1 VAN Van oud tot nieuw. VOETBAL. D. H. V. B. ATHLETIEK* W1ELRIJDEN. GEMENGD NIEUWS. Auto door een trein verpletterd Een huiselijk drama. TWEEDE BLAD. MAANDAG 7 JANITADI <9*4. X IJswedsfrijden. IJssport in Haarlem. T j'. - Het belangrijkste sportnieuws. Levenslange beele ongeschiktheid tot werken f 3000.- Overlijden i 750.- Verlies van een hand, een voet ol een oog f 250.- Verlies van een duim of wijs vinger S 125.- Verlies van een andere vinger f 40.- Breuk van boven- of onder heen, hoven- of onderarm f 50.- Wat bracht ons 1923 op voetbalgebied? Nu weer een jaar is voorbijgegaan lijkt het ons wel aardig even een blik terug te slaan. In het algemeen bracht 1923 ons weel, doch nu niet bepaald zoo heel veel goeds. Doch daarover straks iets. Wij Haarlemmers kunnen over 1923 meer dan tevreden zijn. Men ga maar eens na. R. C. H. behaalde na een spannend sei zoen het kampioenschap in het Westen en lette vervolgens de kroon op het werk door zich in de kampioenscompetitie eveneens No. 1 te plaatsen. Werkelijk een prestatie waarop elk Haarlemsch voetbalent'housiast trots ging. Over Haarlem ook niets dan lof. Na een zeer slecht begin in 1922 kwam nog juist bij tijds de kentering. Deze kentering voltrok zich in 1923 volkomen en al spoedig bleken de roodbroeken over een bijna niet te ver slaan elftal te beschikken. En de eindpositie' in de ranglijst was een alleszins verdienste lijke. H. F. C. deed in geheel den lande van zich spreken en werd in de diverse sport bladen als voorbeeld gesteld aan elke oudere vereeniging die in het moeras zat. En werke lijk de manier waarop de Spanjaardslaanmen- schen zich zoo goed uit de 2e klasse als No. 1 in den overgang plaatsten, dwong bewon dering af. Stormvogels verrichtte eveneens een tour de force. Na een nek aan nek-race met H. F. C. kwamen zij eveneens in aanmer king voor een plaats in de le klasse. Verder werd Zandvoort kampioen van 2 a en scheelde het maar heel weinig of de zee- menschen hadden nog een trapje hooger ge komen, 't Kampioenschap van deze vereeniging was slechts oorzaak dat Edo het zoo ver niet kon brengen en de club van Pigge zich met de tweede plaats moest tevreden snel len. Vervolgens was het Bloemendaal, dat kam- Sioen werd van één der derde klasse afdee- ngen. Men ziet, successen te over en ook in de R. K. F. en D. H. V. B. weerden onze R.-K. vereenigingen zich kranig. H. B. C. verrichte hier in de hoogste R.K. F.-afdeeling goed werk. Wel toonden de Heemsteders geen kampioensaspiraties doch elke tegenstander moest met de club van Berkenrode terdege rekening houden. Voor den D. H. V. B. was Haarlem met zijn talrijke vereenigingen een waar bol werk. Alles bijeen dus kunnen we met voldoening op 1923 terugzien. Wat den algemeenen toestand in de voet balwereld betreft, werden we dit jaar ver gast op een wijziging in den ouden toestand, welke nu niet bepaald reden tot voldoening gaf. We bedoelen hiermede de splitsing welke de N. V. B. ons in het Westen bracht en waarvan feitelijk de eenige goede zijde het verdwijnen van de overgangscompetitie was. Deze competitie op leven en dood moest verdwijnen en is dan ook gelukkig heenge gaan. 