BUITENLAND Over het houden van vergaderingen. Het roode testament. RECHTSZAKEN. ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. Hef Fransche antwoord op het Duitsche memorandum "zal afwijzend luiden ten opzichte der Duitsche voorstellen. In Engeland maakt men zich ongerust over het autonome optreden der separatisten in de Palts, waar ook de Franschen een separatistische actie voeren gaan. Baldwin acht het niet wel mogelijk, met Asquith samenwerking te zoeken. De kan sen voor een arbeidersministerie in de naaste toekomst blijven dus onver minderd gunstig en Ramsay MacdonaSd zou zelfs al een kabinet gereed hebben. Zoowel bij het Congres als bij Midden- en Zuid-Amerikaansche staten heeft Coolldge's besluit tot verkoop van oorlogsmateriaal aan Mexico beroering verwekt Onder de Telegrammen: Frankrijk en België zullen afzonderlijk ant woorden op het Duitsche memorandum. De verwerping der Duitsche voorstellen wekt in de Duitsche pers natuurlijk critlek. Rechberg ver dedigt zijn schade vergoed ingspiannen in de „Oevre". De rede van den Engelschen koning hij de a.s. bijeerkomst van het parlement en het re- geeringsprogram. De „autonome Palts". Kiyvera heeft medegedeeld geen nieuw Japansch kabinet te kunnen vormen, maar is later daarop te ruggekomen. GEKL BUSTENL. BERICHTEN. BJflMiRLAKOSeH BlttttfS. FEUILLETON. ÏÏL r Heeft men er wel eens aangedacht, dat ir Onze Katholieke vereenigingen nergens meer fouten gemaakt worden dan juist op het gebied van vergaderen T Met het onvermijdelijk gevolg, dat daar onder niet alleen lijden de vergaderingen zelf, maar ook de organisaties. Voor het welslagen eener vergadering moeten vooral drie foorwaarden vervuld worden 1. Maak uw vergaderingen aantrekkelijk. Z Vergader niet te dikwijls. 3. Begin en eindig op behoorlijken tijd. Maak uw vergaderingen aantrekkelijk. Op verschillende wijzen kunnen de ver gaderingen aantrekkelijk gemaakt worden. Dit kan op de eerste plaats geschieden door de vergaderingen niet te lang te maken. Sprekers en debaters moeten streven naar kortheid. En die kortheid moet reeds bij de inlei ding beginnen. „Mijnheer de Voorzitter, het is mij aan genaam hier op te treden." „Mijnheer de Voorzitter, ofschoon mij bewust van mijn zwakke krachten." Deze en dergelijke uitdrukkingen kunnen in de meeste vergaderingen gevoeglijk ach terwege blijven. Wanneer 't geen propaganda-vergadering is, zegge men terstond wat men te zeggen heeft. Ook op vergaderingen, waar een vreemde spreker optreedt, en die dus meestal het karakter eener propaganda-vergadering dra gen, dient men vooral op kortheid te letten. De spreker onthouce er zichzoo\e:l mogelijk van, zijn rede in twee deelen te houden. Dan is het eene er weer uit, als het tweede er in gaat. De ervaring heeft bewezen, dat het pu bliek over 't algemeen met veel meer vol doening huiswaarts keert, als men een half uur, hoogstens veertig minuten gesproken heeft, dan dat men redevoeringen heeft ge houden, die uren lang duren. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar die uitzonderingen bevestigen den regel. Verder kan men de vergaderingen aan trekkelijk maken door zooveel mogelijk te zorgen voor een afwisselend program. Van niet minder belang kunnen voor drachten met lichtbeelden geacht worden. Wanneer woord en beeld samengaan, kan er een machtige invloed ten goede op 't ge moed van den mensch uitgeoefend worden. Vandaar dan ook dat een voordracht met lichtbeelden, doorgaans veel meer nut sticht .'an een redevoering alleen. De grootste fout van vele vergaderingen, waarop geredevoerd wordt, schuilt hierin, dat he: volk óf wel den redenaar niet vol- di ende begrijpt, óf wel na de vergadering te spoedig vergeet, wat de spreker gezegd heeft. Deze fout kan door het houden van voor drachten met lichtbeelden, zoo niet geheel, dan toch grootendeels hersteld werden. Als de stof, die de spreker behandelt, afwisselend in beeld wordt voorgesteld en de spreker daarbij de kunst verstaat, bij ieder nieuw beeld, dat op het doek verschijnt, de beteekecis daarvan duidelijk uit te leggen, dan zal niet alleen de volwassene, maar zelfs menig schoolkind hem volgen kunnen. Is dan de vergadering afgeloopen, dan zal bij de toehoorders nog lang