BUITENLAND BINNENLAND Het roode testament. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. T\ -ede Blad - Woensdag 9 Januari 1924 Rechberg noemt den uitslag van zijn schadevergoedingsstappen gunstig en verzoekt wat minder crïtiekgeen profeet is in zijn eigen land geëerd. Weer een divisie en twee regimen ten Fransche bezettingstroepen wor den teruggetrokken; „onzichtbare bezetting". In Rijnland Is een anti- separatistische, anti-Fransche, anti-militaristische geheime organisatie ontdekt. Zijn de veie Duitschers In Frankrijk oorzaak van de daling van de franc? Eij de toenemende moeilijkheden is Venizelos plotseling on gesteld geworden. Een referendum omtrent den regeringsvorm is ver moedelijk pas tegen einde Maart te verwachten, Het programma voor de afs. conferentie der Kleine Entente te Eelgrado is vastgesteld. Op Moestafa Keniai is te Smyrna een aanslag geoleegd, waarbij hijzelf onge deerd bleef, maar zijn vrouw gewond werd. Er heerscht opwinding In Japan in verband met de aanslagen op den Prins-regert. Onder de Telegrammen: Steeds blijven Rechberg's schadevergoedings plannen in Duitschland scherpe critiek uitlokken. Ernstige stakingen in het bezette gebied. De autonome regeering v-an de Palts is door de Franschen erkend! Het Engeische parlement is bijeen gekomen. Ver klaringen van Ramsay Alacdonald. Venizelos is weer hersteld. FEUILLETON. GEM. 3USTEML BERICHTEN. VERMINDERING VAN HET LYNCHEN. Graag op baantjes. «INit£ML»!SOS£H VERKEER EN POSTERIJEN. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN KUMST Ei Kmm. vra. De stappen van Rechberg te Parijs. Rechberg bevestigt in een mededeeling aan de Duitsche pers, dat hij op eigen initiatief naar Parijs was gegaan, doch den Duitschen zaakgelastigde v. Hösch onafgebroken op de hoogte had gehouden van zijn besprekingen roet de Fransche staatslieden. Hij verzoekt ide Duitsche pers vrrder haar kritiek over zijn optreden uit te stellen tot het resultaat daar- iv n, dat hij voor Duitschland gunstig noemt, "'''n worden gepubliceerd. De hergroepeering de* Fransche bezettingstroe pen. Naar de Koblenz verschijnende „Echo du Rhin" mededeelt, zullen minstens een divi- jsie en twee regimenten der Fransche bezet- 'tingstroepen naar Frankrijk worden terug gezonden, die later nog door een twede divi sie gevolgd zullen Worden. Twee andere divi sies zullen naar het Rijnland worden getrans porteerd. In het geheel zullen de Fransche bezettingstroepen in Rijn- en Ruhrgebied «n het vervolg bestaan uit drie legercorpsen, Pik van drie divisies, dus in het geheel negen divisies. l De correspondent van het „Journal" te jMainz wijst er op dat men thans kan zeg- Sen, dat het lijdelijk verzet in het bezette gebied definitief heeft opgehouden, daar alle industrieelen zich hebben moeten onder werpen. Na negen maanden van dwang is het spoorwegverkeer weer hervat, en thans 'werdt het tijdperk der „onzichtbare bezet- geopend. Deze Zal niet van den eenen op den anderen dag kunnen worden bereikt ,en generaal Degoutte heeft dan tfok allerlei maatregelen moeten treffen. Alle troepen, ;die het Rijnlcger zijn komen versterken, zul len naar hun garnizoenen terugkeeren, ter wijl het hoofdkwartier van dit leger a.s. Zaterdag wederom naar Mainz zal worden overgebracht. De correspondent wijst er nadrukkelijk op dat dit terugtrekken der troepen geenszins een wijziging der Fransche politiek beduidt, maar slechts het bewijs is van het feit dat Frankrijk thans is waar het oorspronkelijk wezen wilde. Immers, toes het den voet in het groote mijnbekken zette, heeft het doen weten dat het niet voornemens was defi nitief te blijven en dat de militaire bezetting feitelijk zou eindigen zoodra de Duitsche re geering en de magnaten zouden hebben be grepen waarop Frankrijk krachtens het ver drag van Versailles het recht heeft. Een geheime organisatie ontdekt. De Fransche autoriteiten in Rijnland hebben een geheime organisatie ontdekt met anti-separatistische bedoelingen, welke een anti-Fransche propaganda voerde onder de Britsche bevolking en een anti-militaristische propaganda onder de Fransche troepen, terwijl zij ook .tot gewelddaden aanspoorde. De leden ontvingen hun orders uit Heidel- berg, van dezelfde leiders als onder wie de voormalige organisatie in de Palts stond, waarvan de geallieerden tot tweemaal toe door bemiddeling der ambassaaeurscon- Terentie