GEMENGD NIEUWS. PJBS ELCKWATWILS 'W'/M INBRAAK IN HET KANTOOR VAN EEN VAKORGANISATIE. TREKJES 325. HF V GESTÓLEN PAARLENSNOER. El ledetimerde op Wight west waar het is. a veroordeelde in de gevangenis te ham, op he! eiland Wight, beweerde dagen, dat hij inlichtingen kon ver ken, om' ent een paarlen halsnoer ter de van 300.00 pond sterling, dat 011- r twee iaar «deden was gestolen in ïotel in het West -End van Londen. :wuste gevangene beweert dat hij precies ■pgeven waar zich thans het paarlsaoer dt. Na den diefstal werd een hooge be- tg uitgeloofd voor de ontdekking van ostbare kleinood, en de man verklaart, jij bereid is alle verdere inlichtingen te haffen, zoodr? hem deze belooning is reikt. Het halsnoer behoorde toe aan Mango, de echtgenoote- van een be en rijken Griekschen reeder, die, toen a het vieren van nieuwejaar in het ho.tel aar auto naar huis reen, tot de ontdekking dat haar halssnoer was gestolen. Hel t bestond uit één enkele rij zuivere paar- sn< L H T GEVAAR VAN KOLENDAMP. Een gezin aan den dood ontsnapt. Donderdagnacht is het gezin L. aan den ampweg te Weesp op 't kantje af aan kolen- npverstikking ontsnapt. Op een gegeven ;enblik werd mej. L. wakker 3oor het chrei van de kleine tezelfder tijd wekte haar man, daar zij zich plotseling zoo be nauwd gevoelde. Toen deze haar vroeg wat v r scheelde, bleek het dat zij reeds bewuste loos was ook het landje was buiten kennis ge ra kt. Hevig ontsteld wilde L, zich naar de ar iter kamer begeven, waar zijn bejaarde ieder met het oudste kind sliepen. Zoodra de man echter een paar stappen had gedaan, 1 hij bewusteloos in de achterkamer op den md. Het bleek, dat het voorvertrek geheel 'uld was met kolendamp. De oude moeder erp onmiddellijk de deur der achterkamer ten L. kwam door de binnenstroomende issche lucht weer zoover bij, dat hij op hnn- :n en voeten naar de deuropening kon krui en. Zijn moeder slaagde er met de grootste i oeitc in, haar schoondochter met de kleine sar de achterkamer over te brengen, waar ij beiden in bewusteloozen toestand moest zhterlaten, daar zij hulp wilde halen. In achtgewaad en blootsvoets waadde de be- aarde vrouw door de dikke sneeuw naar en buurman, die echter verklaarde „d'r cok iets aan te kunnen doen." Een overbuurman /as menschlievender. Hij begaf zich cp weg aar dokter en politie, zoodat spoedig vol- oende hulp aanwezig was. Alle personen wamen weer tot bewustzijn. IJS EN SNEEUW. Door de Oranje-sluizen bij Schelüngwoude ■/ertrokken nog slechts een paar motor jooten, die echter op Pampus zeer vee! tegen stand ontmoetten. De Holland-Friesland dienst geschiedt onder geleide van een sleepboot van gebr. Goedkoop, van De Lemmer met een omweg langs Enkhuizen naar Amsterdam. De „Stan- fries" gaat langs het Noord-Hollandse! kanaal via Helder naaf Harlingen. De haven van Monnikendam was Zater dag dichtgevroren. De Gouwzee is, vol ijs. Het verkeer tusschep Marken en het vaste land kan alleen nog geschieden via den Wa- erlandschen dijk. In verband met berichten over zwaar drijf- ijs op de Zuiderzee, vernemen wij, dat de booten van de DeventerAmsterdam Stoombootreederij sinds eergisteren varen via het Merwedekanaal, Vreeswijk en Arn hem naar Zutphen en Deventer. De booten naar de Lemmer en Zwolle, van de Holland-Friesland-lijn, onderhielden tot heden een geregelden dienst. Nader wordt gemeld dat de zeilvaart op de Zuiderzee reeds gestremd is. Door de vorst is de scheepvaart op de bin nenwateren van Drente gestremd. De dienst op Amsterdam wordt echter nog langs het Meppelerdiep onderhouden. In plaats van 's avonds, wordt evenals reeds 's middags vertrokken. In vele plaatsen worden reeds hardrijde rijen aangekondigd. De A. N. W. B. zal voortaan na zwaren sneeuwval, met een sneeuwploeg den weg langs de spoorlijn Apeldoorn-Deventer van den Twelloschen Dijk tot de spoorbrug over den IJsel in 'oruikbaren toestand doen brengen. De havens van Edam en Volendam zijn door ijs gesloten, havenlichten