mmm 12 januari Itóentn che Anthrsciet Maatschappij Noodgedwongen. STADSNIEUWS. Van het Vaticaan Ingezonden iededselingtst. Vrijdag 11 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14634 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste blad. Godsdienstcursus uitgesteld. Personalia. De autobus. DE SLUITING VAN DEN POSTCHèQUE- EN GIRO- DIENST. De eisch van Mr. Bakhuizen van den Brink. Een verrassing van de Woning- bouwvereèniging „St. Bavo." In Memoriam R. L. van der Ven. GIFTEN. Gevonden dieren en voorwerpen. a 75 cents per regel. Dotnaniale Mijnan r Z 3mtenspaarn<3 4-S. fel 2504. 3511 Geloof en Wetenschap. Waarom JuisJ Franken's Melkbrood? Omdat U dan ZtKER is brood la habben bereid uit de bes.e grondstoffen- Personalia. Biljartclub „Olympia". De dooi. Roekeloos. Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Statuten. De Loonregeling in het Bakkersbedrijf. Voorloopige opschorting der loons verlaging. Aanbesteding. Oppassen. Strooien voor eigen Deur. Het werk aan de Amster- damsche Poort. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Vereeniging van Oud-leerlingen van RtjlisÉuinbonwwintercursusscn. Telesxaphisch Weerbericht. St. Franciscus-Liefdewerk. De abonnementsprijs bedraagt voor Haar'em en Agentschappen: Per week ".25 Per Kwartaal 3.25 Frar.co per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haariem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSOHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kort'.ng. Advertentiën tusschen den te st als ingezonden medcdeebng op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels cent per plaatsing: elke regel' r 15 cent bij vooruitbetaling. 60 Volgens een bericht in ons nummer van gisteren heeft blijkbaar het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck dan tocb berust in het besluit van H. M. de Koningin om het op 27 October gevraagd ontslag niet in te wil ligen. Dit geeft ons aanleiding om terug te komen op onze vraag, gesteld in onze be schouwing van j.l. Dinsdag, of het nl. aan nemelijk is te achten, dat een regeering tegen haar wil en onder dwang optreedt? Die vraag heeft haar beteekenis, omdat alle leden van het Kabinet bij monde van Minister Ruys, op 26 October verklaarden, na verwerping der Vlootwet, gezamenlijk en ieder voor zich te zullen bedanken; omdat eenige ministers zich zelfs al geheel vrij beschouwden en andere verbintenissen aan gingen Maar meer nog klemt deze vraag met bet oog op de consequentie voor ons patlementair stelsel. Niet zonder grond is uit het jongste be sluit van de Konmgjn en uit het optreden van het 3de Kabinet-Ruys onder deze om standigheden de conclusie getrokken, dat wij nu zijn teruggekeerd lot de Koninklijke Kabinetten, waarvan bet laatste in 1868 aftrad. Meer dan een halve eeuw zijn wij daarna bestuurd onder een zuiver parle mentair regiem van zelf-verantwoordelijke ministers en meerendeels door regeeringen, die steunden op de politieke partijen, welke bij de stembus de meerderheid hadden ver kregen. Verstaat men dus het optreden van dit 3de Kabinet-Ruys aldus, dat de Koningin, door de ingediende ontslagaanvrage te wei geren, het kabinet dwmgt om zonder meer derheid in de Kamer te regeeren en dus ie leven op de verantwoordelijkheid van de lastgevende Souvereine, dan kan men spre ken van een ineenstorten der parlementaire machine, van een failliet van het parlemen- iaire stelsel, van een verplaatsing van het zwaartepunt der macht in den Staat naar de Kroon en naar de Koninklijke ministers; van een „Ruck nach Rechts." Wanneer dit inderdaad de beteekenis van ihet einde dezer crisis moest zijn, dan was de dag van 26 October nog veel fataler, dan wij al verschillende malen uiteenzetten. Maar wij weigeren alsnog aan deze conse quenties te gelooven. Formeel is deze rede neering juist. Het zal echter van de aller naaste parlementaire geschiedenis afhangen in hoeverre wij hier met een voorbijgaan den uitzonderingstoestand, dan wel met een blijvende reactie le doen hebben. En. de feiten spreken o. L meer voor het eerste dan voor het laatste. Na meer dan tien weken crisis heeft H M de Koningin „zich genoodzaakt gezien", (zooals