Enorm Voordeel BERICHT Jaarlifksche Uitverkoop Vrijdag 4 Januari 192 Y 46ste Jaargang No. 14628 f»* Amsiercamche Anthraciet Maatschappij PIT NUtiMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN EERSTE BLAB Gezinsloon. bied! U de groote waarbij onze resteerendeNouveauté'stegen debij balans opgenomen Taxatieprijzen moeten worden verkocht UIT DEN UITREK. HAARLEM. ÏALFWFG. SPAARNDAM. ZAANDAM EDAM. PURMEREND. GOEDE VOEDING behoedt tl veelal voor ziekten. Fran- ken's Melkbrood IS HET VOEDSEL BIJ UITNEMENDEID. KROMMENIE. HEILO. VELSEROORD. VELSEN. LlSSE. NOORDW1JK. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Ingezonden Mededeelingen 75 cents per regeL WIL NIS. MIJDRECHT. m ONZE ABONNE'S. Herhaaldelijk ontvangen wij bericht van onze agenten, dat sommige week- en kwartaal-abonné's de abonnementsgelden niet OP TIJD voldoen. In het belang eener goede administratie zijn de agenten verplicht, zoo- we! de abonnementsgelden van hen. die per week betalen, als die van de kwartaal-abonné's op zoo kort mogelijken termijn aan ons af te dragen. Wij verzoeken daarom aan allen, de abonnementsgelden steeds op tijd te wii'en voldoen en niet de agenten twee-, drie-, ja zelfs nog meerdere maler om die toch kleine bedragen te laten vragen. Legt het geld steeds gereed, daardoor helpt U de agenten hun niet altijd even gemakkelijke en aangename taak goed te volbrengen. DE ADMINISTRATIE, Abonné's, die te klagen hebben over onregelmatige of slechte bezorging der Nieuwe Haarlemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk te berichten aan de Administratie N. H. Courant, of mondeling aan onze Bureaux, Nassaulaan 49. ADMINISTRATE N. H. COURANT. abonnementsprijs bedraagt vroor Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Pei Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie» 35 cents per rtgeL Bij contract belangrijke korting Advertentïën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag* en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wat wij ook voor goeds van 1924 ver wachten er zijn inderdaad flauwe teeke nen, welke op de mogelijkheid van een langzame opleving duiden wij vreezen toch, dat het nieuwe jaar zich zal kenmer ken door conflicten en wrijvingen op de ar beidsmarkt. Al is het voor velen hard en onaangenaam er over te hooren spreken, 't is struisvogelpolitiek te meenen, dat het door zwijgen verandert: loonsverlagingen zullen dit jaar aan de orde van den dag zijn. Dat b.v. een stoomvaartmaatschappij in Amsterdam de salarissen van haar lager kantoorpersoneel op 1 Januari j.l. verhoog de en daarvoor een bedrag van 70,000 uittrok, zal wel tot de loffelijke uitzonde ringen blijven behooren. Het feit, dat de directie van het arbeidersdagblad „Het Volk" aan haar kantoorpersoneel loonsver laging voorstelt, teekent meer den toestand van het oogenblik. Trouwens, alle indu strieën op export aangewezen, zullen de dalende lijn wel moeten volgen. Wij zullen ons thans echter niet in' het loonvraagstuk zelf verdiepen. Wel willen wij er op wijzen, dat werkgevers met loons verlaging uiterst voorzichtig dienen te zijn. Het ongelukkige conflict in Twente toont weer eens het afschrikwekkende van sta kingen en uitsluitingen. Men wachte zich vooral voor een zekere modezucht, die ook in het economische le ven schijnt te bestaan en de loonen in som- nige bedrijven wel eens doet stijgen of da len onder een algemeenen tendenz, terwijl de toestanden in dat bepaalde bedrijf zelf i'r niet toe nopen. Dat is verkeerd, wekt verbittering en schept scheeve verhoudin gen. Er zijn trouwens nog factoren genoeg, welke een algemeene loonsverlaging hier te lande minstens ongewenscht maken. De kleinhandelprijzen van zeer vele, ook nood zakelijke levensbehoeften, staan nog hon derd en meer procenten boven die van 1914. Maar wat het ergste is, bij de bereke ningen van arbeidersinkomens wordt niet voldoende