w Enorm Voordeel ~^g Jaarlijksche Uitverkoop if- Dinsdag 8 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14631 0e woningbouw. DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN - EERSTE BLAD De laatste stsp. Aanbesteding. Hinderwet. STADSNIEUWS. AGENDA 9 JANUARI Riiwiel verduistering. Door het ijs gezakt. biedt U de groote waarbij onze resteerendoNouveauté's tegen de bij balans opgenomen Taxatieprijzen moeten worden verkocht. (Adv.) SCHIETEN. VOOR VADERLAND EN KONING. Onbestelbare stukken. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 8 JANUARI Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Zie vervolg Stadsnieuws pag 3 Bijblad. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per I wartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regelt 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. 6e kabinetscrisis is dus na meer dan tien weken volledig uitgewerkt. Alles, tot het onmogelijke toe, is beproefd. Niets mocht baten en zoo blijven er nog maar twee din gen over: aanblijven van het demession- naire kabinet of kamerontbinding. Deze laatste stap is terecht door H. M. de Konin gin nu nog niet gezet, ofschoon deze oplos sing onder andere omstandigheden de aan gewezene was geweest. Er moet immers een oplossing komen, maar 't is niet onverschil lig hoe. Werd nu dadelijk overgegaan tot kamerontbinding dan stond het kiezersvolk bij de stembus met de handen in de haren, waar immers heel deze lange regerings crisis zich achter de schermen heeft afge speeld en 't alleen maar duidelijk is, dat het niet gaat: vóór of tegen de Vlootwet. Het gaat om de bezuiniging. Maar het bezuini gingsplan van het demissionnaire kabinet heeft nog niet voldoende tot de massa ge sproken, dan dat dit inzet voor den ver kiezingsstrijd zou kunnen zijn. Hoe onge- wenscht dan ook, ware het onder de ge geven omstandigheden 't beste, dat de heeren Ruys en Colijn nogmaals voor het front kwamen en zich lieten slachten door de Kamer. Dat zuivert den strijd en de par lementaire verhoudingen, die inderdaad na deze crisis wel eenige versterking noodig hebben. Zal minister Ruys echter ten derde male willen optreden? Wij kunen ons den ken; dat hij voor „de eer" bedankt! Maar gesteld, dat hij zich persoonlijk nogmaals beschikbaar wil stellen, zullen zijn collega's hem volgen? Van de ministers Aalberse en de Visser schijnt al lang vast te staan, dat zij niet meer terugkeeren. 't Zou intusschen denkbaar zijn anderhalf jaar zonder een departement van Arbeid en Onderwijs te regeeren. De groote vraag is: wil de heer Colijn? Het verloop van de crisis schijnt hierop een negatief antwoord te geven. Het gaat immers om de vraag, of het bezuini- gingsplan-Colijn een voldoende meerderheid bij de Kamer, in casu bij de drie fracties der rechterzijde kan vinden. Zonneklaar is ge bleken, dat er geen homogene rechterzijde meer bestaat. En nu lijkt de heer Colijn er de man niet naar, om zijn prestige aan een onzekere toekomst te wagen.... tenzij hij aldus redeneert: ik maak mijzelf en mijn prógfhm inzet van den komenden verkie zingsstrijd en ik laat straks mijn begrooting door de Kamer afstemmen Het jongstebesluit van de Koningin, dat H. M. zich na ruim tien weken kabinets crisis genoodzaakt ziét .de op 27 October in gediende ontslagaanvrage niet te aanvaar den, moge dus aan het Kabinet-Ruys o p- leggen om aan te blijven'; het- zal niet be hoeven te verwonderen,' wanneer minister Ruys na eenige dagen aan H. M. moet be richten: ik 'kan niet, want mijn collega's laten mij in den steek. Het is toch niet aan te nemen, dat wij krijgen een. regeering, waarin de ministers zifting hebben onder dwang en tegen hun wil! Hel woord is dus thans aan den heer Colijn; van hem schijnt het af te hangen of wij nu dadelijk of over eenige maanden voor nieuwe verkiezingen staan. Maandagmorgen werd ten Raadhuize aan besteed: Het leveren van schoonmaakartikelen voor de Openbare Scholen. Ingeschreven werd door: C. Zenselink, Haarlem, voor perocel I 211,50; v. d. Briel Vester, Eindhoven, perceel 3 331,56; W. J. van Buchem, Haarlem, perceel 2 272; C. J. Bodard, Haarlem, perceel 2 247; G. Emmer, Haarlem, perceel 2 221,11; W. F. H. Wynslrong, Haarlem, perceel 1 997,17, per ceel 2, 263,54; J. P. v. d. Zoon, Haarlem, peroeel 1 818, perceel 2 300. De gunning zal door B. en W. nader wor den bekend gemaakt. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden aan de Di rectie der Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat" te Rotterdam vergunning is verleend tot oprichting van een ondergrondsche benzine-bewaarplaats, maxi- mum-hoeveelheid benzine 6000 Liter, in den overdekten grond, gelegen achterin het pér ceel aan den Zijlweg No. 123 en het plaat sen van een aftapinrichting op den open baren weg, gelegen vóór genoemd perceel. Eenzelfde vergunning is verleend voor de pcrccelen Plein 22, voor een bewaarplaats van 2000 liter; aan de Rozenstraat 9 voor 2000 liter en Kinderhuissingel 4, voor een bewaarplaats van 6000 liter benzine. DUITSCH LOF. Men verzoekt ons te meiden, dat om de veertien dagen voor de Duitsch sprekende Katholieken een godsdienstoefening is met Duitsche preek, alsmede gelegenheid om in het Duitsch te bichten. Het eerstvolgend Lof is Woensdag a.s. te 8 uur in de St. Antoniuskerk, Nieuwe Groen markt. GEMEENTEZAKEN. B. en W. bieden ter vaststelling aan den staat vanfunctiën, bedoeld in artikel 1 van het Werkliedenreglement. B. en W. stellen voor, eenige perceelen in het gemeentelijk woningbedrijf te nemen en andere perceelen uit dat bedrijf terug te nemen. Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Arka 8 uur Moedercursus 8 uur Maria-vereeniging 8 uur Zieken fonds Helptelkander 8 uiir Bevol kingsbureau 8 uur Ledenvergadering Volksbond 8 uur Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" 8 uur. Hanze-gcbouw Zangvereeniging „Klein 5 Capelle Koor" 8 uur Haarlemsche In koop Combinatie half 9. Café Brinkmann Vergadering R. K. Jonge Vrouwenbond, Groep C. (IV, V, VI) 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad - half 2. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Muséum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8—half 9 uur. Tele foon. 2981. R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 810 uur on Maandtig-, Woensdag- en Vrijdag avond. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b.- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleencn van boeken van half 39 uur. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 our. Tel. 1671. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. De recherche zal proces-verbaal opmaken tegen J. J. v. W., los werkman, wonende te Schoten, verdacht van rijwielverduistering, alhier gepleegd. Het rijwiel is bij een rij wielhandelaar hier ter stede in beslag geno ten, waarlegen eveneens proces-verbaal is opgemaakt, wegens het niet onverwijld aan- teekenen, in het daarvoor bestemde register. Door de politie is gistermiddag naar Am sterdam gebracht een 12-jarige jongen, die per schaats van Amsterdam naar Haarlem was gekomen, en op de Amsterdamsche- vaart door het ijs was gezakt-. Vanzelfsprekend was hij eerst Van droge kleeren voorzien. GROMPIE. Donderdag 10 Januari avonds 8 uur, geeft de Kon. Ver. „Het Nederlandsen Too- neel", Directeur Willem Royaards in den Stadsschouwburg te Haarlem de eerste op voering in dit seizoen van „Grompie", too- neelspel in 4 bedrijven naar het Engelsch van Horace Hodges en T. Wigney Percyval. In dit stuk treden op, de heeren Willem Roijaards, Oscar Tourniaire, Louis Gimberg, Henri Eerens, Louis Saalborn, Elias van Praag, Maurits Parser, Anton van Eisen en Rien van Noppen en de dames Mina Bu- derriian, Héiene Treep-Vink en Mien Gós- schalk. - - De regie is in handen van Dr. Willem Rpijaards. GEMEENTEZAKEN Het bestuur van de St.-Theseriaschool alhier verzoekt de som van 1186 te ver strekken voor het aanschaffen van eenige gymnastiektoe stellen. B. en W. stellen voor, de gevraagde medewerking te verleenen, B. en W. stellen voor: Het gemiddeld bedrag, (per leerling) voor de „kosten van instandhouding" over het jaar 1922, dat ten laste der gemeente is ge bleven, te bepalen: a. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op 21,24; en b. voor scholen voor uitgebreid lager onderwijs op 41.35K; met uitzondering van de scholen voor de Vereeniging „Instituut Oranje-Nassau", aan het Nassauplein 2, ten aanzien waarvan het gemiddeld bedrag (per leerling), wordt be paald: c. voor de school voor gewoon lager onderwijs op 17,73; en d. voor de school voor uitgebreid lager onderwijs op 39,44. B. en W. schrijven Ier toelichting liet vol gende: Op ons schrijven aan den Minister van Ar beid. d.d. 23 Augustus 1923. om als bouw som voor de complexen a en b le bepalen een bedrag van 3250, mochten wij den 14 November d.a.v. vernemen, dal Zijne Excel lentie geen vrijheid kan vinden voor de ge meente Haarlem den maximum-kostprijs per woning op een honger bedrag te stellen. Ook al zou de Regeering bereid zijn ge weest ons verzoek in te willigen, dan zou de naar genoemde bouwsom te berekenen buur door ons te hoog worden geacht. Want de gemiddelde huurprijs voor deze woningen zou dan móeten bedragen 5.75 per week en per woning, indien tevens eer.e bijdrage van 10 in de exploitatiekosten werd toegekend en 6.40 indien deze bijdrage zou worden ont houden. Zonder aantasting van den reeds geringen omvang en inhoud ligt liet ook in onze be doeling te streven naar een eenvoudige, ge riefelijke woning. Ook in dit geval blijkt hel nog altijd onmogelijk om de totaal-slichtings- kosten te beperken tot 2900, resp. 2700. Door het aanbrengen van enkele bezuini gingen en vermindering van de stichtingskos- ten, een en ander in overleg met de woning bouw vereenigingen. meenen wij in 't algemeen de tegenwoordige kosten nog op 3300 5 3600 per woning Ie moeten l>erekenen. lül bet vorenstaande blijkt, dal op mede werking dei- Regeering bij den bouw van ar beiderswoningen ingevolge de Woningwet feitelijk niet meer kan' worden gerekend. Wil men den woningbouw bevorderen, dan is dus de gemeente geheel op haar zelf aan gewezen en heeft zij en zij alléén de geldelijke offers te brengen. Over de onbillijkheid hier van waren verschillende opmerkingen te ma ken, doch wij laten die hier achterwege, zeker als wij zijn, dat zelfs bij het klemmendst en meest overtuigend betoog, toch geen ander resultaat zou worden bereikt, dan dat de ge meente de lasten zal dragen. De vraag if, in 't algemeen de gemeente onder de tegenwoordige omstandigheden zich offers voor dit doel mag getroosten, zal wel niemand, die oog heeft voor ic noodtoestan den, welke er op woninggebiéd nog in deze gemeente bestaan, ontkennend kunnen beant woorden. Anders is het met de vraag, hoe groot de te brengen offers zullen moeten zijn. Begrijpe lijkerwijze is hier verschil van nieemrig mo gelijk, doch ons komt het voor, dat niet Jan- ger mag worden doorgegaan met bij den op zet der exploitatie van woningen le rekenen op een huurprijs die reeds nu vér ligt boven de draagkracht van verreweg het grootste deel der toekomstige huurders. Voor het normale woningtype, zonden wij den huurprijs daarom willen zien gesteld op ongeveer 5 per weck. Onder het normale woningtype verslaan wij hierbij de' woningen waarvan de kosten pijn, 3300 bedragen. Wórden deze kosten tengevolge van het groo ier aantal kamers, meer gerief e. d. hooger, dan kun redelijkerwijze ook een eenigszins hooger bedrag aan huur worde,n bedongen. Het spreekt van zelf, dat, evenals tot nu toe liet geval is voor winkehvoningeii. geen bij drage kan worden gegeven, zoodal de huur prijs van die woningen gelijk zal moéten zijn aan den koslenden prijs. •Door ons is overwogen of het niet moge lijk en wenscihelijk zou zijn de huur op een lager bedrag dan phm, 5pfr week te stellen- Vooralsnog meenden wij daartoe even wel geen voorstel te moeten doen. Daar bet in de bedoeling ligt bij de bepaling van le buur pl.m. 1/7 van liet gezinsinkomen in komen van het gezinshoofd, vermeerderd met Ie helft van het inkomen der inwonende kin deren beven 15-jarigen leeftijd) als maat-n te nemen, vertrouwen wij dat hel mogelijk zal zijn, door de dientengevolge te ontvangen Huurprijzen van boven dé 5 hen, die voor