blijven de gedachte aan wat zij gezien en gehoord hebben. En worden de toehoorders dan straks geroepen om hetgeen op de vergadering besloten werd, uit te voeren, dan zal de herinnering aan hetgeen in woord en beeld werd voorgesteld, andermaal wakker geroepen worden en men zal eens zien, hoe spoedig het goede in het practische leven wordt toegepast. Daarbij komt nog iets anders. In het wel wat eentonig leven onzer volks vergaderingen, komt door de lichtbeelden een aangename afwisseling. Nu zal men misschien opmerken, dat de katholieke sociale beweging op zich zelf reeds genoeg afwisseling biedtde keuze der onderwerpen is zóó groot en als wij het den menschen te aangenaam maken, dan zouden de vergaderingen der katholieke beweging, op den duur meer het karakter aannemen van een prettige bijeenkomst, dan wel van een ernstige volksvergadering. Met deze opmerking zijn we het niet ge heel eens. Wanneer het aangename op verstandige wijze met het nuttige verbonden wordt, dan houden we meer van een vergadering, waarop het gezellig toegaat, dan dat men genoopt wordt, uren lang door te brengen in een zaal, waar geredevoerd en nog eens geredevoerd, maar in verhouding betrekke lijk weinig geluisterd wordt. Op de tweede plaats Vergader niet te dikwijls. Het zal natuurlijk veel afhangen van de vereeniging en haar bestuur, hoe dikwijls er vergaderd moet worden. Maar als al- gemeene regel zou dunkt ons, moeten gel den houd in 't jaar twee tot drie groote vergaderingen en wat de huishoudelijke ver gaderingen betreft, zeker niet meer dan elke maand één. Vele vereenigingen zullen er volstrekt niet onder lijden, dat slechts om de twee of diie maanden verplichte huishou delijke vergaderingen gehouden worden. Dat dikwijls vergaderen hangt ten slotte de leden de keel uit. Vandaar dan ook, dat men op vele ver gaderingen, weinig meer dan het bestuur ziet. En dat is toch niet de ware weg. Waar het bestuur alles moet doen, daar moet ten slotte de vereeniging ten onder gaan. De meeste vereenigingen (vooral nieuwe org; isaties) begaan in den beginne de fout, dat zij in haar regiement te veel vergaderen. Zij laten zich te zeer leiden door den in druk van 't oogenblik en meenen, dat het met het bezoek even goed zal gaan als in 't begin. De ervaring heeft geleerd, dat het zooge naamde „nieuwtje" er gauw af is en dat om de vergadering steeds nieuw en frisch te houden, weinig maar degelijk vergaderen je ware is. Op de derde en laatste plaats Begin en eindig uwe vergaderingen op tijd. Van de mannen onzer organisaties mag men verwachten, dat zij in alles op hun punt staan, dat zij de hun opgelegde taak naar behooren cn in alle nauwgezetheid vervullen. Dan zullen de menschen, die buiten de sociale beweging staan, eerbied voor hen krijgen. Welnu, die nauwgezetheid moet ook op de vergaderingen tot uiting komen. En daarom moeten de mannen, als de vergadering bijv. om 8 uur is uitgeschreven, allen op tijd pre sent zijn. Niets in onaangenamer dan dat men, op bepaalden tijd ter vergadering komend, daar soms nog een half uur of langer moet wachten, voor dat zij begint. Daarbij moet op den behoorlijken tijd worden geëindigd. Vergaderen tot in den nacht is af te keuren. Vele vereenigingen zijn ten gevolge van het onoordeelkundig en te laat vergaderen mislukt, omdat de vrouwen die een mach tigen invloed op de mannen kunnen uit oefenen, de mannen van de organisaties vervreemden of afhielden. En de vrouwen hadden tot op zekere hoogte recht. Welnu, men zorge er voor, dat de vrouwen dit wapen uit de hand genomen wordt. En dat kan, door de regels, die we hier neerschreven, naar behooren op te volgen en daarnaar te handelen. ZONDER RIJBEWIJS GEREDEN. Eenigen tijd geleden is zekeren heer N. te Amsterdam o.m. zijn rijbewijs ontnomen. De heer N. staat, volgens de Tel., bekend als een woest automobilist, althans volgens een der agenten der motorbrigade, die Woensdag voor den kantonrechter kwam getuigen, dat zij den heer N. op het Leidscheplein en de Weteringschans hadden zien chauffeeren. Zijn chauffeur zat toen naast hem en daar de agenten hem kenden en wisten dat zijn ver gunning hem ontnomen was, draaiden ze om en reden hem achterna. Maar de beklaagde, die niet verschenen