BUITENLAND Uit de Pers. Het roode testament. De definitieve uitslag der Fransche Senaatsverkiezingen wijst op geen noemenswaardige wijziging In de verhoudingen. De Fransche regeering zai ter bescherming van de franc strenge controle houden op speculanten. Primo de Rivera gaat nu toch nog niet accoord met het Tanger-sta- luut. Geen aanslag op den Turkschcn president? Venizelos is weer lersteld. Weer tegenstrijdige berichten uit Mexico. Een crisis in Chili. 0~"der de Telegrammen: De Fransche en Belgische antwoorden op het r e Duitsche memorandum zijn overhandigd. Rechberg is zelf niet de ■'->?« erper van zijn schadevergoedingsplan. Zoolang Labour zoo ge- r 'gd blijft als thans, kan de partij op den steun der Engelsche liberalen rekenen. Er schijnen te Washington voldoende bewijzen te zijn voor Hughes* beschuldiging aan het adres der communisten. SEffl. BötTEML BERIGKTEÜi. B1NNENUNDSCH MIEUWS KUMST m KËXiKiS. FEUILLETON. 1 De resultaten der Fran sche Senaatsverkiezing. Nu de definitieve uitslagen der Zondag gehouden Senaatsverkiezingen bekend zijn, is het mogelijk een overzicht te krijgen van de nieuwe partijverhoudingen. Veel wijzi ging is er niet in gekomen vóór de verkie zingen waren de 116 zetels, waarover de stemming thans heeft geloopen, als volgt verdeeld links-democraten 55, republikein sche unie 34, links-republikeinen 15, recht- terzijde 9, onafhankelijken 3. Thans is de verdeelinglinks-democraten 56, republi keinsche unie 32, links-republikeinen 16, rechterzijde 10, socialisten 2. Het blijkt dus, dat de republikeinsche unie, welker leider Poincaré is, twee zetels heeft verloren één er van is echter aan de links-republikeinen gekomen, die ten nauw ste met haar zijn verbonden. De socialisten hebben zich twee zetels der onafhankelijken weten toe te eigenen. In den nieuwen Se naat zijn de zetels als volgt verdeeld links- democrafen 163, republikeinsche uhie 97, links-republikeinen 36, rechterzijde 10, on afhankelijken 6, socialisten 2. De verwachtingen der radicalen en radi caal-socialisten zijn niet vervuld zij reken den op een aanzienlijke versterking van hun positie. Het tijdstip was gunstig de snelle daling van den franc en de stijging van de kosten van het levensonderhoud heeft onder de bevolking bezorgdheid en ontevredenheid gewekt. Doch deze voor een verkiezings campagne onmiskenbare voordeelen hebben hun uitwerking vrijwel gemist. De regee- ringspartijen juichen dan ook en zien in den uitslag dezer verkiezing een gunstig teeken voor de Kamerverkiezingen van April a.s. De leden van het linkerblok her inneren hun tegenstanders er echter aan, dat de verkiezing voor den Senaat door kies colleges veel verschilt van een rechtstreeksch beroep op het volk en zij hopen dan ook op een nederlaag van het nationale blok over eenige maanden. De strijd tegen de daling van de franc. De Fransche regeering schijnt voornemens de internationale telefoon-verbindingen on der strenge contróle te stellen ten einde de speculaties in francs onmogelijk te maken en voorts eiken buitenlander uit het land te zet ten, die zich bezig houdt met speculaties die den franckoers kunnen benadeelen, of die berichten verspreidt, welke de francwaarde of den financieelen toestand in Frankrijk kunnen benadeelen. De economische crisis in Duitschland. Volgens de bladen bedraagt het aantal Duitsche badgasten te St. Moritz, Pontresma en aan het Gardameer naar schatting ca. 70 van het totaal. (Zooais wij eerder meldden is de regeering voornemens drastische maatre gelen tegen deze lieden te nemen.) Uit een statistiek omtrent de ondersteu- thngsactie te Berlijn blijkt, dat daar ter stede 960.000 noodlijdenden zijn. De werkloos heid is de hoofdschuldige aan den toestand. De nationalistische bewe ging in Beieren. Een Wolffbericht uit München meldt nog, dat tegen 100 personen een aanklacht is inge diend Spanje en de quaestie van Tanger. Volgens een B. T. A.