dit bedrag niet betalen kunnen, eenigermate tegemoet te komen. Wordt mét het bovenstaande door Uwen Raad accoord gcaan, dan zal de gemeente liet verschil tusschen den Ie ontvangen huur prijs van pl.m. f 5 per week en den we.rke- lijken huurprijs (koslenden prijs) ht bbeH nij le passen. Daarvoor zijn natuurlijk verschil lende wegen te volgen, doch deze1 zijn afhan kelijk, althans kunnen dit zijn, van 'de wijze, waarop men zich de voorziening in dén wo ningnood denkt. Tót nu toe werden, met uitzondering van een paar 'complexen woningen 'bestemd voor groote gezinnen dé woningen gebouwd door woniugbouwvèreenigrngen. Nu de uitvoering dezer plannen niet meer geschiedt overeenkomstig de bepalingen der Woningwet, komt het ons gewen schi voor. hieri.n eenige ygxaprjeying teklingen, zónder evenwel de wonjngbouwvereenigingen uit t.- schakelen. Wij stellen ons n.l. voor, dat vel de ver- eenigingeh, zooals tot nu toe als regel, het initiatief voor den bouw zullen nemen en daarvoor de noodige plannen zullen indienen. Wordt met die plannen akkoord gegaan, dan zal op dezelfde wijze aJs tol nu toe geschiedde, de aanbesteding plaats hebben, doch de wo ningen zullen, hel eigendom moeten worden van de gemeente, De grond voor den bouw der woningen zal daarom niet in erfpacht worden uitgegeven. Zijn de veilingen gereed, dan zal de betrokken vereeniging daarmede handelen als lol nu toe met eigen woningen geschiedde. Zoo zal de verhuring plaats héb hen- door hare tusschenkomst en aan door haar aan te wijzen personen, mei dien ver stande dat voor 20 pel. der te bouwen wo ningen de huurders rechtstreeks vanwege de gemeente zullen worden aangewezen. Admini stratie, invordering van huur. het doen van stortingen en betalingen, alles blijft op den ouden voet gehandhaafd. Alvorens eene opsomming le geven van de voordeden, welke de toestand zooals die oo dit punt naar onze meening moet worden geschapen, biedt boven den thans bestaan- den toestand, meenen wij, zij het dan ook in korte trekken, dezen laalsten hier Ie moeten omschrijven. Wil een vereeniging bouwen, dan wordt de lienoodigde grond in erfpacht uitgegeven, waarvoor- verschillende kosten moeten wor den gemaakt als van opmeting: akte van erf pacht, enz. De gebouwen, waarvoor ai de lienoodigde gelden immers de vereenigin- gen beschikken niet over ecuig noemenswaar dig kapitaal moeten worden voorgeschoten, worden eigendom der vereeniging. \yil de gemeente dus voldoende zékerheid beeft voorgeschoten komt het verlies ook ge heel te haren laste. De gevolgen zijn dus, dat dc gemeente of den eigendom der woningen verkrijgt ot' liet verlies ten haren laste neemt, hel een en an der dan gepaard gaande zeker met veel ad- m in is tra li even omslag, maar zeer waarschijn lijk ook met minder aangename verwikkelin gen. Hiervoor namen we aan, hetgeen het meest waarschijnlijk is doch volledigheidshalve wil len wij ook de mogelijkheidsletten dat alles zeer gunstig verloopt en ten slotte gelden wor den overgehouden. Do-et zich dit geval voor, dan kan de gemeente krachtens de voorwaar den-aan het verleenen van hel voorschot ver bonden tol naasting overgaan mits de voor schoften nog niet zijn afgelost. Wórdt hiertoe niet overgegaan, dan blijven de balen aan de Vereeniging. Deze moet ze weliswaar aanwen den in liet belang der Volkshuisvesting, doch regels hiervoor bestaan niet en al'erminst tie- slant er zekerheid dat de aanwending der gel den'op 'de meest nuttige wijze zou geschieden. Voorgesteld systeem. Daar. de woningen eigendom der gemeente zijn, is ook alle risico voor vermindering der huur- en verkoopwaarde voor bare rekening. Mochlen er eventueel winsten gemaakt kun nen worden, dan komen die in de gemeente kas en de gemeente kan daarmede naar goed vinden handelen. Uit het vorenstaande volgt, dat de gestelde \T mg ontkennend moet worden beantwoord. WEDSTRIJD TF. UTRECHT. Uit onderstaande stand blijkt, dat de Haarlemsche vereenigingen vrijwel dezelfde plaats hebben behouden, welke zij <op -le kort geleden lijdelijke, aangegeven stand' reeds innamen. Blomend. Commando en Generaal Joubcrt hebben zich goed gehouden en, hebben getoond, dal er met de Haarlemsche schutters nog wel 'rekening dient te w,orden gehouden. Blo-emen'd. Commando behaalde loch 3c prijs korps buks, le prijs korps cy linder, le prijs eerekorps buks en 3e prijs eerekorps cylinder, terwijl Gen. Ji'iubert he 's'a£ legde op de 2e prijs korps buks, 3e pr. korps cylinder en 2e prijs eerekorps buks. Onze gehikwmsebc ninet het móóie re sultaat. 