tATSTE NIEUWS BUITENLAND Het roode testament. De Pauselijke gedelegeerde in het Ruhrgebfed gaat zich op de hoogte stellen van de toestanden in de Palts, waar de Franschen, naar wij raeld- len, de separatisctische actie sterk begunstigen. De Dultsche Rijksdag zal det voor 31 Januari bijeen komen. In Frankrijk verwacht men een scherpen strijd bij de Senaatsverkiezingen van morgen. De vermoede- Jjhe gang van zaken bij de a.s. bijeenkomst der Engelsche Kamer: het ar beiderskabinet schijnt steeds grooter kansen te krijgen. Venizelos ver klaart, slechts kort te Athene te zullen blijven. Nog meer socialistische ministers zouden in Thuringen gearresteerd worden in verband met de gemelde malversatiën. Onder de Telegrammen: De gedachtenwisseüng tnsschen Parijs en Brussel omtrent het antwoord op het Duiische memorandum is nog niet algeloopen. Maatregelen der separatistische Paits-régeering. Held tot minister-president in Saksen verkozen. Een voorstel tot Landdagont- Dinding verworpen. Alle Mexicaansche petroleum velden zouden thans in handen der rebellen zijn. Amerikaansch oorlogsmateriaal aan de Mexi caansche regeering verkocht. GEM. 31KTENL BERICHTEN. 8U»8*BUKSSGM H&ytftS. VAN ONZC IORAA.Qi.OOZE TELEFOON ^->4 MARKTHiEUWS. FEUILLETON. De pause'ij'ce gedelegeerde naar de Palts. Naar de „N. Völkische Laadesztg." uit be- rouwbare bron verneemt, is de pauselijke «delegeerde in het Ruhrgebied voornemens xich dezer dagen naar de Palts te begeven om jZich van den toestand aldaar op de hoogte te ptellen. Het bijeenkomen van den Duitschen Rijksdag. Bij de laatste verdaging van den Rijksdag ■werd overeengekomen, voorloopig den 31 en IJanuari aan te wijzen als datum voor een nieuwe zitting van de plenaire vergadering, tenzij de voorzitter het noodig mocht achten eerder bijeen te komen. In besprekingen tusschen president Löbe en regeringskrin gen dezer dagen gehouden, moet men het er over eens zijn geworden, dat een vervroegde bijeenroeping ook op grond van art. 24 van de grondwet niet noodig is, bij welk artikel o.a. bepaald wordt, dat een zitting moet wor den bijeengeroepen, als een derde der leden het wenscht. Dit laatste is van belang in ver band met mededeelingen in de soc. pers, dat de soc. rijksdagfractie binnenkort dezen «isch zal stellen. De Franscke Senaatsver kiezing van Zondag a.s. Morgen zullen in Frankrijk de verkiezin- 'gen worden gehouden, waarbij een derde van den Senaat zal worden hernieuwd. Men weet, dat dit lichaam in drie gedeelten is verdeeld het eerste omvat de departementen van Ain tot Gard, met Algiers, Guadeloupe en Reu nion het tweede de departemeneten van de Haute-Garonne tot de Oise, met Constantine en Martinique het derde de departementen van de Ome tot de Yonne, met Oran en Fransch-Indië. Het tweede gedeelte zal hu overmorgen worden hernieuwd. Bij de 31 departementen waaruit het bestaat, komen nog vier depar tementen (Dróme, Eure, Sarthe en Seine- ït-C ewaar een tusschentijdsche verkie- i- r olaats hebben ter vervanging van een en senator, en één (Pas-de-Ca- lais) Senator Petit, die om gezond heid: n is afgetreden moet worden ver vang in het geheel moeten 116 Senato ren werden gekozen, 55 van de „gauche-de- mocxatique", 49 van de „gsuche-t epublicaine 12 van de rechtèrzijde. De zetels worden door tal van candidaten betwist, allereerst door de aftredenden zelf, behalve enkelen, onder wie de heeren Pichon er.Crupppir die zich niet mee verkiesbaar stel len. Tot de periodiek aftredenden, die op nieuw candidaat zijn, behooren Poincaré in het dep. van de Maas zonder tegen-candi- daat) Chaument; president van het republi- keinsch comité voor den handel, wiens te genstander Mandel is in het dep. Gironde voorts de heeren Milliès-Lacroix, president der Senaatscommissie voor de financiën (dep. Landes), Léon Bourgeois, oud-voerzitter van den Staat (dep. Marne), Marraud, oud-mi nister van binnenlandsche zaken (dep. Lot-et- Garonne), Noulens, Victor Bérard en de Monzie. Ook een aantal Kamerleden doet pogingen om het Luxembourg binnen te-komen, o.a. Rio, onder-staatssecretaris der koopvaardij De communisten hebben Mido!, Sadoul, Goldskyen Cannone en Doriot(de beide laat- sten tx-muiters der Zwarte Zeevloot) in het Lofre-departement