SPAARNE8ANK GIRO-AFDEELING I STADSNIEUWS. 5SS PRESBURG'S SCHOENE asenda mm Van Alles en Overal. GOED CHIC GOEDKOOP gx Woensdag 9 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14632 Dit nummer bestaat wit 6 bladzijden. - Eerste blad. Door het üs. IJSBAAN, Eervol ontslag. IJsberichten. Opdracjlsn, ook Sen gunste van niet rekening* houders hij onze insts iïng, wotden denzelfden j dag kosteloos uitgevoerd, 11 Over de saldi, waarover 2 pCS, rente wordt vergoed, kunnen rekeninghouders ten aüen tijde per cheque beschikken. hebben iels aparts en zijn hwiiiiihii' mi nniin minimi h ÜÖZ3EK. !0 JAHUARI Gemengd koor „Onder Ons". GEMEENTEZAKEN. IJswedstrijden Haarlemsche Polltie- Sportvereeniging. Het Hulppostkantoor te Oud-Schoten. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. T elevisie. Telegraphisch W^rberïcht. m J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem In FRANKÏSTs MELKBRCOD zijn ALLS GQE3E EIGENSCHAPPEN voor het beste brood vereenigd De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; (Per v/eek 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEM COURANT gjüSËjj Advertentiën 7" c--'* r.?r rc Bij contract --'.n Lp;. Advertentiën .1 c a te.-r> als ingezonden 1:. Ie Pagina's 60 ct. pc. en aanbod-advertentie 60 cent per plaatsing: - e reg. meer 15 cent bij vooruitbetaling 20. t Was koud! En het woei! Koud is niet erg en wind op zichzelf vin- de meeste menschen al heb ik per soonlijk er ook een broertje aan dood ook al zoo erg niet, maar kou en wind samen, dat is voor heel velen, zelfs al be- Ihooren ze tot de meest hartstochtelijke liefhebbers van schaatsenrijden, een buiten gewoon afdoende reden om stillekes achter de kachel te blijven zitten. En daar het gisteren koud was en woei, zaten er velen bij de kachel Hoe ik dat zoo weet? Wel, ik ben op de IJsclub geweest, toen daar de wedstrijden werden verreden voor de leden der Haarlemsche Politie-Sport- vereeniging. Die wedstrijden werden ge deeltelijk 's morgens en gedeeltelijk 's mid- idags gehouden en het aantal ijsclubleden I'en dames van ijsclubleden die er bij tegen woordig waren, was uiterst gering. Vooral 's morgens, was het bezoek aan de baan [bedroevend klein en 's middags, nu ja, het 'was er wel aardig bezigt, maar druk, zoo echt wat je noemt druk, neen, dat was het er lang niet. En daaruit heb ik afgeleid, dat er veel menschen bij de kachel zaten. Levendige fantasie, zegt u? Och nee, loch niet. Maar ais je pas, zoo als ik, een spannende detectiveroman heb gelezen moet u ook zien te krijgen, 't ding heet Het mysterie van de hand met de twee vuisten waarin de held uit allerlei kleinigheden dingen concludeert, die later blijken precies zoo gebeurd te zijn, dan krijg je daar zoetjesaan ook wel zoo'n beetje slag van. En dus was het heelemaai niet moeielijk voor me, om toen ik een leege ijsclubbaan zag, m'n rechter wijsvinger te gen m'n hooge, mannelijke voorhoofd te leggen, even te peinzen en te zeggen met een air dat geen tegenspreken duldde: ze izijn niet op het ijs, dus zitten ze bijij de kachel. Die eerste proeve van m'n scherpzinnig heid in het vinden van oorzaken van gevol gen of moet ik zeggen van gevolgen van 'oorzaken is me zoo best bevallen, dat ik denk binnenkort ook eens een detective roman te gaan schrijven misschien wil de Nieuwe Haarlemsche" hem dan wel van me koopen, dan zult u er ook nog van kunnen genieten. Wat zegt u? O, pardon, ik meende te hooren zeggen: „Wat je genieten noemt," maar dat zal ik natuurlijk wel verkeerd verstaan hebben. Dank u. Maar waar ga ik nu eigenlijk naar toe? Ik begon over het ijs en over schaatsen- wedstrijden voor politie-agenten en nu ben ik warempel aar"1 lend in een detective roman die nog gc -1:veren moet worden! Wacht even, ik c!oe net als de detective uit dat verhaal van de twee-düimige