UIT DEN OMTREK. VEL SEN. GEMEENTERAAD. DE GEMEENTES. G.üOOTiNG. HEEMSTEDE. SCHOTEN. IJMUIDEN. (Vervolg.) Berjrooting. De algemeene beschouwingen worden door den heer DALMEIJER geopend. De heer DALMEIJER spreekt rijn leed wezen uit over het niet behandelen der be grooting in afdeeiingen. Dit tod de discus sies kunnen bekorten. Temeer waar spr. het resultaat van algemeene beschouwingen ge ring acht. omdat men op d'ie beschouwingen niet voldoende antwoord krijgt. Spr. wil daarom alleen wat zeggen over de nota van B. en W. en wel eerst over den sluitpost. Het college neemt den hoofdelijke» omslag als sluitpost, maar deze is dit niet. In werkelijkheid is de loonverlaging de sluit post en daarover zal het vandaag ook voor namelijk gaan. Spr. heeft uit de nota gezien dat er geen eendracht in het college was om de einden bij elkaar te krijgen. Tusschen de regels door kunnen wij lezen, dat bet in het college was: zooveel hoofden, zooveel zin nen. Spr. heeft den indruk dat de loonsverla ging* niet noodig was geweest. Er wordt in de begroeting te ruim geraamd. Spr. meent vooral dal dit nu het geval is bij het bedrijf Openbare Werken. Daar juicht men steeds: wij zijn beneden de begrooting gebleven, •naar dal komt door de te hooge ramingen, tn de Commissie van Openbare Werken is deze meen'ing gedecsd. Spr. heeft wat den hoofdelijke» omslag aangaat, de meening gedeeld, dal wij de toekomst donker moeten inzien, al zal wel- ticbl er meer .ontvangen worden, dan het ge- lanmde bedrag. Spr. heeft dan ook met sym pathie gezien, dat B. en WT. getracht hebben de Rijksuifckeering verhoogd te krijgen. Dit is zeer noodig, want onrechtvaardig is de wijze, waarop wij door de regeering behan- dee'd worden. Maar al willen wij dus de hoofdelijke om slag niet verh.oogen, wij gelooven wel. dat er door intensievere progressieve heffing méér uit de hoofdzakelijke omslSg ware te halen. Spr. wil nogmaals wijzen op een gemak kelijker wijze van betalen der belastingen enz. Vroeger hebben wij ook al gevraagd deze bier in te voeren. Waar er nog niets gedaan is en wij nog geen afdoend antwoord hebbenwil spr. nog eens aandringen op het Ier hand nemen van deze zaak en spr. hoopt dan niet meer afgescheept te worden met een antwoord, dat de zaak bestudeerd wordt, maar dat er wat gedaan zal worden. Sprekers fractie bad met een voorstel wil len komen, maar waar de diensten der ge meente bier alleen over de gegevens be schikken, willen wij dit niet doen. Spr. zou ook eenige politieke beschouwin gen kunnen houden over de samen siding van den raad de wethoudersbenoeming, maar zaJ dit voorloopig niet doen, om zoo kort mo gelijk te zijn, al zal spr. er wellicht bij de discussies wel op terugkomen. Spr. wil het hebben over de voorstellen inzake den pensioenaftrek, het voornaamste van dezen dag. Spr. wijst op de drie voor- slellen, waarvan dat van den heer Schuite maker een lussch-envoorstel is. duurder dan de 3'A pCt., waartoe het georganiseerd over leg bereid is, wat spr, met e.nsge voorbeel den aantoont. De heer Dafmeijer zegt dat op verschil lende posten kan bezuinigd worden. Maar het voornaamste voorstel der Finantiëele Commissie, om eenige nieuwe bestratings- werken te financieeren uit een gel dieend ng zullen een besparing op de uilgaven van ruim 22000, geven. Gezien dit voorstel, vraagt spr. zich af, of de loonsverlaging wel noodig is. Als sprekers fractie echter voor de 3 55 pCt. zal stemmen, is dit omdat men daartoe in het georganiseerd overleg is gekomen en wij vinden de instelling van het georgani seerd overleg van zoo groot belang, dat wij ons aan het daar beslot-ene rullen houden. Spr. zegt minder te spreken te zijn over die verlenging der werkweek tot 48 uur, al rs bet georganiseerd overleg dan ook hierin mede gegaan.* Ten slotte wil spr. nog enkele dingen op- meTken. Spr, vraagt wat voor zaken gedu- j rende de 12 maarden de aandacht vragen. Dan noemt spr. een op».ibare Bewaarschool te IInvuldendie nog wel niet gesticht kan worden, maar die spr. d%n toch gaarne pro ir - irie op de begrooting had gerien. Ook de Openbare Leeszaal te IJmuiden i>s een ur gente kwestie en niet van gisteren. Voorts vraagt spr. hoe het gaat met le stichting van een werk- en leerschool. Dan herinnert spr. nog aan de kwestie van een ziekenhuis en den woningbouw en spr. vertrouwt dat B. en W. hieraan bun aan dacht zullen blijven schenken. Spr. wijst nog op het grondbedrijf, dat geen bedrijf is. Het is een grondadministra- tie. n.l. het bijschrijven van rente Maar er wordt niets gedaan voor exploitatie der gronden. De heele kwestie hangt af van de erfpachtIvoorwaarden, maar hierover kan men toch niet ter eenige dagen blijven strui kelen. Verleden jaar is ook al gevraagd re clame te maken en nu moeten we het nog eens herhalen. Laten B. en W. nu Iradhten de gronden productief te maken. De heer Tusenius