aandacht gewijd aan de belastin gen en de woninghuren, welke het drie- en viervoudige van vroeger bedragen en het grootste deel van het arbeidersinkomen verslinden. Daarom, en het is niet de eerste maal, dat wij hier op wijzen is het voor een gezond economisch leven in ons land van zoo onschatbare waarde, dat de bezui niging bij staat, provincie en gemeente zoo radicaal en snel mogelijk wordt doorge voerd, opdat in de eerst komende jaren de belastingen aanmerkelijk kunnen worden verlaagd; opdat ook een middel gevonden san worden, om af te schrijven op de groote kapitalen voor volkswoningbouw, uitgegeven in dc dure jaren, waardoor thans de huren der vereenigingswoningen tot on dragelijke hoogte worden opgedreven. Maar dat alles is toekomstmuziek. Geen slechter zakenmenschen helaas dan poli tieke heeren, die veel praten, maar van practische economie helaas maar al te wei nig verstand hebben. Daarom voorzien wij, dat in dit jaar de conflicten op de vrije arbeidsmarkt niet zullen uitblijven, van werknemers, die zullen meenen met geen minder inkomen genoegen te kunnen nemen; van werkgevers, die alleen door verlaging hunner productiekosten, waarbij de loonfactor Jheel dikwijls de voornaamste is, kans meenen te zien hun bedrijf in stand te houden. Wij zouden willen adviseeren, dat. men van werkgeverszijde, alvorens zulke con flicten in een gevaarlijk stadium komen, be denkt, dat wij nog altijd leven in een abnor- malen tijd. Wie zijn oogen de kost geeft en let op de practijk, ziet een schreiende tegenstelling tusschen het betrekkelijk weelderige leven van jonge, ongehuwde arbeiders en de huisvaders van groote ge zinnen. Bij deze laatsten maken niet enkel veel monden de spoeling dun, maar zij zien bovendien nog een derde of vierde deel van hun loon heengaan aan woainghuur. Wie dan ook mee wil werken aan gezonder economischer toestanden, die houde reke ning met de practijk van het oogenblik. Wanneer onder den druk van deze, benarde tijden de leeftijdgrens, waarop men in ar beiderskringen gewoon was te huwen, moet worden verlegd, is dat minder erg, dan wanneer eenmaal bestaande gezinnen ge brek moeten lijden. En wanneer in een be drijf nog te bezuinigen valt door inkrimping van personeel en verhooging der produc tiviteit der levende arbeidskracht, dan zoeke men die bezuiniging op de eerste plaats in ontslag van vrouwelijke werk krachten en vooral van gehuwde vrouwen. De regeering geeft met haar plan van ont slag van gehuwde ambtenaressen een uit muntend voorbeeld. En dan denke men bij noodzakelijke loonsverlaging eens aan de invoering van een gezinsloon, meer dan ooit noodig in dezen tijd. Bij overheids lichamen is dit vraagstuk nog geregeld aan de orde. In den Haarlemschen Gemeente raad werd bij de jongste begrootingsdebat- ten een aanslag op het kindersuppletieloon nog op {jet kantje af verijdeld. Bij de debat ten bleek, dat men ook bij de tegenstanders gevoelt, hoe noodzakelijk het is de groote gezinnen te steunen. Trouwens, ook van liberale zijde zijn al menigmaal stemmen opgegaan om te komen tot het stichten van 'andelijke bedrijfsfondsen, waaruit groote arbeidersgezinnen to-eslagen zouden ontvan gen. Het idee stuit nog maar steeds op al lerhande bezwaren. Laat men in dezen buitengewonen tijd niet al te veel theore- thiseeren. Waar een wil is, is een weg. Wanneer men er van overtuigd is, dat de bedrijfsvre.de bewaard kan blijven bij loons verlaging maar mét kinderbijslagen, laat men dan dit middel aanwenden ook al zou den zich dan in de practijk enkele moeielijk- heden voordoen. Waar een gezonde maat schappij steunt op het gezin, kan in stand houding en sparing van het gezin niet an ders dan een betere samenleving voorbe reiden. s Woensdag is in de Amsterdamsche Kamer van Koophandel meegedeeld, dat de. St. Mij. „Nederland" haar nieuwste mail boot bij een Fransche werf besteld heeft, j omdat