worden niet ontstoken. Dé postboot van Kampen is terug van haar noord-eis. De zee is vol zwaar driifijs. De geregelde dienst tusschen Marken en Monnikendam, is, wegéns het ijs, opgeheven. Uit EnkKuizen wordt gemeld: Wegens de ingevallen felle vorst kan de toom- en zeilvaart op de Zuiderzee als Jieëlndigd woiden beschouwd. Wegens zwaren ijsgang is de veerdienst EnkhuizenStavoren gestaakt, Ook de stoomhooldiensten van hier op Amsterdam en Groningen zijn gestaakt. Wij vernemen uil Amsterdam, dat de plotseling ingevallen strenge vorst de hoep in de harten van vele liefhebbers van schaatsenrijders weer' levendig heeft ge maakt. Op de Boerenwetering, waar het ijs blijkbaar reeds voldoende dikte had ver kregen, werd Zondagmiddag reeds druk ge reden. Door de gevallen speeuw was het ijs echter verre van ideaal. BÏJ DEN EX-KEIZER. Volgens de „Az-Est" te Boeda-Pest hoeft de oud-kantonrechter Baar een bezoek ge bracht aan den ex-keizer te Doorn, met wien hij. uitvoerig heeft gesproken over diens po- sitie. De ex-keizer had gezegd „Jammer voor L.udendorff, maar hij is te haastig ge weest". Ook is Baar ontvangen door de ge malin van den ex-keizer. Zij vertelde hem, dat de „Keizer" zeer boos was geweest over den terugkeer 'van den ex-kroonprins haar O'els, doch toen hij had vernomen, dat de tocht al was geschied, heeft hij er zich bij neergelegd en gezegd „Dat heeft hij goed gedaan." BRAND TE ROTTERDAM. In d'en -nacht van Donderdag op Vrijdag, omstreeks één uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in den kleermakerswinkei van R. S. aan de Aert van Nesstraat te Rot terdam. De eigenaar, die in de Lusthofstraat woont, had tot kwart voor één uur met zijn bediende, den 23-jarigen C. B., de étalage in orde gemaaxt en was toen heengegaan, zonder iets verdachts op te merken. Kort daarna-za gen twee vrouwen, die cr passeerden, d3t de winkel in brand stond. Ze waarschuwden on middellijk een agent van politie. Deze alar meerde de brandweer, die ter plaats weldra verscheen. De manschappen tastten het vuur met twee stralen op de waterleiding aan. Wel dra sprong de groote winkelruit en de vlam men drongen naar buiten. Na een. half uur werken was men het' vuur echter meester. De geheele winkel is uitgebrand. Verzekering dekt ee schade.Naar de oorzaak van den brand' wordt door de politie een onderzoek ingesteld. DE GOEDERENTRAM-ONTSPORING TF, ETTEN. Omtrent het tramongeluk te Etten kunnen we nog mededeclen, dat dit veroorzaakt is door den enormen sneeuwval. Het ongeluk gebeurde juist op de plaats waar de tramlijn den weg kruist en daardoor waren de sporen met sneeuw gevuld. De 15-tons zware machine ligt met den kop voorover in de s'.oot. Op het moment dat het ongelu k gebeurde, stonden zes man op de machine, die allen met den schrik vrij kwamen. DF, TRAGEDIE VAN EEN VISSCHERS- PINK. De visschersboot „Pierre-Marianne," No. 2240, uit Doiiarnenez, welke verleden week vertrokken was om de netten uit te zetten aan de ..kust van Mauretanie, werd in de Golf van GasCogne, dicht bij Kaap Finister re door noodweer overvallen. Het duurde niet !atig,'öf'de schipper zag zich genoodzaakt de reddingssloep uit te zetten. Alvorens 'zich ook in de sloep te begeven, wilde hij nog even zijn geld; CR dej Scheepspapieren halen. Hij keerde'nooit .terug. Dagen lang waren dc zeven overgeblevenen ten prooi aan weder en golven. Honger en dorst teisterden daarbij de ongelukkigen. Twee hunner werden krankzinnig en spron gen in het water zij verdwenen in de diepte voordat een der anderen hun hulp kon bieden. Van de vijf overgebleven schipbreukelingen stierven er drie van koude en ontberingen, terv/ijl de twee achterblijvenden niet bij machte waren zich col: iaar te verroeren. Het ranke bootje wcrJ e s verder Noord waarts gedreven. Na d?;;; nge omzwervin gen werd hét opgemerkt door de visscher- schuit Thérèse-et-Marthe, die er in slaagde de beide ongelukkigen te redden, terwijl ook de 'lijken der