Sn en om Haarlem. Donderdag 10 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14633 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste blad. i Uit den Gemeenteraad. STADSNIEUWS. AGENDA II JANUARI Kapelaan de Boer. Een raadsledenkwestie. F eestavond Rosapatronaat. R.-K. Kring. Tramfanfare. Concert Mia Peltenburg. Biggen te water. IJSBAAN. Concurrentie, den middenstand aangedaan. Tentoonstelling. De Jansstraat-Vereeniging. De Tollen. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphiscb Weerbericht. Collecte. Personalia. Bedriegelijke Bankbreuk: Besmettelijke ziekten. IJsberichten. Geen vrijaf. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. LEIHSCH Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den teks' als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer' 15 cent bij vooruitbetaling hoofd der gemeente staat de Aan het Raad 't Was mr. Slingenberg, die nog altijd 's Raads voorzitter, bij ontstentenis van den Burgemeester deze woorden uit de ge meentewet tot tekst nam voor een Nieuw jaarspreek. Zulke Nieuwjaarsspeeches zijn wij in Haarlem niet gewoon, zooals bijna nergens elders. Zelfs in de hoofdstad, waar altijd de jaarcijfers der gemeentelijke historie door den voorzitter van de Kamer van Koophandel in een Nieuwjahrswensch verwerkt worden, kent men dat gebruik niet. Alleen Rotter dam was er beroemd om, toen mr. Zimmer man er nog de staf zwaaide. Die man met breeden blik en zelfstandig oordeel hiejd Nieuwjaarsredevoeringen, welke zelfs in het buitenland de aandacht trokken. Maar zijn opvolger, onze oud-secretaris mr. Wytema, heeft hem hierin niet kunnen navolgen. Diens rede verleden week bij de eerste zitting van den Rotterdamschen Raad in 1924 was niets dan een formaliteit. Mr. Slingenberg heeft de niet alledaagsche gelegenheid om de eerste Raadszitting van het nieuwe jaar als plaatsvervangend burge meester te presideeren aangegrepen, om van de anders zoo dorre, conventioneele Nieuw- jaarsspeech iets persoonlijks en eigens te ma ken. In het afgeloopen jaar is de gemeente raad vernieuwd en uitgebreid en daarin vond mr. Slingenberg aanleiding om te spreken over de figuur van den gemeenteraad in ons Staatsbestel, over de hooge beteekenis van den Raad als hoofd der gemeente, over zijn verantwoordelijkheid als vertegenwoordigend lichaam, vooral in dezen tijd van parlemen taire ontaarding, nu er bij het verval van het parlementairisme zelfs in ons land al stemmen opgaan, die roepen om een dicta tuur. Wij mogen dat wel een enkele maal, zulk' een woord van zulk een plaats. En onze ge meenteraden hebben inderdaad reden om naar dergelijke waarschuwingen te luisteren, op straffe van hun prestige en invloed te ver liezen. Waar wij den Amsterdamschen-Raad veertig vergaderingen zagen houden ter be handeling van de begrooting, werken de le den van gemeenteraden al even hard mee om het parlementaire stelsel in discrediet te brengen als „de heeren uit den Haag". Maar de Raadsleden niet alleen. De critiek slaat voor een groot deel terug op de colleges van B. en W., die er niet voldoende voor zorgen aan den al te critisch aangelegden en breed- sprakerigen raadsleden den wind uit de zei len te nemen door tijdig en zonder overla ding de raadsstukken rond te zenden; door in de commissies van bijstand alle zaken vóór de openbare behandeling zorgvuldig te be spreken; door een verstandige verdeeling van concept-verordeningen over de agenda's der raadsvergaderingen en ten slotte door een krachtige leiding van den voorzitter. Daar aan ontbreekt nog heel wat; ook in Haarlem. Wanneer de Raad het hoofd der gemeente is, dan kunnen B. en W. er voor een goed deel voor zorgen, dat het geen waterhoofd wordt. Achter de tafel van B. en W, moet geen lijd zaamheid en geen dictatuur zitten, maar er moet leiding van uitgaan. Gisterenmiddag, in dezelfde zitting, waarin mr. Slingenberg zijn merkwaardige rede hield, beleefden