SPik&RMEBAMK 8 mum Maandag 7 Januari 182 4 46ste Jaargang No. 14630 l- Verricht alle BANKZAKEN. Bezorgt alle ASSURANTIËN. SPAARBOEKJES met 4 pül rentevergoeding. üe töaandagmarkt. De verplaatseng naar de Nassaulaan. De Woningbouw. De Commissie voor het Ziekenhuiswezen. DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN - EERSTE BLAD Ergerlijk spel. Examens Boekhouden. Handelsexamens. Koppermaandag. Geloof en Wetenschap. Personalia. Opkomst lichting 1524 in Februari a.s. HUZIEK. STADSMIEUWS. inleiding tot een R.K. Volksuni versiteit. Verontwaardiging der koop lieden, FRANKEN's fcfelkbrood streeft hei volmaakte ter zijde. Dienstverlatins. T00N£EL. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. ONZE GRATIS 0NGELGKKEN=VJERZEKERING. GEMEENTEZAKEN. Bouw door tusschenkomst van vereensgingen doch ten name van de gemeente. Lage cokes-prijzen. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij jVooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. I Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE KAARLEMSGHE COORAKT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Nu de oplossing der kabinetscrisis reeds meer dan twee maanden is uitgebleven, be hoeft het niet te verwonderen, dat er zich allerlei verwarde en valsche meeningen vor men.. Zoo gaat het altijd: wanneer storm en hoog water de dijken doorslaan en het land overstroomen, dan praat men eerst over den wind, die de heillooze golven in een bepaal den hoek te hoop dreef en de ramp deden ontstaan. Maar weldra begint het reddings werk; de oorzaak van 't kwaad is dra ver geten en maanden en maanden lang gaat men krakeelen over de beste wijze om de gaten te stoppen. Zoo ook nu; dat de ramp onzer huidige regeeringloosheid op 26 Octo ber ontstond en door wie ze werd veroor zaakt, schijnt al weer vergeten. Ondanks de waarschuwing vooraf van den minister-presi dent, dat een kabinet op den ouden voet onmogelijk zou blijken na aftreden van de aan het bewind zijnde rtgeering, gaat men door te schimpen op hen, die gedwongen worden het onmogelijke te verwezenlijken, Het ergste maakt het wel „het Volk" van Zaterdagavond, dat een schimpend artikel schrijft over „God, Nederland en Oranje' en het „ornament van het koningschap" door ket slijk sleurt, hetwelk onmachtig blijkt om het vliegwiel der parlementaire machine over het doode punt heen te heipen; waarin gesmaald wordt op de rechterzijde, die altijd gewoon was voor Oranje „op haar omvang rijke buik neer te liggen" en nu het koning schap al twee maanden in miscrediet brengt. Ja, het sociaal-democratische hoofdorgaan ontziet zich niet de partijen der rechterzijde le verwijten, dat zij weken lang een natio naal gezelschapsspel spelen, 't welk aan de belastingbetalende burgers millioenen kost! Men zou versteld staan over zooveel bru taliteit, wanneer men van die zijde niet het ergste gewoon was; en we zouden er dan ook het zwijgen aan toe doen. wanneer er geen kans bestond, dat deze fabels ook buiten de roode kringen langzamerhand ge loof zouden vinden. Mogen wij daarom even aan de feiten herinneren? Er was een sterke rechtsche regeering met een groote rechf- sche meerderheid; er was een program, waardoor 140 millioen op de staatsuitgaven zou worden bezuinigd; er was ook een plan tot verdediging van Indië, hetwelk op de Nedtrlandsche financiën van weinig of geen invloed zou zijn en dat in den een of anderen vorm toch uitgevoerd moet worden. Wat deden nu de sociaal-democraten? Zij zweep ten het volk op met hun agitatie tegen de Vlootwet, terwijl ze wisten, dat de regeering haar leven aan deze wet verbonden had; ter wijl de leiders politiek genoeg geschoold waren om den parlementairen chaos na de verwerping der Vlootwet te zien, Na twee maanden regeeringscrisis is nu eindelijk, ook voor de grootste