GEMENGD NIEUWS lis- en Sneeuwberichten. Nieuw© Haariemscfie Courant TWEEDE BLAD. WOENSDAG 2 JANUARI 1524. Uit da Pers. Rondom de Kabinetscrisis. ELCK WAT WILS. DE STREMMING VAN F ET SCHEEPVAARTVERKEER. I. AMSTERDAM. In M VooWprM'"'SfSin 4» B,oek-Mo„„ik«„ n„- K0HTE BERICHTE». KANDEL m NIJVERHEID. KÖMST EH KENNIS. VEER TON PER DAG. Op vraag de floor de „Maasbode" gestelde hoe de „Standaard" er aan komt, dat elke dag, die de crissis duurt, vier ton aan den Staat kost, antwoordt de „Tijd Het antwoord lijkt ons nog al eenvou dig. „De Standaard" gaat uit van de ge dachte, dat het herstel van het financieel evenwicht evenveel dagen wordt achteruit- gesteld, als de crisis, die alle actie op dat gebied heeft stopgezet, duurt en die o.a, belastingen op thee en bier, tariefsverhoo- ging tegenhoudt. De kans, dat deze veron derstelling juist blijkt, is niet alleen groot, maar het gevaar bestaat, dat het uitstel, bij een optreden van een nieuw Kabinet, van langeren duur nog zijn zal. Een dergelijk nieuw Kabinet zal zijn planen nog moeten uitwerken en heeft te strijden tegen de met den dag in kracht toenemende mentaliteit in ambtenaarskringen, dat het er_ niet meer zoo op aankomt. Deelt men nu 't geraamd tekort van 140.000.000 door 365, dan zul len onze collega's zien, dat men van de f 400.000 per dag niet ver afblijft. DE DERDE POGING MISLUKT. Naar aanleiding van het verzoek der hee- ren Nolens, Rutgers en Schokking, aan de Koningin, om namens hun fracties in de Tweede Kamer, van de aan de rechterzijde gegeven opdracht te worden ontheven, schrijft de „Maasbode „Wij hebben ons dus vergist in onze ver- jftiderstelling, dat alvorens H. M. de Konin gin haar toevlucht nam tot den noodmaat regel der laatste collectieve opdracht tot Kabinetsformatie omtrent het gunstig effect van het ongewone middel binnenskamers eenige zekerheid moet hebben bestaan. In dien zin spraken we van een blijdè Kerst boodschap. Aldus heeft ook deze laatste poging ge faald. Nu rest weinig anders dan een aanblijven van het huidig Kabinet, al dan niet met enkele persoonswisselingen. Houdt het aan zijn program inzake Vlootwet en bezuini ging vast, dan lijkt ons een nieuw conflict onvermijdelijk en zou Kamerontbinding ten slotte nog de eenige oplossing kunnen bie- ien." „De Residentie-bode" vraagt zich af, wat er nu weer moet gebeuren. Het blad ehrijft: „We berichten reeds de opinie, die meer en meer veld wint en volgens welke er niets anders overblijft dan het aftredend kabinet te verzoeken, op de ontslagaan vrage terug te komen. Een.mooie oplossing is wel anders, maar.... De houding der A.-R., die een nieuw rechtsch kabinet onmogelijk maakte, heeft wel ernstige gevolgen!" Onder het opschrift „Wat nu?" wijdt „De Standaard" een beschouwing aan de mis lukking van de eerste poging, om een rechtsch kabinet te doen vormen. Het blad is van oordeel, dat voor de loo- pende periode een parlementair kabinet uitgesloten is. Het voert o.a. aan, dat, in dien inderdaad niets anders meer mogelijk is, het zitten blijven van het kabinet-Ruys als de eenige uitweg aangewezen kan wor den. De toestand, die daardoor zou ontstaan, zegt het blad, is toch zóó zonderling, dat men dien zich nauwelijks indenken kan. Een stel practisch onafzetbare ministers, die geen regeerkracht vertegenwoordigen. Hunne maatregelen kan men vrijelijk af stemmen. Gevolgen van politieken aard heeft,dit niet. Immers, ze kunnen wel hun ontslag aanbieden, maar dat is nog wat an ders dan heengaan. Vandaag lijdt de een een nederlaag, morgen de ander. Maar dat verandert in den toestand niets. Dan maar niets doen? Administreeren alleen en ver der duimen draaien? En is het kabinet-Ruys nog wel een kabinet? Of zijn er alleen 10 ministers? De vragen rijzen zonder tal. De „Standaard" vreest, dat het zitten blijven van het kabinet nederlaag op nederlaag ten gevolge zal hebben en dat de rechterzijde daarvoor voor goed uit elkaar zal worden geslagen. Een positief advies kan het blad niet geven en het eindigt met te zeggen: Elke andere opfossing stuit eveneens op groote bezwaren. Vooral als men let op den eisch om het financieel evenwicht te herstellen. Waarvoor toch minstens 51 leden gevonden moeten worden die dat willen. Terwijl ook de defensie van Indië om voorziening blijft roepen. Twee vraagstukken van buitengemeen groote nationale