SteCetctacHe (Bou/rant jöE SPAARNEBANK Kanfcngsrcchi. LAATSTE ®mm. W 5018 m. Onze Burgemeester. De Ijsbaan. Bin OFRl IJKE ^T\ND Faillissementen. GEMEENTERAAD UIT DEN OfflimEK. ZANDVOORT. raas® is voor LEIDEN en OMSTREKEN hel aan gewezen DAGBLAD voor ADV£RT£NT2ÊW. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR BEVERWIJK. HALFWEG. SCHOTEN. SPAARNDAM. SANTPOORT. VELSEN Spaarndam. Heemstede. Abnormale tramdiessst in Amsterdam. De Elf Steden-tocht. 9% no% De autobussen. Vandaag zou de kwestie der autobussen behandeld worden, doch de zaak is voor vDbcDaalden lijd uitgesteld. Overtreding Arbeidswet. Ter zake overtreding der Arbeidswet ncestej! de directeur en de commissaris der \.V. v. d. S., vleeschhandd terecht siaan. Buien den door de Arbeidswet voorgeschre ven tijd zooden werkzaamheden verricht zijn. Er v- s na 9 uur des avonds vleesch op geborgen door een wi n kelbedien'.V. De ambtenaar van bet O. M. merkte in zijn requisitoir op, dot de slagerij dear N.V. z. i. moest beschouwd worden als te vallen onder de Arbeidswet. Naar gebleken i», was dit oo de meening van den Minister van Arbeid. In den winkel toch worden verschil lende we. lizaamheden verricht, als het uit beenen van een koeienkop, het uitbeenen van een achterbout, die men in een werk- p'.;its verricht. Om deze reden moet roigeus het O. M. de winkel als werkplaats aan- ec merkt worden. Spr. eischte tegen den eenen beklaagde 5 of 1 dag hechtenis en legen den ander tl of 2 dagen. De verdediger, mr. Hoog, betwistte, dat de winkel een werkplaats was. Het uitbeenen van e n koeienkop bijv. beleekent het vleesch gereed maken voor den détailverkoop. Het doet er niet toe, of de klant er op wacht of niet. Pleiter meende, dat daarom vrijspraak zal moeten vo^en. Uitspraak 16 Januari a.s. Dierenmishandeling. Terecht stond de landbouwersknecht A. v. B-. wonende te Haarlemmerliede, terzake aat hij op 17 November met een paard aan het eggen was, dat aan de borst of aan ien schouder onder het gareel gewond was. Deze wond was 5 c.iM. lang en 2 c.M. breed 3ij het trekken drukte het gareel op de v ond. die nog verscb en bloederig was. terwijl het paard bij de aanraking met den kop schudde. In deze zaken traden als getuigen op de marechaussee, die het feit had geconstateerd en het proces-verbaal bad opgemaakt, een veearts, die den anderen morgen het geval Had onderzocht, en de landbouwer aan wie het paard toebehoorde. De veearts verklaarde, dat er alle voor zorgsmaatregelen genomen waren, en dat de paarden er geen last van konden heb ben. waarop de ambtenaar van het O. M. opmerkte, dat hij pas den volgenden mor gen het paard gezien had en d,us niet kon oordeelen hoe het gareel den vorigen dag op de wond had gezeten. De laidbcuwer zei dat er voorzorgsmaat regelen genomen waren door lappen en kousen, welke met stroo waren opgevuld. V olgens de marechaussée schuurde dit toch n op de wond. Het O. M. eischte 10 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot 8 of 8 dagen. Ook twee andere personen J. de G. en J. A. stonden voor eenzelfde feit terecht en werden tot een zelfde straf veroordeeld. Autostandplaats. Vervolgens stond terecht de chauffeur P. R. wonende te Velsen, terzake van het op 9 December 1.1. op den openbaren weg, het Stationsplein, met een auto een bepaalde standplaats heeft ingenomen, door aldaar met zijn auto van plm. 5K uur 's namiddags tot en met 6'A uur, heeft gestaan. Bekl. verklaarde dat het een luxe-auto v a s en hij vanaf Driehuizen eenige personen tui. - Hom em had gebracht en op nadere ord-rs wachtte. Hoi O. M. meende dat hier niet gesproken k worden van een vaste standplaats er. «ischte daarom vrijspraak, waarna de kan tonrechter overeenfcoenstig den eisch uit braak deed. Schoolverzuim De vrachtrijder J. P. v. d. V., wonende te Santpoort had zijn 12-jarigen zoon niet naar school gestuurd. omdat hij zoo'n tast van heimwee had, en dan niets at, werd over eenkomstig den eisch veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Vuurwerk. Een jongen, die op defl openbaren weg vuurwerk bad afgestoken, werd veroordeeld tot 1 boete of 1 week tuchtschool. Naar de behandelende geneesheer, Dr. M crcas, ons mededeelde, is de toestand van onzen burgemeester zeer vooruitgaan de. Kij mag reeds eiken dag eenigen tijd het bed verlaten. Hedenavond zal de ijsbaan geopend zijn. 0" rtrouwd: 9 Jan. D. Rijs en E. Müatz. A. M. Farber en H. Laavisira. H. J. Ilai' en E. Paauw. H. Weijers en J. J. J. RofmaJW. G. Lokerse eir J. E. Scburpf. Getrouwd: 9 Jan. W. A. Peuto en A. M. I.ri-. J. AKters en G. J. Zuijdam. G. L. Ruttink »n M. M. Je bee. P. v. Tonge- rer. en H. E. Gci'tniann. H. C. r. d. Kolk er. M M J de Leeuw W Koriakaas en J. M. J. Kaat. G. L. Reemer en J. M. Jansen Geboren: 7 Jan. 1. van J. E. Koppenvan P d. van NE J. Gcerlir.gsv. Zaanen. z. van A. StevensTimmermans. 