BUITENLAND Het roode testament. De rivaliteit tusschen Frankrijk en Engeland, die een tijdje lang door Frankrijk's looze beaux gestes geluwd scheen, steekt het hoofd weer op en men vermoedt, dat Engeland met Amerika, dat Lloyd George eens extra gecomplimenteerd heeft, tot Frankrijk een lang niet malsch ver toog zal richten, Frankrijk's houding blijft tegenover Duitschland even stug. Het schadevergoedingsplan. Rechberg wordt door de Duit- sche regeering en industrieelen gedesavoueerd, evenals door de socialis ten. De separatistische beweging is nog niet dood en blijft in de Palts met de bezetters beulen. in Amerika zullen dezer dagen Hughes* be schuldigingen tegen de Sowjetregeering worden onderzocht. Venize- los is uit Parijs naar Althene vertrokken. Onder de Telegrammen: De bezettingstroepen in het Roer-gebied worden met 5 k 6000 man verminderd. In Duitschland is de campagne reeds geopend voo»" in het voorjaar volgende verkiezingen. Liberalen en Conservatieven in Engeland tegen een arbeidersregeering. De Nieuwe Amerikaansche gezant te Mexicaansche rebellen. LLOYD GEORGE OVER AMERIKA. Londen. Tuxpen In handen der GEM. BUIÏENL. BERICHTEN. HET AANSTAANDE PROCES TEGEN GENERAAL BERENGUER. EEN CONFERENTIE VAN ARABISCHE STATEN. BIMREISUIfBSSII HIEUWS. FEUILLETON. NIEUWE WRIJVING TUSSCHEN DE GEALLIEERDEN. De weigering van Frankrijk om ten op zichte der Engelsche en Amerikaansche cre- dieten voor levensmiddelen ten behoeve van Duitschland eenige tegemoetkoming te too- nen en het volhouden der Fransche regeering, dat de kosten der bezetting en de schadever goeding, niettegenstaande alles, preferent moeten blijven, heeft iri Londen een zeer on- aangenamen indruk gemaakt. Men spreekt er van, dat de Engelsche en Amerikaansche regeeringen in verband met deze weigering opheldering zullen verzoeken aangaande'de militaire credieten, die Frankrijk aan Roe menië, Polen en Zuid-Slavië heeft verstrekt, en dit zou dan op zijn beurt weer samenhan gen met een aandringen op afbetaling der vorderingen, die Engeland en Amerika op Frankrijk hebben. ^Lloyd George zet volgens een draadloos N. T. A.-bericht in een artikel in de„Daily Chronicle", getiteld'; „Overtuig Amerika en red Europa 1" uiteen, dat in Amerika de ern stige wensch leeft om de werkelijke feiten omtrent den toestand in Europa te leeren kennen en betoogt, dat wanneer Amerika ervan overtuigd wordt, dat het zijn plicht is, Europa van ineenstorting te redden, en het dpor interventie dit doel kan bereiken Ame rika daartoe zal overgaan, doch niet eerder. Lloyd Gêorge verklaart voorts, dat hij uit Amerika is teruggekomen meer dan ooit over tuigd, dat de hoop der menschheid op de on middellijke toekomst afhangt van de mate waarin de twee- grootste gejneene besten er toe kunnen worden gebracht, ten aanzien van de wereldzaken samen te werken. DeDuitsche voorstellen aan Poincaré. Het Duitsche memorandum op 24 De cember aan Poincaré ter hand gesteld, is Vrijdag gepubliceerd. De Engelsche pers doet uitkomen, dat het werkelijk doel van Duitschland meer is de politieke en admi nistratieve souvereiniteit van Berlijn over de bezette gebieden te herstellen dan eed aannemelijke „modus vivendi" te vinden. Op elk gebied eischt het Duitsche rijk enkel en alleen den terugkeer tot het stelsel voor 11 Januari 1923 en het beoogt uitsluitend een eind te maken aan de macht van de Fransch-Belgische autoriteiten in het Ruhr- gebied en het nemen van panden denk beeldig en vruchteloos te maken. De eerste berichten, van de Fransche vertegenwoordi gers ontv ngen, zijn dan ook ongunstig ten aanzien van het geheel der maatregelen, door Berlijn aanbevolen. Parijs en Brussel zullen er niet zoo lichtvaardig in toestemmen te doe.i raken aan de resultaten, door de Fransch Belgische politiek verkregen. Nopens de Duitsche Ievensmiddelenlee- ning is men in geallieerde kringen van oor deel, dat de geallieerde regeeringen of hun vertegenwoordigers in de Commissie van Herstel eerst met vrucht besluiten kunnen nemen na vaststelling door het waarborg- comité van de werkelijke behoeften van Duitschland aan granen en eetbare vetten. Rechberg's voorstel inzake zen industrieele samenwer king met Frankrijk. Van toonaangevende industrieele zijde verneemt men in verband met de stappen van den Duitschen industrieel Arnold Rech berg bij de Fransche