UIT DEN OMTREK. KROMMENIE. LEIDEN. OEGSTCEEST VINKEVEEN. UITGEEST. HILLEGOM. ZAANDAM. VOORHOUT. iiOEZONgm Gemeenteraad. Er werd 'n 2e gemeenteraadsvergadering over de behandeling van 't rapport der com missie voor herziening van 't Werklieden- regiement en de salarissen van gemeente ambtenaren en -werklieden gehouden. Afwezig de heer G. Mooy; dokter Lab- berté, eerst present, werd gehaald bij een stervende. Voorzitter burgemeester Klerk; tamelijk groote belangstelling van belang hebbenden. De voorzitter stelde namens B. en W. aanhouding van 't rapport voor, teneinde eene nadere oplossing der kwestie te ver- kr'-rfen door georganiseerd overleg. Slechts 2 leden, de heeren Van Vliet en Wethouder Baars verklaarden er zich voor; dus ging men tot behandeling van 't eenigste agenda punt over en stelde de voorzitter 't eerst de 4 pet pensioenbijdrage, in 't vervolg te be talen door belanghebbenden, aan de orde. Spr. legde namens B. en W. de verklaring af, dat genoemd College thans geen termen aanwezig acht om tot verslechtering der in komsten over te gaan. Wethouder Baars (S. D. A. P.) ging hierop verder in en las zelfs een geschreven rede voor. Spr. noem de de zaak, waar 't over ging, gewichtig, omdat de overeenstemming in 't geheel niet is bereikt, door hen, die dit onderwerp ambtshalve hebben besproken, daarom was aanhouding zoozeer gewenscht; vergaderde men met de vertegenwoordigers der ver schillende organisaties, dan had men waar schijnlijk meer succes. Spr. zou dezen mid dag tegen iedere verslechtering stemmen. In 1919 is er zoo hard gewerkt, ook door spr., om de gemeente-ambtenaren en -werk lieden eene behoorlijke positie te bezorgen en nu ging t met, om eenmaal verkregen rechten af te nemen. De levensstandaard ts bovendien nog hoog en de prijzM der halve verre van normaal, zoodat van ab normaal hooge loonen geen sprake is. Niet alleen was spr. tegen de verslechtering, maar ook collega Wethouder Labberté, ambtshalve verhinderd hier te zijn. Wenscht men nu te tornen aan 't vrije pensioen, den vakantietoeslag, vrije geneeskundige behan deling, enz., dan achtte spr. zich niet ge rechtigd daar aan mee te doen, tenzij de organisaties e- vrij in toestemden, anders Sje.t njen macht boven recht en daar is spr. absoluut tegen. Iets anders is 't eene eenigs- zins verslechterde regeling toe te passen op nieuw aangestelden. De ouderen wenscht spr. niet te treffen, zeer zeker niet zonder rechtsKundig advies. De heer Albers (C.-H.) meende, dat de heer Baars te laat was. Eerst had de pleit rede gehouden moeten worden en dan de stemming over al of niet aanhouding; mis schien had de Wethouder dan nog één of meer zieltjes gewonnen. De heer Van Vliet onderstreepte dat nog even, terwijl de voor zitter zich de zaak anders dacht. Spreker noemde de rede van Wethouder Baars na de stemming, bij 't begin der behandeling, ad rem. De burgemeester kon den heer Albers niet overtuigen; deze meende aan M een e'S>enaardigen kant te zien. Na deze schermutseling begon men aan de eigenlijke zaak. De heer Albers, lid der commissie, deelde mee, dat men oorspron kelijk een ander percent had bepaald, maar doorgeorganiseerd overleg was men einde lijk besloten 4 pet pensioenpremie voor te stellen. De heer Molenaar (R.-K.) betoogde, dat 3. en w. m 1922 reeds met verslechteringen gekomen waren. De Raad besloot toen minstens een jaar te wachten. Thans zijn en tegen verslechteringen en is eene commissie ingesteld die 't zaakje op moet snappen. Sor. noemde 't werk der commis sie een ondankbare taak, omdat haar voor stellen van te voren reeds door B. en W. gesabbotteerd waren. Spr. meent, dat een *oord van hulde aan de commissieleden voor haar zwaar werk Mles-'ns verdiend is. r> organisaties kenden 't standpunt van en W. en toch waren zij in den beginne er voor te vinden, iets te laten vallen. En kele dagen -teleden is er evenwel door een der organisaties een circulaire verspreid, waarra onomwonden geschreven was, dat die orrfani'riie iedere verslechterin afwees. Spr. noemde zulk optreden ontactisch. Had den de organisaties een beter standpunt in genomen, dan hadden we nu niets slechts te kiezen tusschen B. en W. en 't werk der commissie. Met de stemmen van Mevr. ufmanHaan en Wethouder Baars tegen werd besloten 4 pet pensioenpremie te laten betalen. Vervolgens was aan de orde de invoering der 48-urige werkweek (was 45). B. en W. tegen. De heer Rothuizen (S. D. A. P.) zou ook hier voorstemmen, indien ook 't poli tiecorps werd opgenomen in de regeling. De politie doet thans 62 a 63, de chef zelfs 83 uur dienst. De heer Ofman (S. D. A. P.), lid der com -lissie, was, na de bedrijfshoofden ge boord te hebben, voor 48 uur. Wethouder Baars beweert wel, aldus spr., dat de gemeente er financiëel niet slecht voor staat, maar spr. is van ander inzicht. De politie doet te veel dienst en spr. zag gaarne, dat de voorzitter eene andere rege ling wilde treffen. De heer Van Vliet was t met 't laatste eens. De voorzitter vond 't buitengewoon moei- lijk voor de politie een 48-urige week in te