BUITENLAND BINNENLAND Het roode testament. De partieele verkiezingen hebben geen verandering gebracht in de alge- neene positie der partijen in den Franschen Senaat. Ook Poincaré is her kozen en zijn poiitiek behóudt in den Senaat een meerderheid. In het conflict in de Berlijnsche metaal-industrie is overeenstemming bereikt, waarbij practisch de 10-uursehe werkdag wordt ingevoerd. Over het al gemeen schijnt de houding der Duitsche werkgevers nogal rigoristisch te zijn. Het socialistisch congres in Saksen keurt de houding der 15 leden, die tegen de groote coalitie zijn, goed en eischt het aftreden van den soc. premier Heldt. De Engelsche conservatieven erkennen Labour's rech ten om een regeering te beproeven, maar voorspellen zijn kabinet geen lange regeering. Yoego-Siavië blijft tegenover de Bulgaarsche denk beelden zijn recht op Macedonië handhaven. Polen denkt niet over aan sluiting bij de Kleine Entente, Onder de Telegrammen: Rechberg blijft zoowel te Parijs ató te Berlijn geeren voor zijn schadevergoedings-plannen. Held, de socialistische, Saksische premier, treedt niet af. Geen uitsluiting van de 25 voorstanders der groote coalitie? Uit Parijs bericht men nader, dat Millerand en Poincaré tóch niet van meening zouden verschillen omtrent de buiten- landsche politiek. Lord Birkenhead betwist Labour het recht tot regeeren, vooral nu de protectie eenmaal van de baan is. De arbeiderspartij heeft haar program gereed, dat zeer gematigd heet en hoopt op medewer king der iiberaien. Geenverkoop van wapenen en munitie door de Vmcrikaansche leverancieren aan de Mexicaansche rebellen. FEUILLETON. GEM, 8UITENL. BERICHTEN. KERKNIEUWS. Als de vos de passie preekt. BIRNENUMBSSN NIEUWS. DE KABINETSCRISIS. KERK EN SCHUUL. .4 De Fransche Senaatsver kiezingen, bondag hebben in Frankrijk Senaatsver kiezingen plaats gehad. Ongeveer een derde van het aantal zetels moest vernieuwd worden en zooals bij deze getrapte verkiezingen te verwachten was, is er bij de partijverhoudin gen slechts zeer luttele wijziging gekomen. Alles blijft vrijwel bij het oude, al moeten er dan nog 21 herstemmingen plaats hebben. Onder de 116 zetels, over welker bezetting gestemd moest worden, behoorde eveneens die van den heer Poincaré. Ook deze is met een overweldigende meerdcih id herkozen. De geringe veranderingen, weike de verkie zingen in de thans voor een vernieuwing der senatoriale vertegenwoordiging in aanmer king komende departementen hebtren ge bracht, zullen dus ook op de verhoudingen in den, in het geheel 314 leden tellenden Se naat van geen invloed zijn. De verkiezing van Poincaré is te Bar-ie- Duc met een hartelijke ovatie begroet. Gobus consetUer-général, hield de volgende toe spraak „Bij de triomfantelijke herkie zing van Poincaré geven de senatoren van het Maas-departement hem de verzekering van hun vertrouwen, hun bewohdering en hun erkentelijkheid, alsmede van de onverander- Irke toegenegenheid der bevolking van het -.s-dioartement." rinc antwoordde „Ik ben zeer ge- -r deze huldebetuiging, welke niet ht is tot den vertegenwoordiger d ezrtement, maar ook tot het hoofd t *->n g, en die als een goedkeuring kan .orde.. ->tf zhouwd van diens politiek met trekking tot de kwestie van herstel en vei lheid, welke politiek met de noodige vast houdendheid zal worden voortgezet, totdat een vreedzame overwinning en een volledige uitvoering van de door Duitschland tegenover zijn overwinnaars aangegane verplichtingen zal zijn bereikt. De bladen leggen er den nadruk op, dat de algemeene positie der partijen onveranderd is en dat alle gekozenen, behalve de twee geunifïeerde socialisten, voorstanders van Poincaré's buitenlandsche politiek zijn. Het „journal" zegt, dat de triomfale herkiezing van Poincaré en de goedkeuring van z'n politiek door bijkans alle kiezers hem nieuw gezag verleenen in den strijd voor de verde diging van Frankrijk's rechten. De „Figaro" zegt, dat de nationale poli tiek van Poincaré in den Senaat, een zekere meerderheid behoudt. Het „Petit Journal" van oordeel dat de betooging van de kie zers in het Maas-departement de algemeene gevoelens van het land weergeeft. De „Pe ut Pariesien" doet opmerken, dat Poincaré met slechts bijna alle stemmen der kiezers op zich vereenigde, maar 400 stemmen méér dan noodig waren om te worden gekozen. De ..Matin" wijst er op, dat het blok der linker partijen slechts in de depts. Hérault en Isère tot stand is gekomen. Verscheidene bladen merken op, dat het Kamerlid Ajam den Caillautustischen candi- Jaat in het Sarthe-departement, het kies district van Cillaux, heeft verslagen. De ..Oeuvre" trekt een les uit de verkiezingen door op discipline onder de linkerpartijen aan te dringen. De bescherming van den fraqp. De „Echo de Paris" meldt, dat er na den terugkeer van Poincaré een bijzondere zitting van het kabinet zal worden gehouden, waarin behandeld zullen worden de maatregelen ter bescherming der Fransche valuta. De afge- ■.'