9 Jan. d. van M. A. M TeLefcampv. d. Bom. Over'ecen: 9 Jan. A. G. Bogaart. 18 jaar, P.': er., urge*taan. 9 Jan. W. Buokens, jaar, Kampertaan. Heden werden in staat van faillissement verklaard: le. uan Pauw Jzn., vroeger landbouwer, thans zonder beroep, te Katwoude gem. Monnikenuam. Cura.or mr. C. Blankevoort te Haarlem. 2e. Dirk Kiewitt. schilder, te Wormerveer, Vt'armoessiraat 4. Curator mr. A. A. huizjrga, te Aaarlem. 3e. W. Schermer, te Laaaiam, De Wetstraat jnood- womngj. Curator mr. F. v. d. Goot. te riaar- icm. 4e. Corn. Ant. Corneüssen uza„ te Halfweg, Kerkplein 128, gem. Haarlemmer liede en Spaarnwoude. Curator mr. M. van Touion v. d. Koog, te Haarlem. 5e J. de Bruyn, winkelier, te Velsen, Burgemees ter w eerLstraat Curaicr mr. F. J. D. 'Pheyse, te Haarlem. 6e. 14. Dol, winkelier, tc X eiseroord. Curator mr J .H. J, Simons, tc Haarlem. 7e. M. Kok, electricien, te Santpoort, Biezenweg 47. Curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, te Haarlem. 8e. H. Sluyter, rijwielhandelaar, handelende onder den naam van H. Siuyter Co. te Haarlem, Nieuwe Gracht 64. Curator mr. r. M. Hagemeyer te Haarlem. 9e. R. Lucas, aannemer te Spaarndam. Curator mr. J. A. P C. ten Bokkel. Rechter-Commissaris in aile faiilisementen: jihr. mr. R. de Marees van S-v .nderen te aar lam. Opgei,even werden de faillissementen van: le. U. J. J. Wehnes te Schoten. Coleoso- st -at 7, fail, uitgesproken d.d. 11 December 1923. 2e. Jac. S.ru_k, smid. te Haarlem mermeer, Nieuwe Meeldijk 31. faill. uitge sproken d.d. 16 October 1923. Mr. A. K. Vink te Zaandam werd als Curator vervangen door mr. C. van Sprang in de faillissementen: le. de N. V. Mij. tot het aannemen en uitvoeren van Werken, voorheen Gebrs. Trcrrsp te Zaandam; 2e. H A. C. van der Kas," weduwe C. ten Wolde, pudding fabrikahTe te Koog aan de Zaan. 3e. A. van Oostveen, rijwielhandelaar te Zaandam, Westzijde en 4e. De N. V. Koll. Cacao fabrieken „Java" te Oosthuizen. Beëindigd werd het faillissement door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: C. Gons, loodgieter, te Purmerend. Hooger beroep werd aangeteekend door: lo. A. C. K. te Wijk aan Zee en Duin ter zake diefstal in vereeniging, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. 2e. N.B. te Schoten, ter zake diefstal en valscnheid in geschrifte, veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. 3e. F. F. B., gedetineerd, alhier ter zake dief. stal met inklimming, veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. 4e. L. D„ te Haarlem, ter zeke plegen van ontucht veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Onder voorzitterschap van den loeo-burgc- meester, mr. M. Singenberg, vergaderde hedenmiddag de gemeenteraad. Afwezig waren de heeren Gerritsz, Mieze- rus, Kucnen, Wolzak en Adrian. Er is één vacature. De VOORZITTER hieW de volgende Nieuwjaarsrede: De Nieuwjaarsrede. Alvorens onze werkzaamheden te begin nen, wensch ik een oogenblik stil te staan bij de wisseling van het kalenderjaar, sedert onze laatste vergadering ingetreden. Het is een goede gewoonte, dat wij, een dergelijken mijlpaal bereikt hebbende, een oogenblik hierbij verwijlen. Slaan wij een terugblik op 1923, dan zien wij van onze gemeente in de eerste plaats de vernieuwing en de uitbreiding van den gemeenteraad. Verschillende oudere leden hebben vrij willig hunne plaatsen ingeruimd voor jon gere krachten, anderen hebben plaats moe ten maken om redenen, van hun wil niet af hankelijk, in het geheel zijn er thans, met inbegrip van het te installeeren lid, 9 leden, die 1 Januari 1923 nog geen lid van Uwe vergadering waren. Deze nieuwe leden zullen reeds hebben bemerkt, dat het lidmaatschap van den ge meenteraad geen gemakkelijke taak is. en vooral in de tegenwoordige tijdsomstandig heden. zware verantwoordelijkheid met zich medebrengt. Geen gemakkelijke taak, omdat zij zich moeten inwerken in tal van vraagstukken van den meest verschillenden aard, waarbij zij weliswaar deels kunnen afgaan op de mee ningen van geestverwanten, maar ten aan zien waarvan toch zij, die hun taak hoog op vatten, zich ook een zehstandige meening zulten willen vormen, want weinig is in een vertegenwoordigend college zoo oedenkelijk, als eenzijdigheid en al te ver doorgevoerde specialisatie; eigenschappen, die er zoo gauw toe leiden om ter wiile van ae boomen, bet bosch niet meer te zien. Ook eene zware verantwoordelijkheid hebt gij, nieuwe leden, op U genomen; Gij hebt U, deel uitmakend van den Raad, dienten