GEMENGD NIEUWS. Brieven uit Frankrijk, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Donderdag 10 Januari 1924 Hulp bij ijsongelukken. Ijsongelukken. Ovér de Zuiderzee gereden. Een Hollandsch stoomschip in gevaar. EEN GEÏSOLEERDE GEZAGVOERDER. KORTE BERICHTE!. AANGEHOUDEN. „Dennenheuvel" te Bloemendaal. DE KATHOLIEKEN EN DE AAN STAANDE VERKIE ZINGEN. De algemeene verkiezingen naderen" met rassche schreden. Wat de gevolgen zullen zijn, kan zelfs de helderziende opvolgster van Madame de Thebes, die in deze dagen haar voorspellingen voor 1924 de wereld in stuurt, niet vertellen. Wij weten alleen dat de huidige kamer in haar tegenwoordigen vorm niet zal terugkeeren. Telt zij op dit oogenblik 626 leden, zij zal zich na de ver kiezingen met 577 leden tevreden moeten stellen. Alleen de 49 leden, die zich van een mandaat beroofd zullen zien, zullen er over treuren. De staatszaken zullen er zeker niet onder lijden, de partijen er geen merkbare wijzi ging door ondergaan. Aan een boom zoo volgeladen mist men zelfs 49 afgevaardigden niet. En de schatkist zal er, zij het dan ook bescheiden, nu slechts op 577 en niet op 530 Kamerleden, gelijk de wet van 1919 het wenschte, het aantal is teruggebracht, er wel bij varen. Alle kleintjes helpen en wie het kleine ver smaadt is het groot niet waard. Wij weten ook dat de strijd feller dan ooit zal worden gevoerd. Een strijd van rechts tegen links, waarbij geen middelen geschuwd zullen worden om den eigen haan koning te doen kraaien. Oude stokpaardjes worden wederom voor den dag gehaald en meerdere malen weer sproken en nog meerdere malen weerlegde aantijgingen doen opnieuw opgeld. Een der meest gebruikelijke is wel het verwijt dat de vaderlandsliefde der Katholieken slechts op schijn berust *dat zijn de Republikeinsche instellingen. De a.s. verkiezingen beduiden voor alles ter linkerzijde een strijd tegen Rome, tegen het herstel der rechter der ka tholieken, al te lang met voeten getreden. Telkens krijgen wij redevoeringen te hooren en dagblad artikelen onder de oogen, waarin de trouw der Katholieken aan de republiek in twijfel wordt getrokken, hun bedoelingen in een verkeerd daglicht worden gesteld. Meerdere woordvoerders der linkerzijde doen bet zelfs voorkomen alsof er voor hen geen plaats meer zou zijn binnen het kader der republi keinsche partijen. Men spreekt weliswaar niet van katholieken maar van zlericalen, practisch komt dit echter op het Zelfde neer. Juist in dit zoogenaamde onderscheid tus- schen Katholiek en clericaal schuilt een van de grootste gevaren. Men weet al te goed dat de bewering, alsof Katholieken geen deel van een republikeinsche partij zouden kunnen uit haken, bij velen in slechte aarde zou vallen m schuift derhalve den clericalen een gebrek Jan republikeinsche gezindheid in de schoe nen. Nieuw is deze methode niet, maar nog altijd doeltreffend. Niet het minst door de schuld van vele katholieken zelf, die het on ware standpunt blijven innemen dat men katholiek is in zijn privaat leven en niet in zijn politieke gedragingen. Clericalen zijn, sok volgens deze twijfelachtige geloofsgenoo- ten, degenen die hun katholieke beginselen ■n het staatkundig leven willen doen door- Iringen, met klem de afschaffing vragen der anti-godsdienstige wetgeving, die zoogenaam de waarborg voor gewetensvrijheid. Hoe on luist die erminologie is, behoort niet nader uiteengezet. Geen Katholiek heeft langer recht zich met dien naam te noemen, indien hij zou toestemmen in een handhaving der laicque wetgeving, deze als onschendbaar Zou beschouwen. Intusschen blijft de lin kerzijde van dit on eerlijke strijdmiddel gebruik maken om het „Bloc National" te bekampen. Wij zijn aller minst bewonderaars van de buitenlandsche politiek van dit „bloc" maar wij achten de godsdienstige belangen van Fran krijk daar in ieder geval het minst onveilig. Een over winning der linkerzijde beteekent herleving van den godsdienststrijd, een vervolging van de katholieke kerk en haar dienaren in Frank