regeering inzake het voorstel tot het afstaan van 30% van het aandeelen-kapitaal der groote Duitsche in dustrieele ondernemingen aan Frankrijk, dat de heer Rechberg noch van de Duitsche in dustrie noch van de zijde der regeering eeni- geriei volmacht tot dergelijke besprekingen en een dergelijk aanbod aan Frankrijk heeft gekregen. De Rijnsch-Westfaalsche groot industrie en andere, daaraan verwante krin gen loochenen volkomen dat Rechberg hun vertegenwoordiger is. Hij wordt in de Rijnsch-Westfaalsche industrie een fantast met hersenschimmige plannen genoemd, die slechts tot gangmaker dient voor de Fsansche doeleinden ten opzichte der West-Duitsche mijn- en andere industrieën. Het plan-Rech- berg is een eisch der Fransche industrie het is reeds afkomstig uit begin 1922 en werd destijds door de Rijnsch-Westfaalsche in dustrie van de hand gewezen. De betrokken industrieele kringen zullen on- verwijlde en offïcieele verklaring publiceeren; ozk de rijksregeering zal de plannen van Rech berg, die door haar in geen enkel opzicht zijn geïnspireerd, van de hand wijzen. Naar aanleiding van de besprekingen van den Duitschen industrieel Arnold Rechberg met Poincaré en andere Fransche persoon lijkheden, schrijft de „Vorwarts" Zouden de plannen van Rechberg worden verwezen lijkt, dan zouden de vereenigde Duitsch- Fransche kapitaalmachten het Duitsche Rijk tot een nog hulpeloozer wezen maken dan het heden helaas reeds is. De Fransche staatsmacht zou als vertegenwoordigster der Fransche kapitaalbelangen in eiken socialen strijd van Duitschland haar invloed doen gel den. De Duitsch-Fransche arbeidersmacht en de Duitsch-Fransche arbeiders-solida- riteit zullen in elk geval nog veel meer moe ten groeien dan tot dusver, wil zulk een verdrag niet een onverdragelijk juk voor de arbeidersklasse zijn. De Intern. Arbeiterhilfe. Naar aanleiding van de berichten om trent de werkzaamheid der Intern. Arbeiter- hilfe te Hamburg verklaart het hoofdbestuur dezer organisatie, dat de Intern. Arbeiter- hilfe geenerlei ondersteuning uit Moskou ontvangt en zich niet bezig houdt met poli tieke aangelegenheden. Het bestuur wijst er op, dat kunstenaars en intellectueelen van internationalen bnaam, zooals Bernard Shaw, Barbusse, Sinclair, enz., lid der organisatie zijn. De voorzitter van hetDuitsche comité is een soc.-dem. af gevaardigde en in de landelijke commissies zijn ook de democratische partijen vertegen woordigd. In aansluiting daarmee wordt nog mede gedeeld, dat het aantal personen, die door de Intern. Arbeiterhilfe worden gespijzigd, op het oogenblik 15.000 bedraagt en dat de practische ondersteuning der noodlijdenden in weerwil van alle aanvallen zal worden voortgezet. De steunverleening aan Duitschland. De „Schlesische Volksztg" publiceert een manifest van den Kardinaal Bertram, bisschop van Breslau, dat deze in naam van de bis schopsconferentie te Fulda aan alle buiten- landsche weisdoeners van Duitschland, en inzonderheid tot den Paus, Amerika en Ne derland heeft gericht en waarin hij den dank van 't episcopaat uitspreekt voor de tot dus ver aan het Duitsche rijk verleende hulp. Verder uit hij het verzoek, ook in het vervolg tot leniging van den nood in Duitschland te blijven bijdragen. Na de Hitler-Putsch. Naar de „Volksstimme" te Frankfort meldt ontving een redacteur van dit blad op 27 December een dagvaarding om voor de recht bank te verschijnen, waarin hem werd mede gedeeld, dat de „Oberreichsanwalt" tegen hem op verzoek van de Beiersche regeering een vervolging wegens landverraad had in gesteld. De redacteur had op 29 Juni in de „Volksstimme" een artikel gepubliceerd, waarin hij nauwkeurig aanwijzingen gaf om trent de voorbereidingen door de Hitlertroe- pen voor den aanstaanden Putsch. Het ar tikel „moet een vreemde gewapende mogend heid roededeelingen hebben verschaft, die in het belang van Duitschland geheim ge houden hadden moeten worden." De Separatistische be weging. Na den aftocht van de separatisten uit Aken, gevolgd door de ontruiming van Krefeld en Duisburg, heeft men betrekke lijk weinig meer gehoord over de separa tistische beweging. Een oogenblik trok zij weer de aandacht toen de separatistische re geering te Koblenz uiteen viel in twee dee- len, die verschillende onthullingen deden over eikaars gedragingen. Nochtans blijkt de beweging nog