zegt zeer bescheiden te zullen zijn. De behandeling der begrooting is een finar.cieele geste en spr. zegt B. en W. zooveel mogelijk ie zullen steunen in bun streven naar bezuiniging. Het spijt spr. dat dat verschillende optimistische bechouwin- gen zijn gehouden, spr. meent naar aanlei ding van vroegere jaren. Spr. wil enkele dingen opmerken, n.l. dat de brandweer te IJmuiden niet voldoende in orde is om groote branden te biusschen. Dan wijst spr. op de slechte verbinding over hel Noord-zeekanaal. Dit is een misstand, want tal van arbeiders gaan hierom in Be verwijk wonen. Spr. vraagt B. en W. hierin verandering te brengen. Spr. zegt dat het vervoer van zieken al lerellendigst is, er is geen enkele fatsoen lijke vervoergelegenheid. Wie gezien heeft hoe de bij den laasten s'orra aangebrachte rieken behandeld zijn. Zij worden soms in koude pakhuizen geschoven en in een wa gentje, dat op een hondenhok gelijkt, ver voerd. Spr wijst op Haarlem, waar een overeenkomst is getroffen met een firma voor het zakenvervoer. De heer Vermeulen zegt dat in de vorige vergadering een opmerking tegen spr. is ge maakt. dat de besprekingen in den raad niet hun uitgangspunt megen vinden in de pers. Dit is zeer juist, maar spr. wil het nog eens 'deen, als het kan. De Voorzitter: Ik zal zien, maar zal dan zeer attent zijn. De heer Vermeulen zegt dat in de pers is geklaagd dat de begroeting zoo laat behan deld wondt en dat er van de raadsvergade ringen zoo weinig valt te overzichten. Spr. hoopt dat dit nog dikwijls gezegd zal wot- den. want hieruit bliikt dat er een goede wis selwerking is tusschen B. en VV. en den raad. Spr. zegt dat we in een zeer moeilijken tijd leven waarin 't visscherijbedrijf overal me: groote moeilijkheden heefi te kampten. Spr. wil er niet over uitweiden, maar zegt V>ch dat het dankbaar moet stemmen, dat sedert een paar weken een begin van uitvoer van visch naar Duétschland plaats heeft, tcrwiji ook flinke hoeveelheden haring naar Dtidsdhland gaan. Een zwaluw maakt geen zomer, maar wij nucgen dan' ar zijn voor ideze perspectieven. Bij de eerste vergadering van dezen raad heeft spr. het gehad over de samenstelling van het College van B. en W. Spr. heeft toen gezegd dat een uitbreiding van het col lege niet verwerpelijk zou zijn. Spr. komt daar nog eens op terug en zegt dat er ver schillende redenen voor zijn. B.v. dat er nu een even getal in hel college is. wat bij stemmingen ongewenscht is. Bij staking van stemmen b.v. moet de slem van den Voorzit ter beslissen, wat spr. niet gewenscht achtte al bedoelt hij hiermede niets bezwarends te gen het persoonlijk beleid van den Voorzit ter, maar de Burgemeester moet staan boven de partijen. Daarom acht spr. een oneven gelal van het college gewenscht. De iveer Tusenius: Stuur één man naar huis. De heer Vermeulen: De heer Tusenius geeft men een argument in handen, maar dan moeten we niet achteruit, maar vooruit. Niet dat spr. van de weihouders ambtena ren wil maken, spr. wil dat dit juist niet ge beurt door deze uitbreiding en dat eenige ïenschen uit het particuliere leven het da gelijks bestuur vormen en daarvan ieder een bescheiden deel krijgen. Wal de financiën aangaat, spr. heeft het zeer onaangenaam getroffen, dat men de penisiocnaftrek voor de ambtaren en werk lieden verbind aan de bezuiniging. Dat mag niet, het loonvraagsluk slaat los van de fi nanciën der gemeente. Men zegt steeds dai de ambtenaren de bezuiniging moeten beta len, maar naast de malaise zijn er nog an dere redenen voor, b.v. de terugkeer naar meer normale tijden. Hoever we dit bena deren weel spr. niet, maar we moeten daar toch heen. Spr. zegt de stukken van het georgani seerd overleg gelezen te hebben, maar vond ze niet verheffend. Spr. wil alleen aan de arbeiders hulde brengen, die een lesje heb ben gegeven aan de ambienaren en de po litie. Spr. gelooft dat de werklieden hel best jSen ernst der tijdien hebben gevoeld. Spr kan zich zeer goed vereen-igen met de 8!4 pCt. aftrek en de 48-urige werkweek en w*ijst er op dat de arbeiders in de parti culiere bedrijven meer hebben moeten laten en de gemeentewerklieden in veel gunstiger positie verkeeren, door bun vastheid van po sitie. Spr. zou zoo gaarne zien dat de voor stellen inzake den aftrek met algemeene stemmen werden aangenomen, waarom spr. ook een tusschen-voorstel wil doen, dat f 7400 zal kosten. Spr. meent voorts dat verschillende sub sidies aan vereenigingen besnoeid moeien worjien. En er moei een regeling komen, dat vereenigingen zelf een bedrag moeten op brengen. alvorens voor subsidie in aanmer king te komen. Wat de zware taak der armbesturen be treft, het moet blijven gaan ais nu, maar voor dezen buitengewonen tijd moeten er buitengewone maatregelen worden genomen. Niet dat spr. hierom een extra-ambtenaaT wi| aanstellen. Als we onze financiën stevig willen ma ken, moeten