-telegram uit Barce- 'fona heeft generaal Primo de Rivera voor zijn vertrek naar Madrid verklaard een nota te hebben onder' >kend aan Engeknd en Frank rijk aangaande net statuut van Tanger, waar bij hij in gematigden geest nieuwe voorstel len doet. Aanslag op Kemal pasja tegengesproken. Het bericht dat een aanslag op den presi- Jent der republiek zou zijn gepleegd, wordt in Konstantinopel officieel tegengesproken. De „Matin" kwam eergisteren met het be richt vai een aanslag op Moestapha Kemal, den president van de Turksche republiek. Het bericht kwam uit Smyrna, en meldde •Alt niet Kemal zelf maar zijn vrouw zou zijn getroffen. Thans komt uit Konstantinopel een tegenspraak. Daar heeft men omtrent een aanslag niets vernomen. Wij zullen dus nu maar aannemen, dat er geen aanslag op den Turkschen president is gepleegd, al zal men vermoedelijk toch wel steeds met de mogelijkheid van zulke aanslagen rekening moeten houden. Want in de Turksche repu bliek zal Kemal vele vijanden hebben, onder de Turken en onder de andere nationalitei ten, welke er nog leven. De crisis in Griekenland. Eveneens kunnen we de verontrustende berichten over Venizelos ter zijde zetten. Gisteren immers kwam een telegram dat wij onder ons laatste nieuws vermeldden, met de eenvoudige mededeeling, dat Venizelos her steld is. Wij zullen dus ongetwijfeld nu wel nadere berichten krijgen over zijn werk zaamheid, Over de moeilijkheieden, waar mee hij daarbij te kampen heeft, hebben we gisteren eenige mededeelingen gedaan. Blijkens zijn verklaringen aan'n den vorigen Vrijdag gehouden feestmaal, waar o. a. kolonel Gonatas het woord tot hem voerde, zeide Venizelos, dat hij slechts tijdelijk in Griekenland was en er zou blijven tot zijn doel was bereikt. Dit doel is den burger oorlog te voorkomen. Volgens de „Eiefthe- ron Vima" is de opvatting van Venizelos deze De koning moet worden beschouwd als met verlof te zijn, maar de dynastie is daarmee niet afgedaan. De afwezigheid van den koning is noodzakelijk, opdat het volk gelegenheid heeft zich binnenkort door een plebisciet uit te spreken over de volgende vragen 1. Voor of tegen de huidige dy nastie. 2. Voor het koningschap of voor de republiek. Als het volk zich verklaart voor het behoud van het koningschap en de hui dige dynastie zal koning George terugkeeren. Spreekt het zich uit tegen de huidige dy nastie, maar voor het koningschap, dan zal Griekenland een nieuwen koning moeten zoe ken. Beslist het volk echter ten gunste van een republiek, dan zal de Nationale Verga dering maatregelen nemen om bet nieuwe regime in te voeren. Het plebisciet moet zoo eerlijk mogelijk plaats hebben en Venizelos zou het willen doen geschieden onder con trole van gemengde commission, waartoe ook anti-Venizelisten zouden moeten behooren, Of echter Venizelos deze plannen zal kun nen doorzetten, nu de republikeinen zich zoo sterk gevoelen, moet worden afgewacht. De opstandige beweging in Mexico. Gemeld wordt dat de rebellen de hoofdlijn van den Mexicaanschen Centralen Spoorweg hebben doorgesneden ten einde den aan voer van wapens uit de Vereenigde Staten naar de Mexicaansche bondstroepen te be letten. De regeeringstroepen hebben de haven van Tampico volledig in hun macht. Er zijn geen rebellen-troepen van voldoende sterkte in de omgeving om een bedreiging voor de stad te zijn. De Pan-Amerikaansche Petroleum Trans port Company maakt bekend, dat de rebellen bezit namen van de velden der maatschappij te Sierra Blanca en Hapapotrunes, waardoor de maatschappij genoodzaakt werd, deze bronnen te sluiten. Een nieuwe politieke cri sis in Chilli. Terwijl het gedurende eenige dagen den schijn had, alsof de bestaande politieke ge schillen in Chilli zouden worden bijgelegd, is er plotseling een nog ernstiger crisis ont staan. Een paar dagen geleden kreeg een nood-ministerie het aanzijn, geheel uit leden der meerderheidspartij - (de liberalen) be staande, in weerwil van het voorstel der oppo sitie om een ministerie te vormen uit drie le den van elke partij, zoodat de aanstaande ver kiezing vrij en ongestoord zou kunnen plaats hebben. De unionisten publiceerden daarop een manifest, waarin zij de regeering beschul digden van onregelmatigheden en den pre sident van het uitoefenen van inconstitutio- neele rechten. De regeering heeft dit manifest nu beantwoord met een uiteenzetting van haar arbeid en van haar pogingen om met de oppositioneele meerderheid in den Senaat tot een overeenkomst te geraken, die de moei lijkheden zou oplossen, en verklaart, dat ten gevolge van de onmogelijkheid om de beide Huizen van het parlemrnt tot elkaar te bren gen, thans het tijdstip is gekomen om gebruik te maken van het constitutioneele recht om het Congres te sluiten. NA DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. Ofschoon het Seine-water blijft zakken, is men nog niet geheel gerust, daar er rieuwe regens woraen gemeld. Bovendien