voeren, maar spr. zou overwegen, wat hi; kon doen. Met de .stem van Wethouder Baars tegen, werd daarna de 48-urige week ingesteld. Vervolgens werd terstond gestemd over de 3e verslechtering: de vacantietoeslag wordt gebracht op 1 pet. (was 2 pet.) van de jaarwedde, met een maximum van 30 (was met een minimum van 30) en goed gekeurd met de stemmen van Mevr. Ofman- Haan en Wethouder Baars tegen. Met de zelfde stemmen tegen werd zonder discus sie de 4e verslechtering: de vrije genees kundige behandeling komt geheel te ver vallen, vastgesteld, terwijl alleen Wethouder Baars zich kantte tegen no. 5: overwerk wordt voortaan met 25 pet. of 50 pet. (was 50 en 100 pet.) extra betaald. Nadat de commissie in alle 5 punten (de salarissen betreffende) gelijk gekregen bad, werd behandeld 't werkliedenreglement, dat door de gevallen beslissingen veranderd moest worden. Als nieuw punt werd ingelascht, dat in de vacanlie geen loondienst voor anderen verricht mag worden. De organisaties gaven eenstemmig te ken nen. aldus de heer Albers, de vacanties op hoogen prijs te stellen; de commissie meen de, dat de vacantie dan ook een tijd van rust en verpoozing moest zijn, werken voor zich zelf, in tuintjes b.v„ was natuur lijk geoorloofd. Bij art. 16 stelde de com missie voor het gedeelte: alsmede het ver vullen van kerkelijke verplichtingen op kerkelijke feestdagen te laten vervallen. B. en W. waren daar tegen, omdat iemand op een kerkelijken feestdag vrij moet hebben. De heer Molenaar was daar ook voor. maar zulks moest gaan ten koste van een verlof dag anders kon 't gebeuren, dat een be- driTshoofd bij eventueele sollicitatie zou zeggen: door je vetzuimen op feestdagen ben ie mij te duur. De heer Van Vliet voelde veel voor de redeneering van den vorigen spr. De commissie nam 't voorstel-Molenaar over en dat werd met de stemmen van Mevr. OfmanHaan en Wethouder Baars aangenomen. Bij art. 37 trachtte de commissie den Raad te doen besluiten gedurende de eerste drie maanden der pensionneering een toe slag op 't pensioen te geven, zoodat het laatst genoten werkloon wordt hareikt. Tot dusver ontvangen de gepensionneerden, al dus de heer Albers, de eerste drie maanden geen pensioen en betaalt de gemeente alles; de nieuwe redactie tracht een groot deel der lasten van de gemeente op 't Rijk over te brengen. Een sympathiek idee, aldus de voorzitter, maar de pensioenwet verbiedt zulks uitdrukkelijk. De heer Ter Wolde was, door niet de eerste de beste, einders ingelicht. Zou 't lezen der wetten ons soms hier weer parten spelen? Na heel wat dis cussie werd tenslotte besloten art 37 en 't daarmee in verband staande art. 8 aan te houden tot eene volgende vergadering. Als laatste punt kwam men overeen art. 11 als volgt te redigeeren: voor 1 Jan. 1925 kunnen de salarissen herzien worden. Hierna verhief de voorzitter zich van zijn zetel, om deze laatste vergadering in 1923 op eenigszins plechtige wijze te sluiten: Met een enkel woord wenschte spr. vast te leg gen wat in 1923 is gedaan en wat in 1924 moet gebeuren. Voor alles is in den Raad overeenstemming gewenscht. Deze was v.n. in de laatste 2 vergaderingen niet groot. Nu t besluit echter gevallen is, hoopt spr., dat we goed werk verricht hebben. De Raad pioet oordeelen over zaken van verschil lenden aard, zooals in 1923 duidelijk is ge bleken. Op de eerste plaats moeten we noemen t contract voor levering van gas aan de gemeente Assendelft. Jaren was over dat punt gedacht en gehandeld; einde lijk had het de veile aandacht van alle ge meentenaren, tot tenslotte de knoop is doorgehakt. Dat beide gemeenten van de gevallen beslissing prcfiteeen! Op de tweede plaats moet genoemd wor den de reorganisatie van de brandweer. Oorspronkelijk rustte op iederen burger de plicht zijne diensten te bewijzen, thans heeft de Vrijw. Brandweer de verantwoording. V ervolgens mogen we de nieuwe betonkade langs de Nauernasche Vaart niet vergeten, t W erk is nog niet geheel gereed, maar nadert toch zijn einde. Die zaak vooral heeft B. en W. heel wat moeilijkheden be- zorgd. Te hopen echter dat handel en in dustrie en dus eigenlijk de geheele gemeente er wel bij varen De gemeenteraadsverkiezingen brachten hier een nieuwen Raad, die in twee opzich ten afwijkt van den ouden. Op de eerste plaats heeft de eerste vrouw hier plaats ge nomen en ten tweede is een S. D. A. P.'er tot wethouder gekozen. Beide punten meende spr. een teeken des tijds te moeten noemen. Enkele weken geleden heeft een zeer be kend onderwijsman in onze gemeente, n.L de heer Hoogers, hoofd der school te Kromme- niedijk, zijn ontslag gevraagd tegen 1 Mei a.s. Het zij den Raad medegedeeld, dat B. en W. voornemens zijn dezen verdienste lijken man einde April op gepaste wijze te huldigen. 