.ardigde Ancel zal de regeering interpel leren over de in verband met de speculaties :n Fransche francs te treffen maatregelen. Het conflict in de Berlijn sche metaal-industrie. In den loonstrijd van de Berlijnsche metaal bewerkers is men Zaterdagavond laat tot overeenstemming gekomen. Er werd bepaald, dat in alle bedrijven de minimum-arbeidstijd 48 uur per week zou bedragen. Wanneer de omstandigheden het noodig maken, kan ech ter 9 uur per dag gewerkt worden, terwijl de werkdag verder nog in overleg met de bedrijfsraden in geval van nood tot 10 uur kan worden verlengd. De overwerk-toeslag begint pas bij het 11de uur. Het loon be draagt 3848 pfennig per uur. De conferentie van bestuursleden en sta kingsleiders der metaalarbeiders heeft gis teren met groote meerderheid besloten, op deze voorwaarden hef werk onmiddellijk te hervatten. Een communistisch voorstel, dat in alle bedrijven een stemming moest wor den gehouden en dat de arbeiders zelf ten slotte de beslissing moesten nemen, werd ver worpen. De strijd tusschen werk gevers en werknemers. Dezer dagen is een voor de huidige verhou ding tusschen werkgevers en werknemers teekenende gebeurtenis voorgevallen. De vakvereenigingsbond der employés, aange sloten bij de Hirch-Dunckersche organisa ties, is uit de centrale arbeidsgemeenschap getreden, welke ten doel heeft de overeen stemming tusschen werkgevers en werkne mers te bevorderen. De bond geeft als reden voor dezen stap op, dat de in het college ver tegenwoordigde werkgevers het laten ont breken aan eiken wil tot overeenstemming. De van die zijde komende voorstellen tot ver betering van den treurigen economischen toestand in Duitschland, zijn alle gericht op inperking der rechten van de arbeiders, zonder dat iets blijkt van de bereidheid der werkgevers om hunnerzijds ook offers te brengen, ja, dat het tegendeel geschiedt. De „Frankf. Z." die er op wijst, dat de bond allerminst een radicaal lichaam is en dat het wel zeer opmerkelijk is, dat zulk een «organisatie het eerst uit de arbeidsgemeen schap treedt (een soc. organisatie staat op het punt dit voorbeeld te volgen), is van oordeel, dat de verklaring van den vakvereenigings bond géén onwaarheden bevat. In de meest verschillende takken van industrie, aldus het „Frankf. blad", ziet men dat de werkgevers den toestand ten nadeele van de werknemers benutten, zonder darbij veel omslag te maken, hetgeen juist de arbeiders het meest ergert. De verstandige arbeiders zien zeer goed den algemeenen toestand in en hun eigen zwakke positie en begrijpen, dat niemand zonder kleerscheuren er af komtmaar zij verwach ten, dat men met hen overlegt en de zaken be spreekt. Juist omdat dit niet geschiedt ont staan de conflicten, waarschuwt de „Frankf. Ztg." ten slotte. De toestand in Saksen. In Saksen heeft Zondag de partijvergade ring van de sociaal-democraten plaats ge had, waar de beslissing zou moeten vallen over de medewerking v. de soc. tot de z.g. groote coalitie. Men weet dat de socialistische Landdagsfractie al bij voorbaat in meerder heid ten gunste van deze coalitie had be slist. Deze meerderheid echter is nu Zondag volkomen gedesavoueerd. Het partijcongres heeft de houding van de fractieleden, die zich vóór de coalitie verklaarden, afgekeurd en daartegen lof toegebracht aan de socia listische leden, die bij de stemming over een nieuwen minister-president zich onthielden. Het partijcongres eischte dan ook het aftre- H"n van den pas gekozen socialistischen mi mi iister-president en van de overige socialis- t sche ministers en verklaarden zich vóór een zijn ambt aanvaardde, reeds verklaard zich volkomen bewust te zijn, dat hij een „schwe- ren