't Was te voorzien dat hierdoor een algeheele wijziging in de samenstelling der competities noodig was. De wijziging is geko men en bracht ons hier twee eerste klasse afdeelingen, waarover bijna niemand te spre ken is. De vereenigingen niet, uitgezonderd misschien de bevoorrechte overgangers, en ook het publiek niet dat dit tamelijk goed bewijst door in groote getale weg te blij ven. Een en ander zal wel oorzaak zijn dat thans reeds weer nieuwe plannen voor ande re plannen ontkiemen. Laten we echter direct verklaren dat geen wijziging thans in staat is om den begeerden toestand van 10 jaar geleden terug te brengen. Niet geheel juist schijnt ons de bewering, dat de belangstelling voor het voetbalspel zoo verflauwd. Deze concentreert zich mo menteel ook voor een groot deel bij het z.g. lagere voetbal en het aantal menschen dat thans de 2e en 3e klasse wedstrijden bezoekt is er zeker niet geringer op geworden. En dan nog het spelpeil. Zeer zeker is dit gedaald, doch laat men dit toch niet geheel op rekening brengen van de vermenging. De oorzaak hiervan zit dieper. We komen daar later nog wel op terug. Trouwens vóór de vermenging had die daling zich reeds lang voltrokken. Het is niet' onze bedoeling den thans be- staanden toestand goed te praten. Juist waar in den aanvang van dit artikel sprake was van weinig goeds hadden we de vermenging op het oog. Laten we echter niet uit het oog verliezen dat het gestichte kwaad noodzake lijk was. Wat zal het nieuwe jaar ons brengen? Waarschijnlijk nog wel wat ijsvermaak. Deze gezonde sport doet ons den voetbal en trou wens alle andere vermaken geheel vergeten. Toch zal er na enkele weken weer onver flauwd begonnen moeten worden. Stormvogels is op den goeden weg en het zou ons niet verwonderen wanneer het kam pioenschap in afdeeling II in Haarlem's onmiddellijke omgeving terecht kwam. Nu in uitzondering op den regel den tegenwoor- digen vorm in de 2de seizoenhelft behouden en de stoere IJmuidenaren zijn binnen. Ook Haarlem doet geducht van zich spre ken. Misschien bezorgen de rood-broeken de a.s. kampioenen nog de meeste last. H. F. C. is er na een minder goed begin nu volkomen in en zél haar puntenaantal in 1924 nog wel aanmerkelijk opvoeren. De Racingclub stelde tot op heden telur. Toch kan R. C. H. beter en we rekenen dan ook op een betere 2e helft. In de lagere afd. beginnen we met Edo, dat een flinke kans heeft op het kampioen schap en de 2e klasse. Verder maakt ook Zandvoort aanspraak op den begeerden titel, zij 't dan ook in heel wat mindere mate dan Edo. De afd. der Zandvoorters is ech ter een zeer sterke. Van Bloemendaal en Schoten vertrouwen we dat ze zich spoedig uit de gevaarlijke zóne zullen werken en H. S. V. zal toch geen idee hebben om uit de 3e klasse te ver dwijnen. Over 't algemeen zal dus ook 1924 ons geen reden tot klagen geven, Eerder gelooven we dat ook dit seizoen ons niet slecht zal bedeelen en wederom enkele kampioenen in onze omgeving brengt. De Noord-Holl. kampioenschappen wer den gisteren te Oud-Karspel verreden. OE PROV. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NOORD-HOLLAND. I De baan 500 M. was in een uitste kende conditie. Ook het weer werkte prach tig mede. De deelnemers 17 in getal uit ver schillende plaatsen van Noord-Hooiland op gekomen, werden ongeveer 11 uur ten ge meentehuize alhier officieel ontvangen. Men begaf zich daarop naar de baan. De belangstelling van de zijde van het publiek was aanvankelijk niet groot, doch nam gaan deweg toe. I De eerste kamp 500 M. bood weinig .pannende momenten, uitgezonderd den strijd tusschen W. Kos (Oud-Karspel) en Taconis (Amsterdam). De laatste had het ongeluk te vallen, direct na déh start. Kos, die al een zeer goeden tijd had gemaakt, verbeterde dezen met 2/5 sec. Uitslag 1. W. Kos 2. R. de Vries 3. G. Mettes. f De volgende rijders plaatsten zich in den eindrit Taconis, tijd 0.60 1/5 W. Kos, in 0.55 1/5 R. de Vries, in 0.55 3/5 G. Meu tes, in 0.57. 