wij een staaltje hoe het niet behoort t'è gaan. Er was een lange agenda met allerlei hoogst onbe- langrijke zaken, waarover een paar uur lang gemoedelijk gebabbeld werd. In de sfeer van den Raad zelf voelt men blijkbaar niet, welk een treurig figuur dat tijdverpraten op nuch tere buitenstaanders maakt. Maar 't was gis terenmiddag wel zóó vervelend, dat onze oudste collega op de perstribune het na twee en een half uur niet langer kon uithouden en meende zijn tijd elders nuttiger te kunnen besteden. Wanneer men nu nagaat', dat de Raad van half twee tot ruim zes uur verga derde, dat toen het eenig belangrijke punt van de agenda, de voordracht over den wo ningbouw, nog aan de orde moest komen en de voorzitter ondanks het zeer terechte pro test van den heer van Liemt en anderen den Raad ^tegen 's avonds half negen op nieuw bijeenriep, dan voelt men toch, dat hier iets hapert; dat er ook bij de leiding wat ontbreekt; dat een goede tactiek eischt om met een voornaam en spoedeischend voorstel te beginnen; dat de Raad moegepraat dan van zelf aan geen kleinigheden zal blij ven hangen. Bescherming van het parlemen taire stelsel? Prachtig! Maar men bedenke dan, dat menig vertegenwoordigend lichaam tegen zich zelf beschermd dient te worden! Het verzoek van de óud-gedienden der H. O. V. om een gratificatie werd, ondanks een verdienstelijke verdediging door den heer j Groenendaal, afgewezen. Deze brave muzi kanten hebben de tijdsomstandigheden niet mee. Er is zooveel voor hét tegenwoordige geslacht te beredderen, dat zij niet mogen vergen, dat thans in 1924 nog worde opge diept uit' vergeelde contracten, of er in 1888 ook eenig gemeentelijk verband met een mu ziekkorps heeft bestaan en of zij op dien grond pensioenrechten kunnen laten gelden. Zoo die er al waren, dan zouden zij toch zijn verjaard. Daarom zeker waren zij zoo ver standig om een gratificatie te vragen. Maar een zoo benarde gemeentekas als de onze, kan dat niet lijden, volgens het oordeel van den Raad. Wij verstaan dit. De voorgestelde wijziging der verordening regelende de belasting op de publieke ver makelijkheden werd na eenige discussie uit gesteld, omdat de Raad de zaak eens nader wilde bestudeeren. Ziedaar weer een voorbeeld yan niet al te beste voorbereiding. Het kan bekend zijn, dat deze belasting tot allerlei klachten en on billijkheden aanleiding geeft. Daaraan wilde de wijziging tegemoet komen. Maar de in druk door de schriftelijke toelichting gewekt, was juist het tegendeel De juiste grens ware eigenlijk zóó te trekken, dat alle uitvoeringen met een zuiver charitatief of philantropisch doel of wel uitgaande van vereenigingen, wel ke geen winst beoogen dan om maatschappe lijk nut, buiten de verordening vielen. Uit fis caal oogpunt zal men daar echter niet aan willen; en dan zal het altijd wel sukkelen en mopperen blijven. De voordracht tot wijziging der verorde ning op het burgerlijk armbestuur lokte na tuurlijk nog al wat discussie uit. Vermakelijk waren de verwijten van den heer Peper aan de sociaal-democraten: gij hebt nu al jaren en jaren lang zoo'n grooten mond gehad over reorganisatie van het burgerlijk armbestuur en nu de gelegenheid er is komt gij met eeni ge poovere, niets zeggende amendementen! Maar de heer Joosten kaatste den bal heel handig terug door de opmerking: de heer Peper heeft dezelfde gelegenheid en blijkens zijn eeuwige aanvallen op het B. A. nog meer reden om dit college onderste boven te zetten. En wat doet hij? Hij dient één amendement in en dat ééne is nog mis. En inderdaad, een voorstel van den heer Peper om de leden van het Burg. Armbestuur tel ken jare te doen aftreden moest hij zelf we gens onhoudbaarheid intrekken. De heer Joosten was trouwens met zijn vier amendementen ook niet gelukkig. Alleen zijn idee om de leden om de vier jaar te doen aftreden (wat Wethouder Heerkens Thijssen van weinig beteekenis vond), nam de Raad