Gang" ging- doen, maar in het belang van heel het Saksische volk moest deze weg bewandeld worden. De groote nood van de arbeidersklasse, en ook vooral die van den middenstand, kon slechts worden gelenigd door een economisch herstel ten bate van heel de volksgemeenschap. Van een man, die hiervan overtuigd is, is zeker niet te ver wachten, dat hij nu voor de radicale elemen ten in de partij zal terugtreden. Het spoorwegverkeer in het bezette gebied. Het verkeer met de Fransch-Belgische regie-treinen in het Rijnland en het Ruhr- gebied is thans gestegen tot meer dan 50% van dat in 1922. Het Engelsche Lagerhuis. Het nicuw-gekozen Lagerhuis komt Dins dag voor het eerst bijeen. Het Huis zal eerst een speaker kiezen. Men twijfelt er niet aan, dat alle partijen eenstemmig den heer Whit ley zullen herkiezen. Het afleggen van den gebruikelijken eed van trouw zal eenigen tijd vorderen, zoodat c' feitelijke werkzaamheden van het Huis eerst 15 Januari, na de plechtige opening door den koning, zullen beginnen. Naar wij reeds meldden, verwacht men twee dagen daarna den val van het huidige Kabinet. Het aanstaande Arbei derskabinet in Enge land. De conservatieve „Sunday Times," een groot tegenstander van de Arbeiderspartij, laat zich volgens een draadloos N. T. A.- telegram op de volgende merkwaardige wijze uit over een eventueel ArbeidskabinetDe Arbeiderspartij, zegt het blad, heeft recht op de prerogatieven, als op een na de sterk ste partij aan haar positie verbonden en om te toonen, wat zij als regeering vermag. „Zelfs wanneer de Arbeiderspartij," gaat het blad daarop voort, „in het Lagerhuis de volstrekte meerderheid had, zou het nauwere contact met de realiteiten van 's lands zaken natuurlijkerwijs een matigen den invloed hebben. Doch het zal een regèe- ring zijn, die minder dan een derde deel van het Lagerhuis omvat en ongeveer een vijfde van het kiezerscorps vertegenwoor digt en niet alleen de kans loopt omverge worpen te worden, doch zeker omvergewor pen zal worden, zoo haar maatregelen in botsing zouden komen met de groote econo mische beginselen, die de conservatieven en liberalen gemeenschappelijkaanhangen. Doch afgescheiden van de dwingende invloeden van hun parlementaire positie, hebben de arbei dersleiders het gelijk aan hun kant, wanneer zij het land er aan herinneren, dat zij ten slotte Britten zijn, dat zij zich op den bodem der Constitutie plaatsen, dat zij in hun eigen sfeer geenszins onervaren mannen zijn, terwijl kan worden aangenomen, dat zij den dosis vaderlandsliefde en politiek gezond verstand bezitten, waarmede de meeste Britten wor den geboren," De beslissing der vereeni- ging van spoorwegmachi nisten en -stokers. De bestuurders der vereeniging van spoor wegmachinisten en -stokers verklaren, dat zij alle mogelijke pogingen zullen doen om het conflict met de spoorwegdirecties op vre delievende wijze op te lossen. Zij zullen aan de directies voorstellen onderhandelingen te openen om tot wijziging van de uitspraak van den loonraad te komen. De wrijving tusschen IJoego-Slavie en Bulgarije inzake Macedonië. Volgens een verklaring van het B. T. A. uit Belgrado, heeft de minister van buiten landsche zaken aan de pers, in verband met de rede van den Bulgaarschen premier (over de verhouding tot Macedonië en de wensche- lijkheid van de invoering van den dienstplicht in Bulgarije) verklaard, dat sinds de vredes verdragen Macedonië voor goed en uitslui tend Zuid-Slavië toebehoort. De eerbiediging van deze regeling is de eerste voorwaarde voor goede betrekkingen tusschen beide landen, hetgeen men te Sofia wel moet bedenken. Volgen den Zuid-Slavischen minister heeft de rede van den Bulgaarschen premier het bestaan van irredentistische bijgedachten onthuld, waardoor het verzet van Zuidslavië tegen versterking van het Bulgaarsche leger wordt gerechtvaardigd. ontbinding van den Landdag en voor een béf Volgens de „Politika" heeft de regeering roep op het volk, d.w.z. voor nieuwe verkie zingen. Zelfs is een voorstel aangenomen vol gens hetwelk de 25 afgevaardigden, die met de burgerlijken voor den heer Heldt, als mi- nister-president hebben gestemd, uit de partij moeten worden gezet. Het is nu maar de vraag of deze heeren zich aan dit besluit van het partijcongres, waarin de radicale elementen overheerschen, zullen storen. Zij