■VBALANS. OPRUIMING Costuums van 85 voor 55 gld. Overjassen 85 55 cn lager. Alles naar maai Bsrieljerissiraat S teiifraat 4 De Autobus-misère. De wagens rijden weer. 1 OE SPAARNËEANK' LCN90M CARAMEL-WORKS, The London fae!-M$, Ingezonden Wededselïngen. Een praatje met den oud- Inspecteur van Politie den heer A, G. v. d. Beek. De actie'in het Bakkersbedrijf Handel en Hijverheid in Hair- iem gedurende het jaar 1923. Een ernstig ongeluk 1 UIT DB! CiflTREK. Vanaf ZATERDAG 5 JANUARI '24 zullen de nog voorradige goederen, welke be staan uit een enorme partij alléén dc Beste kwaliteiten Engelsche Stoffen legen nog niet gekende prijzen worden verkocM Tevens een groote partij Conpono voor Heeren Costanms, Overjassen, Jaconet en Vest en fantasie Pantalons. sm Alle voorradige Confeetae-0 ver Jassen en «mm Regenjassen voor Balansprifzen Gekoekte Coiapons worden door ons ook gemaakt tegen zeer voordeelige prifs A 60 cents per receL Door de kouds Personalia. Huldiging L. J. C. Poppe. Hulp voor Duitschland. Bloemen met Kerstmis. Za! er staking uitbre'ken? Aanbestedingen. VAN ONZE RECHTBANK. „Boefje." Met een ladder gevallen. George Robert. TOON EEL. BURGERLIJKE ST\ND. LUISTE KIEUWS* is 7, C AR AM El S, TOFFEE's, HOPJES Breda (Hofland). HEEMSTEDE. KLEERMAKER worden Uw handen ruw en gesprongenUw gezicht en tippen pijnlijk sch.aa Parol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets Bij apothekers en drogisten. .Jen andere fn den muntmeter gevonden voor- we: hetzij waardevolle of waardelooze dan de beschikbaar gestelde penningen, ïhet eigendom van het gemeentebedrijf Wijven. Het komt ons wor dat deze bepaling, die Ivoor de rpuntelectriciteitsmeters niet Is opge nomen in de door ons vastgestelde intaüatie- voorschriften, behoort te vervallen en zulks •Dowel om het gemis aan controle op de in beslag genomen muntstukken als ter wille van een eenvormige regeling op dit punt. i Wij hebben de eer mitsdien voor te stel len het bovenbedoelde artikel te wijzigen zoo- tuis in het hierbij aangelxxien ontwerp-besluit iis aangegeven. Vereenigt Uw Raad zich met ons voorstel dan zullen de installatievoorschriften met Uw bes'uit geheel in overeenstemming worden ge bracht. B. enW. stellen voor de balans met ver- hes- en winstrekening per 31 December 1922, respectievelijk betreffende de complexen van 182 en 41 ééngezinsarbeidervwoningen van de Woningbouwvereeniging „St. Bavo" goed 'e keuren, zooals deze stukken den 13en Novem ber 1923 bij Burgemeester en Wethouders zijn ingekomen. Personalia. Ter voorziening in de vacature op 31 De cember a.s. door periodieke aftreding van den heer Dr. J. J. van den Hoek doet de Com missie inzake lichamelijke opvoeding de na volgende aanbeveling: le. Dr. J. J. van den Hoek. 3e. Dr. C. Spoekier Jr. Zooala we gisteren reeds Landen melden, zouden vandaag de diensten met de autobus sen weer hervat worden. Tegen 12 uur gis termiddag ging men de in beslag gomen auto bussen terug halen. Het voorstel aan het eiwdc van da vergade ring, om de in bcsi'.-g genomen autobussen ge zamenlijk te gaan halen, waarvoor de com missaris van politie toestemming gegeven had, werd met een hcera-tje begroet. In een graden White-wagen van oen der on dernemers, vergezeld van den heer H. W. Duykers en den heer De Jorg ging het ..en bloc" naar de gasfabriek, waar de opgepikte karretjes waren neergexet. Ze stonden cr allemaal nog, rustig naast el kander, nog met sneeuw bedekt en aan alle kanten droop het water van de kappen. Tusscheu de spaken der wielen, boven op de spatborden en aan de treeplanken zat nog een vieze, modderige massa. Een voor een werden ze onderzocht, maar het aanslaan der motoren ging zoo gemakke lijk niet, want de kasten waren zoo koud als ijs en de olie