de ontbinding hadden verzocht en omtrent welker verdwijning de Duitsche regeering verklaarde alle noodigemaatregelen te hebben genomen. v De daling van de franc. De Berlijnsche correspondent van de „Echo Je Paris" is getroffen door bet „triomfante lijk" opschrift boven een bericht in een Duitsch blad „De franc volgt de mark". Naar aanleiding van hét bericht, dat het Fransche kabinet de feitelijke oorzaak van deze daling zal gaan bespreken en maatrege len zal tr?ffen, ter bescherming der valuta, wijst hij er op, dat Parijs op het oogenblik overvol is met vreemdelingen, die er goed- komen-leven. Het onvermijdelijke 'ge- daar an is, dat alles' schaarscher wordt, e loonen stijgen en het f evaar voor inflatie Sich doet gelden. In October oen hij zich in Parijs bevend, heeft hij in de hotels en mon- caine gelegenheiden al vanDuitsch rs, Tsje chen, Po.en of Gali iërs herkend, die ee tijds te Eerlijn „manoeuvreerden". Weet men in Frankrijk, zoo vraagt hij, dat er op het oogen blik bijni 5000 Duitschers hun domicilie in Parijs hebben? Deze zijn jchter niet de ge vaarlijkste. Maar wat zegt men er van, dat 59. „Als ik ze bezit, mijnheer, twijfel ik niet, of wij zullen tot een overeenkomst gera ken...Welke boeken verlangt gij?" "Ik heb er een lijstje van opgemaakt. Hier is het." Raymond overhandigde een blad papier, Waarop tusschen nnamen van andere zeld- ^aare boeken ook de gestolen werken van ae bibliotheken stonden. V k:hi' een der dieven of helers, dan zal bij het zien van de namen een teeken van verrassing doen blijkenDat zal hem verraden." Raymond keek echter tevergeefs. „het spijt me zeerj mijnheer, maar van deze boeken heb ik er geen enkele in mijn bezit.... tenige zouden er misschien op gespoord kunnen worden, maar ik durf de verzekering ervan niet te geven.... ten ooca is er, dat nooit zult vinden, wat voor prijs u er ook voor zoudt willen geven „Waarom?" „Omdat er slechts drie exemplaren van bestaan „Dan kan ik toch een van die drie krlf- <en drie njill/oen Duitschers thans de Franrche grenzen kunnen ove schrijden zonde het minste v um noodig te hebben. Frankrijk en Tsj ho-Slowakije hebben zoo uist een v iend-chapsverdrag gesloten, doch wee nten welk een verwoede oppositie Benes en de Tsjechische regeering ontmoeten van de zijde der die(miIlioen Duitseh rs, dié van den nieuwen s aat deel uitmaken De Tsjechische rege rders zullen de eersten zijn om te be grijpen, dat de Franschen niet voort kunnen gaan een zoo aanzienlijk contingent Duit schers toe te laten, die plechtiglijk de Tsjechi sche nationaliteit hebben aangenomen. Venizelos aan den arbeid. Venizelos, die sedert eenige dagen druk bezig is met de verschillende partijleiders te confereeren, blijkt, thans ongesteld te zijn. Berichten van Duitsche zijde spreken over een aanslag, die op hem zou zijn gepleegd, doch zij worden tot dusver geenszins bè- vestigd andere maken melding dat Veni zelos door een lichte beroerte zou zijn getrof fen. Het staat echter vast dat de Grieksche staatsman ziek is, daar hij, naar luid van een draadloos bericht uit Athene, wegens onge steldheid niet in staat was de .gisteren gehou den vergadering der Venizelistische en de mocratische partijen bjj te wonen. Na afloop der vergadering verzocht een delegatie aan Venizelos zijn besluit om het leiderschap niet op zich te nemen, te herzien. Venizelos zou echter nadrukkelijk hebben geweigerd het leiderschap te aanvaarden en verklaard heb ben dat hij Griekenland zou verlaten indien hem geen vrijheid gelaten werd. Intusschen nemen de moeilijkheden, waar mede Venizelos heeft te kartpen, gestadig toe. De quaestie van den terugkeer van Ko ning George zal het groote struikelblok blij ven, daar de anti-Venizelistische leiders dezen tot éérste voorwaarde voor verdere discussies of verzoening hebben gesteld. Zij zijn van oordeel dat de Koning eerst moet terugkee ren en dat er daarna een plebisciet over het toekomstig regiem moet .worden gehouden. Daartegenover staat dat de uiterste republi keinen weigeren over den terugkeer re be raadslagen zij verklaren niet te kunnen be loven zich te zullen neerleggen bij het re sultaat der stemming indien dit zich voor het behoud der monarchie uitspreekt. De royalistische pers valt Venizelos hef tig aan en zegt dat zijn terugkomst, in plaats van de gemoederen tot kalmte te brenen, de oneenigheid