I' SPAARNEBANK Derde Blad 31 December 1923 UIT DEN OMTREK. SPAARBANKRENTE 4 pCt. CASTRICUM. JtiEILO. Verleent BANKGARANTIE ten behoeve van rekeninghouders, die wenschen te be schikken over hun tegoed bij den Post- girodienst. KROMMLN1E Alleen bij goeie voeding behoudt lichaa n he weerstand# vermogen Eet daarom slechts FrtAMXEM's Molkbréod „PRONSTEE" MODELMELK KARNEMELK YOGHURT BEVERWIJK. MEDEMBLIK. HOORN. VELSEROORD. I Raadsvergadering. Vrijdag vergaderde de raad dezer gemeente te 10 uur. Tegenwoordig alle leden, met uitzondering van Wethouder Spaansen, die door ziekte verhinderd was. Na. opening worden de notulen der ver gadering van 22 November, na eenige dis cussie tusschen den heer. Schipper en den voorzitter, goedgekeurd. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen, terwijl een verzoek van W. J. Lucas om rehabilitatie betreffen de het vervolgen door den strafrechter we gens hel door zijn zoon betrekken van~elec- triciteit buiten den meter om, ter kennis neming zal worden gezonden aan de com- ''missie voor de Bedrijven. Een verzoek van het Bestuur van de provinciale vereeniging hel Witte Kruis om subsidie voor de door haar in stand gehouden ontsmettingsdiensten wordt op voorstel van B. en W. afgewezen. I Een schrijven van Ged, Staten omtrent het bijdragen in de kosten van de verbete ring van den Bakkummerweg, waarop te zijner tijd door dat college zal worden te ruggekomen, wordt voor kennisgeving aan genomen. i Het verzoek van G Zonneveld om een crediet inzake de Landarbeiderswet wordt op voorstel van den heer Zandbergen aan gehouden, ten einde belanghebbende te hooren. Een voorstel van B. en W., nadat de com missie vóór de bedrijven is gehoord, tot het vcrlecnen van een crediet van 1500 voor het plaatsen van een tweede exhouster in de gasfabriek wordt zonder discussie aan genomen. De in de voritfe vergadering vastgestelde verordening tot het heffen van reinigings- geld wordt, daar Ged. Staten bezwaar ma ken de verordening, zooals zij is vastgesteld, ter goedkeuring door te zenden, ingetrok ken. Op het verzoek van W. Verkerk te Bak- kum tot het oprichten van een openbare Fröbelschool te Br.kkum, wordt afwijzend beslist en besloten, indien een vereeniging wordt opgericht en een aanvrage doet om subsidie deze. in verhouding tot de subsidie, die verleend wordt aan de bestaande be waarschool, te subsidieeren. Op voorstel van B. en W. wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming besloten een crediet aan het dagelijksch bestuur te verkenen van 3000 hoogstens, ten einde met medewerking van het provinciaal be stuur werkloozen te werk te stellen op het provinciaal landgoed onder deze gemeente. De heer Schipper meent dat er stagnatie heeft plaats gehad met het te werk stellen der werkloozen, zoodat nog weinig aan de mt—schen is kunnen worden uitgekeerd, en steil voor, waar die raenschen het hard noodió hebben, eenmaal het weekloon extra uit te keeren. De voorzitter had een zelfde voorstel in dien geest wil'cn doen, omdat deze week niet is krncn gewerkt worden door den sneeuwval, terwijl bovendien de Kerstdagen er t""chn gekomen zijn. Hij heeft c-hter daarover nog niet met de wethouders kunnen spreken. Verleden jaar is door de gemeente ook een week het loon uitgrkc - toen door het ongunstige weer niet is k r~.cn gewerkt worden. Na eer.'ge discussie wordt een voorstel van den heer kouter aangenomen, waarbij B. c\V. w r:Ien gemachtigd eenc uitkee- ring tc doe~. ook al is niet gewerkt, indien -Ie crestandi'"' eden daartoe aanleiding ge ven. F'erna dr- !t de voorzitter mede, dat van f1c hccrcn De Vries e.a, een voorstel is in gekomen om het loon bij werkverschaffing dus:1 nig te -egelcn dat een minimum uur loon wordt betaald van 35 cent, terwijl dit naar lang de grootte van het gezin worde bcp dd op 37, 39, 40, 41, 42 en 43 cent. De voorzitter zegt. dat dit stuk nog niet door B. en W. is behandeld en stelt dus voor, dit .-an tc houden tot de volgende verg lering. Hiertegen verzet zich de heer 7an' -gen en meent, dat dit voorstel wel direct kan worden bch-rdeld. Hiertoe wordt beskten. De heer de Vries meent, dat bij de bepaling van het loon het billijk is te achten, dat daar steun wordt verleend, waar dit het meest noodig is, vandaar dit voor stel, De heer Hommer beveelt het voorstel van den heer de Vries warm aan. We moeten niet vergeten, dat we ook een plicht van naastenliefde hebben te vervullen. De heer Schipper is het ten deele eens mei het voorstel van den heer de Vries, doch indien het uitdiepen van de Schulp- vaarl wordt ter hand genomen, gaat deze regeling toch niet op. De heer Zandbergen meent, dat het voor stel niet goed wordt begrepen. Het voorstel geldt niet voor de werkverschaffing in de duinen, omdat da-r de loonbep ling is vast gesteld door de Provincie, doch is bedoeld voor de andere personen, die door de ge meente, waar ook, te werk worden gesteld. De heer Hellinga meent, dat niet moet worden overgegaan tot bepaling van een uurloon, maar van een dagloon en wel van 3.