f ElCK WATW.LS scum EM ICE&SSiS. MIshw© Haarlemsche Courant. DERDE BLAD - ZATERDAG 5 JANUARI 1924. enSE EN ARBEID. imwm EN tfiSS&HERM. ISSEZGKBI». RECHTSZAKEN. TREKJES 328. BEZUINIGING. Laat ik het maar ronduit erkennen ik vind een bezuirieing zooals men dat de laat ste tijden verstaat, al heel weinig aanlokke lijks. Bezuiniging is zoo ongeveer eenzelfde begrip geworden als loonsverlaging in aller hande vormen, ontslag, of iets dergelijks, zoodat het niet al te zeer kan verwonderen wanneer men tenslotte voor een dergelijke jeuze weinig liefde gevoelt. Van een weinig koopakrehtige en werk- looze massa is al heel moeilijk veel goeds te verwachten. Maar nood breekt wet, zegt een oud spreekwoord en ik kan er in komen, dat tenslotte ook de Overheid van Gemeente, Provincie en Rijk tot dergelijke „bezuini gingen" moet overgaan. Want al vervalt men niet in de sombere stemming van hen, die niet anders meer zien en zien kunnen dan malaise te ont kennen is het niet, dat we er zonder be zuinigingen niet komen tenzij we nog grooter terugslag willen trotseeren. Of elke maatregel, die als bezuiniging wordt aangediend, ook inderdaad bezuini ging zal geven is een vraag die we in dit ver band niet behoeven te beantwoorden vist staat dat we er, in algemeenen zin gedacht, niet aan ontkomen hoe weirtig bekoorlijk het vooruitzicht ook zijn moge. De moeilijkheid is dau 'ook veel meer om nu eens aan te geven hoe en waarop men bezuinigen wil. Ten slotte kan iedereen zich nog wel vereenigen met de gedachte, dat er iets gebeuren moet als men maar van het „heilige" huisje waarin hij toevallig zélf woont, wil afblijven. Tast men ook dat aan dan hoort men alras ge kunt overal op bezuinigen, maar daarop Neen, dat is on mogelijk en op de meest plechtige wijze kan men de verzekering krijgen dat juist die bezuiniging geen bezuiniging is. Op een dergelijke wijze zou er natuurlijk van elke poging al bij voorbaat niets terecht komen en ieder gevoelt, dat er toch iets ge beuren moet. Het moge geen pretje zijn, maar men zal onmogelijk ieders belangen kunnen ontzien zonder nog veel grootere belangen te scha den en zoo zal dus de moeilijkheid wel blij ven, om het gestelde doel te bereiken en Joch zoo min mogelijk andere belangen te chaden. Van al die kwade kansen dus de minst slechte op te sporen. En dan wil ik wel zeggen, dat mij van alle bezuinigingsmaatregelen in den vorm van ontslag e.d. wel de minst kwade toeschijnt, die, waarbij de Regeering zich voorstelt om bij ontslag de gehuwde ambtenares te doen voorgaan. Ook daaraan zuilen wel weer bezwaren vastzitten iets wat nu eenmaal zoo gegroeid is kan men niet, zonder moeilijkheden te verwekken, verwringen, maar tegen het be ginsel als zoodanig is m.i. weinig aan te voeren. Het is althans niet duidelijk hoe men, voor de keuze geplaatst mannelij ke of gehuwde vrouwelijke krachten te moeten ontslaan, de eerste zou kunnen verkiezen. En het is zelfs teer de vraag of we indien zulks bereik- oaar is niet op breeder terrein en in dien »eest werkzaam konden zijn. Zou het zoo erg zijn wanneer ook parti culieren eens gehouden waren om bij even tueel ontslag wegens slapte eerst de gehuwde vrouwen te ontslaan, voor men tot ontslag van mannen overging Dit zou te gemakke lijker kunnen omdat er blijkbaar voor hen, die zich voor het verrichten van huiselijke diensten beschikbaar willen stellen, daartoe wel gelegenheid bestaat. Men zou daardoor plaats maken voor man nen die nu eenmaal voor arbeid op de fabriek e. d. meer zijn aangewezen en voor „huise lijke diensten" niet bepaald de voorkeur genieten. Het zou geheel gaan in de lijn van onze R.K. Arbeidersbeweging, die vanaf haar op komst heeft voorgestaan dat de gehuwde vrouwen en vooral de moeder uit de fabriek en in haar gezin behoort. Ik herhaal ook tegen dezen maatregel zal wel wat zijn aan te voeren, zooals reeds blijkt uit het feit dat een deputatie van sommige vrouwen-organisatL's reeds een bespreking hebben gehad m^ Mr. Kan, maar het zal toch moeilijk zijn vol te houden, dat er aan ontslag van gehuwde vrouwen niet veel minder bezwaren zijn verbonden dan aan dat van werkkrachtige mannen in een tijdvak, Iwaarin reeds duizenden zonder emplooi 'rondloopen. A. J. L. DE TERUGGANG DER ORGANISATIE EN NOG WAT. Er is in de Vakbeweging de