rijk. Maar zelfs indien wij voor een oogenblik dit onderscheid tusschen katholiek en de caal doen gelden, dan nog is het onwaar, dat de laatsten de algemeene gewetensvrijheid in gevaar brengen, bestrijders zijn der repu blikeinsche staatsinstelling, die zij overeen komstig het advies van Paus Leo XIII als draagster van het wettig gezag in Frankrijk hebben te erkennen. Het tegendeel is veeleer het geval. Omdat de dericalen in de thans gel dende laique wetten de waarborgen voor ge wetensvrijheid missen, hun rechten als geloo- vigen en burgers zien aangetast, zijn zij ge kant tegen de handhaving. Zij bewijzen daar door, de vrijheidsbeginselen der Fransche revolutie ten volle in toepassing te willen brengen. Strijdig met het wezen der republikein sche vrijheid is de verplichting der Katho lieken hun kinderen aan de openbare scholen toe te vertrouwen. Zeker, bijzonder onderwijs is mogelijk, maar niet een ieder is in staat, er gebruik van te maken, zoolang de financieele gelijkstdling van openbaar, d.w.z. anti-ka tholiek, onderwijs, en bijzonder onderwijs ontbreekt. Strijdig met de hooggeprezen Re publikeinsche vrijheidsgedachte, een inbreuk op de gewetensvrijheid, is eveneens het ver bod van de congregaties zich onbelemmerd in Frankrijk te vestigen. Laten zij derhalve die de katholieken iets verwijten, waaraan zij zelf schuldig zijn, eerst eens de hand in eigen boe zem steken. Het valt te betreuren, dat niet alleen ter linkerzijde, maar ook in het „Bloc rational" dergelijke anti-clericale stemmen opgaan. Het is daarom dan ook, dat ik zeide, de godsdienstige belangen van Frankrijk zijn bij dat „bloc" het minst onveilig. Het is hier in derdaad van twee kwaden het minst slechte kiezen. Want behalve de chauvinistische bui tenlandsche politiek der rechterzijde, is men er ook weinig gehaastGode te geven, wat Gode toekomt, geeft men alleen Caesar wat des Caesars is, in de gedaante van Poin- caré. De Katholieke leden der rechterzijde zou den hierin verbetering kunnen brengen, door de afschaffing der laicque wetgeving als bin dende eisch in hun program voor verdere sa menwerking op te nemen. Men zal mij wel licht tegenwerpen dat de tegenwoordige mi nister -president hen reeds in veel is tegemoet gekomen. In theorie zij het toegegeven, in de practijk blijkt maar al te weinig van 'n vervul ling der beloften, die haar verwezenlijking een oogenblik zeer nabij deden zijn. Hoe staat het immers met de teruggave van het seminarie St. Sulpice dat een voldongen feit scheen hoe met de erkenning van meerdere geeste lijke orden, waarover de pas gestorven Barrès zulke gunstige rapporten heeft uitgebracht? De wettelijke regeling van het kerkelijk statuut wacht nog altijd op openbare behan deling het gezantschap bij Z. H. den Paus staat nog steeds op te losse schroeven en tal van andere punten vragen eveneens dringend in katholiek bevredigenden zin te worden opgelost. De tijd voor een eigen Katholieke Staats partij moge hier niet rijp zijn, gezien de ver houding tusschen Republikeinen en Royalis ten, wier leiders weinig Koninkijlk en Chris telijk zijn injjhun strijdvoering men moge zelfs meenen gelijk vele katholieken „pur sang", dat een dergelijke organisatie voor Frankrijk ongewenscht is, onaanvechtbaar blijft, dat de Katholieken hun principieel refcht moeten verdedigen en dit ook kunnen, indien zij hun politieken invloed in de weeg schaal liggen, het „Bloc National" hun eisch van rechtvaardigheid op godsdienstig gebied stellen, als „conditio sine qua non". Een vastomlijnd program, ziedaar voor de Katholieken van welke richting dan ook, het eerst naoaige om bij de a.s. verkiezingen als overwinnaars uit den strijd te kunnen treden tegen de anti-papisten der linker- en de on verschillige elementen der rechterzijde, waar van enkelen maar al te graag de handhaving der laicque wetten zien voortduren. Ook in het openbare leven moeten de ka tholieken blijk geven hun beginselen boven al les te stellen. „Wie niet voor Mij is, is tegen Mij". Vergeten wij