1923 was 't jaar der jubileumfeesten, ge vierd ter eere van H. M. de Koningin. In bijna iedere plaats zijn ze gevierd en ook in onze gemeente is 't Regeeringsjubileum niet geheel ongemerkt voorbijgegaan. Als nieuwe punten voor 1924 meende spr. eerst te moeten vfijzen op de bespre kingen, die aanhangig gemaakt zijn met de gemeente Uitgeest over de levering van gas. Mocht de Raad zijn stem over deze zaak moeten laten hooren, dat hij dan tenvolle medewerking zal verleenen. Als tweede punt moet genoemd worden het pogen om met de gemeente Assendelft tot grenswijzi ging te komen. Het plan is n.l, om de spoor lijn als grens te krijgen. Vervolgens meent spr. te moeten zeggen, dat het wegenvraagstuk, vooral in de Zaan- sche gemeenten, zeer urgent is. De Bestu ren der genoemde gemeenten vergaderden reeds over dat punt en een verblijdend tee ken is 't. dat ook Prov. Staten dit vraag stuk onder de oogen willen zien. Het zielental der gemeente is, thans 4936. Dat getal bewijst, dat onze gemeente zich snel uitbreidt. Vooral de industrie geeft daartoe de aanleiding. De financiëele toe stand onzer gemeente is niet bepaald on gunstig te noemen; daarom is het percen tage der belasting dan ook van 9 op 7 pet. gebracht. Eén zaak zal echter ten zeerste onze aandacht vorderen en dat is de wo ningbouw. Het mag als bekend veronder steld worden, dat de gemeente aansprake lijk is voor de eventueele tekorten. Wat dat zeggen wil, hoopt spr. binnenkort uit een te zetten in een uitvoerig rapport. Wel is de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten druk bezig om de grootste lasten ai te w entelen op 't Rijk, maar gezien den noodtoestand van 's Rijksfinanciën, is zulks nog een illussie. Spr. uit bij deze de beste wenschen voor alle Raadsleden in 1924 en wil tenslotte een woerd van dank richten tot de Pers, voor den verleenden steun. (Wij zijn ten zeerste erkentelijk voor dat waardeerend woord en zeggen gaarne onzen verderen steun toe. Verslaggever.) HEEMSKERK. Tentoonstelling St. Elisabeth's vereeniging. Den eersten Kerstdag werd onder veel belangstelling de tentoonstelling geopend. Aanwezig waren, het gemeentebestuur, R.K. Kerk- en Armbestuur, Dr. van den Bergh, het Hoofd der R. K. Jongensschool de heer Gallee, de Eerw. Heeren Geestelijken en vertegenwoordigers van verschillende Cor poraties. De presidente, Mej. Henneman-Hoogewerf heetten de aanwezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan den Zeereerw. Heer Pastoor geestelijk adviseur dezer instelling. De Zeerw. Heer Pastoor verhaalde eenige trekken uit het leven van de H. Elisabeth. Spr. zette ui.teen, hoe deze schoone ver eeniging het leven van de H. Elisabeth na volgt. Haar liefste werk was aan armen en behoeftigen' hulp en steun te verleenen, zoo doet ook deze schoone vereeniging. Het Bestuur, bijgestaan door een groot aantal meisjes, vervaardigt van oud goed nieuw en maakt van nieuw goed, wat door weldadigen menschen gegeven wordt, aller hande kleedingstukken, om met de Kerst dagen aan armen die kleeren uit te reiken. De presidente dankte den Zeereerw. Heer Pastoor voor zijne schoone woorden en sloot hierna de bijeenkomst, waarna een muziek- nummertje gegeven werd, door Truusje Henneman, terwijl de dames begonnen met de Tombola, vroolijke rad enz- De stemming zat er heel spoedig in. Ruim elf honderd prijzen waren in de tombola aan wezig. Den tweeden Kerstdag 's middags half vier was de heele tombola leeg, de groot ste prijzen zijn gewonnen door E. Henne man een beeld van den H. Ignatius, J. Kloes H. Hart-beeld, P. Beentjes Az. H. Hart-beeld en Christuskind met kruis, J. Schuurman H. Hart-beeld. Het vroolijke rad was ook een groote vreugde voor jong en oud, het mag dan ook gezegd worden, dat onder de nalaise, die er heerscht, de St. Elisabeth's ver eeniging niet lijdt. Van 43 gezinnen waren briefjes ingeko men, welke alle kleedingstukken ontvangen hebben. Het is voor de St.Elisabeth's ver eeniging een groote vreugde, als zij oude kleedingstukken krijgt, kijkt daarom uw kast eens na, er zal hier of daar wel een oud stuk hangen, en brengt het bij h?t Bestuur. De Kerstkribbe is gewonnen door Jac. de Wit. Werkloosheid. Als werkloos zijn inge schreven 1 metselaar. 24 losse arbeiders, totaal 25. Leiden's ontzet. De 3-October-Vereeni- ging heeft Vrijdagavond haar jaarlij ksche al- gemeene vergadering gehouden. De Secretaris, de heer N. G. Spaargaren bracht het jaarverslag uit van hetgeen in het afgeloopen jaar is geschied. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer Th. de Wilde, geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van f 26.297 met een batig saldo van f 606. De aftredende bestuursleden, de heeren ir. J. C. v. Hoolwerff, mr. P. M. Trapman en E. W. Wicheqj Rollandet, werden herkozen. In een vacature erd benoemd de heer ir. A. M. Tvuw, terwijl het bestuur werd aan gevuld met twee leden, n. 1. de heeren Jc. Schots en M. Koert. Het voorloopig plab voor de feestviering in 1924 werd vervolgens vastgesteld. In het geval dat de Koningin komt, zal deze het gedenkteeken onthullen, dat ter her denking van het 35'0-jarig feest van Leidens Ontzet zal worden opgericht in het Plantsoen. Eenmanswagens. Met ingang van 3 Ja nuari zullen op de tramlijn LeidenOcgst- geest uitsluitend één- mans wagens in dienst worden gesteld. Het werkloozenvraagstuk. Vrijdagavond had in het St. Willibrordusgebouw een ge combineerde vergadering plaats van den Chr. Bestuurdersbond en d n Ned. R.