wisten immers, dat ze door hun besluit om toe.te treden tot de groote coalitie in strijd met een vroegere partijbe slissing handelden, maar hebben zich daar door niet laten weerhouden om nu ook het nieuwe partijcongres voor een voldongen feit te plaatsen. En de fractiemeerderheid zal zich nu waarschijnlijk wel blijven stellen op het standpunt, dat ze zich door dit Sak sische partijcongres niet behoeft te laten dwingen. Zoo is dus nu vermoedelijk het conflict in de Saksische sociaal-democrati sche partij openlijk uitgebroken en een scheu ring volkomen. een nota gezonden aan de verschillende ka binetten, waarbij het standpunt van den Bul gaarschen premier wordt afgewezen. Een uiteenzetting der Poolsche buitenlandsche politiek. In verband met de a.s. bijeenkomst der Kleine Entente te Belgrado laat de Poolsche regeering een soort uiteenzetting van haar standpunt verschijnen ten opzichte der bui tenlandsche politiek. In deze verklaring heet het, dat Polen niet kan denken aan een aansluiting bij de Kleine Entente, omdat Polen een eigen buitenland sche staatkunde heeft gekozen, die het denkt te blijven volgen. Aan den anderen kant heeft Polen herhaaldelijk getoond de verschillende staten der Kleine Entente een goed hart toe te dragên, terwijl het overigens steeds als richtsnoer heeftvriendschap zonder zich de handen te binden. I Terwijl het beeld vanJSuropa in politiek De nieuwe minister-president Heldt, opzicht in de laatste maanden herhaaldelijk had trouwens toen hij een paar dagen geleden wijzigingen heeft ondergaan, is er in de hou- 58. „Goed dan," zeide hij, een stoel pakkend cn bij hen komendWel, Amedée, wat doe jij nu tegenwoordig?" „Ik ben behangersknecht. „Bij je vader?" t „NeenVader is een bietje wispcltu- ■:g. Ik ben getrouwd. Dit is mijn vrouw, .rginie. ..Nini is een goede naaister en ik ben ook ziet lui, nietwaar Nini. Virginie knikte. „Maak je het goed, tegenwoordig?" vroeg fabien aan Amedée. „Zoo goed als maar zijn kan. We hebben erk genoeg en kunnen geduldig op ons .oekomstig kapitaal rekenen." „Ja, juist," hernam de Fluwijn, „ons toe komstig kapitaal!.... Ik koop een splinter- nieuwen booteen huls aak den water- kanten dan den heelen dag visschen Prachtig! Nog twee jaar wachten, en dan is alles in orde".... „Als Amedee geërfd heeft," voegde Vir- ie erbij, „gaan we op een buiten heel rustig- wonen." ..Als ik een en twintig jaar ben," hernam de Fluwijn, „ga ik regelrecht naar het buis van den graaf en zal ik den ouden man mijn medaille laten zien. Dan zeg ik: Mijnheer de Graaf, hier is mijn paspoort en al mijn papieren, best in orde. Als u zoo goed zoudt willen zijn, mij veel bankbiljetten en ander geld te geven, dan zou mij dat zeer aangenaam zijn." „Amedée zal ook zoo doen. Als hij een en twintig jaar is, zal ik hem de medaille geven, want die bewaar ik steeds voor hem." „Zoo, bewaart u de medaille?" vroeg de Fluwijn. „Ja, jongen," antwoordde Amedée. „Ik ben nogal waf, oploopend van aard.... Als 't op vechten uitloopt, ken ik zooiets ge makkelijk verliezen." Een oogenblik stilte volgde, waarvan Fa bien, die verwonderd geluisterd had, gebruik maakte om te vragen." „Weet geen van u dan, wat er een maand geleden gebeurd is?" „Wat dan?" vroegen alle drie tegelijk, wel een beefje ongerust. „Vooreerst, graaf de Tbonnerieux is dood".. „Dood?" herhaalde alle drie verbaasd. „Ja en zijn oude knecht, Jerome Villard is aangehouden" „Aangehouden!" riep Jules Boulenois. „Waarom?.... Verdenkt men hem van moord?". „Neen, maar hij wordt beschuldigd, een deel van het geld van zijn meester en het testament ontvreemd te hebben." „Wat!" zei Amedée angstig. „Het testa ment is gestolenDan zouden wij onze medaille voor niets bewaard hebben!" „We zijn bestolen," voegde Virginie er bij. „Maar we kunnen reclameeren!" riep de Fluwijn, „Helaas!" hernam Fabien. „Als Jerome niet bekent en het testament teruggeeft, is alle hoop voor ons verloren".... Amedée, Jules Boulenois en Virginie zagen elkaar verslagen aan. Martha had ook deze mededceling ge hoord en dacht bij zich zelf, hoeveel teleur stelling haar arme moeder bij die tijding ondervonden zou hebben, „Wat een schurk, die Jeromel" riep Jules Boulenois, woest met de vuist op de tafel slaande. „Ik had me al zooveel schoons voorge steld in de toekomst.... en nu is alle kans