'I Is te vttensdben. dat met hetzelfde succes wordt gschotcn in den n-ationalen cómpeti- liew.-dstrijd, dan beslaat de kans dat de i,-.mie wisscliicker dit keer eens niet builen de stad gaat. Wat de persoonlijke prijzen betreft, zijn er niet veel aan Haarlem ten deel gevallen. Ver meld dient echter te worden het mooie suc ces van den heer H. v. d. Laan. iemand, iliéf eerst verleden jaar liel schieten heefI ge- lcetxl en thans de 8c prijs personeel be- haalde in 'een wedstrijd waaraan de beste schutters uit Nederland deelnemen. Ga zoo voort en V. V. en K. zal uw steun als korpsschutter zeer goed kunnen en willen gebruiken. U kunt nog een reeks van jaren met succes aan den schietsport deelnemen en w>g menige prijs zal uw deel worden. Ook de lieer J. A. v. Buggenum te Bloemen- daal beeft met succes geschoten. Hij werd hoogste korpsschutter op cylindergeweer met 97 punten. Een complimentje waard. Voor wat Haarlem betreft is de eindstand als volgt: Korps buks: 2 Gen. Joubert 463 p.; 8. Bloemend. Commando 461 p. Korps cylinder: 1. Bloem. Commando 451 p.; 3. Gen. Joubert 442 p. Eerekorps buks: 1. Bloem. Commando 286 p.; 2 .Gen. Joubert 281 p. lierekorps cylinder: 3. Bloem. Commando 275 p. 1 Personeel buks: 8. H. v. d. Laan, Haar lem, 96—92; 12. J. Rij keus. Haarlem, 95; 17. D. C. Houtgraaf, Bloemendaal, 94: 20. A. F .Bos, Overveen, 93; 25. J. A. v. Bug- genum 93. Vrije baan buks: 17. J. Rijkens, Haarlem. 1095 p 18. N. v. Keulen, Aérdönhout, 294 21. J. W. F. F ran aio, Amsterdam, 294 v fie gemeeme crus voiuoemie zeM rm. Hekker, Overveen, 293 p.; 27. hebben voor de door haar voorgeschoten gel- P- -^ 292 28 A p Bos> den, dan moet zij eerste hypotheek nemen op bet erfpachtsrccht met de daarop gestichte of te stichten opstallen. Dit gaat natuurlijk weer met kosten en vrij aanzienlijke, gepaard. Bovendien wordt nog het recht van naasting bedongen. Zijn de woningen gereed, dan ge schiedt de exploitatie met inachtneming van de voorwaarden aan het verleende voorschot verbonden. Wal zijn nu, gelet op het vorenstaande, de voordeden, welke wij van het volgen van den door ons voorgestelden weg verwachten? Direct zijn het deze, dat de kosten verband houdende mét de uitgifte in erfpacht van den grond én bet nemen van eerste hypotheek worden bespaard. Ook behoeft de betaling van de dikwijls zeer aanzienlijke bedragen niet meer door tusschenkomist der vereenigin- gen te geschieden. Wij geven toe, dat deze directe voordeden niet zoo groot zijn, dat daarom alteen wijzi ging van systeem noodzakelijk is, doch daar gestreefd moet worden dc. kosten van den bouw zooveel mogelijk te beperken, achten wij gelet ook op de andere dan geldelijke voordeden die wijziging wel gewensciit. Nog zou de vraag kunnen worden gesteld, of iri de toekomst het nu voorgestelde sys teem voor de gemeente niet financieel na- deeliger zou kunnen zijn dan het nu gevolgde. Voor beantwoording dezer vraag is het noodig de gevolgen van beide, systemen tegen over elkaar te stellen. Bestaand systeem. Mocht blijken, dat de tegenwoordige huur prijzen niet langer kunnen worden bedongen, dan zullen die prijzen moeten worden ver- 'aagd. Dit zal echter slechts mogelijk zijn met steun van Rijk en eventueel van de gemeente. Wordt deze steun onthouden, dan is daar van het gevolg, dat de gelden o. a. voor be taling aan de gemeente van rente en aflossing (annuïteit) ontbreken. Dc gemeente kan dan, of viel dewoning, naasten of zij zal gebruik makende van de door haar bij de hypotheek akte bedongen bevoegdheid, tol executie kun nen overgaan. Daar echter de gemeente alles Overveen. 