was, had hen gezien en hij gaf wat meer gas om aan het dreigend ge vaar te ontkomen. Hij gaf zelfs veel gas. De agenten hadden een snelheid van 50 K.M. noodig om hem in te halen en misschien was het zelfs niet gelukt, als de vluchteling bij het Rijksmuseum niet de pech had gehad, dat een verkeersagent hem den weg ver sperde om andere wagens te laten passeeren. Hij sloeg rechts af en de achtervolging begon opnieuw door verschillende straten van het Museumkwartier. Op den hoek van de Ferdinand Bolstraat constateerde de beide motormannen, dat nog steeds de heer N. zelf reed. Maar even later, voor Parkzicht, stopte eensklaps de auto en verdween de auto mobilist in het café. Toen de agenten arri veerden, zat de chauffeur achter het stuur. Hii werd naar binnen gezonden om N. te halen, doch kwam terug met de mededeeling dat deze het café had verlaten. De chauffeur werd toen genoteerd als getuige. Hij was Woensdagmorgen evenmin als beklaagde verschenen. Tegen hem werd proces-verbaal opge maakt wegens zijn niet verschijnen en tegen den heer N. eischte de ambtenaar van het O. M. drie weken hechtenis, wegens het rijden zonder vergunning. De kantonrechter veroordeelde daarop den beklaagde tot een week hechtenis. DE UITSLUITING IN DE TEX TIELINDUSTRIE. Hengelo steunt de ongeorganiseerde. De eerste uitkeering van gemeentewege te Hengelo (O.) aan de uitgesloten onge organiseerde textielarbeiders aldaar zal zoo m ïgelijk nog de: e week gesel, ed De Raad verleende daarvoor een voorloop^ csediet. H. LANDSTICHTING. Naar wij vernemen zal binnenkort de Coe- naculum kerk op de H. Landstichting in een der zijkapellen verrijkt worden met een mozaiek en gedachtenisaitaar aan den zaligen dood der H. Maagd. TWEE JUBILEA. Het gouden professie-feest van 2. E. Kar dinaal van Rossom (C.ss.R.1 zal plaats heb ben op 16 Juni a.s. en het l2J^-jarig bis- schopsjubilé van Z. D. H. Mgr. Th. v. Roos malen (C.ss.R.1, bisschop in de Missie van Suriname, op 16 Mei a.s. Het Fransche antwoord op het Duitsche memo randum. Havas meent te weten, dat het Fransche antwoord op het Duitsche memorandum, hetwelk in zeer gematigde termen is vervat, vooral een technisch karakter zal hebben en s?<e sins de mogelijkheid van onderhande lt -g<.n ind: n de omstandigheden er zich io leenen, zal buitensluiten. De Fransche verte genwoordigers in het Ruhrgebied zijn duide lijk gekant rtegen de voorstellen van Berlijn, daar deze de waarde der Fransch-Belgische panden en de veiligheid der bezetting zou den verminderen. Frankrijk zal zich waar schijnlijk beroepen op de rechten, welke het aan het verdrag ontleent, en zal cr aan herin neren, dat sommige verzoeken van Berlijn in- gewü'igd zijn, o.a. het weder in dienst nemen der spoórweglieden. Het zal de redenen uit eenzetten, die het verhinderden gevolg te ge ven aan de Duitsche voorstellen, welke er toe strekten de leidende beginselen der Fran sche schadevergoedingspolitiek opnieuw aan de orde te stellen. De separatistische beweging. In aansluiting op hetgeen wij dezer dagen reeds ontleenden aan de „Frankf. Z." over de separatistische actie in de Palts, dient vermeld, dat de Keuische correspondent van de „Times" d.d. 1 Jan. meedeelt aanwijzin gen te hebben over het inzetten van een nieuwe Fransche actie. Volgens hem gaan de Franschen daar, onbespied door Engelsche. Amerikaansche en Belgische journalisten, rustig hun gang om het territoir geleidelijk van Duitschland los te maken. De wil van de bevolking is door vijf jaar strijd gebroken. Dagelijks winnen de Franschen terrein in de richting van erkenning der separatisten. Zij moedigen dezen aan als regeering op te treden, de belastingen in beslag te nemen en de regeeringsambtenaren te verbannep. Zij zouden thans zelfs ook plannen koesteren om dergelijke autonome staten in Hessgp en Nassau op te richten. Reeds vertoonen leden der separatistische troepen zich in een uniform in Mainz, waar de Franschen al evenmin als in de Palts het Duitsche gezag schijnen te erkennen. Conflict in de Berlijnsche metaal-industrie. Bij de A. E. G., de fa. Borsig, de Bergmann- werke en de Siemenskonzern staat het werk geheel of gedeeltelijk stil. De zaak-Graff. Men herinnert zich dat de Belgische re geering