verkeken" „Toch bewaar ik in alle geval mijn me daille.... Men mocht misschien het testa ment nog eens vinden, dan zouden wij er ons heele leven spijt van hebben." „Je hebt vólkomen gelijk," hernam Fa bien. „In zulke dingen kan men nooit te voorzichtig zijn." „Ik moet naar mijn werk," -hernam Ame dée. „Het is mijn tijd." „Je herinnert je, hoop ik, de belofte nog, dat je mij naar Paul Fromental zoudt bren- ding van Polen niets hoegenaamd veranderd. Dit bewijst op zichzelf reeds hoe verkeerd men er aan doet te spreken van een probleem dat tusschen Polen en de Kleine Entente zou moeten worden opgelost. Polen moet reeds op grond van zijn aard rijkskundige ligging politieke verbintenissen vermijden, die zijn vrijheid van beweging naar de eene of de andere richting zouden kunnen beperken, zonder hiervoor een be hoorlijk equivalent aan te bieden. Het nieu we Polen kan zich in zijn politiek niet uit sluitend laten leiden door overwegingen van politiek, die Centraal-Europa betreffen, om dat het ook in het noorden en oosten zeer groote belangen heeft. Iedere relatie, die het dus onmogelijk zou kunnen maken, dat Po len wat andere streken betreft, met zijn eigen belang te rade gaat, moet dus als ontoelaat baar worden beschouwd. Dit neemt echter niet weg, dat Polen van den beginnen bereid is geweest om met de landen der Kleine Entente samen te werken tot het verkrijgen en handhaven van een duur- zamen vrede in Midden-Europa. Deze sa menwerking wordt gemakkelijk gemaakt, omdat Polen tot al de bedoelde staten in goede vriendschappelijke verhouding staat. Duidelijk blijkt dit bijv. uit het feit, dat nog voor de Kleine Entente tot stand kwam er reeds een Poolsch-Roemeensch verdrag tot stand was gekomen. De uiteenzetting herinnert dan verder aan de samenwerking tusschen Polen en de staten der Kleine Entente, die zoowel te Genua en Den Haag als in Genève is gebleken, en zegt verder, dat Polen niet voornemens is veran dering in deze samenwerking te brengen. Ook al niet omdat de belangen der beide groepen grootendeels geheel parallel gaan, doch dit beteekent piet, dat er eenig voordeel voor Polen in zou liggen, als het zich door de Kleine Entente op sleeptouw liet nemen. Ten slotte herinnert men aan het bezoek van Foch te Warschau en Praag om er op te wijzen, dat Polen, hoewel het in het samengaan met Frankrijk een der hoofdpunten zijner staat kunde ziet, zich toch zelfs door Frankrijk niet heeft laten overhalen om zich bij de klei ne Entente aan te sluiten als lid. Men blijft te Warschau de vriendschappelijke overeen stemming met de bedoelde landen als een gewichtige schakel in de buitenlandsche staatkunde beschouwen, doch volstrekt niet als het allesoverheerschende feit. Juist het feit, dat dezer dagen te Warschau een conferentie der Oostzeestaten plaats heeft, bewijst hoezeer Polen niet alleen als Midden-Europeesche staat een rol speelt, doch ook gewichtige andere belangen in het oog heeft te houden. De crisis in Griekenland. Kolonel Piastiras is naar zijn geboorteland Tnessalië vertrokken. De regent heeft hem een hooge onderscheiding verleend. De Boxer-schadeloosstelling De Chineesche regeering heeft aan Groot- Brittannië, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Italië, Spanje, Japan, België en Nederland een nota gezonden, waarin zij de redenen uiteenzet, waarom China weigert te voldoen aan het verzoek van Frankrijk om de Boxer schadeloosstelling te voldoen in gouden in plaats van papieren francs. DE SEINE VALT. De Seine, evenals de Marne en de Saóne, vallen. Zondagmiddag was de stand van het Seinewater reeds 6 c.M. lager dan 's morgens. Het Kamerlid Hector Molinié, afgevaar digde voor het Seine-departement, heeft aangekondigd dat hij de regeering zal inter- pelleeren over „de lessen, weike zij uit de overstrooming van 1924 denkt te trekken." In het geheel zijn thans 4525 personen in Parijs en de banlieue uit hun woningen ver wijderd. FRAUDE MET MEDISCHE BON BOEKJES. Men herinnert zich dat geruimen tijd ge leden een bedrog op groote schaal aan het licht is gekomen, gepleegd door Fransche medici en apothekers, die de z.g. bonboekjes, waarop oorlogsverminkten gratis geneesmid delen kunnen erlangen, misbruikten tot het zich verschaffen van allerlei artikelen voor eigen gebruik. Het schandaal werd in Mar seille ontdekt, doch