juist doen toenemen. De „Skrip" o.a. publiceerde op zijn voorpagina de por tretten der in 1922 geëxecuteerden ministers, met de verklaring dat Venizelo's pad nog ge blokkeerd wordt doof de schaduwen dier terechtgestelden, en dat het Grieksche volk hun onschuldig Ijloed nooit kan vergeten. Omtrent de onmiddellijke politieke voor uitzichten in Griekenland wordt gemeld dpt het leger zoo goed als geheel vóór een repu bliek is. Ook de stad Athene en omgeving, zoomede de Grieksche eilanden zijn tegen het koningschap. Bovendien staan de vluch telingen uit Klein-Azië op hun zijde en heb ben zij, naar men vermoedt, ook den steun van de Grieken in Amerika en elders woon achtig, die met geld kunnen helpen. De hou ding der buitenlandsche mogendheden is onzeker, doch vermoedelijk zal geen hunner een hand voor de dynastie uitsteken. Ten hoogste zullen enkele hunner, dreigen met interventie, als de partijstrijd aanleiding zou geven tot ongeregeldheden. Doch als de afzetting langs eonstitutioneelen weg gaat, valt een rustverstoring nauwelijks te ver wachten. Het referendum over de regeeringsvorm zal vermoedelijk pas einde Maart plaats hebben. Dit wordt betreurd, aangezien dit lange uitstel de gelegenheid opent aller hande intriges en pogingen tot staatsgrepen van beide zijden, vooral nu als nieuw ele ment in den strijd 'n derde oplossing aan de hand wordt gedaan, nl. een monarchie met een ander vorstenhuis. Draadloos verluidt uit Londen dat met betrekking tot de veronderstelling in de Grieksche pers, dat prins Arthur van Con- naught, een neef van den Koning van Enge land, zal worden uitgenoodigd Koning van Griekenland te worden, verscheidene Brit sche bladen verklaren, dat deze uitnoodiging, indien zij wordt gedaan, niet zal worden aanvaard. De conferentie der Kleine1 Entente te Belgrado. Officieel wordt meegedeeld, dat het pro gramma van de a.s. conferentie der Kleine Entente te Belgrado slechts drie hoofd punten zal bevatten, te weten lo. De fi- nancieele toestand van Hongarije, die her steld zal worden volgens het op 17 dezer te Londen vast te stellen verslag der commissie van den Volkenbond 2o. vaststelling der houding van de Kleine Entente ten opzichte eener erkenning der Russissche sovjet- regeering 3o. vaststelling eener basis voor de Balkan-politiek. De bespreking der Grieksche aangelegen heden wordt geacht een zaak te zijn, die alleen Zuid-Slavië en Roemenië, doch niet de Kleine Entente in haar geheel aangaat. Een aanslag op Moestafa Kemal. Aan dè „Matin" wordt uit Smyrna geseind: Een onbekende meldde zich aan in de villa van Moestafa Kemal, onder het voorwendsel, dat hij een dringend schrijven moest overhan digen. Hij wierp daarop een granaat, die de Vrouw van den president dei-republiek, kwet ste, doch Moestafa zelf ongedeerd liet. De dader wist te ontkomen. Een Koreaansche samen zwering tegen het leven van Hirchito. De mislukte bomaanslag die gisteren vóór het Keizerlijk paleis is gepleegd, zou, be schouwd in verband met de onlangs gedane pogingen om den regent te vermoorden, duiden op een bepaaide beweging tegen het rijk, welke zeer groote opwinding veroor zaakt. Thans wordt onthuld dat onlangs een Koreaansche samenzwering te Shanghai is ontdekt, met het doel den prins-regent op zijn» huwelijksdag te vermoorden. Opzien barende maatregelen worden verwacht. Telegrammen uit Tokio aan de Engeische bladen melden, dat niet één, doch drie bom men werden geworpen, en wel naar den hoofdingang van het keizerlijk paleis. De politie zoekt naar twee Koreanen, die een derde zouden hebben bijgestaan. De drie Koreanen zouden betrokken zijn bij een „radicale vereeniging", die een -radicalen op stand te Tokio nastreeft. UIT DE DAGEN VOOR DE RUHR BEZETTING. De Italiaansche „Missagero," die nauwer betrekkingen met het ministerie van buiten landsche zaken onderhoudt, dan welk Ita- liaansch blad ook, publiceert, naar de Ro- meinsche correspondent van de „Manch. Guard." meldt eenige tot dusver onbeken de feiten betreffende de geallieerde onder handelingen vlak voor de bezetting van het Ruhrgebied. Volgens de „Missagero" is Bonar Law van meening veranderd tusschen de Londen- sche en Parijsche conferenties en nam hij een gematigder houding ten opzichte van Frankrijk aan. Engeland, aldus de „Messa- gero," verzette zich niet tegen het Ruhr- Tivontuur, en Italië kon het niet verhinderen