drie anderen aan boord werden genomen. De overlevenden zijn zeer zwak, en hun armen en beenen zijn door de koude totaal verlamd. De lijken der drie anderen zijn over gebracht naar de Morgue, ten einde door hun familie, die door den Marine-commissa ris te Douarnenez gewaarschuwd is, te wor den geïdentificeerd. WAARSCHUWING. Men schrijft ons: Het Oblalenklooster ..VlVvii iligenJ..Tg" te Niederlnhnstem is de dupe geworden van een oplichter, die den reetor verhaalde op een reis Ittssehen Trier en Cob'enz in den trein zijn porl fenille te hebben verloren. De nxdor 'iel zich j-epralen door den men, die een goeden indruk maakte en voorgaf van Ri.ssnm |e heefen en als redacteur verbonden te zijn aan „Het Centrum." Wij waarschuwen een ieder in het bijzon der Oversten van gestichten en kloosters, daar hel hiér een geval van oplichting betreft, mei gebruikmaking Win valsehen naam en kwali teit. Het treurigste is. dat de rector van ge ne, ritvl gesticht de voor Duilsch'and zoer be langrijke som h-'fïi gekvnd van een bekende van hc-t klooster en dool' den hèerschexiden nood niel in-slaat ts dit geleende geld terug te geven. z De brutale oplichter had den rector zelfs beloofd zijn best le doen gelden-in Ie zamelen voor een verbouwing van hel klooster, welke verbouwing niet door kan gaan omdat d-e rector zijn pleit, om voor dit doel gelden in Holland Ie eollectocren. op algemeen- Bis schoppelijk bevel oioc-t opgeven. DE DUBBELE MOORD TF, CULE MB ORG. Het ondersoek naar de daders. Vrijdag heeft de politie te Culemborg het weer eens geprobeerd met den politiehond Cesar van den rijksveldwachter te Waarden burg en ook ditmaal wees het dier hetzelfde spoor naar de Lek aan. Met vrij groote ze kerheid meent men te kunnen aannemen, dat de moordenaars met een roeiboot over de Lek zijn geroeid en vandaar hun vlucht per rijwiel hebben vervolgd. Naar de uitlatingen van de politie te oor- deelen zou er wat meer teekemng in het on derzoek gekomen zijn. Vrijdagmiddag is een assistent van den politie-deskundige Van Ledden Hulsebosch naar Culemborg ver trokken, ten einde nog eenige opmetiflgen te doen GE VA A R Li JK BIJGELOOF. Een jong meisje in kampong Penggalangan.- Ga'oe Loeos (Java) had. sedert eenige dagen wat raar gedaan zij zong pantoens en sloeg wartaal uit. Een bekend doekoen werd te hulp geroepen en na zich verzekerd te heb ben van de instemming van de ouders van het meisje en van. die van haar verloofde, nam hij vo'gens het Nbld. v.'Atjeh zijn krach tigste middelen te baat om de booze geesten uit te drijven. fn een koperen bak werden wat Inlandséhe tabak en verdere ingrediënten in brand ge stoken. Het meisje werd met haar hoofd vlak boven den bak gehouden. Opdat vooral niets verloren zou gaan, werd haat hoofd vlak boven den bak gehouden en daarna w erd over hoofd en bak een doek geworpen. Het arme kind spartelde tegen,maar doekoen en familie hielden haaf onwrikbaar vast. De medicijnman prevelde bezweringen. Het meisje gilde en smeekte om te worden los gelaten. Maar bestond er een beter bewijs, dat de demonen nog nie: waren uitgeban nen? Totdat na enkele minuten de tegen stand verslapte, en het kind ineenstortet. De dokter, in allerijl ontboden, kon slechts den dood constateeren. De doekoen was gevlucht en had zich. bij zijn hoofd gemeld. De m h stond te goeder naam cn faam bekend. Hij werd door den moesapat veroordeeld tot 16 maanden; ge vangenisstraf wegens het veroorzaken van den dood van een ander door schuld. i KAliiSCnc ukjvjkj VAIN PRIESTER Hef heengaar.de iaar. Do laatste dag van 't-jnar! Wat lijkt 1 Januari 1923 ver achter ons te liggen. En toch is 't of gisteren de wen schen werden gewisseld, die we morgen weer hooren en ook. zelf zullen uitspreken. Wij zijn aan 't einde, bij de wisseling. Hedenavond zal 1923 in het Verleden wegzinken, zooals zoovele jaren vóór dit in het, verleden zijn teruggevallen. Alles wat eindigt, waf.'yah. ons heengaat, wekt itl ons een zekere