-. De heer de Vries meent, dat de heer Hel linga de zr-.k te donker in ziet en herhaalt nog eens dat de werkverschaffing bedoeld is ais stemrcgeling. De voorzitter zegt, dat hij zich niet kan uitr-reken, omdat de zaak nog niet door B. en W. is besproken, zoodat hij er zich niet voor of tegen kan verklaren. Bovendien is de z-ak niet van zoo'n groote haast en spr. stelt voor, tot stemming over te gaan. De heer Schipper wil zi'n stem tegen mo- tivccren cn zegt, dat hij niet mede wil wer ken aan het bepalen van een loon bij het uitdiepen van dc Schulpvaart. welk werk economisch is door het minimum-loon te bcp-len op 15.75. Hij zou het beter vin den, indien het loon werd bepaald op IS. De heer Hellinga verklaart zich voor uit- i stel van dit voorstel. j De heer Hcmmcr zegt, dat het voorstel beoogt, tegemoet te komen aan de groote gezinnen. Het voorstcl-HcUinga tot uitstel van be handeling wordt hierna verworpen en op voorstel van den voorzitter besloten het voorstel de Vries te behandelen bij het voorstel tot uitJirping van de Schulpvaart. Het voorstel tot uitdieping der vaart wordt aan de orde gesteld aan het einde der genda. Op het verzoek van de Pluimvee- en Ko- Pijncn.fokverccniging C-stricum, om het be- schi' Baar stellen van een wissclbeker voor de door deze vereeniging te houden ten toonstelling in de maand Februari a.s, wordt op voorstel van den heer 7andbergen in hrnden ven B. en W. gesteld tot afdoening. In de vac ture van lid der schoolcommis sie wordt met 91 stem benoemd de heer Dijkhuizen. Een stem was uitgebracht op den beer Westerman. Tot vasten werkman aan de wegen wordt benoemd de heer F. Bont en enkele pen- siocnsgrondsl",,5en vastgesteld. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. om dit jaar den vacantie-toeslag niet uit te betalen over het jaar 1923. B, en W. mccnen, dat in deze mindere gunstige tijden voor de ingezetenen deze tocsk g niet moet worden uitgekeerd. De heer Schipper vindt dc motivcering van den voorzitter niet g.elukkig en meent Voorts, dat niet, dan in het allernoodzake lijkst geval tot intrekking van eenmaal ver leende toeslagen of loonsbepalingen mag worden besloten. Enkel om het pleiziertjc van te bezuinigen mag geen geld van het personeel worden afgenomen. De heer Zandbergen zegt, dat de geschie denis van de zaak deze is: het vorige jaar is besloten in afwijking van het voorstel van de commissie voor georganiseerd overleg, om een beslissing omtrent deze zaak te nemen in deze maand en eerst den toestand van 1923 af te wachten. Hij wijst in dit verband op den financieelen toestand der gemeente, welke verkregen is door het hef fen van hooge belastingen. Daarom zal hij voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Hellinga beroept zich er op, dat in de week voor Kerstmis de toeslag had behooren te worden uitgekeerd, zoodat de beslissing te laat wordt genomen en der halve dc toeslag behoort te zijn uitgekeerd. De voorzitter zegt, dat in afwijking van het werkliedenreglement de raad het vorige jaar dit besluit heeft genomen en dat dit besluit geheel overeenkomstig de bestaande bepalingen is genomen. (Wordt vervolgd.) Raadsvergadering. In de vergadering van den Raad dezer gemeente c*p 27 Dec. 's na middags half twee uur waren tegenwoordig met de voorzitter en de secretaris al de leden. De notulen van de vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is van Ged. Staten de goedkeu ring van het besluit betreffende de leening, groot 1500 voor dc voortzelling van bet elecLrisch Bedrijf. Ingeschreven was door 15 inschrijvers, ter wijl het werk gegund is aan P. A. Holte, al hier. De heer V. d. Vall merkt hierbij op dat hij gezien heeft dat o.a. ook was Ingeschreven door den heer C. Opdam. Deze inschrijver is nauw verwant met het raadslid, den heer J. Opdam, spr. wenscht hier een ernstige waar schuwing ie doen, aangezien door de ge meentewet verboden is dat leden van den raad inschrijven of betrokken zijn bij ge meentewerken. De voorzitter zal hiermede rekening hou den in het vervolg. Mededeeling wordt vervolgens gedaan van het proces verbaal van kasopname bij de ge meente-ontvanger. In