hand, als die een beetje in de knoop zat met het een of ander, ging hij in een gemakkelijker! stoel zitten, stak een sigaar op en deed z n oogen dicht en als dan de sigaar op en de oogen weer open waren, was hij weer in eens heelemaai op dreef. M'n sigaar is op en m'n oogen zijn weer open. Wel is m'n luit stoel nog even ver lokkend als te voren hij staat bij de kachel maar dat belet me niet om er me uit los te scheuren en m'n geschrijf voort te zetten, met al den ernst die zoo'n ge wichtige bezigheid vereischt. Ik had het dan over wedstrijden van po litie-agenten op schaatsen, j Tjonge, wat heb ik me daar verbaasd! j Nooit van m'n leven heb ik kunnen ver moeden, dat een politie-agent zich zóó snel j kon verplaatsen. Honderd en vijf en zeétig meter in 2214 seconde. Rekent u dat eens even uit. Dat is een kilometer in 2 minuten, zestien-en-een-halve seconde! En toch, als je er eens een noodig hebt, dan is er bijna nooit een in de buurt en als je er bij uit zondering eens een in de verte ziet, dan duurt het een uur eer hij bij je is. Waarom die mannen, nu blijkt dat ze op de schaats eigenlijk eerst opleven, niet met een paar schaatsen uitgerust? De straten zijn hier, dank zij de gemeentelijke zuinigheid met zand, tegenwoordig op vele plaatsen glad genoeg om er op te rijden Maar laat ik daar nu niet over klagen, we hebben nu onze motor-agenten en die i verplaatsen zich ten minste wel vlug. Er waren dus hardrijderijen voor politie agenten. Of eigenlijk is het beter te zeggen politie-mannen, want er waren ook inspec teurs bij. Ik hen er heen gegaan, gewapend met een kiek-toestel, omdat ik m'n lezers ook wel eens een prentje wilde laten zien van die schaatsende ordebewaarders, j Wat viel me dat echter tegen. Ik had ge- dacht daar mannen in uniform te zullen j zien rijden en ik kreeg te zien mannen in colbertjês en in overhemden. Heusch, dood-gewone menschen in hun hemdsmou- i wen! Als er niet een bij geweest was, die me wel eens op de Markt met 'n handgebaar heeft tegengehouden, zoodat ik door het plotseling remmen met m'n fiets slipte en daardoor haast een verkeersongeval veroor zaakte ik kan 's mans gezicht sedert niet meer vergeten dan had ik gewoonweg niet geloofd, dat het werkelijk politie-man nen waren. Toch, 's middags was er één bij in uniform een inspecteur. En die heeft me weer de illusie van de snelle verplaatsbaarheid van- politie-mannen ontnomen; de uniform schijnt daarvoor een beletsel te zijn. Ten minste, al die mannen in hemdsmouwen behalve cén, wiens schaats brak kwamen, al viel er ook wel eens een, behoorlijk vlug aan het einde van de baan, maar de geuniform- de inspecteur heb ik driemaal in z'n volle lengte op het ijs zien liggen, alsof hij, zich zelf als maatstok gebruikend, wilde name ten, of de baan wel echt 165 M. lang was. Overigens was er wel iets aardigs in dezen wedstrijd en we mo-eten er het be stuur van de IJsclub dankbaar voor zijn, dat het dien op touw gezet heelt. Voor den politieman gaat er in elk geval een opvoedende kracht van uit hij leert er snel door handelen, wat hem in tal van gevallen zeer te stade kan komen. Maar zou het, met het oog hierop geen aanbeveling verdienen ook eens een ijs- wedstrijd te organiseeren voor de autori teiten, wier laak het is -er voor te zorgen, dat er nu eindelijk eens wat zumiger en doelmatiger met de belastinggelden der burgers wordt omgesoron-gen? ARTHUR TERVOOREN. Gisterenmorgen omstreeks 8 uur is de 21-jarige los-werkman L. O., wonende te IHaarl-m, door het ijs van het Zuider Bui ten Spaarne gezakt. De 70-jarige schipper G. v. Witte, die daar met zijn schuit in de buurt lag, heelt hem door middel van een schippershaak op het droge getrokken, waarna de drenkeling loopende naar huis kon gaan. Hedenmiddag te 2 uur zouden wedstrijden gehouden worden