GEMEENTERAAD. (Vervolg) De gewijzigde loonregeling bij de Trammaatschappij. De heer Gerritsz komt ter vergadering. Eervol ontslag. Den heer T. C. A. Bölger wordt eervol ontslag verleend als lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het M. 0. De her G. H. Waage wordt eervol ont slag verleend als onderwijzer aan school 26. Den heer J. C. A. Oostdijk wordt eene ontslag verleend als onderwijzer aan school 3. Kas en boeken ontvanger. Mededeeling wordt gedaan, dat kas en boeken van den gemeente-ontvanger over het 4e kwartaal van 1923 in orde zijn be vonden. Rekening Burg. Armbestuur. Goedgekeurd wordt de rekening, dienst 1922, van het Burgerlijk Armbestuur, in ontvangst en uil'aaf sluitende met een be drag van 427.437,12)4. Goedkeuring Balans. Goedgekeurd wordt de balans met winst en verliesrekening betreffende de com plexen van 182 en 41 eensgezins-arbeiders- womngen der Wpningbouwvereeniging „St. Bavo." Werkliedetreglement. Vastgesteld wordt de staat van functies, waarvoor werklieden in dienst van de ge meente kunnen worden aangesteld. Leggen waterleidingbuis. B. en W. stellen voor hen te machti gen om onder door hen te stellen voorwaar den vergunning te verleenen aan het Pro vinciaal Waterjeidingbedrijf van Noordhol land tot het leggen en hebben van een wa terleidingbuis met toebehooren in een ge deelte van den aan Haarlem toebehoorenden weg. langs de Leidsche Vaart; ten behoeve Tan de drinkwatervoorziening van de buurt schap Vogelenzang De heer JOOSTEN zou graag willen, dat ie voorwaarden, door B. en W. te stellen, voortaan den raad kenbaar gemaakt wor den. Wethouder REINALDA wil een derge lijke toezegging gaarne geven. Het voorstel wordt goedgekeurd. Inbreng perceelen. B. en W. doen een voorstel tot inbreng en uitnemen van eenige perceelen in het gemeentelijk woningbedrijf. Goedgekeurd. Verhuur grond. B. en W. stellen voor aan J. H. Romeijn alhier voor den tijd van 2 jaren, die wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1924. en alzoo zai eindigen op 31 December 1925, to' wederopzeggens te verhuren een stuk tu pgr jnd, gelegen aan de noordzijde van den Zi>l»veg vóór het-perceel no. 7, groot 30 vierk M., tegen een jaarliikschen huur prijs van 0,48 per vierk. M. alzoo voor 14,•'O per jaar en voorts onder de voor- wa.-ien genoemd in bet Raadsbesluit van 24 Februari 1900. Na een enkele inlichting goedgekeurd. Erfpacht en ruiling grond. B. en W. stellen voor aan Chr. H. J. Nessen te geven plm. 352 M2 grond, gele gen aan de Karei van Manderstraat. B. en stellen voor met Dr. W. G. N. van der Sleen, een ruiling aan te gaan van eecigen grond, gelegen aan de Lourens Costerstraat. Goedgekeurd, t r Verhuur grond. B. en W. stellen voor, hen te machti gen. om aan bel bestuur van de Coöpera tieve Haarlemsche Groenten- en Bloembol- fenveiline a'bier, voor den prijs van f 1200 en onder nader door ben Ie stellen voor waarden in buur af te staan den grond ge legen aan het Donkere Spaame, waarop is geplaatst het veilinggebouw ter grootte van 143 M2., voor het tijdvak van 1 Januari 192431 December 1024. De heer .TOOSTEN vraagt, of in den huurprijs ook het veilinggebouw begrepen is. Is dit niet zoo, dan lijkt de verhuur hem nogal duur. Wethouder REINALDA antwoordt, dat de verhuur alleen den grond betreft. B. en W. mcenen, dat een minder bedrag onjuist moet worden geacht, in verband met de be stemming van den grond. Het voorstel wordt goedgekeurd. Gratificatie leden Haarlem's Muziekkorps. B, en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op bet verzoek van A. van Brus sel e. om een gratificatie voor hun diensttijd bij het Haarlem s Muziekkorps. De heer GROENENDAAL weet, dat geen pensioen kan verleend worden. Wel kan hun een gratificatie verkend worden voor de jaren, gedurende welke zij bij de schut terij gediend hebben. Spr. stelt voor, een gratificatie te verleenen. De heer JOOSTEN is van oordeel, dat men geen beroep kan doen op het feit, dat men hij de schutterij gediend heeft. Het lijkt spr. buitengewoon gezocht, om die Teden een beroep te doen op de financiën der gemeente. Daar hier dus geen sprake kan zijn van dienstverband in de gewone beieekenis, zal spr. voor het voorstel van B. en W'. stemmen. Wethouder HEERKENS THÏ.JSSEN ont kent, dat er Verband bestaat tusschen de schutterij en de gemeente. Het is spr. geble ken. dat zelfs de uniformen van de schut terij niet geleverd zijn door de gemeente, iets, wat men toch wel het eerst verwacht, «Is er verband bestaat. Spr. ziet niet in, ■waarom een gratificatie gegeven moet worden. Het ligt op den weg der H. O. V.» in de inkomsten van de aanvragers te voor zien. oor de gemeente is er geen rechts grond, hier tusschen beide te komen. De heer GROENENDAAL merkt op, dat volgens een contract van 1897 de kleeding van gemeentewege aan de schutterij ver strekt werd. De menschen, hadden de in strumenten van de gemeente in gebruik. In een ander contract van Juni 1892 wordt gesprokén van het g e m e e n t e 1 ij k mu ziekkorps. ingesteld in 1888. Spr. meent, dat er dus wel verband bestaat tusschen de gemeente en de schutterij. Spr. gelooft niet, dat de pensionneering op den weg der H. O. V. ligt. Hoogstens zou men haar een en ander kunnen voorschrijven omtrent pen sionneering. Spr. zou een gratificatie per dienstjaar willen verstrekken. Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat de naam gemeentel ij k mu ziekkorps wel bestaan heeft, maar hem is niet gebleken, dat de menschen individueel door de gemeente werden betaald, "Nooit ook hebben zij een aanstelling van -ge meentewege gehad. De VOORZITTER zegt. dat, als de men schen in gemeentedienst zijn geweest, zij recht hebben op pensioen en geen gratifi catie behoeven te vragen. Zijn ze niet in gemeentedienst geweest, dan wil spr. vragen, waar het heen móet, als we menschen een gratificatie moeten geven, die 25 jaar geleden iets gedaan heb ben. De heer GROENENDAAL zegt, dat het niet moeilijk is, aan te. toonen. dat zij in gemeentedienst zijn geweest. Spr. merkt op, dat een r~ geling in 1888 spreekt van een gemeent muziekkorps en dat in 1S64 een 19-tal muzikanten door de ge meente is aangesteld. Het voorstel van B, en W. wordt aange nomen met 236 stemmen, o xtr u- j Heffing leges, i ij. en W. bieden ter vaststelling aan een Wijziging der verordening op de heffing van leges. De heeren J. Joosten c.s., stellen voor, het tarief voor verklanken van goed ge drag en voor gezondheidsverklaringen te I bepalen op resp. 0.60 en 1.per stuk. De heer JOÓSTEN verdedigt zijn amen dement, waarbij hij opmerkt, dat er groepen zijn, voor wie de betaling van 1 te veel zal zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat de for maliteit voor de verschillende stukken een zelfde moeite vereischt, waarom B. en W. een uniform tarief wenschen. Spr, gelooft niei, dat de betaling van 1 te zware las ten drukt op de door den heer Joosten be doelde groepen. De heer JOOSTEN merkt op, dat vooral in dezen tijd veel gesolliciteerd moet wor den door jongelui (bijv. onderwijzers), die dan telkens een bedoelde verklaring noodig hebben. Het amenidement-Joosien wordt verwor pen met 1614 stemmen. De wijziging wordt vastgesteld. Belasting op publieke ver makelijkheden. B. en W. bieden opnieuw ter vaststelling aan een verordening op de heffing en in vordering der belasting op tooneelvertoo- ningen en andere vermakelijkheden. De heer VAN L1EMT dacht, dat er voor dilettanten-vereenigingen een verbetering zou komen, maar hij heeft deze verbetering niet begrepen. Spr, wijst er op, dat het Am- sterdamscKe systeem nog wat anders in houdt. Daar is men wat royaler met zijn subsidies en krijgen de vereenigingen aan subsidies terug, wat zij aan belasting be talen. Het kan wel zijn, dat de nieuwe veror dening een verbetering geeft, maar spr. zou de zaak willen aanhouden, om nog eens na te gaan, of kunstlievende leden, die niet naar uitvoeringen gaan, vrijgesteld kunnen worden. Spr. stelt voor, de zaak aan te houden. De VOORZITTER zegt, dal er een bui tengewoon groot misverstand heerscht. De strekk ng der nieuwe verordening is, te ge- moet te komen aan de bezwaren, verder om milder bepalingen vast te stellen en om de gemeente eenige duizenden minder te doen innen aan vermakelijkheidsbelasting. De verordening te Amsterdam is gelijk aan deze te Haarlem. Amsterdam besteedt een bepaald bedrag aan kunst. En dat ver deden B. en W. onder de verschillende vereenigingen. Doch dit houdt geen ver band met de belasting op de vermakelijk heden. Men steunt alleen de kunst. Daar valt in Haarlem ook over te praten. De gemeenteraad heeft zich te stellen op het standpunt, een belasting op de verma kelijkheden te heffen. De verleening van subsidies aan vereenigingen, die de kunst bevorderen, moet bij de begrooting geschie den. Dit staat los van de heffing der belas ting. De nieuwe verordening houdt mildere bepalingen in. De heer GROENENDAAL wil het voor stel aanhouden, om het nader ie be kijken. Het kan zijn, dat er nieuwe moeilijkheden in het nieuwe voorstel zijn. Met de bestaande verordening zijn ver scheidene moeilijkheden geweest. Spr. vraagt inzage van de verschillende stukken over wat in deze verhandeld is geworden. De VOORZITTER merkt op. dat van kunstlievende leden alleen belasting ge vraagd wordt, als zij de voorstelling bijwo nen. De heer VAN LIEMT zegt, dat wel de belasting betaald wordt. Een goede rege ling zou volgens spr. bijv. zijn, dat geper foreerde coupons aan het diploma verbon den worden. Bij inwisseling daarvan zou men dan de belasting kunnen betalen. Het voorstel word: aangehouden tot de volgende vergadering. Verhuur. De gemeente had aan het rijk verhuurd twee lokalen van het Openbaar Slachthuis, echter kan met één lokaal door het rijk vol staan worden. B. en W. stellen daarom voor een over eenkomst aan te gaan tot verhuur van één lokaar voor den prijs van 300 per jaar. Goedgekeurd. B. en W. vragen machtiging tot het aangaan van eene overeenkomst betreffende het vervoer van zieken in deze gemeente met den heer J. Mathot te Haarlem, tegen eene jaarlijksche vergoeding van 5000.