1500 M.Ook in dit nummer wist Kos de overwinning te behalen. De uitslag luidt1. W. Kos 2. Taconis 3. N. Pronk. W. Kos werd dus kampioen. De kampioen had een kleine huldiging in ontvangst te nemen. De wedstrijd over 5000 M. bood verschil lende zder spannende momenten. Ook hierin was Kos weer de uitblinker. De uitslag hiervan luidt1. W. Kos, in 10 min. 12 sec. 2. G. Mettes, 10 min. 26 3/5 sec. 3. J. Kos, 10 min. 34 3/5 sec. Een protest van L. S. Louwen bij den rit over 1500 M. werd door de jury ongeldig verklaard. Na afloop der wedstrijden reikte de heer van Laer de prijzen uit. Het R.K.F. programma voor Januari, le klasse. 13 Januari Geen wedstrijden. 20 Mulo—R.K.M.S.V.; Kimbria— Sittard; Valkenburg-Constant. 27 Valkenburg—Mulo; R.K.M.S.V. Sittard; ChèvremontCon- stantia. Overgang D. 13 Januari H.B.C.—Gr. Willem II. D.H.L.Limvio. 20 i, D.H.L.P.V.C. Wilskracht—H.B.C. Gr. Willem II—R.K.B.V. 27 R.K.B.V.Limvio. E.M.M.Wilskracht. 2e klasse L. T3 Januari ExcelsiorWilhelmus. S.M.C.Donk. 20 Wilhelmus—S.M.C. Donk—r-Gr. Willem II 2. 27 Gr. Willem II 2Celer. ExcelsiorDamiaten. Reserve le klasse Afdeeling L Na eerst eenige beschouwingen te hebben gegeven over de verrichtingen van de ver schillende competities speciaal de eerste elftallen betreffende, zullen wij thans een bespreking voeren over den stand van de reserve elftallen in afdeeling I. Deze luidt; Haarlem II 10 6 2 2 14 29—11 1.40 H.F.C. II 10 6 2 2 14 27—18 1.40 Z.F.C. II 9 1 3 11 15—10 1.22 Ajax II 10 4 4 2 12 27—16 1.20 Spartaan II 10 5 2 3 12 17—15 1.20 BI. Wit II 8 2 3 3 7 11—15 0.88 V.V.A. II 9 3 2 4 8 24—28 0.88 D.E.C. II 10 3 2 5 8 22—27 0.80 E.D.O. II 9 1 3 5 5 15—26 0.55 Rapiditas II 9 1 1 7 3 8—29 0.33 Ingedeeld zijn o.a. Haarlem II, H.F.C. II en E.D.O. II, in welke clubs wij het meeste belang stellen. De prestaties van de 2 eerst- genoemden zijn bijzonder fraai te noemen. Zij nemen resp. de eerste en tweede plaats in met een gelijk aantal punten. Door een veel beter doelgemiddelde, hebben de Rood broeken de leiding. De eerste wedsrtijd tus schen beide clubs eindigde in een sprekende overwinning voor Haarlem II, nog wel op het H.F.C.-terrein. De return-match zal hoogstwaarschijnlijk ook wel door de Rood broeken gewonnen worden. Het af te werken program kan echter nog wel wijziging bren gen. Voor Haarlem zijn de zwaarste wed strijden nog: thuis tegen H.F.C. en uit tegen Z.F.C., Ajax en BI. Wit. Voor H.F.C. tegen Haarlem, Z.F.C. en Spartaan, allen uit. Het Zaandamsche Z.F.C. II speelt ook een zeer belangrijke rol. Zooals men heeft gezien, ontvangen zij nog H.F.C. II en Haarlem II. De uitwed strijd tegen Ajax II zal nog wel de gevaar lijkste zijn. Het zou ons niet verwonderen als de Zaandammers met den begeerden titel zullen gaan strijken. Immers H.F.C. II verloor thuis met 32 van Z.F.C. II, terwijl Haarlem II het niet verder kon brengen dan een gelijk spel. Vervolgens komen aan de beurt Ajax II en Spartaan II, die beiden nog een hartig woordje mee zullen spreken. Een 2 punten achterstand met nog 8 te spelen wedstrijden is niet veel. Ajax II is nog de meest serieuze candidaat van deze twee. Een zware uit wedstrijd hebben zij nog te goed (tegen H.F.C. II). Met de overige wedstrijden zul len zij niet veel moeite hebben. Blauw Wit II valt ons zeer tegen. 