Voor onze Jeugd I E CIGAR 'mm Öe avonturen van dne vrienden Nieuwe Haarlemsclte Courant- De nieuwe Kardinalen. K K K K K K K K K K K K m K K K K K K K K K k K UIT DEM MOPPENTROMMEL TWEEDE BLAD - ZATERDAG 5 JANUARI 1924. SERKEXL&KDSSN 5SIF.UWS. VERKEER EN POSTERIJEN. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Kabinetscrisis in Japan. Waar de belastingduiten blijven. „De laatste der Mohikanen". Het lot van de „Dixmude". Tramwagen te water. Gedurende het jongste Consistorie publiceerde de H. Vader, 20 December, de namen van twee nieuwe Kardinalen, hunne Em. Aurelius Galli en Evaristus Lucidi. Onze eerste foto toont, hoe zij op 22 December uit de handen van Z. H. den rooden hoed ontvingen, onze tweede, hoe zij onder het zingen der Litanie van Alle Heiligen voor het Altaar der Sixtijnsche Kapel lagen uitgestrekt. ONZE RAADSELWEDSTRIJD. Hier volgt de derde serie opgaven 16. Welk kinderspeelgoed en welk huis houdelijk artikel vormen samen een schier eiland in Europa? 17. Van welk getal blijft er zonder de eerste en de laatste letter een riviernaam over 18. Mijn eerste is een kleedingstuk, mijn tweede een lichaamsdeel, mijn geheel is een dier. 19. Wie kan raden, wat uit deze letters gelezen moet worden Deze letters moet ge zoodanig rangschik ken, dat de verticale en horizontale lijnen dezelfde woorden vormen. k 22. Hoe kan je 1 17/24 zóó c'trijven dat je al de cijfers (de nul ook) er bi] gebruikt? Als je dat vinden wilt, moet je maar eens beginnen met ai de cijfers op te schrijven en er maar vast eens een stuk of wat van te gebruiken. Je kunt er het best mee klaar komen door drie breuken te nemen. 23. Doolhofraadsel. Wat staat hier Woensdag aanstaande verschijnen dus de i laatste opgaven en na dien tijd kunnen jelui je oplossingen inzenden, zooals we afgespro- ken hebben tot uiterlijk 20 Januaro. Dan wordt de inzending gesloten, de oplossingen nagezien (voor dien armen Oom Kees een heel karweitjg, hoor en worden zoo gauw mogelijl dc uitslag bekend gemaakt en de prijzen verzonden. Er zullen deze maal wel weer heel wat mededingers zijn naar de vele mooie be- looningen. Allemaal maar je best gedaan, dat je zoo veel mogelijk goede oplossingen hebt, hè? OOM KEES. door Nico A. VIII s liepen de jongens op Kees toe, gev\. .oor Dirksen, die hen meteen opzij joeg, aaar hij vermoedde dat Kees een onge luk had gekregen. Kees, die de hand van Dirksen wilde ont- loopen, was op de gladde baan uitgegleden en met zij hoofd voorover op de baan ge vallen, w .a dur hij een dikken bult op het hoofd kr ;eg. Oagenolikkelijk verloor hij zijn bewustzijn. De veldwachter wist niet wat hij m;t den bleeken roerloozen jongen aan moest vangen. Een groot aantal nieuwsgierigen had een grooten kring om den gevallene gevormd. Onder deze bevond zich ook de burgemeester. Hij had juist een bezoek gebracht bij den notaris en passeerde het oploopje. Toen hij zag wat er gaande was, beval hij Dirksen, den iongen naar huis te dragen en dadelijk den dokter te halen. Me; behulp van eenige omstanders werd de bewustelooze knaap voorzichtig naai' huis gebracht. Groote ont steltenis heerschte in het huisgezin, toen Kees werd binnengebracht. Voorzichtig legde men hem op een bed. Bijna meteen verscheen de dokter van het dorp, een zeer kundig man, die door zijn vriendelijkheid en barmhartigheid jegens de armen, ieders achting verworven had. De dokter onderzocht den armen knaap en keek daarna de ouders van Kees zeer ernstig aan. „Juffrouw," zeide hij, „uw zoon heeft een lichten graad van hersenschudding opgeloopen Het geval is niet hopeloos en door voort durende zorg van u en van mij, zal hij er wel weer gauw boven op zijn." De moeder