lang niet dood. Vooral in de Palts blijft zij actief, zoo dat onlangs nog minister Stresemann den Franschen gezant De Margerie heeft gewe zen op de toestanden aldaar, die reeds aan leiding gaven tot talrijke protesten bij de Fransche regeering. Stresemann heeft deze protesten herhaald en den Franschen gezant ie noodige aanwijzingen toegezonden, waar- i meet blijken dit in de Palts 'n stelselmatige samenwerking zou bestaan tusschen de se paratistische benden en de bezettingsautori' teiten. Stresemann heeft met klem aangedron gen op herstel van met het vredesverdrag in overeenstemming zijnde toestanden in del Palts. Thans wordt weer aan de „Frankf. Z." gemeld, dat de Fransche commandant-ge neraal De Metz zonder eenige reden de con certen heeft verboden van het Paltische or kest. Daardoor hebben ongeveer 50 artisten vlak voor Kerstmis plotseling hun verdien sten verloren. De werktijd der Duitsche ambtenaren. De regeering heeft heden de reeds aange kondigde verordening uitgevaardigd, inge volge welke de ambtenaren verplicht zijn tenminste 54 uur per week te arbeiden. Het besluit heeft in ambtenaarskringen een zekere opwinding veroorzaakt, daar het is genomen zonder overleg met de vakvereeni- ging der ambtenaren. De Beiersche politieke partijen. Volgens het „Berl. Tagebl." zijn er onder handelingen geopend tusschen de Duitsche Volkspartij en de Democratische partij in Beieren met het oog op een samensmelting van beide tot een groote liberale partij. De D.V.P. streeft er sedert eenigen tijd naar, zich te bevrijden van de afhankelijk heid der D.-nationalea. De betrekkingen der Ver eenigde Staten met Rus land. Kort na de bijeenkomst van het Congres deze week, zal,zoo verneemt de Washinhton- sche correspondent van de „Times," de Senaats-commissie voor Buitenlandsche Za ken de Russische quaestie, in het bijzonder met betrekking tot de wenschelijkheid van erkenning door Amerika van de Sovjet- regeering en de door Hughes, den staats secretaris van Buitenlandsche Zaken, ge' ui te beschuldiging van revolutionaire pro paganda, entameeren. Vernomen wordt dat een uit vijf leden bestaande sub-commissie, onder leiding van Senator Borah, uit Idaho, het onderzoek zal leiden en dat de ver- hooren voor het publiek toegankelijk zullen zijn. Borah heeft bekend gemaakt, dat wan neer Hughes zijn beschuldigingen kan waar maken, hij zijn steun aan de resolutie, welke ien president adviseert de Sovjetregeering te erkennen, zal intrekken. Venizelos' vertrek. Venizelos heeft Parijs verlaten om zich in Marseille in te schepen op het FGrieksche s.s. „Andros", dat hem naar zijn vaderland terug zal brengen. Alvorens uit de Fransche hoofdstad te vertrekken heeft Venizelos een onderhoud gehad met Petretti della Rocca, directeur van het departement van buitenlandsche zaken, die hem mededeelde dat de Fransche regeering voorn.mens is een volstrekte neu traliteit tegenover de politieke partijen in Griekenland in acht zal nemen. De 'erugkeer van Veni zelos. Een Grieksche deputatie, die Venizelos tegemoet gereisd is, heeft dezen te Marseille een adres overhandigd van een te Athene ge houden vergadering, met foto's. De Griek sche oud-premier verzekerde zijn land genno- ten nog steeds vastbesloten te zijn zich later weer uit het politieke leven treug te trekken, maar dat hij dadelijk zou terugkeeren en trachten de rust in het land te herstellen door een regeering te vormen met een sterke meerderheid in het parlement. Wegens het slechte dwede in de Middellandsche Zee heeft Venizelos het denkbeeld eeaer zee reis opgegeven. Hij zou waarschijnlijk he denmorgen met den Orient-Expres ver trekken. De vreemdelingenhaat in Zuid-China. Uit berichten uit Washington aan de „Times" en „Morning Post" blijkt, dat de vreemdelingenhaat in Zuid-China den laat- sten tijd toegenomen is, gedeeltelijk tenge volge van de maatregelen der mogendheden te Kanton. Het schijnt, dat de haat voor namelijk gericht is tegen de Amerikanen. De „Morning Post" meldt, dat de Chineezen een boycot van Amerikaansche goederen overwegen in verband met de deelneming van Amerika aan de vlootbeweging in de Kantoneesche wateren. Het blad meldt, dat Amerika een voorzichtig-gestelde, half-offï- cieele mededeeling heeft gepubliceerd, waarin het te kennen geeft een gemeenschappelijke actie der mogendheden tegen China te willen