stijf. Er moest heel wal getrok ken en gedraaid worden om leven in de kas ten te krijgen, maar toch gelukte het, hoewel een groote IIan.sa Lloyd het langst weerstand bood, en niet eerder op gang wilde komen tot a'le mogelijke middelen geprobeerd waren er. de armen van onderschei dene 'bestuurders bijna uit het 1W waren gedraaid. Schade was er over het algemeen niet te constateeren. boewei van den wagen van den ondernemer Hoogland de achterbrug gebroken was. Deze schade kon de beer Duykers echter niet doen gelden voor h l slechte vervoer naar de bewaarplaats, daar hij den toes'and van den wagen voor de in beslagname niet kende en niet kon aannemen dat door het optrekken een dergelijke breuk - ontstaan zou zijn. Deze wagen alleen bleef achter op de bin nenplaats. De andere in lange rij lnokken langs Harmenjanswog, Koudenhom, Nieuwe Gracht. Kruisstraat, Barteijorisstraat, in zege tocht rond de Gr. Markt, om iartgs de Sme- destraal te verdwijnen. Het bestuur van de afdoe lira Haarlem en omstreken van den Alg. Ned. Boni van autobusdienst-ondememers vergaderde weer voort in café Brinkmann, om het le zenden adres aan den gemeente raad op te stellen. Alle diensten zijn wel er, als gewoon, her vat, terwijl nu de standplaats gevestigd is aan het Kennetnerplein. Nu het op de Groote Markt bij de vischha! weer stil geworden is en de bassen allen naar het Kennemerplein verhuisd zijn, blijkt eigen lijk, dat déAt het verkeer veel meer gehinderd wordt, dan dat vroeger op de Groote Markt bet geval was. Aanvankelijk reden de wagms van de Ken- nerbrug het plein op, keerden op den rijweg en namen, achteruitrijdend, standplaats tus- schen de boomen, dus dwars over het voet pad. De politie, die hierin echter een belemme ring van het verkeer zag, gelastte de chauf feurs de wagens in een iange rij achter de boomen te zetten, zoodat dus vanaf de brug direct de rijweg overgestoken wordt. Dc moeilijkheid, bij het inrijden was hiermede dus opge ost. Maar tevens ontstond een tweede even groot euvet. Bij het uitrijden immers kunnen de meeste «uto's niet in één zwenking keeren, zoodat de wagens telkens weer achteruit gezet moeten worden, vooraleer zij de goede richting heb ben. De moeilijkheid i* hiermede dus alleen •lechts overgeplaatst en volei rokt niet uit den ©weg geruimd, ja zelfs door de laaLste maatre gel nog eenigszins groo'er gemaakt. De diensten zijn evenwel weer geregeld, zoo als vroeger en het vervoer heeft een kalm ver loop. Zooals we dezer daten reeds berichtten, heeft de heer G. A. v. d. Beek. inspecteur van politie le klasse, met ingang van 1 Ja nuari jJ., den Haarlamachen Politiedienst roet pensioen verlaten. Het moest wel interessant zijn, dacht on9, met een dergelijk oud-gediende eens te praten over politiezaken, die zich in het ver'; i den afgespeeld hebben. De heer v. d. E-.ek. vriendelijk als altijd, stond ons gaarne te woord. De dienst bit de politie is hem altijd lief geweest en het doet hem goed, dergelijke oude zaken op te kunnen halen. Een heeten stapel brieven had de heer v. d. Beek voor zich iiggen, getuigend van de groote waardcering, welke men voor zijn arbeid gehad heeft. En daaruit bleek ook wei, hoe geliefd politieman de heer v. d. Beek bij velen was. Er waren brieven (de heer v. d. Beek mocht ze wel terecht „ge tuigschriften" noemen) van autoriteiten, par ticulieren en personeel. Het gaat niet aan ze alle aan te stippen. De eene sprak van een „eerste klas onvermoeid werkend poli tieman"; een ander van „een tactvol, on baatzuchtig rceusch, die met groot beleid de zaken voert." Toen de heer v. d. Beek 6 jaar in politioncelen dienst was, werd een getuigschrift van hem gegeven, dat hij met rechtvaardigen trots liet zaen. waarin gezegd werd, „dat bij in staat was zelf standig de zaken te behartigen en dat zijn goed doorzicht en kalm overleg meermalen xi,a gebleken," Maar genoeg hierover! De heer v, d. Beek is wars van lof en hulde. „Ik ging op in mijn wesk, dat mij Hei was", zoo zei hij, en daarom deed ik het met hart en ziel." We vroegen den beer v. d. Beek, hoe lang hij bij 'de politie geweest is en bereidwilHg ontvouwde hij zijn loopbaan. 