in het scboonrijden voor heeren, dames en paren. Of de baan hedenavond geopend zou zijn, kon men ons nog niet mededeelen, aange zien dit zal afhangen van de weersgesteld heid. vorst van 9 a 10 graden Celsius, kwam een ijskoude wind. Tot overmaat van ramp viel i er nog een fijne sneeuw, die de wandelaars en fietsers onbarmhartig in het gelaat zwiepte. Hoewel de barometer steeds ach teruit loopt, zuilen we racer geen voorspel lingen doen, maar de bewolkte lucht zegt meer dan genoeg. Aan den heer M. Umans, poülie-agent alhier, is na een ruim 30-iarigen dienstver vulling eervol ontslag verleend met toe kenning van pensioen. Uit Hoofddorp wordt gemeld: De ringvaart is om te rijden zeer gevaar lijk, hetwelk zijn oorzaak vindt door de stoomgemalen, die voortdurend in werking Dircctia fcfr, Th. WESTERWOUDT. GROOTS HOUTSTRAAT 88 VIJFDE BACHCONCERT. "Sociëteit „Sl. Bavo". Schaakclub, 8 uur Esperanto, 8 uur. Bestuur Meubelma kers, 8 uur. Bestuur Spoor en Tram, 8 uur. Bestuur Zuivelbereiders, 8 uur. Metaalbewerkers, 8 uur. „Geel Zwart", half 8. Hanzegebow. Zangvereeniging „Proza en Poëzie, 8 uur. R. K. Smedenpatroons- bond, half 8. R. K. Jonge Vrouwenbond groep B, clubavond: zang, muziek en ver schillende spelen, half 8. 'Stadsschouwburg. Willem Royaards, Grompie, 8 uur j„Kroon"-zaal, Groote Markt. Vergadering j „Geloof en Wetenschap", 8 uur. 'Schouwburg Jansweg. Het Wendling- Quartett (Beethoven-avond), 8 uur. 'Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend i van 912 uur —Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- 'i bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. d.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine i, Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12. des nam van 3 tot 4 eu van half 8half 9 uur Tele- foon 2981. R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 810 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond ■R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en oo Zon- en Feestdagen. Uitloenen van boeken i van half 39 uur. Marfhavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 89 uur Tel. 1671 Cuxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. Het eerste concert van het gemengd koor Onder Ons", dir. Henri Pielage, is bepaald op Vrijdag 1 Februari e.lc. Het koor zal dit maal een aantal kleine liedjes van Philip Loots ten gehoore brengen Onderhandelin gen worden nog gevoerd met een instru mentaal en een vocaal solist. De hecren: J. Joosten, K. Kingma, 1F. Keerwolf en M. H. Oroenendaal stellen den raad voor in het raadsstuk, betreffende de samenstelling van het Burgerlijk Armbe stuur de volgende wijzigingen aan te bren gen. Ie. In de 3e zin van art. 2 „één lid" te veranderen in „twee leden" cn voor „De aftredende is" te lezen „De aftredende zijn". 2e De le zin van art. 4 te lezen als volgt: .Aan de leden van het burgerlijk armbestuur, behalve de voorzitter, kan een •vergoeding worden verleend, waarvan het bedrag jaarlijks door den gemeenteraad wordt betaald,1 3e. De 2e zin van art. 4 te laten vervallen. 4e. De 2e zin van art. 5 te lezen als volgt: „Burgemeester en Wethou ders wijzen een ambtenaar aan, die belast is met het voeren van de boekhouding en het secretariaat. Deze ambtenaar woont de vergaderingen van het bestuur bij en heeft daar een adviseerende stem." De heeren J. Joosten c.s. stellen voor het tarief van verklaringen van goed gedrag en voor gezondheidsverklaringen te bepalen op resp. 0.60 en 1 per stuk. AANBESTEDING. Dinsdagmiddag werd in gebouw „De Nijverheid" Jansstraat aanbesteed Het ver bouwen van een kantoorgebouw, gelegen aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem. Ingeschreven werd door Jac. Klerk voor f 27675.