bevorderen, teneinde de verdragen te be schermen, doch Amerika wenscht niet in de positie geplaatst te worden van leider van de dwangmaatregelen, terwijl, mocht deze in druk bij de Chineezen worden gewekt, Amerika zich genoopt zou kunnen voelen, een onafhankelijke politiek te voeren. DE RUSSISCHE HANDELSVERTE GENWOORDIGING TE PARIJS. De (communistische) „Humanité" weet te melden, dat de terugroeping van den Russischen handelsvertegenwoordiger te Pa rijs, Lekisj, beteekent, dat de sovjetregee ring genoeg heeft van het vexatoire optreden der Fransche regeering. Skobelef komt naar Parijs, niet, zooals de „Daily Telegraph" meldde, om de behan- !ing der economische quaesties te vergemak kelijken, maar juist om de handelsvertegen woordiging der sovjetregeering in de Fran sche hoofdstad te liquideerefl, Hij zal sich te Londen vestigen. HET OPENEN VAN BRIEVEN DOOR DE DUITSCHE POSTERIJEN, De „Frankf. Z." vestigt dc aandacht erop, dat het den laatsten tijd meer en meer voor komt, dat buitenlandsche brieven beschadigd en daarna door de postambtenaren opnieuw gesloten worden, waarvan dan op de enve loppen melding wordt gemaakt. Het blad brengt de herhaaldelijk voorkomende klach ten over het vermissen van kleine geldbedra gen uit zulke brieven in verband met derge lijke beschadigingen. Het Frankfurter blad dringt er bij de postautoriteiten op aan, aan deze misverstanden spoedig een einde te ma ken, daar het hier gaat om de beproefde be trouwbaarheid van de Duitsch; posterijen. DE RAMP DER AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS. De bevindingen v;tn den krijgsraad ten aanzien van de bevelvoerende officieren van de zeven torpedojagers, die in September bij Hondapoint in een zwaren storm op het strand werden geworpen, zijn thans bekend gemaakt. Van de elf officieren, die zich hadden te ver antwoorden, werden slechts twee gestraft, met name kapitein Watson, de commandee- rende officier van de torpedojagersflotielje, en de luitenant Donald Hunter, de comman dant van de „Delphy", het vlaggeschip. Den- by, de staatssecretaris van Marine, heeft ge last dat kapitein Watson onderaan de rang lijst van kapiteins wordt geplaatst en 150 promotiebeurten voorbij moet laten gaan, en dat luitenant Hunter 100 promotiebeur ten voorbij moet laten gaan. Schout-bij-nacht Latimor, „judge advo cate-generaal", en schout-bij-nacht Long, chef van het scheepvaartbureau, hebben de meening geuit, dat de opgelegde straffen te licht zijn, doch hieraan toegevoegd, dat de krijgsraad waarschijnlijk rekening heeft ge houden met den langdurigen dienst der beide officieren. Het is te verwachten dat het Congres bij de behandeling van de marinebegrooting zich met de zaak zal bezighouden. De correspondent van de „Matin" te Ma drid meldt, dat generaal Berenguer en Na varro waarschijnlijk over eenige dagen zullen worden opgesloten in de militaire gevangenis van Madrid, waar zij zullen verblijven tot hun berechting door het militaire en maritie me Hooggerechtshof. Dit besluit is het gevolg van het feit, dat de procureur-generaal Gar- da Morano de doodstraf eischt tegen de beide beklaagden en datde militaire junta's van het militaire directoire hebben geëischt, dat de generaals betzelfde lot zouden ondergaan als de offideren, die voor den krijfgsraad moeten verschijnen wegens door b" gepleegde fou ten bij de Ramp van Ai ;1 n die opse lo ten zijn in de militaire geva*.ais van Melilla. De zaak Berenguer-Navarro zou eerst over een maand of drie, vier voorkomen. De generaals, met Berenguer bevriend, wier houding beslissend was voor het wel slagen van het „pronunciamiento" van 13 September, hebben een krachtigen druk op generaal Primo de Rivera uitgeoefend om te verkrijgen, dat Berenguer tot aan zijn be rechting in zijn woning kan blijven. De dictato rechting in zijn woning kan blijven. De dic tator heeft evenwel niet aan hun verzoek voldaan. NOG EEN VORSTELIJKE VERLOVING Na prins Erik van Denemarken, de derde zoon van prins Waldetnar, die zich dezer dagen met miss Lois Booth uit Ottowa heeft verloofd, heeft prins Vigo, de vierde zoon, zijn verloving aangekondigd met een meisje, dat eveneens niet van koninklijke bloede is: miss Eleanora Green uit New York. Prins Vigo is een neef van koning Christiaan. DUITSCHERS NAAR DE FRANSCHE STRAFKOLONIE. Naar aanleiding van het bericht, dat