beteekenis. Zou nu eindelijk het besef dagen van het kwaad, dat men 26 October gebouwen heeft? Indien dat zoo ware, zou de toekomst althans iets lichter zijn dan ze nu is. Onder bovenstaand opschrift verklaart in een hoofdartikel het liberale „Vaderland dat „alles puur comediespel is geweest, en dat het ministerie va-banque speelde, zon der voornemen, als het verloor te betalen. Het blad zegt o.a.: Van meet af aan is dus de opzet ge weest, en door de heele coalitie gesteund, om het kabinet, dat harakiri gepleegd had, weer op te wekken uit den doode. Nu be hoeven wij ons niet meer te verbazen over den Hr. Kooien als kabinetsformateur, hoewel men wist, dat deze niet kon slagen om den Christelijk-Historischen en Anti- revolutionnairen afkeer van den F.oomschen formateur". Nu wordt het duidelijk, dat ook de Hr. Beelaerts van Blokland, veel te goed politiek onderlegd, om niet te weten, dat hij niet slagen kon, niet anders gedaan heeft dan den dienst aan de coalitie te* be den, welke met groote vaart omlaag gingen, te midden van vele belangstellenden. Voor zoover kon worden nagegaan, ging het op deze geïmproviseerde Hanen ordelijk toe, al vloog so.ns een slee wel eens dwars tus- schen de menschen door, en zagen wij me nigeen een buiteling maken. Doch gewoon lijk vermeerderde dit slechts de vroolijkheid onder het publiek, dat wel eens te dicht op de glijdende jeugd stond te kijken. Kreeg iemand een slee tegen zijn scheenbeenen, en werd hij kwaad, dan was de vroolijkheid dubbel zoo groot. Op de vijvers in het Vondelpark is ook druk gereden, al was het na de voortduren de wisselende weersgesteldheid sneeuwijs, en waren Zondag de baanvegers nog niet op de vlakte. Op de vele slootjes rondom Amsterdam, aan den zelfkant der stad, is ook door hon derden gereden. Al lang was er door de lief hebbers van schaatsenrijden naar ijs ver langd, en nu de vorst scheen door te zetten, werd overal, waar het mogelijk was, onder gebonden en het slechte ijs nam men op de koop toe. 0"p de Boeren wetering zwierden ook reeds vele schaatsenrijders rond. Dinsdag werd de pret voortgezet en het treft dat deze ijsperiode juist nog in de Kerstvacantie valt. Zooals we bereids meldden, is de Amster- damsche IJsclub opengegaan. Ook hier veel sneeuwijs, maar de jongelui zullen dit er wel gauw afschaven, en dan is het ge makkelijker in glad ijs 'te veranderen. yUit Amsterdam wordt gemeld: middag den'9-jarigenA.'V. wonende Sophia- straat te Rotterdam, uit de Kralingscheplas gered. Het ventje was op het ijs aan het sleed- je rijden en is er toen door gezakt. Z'n 14-ja- rig vriendje J. P. uit de Slachthuisstraat al daar is vermoedelijk ook te water geraakt, althans de jongen keerde 's avonds niet huis waarts. Men heeft tevergeefs naar het lijk ge zocht. De ouders van den 1 O-jarigen J. P. en den 8-jarigen S. C. L. te Rotterdam, hebben bij de politie aangifte gedaan dat hun kinderen rinds Maandagmorgen elf uur niet meer de o iderlijke woning zijn teruggekeerd. M n vreest, dat ze verdronken zijn. PLEIZIER OP OUDEJAARSAVOND. Op Oudejaarsavond heeft een onbekend gebleven persoon in de Beeklaan te 's-Hage met een dctor hem zelf vervaardigde handgra naat geworpen met het gevolg, dat van een perceel in die laan twee ruiten en een paar gordijnen werden vernield. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De politie heeft eenige der granaatscherven in beslag ge nomen. DE MOORD TE GESTEL. Nadere bijzonderheden. Uit Eindhoven wordt aangaande dezen Er was veel drijfijs op het IJ en in de wa-1 moord nader gemeld Maandagmiddag werd terwegen rondom Amsterdam. Het scheep vaartverkeer heeft echter tot dusver nog niet veel hinder. Op den Schinkel, in het Merwedekanaal en in het Noord-Holland- sche Kanaal was het verkeer tenminste niet gestremd. Wat de vaart door de Oranjeslui zen over de Zuiderzee betreft, zoo verne men wij," dat Maandagochtend no-g wel een boot uit deze richting is binnengekomen, doch dat het verkeer met Friesland en Over- ijsel over de Zuiderzee gestopt zal worden. De „Stanfries' zou nog trachten Harlingen te bereiken, maar spoedig zullen de beurt- vaartdiensten het niet meer tusschen het vele drijfijs wagen. Uit Amersfoort wordt gemeld, dat de ijsbaan geopend is. Het ijs is mooi en de baan wordt 's avonds electrisch verlicht.. Uit Marken wordt vernomen, dat de zee