—, zulks ter vervanging van de overeenkomst, aangegaan ingevolge raadsbesluit van 22 October 1920. Tevens bieden B. en W. ter vaststelling aan een nieuw tarief van kosten en zieken- vervoer te Haarlem. De heer KOPPEN zou de overeenkomst voor slechts één jaar willen aangaan en niet voor onbepaalden tijd. Spr. zou het veiliger vinden, jndien het tarief voor vervoer van particulieren gere geld werd in overeenstemming met B. en W Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt, dat een dergelijke overeenkomst reeds bestaat tusschen den geneeskundigen dienst en den heer Mathof. Voor vervoer van buiten de stad is ingrijpen van B. en W. niet gewenscht. Voor vervoer in de stad j gaat dit beter, j Spr. wil gaarne toezeggen, dat met het j bezwaar van den heer Koppen betreffende den duur der overeenkomst rekening zal j worden gehouden. De heer KOPPEN neemt hiermee genoe- I gen, waarna het voorstel van B. en W. i wordt goedgekeurd. Reglement Burg. Armbestuur, B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van het reglement van het Bur- gerlijk Armbestuur, waardoor het aantal raadsledenop 4 komt met en benevens den voorzitter en B. en' W. voortaan den boekhouder-secretaris benoemen." De heeren Joosten c.s. hadden eengie wijzigingen voorgesteld, die wij gisteren reeds vermeldden. De heer Peper had een amendement - gediend, jaarlijks drie leden af te laten i treden. De heeren PEPER en JOOSTEN verde digden hun amendementen. De laatste merkt daarb" op, dat c'e S. D, A; P- we! niet in de verandering ziet, wat i z9 graag wil: n.l., een instituut voor maat- schappeiijkw erk, maar dat zij het voorstel van B. en W. waardeert en hare hulp wil verleenen daarbij, trachtend r: re stap pen te doen, als daartoe de gelegenheid is. Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat politiek en gezindheid ,an den raad wel een rol meespelen bij de benoeming van leden van den raad. Spr. zegt, dat de ervaring geleerd heeft, cl t het beter is, als de leden wat langer zi iing (jouden, opdat de nieuweren zich beter I unnen inwerken. De leden van. het B. A vervullen hun in- tensiei werk zeer consciëntieus en' sor. oordeelt het daarom rechtvaardig, dat eeni- ge vergoeding gegeven wordt, Spr. veruedigt verder de nieuwe wijze van aanstelling van een boekhouder-secre- taris. Wat de hepr Joosten wil, is eenigszins j dwingend optreden, dat nl. een ambtenaar moet benoemd worden. Dat wenschen B. en W. liever niet. Spr. ontraadt aanneming van de inge diende amendementen. De heer PEPER trekt zijn amendement in. De heer JOOSTEN repliceert, waarbij hij nog opmerkt, dat zijn bezwaar is, dat een raadslid financieel vastzit aan de functie van lid van het B. A. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt, 1 dat B. en W. het niet noodzakelijk ach- i ter,, dat de boekhouder-secretaris tevens ambtenaar is. Een lid van het B. A. kan j zeer goed die functie waarnemen, Onlangs is de betreffende functionaris af getreden, die jarenlang de functie zeer goed vervuld heelt. Het voorstel-Joosten, dat twee leden van het B. A. per jaar aftreden, wordt aan genomen met 2011 stemmen. Het voorstel-Joosten, behelzende een an dere regeling der vergoeding, wordt met 1912 stemmen verworpen. het voorstel-Joosten tot intrekking van dat gedeelte van het voorstel van B. en W. inzake de aanstelling van een boekhouder wordt eveneens verworpen, waarna de heer Joosten zijn laatste amendement intrekt. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Dr. Adrian is inmiddels ter vergadering gekomen. Levering gas. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening op de levering van gas. De heer PEPEri. verdedigt een door hem ingediend amendement, de boete op 0.10 in plaats van 2.50 te stellen. De VOORZITTER zegt, dat een strenge strafbepaling noodig is, om te voorkomen, dat opzettelijk mindere geldswaarde in den meter gestort wordt, dan men verplicht is. Het voorslel-Peper wordt niet gesteund, waarna het voorstel van B. en W. aange nomen wordt. Goedkoope cokes. B. en W. stellen voor, het voorstel-Kee- sen, om goedkoope cokes beschikbaar te stellen voor hen,, die geen of een laag in komen hebben, niet aan te nemen. De beer PEPER stelt voor. vanaf de week, beginnende 13 Januari 1924, tot de week eindigende 10 Mei daaraanvolgend, voor alle werklooze gezinshoofden of kost winners en voor die gezinshoofden en kost winners wier belastbaar inkomen 400 of minder bedraagt; per week ten hoogste 2 H.L. cokes ter beschikkih-' te stellen, tot den prijs van 0.50 per H.L. en B. en W. uit te noodigen, voor dit besluit de noodige uitvoeringsmaatregelen te treffen. De heer KEESEN verdedigt zijn voorstel. Spr. ontkent, dat het een crisismaatregel zou zijn. Spr. vraagt, wat er tegen is, dat rekeninrf gehouden wordt met de inkomsten van de afnemers der cokes. Spr. had verwacht, dat B. en W. op de onuitvoerbaarheid van zijn voorstel zouden gewezen hebben. Dat is niet gebeurd. Of de Kroon het voorstel niet zal goed keuren, wil spr. afwachten. Het