aan. Zijn overige voorstellen konden geen ge nade vinden, nadat de Wethouder ze op practische gronden bestreden had. In theorie voelen wij wel iets voor de denkbeelden van den heer Joosten. Hij is er tegen, dat een Raadslid een bezoldigde func tie heeft en wil zelfs, dat als boekhouder secretaris van een college als het Burg. Armbestuur een gemeenteambtenaar wordt aangewezen. Die inderdaad prijzenswaardige theorie is door de practijk allang omver gfe- loopen. Toen mr. van Leeuwen, de tegen woordige vice-president van den Raad van State, nog burgemeester van Amsterdam was, verzette hij met prof. Fabius er zich tegen, dat een burgemeester zou bezoldigd worden. De eerste burger van de hoofdstad had toen 4000 representatiekosten. Men moest aldus was toen de redeneering het ambt niet zóó betalen, dat Iemand aan de functie bleef hechten, ook al voelde hij zich zelf er ongeschikt voor. Diezelfde rede neering is in nog meerdere mate toepasse lijk op Kamerleden, Gedeputeerden, Mi nisters enz.; die volgens dezen gedach- tengang geen hooge belooning mogen heb ben, opdat zij niet zullen nalaten altijd ten volle hunne meening te zeggen, nooit met hun beginselen te schipperen, ook niet wan neer zij de kans loopen daardoor hun be trekking te verliezen. Het was wel eigen aardig deze hooge politieke moraal in den jare 1924 door een sociaal-democraat in den Haarlemschen Raad zij het in minder scherpen vormnog eens te hooren verde digen. Wethouder Heerkens Thijssen wees er inmiddels op, dat de leden van het Bur gerlijk Armbestuur buitengewoon veel werk hebben aan huisbezoek etc.; dat daarvoor de gegeven vergoeding meer dan noodig is. Wanneer Haarlem zich uitbreidt zal het noó- dig zijn van stelsel te veranderen en even als in andere groote gemeenten armbezoe kers- aan te stellen. Dat zal jammer zijn, want' thans gaat het heel goed. Tot zóólang kan men niet beter doen dan het bestaande stelsel te handhaven. Aldus de Wethouder. De Raad dacht er in meerderheid eveneens over. Het voorstel-Keesen tot verlaging van den cokesprijs voor inkomenlooze gezinnen gaf een strijd van verstand tegen hart te zien. Bij den heer Keesen sprak het goede hart; hij wilde de menschen helpen, die in de kou zitten, wat op een dag als gisteren wel sterk tot het gevoel sprak. Het was hem om geen Succes te doen; want hij nam zijn voorstel terug voor een van den heer Peper, waarin dezelfde gedachte wat scherper was gepre ciseerd. En hij kreeg bijna alle vrouwelijke raadsleden mee. Maar Wethouder Thijssen legde uit', dat de gemeentewei zulke giften uit de gemeente kas'aan een deel der burgerij verbiedt en dat zulke voorstellen dus door de Kroon verworpen worden. Waartoe ze dan aan te nemen? Er is een andere weg. Er is een com missie tot steunverleening; daartoe kan men zich wenden, wanneer men behoeften heeft; ook wanneer men geld voor brandstoffen noodig heeft. Wanneer de organisaties hel pen, kan deze commissie bereiken, wat de heer Keesen wil. De heeren Gerritsz en Joosten voegden daaraan nog wat socialistische grootspraak toe, over „den zelfbewusten arbeider," die men alleen geld mocht geven, opdat hij vrijelijk zou kunnen beschikken over den aankoop zijner levensbehoeften! Maar terecht werdtiit den Raad opgemerkt, dat menschen, die in de kou zitten, aan zulke praatjes niet veel hebben. Door de discussie is inmiddels de aandacht op de zaak gevestigd en we vertrouwen, dat de in zich sympathieke gedachte van den heer Keesen door de com missie van steunverleening tot verwezenlij king zal worden gebracht. In de avondzitting is dan de voordracht over den woningbouw behandeld. Een debat in grooten stijl werd het niet. En als de Raad dan ook eens de rekening opmaakt van wat hij gisteren tusschen 's middags half twee en 's nachts twaalf uur uitrichtte, dan zal bij moeten toegeven, dat zóó iets in minder dan de helft van den tijd te bereiken is. Het groote verzet