leeken in de politiek, komen vast te staan, dat de stemming tegen de Vlootwet niet tegen dat bepaalde defen sieplan van Indië, maar tegen het kabinet- Ruys en het bezuinigingsplan-Colijn is ge gaan. Wie daar niet aan wilde vond een schoone gelegenheid om zich achter de Vlootwet te verschuilen Dat zijn zaken, die de tegenstemmers natuurlijk zelf moet ver antwoorden. Maar om nu den leiders de/ rechterzijde te verwijten, dat zij geen kabi net in elkaar kunnen zetten, terwijl minister Ruys vooraf gewaarschuwd heeft; om nu van millioenenverspilling en uitstel van be zuiniging te beschuldigen, terwijl men den chaos zelf veroorzaakt heeft, dat is toch alleys brutaal op z'n kop zetten! straat 49, een, Philisofische Cursus worden gegeven door Pater Dr. Th .Mak a a ij O .E. S. A„ van Eindhoven. In de -zestal conferenties za] worden ge sproken over de volgende problemen: 1. Wal heeft men te verstaan ouder Wijs begeerte? haar indeoling; haar plaats ouder de overige wetenschap etc.; II. Het Ken-leven (2 avonden). III. Het affectievel-even; IV'. Het Strevingsleven: V. Het geluk. De inschrijving kan ook schriftelijk ge schieden bij de II. K. Leeszaal. Alweer een stap in de richting der R. K. Volksuniversiteit. Bij de in December j.l. gehouden Paktijk- examens slaagden o.a. de ,-heeren H. de Groot en W. D, Nieman te Haarlem, A. J. Stassen te Hillegom en N. de Groot te Be verwijk. Bij het laatst gehouden examen der Ver- eeniging Het Nederlandsche Handels-Insti tuut op 10, 11 en 12 December 1.1. slaagden de volgende candidaten: Voor Boekhouden: A. E. van de Haar en H. de Groot, beiden te Haarlem. Voor Engelsch: J. A. Obdam, Mej. F. Zin- ner, A. J. van der Steur, G. van de Have, allen te Haarlem; H. Hazevoet, R. K. Nie- borg, beiden te Santpoort. Voor Duitsch: W. Schotsman, Haarlem; J. L. Poelenjee, Bloemendaal. Voor voorbereidend taaiexamen Engelsch: G. J. Wielders, Schoten. Men schrijft ons ter herinnering: Heden, Maandag 7 Januari, is het Koppermaandag. Dit is de eerste Maandag na Driekoningen en ouden van dagen zullen zich misschien nog herinneren, dat dezen dag vroeger ja ren een vroolijkc drukte teweeg bracht in onze stad, door het bezoek der bewoners uit de omliggende dorpen, die dan tevens inkoopen deden in de stad. Ook de drukkerswereld heeft dezen dag lang in eere gehouden en elk jaar werd op dezen dag een kopperfeest gegeven en wel voornamelijk door de Typografische ver- eeniging „Nut en Gezellig Verkeer," wier leden dan bijeen kwamen en feest vierden. Dit heeft nog tot den oorlogstijd geduurd, doch deze heeft ook hier een eind aan ge maakt. Bovengenoemde vcreeniging bestaat echter nog wel. Donderdag 10 Januari des avonds' 8 uur za] in de „Kroon"-zaai, Groote Markt, een vergadering worden gehouden van de ver- eeniging „Geloof en Wetenschap." Als spreekster zal optreden mej. dr. Jac. B. L. Hol, docente aan de R. K. Leergangen te Tilburg met het onderwerp „In het Rijk van sneeuw en ijs." Een en ander over de gletscherwereld. De lezing zal worden verduidelijkt met lichtbeelden. Vooraf zullen net jaarverslag van den se cretaris en den Penningmeestei-, alsmede contributieregeling worden behandeld. Na gehouden examens vanwege „de Fede ratie van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland" Mercurius-diploma, slaagde o.ra. onze stadgenoote mejuffr. T. Prins van Wijn gaarden, candidaat van den heer C. C. G J. Hezemans,. lèeraar, alhier. Voor de examens voor het diploma van het Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage in Nederland, is geslaagd, mej. J. W. Wenniger Mulder en de Keeren B. Verwers en T. Dekker, allen te Haarlem. Bij het politiekorps hier ter stede is benoemd tot poütie-agent de beer G. Schaapman, korporaal bij de Militaire poli tie te^Amsterdam. En v-oor wie de muziek v-ooralsnog niet