candidaat gesteld, een zuivere betoogiug slechts. Poincaré is Donderdag naar het Maasde partement vertrokken om er zijn verkiezing in te leiden. Hij keert Maandag naar Parijs terug. De politieke toestand in Engeland. De bladen verwachten, dat de stemming .in het Lagerhuis over het amendement van de Labour Party op het adres van antwoord op de rede van den koning op 17 Januari zal worden gehouden, i Aangenomen wordt, dat, zooals Asquith in zijn jongste rede aankoudigde.de liberalen de Labour Party zullen steunen bij deze •temming en dat een meerderheid tegen de regeering zal worden verkregen. Na de nederlaag van de regeering van Baldwin, zal ongetwijfeld Ramsay Mac- Donald ontboden worden hij zal onmiddel lijk de verantwoordelijkheid op zich nemen een regeering te vormen. Volgens de „Times" heeft Ramsay Mac- Donald zijn plannen in afwachting van de gebeurtenissen, volgens dit verloop van za ken vastgesteld en tij i voorbereidingen zijn naar gemeld wcr„c o >ver gevorderd, dat hij binnen vier en twintig uur na de ne derlaag der regeering in staat zal zijn aan te kondigen, dat alle posten in het eerste La- bour-kabinet zijn bezet. Het is waarschijnlijk, dat het parlement na de nederlaag van de regeering voor een week zal worden verdaagd en dat bij de wederbijeenkomst Ramsay Macdonald een verklaring van zijn politiek zal afleggen. Verwacht wordt, dat vroeg in de nieuwe parlementaire zitting een wetsontwerp, om verschillende constitutioneele redenen noo dig, zal worden ingediend, dat de regeering in staat- zal stellen het verdrag van Lau sanne te ratificeerên. Voor dat dit verdrag geheel van kracht wordt, moeten drie der geallieerde mogendheden dit verdrag hebben geratificeerd. Hóewei op gedeelten van dit verdrag in bepaalde kringen critiek is geoefend, is het toch onwaarschijnlijk, dat het parlement zou weigeren machtiging te verleenen tot ratifi catie, onverschillig welke regeering aan het bewind is. Wat de diplomatieke vertegenwoordiging van de geallieerde mogendheden in Turkije betreft, zijn de geallieerden overeengekomen, dat het in groote mate van Turkije zelf af hangt of de vertegenwoordiging zal ge schieden door ambassadeurs of door gezan ten, namelijk van de beslissing of Konstan- tinopel of Angora de zetel der Turksche regeering zal zijn. De overdracht der regee ring van Griekenland. Kolonel Piastiras heeft naar men weet de ia 1922 tot stand gekomen revolutionaire re geering aan de nieuw gekozen Nationale Ver gadering overgedragen, temidden van kre ten „Leve de republiek". Het Huis was ge heel gevuld en op de tribunes bevonden zich tal van diplomaten en dames. Na de gebrui kelijke religieuse plechtigheid, waarbij de metropoliet van Athene voorging, legden de afgevaardigden den eed af „in naam van het Vaderland" (in plaats van „des Konings") twee Turksche leden legden den eed op den Koran, vier Joodsche op het Oude Testa ment af. In e?ti uitvoerige rede gaf Piastiras een overzicht van den arbeid der revolutionaire regeering gedurende de laatste vijftien maan den. Hij verklaarde persoonlijk voorstander eener republiek te zijn, daar hij van meentng is, dat de onrust in Griekenland aan de hui dige dynastie is te wijten. Deze verklaring wekte verwondering, daar Piastiras zich nim mer zoo openlijk als republikein had uitge sproken. Hij zeide dat hij, nu hij zich terug trekt, overtuigd is zijn plicht te hebben ge daan, in afwachting van „Griekenland's grootsten zoon, Eleutherios Venizelos". Venizelos wiens aankomst te Athene wij gisteren reeds uitvoerig meldden, verklaarde bij zijn aatlkomst d3t hij zou beproeven het land uit de moeilijkheden te helpen, maar niet lang zou blijven. De Malversatiën in Thu ringen. De „Tag" verneemt uit Weimar, dat het zuiveringsproces in Thuringen wordt voort gezet. Volgens dit blad is de arrestatie van nog meer socialistische ministers te wachten. Deze ministers zouden, evenals minister Hermann en verschillende hoogere beambten betrokken zijn in het geknoei met aanstel- 'ingsoorkonden van ambtenaren. De revolutie in Mexico. Be-ichten van revolutionnaire zijde uit Mexico melden, dat generaal Estrada een be- 'angrijke overwinning heeft behaald op den b velhebber der regeeringstroepen Cardenas, lie