wmmm I K Brieven uit Frankrijk. mi os pers. BINNENLAND m Tweede Blad 31 December 1923 KgfMST EN KENNI3. KERK ER SCHOOL Wmmé Wintermans Fimstein. 0e Burgerwachten. UhiiS -1 -f'"" H.-: RAADPLEEGT ONZe ADV&RTENTIËN ALVORENS GIJ UW INKOOPEN -mmm m m to#»*» ill PiS Vliegdenionstraties te Staaken bij Berlijn op 16 December. De steun aan Duitschland. g De crisis in Griekenland. De crisis in Griekenland. De crisis in Griekenland. De Kroonprins en de Kroonprinses van Roemenië. De crisis in Griekenland. n Brand in een New-Yorksch warenhuis. Hotels in Frankrijk en Amerika De Olympische spelen. De Olympische spelen in 1924 in Parijs te houden zullen nog meerdere malen aanlei ding geven over deze internationale sportbij- eenkomst e spreken. Dit zal des te gemakkelijker vallen, waar uw correspondent het voorrecht heeft deel uit te maken van het Ned. Olympisch Comité te Parij .onder eere-voorzitterschap van onzen gezant Jhr. Loudon, dat tot doel heeft de Ned. deelnemers aan die Olympiade te ontvangen en zonoodig van raad te dienen. Een der moeilijkste vragen die zich thans nog opdringt is, de vermoedelijk 300.000 tellende schaar van vreemdelingen een be hoorlijk onderdak te verschaffen. In norma le tijden zijn de Parijsche het ls reeds te Wei nig talrijk en te klein om aan de behoefte te voldoen, laat staan in de komende zomermaan den, als uit alle oorden der wereld de sport- lievenden en hun aanhang de stad zullen overstroomen. Hoe die vreedzame bezetting bevredigend te voltrekken is spoediger ge zegd dan gedaan. Men zal ongetwijfeld de hulp van particulieren moeten inroepen, zijn verwachtingen moeten bouwen op noodwo ningen die in de omgeving van het stadion te Colombes worden opgetrokken. «Dit alles zal echter onvoldoende zijn. Geen beter advies meen ik dan ook te kunnen geven aan hen, wier plannen van deelname reeds vast staan, dan zich zoo spoedig mogelijk van een kamer in een of ander hotel te voorzien. Ik weet dat in vele hotels, nu reeds, vooral van Engelsche en Amerikaansche zijde, heel wat appartemen ten tegen buitensporig hooge prijzen'zijn be sproken. Wie derhalve niet over een al te breede beurs beschikt, zal zijn eischen niet al te hoog moeten stellen. Trouwens het Parijsche hotelwezen laat, als wij de allereersten bui ten beschouwing laten, nog heel wat te tvenschen over. De eigen ondervinding heeft mij dat niet tlleen geleerd, ook het oordeel van deskun digen heeft mij daarin versterkt.. En zeker /alt een vergelijking met de Amerikaansche aotels en de doorsnee Nederlandsche hotels als wij de provincie er in betrekken, ten na- deele van Frankrijk uit. De leider, van meer dere het :ls te Parijs, de heer Boty, een der 25 Fransche hotelhouders en een der 235 Europeesche, waaronder verscheidene Hol landers, die onlangs hebben deelgenomen aan het Internationale congres van hotelwezen in Amerika, heeft mij uitvoerig over zijn on dervinding daar opgedaan, gesproken. Het een en ander uit ijn zmededeelingen moge hier volgen. Hoewel persoonlijk goed op de hoogte met de meest moderne hotelinrichiini is hij vel bewondering uit de Vcreemgde Staten teruggekeerd en heeft verwonderd gestaan over de wijze waarop daar de hotels werden geëxploiteerd; Ik wilde niet, zeide hij rnij, afstappen in een bepaald luxe hotel, waar evenals bij ons, de comfort van zelfsprekend is. Ik heb er de voorkeur aan gegeven d - gast te ijn van een hotel dat de schakel vormt tusschen de .Palaces" en de meer bescheidene. Daarbij dient opgemerkt