7 pun ten uit 8 wedstrijden is niet fraai. Toch zul len deze stoere Amsterdammers voor menig elftal een struikelblok blijven. V.V.A. II en D.E.C. II ook Hoofdstadbewoners be- hooren tot de staartclubs. Voor degradatie behoeven zij evenwel niet te vreezen. Daarvoor komen in aanmerking de 3e Haar- lemsche club E.D.O. II en Rapidit II asuit Weesp. De baby's slaan geen fraai figuur in hun nieuwe omgeving. Wel staan zij momen teel op de hekkensluiters 2 punten voor, maar of zij dit zullen handhaven is een groote vraag. Evenwel hebben wij in de Roodzwarten nog wel vertrouwen. De 2 laatste wedstrij den bewijzen dit. Tegen H.F.C. II en Ajax II een gelijk spel te bevechten is geen slechte prestatie. Rapiditas komt dus het meest voor de eere plaats in aanmerkiflg. De lezers zullen het met ons eens zijn als wij beweren dat het kampioenschap zal vallen in de Spaarnestad, of Zaandam, waar bij Ajax II en Spartaan II het den leiders nog wel lastig genoeg zullen maken. Voor degradatie zal Rapiditas wel de aangewezen club zijn. Doch voor E.D.O. II is oppassen de boodschap. VOETBAL IN BELGIË. Tengevolge van ijs en sneeuw werden slechts onderstaande wedstrijden gespeeld: Antwerp F. C.Union St. Gilloise 00 R. C. MalinesBeerschot A. C. 22 F. C. BrugoisBerchem Sport 1—1 LEZING VAN DEN HEER MEERUM TERWOGT. Het is een prachtig idee gebleken van de Scheidsrechterscommissie van den H.V.B. om den heer Meerum Terwogt hier eens een avond te engageeren. De gemoedelijke figuur van 's heeren Meerum heeft de talrijke aan wezigen op eep nuttige 1 doch tevens zeer aangename wijze, bezig gehouden en juist gisteren is ons gebleken dat een lezing over dorre en drooge spelregels op een verluchte manier het aanhooren ten volle waard is. De heer Meerum begi De heer Meerum begon met ons eerst een juisten kijk te geven op het tegenwoor dige arbitrale bestaan, waarbij het verschil van voorgheen en thans weer duidelijk naar voren trad. Gelachen is er om verschillende episodes uit den scheidsrechterlijken loop baan van den causeur, doch welke ons niette min een juisten blik gaven op een reeds lang verdwenen gemoedelijkheid. Vroeger kwam de arbiter als vriend of goede bekende der spelers op een terrein, waarom geschaard een alleszoins gemoedelijk publiek van hoog stens enkele duizenden menschen. Maakte de scheidsrechter een fout dan be hoefde hij geen oogenblik voor zijn hachje te vreezen en juist dit was volgens spreker oorzaak dat heel wat meer fouten werden gemaakt. Tegenwoordig worden de wedstrijden bezocht door een naar sensatie dorstende menigte, waarvan er velen bij gebrek aan boks- of motorsensaties de voetvalwedstrij den bezoeken, en die niets liever zien dan onregelmatigheden waarbij dan op de eerste plaats de scheidsrechter de dupe moet zijn. „Is het scheidsrechteren dan niet meer te ombreeren," vroeg de heer Meerum. Zeer zekerDe arbiter toch oefent zijn taak uit op de eerste plaats omdat hij het een prettig werk vindt. Dus voor z'n plezier. Dit moet steeds voorop staan. En verder „Hoe wordt ik een goed scheidsrechter. Duidelijk zette spreker uiteen uit welk hout de goede arbiters wordén gesneden. De goede scheidsrechter behoort een on afhankelijk en zelfbewust persoon te zijn. Reeds in de kleedkamer leeren de spelers den scheidsrechter kennen en ook reeds de eerste indruk zal hen zeggen wat voor spel ze in de kuip hebben. Komt voorts met een noodige dosis eer zucht op het terrein want de wil om boven anderen uit te blinken sluit de kiem in zich om het hooger op te brengen. Wees verder hoffelijk en correct tegenover de spelers en maak vooral geen onderscheid tusschen den Hoogeren Burgerschool be zoeker en den jongen uit het volk. Zorg hierbij echter vooral dat men u niet aanwijst als een allemans vriend. Zelf voetballer zijn of geweest zijn kan