292 p. Vrije baan cylindergeweer: 10. H. P. Spoor. Haarlem, 293 p.; 11. F. Hekker, Overveen, 293 p. Meester tl o 1 iet t schut ter wedstrijd7. A. J. Hekker, Overveen, 89 cartons; 13. A. F. Bos, Overveen. 82 cartons; 14. N. v. Keulen, \erdenbout. 82 cartons. Meester cyHndérschutterwedstrijd7. H. P. Spoor, Haarlem, 47 cartons. Jubileumsouvenirs werden toegekend op buks aan de Haarlemmers: A. F. Bós, J. W. F. Fransoo, A. J. Hekker, N. v. Keulen. H. v. d. Laan, J. Rijkens, P. Roozen, H. P. Spoor, Op cylindergeweer aan: A. F. Bos, r. Hekker, J. Lindeman, J. Rijkens, H, P. Spoor. Dagprijzen buks vielen ten deel aan: A. r Bos 98 p.; J. A. Rijkens 100 p.; Op cyhndcr geweer aan: H. P. Spoor, 98 p. De eerste ronde voor de fiaarl. Competi tie is slecht verloopen. Slechts 897 p. werden behaald, hetgeen voor een eerste vijftal ver benéden peil is, vooral waar de tweede vijl- tallen thans gemiddeld 900 p. schieten. Alle schutters hébben 'n te laag aantal punten be haald. hetgeen blijkt Uit de series van den hoog sten schutter, -de heer H. P. Spoor, die nog slechts 91—93 p. bijeen schoot. Zoo doorgaande zal V. V. en K. niet ïheer to j de gevreesde tegenstanders belmoren en weinig kans bestaan op het behalen van een goed rangnummer. De tweede ronde is beter verloopen. Nu werden 933 p. behaald met als hoogste korps- schut lier de lieer P. Teekens met 9498 p. Het tweede vijftal heeft goed geschoten en liet 912 p. voor zich noleeren. Hoogste schutter werd1 de beer v. Ruysen met 94- 96 punten. Administratie der Posterijen en Telegra fie, kantoor te Haarlem, Lijst van onbestel bare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft der maand December 1923. Binnenland. Brieven; Adv. Bur. D. Y. Alta, den Haag; H. Brand, Utrecht; van I Deursen, Harms, Haarlem; Haarlem's Dagblad no. 5555, Haarlem; idem no. 5198, Haarlem; schipper de Haan, v. h. schip 2 Gebr., Haarlem; mej. K. v. d. Heumen, Haar lem; Ned. Spoorwegen Rekenkamer 2e af- deeling, Utrecht; Raad der Gemeente, Scho ten; A. C. Schipper, Haarlem; E. J. Soeder- huizen, Amsterdam; Strafgevangenis, Haar lem; Wed. M. van Tiel, Rotterdam; Victoria Egyptian Cigarette Company, Rotterdam; Mad. G. van Voss, Amsterdam; S. E. H. de Vries, Schoten-Haarlem. Binnenlandsche briefkaarten; J. Roobal, Schoten; Wed. Rumpff, Helder; Fam. F. Sabelis, Haarlem; J. Schoften, Amsterdam; Mej. S. Temminck, Amersfoort. Buitenlandsche brieven: Mrs. J. Bennett, Grand Rappid; A. Meyer p. a. W. A. Jen- kin, Ontario Canada; Monsieur Reinsberg poste restante, Grenoble; Miss I. J. van Wavcren, Santa Monica. Buitenlandsche briefkaarten: Herrn Weg- ner Reinhold, Westf. Deitsch. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, op dat deze bij onbestelbaarheid kunnen wor den teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam, en huis nummer te voorzien. HET ONDERWIJZERSEXAMEN. P. H. van der Ley, oud-directeur der Kweekschool voor onderwijzers alhier, stélt in „De Kweekschool" van 1 dezer voor ten einde de combinatie voorbereiding voor algemeene ontwikkeling èn voor de practijk van het onderwijs in het laatste jaar van de Kweekschool voor onderwijzers te ontgaan het eindexamen in tweeën te splitsen „en wel een le examen in de algemeene ontwikkeling en 2e. een methodisch-paedagogisch examen het tweede af te nemen na afloop van den ge- heelen cursus en het eerste een half jaar van te voren. De duur van de s udie in de vakken van algemeene ontwikkeling wordt dan wel met een half jaar ingekort, maar die kan kalm plaats hebben en behoeft niet gehinderd te worden door de pogingen om practische be drevenheid te verwerven en theoretische vak kennis. Het laatste half jaar van den kweek schoolcursus kan dan geheel gewijd worden aan dé bestudeering van de onderwijs- en de opvoedkunde met inbegrip van de metho diek in de vakken die op de lagere school behandeld worden en aan de oefeningen in de practijk van het onderwijs. Een half jaar is wel niet lang, maar de kweekelingen kun- n n al hun aandacht wijden aan de recht- streeksche voorbereiding voor de taak, die zij tot hunne levenstaak hebben gekozen. De geest van de wet van 1920 wordt dan gehandhaafd en de vrees voor mislukking kan geheel verdwijnen." GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. C. A. Roelfs, Teylerstraat 8, grijs wollen heerenhandschoen S. Hartel, Frankestraat 73, bruine jachthond C. Baltus gesticht St. Joannes de Deo, lederen halsband v. Hoörn, K. Jasstraat 1, grijs wollen hand schoen v. Aalst, Julianapark 30 zw„ Scho ten, bruine glacé heerenhandschoen j v. Schotman, Spaarnoogstraat 22, grijze hand schoen J. v. d. Steylen, L. Margarethastr. 