— H. W. Pollé en Joh. Kokkel koren f 29781 Joh. Kraay f 30300 B. W. Lindeboom f 24765 G. Metselaar en Zoon f 24-272 fa. Boerigter en Houtkamp f 27975; fa. Gebr.s v. d. Putten f 2S090 W. Says f 26512 P. Timmers 35530 J. P. A. Nelissen f 32540 P. H. Visser en N. J. Ariëns f 27364 J. Lauw en E. J. Lubbers f 32400.—. MAKELAARSVEREENIGÏNG IN HET ARRONDISSEMENT HAARLEM. Men deelt ons mede, dat bovengenoemde vereeniging het vorig jaar opgericht en goedgekeurd bij K. B. van 17 Oct. j.l. ten doel heeft de belangen en de handhaving van den makelaardij te waarborgen. Tarieven en algemeene regelingen zijn vastgesteld, waardoor aan vele vroeger heerschende mis standen een einde is gemaakt. Het aantal leden bedraagt reeds veertig, zijnde uit sluitend makelaars, die volgens de nieuwe wet, op de makelaardij beëedigd zijn. Het bestuur is samengesteld uit de heeren F. A. Groen, voorzitter L. Swaalf, vice- voorzitter A. v. Rigteren, secretaris A. J. Stoel, 2e secretaris H. N. Verdel, penning meester.: E). Koel en C. L. Kwak, com missaris. Leden van den Raad van Beroep zijn de heeren J. A. M. Slansert, J. W. G. Droste en J. W. van Santen plaatsvervangende leden zijn de heeren E. J. Bruggemann, J. G. Cobelens en Th. O. J. M. Smit. Gistermiddag om drie uur werden de wed strijden voor leden der Haarlemsche Po-litie- sportvereeniging voortgezet. Hoewel het weer beter was dan 's morgens het was lang niet zoo vinnig koud en de wind was minder slap werden tal van minder mooie tijden gemaakt. Ook was de deelneming geringer. In het geheel kwamen vier deelnemers aan het eindpunt. Twee gaven het onderweg door vallen op. De uitslag was: S Top in 23 1/5 sec.; 2. J E. Knecht in 27 4/5 sec.; 3. J. van Essen i in 28 sec; 4. H. Broekman in 29 sec'. S. Top en H. va.n Dijk respectievelijk de 1 winners van 's middags en 's morgens heb- ben dus ieder een paar schaatsen gewonnen, uitgeloofd door het bestuur van de afdeeling. Omtrent eventueel te arrangeeren feeste- i.,Kneden, zou hedenmiddag nog nader be slist worden. HET ZOUTWATERGEHALTE VAN RIJNLAND'S BOEZEM. Wij ezen in het „Weekblad voor BI. Cul tuur" He gevaar verbonden aan een abnormaal hoog gehalte aan (keuken) zout in het sloot water dat de kweekerijen omgeeft is verleden jiar een onderwerp van belangstellend onderzoek geweest ook voor de organen, die de belangen van de beoefenaars van 't bloem bollenvak behartigen. Men herinnert zich de waarschuwingen van he.t Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur om althans met het gietwater zeer, voorzichtig te zijn, een raad ingegeven door een onderzoek naar de samenstelling, speciaal het zoutgehalte, van sloorwater uit Hillegom. Hoewel van directe schade aan te velde staan de gewassen geen melding is gemaakt, staat het toch wel vast dat verleden jaar het water van Rijnland's boezem een abnormaal hoog procent zout bevatte, dat bij directe aanra king met onze gewassen daaraan schade heeft veroorzaakt. De oorzaak werd opgespoord en vast is komen te staan, dat door de groote droogte grootere hoeveelheden brakwater zijn moeten worden ingelaten in den boezem, die daarin door de snellere verdamping de con centratie van de zoutoplossing hebben ver groot. Evenwel daar bijzondere hinder tot nu toe niet werd ondervonden Aalsmeer had naar verhouding veel meer te lijden liet men in or.s vak de zaak rusten. Het is dan ook slechts naar aanleiding van een dezer dagen ons getoond rapport over den hydrobiologischen toestand van Rijnland, opgesteld door den inspecteur der Volks gezondheid, de heer Dr. G. Romijn, dat wij opnieuw .op dat vrhagstuk de aandacht willen vestigen. tiet blijkt dat aan het abnormaal hooge zoutgehalte ten oorsprong ligt, inlating van water uit den Holl. IJssel bij Gouda op de Gouwe, die via den Rijn een betrekkelijk groote hoeveelheid brak water in den boezem stor% Het onderzoek van Dr. Romijn heeft hem o.m. de vraag doen