er tusschen de laagste Fransche en Nederlandsche inschrijving een prijsverschil was van 25 pCt. (De Fransche concurrent j schreef voor 1.300,000 minder in!) DE TEYLERZAAK. Behandeling voor het Amsterdamsche Hof. Gisteren diende voor het Gerechtshof te Amsterdam de zaak van C. Steenhauer, koop man te Rotterdam tegen de directeuren der nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst. Voor eischers trad op nir. R. H. Wierix te Amsterdam, voor gedaagden jhr. mr. F. W. van Styrum. De audiëntiezaal was propvol met belangstellenden. Deze „cause célèbre" werd op 8 Oct. 1921 behandeld voor de Rechtbank te Haarlem, die op 6 Dec. 1921 de vordering als verjaard af wees. Eischers hebben na sommatie en inge brekestelling van gedaagden rekening en verantwoording gevorderd van het beheer, waaronder de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst zich sedert zijn overlijden, dus ;edert 8 April 1778 bevond, met uitkeering van het aan ieder toekomend saldo. Mr. R. H. Wierix, optredende voor eischers begon zijn pleidooi met er op te wijzen dat zich in deze zaak drie vragen voordoen. Zijn ■uschers de rechthebbenden Beheeren de gedaagden die nalatenschap als directeuren der nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst En ten derde kunnen gedaagden tot het afleggen der gevorderde rekening en verantwoording door de ingestelde vorde ring gedwongen worden De vraag, of eischers rechthebbenden zijn, meende pleiter erkend door gedaagden. De eischers zijn afstammelingen van Isaac Brand, zoon van Johannes Brand en Maria Teyler, het eenige op 8 April 1778 in leven zijnde kind van alle broers en zusters van Isaac Teyler, welke laatste de vader was van "beter Teyler van der Hulst. Op het verzoek van den president, ver klaarde pleiter zich te zullen houden aan de vraag, of de vordering verjaard is of nief Wel betoogde pleiter nog kori c'av gedaagd n geen enkel bewijs hebben geleverd, dat hier geen erfopvolging ab intestato zou plaats hebben gehad. De acte van 17 Mei 1756 is, zoowel volgens Romeinsch als volgens het toen geldend recht, wegens 't gemis der heredis institutio geen testament en kan volgens pleiter hoog stens een codicil zijn, waarbij geen stichting in het leven kan worden geroepen. Deze acte van 1756 wijst op een eeuwigdurend beheer, hetgeen volgens het toen geldend recht on geoorloofd was. In het eenige door gedaagden overgelegde bewijsstuk, namelijk de origineele grosse der acte van 17 Mei 1765 is vermeld dat de minute alleen door den notaris en getuigen werd onderteekend. Dit stuk berust op het archief te Haarlem. Pleiter betoogde vervolgens, dat het stand punt der Haarlemsche rechtbank wat de kwestie der verjaring betreft, onjuist is. De gedaagden hebben geen bezit, doch bezitten slechts precario, hetwelk nooit tot eigendom kan leiden. Een beroep op acquisitieve ver jaring gaat dus niet op. Eischers hebben nog verklaard, dat zij jenoegen zullen nemen met een rekening an verantwoording van de laatste dertig jaren. Pleiter betoogde dat gedaagden deze moge lijkheid onder de oogen hebben gezien en dat zelfs de rechtbank te Haarlem dit in haar vonnis geconstateerd heeft. De vordering tot rekening en verantwoor ding verjaart wel in dertig jaar, maar deze verjaring loopt van het tijdstip van het ont staan der vordering, dat is in dit geval dus 3 Juni 1920. De rechtsvoorgangers van gedaagden heb ben bovendien erkend tot afgifte verplicht te zijn, gelijk blijkt uit het arrest van 30 Juli 1784 van het Hof van Holland. Deze erken den toen slechts „executeurs te zijn. Pleiter persisteerde bij de namens eischers genomen conclusiën. Nadat de advocaat van de eischers zijn p'ei dooi geëindigd had, trad namens gedaagden op jhr. mr. F. W. van Slyrom. Deze begon met le zeggen, dat het spreekwoord: Tout savoir, e'est tout pardonner, niet altijd opgaat. Plei ter verklaarde met weerzin vervuld