Bijkerk 5e. Categorie. Overige meerderjarige in gezetenen: f- vacature-Vincent Loosjes. 1. Vincent Loosjes, 2. mevr. E. D. Venema-Van 'Doorn, vervulling van de vacature-Gerritz m de Commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum worden aanbevolen J. Gerrifsz en Vincent Loosjes. SNEEUW EN IJS. Vari go eene misère in dezen winter komen v c m de andere. Na den velen sneeuwval be- Ice en we gisteren weer eens, dat het flink T|zékte. Tegen een uur of vijf gistermiddag waren do stralen spiegelglad en de roelgaü-, geis gingen met groole omzichtigheid hun weg Vannacht heeft het-nog weer gevroren, wat de gladheid der stralen nog vermeerder de dn het voortgaan nog meer belemmerde. 'irUBen dezen winter wel van alles ons tleei. Opmerkelijk is,""Mal zoo goed als niemand ascli ol zand over de spiegelgladde straat se-i strooid natl., Waar aan het gaan thans groot gevaar verbonden is, mag loch minstens vér- vacht worden, dat een ieder die kleine moei- !o er wel voor over zou hebben. Beier gezegd, nel is oen schande, da! men geen zand of asch gestrooid heeft. Misschien heeft men het nageiaten, omdat het - in den vroegen* morgen was, waarop er loch weinig wande laars op pad zijn. Maar juist hen, van wie dc meeslen verplicht zijn, dat zij zoo vroeg op weg moeten, doordat zij naar hun werk moeten gaun, dient men toch ie gerieven. Laat mdn, indien men het *smorgens vroeg niet wil doen, dan 's avonds van tè voren doen. Op zand en asch kan de ijzel niet veel1 uitrichten en valt er des nachts sneeuw, dan bedekt zij Vel hel zand, doch dan is het ook maar losse sneeuw, die niet veel kwaad kan veroorzaken. Maar togen de gladde straten d'ient men maatregelen te nemen. Ook de Po litieverordening verplicht de menschen daar toe. De dezer dagen gevallen sneeuw is als naar gewoonte door den Reinigingsdienst op iioo- pen geveegd. Doch op enkele -plaatsen in de stad zijn die hoopen kleine hindernissen ge worden. Zoo stonden op het «Plein vele van die stapels door elkaar. Hoe bijv. een vreem de chauffeur uit den Ilaag of Amsterdam of welke andere plaats ook. den weg zal hebben kunnen vinden tusschen al die sneeuwheuve- len, is ons een raadsel. De weg daar leek wel een baan voor hordenloop. Vandaag echter zullen die sneeuwhoopen in dc stad wegge ruimd worden door den Reinigingsdienst. Losse sneeuwruimers zijn niet in dienst ge nomen; alles geschiedt vandaag met eigen personeel. Voor de ijsliefhebbers is rog niet v.eel reden tot verheugenis. Het dooit weer en op ijs schijnt niet veel kans. Op het ijs van de ijs baan aan de Kleverlaan slaat water. Dc wacht is alleen op de vorst. Komt deze een maal, dan zullen de schaatsenrijders hun hart kunnen ophalen. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde Maatschappij vergaderde Vrijdagavond on der voorzitterschap van den heer Joh. de Breuk. De opkomst was slecht. Na opening wer den de notulen gelezen en ongewijzigd onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, waarin medegedeeld werd, dat subsidie voor ver schillende te houden cursussen werd ver leend. Medegedeeld werd, dat een cursus in dend rologie doorgang zal vinden. Ter sprake kwam de gehouden Latyrus-tentoonstelling, waarvan de rekening en verantwoording een nadeelig saldo aanwees van ongeveer f 400, behalve de prijzen, waarvan de kosten door de vaste keuringscommissie zullen moeten worden gedragen. Besloten werd, dat eenige leden de prijs- winners zouden verzoeken, het gewonnen bedrag aan prijzen terug te schenken. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur werd besloten, den heer R. M. v. d. Hart te vragen, in Januari 1924 een lezing te komen houden over „Kruising van Bolgewassen." Aan de vereeniging „De Kinderbond" werd f 10 subsidie verleend uit de kas. Medegedeeld werd, dat: de alge- meene vergadering te Leiden en de vriend schappelijke bijeenkomst te Nunspeet zal gehouden worden. Door de afgevaardigden werd verslag uitgebracht van de laatste ge houden algemeene vergadering. Bij de onderlinge tentoonstelling behaalde de heer A. Koper, te Bennebroek 5 punten en een extra prijs met twee inzendingen Poinsettia Pulcherrima of Kerstster. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarom de voorzitter met een gelukwensch voor het komend jaar de vergadering sloot. De toestand in het Bakkersbedrijf is nog onveranderd. Bij de Haarlemsche Brood- en MecLaoriek zal dc volgende week de 10 loonsverlaging doorgevoerd worden. Bij de andere -atroons in het grootbedrijf bestaat meer neiging, 5 loonsverlaging in te voe ren met Januari en een 5 verlaging met April. Volgens de werkgevers is deze loons verlaging noodzakelijk. Df deze verlaging echter in twee termijnen zal kunnen doorge voerd worden, hangt van verschillende om standigheden af. De patroons in het kleinbe drijf hebben nog geen besluit genomen. De socialistische Alg. Ned. Bond van Ar beiders in het Bakkersbedrijf heeft een circu laire aan de patroons gezonden, waarin ge vraagd wordt, de tegenwoordige loonen tc handhaven, tot een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst zal zijn gesloten. In deze circulaire wordt tevens gezegd, dat actie zal gevocru worden tegen de houding der direc tie van de Brood- en Meelfabriek. Naar dc directie van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek ons mededeelt J-ccft zij een onderhoud gehad met haar personeel fen haar den stand van zaken in het bedrijf uiteengezet. Naar aanleiding daarvan hebben alle werknemers der fabriek zonder uitzon dering de nieuwe voorwaarden, inhoudende 10 loonsverlaging, onderteekend. Er is dan ook geen stagnatie in het bedrijf te ver wachten. Dc heer en mevrouw Maarschalk-Van Coppenaal zullen met het oog op den ge zondheidstoestand van den Burgemeester tot bun leedwezen op 1 Januari a.s. niet kunnen ontvangen. De toestand van den Burgemeester is ia de centrale commissie v«oor georganiseerd langzaam vooruitgaande. Binnen enkele dagen hoopt de burgervader het bed te mogen verlaten. Met iingang van 1 Januari heeft de ge meente Haarlem nieuwe bepalingen vastge steld, waaronder aan autobusc'ienst-onder- nemers vergunning verleend wordt met autobussen in Haarlem te rijden. Het betreft een uitgebreid stel bepalin gen, waarin het onderwerp zoo goed en zoo ruim mogelijk ondêr de oogen is ge zien. Maandag zullen wij de voornaAnste pun ten van deze voorwaarden publiceeren. Hedenmorgen werd aanbesteed: Het bou wen van een schoolgebouw met conciërgewo ning. rijwielbewaarplaats en verdere onder- hoorigheden op een terrein aan de Emma- kade nabij de Schouwtjes-brug alhier. Laagst© inschrijver was: M. v. d. Bosch en Co. te Velp, voor 279.993. -Uitgekomen is het verslag van den toestand 'en de exploitatie van het Gemeentelijk Grond bedrijf te Haarlem, over de jaren 1920, -921 en 1922. HAARLEM, 29 December. Appelen 12—- 20 c.; Peren 16—28 c. beide p. pond; Groe- nekool 58; Wittekool 810; Gelekool H13 alles per 100 stuks; Bloem Savoy- kool 1620 c. per stuk; Boerekool j 0.80 1.40 p. mand; Andijvie 57 per 100 stuks; Bieten 18 c. de 100 K.G.; Prei 0.200.30 c. p. bos; Selderij 4075 c. per bos; Sala de 4—7 p. 100 krop; Koolrapen 56 p. 100 K.G. Spruiten 48 per zak; Peen 22.50 per zak; Roodckool 1012 c. per stuk; Brusselslof 