rond het eiland vol ijs. is, waardoor het ver keer te water geheel is gestremd. De ver binding met Monnikendam is verbroken, doch Maandagmorgen is de ijsvlet van de tweede Noord-Hollandsche tramweg-maat schappij van hi,er vertrokken, ten einde te trachten den vasten wal te bereiken. De IJsinlichtingsdienst rapporteerde Maan dag j.l. Nw. Statenzijl Dollerd en Aa, Delfzijl Eemskanaal, Zoutkamp Lauv/erszee en Reit- diep, Harüigen Vaart, Makkum Zuiderzee, wijzen van haar tijd te gunnen, die op het i Stavoren Zuiderzee en Gracht, Lemster Nederlandsche volk indruk moest maken te zijn besteed aan ernstig onder ling beraad. Het is eene politieke operette van voortreffelijke ensceneering geweest, waarbij men alleen het groote nadeel heeit te boeken van spelen met de belangen der natie, en schending van de rechten der kroon, welke laatste in hoofdzaak op reke ning van de anti-revolutionnairen te schrij ven zal zijn. Dr. Kuyper, zoo besluit het „Vad.", noem de het kabinet-Heemskerk „in onvoorzich tigheid geboren"; het kabinet-Ruys de Beerenbrouck is in onvoorzichtigheid ge storven, en zal nu, ten nadeele van het land, weer uit den doode worden opgewekt. NIET IN 1% UUR MAAR IN 35 UUR, In een eenige maanden geleden gehouden raadsvergadering gaf de burgemeester van Emmen als zijn meening te kennen, dat de wethouder van Financiën de wekelijksche werkzaamheden aan zijn functie verbonden gemakkelijk in 154 uur zou kunnen afdoen. In een Zaterdag gehouden vergadering is de wethouder, de heer Gorter, tegen deze be wering opgekomen. Aan de hand van ver schillende gegevens trachtte spr. aan te too- nen, dat hij per week 35 uur noodig heeft om zijn ambt behoorlijk te kunnen vervul len. Verder viel spreker in een zeer lange rede den burgemeester aan. Vooral op diens be leid oefende spr. critiek. De burgemeester zegde toe in de volgende vergadering den heer Gorter te beanhvoor- Jen. GASVERGIFTIGING TE TILBURG. Misdadig opzei? Naar uit Tilburg wordt gemeld, heeft zich Zondag in Oisterwijk een geval van gasver giftiging voorgedaan in het bekende café- restaurant „De Gumelhoeken", Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Vermoedelijk is hier sprake van misdadig opzet, in verhand waarmede de vrouw van den restaurateur v. O. voorloopig door de marchaussee's gearresteerd werd. De zaak is echter nog in onderzoek Rien, Urk Zuidkust en Noordkust. Hoorn Zuiderzee, Enkhuizen Zuiderzee vaart ook voor groote stoombooten gestremd. Delfzijl Eerns,' Harlingen Zuiderzee, Lem mer Zuiderzee, Keteldiep IJssel, Schokland Oostkust, Elburg, Schellingwoude Zuiderzee, Medemblik Zuiderzee vaart voor kleine stoombooten en motorvaartuigen gestrema. Keteldiep Zuiderzee Ijstoestand veran derlijk, wordt overheerscht door getijde of windrichting. Schokland Westkust. Wieringen Oostkust Zeilvaar; gesloten, stoomvaart nog mofgelijk. Schellingwoude IJ, Hembrug Noordzee kanaal en V oor-Zaan de scheepvaart wordt niet belemmerd. Helder Zuiderzee de zeilvaart onder vindt hinder ijstoestand veranderlijk, wordt overheerscht door getijde op windrichting. Deventer IJssel, Katerveer IJssel, Kampen IJssel, Vreeswijk Lek, Krimpen a. d. Lek, Lek, Hellevoetsluis Kanaal door Voorne, Heusden Heusdensch Kanaal, Moerdijk Hollandsch Diep en Andel benevens de sluis de zeilvaart ondervindt hinder. Deventer Overijsselsche Kanaalvaart ook voor groote stoombooten gestremd. Katerveer Willemsvaart, Andel boven de luis, Gorinchem Merwedekanaal zeilvaart gesloten, stoomvaart nog mogelijk. Spijkenisse Oude Maas, Oud Beijerland Spui en Heusden Bergsche Maas de scheep vaart wordt niet belemmerd. Enkhuizen alle stoombootdiensten" zijn gestaaktde havenvuren zijn gebluscht. De havens Edam en Volendam zijn geslo ten. De officieele sluiting der provinciale kana len in Friesland is opgeheven. LeeuwardenDokkum en Leeuwarden Kruiswaters vaart ook voor groote stoom booten gestremd. LeeuwardenHaarlingen vaart voor klei ne stoombooten en motorvaartuigen ge stremd. Ook op de kanalen voor de scheepvaart op Den Bosch is de vaart voor kleinere stoom booten en motorvaartuigen gestremd. Op a h kanalen'naar de stgd Groningen is ijsstremming. De vaart SchouwBroek wor t zeer DOOR EEN MACHINE GEDOOD. De heer J. von Weyröther te Berlicum (N. B.), is bij het zuiveren van graan door een drijfas van een electrischcn Wanmolen ge grepen