we zorgen dat voor diensten aan particuieren goed betaald wordt. Maar we mogen er ook geen groote winsten op maken, wat wel gebeurt bij de vleeschkeu- ring. Inzake de belastingen dringt spr. op verla ging aan, 't koste wat kost. Want overal is een sterke inzinking en veie ingezetenen, ook kapitaalkrachtigen, hebben veel meer moeten laten dan 854 pLL Alles moeten we doen cm iets terug te krijgen van de oude veerkracht. Inzake het grondbedrijf is spr. het met de opmerkingen van den heer Dalmeijer eens. Tenslotte dringt spr. aan op bezuiniging bij Openbare Werken, waar het mind-er kan. De heer VISSER uil zijn teleurstelling over den gang van zaken bij het georgani seerd overleg en wijt dit aan B. en W., die ij. drie dingen hebben verwaarloosd, nJ.het niet eerder indienen der voorstellen, ien tweede het al vooruit bepalen van de cijfers, zonder eenige toelichting en ten laatste de starre houding van B. en W. in den persoon van den voorzatter var het georganiseerd overleg. De heer BOSMAN bestrijdt de meening dat onze financiën er nvtoi voor zouden staan. Als dit zoo is. is het ten koste van veel dat we ons moeten ontzeggen: goede wegen, goed ziekenvervoer, een openbare leeszaal, een overzetveer enz. De armbesturen hebben al lang gevoeld dat er een schikking moes! -komen, zij heb ben de werkloozen willen overdoen, een tij delijk ambtenaar willen aanstellen, maar al les stuitte af op B. en W. Spoedige controle is zeer rviodig. De heer SCHILLING beziet den uitslag der verkiezingen, leder, die de cijfers heeft ge zien, zal de huidige samenstelling van den raad een gefingeerde noemen, een gevolg der fouten van ons huidig kiesslelsel. Daarom kregen we een college van B. en W„ dat niet de sympathie van den geheelen raad wegdroeg. De wethoudersverkiezing was een onaangename kwestie. Wil men verandering, dan zou spr. raden één wethouder door een andere te vervangen. Dat spaart 2500 uit. Spr. prijst ook wat B. en W. gedaan heb ben inzake de Rijksuitkofering. Hei Rijk be knibbelt ons op alles, maar daarom moeten wij ook niet gaan bezuinigen op allerlei wij ze, anders maakt het Rijk het neg erger. V: ij moeien ons rechtvaardig deel eischen van de belastingen. Inzake den pensioenaftrek zegt spr. de hulde aan d-e werklieden overbodig te ach ten. deze deden .aldus om te redden wat mo gelijk was. Spr. zegt de loonen zoo te ach ten. dat er zelfs geen 355 pet.' af kan. Spr. waarschuwt ernstig om niet te bezuinigen op de Huurcoirimissie, want dan komt het van kwaad tot erger. Spr. meent ook dat er niet meer uit den hoofdei ijken omslag gehaald kan worden door intensiever progressie. Reorganisatie der brandweer is zeer dnn- gend noodig, bij den laatsten brand op IJ muiden is afles zeer meegeloopen, anders ware misschien half IJmuiden afgebrand. Spr. dringt aan een post op de begrooting te brengen voor de aanschaffing van een ziekenauto. Het woord is dan aan het college van B. en W. De gemeentebegrooting. B. en W. antwoorden. De Voorzitter zegt dat het voor de le den van B. en W. moeilijk is te antwoorden. Wij hebben geen overleg gepleegd en het is alleen mogelijk dat de wethouders ieder voor zich persoonlijk antwoorden. De heer Schilling zegt te begrijpen dat B. en W. niet op alles kunnen antwoorden, maar als dan B. en W. niet al wat opgemerkt is, naast zich zullen neerleggen. De Voorzitter Daar zal geen sprake van zijn. Spr. zegt dat opgemerkt is dat er geen unanimiteit heerschte in het college van B. eu W. inzake den pensioenaftrek. Maar dit is begrijpelijk. De heer Vermeulen voerde ook aan de mogelijkheid dat de stem van den Voor zitter in het college van B. en W. den door slag kan geven. Dit is een paar maal gebeurd. Spr. kan echter den heer Vermeulen gerust stellen, het is nooit geweest in politieke Kwes ties en zelfs al ware dit het geval, dan hoopt spr. daar nog boven te blijven staan. Wat een ophaaldienst vcor de belas tingen aangaat, het is eigenlijk niet de moeite waard, het geldt alleen de straatbelasting en de schoolgelden. Of men moet er een giro dienst van willen maken, tevens voor betaling van gas- en waterleiding. Maar zulk een insti tuut zal aan ambtenaren wat kosten. Spr. zegt echter toe dat B. en W. deze zaak zul len onderzoeken. Met de opmerkingen over het grondbe drijf is spr. het eens. Hiervoor is ntiodig reclame en een billijke belastingheffing. De heer Landeweert Onze belastin gen zijn behoorlijk. Wat zijn gemeenten, waar men geen belasting betaalt? De Voorzitter Zeer juist, maar nergens heeft men, wat wij hebben, twee gemeenten als Velsen en Bloemendaal naast elkaar. Spr. zou ook wenschen dat er een meer gelijke belastingheffing kwam van de gemeenten. Wat de brandweer aangaat, nu er in IJmui den een nieuwe opperbrandmeester is, kan men spoedig een reorganisatie-voorstel tege moet zien. Bijzondere maatregelen voor" de arm besturen zijn in vergevorderden staat van voorbereiding. De heer Bosman Ik vrees er voor. Het gaat nog niet hard genoeg. De Voorzitter Dit komt ook door de voortreffelijkheid der armbesturen zelf. Wan neer de financiën gezond zijn, is dit heel iets anders dan dat ze er mooi voor staan. Spr. is er echter niet voor om, wat de Fin. Commissie wil, te gaan leenen voor wegen- verbetering. Dat zijn geen objecten voor geld- leeningen. Wat betreft de late uitreiking der belas ting-biljetten, daaraan is weinig doen. 