aan de Duitsche regeering een be paalden termijn had gesteld om het bedrag van 1.250.000 francs te voldoen als schade vergoeding voor den moord op luitenant Graff. Toen Duitschland deze verplichting niet nakwam, deed de Belgische regeering een aantal locomotieven en wagons in het bezette gebied in beslag nemen, welke juist gereed stonden om door de fabriek aan de Duitsche regeering te worden afgeleverd. Thans heeft het Belgische departement van spoorwegen, ten bedrage van de ver schuldigde som, de locomotieven en het spoorwegmateriaal aan het bestaande Bel gische materiaal toegevoegd. De politieke toestand in Engeland. Daar verschillende leden van het kabinet nog in het buitenland zijn, zal er vóór de volgende week geen gewone bijeenkomst wor den gehouden, maar nu de premier terugge keerd is, zal er, naar vernomen wordt, een bespreking van minder officieclen aard wor den gehouden tusschen die ministers, welke in Lo: den zijn, er verdere oveiw :ging van de rede van den koning, waarmee in de ka binetszitting vóór Kerstmis een aanvang werd gemaakt. De „Times" meldt, dat er reeds een ont werp voor die rede is opgesteld. De „Daily Telegraph" verneemt, dat de strekking van het antwoord van Baldwin op het voorstel der conservatieven van de City van Londen inzake samenwerking tusschen conservatieven en liberalen deze was dat het, met het oog op de onlangs door As quith in de National Liberal Club gehouden rede, kwalijk mogelijk was zich op de aange duide wijze tot hem te wenden. De „Times" geeft er zijn voldoening over te kennen, dat eenige der meest vertrouwde en gezaghebbende leiders der City conser vatieven gekant zijn tegen het voorst inzake een poging tot samenwerking met de libe ralen. Het blad voegt erbij, d3t Labou r even a's de andere partijen het recht heeft op fair play en op niet meer dan fair play. Mocht het ongelukkigerwijze rafsbruik maken van zijn bevoegdheid, dan zal het de plicht wor den van alle goede-burgers om zich daartegen te vercenigen. Maar om bij zulk een gedrags lijn het land achter zich te hebben moet hun optreden niet gegrond zijn op beduchtheid voor wat Labour zou kunnen doen ai her aan het bewind is, maar op daden en vr ant- woordelijke beslissingen van Labour a's dit aan het bewind -is. Een Labour-kabinet ge reed De „Daily Chronicle" schrijft, dat Mac- Donald aanstaanden Zaterdag naar Londen terugkeert met een volledig kabinet, hetwelk, wat eenige namen betreft degenen, die voor spelingen hebben gedaan, zal verbazen. Mac- DonaJd heeft een politiek, welke niet licht door schrikaanjaging ten val te brengen is. Men moet niet te haastig aannemen, dat de Labourpartij de regeering aanvaardt met het voornemen om terstond weder af te treden, daar MacDonald beseft, dat te veel verkie zingen slecht voor Engeland en Europa zijn. De politieke toestand in Griekenland. Over de stemming, die in het Grieksche parlement heerscht, wordt gemeld dat 62 radicaal-liberalen het aftreden der dynastie verlangen en aan dien eisch toevoegen, dat dit onmiddellijk zijn beslag dient te krijgen nog vóór Venizelos is aangekomen. Voorts verlangen zij een reorganisatie van den Se naat, die nog steeds is ingericht zooals zij voor 60 jaar werd gesticht. Tegenover deze groep staan ruim 80 libe ralen van meer gematigde richting, die de overijlde stappen tot wijziging van den regee- ringsvorm afkeuren en den grondwettigen weg willen blijven bewandelen. Vóór Venizelo's terugkeer. Voor den eersten keer is in Griekenland het Nieuwe Jaar officieel gevierd overeen komstig den Gregoriaanscheti kalender. In de groote kathedraal werd een Te Deum ge zongen en admiraal Kondaeriotos, de regent, hield een officieele receptie. Kondoeriotos, die thans voor de tweede maal in drie jaren regent is, is 67 jaar oud en geniet het vertrouwen van het grootste deel der geheele Grieksche bevolking. In den Balkanoorlog van 1912 onderscheidde hij zich op het strijdtooneel in 1916 maakte hij deel uit van het Venizelistische triumphi- raad in Saloniki, om na den dood van koning Alexander in 1920 gedurende enkele dagen als regent op te treden. Later volgde hij koning Konstantijn in diens tweede balling schap. In 1921 kwam hij in Griekenland terug om tot