valt het water trager dan het gedurende de kritieke dagen is gestegen. Intusschen is de aangerichte schade zeer omvangrijk. Vooral de „banlieue" is ernstig getroffen er zijn niet slechts huizen en open bare werken beschadigd, maar door fyet slui ten van fabrieken heerscht er in vele plaat sen werkloosheid. Ongeveer 15.000 perso nen hebben door het water schade geleden, terwijl bijna 5000 hun huizen moesten ont ruimen, allen reeds 837 in Ivry en 475 in Vitry. In Boulogne-sur-Seine zijn door het stopzetten der Renault-werken 15.000 man buiten werk. De verlaten woningen worden streng door de politie bewaakt, daar in de laatste nachten duistere individuen gepoogd hebben hun slag te slaan. Ten einde besmettelijke ziek ten te voorkomen, heeft de prefect vap de Seine gelast 3tle plaatsen, die overstroomd waren, te ontsmetten. Levensmiddelen mo gen slechts worden verkocht in lokalen, die niet geteisterd zijn. TICHÖN OPNIEUW GEARRESTEERD Men verneemt uit Riga, dat de Russische aartsbisschop Tichon op bevel van de Sov- jetregeering opnieuw in hechtenis zou zijn genomen, aangezien hij er van wordt ver dacht opnieuw contra-revolutionaire actie te voeren. TROTSKY NOG STEEDS ONGESTELD Men verneemt, dat de geneesheeren Trots ky absolute rust gedurende twee maanden hebben voorgeschreven, in verband met een longaandoenihg, die zich ontwikkeld heeft na een in November 1.1. gevatte kou. Hij zal dus niet kunnen verschijnen op het congres van 14 Januari, waar de inwendige partijpo litiek zou worden behandeld. DE REIS VAN DEN PRINS VAN WALES. Een draadloos telegram uit Londen meldt, dat de prins van Wales, die zooals aanvan kelijk bericht werd, onder den naam van graaf van Chester te Parijs was aangekomen op weg naar de Rivièra, zijn reis daarheen niet zal voortzetten, doch naar Londen te rugkeert om de plechtige opening van het parlement bij te wonen. Het bezoek van den prins aan Parijs zou intusschen een zui ver particulier karakter dragen. EEN BOERENPARTIJ IN ENGELAND? Het gerucht gaat, dat een nieuwe partij wordt gevormd voor de bevordering van de belangen van den landbouw. Deze parttij zal zooals het heet aandringen op verhooging van standaardloonen, ten einde de boerenarbei ders van den hongerdood te redden. De partij stelt zich ten doel zich een, minimum loon van dertig shilling per week en uitbrei ding van credietfaciliteiten voor de arme boeren te verkrijgen. DE ELECTRISCHE BEWEEGKRACHT IN CANADA. De eerste minister van Ontario heeft een nieuwe electrische installatie van 55.000 P.K. ingewijd, waardoor het totaal der ener gie, welke Ontario aan den Niagara-water- val ontleent, op 330.000 P.K. wordt ge bracht. Het volgend jaar zullen nog twee instal laties gereed komen, waardoor het totaal der energie tot 550.000 P.K. zal worden op gevoerd. NA 14 JAAR GEVANGENISSTRAF IN VRIJHEID GESTELD. De Indische autoriteiten hebben den revo lutionair Vinayak Damodar Savarkax, die veertien jaren in de gevangenis heeft gezeten en voor wiens invrijheidstelling de Indische nationalisten sedert lang hebben geijverd, dezer dagen op vrije voeten gesteld, op voor waarde dat hij zich metterwoon zou vestigen in het district Ratnagiri. Savarkar werd in Maart 1910 in Engeland gearresteerd wegens deelneming aan de z.g. samenzwering van Nasik, die de vermoording van den heer Jackson In 1909 ten gevolge had, en naar Is^-h'ë gevoerd om daar terecht te staan. F v kar slaagde erin, in de haven van Mar- su le van 1 et P. and O.-stoomschip „Morea" te ontsnar pen, doch de Fransche autoriteiten leverden hem uit. De correspondent van de „Times" ver zekert, dat deze invrijheidstelling geenszins een verandering van politie ken koers betee- kent ten aanzieh van de extremisten. De extremisten zijn echter van zins, er een aanleiding tj vinden om hun campagtte ten behoeve van de invrijheidstelling van Gandhi te verscherpen, doch de regeering zou er zelfs in de verte niet aan denken. LEVEND VERBRAND. Naar men uit Berlijn meldt, is gisteren i" den hoogen ouderdom van 97 jaar de Berl n sche schilderes Marie von Olfers een ve.