meer kan zijn dan amusement, is toch ook het allerbeste juist goed genoeg: ongetwij feld zalen ook dezen, die de muziek nog slechts met hel oor opnemen, gaan inzien, hoe zij in de toekomst hun leven innerlijk kunnen verrijken, 't Is daarom, dat wij aan dit concert zulk een bijzondere waarde toe kennen. A-an Polyhymnia en aan den heer Bakker onze hartelijke gelukwensch. Tegenover een zoo prachtig verzorgde uit voering (wie denkt hier bijv. met aan de wijze waarop Svendsen's toonstuk in klank werd gezet!) kon natuurlijk niet' dadelijk de klankgeving van het koor zich staande hou den. Men moest er even aan wennen, maar dan waren er toch ook dra tallooze mo menten, waaraan men de bekwame hand van Willem Hespe herkende. Zoo had men b.v. in „Koren" van Alph. Vrankeri, dat on langs op het feestconcert werd uitgevoerd door de gezamenlijke koren, meerdere siijgt in waarde, wanneer hij aan de volgende eischen voldoet: De kro-p mag bijna' niet' achtbaar zijn en mag ook niet op den staart rusten, terwijl de staart niet dp den grond mag komen. Dan was er «jok nog een duif, die den fieren naam van „Romein'' droeg en de grootste .van de geheele tentoonstelling was. Deze had een vlucht van bijna 1 Meter. Gok zeldzame soorten, zooals Maitihezer kip- duiven, Chineësebe meeuwen, Tunische meeu wen, Norwicher kroppen enz. waren aldaar tentoongesteld. Over het algemeen genomen,, is de tentoon stelling van .Sier- en Postduiven goed ge staagd te noemen. Voor het district Haarlem is vastgesteld, dat de dienstplichtigen in Februari a.s. on- V Directie: Mr, Th. WESTERWOUDT. Sociëteit „St. Bavo". Onderling Belang, 8 uur. Bestuur Overheidspersoneel half 8 Bestuur Grafischen Bond, 8 uur. Rechtskundig Bureau, half 9. Kleerma kers, 8 uur. Parochiaal Comité Vrou wenbond, 8 uur. Hanzegebouw. Bestuur R. K. Bouwvakpa troons, 3 uur. Reddingsbrigade, half 9. Zangvereeniging „Kunst na Arbeid", 8 uur. Bestuur R. K. Schilderspatroons, 8 uur. Gem. Concertzaal. 5e concert Haarlem- sche Bachvereeniging, 8 uur. u... >- Mariaschool, Koningstraat. R. K. Jonge- vrouwenbond, afd. C., le 2e en 3e klasse. cursus Godslienstleer, half 5. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. RJK. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorin, van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smbdestraat 49 van 8—10 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond, R. K. Leeszaal en uitleenbibiiotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitloenen van boeken van half 39 uur. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10—12, van 24 en van 89 uur Tel 1671 Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. Philosofische Cursus. Te beginnen op Donderdag 17 Januari a.s. en verder achtereenvolgende Donderdagen za.l in de R. K. Openbare Leeszaal, Jans- GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Invitatie-concert. Als zeer onlangs de directeur Willem Hespe, te voren te Amsterdam op zoo fees telijke wijze gehuldigd, ook in Haarlem de bewijzen van sympathie in ontvangst mocht nemen, nam ook het koor Polyhymnia deel aan de uitvoering van het feestconcert, dat bij die gelegenheid naast de Amsterdamsche koren of ook in samenwerking daarmee op het podium plaats nam Het lag voor da hand dat Polyhymnia,- na de studie, die dit feestconcert vroeg, thans ook in e'en eigen concert blijk wilde geven van zijn kunnen, maar het had gezorgd voor een heel bijzon dere verrassing, waartoe de heer Bakker het initiatief nam. Hem komt dan ook de eer toe, als de leidende kracht te worden genoemd, die het welslagen van dit „dubbel concert" mogelijk maakte. In samenwerking nl. met het orkest der H. O. V., onder persoonlijke leiding van zijn dirigent, den heer Nico Gerharz, had het concert van Polyhymnia een bijzonder,goed verloop. Tie