gevolge mede gesteld aan het hooid der ge meende; immers aan het hootd der gemeente staat de Kaad. Het is deze figuur in ons Staatsbestel, door Ihorbecke in 1850 in onze wetgeving neergelegd, die aan de positie van den ge meenteraad zoo'n hooge beteekenis geeft, Die U ae gemeente doet besturen, met alle verantwoordelijkheid, daaraan verbonden. Maar het is dan oox deze hooge positie, die verantwoordelijkheid, die U ais van zeli dwingt om zorgvuldig na te gaan. of al dat gene, wat gij wenscheiijk acht, wel voor uit voering, a,thans voor onmiddellijke uitvoe ring vatbaar is. Wij, lenen van vertegenwoordigende licha men, die in overgroote meerderheid prijs stellen op het voortbestaan van het parle mentaire en vertegenwoordigende stelsel, zooals zich dat in den Icop aer laatste 75 jaren hee:t ontwikkeld, wij hebben een dub- oel moeilijke taak in de tegenwoordige tijds omstandigheden. Immers het is niet te ontkennen, dat ook hier te lande sinds eenigen tijd stemmen opgaan, die meenen te mogen verkondigen, dat de volksvertegenwoordiging in al hare geledingen bij rijk, provincie en gemeente, een zoodanige verwarring en desorganisatie zou hebben gesticht, dat deze volksvertegen woordiging hoe eer hoe beter zou moeten verdwijnen, en dat het eenige wat het Ne- derianosche Volk noodig heelt een Hercules zou zijn die den stal van Augias heelt te rei nigen. En. hoe ondoordacht deze redeneering ook is, en hoe weinig zakelijk veelal de critiek, oie op het beleid in bet bijzonder van ge meentebesturen wordt uitgeoefend, ze vindt eenige aanhang. Aan deze critiek en aan deze revolutionai re gedachten mag niet meer eer worden be wezen dan ze verdient. Maar ons, leden van vertegenwoordigende lichamen is de taak weggelegd om door on ze besluiten en door ons bestuursbeleid te iocnen, dat wij volkomen in staat zijn om zonder dictatuur van welke zijde ook, de puo.ieke zaan te dienen en rictnuig te geven aan het bestuur van die corporation, waar over wij zijn aangesteld. Zie ik goed, dan is ook uw Raad in alle opzichten in staat en is hij ook bereid, om die besluiten te nemen oi te sanctionneeren, die noodig zijn om Haarlem een goede toe komst tegemoet te deen gaan. De grenswijziging, voor die goede toekomst in de eerste plaats noodzakelijk, kwam in 1923 niet veel verder. Vel werden vele be langrijke brieven gewisseld, werden confe renties belegd, tot 'n resultaat kwam 't ech ter nog niet. S.echls uit ééne aanwijzing blijkt, dat de autoriteiten nog met ernst be zig zijn het vraagstuk tot eene oplossing te brengen: de benoeming van onzen Wethou der Mr. Heerkens Thijssen tot waarnemend Burgemeester van Schoten. Is deze unio personalis met de in het Noorden aan ons grenzende gemeente uit dien hoofde voor Haarlem een reden tot verheugenis, toch moet ook hierop de na druk worden gelegd, dat Haarlem nimmer genoegen kan nemen met samenvoeging van Schoten, indien ook niet onze Westelijke en Zuidelijke naburen bij de grenswijziging in ruime maten worden betrokken. De malaise in handel en nijverheid, waar door 1922 werd gekenmerkt, breidde zich in 1923 nog uit, waardoor een toenemende en voor tal van werknemers vooral langdurige werkloosheid het gevolg was. Vooral in de bouwbedrijven en de metaal industrie was dit in sterke mate het geval, terwijl ook werknemers in de grafische vak ken en administratief personeel zich in toe nemende mate als werkzoekenden bij de Ge meentelijke Arbeidsbeurs aanmeldden. In het sigarenmakers- en tabaksbewerkers- bedrijf echter bleek de verbetering, die in 1922 intrad, van blijvenden aard te zijn. Hier toch daalde het aantal werkloozen tot op een derde van dat in 1922, Op 1 Januari j.l. waren buiten de werkloo zen tengevolge van de weersgesteldheid on geveer 1600 Haarlemsche ingezetenen als werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven. Er zijn echter teekenen. die er op wijzen, dat het grootste leed geleden is. Moge in 1924 die verwachting niet beschaamd worden! Wanneer ik ten slotte genaderd ben aan het uitspreken van mijn heilwensch bij de in tree van den nieuwen jaarkring, dan gaan onze gedachten in de eerste plaats uit naar onzen Burgemeester, die nu reeds 7 weken aan het ziekbed gekluisterd is en ik weet te spreken uit Uw aller naam wanneer ik hier dei wensch uit, dat zijn algeheel herstel bin nenkort een feit moge zijn en hii spoedig weder dezen zetel moge Innemen. Naar me disch inzicht is er gegronde hoop, dat onze wensch spoedig zal worden verwezenlijkt. Ik eindig met den wensch, dat het U en de Uwen in 1924 wel moge gaan en dat gij in Uwe gezinnen en zaken gespaard moogt blijven voor rampen en tegenspoeden. De heer v, d. KAMP