De Autobus-misère. Donderdag 3 Januari 192 4- 46ste Jaargang No. 14327 Priester Jubilea. D!T NUtëlftER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Het kruisbeeld terug STADSNIEUWS. AGENDA 4 JANUARI Kamer van Koophandel. Een Nieuwjaarsrede van den voor zitter. Verschillende benoemin gen. De Middenstandstentoon stelling. De Autobuskwestie. 40-jarig jubileum H. Bijster. Inbraak. Toeval. Dierenbeul. AAN ONZE WEEK=ABÖNNE'S. Wij verzoeken onze weekabonné's dringend, de abonnementsgelden steeds bij vooruitbetaling DES MAANDAGS niet des Dinsdags of nog later te voidoin. Het is voor onze bezorgers zeer lastig wanneer de betaling der weekabonnements- gelden niet op tijd geschiedt. DE ADMINISTRATIE. Ernstig auto-ongeluk voorkomen. Op pensioen gesteld. Nuts Spaarbank te Haarlem. Kalender. prr Wegwerken J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Teiegraphisch Weerbericht. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem ei» Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusscben den tekit als ingezonden mededeeling op d« le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. t Wij hebben in de laatste weken nu en dan de aandacht gevestigd r>r ft ove-al waarneembare opleving van f>et go Isdien- stig leven, het eenige lichtgevende ver schijnsel in dezen donkeren tijd. Als een typisch staaltje neme men eens kennis van het volgende. Onze correspondent te Rome meldde ons gisteren: In het groote hospitaal nabij Sint Jan van Lateranen, had dezer dagen een kleine plechtigheid plaat», welke teekenend is ivoor de tijden die we beleven. Sedert dat 'de Katholieke godsdienst weder als staats godsdienst, gelijk art. I der grondwet zegt, geëerbiedigd wordt en beschermd als de godsdienst der overgroole meerderheid der Italianen, hebben we de kruisbeelden in dé scholen en in de gasthuizen weder gekre gen. 1 Zondag werden niet minder dan veertig groote kruisbeelden, door de parochianen van Sint Jan van Lateranen aangeboden, op plechtige wijze weder opgehangen, in paviljoens, zalen en kamers van het oude groote hospitaal van Rome. Een processie (vormde zich van Paters Camellianen, Zus ters en Seminaristen, waarbij talrijke pa rochianen en ziekenoppassers zich aanslo- jten. In elke zaal werd een groot kruisbeeld opgehangen en werden de daar aanwezige 'zieken gezegend met de reliek van het H. 'Kruis. Sedert '70 was het kruisbeeld, troost 'en opwekking in het lijden, uit onze gast huizen verdwenen. Na dit van Sint Jan van Lateranen zul len de andere hospitalen wel volgen, en komt langzamerhand de oude godsvrucht en godsdienstzin der Romeinen weer bo ven. Alle zalen van het hospitaal waren voor deze gelegenheid met groen en bloemen versierd, en in de kerk van het hospitaal (werd na afloop van de plechtigheid bet „Te Deum" gezongen. Voor de plechtigheid .was de medewerking van het centraal be stuur der gasthuizen verkregen. Is dit geen verblijdend verschijnsel, deze 'openbare terugkeer tot den Christus? Wie herinnert zich niet den tijd, toen de beruchte magon Nathan burgemeester van de eeuwige stad was en met zijn befaamde meerderheid in den gemeenteraad alle godsdienstig leven onderdrukte of bespot telijk maakte. Nu worden de kruisbeelden weer in de scholen en gasthuizen terugge bracht: straks wellicht in nog meerdere openbare gebouwen en bloeit in een eeuwenoud Roomsch land de katholieke godsdienst ook weer in het openbaar. Waar 'er zooveel te klagen is in dezen donkeren tijd, moeten we ieder lichtend teeken met (vreugde begroetenl Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Debatcursus Vrouwen bond 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Rederijkers 8 uur Jeugd Grafi sche Bond 8 uur Houtbewerkers 6 uur. Hanze gebouw Zangvereeniging „Caecilia" 8 uur Reisvereeniging half 9. „Dreefzicht" Tentoonstelling van Post en Sierduiven. Schouwburg Jansweg Voordrachtavond Ludwig Wüllner 8 uur. R. K. Leeszaal Jansstraat Lezing Jos. Vandervelden 8 uur. Stadsschouwburg Nat. Ned.Tooneel Dr. W. Royaards Peggy ra'n kind 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dadelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe gankelijk R. K. Arbeidsbeurs voor mannen - Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur Tele foon 2981 it. K. Bevolkingsbureeu. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 810 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond 8. K. Leeszaal en aitleenbibliotheeb - Jansstraat- 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, b.- balve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlcenen van boeken van half 39 uur. ifarthavereeniging Bloemhoistraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur Tel 1671 Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. In haar gebouw aan den Kruisweg ver gaderde Woensdagavond de Kamer v. Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken, onder voorzitterschap van het oud ste lid in jaren, den heer C. ten Boom. i Deze wenschte den leden een gelukkig Nieuwjaar. Spr. hoopte, dat in de Kamer ook in het thans aangebroken jaar vruchtbaar gearbeid zou kunnen worden vcor handel en nijverheid. J Uitgebracht werd dan het verslag rte Commissie van Onderzoek van de geloó' -'brieven der nieuw gekozen leden, waai 'geadviseerd werd tot toelating aller herkozen leden. Met op één na algeineene stemmen werd de heer E. H. Krelage tot algemeen voor zitter der Kamer herkozen. Een stem was blanco uitgebracht. Deze verkiezing werd met luid applaus be groet. De heer KRELAGE dankte voor hei ver trouwen, in hem gesteld. De heer TEN BOOM feliciteerde de Kamer en den heer Krelage met deze verkiezing. Geen moeite was den heer Krelage te veel. Hij leid de steeds met vaste hand en onpartijdig de vergaderingen en spr, merkte op. dat de heer Krelage weer terug is op de plaats, waar hij hoort. Spr. ui-He den wensch, dat de heer Krelage nog lang met lust en opgewektheid zijn taak ais voorzitter der Kamer zou mogen vervullen. De heer KRELAGE nam nu den voorzitters hamer over en hield een rede. waarin hij nogmaals de vergadering dankte voor zijn benoeming, om vervo'gens een terugblik te werpen op het afgelo-open jaar en knoopte da-ar eenige persoonlijke beschouwingen aan vast. Allereerst gaf hij een beschouwing over de industrieën in het district, waarbij hij opmerk- lc, dat er voorteekenen zijn van een langzame maar onmiskenbare verbetering, die zich in den toestand van handel en nijverheid in hei district begint af te teekenen. Spr. ging den Europeeschen toestand na, waarbij eveneens lichtpunten zijn aan te wij zen, en slipte hierbij aan, dat Nederland, welks bloei voor een belangrijk deel afhan kelijk is van de gezondheid van zijn achter land, zich sneller zal herstellen, naarmate de toestand in Duitschland sneller verbetert. Spr. ging dan na, dat Ncderiand zelf krachtig zal moeten medewerken lot be spoediging van den terugkeer tot normale verhoudingen, waarbij hij er den nadruk op legde, dat te dezer opzichte een gedragslijn zal moeten worden gevolgd door de overheid, als onlangs in eén rede door prof. Trcu-b is aan gegeven. Spr. betreurde het, dat de bezuiniging wordt gezocht in het schrappen van subsidies voor productieve, economische en cultureele be langen. Dan wees spr. op de waarde van 't Handels register, waarbij hij opmerkte, dat de door te wet van belanghebbenden gevorderde hij- dragen niet te drukkend zijn. Wel echter zal het vraagstuk der bijdragen onder de oogen moeten worden gezien in verband met de in komsten van de Kamer. Er zou, volgens spr., misschien een bevredigende oplossing te vin den zijn voor een mogelijke oplossing voor een mogelijke reorganisatie der inkomsten van de Kamer, door die Kamers, wélke met hare tegenwoordige middelen niet rond kun nen komen of wier taak in verge'ijking met andere Kamers zeer beperkt blijkt te zijn, samen te smelten met andere Kamers van grooter draagkracht. De kosten van zelfstan dig helicer van een achttal Kamers zouden op die wijze allicht worden bespaard. Op 31 October IJ. waren bij het Handels register te Haarlem ruim 4700 zaken inge schreven. Ten slotte bracht spr. dank aan secretaris cn personeel der Kamer voor den verrich ten arbeid en wenschte alle leden een voor spoedig jaar 1924. Tot voorzitter der afd. Grootbedrijf wordt herkozen de heer