laatste jaren en beduidende teruggang van leden waar !e nemen. Dat is aan iedeieen bekend en oehceft dus geen nadere aanduiding. De cijfers telkenmale omtrent den loop van het ledental gepubliceerd, spreken een zeer duidelijke taal. Allen, die zich niet op het benepen en on houdbare standpunt hebben geplaatst dat de nbeiders maar zonder meer moeten aan vaarden. wat anderen over hen en voor hen beslissen en die in 't algemeen genomen de Wimpjes brief. Lieve tante. taak van de Vakbeweging maar niet kunnen zien, zul'et het moeten betreuren dat een beweging verzwakt, waarvan met recht mocht worden verwacht dat zij een der staketsels Zou vormen der nieuwe sociaal-economische orde. Er is over de oorzaak van dien teruggang al heel wat geschreven, doch, zooals met bijna alles, hebben we hier i t te doen met. één oorzaak maar met een complex oorzaken wat de genezing nu juist niet gemakkelijke: maakt. Eén van de vele oorzaken is echter onge twijfeld gelegen in de werkloosheidsverze kering en de toepassing daarvan. Het mag n.l. van algemeene bekendheid worden geacht, dat bij de huidige regeling de vakverecniging practisch als draagster van de verzekering is aangewezen, met het gevolg, dat zij voor den bloei ofwel het verval van de verzekering niet ongevoelig kan blijven. En dat de moeilijkheden aan de werkc- locsheidsverzekering verbonden tijdens een crisis als wij nu beleven groot zijn, zal wel voor ieder duidelijk zijn de uitkeenngen zijn teruggebracht zoowel per week als wel wat den duur betreft en mogen vaak slechts in twee termijnen genoten worden, terwijl de lasten zeer zwaar zijn. Het laat zich verklaren dat velen daarvoor terugdeinzen en, hoe vreemd het ook klinken mag, daarin maar al te vaak gesteund worden door de Gemeentelijke overheid Zooiets getuigt van groote kortzichtigheid. Als het hier ging uitsluitend over de waar deering van de Vakorganisatie als zoodanig, dan zou men het van conservatieve Gemeen tebesturen of Raden kunnen begrijpen dat hun waardeering juist niet zoo groot is. Van hen kan men moeilijk verwachten, dat ze eenig begrip hebben van de groote maat schappelijke en cultureele beteekenis der arbeidersbeweging, maar nu aan de vak organisatie practisch ook de werkloosheids verzekering vastzit, zouden zelfs dergelijke Overheden tot het inzicht moeten komen, dat zij, voor zoover mogelijk, de verzeke ringsgedachte moeten bevorderen. En deze wordt niet bevorderd maar integen deel geweld aangedaan, als men niet-tegen- werkloosheid-verzekerde arbeiders bij werk verschaffing e.d. een voorsprong geeft boven de verzekerden. Voor mij ligt een schrijven uit een Ge meente in de omgeving van Amsterdam, waarbij geklaagd wordt, dat georganiseerden aan de werkverschaffing zijn ontslagen en eerst hun uitkeering uit de werkloozenkas moeten gaan opnemen, die uiteraard ge ringer is dan het loon aan de werkverschaf- fing. Men zou kunnen opwerpen, dat de Ge meenten die toegetreden zijn tot de regeling vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917 toch betalen aan de verzekering en dus wel eenig recht hebben om daarmede rekening te houden, vooral als de werkverschaffing weinig productief is en groote offers van dc Gemeente vraagt. Het tegendeel is door mij zeker niet be weerd i maar ik ontken, dat op dien grond, de Gemeente practisch gedwongen wordt om de tegen werkloosheid verzekerde menschen achter te stellen en hen te treffertop een tijd stip, dat elk geldelijk verlies dubbel zwaar valt te dragen. En in heel wat Gemeenten heeft men de regelingen zóó gemaakt, dat de verzekerden gedeeltelijk ten koste der kas gedeeltelijk door wei k verschaffing worden geholpen. Door b.v. drie dagen per week te doen werken door alle werkloozen, onverschillig of zij georganiseerd zijn of niet, bereikt men, dat de Gemeente niet op te hooge kosten wordt gebracht en de verzekerden toch de nuttig heid hunner verzekering gevoelen. Te Hillegom b.v. heeft men bovendien het dagloon'der verzekerden hooger gesteld als voor niet verzekerden. Op weer andere plaatsen houdt men bij steunverleening rekening met georganiseerd zijn, waaruit blijkt, d^t de Overheid het waardeert, wan neer de arbeiders zelf medewerken. Het lijkt mij in elk geval een plicht van de Gemeentelijke Overheid, zoodanige maat regelen te nemen