van Kees stond door die mede- deeling te snikken, terwijl zijn vader zeer ernstig keek. De d skter troostte hen door te zeggen, dat de jongen er wel weer gauw- bovenop zou zijn, dus dat zij 't zich maar niet te veel moest aantrekken. Eenigszins getroost stamelde de moeder eenige woorden van dank. De veldwachter die, tijdens deze scène in de kamer was gebleven, vroeg aan Kees' moeder of ze het noodig vond, dat er rapport over moest uitgebracht worden. De dokter gaf in haar plaats ten antwoord „Dirksen, gaat u maar heen. Ik zal overal zelf wei voor zorgen Uw hulp heb ik niet noodig. Je kunt gaan." De veldwachter boog en verdween door de deur. Buiten gekomen zag hij zich geplaatst voor een groet aantal nieuwsgieri gen, die op den aflcop van het onderz -• s wachtten. Dirksen weid meteen bestormd met vragen, en daar hij in een tam dijn milde stemming was gekomen, antwoordde hij zoo goed mogelijk. Opeenspaffffffeen dikke sneeuwbal sprong kletsend in des veldwach ters hals uiteen, terwijl hij net aan het spre ken was. Woedend sprong hij vooruit en stormde naar den onverlaat toe die met een nieuwen sneeuwbal naar de toeschouwers toekwam. Hij wist blijkbaar niet, dat hit den veldwachter- geraak; had, want .oen deze naar hem toekwam, bleef hij ka'm door wandelen. Toen de veldwachter bi| den jon gen was, greep hij dien bij den arm en ver zocht hem, m de te gaan. Het jongetje schreeuwde uit alle macht, maar de arm der wet was sterk, zoodat hij mee moest. De wachtenden werden door dit voorval afgeleid, zoodat meerderen weggingen, waar van de dokter partij trok om heen te gaan, om alle gepraat te voorkomen. Dirksen had al gauw gezien dat het Teun, de groote vijand van Kees, Hein en Jaap was. De veldwachter lachte in zijn vuistje, maar nog meer lachten Hein en Jaap, toen ze Teun door Dirksen zagen „opbrengen". Teun moest zich voor den burgemeester verantwoorden en werd eerst op vrije voeten gesteld, nadat hij be loofd had, geen sneeuwballen meer te gooien. Nog was hij de deur niet uit of de sneeuw ballen vlogen hem om de ooren. Het waren Hein en Jaap met nog een paar andere jon gens die Teun als doelwit gekozen hadden. Gauw trachtte deze zich in veiligheid te brengen, maar hoe harder hij liep, hoe meer sneeuwballen er om zijn ooren vlogen. Ein delijk raapte hij al zijn moed bijeen en wacht te zijn vervolgers af, terwijl hij een paar sneeuwballen klaar maakte. Hij stond op een open terrein, slechts aan één kant met nieu we huizen bebouwd. Toen zijn vervolgers dicht genoeg bij waren, nam hij eenige sneeuwballen op en wilde gocie i, maar Ivem werd de kans ontnomen doar een kleinen lenigen jongen, die achter de-huizen omge- loopen was en hem nu in den rug aanviel. Teun zag zich nu tusschen twee vuren. Hij zag dat er nog geen sneeuwbal door het lucht ruim vloog, maar had wel in de gaten, dat zij sneeuwballen opstapelden bij hoopen. Ook Teun begon sneeuwballen te maken, i waartoe hij zich motst bukken. Toen hij (opkeek waren er minder jongens voor hem, i hetgeen hem blijde stemde, maar toen hij jomkeek.... schrok hij er van, want achter hem stonden in een halven boog ook een aantal jongens. Een sneeuwbal van Hein gaf het sein en weldra vlogen ze Teun om de ooren. Van kwaadheid slingerde hij alle kanten op en zae hij niet waar hij gooide, zoodat hij weinig jongens raakte. Hijzelf werd letterlijk bedolven. De sneeuw zat he in het gezicht, hals, ooren en mond. (Wordt vervolgd DE GOUDEN KROON. Dc onderwijzeres trachtte haar jeugdige leerlingen te doordringen van de grond beginselen van mor aai en godsüeni-- Wanneer je eiken dag je best doet. en altijd probeert goed te zin, dan zai je eens een gouden kroon dragen. Ja