A. H. baron van Hardcn- broek en tol voorzitter van de afd. Klein bedrijf de heer W. J. B. van Liemt De heer TEN BOOM feliciteert namens liet Kleinbedrijf den heer Van Liemt met zijn ver kiezing. De heer Van Liemt neemt als mid denstander een eereplaats in en heeft reeds veel gedaan voor den middenstand. Spreker hoopt, dat de lieer Van Liemt ook in de toekomst weer met lust en ijver zal arbei den voor den middenstand. Spr. brengt ook dank aan den secretaris voor zijp verrichten arbeid, die allen lof verdient. De lieer WEM BURG feliciteert namens het Grootbedrijf den heer Van Harden-broek. De heeren VAN LIEMT en VAN HARDEN- RROEK spreken beiden een kort dankwoord. De leden der vaste commissies worden her kozen. Na vaststelling der notulen werd een aan tal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Beskoten wordt een adres van adliaesie te zencicn aan het adres van de K. v. K tc Mi'rieiburg. erat een verzoek aan do regeering buktisl geen fi.im'ieelen steun meer te ver- lecnop aan de Goop Ver. „De Handelskamer" wiens tekort nu gestegen is tot 3.312.000. De Miridenslau: sraad voer Haarlem ver- /coht ex Kanier veer f 1000 deel le nemen m hef garantiefonds voor de Middcnslaiidsfen- tponslelling 1924. Do heer HOOY staal niet onsympathiek te genover dit verzoek, doch zou eerst een kos tenberekening willen zien. Om deze te verkrij gen, zon spr. het' verzoek willen renvoyeeren nan den Middenstan-dsraad. De hoeren BROKMEIJER. TEN BOOM en VAN LIEMT verdedigen de deelname in liet garantiefonds, daarbij er op wijzende, dat de kans van succes der tentoonstelling wel ver zekerd mag geacht worden. De heer MEIJER zou liever een bedrag van f 250 willen geven. De hoer v. d. BURG is eveneens tegen dit verzoek en zou het mode villen remoyceren naar den Middenstand-sraa-d om nadere inlioh tingen te verkrijgen. Het verzoek wordt aangehouden, terwi.il een nadere toelichting aan den Middenstands- raad zal gevraagd worden. Goedgekeurd wordt de verzending van eenige adressen. Hel Veiligheids-museum te Amsterdam wordt voor 1924 een subsidie van 25 ver leend. Den lieer A. de f.iercq werd op diens ver- j zoek ontslag verleend a's lid der Commissie van beoordee'.ing der Invoerrechten, onder dankbetuiging voor de diensten, in dié vaca ture verleend In zijn plaats werd benoemd de lieet E. H. Krelage. Bij de rondvraag bracht d-e lieer HOOIJ de kwestie der autobussen ter sprake. Spr. achtte de Kamer competent, hierin te oordeelen. Spr. gispte de manier, waarop de nieuwe verordening ter kennis van de auto busondernemers is gebracht. Die afkondiging achtte spr. niet in het belang der onderne mers en ook niet van het publiek. Spr. stelde te dezer zake eenige vragen. De VOORZITTER antwoord!, dat de Kamer niets met de betreffende verordening te ma ken heeft. Hei Bureau kan thans niet ant woorden cn zou de beantwoording der vra gen tot een volgende vergadering willen aan houden. De heer WEBER zegt dal de autobussen >en noodzakelijke verbinding vormen tusscben Haarlem cn de buitengemeenten en betreurde het, dat Haarlem dusdanig optrad tegen de i ut obus-ondernemers. Spr. vraagt, of ge-en I adres gezonden zou kunnen wordePaa.n dén I Haarlemschen gemeenteraad, waarin gewezen wordt «op den thans geschapen on houdbaren toesland. De heer B'EIJNES wijst er ook op. dat bij de zaak spoed moet worden betracht. Het is een aantasten van de Nederlandschc vrijheid en al-s het zoo doorgaat, zal binnenkort nie mand meer iets durven ondernemen De heer TEN BOOM zou 'n adres aan den raad willen zenden met het verzoek, de nieu we regeling weer in te trokken. In andere groote steden is het verkeer nog veel grooter en daar mogen de bussen wel rijden. De heer VAN LIEMT: „In Rotterdam zijn 87 dien-sten." Dg heer TEN BOOM wijst er nog op, drrt liet m het belang van den middenstand is, wanneer de menschen in hel centrum der stad komen. De heer MEIJER r."n eerst de zaak nog eens willen onderzoek en. Het verkeer in Haar lem is erg druk en daarom - acht spu het be sluit van B. cn W. wel goed. De heer DEDDENS herinnert er aan. dat juist in den laatsten tijd veel gebruik werd gemaakt van de autobussen. De