~ schrikkelijken dood gestorven. Terwijl zij ii haar woning bij de kachel zat, wilde zij ten gevallen gloeiend stukje cokes oprapen Haar kleeren vatten daarbij vuur en de oude vrouw werd door de vlammen gedood vóór men haar te hulp kon komen. „Onze Burgerwacht" hef orgaan van de burgerwacht te Rotterdam schrijft; In „De Arbeid", orgaan van het N. A, S. (Nationaal Arbeids-Secretariaat in Neder land) vonden wij een hoofdartikel dat, ge zien de weinige aantallen, de door de fabri kanten zullen worden gelezen, een speciale signaleering overwaard is. Want daarin worden zulke ernstige dingen gevraagd van de arbeiders, dat vrij het onzen plicht achten, hieraan, door middel van ons blad, ruimere bekendheid te geven. Al zal dit vermoedelijk wel niet in de bedoeling van den schrijver hebben gelegen! Het artikel draagt als titel: „Controle op de productie" en begint aldus: „Onverschillig welk terrein, waarop de arbeidersbeweging beweegt en werkzaam is, telkens zal ze voor het feit komen te staan, dat het bezit van een goed functioneerend organisatie-apparaat onontbeerlijk is." Volkomen juist, maar nu komt do aap uit de mouw: Ook dus waar het hier betrekking heeft op bet vraagstuk der controle op dc pro ductie. Nimmer mag het belang daarvan worden onderschat. „En nu volgt onomwonden een uiteen zetting van de bedoelingen van het N. A. S„ welke zoo duidelijk worden weergegeven, dat wij den schrijver niet dankbaar genoeg kunnen zijn voor zijn waarschuwing. Want een gewaarschuwd man geldt altijd nog voor twee en onze leden die aan 't hoofd van groote industrieele ondernemingen staan, kunnen er zeer zeker hun voordeel mede doen. Wellicht vinden zij er aanleiding in „eenige" maatregelen er tegen te nemen! Want controle op de productie zoo gaat dan het bewuste artikel verder, is alleen dan mogelijk, als men beschikt over een goed funtionneerd rapportsysteem (lees: spionnage-systeem). wat ook weer niet mogelijk is, zonder goede organisatie in dc organisatie. Immers een vak- of bedrijfs organisatie ,ze mag dan zijn een machts instituut: der arbeiders, toch zal ze niet goed kunnen fundionrveeren, nu niet en óók niet na den val het kapitalis-mc wanneer haar inwendige organisatie niet in orde is. A3 willen wij n.et de moeilijkheden onder schatten, toch durven wij te zeggen, dat bet N. A- S. heel spoedig over een behoor lijk fu.nciionneerend rapport-systeem zal kunnen beschikken, hetwelk óók bijv. voor de propaganda van onschatbare waarde is als de kameraden van het N. A. S. willen medewerken otn het er te brengen. Want zonder berichten van hen. die in de bedrijven werkzaam zijn, is het natuurlijk onmogelijk pm tot een behoorlijke controle op de productie te komen. Om t>e beginnen moeten de plaatselijke organisaties (afdeelingen) er voor zorgen, dat in de bedrijven eenige barer vertrou wensmannen energiek, rusteloos, doch zon der aandacht op zich te vestigen het ccmtrolewerk althans in zooverc ter hand zullen gaan nemen, dat zij rapporten zuilen kunnen samenstellen. Daarvoor worden vragenlijsten disponibel gesteld. Deze vertrouwensmannen moeten voor zoover dit mogelijk en noodig is, in onderling overleg pptreden. Zal bijv. de een zich belasten met het onderzoek naar de herkomst der z.g.n. halffabrikaten en het resultaat van dat onderzoek schriftelijk rapporteeren aan een dergenen, die daar voor zijn aangewezen, de ander dient na te gaan voor welk doel de aangevoerde half fabrikaten worden aangewend. En voorts behoort weer een ander te onderzoeken, van wie de orders komen en waar het ge produceerde wordt heengezonden, ln bet ééne bedrijf zal hef moeilijker zijn om door middel van onderzoek een en ander te kunnen vaststellen, dan weer in een ander bedrijf het geval zal wezen. Onmogelijk is het natuurlijk om in een krantenartikel in onderdeden aan te $even, dc wijze van controle eren en rapporteeren. Waarop wij in het bijzonder willen wijzen - mededeelingen welke van uit de bedrijven door de vertrouwensmannen worden gedaan, moeten vóór alles juist zijn. DE KABINETSCRISIS. Men seint ons uit Den Haag: De minister van Financiën, dc hoor CoUjn, is Woensdagmiddag naar 't Buitenland ver. trokken, vanwaar hij omstreeks den 20Men dezer terug verwacht wordt. Naar wij vernemen is de voorzitter der Tweede Kamer voornemem, die Kamer te gen Dinsdagmiddag 15 dezer bijeen te roe pen, DE O, W-BELASTING. Nog niet dood. Naar wc in dc „N. R. Crt." lezen, zijn in dc eerste dagen van Januari toch nog aan slagen in dc Oorlogswinstbelasting ver- stuurd-_ Het betreft hier de vergoedingen, door Engeland uitbetaald aan de Ned. fee ders, wier schepen tijdens den oorlog in beslag waren genomen. Of het den dienst der belastingen zal ge lukken de verschuldigde belastingen te in nen, blijft een open vraag, immerfe er zul len verscheidenen onder de belanghebben den zijn, van wie het onmogelijk is thans dc groote sommen, die ze schuldig zijr los te krijgen. Daarnaast is het eveneens euigs- zins questieus of O. W.