antwoordt als oudste raadslid met een enkel woord. Spr. sluit zich bij de woorden aan, dat de burgemeester weer spoedig hersteld moge zijn. Spr. hoopt, dat de onaangename dingen, als bijv. werk loosheid en malaise spoedig verdwijnen en het allen wel moge gaan. Spr. hoopt, dat mr. Heerkens Thijssen weer spoedig zich geheel aan Haarlem kan wijden en do grenswijziging spoedig tot stand moge komen. Spr. hoopt, dat de raad ook dit jaar weer aangenaam ma* samenwerken. Beide redevoeringen worden met applaus begroet. Het nieuwe raadslid, de heer J. A. Scholl, wordt aan de raadszaal inrfeleid en legt in de handen van den voorzitter de vereischtc beloften af. De VOORZITTER wensclit het nieuwe Raadslid geluk, dat plaats neemt 'usschen den heer Gerritsz en mej. Van Vliet. (Wordt vervolgd.) Gemeentcbegrooting. De Zan-dvoortsche Gemeeuiebegrooiing is thans in handen van de heeren raads.eden, die Vrijdag daarover in een openbare zitting hunne beschouwingen zuilen geven. Dat zijn de mannen van de practijk, die dus de onderdeden in hun geheel kunnen be- studeeven en toetsen aan eigen inricht en eigen idee. Voor 'n buitenstaander blijft zoo'n lijst altijd een opeenstapeling van geladen, waaruit niet veei valt op te maken. Hoogstens kan bij de beschouwing van die getallenreek sen ons ontvallen: „Zoo, kost daf zooveel", of „Nou, dat biengt ook niet veel op!" Maar en zit aan elk cijfer zoo'n getallen reeks vast, dat toch niet het honderdste deel van zoo'n gemeciïlebegtrooling begrepen kon worden uit de opsomming van enke.e eindcij fers. Bovendien wordt de gemeente begrooting dit jaar op nieuwen leest geschoeid, zoodat een vergelijkende berekening nog ingewikkel der wordt. Twee dingen staan echter vast. Dat is ten eerste, dat er een aanzienlijk tekort is op het vorige dienstjaar en het tweede, dal dit tekort in deze begroeting niet aheen wegge werkt is, maar dat bij zuinig beheer en geen tegenslag een keine, laat hei zijn een k.eine betasting verlaging mogelijk geacht wordt. De verschii.snd'e beschouwingen in de raadsvergadering geven ons misschien nog wel ge.egenheid tot eenige opmerkingen. Ze ker is het, dat honderden inwoners met be langstelling de behandeling zullen volgen om er aan het slot uit te kunnen lezen, dat en een zuinig beheer en 'n practische verdeeling der gelden zullen leiden tot de zoozeer gewenschte en we zouden haast zeggen noodzakelijke be lastingverlaging waar reikhalzend naar wordt uitgezien. De begrooting begint met restanten van het vorige dienstjaar. Geraamd wordt nog een in komen uit den dienst van 1922, groot 5000. Het nad-eeiig saldo der vorige begrooting is 404649.53, zoodat bovenaan op de lijst staat een nadeeig saldo uit hel vorige dienstjaar van 9S649.53 of rond genomen f 100.000. Onder Hoofdstuk II, Aigemccn beheer, vin den we als eindcijfer een inkomen van 12046.80, een uitgave van 54069.44, zoo dat dit hoofdstuk sluit met een nadeelig saldo van 42022.64. De Openbare veiligheid brengt in 1065.45. De uitgaven bedragen 84708.86)4, zoodat op dit hoofdstuk een tekort is van f 83643.4-1 )j. Hieronder valt de straatverlichting, die in uit gaaf begroot is op 11C00 Bij het hoofdstuk Volksgezondheid wordt een ontvangst geraamd van 300, een uilgaaf van 11330.81)4, zoodat het nadeelig sa.do bedraagt 11030.81)4. Het hoofdstuk Volkshuisvesting is een sluit post met een bedrag van f 8089.20. Onder het hoofd Publieke werken wordt aan inkomsten geraamd 12000 van de rioolbe'as- ting, 6000 van de belasting op de bouw terreinen en 21400 van de opbrengst, van de strandpacht. Met nog enkele kleinere posten een totaal inkomen van 44217. De uitgaven bedragen 155.380, zoodat het nadeeig sa'.do bedraagt f 111.309. Voor ambtenaren wordt uilgetrokken 16310. voor werklieden 32309, terwijl voor pen- sioenuilgaven een bedrag van 10.300 geno teerd staat. De bewoners van de Spoorstraat vinden on der d3t hoofdrtoik een post, waarover ze wel le spreken zullen zijn. Er is n.t. 3500 uitgetrokken voor ezn nieuwe bestrating. Alweer, zullen ze zeggen, maar ditmaal is het vast en zeker, dat die drukke verkeers weg lusschen station en Zuid-Zand vort' eens flink onder handen genomen zal wor- len. De Eigendommen, niet voor openbaren dienst bestemd, geven een inkomen van 3252.60, een uitgave 552.50. Dit hoofd stuk sluit met een voordeeiig saldo van 2730. 