het in het officieele bericht heette! om het ingediende Ontslag niet te aanvaarden. Die woorden duidden reeds op een noodtoestand. Doch er is meer. Dit besluit der, Koningin werd niet genomen, omdat er geen andere mogelijk heid was, om de parlementaire lijn door te trekken .Er restte nog het middel van Kamer-ontbinding en nieuwe verkiezingen, ten einde te peilen of na een nieuwen stem busstrijd, een regeering volgens de oude methode ware samen te stellen. Om zeer bi,rondere redenen is Ti. M. de Koningin daartoe niet overgegaan. Vermoedelijk zul len daarbij de zeer lange duur der crisis, de noodzakelijkheid om reddering te bren gen in 's lands financiën, de onzuiverheid van den geschapen toestand, het feit, dat wij nog maar 18 maanden van de periodieke verkiezingen af zijn, den doorslag hebben gegeven. En dit alles zou dan wijzen op een uitzondering op den gewonen regel Wij hopen, dat wij zulks in de regeeringsver- klaring van a. s. Dinsdag te hooren krijgen. Het lijkt ons nl. lang niet onverschillig, of wij terug keeren tot de Koninklijke Kabinetten of vast houden aan bet Nederl. parlementair regiem, zooafs we dit nu meer dan een halve eeuw in ons land ken nen. Op zulke momenten is er gelegenheid om van democratie te praten. Wanneer men Sociëteit „St Bavo". Gewone zittin gen 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Drecl De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur —Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe gankelijk R. K. Arbeidsbeurs voos mannen Jaco- bijnestraal 15 Alle werkdagen, voorm van 912 uur, n.m van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 /vüe werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam van 3 tot 4 en van hall 8half 9 uur Tele foon 2981 R. K- Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 810 uur O" Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeeh - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitlcencn van boeken van half 39 uur. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur Tel. 1671. Men verzoekt ons le willen mededeelen, dat de cursus in godsdienst, voor de leer lingen der openbare scholen, aan het R. K. Lyceum, hedenavond niet zal doorgaan en zal worden uitgesteld tot Vrijdag a.s. De inspecteurs van den arbeid ir. J. W. M. Stevens en J. A. E. Muller zijn, met in gang van 1 Mei 1924, werkzaam gesteld, resp. in het Iste en 6de district der arbeids inspectie, resp. ter standplaats Maastricht en Haarlem. Bij het controleeren der autobussen vol gens de nieuwe verordening is gebleken dat van een tweetal onderemnrs een wagen is afgekeurd. Door de politie is verboden hiermede te rijden, alvorens hieraan de noodige herstel lingen zijn verricht. Uitbetaling van het bedrag aangeboden. Door den procureur mr. A. T. Telders is voor de arróndissements-reehtbank te 's-Gravenhage voor den Staat der Neder landen conclusie van dupliek genomen in zake den door mr. Bakhuizen van den Brink, alhier, gestelden eisch ter opvorde ring van zijn bedrag uitstaande bij de Post cheque- en Girodienst. Deze zaak is de oudste der girozaken. De beide zaken, waarin reeds gepleit is, zijn van jongeren datum, doch door de te genpartij vlugger behandeld. In zijn conclusie van dupliek voert mr. Telders aan, dat de Staat zijn verweer te gen de ingestelde vordering gegrond acht. De Staat wil echter in aanmerking ne men, dat voor het geval, waarin eischcr verkeert, van Staatswege een commissie is in hel leven geroepen, welke ten doel heeft beschikking te geven over het U goed van giro-rekeningen en levens, dat deze eischer in het geding brengt de afre keningen van de zijde van gedaagde van 16 Augustus en 4 October 1923. voorts dat het onderzoek bij den Post-Chèque- en Girodienst zoover gevorderd is, dat (hans, in afwijking van hetgeen aanvankelijk bleek, kan worden vastgesteld, dat ook naar de gegevens van den dienst de post rekening van eischer in overeenstemming is met hetgeen hij daaromtrent heeft opge geven. Opgemerkt wordt, dat, niettegenstaande eischer een anderen, meer omslachtigen en meer kostbaren weg heeft ingeslagen, daarin geen reden gezien heeft om onder deze omstandigheden hem te onthouden, wat hij langs dien weg bad kunnen berei ken. De staat is van oordeel dat ten deze nooit in onzen tijd, in onzen laatsten tijd vooral, anders gevorderd kan worden dan de con- ventioneele rente ad 1J4 pet. s jaars van- scheiding ziet maken tusschen democraten" cn „conservatieven" op gronden, dat de één zus, de ander zóó bezuinigen wil: op stuk van vrijhandel of protect!'