GEMENGD NIEUWS Een landbouwer in zijn woning vermoord. V' was bekend, dat de vermoorde vrij bemiddeld was. Ook wist men dat de geestes gesteldheid van den man niet erg in den haak \an brandwonden overleden. EEN WOONSCHIP VERBRAND. Door de gladheid dood gevallen. De roofmoord te Culemborg. - ..J TELEFOON VAN ONZE DRAAOLOOZC DE STORM. Acht schepen verongelukt. 40 Visschersvaartuigen vernietigd. De uitvoer uit Rusland. BINNENLANDSCH NIEUWS. MARKTNIEUWS. Woensdagmórgen is in zijn woning te Etten (N.B.) vermoord gevonden de 55-jarige landbouwer A. Naalden. Een bezoeker vond dien morgen de woning gesloten. Daarna toog men op onderzoek uit. De woonkamer van den vermoorde .vertoonde een verschrikkelijk beeld. Het geheele vertrek was volgespat met bloed. Ook buiten de woning zijn bloedsporen ge bonden. i Het Parket uit Breda was spoedig ter plaatse om het onderzoek te leiden. Tot op •heden is nog geen enkel spoor ontdekt. De buren, in de meening verkeerende een goeden daad te verrichten, hebben het on derzoek niet vergemakkelijkt door den ver- slagene, die voor zijn bed lag, op bed te leg gen. Daarna verwittigde men den chef veldwachter, die weldra met zijn politiehond ter plaatse verscheen en een onderzoek in- telde. Betreurd werd, dat het lijk niet p de plaats was blijven liggen, in welk geval het onderzoek sneller zou vorderen. Zijn woning lag ver af. De verslagenheid in het dorp en de om geving is zeer groot. EEN VREEMD GEVAL. Men schrijft ons Maandagavond ver- oegden zich twee personen bij een arbeider op de inktfabriek te Eijsden enjvroegen naar ingenieur Schoofs. Een dezer personen werd herkend als de dader die onlangs genoemden ingenieur mishandelde. Men vertrouwde de zaak niet en stelde een onderzoek in. Bij dit onderzoek kwam een fabrieksbediende B. plotseling tegenover B. te staan. Deze richtte een revolver op den bediende, die echter een zelfde wapefi voor den daag haalde en twee schoten loste. B. zakte onmiddellijk ineen. De kantoorbediende ging nu hulp halen. Bij zijn terugkomst was echter de gewonde man verdwenen. Vermoedelijk is hij over de grens gevlucht. De politie stelt een ijverig onderzoek in. OOR EEN MOLENWIEK GETROF FEN. Te Nieuwenhoorn is de 36-jarige molen- naarsknecht Groeneweg, van den molenaar J. Haverkamp, door een molenwiek zooda nig getroffen, dat hij dadelijk dood was. De man laat een vrouw en een negenjarig doch- Jtertje achter. UIT HET ARME AMERSFOORT. Men schrijft uit Amersfoort aan de ..Ned.", lat daar met ingang van 1 Januari 1924 eervol is ontslagen de directeur van Onderwijs. Ge durende twee jaren heeft hij dienst gedaan op een salaris van f 6000 per jaar. Volgens de gemeentelijke wachtgeldregeling, geniet hij nog twee jaren vol salaris en dan nog 2 maal het aantal dienstjaren of 4 jaren :70 pCt. van het salaris. Deze ambtenaar beurt dus 2 maal f 6000 is f 12.000 en 2 maal f 6000 is f 12.000 wachtgeld er, dan nog 4 maal f 4200 is f 16.800 (wachtgeld) of in- totaal f 40.800. Dat is dan verdiend in twee jaren of per jaar f 20.400, yeel meer dan een minister der Kroon. EEN RIDDERLIJKE ROOVER. Roovers genieten bij hun medeburgers nu Juist met de meeste sympathie, terwijl de hardhandsche heeren ook van hun kant niet op de eerste plaats de jeugd van naastenliefde betrachten. Een loffelijke uitzondering daarop onder zekere restricties is roover Col- lario, die te Pola of in de omgeving daarvan woonachtig is, sedert maanden door de po litie wordt gezocht, maar door haar niet ge-_ grepen kan worden. Op zijn arrestatie staat een belooning van 10.000 lire. Collario is moedig enmedelijdend. Wanneer de pojitie in verkeerde richting speurt, verschijnt de er plotseling in de woning van een der litie-ambtenaren, ten einde verdere dwa- agen der politie te voorkomen.Voordat ech- de politiemannen komen opdagen, is illario verdwenen. Dezer dagen kwam de roover plotseling het .'•erkkabinet Van koopman Pelaschini binnen. Hij sneed de telefoondraad door en schreef rustig een blaadje papier, dat hij aan de tele- foonhaak bevestigde „Aan de politie van Pola als eer. teeken van mijn moed. Collario". Dan namhij tegenover den geschrokken koop man in een gemakkelijken clubsessel plaats en begon een gesprek. Hij verklaarde hoofd zakelijk gekomen te zijn, wijl hij vernomen had, dat aan he: keukenmeisje de betrekking was opz'zegd. Daar Collario vroeger verkee- -mg had gehad, kwam hij nu een goed woordje voor haar doen. Na het afhandelen dezer zaak ertelde de roover, behagelijk achterover ge leund, aan zijn onvrijwilligen gastheer eenige staaltjes uit zijn rooversleven. Hij gaf toe, dat hij een zekeren angst voor een arrestatie door de politie had, anders had hij zich reeds lang aangemeld, ten einde de uitgeloofde 10.000 lire aan liefdadige doeleinden te kun nen besteden. Te Erp, (N.B.) is het 5-jarig kind van den i: idbouwer P., dat in een onbewaakt oogen- blik at spelende een ketel met kokend water .omtrok, en den inhoud over het lijf kreeg, aan de bekomen brandwonden overleden. 