te zijn bij het zien van de vele slachtoffers, die meestal contribuanten zijn. Ais er dan een flinke pot is, wordt er weer eens geprocedeerd. Dege nen, die derge'ijke processen voeren, zijn meestal stroomarmen, die opkomen voor een groep of leiders van ecu z.g. syndicaat. Pleiter besprak eerst een exceptie van niet- ontvankelijkheid van het appel, daar gedaag den door hun dagvaarding in appel wijziging hadden gebracht in de materieele rechtsver houding. Een der directeuren was kort voor de uitspraak van de Haarlemsche Rechtbank overleden. Nu heeft appelant de vier overige directeuren en tevens den nieuwen vijfden directeur gedagvaard, hetgeen in strijd is met het systeem van eischers, dat het beheer was geëindigd door hun dagvaarding. De H. R. heeft beslist, dat geen wijziging bij appel mag gebracht worden in de materieele rechtsverhouding. Nu zijn echter zes personen gedagvaard tot rekening en verantwoording over een bedrag van ongeveer vijf millioen en tot uitkeering van* 19/400 of 19/800. Het appel is niet ontvankelijk. Pleiter ontkende, dal gedaagde eischers recht of den plicht tot het afleggen van reke ning en verantwoording erkend hadden. Wat is, zeide pleiter, deze procedure in het wezen der zaak? Is het een heredilatis petitio of een vordering tot rekening en verantwoor ding? Pleiter beioogde, dat een het berediitatis petitio is, want het gaat osier het feit of eischers erfgenamen zjjn en dus rechten heb ben. De vorm van een vordering tot rekening en verantwoording doet niets ter zake, want aan de heredilatis petitio zou toch een reke ning en verantwoording moeten voorafgaan. Pleiter betoogde, dat het vonnis der Haar lemsche Rechtbank op juiste gronden gewezen is en in ieder geval de verjaring ten bate der reohlszekerheid hier toepasselijk is. De eischers elschep een uitkeering van het saldo, maar dat recht hebben deze eischers al léén niet. Zij kennen geen testament, noemen het een eerste grosse, maar waar is het aan Ie zien, dat het stuk in kwestie wel een grosse is en niet een testament? Dat testament is wel door Teyler onder leekend, al is dit niet in de grosse vermeld. Hoe kan men, zeide pleiter, nu nog beweren, dat daarom dit testament niet geldig is? En tegen eeu afschrift van den gemeente archivaris wordt geprotesteerd, de conformi teit daarvan betwist, terwijl mr. Wierix de ou- derteekening zelf heeft moeten constatoeren. Wat wil mr. Wierix met een valschheids- proccdure bereiken? Gedaagden zeggen: Wij ontleenen onze rech ten aan Isaac Brand. Maar deze Isaac Brand erkende volkomen de geVligheid van het testa ment en is zelfs opgekomen, om dit testament te handhaven. Waarom, vervolgde pleiter, beroepen wij ons op verjaring? Omdat dit de eenige metho de is om van de erfenisprocedures verlost te. worden en omdat aldus feitelijke kwesties uitgeschakeld worden. Pleiter hoopte, dat de erfenismaniakken tot inkeer zouden komen. Hei Hof bepaalde de uitspraak op 7 Fe bruari aanstaande, DOOR DE KOU BEVANGEN. Dezer dagen vond men in de sneeuw, aan den berm van den dijk, in de Dubbele Buurt te Halfweg een man. De geneesheer en de politie werden onmiddellijk gewaar schuwd. Aanvankelijk dacht men, dat de man reeds overleden was, doeih na geruimen tijd slaagde men er in de levensgeesten weder op te wekken. De stumperd werd binnengedragen in den winkel van den tim merman Cormslissen, waar dokter Melchior hem verder behandelde. Bij onderzoek bleek hij te zijn de 32-jt.