-belasting rechtma tig geheven wordt als op 31 Decer, 'oer 12 uur 's nachts geen aanslag is uitgereikt. Kan de belastingambtenaar er mee volstaan, dat de kohieren op dat tijdstip waren vastge steld en is hij gerechtigd het aanslagbiljet daarna te doen toekomen? Liever nog in het geheel geen berichten dan onjuiste te ontvangen, welke aanleiding zouden kunnen wezen voor verkeerde con clusies en eventueele onaangenaamheden. Mogelijk lijkt het ons wel om tot een juiste rapporteering te geraken, als men oogen en ooren in het bedrijf goed weet te gebruiken. Stel: op zekeren dag wordt er een partij halffabrikaten aangevoerd. Op welke wijze het vervoer plaats vindt, laten we thans buiten beschouwing. Onmiddellijk rijstde vraag: voor wo-lk doel en van welke plaats en (of) firma, zijn deze betrokken? De be trokken vertrouwensman behoort dan te zorgen, dat hij desnoods nog dienzelfden dag b.v. rapporteert: Er kwam d.d. 7 Januari 1924 een groote partij halffabrikaten aan bij de onderneming van de firma (Lutje- broc-k), bestaande uit 1000 stuks.... enz. enz. Deze voorwerpen zijn bestemd voor de fabrikatie van.... enz. enz., welke bestemd zijn voor.... enz., enz. Deze partij is be trokken van de firma...., woonachtig.... enz. enz. Het vervoer vond piaats per as, met vrachtauto's van de firma.... enz. Na verdere informatie bleek mij ,dat ze na be werking zullen worden vervoerd, naar Duitschland, alwaar ze zullen worden aan gewend ora.... de fascistische beweging te ondersteunen. A's er spoedig maatregelen worden genomen door de organisatie, kan produceering en dus aflevering worden be let. Of, men bedenke dat het slechts geldt als voorbeeld Bewerking enz. is, gezien de houding mijner medearbeiders, niet te beletten. Het vervoer geschiedt met het schip.... enz. hetwelk wordt geladen in de haven van.... enz. en zal vandaag ver trekken naar Een ander voorbeeld: Men rapportecre b.v. dt: In ons bedrijf van de firmagevestigd tetelefoonworden geproduceerd dc volgende voorwerpen.enz. Daarvoor worden gebruikt de volgende grondstoffen.. enz. De bewerking geschiedtenz. Het aldus vervaardigde is bestemd voorenz. Eer; ander voorbeeld: Er is heden in de ...h^/en aangekomen het schip.... be laden met.... en komende van de plaats., enz. Een onderzoek naar den aard en inhoud der lading wees uit, dat deze lading bestaat uit..,., en na te zijn overgeladen in het schipvoor de haventeenz., van daar uit zal worden verzonden naar Polen, alwaar het aangevoerde zal dienst doen om te worden bewerkt voor spring stoffen, welke kunnen en zullen worden aangewend tegen Sovjet-Rusland. Een ander voorbeeld: Ik ben werkzaam in de industrieele onderneming van de fir ma.... enz. Daar worden geproduceerd.... welke van de stad.... naar.... enz. Een ander is werkzaam bijv. in de vlieg- tuigenindustrfe. Deze rapporteert bijv.: Bij ons zijn besteld 100 vliegtuigen, tvoe enz., bestemd voor België. De fabrikatie en het systeem dezer machines is van dien aard, dat ze 10.000 kilo springstoffen kunnen meevoeren, om in geval van oorlog een stad ais b.v. Amsterdam in korten tijd geheel te kunnen verwoesten. Aangezien vervoer enz. moeilijk is te voorkomen, ora reden deze machines door de lucht worden gebracht raar de plaats.... enz., lijkt het mij wel doenlijk om op het beslissende oogenblik „iels" aar. de machines te doen, zoo dat ze niet kunnen worden weggezonden. Er zijn natuurlijk nog vele honderden van dergelijke voorbeelden te noemen. Maar dit lijkt ons niet mogelijk, en ook trouwens niet noodig te zijn, kan groot belang is hef voor de vak organisatie, dat zij volledig met den gang van zaken in het bedrijf op de hoogte is. Dit is noodig om op het juiste oogenblik te kunnen handden. En wat een geweldige massa feitenmateriaal is er niet voor de vakbeweging te verkrijgen, als er een goede controle zal wezen op de productie. Welnu: dat men bet haar dan ook ver schafte! Misschien verdient het aanbeveling, dat de fabrikanten, die vermoedelijk wel niet van eén dergelijk verklik-systeem zullen gediend zijn, hier tegenover Kun maat regelen nemen. werkdagen van de week, den eersten ee derden Zondag en tweeden en vierden Za. terdag van de maand, telkens van 2 tot