't Beste is deze kwestie aanhangig e mak-n bij de Vereeniging van Ned. Gemeenten spr. is gaarne bereid dit te doen. De heer Dunnebier zegt dat aange drongen is op zuiniger beheer bij Open bare Werken. Spr. wijst er echter op dat nu de cijfers weer lager zijn geraamd dan verleden jaar en dat van opjagen geen sprake is. Spr. onderschrijft wat de Voorzitter zeide, n.l. dat voor vernieuwing van straten geen lecning moet worden aangegaan. De heer Landeweert zegt uit de alge meene beschouwingen opgemaakt te hebben een toon van waardeering voor het werk van het college in het afgeloopen jaar. De heer Schilling Er is ook niets aan de hand geweest. De heer Tusenius Wij hebben niet kunnen critiseeren. De heer Landeweert zegt dat inzake de stichting van een werk- en leerschool op advies wordt gewacht van eenige vrouwen organisaties en dat door ingebruikname der voormalige tuchtschool deze zaak geen voort gang heeft. De kwestie van een openbare bewaar school te IJmuiden is commissoriaal ge maakt, daarom zal spr. het rapport der raads commissie afwachten. Wat betreft den pensioenaftrek zegt spr. dat er van een flatteeren der begrotings cijfers geen sprake is. Een verhooging van den hoofdelijken omslag is in B. en W. be sproken, rnaar spr. heeft zich laten overtui gen dat dit in dezen tijd niet mogelijk is. Spr. is mede gekomen tot het voorstel van 8 54% aftrek, omdat ook de Rijksambtenaren die moeten missen en ook de onderwijzers. Spr. deed dit niet uit volle overtuiging en met ambitie, maar door de harde noodzake lijkheid. Als het mogelijk is tot 354% te komen, wil'spr. als principieel voorstander van het georganiseerd overleg daartoe gaarne medewerken. Maar we moeten bedenken, dat we als gemeente onze sociale taak niet mogen verwaarloozen en het gaat niet aan te zeggen dat dan het witten van school-lo- kalen enz. wei een jaar wachten kan. Replieken De heer Roelse zegt dat de heer Ver meulen de werklieden boven de ambte naren prees. Maar dat beteekende voor de werklieden een groot offer. Als men de werklieden in particulieren dienst in onge lijke positie acht met de gemeente-werk lieden zijn de eersten er niets bij gebaat, als wij de loonen onzer werklieden gaan ver minderen. Het is in 't belang der eersten, om de loonen der gemeentewerklieden zoo lang mogelijk op'peil te houden. Men wil naar normale tijden terug, maar spr. wijst er op dat het belastbaar inkomen in onze gemeente v. f 3.216.000 in 1914 steeg tot f 11.755.0C0 in 1923. Een gunstige stij ging in verhouding naar den aanwas der be volking. De hoofdelijke omslag steeg in die jaren van 4 tot 5.8%. Spr. wijst er voorts nog op dat w e thans ook andere verhoudingen h bben dan voor 10 tjaar. Spr. zegt niet mee te kunnen gaan met het schrappen van subsidies. Het is beter dat velen, dan enkelen voor de sociale nooden zorgen. Voor een Bewaarschool te IJmuiden moet in de allereerste plaats gezorgd worden. De heer v. d. Steen vraagt of een ophaal dienst voor de belastingen niet door parti culieren geëxploiteerd kan worden met steun van B. en W. Inzake het georganiseerd overleg wenscht spr. voor den Voorzitter daarvan vrij man daat. Het was nu een onaangename positie voor de raadsleden daarin, die daar de ver schillen moesten overbruggen. De heer Visser zegt inzake zijn opmerkin gen over 't georganiseerd overleg geen ant woord van B. en W. te hebben gehad. De Voorzitter Wij hebben ook niet overlegd. De heer Visser hoopt dan later afdoend antwoord te krijgen. De heer Vermeulen zegt geen aanmerking bedoeld te hebben op het beleid van B. en W. Spr. deelt niet de opninie van den heer Schilling inzake de wethoudersverkieziug. De uitbreiding van het college was een mooi ding geweest voor de democratische rich tingen in den raad, want bij het meedragen der verantwoordelijkheid is men vaak meer gematigd. Van hetgeen spr. zei over 't georganiseerd overleg, wil hij een fout herstellen. Spr. be doelde dat de arbeiders het verst waren ge gaan de politie wilde niets laten vallen, de ambtenaren wilden 354% missen, maar de werklieden kwamen ook tot de 48-urige werkweek. Spr. gelooft niet dat ze dit uit nood hebben gedaan, hun loonen zijn niet laag en kunnen vergeleken worden met die in de particuliere bedrijven. Een Bewaarschool stichten te IJmuiden kan nog niet, wordt gezegd. Maar waarom kijken de voorstanders ook niet