dat dit hotel echter het allergrootste is van geheel de wereld. Mijn kamer lag op de 16e ve dieping. In iedere kamer, onafhankelijk van den prijs, trouwens niet al te hoog. waar deze wisselde tusschen 5 10 dollars, vindt men een badkamer, een douche, een W. C. een waschtafel met drie kranen, een schrijftafel, meerdere elec- trische lampen, een telefoon, die verbinding geeft met de stad en een „servidor." Die servidor, ik weet er geen sprekend Hol- landsch woord voor, is een inrichting, die iedere betrekking met 't bedienend personeel doet vermijden. Het is een klein vertrek met twee toegan gen, dat zich aansluit aan de slaapkamer. Een der deuren kom" in de kamer zelf, een andere op de gang uit. Wil men bijv. z'n klee- ren laten reinigen, de knecht komt ze halen, in dit vertrek, zonder eenige storing te ver oorzaken. Onopgemerkt plaatst hij er, het door u telephonisch bestelde ontbijt. In alle hotels van New York verdient vooral de Filantograph" de aandacht, waar door iedere bemiddeling van tusschenperso- nen wordt uitgeschakeld en veel kos'.bare tijd word bespaard. Men wenseht het een of ander te bestellen. Telefoneer naar het hoofdbureau. Onmiddellijk wordt uw bestel ling op een zinken plaatje geschreven door den opgebelde, tegelijkertijd vindt de repro ductie plaats op meerdere papierrollen, die in iedere afdeeling, keuken administratie etc. oogenblikkelijk uw bestelling doen ken nen. Kennen en uitvoeren is in de Ameri kaansche hotels hetzelfde. Lange bladzijden zouden noodig zijn om'^de nieuwigheden te verhalen, die de heer Boty heef, leeren kennen. Zoo vindt men iederen morgen, een kr 11 behoedzaam onder de deur van zijn kamer ge- schijven, met het allerlaatste nieuws. Uw toilettafel is voorzien van knoopjes, spelden, garen en meer dergelijke practische dingen, kleinigheden als men wil, maar waarvan het gemis zich herhaaldelijk doet gevoelen. Snel-liften voeren u direct naar de 10e verdieping, vanwaar uit boemelliften, orr. deze meest duid lijlce uitdrukking eens te ga- fa.uiken, u naar de gewenschte ve.dieping zelfs naar de ondergrondsche metro voeren. De bagage der reizigers wordt op de ka mer ingeschreven naar hun nieuwe plaats van bestemming. Het hotel op zichzelf is een wereldje, telt 2200 kamers. Men verstrekt er dagelijks 12 00 maaltijden en de 3360 gasten htbben beschikking over salons, rookkamers en een bibliotheek waar 3000 boeken vod- noodige lectuur zorg dragen. Behalve de gemakken van direct beteekenis, vindt men e winkels en van meest uiteen- looperrden aard, de kapper entbreekt er al evenmin als de typiste, ge eed een man van zaken behulpzaam te zijn. Dokter en tand arts hebben er permanent hun tenten opge slagen en zelfs een modern ingerichte opera- tiezial en een ziekeninrichting ontbreken niet. De Amerikanen bicden, zoo besloot onze zegsman, zelfs in hun middelmatige hotels meer dan de Frans hm in hun luxe hotels en voor minder hooge prijzen. De Fransche hotelhouders zullen goed doen hun aandacht te schenken aan de on bevooroordeelde meening van een landge noot, wiens vakkennis onaanvechtbaar is en wiens Amerikaansche ondervindingen in meerdere Parijs he bladen een plaatsje hebben gevonden. Zoo ooit, is het oogenblik gekomen, met het oog op de a.s. Olympische spelen, re kening te houden met de hervormingen op hotelgebied in andere landen. De tijd voor bouw van nieuwe hotels zal ontbreken, maar verbetering van de al te ouderwe sche rie men, waarmede men hier veelal nog roeit, is