Mussolini sprak te Lenden in 1922 over de mogelijkheid van Fransche actie in het Ruhrgebied, waarop Bonar Law hem ant woordde, dat, als het ongeluk moest ge beuren, het beter was in Januari dan in December. De Britsche premier was er al leen op uit de Fransche bezetting uit te stellen, daar hij vast geloofde in een Fran sche kabinetscrisis en een aftreden van Poincaré. Te Parijs drongen de Italiaansche gedelegeerden er bij hem op aan de onder handelingen voort te zetter), daar Frankrijk het Ruhrgebied zóu binnentreden. Bonar Law's antwoord was „Onmogelijk, de frank zou tot beneden de mark vallen." Het jaar 1923 geeft, vergeleken bij het voorafgaande jaar, in Amerika een aanzien lijke vermindering te zien in het lynchen van negers. Terwijl in 1922 61 personen wer den gelyncht, trof dit lot het vorig jaar sléchts 26 personen. De oorzaken van deze vermin dering zijn volgens een analyse van den heer Johnson, den secretaris der Nationale Ver eeniging: ten behoëve van de kleurlingen, in hoofdzaak tweeërlei. In de eerste plaats zou de agitatie in het Congres gevoerd, en verder door het geheele land, gevoerd ten gunste van een anti-lynchwet, waaraan het Repre sentantenhuis reeds met 230 tegen 119 stem men zijn goedkeuring hechtte, een gun- stigen invloed hebben uitgeoefend. Verder Zou de immigratie der negers in honderd duizenden naar het Noorden, waardoor het Zuideü uitmuntende arbeidskrachten voor Z'jn plantages en industrieën ziet teloor gaan, een factor van groote bef.ee ken is zijn ge weest bij de houding der blanken tegenover de negers. EEN MOORD De politie en honderden burgers, zijn al vanaf den lsten Januari vruchteloos zoekend naar de verblijfplaats van een 25-jarig koop man uit Sheffield, een zekeren George Par kinson, die op Nieuwjaarsavond spoorloos verdween na het verlaten van een restaurant te Tiversall in Derbyshire, waar hij zijn lunch had gebruikt. Hij was om drie uur uit het restaurant vertrokken om zijn vrouw in Shef field af te halen om samen met haar naar eer partijtje te gaan. Een groep dorpsbewoners, die om één uur in den morgen van een dans partij naar huis terugkeerde, vond oo vijf mijl van het restaurant aan den kant van den weg bij Shirebrook de leege auto met ledig benzineréservoir, beschadigde tochtruit en afgeschroefde lampen, die zorgvuldig op den weg waren neergezet om reizigers te waar schuwen dat de weg gestremd was. Aange zien Parkinson goed gezond was, geen zon derling was en op goeden voet stond met zijn bankiers, vermoedt men dat hij beroofd en vermoord is en ergens verborgen. Men ge looft dat de roover Parkinson heeft overval len, toen deze bezig was met het aansteken van de acetyleenlampen zijner auto, en daar na met de auto in de richting van Tiversall is teruggereden tot het benzinereservoir ledig was. DE PRINS VAN NVALES NAAR DE RI VIERA. De prins van Wales is incognito als graaf van Chester op weg naar de Riviera. Hij komt morgen te Parijs aan, waar hij enkele dagen zal vertoeven. ROOF OP EEN STOOMSCHIP. Het stoomschip „Tzesui" is door roovers boven Jangtsi aangevallen. Twee leden der bemanning, onder wie de kapitein, werden gedood twee leden der bemanning en één passagier werden gewond. EEN OORDEEL OVER M. HARDEN EN DE NOOD IN DUITSCHLAND. Maximiliaan Harden heeft in buitenland sche kranten over den hongersnood inDuitsch land geschreven op een wijze waartegen een officieuse verklaring van het W. B. opkomt. In Duitschland, aldus het W. B., begrijpt niemand, dat in het buitenland nog aandacht wordt geschonken aan uitingen van een Duitsch publicist, wien niemand in zijn eigen land nog ernstig neemt. Ook bij de grootste bereidwilligheid van de agrariëers om hun producten te leveren, kan Duitsch land, zooals iedereen weet, slechts een deel van de bevolking voeden. De hongersnood in Duitschland is het gevolg van het vredes verdrag en de Fransche politiek, niet van sabotage door de agrariërs. En indien Har den iets anders beweert, dan is dat slechts te verklaren uit zijn alom bekende grenzenlooz ijdeüieid, zijn ziekelijke zucht naat het voe ren van oppositie en misschien ook uit de gevolgen van den indertijd op hem gepleeg- den aanslag. DE TOESTAND IN DE PALTS. Naar een draadloos bericht meldt, heeft de Duitsche journalistenkring in een verkla ring geprotesteerd tegen de kneveling van de pers in de Palts, terwijl een beroep