beantwoorden of water met 156 m.gram chloor (keukenzout) per Lrter, zooals het op 24 Augustus 1923 langs de Gouwe bij Gouwesluis (Alphen a. d. Rijn) stroomde, ongeschikt zou zijn ter inlating Zulk water is op zich zelf volstrekt niet ongeschikt te achten uit een hygiënisch oogpunt, maar de vraag doet zich voor, gaat Dr. Romijn voort, of dit wel het hoogste percentage is geweest. Het is n.I. een alge meen bekend feit, dat bij vloed het zeewater des te hooger de zeegaten instroomt, naarmate er minder opperwater afvloeit. Daaruit volgt weer de vraag was het chloorgehalte van 'net inlaatwater in 1921 en 1922 niet veel hooger Dit meent de rapporteur te mogen veron derstellen en dit wettigt z. i. de eisch om de samenstelling van het inlaatwater te contro- eeren. De onkosten van dit geregeld onder zoek vallen in vergelijking met de kesten verbonden aan het beheer van een Hoogheem raadschap als Rijnland is, geheel in het niet. En het klemt te meer en dit beamen wij ten voile omdat in droge zomers het inge voerde zout er toe medewerkt om het zout gehalte in den boezem te verhoogen. Het zoutgehalte, zoo zegt Dr. Romijn, van zeewater is naar verhouding immers zeer groot en de 30 millioeri M3, die in Juni 1922 in het geheel ingelaten werden, vertegen woordigden reed?, bij een zoutgehalte als in Aug. '23 te Gouwsluis geconstateerd, de zelfde hoeveelheid zout als in 256.000 M3 Noordzeewater. In gewone omstandigheden wordt door spuien en uitmalen het tot hooger concen tratie opgevoerde inlaa water weder ver wijderd. In 1922 was deze Icozing echter zeer gering en slechts zeer plaatselijk. Deze korte aanhaling uit de stukken, die Dr. Romijn te onzer beschikking stelde, moge voldoende zijn om aan te toonen, dat I het ook voor onze belanghcbenden van zeer groot nu zou zijn, wanneer overgegaan werd tot regelmatige contróle op het zoutgehalte van het inlaatwater, dat oogenschijnlijk, zooal? bij Gouda zoo onschuldig lijkt. Deze conclusie, waartoe Dr. Romijn komt, die natuurlijk van een ander gezichtspunt uitgaat, kan daarom voor ons van belang zijn en wij bevelen het denkbeeld voor zoover noodig in de aandacht aan van hen, die pro paganda daarvoor op hun weg achten te liggen. BENOEMINGEN. Tot kapelaan aan de parochie van de H. Liduina te Schoten is benoemt de WelEerw. Heer S. de Korte, terwijl de WelEerw. Heer W. F. Bemelman, die kapelaan was aan de parochie van den H. Joannes den Dooper, alhier, is benoemd tot kapelaan aan de parochie van de H. Hippoltus te Delft. SNEEUW EN WIND De winter van 19231924 is zeker rijk aan alles wat de winter ons geven kan. Vandaag is het weer bar. Bij een strenge zijn. De andere banen zijn zeer goed berijd baar. Uit het district Purmerend wordt gemeld: Van Oosthuizen naar Edam is het zeer mooi ijs, evenzoo van Oosthuizen naar Hoorn en van Oostthuizen naar Purmerend. Van Purmerend naar Ilpendam zai het wel gaan. Wanneer het mooi ijs is, is een tocht van Ilpendam naar Amsterdam wel aan te bevelen. Een mooie tocht is langs de Ringvaart van Monnikendam en Ilpendam langs de Purmerringvaart naar Edam, en van daar naar Oosthuizen. Dezelfde iocht maar dan over Purmerend is zeer mooi. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat het hulppost kantoor te Schoten 1 Februari zal worden opgeheven en met ingang van dezen datum een station voor den postdienst zal worden gevestigd ten huize van den heer J. van der Wiel, Rijksstraatweg 309 te Oud-Scho ten. Deze verandering houdt, naar de directeur van het postkantoor ons nog verder mede deelt niet veel in. Het station voor den postdienst zal ongeveer het karakter van een hulppostkantoor dragen, doch dan een met beperkten dienst. Het zal n.I, slechts 3 uren' per dag geopend zijn en wel des mor gens van 1011, des middags van 23 en des avonds van 67 uur. Alle postzaken