1 Juni 1894 kwam hij als schrijver bij de politie te Amsterdam aan de Raampoort, doch werd al spoedig tot klerk bevorderd. Augustus 1902 werd hij adjunct-inspecteur te Haarlem, 1 Maart 1907 inspecteur. 1 De cember 1910 werd hij chef der afdeeling recherche hieT ter stede en bleef dit ruim 9 jaar. Ais inspecteur van politie le klasse is hij verbonden geweest aan de toen be staande poiitiit-vakschool alhier. De laatste jaren heeft hij de functie van inspecteur van dienst vervuld. Een loopbaan dus, waarop gewezen mag wordenI „Uit zoo'n langen diensttijd moest wel veel te vertellen zijn?" vroegen we den heer v. d. Beek. En hij bevestigde dit met een glimlach. „Heel veel," zoo zei hij. „Als ik begon, zou ik vooreerst nog met klaar zijn. Couranten vol ia boeken zouden er over te schrijven zijn." En verscheidene voorbeelden illustreerden wel de waarheid dezer woorden. De heer v. d. Beek vertelde, hoe bij, toen hij pas hier in Haarlem was, met een vier tal agenten een groote menschenmenigte uit elkaar gedreven had. Er was een ver gadering geweest, waarin een afvallige priester zou spreken, doch welke vergade ring verstoord was geworden. De bezoekers groepten zich in de stad samen en weldra sloeg het tot daden over. Met steenen werd gegooid en er gingen er over de hoofden der politie. Dit gebeurde op de Groote Markt. Adjunct-inspecteur v. d. Beek met enkele agenten pakte aan, en, zooals hij ons roede- delde, we dreven de menschen uiteen en met spoedig opgedaagde versterking gelukte hel ons, de orde te hersteilen. Waren we daarin niet geslaagd, dan zou zeer zeker e«n oproer uitgebroken kunnen zijn. „Ik heb echter," aldus de voormalige politle-beambte, „ook nog wel andere kar weitjes gehad. Zoo bijv. bij het onderzoek betreffende den moord op den spoorweg arbeider Hubert, die in den nacht van 20 op 21 April 1918 in zijn woning aan de Schermerstraat vermoord werd." Onze lezers zullen zich nog wel herinne ren, hoe Hubert in dien nacht door een Duitschen commensaal met bijlslagen ge dood werd. Hubert's vrouw logeerde in Amsterdam. Den volgenden dag (een Zon dag) hield de moordenaar de slaapkamer deur op slot, zeggende, dat H. ziek was. Den daarop volgenden nacht bracht hij het lijk naar de buitenplaats „Koningshof", waar hij het begroef. „Toen ik," aldus de heer d. Beek, „met het onderzoek in deze zaak heiast werd, begreep ik de groote moeilijkheden, cr aan verbonden. Waar moest ik zoeken? Mijn nasporingen leidden achter al spoedig tot het resultaat, dat een menscheliik lichaam op een handwagen onder een deken liggend, naar de duinen vervoerd werd. De draden leidden naar „Koningshof'. Daar ging ik met een aantal helpers zoeken, doch waar moest ik beginnen? Een mijner helpers ont dekte, dat de aarde op een plaats Iets losser was. Ik zag een afgeknakt dennetakje, tilde het op en zag een bloedvlek, dan toch door het takje verborgen. Voorzichtig gingen we graven en vonden op ongeveer een meter diepte het lijk. Het werd naar Haarlem ver voerd, du Buitsche commensaal werd ge arresteerd en bekende ten slotte alles. Toen mocht ik van den Minister van Justitie een bijzondere tevredenheidsbetiÉgiag ontvangen wegens activiteit, speurzin en bekwaamheid, op bijzondere wijze aan den dag gelegd bij de opsporing van den pleger van den dood- slag op B. A- P. Hubert, hetgeen geleid heeft tot dc