was spr. niet bekend, of de toestand thans ook geldt voor hen, die trekken uit de werkloozenkas. Spr. vraagt of dit zoo is, of alleen voor uitgetrokken en en zoo dit laatste het geval is, of voortaan allen werk- loozen toeslag kan verleend worden. De beer PEPER, verdedigt zijn ingediende voorstel. Spr. wijst er op, dat niet zoo heel veel menschen het er voor over zul len hebben, de cokes af te halen aan de gasfabriek, Vóór fraude zal men geen vrees behoeven te koesteren. Daarvopr kunnen ook maatregelen genomen worden. Spr. betoogt het nut van zijn voorstel, dat z. i. in een groote behoefte zou voorzien. De financieele toestand der gasfabriek kan een dergelijk voorstel wel verdragen. Mej. VAN VLIET is het wel eens met het prae-advies van B. en W.. doch zou er sterk op aan willen dringen, dat er wat ruimer gebruik werd gemaakt van den toe slag. De heer GERRITSZ zegt, dat door het voorstel-Keesen bereikt zou worden, dat die genen. die de brandstof noodig hebben, ze niet zouden krijgen en zij, die ze niet noo dig hebben, juist wei. Spr. merkt op, dat leden, die uit de werkloozenkassen trekken, ook toeslag ontvangen. Het ligt op den weg van den penningmeester der werkloozen- commissie om met voorstellen te komen, indien dit noodig is. Deze ingekomen voor stellen zijn echter, verhoudingsgewijze, weinige. Wat de heer Peper wil, kan nien niet aannemen. Deze toch wil goedkoope cokes geven aan alJe werkloozen. Dit juist kan niet, De oommissie kan zeer zeker overwegen, of er meer te doen is in deze, maar voor een bijzondere regeling is geen reden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN onder schrijft het gezegde van den heer Gerritsz. De zaken moeten vlug afgewerkt worden en dat worden ze ook. Heeft men klachten, dan moet men er mee komen ter bestemder plaatse. De gemeente kan niet aan een groep van menschen, zonder verder onderzoek, tegen lagen prijs brandstof verstrekken. De ge meente kan en mag nooit hare producten tegen verschillenden prijs leveren. Een com missie kan het wel en dat zal ze zeer zeker ook wel doen. Werken de organisaties mede, dan kun nen ze de taak der commissie veel ver lichten. Zij kunnen met een lijstje komen, dat de namen bevat van hen, die voor g.ied- koopere producten in aanmerking komen De heer KEESEN verklaart zich voor 'iet voorstel-Peper. De heer KEERWOLF zou uit net voorstel- Peper het woordje alles w:!:en schrappen, zoodat dus geedk op.' cok, s aan „werklooze gezinshoofden" ver.-lrekt wordt. De heer Gr NRITS7 zegt, dat, wanneer men meer dat er ar moede geleden wordt, men moet traihiei de bedragen ter onder steun'. te vergr< iten. Niet ecber moet men levensbehoefte; <*a" r: vérstrekken. De heer J. VISSER {C. H.), spreekt zich uit voor he: voorstel-Peper. Den h er JOOSTEN lijkt deze manier an stc .erleening niet goed. Door het voorste'-Peper zou men veel menschen gaan elpen, die werk hebben, o.m. de ine- taalb Werkers. Het eenige juiste is, geld te vei .'.rei ken. Niet moet men die menschen alleen helpen, die cokes stoken. Door aan- eir ag van het voorstel-Peper zou men de menschen, die bijv. anthraciet stoken, in de verleiding brengen, de goedkoope cokes- onnetjes aan te nemen en ze weer met winst van de hand te doen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt nog, dat men niet verder moet gaan, dan hetgeen de stcuncommissie voorstelt. Anders gaat men buiten de wettelijke be palingen. De heer KEESEN trekt zijn voorstel in. Het voorstel-Peper wordt met 2010 stemmen verworpen. Voor de leden Kingma, Keerwolf, mevr. Van Looy, Castricum, J. Visser (C. H.), Keesen, Peper, Klein Schip horst, mevr. Willekes Macdonald en mevr. Bakker, Gelden gymnastieklokaal. B. en W stellen voor, een bedrag van 300 beschikbaar te stellen, voor het in richten van twee leslokalen tot gymnastiek lokaal, in het schoolgebouw der scholen 1 en 2 aan de Nassaulaan. Goedgekeurd, Gymnastiektoestellen, Het bestuur van de St.-Theresiaschool al- nier verzoekt de som van 1186 te ver strekken voor het aanschaffen van eenige gymnastiektoestellen. B. en W. stellen voor, de gevraagde medewerking te verleenen. Goedgekeurd. Sub-idie bijzondere bewaarscholen, B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening, regelende de sub- sidiën aan bijzondere bewaarscholen. Na eenige inlichtingen goedgekeurd. Verlichting school. B. en W. vragen een crcdiet van 1500 aan voor verbetering der verlichting van school 17 aan de Wilhelminastraat. Goedgekeurd, Jaarwedden leeraren. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, legelende de jaarwedden van den directeur en het onderwijzend perso neel aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs. Goedgekeurd: De heer Peper verlangt aanteekening tegen te zijn. Kosten instandhouding. B, én W. stellen voOr: Het gemiddeld bedrag, (per leerling) voor de „kos'ten van instandhouding" over het jaar 1922, dat ten laste der gemeente is ge bleven, te bepalen: a. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op 21,24; en b. voor scholen voor uitgebreid lager onderwijs op 41,35 W met uitzondering van de scholen voor de Vereeniging „Instituut Oranje-Nassau", aan het Nassauplein 2, ten aanzien waarvan het gemiddeld bedrag (per leerling), wordt be paald; c. voor de school voor gewoon lager onderwijs op 17,73; en d. voor de school voor uitgebreid lager onderwijs op 39,44. Goedgekeurd. Benoemingen. B, en W. stellen voor, te benoemen 4 le den der Commissie van Bijstand voor ar- beidsaangelegenheden. Benoemd worden de heeren De Zeeuw, Boes, Joosten en Klein Schiphorst. Tot leden der Commissie voor het Zie kenhuiswezen worden oenoemd de heeren Koppen, Gerritsz, dr. Adrian en Van Liemt. lil de commissie ad hoe voor het onder zoek van pensionneering der wethouders worden benoemd de heeren Joosten, v, d. Kamp en Boes. Tot lid-raadslid van het Burgerlijk Arm bestuur wordt benoemd de heer- Keerwolf. Tot lid der commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën (vac. Poppe) wordt benoemd de heer Gerritsz. Tot lid der commissie van bijstand in za ke het verleenen van pensioen en onder stand tvac. Poppe) wordt berioemd de heer ScholL Tot plaatsvervangend lid van de commis sie voor de bezwaarschriften tegen aansla gen in het vergunningsrecht (vac. Poppe) wordt benoemd de heer Keesen, Tot lid der commissie van Toezicht op het Frans Halsmuseum wordt benoemd dc heer J. Gerritsz. Tot curator van het Gymnasium wordt benoemd de heer mr. H. Ph. Visser 't Hooft. Tot leden der Plaatselijke Commissie op het M. O. worden benoemd de heeren G. D. Gratama, F. H. Meijer en W. Rus. Tot leden uer Plaatselijke Commissie van T oezicht op het L. O. worden benoemd de heeren P. de Vries, G. v. Waard, M. L. A. Klein, G. Max, G. J. Kappers en Vincent Loosjes. Tot lid van de Commissie inzake Licha melijke Opvoeding wordt benoemd de beer dr. J. J. v. d. Hoek. Tot onderwijzeres aan school 27 wordt benoemd mej. S. Struij. De heeren v. LIEMT c.s. stellen voor, de niet afgehandelde stukken op een der dagen der volgende week te behandelen. De VOORZITTER deelt mede, dat de raad niet de vaststelling der raadsvergade ringen bepaalt. Wordt het voorstel-Van Liemt aangenomen, dan wordt niet eerder vergaderd dan 30 Januari. Den heer -VAN LIEMT bevreemdt deze mededeeling van den voorzitter. Er is nu vergaderd tot 6 uur. Waarom moeten we nu vanavond terug komen? En waarom kan niet de volgende week vergaderd worden? De VOORZITTER merkt op, dat de heer Reinalda er prijs op stelt, dat het voorstel tot woningbouw hedenavond behandeld wordt. Spr. verdaagt de vergadering tot des avonds. De heer VAN LIEMT legt zich hierbij niet neer en vraagt stemming- over zijn voorstel. De VOORZITTER wil het wel in stem ming brengen, doch brengt het besluit toch niet tot uitvoering. Het is niet aan den raad, den dag voor een raadsvergadering te bepalen. De heeren VAN LIEMT en v. d. KAMP verzetten zich, doch de VOORZITTER ver daagt de vergadering tot des avonds half 9. Avondvergadering. Des avonds half 9 wordt de vergadering voortgezet. Afwezig de leden Klein, Van Liemt, Wol zak, Miczerus en Loosjes. Aan de orde is het voorstel tot Woningbouw, B. en W. stellen voor waar het gemeente bestuur zich niet kan vereenigen met de door het Rijk aan nieuw te bouwen wo ningen te stellen eischen, de benoodigde voorschot ien voor woningbouw zelf te ver- schafLu en den bouw van arbeiderswonin gen ie doen geschieden door tusschenkomst n toegelaten vereenigingen of stichtingen, doch ten name van de gemeente; de exploi tatie van deze woningen op te dragen aan e vereeniging of stichting door wier tus schenkomst de woningen zijn gebouwd. Reeds thans stellen B. en W. voor, te hunner beschikking te stellen een bedrag vau 577.000 voor den bouw van 145 arbei derswoningen, 4 winkelwoningen en een kantoor, nabij de Slachthuisstraat en een bedrag van 400.000 voor den bouw van 117 arbeiderswoningen, 2 winke'twoningen en bestuurslokaal nabij de Graafschapstraat. B. en W. stellen voor, de huur der wo ningen voorloopig te bepalen op pl.m, 5 per week, met dien verstande: dat voor die huurders, wier gezins-inkomen grooter is dan 35 per weck, een huur mqet worden bepaald, gelijk aan ongeveer 1/7 van dat inkomen, doch niet meer dan den kostprijs der woningen. 'De heer KLEIN SCHIPHORST betoogt, dat de woningbouw hier ter stede te duur is. Spreker geeft een lijstje van plaatsen, waar de bouw goedkooper ge schiedt, o.m. Rotterdam 2017 en 2640, Utrecht 2743, Groningen 2212, Arnhem J 2594, 2779 en 2840, Hooge Zwaluwe 1947. Spr. wij ;t verder op de z. L te ver'door gevoerde bezuiniging bi' den woningbouw. Spr- stelt voor, in sub. 1 van het besluit in tc lasschen, dat de bouw ook door par ticulieren kan geschieden, voorts om naast de drie bepalingen van B. en W. te bepalen, dat een toeslag op de kosten zal verleend worden tot aan den kosterijs en tenslotte aan particulieren hypotheek te verleenen. De heer PEPER merkt allereerst op, dat het optreden van wethouder Reinalda steeds meer teleurstellend is, in vergelijking met zijn houding tegenover de volkshuisvesting, toen hij raadslid was. Spr. licht dit nader toe, met naar het raadsstuk te verwijzen. Spr. betoogt, dat er veel te weinig aan bouw van arbeiderswoningen gedaan wordt. Spr. stelt voor, in nlaats van 5 huur 4 vast te stellen en in plaats ven het „gezins inkomen" te bepalen, hel „inkomen", voorts, om het inkomen te bepalen naar den aanslag in de inkomstenbelasting. Spr. wijst er op, dat in 1918 huren ge vraagd werden van 3.10 voor woningen, veel beter dan thans gebouwd zullen wor den. Die v/oningen waren van de Haarlem sche Stichting tot Woningverbetering. De heer J. VISSER (C.