weemoed. De ster vende roos jn de vaas: het laatste blad, dat van den boöm valt; de slotpa'gina Van het boek, dat oris.gevangen hield in dé spanning der verwikkeling; de laatste uren ecner va- cantie; dc wegstervende tonen der muziek, alles, wat weggaat, van ons na vreugde of schoonheid te hebben gegeven, laat in onze ziel een nasmaak van bitterheid achter. Wij slaan voor de afsluiting van 't jaar. Het is het oogenblik om te zien. wat het heengaande jaar ons gelaten heeft. Is'de hoop, welke wij koesterden, verwe zenlijkt? Is het gedroomde geluk ons bezit geworden? Heeft helpeen wij ondernamen zich naar onzen wensch afgewisseld? Is net niet of de werkelijkheid ons nooit geeft., wat wij hopen of ons vc'orgcsteld heb ben? Wat wij wenschen, gaarne zien gebeu ren, dat is het ideaal; de werkelijkheid is het gewone, dat, wat'het leven den inenseh brengt. Want het is nu eenmaal niet anders, dat het onverwachte en ongedachte gevolg een veel grootcre rol speelt dan het gewenschtc en bedoelde. Zeker, er gebeuren dingen, die nic: van ons afbangen. Die wij ondergaan en san- vaarden als 't onafwendbare, met 't volle gewicht van 't onverwachte en tragische Maar het andere, dal wij wel in de hand hadden, hoe staan wij daarmee....? Zijn wij gevorderd of nalatig gebleven....? Het is nu het oogenblik om in te keeren tot zich zelf. De zelf-ovcffeinzing, waarin de godvruchtige zielen de zelf-verr.ieuwing vinden. Nadenken, niet over het tijdelijke, het eindigende, maar over dat, wat tot het Rijk van. den Geest behoort. Maar hel jachtend tempo - n den tijd schijnt, geen oogenblik vrij te laten voor rus tige bespiegeling, duldt geen stilstand, om te zien, of 't uitgestrooide zaad kiemt dan wel sterft. En toch, voor den strijdenden en strui kelenden mensch is niets heilzamer dan te rug te zien op wat achter hem ligt en daar uit- leering te trekken voor de toekomst! En dan. met hieuwen moed met nieuwe voornemen-, en nieuwe hoop de 366 dagen van 192-1 tegemoet gaan! STRIX. Een Eskimo, die, ija 110 K.M. in de sneeuw tehebbcii z,fg?légd) te Nome (Alaska) i aangekoman, heeft een dramatische ge beurtenis, meegedeeld.. Zij betreft een Kathó- li it priester n. 1. pater Rupper die het slacht offer is geworden van zijn toewijding. De pater was op weg naar het weeshuis van Hót Springs; bij Pelgrim River, om Kerstgeschenken te gaar brengen aan de arme weeskinderen, toen hii door een sneeuw storm overvallen werd. Toén de bewoners van het weeshuis los- loopehdé honden zagen naderen, die blijk baar behoord hadden tot ctê bêspanning van een slede, begon men Vrees 're koesteren aan gaande het lot van pater-Ruppert. Een hulp-expeditie werd onmiddellijk, uit gezonden om den'geestelijke, dien men ais -verongelukt beschouwde, te gaan. opsporen. Na lang zoeken vond de. expeditie inder daad het lijk van den priester, half begravet in de sneeuw liggen, terwijl hei bewaakt werd door den trouwen hond Mink, den eenigen dapperen viervoeter, die bij zijn meester was achtergebleven. Men had groote moeite, het lijk weg'te voeren, daar de hond .iedereen aanvloog, die "Jin doodett meester wilde aanraken. Men denkt, dat de voor de slede gespannen honden, beangstigd door het ruiken Van een troep wolven, die zich in de buurt ophielden, zich hebben losgerukt cn weggevlucht zijn ert dat de ongelukkige priester daarna van koude en vermoeienis is omgekomen op 7 K. M. af stand van het weeshuis, waarheen hij zijn lading proviand en Kerstcadeaux vervoerde. ONGELUKKEN BIJ HET BOBBEN Woensdag zijn bij het skedje-glijden od de hellingen van den Kwakkenberg onder Ub- bergen verschillende ongelukken gebeurd. *rwee jongedames braken ieder een been. Een jongmensch kwam voorts zoodanig met eer. ander in botsing, 'dat hij een rib brak, ten ander kreeg een gat in het hoofd enz. In de meeste gevallen hadden de ongelukken plaats doordat cle toeschouwers in den weg stonden en de bestuurders van de sleden noopten tot het maken van gevaarlijke