'teen BROEKHUIJS-ONDERNEMING. schrijft ons uit 's-Gravenhage d.d. Alvorens heden morgen in het Zuid-Hol- andsch Koffiehuis te trekking plaats vond _an de Mij. Nationaal Sportpaleis werd door directie in haar openingsrede er op gewe- n dan de Mij. Nationaal Sportpaleis in geen enkele relatie staat tot den heer Broekhuijs. Er werd gezegd „In de annonces komen woorden en zinsneden voor, die ook door Broekhuys zijn gebruikt, doch dit is een zeer zwak argument. Ondanks de woordenrijk dom der Nederlandsche taal zal men toch al spoedig zoo niet in herhalingen vervallen, dan toch reeds gebruikte woordenreeksen op eenigszins gelijkluidende wijze neder stel len Om commercieele redenen waren ook de „Rotterdammertjes" ingekomen bij aankoop /an een „Sportpaleisie", zoodat men _aan f 6.20 moest bijpassen. Later was dat op f 7.20 en f 8.20 gebracht. Ten einde het misverstand van samenwerking met Broekhuijs geheel weg te nemen, zullen bij de a.s. leening Rot- erdammertjes in 't geheel niet meer worden ingenomen. jp Vervolgens deelde de directie mede dat de besprekingen met vooraanstaande sport bonden zoodanig gevorderd waren, dat bij de voigende trekking (20 Jan.) een volledige lijst van bonden èn bondsvoorzitters zal ge publiceerd Worden die in de commissie van advies zal zitting nemen. Op correcte wijze had daarna de trekking plaats, waarbij voor bijna twee en een kwart Tttllioen werd uitgeloot. De moord te Etten. In den nacht van Woensdag op Donderdag zooals gemeld het parket uit Breda .Het den kapitein der Marechaussee, Jhr. Latrun Trip, ter plaatse van den moord te Etten, werkzaam geweest. In het belang van het onderzoek acht de justitie het ge- wenscht, voorloopig geen publiciteit van haar bevindingen te geven. De ustitie ze met dr. Hulst uit Leiden en den scheikundige van Wageningh uit Maastricht, het onderzoek voort. De meest fantastische verhalen doen, met betrekking tot deze zaak. de ronde. Nader verneemt nog de „Msb.", dat de oude Naalden, op een vreeselijke wijze om het leven schijnt gebracht te zijn met steek wonden en slagen de geheele omgeving waar het lijk gevonden is wijst hierop tot op een meter hoogte op de muren van het vertrek zijn bloedsporen terwijl groote plas sen bloed in het vertrek verspreid lagen. Naalden die een groot en sterk man was, schijnt zich uit alle macht verdedigd te heb ben. Door de gemeentepolitie, die zich in ver binding had gesteld met de maréchaussee's uit den omtrek,'is den geheelen dag met be hulp van politiehonden een uitgebreid onder zoek ingesteld, dat reeds thans lot resultaat heeft gehad, dat 3 personen van St. Willi- brord zijn aangehouden en geconfronteerd met het lijk, waarna zij geboeid naar Etten zijn overgebracht. De politie schijnt zware aanwijzingen tegen deze personen in handen te hebben. De bewoners van de Nic. Witsenkade te Amsterdam werden Woensdagavond verrast door een fel vuur, dat op een tegenover per ceel 21 liggend woonschip, woedde. De brandweer van de hoofdwacht Hont- horststraat, van verschillende zijden gewaar schuwd, rukte met 2 motorspuiten uit en toen zij daar aankwamen, stond het schip over de geheele lengte in lichte laaie. De vecht-brandkraan en drie stralen op de motorspuit werden in werking gesteld, maar konden niet meer verhinderen, dat het ge heele woonschip tot aan het dek afbrandde. Alleen de achterwand bleef nog zij het zwaar beschadigd overeind. De bewoners van de schuit, het gezin'Bos man, was, teen de brand, uitbrak, niet thuis, zoodat naar de oorzaak slechts gegist kan worden. Toch mag het als uitgesloten worden be schouwd, dat de brand is ontstaan door de brandende kachel, aangezien het gat, dat als schoorsteen dienst deed, volkomen intact bleef. De bewoners, die omtrent de oorzaak wel licht uitsluitsel zouden kunnen geven, had den zich eenige uren nadat de brand was uit gebroken nog niet aangemeld. Er was een groote menigte toeschouwers in de buurt, die het interessante schouwspel gadesloeg. Nader wordt gemeld De bewoner van de verbrandde woonschuit in de Nicolaas Witsenkade heeft zich laat in den avond bij de politie gemeld en deelde daar mede omtrent de oorzaak van den brand geen vermoedens te hebben. Toen hij de schuit had verlaten, was de kachel afgesloten blijven branden. Hij wist niet met zekerheid op te geven of de schuit tegen brandschade verzekerd was. Hij geloofde een brandpolis te hebben gehad ter waarde van 1000, maar hij wist niet waar deze zich bevond. AANSLAG