4, bruine heerenhandschoen H. Keyzer, Zo- cherstraat 13, dames-armbandhorloge Kennel Fauna, parklaan Holl. Herdershond, gebracht door B. ter Haar, Wilhelminastraat 37 Geel Hondje, gebracht door P. Robeera, Riouwstraat 12 A. Hoevens, Jansstraat 44a, witte kindermof politiebureau Smedestraat, portemonnaie's v. Deurzen, Ged. Oude gracht 107, bruine kinderportemonnaie J. de Groot, Kamperstraat 45 rd., bruine por- temonnaie J. Terstal, Slachthuisstraat 13, rozenkrans Hockermans, Saenredamstraat, 96, ijsstok P. Pelzer, Kennemerstraat 22r slang A. v. Doorn, Holsteynstraat 2, linke, schaats J. v. Lieshout, Barbarossastraat 32 bril Lunenburg, Spaarnwouderstraat 27' ketting-ceintuur. P. J. v. Dammen, Gr. v. Wiedstraat 7, bankbiljetG. J. Wiedijk, Popelingstraat 2a, Engelsch boekJ. Honing, Camphuysstr. 23, grijze ceintuur Briët, Verspronckweg 40, geelbruine handschoen (zeemleer) Vrught, Potgieterstraat 51, hondenhalsband met penning Kroder, Brouwerskade 37, groen lederen handschoenenJ. Lammé, Bakenessergracht 6b rd., zwarte handbe schermer Kelfkens, T. v. Berkhoutst. 18rd„ grijze handschoen (want) J. v. d. Drift, Spaarnwouderstr. 110a, grijze h.-handschoen T. Wijnands, Nassaulaan 2, bruin wollen handschoen v. Broekhuyzen, Heerensingel 42, wit-bruine hond J. Hovenier, Hage- straat llrd, zwart-bruine hond; J. Mun sterman, L. Costerstraat 10, bruin glacé handschoen H. Doezie, Oudeweg, woon wagen 598, halsband met penning B. Nooy, Houtmarkt 3 rd., paar groene kinderhand schoentjes Kennel Fauna, Parklaan geel witte hond, gebracht door Jonkman, le Hoogewoerddw.straat 34 Kennel Haer- lem, Terspijtstraat geel hondje met pen ning, gebracht door v. d. Berg, Heerenweg Heemstede zwart hondje gebracht door P. T. Jansen, L. Molenstraat 12b gestroomde herdershond idem idem, Torcaun, Colenso- straat 5rd. herdershond (in de Wilhelmina straat in elkaar gezakt) Kroder, Brouwers kade 37, kaarslantaarn J. v. d. Aart, Ko- ningsteynstraat 19, kinderkaart Ijsbaan Wiarda, Nassaulaan 86, zwarte portemon- naiePrins, L. Molenstraat 16, dames- portemonnaie Redhead, Zonnelaan 21, Heemstede, portemonnaie en tramabonne ment M. 't Hart, Garenkokerskade 6 zwarte portemonnaie C. Dekker, Breestraat 24bruine portemonnaie met medaillon H. Palm, Gr. Willemstraat 41, overschoen Mentingborg, Prinsessekade 17, Heemstede, bruin taschje H. Heemskerk, Jansstraat 2; boodschapperitasschen H. M. v. d. Mey, Kruistochtstraat 22, bruin kindertaschje; v. Danzig, Oranjeboomstraat 152, schildpad taschje. Terug te bekomen bij: H. v. d. Kort, Alb. 1 hijmstraat 34roód, tramabonnement; A. Ockhuizen, Voorhelmplein 33zw„ broche; J. v. Weeier, Brouwersstraat 30, beursje; Rustman, Stationsplein 12, broche; W. Glas, Oudeweg 95c., Duitsche Herdershond; Odenthal, Voorhelmplein 27, wit wollen handschoen; Manger, W. Heerenstraat 45, heerenhandschoen; v. d. Klugt, Wagenma kerslaan 1b, grijze heerenhandschoen; v. d. Kamp, Wouwermanstraat 23rd.f honden halsband met penning; Bastiaans. Kolk- straat 12, paar wollen dameshandschoenen; v. Soest, B. Ottostraat 11, bruin wollen kindtrhandschoen; G. A. Spoor, Duven- voordestraat 21, blauwe werkjas; Koops, Emostraat 25, lorgnet; v. d. Kamp, Wou wermanstraat 23rd., medaille; P. Breems, Beeksteeg 40, medaillon met portretten; v. d. Aart, Koningsleynstraat 19, postzegels; G. v. d. Leest, Kruisweg 60, paspöbrt en spoorboekje (B. A.); v. Soest, B. Ottostraat 11, ring met sleutels; C, Munnik, Papen- EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0 052V. 0.059»/, PARIJS 13.021/. 12.29 BRUSSEL 11.45 11.40 WEENEN 0.37.20 LONDEN 11.32a/, 11.13»/, STOCKHOLM. 