tegen de woningbouw- voorstellen kwam van den heer Klein Schip horst, die tegen bouw ten name van de ge meente was, een alleszins begrijpelijke hui vering. Het verzet van dezen deskundige vond steun in de opsomming van de kosten van arbeiderswoningen in andere gemeenten (Rotterdam, Groningen, Utrecht, Arnhem, enz.), waar de bouwkosten 1000 en meer per woning lager zijn. Wanneer wij nu zien, dat een der belangrijkste factoren in de eco nomische depressie van het oogenblik deze is, dat de Nederlandsche levensstandaard ver staat boven de buitenlandsche; dat een der grootste bezwaren tegen loonsverlaging de veel te hooge woninghuren zijn; en dat deze weer het gevolg zijn van veel te duren bouw in den oorlog, dan kan men met uitgeven van bouwkapitaal toch niet voorzichtig genoeg zijn. Het laat dan ook absoluut onbevredigd de heer Reinalda den veel duurderen voor genomen bouw in Haarlem roet wat aesthe* tische argumenten te hooren goedpraten. Sympathieker was ons de verdediging der eensgezinswoningen door den Wethouder. Ook wij achten het een zegen voor een stad, wanneer ieder burger zijn eigen huisje kan hebben. En aan dit stelsel moet zoolang mogelijk worden vastgehouden. Gaat men er van af, dan kan men o.i. beter midden standswoningen voor twee gezinnen bouwen dan arbeiderswoningen. Bij de eerste kan van belangrijke financieele besparing sprake zijn, bij de laatste niet. Het voorstel van B. en W. is met groote meerderheid van stemmen aangenomen; het is een min of meer gevaarlijk experiment, vooral waar Openbare Werken onder leiding staat van iemand met de beginselen van den heer Reinalda. Het beste zal zijn, dat de particuliere bouwnijverheid den Wethouder spoedig in de gelegenheid stelt om zijn ge dane beloften ten uitvoer te brengen. Maar intusschen zitten wij dan al weer met de nieuwe, dure woningen, waarvoor de cre- dieten zijn toegestaan. Over de autobuskwestie is natuurlijk nog een interpellatie gehouden, waarbij wij niets, maar dan ook letterlijk niets niéuws te hoo ren kregen. Haarlems Ge- Bevolkingsbureau S, Op een onderhoudende manier werden door den spreker de talrijke daden opge somd die een gansche rij van Pausen door alle eeuwen heen heeft verricht, om oorlo gen te voorkomen, of direct of indirect den vrede te bewerkstelligen. Na afloop verklaarden de heer Lobel zich bereid vragen te beantwoorden van welke gelegenheid door enkele leden gebruik werd gemaakt. Alle vragen werden door den heer de Lo bel, zeer welwillend en op afdoende wijze beantwoord, waaruit bleeks dat hij dit on derwerp geheel meester was. Nadat de heer de Lobel gereed was, werd hem eèn hartelijk applaus gebracht en dankte de voorzitter den spreker voor zijn leerzame en aangename lezing, waar na hij hem een „tot weerziens' toeriep. Tot kapelaan der St. Lkhiinakcik le Scholen is benoemd de welcerw. lieer S. de Korte, Ier vervanging van den weleerw. heer •de Boer, die nog steedis in de Mariastichting verpleegd wordt en wiens toestand lang zaam vooruitgaande is. maar die nog wel geruimen tijd rust zal moeten houden. Sociëteit „St, Bavo" mengd koor 8 uur 8 uur Rederijkers 8 uur K A. 8 uur Bakkers 6 uur. Hanze-gebouw Reisvereeniging 8 uur Zangvereeniging ..Ceaciiia" 8 uur. Stadsschouwburg Wilsonspie-in Prin- cesse-Tooneel, Vrijgezellen 8 uur. Schouwburg Jansweg Einsteiniilm Relativiteitstheorie 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnéstraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981 R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 Van 810 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R. K. Leeszaal en uitleenbibtiotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en oo Zon en Feestdagen. Uitlcenen van boeken van half 39 uur. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur Tel. 1671 Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. .Woensdagavond vond in het gebouw van de St. Josephs-gezellenvereeniging aan de Jansstraat, de feestavond van het Rosa-Pa- tronaat plaats. De zaal was goed bezet. Door het meisjes-zangkoor werd een zeer mooie Kerstcantate ten gehoore gebracht, onder leiding van mej. Schrederhof. Bij de oefening van de gymnastiek-afdee- ling, welke onder leiding stond van mej. Grimberg, bleek de afwerking niet altijd even vast te zijn, hetwelk soms veel van het effect deed verloren gaan, zoodat na eenige vlotte zangstukjes de gymnastiek-oefening opnieuw werd uitgevoerd, welke beter slaagde. Het knotszwaaien was keurig in orde. De clou van den avond bestond uit een tooneelstuk ,,De Reisgeleide," zinnebeeldig spel met zang en dans, in 5 tafereelen, door mej. Jo Molkenboer, wie een woord van lof toekomt, voor de moeite om dit stuk voor het Rosa-Patronaat te schrijven en hel succes dat zij daarmede wist te bereiken. Het stuk op zich zelf, bevat veel leerrijks, en werd goed opgevoerd. De medespelen- den oogstten veel bijval. De avond is voor het Rosa-Patronaat een waar succes geweest. Dinsdagavond heeft de heer Jos. de Lobel voor de. leden van den R. K. Kring een le zing over „De Katholieke Kerk en de We reldvrede" gehouden. Voor deze, hoogst interessante lezing wa ren zeer veel leden opgekomen, die den heer Lobel met belangstelling volgden. Woensdag behandelden Gedeputeerde Sta ten van Noordholland jn openbare zitting het door B. en W. der gemeente Zandvoorl op hen gedaan beroep maar aanleiding van bet door den raad dier gemeente genomen besluit inzake de toelating van de boeren Gunters, Driehuizen en Van den Bos als le den van den gemeenteraad, waarvan de eer ste twee pachters van strand waren, de laat ste -bewoner van een gemeentewoning. De heer Giinters, directeur der N. V. Zee bad Zandvoort was verschenen en in zijn pleidooi noemde spr. een soortgelijk geval dat zióh heeft voorgedaan in 1901, waar hel toen gold een pachter van het recht een tent te plaatsen aan het strand, welke persoon gekozen werd tot raadslid, waarna de raad besloot genoemden persoon als lid te schor sen. Gedeputeerde Stalen, aan wie de kwes tie voorgelegd werd; 'heslisten echter tot toe lating. Ben door spr. ingewonnen advies van mr. Vis. welk advies de heer Gunters voor zijn candidaalstelling had ingewonnen, werd voorgelezen- In dit advies concludeerde mr. Vis, dat geen bezwaren kunnen beslaan legen het lidmaatschap van genoemden lieer. De voorzitter vermeldde echter een geval van 1893, geheel gelijk aan het thans voor gelegde, waarin ook de kwestie aan Gede puteerde Staten Ier beslissing was «opgedra gen en waarin de desbetreffende persoon van Hei lidmaatschap vervallen werd ver klaard. Na eenige inlichtingen omtrent den duur en den aard der pacht werd medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten in deze een nadere beslissing zullen neren. Haarlem's Tramfanfare geeft op 16 Janu ari een uilvoering in hel Brongebouw. Hel binderzangkoor van de zangvereeniging Po lyhymnia bestaande uit ongeveer 150 zan gertjes van 10 lot 16 jaar, directeur h: heer W. Hespe, zal hierbij zijn medewerking ver- leerien. Bovendien zal mej. J«n Stam aan bet welslagen van then muziekavond medewer ken door liet zingen van eenige cabarellie- deix-ii. Maandagavond 14 Jan. a.s. zal de bekende Haari. zangeres Mia Peltenburg een liede- renavond geven in den Stadsschouwburg, Wilsonsp'.ein, met medewerking van dén pdandst Hendrik Amdriessen. Deze solisten zijn voor het Haarl. concert publiek geen onbekenden. Mia Peltenburg is eerst kort geleden te rug van een concertreis door Zwitserland, alwaar zij veel succes behaalde. Wij twijfelen er dan ook niét aan. of het Haart, publiek zal ook nu weer wildoende zijn belangstelling loonen. WW//4 Kond „Koud! vindt je niet?" zei mijn vriend lioen hij mij tegenkwam, met een gezichtals of hij ontdekt had. dat liet stevig vroor. ..Gaat n»og al," antwoordde ik, onderwijl mijn stijf bevroren handen in rn'n