wordt gedaan op de buitenlandsche journalisten om hun Duitsche collega's te steunen in hun streven tot herstel van de persvrijheid. DE SCHEEPVAART IN DE OOSTZEE GESTAAKT WEGENS HET IJS. De Oostzee vriest dicht. Terwijl de Zweed- sche, Finsche en Estlandsche havens zijn dichtgevroren, evenals een groot gedeelte van de zee daarvóór, drijven in het nog vrije vaarwater van de Oostzee ontzettende mas sa's drijfijs van het noorden naar het zuiden, die zich vereenigen met groote ijssehollen uit de Finsche- zeeboezems. Scheepvaart en visscberij rijn in verband hiermede gestaakt. De havens van Memel, Koningsbergen en Danzig, evenals de Lübecker Bocht, rijn vol komen dichtgevroren. DE DUITSCHE KROONPRINS TE MERAN Een B. T. A.-telegram uit Rome meldt, dat de Duitsche ex-kroonprins volgens he bladen reeds sedert een maand met rijn twee zoons te Meran zou vertoeven, waar zij druk de verschillende takken van winter sport zouden beoefenen. HET PROCES DER GEDEPORTEERDEN. Het proces, dat de tijdens den oorlóg naar Duitschland gedeporteerde 3elgen tegen den Duitschen staat hebben ingespannen en dat gisteren, naar men heeft gelezen, voor een gemengde Belgisch-Duitsche rechtbank te Parijs begonnen is, opent belangwekkende perspectieven, daar het hier vooralsnog een „test-case" geldt. In het geheel loopt het over 880.000 zaken, waarvan er echter slechts tien aanhangig zijn gemaakt. Zegeviert het Belgische standpunt in deze tien willekeurig gekozen gevallen, dan zullen ook alle overige voorkomen. Allereerst zal een quaestie van principe moeten worden uitgemaakt, n.L of de be zetter, die den oorlog heeft verloren, alléén den bezetten staat schadeloos moet stellen. Er bestaat geen internationale jurisprudentie ten opzichte van gedeporteerden de con ventie van Den Haag bevat slechts bepalingen inzake de requisities. De Belgische staat heeft de gedeporteerden reeds ten deele schadeloos gesteld, n.l. 300 frs. per maand voor de invalieden en 30 frs. voor elke maand deportatie voor dé gezond-teruggekeerden. Hij eischt echter van de Duitsche nog een verdere schadeloosstelling in den vorm van pensioenen, enz. Duitschland daarentegen verklaart, dat de Belgische staat de gedepor teerden schadeloos moet stellen, daar in het bedrag der schadevergoeding, welke Duitsch land is opgelegd, alle bedragen zijn begrepen veer Je schade aan zaken zoowel als personen toegebracht. De rechtbank is samengesteld uit prof. Moriand, hoogleeraar in de rechten te Genève prof. Rolia, hoogleeraar te Gent en prof. Hoehn, Justizrat te Frankfort. De Belgische regeering wordt vertegenwoordigd door den procureur-generaal Sartini, de Duitsche door Justizrat Lehnard. Men weet dat de belangen der gedeporteerden worden behartigd door mr. Paul Hymans en mr. Jaques Pirenne, den zoon van den bekenden historicus. Het proces roept de herinnering wakker aan de sombere periode uit de bezettings jaren, toen de Belgische burgers bij honder den naar Duitschland werden gedeporteerd, omdat zij weigerden voor den bezetter te werken of hem op andere wijze ter wille te zijn. De Belgische autoriteiten organiseerden steunkassen om te voorkomen, dat de arbei ders uit bitteren nood voor den druk der Duitschers zouden bezwijken en verschaften hun arbeid door openbare werken te doen uitvoeren. In October 1916 echter werden de steunkassen door de Duitschers gesloten en de uitvoering der openbare werken stopgezet. Kort daarop stelde de generale staf van het IVe Duitsche legercorps onwillige arbeiders uit de beide Vlaamsche gewesten aan het Fransche front te werk. Dit voorbeeld werd spoedig gevolgd door het „General-Gouveme- ment", dat de arbeiders met geweld naar Duitschland deed wegvoeren. Het eischte 29.000 Belgische arbeiders per week voor zich op. De droevige tooneelen, die zich bij de transporten afspeelden en de behandeling, welke de gedeporteerden in de Duitsche kampen ondervonden, leidden tot veel com mentaar. in de internationale pers en tot tal van scherpe protesten. DE PRIJSVRAAG-BOK. Gisteren hebben wij telegrafisch een kort uittreksel gegeven uit het plan inzake de wijze, waarop de Vcreenigde Staten het best met andere landen konden samenwer ken tot verzekering van den wereldvrede, dat den door. den heer Bok uitgeloofde prijs van 50.000 dollar is waardig gekeurd. Aan een uitvoerig telegram uit New York aan den „Times" ontleenen