gen-omen maatregelen zijn drastisch geweest. Spr. vindt, dat oo-k met twee malen gemeten wordt, want luxe auto's mogen wel in de stad stilstaan en er door rijden. De heer BRINKMANN zegt, dat hot op de Groote Ma kt niet zoo druk is en noemt hel een groote fout, dat het verkeer belemmerd wordt. Er wordt gezegd, dat dit het werk van de e.Ieclrisehe tram is, d-oc.li spr. kan ine- d-edeei-en. dat de heer Burgers-dijk, directeur der tram-maatschappij, zelf erkent, dat do bus sen in een bcho-efie voorzien, ook a! doen zij de tram schade aan. De VOORZITTER merkt op. da! het de wensch is der overgroote meerderheid der Kamer, dat de autobussen in de stad mogen rifden en op de Groote Markt halteplaat-s mo gen hebben Op het verkeer der autobussen is echter wel iets aan te merken en men mag het het gemeentebestuur niet euvel duiden, dat het daartegen maatregelen genomen heeft. Hgt Bureau zal zich zeker met het gemeen tebestuur in verbinding stellen, om defce zaak te bespreken. Is bet op de hoogte der zaak, dan kan altijd nog het zenden van een adres onder de oogen worden gezien. De heer TEN BOOM zegt nog, dat in Rot terdam meer dan 100 auV)bussen loop-en. Waar dit in Rotterdam kan, kan dit ook in Haarlem wel. De discussies worden gesloten. De openbare vergadering wordt dan geslo ten. In -ons nummer van Maandag maakten wij melding van in 1924 te vieren priester jubilea. De vo'igende vielen echter van het beridht af. Wij plaatsen ze daarom thans. De Eerw. Pat-ér Macarius Hulsbosch, geb. te Haarlem en kapelaan te Amsterdam, de Eerw. Boter Rudolp-hus Terstappen, geb. te Breyeil en kapelaan te Haarlem en de Eerw. Paler Parhomius Thiemann, geb. te Haar lem en missionaris in Brazilië, allen van de Orde der E.E. P.P. Franciscanen (Minder broeders) zullen op 18 Maart den dag her denken, dat zij vóór 25 jaar tot priester werden gewijd Op 3 October is de Eerw. Pater Salvalor Boons, geb. te Overveen en in het k'oosfer te Niedorp-van de Orde E.E. PJUFranciseanen 25 jaar geprofest. Dinsdag, dus op den eersten dag des jaars, was het veertig jaren geleden dat de heer H. Bijster als timmerman in dienst kwam bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. Al dien tijd is hij tot groote tevredenheid van zijn superieuren op den „timmerwinkel werkzaam geweest. Dit kwam Dinsdag reeds tot uiting, toen zijn chef, de heer P. J. du Saar, hem in, zijn woning bezocht en hem daar de eerste gzlukwenschen overbracht. Want de eigenlijke huldiging vond gister ochtend plaats. Per auto werd de jubilaris door de commissieleden van huis gehaald en den timmepwinkel binnengeleid, waar de collega's voor een versiering met bloemen en groen van zijn werkbank en zijn afdee- lng hadden gezorgd. Aangezien de heer du Saar hem, gelijk gezegd, gisteren reeds had gecomplimenteerd, werd hij thans toege sproken, door een der collega's, den heer J. M. van Brummelen, die in hartelijke bewoordigen wees op de gelukkige omstan digheid dat hij veertig jaren in goede ge zondheid in denzelfden werkkring had door gebracht. Verder prees de heer Van Brum melen de goede verstandhouding die steeds het samenwerken in de timmerafdeeling kenmerkt. Ten slotte bood de spreker den jubilaris namens de collega's een bloemen mand aan en een fraaien leunstoel. Op het kantoor der firma werd de heer Bijster toegesproken door mr. H. J. D. D. Enschedé en overhandigde den jubilaris een enveloppe met inhoud, benevens twee kistjes sigaren. Na-dat al de heeren Enschedé en de heer A. D. Huijsman hem de hand hadden ge drukt, betuigde Bijster zijn dank voor de vriendelijkheid hem thans bewezen en ver klaarde zijn beste krachten aan zijn werk te zullen blijven geven, zoolang hem dit vergund was. Daarna werd hij per auto naar zijn wo-, ning gereden, om daar het verdere gedeelte van zijn jubileum te vieren. In eer. Directiekeet staande op het terrein „Schooibouw" aan die Leidschestraat heeft men zich door verbreking, vermoedelijk in d-en nacht van Dinsdag op W-oensdag toe gang verschaft. Ontvreemd wenden: twee passerdoozen, een regenjas een werkjas, een bascule, en een waterpasslag. In verband hiermede is door de reob-rche