naar binnen? Er zijn verschillende particuliere bewaar scholen met gemeente-subsidie, ook twee neutrale. Als alle bijzondere scholen werden gesloten er. de gemeente daarvoor moest zorgen, kon zij het geld nooit opbrengen. Waarom sticht men geen particuliere Bewaar school De heer Dalmeijer zegt dat in Zaandam ook het innen der rijksbelasting door den op haaldienst geschiedt. Spr. zegt dat wat de heer v. d. Steen wil, een ophaaldienst door particulieren, niet opgaat. Inzake het leenen van wegen, wij willen dit niet voor gewcon onderhoud, maar voor algeheele vernieuwing. Wat den pensioenaftrek aangaat, als men aan de 354 wil tornen, vindt de raad spre kers fractie tegenover zich. De heer Wardenaar zegt dat rechts er niets aan kan doen, dat de wethoudersver kiezing niet naar den zin van den heer Schil- iieb het uitsteken dste aan te bieden dat iemand wenschen kan, boe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. ling afgeloopen is. Wij waren ook niet te vreden, maar als de leden der S. D. A. P. anders waren opgetreden, was onze houding ook heel anders geweest. Spr. had liever gezien dat de gelden voor de armbesturen waren besteed aan produc tief werjc, dan waren de menschen ook niet zoo gedemoraliseerd geworden. Hiermede zijn de replieken ten einde. Pensioenenaftrek, De Voorzitter stelt nu eerst aan de orde de voorstellen inzake den pensioenaftrek. Spr. vraagt of het advies van het georgani seerd overleg (354 wordt overgenomen. De heeren Visser,Schaar enz.nemen dit over. De heer Tusenius vraagt waarom niet eerst het voorstel van B. en W. afgehandeld wordt. De Voorzitter Omdat we zeker zijn dat het verworpen wordt. Waarom dan onnoo- dig werk De heer Schuitenmaker gelooft ook dat het voorstel van B. en W. verworpen wordt. Men ziet er in loonsverlaging en al kan spr. de teleurstelling begrijpen, spr. ziet dit er niet in. Toen het spoorwegpersoneel verleden jaar de keus had tusschen loonsverlaging of 854 pensioenaftrek, koos het dit laatste. Spr. heeft verschillende ambtenaren ge sproken en weet wel dat het hierin zaliger is te ontvangen dan te geven. Maar als daar het heilig moeten is, kan het niet anders. Spr. heeft het zoo gezien als de salarissen niet op peil zijn moeten deze eerst op peil gebracht worden en dan moeten de 854 er af. Maar indien het premievrij pensioen een recht der ambtenaren is, dan wil spr. er niet meer over praten en er niet aan tornen. Wat sprekers voorstel aangaat, men zegt het beteekent niet veel. Maar spr. is zelf amb tenaar geweest en vindt de^ verschillen nog al beduidend. Bij f 1500 salaris is het niet ver van de 354 af en voor gezinnen met kin deren gaat het daar nog beneden. Spr. wijst er op dat de heer Landeweert het voorstel van 8 54 mede heeft ingediend. Het ware beter geweest als deze dadelijk een ander standpunt had ingenomen. Spr. wijst op het artikel van den heer Schaper in Het Volk, die ook wees op de noodzakelijkheid van harde maatregelen in dezen tijd. De heer Landeweert zegt dat zijn hou ding bevreemding heeft gewekt. Maar spr. gevoelde de noodzakelijkheid van bezuini ging. En een loonsverlaging zou meer ge vraagd hebben dan 854 dus was spr. voor het laatste. De begrooting passeerde echter andere stations, er zijn andere wegen geopend waar spr. in principe voor is en daarom is voor hem de noodzakelijkheid der 854 van de baan. De heer Schilling zegt dat den heer Lan deweert ten onrechte inconsequentie is ver weten. De heer Schuitenmaker is trouwens zelf inconsequent. Deze zegt zelf, als er geen recht is moet het 854 zijn, maar doet dan toch een tusschen voorstel. De leiders der organisaties hebben in 't georganiseerd overleg hun best gedaan, maar hebben de 354% gekozen als het beste. Wat het spoorwegpersoneel aangaat, dit koos de sy2%, omdat bij de keuze van loonsverlaging daarna de 854% gekomen zou zijn, dus 17%. De heer Visser heeft ook verschillende bezwaren tegen het voorstel-Schuitenmaker. De heer Nijssen zegt dat het georganiseerd overleg voortaan anders moet gaan. De voor stellen moeten los zijn van de begrooting, daaraan moet men de werktijden enz. niet gaan koppelen. De R. K. fractie zal stemmen voor de 354% Spr. dringt er op aan dat de voorstellen voortaan niet te laat bij het georganiseerd overleg komen. De heer Bosman zag in de vergadering van het georganiseerd overleg iets moois, omdat velen daar ijverden voor premievrij pensioen, waarvan spr. een groot voorstander is, ook voor ouden van dagen. Spr. hoopt dat deze mannen daar nu ook eens om willen denken. Spr. zegt r:iet veel te voelen voor het voor stel-Schuitenmaker, van welks indiening spr. niets wist. De heer Schilling De fractie is verdeeld. De heer Schuitenmaker Dat gebeurt jullie ook wel. De heer Bosman zegt het voorstel- Schuitenmaker te zien als een soort belasting met progressie. De heer Sluiters kan niet goedkeuren zooals