broekzak stekend, ,,'t kan erger!" „Wat zeg je'.'" „Ilc zeg bef gaal nog al, hem. mijn tol vaste lucht overgaande ademin het gezjchl blazend. „O ja! Nou om je de waarheid te zeggen, is 't ook zoo koud niet, vroeger konden de .menschen niet anders, maar nu het een beetje vriest, schreeuwen ze moord en ihrandi," betoogde mijn aiuateur-koude-m.in- nende vriend. Dit gesprek werd door mij gisteren ge voerd, toen ik me haastte de warme kachel op té zoeken' Maar heel weinig menschen zullen in de laatste dagen niet de opmerking maken, wanneer zij een vriend of kennis ontmoeten, om hun heel triomfantelijk mede te deelen. „dat hel koud is.'' En dit wordt dan gezegd op een toon, of ze het grootste nieuws ver tellen en de móesten zullen dan nog ant woorden; ..Oeli ik kan goed legen kou," hoe wel zij zelf dan zoo bev ror en ron d loopen al s een Siberische wolf. Maar zij vinden, dat zij voor hun fatsoen, niet anders kunnen zeg gen. m. a, w.: „jij, nou ja, dait kan ik be grijpen. maar zoo'n „flinke'? vent ai® ik, stel je voor." en je triomf slijgl ten top, wan neer zij je dan nog met (bewonderende oogen aanblikken, en zeggen; „Allemachtig, heb je er niks geen last van, dat begrijp ik niet. Tk sterf zoo wat-" Je geert hem dan natuurlijk een wijze les mee, wal hij nioet doen om er ook geen last van te hebben, (meestal een of ander paar denmiddel, dal je in een verschrompeld boekje uit den oertijd gelezen hebt. doch waar je je zelf niet aan durft wageni en dan neem je maar gauw afscheid, opdat hij toch maar niet zal nierken. dat je bijna niet «op je voeten kan blijven slaap van de hitte pardon van de koude; Vol voldoening ver volg je dan je weg. verheugd, dat je het gelukkig, toch niet zoo koud hebt al- hij, maar je neemt je vast voor. als hij het op gegeven middel met succes heeft aangewend er toch ook eens een proef mee te nemen! Bij het lossen van een stoomboot van de Stoombootmaatschappij W, Bus aan het Spaarne, zijn twee biggen te water geraakt. ■Met behulp van touwen en veel hulp heeft men de dieren uit het water gehaald nog vóór ze verdronken. Wedstrijd in het schoonrijden. Voor de ijsbaan en voor de schaatsenrijders was het gisteren geen gunstige dag. De scher pe oostenwind, gepaard gaande onophoude lijk met sneeuwbuien maakte het rijden nier aangenaam, wat ook aan de deelname zeer goed te merken was. De meeste bezoekers- zochten daarom maar een warm gezellig zitje in het café, waar de kachel heerlijk snorde en de gezelligheid er door vroolijke muziek werd ingehouden. Onder zulke omstandigheden vond om 2 uur des middags een wedstrijd plaats in het schoonrijden. A. voor Heeren. B. vopr Dames. C. voor Heeren-en Dames (paren). Ingeschreven hadden de heeren H. v. Veenhoven C. Hommes H. Seignette T. Tollenaar M. M. van Binsbergen L. Heslenfeld P. OutG. F. AanstootP. v. ErkelL. Bouvy J. Klerk W. Schuur man T. Bajou J. C. G. Duverge en G. Eldering, en de dames A. E. Veenhoven; P. Oppenheim M. Gerritsz C. Hommes; A. Huysser Fr. v. 'i WoutRie Verbeek; mevr. Schnitger; J. Gerritsz; mevr. v. d. Mijle van Goor W. W. van Veen Chr. Koningsberg M. Brauns mevr. N. Adrian. Voor de paren hadden ingeschreven mej. A. E. Veenhoven en M. Veenhoven mej. C. Hommes en C. Hommes mej. A. Huys ser en H. Seignette mej. Wentholt en W. Schuurman mevr. B. Tollenaar-Veth en T. Tollenaar mej. M. v. Breemen en L. Hes lenfeld mej. M. Eldering en G. Eldering M. Gerritsz en P. Outmevr. A. Teunissen en F. Th. Adrian Theo Eldering en F. L. Roonen Rie Verbeek en G. F, AanstootJ de Wolf en mevr. de Wolf J. Kingma en mei. L. Caalen J. Klerk en me'. W. W. van Veen G. Zwaan en F. Baijou F. Duverge en J. Duverge. Ofschoon, ondanks de ongunstige omstan digheden zeer goed gereden werd, was de belangstelling niet groot, die zelfs nog afnam, naarmate het uur vorderde. De jury, bestaande uit de heeren G. v. d. Steur, H. Eldering en Dr. Valken was den geheelen middag druk