dat niet zij. die Gods water maar over Gods akker laten loopen en zich bij voorkoming maar bij Armbestuur of Gemeentelijke instellingen vervoegen een voorsprong hebben, maar zij die toonen door het brengen van groote offers zoolang moge lijk zich zelf te willen helpen, ook den mees ten steun ontvangen. Als daarmede eens wat meer en beter rekening werd gehouden dan zou met het verder -doordringen der verzekeringsgedachte ook de organisatie in kracht toenemen, want hoezeer men ook bij de arbeiders de noodige fierheid zou willen opwekken om zoolang mogelijk voor zich zelf te zorgen, als zij Pra^~ tisch elke week minder ontvangen, dan zij, die niets besparen en slechts den weg naar Armbestuur of Maatschappelijk hulpbetoon kennen, dan is het op den duur niet vol te houden. De Gemeentelijke Overheid heeft er recht op van de arbeiders te vorderen, dat zij zich op doeltreffende wijze tegen werkloosheid verzekeren en dus zooveel mogelijk zelf voor kwade -dagen zorgen J maar naast dat recht heeft zij dan ook den plicht hare maatregelen zóó te nemen, dat dan ook die gezonde ge dachte zooveel mogelijk wordt bevorderd. A. J. L. .rfki- iJ—iv LOON- TREKKENDEN IN DE ONDER NEMING. De Commissie uit de S.D.A.P. ter be studeering van het vraagstuk der Bedrijfs organisatie en medezeggingschap, heeft r.a een 16-tal vergaderingen haar rapport uit gebracht. De taak van de Commissie was cenerzijds een gevolg van besprekingen in het N.V.V., anderzijds van hetgeen reeds in de inleiding van het socialisatie-rapport is neergelegd in de volgende woorden „Gedacht wordt aan een regeling, die de ontwikkeling der bedrijven zou bevor deren in dien zin, dat zij ten spoedigste n technisch opzicht voor socialisatie vatbaar worden, terwijl deze regeling voorts bedrijfsdemokratie (medezeggen schap van loontrekkenden) en gemcen- schapsinvloed (medezeggenschap van ver bruikers en van staatsorganen) in de nog niet gesocialiseerde bedrijven zou hebben te brengen." Uit de oorzaak welke tot het formeeren der commissie aanleiding gaf, is dan ook wel te verklaren, dat het rapport eenzelfde karakter vertoont als het socialisatie rapport. Hetde medezeggenschap der arbeiders v or c n uct gering gedeelte aan hen to - isennei., n daardoor de socialisatie mogelijk te maken, en als zoodanig is het gepresteerde dus zuiver socialistisch gedacht. Laten we echter deze vooropgezette be doeling buiten beschouwing, dan schiet er practisch niet zooveel over waaraan ook niet- socialisten om principicele redenen tegen over moeten staan Het moge ons niet onverschillig zijn op welke gronden deze commissie tot de over tuiging kwam, dat medezeggenschap der arbeiders in het bedrijfsleven noodzakelijk moet worden geacht, van den anderen kant behoeven we niet poodzakelijk tegenover iets te staan, alleen om het feit dat anderen daarmede iets bedoelen te bereiken, waar mede wij ons niet kunnen vereenigen. Ook uit dien hoofde hebben we dus te bezien hetgeen zakelijk door de Commissie wordt voorgesteld. En dan zien we, dat zij zich uitspreekt voor ondernemingsraden, ongeveer zooals deze in de midden-Euro- peesche landen reeds wettelijk zijn vast gesteld. Toch en dit is ongetwijfeld een ver betering op hetgeen in die rijken reeds be staat wil de Commissie ook ten dien aan zien de vakbeweging een belangrijke taak toekennen, door de leden van den onder nemingsraad te doen kiezen uit de voor drachten van de vakorganisaties. In dien gedachtengang wordt dus het contract tusschen ondernemingsraad en vak beweging wettelijk geregeld en zal deze raad ook zijn werking verrichten naast en ter aanvulling van de vakvereeniging. De ervaring in andere landen heeft trou wens wel al aangetoond, dat men de vak vereeniging wel officieel kan uitschakelen maar practisch zal zij haar invloed bij de keuze moeten laten gelden, willen deze raden niet evenzeer verstarren als de vroegere fabric ks kernen. Heb ik het rapport goed begrepen, dan komt de regeling van den ondernemingsraad hierop neer 1. voor elke onderneming (ook in den landbouw) waarin 20 of meer arbeiders werk zaam zijn, wordt een ondernemingsraad samengesteld, bestaande uit 5 tot 35 leden in verhouding tot het aantal daarin werk zaam zijnde arbeiders 2. deze raad zal gekozen worden uit een door de vakvereenigingen gestelde