uur n.m. JHR. L. P, D. OP TEN NOORT f. Te Baarn is op 76-jarigen leeftijd over leden Jhr, L. P. D, Op ten Nocrt, oud-di recteur' van de Stoomvaart-Maafschappï „Nederland." PORTVRIJDOM. Men meldt ons het volgende: Voor werk gevers en arbeiders, die te maken hebber met de uitvoering van de sociale verzeke ringswetten, meer in bet bijzonder met da Invaliditeitswet, de industrieele Ongeval lenwet en de Land- en Tuinbouw ongeval lenwet is het van grcot belang, dat zij re« kening houden met de sedert 1 Januari j.L aangebrachte wijzigingen in de bepalingen, op het punt van portvrije verzending per post van stukken, welke op de uitvoering van die wetten betrekking hebben. Wat meer in het bijzonder de verzending van loonlijsten, rentekaarten en verschil lende aangiften aan de Raden van Arbeid betreft, gold tot dusver dat deze portvrij kon geschieden, mits op de enveloppe was i vermeld, dat zij stukken inhield, welke dea openbaren dienst of de uitvoering van dt verzekeringswetgeving betroffen. Sinds t Januari zijn echter de afzenders van dezs stukken aan dc Raden van Arbeid slecht» dan vrijgesteld van de betaling van de ge» wone briefport, wanneer zij voor de ver zending gebruik maken van een speciaal daarvoor bestemd dienstcouvert of omslag, dat bun door de Raden van Arbeid kas worden toegezonden of wel van een derge lijk couvert, dat op aanvraag gratis door d» postkantoren wordt verstrekt voor de ver» zending van bepaalde stukken. De voor de Raden van Arbeid bestemd» stukken, welke particulieren niet in zulk een couvert of niet voldoende geflankeerd ver zenden, zullen geheel behandeld worden als stukken, waarvoor strafport verschuldigd is,; Het is dus zeer wel mogelijk, dal zij hunne bestemming niet bereiken. Niet alleen kan daarvan het gevolg zijn, dat de stukken verloren gaan, maar ook, dat de afzender de -/ettelijke gevolgen moet dragen, welke aan niet of roet tijdige inzending van loon lijsten, rentekaarten en verschillende aan giften verbonden zijn. BEZUINIGING OP DE PENSIOENEN. Naar de „Res.-bode" mededeelt, is men op het departement van Financiën bezig met het ontwerpen van een wijziging der pensioenwetten, waardoor een belangrijke besparing op deze uitgave verkregen zal worden. Volgens inlichtingen van bevoegde zijde zullen deze wijzigingen niet alleen voor bet Rijk, maar ook voor de gemeenten een besparing geven in de kosten der pen. sioenbijdragen. Het rijks- en gemeentepersoneel zal, naar het blad vernam, een financieel offer moè-j ten brengen. VOOR DRIE MILLE. Dezer dagen werden de opstallen van een groot gedeelte voor het voormalig Rijks.) hengstveulendepot te Bergen-op-Zoom ia1 het openbaar voor ruim f 3000 als afbraak vehkocht. Wel een bewijs dat het rijk er niet aan denkt daar een andere rijksinstel. ling te stichten. Dit depot heeft indertijd tonnen gekost. In de eerste jaren van zijs bestaan stroomden op de toondagen en des verkoopdag der jonge hengsten uit heel ons land de grootste Nederlandsche paarden kenners en besteedden er fabelachtige prij zen. („Hbld.") Daarover zal men tot in hoogste rechts instantie doen beslissen. C. VAN DEN HURK. t In het St. Anthonius Gasthuis te Utrecht is Dinsdag in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer C. F. G. W. van den Hurk, lid der directie van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank. Hij was drager van het Ridderkruis der Oranje Nassau Orde. DE WERKLOOSHEID IN ONS LAND. Zaterdag 29 December waren bij 201 or ganen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 500 of meer inwoners als werkzoekende mannen (hetgeen niet steeds beteekent werkeloos) ingeschreven 58.733 personen. Bovendien waren ingeschreven 43.492 mannen, die voor een groot deel tot de ongeschoolden behooren en waarvan voorts een deel onregelmatig of nu en tan los werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werkeloozen kunnen worden gerang schikt. ingeschreven waren van beide bovenver melde groepen: 1 Dec. bij 209 organen 51.897 en 37.545 personen, 8 Dec, bij 202 or ganen 54.119 en 39.306 personen, 15 Dcc. bij 206 organen. 56.061 en 41.093 personen, 22 Dec. bij 196 organen 58.187 en 40.570 personen. OPENSTELLING VAN HET VREDES PALEIS, Het Vredespaleis te 's-Hage zal tot na dere aankondiging voor het publiek ter be zichtiging zijn opengesteld op de eerste vijf HOE IN SCHOTLAND DE VERSPREI DING VAN TYPHUS WORDT WAAR. GENOMEN. 