geen kwaad. De spelers kunnen dan bij een aanwijzing of terécht- zetting nimmer denken „Hoe kan hij daar nu over oordeelen." Met nadruk werd nog gewezen op het op treden van den scheidsrechter. Met 1/8 spelkennis kan men volstaan wanneer 7/8 optreden hierbij aanwezig zijn. Maak u verder nimmer bobs over minder aangename uitlatingen aan uw adres in de pers. Een scheidsrechter die de critiek, ook al is die soms minder aangenaam,niet kan weerstaan, doet beter zijn plunje maar aan de kapstok te hangen. Tot zoover in het kort de heer Meerum. Verder illustreerde hij ons eenige beslis singen in moeilijke gevallen. Na de pauze was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. Zooals gezegd was het voor de Haarlem- sche scheidsrechters een zeer leerzame doch tevens genoeglijke avond. Het luide ap plaus dat de heer Meerum Terwogt had te accepteeren was ook wel het bewijs d?t zijn uiteenzetting bijzonder in den smaak viel Waar tenslotte de heer v. d. Aart den wensch uitsprak den heer Terwogt nog eens hier te zien vertolkte hij wel het gevoelen van alle aanwezigen. R. K. V. V. „SANTPOORT". Opgericht 14 Juli 1922. Algemeene vergadering op Vrijdag 11 Ja nuari 1924, in de zaal van den heer Th. Böhm, des avonds TA uur. Agenda! 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Bestuursverkiezing, wegens aftreding van J. Twist. 5. Uitbreiding Bestuur tot 7 leden. 6. Installatie nieuwe Bestuursleden. 7. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Door het Bestuur zijn de volgende candi- c'aten aangezocht, n.m.: •H. Antoniolie, N, Handgraaf, J. Hoogzaad, P. Molenkamp. Komt s. v. p. allen ter vergadering. HET BESTUUR. De ijsbaan aan de Kleverlaan te Haarlem was Zaterdag overbevolkt. Onze iotograai maakte enkele opnamen van het fraaie dat de ijssport ons schenkt. Een wedstrijd in het Ringsteken voor de jongeren. ,>gv- D. Houtkoop er gevoelt zich op de gladde vlakte evengoed thuis als op het voetbal terrein aan den Schoterweg. Zooals uit bovenstaande blijkt, kunnen we eens gezellig onder elkaar praten. We dringen er dan ook op aan, om allen zooveel als in 't vermogen is, present te wezen. Warmt degenen, welke niet van plan zijn te komen, op, zoodat we tenminste een volle zaal mogen hebben. De punten zijn belangrijk, zou ik zoo denken. Dus allen present, hoor! Convocaties worden u toegezonden. HET BESTUUR. Het Ned. Olympisch Comité houdt een buitengewone Alg. Vergadering op Zater dag 19 Januari 1924 in hotel Krasnapolsk^ te Amstedam. Agenda 1. Opening door den Voozitter. 2. Goedkeuring van de notulen der vorige vergadering. 3. Behandeling van de regeling voor de uitvoering van de Olympische Spelen 1928. 4. Bespreking voor eventueele toelating van Bonden, die zich op het gebied van spor tieve ontspanning bewogen. (B.v. Neder!. Kegelbond, Nederl. Kolfbond, enz.). 5. Wat verder ter tafel wordt gebracht. REN- EN TOERISTEN VEREENIGING „HAARLEM'. Bij heerlijk winterweer werden gisteren morgen 6 Januari de eerste 300 Meter van de winter-comp. verreden. Hiervoor kwa men negen renners aan de start, en wel vijf van de zeven inschrijvers voor klasse A., en vier van de vijf voor klasse B. Na loting voor 1ste serie klasse A. werd B. Valleggia 1, G. H. Stouten 2, C. Kok 3. 2de Serie: 1. N. Kat, 2. W. Sleutel. 1ste Serie klasse B. werd A. Valleggia 1 en Albio 2. 