en eenige malen rondgeslingerd. De halswervels werden hem gebroken en een arm afgerukt. Hij was op slag dood. DE VERDWENEN SECRETARIS VAN DÏBAM. Nog in leven. Voor eenigen tijd verdween uit Didam plotseling de gemeente-secretaris, J. Th. van Hem; er werd toen geitfeld, dat hij was ver ongelukt. ïnl'usschen blijkt uit een brief, aan den gemeenteraad gezonden, dat de bedoel de heef nog leeft en om eervol ontslag ver zoekt en alsdan opheldering wenscht te ge ven omtrent verschillende zaken, waardoor de gemeente in moeilijkheden is geraakt. heerschte Maandag de grootste bedrijvig heid, waar de hellingen bij de Diaconessen- inrichting en van de bruggetjes prachtige harde glijbanen voor de jeugd vormden. Van den vroegen morgen tot den laten middag is er gegleden, onder luid gegil en gelach. Aardig waren de aan elkaar gebonden sle de gearresteerde, echtgenoot W. Coppens, verdacht van moord op zijn vrouw te Gestel, naar den Bosch overgebracht, om voorgeleid te worden voor den officier van justitie aldaar. Zaterdag arriveerde te Eindhoven de justitie uit Den Bosch. Het parket was samen gesteld uit de hceren mr. Vermeulen, substi tuut-officier van justitie, mr. L. Sassen, rechtercommissaris, mr. Leesberg, griffier, dr. Mettrop, medisch deskundige en als scheikundige den politie-expert den heer Hes- seling uit Arnhem, directeur van den Waren- keuringsdienst aldaar. De justitie begaf zich, vergezeld van den commissaris van politie, naar de woning aan de Laagstraat, waar het drama zich heeft af gespeeld, en nam alles nauwkeurig in oogen- schouw. Door den scheikundige-expert wer den foto's genomen van het lijk en van de heele situatie om en bij het lijk en van de bloedvlekken. Verschillende artikelen, die mogelijk in het spel geweest zijn, werden in ^esiag genomen, als de dikke p:ank, de haar- 1 kken, die hier en daar op den vloer verspreid .agen en aan 4e kachel en de kast vastzaten. Tijdens het onderzoek bevond zich een groote volksmenigte om en bij de woning en keken vele nieuwsgierigen naar binnen, zoo dat de politie voor een afzetting van het pu bliek moest zorgen. Het lijk werd per politiebrancard naar het ziekenhuis overgebracht, waar de inspectie plaats had. Dr. Kramer, die den dood had geconstateerd, verleende assistentie. Inmiddels werd de gearresteerde echt genoot W. Coppens aan een langdurig ver hoor onderworpen. Tal van personen uit de buurt zijn wederom gehoord, om inlichtingen te verstrekken. Co->- penz he t oc k ten overstaan van de ju ti ie ontkend, schu.aig te zijn aan dit misdrijf. Eerst omstreeks zeven uur Zaterdagavond vertrok de justitie weer naar Den Bosch. Het schijnt dat voorbijgangers Donderdag avond laat, dus dèn avond vóór het drama, zv aT gestommel in het huis hebben gehoord. Men hoorde slaan, maar waartegen en waar mee kon men niet waarnemen. Het lijkt- niet onwaarschijnlijk, dat de vrouw 's avonds laat, toen Coppens dronken thuis kwam, een zwaren slag tegen het voor hoofd heeft gekregen, vermoedelijk met de dikke plank. Hoogstwaarschijnlijk heeft men de vrouw dadelijk bewusteloos geslagen, zoo dat de buren ook niet anders gehoord hebben dan eenige slagen. Is dat juist, dan is zij ver moedelijk op den vloer gevallen en terwijl Coppens zijn roes uitsliep, doodgebloed. Maandagmorgen negen uur had in de Parochiekerk te Gestel de begrafenis plaats van het slachtoffer. ONVEILIGHEID LANGS DE GRENS Wederom is Sas van Gent door eenige in brekers en dieven bezocht, die ditmaal met g red gevolg hun slag hebben geslagen in de Kom der gemeente. Een manufacturenmagazijn werd bijna van d:n gehe 1 n voorraad zijden kousen en blou ses berco d, terwijl ongeveer honderd gulden aan geld den dieven eveneens in handen viel. Na zich nog tegoed gedaan te hebben aan een kerstgans van de bewoners en aan een flesch cognac, verdwenen de dieven met hun buit, zonder dat tot dusverre eenig spoor ontdekt is Op een andere plaats in de gemeente werd eveneens een poging gewaagd, doch deze werd door het breken van een ruit verijdeld. Edam is gestremd. HET IJS EN Z'N OFFERS. Het ijs begint weer offers te eischen. De gemeentelijke ijsbrigade heeft Maandag- BEROOVING IN EEN TREIN. DUITSCHEN Een Nederlanden als slachtoffer. Oo het baanvak Geldern-Kevelaar is Za terdagmiddag in een onverlichte coupé een Nederlandsche handelaar in edele meta len, de heer