bleek later in nog tal van andere steden eveneens te hebben plaats gehad. Verscheidene bekende en geachte medici waren er bij betrokken en moesten zich verantwoorden. De rechtbank van Bordeaux heeft thans de eerste groep beklaagden berecht en vier doktoren veroordeeld tot vier i zes maanden gevangenisstraf en verbod tot het uitoefenen der geneeskunde gedurende vijf jaren vier anderen bij verstek tot drie h vier maanden gevangenisstraf met een boete van twee tot drieduizend francs. Eveneens werd een apotheker tot vier maanden gevangenisstraf en 3000 fres. boete veroordeeld. DE STICHTER DER FRANSCHE SO CIALISTISCHE PARTIJ OVERLEDEN. Het oud-gemeenteraadslid Arthur Rozier, Kamerafgevaardigde voor Parijs, is over leden. Rozier was de stichter der Fransche socia listische partij.. gen?" vroeg Fabien aan den Fluwijn. Deze maakt» zich gereed en eenige oogenblikken later bracht Jules Boulenois den jongeman naar Paul, die weer op zijn oude post bij het „Kasteeltje" zat. De komst van Fabien deed hem genoe gen, maar zijn vreugde was toch niet on verdeeld. Hij was nu niet meer alleen. Hij zou zich nu bijna uitsluitend met zijn vriend moeten bezighouden en bijgevolg van de hoop moeten afzien het vreemde meisje van het „Kasteeltje" nog eens te kunnen spreken. In het prieeltje bad Martha het geheele gesprek kunnen hooren en zij had zich ver wonderd afgevraagd, of die Paul Fromen tal, waarnaar de vreemdeling gevraagd had, niet de visscher was, met wien zij den vo- rigen dag op zoo zonderlinge wijze had kennis gemaakt. Om zich te overtuigen of haar vermoeden juist was, had zij zich maar naar huis te be geven en zich te overtuigen. Dit was helaas onmogelijk, want dokter Thompson was bij haar en deze wist van niets. VII. Jacques Lagarde had bij zich zelf ook be rekeningen gemaakt en zich iunerli'.k ver heugd over de teleurgestelde gezichien der erfgenamen. EEN LEEUWENTEMMER GE WOND. Draadloos wordt gemeld, dat Zaterdag avond een leeuwentemmer in het Circus Mar cel te Parijs door een leeuw is aangevallen, toen hij de kooi binnendrong. Met gloeiende ijzeren, stangen vermocht het personeel het dier weg te duwen, doch de dresseur was reeds ernstig gewond en werd in kritieken toestand naar het hospitaal overgebracht. HOOGE WATERSTAND OOK IN BEL- GIE. Draadloos verluidt, dat tengevolge van den ongewonen waterdruk de wallen van het Kanaal van Brugge bij Oostende zijn inge stort. Men vreest dat het drinkwaterstelsel beschadigd is. HET AANTAL DUITSCHE GEVAN GENEN. In de gevangenissen van het Rijnland en het Ruhrgebied bevinden zich nog ca. 2000 door de Franschen gevangen gezette Duit- schers. ZESTIG DUITSCHE BANKEN WE GENS WOEKER AANGEKLAAGD. De „Berlijnsche z.g. woeker-politie is sinds maanden bezig op te treden tegen de gewel dige en bovenmatige provisies, die talrijke banken zich door hun clientèle laten betalen. Uit alle kringen der bevolking, uit groot- en kleinhandel, uit groot- en kleinindustrie re gent het den laatsten tijd klachten. Thans heeft de justitie besloten tegen de woekeraars op te treden. Een commissie is tevens ge vormd uit vertegenwoordigers der „woeker- politie", rijksbank, verschillende banken, in dustrie en handel, die als deskundigencom missie bij de a.s. processen zal optreden. On geveer zestig banken zijn wegens woeker aan geklaagd. Bovendien zijn in het laatste half jaar ruim 10.000 aangifte bij de „woekerpo- litie" binnengekomen wegens „Leistungs- wucher", van leveranciers, handwerkslieden, enz., die thans reeds wekenlang de justitie de handen vol geven, zoodat voor deze zaken bij zondere kamers moeten worden gevormd. De tallooze beklaagden worden beschuldigd zonder eenigen redelijken grond veel te hooge prijzen te hebben genomen. Ook zal het toezicht op den levensmidde lenhandel worden verscherpt. EEN BERUCHT B ANKBILJ ETTEN- VERVALS CHER GEARRESTEER D. Te Weenen is een berucht bankbiljetten- vervalscher, de in Syrië geboren Turk Rabat, gearre teerd. De man bezat bij Weenen een villa, waar een geheele in tallatie i aange troffen voor het maken, voornamelijk van valsche Engelsche en Nederlandsche bank biljetten. DE PRIJSVRAAG-BOK. Er is thans iets naders bekend geworden omtrent het antwoord op de prijsvraag, uit geschreven door den oud-Nederlander E. Bok, hoé de wereldvrede het best kan wor den verzekerd. Het