-K- Volksbond ter bespreking van het Werke loozenvraagstuk. Uitgenoodigd waren all Raadsleden, waarvan er eenige aanwezig waren, terwijl er één bericht van verhinde ring gezonden had. Bij de voorbesprekingen werd de aard de zer vergadering vastgesteld, ter beraming van middelen tot oplossing van de heerschen- de werlkoosheid, waarbij men van den be ginne af medewerking van het gemeente bestuur hoopte te verkrijgen. Tijdens de vergadering bleek, dat er 30 ingezeten arbeiders dakloos waren. Na be sprekingen omtrent den bestaanden toestand, vertrokken de aanwezige Raadsleden. In de voortgezette vergadering werd besloten tot indiening van een adres bij den Raad der ge meente ?Oegstgeest, HEILOO.^ Coöperatieve veilings Vereeniging St Willibrordüs." De algemeene leden vergadering van deze vereeniging op Vrijdag 28 Dec. 's avonds 7 uur was niet al te best bezocht. Er waren slechts 23 leden met het bestuur tegenwoordig De Voorzitter de heer J. Admiraal opende met een hartelijk woord van welkom de ver gadering Met genoegen zag spr. dat verschil lende leden aanwezig waren die in langen tijd niet op de vergadering waren geweest. Spr. spoorde de aanwezigen aan op de vergadering te zeggen wat ze te zeggen het- ben en niet later na de vergadering. De notulen worden door den Secretaris gelezen en goedgekeurd. In behandeling komt nu art. 8 huish. reglement. Door den voorzitter wordt voor gesteld om evenals 't vorig jaar de vergoe ding voor den Voorzitter te bepalen op f 300 voor den secretaris f 100. en voor de com missarissen f 50. Uit de vergadering werd opgemerkt dat nooit rekening en verantwoording werd ge daan. Het Bèstuur protesteert hier tegen en zegt dat dit elk jaar gebeurt. De notulen kunnen dit aanwijzen. Alleen in 1920 is de jaarverga dering, welke steeds in Maart gehouden wordt, eerst in de aardbeien-tijd gehouden. Dit kwam wegens ziekte van den penning meester. De heer Nijman merkte op dat het billijk is dat de secretaris wel wat verdient doch de bestuursleden moeten het baantje gratis doen terwijl de voorzitter het als een eerepost moet beschouwen. De Voorzitter zegt dat hij dit wel billijkt doch dan wil spr. wel bedanken indien de heer Nijman dan voorzitter wil zijn en dat werk doet wat nu gedaan wordt. De heer Komen merkt op dat het billijk is dat eerst eens onderzocht wordt welk werk door den voorzitter gedaan wordt. De heer Nijman zegt dat 't gebeurd is dat bij rijzing van de markt de voorzitter zijn waar eerst liet veilen met voorbijgang van anderen. Spr. merkt op dat de voorzitter van Beverwijk slechts f 100.heeft en daar is toch heel wat meer werk dan hier. Een hevige discussie volgt waarna de heer Nijman voorstelt dat de secretaris en de voor zitter eenige vergoeding krijgen doch de bestuursleden moeten het werk gratis doen. Ze behoeven dat niet eeuwig te doen maar na 2 of 3 jaar kunnen ze vervangen worden door anderen. De heer Komen zegt dat het gaat om ver dienen of niet verdienen. Spr. oppert het denkbeeld een commissie te benoemen ten einde dit te onderzoeken. Door den heer Nijman wordt naar voren gebracht dat overal de idee heerscht van be zuinigen en daarom zou spr. het salaris van den voorzitter en den secretaris willen ver lagen terwijl de commissarissen het gratis moeten doen. De heer Kuiper stelt voor het salaris te laten zooals het 't vorig jaar was. Na verschillende stemmingen wordt ten slotte een voorstel van'den heer Klaassen om den voorzitter f 200.de secretaris f 100. en de bestuursleden elk f 25 vergoeding te geven, aangenomen. Thans komt aan de orde het bedrag der percentage van de te veilen goederen. De voorzitter zegt dat dit voor aardbeien be draagt 5% voor alle andere goederen 8 De heer Seugen vraagt waarom niet door elkaar 6 wordt geheven. De voorzitter zegt dat de aardbeienteler zijn eigen materiaal heeft en voor andere goederen wordt voor verpakkingsmateriaal veilingsmateriaal gebruikt. Het voorstel wordt daarna zonder hoofd, stemming aangenomen. Thans komt aan de orde de vaststelling van de contributie. De voorzitter zegt dat nog nooit contributie is betaald, doch spr. is nu voor handhaving van het desbetreffend artikel van het reglement. De contributie wordt bepaald op f 10. De voorzitter brengt nu aan de orde de benoeming van een derde lid van de commis sie voor het nazien der rekening. Benoemd wordt de heer Nyman. Deze heer neemt, hoe wel hij verklaart zich niet als lid der vereeni ging te beschouwen, de benoeming aan. We zijn nu gekomen aan punt 4 der agenda „belangrijke mededeelingen." De voorzitter brengt naar voren het kabel stelsel en stelt voor op het niet hebben van een kabel aan de mand of zak boete te stellen. Spr. stelt voor deze boete te bepalen op f 1.Na eenige discussie wordt dit voor stel aangenomen. Besloten wordt dat in het vervolg geloot moet worden. De voorzitter verzoekt die leden welke aanvoer van witlof in zicht hebben, dit vroeg tijdig aan het bestuur te zeggen, dan zal het bestuur zijn uiterste best doen., dat er dan koopers komen. Bij de rondvraag zegt de heer Nyman dat hij zich niet beschouwt als lid. Spr. meent dat hij Juni 1920 zijn lidmaatschap heeft opgezegd. Spr. heeft aangeboden zijn aandeel te betalen doch dat is steeds gewei gerd. Spr. acht zich geen lid van de vereeni ging. Een scherpe discussie volgt hierop Spr. wil zijn tekort betalen. De voorzitter zegt dat na het behandelen van de balans deze zaak tot een goede oplos sing zal komen. Na scherpe discussie wordt ten slotte de vergadering gesloten. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Nu komt aan de orde de verkoop van grond achter school I. Er is een verzoek ingekomen om een hoek je grond daar Ier plaatse te koopen voor bouwterrein. De voorzitter stelt voor daar ter plaatse, na de verkoop een hek te zetten van harmo- nicagaas als afrastering van de speelplaats van de school. De heer Opdam zou het bejammeren dat de gemeente die toch al zoo weinig grond bezit, grond zou verkoopen. Bij de uitbreiding van de gemeente is uit breiding van de school in de toekomst niet uitgesloten. De heer Vrijburg stelt voor, de grond ie verknopen, want een huis zou daar goed staan, als er maar aan gedacht wordt dat de weg daar wat breeder wordt en mooi afge rond. De heer v. d. Vall dringt bij verkoop op spoed aan, want daar ter plaatse is het nu een wildernis. De schooljeugd vernield nu daar het opgaand hout. Het voorsbel-Opdam om niet te verkoopen wordt verworpen en daardoor het eerste voorstel aangenomen. Aan de orde komt nu een voorstel tot op heffing van school 2, daar het R. K. Kerkbe sluur de oprichting vraagt van een R. K. Jongensschool. De voorzitter zegt, dat voor de opheffing eerst de goedkeuring van Ged. Staten moet gevraagd .worden, voor met de oprichting van de nieuwe R. K. schooi kan begonnen worden. Het Kerkbestuur zou de school willen openen den ten April. Deze da tum komt spr. ook gewenscht voo,r, doch spr. vreest dat men dan niet klaar zal kunnen zijn. Het Kerkbestuur wil dan ook koopen de onderwijswoning en een hoekje grond tus schen de school en de spoorbaan. De schooi zal een 4 kiassige school moe ten worden. Het voorstel tot opheffing van de school wordt aangenomen. De voorzitter zegt dat het wenschelijk is bestek en teekening nu reeds te laten maken ten einde vlugger klaar ie kunnen komen. De voorzitter stelt voor, den heer Bouwman hiermede te belasten. Wordt goedgevonden. Door de commissie voor de werkloozen wordt een lijst van werken, waaraan werk loozen te werk kunnen gesteld, overgelegd. Verschillende werken worden goedgevonden, doch met enkele is dit niet hel geval, waar voor eerst een kostenberekening wordt ge vraagd. Voor deze werken wordt een crediet vast gesteld van 1500, terwijl wanneer het noo- dig is een nieuw crediet kan aangevraagd worden. De heer Vall deelt mede, dat wanneer 20 werkloozen te werk worden gesteld dat be drag spoedig, opgebruikt zal zijn. De indruk is gekregen dat bij de werkloo zen ook velen zijn die geen werklieden zijn, doch meer kleine tuinders, die een zeer moei lijken tijd doormaken tengevolge van c^n zeer slechten tijd, spr. vindt het crediet niet hoog en het moet niet voor kannen komen dat wanneer het crediet uitgeput is het niet moet knnnen gezegd wórden dat er geen menschen meer te werk kunnen gesteld wor den omdat het geld op is. Verschillende sprekers voeren hierover nog het woord. Ingekomen is een aanvrage van J. M. Zon neveld, landarbeider, voor de stichting van een plaatsje en daarvoor te verleenen f 3150. Na eenige discussie wordt dit toegestaan. Thans komt de gaslevering ter sprake. Medegedeeld wordt dat een schrijven is in gekomen van Castricum, dat men daar de onderhandelingen als afgebroken beschouwt. Ingekomen is een schrijven van Alkmaar met de verschillende voorwaarden en waarin te vens medegedeeld wordt dat geen lager ta rief kan worden toegestaan. De voorwaarden en het te maken contract worden voorgele zen. Dit contract en de verschillende brieven zijn aan den adviseur, de heer Rutten, gezon den, die meent dat het misschien wenschelijk is met Castricum opnieuw in onderhandeling te treden. De heer Sengers vraagt daarop een geslo ten vergadering. De zitting gaat daarna over in comité. Na heropening van de vergadering stelt de heer Sengers voor, opnieuw onderhandelingen aan te knoopen met Castricum. Dit voorstel, wordt met 7 stemmen tegen en 4 voor ver worpen. Het voorstel om gas te betrekken van Alk maar wordt daarna aangenomen. De voorzitter brengi vervolgens hulde aan den secretaris voor het vele en goede werk dat deze gedaan heeft in zake de gaskwestie. Voor al het moeilijke werk zegt spr. den se cretaris hartelijk dank. De Bouw- en Woningverordening komt daarna ter tafel. De heer v. d. Vall zegt, dat in de verorde ning eenige artikelen voorkomen waartegen spr. bezwaren heeft, aan den anderen kant vindt spr. leemten, die hij aangevuld zou wenschen. Zoo bes[: zeekt de heer Vall de schoonheidscommissie, waarover niets in de verordening voorkomt. De belocming voor den opzichter die