Jonker uit Rotterdam, door twee jeugdige personen, die gedurende de reis onopgemerkt in een Aangrenzende coupé van den doorloopenden wagen hadden plaats genomen, overvallen, ernstig mishan deld en beroofd. De aanvallers sloegen het slachtoffer met een gummistok op het hoofd, waardoor de heer Jonker bewusteloos neerviel. De roovers wisten ongemerkt te ontkomen met 300 francs, 80 gulden en een groot be drag aan marken. Gedurende de laatste veertien dagen is dit reeds de derde overval met roof op het baan vak Crefeld-XIeef. Waarschijnlijk worden al deze beroovingen waarbij tweemaal een Ne derlander het slachtoffer was, door éénzelfde bende gepleegd. DE INBRAKEN TE ENSCHEDE. Men schrijft uit Enschedé De laatste weken heeft de politie hier ter stede tevergeefs gezocht naar de daders van inbraken, welke herhaaldelijk werden gepl egd. Zoo werd o.m<- ingebroken in het kantoor van een der textielfabrieken, waar pogingen werden gedaan om de brandkastte forceeren, in het badhuis der firma van Heek en Co. en nog eenige andere plaatsen, zonder dat de politie ook maar eenigszins vermoedde wie de daders konden zijn. Toen het aantal pogingen tot inbraak ver meerderde en o. m. ook de kantoren van den rijks- en gemeente-ontvanger niet van een bezoek verschoond bleven, verdubbelde de waai zaïmheid der politie, met het gevolg dat ij eindelijk succes had. Toen Vrijdagavond weer werd ingebroken in de broodfabriek de Volharding, gelukte het haar de daders op heeterdaad te betrappen De aangehoudenen bleken te zijn jongelui van omstreeks 18-jarigen leeftijd, te Enschedé woonachtig, die met nog een kameraad be trokken zijn bij alle in de laatste weken voorgekomen inbraken. DRIE NEDERLANDSCHE OPGELICHT. BANKEN Een schadepost van 7% ton. Hoewel men aan de zaak zoo weinig mo gelijk openbaarheid heeft willen geven, is uitgelekt dat een drietal bekende bankiers huizen voor een zeer groot bedrag is c g icht. De gedupeerde banken zijn, de N__onale Bankvereeniging, Scheurleer en Zonen en Slavenburg en Co. De oplichting geschiedde door middel van valsche cognossementen. Het bedrag waarvan de bankinstellingen voornoemd werden be roofd, beloopt ongeveer 750.000. Dit geld zou ofschoon de dader achte slot en gr.endel zit grootendeels verloren zijn. Een bevestiging hiervan konden wij echte niet krijgen wel schijnt vast te staan dat de bankd recties van meening verschillen wat betreft het percentage waarin ieder in dezen leelijken strop" moet deelen. EEN GEVAARLIJKE VERGISSING. Op vermoeden, dat er onraad wav stelde een surveilleerende agent van politie te 's-Hage een onderzoek in in een perceel Deli- straat aldaar. Het gebeurde Maandag circa halfvier. De bewoner van het perceel was den agent daarbij behulpzaam, doch bleek onder drankinvloed te verkeeren. Toen later eenige rechercheurs ook aan het onderzoek kwamen deelnemen, werden zij, ondanks het f ;it, dat zij zich als politiemannen bekend maakten, door den huisjheer voor ongënoode gasten gehouden. Hij riep „Hier zijn de inbre kers en tegelijk loste hij uit zijn browning een drietal schoten op de rechercheurs. Ge lukkigerwijs werden deze niet geraakt. De revolver kon bijtijds in beslag worden ge nomen. Het onderzoek zelve leerde geen resulta ten op. EEN GROOTE DIEPGANG. Zondag jl. heeft het stoomschip „Mapia" van de Maatschappij „Nederland" met be: stemming naar Oost-Azië de Amsterdamsche haven verlaten. Als bijzonderheid kan hierbij gelden dat het schip aan den voorkant 94.8 dM. en aan den achterkant 89.5 dM. diep in het water lag. Het afgeloopen jaar is nog geen schip uit de haven vertrokken, dat zco'n diepgang had. VERGIFTIGING. De schipper G. R., die met zijn aakscheep je „Vertrouwen" in de Voorhaven ligt, heeft geneeskundige hulp moeten inroepen voor z'n vrouw en drie kinderen, die na het eten van dadels ernstig ongesteld waren gewor den. De dadels waren op de markt aan den Goudschen singel gekocht. Een gedeelte er van is door de politie in beslag genomen. EEN AANGENAAM BEZOEK. In een drietal automobielen hebben eeni ge dames en heeren uit Apeldoorn, onder leiding van den heer Wegener, directeur van de „N. Apeld. Ct.," op den dag voor Kerstmis een bezoek gebracht aan de Duit- sche stad Bottrop en daar een aantal le vensmiddelen en kleedingstukkcn rondge deeld aan een 1300-tal kinderen en oude lieden. Dat dit