in een treffen niet minder dan 200 man v ;riocr en zeer veel krijgsvoorraad in de han den der rebellen moest achterlaten. HET VERGAAN VAN DE „DIXMUDE." Volgens een bericht uit Bizerta zijn tegelijk met het aldaar in zee gevonden benzine- reservcir cenige met potlood geschreven me dedeelingen gevonden, die aan het reservoir waren vastgehecht. DE ENGELSCHE VROUWEN EN DE NIEUWJAARSONDERSCHEIDINGEN. Vooraanstaande vrouwen uit den Bond voor de Vrijheid der Vrouw hebben tot1 Baldwin een brief gericht, waarin zij haar diepe teleurstelling er over uitspreken, dat op de lijst van Nieuwjaarsonderscheidim e geen namen van vrouwen voorkomen zij verklaren, dat de Staat in deze, zoowel als in andere zaken onpartijdig moet zijn ten ain zien van vrouwen en mannen verder wordt in den brief geconstateerd, dat vele vrouwen even goed erkenning van hare diensten ver dienden als sommige mannen op de lijst voorkomend en ten slotte wordt er op aan gedrongen de mogelijkheid te overw g:ti of de volgende lijst ook vrouwen zal bevatten. HEVIGE SNEEUWVAL BIJ MONTREUX. In het begin van de week is veel sneeuw gevallen in de omgeving van Montreux. Het treinverkeer met*het Berner Oberland wordt nog gehandhaafd, ofschoon men bij AUières I moet overstappen, daar een lawine den weg versperd heeft, die nu bedolven ligt onder een geweldige massa sneeuw, ijs en hout. De viadukt tusschen 't station Allières en Mont- bavon is onbruikbaar. Honderden nieuws gierigen uit Montreux, Vevey en andere plaatsjes aan het meer gaan naar boven om het indrukwekkende schouwspel van den door den lawineval aangerichten chaos gade te slaan. ONTZETTENDE SNEEUWVAL IN NEDER-SILEZIë. In Neder-Silezië heeft de onophoudelijke sneeuwval noodlottige gevolgan gehad. Over al staat het verkeer volkomen stil, de treinen zijn ingesneeuwd, zoodat kolen en andere belangrijke vrachten voor de industrie niet kunnen vervoerd worden. Op enkele plaatsen zijn de rails onder meters-hooge sneeuwmas sa's bedolven. Even ongelukkig is de toestand in de dorpen, waar de sneeuw in de straten een geweldige hoogte heeft bereikt. Op en kele boeren-hofsteden ligt de sneeuw bijna tot aan de daken, zoodat de bewoners slechts door de bovenste ramen naar buiten kunnen komen. EEN HANDIGE DIEF GESNAPT. Dezer dagen heeft de Berlijnsche politie den kistenmaker Ernst Wegener gearres teerd. Deze had n.l. een handig stelsel uitgedacht om diefstallen in de treinen te plegen. Hij had eea prachtigen grooten koffer of kist ge construeerd, die geheel op bewoning was in gericht- de wanden bekleed, verborgen lucht kokers, een kleine voorraadsschuur om voor «enige dagen levensmiddelen te bergen en andere noodzakelijkheden. Wegener had een helper, dien hij in de kist sloot, welke dan als ijlgoed werd aangegeven. Onderweg verliet de man zijn huisje, roofde in den goederen- waggon zooveel als hij machtig kon worden, borg dit in zijn koffer en verdween zelf weer daarin om vervolgens aan het opgegeven adres door Wegener in ontvangst te worden genomen. Ook hield hij zich tijdens den rit onledig met het veranderen van de adressen der goederen, die zich in den waggon be vonden, zoodat Wegener zich deze met ver- valschte vrachtbrieven kon toeeigenen. Dit „zaak e" is gedurende eenige jaren door Wegener op deze wijze gedreven. Zelf liet hij zich ook wel eens kisten, terwijl dan zijn vrouw als helpster optrad. Ook deze is thans gearresteerd. EEN STAALTJE VAN DE DEMORA- RALISATIE DER JEUGD. Te Rheine is 10 Dec. op gruwelijke wijze een 15-jarige Joodsche smidsleerling door twee kameraadjes van 16 en 18 jaar ver moord, waarna het lijk door hen in een kuil werd verborgen. Doel van dezen moord, welke een week van te voren was beraamd, was geld van den vader los te krijgen voor het geven van inlichtingen. De politie is echter achter het geheim der beide knapen gekomen, die na de arrestatie al spoedig be kend hebben en alle bijzonderheden van de daad hebben meegedeeld. DE NIEUWE RUSSISCHE WETBOE KEN. Na de bolsjewistische omwenteling wer den de Russische wetboeken afgeschaft ver klaard. In plaats hiervan traden de decreten van de Sovjet-regee.ing en van de afzonder lijke volkscommissarissen. Het spreekt ech ter van zelf, dat a! spoedig bleek, dat