't Is klein, maar het is tenminste een voordeeiig saldo. Omgerekend bedragen de kosten van On- darvijs per kind 19.30. Voor Lager Onder wijs wordt uitgegeven 110.144.84, waar van terugcri vargen wordt - 81.115.81 >4, alzoo een nadeelig slot van 28.029.02)4. Het Vervolgonderwijs kost 1220.78. Van het Uitgebreid Lager Onderwijs be trapen de inkomsten 6000, d eontvangen vergoeding 12403, de totale inkomsten f 19252. De uilgaven bedragen 18834, zoo- iat ook hier weer een klein voordeeltje ge- vaamd wordt van 420. Bij het Openbaar Voorbereidend Onderwijs lechraagt het schoolgeld f 300, de uitgaven f 6024.58, een nadeelig saldo van 5724.58. Vogt het Bijzonder Lager Onderwijs be dragen de inkomsten 3624.50, do uitgaven f 23960.95, zoodat het nadeelig saldo voor rekenif-g van de gemeente over deze para graaf 20.356.45 is. Het Middelbaar Onderwijs vraagt bij een nkomen van 300 een uitgaaf van f 12882.50. Het nadeelig saldo is 12582.50. Daarbij komt het nadeeig saldo voor hel H. O. met 500, van het Nijverheidsonder wijs met 300 en dat onder hel hoofd Kun sten en Wettenschappen met 515. Hoofdstuk 9 van de begrooting omvat het Ann wezen en de Werkloozen. De algemeenc uitgaven van het Armwezen bedragen 3137.50, de, ziokenvehplegmg vraagt 5500, de krankziningenverpleging 8000 en het Burgert. Armbestuur 13.900. Samen f 31.975.65. De inkomsten worden geschat op 200, zoodat het nadeelig saldo is 31775.65. Voor steun aan werkloozen wordt van het Rijk een subsidie ontvangen van 4500, van do Provincie van 5000, in totaal een ontvangst ven 9500. Aar uitgaven wordt geraamd 23700, zoodat het nadeelig s'ol is 14200. Hoofdstuk 12 behandelt de belastingen. De 80 opcenten op de bebouwde eigen dommen worden begroot op f 24553.30, de 20 opcenten op de hoofdsom der ongebouw de eigendommen op 97.90. De 50 tot 100 opcenten cp de hoofdsom der person eek- belastingen op 71006.19, de 100 opcenten op de rijksinkomstenbelasting op 135000, da tantieme- en dividend-belasting op f 1360.80 en de plaatselijke inkomstenbelas ting op 254000. Dit laatste bedrag is 16000 minder dan eventueel zou kunnen worden toegestaan. De hondjes leveren 850. de muziek- en tooneelkefasting 10.000. de to^een-^asien- belasting 20.000 en de vergunningen f 3500. De tota'e inkomsten zijn 520.378.19. De totale uitgaven f 16995.15)4. zoodat het hoofdstuk sluit met een voordeeiig saldo van 503.383.05. Het grondbedrijf sluit iriet een nadeelig saldo van 26883.92. Gasbedrijf, Wlcrlaei- dingfcedrijf en Woningbedrijf geven sluitende posten met respectievelijk 21823.63)4, f 19481.24)4 en 29922.91 '4 als eiwïbcdra- gen. De onvoorziene uitgaven worden geraamd op 3763.43)4. In totaal siuit deze gemeentebegcooting voor den gewonen dienst met een bedrag van 811748.94 in inkomsten en uitgaaf. Logeergastenbelasting. Naar wij vernemen, hebben de heeren C. A. C. Gunters, G. van Vioorlbuizen en mevr. H. D. WeeninkHei- da. die tezamen de raadsfractie van den Vrij heidsbond vormen, een voorstel bij den Raad ingediend, om de logeergastenbelasting, ■die dit jaar door de zeer late goedkeuring door de Kroon niet werd ingevoerd, voor het volgende seizoen ingetrokken le krijgen. Er bestaat alle reden om te gelooven dat dit voorstel zal worden aangenomen. Geboren Lena Wilhelmina, d. van V/. G. van der Wolde en van F. L. Bisenberger; Maria Iva, d. v. W. de Lee en van A. Blan kenaar Sonja, d. v. P. J. de Haan en van M. Arons Neliie, d. v. W. A. de Jong en van N. Rustenburg Johan Mar-'nus z. v. M. J. H. Looman en van E. C. Eldersng. Ondertrouwd J. L. van der Aart en M. Laros L. A. Lauer en J. Wijnberg. Gehuwd T. Sieders en M. E. Smit A. van der Wolde en C. W. Wiggelo. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van C. v. d. LemNijman. z~ 1.1 van J. II. Spran- gersvan der Kolk. z. van M. van der Lemvan der Wardt. z. van H. Slatman Nielen. d. van G. Sluitervan Ekeren. Overleden: J. Schuit, 77 j., w.edr. van A. Droog en J. H. Keijzer. Kerstoratorium. De Gem. Chr. Zangver- eeniging „Stirsum Corda" feeft op a.s. Don derdagavond in de Ger. Kerk alhier een uit voering. Burg. Stand van 16 Januari. Geboren: d, van T. D. NooitgedagtVan Wolfswinkel. d. van E. VosHoogkamer. z. van C- A. van HeerdenGroenewoud. z. van B. L. HartmanZij'stra. Ondertrouwd: VV. van den Berg en Zuid am. Gehuwd: W. J. A. P. Créman niét E. Spren- ger. Overleden: S. de Vries, 70 j-, wéd. S. Wier- da. J. A. M. Zegwaarl. 2 j., m. J. J. van Opzeeland, 57 j., w-edn. van L. Vooges. Een goede maatregel. Het is een geluk, dat het stoomgemaal, dat bij aanvang moest mn'en, direct is stopgezel, anders -was hot ijs op het Spaarne gevaarlijk geworden. Ijsvermaak. Gistermiddag werden wed strijden gehouden op het Y voor kleine jon gen». Het was een hist de jongens te zien zwoegen, blijkbaar geen koude voelend. Ver schillende prijzen waren uitgeloofd: ieder, die meedeed, kreeg een snijkoek. if. K. Kring. De R. K. Kring gaf gister avond in het café van den heer Th. van der Putle een feestavond. De zaal was propvol. De voorzitter, de heer Van Breda, opende deze feestelijke bijeenkomst met een kort woord, waarna de R.