voor kort rustig op zijn ge boorte-eiland Hydra te leven. De verkoop door de V. S. van oorlogsmateriaal aan Mexico. Het besluit van president Coolidge om munitie te verkoopen aan president Obre- gon, ter onderdrukking van den opstand in Mexico, heeft, volgens den correspondent van de „Morning Post" te Washington, niet alleen beweging veroorzaakt bij het Con gres, maar ook beroering gewekt in Zuid- en Midden-Amerika, waar het beschouwd wóri't als een radicale afwijking niet alleen van de politiek van Harding, maar ook van de ge vestigde traditie der Vereenigde Staten. Het lid van het Huis van Afgevaardigden Fairchild, van New York, heeft aangekon digd, dat hij, als het congres heden weer bijeenkomt, een onderzoek zal vragen ten einde den voorgenomen verkoop te verhin deren. Daar Fairchild republikein is, gaat het hier niet om een partij-quaestie er zijn bovendien nog andere republikeinen in beidt- Huizen, die de transactie ongepast vinden. Zij zeggen geen verschil te zien tusschen de levering van oorlogsmateriaal en van troepen en volgens hen worden de V. S. aldus in het conflict gemengd als een bondgenoot van Mexico met alle verantwoordelijkheid, daar aan verbonden, hetgeen de president alle n mag doen niet uitdrukkelijke machtiging van het congres. De juridische en politieke adviseurs van d$n president ontkennen dit evenwelhet doel van den president is niet een oorlog te* bevorderen, maar den vrede te herstellen. Ingevolge de Surplus Sale Act (wet tot verkoop van overtollig materiaal) is de pre sident om overtollige oorlogsmateriaal con tant of op crediet te verkoopen. President Harding weigerde aanbiedingen voor den verkoop van dit materiaal in overweging te nemen, daar hij geloofde, dat het gebezigd zou worden om den Oorlog te bevorderen, hetgeen in strijd zou zijn geweest met de Amerikaansche politiek. Latijnsch Amerika is levendig bij den verkoop betrokken, daar het er een nieuwe politiek in ziet, die vérstrekkende gevolgen kan hebben. Tot dusver is de regeering der Vereenigde Staten, als de Latijnsch-Ameri kaansche republieken naar de wapens hebben gegrepen tengevolge van een verkiezingsstrijd een welwillende toeschouwster geweest, die belangeloos beide partijen toestond wapens te koopen in de V. S., maar heeft de Ameri kaansche regeering zich zelf nooit met dien handel bezig gehouden. Beteekent dit nu, zoo vragen Latijnsch- Amerikaansche diplomaten te Washington, dat de Amerikaansche regeering voortaan niet alleen haar zedelijken steun maar ook haar materieels hulp zal verleenen aan iedere gevestigde regeering en dat de partij, die aan het bewind is in een ander land, gebruik kan maken van de groote hulpbronnen der Amerikaansche regeering? Is dit het geval, dan, zoo zeggen zij, wordt de tot dusver bestaande verhouding tusschen de Ver. Sta ten en de republieken van het Zuiden ge wijzigd. De correspondent van de „Morning Post" wijst er ten slotte op, dat de Volkenbond getracht heeft een overeenkomst tot stand te brengen inzake den verkoop van oorlogs- voorraden, maar dat de V. S- geweigerd hebban tot dit verdrag toe te treden. HOOGE WATERSTAND DER SEINE. De Seine wast op verontrustende wijze. De hydrometrische dienst der prefectuur van p >litie deelt mede, dat de stand van de Sei e welke op het oogenblik 6.45 M. is, tegen Zu terdag of Zondag a.s. bij de Quai d'Auzter- litz een hoogte van 7.10 M. kan hebben be reikt. Vele huizen en zelfs geheele straten van de plaatsen, nabij Parijs staan reeds onder water. De Parijzenaars slaan met bezorgdheid het onrustbarende wassen der Seine gade en op de Pont d'Alma staan den ganschen dag een groot aantal menschen te staren naar den vermaarden Zouaaf, die een onfeilbare meter is bij dreigenden watersnood. Het water is reeds tot over zijn middel gestegen en men vraagt zich af of het zijn mond niet zal be reiken zooals in 1910 het geval is geweest. Reeds is het Seine-water tot in het hartje van Parijs doorgedrongen. Het tramverkeer op de Quai d'Orsay is gestaakt, de Invalides worden bedreigd. Verschillende kleine voet bruggen zijn stukgeslagen en tal van lieden hebben hun huizen moeten ontruimen. De Qui de Bercy. de Rue Watt zijn nagenoeg on- dergeloopen en de Boulevard du Pare