de eene volkscommissaris verbood hetgeen de an- aere toestond, en dit leidde tot ontelbare con flicten tusschen de verschillende departe menten. De verwarring heeft ten slotte zulke afmetingen aangenomen, dat de regeering ge dwongen werd meer eenheid in den wetge- venden arbeid der volkscommissarissen te brengen. Tevens begon men de decreten te verzamelen en in boekvorm uit te geven. Daar het echter geen wetboeken in de eigen lijke beteekenis van het woord waren, was er bijna geen spoor van systeem in het op stellen der bundels te bespeuren en het vin den van een decreet kostte dikwijls veel tijd. Het grootste bezwaar was echter gelegen in de snelle wisseling der decreten, die ieder overzicht van de wetg ving der regeering ten eenenmale onmogelijk maakte. Met de invoering van de Nieuwe Econo mische Politiek ontstond de behoefte aan vaste wetten de nieuwe bourgeoisie eischte een zekere stabiliteit, zonder welke zaken doen onmogelijk is. De regeering heeft de billijkheid van dit verlangen en de onhoud baarheid van den toestand op legislatief ge bied ingezien en heeft 7 Juli 1923 een de creet uitgevaardigd, dat de wetgeving beter regelt. Dit decreet cjroeg het volkscommis sariaat van justitie op een verzameling van wetten uit te geven, terwijl de verschillende departementen in het vervolg de door hem gewenschte aanvullingen en veranderingen aan het volkscommissariaat van justitie moe ten mededeelen, dat ze aan het Centrale Uit voerende Comité ter bekrachtiging heeft aan te bieden. In dringende gevallen kan de be krachtiging ook door het praesidium van het Centrale Uitvoerende Comité geschieden. Ter uitvoering van deze opdracht van de regeering heeft het volkscommissariaat van justitie een „Verzameling van codices der R.S. F.S.R." uitgegeven, die een zekere ge lijkenis met de „Verzameling van wetboeken van het Russische Keizerrijk" vertoont. In de voorrede deelt het volkscommissariaat van justitie mede, dat deze verzameling al het ge codificeerde recht bevat, dat in de republiek geldig is, en dat de volgende deelen der „Ver zameling" telkenjare in Sept. zullen verschij-t nen. Zij] pullen b v tten de codices, die hen Alrussische Centrale Uitvoerende Comité id den loop van het jaar zal hebben goedgekeure 2o. de veranderingen en aanvullingen, dil het Comité in de reeds uitgegeven wette n za aanbrengen. Deze „Verzameling" bestaat echter ook uit zeer heterogene bestanddeelen. Hier vinden wij alle mogelijke codices den Codex van wetten betreffende de aktes van den burger lijken stand (van het jaar 1918), de in 1922 uitgegeven arbeids-, grond-, burgerlijk-, strafrechtscodices. Daarnaast bevat de ver zameling de grondwet van de Unie der So cialistische Sovjet-republiken en de grond wet der Russische Socialistische Federatieve Sovjet-republiek de laatste is dus hoe vreemd het ook klinkt, bij het aannemen van de Unie-grondwet niet vervallen verklaard. Naast deze bestanddeelen bevat het boek ech ter ook decreten en beschikkingen, die vreemd aandoen in een verzameling gecodi ficeerd recht. De „Verzameling" bezit dus dezelfde ge breken als de vorige decretenbundels, n.l. ge brek aan systeem, heterogeniteit en slordig heid van formuleering. Er ontbreekt ook de eenheidsgeest, die iedere verzameling van wetten eigen in ast zijn naast zuiver so vjet- recht hebben de samenstellers bijna zonder eenige wijziging oude tsaristische wetten over genomen. Een ander bezwaar is, dat de meeste wet ten der Sovjet-regeering niet gebaseerd zijn op het Russische volksrecht, maar op abstrac te principes. Bovendien wordt er geen reke ning gehouden met de verschillende toestan den, beschavingsgraden enz., die nu eenmaal in een uitgestrekt land met een heterogene bevolking bestaan. Dezelfde rechtsopvattin gen verwachten bij de intellectueelen van Moskou of Petrograd en dé half wilde noma den in het Pool-gcbied is meer dan naïef. HET OECUMENISCH CONCILIE UIT GESTELD Naar het „Berl. TagebL" uit Rome ver neemt, is het voor 1924 uitgeschreven Oecu menisch Concilie, waaraan alle bisschoppen der wereld zouden deelnemen, uitgesteld. Vermoedelijk zal het eerst in 1926 worden gehouden. DE JESUIETEN IN NOORWEGEN. Naar de Brusselsche „Standaard" ver neemt, zal de