bezoek in het stadje met groote vreugde werd ontvangen, bleek uit de hartelijke dankbetuigingen, die het ga» zeischap van de bevolking kreeg. DE DUBBELE MOORD TE CULEMEORG Een verdachte in arrest. In verband met den dubbelen moord te Culem'oorg zijn drie personen gearresteerd, van wie twee weer op vrije voeten werdeh gesteld. Order dit tweetal is ook een in woner van Culemborg. Op den derden verdachte, die in arrest ge houden is, rust een zeer ernstige verdenking. EEN VALSCHE BESTELLING* Nederlandsche firma voor 13.000 francs benadeeld. Te Antwerpen had de Rotterdamsche ca- caofirma Driessen, naar de Tel. meldt, een bestelling ontvangen voor een waarde van 13.000 francs. De koopwaar werd naar Antwerpen ver zonden en hier goed en wel in ontvangst ge nomen. Toen echter de wissel bij de firma, die de bestelling had gedaan, werd aangebo den, bleek dat deze firma niets besteld had- Een onderzoek, door de politie ingesteld, leidde Dinsdag tot de ontdekking, dat een zekere P.. wonende Drinkstraat, van den naam eener bekende firma te Antwerpen ge bruik had gemaakt, om de bestelling te doen en haar aan het- station in ontvangst te ne men. De partij cacao was reeds verkocht aan een handelaar van wien men aannemen moet, dat hij volkomen te goeder trouw is. De op drachtgever is in bewaring gesteld. DE VERDWENEN JONGEN. Men schrijft uit Enschedé aan het „Vad." t1 Omtrent de verdwijning van den jongen Falk uit' Rheine tast men nog steeds in het duister. Hoewel de justitie alles in het werk stelt om in deze zaak eenig licht te brengen, is het haar nog niet mogen gelukken eenig spoor van den dader te vinden. De gearresteerde'Kramer houdt pertinent vol onschuldig te zijn, hetgeen niet onmoge lijk is, wijl de heer Falk thans wederom drie expresse dreigbrieven heeft ontvangen, waar van de laatste in Rheine op de post is gedaan. De inhoud van deze brieven luidde ongeveer hetzelfde als in de vorige epistels. Ditmaal raadde de schrijver aan den voorgeschreven toch via Münster-Osnabriick niet per auto, doch per motor te maken en het benoodigde geld mede te brengen. De politie zag echter wegens het ongunstige weer geen kans den tocht te ondernemen. Een belangrijk bedrag is uitgeloofd voor hen, die in deze zaak aanwijzingen kunne/a geven. DOOD GEVONDEN. t Te S?'"~erd (Gron.) is een alleenwonende bejaard w iuwe, die was uitgegaanfam bood-! schappe. ie halen, na eenige dagen vermist te zijn, dood in een greppel gevonden, dicht bij hare woning, bijna geheel onder de sneeuwj bedolven. DE TILBURGSCHE TENTOON STELLING. Betreffende het bericht over een in 1924 te' Tilburg te houden tentoonstelling, kunnen, wij nog melden, dat deze expositie niet zal- zijn voor Industrie en Landbouw, doch voor Handel en Industrie. Reeds zijn de plannen zoo ver gevorderd; dat er teekeningen zijn ontworpen door den architect Maclien te Tilburg. Het schijnt in de bedoeling te liggen, de tentoonstelling zoo uitgebreid mogelijk op te zetten. Yo ar alle takken vanghandel tn indu strie zal ae gelegenheid tot deelneming open staan. Een ruim garantiefonds zal worden bijeen gebracht, terwijl eenige ondernemers per soonlijk zullen borg blijven voor de finan- cieele gevolgen. Het comité is samengesteld als volgtvoor zitter de heer I r. Mutsaers, industrieel en lid van den gemeenteraad, secretaris de heer F Donders, en penningmeester de heer R. de Grood, terwijl de heeren S. Majoie, H. van Beurden, Jos v. d. Schoot en A. van Are - donk, allen bekende groot-industrieelen de zer gemeente, als commissarissen zullen fun- geeren. In 1924 zal terstond met de uitvoering der; plannen een begin worden gemaakt. .7, EEN TWEEDE TENTOONSTELLING VOOR VOLKSVOEDING. Naar de Tel. verneemt, is besloten in 1924 opnieuw te Amsterdam een tentoonstelling voor volksvoeding te orgnaisecren. De ope ning zal op 11 Sept. plaats hebben FIJN GEVOEL. Het spraakgebruik dreigt een woord van rijke beteekenis ons te ontnemen, lezen we in het „Hbld.". Wèl wordt het niet onttrokken aan den taalschat, maar het is ontdaan van Zijne oorspronkelijke bekoorlijkheid. Velen toch, met name jon? e menschen, bezigen het uitsluitend als epitheton voor hetgeen hen aantrekt of ook door sommigen wordt het toegepast op personen, die naar hunne op vatting te star en te strak vasthouden aan eerstelsel en kerkvorm. In dien zin hoorën wij tegenwoordig