juffrouw, dat is waar ri'»n ten in ventje uit. mijn vader is altijd ioed cn .loett een gouden kroon. Wimpie, ik ken je vader heel goed, maar ik h'.b hem nog nooit met een gouden kroon zien loopen. Nee juffrouw niet op ziin aoofa. weet u, maar op een van zijn kiezen! FUSSCEEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR, Het valt niet te ontkennen. Kerst is 1923 staat hier in het teeken van het dure leven. Wel beweegt zich dag in datf uit een dichte menigte langs de barakjes die ouderge woonte langs de boulevards staan or gesteld; trekken de magazijnen met hun uitlokkende ét.iages de anoacht van duizenden, zijn de restaurants gevuld geweest in den heiligen Kerstnacht met luidruchtige gasten en zal ook het oude jaar met schuimende cham pagne worden uitgeluid.... maar het zijn niet de Franschen die wijd hun beurs voor inkoopen openzetten, deelnemen aan de ge lagen, zoo strijdig met die wijdingvolle da gen en alleen bereikbaar voorvreemdelin gen met hooge valuta, Hoe weinig Fran schen kunnen het zich veroorloven 100 a 200 francs voor een reveillon souper uit te geven, dal de evenzoo dure chamoaüne tot het dubbele van dat bedrag komt ver- hoogen. Breeder dan ooit is de stroom vreemdelingen, die deze feestdagen in P rijs komt doorbrengen, geringer dan andere ja ren is de deelname der Parijzenaars zelf. En zelfs binnen de muren van de eigen wo ning is voor velen hunner dit jaar geen plaats voor extra-feest-vertoon, voor uitga ven van buitengewonen aard. Zeker, een vergelijkir ine' Duitschland, waar armoede en honger wordt geleden, zou ongepast zijn, maar toch het dure leven doet zich ook hier in zoo menirf gezin gelden. Dagelijks stijgen de prijzen er eerste le vensbehoeften, worden de huishhuren ver hoogd en naarmate de franc in waarde daalt, zij bereikte aan den vooravond van Kerstmis het tot nu toe onbekende cijfer van 746 voor 100 gulden, neemt het leven in duurte toe. Gebrek moge er al niet geleden worden, in menig gezin kost het groote moeite rond te komen, worut de toekomst met begrijpe lijke bezorgdheid tegemoet 'ezien. Het Fransche volk over het algemeen is geduldig, gaat niet spoedig over tot open bare protesten en demonstraties. Des te snrekender waren derhalve iti de afgeloo- pen weken, die kreten om loonsverhooging, die zelfs daadwerkelijk opgingen uit de kringen van hen, die geroepen zijn de open bare orde te bewaren, de Parijsche Politie. Wie zijn oogen niet sluit voor de wer kelijkheid, ziet maar al te goed, dal de klachten der ambtenaren gerechtvaardigd zijn, dat hun loonen niet in verhouding zijn tot het dure leven. Wij kunnen begrijpen, dat de Regeering in de jongste kamerzittingen geaarzeld heeft de rijksbegrooting met nieuwe millioenen te bezwaren, zelfs de vertrouwenskwestie heeft gesteld om dit verzoek, de duurtetoe- slagen van 720 francs op 1800 francs te zien gebracht af te wijzen. Dit neemt echter niet weg, dat dit verzoek op zichzelf uiterst bil lijk was dat de Fransche ambtenaar in fi- nancieele bezoldiging verre achter staat bij zijn collega's in het buitenland, bij den werkman in zijn eigen land. Het voorstel moge door een verwijzing naar een com missie van onderzoek tijdelijk van de baan zijn uitstel is in dezen geen afstel en de Regeeriug zal moeten komen met afdoende maatregelen, wil zij niet bij de a.s. verkie zingen haar eigen graf graven. Maar dat niet alleen. Niet slechts het steeds duurder wordende leven drukt zijn stempel op de laatste dagen van dit ten ein de spoedende jaar. De mislukking van Poin- caré's buitenlandsche politiek werpt een sluier over deze dagen, die juist in Frank rijk zoo bij uitstek steeds zijn dagen van feestvreugde en