in de weer om de prestaties der verschillende deelnemers en deelneemsters te keuren, wat, gezien het dik wijls sierlijk en stijlvol rijden, geen gemak kelijke taak was. Ongeveer te half zes vond na overleg der juryleden in het café aan de baan de prijs uitreiking plaats. De prijzen waren voor het meerendeel kunstvoorwerpen, zooals een kristallen vaas met zilveren voet, een sierlijk marmer klokje, een gouden vulpotlood, een zilveren cigaret te» koker -enz. De prijzen werden als volgt toegekend. Afd. heeren 1ste prijs G. F. Aanstoot 53 punten 2e prijs W. Schuurman 46 pun ten 3e prijs H. Seignette 44 punten. Afdeeling dames le prijs mej. J. Gerritsz 60 punten 2e prijs mej. Veenhoven 59 pun ten 3e prijs mej. Verbeek 56 punten. Afdeeling paren le prijs mej. M. Gerritsz en de heer Out 57 punten 2e prijs mej. R. Verbeek en de heer Aanstoot 53 punten 3e prijs de heer en mevrouw Duverge 51 pun ten. Door den voorzitter van het ijsbaanbestuur werd dank gebracht aan de jury voor haar bemoeiingen en aan de deelnemers en deel neemsters voor de prestaties, waarna de baan gesloten werd. Des avonds werd zij niet meer geopend, daar wegens den sneeuwval en het ontstaan van enkele scheuren eerst de noodige her stellingen moesten worden verricht. Dit besluit valt wel eenigszins te betreuren, daar het zich niet laat aanzien, dat de baan nog opengesteld kan worden, gezien de dooi. Nu de dooi zoo onverwacht is ingetreden, bestaat er voorioopig geen kans meer dat de baan wordt opengesteld. Hedenmorgen is echter begonnen met de noodige werkzaamheden om te zorgen, dat wanneer weer vorst zal volgen, de baan in uitstekende conditie is. Het is wel jammer dat de schaatsenliefhebbers niet gisteren avond, misschien den laatsten avond, van de baan hebben kunnen profiteeren Aan Ged. Staten van Noord-Holland is door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor West-Friesland een adres gericht, waarin gewezen wordt op het feit, dat ver pleegden van het Prov. Ziekenhuis te Me- demblik langs de huizen rondgaan en aan- bieden, boeken in te binden tegen een prijs, welke ongeveer 1/4 gedeelte bedraagt van dien, welken de boekbinders moeten berei- kenen. Het adres verzoekt Ged. Staten, het daar heen te leiden, dat aan deze concurrentie met den middenstand een einde gemaakt wordt. In de tentoonstellingszaal van liet Waag gebouw v.h. Spaarne. zal vanaf Zaterdag 12 Januari lot en met Zondag 20 Januari 1924 dagelijks van 1!5 uur, een tentoonstelling worden gehouden door het teekeneoUege „Kunst zij ons Doel' Van werken door Dewald Wenckebach. Men verzocht ons mede le deelen. dat het bestuur der Jausslraal-veri eniging heden avond van acht uur tot half liegen ter gele genheid van li-el 10-jarig bcsiaan dér 'ver- eenigiirg. in lid gebouw der Sl. Jozetsgezeb lemereeniging zal repjeieeren. Geachte heer Redacteur, zoo schrijft ie mand ons, ik zou u wel eens voor ditmaal om een bescheiden plaatsje willen verzoe ken, om mijn hart van Nederlander en van toerist eens te luchten over een onderwerp, dat niet andars betiteld kan woeden dan met „onding" en dat ik voor mij altijd als zoodanig heb beschouwd. Ik bedoel hier het lollenslelsel langs de wegen. Ik ben er vast van «overtuigd, dat van honderd toeristen er honderd aanstonds met mijn klacht hart grondig zulten instemmen. Dat onze goede voorvaderen in overoude lijden, toen nog niets anders dan paard en diligence bestond, tot zulk een dwaasheid als Het tol-sletsel zijn gekomen, zou n«og le begrijpen zijn. Tijd speelde toen geen rol, snelheid deed niets ter zake, zoodat uit een dergelijke „rem" op bijna alle wegen, ieder jaar een mooi 5>edrng kon gehaald worden v.oor de schatkist. Trouwens, zooals hekend is. waren er tal vanparticuliere wegen, die op dezë v ijze geld voor het onderhoud kregen en dat particuliere wegenbezit was'in dien gemoe delijken tijd ook niet erg. Maar hoe een maatschappij van thans, waarin