zich onder een der jongste transporten gevange nen naar de Fransche strafkolonie Guyana en het Duiveleiland ook drie Duitschers be vonden, die door een krijgsraad in het Ruhr- gebied wegens sabotage veroordeeld werden, eischen de Duitsche bladen, naar draadloos Wordt gemeld, dat de Duitsche regeering krachtig te Parijs en zoo noodig ook bij an dere mogendheden zal protesteeren tegen deze barbaarsche straf voor Duitsche pa triotten. In Koweit, aan de Perzische Golf, wordt thans een conferentie gehouden tusschen vertegenwoordigers der voornaamste Arabi sche staten, met h?t doel eenige punten van geschil, die de rust in de woestijngebieden verstoren, te regelen. Transjordanië, Ira en de Sultan van Nedzjd zijn vertegenwoor digd. Voorzitter der conferentie is kolonel Knox, de Britsche commissaris voor de Per zische Golf. Verscheidene quaesties met be trekking tot de grenzen der drie staten zul len in behandeling komen. VAór den oorlog toen geheel Arabië aan de Turken behoorde was een „raid" in de woestijn een quaestie van plaatselijke winst of verlies. Doch thans kan zulk een overvalstroep eventueel een der nieuwe landgrenzen overschrijden en moei lijkheden tusschen Mekka, Ammon, Bag- dak en e'Riad veroorzaken. EEN VERDACHT PERSOON. De politie heeft een man gearresteerd, van wie wordt geloofd, dat hij via Perzië uit Rusland is gekomen en als bolsjewistisch agent naar Indië is gezonden tot het voeren van bolsjewistische propaganda. EEN MONSTER-PROCES VOOR DE DUITSCH-BELGISCHE ARBITRAGE RECHTBANK. Krachtens artikel 304 van het Verdrag van Versailles hetwelk bepaait, dat alle ge schillen ontstaan uit overeenkomsten tus schen Belgen en Duitschers vóór het in wer king treden van het verdrag, tot de bevoegd heid behooren van de gemengde Duitsch- Belgische arbitragerechtbank zal op 7 Januari a.s. een proces worden gevoerd voor deze rechtbank, welke te Parijs zitting houdt. Het proces is aanhangig gemaakt door meer dan 80.000 Belgen, die het slachtoffer zijn geweest van het optreden van Duitschland tijdens hun deportatie derwaarts. Mrs. Hij mans en Pirenne, van de Brusselsche balie, zullen voor de eischers optreden. EEN ECHTSCHEIDINGSEISCH WE GENS VEGETARISME. Dezer dagen maakten wij melding van een eisch tot echtscheiding, ingediend door een vrouw, omdat haar man min of meer bezeten was geraakt door de draadlooze telegrafie. Thans vinden wij melding gemaakt van een eisch tot echtscheiding, ingediend door een man.een zekere William I ia die er zijn vegetarische echtgenoote niet toe kan bewe gen, een biefstukje voor hem te bakken. Het geval doet zich voor te St. Louis. Het paar huwde Februari 1917 en William miste op den duur zeer zijn vleeschpotje, dat hij al op 31 Maart van hetzelfde jaar van zijn huis ont vluchtte. William nam later dienst in het le ger, waar hij bleef tot het einde van den oor log. Sedert heeft hij pogingen gedaan om zich met zijn vrouw te verzoenen, doch mm. Pian meent dat zij niet gelukig kan zijn met een vleeschetenden man. Pian heeft nu maar een eisch tot echtscheiding ingediend. EEN HOOGGEPLAATST TURKSCH AMBTENAAR VEROORDEELD. De „Rechtbank der Onafhankelijkheid' in Konstantinopel heeft Loefti Fikri, presi dent der Turksche balie, tot vijf jaar dwang arbeid veroordeeld. Tegen dit vonnis kan geen beroep worden aangeteekend. Loefti Fikri was van verraad beschuldigd wegens het publiceeren van artikelen over het Kalifaat. Hij had zich uitgesproken vóór een constitutioneele monarchie en was tegen de nieuwe republikeinsche wetten gekant. Het O. M. had de doodstraf geëischt. REVISIE VAN EEN PROCES NA VIJF EN VEERTIG JAAR. In 1878 veroordeelde het Assisenhof der Seine den Apotheker Louis Danval tot le venslange dwangarbeid wegens vergiftiging van zijn vrouw door middel van arsenicum. In 1902 kreef de apother, die steeds zijn on schuld had volgehouden, gratie van den président en eischte onmiddellijk revisie van zijn proces. Dit verzoek werd in 1906 ver worpen. In 1921 werd door professor d'Ar- sonville een mededeeling gedaan in de Aca- demoe van Wetenschappen, waarin deze tot de conclusie kwam dat zich in 't menschelijk lichaam zeer kleine hoeveelheden arsenicum bevinden, tot een totaal van een milligram. t Danval grondde hierop, in het begin van di j3ar, een meuw verzoek om revisie en de pro cureur-generaal droeg aan een