voren naar de heer A. N. Zonne veld, als voozitter van het koor. even de gelegenheid waar, om in een kernig en zake lijk woord de bedoeling van dit samenwerken uiteen te zetten. Beide, zoowel Polyhymnia als de H. O. V., kunnen een nog grootere waardëering bij het Haarlemsch publiek best gebruiken; inzonderheid het koor ziet op zijn concerten altijd u;eer dezelfde men schen, en zoo zal het getal begunstigers en kunstlievende leden, dat veel te klein is om een koor in stand te houden, zich allicht uitbreiden. De heer Zonneveld meende zich te moeten verontschuldigen dat hij, tegen de gewoonte van het koor in, vooraf zich tot het auditorium richtte, maar zelden was eert gesproken woord zoo goed op zijn plaats als hier; dit is al een extra-vermelding waard en 't is daarom, dat wij er gaarne gewag van maken. Onder ademlooze stilte .werd daarop het eerste programmanummer aangehoord: Beet hoven's eerste symphonie, die evenals Schuberts „Balletmusik aus Rosimunde" in een prachtig verzorgde uitvoering ging. Er waren velen in de zaal ,die zeiden of nooit een zoo uitgelezen programma der H. O. V. te hooren krijgen. Behoeft het nog vertne.1- •ding, dat dit orkest voor onze stad een on schatbaar instituut is? Hoe kan men beter de volksontwikkeling in goede banen leiden dan door middel van de taal der tonen den mensch tot zich zelf te doen inkeeren, zich van zijn beste eigenschappen bewust te doen worden en die rechtstreeks voor zijn bestaan te benutten? Daar zijn menschen, die nooit lezen, nooit een, goed tooneelstuk( kunnen zien. Zij zullen in d&ze muziek, met zorg uit de rijke orkestlitteratuur saamge lezen, ongetwijfeld vinden wat zij zochten. ocgenblikken, dat de klankenpoëzie van den i gezongen toon onmidldélliik haar werking oefende, b.v. bij „de oogen verdwazen Jammer, zeer jammer dat dan veelal een volgend moment die klank weer belangrijk inboette door al te groote ijver van den enkeling. Hoe menigmaal b.v. domineerden de tenoren; alsof dit ooit aan de totaal- klank kan ten goede komen, wanneer het met open klankgeving geschiedt. Voor de zulken heeft het luisteren naar het orkest der H. O. V. een rijke les kunnen zijn. Wanneer daar een partij solistisc i naar buiten treedt, gesch.edt dit steeds we. groote bedachzaamheid, en altijd met in achtneming van de grenzen der toonsterkte. Hoe slecht klonken nuidie tenoren b.v. op het Laatste woord van: „Opgestraald uit vochtige voren", of op hielt tweede woord van „Weidt gij zoo wonderschoon". Om van te vroege inzetten maar te zwijgen. Al deze dingen kunnen enkel er. alleen worden ver holpen door trouw repetitie-bezoek. Aan hel orkest der H. O. V. kan men ook geen menschen gebruiken, die solistische neigin gen aan den dag leggen. Dezulken brengen het op de repetitie niet verder dan hoog stens één maat solo, en dan is 't meteen uit. Kom daar eens om op een koor! Ook „De Stal" kon me op het feest concert beter voldoen dan in deze laatste uitvoering. De toonslabilitit leed al in de eerste strafe, en het koor herselde zich daarvan niet meer in het verloop van het toonstuk. Het is een veeleischende, compo sitie, die o. a. ook aan schoone klankgeving hooge eischen stelt Natuurlijk waren er ook momenten, die goed, ja uitstekend tol hun recht kwamen, maar de totaalindruk sond toch belangrijk achter bii dien van de vorige maal. Konden toen de oude kerstliederen (in de bewerking van Röntgen) mij niet geheel voldoen, ook thans was die uitvoering niet van dien aard, dat ik er voor in begeeste ring kon geraken. Ik vroeg mij af, waarvoor toch dit aftandsche aanzwellen en afnemen moet dienen op slotwoorden als „nacht verwacht kindekijn lammekijn". Dat is ouderwetsche liedieirtafelstijl, die eVen zinledig als vervelend is, en die men b.v. bij Den Hertog nog opzettelijk voorgeschreven