snelheid „de" voorname factor i«, die ailes beheerscht, zulk een toestand kan duiden, is onbegrijpelijk. En bleef het nu alleen maar bij een tol, d.w.z. een oogenblik oponthoud. De goeie en welwillende tolpacbters hier buiten ge rekend, mag mén toch wel veilig conslatee- ren, dat meestal juist op de drukste tijden, op cbe gezochtste punten, de toeristen, zoo langzaam en soms nog onbeleefd lzehandeld worden. Komt u met motor of auto aan een tol. dan behoeft u in acht van de tien gevallen niet er over te prakkizeeren groot geld te geven. Men laat u eenvoudig staan, juist zoolang tot alle oenten en dubbeltjes precies nauwkeurig zijn afigeleld en zoodoende sow* vijf of soms wel tien minuten zijn vers're ken. eer de boom heelheel langzaam wordt opengedraaid en u maar zien moet, den verloren tijd weer in te halen. Ik merk Kier bij «op, dat de goeden er buiten ten, want er zijn gelukkig nog loffelijke ui zonderingen, maar al was dit laatste r- lle tol'beheerders het geval en al werden automobilisten en motorrijders nog zoo en net bediend, een tol is en blijft toch ding, dat op onze verkeerswegen niet tliu hoort. Nu echter de wegen in onze provin cie waarschijnlijk door de provincie zulten beheerd worden, zou het toch wel ten zeer ste te wenschen zijn, dat zulke anachronis. men zoo spoedig mogelijk verdwijnen. Tot zoover inzender. Hij zal wel heel wat medestanders in zi klacht hebben. Wij durven dan ook wel veronderstellen dat liet inderdaad de ling is van de Provinciale regeering om thans op de hoofdwegen geen lollen, meer dulden! Vooruit. Barometerstand 9 uur v.m.: 747. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 10 Januari. Hoogste barometerstand 770.3 m. M. te Haparanda. Laagste barometerstand 738.2 m. M. te Malmhead. Verwachting van den avond van 10 Jan. tot den avond van 11 Jan.: Zwakken lot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. zwaarbewolkt of be trokken, waarschijnlijk eenige regen of sneeuw; iets zachter. Men v erzoekt ons mede te deelen. dat ten bate van de I. A. H. (Internationale Arbei ders Hulp, Berlijn), in de afgeloopen week in hel. Luxorthealer alhier is gecollecteerd een bedrag van f 43.20. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Ja nuari 1924 benoemd bij den Rijksgebouwen dienst tot districtsbouwkundige te Haarlem de heer L. de Vries, thans bouwkundig hoofdambtenaar bij de jnslitiegebtmwen. Op verzoek van den Commissaris van Po litie te Haarlem is door de Amsterdamsche recherche aldaar aangehouden J. H. W. die in staat van faillissement verkeert, en ver dacht wordt zich te hebben schuldig ge maakt aan bedriegelijke bankbreuk. Gisterenavond echter is hij op last van den Rechter-commissaris weer op vrije voe ten gesteld. a 'jJjï In de week van 30 December 1923 tot en met 5 Januari 1924, kwam er te Haarlem 1 geval van roodvonk en 1 geval van diptheritis voor, te Edam 2 gevallen van buiktyphus, te Haarlemmermeer 1 geval van diphtheritis, te Purmerend 2 gevallen van buikthyphus, te Zaandam i geval van roodvonk, te Lisse 1 geval van buiktyphus, te Sasenheim 2 gevallen van buiktyphus en te Voohout 1 geval van buiktyphus Gedurende de dagen van vorstis de scheepvaart van Haarlem op Amsterdam en Rotterdam onderhouden. Echter werd naar Rotterdam de gewone route niet gevolgd, maar het vervoer via UtrechtVreeswijk geleid. De vaart op Amsterdam, die in ge wone omstandigheden drie uur vorderde, ge schiedde nu in ongeveer zes uur. Met ingang van heden zou het vervoer op' Rotterdam geschieden langs Overtoom, Leiden enz. De Ringvaart, waarlangs ge woonlijk de dienst geleid wordt, is nog niet bevaarbaar. f Hoew el het in de bedoeling lag ook heden middag, in verband met de schaatssport, de leerlingen der openbare scholen vrijaf te geven, is hieraan wegens den invallenden dooi geec gevolg gegeven, omdat er nogal water op hef ijs staaf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1