2de Serie 1. J. Boeree, 2. W. J. Scheffer. Finale klasse A. 1ste rit B. Valleggia 1, N. Kat 2; finale klasse A. 2de Serie 1. G. H, Stouten, 2. C. Kok, 3. W. Sleutel. Finale klasse B. 1. A. Valleggia, 2. J. Boeree; finale klasse B. 1. W. J. Scheffer, 2. Aibio. De uitslag voor dezen len wedstrijd is dus voor klasse A.: B Valleggia 7 p.; N. Kat, 6 p.; C. H. Stouten 5 p.; C. Kok 4 p.; W. Sleutel 3 p. Klasse B.: A. Valleggia 5 p.; J. Boeree 4 p.; W. J. Scheffer 3 p.; Albio 2 p. Beleefd verzoek ik alle leden a.s. Woens dag ter vergadering, daar de Biljartwedstrijd een aanvang heeft genomen. P. L. RIN ZES, Secr. Een doode en een zwaar gewonde. Uit Rotterdam wordt gemeld: Zondagavond heeft aau den overweg na bij Ketliel opnieuw - een ernstig ongeval plaats gehad, ten gevolge van het opheffen der afsluithoomen daar ter plaatse. Een kleine auto uit Rotterdam .waarin 4 personen gezeten waren, reed uit de richting Ketihel naar Schiedam. Op het oogenblik, dat men met tamelijke vaart de spoorbaan wilde passe men, kwam trein 1913 van Rotterdam, •die om 9.28 uit Vlaardingen was vertrokken, aanrijden. De trein botste tegen den auto en wierp het lichte wagentje met volle kracht tegen het hek, dat de woning van den weg werker A. Oorschot afsluit. Het hek werd verbrijzeld. De deerlijk ge havende auio werd in zijn vaart gestuit en bleef halverwege het erf liggen. De chauf feur, Paul Mullens, wonende Bajonetstraat 101b, Rotterdam, werd over de iochtruit ge slingerd en raakte beklemd tusschen het bek en het spatbord. Mejuffrouw Kremer, wo nende Tuindersstraat 15. Rotterdam, die naast den chauffeur zat, sloeg eveneens uit den auto en bleef liggen tusschen het linker Een partij bandy op het middenveld. voorwiel van den auto en de spoorbaan. Gewaarschuwd <k>or het ontzettend lawaai waarmede liet ongeval gepaard ging, kwam de wegwerker Oorschot onmiddellijk uit zijn woning om hulp te bieden. De trein stopte dadelijk en wel zóó snel, dat de achterste bagagewagen nog woor het hek, waar do au to lag, tot stilstand' kwam. De chauffeur, Paul Mullens, en mejuf frouw Kremer, die zwaar gewond waren, werden inderhaast in den bagagewagen ge dragen en, naar Rotterdam vervoerd. Mullens 'bleek vóór aankomst te Rotterdam 1e zijn overleden. Mejuffrouw Kremer wend in be- dfenkeiijlken toestand naar 'het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De bedde andere inzittenden zijn er vrij goed afgekomen. Het zijn de heer De Boer, Vohnorijnstraat 16, Roterdam en n»ej. -An nie Kirnmel, Willem van ZuylenstTaat, Rot terdam. Nadat «dr. G. Sauer de eerste hulp had verleend, werden zij naar het zieken huis te Schiedam vervoerd, doch vandaar konden zij naar hun woning te Rotterdam worden gebracht. De burgemeester van Kethel, de heer J. L. Verveen, heeft het eerste onderzoek inge steld. Heden, Maandag, komt de justitie ui' Rotterdam voor en nader onderzoek. De auto is geheel verbrijzeld. Alleen het voorstuk is nog eenigsrins intact. De kap en het binnenwerk zijn geheel vernield. Onmiddellijk na het ongeval hebben weg werkers de overblijfselen van den auto uit den weg geruimd en de spoorbaan vrijge maakt. Dit is de tweede maal, dat daar ter plaat se, waar ter wille van de bezuin%ing de wachtpost is opgeheven, een ongeluk is ge beurd. Het eerste ongeval vond plaats op 16 September hl., toen de wielrijder A. van Buiten, des avonds om 9 uur door een trein gegrepen en gedood werd. Wellicht vindt men na het ongeval van heden aanleiding, de afsluithoomen daar ter plaatse weder in te stellen. AANRANDING BIJ DINTELOORD. Aan den Steenbergschen weg, onder Din- teloord (N.B.) werd Vrijdagavond laat zekere v. I. door een drietal gemaskerde individuen aangevallen en mishandeld. Dat de mishan deling van minder emstigen aard was, is vermoedelijk