toezicht moet houden of de verordening nageleefd wordt, vindt spr. te laag, n.i. 200. Ook komlt er niets in voor betreffende opslagplaatsen. De heer Opdam had gaarne een exemp'aar van de ontwerp verordening van te voren ge had om na te zien. De voorzitter zeide dat e«n exemplaar wel degelijk aan elk raadslid was gestuurd. Besloten wordt de behandeling van de ver ordening tot de volgende vergadering te ver degen. De voorzitter zeide daarop dat de agenda was afgehandeld. Ook zijn we aan het einde van het jaar gekomen en spr. dankt voor de genoegeljjke en de goede stemming, welke steeds op de vergaderingen heerschte. Spr. me moreert verschillende goede zaken die tot stand zijn gekomen en nu m de laatste verga dering heeft de gaskwestie een oplossing ge kregen. Spr. wenscht dat de leden en hunne huisgezinnen een voorspoedig jaar tegemoet mogen gaan. Hierna sluiting. DUITSCHE KINDEREn. Het was Zaterdagavond 5 uur druk aan het station alhier. Wat was hiervan toch wel de oorzaak. Zaterdagmorgen was het Protes- tantsch Comité voor Duitsche kinderen naar Utrecht vertrokken om vandaar de Duitsche kindertjes af te halen voor deze gemeente ter huisvesting bestemd. Hoewel het de bedoe ling wais 's middags met den trein van 2 uur alhier te arrïveeren, kreeg men om 12 uur bericht, dat zij niet 7t>or 5 uur iit Vinkevcen konden wezen. De oorzaak hiervan was dat de trein uit Duitschland1 2 uur le laat binnen kwam. De vertraging vond zijn oorzaak, door dat in Duitschland men met veel sneeuw te kampen had gehad. Als de trein van 5 uur in het zicht "is, stellen alle nieuwsgierigen zich op het perron op, want de wachtkamer werd ontruimd omdat 'daar de kinderen nu esien worden ontvangen. Een 40-tal kinderen bege leid door de zusterverpleegsier en mej. Schreutelkamp stappen uit. We krijgen reeds op het eerste gezicht medelijden met de klei ne stumperds, die ailen den leeftijd bezitten van 6, 7 en 8 jaar en hoofdzakelijk zijn het voor het moerend eel meisjes. Het is den kin deren aan te Men en de gelaatstrekken wijzen er op, dat de kleinen armoede hebben door staan. Velen schreien nu zij hier in den vreemde uren en uren. gaans van huis en ou ders verlaten hun troost zullen moeten zoe ken. De droefheid stijgt ben top, als eenige zusjes van elkander nu moeten scheiden en •bij verschillende pleegouders zullen worden opgenomen en bij menige aanwezige schoten •dan ook de tranen in de ooigen als zij de klei ne zoo bedroefd zien. in de wachtkamer zorgt het comité dat iedere ingezetene die om een Duiisch kind verzocht hadden hun huisge nootje in ontvangst kunnen nemen. Tien pleegouders worden teleurgesteld, doordat 10 kinderen niet zijn medegekomen. Nadat de kindertjes in ontvangst zijn genomen, keeren allen huiswaarts er van overtuigd zijnde, dat de kinderen nu allen een goede huisvesting zullen hebben, om straks, wanneer de kinde ren goed opgekweekt zijn, weer naar hun ei gen ouders kunnen terugkeeren om zoo noo dig dóór andere vervangen te worden. St. Elizabethvereeniging, Bij de verlo ting 2en Kerstdag ten bater d. St. Elizabeth vereeniging gehouden, is de eerste prijs, een pitch pine geschilderd slaapkamerameuble ment gewonnen door den heer H. Albrink in de Kien, de 2de prijs, een theekast, door den heer Mooy en de 3de prijs, een thee servies door W. Groen, Azn. Overgeplaatst. Onze vroegere plaats genoot de heer Krook, kantoorbediende te Schagen is als zoodanig overgeplaatst naar Zaandam. Benoemd. De heer F. C. van Don, on derwijzer aan de Openbare School te Mar- ken-Binnen in deze gemeente is als tijdelijk onderwijzer benoemd aan de openbare school te Oude-Niedorp. Commissie Bloemenieesten. In de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer S. Koopman, is als lid der Commissie benoemd de heer H. Kabel. Burg. Stand. Overleden: Maria Duin- mayer, oud 7 mnd. Onbest. brieven. Marie p/a. W. de Wilt, Uitgeest. Uitslag aanbesteding voor het ophalen van vuilnis in deze gemeente (per jaar) is als volgt: C. R. v. d. Kommer 494 - C, Goe man 498 F. Koelemeij 625 J. Bour- gonjé 650 G. Bas 674 J. Ursen 728 H. Admiraal 969 J. Schoenmaker 986 D. Gaasbeek 1000 J. H. Aar denburg 1500. Uitslag aanbesteding voor het rijden van keibeslag. C. Goeman 1.49 per M3 P. Buur 1.88 G. Bas 1.88 F. Koe- lemij 1.95 C. v. d. Kommer Jr. 2 D. Gaasbeek 2.10 J. Rodenburg en Zn. 2,25 J. Bourgonjé 2.30 en H. Admiraal 2.89. Stille Omgang. Zondag 30 Dec. is een onvergetelijke dag geweest voor de afd. Hil legom en Omstreken van het Genootschap van den Stillen Omgang: de plechtige vaan delwijding. Bijna alle leden honderden in getal waren dien middag rond 3 uur in de St. Josephkerk, waarvan het Hoogaltaar in rijken féestdos prijkte, terwijl aan de Evangeliezijde groen en bloemen waren aan gebracht, waar hét vaandel zou worden ge plaatst. Door een der bestuursleden gedra gen, voorafgegaan door den directeur, den ZeerEerw. Héér Pastoor van T.eeuwen raet staf en gevolg door deo verige bestuursleden werd het rijke vaandel in den standaard ge plaatst. Hierna sprak Putoor van Leeuwen een kort