59. „Wat is er dat voor een," dacht Fauvel. ,.*l Schijnt me toch niet veel goeds. Ik za! >p mijn hoede moeten zijn. „Mijnheer." begon Raymond, „Ik zou u sen goede zaak willen voorstellen.' „Dat kan heel graag gebeuren, mijnheer jCcJc taakjes komen in den laatsten tijd «et v ,;cl voor' „Ik ben Engelschman". „f meende ik al te hooren aan uw uit- «prmk ..Heeft u misschien al cens_ hooren spre- ":cn van lord George Dudley? „Me dunkt, die naam is niet onbekend. ,.'tïs een van de rijkste boekenverzame laars van Engeland en ik heb de eer zijn secretaris te zijn. Lord Dudley Had van u geboord van een bezitter van Kostbare zeldzame werken. Hij heeft mij^ na-ir Parijs gezonden om zooveel mogelijk mkoopen te 3oen bij u en uwe collega's. Ik ben bij Henne, Depret, Cornet, Sauly en Duchemin geweest en beb prachtige vondsten bij hen gedaan. Nu kwam ik om de laatste zeldzame boeken bij u".... „Dus heeft u reeds inkoopen gedaan," vroeg Fauvel. „Ja, voor groote bedragen, voornamelijk bij Duchemin".... „U heeft misschien een lijst bij u van de werken, die u verlangt?" „Neen, wént ik koop zonder onderscheid alle boeken, die groote waarde bezitten." „Zeer goed.... Ik zal u alles opnoemen, wat ik hier aan waarde heb".... „Als 't u belieft".... „Hier is een lijst van zeldzame boeken, die ik bezit.... Wilt u ze eens doorkijken?" Raymond nam de lijst en keek aandach tig.... „De titels, voor welke ik een kruisje ge zet beb, denk ik alleen te bezitten," ging Fauvel voort Eensklaps vestigden zich Raymonds oogen op een zegel. Fauvel, die zijn blikken volgde, vroeg: „Heeft u een werk gevonden, dat u aan staat?" „Ja. Ik zie hier een boek, dat lord Dudley en ik al sedert lang zoeken".... „Went is dat?" Het leven van Pater Joseph".... Terwijl hij sprak, sloeg Raymond ter sluiks Antoon Fauvel gade. „Ja, inderdaad, ik bezit dat werk," ant woordde de laatste kalm. „Zoudl u het mij willen laten zien?" ..Zeker." Fauvel baalde een boek. rood op snee, gebonden in perkament en geel door den ouderdom. Raymond opende het haastig op het titel- bla- en keek naar het jaartal van uitgave. „Het is dc uitgave van 1701, van Cham- berg," merkte Fauvel op. „Ik bedoelde eirfenlijk een sudor." „U bedoelde misschien de eerste uitgave, van Naoels in 1665, welke uitgave zeer kostbaar is?" „Ja, juist." „Dan zult u tevergeefs zoeken, nijnheer, zoowel ,-ier als ergens anders.... Dc uit gave van 1665 is 'ebeel verdwenen.... Ternauwernood zou u nog een of twee exemularen in de Staatsbiuuotheek kunnen vinden". Fauvel, wiens wantrouwen aangroeide, had op de laatste woorden ec., bijzonderen nadruk gelegd. Ray. ond legde het boek weder op de tafel, terwijl de boekenkoopman den zoo gen,aamden secretaris van lord Dudley aan dachtig beschouwde. In zijn kleeding was Raymond onherken baar en uitstekend gegrimeerd, maar toch was uet aan de achterdochtige blikken van Fauvel niet ontgaan, dat zijn bezoeker zijn echt haar onder een rosachti'en pruik verborg. „Ik had 't wel gedacht," zcidc hii bij zich zelf. „'t Is eenvoudig een geheime agent, die hier eens polshoogte komt nemen." Raymond had den catalogus doorgelezen, „En evnheer?" vroeg Fauvel. „Ik k- n helaas niets vinden, wat mij aanstaat, behalve twee of drie werken, waarover ik eerst lord Dudley wil schrij ven.... 't Is een teleurstelling voor mij. Ik dacht, dat u vee! rijker waart aan zeldzaam heden. Bsi mijnheer Duchemin heb ik veel beters gevonden".... „Wal dan, als ik vragen mag?" „Wel, onder anderen dc „Gedenkschrif ten van Graaf de Rochefort"." „Welke uitgaaf?" „Die van 1649." Fauvel brak in een schaterlach uit. „Dat is absoluut onmogelijk mijnheer. Er bestaat in Europa slechts één enkel exem plaar van die uitgaaf.... en dat bevindt zich in de Nationale Bibliotheek hier in ParijsDuchemin heeft u bedrogen, of bij is zelf bedrogen geworden".... ,,.M aar ik heb het jaarial toch gelezen" „O, het jaartal beteekent niemendal Er zijn handige vervalschers.Men ver andert een cijfer,desnoods drukt men een geheele bladzijde op oud paoier. met oude letters en bleeken inkt.... Als het werke lijk een uitgaaf was van 1649, dan was dat boek een fortuin waard.... Beslist, een fortuin!" „U maakt mij ongerust.... Zou ik be drogen zijn?" „Ik zou het boek moeten zien. Is het niet vervalscht, wat ik weiger aan te nemen, [voordat het tegenovergestelde bewezen is, dan kan het alleen uit de Nationale Bibliotheek gestolen zijn.... Het zou ove rigens de eerste keer