zwen kingen, met het gemelde noodlottige gevolg. POGING TOT DOODSLAG. In den avond var. den Tweeden Kerstdag, circa negen uur, heeft, zich te Stratum (Eind hoven) een drama afgespeeld. In het. café van V. aan der Leendeweg kregen zekere J. A. v. S. en J. J. K, ruzie me. elkander, hetgeen echter bleef bij eenige slagen en schoppen. De caféhouder verwijderde be doelde personen, doch daarmee was het géval nóg niet afgcloopen. Van S. begaf zich on middellijk naar zijn woning en haalde daar zijn eerioops-j ebtgeweer, stak eenige hagel- patrpnen bij zich en trad K. in de Heistraat tegemoet. K. aie sterk onder den invloed van sterken drank verkeerde, merkte het gevaar, dat hem dreigde, niet, toen plotseling eer. schol: weerklonk, gevolgd door een twee de schot, da in horizontale richting werd afgevuurd. Eenige personen die dt': zagen, trokken K. een woning binnen. K. wilde echter met alle geweld weer naar buiten, waarop zij hem niet langer konden terug houden en hem zijn ga au lieten gaan. K. be gaf zich daarop in dc richting van de woning Var Van S. en nadat hij daar eenige ruiten had vernield, viel een derde schot, hetwelk K, op verschillends plaatsen trof, do rdat hij 'een lading hagelkorrels in liet h'chram kreeg. Meer dan een halves dag later kwam de re cherche eerst tot de ontdekking var. den aan slag, waarna zij onder leiding van den com missaris een onderzoek instelde en Woensdag- ia tadag den' 'dader-in -gijn woning arresteerde. Iiv verband met den aanslag werden ver- Sch'üléhdè personen 'op hét- commissariaat gehoord. De dader heeft bekend de schoten te-hebben gelost. De toestand van K. was Donderdag goed. De man is in het ziekenhuis met röntgen stralen onderzocht. BR»ANDEN De sigarenfabriek van de firma Sietenga en Steenbeek te Leeuwarden, gevestigd op de bovenverdieping van par.d no. 23 aan de Balzerstraat, aldaar en het benedenhuis, waarin een en gros lederhandel van de firma 'Simonides waren gevestigd, zijn uitgebrand. Vrijdagmorgen ontstond brand in het woonhuis van den koopman F. W. T. Huls ken aan de Hoogstraat 21, te Verio. Het ge heele onderhuis brandde totaal uit, terwijl dc bovenwoning grootendcels iri vlammen opging. Met groote moeite konden Hulsken en de kinderen, die nóg te bed lagen, wor den gered. Dc gehedc voorraad'schoenen en 'pantoffels werd een prooi der vlammen. Ver moedelijk is een petroleumkachel de'oorzaak van den brand. GEBREK AAN PASMUNT. Uit Heerlen wordt bericht In "de Limburgscl:>: grensstreek heerscht een bijzonder groot gebrek aan pasmunt. Vooral de winkeliers en venters ondervin den hiervan groeten last. Op de banken is nagenoeg geen klein geld te krijgen. In eenige kamers van koophandel heeft deze kwestie reeds een punt van bespreking uitgemaakt. De oorzaak ligt grootendcels in het feit, dat men aan de overzijde der grens het Hol- i.-.ndsche kleingeld eveneens druk gebruikt inplaats van de papieren marken. UITGELEVERD. De Belgische justitie heeft, uitgeleverd de. Nedcrlandsche arbeiders C. M., 24 jaar en j. ff, van G„ 39 jaar, beiden wonende te Hoofd plaat en verdacht van inbraak cn poging tot doodslag op den bejaarden molenaar aldaar in den nacht van 30 op 31 Oct, j.l. ONGEVAL OP EEN OVERWEG. Een doode. Op den overweg aan den Pareüelwég te Delft heeft Vrijdagmorgen een ernstig on geluk plaats gehaci. Toen omstreeks li uur een Sneltrein van Rotterdam was gepasseerd en de afsluitboomcn waren opgetrokken kwam van de eene zijde over den overweg een groote vrachtauto van dê' Nëderl. Gist- en Spiritusfabriek en van de andere zijde eer. vrachtauto met aanhangwagen van de Olie- fabrieken CalTé te Delft Op dat oogenblik naderde uit de richting Den Haag een snel trein, die den aanhangwagen greep. Deze werd geheel versplinterd, terwijl de besiuur- i der op slag werd gedood. De overige perso nen kwamen met den schrik vrij. De veron gelukte G. W. Mulder was dertig jaar en sinds een: paar maanden bij de Oliefabrieken werkzaam. Het