OP EEN WINKELIERSTER. In de Treebeekstraat te Heerlen (Limb.' vroeg Woensdagmorgen iemand in den si garenwinkel van M. aan de vrouw des huizes, die in den winkel stond, om verschillende merken sigaren. Toen de vrouw zich bukte sprong de man naar haar toe. Hij sloeg haar verschillende malen met een zwaar voorwerp dat later een steen bleek te zijn op het hoofd. i De vrouw werd bloedend gewond, doch zij had nog de kracht om hulp te schreeuwen, waarop de man zich ijlings verwijderde. Op het hulpgeschreeuw kwamen eenige personen toeloopen, die den aanrander ach tervolgden. Aan een agent der staatsmijnpoli- tie gelukte het hem te vatten en in verzekerde bewaring te stellen. Het blee k een Duitscher te zijn, zekere H. T., die bekende de vrouw te hebben aangerand met het doel diefstal te plegen. De bakker A. R. te Woerden kwam Don derdag op den Utrechtschen straatweg door de gladheid zoodanig te vallen dat hij dood bleef liggen. Voorts viel een dochtertje van den heer H. juist op het oogenblik, dat 'n meelwagen passeerde. Het voertuig ging over haar arm, welke zwaar gekneusd werd. EEN OCEAANSTOOMER ONDER HET IJS. De tuigage en de bovenbouw van het groote Italiaansche oceaanstoomschip, de „Presi dente Wilson", zaten bij aankomst van het schip te New York zoo dik onder het ijs, dat de douane-ambtenaren twee uren moesten wachten, aleer de bemanning met stralen stoom en met brandhaken een weg hadden gebaand naar het bagageruim, dat onder zocht moest worden. Vijftig mijl buiten Fire Island was het schip van den geweldigen en ijskouden storm gekomen, die Zaterdag vóór de Amerikaansqhe kust woedde. In a'cht uur tijfds daalde de temperatuur niet minder dan 56 graden De storm had een snelheid van 110 mijl per uur, en in de stortzeeën, die over het schip heensloegen, bleef toch altijd zooveel water achter, dat in een zeer kc tijdsbestek het geheele vaartuig duimëndik onder het ijs zat. De passagiers zaten, met alle kleeren aan die ze bij zich hadden, in de kajuiten te bibberen. Eén enorme golf sloeg een zw3ren meertros los en zes zeelui moes ten met reddingsboeien aan en met reddings- lijnen om het lijf een uur lar.g op liet met ijs bekleede dek tegen de golven vechten, eer de tros weer gepakt was. BESLAGLEGGING OP DE „STUART STAR'. Uit Rotterdam word' gemel(d, dat het rijk thans beslag gelegd heeft op de „Stuart Star", die, zooals men zich he, i inert, op de Zuider- pier te Hoek van Holland is gestrand. Aan vankelijk wilde men liet wrak in de lucht la ten vliegen. Doch cit plan is men terug gekomen met het oog op eventueele bescha diging van de pier. De „Stuart Star" zal nu ter plaatste gesloopt worden. Daar men er slechts énkele uren ter dag aan zal kunnen werken, denkt men voor dit werk circa drie maanden noodig te hebben. EEN ONTPLOFFING. Door omberende oorzaak is de ketel van de centrale verwarming in de Ger. Kerk te Zwartsluis gesprongen. Het ketelhuis vloog uit elkaar. De ruiten van de consistoriekamer werden vernield. In de radiatoren en bui zen in de kerk waren verscheidene barsten. Doordat niemand in de kerk was, kwamen geen persoonlijke ongekukken voor. VERBRAND. Een te Smilde (Drente) wonende 85-iaric vrouw Frank had het ongeluk te dicht bij de kachel te komen met 't noodlottige gevolg, dat haar kleederen vlam vatten. Hulpvaardige buren schoten op 't hulpgeroep toe, rukten haar de kl'eederen af en wisten den brand spoedig te blusschen. Het arme oudje had echter hevige brandwonden bekomen en is, naar de Asser Crt. meldt, aan de gevolgen ervan overleden. EEN KOE ZONDER EIGENAAR. Woensdag werd te Etten (N.Br.) door den burgemeester publiek verkocht een koe, die sedert maanden in die gemeente zonder bekenden eigenaar was achtergelaten. De opbrengst was 211. Een buitenkansje voor de gemeentekas. ERNSTIGE AANRIJDING. Men meldt aan het „U. D." uit Zeist Dinsdagavond omstreeks 6 uur heeft op den straatweg tusschen Zeist en de Bilt een aanrijdingplaats gehad tusschen een uit Zeist komende tram en een fouragewagen die in Utrecht thuis hoorde. Deze wagen reed ter hoogte van de buitenplaats Berken hoven op de tramrails en is door den bestuur der van de tram zeker niet intijds opgemerkt. Nu lag gr op den fouragewagen een groote boom, die volgens getuigen circa 2 meter van achter den wagen uitstak. Toen de tram bestuurder den wagen op de rails bemerkte, heeft hij onmiddellijk geremd en zand ge strooid, maar het was te laat. De tram reed tegen den fouragewagen op, met dit gevolg, dat de boom door den voorruit van den tramwagen drong en een passagier raakte, die zich op het vóórbalcon bevond. Dezen reiziger werd de borstkas ingedrukt en ver wond aan eenige ribben. De tram reed door naar de Bilt en stopte daar voor de woning