uitzonderingswet tegen de jesuieten in Noorwegen eindelijk opgeheven worden. Volgens paragraaf 2 van de grondwet mag geen enkel lid van de Jesuietenorde in het land geduld worden. De Noorsche regeering heeft nu drie veranderingen in de grondwet voorgesteld en een dezer is de opheffing van het vermelde verbod. Reeds in 1921 had het departement van eeredienst het oordeel over die kwestie ge vraagd aan de protestantsche bisschoppen en aan de theologische faculteit. Vier bisschop pen en de geheele faculteit, met uitzondering van een professor, g3ven een gunstig advies, terwijl twee Bisschoppen zich uitspraken voor een handhaving van het verbod. Ingevolge deze enquête zal de regeering thans opheffing van bedoeld wetsartikel voorstellen. teering van de commissie f 2.45 per K.G. J Kaas. Sleutelkaas f 0.820.83, Nagelkaas f 0.55—0.57, Goudsche f 0.46—1.20, Edam-\ mer f 0.611.10. Aanvoer 14.250 K.G. LEEUWARDEN, 4 Jan. Vee. Aangevoerd 102 stieren f 90550 ossen 148 vette koeien f 220—470m, per K.G. f 1—1.20, 252 melk- en kalfkoeien f 200500, vette kalveren f 4080, 50 pinken f 85200, graskalveren f 123 nuvhtere kalveren f 918, 280 vette schapen f 35—56, 163 weide schapen f 2540, 268 lammeren f 24 43, 1055 vette varkens f 60170, per K.G. f 0.680.76, 105 magere varkens f 2560. 690 bvette biggen f 2555, 328 kleine big gen f 1017, 11 paarden, 19 bokken. Melk- en kalfvee duur en met stuggen handel vette koeien iets flauwer vette kalveren eveneens nuchtere kalveren min der stieren ruim prijshoudend. Varkens lager, zouters 6070 c„ Londensche varkens 6264 c. per K.G.wolvee,prijshoudend. Eieren. Aanvoer 2000 kippen- 1114 c. UTRECHT, 4 Jan. Kaas. Ter markt waren 20 wagens met 5200 K.G. Prijzen le soort 2e soort f 5658, rijksmerk f 5862. Handel redelijk. ZWOLLE, 3 Jan. Huiden. Gedurende dez week werd besteed voor Os- en Koehuiden, per K.G. 28 c., Stieren- 24 c„ Pinken- 31 c. De handel was vlugger. ZWOLLE, 4 Jan. Boter. Aangevoerd 25/8 v., 10/6 en 190 stukken, samen 695 K.G., prijs 1/8 f 46—49, per K.G. f 2.40—2.60. Vee. Aanvoer 362 runderen, 41 graskal veren, 82 nuchtere kalveren, 7 schapen, lammeren, 143 varkens en 428 biggen. Men besteedde voor ve{te koeien f 0.95 1.22, dito kalveren f 1.401.80, dito varkens f 0.700.74 per K.G., schapen f 2055. De handel was bij kleine aanvoer over het algemeen redelijk vlug. ff BEVERWIJK, 4 Jan. R.K. Coop. Tuin- dersvereenSfifng ,,K en neroeirl a mP'. Prijsno- teerin# tViprkoo! per kist 1.501.90, An dijvie f 1.754.05, Aardappelen per K.G. 710 ct., Drielingen 56 ct.. Wortelen 2'A 4 ct.. Bieten 07 ct, Schorseneeren 12 —15 ct, Uien 8—10 ct, Sjalotten 1522 ct,. Spruiten le soort 3050 ct., idem 2e soort 20—30 ct, Witlof le soort 60—70 ct., idem 2e soort 40—50 ct. idem 3e soort 20-30; Roode kool per sluik 7—12 ct., Gele kool 510 ct, Groene kool 68 ct, Prei le soort 2030 ct, idem 2e soort 10—18 ct. per bos. ALKMAAR, 4 Jan. Granen. Aangevoerd 184 H.L., waarvan 55 H.L. tarwe 11—12.75; 102 H.L. haver 10.50—12; 2 H.L. citroen- boonen 59; 25 H.L. erwten, alles per 100 Kilogram. BREUKELEN, 4 Jan. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd: 25 wagens met tezamen 874 stuks kazen. Gewicht pl m. 6118 Kg. Prijs le soort 60—62, 2e soort 56—59, gestem pelde f 5765.50. DEVENTER, 4 Jan. Weekmarkt. Boter. le soort 48—48.50 per 20 Kg.; 2e soort ƒ46.50 Eieren per 100 stuks f 1314.50. Big gen p. week 1.752. Vette varkens levend gewicht 34 cenl, slachtgewicht 43 cent per Kg. Oude kippen 1 AO2.25, jonge kippen 2.75—3.50; wilde konijnen 0.80—0.95; hazen 2.75. LEIDEN, 4 Jan. Vee. Aanvoer 8 stieren 200435; 71 kalf- en melkkoeien f 265 530; 204 varekoeien 175340; 223 vsi'U ossen en koeien 225665 85132 ct. per Kg., schoon; 19 grasko'veren f 90—150 3 vette kalveren 70145, 95185 cl. per Kg. schoon; 72 nuchtere kalveren f 820; 288 vette schapen 3850, 168—180 ct. per Kg. schoon; 410 weideschapen 3243; 257 var kens voor Londen 1844, 6070 ct. per Kg., lever.d gewicht; 454 biggen 10lö. Kaas. Aangeveerd 55 partijen le soort Goud sche kaas 62G5, 2e Meat 5861; le soort Leidsche 5458 per 50 Kg. De han del was voor Goudsche goed en voor Leid sche flauw. GOUDA, veiling van 4 Jan. Wit'oof le soort per 100 Kg. 4048, idem 2c soort 27—37. Spruiten le soort 