vijftal ge leerden een rapport op, waarvan de con clusie was, dat twee miligram arsenicum in het menschelijk lichaam geen vergiftiging vormen. Dit nu was juist de hoeveelheid in het lichaam van de vrouw van Danval ge vonden. Er zou dus uit volgen, dat zij niet vergiftigd was. Het re visie verzoek wordt thans voor de strafkamer van het Hof van Cassatie behandeld. Nader wordt gemeldt, dat het Hof van Casatie den apotheker Danval, 45 jaar ge leden onschuldig veroordeeld wegens ver giftiging van zijn vrouw, bij wijze van scha devergoeding een lijfrente van 12.000 francs heeft toegekend en een schadeloosstelling van 20.000 frs. Het proces zelf is niet her zien daar het ten laste gelegde misdrijf reeds verjaard was. RUSSISCHE JUWEELEN IN NEW YORK? Dezer dagen zijn te New York 15 schit terende, naar vorm en qualiteit buitenge wone smaragden aangekomen, omtrent wel ker herkomst men in het duister verkeert. De raad van schatters der New Yorksche douane liet ze Donderdag door met de bloote mededeeling, dat ze waren geadresseerd aan een bekend juwelier. De raad weigerde iets naders over de edelsteenen te zeggen, ofschoon prins Joessoepof, die ze in het kantoor der dottane heeft gezien, zou hebben verklaard, dat hij zich herinnerde dat de smaragden hebben toebehoord aan de Rus sische keizerin. FRANSKILJONS NEDERLAND. Onder bovenstaand hoofd schrijft het te Brussel verschijnende „Laatste Nieuws"; Wij willen ons geenszins bemoeien met zaken die uitsluitend Nederlanders aan gaan. Maar als een Nederlander zioh tot ons wendt met een klacht over een vergrijp tegen de Nederlandscbe taal, die ook de onze is, dan zal het wel niemand verwonde ren, dat wij daarop ingaan. Het gaat namelijk hierover. In ons land, vooral te Brussel en te Antwerpen, verblij ven tal van Nederlandsche gepensionneer- den. De pensioenraad zendt hun geregeld de noodige en in te vullen papieren opdat het opzenden der pensioengelden regelma tig zou geschieden. Tot dusver is alles flink in orde. Maar wat hierover te denken als onder die stukken er een voorkomt met uit sluitend Franschen tekst. Wij zagen name lijk een „attestatie de vita" of „bewijs vaa leven" die enkel in het Fransch was opge steld en door den belanghebbenden, die een Nederlander is en niet noodzakelijk Fransch verstaat moest worden ingevuld. Kan het dwazer, vroeg ons de verbolgen man; dat is nu een stuk dat uit Nederland komt, door Nederlanders is opgesteld, door een Nederlander moet worden ingevuld, over het Nederlandsche consulaat moet verzonden worden, waar dus geen enkel Nederlandsch-oakunddge hoeft zijn neus ia, te stekenen 't is enkel Fransch! Aldus die kalme Nederlander. Het beviel ons dat die man uit zijn „hum" was. Hij voelt nu aan den lijve zelf wal het is als door eigen overheidsmenschen de eigen taal wordt genegeerd. j Er zijn hier anders wel enkele Nederlan ders die al te brutaal zich aan den kant der franskiljons stellen en voor wie hot noodig is soms een lesje te krijgen. Bedoelde „attestatie de vita" is misschien met het oog daarop gestuurd, bomoeopatlue of genezing van de kwaal. EEN NIEUW KAMERLID. Door het bedanken van den heer Mr. C, Visser van IJzendoorn is tot lid der Twee de Kamer benoemd verklaard de heer L. de Groot (V. B.) DE KWESTIE IN DE 1IAAGSCHE BURGERWACHT. Naar de Tel. verneemt is te 's-Hage da oprichting van een nieuwie nationale burger wacht in voorbereiding, zulks naar aanlei ding van de bekende kwestie, tusschen den commandant van de Haagsche ^burgerwacht, den heer H. B. W. van liieoking Golenbran- der en een deel der leden, die aanhangers zijn van het „Comité tot handhaving van bet Oranjegezag". In een gehouden bestuursvergadering iet burgerwacht is besloten de leden van voor noemd comité als lid van het korps te royoeren. j Dit besluit werd genomen, naar aanlei ding van het stellen van een ultimatum aar den commandant. DE AMSTERDAMSCHE RAAD VAN ARBEID. Vermindering van het getal commissarissen.' Naar de Raad van Arbeid te Amsterdam mededeelt, was in baar op 14 dezer ge houden vergadering o. m. aan de orde do beslissing over het al dan niet benoemen van commissarissen voor hei iaar 1924. Het bestuur had voorgesteld wedier tot benoeming van commissarissen over te gaan, doch hun aantal terug te brengen van 40 tot 30. De noodzakelijkheid van het hebben van commissarissen in de