aangehouden de 27-jarige J. D„ wonende te Haarlem, en de 25-jarige E. U„ los werkman, eveneens te Haarlem woonachtig, verdacht, de inbraak in de directiekeet te hebben ge pleegd. Een gedeelte is bij een opkooper alhier in beslag genomen, alwaar de aangehoudenen, het op Nieuwjaarsdag hadden gebracht. Woensdagmorgen kreeg een persoon op de Raaks een toeval. De man was zoo on handelbaar, dat hij per ziekenauto naar het St. Elizabeth's Gasthuis is vervoerd moeten worden, van daaruit is hij naar het Provin ciaal Ziekenhuis overgebracht Bij de politie is aangifte ge-daan, dat een léstuurdier van een groetenwagen zijn hond mishandelde, door het beest te schoppen. D.e politie stelt een onderzoek in. Men schrijft ons: Op den Amsterdamschen straatweg ter hoogte van het' Israëlitische kerkhof heeft gistermiddag omstreeks half vier een auto-ongeluk plaats gehad. De heer J. Dek ker, firma H. van Dam alhier, reed met zijn <!ezin in de richting Haarlem toen de heer W. Notiris, die oer fiets ook rechts van den weg voor hem uitreed, van 't autogetoeter ach ter hem schrok, zoociat hij met zijn rijwiel slipte. De bestuurder van de auto (een nog tfeheel nieuwe Cadillac) wist nog juist op tijd zijn stuur om te gooien, zoodat een groot ongeluk kon voorkomen worden. De auto, welke in aanraking kwam met een paai, werd geheel vernield; de inzittenden kwamen er wonder boven von-'-r na^n-orf allen goed af; alleen mevr. Dekker-v. Dam heeft eenige licht'e verwondingen opgeloopsn. Zij werden door een juist voorbijrijdende auto welwillend opgenomen en naar hun wo ning in de Barteljorisstraat gebracht. Verze kering dekt de schade. Behalve de heer D. C. Smit, is ook dr heer K. Vos, na een diensttijd van 23 jaren, bij de fa. Joh; Enschedé, met ingang van 1 Januari op pensioen gesteld. Hij werd toe gesproken door den chef der afdeeling, den heer B. J. Witholt. Van het personeel der afdeeling kreeg de heer Vos een bril met doublé montuur. Den heer Smit, van wiens op pensioen stelling we gisteren reeds melding maakten werd door bet personeel een wandelstok met zilveren knop aangeboden. Vergelijkend overzicht over Dec. 1923-1922. Aantal behandelde posten 4488 (v.j. 3116), aantal inlagen 2976 (v. j. 1941), aantal terug betalingen 1512 (v. j. 1175). ïnleggeld f 207945.82 (v. j. 207162.8611), terugbetaald 221909.70/2 (v. j. 200056.03), minder ingelegd 13963.88/ (v. j. meer 7106.83/). Aantal nieuwe boekjes 370 (v. j. 116), aantal afbetaalde boekjes 63 (v. j. 46). Spaarbusjes op 31 December 1923 m om loop 1255. Geledigd in December 1923 178 busjes met totaal 2570.86. Aantal in be waring genomen boekjes op 31 JJecember 1923. 316. Van de fa. Korstjens, kantoor boekhandel, ontvangen we een fraai uitgevoerden, prac- tischen kalender, die voor kantoren vooral buitengewoon geschikt is. De Zon- en Feest dagen zijn in andere kleur gedrukt dan de gewone werkdagen, wat wel zoo gemakke lijk is. i^\\l 1 ii Het gebaar. Een Fransch spreekwoord zegt: Le Style c'est 1'h omme. Met eenige variatie op deze spreuke zou men, sinds de verkeerspolitie in het leven is geroepen, kunnen zeggen: Le geste c'est ilhèmrae. In het gebaar kent men den mensr.h terug. Dóór dezen tak van dienst bij de politie is er in onze samenleving ongemerkt een nieuw psychologisch herkenningsteeken geslopen: het gebaar. De manier, waarop liet fietsende gc- deell cider menschheid den politieman du i de- ijk maakt, welke richting genomen zal snor den, is geheel verschillend al naar aanleg, leef tijd. maatschappelijken weistand, tempera ment. Hel eenvoudigst maken de jongens met de boodschappenmanden zich er van af. Bij het naderen van 'den verkeersagent beginnen re met do ronde bel, die met een loeren riempje aah liet stuur vastzit, geweldig le rammelen. Reageert de agent daar niet op, dan stoolen ze een gebrul uit, dal gelijkenis vertoont met het geluid van de claxon Maar liet gebaar ne- geeren ze totaal. De zakenman, liet hoofd vol van berekenin gen, regelingen, offertes cn winstkansen, die zich echter uit eerbied voor de openbare voorschriften niet aan zijn verplichting in de zen wil onttrekken, brengt even de rechter hand naar voren, niet