voor dracht volgens het beginsel der evenredige vertegenwoordiging 3. de taak van deze Raden strekt zich niet verder uit dan de onderneming waar voor hij is benoemd en omvat alle belangen van de onderneming in den meest uitgebrei- den zin, behoudens die belangen welke door de vakvereeniging worden behartigd 4. bij verschil van inzicht tusschen den ondernemer en den Raad zal, wanneer het arbeidsvoorwaarden -betreft die niet in het collectief contract zijn uitgewerkt of voorko men, beslissing worden genomen door een scheidsgerecht bij verschil over zaken de lei ding der onderneming betreffende zal voor alsnog aan den Raad geen beslissende stem worden toegekend. Bezien wij deze 4 punten, dan valt het op, dat zij als zoodanig niet bepaald als socialis tische eischen zijn af te wijzen. Ook als ka tholiek zou men m.i. een dergelijke systeem kunnen voorstaan zonder dat men zoo iemand ook maar in het minst zou kunnen verwijten in socialistisch vaarwater verzeild te zijn ge raakt. Het wijkt, wat de Raden als zoodanig be treft, ook niet zoover af van wat destijds door den heer Hermans werd verdedigd. Alleen doet het iets symphatieker aan, omdat in het ontworpen systeem ook een plaats en een daadwerkelijke taak aan Üe Vakvereeniging en het Collectieve Contract is gelaten. Juist dit feit is het, wat tenslotte een proef neming minder gevaarlijk doet schijnen doch overigens kan ik in algemeenen zin ge dacht, van dergelijke zaken maar heel weinig heil verwachten. Alles hangt af van eenige personen en van de geaardheid en kennis dier personen wellicht van de eerste eigenschap nog meer dan van de tweede of dergelijke raden een 1 zegen dan wel een vloek voor de onderne ming zullen worden. Toegegeven zou kunnen worden, dat der gelijke Raden, mits zij goed functioneercn, een opleidingsschool voor de arbeiders zou den kunnen zijn, teneinde hun blik te ver ruimen en hun kennis van het interne be drijfsleven te vergrooten maar niets wijst er op dat de onderlinge verhouding door der gelijke Raden belangrijk zou worden bevor derd. Er zijn altijd enkele ondernemers geweest, die zich zeer bizonder met hun personeel in lieten, en heel gunstige resultaten bereikten, doch dat waren bijna steeds menschen met hooge opvattingen ofwel zij deden zulks om ->nder kwaad te ekeren maar daar welke ma- tieven ook gedreven het waren krachtige persoonlijkheden, heerschar wil men in den goeden zin van het woord en juist door die eigenschappen konden zij veel tot stand brengen, maar dat kan men toch waar lijk niet van den doorsnee-ondernemer ver wachten. Evenmin als men van de doorsnee-arbei der, die in een ondernemingsraad wordt ge kozen, mag verwachten, dat hij de gaven zal bezitten die noodig zijn om zonder gevaar voor zich zelf of voor hen die hem kozen, ofwel voor de onderneming zijn functie t.e vervullen. Het is troostvol voor de landarbeiders dat de hierboven bedoelde commissie hen die er in het socialisatie-rapport zoo bekaaid afkwamen op gelijken voet heeft gesteld met andere arbeiders. Althans in theorie. Practisch is het aantai bedrijven met 20 of meer arbeiders zéér gering en ik geloof er niet aan dat de landarbeiders er veel bij zul len verliezen, wanneer zij over het algemeen dc zegeningen van het medezeggingschap in de on'e neming zullen moeten ontberen. In groote fabrieken kan het instellen van een ondernemingsraad onder bepaalde om standigheden wellicht veel goed werk doen. Daarin zijn uiteraard zóóveel aangelegen heden die reglementeering behoeven daar zijn zooveel omstandigheden waarmede re kening moet worden gehouden hetgeen, ge voegd bij het feit dat de ondernemer nooit de onderneming in al haar onderdeden kan lei den, wel aannemelijk maakt dat daarin ge rust een proef kan worden g nomen maar voor den landbouw en andere kleine- en mid den-bedrijven kan ik er met den besten wil der wereld niets goeds inzien. Nog steeds blijf ik van. meening> dat we in algemeenen zin niet ondernemingsgewijs maar bedrijfsgewijs regelingen moeten maken en dat het maken van deze regelingen moet worden opgedragen aan een lichaam steu nend op de vakvereenigingen en het Collec tieve Contract. Wat natuurlijk in geen enkel opzicht het vormen van ondernemingraden voor groote ondernemingen in den weg staat, mits de taak daaraan