door de jury bekroonde antwoord stelt voor, dat de Vereenigde Staten zuilen toetreden tot het permanent hof n Den Haag, dat zij zullen samenwerken met den Volkenbond, doch niet als lid Zoolang de bond is samengesteld els thans het geval is. Verder verlangt de schrijver van het be kroonde antwoord, dat de bond zal worden opengesteld vopr alle volken en dat de arti kelen 10 en 16 van het convenant van den Volkenbond zullen worden geschrapt of gewijzigd, om de toetreding van de Vereenig de Staten mogelijk te maken. Z, D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd de volgende WelEerw. Heeren: tot kapelaan te Schoten (H Liduina) S. de Kor te; Voiendam N. Moolenaar; Haarlemmer meer (Hoofddorp) J. F. M. Zegers (neomyst); Buitenveldert P. J. Berlage; Limmen C. M. M. Hygemann (neomyst); Vlaardingen P. Braak; Hoorn F. P, J. Huf; Rotterdam (H. Antonius Abt) C, M. Mol; Heer Hugowaard (H. Dionysins) J. P. van Zon (neomyst); Leid- schendam J. A. M. Bekkers; Beverwijk (II. Agatha) H. F. Coppens; Bovenkarspel H. .T. Kuyper (neomyst); Delft (H. Hippolytus) W. F. Bemeiman, die kapelaan was te Haarlem (H. Joes de D.) Tot assistent te Weesp W. J. V. Hessing (neomyst). Het communistisch Kamerlid van Rave- "■«teijn heeft weer eens aan den minister van Buitenlandsche zaken gevraagd, of hij heeft kennis genomen van den „steeds grooter aandrang" van de Nederlandsche industrie en handel om met de lieve Sovjetrepubliek handel te drijven en of de minister wil mee- deelen of er thans onderhandelingen gaande zijn om tot een herstel der „normale han dels- en diplomatieke betrekkingen" met het land der Bolsjewieken te komen. Die vraag is niet nieuw. Ze wordt zoo on geveer om de twee of drie maanden door dezen heer gesteld. En daar tusschen door betoogd hij dan voortdurend in de „Tribune", dat dit herstel zoo voordeelig zou zijn voor onzen handel. „Dat „Roode Testament" moet ik heb ben," dacht hij, „dan kunnen wij het raad sel van die nalatenschap oplossen. Gelukt het mij niet, dan moet ik de medailles heb ben en des te erger dan voor de erfgena men." Een kwartier later wandelden Jacques en Martha weer naar huis, waar de eerste het werk ging inspecteeren. Zoodra ze alleen v/as, begaf Martha zich snel door den tuin naar de bewuste plek, maar tevergeefs.... geen boot lag er meer onder de wilgen langs den waterkant en het vaartuig van Jules Boulenois was ook nergens meer te zien. Teleurgesteld ging het meisje met loorne schreden weer naar huis. Des avonds keerde Jacques naar Parijs terug in de vaste overtuiging, dat binnen twee dagen alles op het „Kasteeltje" perfect in orde zou zijn voor zijn plannen. Terwijl deze gebeurtenissen in Port-Cré- teil plaats vonden, had Raymond Fromental zijn onderzoekingen voortgezet met zijn hel pers, doch al het zoeken bleef tot nog toe vruchteloos Men ontdekte niet het minste spoor en toch bleef men gestadig het onder zoek voortzetten. Alle boekhandelaren en opkoopers ont vingen achtereenvolgens bezoek van Ray mond, Op zekeren avond, volkomen onherken baar, verkleed als een rijk Engelschman, diende hij zich bij een voornaam boeken- Wel wel, hoe zoo'n communist zich zoo druk maakt voor onze groothandel-kapita listen. Natuurlijk is het met de bekomme ring om Rusland, die hem drijft.... Maar waarom sluit hij in deze vraag om „herstel der normale handels- en diploma tieke betrekkingen" niet tevens in: herstel der financieele betrekkingen? Als de Bolsje- wiki eerlijk worden en de gestolen milli- oenen der oude schulden eerst teruggeven, komt de rest vanzelf in orde. Zoolang de heer v. Ravesteijn dat niet be vordert, komen de looze streken van den passiepreekenden vos wat heel erg naar vo ren. Het Nederl Correspondentiebureau ie 's-Gravenhage meldt; De Koningin heeft op het op 27 October j.l. gedaan verzoek van de ministers om ontheffing uit hun ambt geantwoord, dat zij genoodzaakt is, dit verzoek niet in te wil ligen. MINISTER AALBERSE, Minister Aalberse heeft zijn redactioneels zaak aan het Kath. Sociaal Weekblad hervat. Hij schrijft, dal hij in November moeilijk kon denken op 1 Januari nog geen ambfeloqj burger té zullen zijn, en meende na 26 Oc tober over zijn persoon te kunnen beschik ken. Veel van wat hij bij de hervatting van zijn oude taak in genoemd weekblqd had willen zeggen, moest hij daarom