wij nog de volgende bizonderheden Het plan stelt voor, dat de Vereenigde Staten lid worden van het Permanente Hof van Internationale Justitie, zooals in 1923 aanbevoieri door Hughes, den staatssecre taris van buitenlandsche zaken en door president Harding dat de V. St., zonder lid te worden van den Volkenbond zooals hij op het oogenblik is, aanbieden om hun tegenwoordige samenwerking met den Vol kenbond uit te breiden en deel te nemen aan het werk van den Bond „als een lichaam van gemeenschappelijk overleg" onder voor waarden, die lo. gelijk oorspronkelijk be doeld door de artt. 10 en 16 van het conve nant van den Volkenbond, moreele kracht en de publieke meening in de plaats doen treden van militair en economisch geweld 2o. de -Monroeleer beveiligen 3o. het feit aanvaarden, dat de Vereenigde Staten geen verplichtingen op zich nemen krachtens 'net verdrag van Versailles, behalve wan neer het Congres daartoe besluit4o. voor stellen dat het lidmaatschap van den Vol kenbond openstaat voor alle landen 5o. voorzien in de voortdurende ontwikkeling van het internationaal recht. De jury was samengesteld uit Elihu Root, generaal Harbord, kolonel House, miss El len Fitz Pendleton, Roscoe Pound, William Allen White en Brand Whitlock. In een verklaring die de bekendmaking van het toekennen van den prijs vergezelt, zegt c'o jury „De jury hoopt eenstemmig, dat de eerste vrucht van wederzijdsch overleg en samenwerking tusschen de landen, die het resultaat zal rijn van de aanneming van het bekroonde plan, een algemeen verbod zal rijn van de vervaardiging en verkoop van alle oorlogsmateriaal." De naam van den ontwerper van het plan zal niet worden bekend gemaakt zoolang niet het resultaat van een over het geheele land gehouden referendum, dat pas begon nen is, bekend is. Wanneer het referendum het plan goedkeurt, zal de ontwerper een extra 50.000 dollar krijgen. Het referendum wordt zbo uitgebreid mogekijk gehouden en wel op een wijze, die niet slechts een uit spraak van het Amerikaancche volk over het plan, doch. ook een bespreking van de wereldproblemen in het heele land uitlokt. saterwoude onder één burgemeester simt. De bevolking van beide gemeenten tc za- men is 49.02 pet. R. K.; Nootdorp 59.1! pet. R. K-; dat met Pijnacker te zamen één bur gemeester beeft; Noordwijk 49.76 pet R.K.; Oudewater 48.04 pet. R K Dit percentage stijgt van jaar tot jaar. „Katholiek Nederland" gaat door met haar statistiek. Thans schrijft het o.a. over de burgemeesters in Zuid-Holland. „Dit gewest telt 183 gemeenten, waarvan er 15 een R. K burgemeester hebben, n.l. Alkemade, Berkel, Lisse, Monster, Nieuw koop, Noordwijkerhrout, Sassenheim, Schie dam, Schipluiden, Stompwijk-Veur, Voor hout, Warmond. Wateringen en Zoeter- woude. Al deze gemeenten zijn overwegend R.K., behoudens Berkel c.a., waar hun percentage 49.24 bedraagt en Schiedam, waar rij 35.18 pCt der bevolking uitmaken De bevolking der provincie fs voor 24.02 pCt. R. K Ook de navolgende Zuid-Hollandsche ge meenten behoorden een Katholiek burge meester te hebben: Ter Aar 56.25 pCt, R. K„ Hillegom 55.09 pet. R. K., Wassenaar 52.49 pet. R. K., Ze venhoven 52.16 pet. R K Pro memorie dienen vermeld: Leimuiden 52.19 pet. R.K., dat met Rijn- HET ONTSLAG DER GEHUWDE AMBTENARES. Het Agitatie-Comité inzake hei ontslag van de gehuwde ambtenares heeft bericht gekregen van H. M. de Koningin, dat zij Woensdagmiddag 9 Januari te kwart voor zes een deputatie uit het comité zal ont vangen. De deputatie zal bestaan uit mevr. W. Drucker, mevr. Koek-Mulder en mevr. Schwier-Rutters. DE VREEMDE WERKKRACHTEN. De Bond van Technici heeft, naar aanlei ding van de heerschende werkloosheid, mede in verband mei het werkzaam zijn van vele vreemde krachten in Nederland, thans den directeur der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling te 's-Gra- venhage verzucht, een conferentie uit te schrijven tusschen dezen dienst, de direc teuren van de arbeidsbeurzen te Amster dam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Enschedé en Middelburg en het bestuur van den bond van Technici, teneinde tot een overeenstemming te komen, waardoor groepen werknemers in den vervolge niet meer gedupeerd zullen worden door mee- riingsverscbillen tusschen den centr dienst en de groote arbeidsbeurzen. De Bond ver wacht, dat, indien deze overeenstemming wordt verkregen, in den vervolge ook bo ter georganiseerd deskundig toezicht zal kunnen worden uitgeoefend Aan Het Volk wordt uit Utrecht geseind: Woensdagmorgen is hier de conferentie aangevangen, die, aanvankelijk zou gehouden worden tusschen de directie der Spoorwegen en de Nederl. Vereeniging van Spoor- en T ram v.egpersonecl. Naar wij vernemen, hebben de prote- stantsch-christelijke Bond en de R.