dankwoord, er op wijzend hoe de aloude Chr. groet „Geloof zij Jezus Christus" vooral de onze is, waar Gij, Mannen- Broeders, bijzonder beoogt den roem van Christus in Zijn H. Sacrament. Het vaandel staat er nu en wacht op inwijding, Dank brengt de Pastoor aan bestuur en leden, aan allen die het mogelijk gemaakt hebben bier toe te geraken. Hierna geschiedde de wijding door den HoogEerw. Heer.Mgr. H. J. Zondag met assistentie van Pastoor Krook van Sint Martinus als Diaken, kap. Wortel als Sub diaken en Pastoor van Leeuwen als Ceremo- niaris. Vervolgens hield de WelEerw. Heer W. Bosch, kapelaan der Kathedraal de feest rede. Hieraan ontleenen wij het volgende: Met blij optimisme heeft spr. de uitnoodiging aangenomen vooral ook omdat hij hier mag zeggen, dat uw directeur-pastoor reeds als kapelaan van het Begijnhof met Mgr. Bosman z.g. geijverd en gezwoegd heeft om het Mi- rakelfeest jaarlijks in de H. Stede met meer luister te doen voeren. De groei en bloei uwer afdeeling, het bezit van dit vaandel is dus zeker een daad naar het hart van Pas toor van Leeuwen. Eenmaal heeft spr. de voorlezing bijge woond der formules ter gelegenheid van de inwijding van een Regimentsvaandel te Den Haag: Officieren en minderen beloofden bij die gelegenheid ze zoo noodig met opoffering van goed en Moed iederen vijand te zullen weren van H.M. onze geëerbiedigde Konin gin en 2e liefde en trouw aan Haar te be tuigen. Deze formule zult u tot de uwe ma ken jegens den Christus Eucharisticus, uw Koning en God. Vervolgens gaat de gewijde redenaar na: is afweren van den vijand, van Zijn vijanden noodig? Schitterend schetst deze hoogst begaafde redenaar hoe ongeloof en zedenbederf gepopulariseerd worden in onze dagen en hoe die pogingen zullen ze gevieren indien wij geen machtige dammen opwerpen tegen liberalisme, socialisme, an archisme en bolsjewisme. Verder toont kap. Bosch aan de hand der feiten aan hoe het geld en de vrouw in onze dagen alleen hoog tij vieren, hoe zal talloos velen den Koning Christus den rug toekeeren. Te wapen dan voor Hem! Beter Koning kunt gij u niet dOT1- ken! Welk vorst immers heeft ooit gezegd: „Komt allen tot Mij, die beiast en belatten zijt en ik zal u verkwikken?" Weldoende ging die koning rond in 't Palestinaland, ter wijl volgens Isaïas de geest des Heeren op Hem was gedaald. Enthousiast wilde het volk dien weldoener tot koning maken. Nog is deze, verborgen achter de tabernakeldeur tjes, dezelfde waarachtige geneesheer die tot zijn volk komt met zoete troost en hoevelen hebben daar geen troost gevonden! Terecht bezingt dan ook de Amsterdamsche bekeer ling Vondel, die zoo menigmaal aan het Be gijnhof ook getroffen door naamloos leed zijn nooden openbaarde in zijn Altaar geheimenissen, dezen Eucharistlschen Ko ning! Kunt gij u beminnelijker koning den ken? Voorzeker, neen. Met een heerlijke op wekking tot trouw en liefde, met een inni- gen blik op den dag der belooning voor allen die Hem hebben willen dienen, eindigde kap. Bosch zijn heerlijke feestrede. Hierna werd het plechtig Lof gecelebreerd door Mgr. Zondag, met dezelfde assistentie, waarna het Mirakellied gezongen werd. Het vaandel is een kostbaar sieraad, de afd. van den St, O. mag er trotsch op zijn. Het veld is groen, rijk met gouden iranje omgeven. Boven aan in zilver: Het H. Sacra ment van Mirakel, daaronder in goud: „Stille Omgang", daaronder symbool van de Mi rakel-Hostie in moderne uitbeelding met aan weerszijden een geknielde Engel, geheel in den stijl van het gedachtenisschilderij bo ven de sacristie geplaatst, daaronder weer in goud „Hillegom en Omstreken", daaronder bloemen. Het is een sieraad, getuigend van de liefde dezer honderden mannen voor hun God en Koning. Het' was een heerlijk feest dat zeker lang) in het geheugen van alle leden zal blijven,. Burg. Stand, Ondertrouwd: J. H. van de! Seyp en C. Waadorp. Getrouwd: geen. Geboren: z. van G. StarreveldtDuitman; z. van C. KokkeltorenVan der Aar; z. v. T. de KolfLanser; d. van N, Vlotman Breedveld; z. v. S. J. GiesbertsDegenaars.' Overleden: geen, - Uit Hillegom wordt gemeld: Rijksveldwachter, Tot Rijksveldwach ter ter standplaats Hillegom is benoemd de heer L, Oudenaarde. Werkloozen. Het aantal werkloozen al hier heeft de 200 overschreden. De gemeen-' te keert per week urim 2000 aan hen uit. Hittepetit. Het vaste signaal der „The MaiT -autobussen bij vertrek is de melodie van „Hittepetit", hetgeen tot gevolg heeft, dat de jongens reeds Hittepetit roepen, als er een Mail-bus aankomt. I De sneeuw. De derde voorraad sneeuw, in de Decembermaand is gekomen. Hij ver dwijnt langzamer dan zijn voorgangers. Het was een goede gedachte van de gemeente autoriteiten om ditmaal alleen de trottoirs schoon te doen maken, zoolang de dooi niet invalt. Immers, de buitenwegen leenen zich vaak uitstekend tot vervoer per slede, ter wijl men dan geen raad weet, de opgeruimds Hoofdstraat door te komen. Het heeft o.i. ook geen zin de hoofdstraten geheel van sneeuw te ontdoen; zijn de trottoirs schoon, dan is er voor de wandelaars voldoende ge