Zaanstreek was niet gebleken. ln verband met de vermindering van het aantal commissarissen werd voorgesteld ter bevordering van geregelde inlevering der rentekaarten een twintigtal ower de stad verspreide zittingslokalen in te richten, welke voor de administratieve verlichting van arbeid geeft en voor de verzekerden van groot belang is. Na uitvoerige discussie werd het bestuurs voorstel aangenomen. Een der leden had schriftelijk vragen in gediend betreffende bet verkenen van toe lagen op grond van art. 122 der Invalidi teitswet aan drankbestrijdersorganisaties. Waar genoemd artikel bepaalt, dat in het belang van de Invaliditeitswet door de Rijksverzekeringsbank toelagen kunnen worden verleend aan .inrichtingen of ver- eenigingen tot verpleging van zieken ol herstellenden of op andere wijze in het belang der volksgezondheid werkzaam"» bepleitte bedoeld lid een nauwkeurig vrageU bij toekenning van invaliditeitsrente, in hoeverre drankmisbruik als oorzaak van in validiteit is aan te merken, ten einde na voldoende ervaring te kunnen beoordeelen, ol er aanleiding bestaat tot verleening van tjpelagen aan drankbestrijdersorganisaties en consultatie-bureaux voor alcoholisme. In verband met de omstandigheid, dat deze kwiestie voor alle Raden van Arbeid van belang is, werd besloten haar bij de Vereeniging van Raden van Arbeid aan hangig te maken. Waar vermindering der rijksbijdrage aan het iavaliditqitsfonds ge durende een aantal jaren wordt overwogen, waardoor de mogelijkheid van toepassing van art. 122 voorshands zeer verminderd zou worden, werd medje besloten bij de Vereeniging van Raden van Arbeid op spoedbehandeling van deze aangelegenheid aan te dringen. VAN HET HOF. De Koningin-Moeder en Prinses Juliana! hebben Zaterdagavond in het Theater Ver-j kade de vertooning van „Het Kind van Staat" door het gezelschap „De Haghe Spe lers" bijgewoond. HET SCHOENWETJE. Zaterdag is afgekondigd dc wet van 2Sl dezer tot wijziging der wet van 5 Mei 1923» tot tijdelijke beperking van 'den invoer vanj schoenwerk. 53. „Heeft u al een bedrag bepaald?" lk was van plan tot acht of tienduizend Irancs te gaan".... „Dat is niet te veel.... Wetenschapoelij- le boeken zijn over het algemeen zeer duur.... Dokter Richard heeft u misschien reeds gezegd, dat ik alles uitsluitend a con tant doe?".... „Ja, dat is in orde." „Heeft u misschien een lijst van bijzon dere werken meegebracht? „Neen, maar die kan ik u zoo voor de uist wel epnoemen". Dokter ihomnson gaf een lange lijst boe- •cen op, waarvan het te vervelend zou zijn, ie titels op te sommen. „Wilt u hierbij nog een volledige verza meling voegen van cie „Gazette des Hopi- taux?" vroeg hij ,,en al de werken, Helst zoo volledig mogelijk, die over bloedarmoe de gesohrevcn zijn" Atttoon Fauvel spitste de ooren. „Bloedarmoede?" herhaalde hij. „Een tegenwoordig veel voorkomende dekte..,. Een dokter, die daarin specialist zou zijn, zou opgang maken „Ik boon. dat ie voorspelling bewaarheid wordt".... antwoordde Jacques glim lachend. „Komt mijnheer misschien naar Parijs om zich al; specialist hierin te vestigen?" „Juist." ,JDan wensch ik u geluk, dokter! Dan zal 't u niet aan geld ontbreken! U zult een enorm aantal patiënten krijgen. Ik ben van plan, u zelf ook een patiënt te sturen, in wien ik zeer veel belang stel.' „Waariijk?" „Ja, mijn neef.... De zoon van mijn zuster. Hij studeert op het Seminarie, maar heeft zich overwerkt." „Ik wil al 't mogelijke doen om hem weer gauw op de been te helpen." „Heeft u mij nog iets op te geven?" „Voor 't oogenblik niets meer, geloof ik.". „Mag ik dan even een paai berekeningen maken, dan kan ik u op een paar honderd francs na, zeggen, op hoeveel u de biblio theek zal komen." „Ga uw gang." XLVII. Antoon Fauvel begon eenige cijfers op een blad papier te krabbelen, terwijl hij onderwijl eenige katalogen raadpleegde. Jacques liet zijn blik eens over de tafel gaan en met een uitdrukking van verbazing bleef zijn blik gevestigd op een oud boek, dat in een ouen band gebonden, op den rug met vergulde letters den titel droeg: „Gedenkschriften van graaf de Roche- fort." „Zoo, zoo!Dat is de titel van een boek, die uit de Nationale Bibliotheek is gestolen," dacht Jacques. „Dan ben ik mis schien bij den heler te lande gekomen.... Zou het „Roode Testament hier ook zijn?.. Dat zou een pracht kans