kas werd bevonden 16218.87. Boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van proces-verbaal van kasopname bij het elec- tricitcitsbedrijf. In kas werd bevonden 1360.02. Ook hier waren boeken enz. goed in orde. De voorzitter doet ten 3e een voorstel om le komen tot een stenografisch verslag van dc vergaderingen van den raad. Spr. zegt dat de secretaris in onderhandeling is gekomen met den heer Brudorf uit Alkmaar en vertrouwen de op de toestemming van den raad wordt reeds heden het eerste stenografisch verslag gemaakt van deze vergadering. De voorzitter zegt dat het gewone verslag ook duur uil- komt, gezieu den tijd die er aan besleed moet worden. Wanneer het vers'ag gemaakt is, dan komt binnen 2 maal 24 uur het verslag ter correctie op het secretarie en het ligt daii ge durende 3 dagen ter visie voor de leden. Dan wordt het weer opgezonden en elk der heeren krijgt een verslag thuis. Zooals het nu gaat komen enkele heeren bet verslag op het se cretarie nazien, terwijl andere wegblijven. Men kan het dan altijd nazien, ook na eenige jaren, want het kan bewaard worden. De prijs is 12-50 per vergadering, hiervoor ont vangt de gemeente 20 exemplaren. B. en W. stellen den Raad voor op het voorstel in te gaan cn een conlracht met den slenograaf aan te gaan. Do heer Sengers stelt voor deze vergadering als proef te beschouwen om daarna een definitief besluit tc nemen. De heer Vrijburg vraagt of het niet moge lijk is, dat na de correctie een afschrift aan de leden van de raad worden thuis gestuurd. De voorzitter zegt bij dat rondbrengen 't misschien wel wat lang zal duren als een ex. bij al de leden moet circuieeren. De heer Vrijburg vraagt of voor het werk bij hel maken van de notulen aan de ambte raren betaling wordt gegeven, omdat de voor zitter zcide dal het nu ook duur is. De voorzitter zegt dat er niets bijzonders voor wordt betaald, doch het meerdere werk zou wel eens de aanstelling van een nieuwen ambtenaar ten gevolge kunnen hebben. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Voorstel tot het aangaan van een contract met het Provinciaal Water.eidingbedrijf voor het maken van een rege'ing bij het maken van walcrleidingswerken De heer .1. Vahl vraasrt om goed toezicht bij het breken in de wegen en dat de grond goed wordt aangestampt, opdat na het werk geen galen en kuilen in de wegen komen. Hel voorstel wordt daarna aangenomen. Hierna komt aan de orde de benoeming van 4 leden van het Burg. Armbestuur. Be noemd worden de heeren P. de Jager, M. J. de Kruijf, mevr. C. de Vette—Pcrsoons en mevr. Veldkamp. Op voorstel van B. en W. wordt de beloo- ning voor het geven van vervolgonderwijs be- paad, zooals vroeger door het rijk geregeld was. B. en W. zijn van nieening dat voor de toekomst het geven van cursussen doelmati ger is. De heer Vrijburg stelt voor, allereerst bij de belrokken onderwijzers advies in te win nen. Wordt door den voorzitter toegezegd. Thans komt aan de orde de kwestie van dc vuilnisbelt. De voorzitter zegt dtj-t «en terrein aangebo den was aan het einde van de Bultaan, doch na bezichtiging kwam men tot de overtuiging dat deze plaats wei wat duur wordt, want de weg is een landweg en zou dan geheel ver hard moeien worden. Een terreintje aan den Maivoortsdijk zal nu dienst doen voor hel Zuidelijk deel der gemeente, terwijl een hoekje van P. Frans in de Vierslaten voor hel vuil uit het noorde- ijk deel dienst zal doen. Aan de orde komt nu de aankoop van grond voor de doortrekking van de Tuindorp- piraat. Het resultaat van de vergadering der commissie is dat voorgesteld wordt van den heer Opdam le koopen een stuk grond voor 3.50 per M2 onder beding da. geen groo- lere breedte wordt genomen dan 7 M. en dal de heer Opdam ter weerszijden van den weg een hek zal plaatsen. De geheele kosten zou den komen op ongeveer 2000. De heer M Mu'der brengt hulde aan de leden van de commissie voor haar werk in deze en aan den heer Opdam omdat hij bij de onderhandelingen zoo goed heeft laten blijken, behalve zakenman, ook lid van den raad te zijn en le werken voor de belangen der gemeente. De heer v. 