-; bij voorstanders van gemeentelijken of 'particulieren woning bouw. van deze of een indere Vlootwet... dan ziet men de practijk al heel spoedig dergelijke scheidsmuren omver blazen. Maar wanneer het gevolg van de stemming op 26 October zou wezen, dat wij voortaan de zuiver parlementaire regeeringen zouden missen, dan was er een stuk gezonde democratie verloren gegaan. Wat wij inmiddels nog weigeren te ge looven. Ook zeker op dat punt is de a. s. regee- ringsverklaring van belang. Het verschil tusschen dit en een extra-parlementair of zakenkabinet is dui delijk. Dit laatste mist alken een vaste meerderheid in de Kamer bij zijn optreden. Maar de gewone weg is niettemin bewan deld: de formateur wordt benoemd, aan vaardt de benoeming, kiest zijn ambtgenoo- ten op een bepaald program en is voor dat program en de keuze zijner ambtgenooten verantwoordeli.k aan de Kamer. Kuyper, zoowel als Cort van der Linden vormden in dien zin een parlementair kabinet; het 3de Kabinet-Ruys b er geen. MAG. HOLLMANN TE ROME. Onze Romeinsche correspondent seint ons dato heden: De Hoog Eerw. Heer magister H. M. F. Hollmann, generaal der Kruis- hccrcn, is heden (Donderdagmorgen) op het Vaticaan aangekomen. af de dagvaarding tot de voldoening en biedt aan ten overgave van de aangeboden chèque, het gevorderde bedrag te betalen met rente ad l'A pet. 's jaars vanaf de dag vaarding tot de voldoening. Men schrijft ons: Reeds eenige weken, is des Zaterdags bij het betalen van de Huishuren, in het kantoor der Bouwvereeniging „St Bavo" een busjfe geplaatst, om offertjes te bren gen ten bate van „Herwonnen Levens kracht." Nu weten wij wel, dat er reeds zeer veel gevraagd wordt, in ons Bavo-dorp, maar ach, er zijn nog altijd weldoenners in de wereld, die ook gaarne een offer brengen voor „Herwonnen Levenskracht." Dit ,feit was gisterenavond te constateeren bij het uitbetalen van rente, van het waarborg fonds, wat plaats had in het kantoor der woningbouwvereeniging „Sint Bavo." Door het bestuur was toestemming verleend aan „H. L." om tijdens de uitbetaling van ren te, met het bekende groene busje, een col lecte, te houden en inderdaad b er goed geofferd. Als we eens rekenen, dat er ongeveer ruim 3 vroeger geofferd was, dan zou de collecte opgebracht hebben 20. Voor de totale opbrengst van ruim j 23 zegt „Her wonnen Levenskracht" hartelijk dank aan het Bestuur van de woningbouwvereeniging „Sint Bavo" en aan de weldoeners, die gis terenavond met milde gave, hun pennings kes geofferd hebben, voor de lijdende menschheid. Natuurlijk za] het busje a.s. Zaterdag zijn vaste plaats weer innemen en de penningmeester van „H. L." spreekt den wensch uit, dat weer spoedig 'n mooi bedrag als ontvangen vermeld kan worden en dat er bovendien nog vele' aanvragen zullen komen, vöor het plaatsen van een busje ten bate voor „Herwonnen Levens kracht." Vanwege het leerarencorps, verbonden aan het R. K. Lyceum, wordt ons opname verzocht van volgend In Memoriam: Gisterenmorgen overleed in de Maria- Stichting te Haarlem de Weledel Gestrenge Heer van der Ven, leeraar aan het R. K. Lyceum, De heer Van der Ven begon zijn loopbaan als onderwijzer te Vinkei op '15' Jüni 1895. Achtereenvolgens was hij in die functie werkzaam te Kethel, Noördwijk, Castricura en Borne, waarna hij van 1 September 1907 tot 1 September 1913 hoofd der school te Ammerzode was. Op laatstgenoemden aatum iging hij naar 't M. O over en werd leeraar aan de R. K. H. B. S. te Helmond. Sinds 1 September 1.1. doceerde hij alhier de vak ken aardrijkskunde en geschiedenis. De dood van den heer van der Ven zal in on derwijskringen ten zeerste betreurd worden. Steeds kalm en ernstig, maar altoos vrien delijk, wist hij zich overal in korten tijd de grootste