meer en niet langer dun strikt noodig is. Bij de dame op leeftijd is weifeling tc on derkennen. Ze steekt de rechterhand uit. doch trekt ze dadelijk weer terug als de agent liet niet aanstonds bemerkt. Hot is ook al te gek om midden in een drukke straat zoo maar ie hand uit te steken, of je in nood verkeert of hulp itehoeft. Ffct krachtige gebaar, den forsch gestrekten arm. ziet men bij menschen, die uit hoofde van hun heroep doortastend of organiscorend moeten optreden: architecten, genceskceren. pleegzusters. Het gebaar van artiesten en bakvischjcs vertoont merkwaardige overeenkomst. Het is niet kort gereserveerd e,n evenmin energiek gestrekt. Er zit een zekere losheid, een ze kere elegance in. De arm neemt bij deze gnoe pen den vorm aan van een parabool. Onbewust vertoont zich ook bij den agent enderscheid in de handbeweging bij het regelen van het verkeer, al naar gelang van de gewichtigheid der personen, die komen aamrieien. De autoriteit wordt met gracieus gob-oar doorgelaten. Dp fluitende kwajongen wordt met minder egards behandeld. De agent brengt de linkerhand Ier hoogte van den schouder en geeft met den naar achter gebogen duim te kennen, dat hij kan door rijden. In den loop der tijden zijn er verschil- 'ende middelen aan de hand gedaan in ver band met karakterstudie. Men kan iemands karakter ieereu kennen uil zijn handschrift, uit'zijn stijl, de manier van.ioope.n. de wjjze waarop hij een sigaar rookt. Voor zieikundi- gen en detect iven wordt in het gebaar een nieuw terrein voor observatie geboden. STRDL We deelden gisteren reeds mede, dat de Middenstandsraad voor Haarlem gisteren een adres aan het college van B. en W. gericht heeft in zake de kwestie betreflen^e ue autobussen. In dit adres wordt er op gewezen, dat Haarlem het centrum is van een nijvere, dicht bevoikte streek en dat daarom op be stuur en ingezetenen de plicht rust, dat de stad een aantrekkingspunt bij uitnemendheid worde en blijve. Het adres iaakt dan het optreden tegen over de autobus-ondernemers in gevolge de nieuwe voorwaarden en vraagt vervolgens: Wanneer onze handelsmenschen van den eenen kant lijdelijk moeten toezien, dat be stellingen op kleeding, motoren en tal van andere artikelen, eiders geplaatst worden; dat zij voorts moeten dulden, dat de ge meente zich gaat begeven op het particuliere handelsterrein, dat wij dan nog bovendien moeten ontwaren, dat het doen van inkoopen door onze buitenmenschen door verordenin gen ten zeerste bemoeilijkt en geschaad wordt, wat hebben wij dan ten slotte te den ken vaD het saamhoorigheidsgevoel, dat in een goed bestierde stad behoort te vereeni gen overheid en ingezetenen? Het .adres vraagt ten siotte intrekking van de nieuwe verkeersbepaiingen. Woensdagmorgen, is wederom tegen een tweetal autobusbestuurders proces-verbaal opgemaakt, omdat zij toch hun standplaats op de Groote Markt hadden genomen, aldus meidt het politierapport van hedenmorgen. Zooals ws gisteren nog konden meiden, werd gisterenmiddag in café Brinkmann door de autobus-ondernemers een vergade ring belegd, naar aanleiding van het feit, dat hun standplaatsen aan de Noord- en aan de Zuidzijde der stad zijn aangewezen. Deze ver gadering had 't ook reeds vermelde gevolg Cat afgevaardigden der ondernemers 'n onder houd hadden met den waarnemend burge meester, mr, Slingenberg, welk onderhoud echter niet vee! resultaat opleverde. In oe gisterenmiddag voortgezette verga dering werd overgegaan tot de stichting van een afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van Autobusondernemers, waarvan alle aanwezige autobusondernemers lid werden. Als voorzitter werd gekozen de heer Mooy, als secretaris-penningmeester de heer Hartman en als bestuurslid de heer Linde man. Besloten werd een lijst te laten circuleeren bij den Haarlemschen winkelstand tot het verkrijgen van handteekeningen, waarvan 't verzoek aldus is opgesteld; De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Alg. Ned. Bond van Autobusonderne mers verklaart, dat door het opheffen der standplaatsen in het centrum der stad liet publiek en particulier belang van het auto busbedrijf wordt