-h.) dient mede namens een drietal andere raadsleden een voorstel in. van strekking, dat de raad, ge let.» op de hooge bouwkosten, het wenscbe- lijk acht, dat de raad. zoo mogelij' reeds bij de thens vastgestelde plannen, doch in ieder geval bij verderen woningbouw, voor schrijft, dat de woningen zullen bestaan uit beneden- cn bovenwoning en dat de huur prijs voor de bovenhuizen op 4 en voor de benedenhuizen op 3,59 worde be*v"ald. Dit voor-tel licht spr. na'er toe, waarbij hij er op aandringt, dat reeds bij de thans vastgestelde plannen tot den bouw van bo ven- en benedenwoningen kan worden be sloten. Mevrouw WILLEKES MACDONALD be treurt het dat niet gebroken wordt hier ter sted- t net svsteem van ééngezinswonin gen. Spr. wijst op Rotterdam, waar fraaie huizen gebouwd zijn. Spr. dringt er op aan, dat meer het systeem zal gevolgd worden, dat ook in andere steden reeds lang gevolgd rordt. De heer GERRITSZ herinnert er aan, dat de heer v. d. Ban, partijgenoot van mevr. Macdonald en deskundige, indertijd tot de conclusie is gekomen, dat de bouw van de zgn. tweegezinswoningen, weinig economi scher is, dan de bouw van ééngezinswonin gen. Dan zou men, aldus spr., te weinig slaapplaatsen krijgen. Men zou alcoven moeten bouwen in de (tangen, doch een dergelijke bouw js zeer ongeschikt. Spr. acht het een van de meest gunstige beslis singen, in zake den woningbouw door mi nister Aalberse genomen, dat te Haarlem geen tweegezinswoningen gebouwd mogen worden. Spr. wijst er op, dat bij den bouw van tweegezinswoningen de bouwoppervlakte grooter zal moeten worden. Wethouder REINALDA verdedigt het voorstel van B. en W. Spr. acht het voor stel van den heer Klein Schiphorst in strijd met diens bewering, dat hij niet onsympa thiek staat tegenover dit voorstel van B. en W. Ook particulieren kunnen in Haarlem bouwen. De heer Klein Schiphorst wil echter niet den bouw ten name der gemeente. Hij heeft cijfers genoemd van den woningbouw in andere gemeenten. Die cijfers waren spr, bekend, maar ook het type woningen is hem bekend. De heer Klein Schiphorst moet de woningen, in Hooge Zwaluwe ge bouwd, maar eens vergelijken met die te Haarlem gebouwd worden. Een vergelijking van bouw tusschen Haarlem en Hooge Zwa luwe gaat niet op. B. en W. zijn van oordeel, dat de wonin gen zoo eenvoudig mogelijk moeten ge bouwd worden in dezen crisistijd. Maar de voorgestelde luxe moet men permitteeren, om de woningen eenig aesthetisch aanzien te geven. Men moet niet den bouw van wo ningen in een strakke, rechte lijn doorvoe ren, dat schaadt het aesthetische. Spr. gaat den kostprijs van ƒ3300—ƒ3700 na. B. en W. willen geen woningen van min der gehalte. Dat is het juist, waar het bij particulieren bouw naar toe gaat. Dat is de reden, dat het plan v. d. Schaar te Am sterdam volkomen in duigen is gevallen en de gemeente den bouw voort moet zetten. Spr. wil echter gaarne den particulieren bouw steunen, maar er komt geen particu lier bouwer, om arbeiderswoningen te bou wen. Zij zijn daar niet toe in staat, omdat zij er niet voldoende revenuen* uit kunnen halen omdat de volkshuisvesting in de laatste jaren zeer achteruit gegaan is. Spr. zegt, dat de gemeente verplicht is, de voorgestelde plannen tot uitvoering te brengen. Noodig is, dat wat gedaan wordt voor de volkshuisvesting. Er is reeds te lang over gepraat. De door den heer Peper uit geoefende critiek kan spr. naast zich neer leggen, vooral omdat ze er gedeeltelijk naast is. Wie zegt, dat de huur blijvend be paald zal worden op 5? Op grond van den feitelijken toestand wordt een huur van 5 voorgesteld. Het vraagstuk der huurbe- paling kan men niet limiteeren, zooals de heer Peper wil. Deze bouw is echter pas het begin. Er zullen meerdere complexen moeten komen. Van welken kant de voor stellen tot bouw ook kometij, men zal bij B. en W. een open oor vindeh Spr. ontkent, dat er van fopperij sprake is, zooals de heer Peper opmerkte. Spr. komt dan tot de inhoudsmaat van de woningen. Spr. is echter van oordeel, dat al lereerst gezorgd moet worden, dat er wo ningen komen én zoo spoedig mogelijk. Aangevochten is ook het stelsel van het gezins-inkomen. Spr. acht dit stelsel billijk en B. en W. nemen in deze een zeer ruim standpunt in. Spr. wijst er op, dat het geraden is, deze woningen zoo spoedig mogelijk te doen bouwen De arbeiders snakken naar wonin gen eu zullen gaarne 5 huur per week be talen. Spr. bestrijdt het