-K. Mando'iueclub, di recteur, de heer L. van Warmerdam, met de afwerking van het programma een aanvang maakte. De nummers werden allen, zonder uitzondering, keurig uitgevoerd en dit getuigt wel van ernstige studie. Het kluchtspel „Hij is zenuwachtig" viel ook zeer in den smaak. Na de pauze kregen wij tc zien een klucht, getiteld ,.Hct nare Kosthuis waarbij de aan wezigen naar har'elust hebben kunnen lachen. Daarna s'oot de voorziiter, na dank ge bracht te hebben aan a',le medewerkers van dezen avond, dezen gced geslaagden feest avond. Het was een succesvolle avond en de R.-K. Kring kan met genoegen daarop terug zien. Auto-botsing. Gisteren, tegen den middag, naderden te Driehuis-Westerveid van den Zeeweg en den Driehuizer Kerk- weg, twee autobussen. Die van den Zeeweg komende, nam de draai wat „omslachtig," met het gevolg, dat de HaarlemVelsen—- IJmuiden-bus, van den heer Lindeman, te gen een boom reed, waardoor een lantaarn en een spatbord verbogen werden, een ruit vernield en het voorstel verbogen werd, Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam gisteren bijeen, ter behandeling van dé ge- meent ebeg rooiing. Aanwezig alle leden. Vooraf werd een besloten zitting gehou den. irgekomen stukken. Ecu schrijven van den dhr. Zeeüedenborad te IJmui-den, om werkverschaffing of in voering van een steun regeling. B. en W. merken op, dal zij het juiste moment hier voor rog niet gekomen achten en stellen voor afwijzend te beschikken. Een adres van de Arbeiders Jeugd Cen trale om vrijstelling van de betaling van rechten voor het gebruik van schoollokalen. Naar B. en W. om advies. Een adres van L. H. Rings te Jan Gijzen- vaart inzake weigering eencr bouwvergun ning. Op voorstel van B. en W. wordt adres sant niet onlvankeliik verklaard, volgens verstrijken van den termijn van beroep. Een adres van S. Hoge!and e.a. te IJmui- den inzake het nemen van maatregelen be treffende autobussen. Op voorste] vnn B. en W. wordt besloten adressanten te berichten, dat door B. en W. bereids de vereisch'.e maatregelen zijn genomen. Een verzonk van J. Atema om eervol ont slag a's iboofd der openbare lagere school C le IJnvuidcn en hoofd van het vervolg onderwijs. B. en W. stellen voor, het ge vraagde ontslag eervol te verleenen met in gang van een door ons ooilege te bepalen datum. Goedgekeurd. Een adres van M. J. Rolvink om een spoe dige besüsisng te nemen inzake den bouw van 100 woningen aan den Rijksstraatweg te Velsenoord. Naar B. en W. om advies. Als voren van de Turn vereeniging „IJ- rmriden" om vrijstelling van de bels ing van réchten voor hel gebruik van schoollokalen, of, indien dit niet mogeli-'k is, haar een sub- site le ver eenen. Naar B. en W. om advies. Als voren van P. Bleeker in züne hoeda nigheid vnn direc'eur der N. V. Exploitatie waarin verzocht wordt vergunning te ver leenen voor het aaneggen van straten op een terrein, gelegen aan den Velserduiner- buurlweg tc Velseroord'. Naar B. en W, om advies. Voor1-" ia nog ingekomen een verzoek van C. de Vries te Santpoort om voor een halt jaar ontheffing te ver'eer-en inzake de ver- .oen-de vergunning tot exploitatie van gron den le Santpoort. Verschillende leden maken bezwaren. Besloten wordt nog éénmaal uitstel te ver leenen. De heer VAN DER STEEN vraagt waar om B. en W. inzake liet adres van den Chr. Zeeiiedenfcond antwoorden dat het juiste moment voor invoering van een steunrege ling of werkverschaffing nog niet gekomen is De heer HANDGRAAF antwoordt dat de rcgeering zeker geen sttbsi-dic zal toekeni- n. En cftis wordt liet zeer bezwaarlijk voor de '^ciiTC'Cn t c. De heer VAN OER STEEN begrijpt dan de uitdrukking „Uct juiste moment" niet. De heer SCHILLING meent dat een terzij de leggen van het adres niet aangaat. Dc werkloosheid' is nog groot. We! spreekt de regccrinR steeds van crisdswerklooheid en van diepzeevivschers, maar vroeger toen er ook werktoosheid was, werd er ook wat voor de menschrn gedaan. Op 't oogenblik gaat 't, niet om de diepzeevisschers, uiaar vele arbeiders zijn werkloos. Spr. stelt voor hel arires aan te houden en nader onder zoek tc doen. Dc heer TEN BROEKE zegt, dat gevraagd wordt ©en ateunverleehing of werkverschaf fing. Er wordt gezegd dat er geen objecten voor werkverschaffing zijn. Spr. had het beter gevonden als B. en W. prae-advies op dit verzoek hadden gegeven en objecten voor werkverschaffing hadden gezocht. De heer BOSMAN zegt, dat. er veel werk loosheid is, spr. ondervindt dit dagelijks. Als er objecten voor werkverschaffing worden j gezocht! wijst spr. cp de