veroordeeling door de Arron dissementsrechtbank van K. F. A., tof ge- van jennisstraf van 15 jaren". Aldus ver meldt het officieele stuk. Een dergelijke betuiging van tevreden heid had de heer v. d. Beek al eens vroeger ontvangen, nl, op 28 Januari 1916 van den toenmaiigen Minister van Justitie, minister Ort. Bijzondere tevredenheid werd toen be tuigd „voor de schepzinnigheid, de vol harding en de krachtige werkzaamheid, door hem betoond bij de opsporing van drie personen, die zich schuldig maakten aan de vervaardiging en uitgifte van valsche zilver bons." „Dat zaakje", aldus v<ertelde de heer v. d. Beek, „was evenmin gemakkelijk. Valsche zilvtsrhons werden toen in Noord-Holland, i riesland Overijsel en Brabant verspreid. In de duinen werd een pakje gevonden, waar in clichés tusschen zink en verder een gla zen plaat. Het eerste werk was, te onderzoeken, waar het zink vandaan kwam. Door vragen wordt men wijs en zoo kwam ik er al spoedig achter, dat het ge vonden soort zink veel gebruikt werd door batikera. Ik kende er een, ging er heen, nam per ongeluk mijn weg verkeerd en juist in dien straat, waar tk niet door hoefde, zie ik voor het raam van een ver dacht huis batikwerk hangen. In die rich ting zette ik mijn onderzoek voort Alle hulpmiddelen der moderne wetenschap op microscopisch en dactyloscopisch gebied zijn toen gebruikt, mag ik wel zeggen. De vingerafdrukken waren talrijk op het ge vonden zink en later bleek een harer van een der daders te zijn. Mijn onderzoekin gen, begonnen in het verdachte huis, leid den tot arrestatie der daders." Dit zijn, naar de heer v. d. Beek verze kerde, natuurlijk slechts enkele der vele zaken, die hij in den loop der jaren „op te knappen" heeft gehad. De vele schriftelijke dankbetuigingen van particulieren zeggen genoeg, hoe vele zaakjes hij op uitstekende wijze tot klaarheid wist te brengen. Ten slotte repte de heer v. d. Beek nog met vreugde over de vroegere politievak- school. waaraan hij les gegeven had. „We ging-n," zoo zei hij, „altijd even gemoedelijk en vriendschappelijk met elkaar om. De leerlingen kwamen graag en ik gaf hun i gaarne le». Dat tr.ag ik wel zeggen, want eens was een cursus met 18 man begonnen en spoedig groek'e hij tot 45 man." De heer v. d. Beek liet ons een zilveren «ervefbend zien, waarop de inscriptie „Tot Aandenken cursus Mef-Sept 1920." „Een cadeau van mijn leerlingen," lachte hij. Nog even praatten we wat na en dan stapten we op, in de overtuiging, een ge zellige causerie gehad te hebben met een politie-beambte van de oude garde. Op l.I. gehouden federatie-ex. mor bel di ploma stenografie Groote zijn geslaagd voor kantoorstenograaf Noderlandsdh, de heeren: F. A. B Wijsman, Haarlem en R. K. Nieborg, Sa nl poort, Leerlingen van M. Wubbe, Har- menjansweg, 'alhier. Er heefl zich hier ter stede een comité ge vormd om aan den heer L J. C. Poppe op 12 Januari a-s. een blijk van waardeering aan te bieden als waardcerins voor zijn werkzaamhe den, verricht in 't belang der Haarleroschc arbc ider sbewegi ng. Naar men ons uit goede bron mededeelt zal de heer Poppe aan een dagblad in Gent zijn medewerking vrr.ccncn In dank ontvangen bij de afdeeling Haar lem van Het NederiaJkdsche Roode Kruis; opbrengst van verloting van Kunstwerken door Heemsteedsche Kunstenaars ten bale van de noodlijdende Hollanders en Dudlschers in Duitschland f 750; N. N. f 50; van de Stadseditie 65.85; Mej. S. f 2.50. Totaal 868.35 Vorige opgaat' 1537.33. Totaal f 2405.68. Maandag stelden te Haarlem eenige vak- genooten ter bezichtiging eecigc nieuwere soorten Hyacinthen er. Narcissen, schrijft het „Kkeekcrsblad". De N. V. Eldering te Overveen liet zien: Christmas Glory. Deze gele trompet Narcis was klein, maar fijn. Een