mogelijk. Besluit ik dat hotelpraatje met de aangename tijding dat hier binnenkort 'n Hollandsch restaurant in de Rue Pigalle zal worden gevestigd. De bekende siet kunste naar Cornelis van der Sluis heeft de artis tieke inrichting verzorgd en de eigenaar, een onzer landgenooten, kondigt een billijk menue aan, waarop de echt vaderlandsche kost, boerenkool met worst, hutspot en na tuurlijk erwtensoep, een eereplaats zullen in nemen. Velen zullen er zijn die, al erkennen zij de voortreffelijkheid van de Fransche keu ken, toch gaarne de geneugten van een Hol landsch potje zullen waardeeren. Wij voor ons zullen zeker het goede voorbeeld geven. Een gezond nationalisme, in een tijd, waarin nationalistische gevoelens alleen schijnen te dienen. Parijs, 19 December 1923. Mr. P. v. S. HET ONTSLAG DER GEHUWDE AMBTENARESSEN. Het Hbl. betuigt zijn volle instemming met den voorgenomen maatregel der Regee ring om voor ontslag in de eerste plaats als regel de gehuwde ambtenaressen, voor zoo- e- deze geen kostwinster zijn, in aanmerking t doen komen. Ware er geen werkloosheid in zou het normale standpunt zijn, dat de Staat bij aanstelling en ontslag van ambtena ren op geschiktheid voor hun functie en op niets anders zou letten. Doch onder de zorgwekkende omstandig heden kan de quaestie van het ontslag der gehuwde ambtenaressen worden herleid tot dit alternatief Ambtenaar A. is ongetrouwd of (meestal) ge trouwd en heeft kinderen. B. is ook ambte naar of heeft althans een positie, waaruit hij vaste inkomsten trekt, is eveneens get ouwd, heeft ook kinderen, doch bovendien i zijn vrouw C. ambtenares. Wien zal de Staat nu moeten ontslaan A, met het waarschijnlijke gevolg, dat hij zonder werk komt, dat hij en in de meeste gevallen zijn gezin aan de demoraliseerende ellende der werkloosheid wordt prijsgegeven en van overheidsonder- steuning zal moeten leven Of C, met het gevolg, dat de inkomsten van het gezin wel aanmerkelijk zullen verminderen, doch dank zij de positie van B, van werkloosheid en overheidsondersteuning geen sprake behoeft te zijn Wij gelooven, dat niemand, die dit alterna tief redelijk beschouwt, ook maar een oogen blik in zijn keuze zal aarzelen. Natuurlijk, zoo zal toch wel ieder erkennen, moet C. worden ontslagen. Als er keuze is tusschen het aan een gezin geheel ontnemen der in komsten, en de dubbele inkomsten in een ge zin (van man èn vrouw) tot de enkele (van den man alléén) terug te brengen, dan spreekt het toch vanzelf, dat men tot het laatste en niet tot het eerste besluit. Het is dan ook op dezen grond, dat we met den voorgenomen maatregel der Regeering on e volle instemming betuigen. De maatregel is overeenkomstig de sociale gerechtigheid en daarom moet hij, nu ontslag pp groote schaal een dringende noodzake lijkheid is, hoe eer hoe liever worden getrof fen. Pro-of anti-feministische overwegingen kunnen hierbij, ah niet ter zake tornde, geheel buiten beschouwing blijven. En de felle actie, die door de feministische organisa ties tegen dezen maatregel gevoerd wordt, leert voor de zooveelste maal, dat organisaties altijd alleen oog hebben voor haar eigen be lang en dit nooit aan het gemeenschapsbelang ondergeschikt weten te maken, zelfs niet indien de billijkheid en redelijkheid dit onder geschikt maken op zulk een evidente wijze vorderen, ais in dit geval. De „Gelderlander" neemt heel ondeugend een loopje met den titel der dezer dagen aangekondigde brochure: Het lid der Tweede Kamer, de heer