zullen er behandeld kunnen worden. Alleen financiëele zaken zullen wat meer omslag vragen, omdat de posthouder deze zaken op het postkantoor te Haarlem moet rege len. Usbespiegeling. Een lucht, zooals Apol ze zoo vaak op T doek gebracht heeft. De strak-blauwe he mel, met naar den horizon de gloeiing der purperen banken, vervloeiend aan de om trekken tot ondefineerbare kleuren. Een tafereel, dat in 't Hollandsche land schap zoo'n stemming brengt, reeds door onze 17e eeuwsche schilders werd vastge legd cn ook door de modernen niet ver smaad wordt. Een ijsbaan met een bonte menigte, schuivend, schietend, scherend over 't glin sterend ijsvlak, of krukkend, krabbelend en krassend of zwierend en zwaaiend in sierlij ke bogen. Een enkele, met bewondering-af- dwingend meesterschap op de schaats, voor- en achterwaarts rijdend, wendend, dansend, de meest grillige bewegingen uit voerend, maar toch steeds het evenwicht bewarend. Nu en dan, vanwege de scheuren, verra derlijk bedekt met ijsslijpsel, ziet men er, die met een onhandig buiteling komen te vallen. Aan den kant van de baan, aan de andere zijde van de afsperring, de toeschouwers, die zich vermeien in den aanblik van dit schouwspel. Meest ouderen, die eens ook meededen en nu komen zien of hetnieuwe geslacht de kunst nog verstaat, als zij in hun lijd op de krulschaatsen. Met z'n rood neusje in den wind. een bril op, een meer dan halfsleetsch overjasje en schoenen, die met een touwtje zijn dichtge- regen, staat lusschen de toekijkers een jog van 10 jaar ongeveer, de linkerhand in zijn broekzak, in de rechter een kistje met ree pen chocolade. „Chocola, heeren! cholcola, heeren!" Het rijden interesseert hem meer dan zijn negotie. Want terwijl hij roept, kijkt hij niet of zijn artikel gegadigden trekt, maai observeert de menschen, die langs hem heen vliegen. Aan den anderen hoek staat ook *n jog met een kistje chocola-reepen. Terwijl ik er even bij sta, moet ik al dadelijk deze sug gestieve uitnoodiging hooren: „Toe, mijnheer, koop u eens wat van me!" Dat is de jonge koopman. „Ik heb fijne chocola, heeren, fijne Droste!" Z'n kistje is al meer dan half leeg. Ik blijf even kijken en in minder dan geen tijd ver koopt hij drie recpen. ,,'t Is fijne kwaliteit zegt hij bij 't over reiken. Ik ben weer gaan rijden en als de vallen de avond de banen in een vaal-grijs floers hult, houd ik weer stil op 't punt, waar ik straks m'n koopmannetje observeerde. ,,'t Benne de laatste, heeren!" Waarachtig, hij is er bijna doorheen. De andere aan gindschen hoek is aan z'n tweede rijtje bezig. 't Is al gelijk, in de maatschappij, op de ijsbaan, in de negotie.... de ongeschikien blijven achter. STRIX. Het is eeri uitstekende gedachte, om te midden van den stroom van muziek der jon geren ook eens weer de keus te laten vallen op een werk van Richard Strauss. En het ex centrieke „Till Eulenspiegel" is zeer zeker een voorbeeld, dat naast van Goudoever's „Suite voor violoncel en orkest" te denken geeft. De jongeren zullen wellicht ook al voor deze Straussmuziek hun schouder ophalen, maar naar 't geen we den laatsten tijd van de nieuwe generatie hoorden, kan men, zonder den kans te loopen van voor reactionnair te werden gescholden, met een heel gerust ge weten verwijzen naar de werkwijze van Strauss, die hier heusch geen blad voor den mond neemt, maar zoo niet steeds naar zui ver aesthetiscbe, dan toch naar zuiver lo gische beginselen handelt. Strauss was ook de wijze raadsman die tot de jongeren soms moest zeggen, als zij hem hun nieuwste wer ken tconien „Bach, Mozart, Beethoven, Begin nog maar eens die drie zullen u onge twijfeld nog veel leeren." Strauss was met blind voor iemands persoonlijke gaven, maar hij was ook te ruim van blik om niet te zien dat groote tijdperken in de kunst niet gevaar loos