ziet, maar door dirigenten van smaak even straal wordt genegeerd. Ook is het hier at dikwijls ge'zegd, dat ongemotiveerde woord verbindingen evenzeer tegen den goeden smaak strijden als dito woordscheidingen. Juiste tekstbelichting moet in alle vokale kunst hoofdzaak zijn. Dat de zangers het wel eens vervelend vinden, is mij genoeg zaam bekend, zoo goed als dat tientallen goede repetities met een koor nog geen goede utivoering waarborgen. Het is echter een tekortkoming, die naast zoo vele mooie dingen, die Hespe met dit koor bereikt, nog al te veel het zingen van Polyhymnia ont siert. Zouden wij het koor een dienst doen met het 'te verzwijgen? De zaal was geheel gevuld, en dus was een der hoofdvoorwaarden vervuld om de verwezenlijking van het doel, waarvoor dit gezamenlijke concert was gegeven, mogelijk te maken. Er was een zeer bijzondere attentie bij de hoorders. G. J. K. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Donderdag 153, Vrijdag 182 en Zaterdag 191 porties. EEN MOOI SUCCES! Het Dubbel Maannenkwartet „Euteipe" Ie Scholen, directeur de beer Hugo Post, behaal de Zaterdag op den Nationa'en Kwarletwed- tsrijd van de Zang- en Muziek vereeniging „de Adelaar", le Weosp, in de hoogste afdeel ing den 4en prijs met algemeene stemmen. TENTOONSTELLING VAN POST- EN SIERDUIVEN lu het Café-Restaurant „Dreefzicht" is op 5 en 6 Januari een tentoonstelling gehouden van Post- en Sierduiven van de „Eerste Haar- lemsche Sierdui ven vereen iging" en de Haari. Postduiven vcreeniging „Haarlem, Ainster- damsch Kwartier" en ,,Dc Snelvlicger". In de groote zaal van bovengenoemd Res taurant, die zich uitstekend voor dal doei leende, waren plus minus 400 duiven tezamen, die in ihaar groote verscheidenheid van kleu ren, een prachtigen aanblik opleverden. De heer J. C. Philippo mocht voor zijn beste Holle Kropper de- gouden medaille, uit geloofd door mevr. van Aaltsz, in ontvangst nemen, terwijl den heer A. Engelgeer, voor de beste Wagenaar 1923 een kleine gouden me daille, uitgeloofd door Fr. A. Aaltsz, werd toe gekend. Verder waren er nog een groot aantal ver guld zilveren medailles, alsmede vele fraaie kunstvoorwerpen beschikbaar gesteld. Al de tentoongestelde duiven kunnen we niet bespreken. We doen slechts hier en daar een greep. Vooreerst de Holle Kroppcr. Deze der de wapenen moeten komen als volgt: Lichtdoel Artiilerie, Intendancetroepen, Luchtvaartafdeeiing en 4 Reg. "V eld. Art. (be- redene) le ploeg op 4 Februari a.s. te 11 uur v.m. te Utrecht. le Schoolscomp. Regt. Vesting Art. le ploeg 5 Februari 11.30 te Naarden, 1 Com pagnie Hosp. soldaten le ploeg 5 Februari, 2.30 uur n.m. te Amsterdam en 3e Half Reg. van het He Reg. Huzaren le ploeg 5 Febru ari 12 uur in de Infanterie Kazerne te Haar lem- In de raadsvergadering van 3 October 1923 is aangenomen betreffende de Maan- dagmarkt, be«t volgende voorstel-Van Liemt: De z.g. Maandagmarkt wordt gehouden op de Botermarkt, Verwulft, Ged. Oude Gracht tusschen Koningsstraat en Raaks en Naussaulaan tusschen Zijlstraat en Nass-au- plein. Op de Ged. Oude Gracht en Nassaulaan worden de kramen geplaatst slechts in twee rijen, met dien .verstande, dat d'e rijweg geheel vrij blijft. Op de Ged. Oude Gracht wordt op het middengedeelte tusschen de kramen alle verkeer van rij- en voertuigen, de trams uitgezonderd, verboden op de dagen, waarop bovengenoemde markt zal gehouden worden. Tusschen de kramen wordt op minstens 15 meter afstand een doorgang vrijgehouden van ten minste 1.50 M. Volgens dit voorstel werd besloten tot een proefneming van 3 maanden, ingaande 1 Januari. Het was dus vandaag de eerste dag, waar op deze wijziging in werking trad. Toen we vanmorgen naar ons kantoor gingen, zagen we al de houten geraamten in drie lange rijen langs de Nassaulaan staan, 't Was er