deze zaak behandeld is. Spr. vraagt of er niet op andere wijze bezuinigd kan wor den. De ambtenaren en werklieden willen daar gaarne toe medewerken, als ze maar een gewillig oor vonden bij B. en W. Spr. zegt dat de arbeiders de 45-urige werkweek hebben laten vallen. Dat be vreemdt hem, want die krijgen z nooit terug, beter hadden ze de 854% kunnen kiezen. Spr. meent ook dat het overleg niet deugde. De Voorzitter zegt dat iedereen gevraagd is inzake de invoering van bezuinigingen en er zijn al verschillende ingevoerd. Daarvoor zijn alle wethouders te vinden. De heer Sluiters vindt dit niet de manier, men moet ze alle bij elkaar roepen. De Voorzitter zegt dat ieder 't persoon lijk 't beste weet, spr. wil er geen soort raad van maken. De heer ten Broeke zegt aanvankelijk niet voor 354% aftrek te zijn geweest, maar gehoord de discussies en gezien dat er geen belastingverhooging zal plaats hebben, zal spr. er voor stemmen. De heer Vermeulen zegt wel te bemerken dat er geen kans is voor zijn tusschenvoorstel en zal het daarem niet indienen. De discus sies vertellen spr. hoe de arbeidersleiders in het georganiseerd overleg preeken voor eigen parochie. De Voorzitter zegt dat aanmerking is gemaakt op de houding van den voorzitter van haCgecrganiseerd overleg, maar spr. zr ook zoo gedaan hebben. Deze kon niet andei handelen. De 3 54% is niet anders dan een terugname der loonsverhocging, verleden jaar toegekend, lang nadat de inzinking was gekomen. De heer Maas zegt dat de voorzitter van het overleg alles schoof op de raadsleden daarin, spr. meent dat ook van den kant van B. en W. moet medegewerkt worden tot een compromis. De werklieden hebben zich dan ook noodgedwongen tot het offer bereid ver klaard. De heer Schuitenmaker zegt dat 't hem niet te doen is om een spaak in 't wiel te steken voor de ambtenaren. Spr. wilde echter de lagere loonen tegemoet komen. Bij 354% wil spr. dit voor één jaar vastleggen. Spr. zegt dat de heer Schilling opmerkte dat sprekers fractie verdeeld was, maar spr. herinnert aan wat pas met den heer Schilling- gebeurd is. De geschiedenis van Daniël in den leeuwenkuil is nog zeer versch. Maar Daniël is als triumfator uit den kuil gekomen en nu eten de beestjes weer allen uit zijn hand. (Daverend en bulderend gelach). De heer Dünnebier betreurt de vele critiek op zijn houding als voorzitter van het georganiseerd overleg. Spr. zegt dat de loo nen der werklieden goed zijn, deze bedragen 275% van die van 1914 en bij 854% aftrek zouden ze nog 250% bedragen. De heer Schilling Kunt u er van eten De heer Dunnebier Dat is geen vraag. De een komt er van f 2000, de andere nog niet van f 7000. De voorstellen komen nu in stemming. Eerst dat van B. en W. (854%)- Dit wordt met 183 stemmen verworpen. Vóór de heeren Tusenius, Dunnebier en Vermeulen. Daarna komt het voorstel Visser c.s. (354%) in stemming. Dit wordt aangenomen met 192 stemmen. Tegen de heeren Tusenius en Vermeulen. Begrootingen Schaalarmbestuur en R.K. Burg. Armbestuur. De heer ten Broeke zegt dat in verschil lende bladen perspectieven zijn geopend over emigratie naar Canada. Spr. wijst in dit ver band op een artikel van den heer L. Penning over emigratie naar een ander land (Z. Afri ka), waar de schrijver zelf geweest is. De Voorzitter zegt dat deze kwestie de belangstelling van B. en W. heeft. De heer Nijssen verwacht dat het niet de bedoeling is een ambtenaar aan te stellen voor de armbesturen de zorg voor de ar men moet niet in handen van een ambtenaar worden gelegd. De heer v. d. Steen wijst er op dat bij de steunverleening een controleur was benoemd, wat veel fraude voorkomen heeft. Spr. acht dezen controleur zeer geschikt. De heer Visser drukt er zijn spijt over uit dat het R. K. Armbestuur niet gezamen lijk een controleur wil. De heer Bosman zegt dat bij contro le de verantwoordelijkheid bij de armbestu ren blijft, maar we zullen er dit mee bereiken, dat de gelden komen, waar Ze noodig zijn. De heer Schilling zal alleen voor con trole zijn, als er één controleur komt, de heer Sluiters onderstreept dit. De. heer Tusenius zegt dat de naam wel veranderd mocht in Maatschappelijk hulp betoon. De begrootingen der armbesturen worden goedgekeurd, eveneens die der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en der Gezondheids-commissie. Begrooting grondbedrijf. De heer Nijssen zegt, dat de exploitatie te duur is. De prijzen zijn voor veel stukken te hoog, waarom dit ook het geval is met de daarnaast liggende gronden. Daarom wordt nu op allerlei hoekjes gebouwd. De heer Schilling is het daar mee eens, verschillende stukken kunnen best verkocht worden. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit dan doen zullen, als de raad er voor is. De begrooting wordt goedgekeurd. Begrooting Gasbedrijf. Hierbij komt in behandeling het voorstel om den vacantietoeslag voor de werklieden af te schaffen. Dit wordt verworpen met 156 stemmen. Vóór de heeren Bosman, ten Broeke, Tusenius, Dunnebier, Vermeulen en Schuitenmaker. Het voorstel om de vergoeding voor het hebben van een rijwiel op f 40 te bepalen, wordt met 183 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Dunnebier, Maas en Groe- neveld. De heer v. d. Steen maakt bezwaar te gen de overgangsbepaling (contractueele rijwielvergoeding laten bestaan) als een be voorrechting. Deze bepaling wordt verwor pen met 174 stemmen. Vóór de heeren v. d. Steen, Maas, Dunnebier en Groeneveld. De heer Groeneveld wenscht meer recla me voor gasgebruik. De heer Tusenius eveneens, vooral wegens de schandelijk hooge prijzen van het electrische licht. De heer Landeweert zegt dat er reclame gemaakt wordt, o.a. staat op de vrachtauto „Kookt op gas", en sedert kookt ieder op gas. Er is thans een aanvraag der Papierfabriek voor levering in behandeling. De heer Bosman dringt aan op meer toezicht inzake hoog gasverbruik door pu blieke diensten. De begrooting wordt goedgekeurd, evenals die van de waterleiding. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. De heer Wardenaar klaagt over de weini ge stofbestrijding. Nu had de directeur een besproeiïngsauto op de begrooting geplaatst en deze wordt geschrapt. De Voorzitter zegt dat deze kwestie bij de reorganisatie der brandweer besproken kan worden. De heer Maas klaagt over den ergerlijken toestand in de gebouwtjes aan de Noordzijde der stoomponten. De heer ten Broeke vraagt waarom op dit bedrijf geen 20% bezuinigd kan w'orden. De heer Sluiters vindt de administratie te duur, dat kon goedkooper z. i. Spr. vraagt het vuilnisterreintje te Santpoort op te rui men voor wegverbreeding. De heer Schilling vraagt of het noodig is dat één man steeds de gemeente rondrijdt om op de werklieden toe te zien. Waarom moet die man steeds toeschouwer blijven De heer Dunnebier zegt niet te weten hoe 20% bezuinigd kan worden. De administra tie kan wel goedkooper, maar dan drukt deze op Openbare Werken. Een voorman op 18 menschen is wel noodig. De begrooting wordt goedgekeurd. ■■«aaaivaanaa Van de commissie van bijstand voor de fi nanciën is ingekomen het advies betreffende de begrootingen dienst 1924. Wij ontleenen er het volgende aan Door twee leden werd er op gewezen, dat B. en W. de noodig geachte bezuinigingen voor een groot deel hebben gevonden in het personeel. Immers B. en W. zijn heengegaan om de verschillende ramingen van diensten en bedrijven over te brengen in de gemeente begrooting, terwijl daarin tevens alle gevraag de subsidiën werden opgenomen. Toen dit had plaats gehad, bleek, dat de feitelijke sluitpost „Belasting naar het inkomen" op 746.000 zou moeten worden geraamd. Dit bedrag was naar het oordeel van het college te hoog.* Een bedrag van 675.000 was voor deze gemeente hoog genoeg mede in verband met den ongun ragen economischen toestand der particuliere bedrijven in de gemeente en de daarmede gepaard gaande malaise en werk loosheid. Verschillende posten werden daarom toen geschrapt, terwijl daarentegen enkele ont- vangstposten worden verhoogd. Ondanks deze vermindering van uitgaven en verhooging van ontvangsten, was de ver mindering voor den sluitpost nog te kort, waarom het tenslotte moest worden gevonden, door het heffen van nensioenbiidragen van het personeel atschafluig van den vacantietoe slag der werklieden en verlenging van der werktijd der werklieden. Naar de meening van deze lieden zou de noodig geachte vermindering der uitgaver ook zijn verkregen door b.v. als in 1920 he> onderhoud der straten en pleinen gedeeltelij! voor één jaar niet te doen plaats hebben. In verband met de thans voorgestelde ver nieuwingen der straten, is het naar de meening van sommige leden der commissie beslis', noodzakelijk, dat een plan wordt gemaak: voor den aanleg van deze en andere nieuwe straten, waarbij tevens wordt aangegeven op welke wijze de bestrating van de wegen voor taan zal moeten geschieden. Thans worden enkele drukke hoofdverkeerswegen met ge wone klinkers bestraat. In verband met hef drukke verkeer daarover, zal over ongeveer twee jaar weder bestrating van diezelfde we gen moeten plaats hebben. Dit eischt op deze wijze groote uitgaven van de gemeente, wat voorkomen kan worden door een plan te maken zooals hiervoor is aan gegeven en waarnaar in de toekomst wordt ge werkt. Dan zal weliswaar voor de bestrating van verschillende wegen eene geldleening moeten worden aangegaan, maar voor vol gende jaren zal dit ongetwijfeld voordeeliger zijn. Naar aanleiding van vorenstaande opmer kingen werd door een der leden er op gewe zen, dat geen verband zal moeten worden ge legd tusschen de begrooting en de salarisser der ambtenaren en werklieden. Wat aangaat de salarissen van het personeel merkt dit lid op dat het indexcijfer zich in