'I Veer zegt daarop dat indien Je heer Opdam eerder bij dc vroegre com missie voor dit bedrag had wil'cn afstaan, loen reeds een goed einde zou zijn bereikt. De heer Opdam heeft eieren voor zijn geld ge kozen. Het voorstel wordt daarna zonder boofde- ke stemming aangenomen. Een besluit tot het aangaan van een geld- leeiüng, groot 2000, wordt daarna geno men. Thans komt aan de orde de behandeling van de verharding van de Kapellaan. De voorzitter stelt voor volgens advies van de commissie te besluiten en een geldleening aan te gaan van ten hoogste 3000. Voorgesteld wordt dat het werk moet wor den in het openbaar aanbesteed en dat er slechts ongezetenen van Hei'oo aan mogen v.erken en dat het loon niet lager mag zijn dan door de federatie van werkgevers cn werknemers is bepaald. De heer Vahl vraagt waarom door de com missie een ander materiaal is voorgesteld dan door den deskundige. De deskundige stelde voor kalkpuin, terwijl de commissie grind voorstelt. De heer J. Vahl, als lid der commissie zegt, dat bij dooi en vriezen de voegen met grind verhard, zich veel beter houden dan die waar op kalkpuin is gebruikt. Deze worden pappe rig. De heer Gieles zegt te hebben gemeend Bouwverordening voor 't bouwen ecner j schuur, werden toegestaan. Bij punt 3: Voorstel tot vaststelling eener verordening regelende den persoonlijken dienstplicht bij de brandweer, vroeg de heer Ten Wilde of over deze verordening ook gesproken is met de Vrijw. Brandweer, die thans alles moet regelen. De voorzitter merkt op, dat 't hier slechts een administratieve wijziging betreft en dat de Vrijw. Brandweer dus niet geraadpleegd was. Goedgekeurd. B. en W. adviseerden bij punt 4, ecu adres van K. Wouda e.a. om verplaatsing van een plakzuil, 't schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Ofmann was het daar niet mede eens en ontlokte den voorzitter de belofte, dat B. en W. nog eens in overleg zullen tre den met Jo de Jong, den eigenaar der zui len, teneinde een betere plaats te vinden. Punt 5: Voorstel tot aankoop van een stuk grond van P. Wortel voor 1 goedgekeurd, eveneens punt 6: voorstel tot aankoop van f Directie Mr, Th. WESTERWOUDT. dat het eerste plan was dat B. en W. de ver harding in eigen beheer zouden doen en nu ziet spr. uit de stukken dat aanbesteding wordt voorgesteld. Spr. zegt dat het plan was onze werkloozen daar te werk te stellen. De heer Vahl zegt dat door het bepaalde dat enkel ingezetenen mogen werken dit vol doende ondervangen is. De heer Vahl stelt alsnog voor, het advies van den deskundige te volgen en kalkpuin aan te brengen. Het voorstel niet ondersteund zijnde, wordt teruggenomen. Het voorgestelde plan wordt daarna aan genomen. Een besluit tol liet aangaan van een geld leening ad f 3000," wordt goedgevonden. Voorgesteld wordt bet verbeteren van de bermen van den Rijksweg bij Nijenburg. De voorzitter stelt voor op advies van de commissie van bijstand om den grond om te spitten ko'ensintels tc gebruiken en daarover een beetje grind teneinde den grond poreuzer te maken. De heer Vahl zegt, deze verbetering goed le vinden, doch er komt een maar bij. Wij scheppen zegt spr. een precedent, de grond is van de Nijenburg en zoo zouden wij ver beteringen aanbrengen op grond van derden. Spr. zou liever den grond van N'ijenburg- k oo pen. De voorzitter zegt daar wel iets voor te ge voelen. De heer Giele zegt wat we doen moeten wanneer het rijk over eer.igen tijd weer aan het graven gaat. De heer J. Vahl zegt dat het Rijk daar recht of geen recht, grond heeft weggehaald, terwijl Nijenburg oaar niet is tegen opgeko men. Nijenburg heeft nu een draad met pa len geplaatst om woonwagens le weren. Spr. zou willen dat wanneer Nijenburg zonder pro test toelaat, dat grond wordt weggehaald, de Mij. Nijenburg weer zorgen moet dat de grond er weer opkomt, vooral nu die plaats- onbewoonbaar is gemaakt. Besloten wordt eerst te trachten den grond van Nijenburg over te nemen. De heer Opdam vraagt nu hoe 't gesteld is met de berm in het dorp vanaf de heer Haan Grolemans tot aan den Coulster. Besloten wordt het Rijk op dien toestand te wijzen. Ingekomen is een adres inzake verbetering van den Groenenweg van den hr. Zeeman c.a. Aan adressanten is geantwoord,, dat gezien de uitgaven voor andere wegen geen reden gevonden kan worden hier een grondige ver harding ter hand te nemen. Aan de commissie voor de wegen is voor gesteld dien weg te verbeteren. Dc heer Va'hl zou wel gruissintels willen gebruiken, doch dan zelf cn dit dan niet door Je menscben te laten doen. De heer v. 