het woord fijn uitspreke.n. In werkelijkheid roept het ons voor den geest al wat zacht is van kleur, teeder van lijn, smeltend van toon. Daar is porselein tegenover aardewerk, kristal tegenovei glas, vogelgekweel tegenover gra- mofoongekras. En daar is ook het fijn gevoel. Wil men spreken van tact of van kieschheid al deze namen duiden een begrip aan, dat eene voor cenen goéden en gezegendec omgang in huis gezin en samenleving onmisbare voorwaar- pe omschrijft. Wie haar bezitten zijn wel doeners der menschheid. Warme zonneschijn treedt allerwegen met hen binnen. Muziek is hunne stem. Zij verzachten het leed, voor komen grieven, ruimen steenen des aantoots uit den weg, ontsteken koude harten weer in gloed. Om te erkennen of iemand fijn gevoel be zit, behoeft gij maar te letten op de verhou ding van dien persoon tot degenen die onder hem zich 'n plaats zien aangewezen in huis of werkplaats. Wanneer Boaz, de rijke land eigenaar, zijne velden in den oogst gaat be zien, dan groet hij de maaiers mei eeri vrien delijk „God zij met u waarop van hunne zijde een niet minder hartelijk ,,Goi' zegene u terugklinkt. Dat deed zeker niet rédêreen, allerminst in een tijd toen de „onderhoorig- heid" nog gold in eigenlijken zin. Dat deed alleen een mensch met fijn gevoel. Hoezeer blijkt deze eigenschap, wanneer hij aan de maaiers en schovenbindsters een wenk geeft, e>m voor de aarzelende Ruth wat koren te la ten liggen, en haar zelf uitnoodigt in den kring van zijn volk mee te eten. Wellevendheid, hoffelijkheid is in de sa menleving de olie, welke de verschillende deelen van het groote werktuig als vanzelf doet loopen. Van fijn gevoel behoeft daarbij nog geen sprake te zijn. Wèl vinden wij haar op den ondergrond der wellevendheid, in dien deze betracht wordt óók ten opzichte van den allernaasten kring, wanneer men ook daar een stoel gereed zet, eene deur ont sluit, een trap oploopt om iets te halen, een pakje draagt, vriendelijk en vlug een wensch raadt en voorkomt. Van welk een blijdschap was die werkman de oorzaak, die thuis komende zijn vrouw verraste met het eerste sneeuwklokje, dat hij buiten gevonden had In de ziekenkamer komt aan fijn gevoel een eerste plaats toe. Het zegt, dat wonden verbinden, dranken ingeven, kussens op schudden nog geen ziekenverplegen is, maar dan alleen wanneer 't geschiedt niet 'n pret tig opgewekt gezicht. Voorts, dat gefluister uit den booze is dat de gesprekken zoo min mogelijk over de ziekte moeten handelen dat bloemen en vooral kleine oplettendheden niet te veel kunnen gebracht worden dat men steeds vol geduld behoort te wezen, en den zieke verzekeren hoe zich allen zullen ver heugen in zijne genezing. Ten opzichte van „al wat zwak is, arm en kleen" betaamt eene bescheidenheid, die niet praalt met eigen gaven en vermogens, eene hulpvaardigheid, zóó onopzettelijk lij kend, dat het een genoegen is daarvan ge bruik te maken. Wie de kunst verstaat van wachten, toont de gave van fijn gevoel te bezitten. Hier althans is méér dan tact. Tactvol het geschikte oogenblik afwachten, kan ge schieden uit eigen baat. Fijn gevoel is van baatzucht vrij. Die gelooven haasten niet. Waar oneenigheid heerscht, wil men zoo gaarne den vrede herstellen doch tusschen- komst op een ongeschikt oogenblik doet meer kwaad dan goed. Beidt uw tijd. Onder vier oogen moet, wanneer deze noodig is, de beschuldiging, de kastijding plaats vinden. En daarna geene zinspeling op het gebeurde meer. Vooral ten opzichte van kinderen is dit vereisclite. Zij zijn zoo uiterst fijngevoelig. Hebben zij de voelhorens door onhandige aanraking ingetrokken, dan is het contact niet gemakkelijk te herstellen. Hoe fijn leert Ligthart ons „Uw hand stil op zijn hoofd gelegd, een enkel woord heel stil ge- w. Dokter, kunt U mij van 't snurken ge nezen? Snurkt U slechts in Uw slaap? Ja, maar ik snurk zóó hard, dat ik er zelf van wakker word. Nu dan zou ik U aanraden in een andere J kamer te gaan slapen- zegd, en menige kwestie mokt terecht." Deze zegenrijke eigenschap is niet aan geleerd, maar aangeboren. Beschaving kan worden aangeleerd. De schaaf blijft zoolang aan het werk, totdat al het grove is wegge vaagd, maar aan de kern kan zij niets ver anderen. Die beschaving is van groot belang wee wie op goede vormen geen prijs meer steltDoch innerlijke beschaving is van