in Neuilly is onbegaanbaar. Zoov-el in Sevres- nes als Isy-les-Moulinaux kunnen verschil lende mensch.en hun woning slechts per bootje bereiken. Bccmen en lantaarnpalen steken droefgeestig boven het watervlak uit. Twee stations van de metro zijn reeds ge sloten wegens het doorsijpelen van het wa ter. Gisteren regende hét nog steeds. DE ENGELSCHE OVEREENKOMST MET DE V.S. INZAKE DEN DRANK HANDEL. De tekst van bet voorgestelde Engelsch- j Amerikaansch verdrag inzake den drankhan- i del, tooals dit ten slotte opnieuw is opge steld in overeenstemming met de door de- Amerikaansche juridische deskundigen voor gestelde amendementen, circuleert thans on der de regeeringen der Britsche dominions. Deze hebben ter gelegenheid van de Rijks conferentie hun wensch te kennen gegeven te worden geraadpleegd in deze kwestie, alvo rens het verdrag door de Rijksregeejing defi nitief werd aanvaard. EEN BELGISCH KAMERLID VEROORDEELD. Jean Galmot, Kamerafgevaardigde voor Guyana, is rot een jaar gevangenisstraf en een boete van 1000 francs veroordeeld wegens het frauduleus aanbieden van waardelooze waar borgen tot het verkrijgen vanhandelscredie- ten. De gevangenisstraf is nochtans opgeschort. HET ACHILEl ON EEN SPEELBANK. Een Fransch syndicaat,onder leiding van den bekenden Engelsch-Griekschen finan cier Sir Basil Zaharof heeft de Grieksche regceii ig voorgesteld van het pal. is van den Duitschen ex-keizer op Korfoe, het Achil- leion, een tweede Monte Carlo" te maken. De Grieksche regeering zou een ruim aandeel in de winsten krijgen. DE BETREKKINGEN DER SOVJET MET HET BUITENLAND. In een onderhoud met Moskousche jour nalisten wees Tsjitsjerin op de consolidatie der sovjetregeerir.g ten aanzien van den inter nationalen toestand, op de toenemende poli tieke en economische belangstelling van Engelsche zakenkringen, op de jongst" va kkringen van Mussolini nopens de ae jure erkenning en de toenemende pro-Russische gevoelens in Amerika. Daartegenover staat de onveranderlijke politiek van Frankrijk, dat de bevestiging van den vrede in geheel Oost-Europa bedreigt. Vooral de Fransche politiek in Polen, de staten der Kleine En tente, te Helsingfors, Riga en Kaboel noemde spr. veelzeggend. Een voorwaarde voor de totstandkoming van een overeenkomst met Frankrijk was, dat Frankrijk van een derge lijke actie afzag. IN DE KINDERASYLS TE MOSKOl „Rabotsjaja Moskwa", een bolsjewistisch arbeidsorgaan te Moskou, deelt mede, dat de kinderasyls van Moskou onlangs door een commissie van artsen werden onderzocht.; In het Gontsjarnajsche irinderasyl. een der grootste van de hoofdstad, zijn, naar de commissie heeft geconstateerd, 45% der kinderen aan cocaine verslaafd (27% van de kinderen waren op het moment van onder zoek onder den invloed van cocaine) 22% der kinderen leed aan tuberculose, 70% had den de een of andere huisziekte, 5% hadden syphilis. BEVOLKINGSSTATISTIEK RUS-< LAND. Volgens de gepubliceerde gegevens over de jaren 1919, 1920, 1921, 1922 en de eerste zes maanden 1923 werden in de Sovjet* Republieken geristreerd 8.315.278 geboor ten en 8.764.880 sterfgevallen. Er zijn dus; meer menschen gestorven dan geboren. Deze ongunstige verhouding begint echter te ver-j anderen. Ne.nen wij de gegevens van de eerste zes maanden van 1923, dan zien wij,' dat de geboorten reeds aanzienlijk de sterte overtreffen (1.390.850 geboorten tegen 938.086 sterfgevallen). GEEN BETALINGEN IN NATURE. De regeering van de Unie der Sovjet-' Republieken, erkennende, dat de belasting heffing in natura door de boeren als een te zware last wordt gevoeld, terwijl de onkosten, die verbonden zijn aan de ralisatie van de verkregen hoeveelheden graan, te hoog zijn, heeft besloten van af 1 Januari 1924 alle belastingen in geld te innen. Een desbetref fend decreet is aan alle autoriteiten verzon den, meldt „Izwestia." KONINGIN EN PRINSES OP DE SCHAATS. Nieuwjaarsmorgen hebben de Koningin en Prinses Juliana schaatsen gereden op d banen der Haagschc IJsclub. NED. KEUKEN VOOR DEN MIDDENSTAND. In het gewezen keizerlijk slot te Char- lottenburg is gisterenmiddag een Neder- lai.dsche keuken voor den middenstand ge opend. i MR. F. D. GRAAF SCHIM MEL- PENNINCK. t Te 's-Gravenhage overleed