daaraan te danken, dat de aanranders spoedig zagen, dat zij niet den door hen gezochten persoon te pakken had den. Een ingesteld onderzoek bleef tot heden zonder resultaat. EEN HISTORISCHE RUÏNE IN GEVAAR. Uit Essen wordt gemeld, dat er groot ge vaar bestaat, dat de slotruïne Dillenburg, het stamslot van Willem den Zwijger, door voorgenomen aanbouw zal worden verminkt of geheel vernield. Een belangrijk histo risch monument zou daardoor worden ver nietigd. Het bericht over de voorgenomen verminking van de slotruïne Dillenburg heeft in Duitsche geschiedkundige kringen groote verontwaardiging gewekt. Op initiatief van Nederlandsche en Duitsche zijde is een Duitsch-Nederlandsche commissie gevormd, die,zich met de Pruisische overheid in ver bieding heeft gesteld, om de slotruïne te kcopen en daardoor te voorkomen, dat het bouwwerk omherstelbaar -zal worden ver minkt. Het schijnt, dat de onderhandelingen we gens de houding der Pruisische overheid, die met den verkoop van deze ruïne een valuta-zaakje zou willen maken, op moeilijk heden stuiten. Nu echter in geschiedkundige kringen van West-Duitschland de zaak ter dege wordt aangepakt, hoopt men, dat de Pruisische overheid zich wat tegemoetko mender zal toonen. DE DUBBELE MOORD TE CULEMBORG. Nog een vijfde verdachte. Er is behalve de vier personen, wier ar restatie we gisteren reeds meldden ze is te Utrecht geschied in de St. Maarten- stad nog een vijfde persoon gearresteerd Hij is van Tiel naar Utrecht teruggebracht en daar opgesloten. Slecht een van de vijf is een Culemborger. De vier Utrechtenaren, staan, zegt het Volk, zeer ongunstig be kend. Twee van hen zijn reeds eerder met de justitie in aanraking geweest. Onderhandelingen worden gevoerd om een Engelsch beroepselfial een aantal wedstrij den in Ned.-Indië te doen spelen. Het is vrij zeker dat deze onderhandelingen tot een re sultaat zullen leiden. In Parijs is de intern. Rugbv-wedstrijd Frankrijk-Schotland in een 12-10 overwinning voor de Fransehen geëindigd. Het s Bossche Wilhelmina nam deel aan het voetbaltoumooi van Red Star te Parijs. De eerste ontmoeting tegen het bekende First-Vienna werd met 5-0 verloren. De vol gende wedstrijd tegen Red Star eindigde in een 2-1 overwinning der Franschen. EEN „SPOOK" IN EEN WASCHMAND. Een merkwaardige geschiedenis heeft zich te Norwood (Engeland) afgespeeld. Een zekere mrs. de Severen. dip alleen in een huis aldaar woont, miste geregeld sinds eenigen tijd levensmiddelen. Fruit en andere artikelen verdwenen op de meest expediete wijze, zonder dat er een spoor viel na te wijzen, hoe de verdwijning in haar werk was gegaan. En dit alles ge schiedde, terwijl zij zichzelf in huis bevond. Geen enkel levend wezen werd ooit in of huis waargenomen, hetgeen het ge heimzinniger maakte en de stille bewoonster van het eenzame huis natuurlijk aanleiding gaf om te gelooven, dat een of ander uitge hongerd „spook" hier de hand in het spel had. Oschoon „spoken" zich in den regel van politie weinig plegen aan te trekken, achtte de beangstigde vrouw het toch maar beter, de bewaarders, van orde en wet in de zaak te betrekken. Een politieagent in volle wa penrusting hield nabij het huis de wacht, zon der dat hij iemand het huis zag binnengaan, ot er uit zag komen. De levensmiddelen gin gen intusschen maar wort te verdwijnen. Totdat op eenmaal het raadsel werd op gelost. De alleenwonende dame vond name lijk in een ongebruikt vertrekje tot haar groote verbazing versche sinaasappelschillen op den vloer liggen. Het meest uitgebreide onderzoek in loco werd