-ige A. uit Den Haag. De ongelukkige, die per auto naar zijn woouplaats ward vervoerd, lijdt aan toevallen. Brand. Tweeden Kerstdag ontstond een binnenbrandje ten huize van Van O., alhier, welke echter spoedig werd gebluscht. H. Missie. In onze parochiekerk zal van 19 tot 29 Januari een H, Missie ge houden worden door de Eerw. Paters Re demptoristen. Meer zand s. v. p. Een dezer dagen kon een auto uit de richting Amsterdam niet legen de Kluft opkomen vanwege de gladheid. De auto had nog een volgwagen, die- de eer ste auto terughield. Door sokken en wat zand kon de auto vooruit komen en zoo zijn weg vervolgen. Het zon aanbeveling verdienen, indien er hij zoo'n gladheid meer zand op de straten werd gestrooid. R. K. Kring. Aanstaanden Zondag geeft de R. K. Kring een tconeeluitvoering in de zaal van den heer Th. van der Pufte, met medewerking van de R. K. Mandolineclub. Het programma luidt als volgt: 1. Rose Walzer, von Arno Fels; 2. Mein Leben, Walzer van I. B. Sommerlatt; 3. Tior Di Ciclamo, Valse Falios Carena; 4, Hij is zenuwachtig, kluchtspel in 1 bedrijf; 5. Alt Franzosisthe Gavotte; 6. Kerstcantate, H, Smits Jr; 7. Boerinnedans, M. Samehtini; 8. Elisabeth, Marsch von Arno Fels. Pauze. 9. Het nare Kosthuis, kluchtspel In 2 be drijven. Het zal den Kring ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Statuten. - De „Staatscourant" bevat de statuten van de Kantoorboekenfabriek voorheen J. W. Dikhooff, alhier. IJssport in Zwitserland. Dc heer C. J. de Koning, alhier, bevindt zich met nog meerdere Hollandsche schaatsenrijders te Davos, waar zij zich trainen voor dc te houden wedstrijden. Te water. W. H. D. geraakte te Iipen- dam, terwijl hij het plan had met de fram naar Pumierend te gaan, te water. De con ducteur hielp hem op het droge en nam hem mede naar Punnerend, waar hij in handen der po'iilie werd gesteld. Op het bureau kwam de politie tot de ontdekking, dat hij gesigna leerd stond in 'f „Politieblad" Den volgenden morgen werd hij naar het Huis van Bewaring getransporteerd. Besmettelijke ziekte. Bij den veehouder P. B., alhier, is inond- en klauwzeer uitge broken. Uitvoering. Zondagavond had de tweede en laatste uitvoering plaats van het toonee'- stuk „Heilige Hedwiges". De belangstelling was wel niet groot te noemen, doch de uit voering kan flink geslaagd genoemd worden. De opvoering was, evenals de eerste, schitte rend. De regisseu^ en de toonee'isten hebben hun naam wederom hoog gehouden. As gebroken. Maandagavond geraakte van een der wagens van de stoomtram, ko mende van Alkmaar, een wiel af, doordat de as knapte. Gelukkig bleef de wagen staan, zoodat er geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. Wel veroorzaakte het ongeval, dat in de Beemster, vlak nabij Pnrmerend ge beurde, eenige vertraging in het verkeer. Sneeuw en ijs. Zondag reed men al reeds f'ink schaatsen, vooral op het land, ge legen in de Harardpolder, werd druk van de schaats gebruik gemaakt. Ook Maandag ging het evenzoo. Nieuwjaarsdag kon men op vele plaatsen r\jden. Men zag schaatsenrijders op de grach ten, de Hoomsche ringvaart, de vaart naar de Purmer ringvaart. Op de Oude Haven had de IJsclub „Oude Haven" de banen in orde gemaakt. Hier werd wel het drukst ge bruik gemaakt van het ijsvermaak. Woensdagmorgen lag een flink pak sneeuw. Daar het marktdag was, gaf dit aan vele han den werk. Een buitenkansje voor de vele werk'-oozen. die daardoor wederom een dag aan 't werk waren. De ijsbaan ..Oude Haven" was 's morgens reeds in orde gemaakt en er werd door het bestuur der Purmerender IJs club bekend gemaakt dat Donderdagmorgen de verschillende banen in orde gemaakt zou den worden, waartoe belanghebbenden, die aan 't werk wilden, werden opgeroepen om zich op te geven. Zoo brengt sneeuw en ijs toch ook nog werkzaamheden mede. Het Gasthuisbestuur. De functies van dit bestuur werden ais volgt verdeeld: G. L. Dekker, Voorzitter; J. Raat, vice- Voorzilter: J. Baltus, Secretaris; H. F. Wes- lerveld, Penningmeester en Mevr. C. A. SchreuderWijker, lid. IJssport in Zwitserland. De heer T. Boot, alhier, bevindt zich op 't oogenblik met nog meerdere Hollandsche schaatsen rijders te Davos, waar zij zich trainen voor de te houden wedstrijden. Tentoonstelling. Wij rekenen het ons tol een plicht een extra woordje te schrijven over