een dalende lijn begeeft. Er dient steeds voor ge waakt te worden, dat de salarissen niet bo venmatig drukken op de belastingplichtigen der gemeente. Bovendien moet gelet worden' op de loonen die betaald worden in het| particulier bedrijf. De gemeente heeft even wel er altijd voor te zorgen, dat zij steeds een; goed werkgeefster is. Blijkens de mededeeling, gedaan in de not, waarbij de begrooting is aangeboden, zal door B. en W. aan den gemeenteraad worden voor-1 gesteld, thans op alle ambtenaren voorzoove zulks nog niet plaats vond, 854 te verhalei wegens pensioensbijdragen, n.l. 3 voor ei gen en 554 voor weduwen: en weezenpen- sioen. Het is de commissie bekend geworden, da' de besprekingen die omtrent deze aangelegen heid gehouden zijn in de commissie van over- leg voor de ambtenaren er toe hebben geleid; aan B. en W. te adviseeren, op de ambtena ren 354 te verhalen aan bijdragen. Met het advies dezer commissie kunnen wij ons wel vereenigen aldus het advies der commissie. De commissie zou gaarne vernemen of door den burgemeester uitvoering kan worden ge geven aan zijn voornemen om het personeel met drie agenten te verminderen. Door een der leden werd gevraagd of de huurcommissie voor deze gemeente niet kan worden opgeheven. De andere leden komt dit voorshands ongewenscht voor. Wel adviseert de commissie dezen post te verminderen, daar naar haar oordeel de werk zaamheden belangrijk zijn verminderd en waarschijnlijk volstaan kan worden met min der personeel, terwijl niet zooveel vergade ringen behoeven te worden gehouden als voorheen. Voordracht. Op de voordracht voor eer onderwijzer in de gymnastiek aan de scho len D, E, F, G, en H, zijn geplaatst de heeren J. W. G. Odink, leeraar aan de Gymnastiek- school der Mij. tot Nut van 't algemeen te Wageningen en onderwijzer aan de Rijks normaalschool te RhenenJ. Barneveld, onderwijzer in de gymnastiek aan de U. L. O. scholen te Gorredijk en Jourè en P. Dobben- ga, onderwijzer in de gymnastiek te Deven ter. Drankweer-Comite. In de gisteravond gehouden vergadering van het Centraal Drank weer-Comité werd verslag gedaan over de samenspreking met het bestuur van het R. K. Drankweer-Comité. Inzake een actie voor tapverbod enz, werden nieuwe gezichtspun ten geopend, waarover langdurig werd be raadslaagd. Tenslotte werd aan het bestuur opdracht gegeven om in dezen met het R. K. Drank weer-Comité verder te onderhandelen en tot overeenstemming te komen en om dan ge zamenlijk de actie voort te zetten. Besloten werd de jaarvergadering te ver binden aan een opvoering van het bekroonde tooneelstuk „De opbouw" van onzen plaats genoot A. Rolloos door de Haarlemsche Tooneelvereeniging „Nieuw Leven", Bevolking. Omtrent den loop der b» vol king over het afgeloopen jaar kan het volgende worden medegedeeld Bevolking 31 Dec. 1922 5847 m., 7160 vr., totaal 13007. Toename gedurende 1923 we gens vestiging 1374 m., 1720 v., totaal 3094 wegens geboorten 178 m., 139 vr., totaal 317. Totale vermeerdering 1552 m., 1859 vr., totaal 3411. Totaal 7399 m., 9019 vr., totaal 16418. Vermindering wegens vertrek 572 m., 1075 vr., totaal 1647 wegens overlijden 68 m., 54 vr., totaal 122. Totale vermindering: 640 m., 1129 vr., totaal 1769. Zoodat de be volking op 31 Dec. 1923 bedroeg 6759 m., 7890 vr., totaal 14649. Op 31 Dec. 1922 5847 m., 7160 vr., totaal 13007. In het afgeloopen jaar is de bevolking dus toegenomen met 912 m., 730 vr., totaal 16J2, of wel een toename van ruim 1254%- Personalia. Bij Kon. besluit van 5 Jan. 1924 is de heer dr. L. G. Kortenfaorst, al hier, opnieuw voor den tijd van één jaar benoetnd tot lid vaa de Rijkscommissie van Advies voor Werkverschaffing. Gouden huwelijksfeest. Onder zeer groote belangstelling vierde Zondag bel echtpaar C. WarmerdamM. Caspers, Molenwerfslaan, alhier, zijn gouden huwe lijksfeest. De Harmonie „Eensgezindheid" en „St. Michaël" brachten een serenade, die veel belangstellenden trok. Des Maandag' ontving het paar nog geluikwenschen o. a. van den wethouder dr. E. A. M. Droog. Postzegelverkoop. Met ingang vai Maandag 14 dezer zal een depot voor de« verkoop van postwaarden worden gevestig' ten huize van den heer P. J. Prenen, Gen. Cronjéstraat 164 te Schoten. Ongelukken. Zondag zijn op de ijsbaat eenige ongevallen gebeurd. De heer D„ val IJmuiden, brak een pols en een jonger viel met een knie in de punt van zijn schaalt en verwondde de knie. Beiden werden doof de politie verbonden. Overleden. Hedennacht is in de Maria- slichting te Haarlem overleden de heer B. Buchems, klerk bij de politie alhier. De veelbelovende jongeman genoot bier zijn op leiding tot inspecteur en was pas Zaterdag ziek geworden. Geslaagd. Bij het vanwege de Veree- niging van Leeraren gehouden examen voor Engelscbe handelscorrespondentie slaagde de heer B, Ebben, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8