niet zijn, dat men de verzamelingen van den Staat besteeltl". „Wordt er op het oogenblik dan gestolen in de bibliotheken?" vroeg Raymond met geveinsde verbazing. „Ik weet niet, of men nu nog steelt, maar ik verzeker u, dat het voor eenige jaren wel het geval was".... „En zijn de dieven gepakt?1' „Ik weet bet niet, doch ik twijfel eraan, want over hun veroordeeling is nooit ge sproken". Raymond stond op. „Het spijt mij, dat ik u nutteloos een uur heb doen verliezen van misschien kostba ren tijd voor u.Zoodra ik antwoord van lord Dudley heb, zou ik u gaarne nog eens willen bezoeken".... „Tot uw dienst mijnheer".... R- ymond ging heen. „Zou die Fauvel wel heelemaal te ver trouwen ziin," vroeg hij zich af, terwijl hij de trap afdaalde. ,jk geloof, dat Ijiet in de gegeven omstandigheden toch maar hét beste is een oog'e op hem te houden, P'en zou nooit kunnen weten, waarvoor het goed is".... „Ik zie toch nog even goed uit mijn oogen, als vroeger," dacht Fauvel. „Ik zag al dadelijk, met wien ik te doen had.... Zoo! men is dus op zoek naar de die ven.... Maar de dieven zijn slimmer dan fn het begin van dit jaar trad een vrij ■ernstige tyipfhus-epidemie op te Campbel town in Argyllshire (Schotland); ongeveer 201) men-chcn werdien door de ziekte aan getast en drie stierven er. In de „Campilxrf. town Courier" van 12 Mei vinden wij hel verslag van een proces, dat gevoerd werd togen een der landbouwers uil die streek, omdat hij bad toegelaten, dal een vrouw (dis klaarblijkelijk de oorzaak van de epidemie was geweest) koeien had gemolken; terwijl zij lijdende was aan een besmettelijke ziekte. Tijdens de epidemie gelukte het dr. Harwoy Thomson van den Gezondheidsdienst in Campbeltown de bron van de besmetting te- rug le voeren tot een bepaa.de boerderij «u» bij onderzoek daar ontdekte hij, dat een vrouw, die daar in betrekking en wrier man Hraatreiniger was, typhus had. Het was niet bewezen, dat de boer wrist, dat de vrouw lijdend was aan een besmettelijke ziekte. De rechter zei in zijn vonnis, dat de feiten en omstandigheden van du.sdani.2en aard warenj dat hier geen sprake kon zijn van vergeef lijke onkunde. Een melkproducent heeft le doen met een artikel, dat juist in het bij zonder en in hooge mate vatbaar is vooé verontreiniging en zoodoende dus voor de verspreiding van besmettelijke ziekten. Het) klaarblijkelijk onvermogen van een melkpro ducent om le ontdekken, dat'een van zijn; arbeiders lijdend is aan een besmettelijke ziekte, moet hem voorzichtig doen zijn bij het verzekeren, dat zijn arbeiders zich in oen goeden gezondheidstoestand bevinden ere wanneer oen zijner arbeiders ziek was, dart moest hij zich onmiddellijk wenden tot een dokter om te vragen of het gevaar kon, dat die arbeider voortging met melken. De be schuldigde in het onderhavige geval bad van de vrouw .toen zij na een ziekte haar werk wilde hervatten, een bewijs van haar van den dokter moeten verlangen, dat zij niet meer lijdend was aan een besmettelijke ziekte en dal zij in elk opzicht geschikt way voor het werk van koeien molken. Daar do beschuldigde blijkbaar de eerste was, die in' Schotland vervolgd werd voor een dergelijk vergrijp, legde dc rechter slechts een geringe straf op, nJ. een geldboete van een Pond of zeven dagen hechtenis. (The Brit. Medic, journal).! de nolitie.... Ik zal Abraham toch moeter waarschuwen". Fauvel was weer in zijn werkkamer te. ruggekeerd. „Ik zou nu, terwijl ik toch een oogenblik' tijd heb, wel eens na kunnen gaan, wat dat voor eigenaardige roode strepen zijn in „Het Roode Testament", misschien vindt ik de beteekenis van die woordenGendrin kan dan later dc stempels verwijderen.. Die Amerikaan, dokter Thompson, zal dat boek ongetwijfeld kocpen, maar hij zal het niet goedkoop hebbenDan ben ik in eens de twee boeken kwijt.... Wat dat boek van Abraham betreft daarvoor zullen vA: wel iemand in Duitschland weten te vinden." I Terwijl Fauvel aldus redeneerde, hacf hij het boek gehaald, nam een vergrootglas en! ging de drie bewuste pagina's bestudeeren.' „Wat zou dat beteekecen?Daar kan toch niet anders dan een geheim achter zitten..,. Ik meen zoo iets dergelijks meer gqzien te hebben.... Dat was een geheime briefwisselingWe zullen eens zien".... IX. Fauvel begon de woorden, die onder streept waren naast elkander op papier te schrijven. Toen hii klaar was, stond er: (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6