sympathie te verwerven van col lega's en leerlingen. Ook in 't particulier leven werd hij door een ieder bemind om zijn stille, grootc wel dadigheid en zijn stoer werken voor veel vereenigingen. Het R. K. Lyceum mist in hem een zeer wetenschappelijken en besten docent. Zijn liefde voor leerlingen en collega's uitte zich nog eenige oogenblikken voor zijn sterven, toen hij hen een laatste afscheid toeriep. Stichtend was zijn sterfbed, gelijk geheel zijn leven stichtend was. Dierbare collega, zoo spoedig van ons heengegaan, uw geest vond altijd nieuw voedsel in de betrachting van het ware en schoone; geniet thans de eeuwige verkwik king in de aanschouwing van de Oneindige Waarheid en Schoonheid. Ter eere van den H. Joseph voor de Duitsche Priesters Voor de Weensche Priesters J 2.50 Voor de Duitsche Priesters f 2.50 Vertegenwoordigster der In de Donderdag, ten 8 ure in de „Kroon" gehouden vergadering der Vereeniging „Ge- i loof en Wetenschap", werd het korte jaar verslag over 1923 door den secretaris voor gelezen. Spr. klaagde over de geringe belangstel ling der leden. Het ledental in 1923 bleef stationnair. Er werden 250 kaarten uit gegeven. De Voorzitter bedankte den afge treden adviseur, den zeereervv. Heer Pastoor Wentzel voor alles wat hij in 't belang der Vereeniging had gedaan en vertrouwde dat zijn opvolger de ZeereervvPater Vlaar niet in gebreke zou blijven, zijn hooggewaar deerde krachten als adviseur aan de Vereeni ging te wijden. Daarna werd docr den penningmeester rekening en verantweerd r.g afgelegd over het gel cvden finrncieel lebeer Vervolgens werden eenige huishoudelijke zaken b ehar.deld, waaror der het bestuurs voorstel tot verlaging van de contributie, benevens nog een-ge maatregelen om de Vereeniging Geloof en Wetenschap in Haar lem meer te doen bloeien. Gehoopt werd door den voorzitter, dat die maatregelen tot het gewenschte doel zullen leiden. De bestuursvoorstellen werden met algemeene stemmen aangenomen Met eenige welgekozen weerden leidde de Voorzitter vervolgens de spreekster, mej Dr. Jac. B. L. Hol, docente aan de R. K. Leergangen te Tilburg, bij de aanwezigen in. Mej. Hol begon haar onderwerp „In het rijk van sneeuw en ijs" met de mededeeling, dat de Westenwind de groote wolken over de zee doen aandrijven, d. i. de waterdamp, om weer tot water gecondenseerd te worden en weer wolken te vormen. We krijgen ten slotte den neerslag.Neerslag heeft bijna overal sop aarde plaats, alleen niet in de woestijn- KruqL Adb^rtsberjstraa^ 2^ da.' gebieden.Ook in den vorm van sneeuw. Luitestecg 19, 1 D. Sierveid, KI. Heiligland raeshandschoen. v. Norden. grijze kinderhandschoentjes. wiebnga, Oranjestraat 170, wit wollen kinderhand, schoen. Wekman, Jacobstraat 17, glacé handschoen. Kroeze, Frankestraat 41, kin derhandschoen. v. d Bogaard, Barendse- straat 58rd., grijze handschoen, v. d. Stad, Leeghwaterstraat 2, grijze handschoen. Kennel Fauna, Parklaan: zwart-witte kat, gebracht door v. d. Mark, W. Pyrmontslraat 28rd.; grijs-witte kat, gebr. door Mars, Ursulastraat 10a; Mevr. Bienfait, Leid- schekade 8G., Amsterdam, zwart medail lon. J. Rijs, M. v. Heemskerkstraat 59, bruin lederen portemonnaie. E. Kunze, Dr. Leydsstraat 36, Schoten, damesportemon- naie. P. Oud, Z. B. Spaarne 144rd„ schaats. J. Schutrop, Julianapark 7, Schoten, buig tang. Tecuwen, Brouwersvaart 100a. zw., grijs wollen want. Tot districts-bouwkundige bij den Rijks gebouwendienst alhier, is benoemd de heer L. de Vries, thans bouwkundig hoofdamb tenaar bij de Justitie-gebouwen. In gebouw „Olympia" is opgericht de biljartclub „Olympia" Geoefend zal wor den onder leiding van den bekenden heer Koehol. terwijl de speelavonden op Dins dag en Donderdag zijn gesteld. Plannen bestaan, om een der zalen in het gebouw tot biljartzaal in te richten. De sneeuw is niet zoo erg, maar de na sleep er van cn vuile boel, die de dooi met zich medebrengt, dat is het, waaraan de meeste mcnscben een hekel hebben. En niet ten onrechte. Zoo kan men hedenmorgen zien, dat ver scheidene straten als het ware herscha pen waren in imitatie-meren, Welke een meer onaangename hindernis voor den voetganger