nog stil, want een markt begint niet vroeg. Eerst tegen 11 uur komen de eerste koopers en koopsters opdagen. Dat het er zonder ongemak in de eerste uren zou toegaan was vel niet te ver wachten. Toen de eerste kooplui op de markt verschenen, zoo omstreeks 9 uur, werd al aanstonds die verontwaardiging geluchi over de verandering, die natuurlijk volgens sommigen geen verbetering was. Heftig ges'ticuleerend en druk pratend en twistend met elkander, stonden ze in groep jes samen. De een adviseerde: uitpakken! de ander: niet uitpakken!.... en zoo ging het ge- ruimen tijd over en weer, Volgens den een was het het beste, wat te doen stond, geen markt te houden en zoo de onmogelijkheid van de verandering te laten inzien, de ander meende, dat indien uitgepakt en begonnen werd, men dan eerst recht van spreken had en kon constateeren, of werkelijk door de verandering schade ge leden werd. Dit laatste voorstel werd natuurlijkhevig bestreden en alle overredingskracht werd gebruikt, om het tegendeel te bewijzen. En dat vooral marktkooplieden overredings kracht bezitten, is wel bekend. Toch werd men het nog niet eens; een enkeling, die uit wilde pakken en dat voor een gedeelte gedaan had, werd aan het verstand gebracht, dat als hij z'n leven lief had (1!) hij onmiddellijk alle waar moest doen verdwijnen, en hulpvaardige handen deden de uitstalling in één oogenbiik weer in de respectievelijke koffers en zakken verhuizen. Maar.... aan de verdiensten werd óók gedacht en daar er hier of daar wel een niet zoo vast overtuigd was, dat de markt er minder op zou worden, begon het onder handelen met de collega's weer. Alle wijsheid en talent van spreken werd ten beste gegeven en ten slotte kwamen bijna allen tot de overtuiging, dat eigenlijk de nieuwe marktplaats nog te verkiezen 'Aas boven de oude, zoodat men en bloc begon uit ie pakken. Wat die rustigheid van de goede, Nassau laan betreft, daarmede is het echter nu uit des Maandags en de kalmte op onze redactie- bureaux, is wegens de welspre kende aanprijzingen van de meest uiteen- loopemde soorten van artikelen, op dien dag, ver te zoeken, maar zooals het met alles gaat ook dat zal wel wennen. Het rijverkeer was Vandaag aldus ge regeld, dat dit geheel aan beide zijden achter de tentjes om geleid Werd. Dit leverde natuurlijk wel eenige bezwaren op, maar ht geldt 'hier slechts een proefneming en er zal worden afgewacht in hoeverre deze proef sla- GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 9 Januari 1924, des namiddags ten iy2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Staten zaal (Prinsenhof.) Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Eervol ontslag T. C. A. Eölger, lid Plaat selijke Commissie van toezicht op het M.C. Verzoek G. H, Waage, eervol ontslag ah onderwijzer school no. 26. Verzoek J. C. A. Oostdijk, eervol ont slag als onderwijzer school no. 3. Proces-verbaai van opneming kas en boe ken Gemeente-Ontvanger 4e kwartaal 1923. 2. Voorstel B.-en W. goedkeuring rekening, dienst 1922, Burgerlijk Armbestuur. 3. Voorste! B. en 'W. goedkeuring balans en winst- en verliesrekening, complex van 182 en 41 woningen, woningbouwvereeniging „St. Bavo." 4. Voorstel B. en W. vaststelling staat art. 1 Werkliedenreglement. 5. Voorstel B. en W. verleenen aan Prov. Waterleidingbedrijf leggen buis in de Leid- sche Vaart. 6. Voorste! B. en W. inbreng en uitnemen perceelen gem. woningbedrijf. 7. Voorstel B. en W. verhuur grond aan den Zijlweg. 8. Voorstel B. en W. ruiling grond aan de Laurens Costerstraat. 9. Voorstel B. en W. verhuur grond Don kere Spaarne. 10. Verzoekschrift A. van Brussel e.a. om eene gratificatie voor hun diensttijd bij het Haarlem's Muziekkorps met prae-advies van B. en V/ 11. Voorstel B. en W. wijziging Veror dening op de heffing van leges. 