toegewezen, ondergeordend is aan de algemeen geldende regeling. Ook het rapport van bovengenoemd: Commissie wenscht de ondernemingsraden naast de be drijfsorganisatie te deen functioneercn. Deze door hen onderworpen bedrijfsor ganisatie kan ik een volgende gelegenheid wel eens wat nader bezien voor heden meen ik te kunnen volstaan met deze korte opmer kingen over de voorgestelde ondernemings raden, waaruit hoe terloop3 ook behan deld toch wel blijkt dat 1. de voorgestelde ondernemingsraden,, hoewel zij als voorbereiding voor socialisatie zijn bedoeld, als zoodanig geen specifiek so- cir.listisch karakter hebben 2. dat zij zich zelfs gunstig onderschei den van. de ook wel ten onzent voorgestane ondernemingsraden, omdat zij daarin een beteekende taak aan de vakvereeniging is toegekend, hetgeen 3. niet wegneemt dat het nuttig effect voor kleine en middelgroots ondernemingen van te geringe beteekenis moet worden ge acht om bij tegenstand der werkgevers deze toch te willen doordrijven. HET GROOTE CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. A. J. L. LICHTPUNTEN. In het Kath. Soc. Weekblad is reeds eenige malen achtereen op gewezen dat het ver keerd is alleen een open oog te hebben voor dc malaise en het te sluiten voor de lichtpun ten die er toch óók nog zijn- Voor mij ügt een grafische voorstelling van den inhoud der schepen voor Amstrdam aangekomen sedert de opening van. het Noordzeekanaal, uitgegeven door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. De bruto inhoud (in millioen M3 aange geven) was in 1876, 1136 om zoo met kleine terugslagen op te klimmen tot 12303 in 1913. In 1914 kwam er een daling tot 11025 welke daling zich voortzette tot 83.62.5495,2037 resp. in 1915, 1916 en 1917 cm ii* 1918 het laagste punt te bereiken n.l. 0748. j De oorlogstoestand teekent zich hierbij i due wel zeer scherp af. In 1919 was het aan- tal reeds gestegen tot 6047 om verder te stij gen tot 9189 in 1920 13600 in 1921, 150/9 in 1922 en tot 16800 in 1923 of 4500 meer dan in het gunstigste jaar voor den oorlog. Het zou wel de moeite loonen om ook die van Rotterdam te kunnen bezien maar ik moet mij toch al zeer sterk vergissen als ook dit verschijnsel niet als ccn der lichtpunten kan worden aangemerkt en zoo is er nog wal meer te vinden, tenzij men slechts malaise en niet anders wil zoeken. A. J. L. JEUGDORGANISATIE. Door het Vakbureau is een rondschrijven gericht aan alle Vakbonden, waarin kennis wordt gebracht dat de huidige contributie regeling voor adspirantcn in sommige geval len bezwaren oplevert en de wering van ad- spirant-leden bemoeilijkt. Het bestuur stelt voer om een zoodanige regeling te treffen, dat de contributie ten hoogste 2 van het loon zal bédragen met een minimum van 10 cent per week. Een verblijdend verschijnsel is het.in elk geval ongetwijfeld dat er steeds meer aandacht schijnt te worden gevestigd aan de organisatie voor de jeugd. Het Hoofdbestuur van „St. Lambertus" schrijft ons Sinds Kerstmis staan in Twente en Gel- dtrschcn Achterhoek 22.000 textielarbeiders op straat, doordat vanaf dien datum de uit sluiting ook buiten Enschede is ingegaan. Het aantal leden van den Katholieken bond die uitgesloten zijn is daarmee van 800 gestegen tot c.a. 2700, de uitkeeringen aan roomsch georganiseerden van ruim 9000 tot pl.rn. 30.000 per weck. Elke week gaan thans verloren 1.056.000, zegge en schrijve een' millioen zes en vijf tig duizend arbeidsuren, en dat terwijl de werkgevers steeds roepen om langeren werk tijd en meer weekuren. De arbeidersorganisaties verklaarden zich bij herhaling bereid tot overleg en tot con- cessie's eerstens ten opzichten van den werktijd cn nu de werkgevers verklaarden geen prijs te stellen op de werktijdverzui- ming, ook ten opzichten der loonsverlaging op zich zelf. De poging van den heer Zaalberg noch die van de gezamenlijke Burgemeesters van Twente konden de werkgevers tot een zelfde toegevendheid bewegen, als de arbeiders in dezen reeds betoonden, zoodat dit conflict met zijn rampzalige gevolgen, tot op heden onveranderd voortduurt. De steunbeweging der R.K. arbeiders beweging ten behoeve der roomsch geor ganiseerden loopt in verschillende plaatsen goed, in enkele uitstekend zelfs, meerdere p'aat e i e:hter zijn er waar't veel beter kon en ook