de tentoonstelling, we'ke a.s. Zondag, 6 Januari georganiseerd wordt door de Naai- krans SU Elisabeth. In den loep van 't jaar komen ijverige jonge dames iedere week een avondje bij el kaar in 't R. K. Veroenigingsgebouw om klee- dingstukken te vervaardigen, v.n.onderklee- ren, voor kinderen van befioe.ft.igen. Eens per jaar worden de gemaakte goederen tentoon gesteld. Zulks geschiedt nu a.s. Zondag. Na de 2e H. Mis en na de Vesper is er ruim schools gelegenheid eens een kijkje te nemen in de groote zaai van ons Vereeèigingsgo- bouw. Gewoonlijk mag de tentoonstelling zich in een d-ruk bezoek verheugen en we hopen van ganscher harte dat zulks ook nu het ge- va! zal zijn. Vergeel in uwe bewondering over bef gepresteerde der knappe naaisters vooral het co'lecte-busje niet. dat soms zoo fraai versierd is me! een kernachtige spreuk als: den arme gegeven is Gode ge'eend. Na afloop der ten toon stelling worden de klcedingstukken verdeeld, welk werk niet al tijd oven dankbaar is. Hel zij echier levens vermeld, dat menig ouderpaar hoogst dankbaar gestemd is voor 't toe-gezondene en daarvan dan ook duidelijk blijk geeft. Een woord van hu'de aan het bestuur cn de leden van „SU Elisabeth" endames, denkt hij enkele ontmoedigingen aan de oude, wijze spreuk, Doe wel en zie niet om. Wel liefhebbers. Voor de vacante be trekking van hoofd der school te Krom menièdij k hebben zich 25 soitiaïitanten aangemeld. Grensregeling. Reeds maakten wij in ons ruadsvcrslag melding van het korte woord door den heer Burgemeester in de iaatsle raadsvergadering over de grensregeling met Assendelf gesproken. Z. Ed. zeide toen. dat de spoorlijn de grens zou worden. Natuurlijk is die term /eer vaag, want afgewacht zal moeten wor den, wat er mee bedoeld wordt Zal de spoorlijn b.v. ook bij d Bosch en Vaartdijk de grens worden of is het alleen maar te doen om het deel der gemeente Assendelft van 't station tot en met de woning van dokter Ta'ssma? Natuurlijk hopen we, dat het laatst genoemde doei zeker bij onze gemeente ge lrokken wordt, omdat het eigenlijk daarmede reeds geheel verbonden is. Toch merkt men duidelijk het verschil. De winkeliers in onze gemeente zijn onderworpen aan het bij ver ordening voorgeschreven sluitingsuur. In As sen dei ft kent men zooiets niet en wordt ge winkeld, zoolang er maar k'anten komen. Over deze kwestie is in de vergadering der Middenstandsverceniging onlangs hee] wat te doen geweest en naar het ons voorkomt, moet het niet aangenaam stemmen, dat men zelf moet sluiten, terwijl een concurrent, een paar huizen verder wonende rn de gemeente Assendelft, rustig zijn laatste klantje afwacht. We zij buitengewoon nieuwsgierig hoe de grensregeling wordt aangepakt en beoriti- seerd; we hopen onze lezers goed op de hoogte te houden met deze nieuwe zaak. Ma: ktbricht. - Op de laatstgehouden weekmarkt werden 1700 eieren aangevoerd, die 12 tot 13 de 100 stuks opbrachten. Geen alarm meer. Ingevolge de nieuwe verordening op de brandweer, welke 1 Jan. j.l. in werking trad, worden de ingezetenen voortaan bij brand niet meer door getoeter van brandhorens en klokgelui gewekt, maar worden door de politie de wekkers der hrandweeT gewaarschuwd, die op hun beurt de brandweerlieden moeten wekken. Of deze rege'ing op den duur zoo goed zal bevallen als de vorige, betwijfelen we ten zeerst, ofschoon het ook zijn goede zijde heeft, want velen gingen vroeger, door 't gemaakte alarm ge wekt brandwaarts en waren daar soms door hun gedrang zeer hinderlijk. Nu zuilen cte meeslen wel rustig doors'apen, terwijl de vriivilige brandweer 't zaakje beredderd. De jaarwisseling. De overgang van 't oude in 't nieuwe jaar is hier tamelijk rustig verloop en. Behalve het hier en daar afsteken van vuurwerk was bet eenige wat opviel, het gelijktijdig loeien der sirenes en stoomflui ten van vrijwel alle hier gevestigde fabrieken. Erker.de