waren. O.a. op de Gedempte Oude Gracht, de Nassaulaan, in het Kenaupark en den Kruisweg, lagen ontzaglijke plassen. De oorzaak is niet moeilijk te raden en schuilt in hoofdzaak natuurlijk hierin, dat de rioolrooslers nog met een laag ijs be dekt zijn en ook verstopt zijn door vuil Vanwege de Stadsreininging was men hedenmorgen bezig om de verschillende rioolroostcrs door te steken, om daardoor de straat een beetje meer bewandelbaar- der te maken. Schiet het een beetje op, dan zullen wij hiervan gauw verlost zijn. Toch mocht de Reiniging achter dit zaakje ook wel wat meer spoed zetten, want vanmiddag lagen nog hcele straten als ondergcloopen. te geschoven, die daarna weer afgedekt wor den met een laag cement. In die laag ce ment, komt het eigenlijke loop- en rnviak. Dit zal bestaan vit ijzerhard houten roode blokjes, waarmede o.a te Amsterdam he. Koningsplein e.a gedekt zijn. Deze worden ongeveer 1 cM. in het nog natte cement ge drukt, en vormen dan een onwrikbaar ge heel. Wanneer dan nog de leuning en de raus geplaatst zijn, is de nieuwe brug bij de Am- sterdamsche Poort voltooid. Het wachten is nu nog alleen op de beton platen, welke, doordat de teekening hier van vee! te laat den aannemer ter hand wer- den gesteld, no£ niet zijn 3&nt[ckomsn. «-ijn die echter gearriveerd en vriest het niet tc hard, dan kan er achter elkaar worden ge werkt, en is binnen een maand de nieuwe brug klaar voor het gebruik. Dan zal blijken of zij in de praetij!: even goed voldoet, als dat zij in de theorie heeft gedaan. 't Gebeurde op den Schotersinge:. Een drietal jongens van 10 of 12 jaar oud ongeveer, staan aan den kant druk te praten. „Ik durf er nog best overheen," zegt de In de gisteravond zeer druk bezochte re petitie werd de heer Lieven Duvosel door den voorzitter Dr. Broese van Groenou als directeur geinstalleerd. „Gij kent," zoo sprak de voorzitter o.a., „Zang en Vriendschap" nog niet. Alleen hebt ge ons op concoursen gehoord, waar de Liedertnfel, die de oudste in den lande is, ónder den onvergeteiijken Robert de schoon ste lauweren wist te behalen. Als kunstenaar hebt ge echter menschenkennis genoeg op gedaan om met onze leden op goeden voet te komen. Weliswaar bestaat ër verschil in landaard, doch al zijn wij wat flegmatischer aangelegd dan onze zuidelijke broeders, ook onze la tente warmte kan zich soms spontaan uiten. Ik hoop van harte, dat' ge nog vele jaren als leider van Zang en Vriendschap moogt optreden, overtuigd als we zijn, dat u hier vele vrienden zult maken en allen met u zullen meewerken aan den groei en bloei onzer aloude Liedertafel. Wanneer dat het' geval is, en uw presta ties als kunstenaar staan daarvoor borg, dan zal „Zang en Vriendschap" in u zijn twee dén Robert gevonden hebben." De heer Duvosei dankte met een kort woord. Ofschoon Vlaming, was hij lang ge noeg in Holland om te weten, dat het Hol- landsche hart ook warm voor de kunst klopt. Als kunstenaar wil hij zijn krachten eveneens wijden aan het muzikale leven van Noord-Nederland. Hij hoopt op aller mede werking te mogen rekenen cn betuigt zijn dank aan voorzitter, bestuur en commissie, die zich beijverd hebben zijn benoeming mo gelijk te maken. Een door de leden spontaan aangeheven „Zang en Vriendschap, hoog de Vaan", be sloot het welgemeende applaus, dat op spre kers woorden volgde. Spr. gaf dan een uiteenzetting van verschil ende vormen van neerslag. Hedenavond wenschte zij te spreken over de sneeuw in de noordelijke streken, niet in de Poolstreken, maar in het hooggebergte. In het hoogge bergte komen lawinen voor. Deze lawinen, of- sneeuwvallen komen in den winter voor en kunnen dan ontstaan door de kleinste lucht trilling, bijv. veroorzaakt door klokgelui of door een schot. Door die luchttrilling komt de sneeuw dan naar beneden. Op zich zelf doet de lav.ine geen kwaad, wel de luchtdruk, ontstaan door de luchtverplaatsing die er door ontslaat en die dikwijls zoo'n kracht ontwikkelt, dat hij alles wat hij op zijn tocht ontmoet, meesleept en dus groote schade veroorzaakt. Een tweede soort van lawine is de grond- lawine, die van boven naar beneden komt, deze soort is de zomerlawine. Zij