van dr. Lette, die den verwonde onderzocht en opname in de Rijksklinieken noodzakelijk oordeelde. Per telefoon werd de Gemeent. Genees k. Dienst in Utrecht gewaarschuwd, die met een ziekenauto gereed stond toen de tram met den verwonden reiziger in Utrecht aankwam. De toestand van den patiënt was Woensdag redelijk wel. IN FRANKRIJK VERDRONKEN. Te Mentone viel mevr. J. J. Bosson-Vrie- sendorp, afkomstig uit Dordrecht door een misstap in zee. Een Italiaansche korporaal snelde terstond te hulp. Juist op het oogenblik dat hij de drenkeling behouden aan land zou brengen, werd hij door een stortzee over vallen. Beide personen kwamen in de golven om. Het lijk van mevr. Vriesendorp werd later opgevischt. VALSCHE ZILVERBONS. In de Hollandsch-Duitsche grensgemeen ten Herzogenra hKohlscheid, Richterich enz. zijn vele valsche Hollandsche zilverbons, voornamelijk van f 2.50 in circulatie. Velen zijn reeds de dupe*1 van de uitgevers dezer valsche munt geworden. Omtrent het onderzoek in deze zaak lezen we nog in „Het Volk" Hoewel de, in verband met het hier ge pleegde misdrijf gevangen genomen perso nen, nog geen openlijke bekent nis van hun schuld hebben afgelegd, wordt toch het ver moeden steeds sterker, dat de politie met deze aanhoudingen de daders van den dub belen roofmoord aan de justitie heeft over geleverd. Intusschen is een der verdachten, een me taalbewerker uit Utrecht, gisteren door dén rechter-commissaris uit het voorloopig ar rest ontslagen. De twee andere Utrechtena ren, alsook de Culemborger, zijn echter nog ingesloten. Het onderzoek in deze zaak is nog in vol len gang. Weliswaar wordt de instructie in Tiel gevoerd maar intusschen worden door commissaris Blok en zijn opsporingsambte naren allerlei feiten en aanwijzingen nauw keurig onderzocht. Bij dit onderzoek zijn reeds verschillende markante feiten aan het licht gekomen. Zooals men zich zal herinneren is de rijks politiehond Caesar, den eersten keer dat het schrandere dier in deze zaak „werkte," recht streeks van de plaats van het mi drijf naar de woonschuit van den parlevinker in de Lek geloopen. Hij sprong in het voorschip aan boord, snuffelde wat rond, liep er achter weer uit en ging toeh naar een in de rivier liggende roeiboot, waar hij bleef steken. Een en ander gaf de politie aanleiding de parlevinker, een reeds bejaard man, aan een verhoor te onderwerpen. De man wist .even wel van niets. Naderhand is evenwel gebleken, dat hij zij het dan ook onbewust, toch een rol in de voorbereiding tot het misdrijf heeft gespeeld. Het is n.l. komen vast te staan, dat de aange houden Culemborger in den namiddag van den bewusten Zondag met den ouden.man in een kroeg, aan den rand der gemeente heeft gezeten. Daar is de parlevinker dronken.ge voerd en toen door den Culemborger naar de woonschuit gebracht. De opzet is heel duidelijk Terwijl de par levinker zijn roes uitsliep, kon de Culembor ger zich ongestoord van de roeiboot meester maken, waarmede hij de Lek over voer, om zijn „kamc.aden" te halen. Het wordt zeer waarschijnlij! geacht, dat deze per auto ge komen ziju. De auto zou dan met de beide lichten in de richting Culemborg zijn ge plant--J, opdat de bandieten bij hun overvaart .leen en terug, niet in volslagen duisternis te scharrelen zouden hebben. De Culemborger; die dus -als bemiddelaar wegwijzer' is opgetreden, staat, zooals in- 1 dett". reeds is getpeld, ongunstig bekend. Het een scharrelaar, die nimmer een vas- t:n werkkring had. Hij wordt naar ons is ge- oleken, in het algemeen niet in staat geacht aan het om het leven brengen der beide oude menschen te hebben deelgenomen, maar we! om voor een zelfs niet heel groote, geldelijke belooning, anderen aanwijzingen te geven. De politie acht het niét onmogelijk, dat de misdadigers, toen zij met de roeiboot naar de overzijde van de rivier terug zijn gebracht, -Zich ontdaan hebben van enkele kleeding- stukken. De commissaris van politic te Culemborg verzoekt in het Algemeen Politieblad in verband met den in den nacht van 23 op 24 December j.l. aldaar gepleegden dubbe len roofmoord, onderzoek en inlichtingen omtrent een alibi, enz., betreffende de na volgende bekende en onbekende personen, waaromtrent van politie-autoriteiten en particulieren mededeelingen zijn ontvangen en alsdan naar omstandigheden te han delen. 1. F. M. H. v. d.. Kuyl, geb. te 's-Graven- hage 8 Februari 1890, vent met negotie, is in 't bezit van een bruine city-bag. Was laatst te Zaandam woonachtig, ;s 21 Dec, j.l. vandaar vertrokken, onbekend waar heen. 2. Vermoedelijk op 24 Dec. j.l. des voor middags tusschen 10 en 10'A uur heeft in een apotheek te Leerdam zich een onbe kend manspersoon, welke aan duim en vingers verwond was en welke wonden bloedden, doen verbinden. Signalement van 'den verwonde: klein, gezet postuur, geen baard of knevel, droeg een pet en was per rijwiel. 