oversprongen kunnen worden. Epigonen kweeken echter is nog verderfe lijker voer de kunst dan aansporen oin tot eiken prijs nieuwe wegen te zoeken. In 't laatste geval zullen de sterke talenten en zonder eenigen twijfel komen, zoo zij niet ten slotte zóó door rechtstreeks naar buiten werkende dingen als coloriet, rythmiek e.a. staarblind gemaakt worden, dat zij vorm en gedachte veronachtzamen. Talenten die „ont dekt" zijn, zijn Goudoever en Pijpen. Van den laatste hoorden we de vorige week zijn tweede vioolsonate, van Goudoever heden zijn suite voor cello en orkest. Die de opmerking maakt„harmoniek schijnt niet zijn sterke zijde te zijn," vindt in deze suite veelal gelegenheid, die bewering met bewijzen te staven. In 't Andante is zij zelfs van een nietszeggende alledaagschheid. Juist door zijn affiniteiten tot de oude har moniek werkt deze muziek meermalen zoo widerlith, en de neiging komt dan op, om al die storende dingen toe te schrijven aan te vluchtig gedreven contrapuntische studiën, deze Iaaste dan vanuit een oogpunt van klank' werking bezien. Want het nooren van har monie „naar d'r pouden trant" is niet hin derlijk, als men maar niet bij voortduring aan beter klinkende plaatsen bij anderen wordt herinnerd, en de oude studie der door gaande noten niet zoo irriteerend veelvuldig haar goed recht staat te bepleiten. Kort ge zegd de affiniteit tot de oude muziek is het, die mij de rechte vreugde aan deze Suite be neemt. De tango of de foxtrot kunnen daar niets ten goede of ten kwade aan veranderen De solopartij werd door :en componist mét ware meesterschap gespeeld. Of het overdadig applaus dit spel gold on de totaal idee van het werk, vermogen wij niet uit te maken, Maar wij kunnen toch niet nalaten, in dit verband nog eens te wijzen op de hou ding van het publiek, toen op het vorig Bach- ccncert de muziek san Fiorent Schmith werd uitgevoerd. Het was erger dan absolute ne gatie. Te voren was „Till Eulenspiegel" gegaan in een zóó verbluffende uitvoering, dat men bij de artisten van het Concertgebouw wel een groote mate van vereering moet veronder len voor de werken van Richard Straass, waaraan ook de Spielfreudigkeit haar deel heeft. Men besloot het concert met Tscbaikcws kij's vijfde symphonie, zeker innerlijk niet de sterkste van de „laatste drie", al is zij naar den uiterlijken vorm de meest gecoiicentreer Dat „vorm" niet almogend is, bewijst het eerste Allegro wa na de doorvoering komt, zegt absoluw niets meer en is goed voor hoorders met een luie fantasie. Ook het tweede deel is wat te breed uitge meten. De „valse" blijft een nobel stuk mu ziek en werd door Mengelberg in een prach tig los en levig rythme gehouden. Van het bestuur der Bacnvereeniging was voor Mengelberg een krans, die vergezeld ging van een hartelijk „welkom". Maar nauwe iijks thuis, gaat hij weer heen, de zorg voor zijn keurbende overlatend a3n anderen. Men vraagt Wie is hiermee gebaat G. J. K. fGedcellelijk gecorrigeerd.) 9 JANUARI BERLIJN -;p. billioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHR1STIANJA BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE KOERS 0 061 12 90 11.44 11.397. 46.15 2.657, LATERE KOERS Een algemeen geuite en in de laatste Jaren niet geheel ongegronde klacht was deze, da! de menschen zoo uiihuizig geworden zijn. Indien zij niet vergaderziek zijn, dan loopen zij naar schouwburg concert of bioscoop. Als 't echter nu 'n beo!je wil, gaan we naai den goeden, ouden tijd terug en behoeven ook de grootste liefhebbers van vergader- ,'jezoek, schouwburg en bioscoop des avond, niet meer hun huis uit. omdat zij a les thuis gebracht zuilen krijgen. De „radio" heelt in den bat-ten tijd h bewezen, tot welke mogeJijkhe-Sen zij Vide: kan. Hoereic radio-hefhebbers belui,: ren t ccrten, die in Parijs, Londen en New-Yort