3139.60, id. 2-e r.oort f 19.60—26.30, Groene savoyckool per 100 stuks f 2.605.10, Knolselder ie f 1.207. Boercikool 1.303.20, idem per- kist 0.350.44; L'ien per 100 KG 790— 8.40,- Kroten f 69l40; ScMerie per ltkl bos f 5.306; Prei 5.2010.50; Eieren per 100 stuks f 930—10.90. VRIJHEIDSBOND „De Vrijheid" deelt mede, dat de alge- meene vergadering van den Vrijheidsbond is uitgesteld tot 1 Maart in verband met den politieken toestand en de gelegenheid tot voorbereiding van de voorstellen der com missie. VLEESCHKEURINC-SWET EN WARENWET. De Ned. Middenstandsbond, de Ned. R. K. Middenstandsbond en de Vereeniging van den Cliristelijken, Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand in Nederland, heb ben aan H. M. de Koningin een adres ge zonden met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat de uitvoering der Vleesch- keuringswet en Warenwet blijft berusten bij de af deeling Volksgezondheid en dat deze I afdeeling, wat genoemde wetten betreft, i blijft onder het departement, waaronder de afdeeling Handel ressorteert VERLENGING VAN NEDERLANDSCHE PASSIVA VOOR DUITSCHE ONDERDANEN. In verband met de wijziging van het tarief van de visumkosten voor vreemdelingen van Duitsche nationaliteit 6 voor een maand, 10 voor drie maanden, 18 voor zes maanden en f 24 voor een jaar), ver zoekt de administrateur van het Rijkspas poortenkantoor, om bij de verzending der paspoorten van Duitschers ter verlenging van het visum, behalve het doel, ook steeds den termijn aan te geven, waarvoor de ver lenging gevraagd wordt, en daarbij het ver schuldigd bedrag benevens de frankeerkos- ten voor terugzending van het paspoort in te sluiten. Tevens wordt in herinnering ge bracht, dat brieven met geldwaarde aange- teekend moeten worden verzonden. C >- <9/p* Mill 56. „Hoe is 't mogelijkMijnheer heeft de heele Marne leeggevischt.En heeft u dat heelemaal alleen gevangen? „Neen. met z'n tweeën. Mijn bengel en ik." „Dan zal ik voor belooning tt een nieuwtje vertellen, dat u genoegen zal doen. Wij krijgen gezelschap aan tafel." „Wien?.... Fabiea?...." „Neen. dien niet". „Dan is het vader!" „Ja. Er kwam een telegram.... Hij komt me: den trein van half zeven." „Dan ga ik aanstonds naar het station, Madeleine." Raymond kwam op den bepaalden tijd en werd door zijn zoon hartalijk verwelkomd Paul vertelde alles van zijn wonderbare vischvangst, maar wachtte zich wel, iets te vertellen van zijn ontmoeting met het on bekende meisje. Dien zelfden avond moest Raymond weer naar Parits. Paul bracht hem een elndweeg; weg en Raymond moest hem beloven zoo spoedig mogelijk weer terug te komen. Het is te begrijpen, dat Paul dien nacht niet rustig sliep. Hij stelde zich duizenderlei vragen, waar op hij geen antwoord kon geven. „Wie zou t kunnen zijn? Ze is in den rouw. Voor wie? oor baar vader of moeder misschien?" Eerst tegen den ochtend geraakte hij in slaap, maar toch zag hij in zijn droomen nog steeds „het meisje uit de wilgenlaan", zooals hij haar noemde. Om acht uur stond hij op, maar aan het ontbijt at hij heel weinig. Zoodra hij klaar was, nam hij zijn hoed en maakte aanstal ten om uit te gaan. „Gaat u uit?.... Nu al?" vroeg Made leine een beetje verwonderd. „Zooals u ziet, Madeleine." „En mag ik vragen, waarheen?" „Ik ga nieuw aas voor mijn hengel halen." „Gaat u vandaag dan weer uit visschen?" „Natuurlijk! Vandaag, morgen.... alle dagen." „Is u dan zoo in eens verzot geraakt op het visschen?" „Ja, ik vind het een zeer aardige bezig heid." Paul ging naar Vader Tardiff, den visch- tuigverkooper. Op zijn weg er heen ont moette hij den restauratiehouder van het eiland. „En.... heeft u gisteren een goede vangst gedaan?" -Ja, ik heb niet te klagen. Voor een be- ALKMAAR, 4 Jan. Kaas. Ter markt waren 80 stapels, wegende 67000 K.G. Fa brieksbaas kleine f 61, commissie f 59, mid delbare f boerenkaas kleine f 59, com missie f 55, middelbare f Handel goed. AMSTERDAM, 4 Jan. (Bericht van Jac Knoop). Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 7.75, id. Blauwe f 7.50—7.75, id. Eigenhei mers f 66.25, id. Industries f 5.505.60, Geldersche Bravo's f 6, Friesche Borgers f 5.506, Zeeuwsche Roode Star poot f 3.60, Anna Paulowna Zandaardappelen f 8.50, Limburgsche Industries f 4.25, Drentsche Roode Star f 3.75 per H.L.; Winter Malta aardappelen f 16—17 per 100 K.G GELDERMALSEN, 3 Jan. Fruit. Ter veilingsvereeniging Geldermalsen en Om streken besteedde men zoor Goudreinetten extra 2840 ct., Goudreinetten 1ste soort 1927 ct., Bellefleur extra 2629 ct., id. le soort 2425 ct., Gerri tRoelofsappelen le soort 1818)4 ct., dubbele le Benderzoet le soort 1316 ct., zoete Bellefleur le soort 1518)4 ct- Alles per K.G. LEEUWARDEN, 4 Jan. Boter. Aanvoe 22/3 en 44/6 v. Fabrieks- f 1.952.40, no- HET FRANSCHE ANTWOORD OP HET DUITSCHE MEMORANDUM. PARIJS, 4 Januari. In diplomatieke krin gen wordt verklaard, dat de in de buiten- landsche pers verschenen berichten, die het doen voorkomen alsof het Fransche ant woord op het jongste memorandum van Duitschland zuiver negatief is, niet op eenigen tekst steunen. De «tedachtenwisse- ling tusschen Parijs en Brussel zal waar schijnlijk nog verscheidene dagen duren om het antwoord definitief vast te stellen. DE AUTONOME PALTS. KEULEN, 4 Januari. Te Kaiserslautern zijn het Bezirksamt en het douanekantoor gesloten, omdat de ambtenaren de door de regeering der autonome Palts geëischte verklaring van loyauteit weigerden af te leggen. Ook het Finanzamt te Neustadt in de Haardt is gesloten. De ambtenaren kre gen tot 2 Januari tijd om te beslissen, of zij al of niet onder de autonome regeering wil den werken. In geval van weigering zouden zij worden ontslagen en verbannen, terwijl huii bezittingen in beslag zouden worden genomen. DE POLITIEKE TOESTAND IN SAKSEN. DRESDEN, 4 Jan. Bij het begin der Land- dagzitting deelde minister-president Fellish mede, dat een voorstel was ingediend tot het uitschrijven van een volksstemming omtrent de ontbinding van den Landdag. Vervolgens werd overgegaan tot de ver kiezing van een minister-president. Er wer den 79 stemmen uitgebracht, 14 leden ont hielden zich van stemming. Held (soc.-dem.) kreeg 52, Hoffmann (D.-nat.) 17 en Böttcher (communist) 10 stemmen. Held was dus ge kozen. Hij verklaarde de verkiezing aan te nemen, waarop hij onmiddellijk werd be noemd. DRESDEN, 4 Jan. Na de beëediging van Held werd het communistische voorstel tot ontbinding van den Landdag verworpen. Vóór stemden de D.-nationalen, de com munisten en enkele linksstaande socialisten. Op de agenda van 15 Januari, alswanneer de Landdag weder bijeenkomt, staat de re- geeringsverklaring. DE OPSTANDIGE BEWEGING. IN MEXICO. GALVESTON, 4 Jan, Volgens bericht uit het hoofdkwartier der rebellen lie Vera Cruz zijn thans alle petroleumvelden dn Mexico in handen der rebellen. WASHINGTON, 4 Jan. De Vereenigde Staten hebben de regeering van Obregon vijfduizend Enfieldgeweren model 1917, vijf millioen sluks ammunjtie en acht vliegtuigen verkocht. De staatssecretaris van oorlog der Ver. Staten deelde mede, dat de helft van den prijs contant zal worden betaald, de rest over dertig dagen. De hoeveelheid munitie kwam niet overeen met wat Mexico had gevraagd, doch zou in de oogenblikke- lijke behoefte van Mexico voorzien. EEN REBELLENSCIHP IN GEVAAR. Hulp van regeeringsschepen. EL PASO (Texas), 5 Jan, De „Progrza. so een stoomschip der rebellen, is, naat gemeld wordt met voorraden en troepen op weg naar Vera Criiz tusschen Progresso en Vera Cruz op de rotsen geloopen en verki.ert in gevaar. Schepen der Mexicaansche regee ring geven gehoor aan de seinen om hulp, HET HOOGE WATER TE PARIJS. PARIJS, 4 Jan. Parijs verdedigt ziek lot dusver met succes tegen de ovwstroo- rning. De bevolking der noordwestelijke industrieele voorsteden als Puteaux. Courbe. voie, Clichy, St.-Denis en de landbouwUs. tncten Rueil en Argenteuil, zijn in het bij zonder geteisterd. In het zuidoosten is de .oestand kritiek in Alfortville, waar verschil, lende huizen zijn ontruimd, alsmede in Ghoisy-le-Roi. De bladen melden dat het gas- en electri- citeitsbedrijf geen gevaar loopt. Vrijdag wordt de kritieke dag geacht; men hoopt dat, mits er niet méér regen valt, het >.vat^r Zaterdag of Zondag zijn hoogste peil zal in 1910 met 7.15 meter tegen 8.60 ginmeling heb ik al zeer veel geluk gehad. „Waar heeft u gevischt? Bij de hout vlotten?" „Neen, daar tegenover." „O, zoo, bij het kasteeltje. Daar in de bocht van de Marne." „Ja.... Aan wie behoort dat buitengoed daar?