treinverkeer ondervond eenige ver traging. Een onderzoek zal uit moeten wijzen, m hoeverre de betrokken overwegwachter aan dit ongeval schuld- heeft. VERKEERSONGEVALLEN. Donderdagavond zijn twee auto's op den hoek van hét Melkpad en den Hoogen Naar- derweg te Hilversum met elkaar in botsing gekomen. Een' der inzittende dames uit Nichtevecht bekwam ernstige wonden aan het gelaat en handen, zoodat de overbrenging tiaar dc R. K. ziekenverpleging werd noodig geacht. Den chau'feurs tre t geen van beiden schuld. Beiden hebben tegelijkertijd het signaal gegeven, doch hebben elkaar niet gehoord. Woensdagmiddag kwamen te Marssum een vracht- en een personen-auto in botsing. Door den stoom van een locomotief was het uitzicht voor de bestuurders belemmerd. De inzittenden werden allen licht gewond zij konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren, Dc auto's werden zwaar beschadigd. BRAND TE DIEREN. Donderdag ongeveer half vijf 's avonds, brak brand uit bij A. Lcntink in de Kerkstr. te Dieren. De winkel, waarin een galanterie- handel wordt gedreven, brandde geheel uit, terwijl de inventaris een prooi der vlammen werd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur tot den winkel te beperker. De oorzaak is dat Ler.tink, die iets zocht met een lucifer, daarmee in aanraking kwam met papier. Dit vloog in brand en deed vuur werk ontploffen, ten gevolge waarvan de winkel spoedig in lichte laaie stond. Hst pand kreeg verder veel waterschade. Verzekering dekt de schade. INBRAAK TE TERBORG. Vrijdagnacht is te Terborg een brutale inbraak gepleegd. Door uitsnijding van een ruit der winkeldeur heeft men zich toe gang verschaft tot den manufacturenwinkel der Erven H. A. Kramer, gelegen aan de Hoofdstraat tegenover de R. K. Kerk. Ont vreemd zijn eenige mantels, bonten en moffen zoomede jollen manufacturen, terv/ijl ook de kassa is geforceerd en het daarin aanwezige geld meegenomen. Hoe het mogelijk is een dergelijk kwantum goederen te vervoeren is onbegrijpelijk, te meer waar juist hier de nachtwaker geregeld moet passeeren. Bij den banketbakkerswinkel Pierik had men ook eet: stuk uit den ruit der winkeldeur ge- shsdeh,.,doch mén schijnt toén gestoord te zijn. DE MALVERSATIES TE AMERSFOORT. n de Vrijdag gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester op een hein met betrekking tot de malversaties aan het ge meentelijk belastingkantoor gestelde vraag mede, dat niet alleen over dt reeds gemelde waarborgsom van f 15.000 van 'Jen oud-ont vanger kon worden b?. chikt,doch tever over f 12.000 hypotheek telling, afgegeven door den eveneens gearresteerden eersten ambte naar. FRAUDE BIJ DE ROTTERDAMSCHE POLITIE. Naar „Het Volk" mededeelt is aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam een geval van fraude ontdekt. Aan de afdeeling Vreemdelingenverkeer' aan het Haagsche Veer zou in den loop van de laatste jaren een bedrag van ruim f 2000 verduisterd zijn van de gelden bestemd voor dvoeding van arres tanten, die korter of. langer tijd aan het hoofdbureau moesten verb'ijven. De hoofdinspecteur, chef van den Vreemdelin gendienst, kwam tot de ontdekking, dat elke week een veel grooter bedrag was uitbetaald dar. aan arrestanten en koste was gelegd. Bij deze verduisteringen zouden vier agen ten van politie en een hoofdagent betrokken wezen. Deze mcnschen zouden worden voor gedragen voor ontslag. Het blad vernam nog, dat de vijf agenten in hun functie zijn geschorst. De heer Sirks, hoofdcommissaris van po litie noemde volgens de Tel. het bericht van „Het. Volk" overdreven, doch weigerde overigens verdere informaties te verstrekken. HET AUTO-ONGELUK TE DELFT. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken dat de schuld van het Vrijdag te Delft gebeurde auto-ongeluk is te wijten aan den overwegwachter van den spoorweg. Er zijn echter verzachtende omstandigheden voor den man. PETROLEUM IN DEN NEDERLAND* SC'HEN BODEM Dezer dagen liepen er geruchten, dat te Corle, bij Winterswijk, petroleum aange boord zou zijn. Op grond van zeer betrouw bare informaties, welke het blad ter plaatse heeft ingewonnen, kan de Tel. mededeelen, dat er' alleen nog maar vermoedens zijn ge rezen dat teCorle petroleum in den grond zit. Reeds zijn springproeven genomen, \yelke echter niet het minste resultaat hebben opge leverd. Geen druppel petroleum is er nog aangeboord. IN EEN VLAAG VAN WAANZIN 1 Te Groenendijk (gem Hontenisse) is de maréchaussee de M., door een Belgisch deserteur, den schaapherder S„ met een mes aan den slagader van zijn hals ernstig ge wond. De maréchaussee schoot zijn revoivet af en trof S. in den buik deze werd daarop gearresteerd. Dc maréchaussee en de aanval ler zijn naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. De Belg schijnt in een vlaag van waanzin te hebben gehandeld. Uit het kantoor der afdeeling Rotterdam van den Ned. Schildersgezel! enbond aan Eendrachtstraat, is een geldkistje gestoL inhoudende 200. Op den Schiedamschen Dijk werd aangehouden de los werkman S. D., die het geldkistje bij zich had, dat spo ren van inbraak vertoonde. Gebleken is, dat dit het kistje was dat bij deze inbraak ont vreemd werd. S.D. is in bew'Sring gesteld. DE MALVERSATIES TE AMERS FOORT. Een der verdachten op vrije voeten De oud-gemeente-ontvanger v. d. B., tc Amersfoort, die voor eenige weken in hech tenis genomen werd als verdacht van ver duistering van belastinggelden ten nadeele dezer gemeente, is op vrije voeten gesteld.' Aanvankelijk was de Officier van Justitie tc' Utrecht hiertegen cn ging hij in beroep bij het Gerechtshof te Amsterdam, waar ook de procureur-generaal tegen invrijheidstelling' v/as van slechts één der beide verdachten.. Toch besliste het Kof in dien zin. DE FRAUDE, BIJ DE ROTTERDAM SCHE POLITIE. Het hoofdbureau van politie deelt in ver-; band met het vermelde geval van fraude me-' de, dat 'n vijftal agenten van cle afdeeling Vreemdelingendienst kans hebben gezien, op de gelden, uitgetrokken voor de voeding der arrestanten, onbelangrijke bedragen over te houden. Deze feiten loopen over enkele jaren. In tijden, dat er zeer veel arrestanten waren, moet het feit zich hebben voorgedaan, dat men wel ongeveer 20 per week te samen op het uitgetrokken bedrag ten eigen Ifctte aanwendde. De burgemeester heeft thans beslist, dat alle vijf beschuldigden nJ. 2 hoofdagenten en drieagenten eerste klasse, terug worden ge steld in rang. Aan een hoofdagent en twee agenten eerste klasse zal bovendien te kennen worden gegeven,dat zij ontslag moeten vragen# GEVOLG VAN EEN GRAP. Een Amérikaansche communist, Morrisj Abrahams ge'neeten, wordt reeds zeven maanden lang in de gevangenis van dc' Tcbeka of bloedraad vastgehouden, ais; gevolg van een grap. oir. uit de gevangen-, schap te geraken, heeft de man reeds het in; deze moderne tijden meer gebruikelijke mid del van een hongerstaking beproefd, doch' tevergeefs, de autoriteiten schenken geen1 aandacht aan zijn geval. Abrahams had zich dezen zomer naar Moskou begeven. In den trein maakte hij kennis met twee agenten van het Amerikaan- sche comité tot hulpverleening. Hij vroeg hun, hem het adres mede te dee- len van het hoofdkwartier der derde inter nationale, waarheen hij zich wilde begeven. Om een grap met hem uit te halen, ver-: wezen zijn beide reisgezellen hem naar het Ljoebianka-plein, waar zich de berucht; ge vangenis van de Tcheka bevindt. t Te Moskou aangekomen, pakte Abrahams een vigelant en liet zich naar de aangeduide plaats rijden. Hij werd zonder moeili, k teden toegelaten, Maar tot zijn niet geringe ver bazing en ergernis werd de man er niet meer uitgelaten tot op den huidigen dag. ELECTRISCHE KABEL GEKNAPT. Donderdagavond brak een kabel der el cc trische centrale te Gouda, waardoor Gouda, Woerden, Schoonhoven en tal van omliggen de dorpen gedurende 1 V uur van stroom voor licht en kracht verstoken waren. Een en ander veroorzaakte op verschillende plaat sen