onmiddellijk ingesteld en had tot ge volg, oat in een groote waschmand een meisje gevonden werd, dat vroeger als dienstbode in zijn huis werkzaam was geweest. Zij had reeds buiten weten harer vroegere meesteres, bijna een maand haar „spook-prac- tijkerV uitgeoefend, bivakkeerde in het on gebruikte vroegere meidenkamertje en slooo an tij et tot t:jd naar beneden om uit de pro visiekast den noodigen mondvoorraad te halen. Mrs. de Severen was ten zeerste verrast over naar ontdekking, maar gaf er in de ge geven omstandigheden de voorkeur aan, geen aanklacht tegen de dievegge in te dienen. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Nagenoeg midden op de Kralingsche Plas dij Rotterdam, waar het ijs nog niet zeer be trouwbaar is, werd Zaterdagmiddag de ijs muts gevonden van den 8-jarigen S. C. L., die s^riert Oudejaarsdag, met zijn kameraadje, den 10-jangen J. P., vermist werd. Ter plaatse waar de muts gevonden is, heeft men gaten in het ijs geboord en de visscher J. de H. slaagde er m, het lijk van een jongen boven water te brengen. Het bleek echter dat van J. P. te zijn, Het zoeken naar het lijk van den anderen jongen werd ter plaatse voort gezet. Zaterdagavond had men het nog niet gevonden. 6 AAN BEGRAVEN ONTSNAPT. *1 e zamora (Spanje) is een vrouw ternau wernood aan een begrafenis ontkomen. De weduwe Rodriguez vrouw van een be kend legercommandant was eenige dagen overleden. V ele personen woonden de begrafe nisplechtigheden bij. Op het graf aangeko men, constateerde, een dokter, nadat de kist was geopend en hij het lijk had onder zocht, tot verbazing der dragers dat de vrouw nog leefde. Een gedeelte van de hals was nog warm terwijl ook in de vingers de bloedsomloop kon worden waargenomen. De vrouw, werd hoewel nog buiten be wustzijn, onmiddellijk weer naar haar woning overgebracht. Man en vrouw gewond. zaterdagmiddag tegen drie uur heeft zich op de tweede verdieping van perceel van Hogendorpstraat 231 te Amsterdam, een allertreurigst drame afgespeeld. De bewoner, zekere Reyenga, van beroep los werkman, had meermalen twist met zijn vrouw gehad. Ook dien middag, toen hij een borrel op had kreeg het tweetal ruzie over een huiselijke aangelegenheid. De man ging hevig te keer. Op het oogenblik dat zijn vrouw uit het raam naar de straat keek, trok hij plotseling een revolver, richtte die op de vrouw en haalde den trekker over. De kogel trof haar in den rug ter hoogte van de longen. Daarna keerde hij het 2wapen tegen zichzelf en schoot zich in de borst. De schoten werden gehoord door eeige jongens en buren. Toen zij de kamer binnen drongen, vonden zij de lichamen op den grond liggen. De politie en de Geneeskundige Dienst werden gewaarschuwd en per autobran card werden de getroffenen na** het Binnen gasthuis vervoerd. De toestand van den man is zeer zorgelijk, daar de kogel tot in de hartstreek is doorge drongen de vrouw is er beter aan toe, of schoon de verwonding niet ongevaarlijk is. Zaterdagmiddag werd zij door den commis saris van het 'bureau Spaaindammerstraat, den heer Marcus, gehoord. Haar verklaringen komen neer op hetgeen hier boven vermeld is. Zij voegde er aan toe, dat Reyenga wel een borrel gedronken had, maar niet dronken was. Beiden zijn ongeveer veertig jaar oud. De revolver is in beslag genomen. TYPHUS TE VOLENDAM. In de visscherswijk van Volendam zijn twee typhusgevallon geconstateerd. Dex voorschriften voor den melkverkoop wor den uitgebreid. Giize Gratis Ongelukken-Verzekering keert uit bij:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5