geschaad. Ook meent zij, dat de middenstand, speciaal de Haarlem- sche winkelstand* door dezen maatregel be langrijk wordt benadeeld. Voor spoedige opheffing van dezen maat regel moet actie gevoerd worden en verzoe ken wij, gezien bovenstaande, ook uwe in stemming met deze actie door bet plaatsen uwer handteekening. Met zes tegen vier stemmen werd aange nomen het voorstel van den heer. Lindeman, om Donderdagochtend 3 Januari nog niet fe gaan rijden, doch eerst af te wachten het advies, dat mr. F. M. S. Rits, rechtskundig adviseur van den bond. zal uitbrengen en eerst den dienst te beginnen na een keuring der in beslag genomen wagens door een commissie van 3 experts, waarvan de hee ren Etty, Kimman en Duykers deel zullen uit maken. Deze commissie zal, na verkregen inlich tingen der ondernemers, de door het in be slag nemen aangebrachte schade bevestigen en hiervan een verslag uitbrengen. Tegen hedenmorgen 9 uur was wederom een vergadering belegd, waarin nogmaals het standpunt uiteengezet werd en Mr. Rits advies uitbracht. In de ochtendvergadering waren tegen- I woordig behalve de ondernemers de hee ren Mr. Rits en Duykers, de laatste is de expert van den Algem'eenen bond. Na opening werd het woord verleend aan Mr. Rits, die als zijn meening uitte, dat het optreden van de Haarlemsche politie, naar blijkt uit verslagen en mededeelingen, ab soluut tactloos en onbehoorlijk is, evenzoo het optreden van hei gemeentebestuur. De zonderlinge wijze van handelen van B. en W. bij het opzeggen dér vergunning laakt spr. ten zeerste. Spr. vraagt zich af, of het gemeentebe stuur in zijn recht is, door een verordening in te grijpen in een bedrijf, dat door een Rijkswet is geregeld. Voor het verder handelen staan er. vol gens spr., twee wegen open, n.l. een strakke houding aannemen en verzet blijven plegen, of een overeenkomst met het gemeentebe stuur te sluiten, welken laatsten weg spr. in de gegeven omstandigheden verreweg het beste acht. Spr. betreurt de strakke houding der on dernemers, waardoor de burgemeester geen concessie meer kan verleenen. Men moet trachten, een overeenkomst te sluiten. Spr. meent, dat achter deze zaak eenige vriendelijkheid schuilt van B. en W. jegens de tramwegmaatscbappijen. Spr. begrijpt de naar voren gebrachte reden omtrent gevaar, door de autobussen veroorzaakt, niét. Het verkeer is, volgens spr., toch niet zoo druk. De reden is daarom zeer gezocht. Spr. acht de maatregel een zekeren dwang, om het publiek van tramwagens ge bruik (e laten maken. Aan den toestand moet echter een einde gemaakt worden. Men moet de wagens trachten terug te halen om de diensten te hervatten. Echter moet dat niet gebeuren, vooraleer de geleden schade door experts is geconsta teerd. De politie kan, wanneer iemand op heeterdaad op een overtreding betrapt wordt, de voorwerpen, waarmee deze over treding geschied is, in beslag nemen. Wan neer de in beslag genomen voorwerpen niet behoorlijk in bewaring zijn gesteld, is voor de geleden schade de inbeslagneraer aansprakelijk, aldus spr. Hij acht hei beter voorloopig een afwach tende houding aan te nemen. Men moet in overleg met den com issaris de wagens terughalen en den dienst hervatten, totdat de beslissing van den kantonrechter is ge- vollen. - Spr. vraagt zich af, of er voor onderne mers een vergunning voor een standplaats noodig is. Spr. acht dit absoluut niet nood zakelijk. Nu uit een proces-verbaal blijkt, dat op 9 Januari een beslissing van den kanton rechter zal worden gevraagd, moet deze worden afgewacht. De beer De Jong wil het bestuur mach tiging geven, een request op te stellen aan den raad 'en bet vertrouwen in het bestuur uitspreken. Een reden voor den genomen maatregel door de-politie acht spr. de ehao- kf De Haarlemsche politie heeft tot groote ontstemming der autobushouders aan de autobussen, die den dienst tusscben Haarlem en omliggende gemeenten onder houden, verboden een standplaats in bet centrum der stad in te nemen. Zij moeten dus aan den buitenkant blijven: de auto bussen. die naar bet Zuiden gaan, op het Houtplein; die naar het Noqrden gaan, op bet Kennemerplein. Zoodoende heeft het