daarbij niet dat „Katho liek voor alles" de waarachtige vaderlands liefde niet uitsluit, integendeel de vaste basis vormt om het wettelijk erkende gezag in zijn land trouw te dienen. De buitenlandsche politiek echter zal, helaas, bij de a-s. verkie zingen een al te groote rol spelen, dan dat wij op een dergelijke principieele houding van Frankrifks katholieke afgevaardigden al te zeer zouden mogen rekenen. Parijs, 2 Januari 1924. Mr. P. v. S. De Bestuurderen der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen te Amsterdam deelt het volgende mede. Het- aantal gevallen van verdrinking, dat in ons land nog altijd een belangrijke hoogte be reikt (plm. 1000 per jaar), vertoont zijn maximum gewoonlijk in den tijd, wanneer na een periode van vorst de dooi intreedt. Het is daarom thans het meest geschikte tijdstip om enkele maatregelen in de herinnering te verlevendigen, welke met goed gevolg in ge val van nood kunnen worden toegepast. In de eerste plaats moet worden aange drongen op het nemen van de noodigc voor zorgsmaatregelen. Bij vriezend weer houde men zich aan de als betrouwbaar aangegeven banen. Zoodra het gaat dooien, doet men ver standig niet meer op het ijs te gaan. Wie een tocht gaat maken, neme een ijsstok mee, waaraan in het midden een ring met oog is bevestigd, benevens een lijn, waaraan een muskaton is vast gemaakt. Is men getuige van een ongeval, dan kan in een oogenblik de muskaton in het oog van den stok gehaakt en de lijn afgerold worden. Men werpt den stok den drenkeling toe en kan hem zoo uit 't water trekken. Is de drenkeling niet bij machte de lijn te grijpen, dan kan de redder, die zich op gevaarlijk plaatsen moet begeven, de lijn om eigen arm of lichaam binden en den stok door iemand op den wal laten vast houden tot eigen beveiliging. Zakt men zelf door het ijs, dan brokkelt de rand van het ijs gewoonlijk af, wanneer men op de gewone wijze op het ijs zou willen klimmen. Is het wak niet te groot, zoodat men met de beenen den overkant kan bereiken, dan moet men probeeren, zich ruggelings plat op het ijs te schuiven door zich met de beenen aan den anderen kant van het gat af te zetten. Gelukt -dit niet, dan kan de dren keling zich boven houden, indien men hem een, liefst stijven hoed, een ledig blik of iets dergelijks toewerpt en hij weet hoe hij dit met den open kant in het water drukkende, als luchtboei kan benutten. Allicht kan hij zich aldus lang genoeg boven water houden, totdat afdoende hulp van den kant wordt verleend. Die hulp kan bestaan in een langen stok (hengel of reddingsbaak) of in een lang touw, zoo mogelijk aan het einde voorzien van een bal, haak of stok, waaraan de drenkeling zich kan vastgrijpen. Ook een lange ladder, welke tot aan of over het wak heen wordt gescho ven kan goede diensten bewijzen. Is van dat alles niets bij de hand, dan kunnen zich eenige moedige redders liggende over het ijs schuiven achter elkaar en zoo, dat elk zijn voorganger bij de beenen vast houdt. Dat reeds bij voorbaat de geneeskundige dienst of een in de nabijheid wonende dokter moet worden gewaarschuwd, om dadelijk hulp te kunnen verleenen in het geval, dat de drenkeling in een toestand van schijn dood mocht geraken, ligt voor de hand. In plaatsen waar een vrijwillige brigade tot het redden van drenkelingen bestaat, zal men niet verzuimen een of meer leden der brigade te hulp te roepen. Deze zal, zoowel bij het eigenlijke redden uit de gevaarlijke positie als bij eventueel noodig gebleken opwekken van het leven nuttige diensten kunnen be wijzen. Wie zich over dit laatste onderwerp op de hoogte wenscht te stellen, kan de brochure der Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, Rokin 114 Amsterdam, aan vragen, welke dan kosteloos wordt toegezon den. RIVIERBERICHTEN. De volgende mededeelingen zijn ontleend aan de Staatscourant Dordrecht eenig licht drijfijs. Vreeswijk weinig drijfijs. Schoonhoven drijfijs over 1/4 der breedte. Krimpen drijfijs over 3/4 der breedte. Kampen drijfijs over 