voorstel-Peper, het In komen te bepalen naar den aanslag in de in komstenbelasting, welk voorstel den arbei ders zeer nadcelig kan zijn. Spr. verdedigt het type ééngezinswonin gen. Het moet uit zijn met den bouw van een onder- en bovenwoning. Voor breede straten kan deze bouw misschien gelden, maar dan moeten het geen alcoofwoningen zijn. De breedte van de woningen zal dan veel vergroot moeten worden. Spr. kent ook de bovenwoningen in Rotterdam, door mevr. Macdonald bedoeld, doch spr. heeft nooit mooie bovenhuizen gezien. In Rotter dam is juist de groote kwestie over alcoof- bouw. De arbeider moet hebben een eigen woning, opdat de misère van bovenbouw hem niet hindert. B. en W. staan echter niet absoluut afwijzend tegenover bovenbouw bij den heerschenden woningnood. Spr. hoopt, dat de raad het voorstel-Visser af wijst. Spr. bespreekt het voorstel-Klein Schip horst, die geen bouw ten name der ge meente wil. Dit zou beteekenen een con- tinueeren van het vigeerende stelsel. Spr. verdedigt in dit verband het nieuwe voorgestelde stelsel. Ten slotte verzoekt spr., dat in het belang van een spoedige tot stand koming der wo ningen dit voorstel van B. en W. wprdi aan genomen. De heer KLEIN SCHIPHORST ziet juist het grootste geldelijk bezwaar in het onder houd der woningen, dat voortvloeit uit de constructie. Waar de gemiddelde bouwprijs in Nederland 2600 bedraagt en in Haarlem 3200, stelt men óf te hoogen eischen aan die woningen óf voert ze te luxueus uit. Spr. wijst er op, dat de particulieren wachten op dc voorwaarden, welke d'e ge meente voor den woningbouw zal stellen. Spr. stipt aan, dat aan loonen van archi tecten en opzichters en onvoorziene uit gaven bij „Vooruitgang", 25,000 geraamd wordt, wat spr. een hoog bedrag noemt. Dan wijst spr. op de prettige woningen van „Patrimonium", en zegt, in algemeenen zin ééngezinswoningen te wenschen, hoewel spr, weet, dat er menschen zijn, die een bovenwoning verkiezen. Den heer GROENENDAAL verheugt het, dat B. en W. en inzinderheid de wethou der van Volkshuisvesting zoo spoed.g met dit voorstel zijn gekomen. Spr. verdedigt het. De heer PEPER zegi, dat de inhoudsmaat der huizen beneden die is, genoemd is in de circulaire van den Minister. Het voorstel is in strijd met de verkiezingsbeloften der S. D. A. P. De heer Reinalda heeft indertijd meegeholpen, tot verwerping van een voor stel, dat beter was dan dit. De huur van 5 is niet in overeenstemming met 1/7 van het arbeidersinkomen. De heer J. VISSER (C. H.) verdedigt nader zijn ingediende voorstel. Waar bezwaar ge maakt is tegen de passage, dal de twee- gezinsbouw ook voor de thans ingediende voorstellen zal gelden, trekt spr. dat ge deelte van zijn voorstel in, Dr. ADRIAN wijst op den beteren bouw van woningen hier ter stede in vergelijking met dien te Amsterdam. Spr. zou het toe juichen, indien de eengezinswoningen ge handhaafd bleven. Spr. zou liefst zien, dat een beeT bescheiden gebruik werd gemaakt van den bouw van bovenwoningen. Spr. raadt aan het voorstel van B. en W. aan te neme** te meer wijl wethouder Reinalda toegezegtl heeft, de particuliere bouwnijver heid te willen steunen. Er is, volgens spr., groote woningnood, 'tgeen hij met een voor beeld illustreert. Toen is bij spr. de vraag opgekomen of die werkelijk onbewoonbare woningen eindelijk ook eens onbewoonbaar verklaard zullen worden. Spr. gelooft, dat in sommige gevallen de menschen, die in een slechte woning huizen, eerder geholpen moeten worden, dan zij, die met meer ge zinnen in een goede woning wonen. De heer BOES is van oordeel, dat in be paalde gevallen tweegezinswoningen kunnen gebouwd worden. Het voorstel-Visser is spr. echter te dwingend. Waar wethouder Reinalda ook nog toegezegd heeft dat re kening zal gehouden worden met de wen schen van hen, die tweegezinswoningen wil len doen bouwen, zal spr. tegen bet voor stel-Visser stemmen. Wethouder REINALDA bestrijdt het voorstel-Visser en meent, dat deze dit voor stel in kan trekken, na de toezegging, door, spr. gedaan. Zeer zeker zal ook dit deel van den woningbouw onder de oogen ge zien blijven worden door B. en W. Onder zocht zal worden of die bouw in bepaalde gevallen mogelijk is. Het voorstel-Peper, de huur op 4 te bepalen noemt spr. daemagogisch. De huur prijs, door B. en W. voorgesteld, geidt als voorloopig, zooals ook in het raadsstuk om schreven is. De heer VISSER trekt zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W., te bouwen door tusschenkomst van toegelaten vereeni gingen of stichtingen wordt aangenomen met 246 stemmen. Tegen de leden: mevr Van Looy, Kuenen, Castricum, Keesen, Klein Schiphorst en J. Visser (R.-K.). Het voorstel-Peper, den huurprijs op 4 te bepalen, wordt verworpen met 274 stemmen, het voorstel in plaats van gezins-; inkomen te lezen inkomen, wordt verworpen met alleen de stem van den heer Peper tegen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W., waarbij de noodige credieten worden verleend, waarmede het hëele voorstel aan genomen is. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Peper zijn interpellatie hedenavond niet zal houden, daar spr. hem toegezegd heeft, deze als agendapunt voor de eerst volgende vergadering te plaatsen. Bij de rondvraag vraagt de heer KING MA of het juist is dat den autobushouders op korten termijn aangezegd is, dat zij van standplaats moesten veranderen. Spr. vraagt, waarom dit niet eerder gebeurd is en welke de redenen zijn, die B. en W. tot dit besluit hebben geleid. Wethouder REINALDA wil gaarne, na mens B, en W. verklaren, dat de officieele kennisgeving laat is toegezonden. Door en kele in te lasschen voorwaarden is dit ver traagd. De redenen, waarom deze maatregel is getroffen, vindt zijn oorzaak in het verkeer. Na de beslissing is een zeer lyrisch request ingekomen van den Middenstandsraad. Men vindt er de pen in terug van den jour nalist, die van lange ontboezemingen houdt. Spr. wil in het openbaar zeggen, dat de Middenjtandsraad telkens adressen zendt onder het mom van het algemeen belang, doch die alleen het eigenbelang voorstaan. Een ander adres van middenstanders is in gekomen, waarin verplaatsing gevraagd werd der autobussen naar het Kennemer- plein. Er kan in deze niet alleen met den middenstand rekening gehouden worden. Dat de nieuwe, regeling gunstig is geweest, blijkt wel hieruit, dat reeds nu blijkt, dat het publiek zich niet verzet, maar ook en kele auloibushouders hun instemming met de nieuwe regeling betuigd hebben. Tusschen begin Mei en ei i November 1923 zijn 15 verkeersong;allen voorgeko men door de autobussen. De schuld daarvan ligt veelal bij de autobestuurders. Zij zwen ken op gevaarlijke wijze om voor de trams, om maar passagiers op te nemen bij vol gende haltent De meest goede plaatsen voor de auto bussen zijn het Kennemerplein en de Julianastraat. Spr. gelooft, dat spoedig bet geheele verzet verdwenen zal zijn, mede naar aanleiding van de ingekomen sympa thiebetuigingen door bewoners der stad met de getroffen regeling. De heer KINGMA is tevreden over dit antvv! >rd. Spr. vraagt verder, meer zand te laten strooien. De heer CASTRICUM gispt den toon van het adres van den Middenstandsraad, maar erkent toch diens recht, om de belangen van den middenstand te vefdedigen. Spr. hekelt de wijze van spreken van wethouder Rei nalda over het zenden van het adres. De heer KLETN SCH'PIdORST betreurt den getroffen maatregel betreffende de autobussen, daar hij voorstander is van be vordering van alles, wat zich ontwikkelt. De toon van het adres van den Middenstands raad moge wat scherp geweest zijn. die raad meende, dat belangen van den middenstand geschaad werden. De heer GERRITZ zegt, dat het verkeer toch niet zoo druk is, dat de autobussen er uit geweerd moeten worden. Ze behoeven niet allemaal op één punt in de stad te staan. Daar is wel wat op te vinden. Ook de autohushou4ers zullen wel aan de bezwaren van B. en W. willen tegemoetkomen. Spr. wil den raad zich doen uitspreken en «telt -■•oor, dat de raad zich uitspreekt, dat B. en W. zooveel mogelük de standplaatsen der autobussen in de binnenstad aanwijzen. Wethouder RF.INATDA zegt, dat hii iet wat smalend over het adres van den Mid denstandsraad gesoroken heeft, omdat dit. nok smalend was. B. en W. zün van oor deel, dat het adres geheel uit den toon is. B.# en W. verzetten zich er tegen, dat de Middenstandsraad, zich op het algemeen be lang beroepende, alleen eigenbelang verde digt. Als men het autoverkeer zijn gang laat gaan. bereikt men, dat om de 5 minuten een autobus door de Kruisstraat riidt. B. en W. hebben het autobusverkeer zich vrij laten ontwikkelen, om te zien, welke bepalingen moesten getroffen worden. Spr. verdedigt de nieuwe standplaatsen voor de autobussen, welke hij zeer gunstig noemt. Spr. gelooft niet, dat het goed is, dat de Raad het voorstel-Gerritsz aanneemt. Spr, merkt op, dat het moeilrk is, een plaats in de binnenstad aan te wijzen voor stationneering der autobussen en onlkent, dnt er standplaatsen zün aan te wijzen, meer naar het centrum ''er stad gelegen, dan Kennemerplein en Julianastraat. Het voorstiel-Gerritsz in stemming ge bracht wordt verworpen met 1713 stem men. "v oor de leden Peper, mevr. Van T ooy, Kremer, Dc Boer. Joosten, Keerwolf, Klein Schiphorst, Van Vliet. Knopen, mevr. Maar schalk J- H. Visser (R. K.), v. d. Kamp en Gerritsz. De vergadering wordt dan te kwart voor 12 gèsloten. Naar aanleiding van de ingevoerde loon regeling bij de trammaatschappijen is onder leiding van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel een vergadering gehou den van ambtenaren der E. S. M., N. Z. H. T. M. en M. E. T. Met de door het lid van het Hoofdbestuur, den heer L. W. Peters, gegeven uiteenzelling, kon de vergadering zich geheel vereenigen. Aan den minister van Waterstaat werd een verzoek gericht, de nieuwe loonregeling niet gred te keuren, alvorens de organisaties nader hierin ge-' hoord zijn. Tevens werd den minister eën onderhoud omtrent deze aangelegenheid verzocht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2