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen." „Niet?.... U woont hier toch al zoo langl" „Ja, maar het is pas kort geleden ver kocht.... Aan een vreemdeling zegt men... Dat is de eenige inlichting, die ik u geven kan." „Kent u den naam van dien vreemdeling ook niet?" „Neen, absoluut niet," Paul vervolgde zijn weg, in de hoop ergens anders beter te kunnen vernemen, wat hem nu niet gelukte. Hij richtte als toevallig zijn schreden naar het kasteeltje, liep langs bet hek, maar kon niemand bespeuren. Teleurgesteld wilde bij zich reeds ver wijderen, toen een zijdeurtje geopend werd en een werkman naar buiten kwam. Paul ging naar hem toe en vroeg: „Mijnheer, zoudt u mij ook kunnen zeg gen, van wie dit buitengoed is?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen, mijn heer, want ik weet het zelf niet." „U werkt hier toch?" „Ja, maar pas sinds eergisteren." „En kent u den naam dan niet van den persoon voor wien u werkt." „Ik werk voor een aannemer.... mijn heer Demichel.... ik ken hier niemand anders." „Heeft U den eigenaar dan nooit gezien?" „Nooit gezien of gehoord.... Op 't oogenblik is er niemand anders dan een jongejuffrouw of dameIk kan u wel zeggen, dat ik nog nooit zoo'n lief meisje gezien heb." „Is dit de meesteres nu in huis?" „Misschien wel, misschien niet.... Ik kan 't U niet met zekerheid zeggen." Paul begreep, dat er langs dien kant ook niets meer te vernemen was, groette den werkman en ging heen. „Dan zullen we op 't toeval moeten re kenen zcide Paul bij zich zelf. Na de lunch ging hij weer op weg en nam zijn post onder de wilgen in, maar bij zijn vischvangst dezen keer, was hij minder ge lukkig, want hij kreeg niet veel. Trouwens Ielte hij ook niet op zijn dob ber. De vischvangst was nu slechts een voorwendsel, waardoor hij weer dicht bij den tuin van het „Kasteeltje" de wacht kon houden. Pascal zette het werk in de nieuwe wo ning te Parijs met den grootst mogelijken spoed voort. Een toede maatregel daartoe nam hij. Hij gaf geld uit zonder te tellen. Hij hoopte daarmee twee dagen te win nen en dat was wel te verwachten. Het aantal werklieden was verdubbeld en het werk ging ongelooflijk snel vooruit. De boekankoopman Anloon Fauvel had stipt zijn woord gehouden en op den be paalden tijd de boeken voor den doktcr gebracht. Jacques betaalde hem en vroeg wanneer hij de zeldzame en kostbare boeken, waar over ze gesproken hadden, zou krijgen. Fauvel beloofde hem te waarschuwen, zoodra hij de boeken in handen had. Daarmee scheen dokter Thompson te vreden. Hij moest het „Roode Testament" heb ben, maar hij wachtte zich wel door over haasting, argwaan op te wekken. Voor Jacques waren de werken op het Kasteeltje nu hoofdzaak. Den volgenden dag vertrok hij om met c>gen oogen^ te zien, of de werklieden hun tijd niet verknoeiden, waarvan b:j zijn aan komst echter het tegendeel bleek. V. Martha toonde haar vreugde, den dok ter weer terug te zien. „Hoe heb je deze twee dagen doorge bracht?" vroeg hij. „O, heel goed dokter." „Heb je je niet verveeld?" „Och neen, hoewel ik mevrouw Angcle toch erg mis. Ik heb gewandeld, eens bij het werk, gekeken, in den tuin gelezen „Heb je dan boeken?" „Ik heb er een paar gevonden in een boe- kenkast in t huis. „Je eenzaamheid za' niet lang meer du ren, want over twee dagen ga je met ons weer terug naar Parijs." Martha schrok. "Pan ••-■ vroeg ze naief, „Heb je er spijt van?" vroeg Jacques ver wonderd. „Och, neen, dat niet. Maar ik dacht niet, cat alles m Parijs al zoo gauw gereed zou zijnIk dacht, dat er veel meer te doen was. „Dat is ook zoo, maar alles is, dank zij de zorg van mijn secretaris, zeer vlug ge gaan en als het huis niet vol allerlei werk lieden was die het verblijf daar zoo onaan- genaam maken, dan zou ik je vandaag nog ,j i.f B?e®Senomen. Nu moet je neg wat geduid hebben, overmorgen ben je mis- scbicn in Parijs." heb besloten, dat we- nu samen weer naar een restauratie gaan etenDat zal wat verstrooiing voor je zijn Martha ging heen om zich aan te klceden. Up dat oogenblik weerklonk een luid ge- bel. K Een werkman, die juist in de nabijheid der voordeur wasf deed open. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10