2040 c. per pond. BLOEMEND AAL. ZONDAG H. H. Missen om 7, 9 en half 11 ie Hoogmis, 's avonds om 7 uus- Lof met feestpreek op Sint Franciscus v. Sales tot sluiting van het Triduum. MAANDAG 12 uur Kat. half 8 Lof met Te Deum en preek tot sluiting v.h. Oude jaar. DINSDAG. Feest van 's Heeren Besnijde nis. H. Missen om 7, 9 en half 11de Hoog mis, om 7 uur Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG Feest v. d. Zoeten Naam. 12 uur Katechismus, half 8 stil bezoek, half 9 Conferentie voor niet-Katholieken in de zaal der pastorie. DONDERDAG half 8 Lof en gelegenheid om te biechten 9 uur het Heilig uur. VRIJDAG. Eerste Vrijdag toegewijd a.h. H. Hart. half 8 gezongen H. Mis met genera le H. Communie voor de Bondsleden v.h. H. Hart. 12 uur Katechismus half 8 Lof met preek. ZATERDAG om 12 uur en 2 uur Katechis mus 's avonds half 8 Lof met Rozenhoedje. Van 5 tot half 10 gelegenheid om tebiechten: Bericht. Wegens plaatsgebrek moet het verslag van den Gemeenteraad tot het volgend nummer overstaan. Sheeuw-riiiming. Na den taatyten sneeuwval wordt- door de Gemeente hard ge- Werkt om de straten eenigszins begaanbaar le maken. Vrijdag werden in de Generaal-Croujëstraat de trottoirs onderhanden genomen en heden morgen was men met den Middenweg bezig. De gladde plaatsen werden met Zand be strooid, terwijl de sneeuwhoopen langs den weg, door Gem. werklieden werden weggere den. Hoewel de straten nog zeer glad zijn, zijn de werkzaamheden een flinke verbete ring voor het verkeer. Diefstal. Aangifte is gedaan van het ver missen van een bobslede uit een ongesloten schuur. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. J. v. Muyen, Oranjestraat 82, Haar- leni, een hondenhalsband; Voordendag, Voor helm plein 12, Haarlem, een grijs wollen handschoen; Fokkens, Bron stee weg 34, een hondenzweep; mej. Nieuwenhof, Goster'aan 20, een zilveren sierspeld; J. J. Monné, Kolk- straat 2, Haarlem, een Lippssleulel; E. v. Poelen, Dubbele buurt 44, Haarlem, een paar bruin wollen handschoenen; Laurens, Wa genweg 108, Haarlem, een lorgnet. Lade gelicht. Bij de politie alhier is aan gifte gedaan, dat gisterenavond tusschen 7 cn 8 uur bij den winkelier C. M. de la-de is ge licht. Een bakje met geld is ontvreemd. Personalia. Bij Kon. Besluit is herbenoemd, overleg in ambtenarenzaken, de heer J. N. Hendrix, lid van Gedep. Staten der provincie Noord-Holland, te Aerd?nhout. Een vrouw vermoord De echtgenoot ge- arresteerd. Vrijdagmiddag heeft te Gestel bij Eind- een drama plaats gehad. In de woning van W. Coppens, koopman aan de Laagstraat, werd de vrouw van genoemden koopman in een vreeselijk verminkten toestand vermoord gevonden. Het hoofd was overdekt met bloed. Dr. Kramer was spoedig ter plaa.se en kon Hechts den dood cons.ateeren. De politie bewaakt op he ocgenblik de woning. Cop pens is in arrest gesteld. Omtrent den dader valt noj niets mede te deelen. Het politioneel onderzoek, onder leiding van den commis saris, is in vollen gang. Omtrent dezen openbaren moord wordt nog bericht: fn het middaguur werd het. drama in de stad bekend en verspreidde zich spoedig. Voor de wening in de Langstraat, waar de moord was gepleegd, verzamelde zich cén menigte volk, die de zaak besprak. Bij het binnentre den der woning werd men terstond, een groo- ten bloedplas gewaar. Twee rechercheurs hiel den aldaar de wacht en lieten niemand toe; intusschen kwam de commissaris, die een on derzoek instelde. In de keuken lag links in een bed het vree selijk aan het hoofd verminkt© lijk; het hoofd was overdekt met wonden, die blijkbaar met een sink hout waren toegebracht, waarschijn- ijk