ontstaat door plotselinge temperatuurverhoogingen. Het geluid der lawinen is dikwijls ontzag wekkend. Lawinen zijn de gevaren van het bergland. Vele Alpenbestijgers en touristen zijn er door om 't leven gekomen. De lawines worden door boomgroei gekeerd gewone planien-aanwas is daarvoor te zwak. Aan- planfing van bosschen in het hooggebergte wordt aanbevolen en geschiedt dus o k. In Zwitserland worden de lawines bedwongen door muurtjes of p~1'ssaden te bouwen zoodat de sneeuw nic ai i 't glijden kan gaan. Die muurtjes of palissaden zijn een kostbaar iets. Dit is de moderne manier om de lawines te breken. Komende tot dé gletschers, zeide spr., dat deze eigenlijk alleen bestaan uit overjarige sneeuw. Gletscher-ijs is doorzichtig en be staat uit zeer greote korrels men heeft er gevonden van 700 gram gewicht. De gietscher is de vorm, waarin de sneeuw naar beneden komt om gesmolten t; worden. De gletscher- beken zijn in den regel troebel. Eigenlijk behooren de gletschers niet thuis in de eeu wige sneeuw, men vindt ze dikwijls te midden van prachtige bosschen. De snelheid van een verplaatsing van een gietscher in de Alpen, is te vergelijken met de snelheid van den uurwijzer van een hee: enhorloge. De bewe ging is dus zeer langzaam en zoo goed als niet te zien. De snelheid van den gietscher wordt bepaald door de massa van de gietscher en niet van den hellinghoek, althans deze laatste in zeer geringe hoeveelheid. De giet scher bevat een zekere plasticiteit door inter- moluculaire verschijnselen. Gletschers zijn vooral gevaarlijk door de spleten, die dik wijls niet te zien zijn. Naar spr. van een berg gids in de Costenrijksche Alpen vernomen had, gaat het wezen der berggidsen in die streken achteruit. Er is n.l. weinig meer mee te verdienen. De Alpenjagers doen nu veelal \n ,e Bearlcm. ls 'e hopen, dat de - - - - Hnm nil ni -l tlinL *„je durft niet. Ik wil er wat om verwed den." zegt de ander. „Als jullie gaan, ga ik ook," laat de derde zich hooren. De eerste doet een stap op het ijs en. het kraakt eerst niet. Voorzichtig gaat hij verder, steeds verder, totdat hij middenin is. Het ijs scheurt en barst en het schommelt geweldig. Toch wil hij verder gaan. Eindelijk is hij aan den overkant. De tweede durft nu ook en loopt iels vlug ger. Ook hij komt behouden aan. De derde denkt bij zich zelf: „Als twee schapen de brug over zijn, volgen er meer" en ook hij gaat er over: maar niet langzaam, niet vlug, neen, hij rent, een spoor van scheuren en ga ten achter zich latend, terwijl het water over het ijs stroomt. De jongens waren méér dan roekeloos, ze speelden mei hun leven en met dat van hen, die zouden trachten hen te redden. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Autogarage L. C. du Rieu en van de Rijnlandsche Hypotheekbank, beide alhier. Hedenmorgen hebben leden der Hoofdbe sturen van de katholieke, christelijke en neutrale vereenigingen van bakkersgezellen een vergadering gehad met den heer Fran ken, bij welke vergadering ook aanwezig was de secretaris der Ncd. Ver. van Werk gevers in het Bakkersbedrijf. Na een langdurige bespreking zei de heer Franken toe, dat hij de aangekondigde loons verlaging zou opschorten tot Februari In de eerstvolgende weken kan dan de vraag van een eventueel nieuwe regeling besproken worden. 'Naar ons wordt medegedeeld, za! ver moedelijk ook de heer Smit de loonsverla ging voorloopig uitstellen tot 8 Februari. Hedenmorgen werd in het bureel van den hoofdingenieur-directeur, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, aanbe- i steed: het onderhoud van de Rijkszee- en Rijkshavenwerken op Vlieland, gedurende J 1924 en 1925 in twee perceelen. In perceel 1 was de laagste inschrijver J. C. Kooijman te Vlieland, voor 14255.In perceel 2 was de laagste inschrijver eveneens L C. Kooijman te Vlieland voor 240. Aanbesteed werd het onderhoud van het Tienhovensche Kanaal gedurende 1924 1925 en 1926. Laagste inschrijver was J. Kraayveld te Sliedreoht voor 1198. per jaar. Aanbesteed werd: het onderhoud van de werken van hel Krabbergat te Enkhuizen, gedurende 1924 cn 1925. Laagste inschrijver was J. Sella gen tc Twisk voor de som van 2895.