mand, opgemaakt met bloemen, liet zien, wat er mede te be reiken is, terwijl een kist, zooals deze ge broeid was, liet zien de broei-eigenschap pen van deze bij uitstek vroege Narcis. Jos. M. J. Braam te Heemstede Het ons zien eenige potten rose Hyacintben. "De kleur var. deze bloemen is duidelijk uitge sproken, hetgeen in ro3e niet spoedig eet geval is. De tros is flink gerekt, met forscbe nagels. Het is een zaailing, afkomstig uit de collectie ven wijle N. Dames. Met belang stelling zagen de Hyacinthenkweekers naar deze nieuwe aanwinst, die voorzeker in de toekomst zijn plaats met eere zal vervullen in de rij van goede Kerstmisbroeiers. Gebr. Nieuwenhuisen te Lisse brachten twee kisten E. B. Bismarck, die niet bij- geplant waren. Alle bloemen waren uitste kend uitgekomen. Men kon hieraan zien, dat deze firma het prepareeren „onder de knie" heeft en het broeien niet minder. De Firma P. Bijvoet Co. liet zien ver scheidene exemplaren van de donkerroode Hyacinth Eiectra, een soort omstreeks 1880 uit het zaad gewonnen, die nu blijkt een extra beste Kerstmisbroeier te zijn. Deze soort is gemakkelijk te kweeken, hetgeen van de meeste donkerroode niet gezegd kan worden, dat meerdere partijen er van aan gelegd zullen worden, zulks te meer, door dat deze soort in het buitenland al bekend is, zij het dan niet als Kerstmisbroeier. Van Erapelcn te Heemstede toonde een mand opgemaakt met genreoareerdc L'Inno- cence van J. P. de Wildt. De bloemen wsren prefect, terwijl èn de mand èn de schikking zeer in den smaak vielen. Naar de voorzitter der afd. Haarlem van de R.-K. Bakkersgezellen ons meer.eelt, zal heden avond een gecombineerde personeelsvergade ring plaats hebben van de bakkerijen der fir ma's Franken, Smit en Van Vessem, bij welke firma's aangekondigd is, dat deze week de 5 loonsverlaging ingevoerd zal worden. Op die vergadering zuilen ook vertegenwoordigd zijn de Hoofdbesturen der Katholieke. Christe lijke en Neulrale Vereenigingen van bakkers gezellen. Geadviseerd zal worden, die loons verlaging niet te aanvaarden en zoo zij toch doorgevoerd wordt met Ingang van a.s. Maan dag in staking te paan. De werknemers in het bakkersbedrijf ver langen een voorlooplge verlenging van het oude contract tot April, terwijl in deze 3 maanden onderhandelingen over een nieuw plaatselijk contract kunnen gevoerd worden. De fa. Carels heeft het contract met 3 maan den verlengd. Naar de directie der Haarlemsche Brood- en Meelfabriek ons meedeelt, wordt bij ver schillende harer winkels gepost. Echter ver loopt ai'es heel rustig en wordt van de sta kers bijna geen notitie genomen. 'Hedenmorgen werd in het bureel van den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat aanbesteed: hel onderhoud der dui nen aan den vasten wal van Noord-Holland, gedurende 19241925. In twee pérceelen en in massa; Laagste inschrijver H, Voorhoeve en Zn., Den Haag voor 16582, voor perceel I; voor perceel II 13552; en in massa 29.134. Verder werd aanbesteed: Het onderho.ud van dé buitenduinen op Texel, gedurende de jaren 19241925. Laagste inschrijver, H. Voorhoeve en Zoon, Den Haag, voor de som van 6270. Aanbesteed werd: Het onderhoud van de Pettemerzecwering, gedurende de jaren 19241925. Laagste inschrijver N. Schager te Petten voor 20990. Aanbesteed werd: het onderhoud van de duinen en zanddijken onder Callantsoog en Petten, gedurende de jaren 19241925. Laagste inschrijver P. Daalder, Alkmaar, voor de som van f 4500. Aanbesteed werd: Het onderhoud der werken van de Visschershaven te IJmuiden, gedurende de jaren 19241925. Laagste in schrijver J. v. d. Plas te IJmuiden, voor dc som van 25690. De zaak inzake den parfumeriehandelaar A. K., alsmede nog enkele betestingzaken werden op verzoek van den