moest gaan. De houding der arbeiders blijft voorbeeld Een manifest der Communistische orga nisatie waarin de arbeiders worden opge wekt zich meer op de straat te vertoonen en telkens weer opnieuw in massa te demon- streeren werd verspreid, doch de arbeiders storen zich aan deze goedkoope raadge vingen der Communisten niet en blijven voor zoover ze niet op vergadering of cursus moeten zijn, kalm thuis. Dat ook de middenstand onnoemelijke schade lijdt door dit conflict is wel zeker, als men bedenkt dat ongeveer f 400.000 per week aan loonverlies, minder in circulatie wordt gebracht. De burgerij zou dan ook niets liever zien dan dat een spoedige oplossing in dit con flict verkregen werd. Ook voor de industrie ware dit te wenschen, evenals voor de be trokken arbeiders. Zoolang dit echter niet het geval is dienen de uitgesloten arbeiders krachtig te worden gesteund. Al het mogelijke wordt dan ook gedaan om de steunbeweging van de R. K. arbeiders beweging zoo goed mogelijk te doen slagen. De medewerking van allen is daarvoor noodig. In de eerste plaats de katholieke arbeiders maar ook de andere katholieken hebben be lang bij een goed functioneercn van dc steun beweging der R.K. arbeidersbeweging. Waar meerdere geestelijken en hoogstaande katholieke leeken, zich onomwonden en openlijk hebben gesteld aan de zijde der in het conflict betrokken arbeiders, behoeven wij daaraan niets toe te voegen. Bij het dringend beroep van deze hoog staande mannen om steun, kunnen we het laten. Alleen verdient het aanbeveling er op te wijzen dat ais men de georganiseerde room- sche textielarbeiders wenscht te steunen, men alleeen teekenen op lijsten of bonnen koopt uitgaande van het R. K. Vakbureau. kisten uit Monster, groote zendingen uit Utrecht, Groenlo, Standdaarbuiten, Deven ter en Arnhem en kleinere uit verschillende plaatsen. De laatste 14 dagen werden 620 kinder- plaatscn aangeboden, waarvan 72 in Hel mond, 53 in Tilburg, 68 in Weert, 44 in Steenbergen, 16 in Hoogerheide, 22 in Heer len, 16 in Langen'ooom, 17 in Ovcrloon, 37 in Zeeland, 10 in Erp, II in Beek en Donk, 26 in IJmuidcn, 14 in Maastricht, de overige verdeeld over vcrschillcr.de gemeenten. Het aantal plaatsen steeg daardoor tot 4116. LOUIS BOUWMEESTER. Het eerst wederoptreden van Louis Souwmeest is ,hans definitief vastgesteld op Maandag 14 Januari, in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Louis Bouwme ster treedt dien avond als gast bij de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" op in „Vriend Fritz" als de Rebbe David Sichel. In de beide laatste weken werden ver zonden Bremen (en Innsbruck) 21420 K.G. uit Etten. Oberhausen 1386 K.G. uit Eijgelshoven, 2450 K.G. uit Ubachsberg, 2600 K.G. uit Wijnandsrade, 12500 K.G. uit Duistervoor- dC« Plattling 3000 K.G. uit Bingelrade, 300C uit Urmond, 7100 K.G. uit Guttecoven. Althaldensleben 12000 K.G. uit Linae, Meissen 5550 K.G. uit Swartbroek. Freiburg 3500 K.G. uit One en La«3 4312 K.G. uit Echt. Oekenheim 10.000 K.G. uit Velden. Paderborn 8125 K.G. uit Kcssel. Herzogenrath (voor den Kreiz Aten): 27920 K.G. uit Wessem en Neer. Homberg 9651 K.G. uit Becgden. Bottrop 11910 K.G. uit Horn. Aken 2000 K.G. uit Buchten, 5500 K.G. uit Haelen. Vicrssen 13300 K.G. uit Herten. Cleve 7900 K.G. uit Klein Dongen. Hannover 11000 K.G. uit Duistervoorde. Wesel 11035 K.G. uit Lichtenvoorde. Kiltrup 5040 K.G. uit Oist. Dorsten 9000 K.G. uit het magazijn Den Bosch. Düsseldorf en Paderborn ontvingen elt een wagon liefdegaven. (Naar Weenen wer den gezonden 25800 K.G. aardappelen ui: Val kens waard en 200 colli liefdegaven). DE PERSCOMMISSIE VAN HET R. K. HUISVESTINGS-COMITS 's-Hertogenbosch, 31 Dec. 1923 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE HULPVERLEENING AAN DUITSCHLAND. Zevende mededeeling van het R.K. Huisves- tings- Comité. Wegens de Kerstdagen is de vorige week geen opgaaf gepubliceerd. Ontvangen werd voor Duitschland in de beide laatste weken een bedrag van f 84.078.9114» waarvan voor de noodlijden de bevolking f 74.261.631 i, voor kloosters f621,15 voor priesters f3037.39 en voor Nederlanders f 6153.74. In deze bedragen zijn begrepen de op brengst der collecte in het Bisdom Roer mond (f63.057.09) en f 18.001.30 aan giften uit het Bisdom Haarlem. Het totaal uit dat bisdom is daardoor gestegen tot f 68.611.11 Sedert het begin der nieuwe actie werd in totaal ontvangen f 301.429.12, waarvan f 264.305.81 voor de bevolking, f 14.255.32 voor de kloosters, f 13.645.75 voor de pries ters en f 9221.24 voor Nederlanders. In de beide laatste weken werden ont vangen en verzonden 31 wagons, inhoudende 195^830 K.G. aardappelen, 34850 K.G. rogge en tarwe, 73246 K.G. andere landbouw producten en diverse levensmiddelen en 9225 K.G. kleeding benevens twee wagons liefdegaven met waardevollen inhoud (20.000 K.G.)