-K. orga nisatie Zaterdag een brie! aan de directie ge zonden, als gevolg waarvan ook deze organi saties voor de conferentie genoodigd zullen worden. De besprekingen zijn nog niet ten einde gebracht, en wij vernemen, dat men vandaag ook niet klaar zal komen. Daarom zal een tweede conferentie worden gehouden op Maandag 14 dezer. WELDADIGHEIDSZEGEL. De directeur-generaal beeft ter kennis van de directeuren der postkantóren gebracht, dal de verkoop der Kerstzegcis (weldadigheids zegels) acher gebleven is bij de verwachting, w^lke bij de verstrekking voorzat. Daarom wordt de medewerking van die directeuren ingeroepen, om al die mantrege'en te troffen, welke den verkoop in den tijd. die nog rest (tot 15 Januari a.s.) kunnen bevorderen. In de eerste plaats is er op loc te zien, dal aan alle loketten, waar zegelverkoop plaats heeft ook al zijn zij tijdelijk daarvoor open-, gestekt zegels in voldoenden voorraad aan wezig zijn, en dat, indien de voorraad teeen het einde loopt, nieuwe ze-els werden aan gevraagd.' Voorts kan de zorg, dat bet re clame biljet op een juiste, d.w. z. in het óog vallende plaats is opgehangen, te! het debiet bijdragen .Ten slotte kan ook met een enkel bescheiden woord de aandacht van zegelkoo- pers op Kerstzege'» worden gevestigd. De directeur generaal zeg! [en slotte, dat hef hem aanceneam zal zijn, indien de direc teuren Verder alles willen deen, wat teriake in verband met de locale omstandigheden aan beveling kan verdienen. HET GEHEIM OHUDEN VAN RADIO BERICHTEN. Getukte proenen. Naar „The Tribune" oit Rome verneemt, heeft Marconi zijn proeven omtrent hel ge heimhouden van draadlooze berichten ine! succes voltooid. Rced-s enkele malen werd het een en ander medegedee'd omtrent doze ex perimenten, het doel wes, te trachten dj draadlooze golven niet meer naar alle zijtlin uil te zenden („broadcast"), maar ze a's stralenbundels in een bepaalde richting ia emitteeren. Marconi deelt nu mede dat de jongste proeven, waarbij berichten vsuj Engeland naar de Kaap Verdische Eilanden gezonden werden, volkomen gelukt zijn. Bewezen is, dat geen enkel station. zelfs als hel zeer nabij de zone der gekanaliseer de stralen ligt. de bench ten kan on-dér-hep- pen, zelfs niet als het op dezelfde golflengte is ingesteld. De «j?n«ge stations, die berichten r.inden kunnen opvangen, zouden prrrles in de richting der stralen gelegen moeien zijn. Indien een derde sta lion met het rendstalfcm en het ontvangstation in een rechte lijn hgt, dan is het echter niet mogelijk te beletten, dal <iit de berlchlen opvangt Ook is gebleken, dat- met belangrijk min der energie volstaan kan worden -Jan ge woonlijk voor dergelijke afslandan (2250 mijlen) gebruikt wordt. Zoodra Marconi naar Londen zal zijn teruggekeerd, zal hij zijn proeven herhalen en dan zijn bericMcn jiaaz Amerika zenden. Over de methode, die hij volgde om tot hel ..kana'iscercn'' der stralen te komen, wenisch! Marconi zich voorloop';; nog nie nader uit te laten. „Dai gaat niet, mijnheer, want twee exemplaren bevinden zich in de Nationale Bibliotheek, hier in Parijs en het derde in Amsterdam. „Welk werk is dat?" „Het „Roode Testament", gedenkschrift van den heer de Laffemas". „Goed, laten we dat dan weglaten.... Maar de andere?" „Ik herhaal het u, ik heb er geen enkele van; toch had het weinig gescheeld, of ik had er een".... „Welk?" vroeg Raymond kalm. „Het leven van Pater Joseph," een zeld zaam boek, ofschoon toch minder dan het „Roode Tcstamènt". „En boe komt het, dat u het niet hebt?" „Ik heb het geweigerd te koopen". t Was zeker te duur?".