12. .Voorstel B. en W. vaststelling veror dening tot heffing van eene belasting op vermakelijkheden. r3. Voorstel B. en W. verhuur lokaal Openbaar Slachthuis. 14. Voorstel B. en W. aangaan overeen komst ziekenvervoer en vaststelling tarief. 15. Voorstel B. en W. wijziging Reglement Burgerlijk Armbestuur. 16. Voorstel B. en W. wijziging der ver ordening op de levering van gas. 17. Voorstel-Keesen inzake verlaging co- kesprijs voor inkomstlooze gezinnen met prae-advies B. en W. 18. Voorstel B. en W. inzake woningbouw. 19. Voorstel B. en W. beschikbaarstel ling gelden gymnastieklokaal schoolgebouw Nassaulaan 37a. 20. Voorstel B., en W. beschikbaarstelling gelden aankoop gymnsstiektoestellen door eene bijzondere school. 21. Voorstel B. en W. wijziging verorde ning, regelende de subsidie aan bijzondere bewaarscholen. 22. Voorstel B. en W. beschikbaarstelling gelden verbetering verlichting school no. 17. 23. Voorstel B. en W. vaststelling veror dening, regelende de jaarwedden van Direc teur en onderwijzend personeel der Avond school voor Handelsonderwijs. 24. Voorstel B. en W. vaststelling kosten van instandhouding gewoon- en uitgebreid lager onderwijs. 25. Benoeming van a. Vier leden der Commissie van Bij stand voor arbeidsaangelegenheden. b. Vier leden der Commissie ad hoe voor het ziekenhuiswezen. c. Drie leden der Commissie ad hoe voor onderzoek pensionneering Wethouders. d. Een lid Raadslid van het Burgerlijk Armbestuur. e. Een lid der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën (vacature L. J. C. Poppe). Een lid der Commissie van bijstand in zake het verleenen van pensioen en onder stand (vacature-L. J. C. Poppe). g. Een plaatsvervangend-lid van de Com missie voor de bezwaarschriften tegen aan slagen in het vergunningsrecht (vacature- L. J. C. Poppe). h. Een lid van de Commissie van toe zicht op het Frans Halsmuseum. i. Een Curator van het Gymnasium. j. Leden van de plaatselijke Commissie van toezicht op het M.O. k. Leden van de plaatselijke Commissie van toezicht op het L.O. I. Een lid van de Commissie inzake licha melijke opvoeding. m. Een onderwijzeres aan school no. 27. Bij Ministerieele beschikking an 28 Dec. 1923 js in verband met de reorganisatie van den Landstorm thans bepaald, dat het ont stane overcompleet in de rangen van 15 sergeant-majoors-instructeur en 6 adjudant onderofficier-administrateur der Infanterie, thans tot 1 Februari a.s. vrijwillig van de wachtgeldregeling gebruik kan maken. Op 15 Februari a.s. worden de overcora- pleelen op wachtgeld gesteld. BOEFJE." Voor een uitstekend bezetten schouwburg werd gisteravond in den Stadsschouwburg wederom eeu opvoering van „Boefje" gege ven, natuurlijk weer met bijzonder eivol suc ces. De uitmuntende creatie van ..Boefje", door Annie van Ees .gegeven, is waarlijk veilig. Het publiek was gul met zijn applaus, dal, hoewel in hoofdzaak misschien Annie van Ees geldende, liet geheel e gezelschap toekwam. Barometerstand 9 uur v.m.: 7fi5. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 7 Januari. Hoogste barometerstand 773,5 m. M. te Haparanda. Laagste barometerstand 738,0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 7 Jan. tot dén avond van 8 Jan.: zwakke tot matigen Zuid-Oostelijk tot Zuidelijken wind, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer; lich te vorst 's nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. Alle betalende abonné's van de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, tusschen 18 en 60 jaar, zijn tegen ongelukken verzekerd. Polissen worden niet meer verstrekt. Elk ongeval moet BINNEN 3 MAAL 24 UUR SCHRIFTELIJK medegedeeld worden aan de Directie. Alleen de kwitantie van DE LOOPENDE WEEK, geeft recht op uitkee- ring volgens de voorwaarden der Ongelukken Verzekering. Deze uitkeeringen