Donderdag, mr. F. D. Graaf Schimmélpenninck, kamer heer in builengewonen dienst van de Konin gin, ter beschikking van de Koningin-Moe der, oud-burgemeester van Amersfoort, en cud-commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht, MR. T. B. PLEYTE. De Nederlandsche gezant te Rio de Ja neiro, mr. T. B. Pleyle, die nog in ons land vertoeft, begeeft zich a.s, Zaterdag naar het zuiden van Frankrijk tot verder herstel van gezondheid. Hij is daarna voornemens 28 Januari weder naar zijn post in Brazilië to vertrekken. BEZUINIGING? De werkwijze van het Bemiddelingsbureau. In het Tijdschrift van de Vereemgng van Directeuren en Commiezen der P. en T. vermeldt het bestuur van deze vereeniging, dat bij de post reeds zóó intensief bezui nigd werd, dat verdere bezuiniging niet wel mogelijk is en dat de bezuiniging bij P. T T. de volle medewerking van de hoogers ambtenaren had. Betwijfeld wordt of ook bij andere takken van rijksdienst, de amb tenaren het streven naar bezuiniging wel voldoende steunen. In dit verband signaleert de redactie het volgende: „De op wachtgeld gestelde an' 'enaren moeten allereerst in aanmerking gebracht voor andere rijksbetrekkingen, waaneer deze openvallen. Met het oog hierop is een in den Haag zetelend Bemiddelingsbureau opgericht, dat eenerzijds opgave ontvang! van de op wachtgeld gezonden ambtenaren anderzijds in kennis wordt gesteld met va catures in 's Rijks dienst. En alzoo ontvingen korten tijd geleden o.m. een 52-jarige post-conducteur en een 21-jarige schrijfster, beiden met wachtgeld, tegelijk met nog eenige rijksambtenaren eene oproeping om zich te presentceren bij een Ontvanger der Directe Belastingen in dezelfde provincie die een werkkracht be hoefde. Zij spoorden een uur, hobbelden nog een half uur in een tram...., en aanvaard den onverwijld de terugreis na een onder houd van 5 minuten met den ontvanger, die hun mededeelde, dat zijn wenschen meer speciaal uilgingen naar een loopjongen!" Na er op gewézen te hebben, dat de reis. en verblijfkosten van deze menschen, vooi rekening van het Rijk komen, dringt hel Tijdschrift, ten einde herhaling van derge. lijke geldverspilling te voorkomen, ernstig aan op een onderzoek naar de wijze, waarop de voorziening in vacante Rijksbetrekkin gen georganiseerd is. En hij ging verder met zijn vischvangst Het weer was buitengewoon mooi. De zon schoot haar stralen als vurige pijlen op de rivier, en Paul bevond zich in de schaduw van den wilg. Zwijgend, vol aandacht, volgde hij de minste beweging van zijn dobber. Zoo in zijn bezigheid verslonden had hij ren licht geritsel boven hem in het gras niet gehoord, evenmin het gerucht van lichte voetstappen. Hij had niet gezien, dat een bevallige ge daante. met een boek in de hand, naderbij gekomen was en op een back in de nabij heid onder het bladerdek van een groote Kastanjeboom had plaats genomen. Het was Martha Grandchamp, die daar kwam lezen en de aanwezigheid van den visscher niet had opgemerkt. Weldra was Martha verdiept in haar lec- tunr. Eenigen tijd had zij zoo aandachtig door gelezen, toen een licht gedruisch haar aan dacht trok. Het was een ongewoon geklote in het water. Het meisje etond op en keek naer bene den naar de rivier. Door de takken heen zag zij een hengel en een hand, die met een net een prachti- gen brasem, die aan de lijn spartelde, trachtte op te vangen.. Na een oogenblik tegenstand lag de bra sem in bet net en een welluidende stem riep: „Goed zoo! Dat is een mooie.... De oude Madeleine zal haar oogen niet gelooven willen" Martha, nieuwsgierig, wilde weten, wie daar sprak. Zij deed een stap vooruit en greep een tak van den wilg om zich vast te houden. Door de plotselinge beweging vprloor het meisje bijna het evenwicht. Zij gleed uit, doch kon nog juist haar voet tegen een struik zetten, die haar het vallen belette. In haar schrik slaakte zij een kreet en liet het boek vallen, dat naar beneden in de boot van Paul rolde. Deze, de kreet hoorend, die Martha uitte, richtte zich op, keek naar boven en bleef stom, verslagen, als in verroering staan. Het vriendelijk gelaat van het meisje tus schen hel loover was als een tooverachtige verschijning Voor de eerste maal zijns levens, onder vond Paul een