nog in de pen houden. De schrijver bespreekt daarna de veranderingen in de sociale wetgeving ge durende de laatste 5 jaren. HET KAMERLID TER HALL. Het lid der Tweede Kamer, de heer Henri ter Hall, wiens gezondheidstoestand voor- uigtaande is, zal zich op medisch advies a.s. Donderdag voor onbepaalden tijd naar Men. tone in het Zuiden van Frankrijk begeven, tot verder herstel van gezondheid. DIERENBESCHERMING. s De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren zal 25 Augustus 1924 haar 60-jarig bestaan gedenken. DE WERKLOOSHEID IN DRENTE Vergadering van gemeentebesturen. De Raad der gemeente Coevorden besloot het initiatief te nemen voor een vergadering van gemeentebesturen uit Z. O. Drenthe, op dat dezen gezamenlijk er bij de regeering zullen aandringen om de maximum loonbepa- lingen bij de werkverschaffingen in te trek' ken en in te voeren een stelsel van loon naa» praestatie. De Hoofdbesturen der Landarbeidersbon- den, en de afdeelingsbesturen uit de gemeen te Ommen besloten op een gecombineerde vergadering een onderhvud met de regeering te verzoeken, over verhooging van de steun regeling voor groote gezinnen en de steun regeling aan georganiseerde arbeiders gedurende dq. wachtdagen. DR. SCHACHT IN ONS LAND. Met de nachtboot van de Great Eastert is Zaterdagmorgen te Hoek van Holland gezr- riveerd Dr. Schacht, president van de Duit sche Rijksbank. Dr. Schacht is via Rotterdam naar Den Haag gereisd. Vandaar ging hij naar Amster dam voor het voorgenomen bezoek aan dr. Vissering, president der Nederlandsche Bank, om, naar hij aan de „Tel." verklaarde, de oude relatie te hernieuwen en -ie verzoeken de goede verstanhouding met de Duitsct Rijksbank ook onder zi)n leiding te doen voortduren. MINISTER COLIJN. Het bericht omtrent het verlof aan minis ter Colijn verleend, dat wij de vorige week vermeldden, wordt door „de Standaard" aan gevuld met de mededeeling, dat de heer Co- lijn naar het buitenland Vertrekt, waar zijn echtgenoote om gezondheidsredenen ver toeft. TELLEN VAN REIZIGERS. Van 7 tot en met 12 dezer zullen, naar do „N, R. Crt." mededeelt, aan alle stopplaat sen van de Nederlandsche Spoorwegen de reizigers, die aldaar in- cn uitstappen, wor den geteld. DE OPVOLGER VAN MGR. LUYPEN, Naar de „Msb." uit wel ingelichte bron verneemt, is op het eind dezer maand de be noeming te verwachten van den opvolger van Mgr. E. S. Luypen S.J. z.g. als Apostolisch Vicaris van Batavia. Als opvolger komt ernstig in aanmerking de ZeerEerw. Pater Fleerakkers S.J., pastoo-! op Java. VERVOLGCURSUSSEN VOOR NIET- KATKOLIEKEN, Na de openbare uiteenzetting in de kerk, over de „Grondslagen van het Roomsch geloof," gaven zich te Gouda 26 en te Leiden 31 personen op, voor den „vervolg cursus" van Pater Hendricks (Van deze 57 zijn 40 mannen en 17 vrouwen}. Van het totaal getal zijner vervolgcur- sislen te Rotterdam en Den Haag (samen 154) hebben er zich tot nu 68 opgegeven, die in de Roomsche Kerk verlangen te wor den opgenomen (35 mannen en 33 vrouwen] over eenige maanden. Daar te Gouda en te .Luiden eerst v\tg kort de vervolgcursus aanving, valt ovcv den einduitslag in deze plaatsen nog slechts te gissen. kooper aan, Duchemin, die san groot huis bewoonde in de Dauphinestraat. „Mijnheer Duchemin, if you please?" vroeg hij met een sterk Engelsch accent. „Die woont hier," antwoordde de klerk; die opengedaan had. „Is hij thuis?" „Ja, mijnheer.... Wilt u mij als 'tu be lieft maar volgen?" Raymond werd in het kantoor van den boeker.koopman gebracht. Deze, in den rijken heer een goeden klant voorziende, was uitermate beleefd en voor komend. „Mijnheer," begon Raymond, „in Engeland waar ik woon, heeft men mij uw adres ge geven, met de verzekering, dat u een der beste verzamelingen bezat, welk er in Pa rijs bestaan. Ik ben een groot liefhebber van zeldzame boeken, vooral oude uitga ven." „Ha, zoo, is mijnheer ook boekenverza melaar?" „Ja, juist. Ik ben op 't oogenblik in Pa rijs, echter, om voor een mijner landgenoo- ten, een rijk. industrieel, eenige zeldzame boeken te koopen, waarvoor hij, wispelturig als hij is, fabelachtige bedragen zou willen geven. „U ziet, ik speel open kaart, want u be grijpt, dat ik het ten zeerste op prijs stel, de verlangde boeken in handen te krijgen".. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6