't Veer zegt zich dat te zullen herinneren bij de verbetering van den Boter- weg. Een supple'loire begrooting tot een bedrag van 6000 wordt goegekeurd. Ingekomen is een verzoek van Van der hinden om verlaging nchoo geld, nu hij tenge volge van de verlaging van hel spoor tc Heuöo in een ,agere k.as, cok in zijn sa.aris verlaagd is. Adressant vraagt tevens de mo gelijkheid zijn verschuldigd schoogeld per maand le mogen voldoen. De voorzitter zegt dat de aanslagen geba seerd zijn op de aans.agen in de rijksinxom- stenbe.asling van het vorige dienstjaar. Daar om kan nu geen verlaging toegestaan worden Ook het verzoek om het schoolgeld per maand te kunnen betalen, zegt spr. dat niet ingewilligd kan worden. Na eenige discussie wordt besloten aan den gemeente-onlvanger over te laten de ge.dcn [.er maand te ontvangen. De gemeenle-ont- j vanger is 'n welwillend man die dc mcitschen Ie.' wiile is. Ingekomen is een schrijven van dankbe- luigir.g voor de ver.ecnde subsidie aan Je vereeniging Lett. Tevens vraagt de vereeniging wederom een subsidie voor het vo gn de jaar en zoo mogelijk hooger dan 't vorige jaar. B. en VV. stellen voor aan de Lelt. weder dezelfde subsidie als het vorig jaar te vcr- leenen. De heer Vrijburg is voor bet verrenen van subsidie, doch spr. zou willen dat in 't ver- vo.g elk jaar door de voorzitters van die vcr- ecnig.ngeu welke een subsidie krijgen, een versmg wordt overgelegd betreffende de gel delijke toestand. Spr. heeft in de courant een verslag van een vereeniging gelezen welke f 200 subsidie had gekregen en bovendien nog n honderd gulden balig sa do had. Verschillende sprekers voeren over dit m- 'ervrerp nog het woord, waarbij de heer J- Vahl er op wijst, dat de tuinbouw bij de Lett, neer in hel hoekje wordt gedrongen, de land- bouw is hoofdzaak. Spr. zou meenen dal bei de afdeeiingen gelijk moeten behandeld wor- 'en. De voorzitter zegt met hel voorstel om deze zaak aan te houden ten einde eerst inzicht te krijg m over den toestand, mede tc kunnen gaan. Wórdt aldus bes'oten. (Wordt vervolgd). Gemeenteraadsvergadering. Afwezig met kennisgeving de heer G. Mooy. Voorzit ter burgemeester Klerk. Onder de ingekomen stukken was ook een adres van de Nat. Gehcelonthoudersvereeni- ging met 't verzoek om een gratis standplaats voor een tent op 't kermisterrein. Het adres werd gerenvoyeerd naar B. en W Punt 2: Verzoeken van G. Bongers en de Wed. K. Reyne om ontheffing van art. 38 der een stuk grond van dc vereenging voor werk verschaffing voor 1, Bij punt 7: Verzoek van t Bestuur der School met den Bijbel om 165 tot aankoop van 60 stoelen, welke gebruikt moeten wor den bij de ouderavonden, adviseerden B. en W. afwijzend. De heer Albers (C. H.) betoogde, dat t lezen der wetten een eigenaardige zaak is, zooals onlangs nog bleek, toen de Raad meende, dat Mevr. Ofman-Laan wel en de Voorz. dat ze niet als lid van den Raad moest toegelaten worden. B. en W. meenen, dat art* 20 der L. O. wet verbiedt gelden toe te staan voor aankoop der stoelen, spr. meende van niet, want waar de Minister de ouderavonden voor de Openb. School heeft voorgeschreven, spreekt het vanzelf dat deze er ook voor dc Bijz. School moeten zijn. Dat de minister die niet voorschreef is zeer be grijpelijk, omdat er geen Bijz, School zonder oudercommissie is. Bovendien vond spr. het bedrag gering. Thans moeten geregeld stoelen gehuurd wor den en de huur en 't transport kost heel wat, welk bedrag het onderwijs drukt De voorz. las in de wet, dat de Raad niet bevoegd is het geld toe te staan en boven dien heeft een Kon. Besluit voorgeschreven deze bijeenkomsten ia een schoollokaal le houden, zoodat stoelen overbodig zijn. De heer Albers zag gaarne de voorschrif ten door den Voorz. genoemd, want spr. kon zich niet indenken, dat de Minister die ver gaderingen in de school laat houden, Hoe kunnen groote menscben plaatsnemen in kinderbanken? Spr. drong, met 't oog op de gelijkstelling, er nogmaals op aan 't luttele bedrag te voteeren. Voorz. meende dat de gelijkstelling, wat de ouderavonden betreft, er voor de openb. en bijz. scholen niet is cn handhaaft zijn standpunt. Weth. Baars betoogde, dat in 't College van B. en W. uitvoerig over 't punt ouder avonden is gesproken en ook is overwogen, wat in andere gemeenten geschiedt. B. en W. waren tot de overtuiging gekomen, dat ook in andere gemeenten de ouders in de banken plaats moeten nemen, zulks moet dan ook hier maar geschieden. De heer Albers betreurde 't dat andere raadsleden zwegen, gaarne vernam hij 't oordeeld zijner medeleden. Bij de stemming bleek dat alleen de heer Albers voor aankoop wos en dus werd 't prae-advies van B. en W. goedgekeurd. Punt 8 voorstel tot gasprijsbepaling voor industrieën en tot aanvulling der verordening op exploitatie der gasfabriek, goedge keurd, zoodat voortaan een industrieel 28000 M3 gas krijgt A 10 cent en 't meerdere 6 cent per M3. Punt. 9. De Raad besloot onlangs, dat de contrubutie der vakvereeniging van 't be lastbaar inkomen afgetrokken mag worden. Ged. Staten keurden dat besluit niet goed, als zijnde