Rijksadvocaat uitgesteld tof Donderdag 7 Februari a.s., des morgens 10 uur, De belangstelling voor de voorstelling van „Boefje," Zondagavond in den Stadsschouw burg, is zoo groot, dat hedenmorgen reeds de plaatsen der goedkoopere rangen waren uitverkocht. Op het Prinsen Bolwerk nabij het viaduct aan den Jazisweg kwam hedenmorgen de 38- jarig» P. A„ glazenwasscher, loen hij aldaar met een ladder liep, zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos geraakte en eenige verwon dingen bekwam. Nadat hel eerste verband ge- 'egd was, is hij per auto, vergezeld van een inspecteur van politie, naar het St Elizabeth's Gasthuis gebracht Naar wij vernemen is onze stadgenoot, George Robert uifgenoodigd op 10, 13 en 20 Januari zijne medewerking als organist te verleenen bij de Strauss-fccsten, welke in deze maand door het Concertgebouw-orkest onder leiding van Willem Mengelberg te Am sterdam gegeven worden. De voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft ter gelegenheid van Nieuwjaar, een rede gehouden waarvan wij het volgende ontleenen over den handel en nijverheid in Haariem en Omstreken. Ook in 1923, aldus spr., bleef over het algemeen voor handel en nijverheid in ons district de hemel bewolkt, maar de plaat selijke opklaringen werden zooals het in de weerberichten luidt, talrijker. -Papierindustrie. In de in ons district zoo belangrijke papier industrie was de toestand bij het einde van het vorige jaar zelfs ongunstiger dan een jaar te voren, ten gevolge van buitenlandsche mededinging door invoer van belangrijke hoeveelheden courantenpapier. Door toe passing van rationeeler werkmethoden wordt getracht, aanzienlijke bezuinigingen te ver krijgen. Ofschoon de fabriek op volle capaci teit bleef doorwerken, werden een honderd tal werklieden ontslagen. Suikerfabriek. Gunstiger luiden de berichten omtrent de suikerfabriek te Halfweg. De omzet nam in 1923 toe bij hoogere suikerprijzen. Toen kon, wegens het groote risico, verbonden aan de eerst vele maanden later vast te stellen suikerprijzen, vpor de bieten slechts ech prijs worden betaald, welke verre van bloeiend was. Daar ook de andere gewassen der bieten- verbouwers lage prijzen opbrachten en de bieten meestal het verlies op andere teel ten moeten goedmaken, was de toestand voor deze teeiers niet gunstig. Er werden bij 'de suikerfabriek geen arbeiders ontslagen de loonen werden met 15% verlaagd. Chocolade- erf cacao. Ook de chocolade- en cacaofabricage had geen ernstige reden tot klagen. Ofschoon de expert, hetzij door beschermende rechten, hetzij door lage valuta in 't bijzonder in Frankrijk, ernstig belemmerd werd, was de toestand iets beter dan het vorig jaar. Ij (Wordt vervolgd). Van een Ako worden beide beenen overreden. Hedenmorgen om 5 minuten voor elf heefl lop het spoorweg-emplacement bij de goede renloods een vrij ernstig ongeluk plaats ge had. De 17-jarige Ako-jongen B. genaamd, waa zonder dal hij daar hoorde, op de rails bij de goederenloods nabij <ie Baljuwslaan gaan staan en keek naar een aankomenden snel trein. Men was hier eohler aan het rangeeren en hierin had de jongen geen erg. Hij werd door een aankomenden rangeert rein gegrepen, welke hem beide beenen ver boven de knieën afreed. Direct na het ongeluk kwam Dr. Wolferson en de E. H. B. O. op de plaats aan en ver leende de eerste hulp. waarna de jongen per politic-brancard naar het/ St. Elisabeth's Gast huis vervoerd werd'. Kon. Ver. „hei Nederlandsch Tooneel." Gijsbreght van AemsteL Voor een wel uitverkocht, huis zag giste renavond de Stadsschouwburg Royaard's gezelschap na de Nieuwjaars-opvoeringen in Amsterdam ook hier den „Gijsbreght" geven. Wel is het een verpoozing, tusschen zoo vele werken van lichter genre ol ernstiger kunst