met een dikke zware plank, die dn don hoek der keuken tegen den muur stond; deze plank was omstreeks 7 d.M. lang, ruim 2 d.M. breed en 1 d.M. dik, aan het uiteinde met bloed bevlekt. Voorts was er bloed verspreid in het voorvertrek; ook kleefde er bloed aan de kachel. De keuken Week schoongeveegd, zoodat noch op het bed. noch in de nabijheid daarvan bloed te vinden was. De moord moet in den nacht hebben plaats gehad; de man heeft zijn slachtoffer vermoe delijk met kleeren aan in bed gelegd. Hij ver telde aan de lmren, dat zijn vrouw dronken (huis gekomen en dood neergevallen was. tl och, naar de buren, verklaarden, is de vroi: v. niet dronken geweest. Dc man, W. Coppens, is 65 jaar, zijn vrouw, Catharina Peijnenburg, 64 jaar oud. Coppens ontkent alle schuld, docher zijn verscheidene bezwarepde aanwijzingen tegen hem. Hij slaat bij politie en justitie zeer ongunstig bekend, en blijkt een tiran voor zijne vrouw tc zijn geweest, met wie hij dikwijls twistte, als hij dronken thuis kwam. DE BEROEMDE INGENIEUR EIFFEL OVERLEDEN. PARIJS. 28 Dec. In den ouderAom van 91 jaar is hedlenmorgen de wereldberoemde Fransdhe ingenieur Alexandre Gustave Eiffel, de bouwer van den naar hem genoemden Eif fel -1 or-en te Parijs, overleden. De overledene was voornamelijk bekend door de gnoote ijzerconstructies, die onder zijn leiding zijn uitgevoerd1. Bij de groote ijze ren brug le Bordeaux paste hij in 1858 als een der eersten de fundeering metsamenge perste lucht to-e. Eiffel voerde vervogens nog een grool aantal bruggen uit, w.o. het viaduct van La Garde, het viaduct van Gubrac over de Dordonnè en het welbekende Garavit-via duct over de Cuyere, alsmede de groote brug voor gewoon verkeer te Czegedin (Hoog), het station der staatsspoorwegen te Boedapest, de hoofdingang der wereld t en to o nsteti i lig van 1878 te Parijs en eindelijk in 1889 de Eiffel- toren, welke naar bekend is 300 Meter hoog is en opgericht is in het Champ de Mars le Parijs. De toren weegt totaal ongeveer 9 millioen K.G. en dient o.a. voor weerkundige waarne mingen. Eiffel heeft er zeer interessante proe ven genomen over den winddruk. De Eiffet- tor-en is een der steikste stations voor draad- looze telegrafie der wereld. - Met Ferdinand de Lcsseps werkte Eiffel «nee aan de plannen van het Panarankanaal. ONZE GEZANT BIJ Z. H. DEN PAUS. Heden, Zaterdag, heeft onze gezant bij het Vaticaan, Jhr. Mr. O. van Nispen lot Zeve naar, ter audiëntie bij Z. H. den Paus, zijn gel-ukwenschen aan Z. H. aangeboden bij ge legenheid van de vernieuwing des jaars. D. H. V. B. Ons wordt verzocht mede te deelen, dat de wedsirijden van den D. II. V. B. voor Zondag a.s. allen wegens onbespeelbaarheid der ter reinen zijn afgelast. Alle voor Zondag 30 December 1923 vast gestelde wedstrijden zijn uitgesteld. Een oud vertrouwd adres van 1864 Oodeiaarsavcnd I K Sneeuwballen Appelbollen Appelflappen Berliner bollen Boterspriis Slagroom wafels Sa cijsenbroodjes Amandelbroodjes Moorkopren Pasteitjes Croqu effen Ragoufbroodjes Hors d' oeuvres var.ées Koude en warme schotels Puddmgen enz. enz. Aanbevelend, Voorheen kok „Hotel Majestic", te Parils I I Wij vertoonen deze week een Als hoofdnummer: Een aangrijpend levensbeeld in 6 acten. Om te lach.n Mon y Bancks ais jjoefcy. Tranen lachen. Nieuwjaarsdag hebben wij il «en nieuw Noo dnummer. Toegang voor kinderen. Zondag en Nieu i jaarsdag doorl. M voorstelling. Aómvang 2 uur Oudejaarsavondvoordelling tot 10V, uur. Bespreek uwe plaatsen. I Bioomendaa scheweg 4 Bloemendaal Teleioon 22007 De Groote Uitverkoop

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2