bedragen 3000 bij le venslange invaliditeit, 750 bij overlijden, CREDIETEN VAN 977,000 AANGEVRAAGD VOOR WONINGBOUW. B. en W. stellen voor, waar het gemeente bestuur zich niet kan vereeuigen met de door het Rijk aan nieuw te bouwen wo ningen te stellen «Jischen. de benoodigde voorschotten voor woningbouw zelf te ver schaffen en den bouw van arbeiderswonin gen ie doen geschieden door tusschenkomst van toegelaten vereentgingen of stichtingen, doch ten name van de gemeente; de exploi tatie van deze woningen op te dragen aan de vereeniging of stichting door wier tps- schenkomst de woningen zijn gebouwd. Reads tirans stellen B. en W. voor, te hunner beschikking te stellen een bedrag van 577,000 voor den bouw van 145 arbei derswoningen, 4 winkelwoningen en een kantoor, nabij de Slaohthuisstraat en een bedrag van 400,000 voor den bouw van 117 arbeiderswoningen. 2 winkel woningen en bestuurslokaal nabij de Graafschapstraat. B. en W. stellen voor, de huur dezer wo ningen voorioopjg te bepalen op pl.m. 5 per week, met dien verstande: dat voor die huurders, wier gezins-imkomen grooter is dan f 35 per week, een huur moet worden bepaald, gelijk aan ongeveer 1/7 van dat inkomen, doch niet meer dan den kostprijs der woningen. De heer Keesen had, zooals bekend, voor gesteld B. en W. uit te noodigen die maat regelen te nemen, welke er toe leiden, dat de prijs voor cokes verlaagd wordt voor inkomstlooze gezinnen en hen welke een laag inkomen genieten. B. en W, hebben omtrent dit voorstel prae-advies uitgebracht. Reeds meermalen hebben wij, zoo zeggen zij, ten aanzien van voorstellen van onge veer gelijke strekking onze afwijzende hou ding tegenover Uwen Raad uiteengezet daarvoor aanvoerende, dat zoodanige maat regelen gerekend moeten worden tot de crisismaatregelen, welke tot het verleden behooren en naar onze meening niet op nieuw moeten worden toegepast. Wij achten het daarom niet noodig ons standount omtrent crisismaatregelen in het algemeen nader uiteen te zetten. Wat betreft het aan de orde gestelde voorstel de daarin gegeven omschrijving „inkomstlooze gezinnen en hen, welke een laag inkomen genieten." is naar onze mee ning erg vaag. Immers, worden met in komstlooze gezinnen bedoeld werkloozen, dezen moeten zich vervoegen bij de Com missie tot steunverleening, welker bevoegd heid nog onlangs op voorstel van den heer Gerritsz is uitgebreid, terwijl voor onder steuning van armlastigen het Burgerlijk Armbestuur het aangewezen lichaam is. Wij kunnen voorts niet inzien, waarom de voorsteller juist door beschikbaar stellen van goedkoope cokes steun wil verleenen. Achten wij het eenerzijds onjuist wille keurig een der leven«benoodigdheden daar voor aan te wijzen, althans geen bijzondere reder, daarvoor aanwezig, anderzijds zou door aanneming van het voorstel een ge vaarlijk precedent gesteld worden, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Wij willèn U bovendien nog wijzen op de onbillijkheid welke door toepassing van zoodanigen maatregel zou ontstaan ten aan zien van personen, die vóór het wintersei zoen reeds brandstoffen hebben opgedaan, vaak met opoffering van eene wekeiijksche bijdrage in den zomer. De prijs van cokes is met ingang van 1 Januari 1924 met 15 ets. per ILL. verlaagd. Wij noodigen U uit, op grond van de hier bij er, aangevoerde bezwaren bet voorstel- Keesen niet aan te nemen. B. en W. schrijven den raad, dat het bun wenschelijk voorkomt, dut oen lid van hun College als voorzitter der Commissie voor bef Ziekenhuiswezen optreedt. Indien de raad zich daarmede kan vereenijten. ligt het in het voornemen, den Burgemeester, die zich heeft bela-sl met de zaken betreffende de openbare gezondh 1 #te ve-z «eken h« voorznU rschap dier Commissie op zich te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1