van moderner conceptie een zoo stoer klassiek gegeven in klassieken stijl te zien opgevoerd; de tragiek van den vromen held met voor stad, en volk een even groo te liefde haast als voor vrouw en kroost, die, eigen moed en kracht ten spijt zich buigen moet voor het onverzettelijk geweld en on- vermoeiden list van zijn vijand en op God s uitdrukkelijk bevel zijn land en stad ten Aenaeïschen uittocht verlaten moet. En nooit zoo volkomen proef je Vondel's rythmische kracht en schoonheid dan wan neer die verzen gedragen worden op Roy aard's stem en sober gebaar, dat geheel in stijl is met de opvatting van het klassieke drama. Aan stijl mankeerde er trouwens aan ge heel de opvoering niet het minstei de stren ge, sobere enscèneering, de groepeering van de acteurs, zooals bijzonder bijv. de ont vangst van den heer van Vooren door Gijs breght, staande ln den poortboog en de I aanvangsscène. Genoeg zijn Royaard's Vondel-opvoerin gen speciaal die van den Gijsbreght bekend, dan dat wij op zijn spel, dat hem zoo groo- ten roem bezorgde, nog nader behoeven in j te gaan. Naast hem moet zeker zijne echt- genoote, mevr, Jacqueline RoyaardsSand- berg genoemd worden, die als Badeloch vooral ook stijlvol stil spel ta zien gaf (b.v. bij het verhaal aan den bode) en dan Jac ques Reule als van Egmont en Saalbom als Arent van AemsteL Spijtig wds, dat de rythmiek van de prachtige reien uit den Gijsbreght, behalve dan „O Kersnacht," die zeer goed tot ons kwam, geen voldoende vertolksters vond. Misschien dat Royaards' declamatie ons op dit punt te veel verwende. Vooral het echtpaar Royaards had een zeer dankbaar applaus van het talrijke pu bliek te accepteeren. Geboren: 2 Jan. d. van M. Swaanswljk .B-ovens; 1 Jan. z. van C. A. Egdom Stekelenburg; 4 Jan. z. van A. de Vries Posner; 2 Jan, d. van A, de Roverv. d. Lei, Spaarne; 3 Jan. C. Heesterbeek v Duijn, d„ Ged. Raamgracht, Overleden: 2 Jan. D„ 1 d„ z. van D. Meijer, Karolingenstr.; L. v. d. Have, 64 j„ Rolhuizen; 3 .Jan. G. J, P. Zijl, 54 jaar, Jacobijnestraat; S. van Veenv. Olden- mark, 85 j., Hagestraat; H. RusbachVan Tilburg, 72 j„ Holsteijnstraat; 4 Jan. C. B H. Gigengack, 24 j„ Byzanüumstraat. DE SPANNING TUSSCHEN JOEGO SLAVIË EN BULGARIJE. ATHENE, 3 Jar,. Rakicz, dc Joego-Slavi- scbe gezant te Sofia, is heden door de re geering te Belgrado teruggeroepen in ver band met den gespannen toestand tusschen beide landen. Hij zal niet op zijn post terug- keeren, tenzij Bulgarije volledige voldoening geeft. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de teruggeroepen gezant hedenmiddag verslag heeft uitgebracht over den toestand in Bul garije. ATHENE, 3 Jan. Een eskader Servische vliegtuigen vloog heden over Merbovissa en verscheidene andere Bulgaarsche grens plaatsen. Troepenbeweging van Joego-Slavië wordt melding gemaakt in de richting der Bul gaarsche kolenvelden. DE CRISIS IN GRIEKENLAND. ATHENE, 4 Jan. Venizelos is heden te Athene teruggekeerd na een afwezigheid van 3 jaar. Gisterenavond is kolonel Piasti ras die met een torpedo-jager Venizelos tegemoet voer aan boord van het s.s. An- tolos gestapt. Piastiras verwelkomde Veni zelos op harteljjke wijze, de torpedojager loste 21 saluutschoten, de muziek speelde het Grieksche volkslied. Hedenmorgen 2 uur meerde de Antolos in de haven Kerat- Sin; per auto reed Venizelos, begeleid door een militaire eerewacht in een uur naar Athene. Venizelos heeft zijn intrek geno men ten huize van den scheepseigenaar Ottokos, Eenige vertrouwde vrienden waren daar aanwezig toen Venizelos arriveerde- Men verwacht hedenmiddag, als de terug keer en het verblijf van Venizelos bekend zal zijn, een groote demonstratie. Venizelos wordt beschouwd als de machthebber van Griekenland. Hij heeft den