hooger waarde, zij, die zoo na verwant is aan de liefde, aan welke in den klassieken lofzang van Paulus wordt toegekend, dat zij „nooit onwelvocgelijk handelt". Zij is het instinct des gemoeds. Instinctmatig, intuïtief gevoelt Zij hoe te moeten handelen, opdat dit voor anderen 't beste zij. Vaak kent zij de neiging zich terug tè trekken van de aanraking met een ruwe, grove, onaandoenlijke wereld. De liefde heeft haar strijd maar (och, zij ont wijkt dezen niet. Wie dit instinct niet van nature bezit, beter gezegd de mensch in wien dit gevoel sluimert, die kan het doen ontwaken, en door oefening brengt zoo iemand He» ver. Het gezin met zijne vele scherp geteekende karakters en tel kens wijzigende gelegenheden biedt een uit nemende oefenschool. Oprechte belangstel ling, ware liefde richt het roer en stevent naar veilige haven. ZELFGEMAAKTE MEUBELEN. ..f .Bezuinigen blijft de leus en het zal nog erger warden. De inkomsten worden kleiner, de kinderen worden grooter; ze moeten studeeren, apart zitten om rustig te kunnen werken, willen graag eigen meu beltjes hebben. Is er geen mogelijkheid om zelf op eenvoudige wijze een boekenkast, een schrijftafel in elkaar te zetten? Aan ijver en handigheid ontbreekt het niet...." Kijk eens aan, als die beide factoren aan wezig zijn, zijn we al een heel eind op den goeden weg. Dan is alleen nog wat mate riaal noodig en een paar voorlichtingen. Wit zelf wat eenvoudige meubeltjes wil maken, moet in de eerste plaats zorgen voor eenige flinke kisten van het gewensch- te formaat.Wie niet de beschikking heeft over gebruikte kisten, wie ook op andere manier moeilijk er aan weet te komen, doet verstandig zich rechtstreeks te wenden tot een kistenfabriek, die het gcwenschte pre cies op maat levert. En nu aan het maken van een primitieve, maar uiterst» practische schrijftafel: Hier voor neemt men een kist, die ongeveer 53 c.M. hoog, 76 c.M. breed en 84 c.M. lang is en die men nc -zet in de breedte met de opening naar v< en, nadat men in d ?n „bo dem" vier rolletjes heeft geschroeid. Ket bovenblad overtrekt men met stevig don kerrood, groen of blauw wasdoek. Aan een roe, die aan weerskanten bevestigd wordt, hangt men een scbui'gordijntje en de open ruimte v ordt in tw. eau verdeeld door er een plank in te schuiven, waarvoor men uitstekend het deksel van de kist kan ge bruiken. Het bout van de kist schildert of beitst men in de gewenschte kleur. Wie een „bureau-ministre" wil maken, moet een beetje ingewikkelder arbeid ver richten. Te veel van het Goede, t'/at beteekent toch: Baden-Baden? o m a a.1 baden is toch voldoende! I Want voor dit werkje zijn twee kisten nodBig, die beide van dezelfde afmetingee j moeten zijn, hoog en smal van model. Met een afstand ertusschen, die breed genoeg j is om gemakkelijk de knieën te bergen, ver. bindt men de beide kisten door er eei passend deksel bovenop te timmeren, da de tafel van het bureau moet voorstellen.' De open kanten der kastjes kan men; ook in dit geval voorzien van schuifgor-J dijntjes'. terwijl men de schrijftafel verder afmaakt met beits of verf en zeildoek o! laken. Natuurlijk zijn ook in deze kastje^ aparte vakken aan te brengen, zooals ook} verder bet meubelstuk volgens eigen smaak en handigheid k-n orden aigewerkt. pr» een boek" -t? Niets eenvoudiger! dan dat. Eén groote kist of, als de boeken»; voorraad groot is. een grnote en daarop eer kist van kleiner model, allerlei met d jopen zijde naar voren. Planken, die gescho j ven worden op smalle, aan de zijwanden getimmerde richels en een keurig schuif, j gordijn dat "s al. BEDENKELIJK TEEKEN „Dokter," vroeg de herstellende patiën? met een zwak glimlachje, wilt u mij dezer dagen uw rekening eens geven?" „Tut.... tit", antwoordde de dokter, met een stillend gebaar van zijn hand, „u is er nog.niet sterk genoeg voor." DE ICELDEP. O? ZOLDER. „Te huur een net burgerwoonhuis, bevat tende 2 voorkamers met gang, ruime slaap kamer en keuken met zolder. Boven slaap kamer met groote kelder. Brieven onder no. 3772 bureau O.D., Zwolle. AFWISSELING. In een spoorwegcoupé wordt, sedert 1 oogenblik dat de trein vertrok, geen woord gehoord. pindelijk wordt het een der inzittenden te eentonig en rondziende, verzoekt hij z'n medereizigers, nu eens over een ander on derwerp te zwijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5