rolecring van den üroote Hout- of Koningsweg, wat hoofdza kelijk handenarbeid is. Het voorstel van den heer SCHILLING om deze zaak aan te houden, v.ordl met alge meen© stemmen aangenomen. Benoemd wordt tol onderwijzer in de gymnastiek aan de scholen D, E, F, G ca H de hoer J. W. G. Odink, leeraar aan de gyrnnasliekscLvol der M tot Nut van 't Algemeen te Wapeningen en onderwijzer in de gymnastiek aan do Rijks-Normaallessen te Rhenen. Mede op de voordracht stonden de heeren J. Borne veld, onderwijzer in de gymnastiek aan de scho en voor V. L. O. te Gorredijk en J.oure en P. Dobbenga, onderwijzer in dc gymnastiek aan de openb. lagere scholen te Deventer. (Wordt vervolgd.) IJsclub „Nova Zembla". - Na lang wach ten krijgen wij dan ook eens een wedstrijd cn nog wel meer dan één. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, schrijft het bestuur van „Nova Zembla" een drietal wedstrijden uit, een na tionale hardrijderij, waaraan, verbonden prij zen van 60, 25, 10 en 5, een hard rijderij alleen voor de Spaarndammers cn vervolgens een wedstrijd in het schoonrijdcn voor dames, heeren en paren. Deze laatste wedstrijd, het neusje van de zalm, wordt a.s. Zondag gehouden cd zal ongetwijfeld veel deelnemers en publiek trekken. Naar verluidt, zullen de beste schoonrijders van Noord- en Zuid-Holland hieraan deelnemen. Dat belooft dus schitterend tc zullen wor den. Vermelden wij nog dat dc banen alle avonden electrisch verlicht zullen zijn en dat het ijs prachtig is wij zouden haast durven zeggen het beste ijs uit geueel den omtrek dan gelooven wij.^dat „Nova Zembla" op een succesvolle Zondag kan rekenen. Ook al was het weer niet, zooals de laat ste dagen, toch is er gisteren weer volop van schaatsenrijden geprofiteerd, doch door den sterken en kouden wind was de mooie baan tusschen de brug bj. den Zwemvijver en de Ringvaart, onberijdbaar. De echte liefhebbers lieten zich niet door de koude afschrikkene maar moesten zich tevreden stellen met het baantje langs de Vrijheidsdreef, of wie lid was van „Volhar ding", of er iets voor over had. kon de mooie banen van de Vereeniging in gebruik nemen. Iets geheel nieuw voor Heemstede was gisteravond het rijden bij kunstlicht, waarvoor het ijverige bestuur van „Volhar ding" had zorg gedragen, dank zij de wel willende medewerking van don directeur der Electriciteitsbedrijven. De 200 M. lange baan was met 5 groote booglampen uitste kend verlicht, en de honderden liefhebbers, en vooral liefhebsters hebben tot het eind toe genoten. Een tent met „heete melk" gaf gelegen heid tot eenige verpeozing. Er mankeerde neg maar sen draaimolen om er een echte cu-derwetsche ijskermis van te maken. Wij twijfelen niet of d-e volgende avonden zal de drukte overweldigend worden. Het was een allerleukste avond die, ook al was het vinnig koud, door velen van den kant is gadegeslagen. Pas om 10 uur, toen de lichten uitgingen, trokken de laatsten en dat waren er niet weinigen, huistoe. DE CRISIS IN GRIEKENLAND. AT;,ENE, 8 Jan. Zoowel Kafadaris als Michalakopalos die beschouwd worden als geschikt ora als leiders der Venezelistische partij op te treden, en een nieuwe regeering te vormen, hebben geweigerd zoodat waar-' schijnlijk Rousos, leider der democratische Venezilisten in Dandlos een kabinet zullen vormen, ATHENE, 8 Jan. -Venizelos die thans weer hersteld is, heeft met 2 leiders der anti- Venezilisten een onderhoud gehad. Deze brachten hem de noodzakelijkheid van den onverwijlden terugkeer van koning George onedr het oog. ATj -ENE, 8 Jan. Donderdag zal een nieu- we bijeenkomst der nieuwe partij plaats hebben, waarin over de kwestie van het partijleidcrscHap zal worden beschikt. Ve nizelos blijft bij de meening, dat de partij een nieuwen leider zal moeten kiezen, doch de liberale afgevaardigden houden vol, dat niemand de hoedanigheid heeft voor deze functie. GROOTE BRAND TE ZWOLLE. ZWOLLE, 9 Jan. De verfwaren fabriek van de firma C. Sc'haepman cn Go. op den .Spinhuiswal le Zwolle, waarvan de tegen woordige firmant genaamd is D. J. ten Doe- schate staat in iic-hte laaie. De aangrenzende lingericf; fcriek van Moszitz loopt groot ge vaar. AMSTERDAM, 9 Jan. Hedenmorgen heeft de weinige sneeuw die gevallen is, eenige stagnatie gebracht iin het trambe drijf. In de kabel in de richting van den Overtoom kwam overbelasting, waardoor 434e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 9 famtari 1924. le klasse. 3e lijst. Hooge oriizen. No. 6976 f L'tiUO Mos. 2946 3491 I508f elk 1000. No. 16012 400.— Nos. 260 5642 16803 elk 200.—. Nos. 6179 10637 2IS31 22408 eik 100.— Prijzen van I 65.