1/3 der breedte. Hedel blank water. Moerdijk drijfijs over 1/4 der .breedte. De 12-jarige G. Hogenkamp, te Assen, is Zondagmorgen gaan schaatsenrijden en tot Dinsdag nog niet in de woning teruggekeerd. Men vreest dat hij in een wak gereden is. Bij het sleedjerijden op den Sonsbeekweg te Arnhem, is Zondagmiddag een ernstig ongeval gebeurd. Eenige sleden botsten in volle vaart tegen elkander, met het gevolg, dat per ziekenauto een drietal slachtoffers naar het gemeente ziekenhuis moesten wor den overgebracht. Een 16-jarig meisje liep een diepe wond aan de linkerzijde van het hoofd op. Een twaalfjarige jongen kreeg een wonde aan den voet. Beiden konden, na ver bonden te zijn, naar huis worden gebracht. Een 11-jarig meisje moest echter ter obser vatie in het ziekenhuis blijbven. Zij werd bij de botsing tegen een lantaarnpaal geslingerd en kreeg een hersenschudding. Zondagmiddag is te'Maastricht een meisje door het ijs in de Maas gezakt. Bij de pogin gen om haar te redden, geraakten vijf perso nen in het daar 3 a 4 Meter diepe water. Met heel veel moeite werden illen weer op het droge gebracht. Woensdag kwamen te Durgerdam twee schaatsenrijders aan uit Baarn. Zij hadden in 314 uur den tocht over de Zuiderzee, het Pampus en Buiten IJ gemaakt. Uit Parijs wordt d.d. 8 dezer geseind: Een hevige storm woedt op de Zuid- Westkusten van Frankrijk. Sleepbooten zijn uit de haven van Brest gestoomd om hulp te verleenen aan een groot Hollandsch stoomschip. De naam van het schip is nog onbekend. De gezagvoerder M. E., die Dinsdag naar zijn te Rotterdam liggend stoomschip moest terugkeeren, zou dien dag door een vlieg tuig van de K. L. M. AmsterdamLonden worden gehaald. De aeroplaan moest ech ter wegens een klein defect op het vlieg terrein „De Kooy" landen en zijn reis tot Woensdag uitstellen. DE POSTBOOT „JHR. VON GEUS AU" IN HET IJS. Uit Kampen wordt gemeld: In verband met de gevaarlijke positie, waarin zich de postboot „Jhr. von Geusau" bevindt, welke is ingesloten voor den mond van het Kettldiep, zullen krachtige pogingen worden aangewend, om het schip in' veilig heid te brengen, in den ijsdam. welke het uiteinde van de Ketel afsluit, heeft de enorm sterke stroom van de gezwollen ri vier een geul gebroken, waardoor het water zich met geweld een doortocht baant. De „Geusau" zit een twintig meters ter zijde !van dezen natuurlijken duiker bekneld; en zal getracht worden, de boot in die richting zoover te verplaatsen, dat zij in staat is den dam op dit kwesbare punt te forceeren, waarbij dan tegelijkertijd van de andere zijde sleepbooten haar te hulp zullen ko men. EEN GOUDEN SCHAT GEVONDEN. In de koninklijke bank van Canada te New-York is in afwachting van een beslissing der Engelsche regeering een schat gedepo neerd, welke uit de haven van Nassau, de hoofdstad der Bahama-eilanden, een Engel sche bezitting ten Oosten van Florid?., is opgehaald/ De schat bestaat uit gouden Spaansche dubloenen met het jaartal 1790. Het goud »'d gevonden door Jean Tolley, een vrcuwelij e duiker vin de „Submarine Film Corporation" van New-Ycrk. Door deze maatschappij zijn reeds talrijke opna men onder water genomen. Toen Tolley Zaterdag bij een nieuwe opname diep dook, bemerkte zij, dat een stuk van een ijzeren kist uit het zand van den bodem opstak. De kist werd uitgegraven en aan boord ge- heschen. De gouden dubloenen hebben, volgens schatting, een waarde van 120.000 gulden. AANVARING TE ROTTERDAM. In den mond van de Waalhaven te Rotter dam, heeft Maandagmorgen een aanvaring plaats gevonden tusschen het binnenkomende stoomschip „Gröf Kbeun Hedervary" en de sleepboot „Elisabeth", die twee Rijnschepen op sleeptouw had, de „Allegonda 2" en de Agatha 2". Door den mist zag de kapitein van de „Elisabeth" het stoomschip niet tijdig genoeg. Hij wilde er vóór de Waalhaven in, met het gevolg, dat de stoomer op de „Al legonda" liep. Door den schok zwaaide het Rijnschip en het trok de sleepboot omver. Deze liep vol water en zonk. De kapitein, J. de L. v. W., en diens broer, de machinist, konden door de „Gemeentewerken" gered worden. De „Allegonda" had een gat aan stuurboord. Het schip moest in een zijhaven op den wal gezet worden, terwijl de „Gröf Kheun Hedervary", evenals de „Agatha" geen schade bekwam. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Maandagmiddag tusschen 1 en 2 uur had op den grintweg, loopende langs het^ard- huis naar Uddel, welke daar sterk daalt en rijst, een auto-ongeluk plaats, door de glad heid van den weg en vermoedelijk ook door de flinke vaart. De auto van den heer 0„ uit Arnhem, die zich naar Elburg wilde begeven, is daar namelijk van den weg geraakt en om gekanteld. De heer O. geraakte, er onder en was tengevolge van gebroken halswervel on middellijk dood. Zijn'lijk is naar het zieken huis in Apeldoorn overgebracht. EEN GALGENMAAL. De 23-jarige banketbakker A. B. te Rot terdam, die zonder werk en zonder vaste woonplaats is, had al in dagen geen warm eten gehad. Maandag werd het hem te mach tig en een café-restaurant op den Nieuwen Binnenweg binnentredend, bestelde hij er een heerlijk middagmaal, waaraan hij zich ten zeerste te goed deed. Toen het echter op betalen aankwam, bleef hij in gebreke. De politie werd er bij geroepen en de banketbak ker moest mee naar het bureau. SLEDE-ONGEVAL BIJ MÜLHHE1M. Een Nederlandsch meisje gedood. Tusschen Mühlheim en Duisburg heelt Zondag zich bij het wintervermaak een tra gisch ongeluk voorgedaan. Eenige kinderen van de Nederlandsche familie Vlinder uit de buurt van Dordrecht, die in Mühlheim logeerden, werden, terwijl ze per slede in snelle vaart een helling afgleden, door een vrachtwagen overreden. Een meisje van ze ven jaar kreeg een schedelbreuk en over leed onmiddellijk. Twee jongens van tien tot twaalf jaar kregen eenige beenbreuken, benevens levensgevaarlijke inwendige kneu- zingen. Hun toestand is zeer zorgelijk. DOOR GAS GESTIKT. Zondagmorgen bespeurden de buren van den heer C„ in dén Math. Smallegangebuurt, te Goes, een sterke gaslucht. Het viel hun op dat alles bij de buren, die gewend waren vroeg ter kerke te gaan, zoo stil bleef en men bracht dit met de gaslucht in verband. Toen men met geweld in de woning van den heer C. was binnengedrongen, vond men den 60-jarigen man en zijn dochter bei den bewusteloos. Het gelukte de dochter weer bij kennis te brengen, bij der, va eer mochten de pogingen evenwel niet baten, 's avonds was hij nog niet bij kennis geko- en- -li De oorzaak van het ongeval is een lek in de hoofdleiding. Door de vorst kon het gas geen uitweg naar de straat vinden, doch kwam in den kelder der woning terecht. EEN DRONKEN AVIATEUR. In Amerika, het „droge" Amerika, aldus de „Daily Chronicle" stond dezer dagen voor de eerste maal een vliegenier terecht wegens dronkenschap bij het uitoefenen van zijn functie. De man was zoo aan het manoeu vreeren, dat het de aandacht van de politie in Texas trok en zijn machine daalde in een uiterst onvaste vlucht in de buurt van San Antonio. In plaats van op normale wijze te landen, maakte hij een reeks duikelingen en plotse linge zwenkingen, waardoor hij ten slotte met groote kracht op den grond stortte. Wonder boven wonder werd noch hij, noch zijn medepassagier gewond. Toen de politie bij de machine kwam, om te zien wat er aan de hand was, had zij dade lijk gezien, dat de bestuurder dronken was, zoodat zij proces verbaal tegen hem opmaakte. Bovendien bleek echter, dat de piloot een voorraad alcoholische dranken in de machine had verborgen. POSTVERZENDING PER VLIEGTUIG. Nadat Schiermonnikoog acht dagen van post verstoken is geweest, omdat de post boot wegens het ijs den dienst had gestaakt, is Maandagmorgen de post door twee vliegtuigen overgebracht. EEN SPOORWEGARBEIDER BIJ HET RANGEEREN GEDOOD. Dinsdagmiddag is op het terrein van da Rietlanden te Amsterdam, een wagennoteer- der door gladheid gevallen, juist op het oogenblik dat een locomotief van een ran- geertrein in aantocht was. De ;nan kwam onder de locomotief en werd, inwendig zwaar