gegeven worden en hebben niet tienlaüen mij- n-er kennissen in den Nieuwjaarsnacht draai loos de twaalf him-ham sla gen van Big Ben de klok van de Westminster kathedraal ii Londen beluisterd? Opgetogen waren zij dei heelen Nieuwjaarsdag door; zelfs het knars:-; van het speelwerk van het eeuwenoude uur werk hadden zij gehoord. Volgens prof. Fournier Dalbe, 'n vooraan slaand Brilsch geleerde, staat de. wereld than, aan den vooravond van een groolen weten schappelijken vooruitgang in de richting vat de „televisie", waarbij bet mege'ijk zal zijn: op grooten afstand te zien, zooats men than- bij draadlooze teiefonie geluiden op verrei afsland kan hooren. De professor verklaarde aan dc „Da:!- News" dat' hij gelooft, dat de televisie hc draadloos zien dit jaar zai tot stand komen „Ik wil er mijn geheele wetenschappelijke re pulatie onder verwedden. Ik beu er zeker van Ik geloof, dat de televisie, in den aanvang wa vreemd, een der wonderen van de British En» pire tentoonstelling zai zijn, die binnen eenig maanden zal worden geopend." Wat dat beteekent, kan in deze enkele woot den verduidelijkt worden: terug naar de huis kamer. Het zal niet meer noodig zjjn dan, dunk me, om naai- een opera te gaan, want mei zal de helden en heldinnen niet alleen kunne' hooren zingen, maar ze ook zien acieerer niet alleen van de opera der slad zijner in woning, maar ook van die va New-York. P< king of Melbourne; concerten url alle oordei 'Lr wereld zal mer. in den luien stoel vai rijn serre kunnen genieten, ook, als het eet beetje wit, de oorspronkelijke krijgsmuziek san Afrikaansz-he nikkers. Ècn ondernemeni, man behoeft daarvoor maar de noodige in strumenten naar de binnenlanden van Afrika mede ie nemen en te laten werken op het oogen-b ik, dat de negers z:ch voor den strij i uitrusten. Ik geloof, dat de courant dan langzamer hand overbodig w-ordt en ook de bioscoop ondernemers, want wat gaat er boven de wer kelijkheid"? Beter dan de krantenman het zal kunnet vertellen, beter dan de biosroop-ondernemei liet kan verfilmen, zal een ieder in staat wot den gesteld de gebeurtenissen draadloos U zien en te hooren, op het oogenbük zelf dal zij voorvallen. We gaan wel vooruit! Een abonné vraagt ons, naar aanleiding van het „Damiaatie" over het plan dei Jansstraat-vereeniging ter verbetering var het verkeer van en naar het Schoterkwar tier. of het niet veel eenvoudiger en ratio- neeier is den Schotersingel en Kloppersin- gei maar te dempen en op de plaats waa: nu het water is een sierlijke bouleva-d aar te leggen, die, wat natuurschoon betreft even goed zal voldoen als het smerige wa ter van nu. Voor het geld dat de aanleg van twee, drie bruggen kost. is ruimschoots het dempen en de veriraaiiig te bekosti gen. Bovendien vergete men niet dat hei absoiuut niet zoozeer gaat om htt verkeer OP de Kennemerbrug dan wel om het feit, het verkeer van cn naar het Noorden zóó te leiden dat het gewoel op den smaüen Scholerweg over verschillende wegen ge leid wordt Dat is de hoofdzaak. Maar daarvoor zijn zeker twee bruggen noodig. En voor het geld dat dit kost, Jean men de singels beter dempen. Dan wordt het ver keer op den Schoterweg ontlast en Haar- lem wordt een boulevard rijk. zooals wei nig steden in Nederland. Stinkende grach ten hebben bijna alle steden :n Holland. Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 9 Januari. Hoogste barometerstand 774,9 m. M. te Stendele. Laagste barometerstand 731 3 m. M. te Rennes. Barometerstand 9 uur v.m.: 743. Achteruit OPGAVE VAN: Verwachting van den avond van 9 Jan. lot den avond van 10 Jan.: Matige Oostelijke tol Zuid-Oostelijken wind; betrokken of zwaarbewolkt; waar schijnlijk nog sneeuw, afnemende vorst, later lichte dooi in het zuiden. lSBSE2B@EmSSSm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1