opgewekte blijheid. Want al vallen er lichtpunten te ontdekken in de politieke verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland, men gaat meer en meer in zien, dat alleen concessies van Frankrijk in staat zuilen zijn, de wereldtoestanden in betere banen te voeren. De overtuiging wint veld, dat de bezet ting van 'net Roergebied geen baten heeft opgeleverd. De urenlange rede van den Mi nister-president, hoe rijk ook aan cijfers, en er op gericht het tegendeel aan te ioonen, is niei bij machte geweest, optimistische verwachtingen te doen koesteren. Een zwak applaus sterk afstekend bij het luide toe juichen van eenige maanden geleden, heeft weliswaar zijn woorden nu en dau nog be groet, maar een matte stemming hing over geheel de Kamer, waaruit alleen de rech terzijde zich een oogenblik wist te verhef fen, toen Poincaré voor de zooveelste maal de nalatigheid van Duitschland als vuurwerk dienst deed doen. Zijn terugblik op de door hem gevoerde Roerpolitiek was een zelfverdediging, die alleen beteekenis zou hebben gehad, indien hij er voor de toekomst gunstige voorspel lingen aan had kunnen verbinden. Hij heeft dit niet gedaan, geen ontwerp- begrooting overgelegd van de resultaten, dk de genomen waarborgen in het Roorgebiec in het nieuwe jaar zullen opleveren. Een tegenstelling met zijn verwachtinger in Januari 1.1. acht dagen voor de bezetting aan Bonar Law kenbaar gemaakt, toen hij de ontvangsten op 1 milliard goudmarken voor 1923 meende te mogen vaststellen; »'n des te grootere, als men weet, dat volgens zijn eigen berekeningen aan dit bedrag 7C0 millioen te kort komen. Wij laten hierbij de uitgaven voor dit maal buiten beschouwing. Hij heeft zich dus zeer begrijpelijk, thans niet uitgelaten over mogelijkheden, die de omstandigheden we derom te niet zouden doen. Maar hierin is juist de zwakte van zijn buitenlandsche po- titiek, die zich alleen kenmerkt door de sterkte van zijn onverzettelijken wil, gele gen. Er is dan ook een kentering gekomen in dc publieke opinie, omdat het vertrou wen in het welslagen van Poincaré's onder nemingen aan het wankelen is gebracht; omdat het volk aan den lijve gaat onder vinden, wzL een gedesorganiseerd Europa' ook FrankrijR ten slotte zal doen lijden. Het zou onrechtvaardig zijn het dure leven g heel toe tc schrijven aan de politiek van dezen minister-president, andere factoren spelen hierin ook hun rol, maar het grooiste deel is ongetwijfeld het gevolg van Frank- rijks politieke gedragingen, waardoor de rust en de orde in Europa belemmerd zijn terug te keeren. Hoe het zij, de vooruitzichten zijn alles behalve rooskleurig. Handel en industrie, die zich in de laatste jaren in opwaartsche richting bewogen, gaan thans gebukt onder vrees voor de komende tijden. De regeering van de arbeidspartij, in En geland te verwachten, wordt met zorg te gemoet gezien in Fransche regeeringskrin- gen. De a.s. verkiezingen in het eigen land doen de partijen scherper tegenover elkan der staan en de eenheid, de „Union Sacrée" van 1919 is verre te zoeken. Hoe de politieke hartstochten tot hevige felheid kunnen oplaaien, hiervan heelt het proces Gerraaine Berton in de afgeioopen A-eek ons opnieuw een voorbeeld gegeven. Wel stonden hier Royalisten en Anarchis ten, de uiterste partijen, tegenover elkaar naar om beide groepeerden zich ook d. neer gematigde elementen der linker- er. -echterzijde. De binnenlandschc rust is doo dit proces en de ongewettigde vrijspraa! niet bevorderd, Zoo wordt het nieuwe iaar tegemoet ge treden door het Fransche volk in een weinig hoopvolle stemming, in ernstige bezorgdheid pver de materieele welvaart van het land en zijn bewoners. Hoezeer