gekneusd, opgenomen. Spoedig daar na is hij aan de bekomen verwondingen overleden. MINISTER COLIJNLID DER FINANCIEELE COMMISSIE! Wij lezen in de .Limburger Koerier": In den gemeenteraad van Posterholt werd het „belangrijk besluit" genomen om een commissie voor de financiën in te stellen. Een snuggere onder de vroede vaderen martelde zijn hersens af om een goeden candidaat te vinden en potloodde ten slotte peinzens-moede den naam van Minister Colijn op het stembriefje. De publicatie daarvan bracht natuurlijk alle lachspieren in beweging. DE OFFICIEELE BIERPROEVER. De laatste officieele „bierproever" in En geland is overleden. Zijn taak was op geregel de en ongeregelde tijden de verschillende bars en herbergen binnen te gaan, er een pint bier te vragen, die hem gratis moest worden verstrekt, en deze versnapering te consu- meeren, ten einde na te gaar. of het vocht van voldoende sterkte en zuiverheid van smaak was. Was dit niet het geval dan stelde hij een aanklacht in tegen de verkoopers van den drank. Deze betrekking werd bekleed krachtens een der oude Engelsche privileges, die uit de middeleeuwen stammen, en waarvan de ge rechtigden elkaar automatisch opvolgen of wel telkens opnieuw benoemd werden. Voor kort nog kon men op het gebied van den hertog van Northumberland diens officieclen bierproever nog aan het werk zien. De man is dezer dagen gestorven, en men denkt, dat hij niet zal worden opgevolgd. DOOD IN DE SNEEUW GEVONDEN. De 72-jarige H. D. is in Den Ham dood in de sneeuw achter zijn woning gevonden. Vermoedelijk is hij 's nachts onwel gewor den, naar buiten geloopen en door de koude bevangen, bewusteloos neergevallen. Te Vlissingen is een schippersknecht uit Rotterdam aangehouden, die een ingezetene voor 200 had opgelicht, en bij zijn aan houding nog 75 cent had. De Japanscbe Prins-regent, Hiro-hito, die wegens de ziekte van zijn vader, Keizer Yoshihito, dé Japansche regeering op 22-jarigen leeitijd moet waam"»nv>* Prinses Nagako, de verlooide van den Ja- panschen Prins-regent, met wiea zij, ofschoon de kabinetscrisis eerst uitstel zou geven, toch 27 Januari huwen zaL Type van een nieuw vliegtuig, geconstrueerd naar de principes van den helicoptère. Dit vliegtnig zal volgens de constructie van den uitvinder Hil, die te Milwaukee kunnen vliegen op een hoogte van 10.000 voet, waardoor het in staat zal zijn, zonder motor het Amerikaansche vasteland van New-York tot Los Angeles over te steken. Het zal 15 passagiers kunnen vervoeren en een snelheid bezitten van 250 a 300 mijlen. Het is voorzien van 5 verschillende vleugels, ongeveer gelijk aan die van een tweedekker. Ze kunnen verticaal en horizontaal gesteld worden naar behoefte van stijgen, dalen of zweven. Juweelen van den vroegeren Russischen Czaar in een vitrine te New-York. De juweelen bezitten gezamenlijk een waarde van 400.000 dollar. Eén indrukwekkend punt tusschen de schil derachtige, eenzame rotsen van den Colorado Een Amerikaansch ingenieur neemt foto's voor te ontwerpen plannen. ons Sportblad gaven wij Maandag een uitvoerig verslag van den wedstrijd om de Provinciale Kampioenschappen van Noord- Holland. Onze foto toont van links naar rechts: Taconi3, de Viics, den kampioen W. Kos en Mettes, die in den eindrit 500 M. mededongen. t Zooals bekend, is de buitenplaats „Dennenheuvel" te Bloemen daal aangekocht door de „Witte Zusters" van het Spaarne. Wij reproduceeren hierboven een tweetal foto's, dc eene van het oorspronkelijke huis, hetwelk ingericht zal worden tot Zusterhuis en de andere foto van het nieuw te bouwen Kinderhuis dat van het Spaarne daarheen verplaatst zal worden. Prins George van Rusland, een der naaste verwanten van den vroegeren Czaar, is thans antiqniteiten-verkooper bij de fa. Westend Art Dealers te Londen. De Engelsche Koningin heeft uit belangstelling deze zaak persoonlijk bezocht en zich door des prins laten bedienen. Onze foto toont hem bij het verkoopen van een antieke lamp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5