vollcdigen steun van leger en vloot. Wat voor Griekenland bovendien van groot belang is, is, dat hij het vertrouwen heeft van de groote mogendheden. HET GEHEIM VAN TOET - ANKH-AMEN'S GRAF ONTSLUIERD. DAL DER KONINGEN, 3 Januari. Ho ward Carter heeft zijn doel bereikt. Het geheim van Toet-Ankh-Amen's graf is ont sluierd. De 3000 jaar oude steenen'doodkist van den Pharao is gevonden. Dat was het evenement van heden. De verwijdering van het raamwerk, waarover het lijkkleed om het schrijn hing, maakte verdere onderzoe kingen mogelijk. In tegenwoordigheid van Engelbach, een bekend figuur op het gebied der Egyptische antiquiteiten, benevens van de heeren Hare ness, Lythgoe, Winloch en leden van den staf, opende Carter heden de drie andere schrijnen, waarvan twee de zegels van het koningsgraf bevatten. Eindelijk kwam het opwindende oogenblik. De laatste schrijn werd geopend. Toen de beide vleugeldeuren langzaam opendraaiden, vertoonde zich aan de blikken der in spanning verkeerende aanwezigen een kolossale steenen sar- cophaag, schitterend beweskt en door den tand des tijds niet geschaad, ONZE GEZANT BIJ HET VATICAAN. Onze Romeinsche correspondent seint ons: de heer en mevrouw Van Nispen tot Zevenaer zijn aan de beterband. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOOR WEGEN, Nader overleg met de directie. Naar de Tel. verneemt, is het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen uitgenoodigd -tot een conferentie op Maan dag 7 dezer, om na te gaan, of eventueel op andere wijze dan door 10 loonsver laging bezuinigingen kunnen worden toege past. Het hoofdbestuur zal op deze conferentie een eigen program van bezuinigingen over leggen, doch het Zal geen enkele verplich ting op zich nemen. Na afloop der confe rentie zal het hoofdbestuur den datum van het buitengewoon congres der Nederland sche Vereeniging vaststellen, waarop door de i&den een uitspraak omrent het resultaat van de conferentie zal worden gedaan. t -. JT 1— 1 |«IT||. wy— fiSJSTERDfifüiSCHE BEURS MEDEGEDEELD DOOR De Beurs openda heden: prijshoudend. V. K. HEDENi 5% Nederland 1919 Nederland 1923 Oude Vaarl dito Gem. Eigendom Mij „Nederland"' Scheepvaart-Unie Rollerd. Ll"yd Holl. Llovd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Culluur Jurgens sew. Koloniale Bank Indische Bank tiert. Handel Mii Resc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. OLie U. S. Sleel Marine comm. Vorstenlanden Actions id, Poerworcdjo Oude Deli Senembah Deli Ba la via Amsterdam Rubber Serbadjadi a'iiau Wai Sumalrs Dordtsche Pofr, Southern Rails Union Anaconda Wabash 130% iü3. 92 .49 V, 12x% 129'/, lö 125 79% 34'/, 480 375 Lb®/, 183 1,23 123'/, 124 82 170 386 105% 9% 151% 178 110'/, 308 270 318 148% 229'/j 114 124'/, 372% 40% 140 c3% 11% 100®/, 101 83 14S 1-2 1-9 125 80 35 482 3(5 183% 1-2% 12o% 124 PO 583 105 8% 181 178 110 310 270 3-1 147 V» 230 372 40% HO 82 11% BREDA (HOLLAND) Fabriek Van fijnere soorten: en als snecialiteits artikel IToesS- Bonbcnh met het Groens Kruis, gefabriceerd volgens de ótigineeie recepten van DiALPH. LOUQUEITt. H H. Grossiers en Winke liers vraagt bemonsterde ofieite. Succes veizekerd. Een diefachtige dienstbode. Door den heer v. H. v. A. werd aangifte gedaan van het vermissen van eenig geld uit zijn wo ning. Verdacht werd een zijner dienstboden, waarvan bij onderzoek 'bleek, dat zij ver schillende goederen, de fami'ie v. H. v. A. loebehoorende, in haar koffer had. Zij be ken de dan ook die goederen te hebben ont vreemd. Een schadepost. Door P. J. J. is aan gifte gedaan van het vermissen van zijn over jas, welke hij tijdens hot baanvegen had gelegd achter ©en hooischelf in het weiland van Groenendaal. 'S in i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2