wezen't Zou mogelijk kunnen zijn...." Dokter Thompson had het boek in de hand genomen. Hij doorLladerde het. „Toch geen zegels!.... En er behooren toch zegels van de bibliotheek in te staan. Fauvel, die een en al aandacht voor zijn werk was, lette niet op zijn bezoeker. Jacques ging voort met doorbladeren, in de hoop een of ander spoor van zegels te vinden. Hij was van meening, dat men door middel van zuur de stempels had laten verdwijnen. Zijn aandacht viel op een blad, waarvan het papier in een der hoeken eenigszins afwijkend was. Het scheen op die plaats dunner, dan op de andere deelen der bladzijde. Hij wreef het papier tusschen de vingers en het werd vlokachtig. „Hier is een stempel uitgewischt," dacht hij. „Als het vloeit, is het een bewijs dat het bewerkt is." Hij maakte een iio van de bladzijde voch tig en.... het papier vloeide. „Daar is een stempel weggemaakt. Dat boek komt uit de Nationale Bibliotheek, fk ben hier bij den man, die het gestolen heeft, „Jazoowat tenminste. Ik geloof wel, dus ook het „Roode Testament." dat we nog zaken zullen kunnen doen." Hij legde het boek weer op de tafel en „Dat zou me veel plezier doen. Ik heb stond op om de boeken oo de planken eens graag, dat mijn boeken in goede handen te gaan bekijken. komen." Juist was Antoon Fauvel met zijn werk „U let zeker nauwkeurig op de verkoo- klaar. pingen?" „Het zal wat duurder zijn, dokter, dan u „U kunt mij altijd op verkoopingen vin- dacht." den. Onlangs nog heb ik een boekdeeltje „Hoeveel?" gekocht, dat letterlijk zijn gewicht aan goud „Het zijn ongeveer twee duizend boeken, waard is".... waaronder zes zeldzajne. Het zal u op de „Wat voor boek is dat?" ronde som komen van 11.000 francs." „De „Gedenkschriften van graaf de Ro- ,Goed. Wanneer kan ik die boeken krij- chefort".... Er bestaan misschien maar :(»en?.... Vandaag?. twee exemplaren in Europa" .Het^ zal moeilijk gaan, vóór morgen- „Zoo!.... Dat is een prachtige vondst, avond." Maar kende degene, die u 't boek verkocht „Nu goed dan, maar niet later." 1 dan de waarde niet van?" Jacques keek eens rond. „Absoluut nietIk kreeg bet in een „Mijnheer Fauvel, u heeft hier een merk- £r°otcn koop waardige verzameling, die zeer veel geld „Dan moogt ge van geluk spreken" waard moet zijn." „Op 't oogenblik ben ik aan 't onderhaa- „Ja, mijnheer", antwoordde Fauvel. „Dat delen over den aankoop van een bibliotheek heeft mij een schat van geld gekost. Toch uit de provincie. Zeven achtste ervan is zijn er niet veel rijke boekliefhebbers, waardeloos, maar bij de rest zijn een paar slechts eenige vreemdelingen. Ik heb merk- zeer zeldzame werken waardige boeken." Ja, twee boeken. „Het leven van pater „Dat heb ik gezien, want ik heb er nog- Joseph en het „Roode Testament. Gedenk- al wat verstand van. Het zal u wel veel schrilen van den heer de Laffémas". moeite kosten zulk een kostbare verzame- „De oude schurk heeft ze in handen," ling bijeen te krijgen." dacht Jacques. ,^lij zoekt verzinsels om alle „Ja, zeer veel moeite.... Ik heb soms wantrouwen te voorkomen. Ik moet dat lange reizen er voor moeten doen. Is mijn- „Roode Testament" hebben." heer ook boekenliefhebber?" J En met luider stemme voegde hij er bij: „Zulke buitengewone kansen krijgen alJ leen maar kenners, zooals gij. Als u dié twee boeken heeft, wil ik ze u misschien alkoopen." „Dat spijt mij, mijnheer. Ik denk dat hef niet meer gaan zal. Ik heb ze al zoo goed als zeker verkocht" „Aan wien?" „Aan een Engelschman." „Dat is jammer. Misschien zou ik ze duurJ der betaald hebben, dan die Engelschman.'; „Och! Om een nieuwen klant te gerieven; wil ik probeeren, den koop af te breken, al| zal dat misschien met enkele onaangenaam-; heden gepaard gaan.... Maar 't zal moeten afhangen van den prijs, dien gij *3' beste-j den" „Hoeveel zal 't moeten zijn?" „Dat kan ik pas over een paar dagen zeggen, als ik zelf beier ben ingelicht." „Goed. Maar denk er om, dat ge uw woord houdt en het boek niet aan dien En gelschman verkoopt." „Daarover behoeft u zich niet bezorgd te maken." „Ik reken er op, dat u mij morgen de be stelde boeken bezorgt en tevens de qui- tantie." „In orde mijnheer, ik zal er voor zorgen.™ Juist werd er aan de deur geklopt. Het was de werkvrouw, die het eten voor Fau vel kwam brengen. (Wordt vervolgdJ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6