! In totaal zijn tot dusver verzonden 297 wagons, nl. 6 wagons liefdegaven (50.700 K.G.), 13 wagons diverse levensmiddelen en ldceding (122.500 K.G.) en 278 wagons, in houdende in totaal 2.550.922 K.G. aardappe len, 143.940 K.G. rogge en tarwe, 240.272 K.G. verschillende landbouwproducten (wor telen, rapen, erwten, boouen, kool enz.) en andere levensmiddelen, 20.100 K.G. kleeding Tevens werden in de beide laatste weken nog ontvangen en in de magazijnen opgesla gen 8000 K.G. levensmiddelen en kleeding uit Haarlem, 6000 K.G. uit Hoorn, 1362 K.G. uit Delft, 3000 K.G. uit Wijk bij Duur stede, 21 balen uit Leerdam, 12 balen en 6 DE A.S. AVICULTURA-TENTOON- STELLING. Ruim 3000 inzendingen. Op 11, 12 en 13 Januari zal in den Dieren tuin te 's-Gravenhage, de 39e Internationale Tentoonstelling van „Avicultura" worden ge houden. Naar reeds kan worden medegedeeld bedraagt het aantal inzendingen in totaal ruim 3050, waaronder 158 nos. Leghorns, 98 nos. Rhode Island Reds, 145 nos. Wyandot- tes, 257 nos. Nederlandsche rassen, 481 nos. Krielhoenders, 50 toornen Bedrijfspluimvee, 56 nos. Watervogels, waaronder 3 nos. Chi- neesche Knobbelganzen, 22 nos. Kalkoenen en 4 nos. Fasanten. Door tusschenkomst van dr. B. J. C. te Hen- nepe, uit Rotterdam, zullen tien Noord- Hollandsche eenden in vijf variété ten (onder deze eendensoort heeft de bekende ernstige epidemie te Voicndam geheerscht), op Ue tentoonstelling worden geëxploiteerd. Voorts zal er te zien zijn de hen van Gebr. Wehc-( man te Buurmalscn, de op den laatsten legwedstrijd 313 eieren in één jaar legde en daarmede het Europecsche record behaald» het hoogste tot dusver in Engeland behaalde cijfer is 311 eieren, het wereldrecord werd op een Australischen legwedstrijd behaald met 335 eieren. Iets nieuws is de inzending van de Ncd. Genetische Vereeniging (Vcreeniging voor wetenschappelijke teelt), die zal lmen zien praeparaten van scheikuikens er. platen op de fokkerij hiervan betrekking hebbende. Ten einde ook onder de jeugd propaganda te maken voor het kweeken en verzorgen van huisdieren, zijn de leerlingen van de hoogste klassen van enkele lagere scholen tot een be- zoek met hun onderwijzers uitgenoodigd. j ZIJN SCHOONZUSTER GESTOKEN. Voor de Haagsche Rech bank stond Don derdag terecht de 29-jarige kantoorbediende uit Leiden, die op 9 Aug. daar ter stede zijn schoonzuster eerst met een broodmes en vervolg:ns me. een aardappelmes te lijf was gegaan. Die schoonzuster woonde met be klaagde, diens broeder en vader samen, doch scheen een zeer lastige vrouw te zijn, opsto- kerig van aard, zooals een familielid kwam verklaren. Sinds zij als weduwe bij haar schoonvader met diens twee zoons was komen inwonen, was d: vrede uit het huis geweken. De vader scheen aan de plagerijen mee te doen en maakte de woning voor zijn zoons ondragelijk. Op 9 Augustus had de schoonzuster geen woord gezegd, maar. zich van beklaagde af gekeerd. Deze scheen zijn lang opge krop tec haat te willen luchten, greep een broodmes en liep op haar toe. Ze vluchtte naar de bo venbuurvrouw. Bekl. wierp he broodmes neer en pakte een aardappelmes, ho.de haar na en porde haar er mee in den rug. Op het kor et brak het mes in twee, oodat ze niet gewond werd. Bekl. zeide, geheel buiten zich zelf te zijn geweest en niet den opzet t hebben gehad haar te dooden. He O. M„ waargenomen door mr. Bau- duin, zeide, dat beid. volgens deskundigen toerekenbaar was voor zijn daad. Spr. vorder de wegens poging tot zware mishandeling drie maanden gevang nisstraf. De verdediger, mr. v. Krimpen, vroeg vrij spraak, subs." voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. Veel heil en zeegen in het mewjaar ei dat uw nóg maar heel l-vag mag blijfe lccvcr cn geen pcin meer heb an u