verdiensten. Door H. M. is aan onzen gemeente-veldwachter de bronzen eere- i^edaille wegens langdurigen en trouwen dienst verleend. IJs. Niet genoeg kan gewaarschuwd wor den tegen het ijs, dat door de massa sneeuw zeer onbetrouwbaar is. Op Nieuwjaarsdag zijn hier en daar een vijftal schaatsenrijders door het broze ijs gezakt. Uitvoe.ing Kerstoratorium. Ook de uit voering Van bet Kerstoratorium op Zondag 30 December mag a's uitstekend geslaagd be schouwd worden. Was de opkomst van het pub.iek niet zoo groot als de eerste maal, de uitvoering was schitterend. De Weieerw. heer kapelaan gaf een korte verklaring van de verschillende taBleaux, die zeer op prijs w'erd gesteld. Ten slotte dankte de voorzitter de verschillende personen, die hadden meegewerkt aan het welslagen van de uitvoering, waarna den directeur van 't koor een mooi bouquet witte seringen werd aan geboden. Deer dagen was een groot aantal kinde ren op een bevroren water aan het schaat senrijden, toen een fotograaf kwam, om een foto daarvan te maken. Voor dat doel gin gen een 30-tal kinderen voor de lens staan in de hoop, op de gevoelige plaat gezet te worden. Maar ze stonden op het ijs, en dat was nog niet sterk genoeg om zoo'n vracht te dragen, zoodat, terwijl, de fotograaf naar een geschikt oogenblik zocht, de geheele kinderschaar door het ijs zakte. En de foto graaf? Deze stond perplex, inplaats van dit feit te vereeuwigen. Alle kinderen werden gelukkig gered. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 8 Januari 1924, des voormidiags 10 uur ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Behandeling van de volgende begrootin gen voor 1924 met de daarbij behoorende stukken: a. van hef Sc-haalarmbestuur, b. van het R.K Burgerlijk Armbestuur, c, van de commissie van toezicht op het lager .onder wijs, d. van de gezondheidscommissie, e. van het grondbedrijf, f. van het gemeentelijk gas bedrijf: g. van de gemeentelijke water'eiding, h. van het bedrijf reinigings- en ontsmettings- dienst, i. van het bedrijf openbare werken, J. van de gemeente. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging van het raadsbesluit van 22 November 1922. no. 5b, tot hef uit 's Rijks kas aanvragen en na ontvangst verstrekken aan de Woningbouwvereeniging „Velsen" van een voorschot groot hoogstens f 576.009 ten be hoeve van den bouw van 87 w,oningen op twee terreinen te IJmuiden. 4. Benoeming var. een onderwijzer in de gymnastiek aan de o. 1. 6cholen D, F, G, eh H. 9 Het ligt in de bedoeling, de vergadering niet later dan tot 5 uur te doen voortduren ren en deze zoo noodig voort te zetten op den vo'geilden dag om half 8 uur n.m. Personalia. Bij Kon. besluit van 31 Decern ber zijn voor het tijdvak van I Januari 1925 wederom belast met het geven van een cur sus in bloembollenteelt aan de Landbonwhoo- geschooi te Wagoning en de rij'kstuinbouwcon- su ent dr. K. Volkersz, alhier. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: H. van Eeuwen en A. P. van Dorp. Geboren: Johannes, zoon van Th. van Dijk en van M. Slootbeek; Jacobus Jo hannes, zoon van S. N. Berkhout en van A. Snaar. Overleden: Simon Sanders, oud 53 jaar; Jacobus Johannes Berkhout, oud 2 d. R. K. Vrouwenbond. In het Patronaats gebouw werd gisteravond vanwege de K. S. A. wederom een ontwikkelingsavond gehou den voor de leden van den R. K. Vrouwen bond. De Voorzitter, de heer J. Mesman, open de met den Christelijken groef en heette al len welkom. Voorts wenschte hij allen een Zalig Nieuwjaar en gaf zijn tevredenheid te kennen over de groote opkomst. Hij zeide, dat de vrouwen blijkbaar prijs stellen op de ontwikkelingsavonden; mochten ook de mannen in zoo groote getale de cursussen volgen, dit zou het Katholieke leven in Lisse ten goede komen. Als inleider trad op de WelEerw. Heer Kapelaan A. van den Berg. Allereerst gal hij een korte aanvulling over het in de vorige