3. Op 28 December j.l. heeft in het post kantoor te Enschedé een onbekend man, die meerdere bankbiljetten van 1000 in zijn bezit had, één dergelijk bankbiljet ge wisseld en zeide gezonden te zijn door den industrieel v. Heek, hetgeen bij onderzoek onjuist bleek. Signalement: ongeveer 30 jaar, glad geschoren, boerachtig type, flink gebouwd, droeg donker costuum en lig gend boord. 4. In den nacht van Vrijdag 21 op Zater dag 22 Dec. j.l. werd een woonwagenbewo ner, verblijvende te Leerdam, gewekt door een hem onbekend persoon, die een rij- wielpomp te leen vroeg; nadat bij de ban den opgepompt had. deelde deze persoon den woonwagenbewoner mede, naar Zijder- veld te moeten gaan. Hij reed zonder licht en hield zich in het donker om wellicht niet herkend te worden. Signalement: ong. 1.70 M. lang, donkere overjas en jockeypet, sprak met Rotterdamsch dialect 5. In den nacht van 19 op 20 December j.l. hebben twee personen in een logement te Gorinchem hun rijwielen gebracht en ze den volgenden morgen weggehaald en heb ben in dit logement niet gelogeerd en zijn vertrokken, onbekend waarheen, Zij zijn genaamd: Nicolaas van Kampen, geboren te Kaatsheuvel 30 December 1896, grond werker, wonende te Sprang-Capeile, Dreef 562, en Petrus Hendrikus Raat, geb. te Raamsdonkveer 12 Oct. 1902, grondwer ker, wonende Koestraat te Geertruiden- berg. Zij kwamen van Ridderkerk en zei den werk te zoeken. Signalement no. 1: tamelijk lang, zwart haar, droeg jockeypet, lange bruine jas en zijn „broek in zijn kou sen; no. 2: kort en dik, zwart haar. droeg jockeypet, colbertjasje en had zijn broek met schoenveters vastgebonden 6. Te Culemborg heeft in den pluktijd als los-arbeider vertoefd zekere Barend van Wijk, 20 jaar, zoon van Barend en Anna Blom, koopman, adres onbekend, doch moet vermoedelijk in Noord-Brabant werk zaam zijn en in het houthakkersbedrijf. Is bijgenaamd „de korporaal 7. Op 26 December j.l. zijn omstreeks 6 'A uur namiddag vanuit Amsterdam W.P. rich ting Utrecht, op het oogenblik van vertrek per trein vertrokken twee onbekende manspersonen, die den conducteur toe riepen, geen plaatsbewijs te hebben Zij deden zeer vreemd en zeiden een groote reis achter den rug te hebben en naar Culemborg te reizen. Signalement no. 1: ong. 40 jaar, ong. 1.75 M. lang, smal ge zonder boord, droeg grijze pet en ge streept overhemd; no. 2: zelfde leeftijd, ong. 1.65 M. lang, blond haar en dito kortgeknipt kneveltje, opvallend groot achterhoofd; gekleed als no. 1. Waren elk in het bezit van een linnen zak, gedeelte lijk gevuld, de een wit- en de andere 8. Albert Johan Hendrik Koers, 23 jaar, voogdijkind, Is ongeveer zes jaar geleden knecht geweest bij den smid van Rijn te Culemborg. Stond niet gunstig bekend. Zijn tegenwoordig adres is onbekend. 9. Op 15 December j.l. is bij de politie te Culemborg aangifte gedaan, dat twee onbekende manspersonen, op een rijwiel gezeten, zich verdacht ophielden op een doodloopenden weg, aan de achterzijde van een aantal villa-woningen gelegen. Door een tuinman aangehouden, zeiden zij goud, zilver en hulst te willen koopen, ter wijl zij de omgeving goed opnamen. Sig nalement: 20 a 25 jaar, droegen elk een lange jas en een pet. Een hunner is ken baar aan een uitpuilend neustusschenschot. I I- ui mo llltl inrt ENGELAND EN DE AFSCHEIDING- BEWEGING IN DE PALTS. LONDEN, 10 JanDe toestand in de Beiersche Palts blijft de aandacht trekken. De bladen bespreken de zaak zeer uitvoe rig. Er wordt op gewezen, dat de Fransche en Belgische hooge commissarissen in het Rijnland hebben toegestemd in de registra tie van decreten, uitgevaardigd door de separatistische autoriteiten, terwrl de Brit- sche regeering heeft te kennen gegeven, dat de daarin opgesloten erkenning van deze autoriteiten niet te rijmen valt noch met de Britsche politiek zooals vroeger vastgesteld, noch met de vroegere beweringen van de Fransche en Belgische regeeringen. De correspondent van de „Times" behan delt de jongste gebeurtenissen tot in bizon- derheden. Hij merkt op dat besluiten, door de commissie geregistreerd zooals 2 Januari het geval was, na verloop van tien dagen definitief geldig worden, tenzij de Rijnland commissie ze in dien tijd verwerpt. Hij voegt hieraan toe, dat de Britsche regeering nog twee dagen heeft om een krachtige houding aan te nemen, zoo Groot-Britannië niet mede verantwoordelijk wil worden gesteld voor de de facto-erkenning van de auto nome regeering van de Palts door de inter- geallieerdc Rijnlandcommissie. Ook de „Manchester Guardian" zegt, dat de Engelsche meening is, dat er geen sprake kan zijn van erkenning van de separatisten tenzij het bewijs wordt geleverd, dat de separatisten aan den wensch der plaatse lijke bevolking uiting geven en in overeen- temming handelen met het constitutioneele gebruik des rijks. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. LONDEN, 10 Jan. Naar vernomen wordt zal, hangende de voortzetting der bespre kingen tusschen de betrokken geallieerde regeeringen de quaestie van de Beiersche Palts, waarover meeningsversehil gevezen is, worden uitgesteld. Den 2den Januari heeft de hooge commissie van het Rijnland bij meerderheid van steramen. die van de Fransche en Belgische vertegenwoordigers tegen de Engelschen, besloten zekere be sluiten te registreeren van een separatis tisch lichaam, dat zich aandient ls dc autonome regeering van de Beiersche Palts. Naar vernomen wordt stemde België voor met het uitdrukkelijk beding, dat de regis treering niet in zich slóot eenigerlei vorm van erkenning van de zoogenaamde auto nome regeering. Sedert is te kennen ge geven, dat de erkenning automatisch zou volgen tien dagen na de registratie, d.i. met ingang an 12 Januari. Hangende het door de geallieerden overeengekomen uitstel zullen de besluiten natuurlijk niet van kracht, worden. PAKIJS, 10 Jan. Sedert eenige dagen bad een gedachtenwisseling plaats tus schen Frankrijk en Engeland nopens den toestand in de Palts, waar de Fransche regeering het bestaan ontdekt heeft van geheime organisaties, die gewelddaden te gen dc separatisten voorbereidden. De moord op den leider Heinz bevestigde he laas de beduchtheid en rechtvaardigde de houding der Fransche autoriteiten, tegen welke dc Britsche regeering protesteerde. De beide regeeringen hebben besloten, dat gedelegeerden der hooge commissie een onderzoek zullen instellen. BERLIJN, 10 Jan. De weergaloozc on derdrukking der bevolking van de Palts door de separatisten heeft geleid tot de gevreesde gevolgen. Gisterenavond werden te Spiers eijf separatistische leiders, die in Wittelsbacher Hof aan den maaltijd zaten, door schoten gedood en een zwaar gewond. De onbekende daders zijn gevlucht en kon den. ,in weerwil van de onmiddellijk be gonnen nasporingen en de daarop volgende afsluiting der grens, niet worden gevat." Naar aanleiding van dezen aanslag zijn te Spiers ernstige onlusten ontstaan. Separa tistische bepden trqkken door de stad en lokten botsingen met de bevolking uit, waarbij vijf personen gedood en velen ge wond werden. Fransche patrouilles, die te gen middernacht de straten schoonveeg- den, maakten ten slotte een eind aan de ongeregeldheden, maar men kan verwach ten, dat dc moord der separatistische lei ders voor de bevolking der Palts nog ern stige gevolgen zal hebben, daar de heer schappij der separatisten door deze bloe dige daad natuurlijk niet is getroffen en de Fransche dén aanslag ongetwijfeld als aan leiding) zullen gebruiken om tegen de Palts nieuwe ernstige maatregelen te nemen In den loop van den nacht zijn in ver schillende steden in de Palts reeds talrijke hooggeplaatste ambtenaren als gijzelaars gearresteerd. DE GEALLIEERDE CONTROLE COMMISSIES IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 10 Jan. Voor zoover tot dusver bekend is, zijn de bezoeken der intergeal- lieerde militaire controlecommissies te Ber lijn, München, Frankfort a, d. Main, Rostock e.a. plaatsen heden zonder noemenswaar dige incidenten, verloopen. V De commissies bestonden alle uit een En- gelsch, een Fransch, een Belgisch en een Italiaansch officier en een verbindingsoffi cier, Zij stonden voor het meerendeel onder Epgelsche leiding en alle leden droegen burgerkleeding. Allee vragen, welke de commissies bevoegd zijn te stellen, werden bereidwillig beantwoord. Volgens het ver drag van Versailles zijn de commissies n.l. slechts gerechtigd de door bet verdrag voor geschreven Duitsche bewapening te contro leeren, doch niet den Tiuidigen toestand der rijksweer. Wanneer deze aanleiding geeft tot klachten is volgens het Vredesverdrag dc Volkenbond eventueel gerechtigd een onder zoek te gelasten. DE VERJAARDAG DER BEZETTING VAN HET RUHRGEBIED. BERLIJN, 10 Jan. Rijkskanselier dr. Marx publiceert naar aanleiding van den verjaar dag der bezetting van het Roergebied een manifest, waarin hij o.a. zegt: Op 11 Januari verjaart de dag, waarop Fransche en Belgische troepen met schen ding van het vredesverdrag het Ruhrgebied met geweld van wapenen hebben bezet. Dui zenden Duitschers werden met hun gezin nen van huis en hof verdreven en ruim 2000 personen wachten nog thans in de gevange nissen op hun bevrijding. Hun misdaden" waren gehoorzaamheid aan de Duitsche wet ten en trouw an het vaderland. Moord, ze denmisdrijven, roof en mishandeling hebben bij de weerlooze