bccne ik b.edani uw^nof veel voor het sinncklaaspakkie wa sinnel4zs bij uw heb gcrccje foor mijn het was erreg mooi) wat er alcmaal inzat dc baudoos von ik vijn ik heb cr al veel \an gebaut ook ccn heclen groote kcrek met een hooge toore er op met een raam er in de sjoo. kela ieters hebe wij al opgeeten die waar. heel leker ik heb ook nog een spoor gehat met een reis die in de ronte kan gaan en met een wisel er bij en een wagthuisj joopie heb een timerdoos gekreege met van ales er in om mee te timere een haamer een sgaaf een bijtel een kneiptang een boor en nog heele- boel u moet de hatelijke groeten hebben van pa en moe en van joopie en merietje en henki en ceduwart is ziek geweest dat de dokte: moest kome en die heb in zijn keel gedout -net een leepel r.ouw heb eeduwart een dras- i.ie g,hat de pop van mcri tje is al s uk cr in .en hantje van af het is een pop die met zijn ooge heene weer kan kijke henkie heb een vlicsmasicne gekreege met een egte scgroel die kan draaje moe heb haar vinger ferbrant an de pectroolickage! maar die is al weer oofcr want het lapie is er weer af aleen is hij nog een beetje root ik ben gistere met oome ar de biejeskoop gewekt eerst kwa i van een juvrau die kreeg een heeleboei stompe van een man dat ze ereg ging htsile en toen is zij uit het huis gelooppe en buit: sneewde 't hart toen viel zij van de kau in de seew eerst dagt ik dat zij doot was maar toen kwame er mense di: naar opraapte en toen "ri ze naa- "U ander huis gebragt en toer k ndema Fe haar stomt hat zeg: dat het nou,. .neer zou doen want hij hat gedroomt dat zij heus was dootgegaan van dat stompe en toen kwam er van een feut die moest de heele weerelt om in vijf daagc dan kreeg ie een heele zooi gelt en die ging eerst in een spoor en sprong toen uit de spoor in een vliegmasien en toen in een boot en toen in een ootoo en toen kwam er van een Cent die wert agtcrnaa gezeete door een he e boel pliesies en telkes as de pliesies hem w u we pake ginge ze vegte en dan won die fe~ het ?!?eit van de pliesies dat was zoo leuk zaterdag zijn we naar het feest geweest van d: groeten gezinne daar was ook biejeskoop maar eerst kwam sinneklaas met zwartte Piet en zijn vrau en die hade op hun hooft mooije hoetjes en een heeleboei klijne pietjes had- - 'vm alemaal zwarte pietjes met han- sopies an en de kleinste zwarte pietje wcr: coor een heeie dikke oaaker oo.t ;t eer. zwart gesigt maar met witc hande de ld jne zwarte pietjes hade ook wite hand: urar ecu van dc muhecre zee dat ze zlcmaa: hun lm le hondtrt keer hade gewas: toen zij uit Jjpanjc ginge cn cr waare ook twee piejase die spriagde zoo leux cn di: deeje ilemaal geke diuge zwarte piet en zijn vrau waare 25 jaar - ge trout en daarom kreeg i uvrau piet een kersboompie en mogge zij 1 ebij op een vuuweele trap zite en toen ging e muheer ze fielsieteere en toen begone zij creg hart te huile en viele van de vuuweele tr p af toen begone al |'.ri »dre hart te 1 gge :n de dike baaker liet toen ldijne zwar.e pietje vale en er ware nog een heeleboel mooije mme en jongetjes met vuweel: en zeije pakies an en we moeste zinge en sinne klaas zijn hoet is afgevale en sine'l as heb "ecg: de kindere gepnat dat ze soet most: Z i t zee staute jonges w:rde in de zak ge jond maar die kroope er weer stie-'um uit -maar toen werde ze weer gepakt door d: uiejase en bij sir.eklaas gebragt, miar toen ze zeeje dat zc so:t zauwe zijn hievde zij niet neer in de sak en soete kintjes kreeg: spee'- goet ei w: hebe akmiul spe:k lias gehat to n neb si neklaas nog met zwarte piet en juvrau oiet en ale pietjes en dc baaker en de piejase :n de mooje jonges en mine door de zaal geloope en ook nog mane die muusiek speelde net was een heele lange rei nauw tante mijn brief ii vol en ik weet ook nik; m::r als ik goet leer gaau ik naar de tweede klas en dan mig im i ik sgrijfen in een srift mrrietje is van de smep gevale omdat het zoo glat was van het sneewen en hier wort de sneew oas opgeruimt als de sneew heelemaal ge-| smelt is merietje heb een bult op hear hoof jei :n moe heb er s lf opgedaan dag tar.t: zaïlig aiewjaar heb uw aie zwarte poes nog en die vitte knijne u liefhebent neevje wim a's ik aareg ben tante krijg ik dan een tco/cihn- 'aare. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9