overbodig; de Minister staat zulks in iedere gemeente toe. B. en W. stellen derhalve voor de gemaakte verordening weer in te trekken. Den heer Ofmann was bekend dat de Min. het toestond, maar omdat het hier niet ge beurde, had spr. meegewerkt, ecne veror dening in 't leven te roepen, teneinde van dc mogelijkheid eene noodzakelijkheid te maken. Spr. zal nu afwachten of 't werkelijk ook geschiedt De voorz. antwoordde, dat de Schattings commissie reeds in dien geest werkzaam is. Goedgekeurd. Bij punt 10 bleek, dat Ged. St. niet goed keurden, dat voor de gasfabriek eene lee ning gesloten werd, tegen ten hoogste 6J4 pet.; dat moest 6 pet. zijn. De Voorz. kon zich met 't voorstel van Ged. Staten niet vereenigen en wilde ant woorden, dat we eene leening wenschten te sluiten tegen ten hoogste 7 pet., omdat do discontorente thans 6Vt pet. is. De heeren Van Vliet en Ten Wolde, wilden een en ander gaarne aan 't beleid van B. en W overlaten, terwijl de heer Albers er veel voor voelde de leening op te dragen aan Ged. Staten tegen ten hoogste 6 pet. (Ge lach.) In handen gesteld van B. en W. Thans was men gekomen aan het kardinale punt: Rapport der Commissie voor herziening der salarissen en 't werklicdenreglement. De voorz. bracht in 't midden, dat verschil lende adressen ingekomen waren en dus stel de hij voor, de zaak aan te houden en eene volgende maal te behandelen in overleg met de commissie der georganiseerden. Dc heer Van Vliet, lid van de bcgrootings- seerden overlegden buiten de begrotings commissie, had met leedwezen vernomen, dat B. en W. en de commissie der georgani- commissie om. In de vorige raadszitting was een commissie, bestaande uit de heeren Al bers, Ipman en Ten Wolde, benoemd om de zaak opnieuw onder de oogen te zien. Twee wegen konden we nu inslaan óf geen rekening houden met de adressen en dus de zen avond afwerken, óf er wel rekening mee houden en dus de zaak uitstellen. Spr. voelde veel voor 't laatste, omdat we gewichtige besluiten moeten nciren en dus van alle zij den inrfelicht moeten zijn. Zulks is nu niet 't geval, want 't was spr. onmogelijk de too laat ontvangen uitgebreide dossiers te bestu- dceren. De heer Albers bracht in 't midden, dat de Commissie van mecning was, dat met speod gehandeld moest worden daarom was er vr-gaderd, soms tot middernacht. Vreemd klonk 't nu spr. in de ooren, van de Bestuurs tafel te moeten hooren een voorstel tot ver daging. Als spr. het goed begreep, moeten de nieuwe bepalingen 1 Jan. a.s. in werking treden en dus is er spoed noodig. Bovendien zijn de georganiseerden geboord en komt 't spr. albszins gewenscht voor, dezen avond te beslissen. Een ander lid der Commissie, de beer Ten Wolde nam hetzelfde standpunt in. De heer Van Vliet wenschte overleg der Commissie met B. en W. en de organisaties; dus buiten den Raad om. Bij stemming bleek, dat 5 leden voor aan houden waren en 5 er tegen. De Voorz. was voor aanhouden, omdat men tot ''een overeenstemming was gekomen. De Commissie moest zich uitspreken of 't regle ment cn de salarissen herzien moesten wor den, doch zij ging verder, door ook 't pen sioen te behandelen. Welke gronden daar voor de Commissie had, is spr. onbekend, maar een dergelijk optreden geeft nieuwe ge zichtspunten en dus valt de beslissing moei lijker. De heer Van Vliet verweet B. en W. dat 't College overleg pleegde met de organisaties, maar B. en W. achtten zulks met 't in elkaar zetten der begrooting noodzakelijk. Thans moesten B. en W. ondervinden, dat ze door de Commissie gepasseerd zijn. Wel bepaalde spr., dat we op 't eind van 't jaar zouden ver gaderen teneinde deze zaak te bespreken, maar de heer Albers kan niet bewijzen dat er op spoed is aangedrongen, 't Stsken der stemmen geeft eenige moeilijkheid, welke spr. volgender wijze oplossen wilde. Thans algemeene beschouwingen houden en dan ae zaak afhandelen in een volgende vergadering. Weth. Baars meende, dat de financiëele toestand der gemeente niet van dien aard was, dat we nu over moeten gaan tot ver slechtering van 't salaris. Mocht de meer derheid echter zulks willen, dan bestond er geen bezwaar, zulks met terugwerkende kracht te doen, bij verhoogingen geschiedt zulks ook. Daarom wilde spr. niet overhaast te werk gaan en uitstellen. Toch wilde spr. zijn stem nog reservoeren en mocht uit de verdere debatten blijken, dat een oogenblik- kelijke behandeling de voorkeur verdiende, dan zou spr. meewerken. De heer Ten Wolde las notulen uit eene raadsvergadering van Nov. '22 voor en kon zich in verband daarmee de houding van den Voorz. niet