vergadering behan delde, n.l. het gebruiken van de H. Oliën bij het H. Doopsel. In een mooi betoog zet te spr. uiteen de plechtige wijding der H. Olie en het Chrisme op Witte Donder dag door den Bisschop in de Kathedrale Kerk te Haarlem. Hierna gaf ZijnEerw, een uiteenzetting van het H. Vormsel. Zorgen we allen de genaden welke het H. Vorm sel geeft zoo goed mogelijk te beleven, dan zal dit strekken tot een gelukkig leven hiernamaals. Door enkele dames werden naar aanlei ding van het gesprokene vragen gesteld en door den Eerw. inleider beantw-ird. WckloozencommissieWoensdagavond heelt de commissie tot sfetinverlesning aan werkloozen voor het eerst weer vergaderd. Het aantal werkloozen bedraagt thans reeds 275 en zal de eerste maanden nog eer toe- dan afnemen. Barometerstand 9 uur vjn.: 772. Vooruit OPGAVE VAN: Vertegenwoordigster der Domaniale M ij n e n Z. Buitenspaaine 46. 'lel. 25J4, 3511 Keurloon. In het jaar 1923 keurloon betaald in onze gemeen te voor 397 runderen. 2 paarden, 90 kalveren, 1 geit, 3 schapen, 1033 varkens, 10266 Kg. ingevoerd rundvleesch, 690 Kg. ingevoerd kalfsvleescb en 305 Kg. ingevoerd varkensvleesch. Het aanfai huis&lachlingen over 1923 be draagt 117, het aantal noodslachtingen 13. Afbouw R.-K. Kerk. Naar de ZeerEerw. heer PastooT met Nieuwjaar vanaf den kan sel mededeelde, zal er in 1924 ernstig wor den voortgewerkt aan de voorbereiding van de plannen tot afbouw der R.-K. Kerk van St. Jeroen. Ongeluk. De laatste dag van 1923 gingen drie vrien den een toertje maken met een ar re slede, op •den terugweg al eenigszins duister wordende, liep het paard in een snede vaart met z"n kop tegen oen stilstaande auto aan, met bet ge volg, dat er een in den graskant is geslingerd, de andere op het ijs terecht kwam en eenige meiers wegzeil-de, doch beide zontder letsel te bekomen, maar de derde, de heer C., werd te gen een electrapanl aangesiingerd, Hep hevige ■kneuzingen op en meest per auto huiswaarts keeren. Het paard had inmiddels de beenen maar genomen en werd tamelijk gewond in Mijdrecht gegrepen. Voorwaar een zabg uit einde. Hel ijs. Nieuwjaarsdag is er nog eens danig ge- profiteerd van be1 heerlijke ijs op de Wiini- sche plas, daar het in de gemeente de eanjg- sle mooie plaats is om te rijden, is het wel jamer dal de plas wordt droog gemaakt, en wij de mooie 'baan dan zullen missen. Uitvoering. Zondagavond in plaats van 2en Kerstdag gaf de R. K. Svmphonie „St. Caecilia,' haar derde concert met medewerking van „de Varende Zangers uit Utrecht De voorzitter heette de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe. en opende de sym- phonie het concert met een goed gespeelde pobenaise, daarna volgde een serenade, of schoon wel wat zwaar, toch vrjj goed ge speeld is. Alsnu kwamen „de Varende Zangers" op, die eerst begonnen met oblige ernstige liedie ren uit de middeleeuwen en zoo naar de be- dendaagsche. meer luimige liederen. De heer Nic. van Wensen, met zijn pracht- terorstem en uitmuntende voordracht deed het publiek gemeten, wat werd bewezen door •het steeds krachtiger applaus. Daarna werdee twee Kerstliedjes gezongen door het knapen koor, waarna de Symphonie twee -strophe» van Sta .le Nacht en nog twee goed gespeelde nummers ten gehoore bracht. Na een kwartier pauze speelde de sym phonie weer twee keurige nummers en ver volgden „de Varende Zangers" hun program ma, wat zoo in den smaak viel, dat ze door het aanhoudende applaus nog een nummertje extra ten beste gaven. Tot slot werden nog twee nummers gespeeld door de Symphonie, welke keurig werden uit gevoerd. Weer kan de Symphonie een sucoesaromd hoeken. Daarom hulde aan directeur en spe lers. Slapte. Zaterdag kreeg wegens slapte in bedrijf, het personeel der Kurksleenfabriek ontslag en is de fabriek stop gezet. We zullen hopen dai het niet van langdurigen aard is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1