69.25 KOPENHAGEN 46.50 CH&STIANJA 38.10 BAZEL 60.50 NEW-VORK 2.657. ROME 11.39 Barometerstand. 9 uur v.m. 757, achteruit1 OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanter Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen san 8 Januari. Hoogste Barometerstand 776.7 m.M. te Stendele. Laagste Barometerstand 729.5 m.M. te Valentia. Verwachting van den avond van 8 Jan tot den avond van 9 Januari: Matige, tijdelijk krachtige oostelijke tot zuidelijken wind, halfbewolkt tot betrokken, wellicht sneeaw*, afnemende vorst, overdaf liichte dooi in het westen. torenvest 45 (noodw.l, paar witte kinder schoenen; G. v. Andel, Middenweg 30, Schoten, zakje met portemonnaie; Henne- man, Velserstraat 35, zak voor ijs Terug te bekomen bij: Kreglage Voorhelm- plein lOrood, schakelarmband: v. d. Moolen. Bannesteeg 1, autoslinger: Pardoen, Eiken straat 10, Schoten, beursje; M. Brugman Holsteynstraat 12, beursje; Postkantoor. Plein, bril in étui; Kruyfi, Aelbertsberg- straat 25, bril; G, van Sloten. Koksteeg 15, blauwe ceintuur; F. van Vossen, Boter markt 5, bruine seintuur; J. Koog, le Hooge- woerd-dwarstsraat 27, duimstok; Korvinus. Santpoorterstraat 11, dames-horloge-, v. Laar, Leidschestraat 92, grijs wollen kinderhand schoen; G, Hendriks, L. Molenstraat 46, gele herdershond; N, Driessen. Sophiapleitt 16, bruine kinderhandschoen; Kennel Haer- lem, Terspijtstraat; grijze kat, gebracht door F. Reekers. Paul Krugerstraat 11; T. Booy, Bakkerstraat 58, knipmes; Politiebureau Smedestraat, lorgnet; firma Donkers, Barlel- jorisstraat 46, lamje met fietssleutel ent.j Busking, Adr. Loosiesstraat 21, zwarte kin derportemonnaie; Hardesmeels, De Clercq- straat 73, zwarte damesportemonnaie; Scheen, Brouwerskade 81, postzegels; Vink, De Clercqstraat 114, bruine damesportemon naie; H. Cordes, Kritzingeretraat 18, Pot loodhouder; J. Havenier, Hagestraat llrood rozenkrans; A. de Jong, Zijlweg 98. Over veen, zwart taschje met bril enz.; A. de Boer, Westergracht 65, trajectkaart (G.): J. v. d. Lans, Kanaalstraat 55, Lisse. Terug te bekomen hij: Kaptein, A. L. Dyse- rincikstraat 12, grijze ceintuur; Boerrigter. H. v. Alphenstraat 34, duif met ring; Martini, Kennemerplein 3, hond; Reers, Koksteeg 13 rood. zwart hondje; v. Klaveren, Lekisehe- plein 3zw., kettinkje: Kennel Fauna. Park- laan: zwarte kat, gebracht door Bemetloo, K. Heerenstraal 7; grijze kat gebracht door v. d. 'Eist, Kleverlaan 141; Buitenhuis. Nic. Reels- straat 16rood, lorgnet, rozenkrans; Sweerts. KI. Houtstraat 117, overschoen; Uitenbosdh P. Kiesstraat 50rd., zwarte kinderportemon naie; v. Dam, Kleverparkweg 135. zwarte hee- renportemonnaie; Post, Teylerstraat 40. bruin koralen rozenkrans; De Bruin, Cam-phuisstraat 1B, sleutel; v. Donkelaar, Biiderdijkstraat 4 sleutels aan ring; A. Klok. Schee pronkers rt ijk 25, Lip-ssleutel; Wiege'. Spionkopstraat 46, te Schoten. Lipssleutol; C. Philips, v„ Marumsl-r. 5, Lipssleutel; S. Gaarkeuken. Doelslraat -12. huissleutel: G -Yerbruggen, Raamslceg llrood. paar heerenschoenen; Verberne, Brouwers vaart 72, tasch met muziek: J. M. Bakel, Leidschevaart 28R., zweep. AFSCHEID L, J. C. POPPE. In de bovenzaal van „De Kroon" heeft gisteren de raadsfractie der S. D. A. P. af scheid genomen van haar heengaand fid, den heer L. J. C. Poppe. Namens de fractie sprak de lieer J. Gerrifsz, voorzitter der fractie den heer Poppe toe en schonk hem een zilvereï couvert niet inscriptie. Bij dit afscheid waren ook de andere raadsleden vertegenwoordigd en we! door hel oudste en het jongste lid, resp. de heer WV. A. J. v. d. Kamp en Mevr. Vap Looij. De heer v. d. Kamp bood den heer Poppe. na mens de raadsleden een f raaien wandelstok met zilveren knop aan. Op den knop. staat gegraveerd: ,,L. J. C. Poppe. Van uw raad®- collega's". Verder staat er in gegritl de datum der laatste raadszitting, door den beer Poppe bij gewoond. De heer Poppe, wiens echtgenoot? ook te genwoordig was, dankte voor dc hem ge brachte hulde en de geschonken blijken van waardeering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1