verklaren, aangezien bovendien de ingekomen adressen geen nieuwe ge zichtspunten openden, wilde spr. afwerken. De heer Albers verzette zich tegen de uit spraak van den Voorz. dat de Commissie te ver gegaan was en meende bovendien, dat B, en W. niet gekend behoefden te worden door de Commissie; zulks geschiedt meer. Na lange discussies tusschen den Voorz. en de hee-en Ten Wolde en Albers werd cp voorstel van laatstgenoemde, de vergadering geschorst. Na heropening werd besloten, de zaak uit te stellen tot een volgende vergadering. Bij punt 12 werden van eene geldleening, aangegaan voor 't bouwen van de houten noodwoningen in de Veusch, de volgende obligaties uitgeloot; nr. 2, 5, 28, 86 en 144. Benoemd werden tot leden der commissie van 't raadsverslag, de heeren: Baars, Mole naar, Ofman tot leden der Commissie van Bij stand; voor de gasfabriek de heeren Mo lenaar en Schut, tot lid van 't BurgeL Arm bestuur den heer J. Bas, tot lid der Com missie van Toezicht op 't L. O. dén heer Bruining, tot leden van advies voor de Werkloosheidsverzekering de heeren S. F, Blijboom en W. Baars en tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar dc aandeelhoudersvergadering van de N.V. Elec- trische Stroomverkoopmaatsch. Zaanland, dc heer J. L. Labberté en W. M. van Vliet Bij de benoeming van een lid voor 't Bur- gelijk Armbestuur stemden verschillende le den builen de voordracht. De Voorz. noemde die stemmen ongeldig. De heeren Ofman en Albers konden zich daarmee niet vereenigen en wenschten nadere toelichting. De verga- derin werd even geschorst, een reglement op gezocht en dit stelde B. en W. in 't gelijk; buiten de voordracht uitgebrachte stemmen waren ongeldig. Hierna sluiting. MONNIKENDAM. Gemeenteraad, De Raad dezer gemeente kwam op Vrijdag 21 December j.l. bijeen. Aanwezig alle leden. De secretaris leest de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goed gekeurd. Mededeelingen. Ged. Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit tot het aangaan van een tijdelij ke leening ad 18000. Vloekverbod. Verdaagd is de goedkeuring door Gedl Staten van de verordening op het beheer van het gas- en electriciteitsbedrijf en den visch- afslag. De heer Paans te Zeist zal een oven vcor de gasfabriek leveren voor 11700. Ingekomen stukken. Schrijven van C. J. Groenewoud cj. waar in gevraagd wordt om verbetering van den toegang tot de Gouwzee. Voorzitter deelt me de, dat een nader beter geargumenteerd adres zal worden ingezonden. Voor kennisgeving aangenomen. Bericht van Ged. Staten om wijziging i de beheersverordening op hef gas- en elec triciteitsbedrijf en den vischafslag. Voorz. deelt mede, dat dit schrijven het opmaken der boeken betreft. Het nazien der boeken moet geschieden door den voorzitter van de betreffende commissie niet een lid der commissie tenzij met goedkeuring van den voorzitter der ccmmissiel B. en W. stellen voor, de verordening al dus te wijzigen. Aldus besloten. Verzoek van den gemeente-ontvanger om andere zituren n.l. Woensdag, Donderdag en Zaterdag van 101 uur en Zaterdagmiddag van 25 uur om practische redenen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vaststelling verordening op den vischaf slag. Het uitsluitend recht van het afslaan van visch in deze gemeente berust bij den gem. Vischafslag. Onderhandsche verkoop is toe gestaan, mits aangifte aan het kantoor wordt gedaan. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Wijziging algem. Politieverordening en motor- en rijwiel verordening. Betreft kleine administratieve wijziging. Vervanging van het bovengrondsch elec- trisch net door een ondergrondsch. Z. h. st. aangenomen. 3. B. en W. stellen voor ten behoeve van het veranderen van het electrische net een geldleening aan te gaan van f 35.000, rente hoogstens 6 pCt. De kosten zijn f 44.000, doch het Reservefonds is f 7000, en de op brengst van het oude net schat men op f 2000. Voorzitter ik heb gedaan kunnen knige deze leening in 40 jaar te doen aflossen. De eerste aflossing moet geschieden 1 Januari 1925 of een jaar nadat het werk is voltooid. Aangenomen z. h. st. De raad heeft in dc vorige zittirg f 2050 gevoteerd voor het aanschaffen van sci.ool- meubclen voor de School met de Bijbel. Het HEEMSTEDE - TEL.EF. SpOCI VAM 3 iSlEN 2 - 5.30 UUR schoolbestuur deelde mede, dat f 1473 hict voldoende is. B. en W. stellen dus voor tot het aangaan van een geldleening ad. f 1473, rendeernd» hoogstens 6 pCt., aflosbaar in 14 jaar. Aangenomen z. h. st. Gasprijzen. B. en W. stellen voor voor gewoon licht en kookgas de eerste 10 M3 te bepalen op 20 