centrum der stad I geen last meer van de bussen en daardoor, alzoo redeneert ongetwijfeld de politie, wordt het rustig verkeer in Haarlem bevorderd. Ik heb een plannetje om het verkeer in Haarlem nog veel rustiger te maken. Indien de politie eens aan alle auto's, aan alle motorfietsen, aan alle fietsers en aan alle voetgangers verbood in de stad te komen, dan zou de ideale rust in Haarlem's verkeer bereikt zijn en zouden de agenten van politie alléén in Haarlem's straten wandelen. Maar zulk een oplossing is verre van een geniale vondst. Met lastige elementen ia het verkeer te weren, worden de verkeers moeilijkheden niet opgelost, maar ontweken, wat geen verdienste is. Bewonderaar van dit nieuwste snufje der Haarlemsche verkeerspolite ben ik dan ook niet. In dit speciale geval komt er nog bi), dat ons gemeentebestuur zoo welwillend is ge weest de autobushouders tot 30 Dec. onkun dig te laten van de nieuwe bepalingen. Het gevolg daarvan was, dat de autobushouders op Nieuwjaar plotseling van standplaats moesten veranderen, zonder daarvan tijdig hun passagiers te hebben kunnen ver wittigen. Dat is niet de beste manier van doen En inplaats van om al die redenen tegen over menschen, die door zulk een handel wijze gedupeerd werden en daarover toch wel hei recht hadden verbolgen te zijn, lankmoedig te zijn, is men, ter handhaving van het gezag, opgetreden op een wijze, die aan een klein oproer deed denken. Wij zullen niet beweren, dat de chauffeurs niet kalmer hadden kunnen optreden en hun ziel me%r in lijdzaamheid hadden moe ten bezitten, maar ons gemeentebestuur en onze politie gaat in dezen toch ook aller minst brandschoon uit. Deze zaak had wel met wat meer zorg mogen behandeld zijn, vooral daar de tijd van voorbereiding allerminst ontbroken heeft en het ook niet gemangeld heeft aan de noodige waarschuwingen, om toch aan dacht aan deze zaak te schenken. In een „Damiaatje" wezen wij een dezer dagen op de wenschelijkheid en de moge lijkheid om, ter gelegenheid vqp het Eucha ristisch Congres, de aandacht op ons land, speciaal op Haarlem, te vestigen. Een onzer lezers verzoekt ons aan het Propaganda- comité van het Eucharistisch Congres het idee in overweging te geven om ter gele genheid en ten bate van het Eucharistisch Congres een fraai, door Toorop of een an der groot kunstenaar te ontwerpen, zegel te doen vervaardigen, dat dan op dezelfde wijze zou verkocht worden als de lief dadigheidszegels, die nu in omloop worden gebracht. Zegels vinden in de geheele we reld, vooral ook bij verzamelaars van ze- I gels, veel aftrek en een mooi zegel wordt i niet alleen met genoegen gekocht, maar ook wordt er met liefde over gesproken. Deze lezer vestigt er de aandacht op, dat ook de Spaansche regeering een fraai zegel van het H. Hart liet vervaardigen. Barometerstand 9 nur v.m.: 758. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 3 Januari: Hoogste barometerstand 771.9 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 754.2 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 3 Januari tot den avond van 4 Januari: zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, ne velig tot zwaar bewolkt later waarschijnlijk regenbuien, om het vriespunt 's nachts, overdag lichte tot matigen dooi. tische regeling der diensten en de blijkbare concurrentiezucht, waarom hij aanbeveelt, te komen tot een goed geregelden dienst. Uit de vergadering kwam de verzekering, dat een voorloopige inneming van stand plaats aan het Kennemerplein tot belang rijke schade in de ontvangsten leidt. De heer Rits meent, dat, gezien den ge nomen maatregel, bier voorloopig niets aan te doen zal zijn. Een voorstel werd gedaan, vanuit de ver gadering, een standnlaats te nemen voor de lijnen van bet Noorden in Heemstede, met stoonl als te Haarlem. Mr. Rits adviseerde verder, de in beslag genomen wagens na onderzoek in ontvang t te nemen, onder voorbehoud van rechten, 'n adres aan den gemeenteraad te zenden en het bestuur mandaat te gever., aldus te han- delen. Besloten werd, dat in tegenwoordigheid van den heer H. W. Duykers, expert van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1