ontroering, die hij niet be schrijven kon. Martha bloosde gewelditf onder den blik van den jongeman. Paul groette zeer beleefd en vroeg: „Meende ik goed dat ik u boorde roe pen?" „Ja, mijnheer," antwoordde Martha 'schuchter." „Gebeurde er iets?" „Ja, mijnheer. Mijn nieuwsgierigheid speelde mij parten. Het scheelde weinig of ik was in het water gevallen. Gelukkig kon Ik nog mijn voet tegen dezen struik zetten.... Mijn boek is in uw boot geval len," Paul raapte het op. „Hoe moet ik u het boek teruggeven? Van deze plaats kan ik u niet bereiken.... Het zou onvoorzichtig zijn het boek naar u toe te werpen, want het schijnt een kost baar boek." „Waar kan ik aan wal komen?" „Mijnheer," antwoordde Martha, nog steeds eenigszins bedremmeld, ,,'t zou me zeer spijten, als ik uw vischvangst moest onderbreken." „Mijn vangst is al genoegZegt u mij maar, waar ik aan wal kan gaan" „Als u dan volstrekt wilt.... ginder linksom in een kleinen bocht vindt u een beste landingsplaats." „Ik kom dadelijk." Paul maakte de boot los, nam de riemen en voer naar de aangewezen plaats. Bij de bedoelde bocht gekomen, zag hij bij een trap een boot vastgemeerd. Hij legde de zijne er naast, nam het boek en klom langs de treden omhoog. Martha kwam een beetje aarzelend toe- geloopen. Ontroerd, aan een eigenaardige ontroering ten prooi, stonden de jongelieden tegenover elkander. „Hier is uw boek terug, juffrouw," zei Paul schuchter. „Lk ben gelukkig u van dienst te zijn geweest, zêer gelukkig.'' Zonder haar oogen op te slaan, slak Martha de hand uit en nam het boek aan. „Dank u, mijnheer; 't is zeer vriendelijk van u." „Wil ik u, indien u misschien vermoeid zijt, u aaar huis brengen?" „O, dank u, mijnheer, dat is niet noodig. Mijn woning ligt hier achter de boomen. 't Is maar twee stappen." „Vergeef mij dan mijn onbescheidenheid, juffrouw, van u lastig gevallen te hebben." „Mij lastig gevallen?Ik mag dankbaar zijn, dat u voor mij uw vischvangst in den steek hebt gelaten. Dat kwam alles door mijn onhandigheid...." „Gelukkige onhandigheid, waardoor ik u een kleinen dienst kon bewijzen." Martha glimlachte „Dat is vleierij mijnheer...." „Neen, toch niet. Deze korte ontmoeting heeft een onuitwischbaren indruk, nagelaten in.... miin geheugen." Paul durfde niet te zeggen „in mijn harten toch lag hel woord hem op de lippen. Een stilzwijgen volgde, dat pijnlijk werd. „Woont u hier in dien omtrek, mijnheer?" vroeg Martha. „Ja, juffrouw aan den overkant van het water, dicht bij Pont Créteil. „Is dat uw vaste woning?" „Neen, o neen. Ik ben hier maar voor eenige maanden." „U schijnt veel van visschen te hou den?...." „Zeer veel en ik geloof, dat ik er voortaan nog meer van zal houden...." Waarom?" Die vraag bracht Paul in verlegenheid. „Omdat," antwoordde hij na eenigen tijd, „ik denk, hier een uitstekende plaats aan de Marne gevonden te hebben. Ik zal er nog dikwijls komen, hoop ik." „Als het goed gaat, lijkt visschen mij een aangename bezigheid," zei Martha, om ten minste ook iets te zeggen. „Ja, zeker, heel aangenaam." „Ik zou er geen geduld voor hebben." „Waarom probeert u het niet eens?" ,,'t Zou toch niet gaan." „Wil ik u les geven?" „Dank u voor dat vriendelijk aanbod. Ik lees liever...." Het meisje deed haar boek weer open, wat bijna gelijk stond mot een teeken te vertrekken. Paul begreep bet. „Ik ga. Tot weerziens, juffrouw." „Tot weerziens, mijnheer." Martha reikte hem haar kleine hand en hij drukte die innig. Dan verwijderde hij zich snel, sprong let terlijk van de trap in zijn boot cn maakte deze los. Hij keerde zich nog eens om. Boven aan den oever stond Martha hear na tc zien. Hij groette bedeesd. Het meisje groette terug. Dan nam hij de riemen en voer tusschen] het riet uit. IV. „Al zes uur," riep Madeleine, toen ze Paul in de verte zag aankomen. „U moogt wel voortmaken, mijnheer Paul, dan kan ik de visoh nog klaar makenals u ten minste visch heeft,.... wat nog niet zekei is". „Zoo, denk je dat," antwoordde Patri lachend. „Natuurlijk. U is nog een beginneling is het vak." „Kijk dan maar eens, wat die beginne ling heeft meegebracht." Paul liet de oude meid bet net zien en it kon haar oogen niet gelooven. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6