ct., volgende 15 ct. per M3, en voor ver warming op 6 ct., met ingang van 1 Januari 1924. De gasprijs voor Industrie wordt op 10 ct per M3 bepaald. Electriciteitsprijs voor Industrie. Het voorstel van B, en W. luidt 03000 K.W. 12 cent 3001—5000 K.W. 10 ct. 5C0110000 K.W. 8 ct., daarboven 6 ct. per K.W., met ingang van 1 Jan. 1924, met uitzondering voor de Timmerfabriek Gelder, met deze nog een contract tot 1 Aug. loopt. Aangenomen. Gratificatie Politiediensten. Voorzitter met het oog op de correctheid waarmee het politie-personeel zijn diensten verrichtte, vooral tijdens de Zomerfeesten, stellen B. en W. voor den Rijksveldwachter alhier 75 te verleenen, den Gem. Ve.d- wachter 25, den Nachtwacht 15 en den Rijksveldwachter van Volendam en Broek, ieder 10. Aangenomen z.h.st. Benoeming Personeel v. d. Vischafslag. Bij de stemming voor Directeur v. d. Af slag, verkrijgt de heer C. J. Groenewoud H.z. 6 stemmen (één blanco). De heer J. N. Steur wordt met alg. stem men tot afslager benoemd. Benoeming lid van het Armbestuur. De voordracht luidt S.A. Sistermans (af tredend). J. de Jong. Benoemd de heer Sistermans met alg. st. Benoeming Lid van den PI.-Schoolcom missie. Voordracht Joh. G. Bloem (aftr.)J. B. Wiibbc. Benoemd de heer Bloem met alg. st. Rondvraag. De heer Oostcrbaan vraagt, of nu spoedig met de vernadering van het electr.'sch net wordt begonnen, in het belang v. d. werk loosheidsbestrijding 1 Voorzitter De voorbereidende maatrege- en zijn reeds getroffen. Met den meesten spoed nemen wij het werk ter hand. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter om half tien de vergadering met de beste wenschen voor het Nieuwe Jaar, voor de Raadsleden en de Gemeente Mon nikendam. PURMEREND. Personalia. Bij Kon. Besluit is herbe noemd tot Kantonrechter plaatsvervanger n het Kanton Purmerend de heer L. J. S. M. Brantjes. MAANDAG geen congregaties, maar om 7 uur Lof met Te Deum en predikatie we gens sluiting van het jaar 1923. DINSDAG feestdag van de Besnijdenis O. H. Jesus Christus, geen verplichting, maar krachtige aansporing tot mis hooren en Zondagviering, 10 uur Hoogmis, 6 uur Lof met rozenhoedje. WOENSDAG 7 uur congregatie voor de vrouwen. DONDERDAG van 6 tot 8 uur biecht- hooren, 7 uur Lof. VRIJDAG le Vrijdag der maand, half 7 H. Communie uitreiken, 7 uur gezongen H. Mis voor de leden van de Euch. Bond, 9 uur plechtige H. Mis wegens inwijding van de nieuwe school. ZATERDAG van 5 uur tot half 9 biecht» gelegenheid, 7 uur Rozenhoedje. ZONDAG a.s. eerste Zondag der maand. Onder de H.H. Misen collecte met open schaal voor de schulddelging. Personalia. Het betegelen van het voetpad langs de Schans en den Alkmaarsche- straatweg alkür is opgedragen aan den h.er H. de Reus te Velsen voor f 3525. Aanbesteding. De architect B. M. Hen- drix heeft namens de Orde der Eerw. Zus ters Franciscanessen van Heythuizen aanbe steed: het' bouwen van een boogere burger school roet gymnastieklokaal en kapel op een terrein aan de Reynier Vinkelcskade te Amsterdam. Laagste inschrijver dé heer J. Windt, alhier, voor 298.300. Mishandeling. Er is aangifte gedaan ter zake mishandeling. Proces verbaal. Proces verbaal is op gemaakt ter zake het rijden met motorrijtuig met verblindende belichting. Personalia. Mej. C. Demmendaal behaal de dezer dagen het diploma als typiste. H. Wijding. Door Z. D. H. Mgr. A. Die pen, Bisschop van den Bosch, werd de Ton suur toegediend aan Fr. Liberius, geboren ai hi er. Kerstfeest. Woensdag, 2den Kerstdag be. reidde de R. K. Volksbond, afd. Velseroord, den kinderen der leden een feestje in hel Patronaatsgebouw. Het comité, dat de voor bereiding ter hand nam, heeft zich op voor- bee'dige w(jze van haar taak gekweten. Een groote Kerstboom prijkte in de zaal, mooi versierd en.verlicht. De heer v. d. Aar, lid van het comité, sprak een welkomstwoord tot de kinderen en de ouders, die ook aanwerog waren, waar na hij een aardige en leerzame Kerstvertelling gaf. De kinderen werden rijkelijk onthaald en ook met cadeautjes verrast. Dat het in den smaak der kleinen viel, was wel te bemerken aan hun blijde gezichtjes. De kinderen zongen mooie Kerstliederen onder leiding van een der Eerw. Zusters, Mej. v. d. Aar Verraste de aanwezigen door mooien hang en muziek. Dit Kerstfeest mag weder als geslaagd be schouwd worden. Het comité komt een woord van htrlde toe voor do uitvoering van haar zware taak. Dierenmishandeling. De. politie alhier beeft tegen den voerman A. C. J. uit Bever wijk proces-verbaal opgemaakt wegens ren mishandeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9