Win- termans, schrijft het blad. zal een brochure doen verschijnen over parallellen, die el kander snijden. I BargeVan WijnbergenVan der Kallen, of parallellen, die elkander snijdenmoet zijn brochure heeten. Wij zijn r.ieuwsgierig. Moet Wintermans een Nederlandsche Einstein worden? Of zal Wintermans in de politiek de rol spelen, welke Einstein heeft vervuld in na tuurwetenschappen? Volgens Einstein zijn er geen parallel loopende lijnen; ze komen alle ergens in de ruimte bij elkander, in een of ander hemel- punt. Daar wil de heer Wintermans de drie genoemde heeren toch niet heensturen? Naar dat punt in de ruimte? Wat er zich de vorige week in de Haag- sche Burgerwacht afspeelde, heeft bij de anti-rev. „Nieuwe Haagsche Crt." groote ongerustheid gewekt. „Daarin is een fascistische kern even re- volutionnair van aard als degenen, die een deel der Haagsche burgerwachten als huu meest volstrekte tegenstanders beschouwt. Deze uiting van een geest, die snelle ontbinding der burgerwachten zal ten ge volge hebben, staat intusschen niet op zich zelf. Wie het jongste nummer van „Ik zal handhaven", het orgaan van den z.g. „na- tionalen bond tegen revolutie in handen kreeg, zal daarin hebben aangetroffen het slot van een artikel van puur politieken aard, waarin een soort fascistisch program wordt ontvouwd, dat tot daadwerkelijke uitvoering zou kunnen komen, indien het parlement langs wettigen weg werd omge vormd tol een echte volksregeering, waar van de Staatspartij van Mr. v. Houten als wegbereidster wordt gekwalificeerd. Dit fraais is n.b. gedekt door een com missie van redactie, waarvan ook ons anti- rev. Kamerlid Dr. E. J. Beumer deel uit maakt. Stellig heeft het geciteerde artikel aller minst zijn instemming. Het is toch het te gendeel van anti-revolutionnair. Men zou het contra-revolutionnair kunnen noemen in dien zin, dat in den bond tegen revolutie de bolsjewistische of socialistische revolutie niet gewenscht wordt, maar desnoods wel eene, lielst onbloedige met een ander merk. In ieder geval is het bondsorgaan van 22 December met zijn zuiver politieken in houd, die in volkomen strijd is met de be ginselen onzer anti-rev. partij op den ver keerden weg. We zijn overtuigd, dat onze geestver wanten, die nog in deze organisatie ver dwaald mochten zijn, thans het oogenblik gekomen zullen achten haar den scheldbrief te geven. Het sein: „weest op uw hoede" is ge- heschen. \Dit geldt ook voor de burgerwachten, die geworden zijn of dreigen te worden tot ge heel gedenatureerde instellingen. Het blad beveelt dan ook aan, de subsi die van 10.000, die de Haagsche Gemeen teraad aan de Burgerwacht verleent, niet meer toe te staan. (Dit advies is door den Haagschen Ge meenteraad ook werkelijk opgevolgd. Met 18 tegen t7 stemmen werd de subsidie .ver worpen. De meeste R. K. stemden tegen.) ONDERWIJZERSPENSIOENEN. Een laatste waarschuwing. Het R. K. Centraal Bureau voor Onder wijs schrijft ons: 1. Wie vroegere dienstjaren voor eigen pensioen wenseht in te koopen, moet daar van vóór 1 Januari a.s. bericht zenden aan den Pensioenraad, Lange Houtstraat 11, Den Haag, onder overlegging van de volgende stukken: a. zijn gezamenlijke aanstellingen als ambtenaar of in onbezoldigde betrekkingen met ingang van een tijdstip voorafgaande aan dal van het in zijdelingschen dienst betreft, met uitzondering van dien na 1 Juli 1912 in zijdelingschen Staatsdienst een stuk uit den tijd der dienstvervulling, waaruit van de indienstneming rechtstreeks of zijdelings blijkt, of indien aannemelijk wordt gemaakt dat zulk een stuk niet kan worden overgelegd, andere gegevens die de indienstneming staven; b. gegevens waaruit blijkt van den duur van den in elke der onder a bedoelde be irekkingen doorgebrachlen tijd; c. een stuk, waarbij hij verklaart er ge noegen inede te nemen, dat ten hoogste een vierde deel der inkoopsom op hem wordt verhaald. 