bevolking bet gevoel doen ontstaan, dat zij geheel aan de vreemde over- heersc'hing is prijs gegeven. Door de schan delijke dadeh van vreemd, voor het meeren deel separatistisch gespuis, welks actie een bespotting is van het zelfbeschikkingsrecht der volken ,is de marteling tot ia het on draaglijke verergerd. Op allen, die in de wereld nog menschelijk gevoel en eerbied voor het volkenrecht be zitten, doe ik een beroep, om met ons er naar te streven, dat de rechtsioesand in het bezette gebied wordt hersteld» dat vooral aan de onschuldige in de gevangenissen smachtende Duitscher? de vrijheid wordt teruggegeven en dat de urdrevenen naar hun vaderland kunnen terugkeeren. Het afbinden Van het hart van het Duit sche bedrijfsleven heef't de hulpbronnen van Duitschland tot een volkomen uitputting ge brachtMaar met vreugde zal ieder Duit scher ook in de toekomst het laatste wat hij bezi'l met 3e broederen van het bezette gebied deelen. Rijn en Roer zijn Duitsch en moeten Duitsch blijven. Ik dank de zusters en broeders aan den Rijn en Roer, in dre Palts en aan de Saar voor hun trouwe volharding en zend jiun mijn hartelijke zegewenschen in -de hoop, dat de dag der bevrijding van de vreemde bezetting en de definitieve hereenlging met het onbezette Duitsch tand niet meer ver zal zijn .Geen offer zal te groot zijn om dit doel te bereiken. Leve het eene en ondeelbare Duitschland! HET PROCES DER GEDEPORTEERDEN. PARIJS, 10 Jan. De behandeling van het proces der Belgische gedeporteerden voor het arbitragehof is heden geëindigd. Aan het slot der zitting vroeg de president aan den Duitschen vertegenwoordiger of schen ding van het volkenrecht niet een juridische quaestie is en of de tien gevallen, in het proces aangehaald geen betrekking hebben op- het volkenrecht. De Duitsche vertegenwoordiger ant woordde, dat het hier niet het vokenrecht betreft, maar het verdrag van Versailles. Men is van meening, dat de uitspraak in Februari of misschien zelfs vóór eind Ja nuari kan vallen. DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. LONDEN, 10 Jan. De zitting van het Lagerhuis is verdaagd tot Dinsdag, als wanneer het parlement officieel met de Iroonrede zal worden geopend. De dag van heden was weer gewijd aan de beëdiging van leden en bij de verdaging moesten er nog slechts 49 beëedigd worden. LONDEN, 10 Jan. De beraadslagingen van het kabinet over de bewoordingen van de troonrede hebben ook heden niet tot een resultaat geleid. Men is twee uur bezig ge weest aan de formuleering, doch toen bleek nog een belangrijk verschil van meening te bestaan, zoodat de kabinetsraad hetzij he denavond, hetzij morgenavond zal worden voortgezet.. De voornaamste kwestie die in behandeling kwam, was het vraagstuk der protectie, waaromtrent de gematigde voor standers van invoerrechten adviseerden, dat men dit punt geheel en al zou uitschakelen, terwijl andere conservatieven vooral in ver band met de beloften aan de dominions en in verband met de vorming eener agrarische partij aan rechten willen vasthouden. Een tweede kwestie was het meenings- verschil tusschen hen, die in de troonrede principieele vraagstukken tot beslissing wen- schen te brengen en hen, die de geschilpun ten wenschen te verdoezelen, zoodat ook de tegenpartij met het program accoord kan gaan of gedwongen wordt tot moeilijke aanvallen op punten, die in hoofdzaak met het eigen program overeenstemmen. EEN ONDERZEEËR VERGAAN. LONDEN, 10 Jan De admiraliteit deelt mede: De onderzeeër L 24 is tot zinken gebracht, naar gevreesd wordt met ver lies van alle opvarenden, bij oefeningen ter hoogte van Portland Alle pogingen worden in het werk ge steld om de plaats, waar het gezonken vaartuig zich bevindt en die ongeveer be kend is, met juistheid vast te stellen. Lloyd's agent te Weymouth meldt, dat de onderzeeër L 24 Portland verliet met de Atlantische vloot, toen hij geramd werd door het slagschip „Resolution," een' der schepen Van de vloot, en tot zinken ge bracht. Dc „Resolution" is naar Portland teruggekeerd. Het weder was tijdens het ongeluk nevelig en de zee vrij kalm. Van andere zijde wordt gemeld, dat dc naar men gelooft extra-manschappen aar boord van den onderzeeër waren voor bij zondere oefening. Een vaartuig, speciaal- gebouwd voor het lichten van gezonken onderzeeërs, werd met allen spoed naar de plaats gezonden in de hoop nog eenige opvarenden te redden. De gezonken onder zeeër werd in het laatste deel van den oorlog op stapel gezet en kort na den wapenstilstand te water gelaten. Het vaar tuig had onder water een verplaatsing van 1070 ton en liep 17 knoopen. Bij het vertrek der vloot uit Weymouth, twee jaar geleden, deed zich een dergelijk ongeluk voor met den onderzeeër K. 5. Een Reuter-bericht meldt nog, dat dc L 24 aan de oppervlakte een waterver plaatsing had van 890 ton en een beman ning had van 30 koppen. DE ONTBINDING DER ITALIAANSCH* KAMER. ROME, 10 Januari. Volgens het „Giornab d'Italia" zou de koning hedenmorgen hc besluit geteekend hebben tot ontbinding der Kamer, Het besluit zou vóór Zaterda<l worden gepubliceerd. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN MEXICO. LONDEN, 10 Januari. Hoewel er in Ame rika oppositie wordt gevoerd tegen het leveren van oorlogsmateriaal aan Mexico, heeft de Mexicaansche regecring gisteren te Washington een bedrag van 150.000 dol lar gestort als betaling van den eersten termijn dezer leveranties. BREST, 10 Jan. Sedert gisteren zijn ir de buurt van Ouessant zeven schepen ah in nood verkeerende gesignaleerd. Het Ita liaansche s.s. „Tasmania" is in zinkenden toestand gezien, geheel door de zee ont redderd. Een sloep, waarin zich de kapitein en' een gedeelte der bemanning bevonden/ is door den stroom meegesleept. MADRID, 10 Jan. Ten gevolge van dei storm aan de N. W. kust is bij Gijon eet stoomschip gezonken, terwijl vele ander» ernstige averij opliepen. Bij Bilbao werden omstreeks 40 visschers vaartuigen vernield. MOSKOU, 10 Jan. In de plenaire confe rentie der sovjetrepublieken in zake der; buitenlandschen handel, deelde Krassin mede, dat de waarde van den Russischer, uitvoer in 1922 en 1923 bedroeg 206,600,70C goudroebel. De dag nadert, voegde hij er bij, dat dc buitenlandsche kapitalisten ons leeningen zullen moeten verstrekken. Het belang var het buitenland zelf eischt dit dringend. HET KAMERLID B, J. GERRETSON. Men meldt aan de „Stand." dat de toe stand van hét. Tweede Kamerlid, 'den ter. B. J. Gerretson (Chr, Hist.), nog altijd tot voorzichtigheid maant, zoodht hij waar schijnlijk de eerstkomende Kamerzittingei niet zal kunnen bijwonen. BARNEVELD. 10 Jan. Hl me eenden f 1.75-3 wilde eerden i 1.— 1.10, jonge hanen f 1.2.50, oude hanen f 1.75— 2.50, jongé hennen f 4.506, oude kippen f 1.502.75, tamme duiven f 0.20 0.23, vette ganzen f 4.506, tamme ko nijnen f 1.403.50, wilde konijnen f 0.80 1, fazanten f 1.752.50, hazen f 22.75 alles per stuk. Eieren f II13 per 100 stuks. Aanvoel 90.000 stuks. Handel vlug. HOOFDDORP, 10 Jan. Granen. Tarwe rood f 1011, tarwe f 10.5011.50, rogge f 8.7510, gerst chevalier f 10.5011.50 wintergerst f 99.50, haver f 9.5010.50 witte duiveboonen f 16.50-—18.25, paarde- boonen f 1213, groene erwten f 2425, vale erwten f 2832, karwei, f 126130, geel mosterd f 2531, blauwmaanzaad f 3640, koolzaad f 2021, kanariezaad f 18—19, per 100 K G. HOORN, 10 Jan. Kaas. 7 st. kl. fabrieks- kaas f 61, 2 st. kl. boerenkaas f 55, 1 st. fabr comm. kaas f 60, 2 st. boeren comm. kaas f 52. Kaas 20 pl. f 43. Aanvoer 12 stapels wegende 11.527 K.G. Handel vlug. MIDDELBURG, 10 Jan. Granen. Ter markt was de aanvoer matig. De noteering is als volgt Tarwe 11.7512.50, witte boonen f 2036, ronde bruine boonen f 35 45, kroonerwten f 1924.50, maanzaad f 3539, lange bruine boonen f 2035 alles per 100 K.G. UITHOORN, 10 Jan. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 21 partijen. Prijs Goud- sche kaas 1ste soort f 5861, 2e s. f 55—58, zwaardere f 6366, Rijksmerk f 6064. Handel vlug. WINSCHOTEN, 10 Jan. Granen. Ter graanbeurs was de aanvoer heden weder zoc' gering, dat besloten werd door de vertegen woordigers der commissie, om wegens te wei nig belangstelling voorloopig de beurs niet te houden. AMSTERDAM, 10 Jan. Aardappelen: (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte! f 8.759, id. blauwe f 8.258.50, id. Eigen-! heimers f 7.257.50, id. bravo's f 6.506.75, id. roode star f 6.25, Geldersche bravo'? f 6.256.50, Friesche borgers f 7.257.50. Zeeuwsche blauwe poters f 4, Drentsche Eigenheimers f 55.50, alles per H.L. DELFT, 10 Jan. Boter. Ter markt waren 7/8 en 2/16 v. te zamen 160 K.G. Prijs f 2.7r per K.G. GOUDA, 10 Jan. Kaas. Aangevoerd 6f partijen, le soort f 6163, 2e soort f 58— 60, rijksmerk f 6066. Handel matig. HOORN, 10 Jan. Kaas. Aangevoerd 7\ stapels fabriekskaas f 61 2 st. boerenkaas f 55 1 st. fabriekscommissie f 60 2 st. boerencommissie f 53 totaal 12 stapel wetende 11.527 K.G. Handel vlug. GOUDA, 10 Jan. Boter, weinig aanvoer, han del vlug, goeboter 125130: weiboter II. i125. Veemarkt. Melkvee weinig aanvoer, hamh' redelijk 300400; vette varken-s groole aan voer, handel vlug 4041 cl. per ha'!' Kg.; in gcre varkens redelijke aanvoer, handel mali,; 35—40 et. por half Kg.: magere biggen rede lijke aanroer, handel flauw 1018; yellc schapen redelijke aanvoer, handel flauw f 20 35; nuphterc kalveren redelijke aanvoer, handel redelij. 1217. EEioren redelijk.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6