zorgd; ook hier schaadt het teveel. De loonsverlaging bij de Tram. De orga nisaties van trampersoneel hebben de gewij-'( zigde voorstellen der tramdirectie aangeno men. De getroffen regeling is als volgt: 1 Jan. 1924 70 ct. per week minder, 1 April d.a.v. eveneens 70 ct. per webk en per 1 Julf 60 ct. De. totale verlaging komt dan neer op pl.m. 3K pCt. terwijl de directie heeft toege zegd gedurende 1924 geen verdere loonsver laging te zullen invoeren. De waterleiding. Het leggen der buizer voor de waterleiding HillegomLisseSas. senheim en Warmond wordt Vrijdag 4 Jan. aanbesteed; de bouw van een watertoren een week later, De laatste wordt gebouwd van gewapend beton. Dat er in September dan reeds watergebruik zal zijn, komt onj niet waarschijnlijk voor. Personalia. Ln de vacature-Van Velsep is tot lid van den gemeenteraad alhier, ge kozen verklaard, de heer P. F. Ranshuiisef (R. K.) Iets moois. In aansluiting van wat wij in' 't nummer van 24 Dec. j.l., onder hetzelfde opschrift schreven, diene nog het volgende:} De soorten, welke ten toon werden gesteld waren: Enkel Rood: Gertrude, Lady Derby, Moreno, Sophie Campbell en Garri'baldd. En kel Wit: Arentine A rend se, lTimocence en La Grandesse. Enkel Blauw: Admiraal Counbett, Bismarck, Captain Boyton, Dr. Lieber, Verdi, Schotel en Grand Maitre. Enkel Geel: Yellew Hammer, benevens eenige concpiesten,, waar-j onder wij er een zagen met een mooi zacht-) blauwe kleur, wat wel iets beloofd in de toe komst. i Zooals wij reeds eerder meldden, was het geheel prachtig en waren zoo goed als geen afwijkingen waar te nemen en wij behoeven, na voormelde groep nog eens aandachtiger be» zichtigd' te hebebn, daaraan niets af te doen. Het mooist van allen vonden wij Arentine Arendse, die l'Innocenoe en La Grandesse overtrof, hoewei ook die mooi waren. Nog dient in 't bijzonder Sophie Campbell vermeld, daar deze ook sóhitlerend was. Het aantal nagels of kelken, wat deze bloem geeft, mag niet zoo groot zijn, dit wordt ruim schoots vergoed door kleur, kruid en stengels. De steel is sterk en het kruid kan niet mooier. Een twaalftal potten van die soort, stonden bij elkaar en wel zóó, dat de kelken u tegen lachten. j Wij zagen nog Dr. Lieber in goeden en slech ten toestand. Deze bollen kwamen v. denzei f. den tuin, waren van den zei Pd en kwaliteit en; sorteering, doch hadden een verschillende be. handeling gehad. Over de oorzaak van dat verschil, liet de heer Zonneveld zich niet uit. Wij zeggen nogmaals, dat het een groote prestatie is, met Kerstmis zoo iets te verloo- nen. i De heer C. J. Zonneveld prepareert veel voor anderen en heeft hiermede willen laten zien, welke resultaten men met zijn systeem bereikt. Prepareeren is eigenlijk de behande ling Sic aan de broei vooraf gaat, hoewel deze groep ook, door hem zelve gebroeid was. De sooTten, als genoemde, luisteren zee® nauw naar een bepaalde temperatuur, dén d!atum van rooien, als ook de behandeling na de preparatie, en onder welke weersomstan digheden zij per boot naar de nieuwe wereld worden gezonden. Dit alles speelt bij de broet een groote rol. j Jammer, dat de Amerikan ën, niet van dat schoone gezicht kunnen profiteeren. Men kan ze daar niet zoo mooi als hier, aoo vroeg in bloei krijgen. De heer Zonneveld was echter van meening, d'at na toepassing van koeltech. wiek op de boot, zij ook in Amerika beter alt nu in bloed waren te krijgen. Van andere zijde werd echter opgemerkt, dat dit den prijs van 't product dermate zou beinvloeden, dat het niet meer door minderkooipkrachtigen te be. reiken was. Of de belangstelling groot geweest is? Hel perceel van den heer L. Zonneveld, waar het moois te zien was, de geheele kerstweek, het cardinale punt van de Bollenstreek. De heer Zonneveld heeft succes gehad. Zij die bollen ter preparatie aan hem toevertrouwen, kun nen gerust zijn. Wij zijn dankbaar voor de uitnoodiging. Tweede slachtoffer. Mej. v. d V. viel we gens de gladheid voor de ingang der kerk vat St. Victor en brak een arm. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Lisse 28, 12, '23. HELDHAFTIGE KAGEN AARS, Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoekt ondergeteekende eed kleine plaatsruimte, om onderstaande helden moed even te laten weten aan hen die nog niet wisten dat er in De Kaag zulke helden1 Zijn. Toen ik den 2en Kerstdag 'savonds voof een noodzakelijke boodschap met een ver gezellende dame per fiets van Roelofarends-< veen naar Lisse de Kaag passeerde, stonden er midden op de weg, 4 mij onbekende per sonen, ongeveer 20 a 25 jaar. Alhoewel dt weg wegens de groote sneeuwwallen, daar naast de Kagermeer gelegen, 's avonds in donker om half negen vrijwel onbegaanbaat mag genoemd worden, bezaten bedoelde heeren den onverschrokken jnoed en durf, om genoemde dame een sneeuwbal in het gelaat te gooien. M. de R.Als het waat is dat het verstand komt met de jaren, hoe oud moeten zulke helden dan zijn eer zij hun verstand gebruiken? Met dank voor de plaatsing teeken ik, A- G. DE JEU, Lissen 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8