-... „Toch niet." „IXat scheelde er dan aan?" Raymond was te ver gegaan,--Met een vreemden blik keek de koopman zijn zon derlingen bezoeker aan, maar antwoordde met kalme stem: - „Omdat ik er geen zin in had" Raymond begreep, dat hij een onhandig heid begaan had. 7.ijn ongeduld om iets te weten te komen, had bij Duchemin onbe stemde gevoelens opgewekt.... Hoe moest hij dien man nu weer aan 't praten krij- gen?" „Het snijt mij zeer, dat u het boek niet genomen heeft, ik zou er een goeden prijs I voor betaald hebben," vervolgde Raymond. „Wat geaaan is, is gedaan, mijnheer," antwoordde Duchemin. „Hier is uw lijstje weer, ik heb tot mijn spijt geen van die boeken." „Zoudt u mij dan .tenminste kunnen zeg gen, waar ik dat exemplaar van „Het leven van Pater Joseph", dat u is aangeboden, kan vinden?" „Dat is onmogelijk mijnheer." „Waarom." „Omdat de persdon, die het mij te koop aanbood, mij onbekend was." „Heeft u daarom misschien geweigerd zaken te doen". „Dat was ten minste een van mijn rede nen". „Misschien veronderstelde u ook, dat het kostbaar boek gestolen was?".... Raymond zag den koopman strak in het gelaat. Duchemin antwoordde kalm: „Ik had geen bepaalde reden om dat te veronderstellen, maar de uiterste zeld zaamheid van het boek, maakte de aanwe zigheid in de handen, die het mi' aanboden, wel verdacht. Men kan nooit weten".... „Zeker, zeker!..'.Het droeg zeker stem pels van de Nationale Bibliotheek?" „Neen, maar er waren wel kenteekenen, die mij lieten veronderstellen, dat het die stempels gedragen had.... Maar waarom wil mijnheer dat eigenlijk allemaal van mij weten?".., „Omdat," hernam Raymond, zijn gewone stem aannemend, „ik op onderzoek ben naar de daders van onlangs in de Nationale Bibliotheek gepleegde boekendiefstallen „Het lijstje, hetwelk ik u daar straks toonde, bevat de titels van bijna alle gesto len boeken." „Dat men n een der gestolen werken^, te koop heeft aangeboden, is voor mij een kostbare ontdekking Over de plotselinge verandering van den bezoeker had de koopman zich geens zins verwonderd getoond. Sinds eenige oogenblikken had hij de waarheid vermoed. „Het spijt mij, dat ik u geen andere inlich tingen kan geven, want het zijn diefstallen, die zeer moeilijk te achterhalen zijn".... „Dus kent u den persoon niet, die u het boek te koop aanbood?" „Neen." „Had u hem nooit gezien?" „Nooit;" „Nu u het geweigerd heeft te koopen, zal hij het naar een ander gebracht hebben. U kent alle boekhandelaren, die zooiets kun nen koopen, u zoudt misschien op het spoor kunnen helpen" ,,'t Is gevaarlijk, wat u vraagt, mijnheer. Ik wil mijn confraters niet gaarne verdacht maken." „U moet wel bedenken, dat wij, het koste wat het kost, de daders moeten vinden".... „Zeker, dat is zoo, maar dat is nog geen reden voor mij om als aanklager op te tre den." Na een oogenblik stilte hernam Duche min: „Heeft u Clovis Henne al gesproken?" „Ja, ik ben bij hem geweest".... „Deprêt?.... Cornet?.... Sauly?.... „Ja." „Larchevêque en Bardou?" „Ook." „Is u al bij Fauvcl geweest?" „Neen, bij dien nog niet, dat weet ik zeker." „Antoon Fauvel is een van mijn collega's, een zeer geleerd man, misschien meer ge leerd dan nauwgezet, want hij houdt zich zoowat met alles bezig en kent allerlei tnenschen.Hij koopt van allerlei men- schen, zonder een bewijs te eischen, dat alles omtrent de herkomst der boeken in orde is. U zoudt eens bij bem op handige manier kunnen gaan hooren...." „Dat zal ik doen...." „Maar zeg hem, dat u op mijn aanwijzing komt." „Wees gerust...." „Mag ik u een goeden raad geven7".... „Zeker!" „Laat dan aan Fauvel dat lijstja met ge stolen boeken niet zien.... Dat zou achter docht wekken en zoudt niets te weten komen. „Dank u. Ik zal er voor zorgen.... Waar woont die Fauvel?" „In de Guenegaudstraat No. 9, hie»- dicht bij." „Nog één vraag. Kunt u mij het signale ment geven var. den persoon, die het boel bij u te koop kwam aanbieden?" ,,'t Was een jon-te man van ongeveer twin tig jaar. mager en blond haar. Hij zag et keuri* uit.".... Raymond betuigde zijn dank voor de ver kregen inlichtingen verwijderde zich en be gaf zich onmiddellijk naar de Guenegaud straat. waar hij op aanwiizing van een bordje de aparteraenten van Fauvel vond. Hij klopte aan. Volgens gewoonte opende Fauvel zelf. De slimmerd.wdie over 't algemeen geen betrouwbare zaakjesbehandelde, was zoo wantrouwend als een vos. „Master Fauvel?" vroeg Raymond met, Engelsch accent. „Dat ben ik, mijnheer." Fauvel nam met snellen blik zijn bezoe ker op, maar scheen geen reden te vinden om achterdocht te koesteren. „ïk zou u gaarne ever willen spre ken" „Kom .binnen, als 't u belieft." Raymond trad Faüvel's werkkamer bin nen. [Wordt vervo'»,J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5