wij die bezorgdheid ook deelen, en mede gevoelen met hen, die tengevolge van de Fransche politiek, den druk der tij den ondervonden, in het bewust worden van de droeve tijdsomstandigheden, in de zekerheid dat een koerswijziging voor Frankrijk noodzakelijk is, zit juist het eenige lichtpunt voor het jaar 1924; de blinddoek moet eerst vallen door harde werkelijkheid alvorens men tot het licht kan komen. De Kerstklokken hebben 'ook dit jaar nog geklept over een verdwaasde wereld, wars van vrede en geluk, bet oude jaar neemt nog afscheid van een vreugdelooze mensch- beid. Moge bet komende getuigen van waar- aebtigen vrede onder dc volken, een zalig nieuwjaar zijn, het allereerst in de beteeke- nis, die wij Katholieken er aan hechten, als wij het elkander toewenschen op den eer sten dag van het jaar. Parijs, 26 December 1923. Mr. P. v, S. RIJKSBUREAU VOOR ONDERZOEK VAN HANDELSWAREN Bovengenoemd Rijksbureau heeft heden Vrijdag, zijn werkzaamheden geleidelijk her at. Het Bureau is thans gevestigd: htezui- ienbout 171, 's-Gravenhage, telef. 1943. ONVEILIGHEID DOOR SCHIET OEFENINGEN. De heer Van Ravesteijn. lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van oor- i ,og de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat hei strand tusschen Scheveningen er. het Wasseiiaa-- sche slag een groot deel des .aars onveilig wordt gemaakt door schietoefeningen? Is de minister niet van oordeel. dat het onveilig maken van een zoo druk bezoch'. en in de nabijheid van een groote -tad ge legen strandgedeelte ernstige nadeeler op levert voor het publiek? Is de minister bereid, maatregelen in overweging te nemen, ten einde het roge- iijk te maken, dat dit strand niet meer of althans hoogst zelden door schietoefeningen onveilig worde gemaakt? Men meldt aan de ,.N. R. Crt. Het aan sommgie schrijvers, die tijdelijk bij de directie van den postcheque- en girodienst werkzaam gesteld v. ren, aarge zegde ontslag wegens ongeschiktheid, zal niet direct uitgevoerd worder.. Zij, die niet totaal ongeschikt zijn bevonden, zuilen nog een kans krijgen om hun geschiktheid voer genoemde beoordeehngen niei geheel juist zijn geschied, als gevolg a dv moeilijke omstandigheden, waarin de postcheque- ca girodienst ten tijde van de ontsl-gaanzeg- ging verkeerde. j De Duitsche industrieel Rechberg, wiens schadevergoedingsplannen op het oogenblik zooveel stof opjagen. De afgetreden minister-president Kamamoto. Het postkantoor te Zaandam, dat in 1918 in gebruik genomen, thans ontruimd is wegens gevaar voor instorting. Het Kerstfeest der Berlijnsche armen, georganiseerd door het Berlijn sche garnizoen. Generaal von Seeckt met zijn echtgenoote onder houden zich met de gasten. In Amerika was vroeger de gewoonte, sigarenwinkels aan t« duiden door een bonten Indianen-hoed, zooals bij ons de kappers een rood- en witten paal buitensteken. De laatste Indiaan zal nn echter van zijn plaats worden weggenomen en in een museum worden bewaard. Alleen het lijk van den commandant van de „Dixmude", luitenant. Duplessis de Greve- daan is door Italiaansche visschers gevonden ter hoogte van Sciocea (Sicilië) Het Kerstfeest der Berlijnsche armen, georganiseerd door het Ber lijnsche garni n De geb'kkige kleinen met hun geschenken op den schoot der Rijksweermannen. Nog altijd is er geen spoor gevonden van het boven de Middellandsche zee verongelukte Fransche luchtschip „Dixmude". Woensdagavond geraakte een tramwagen van lijn 18 te Amsterdam, zooals men in de berichten heeft kunnen lezen, uit de rails en over de brug in de Nassaukade, waarbij gelukkig de inzittenden zich nog bijtijds konden redden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5