—. Het watergen aal te Spaarndam is plot seling weer gaan malen, zoodat hut ijs hierdoor zeer gevaarlijk is geworden, ook Met boete en hechtenis heeft onze loco- burgemeester als hoofd der police, ..„t Haarlemsche menschdom in onze krant van 2 Januari bedreigd als net vergat, bij giad- heid van de wegen 't gedeelte van den op-en- baren weg vóór de huizen, pakhuizen, s-a-- len, tuinen of erven met zand. ascb o, turt- molm tc bestrooien tot op twee meter at- stand van die perceelen en wel over de geheele breedte. En daarmede stal de lo.c-o-burgemeestcr i» zijn aartsvaderlijke bezorgdheid^ een oogen- bük mijn hart geheel en ai. Want, laat ik het gul erkennen en ik ben zeker van ae instemming van duizenden lotgenootan, ik heb een broertje dood aan gladde straten. Daarom deed mij de scherpe aanmaning van den burgemeester zoo deugd. Ik wil de politie alsnog helpen aan adres sen van hen, die een proces-verbaal ver diend hebben, wij zij zich niet aan het ge bod van den loco-burgervader hielden («r zijn er trouwens waar weinig geweest, die het wel deden). Voor een bekeuring wegens bet met ot niet voldoende strooien, komen o. a. in aan merking de bewoners van perceel Kruis straat 45, waarin o.m. gevestigd zijn de ad ministratie der Haarlemsche Politie en de afdecllng Bouw- en Woningtoezicht; 2. de bewoners of eigenaar van de Groote Kerk. Wel was de Lepelstraat bestrooid, maar het was gemakkelijk binnen twee meter van de Groote Kerk op Klokhuisplein en Oude Groenmarkt den hals te breken, vooral op de smalle verraderlijke trottoirs aan bet Klokhuisplein. Voor een bekeuring komen voorts in aanmerking de verantwoordelijke bewoners van zoo goed als alle openbare schoolgebouwen (niet dat de bijzondere scholen een loffelijke uilzondering maakten, maar de openbare mochten toch wel aller eerst aan de roepstem van hun burgervader gehoor gevenl; de eigenaar van de Stedelij ke Bank van Leening, enz. Ik doe maar een greep uit veel en heb niet de moeite geno men met een notitieboekje alle publieke ge bouwen in Haarlem af te loopen. Bij die adressen zijn nog de namen te voegen van tal van raadsleden, ambtenaren in dienst der gemeente Hasriem en van politie personeel en het zou met wat waard zijn te weten wie bekeurd moest worden, ind en proces-verbaal moest worden opgemaakt tegen den verantwoordelijken huurder van bet perceel aan de Gedempte Oude Gracht, waarin onze loco-burgervader voor zijn particuliere advocaten-werkzaamheden kan toor houdt- Spiegelglad is daar de straat geweest, de heele gladde periode door, en het moet, dunkt me, onzen bezorgden loco- burgerva-der heel wat siuurmansbeleid ge kost hebben, eiken dag om zonder onge lukken de deurknop van zijn kantoor in handen le krijgen. Wie zou daar bekeurd moeten worden. Zelf dienst als gidsen ze hebben het in den oorlog geleerd. De spleten in de gletschers ont staan, omdat de gietscher in 't midden sneller stroomt dan aan de kanten, evenals een rivier. Bij alle gletschers vindt men morenen d. i. puin, dat door de gletschers wordt meegesleept. Bij hare korte bespreking over gletscher- typen, waarbij mej. Dr. Hol op Groenland wees, waar zich een ijsmassa uitbreidt, een ijsschild, dat groote deelen van het uitge strekte land bedekt, gaf zij ook eenige inte ressante bijzonderheden uit den ijstijd, vol gens de Wetenschap honderdduizend jaar geleden, toen de sneeuwgrens lager was. Spr. maakt bij de demonstratie over den ijstijd gebruik'van een landkhart. Nog weidde zij met enkele woorden uit over de gletscher- vorming in Noorwegen, die geheel anders is dan die in de Alpen. Meer nog dan op den onmetelijken Oceaan aldus spr. ge voelt men in het hooggebergte, bij het aan schouwen dier heerlijke, prachtige, ontzet tende natuurtafereelen, hoe klein en nietig de mensch eigenlijk is. De aangename causerie van mej. Dr. Ho! over „In het rijk van sneeuw en ijs", werd opgeluisterd door een zeer groot aantal prachtige lichtbeelden, waardoor hetgeen spr. te berde bracht, aanschouwelijk werd voorgesteld. Door een krachtig applaus be tuigden de aanwezigen hun ingenomenheid met het gehoorde. De Voorzitter bedankte met eenige sym