—. Ti 35 SS H2 552 564 790 791 26 358 747 1081 1438 1683 1978 .'299 2712 3184 3481 3682 3968 4193 4717 5201 5568 572) 5965 6272 65.9! 7113 7439 7922 8323 8794 9118 928! 9696 10165 0566 10960 11350 11674 12161 12536 12875 12928 13294 1358(1 13787 14332 14501 14519 i5198 15517 15754 16114 16246 16450 16602 16788 17089 17382 17677 1799! 18182 18406 18831 19061 19401 19748 20298 20489. 20603 20811 21460 21863 22306 22543 378 775 1150 1446 172) 2073 2346 2362 2407 2833 2909 3350 3431 3580 3602 512 780 1183 1524 1825 1829 2113 2123 1195 1274 1566 1607 1878 134 583 1019 1360 1650 1957 2S14 324 3553 2145 2175 2436 2482 2993 2998 3447 3453 .1757 378! 3969 4033 3842 3611 3867 4214 4262 4718 4923 4964 4968 4U49 4061 4445 4555 361- .3916 4105 4559 5435 5444 a456 5515 5529 5636 5686 5816 5834 6128 5596 5611 5738 5812 60U6 6036 627.3 6302 6339 6385 6763 6793 681(1 6839 5692 .5843 6157 6238 7120 7512 7631 8040 8354 S8S9 916! 7160 7194 7668 7224 7772 6394 7032 7239 7895 8099 8168 8220 8308 8664 8772 8460 901(1 9173 9175 9177 S398 S52. «890 8452 9357 9746 9762 9171 9414 9553 9557 9644 9883 10068 10142 10269 10278 10410 10505 10518 1061! 10765 10803 108114 10835 10990 1106! 11159 11209 1124c 11380 11386 1(534 1.1540 11546 11677 11816 11823 11831 12%! 1222-t 12325 12335 12408 12515 12710 12768 128'i9 12820 12860 12882 1290! 12908 12912 12918 13006 13001» 13084 13142 13179 13353 13430 13449 13455 13460 13630 13636 13659 13702 13713 13815 13886 4229 i4270 14277 14338 14339 14392 14398 14451 14508 14591 14647 14653 14716 14845 15019 15079 15088 15121 15201 15282 15305 15336 15362 15541- 15554 15615 15703 15704 15765 15827 15872 15940 15989 16133 16144 16184 1621! 16222 16252 16264 16307 16368 16422 16478 16490 16493 16515 16554 16619 I6653 16683 16783 16784 16840 16848 16853 16914 16974 17144 17155 17241 17252 17261 1741!. 17547 17584 17638 17660 17741 17813 17817 I7SS7 17905 18011 18062 18089 18093 18112 1.823! 18333 18338 18340 18343 18476 18516 18637 IS':'- 18696 18901 18939 18982 tS'An 19013 19064 19114 19129 19301 !9339 19436 19485 19533 19557 19652 19805 19841 1994" 20043 20080 20338 20350 20373 20376 20397 20499 20540 20541 20542 20577 20617 20622 20691 20714 20784 20831 20846 20867 20878 21055 21523 21536 21548 21566 21637 2W77 21979 22126 22182 22214 22378 22424 22435 22453 22466 2?614 22640 22929 2295S 245 513 1041 1390 1653 1966 2276 2614 U62 1473 WI 1925 1178 4b96 5036 4549 5698 5887 6244 6484 7077 7250 7901 S321 4783 9,140 9252 9660 til 155 (0523 10936 11307 11579 12125 12533 12S61 '2922 13286 13497 13773 14325 14460 14790 15191 15473 15720 16063 16240 16447 16593 167S5 17020 17365 17670 17970 18118 18375 18741 19023 19343 19664 20214 20473 20594 10792 21249 21703 22236 22517 deze doorsloeg en een gedeelte van het net stroomloos werd. Het oponthoud duurde een kwartier, maar daardoor was geduren de de ochtenduren de ramdienst abnormaal, vooral in de richting van het Leidsche plein en omgeving. OP HET IJS GEVALLEN EN OVERLEDEN. ZWOLLE, 8 Jan. Heden werd de ongeveer 40-ja.rige schaatsenrijder, wonende aan den Molen-weg te Zwolle, door een andereu lief hebber van de ijssport zoodanig aangereden, dat hij viel, een been brak e.n nog eenige andere verwondingen bekwam, zoodat hij onder geneeskundige, behandeling moest wor den gesto'd. Thans is hij aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw cn drie kinderen na. LEEUWARDEN, 9 Jan. Het Bestuur van de Friesche Elf-steden-tocht deeit mede, dat dc Elf-steden tocht en wedstrijd, ijs en sneeuw dienende, bepaald is op Zaterdag a.s. Het ijs is thans voldoende sterk om den tocht te kunnen doen houden De aan gifte blijft opengesteld bij den heer J. M. Kingma, Willemskadc 8, Leeuwarden, Tel. 327. De afrit zal plaats hebben, des morgens tc 5 uur voor hotel Klanderij. A33STËRD3BISCHE 8UURS MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden: prijshoudend. V. K. HEDEN 6% Nederland 1919 92L 92 Nederland 1923 100"/, 100 Oude Vaart 103% iU2% dito Gem Eigendom 91 89 Mij „Nederland" 1^0% Scheepvaart-Unie 124 124 Roiterd Ll'-yd 132 Holl. Llovd 16 Pakelvaart 127 Vil Oude Boot 78 78 Holl S'oombcol 34 34 11 V A. 479 483 lava Cultuur 3óu 366 Jurgens ge-.v. 67 L6 Koloniale Bank 181 183% Indische Bank 4 i 3 123% Gert. Handel Mij. 124', 124 Kesc. dito 125 t25 Phoenix. 79 Geconsolideerde l '2 172% Kon. Olie 401 395'/ U. S. Sleel 105% Marine comm. Vorstenlanden 183 182% Actions id. 178 178 I^jerworcdjo Oude Heli 320 318% Senembah 275 273»/ Heli Batavia 323 323 Amsterdam Rubber I521/ 151 Serhadiadi 231'/ .Sllau ,17 115 Wai Sumatra H8 127'/, Ooritlsche Pelr 387 384 Souilnrn Rail» 441/ 41% Union 138°/. 141 Anaconda 83 ■VVabash 11»»,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2