2. Wie vroegere dienstjaren niet voor eigen pensioen wenseht in te koopen, heeft niets te doen. 3. Wie vóór 1 Januari 1923 verklaard heeft, zijn vroegere dienstjaren voor eigen pensioen te willen inkoopen, kan die ver klaring, als hij.er spijt van heeft, vóór 1 Januari a.s. intrekken. Adres als boven. 4. Wie in 190b bedankt heeft voor we duwen- en weezenpensioen en vóór 1 Oc tober 1922 opnieuw daarvoor bedankt heeft, kan dat bedanken vóór 1 Januari a.s. her roepen. Adres als boven. 5. Wie in 1906 bedankt heeft voor we duwen- en weezenpensioen en vóór 1 Octo ber 1922, tot zijn spijt verzuimd heeft dat le herhalen, kan alsnog vóór 1 Januari a.s. daarvoor bedanken. Adres als boven. 6. Religieuzen vielen niet onder de We- duwenwet voor de onderwijzers 1905. Be danken voor weduwen- en weezenpensioen had voor hen dus geen zin, noch in 1906, noch in 1922. Zij zijn van zelf geen inkoop som voor dat pensioen over vroegere dienstjaren verschuldigd. 7. Religieuzen zijn vanaf 1 Januari 1923 wel de premies voor eigen- en weduwen- en weezenpensioen verschuldigd, 8. Voor religieuzen, die vroegere dienst jaren voor eigen pensioen wenschen in te koopen en hun stukken daartoe nog niet hebben ingezonden, of hun vóór 1 Januari 1923 ingezonden aanvrage om inkoop wen schen in te trekken, geldt hetgeen boveu medegedeeld is resp. sub 1 en 3. I I. MOSSEL, f j Ie Amsterdam is in den nacht van Vrij- 1 dag op Zaterdag, na een langdurig lijden, 53 jaar oud, overleden, de violoncellist I. Mossel. Tvy Hoe een parachutist zijn valscherm op den rug gepakt medececmt. Jet R.-K. Jongenspatronaat „Sint Aloysius" te Castricum, bij zijn vijfjarig bestaan ge dekt met de patronaats-commissie en den Eerw. Directeur, Kapelaan J. Slarrenburg. Zells uit het zelf hongerlijdende Rusland worden wagons met levensmiddelen, door de liefdadigheid bijeengebracht, naar Duitschland verzonden Wij maakten reeds melding van de Kerstproclamatie van den Duitschen Rijkskanselier, welke deze draadloos de wereld in zond. Onze foto toont hem aan den zender (waarvoor ge sproken wordt) Links de Rijkskanselier, Dr. Marx; naast hem Minister Scholz, dan Rijksafgevaardigde Erkclenz en afgevaardigde Fischer, '9 $$111W Een der jongste portretten van den vroege- ren minister-president Venizelos, die naar AdmiraaI Kondooriotis, die zich heelt laten Athene terugkeert om op aandringen zijner bewegen tot aan de definitieve regeling van mede-aanhangers, te helpen aan de regeling den toestand het regentschap van van den toestand. Griekenland waar te nemen. s t De Duitsche Rijkskanselier, Dr. Marx met Minister Scholz en Rijksafgevaardigde Fischer luisteacn naar een draadloos '-Manisch gesprek. Overste Gonatas, de Griekse he minister president, die als leider der Griekscbe regeering is afgetreden. De schade van dezen brand, die voor eenfge dagen plaats vond, en die het gebouw tot den grond verwoestte, is nog niet nauwkeurig vastgesteld kunnen worden. Een mooi portret van den Spaanschen diets tor, generaal Primo de Riviera, d«--» „Spaanschen Musolini".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5