stagnatie en schade. EEN 102-JARIGE. De weduwe Gudde-van Tirkelhoven te Zierikzee, herdacht Isten Kerstdag haar' 102den verjaardag. Behalve dat het loopen haar niet best meer afgaat, is zij gezond en v/el. Veel heil en zegen. Nieuwjaar is 'n dag van stemming. Van gedachten, vreemd of goed 't Hart klopt anders Dan het daaglijks Bij 't gewone Leven doet. „Wéér 'n jaar al" prakkezeer je „Groote, grut, waar blijft de tijd." Even denk je Aan de verre Q1 nabije Eeuwigheid. Zakenman' denkt aan ,de zorgen. Die er wachten weer misschien. „Zou er in die Slappe nering Steeds geen eind nog Zijn te zier V' Hooge huren, veel belasting, Lage -öoneti -of geen werk, Het vertrouwen En de mekomst Is bij velen Half zoo sterk. Maar toch bruischt er jonger leven Op den eersten dag van 't jaar. Dapper maakt men Zich voor 't Nieuwe Zoo goed moog'lijk Maar weer klaar. „Zalig Nieuwjaar" „Heil en zegen", Klinkt het. gul van mond tot mond Veel miljoenen Wenschen gaan zoo Heel de groote Wereld rond. Vele Idncl'ren zeggen versjes „Lieve Ouders, blij te moe....,," Gaan er mee naar Opa, opoe Dan naar ooms en Tantes toe. In - de straten handen drukken, Of een vluchtig „Goed Nieuwjaar" Ook dóór luidjes Die in d'oogen 't Licht niet gunnen Aan elkaar. Maar ook worden oude veeten Op zoo'n dag weer goed gemaakt Steeds weer opge haalde grieven Worden met. 'Nieuw jaar „gekraakt" Nieuw iong leven blaast verfrisschend Door den eersten dag van 't jaar. Zorgen en wat Narigheidjes Och, één dag ver geet ze maar Nieuwen moed en durf vergaren, Ferm den kop er vóór gezet En 'n uur of Wat verpoozen ;n gezonde. Goede pret. Nieuwjaar is 'n dag van stemming, Van gedachten vreemd of goed 't Hart klopt anders Dan het daaglijks Bij 't gewone Leven doet. Eén ding vind ik erg vervelend Van der, braven Nieuwjaarsdag, En ik hoop van Ganscher harte, Dit nog eens ver dwijnen mag. Men bestookt elkaar met kaartjes, Liefst zoo kwistig als 'r maar kan Kaartjes, Kaartjes, Heele zwermen, O, je wordt er Duiz'Hg van. Kaartje van 'n verre kennis, Die je om de zes jaar ziet, Kaartje met be kende namen, Maar de eig'naars Kèn je niet; Kaartje van je kleeremaker, Die verlegen zit om „klus" Kaartje van het Jongste broertje Van 'f vriendinn'tje Van je zus. En als maanden zijn verstreken Hoor je menig' droeve klacht Van 'n stuk of Zes „bekenden", Die j' met Nieuwjaar Niet bedacht. Half jaar later spreek je plots'Iing 'n Ongetrouwde achternicht. Die je fijntjes Gaat verwijten Het verzuimen Van je plicht. O, ze zegt het ijs'lijk vriend'lijk, Met 'n glimlach zoet en zacht ,,'k Had van juillie Laast met Nieuwjaar Wel 'n kaare- tje verwacht." Waarom moet nou juist zoo'n kaartje Zeggen dat je iedereen Veel geluk en Voorspoed toewenscht Moet ik schrijven, Dat ik 't meen 'k Gun een ieder, vriend of vijand, 'n Prachtig jaar met blij verschiet Jong noch oud wordt Uitgezonderd, Maar aan kaartjes Dce ik niet. 'k Hoef ze zellef niet te hebben, 'k Stuur er zellef géén terug, Al vind^ ieder, Die 't moet treffen, Mij 'n druiloor, Hard en stug. 'k Wensch de Gemeente 't beste, 't Stadsbestuur een vruchtbaar jaar Permanente Beterschap ook Aan ons' allet' Burgerva'er 'k Wensch den werkman graag een week geld, Voor 't behoud van zijn gezin. Geen gepreste Loonsverlaging, iVant die brengt geen Zegen in. Dan zal ook de Middenstand weer Worden zoo hij vroeger was. Als de werkman Niet kan koopen Is ook daar 'n Leege kas. 'k Wensch dat alle werrekloozen Aan den arbeid kunnen gaan, Dat geen één om Ondersteuning Voor de heeren Hoeft te staan. Aan de industrie productie, Mooie orders, zonder tal. Dan zal heel ons Land weer leven, Welvaart heerschen Overal. 'k Wensch het land een Ministerie, Slechts van mannen kloek zn fier, En een eind aan 't Hopelooze Droeve kabi- nets-gemier. 'k Wensch, dat buiten onze grenzen 'n Eind komt aan ellend' en wee, 'k Wensch een hart van Christenliefde Aan de Heeren Van de Vreê G. N.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2