pathieke woorden voor het vele wat spr. dezen avond de aanwezigen door haar schoo ne voordracht heeft doen genieten. Hij riep haar een hartelijk tot weerziens toe. De vergadering werd daarna met den Chr. groet gesloten. Langzaam maar zeker nadert de brug bij de Amsterdamsche Poort haar voltooiing. Men behoeft nu niet eens zooveel verbeel dingskracht te gebruiken, om te zien hoe of zij worden zal. De bogen zijn zelfs reeds af. en nu worden nog tusschen de ijzeren balken die er bo ven op liggen, betonplaten van 10 cM. dik- Baromelerstand 9 uur v.m.: 753, Vooruit- OPGAVE VAN: dooi nu maar flink doorzet Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging in gebouw „De Korenbeurs", Spaarne. haar jaarlijkschen feestavond. De Voorzitter heette de aanwezigen mei enkele woorden hartelijk welkom, waarna hij een woord van dank uitbracht aan den heer R M. van de; Hart, die de leiding van den avond oj> zich nam cn waardoor i men van een goeden gang van zaken ver zekerd kon zijn. Spr. zette hierna uiteen, dat de vereeni ging uitsluitend (cn doel heeft om de leden te ontwikkelen door 't maken van excur sies, T houden van vergaderingen met in. leiding enz. Spreker memoreerde nog even, hoe jammer het was geweest, dat den vorigen zomer de tentoonstelling van kamerplanten niet kon doorgaan, wegens de schroomvalligheid der leden, die niet durfden inzenden. De vereeniging, aldus spr., is in samenwerking getreden met de Ncderlandschc Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Vroeger stond zij hier los van, Spr. hoopt, dat de san.enwqrking tus schen genoemde maatschappij en zijn ver eeniging er toe zal bijdragen tot t groot worden van beide vereenigingen. Thans is men druk doende met samensmelting van alle in Nederland beslaande vereenigingen van oud-leerlingen van Rijkstuinbouwcur. sussen, ten einde met één doel door de wereld te gaan. Hierna wijdde spr. een woord van dank aan de redactie van het Tuinbouwblad „Floralia", 't geen te Assen verschijnt, voor t vele waar zij de Haarlemsche vereeniging mede van dienst is geweest. Het was de heer Van der Hart, die thans de verdere leiding van den avond op zich nam en we moeten zeggen, 't ging hem vlot genoeg af. De talrijke aanwezigen werden door voordrachten, tooneelstukje en het ten beste geven van muziek door een „naamloos" mandolineclubje, dat uitste kend speelde, aangenaam bezig gehouden. Ter afwisseling kon ieder voor een dub beltje een kansje wagen bij 't rad van Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen var 11 Januari. Hoogste barometerstand 767.9 te Ha- paranda. Laagste barometerstand 724.7 te Vest- manoer. Verwachting van den avond van 11 Jan. lot den avond van 12 Januari, Matige lot zwakken, zuidelijke tof wes telijken wind, meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk eeaige regen, zelfde temperatuur. avontuur, waar zeer druk gebruik van ge maakt werd. Donderdagavond heeft '>ei SI. Franciscus- Liefdewerk een vergadering gehouden, waarin afscheid genomen is van 'n paar heengaande bestuursleden. De iu-or II. A. C. v. Keulen, \oorzillcr van het Liefdewerk, had als zoo- 'nnig tx-darikl wegens drukke werkzaamhe den. Ier-wijl de heer A. Hulsebosch als be stuurslid hedankl had wegens verandering van woonp'anls. Door den directeur van hel Liefdewerk, den Weleerw. Paler Th. van Eekeren. O. F. M.. werden waardeerende woorden gerirhl lol d« lande heengaande bcslaiirsteiVn. terwijl hij hun dank brat-W voor alles wal zij voor be* Liefdewerk verricht helden. Den heer Van Keulen werd lief eere-voor- viller-ehap van liet Liefdewerk aangeboden, lerwij] d>en heer Hulscbosch een stoffelijk blijk van belangstel ling geschonken werd. Beiden spraken woorden Van dank voor de hun gebrachte hulde cn voor de medewer king steeds van de zijde der leden onder vonden. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. van Os en tot bestuurslid de heer v. Woerden. Tot leden der knscommiisic werden benoemd de hoeren .T. Seuter en Van Woerden. Verder werden nog enkele nieuwe leden ge- mslallecrd en verschillende zaken, het Liefde werk betreffend, behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1