SPAARNEBANK Leekepreeken. Rheumaiiek TOGAL EN f PRESBURG'S SCHOENE Enorm Voordeel Jaarlijksche Uitverkoop Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden SPAARBANKRENTE 4 pCt. UIT DEN OMTREK. I GOED CHIC GOEDKOOP I Zaterdag 12 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14635 NOORDWIJK. UMU1DEN. Verleent BANKGARANTIE ten behoeve van rekeninghouders, die wenschen te be schikken over hun tegoed bij den Post- girodienst. LISSE. ft: LEIDEN. NOORDWIJK-BINNEN. Noord wij kerhout. BEVERWIJK. hebben iels aparts en zijn biedt U de groote waarbij onze resteerende Nouveauté's tegen de bij balans opgenomen Taxatieprijzen moeten worden verkocht. UITGEFST. HALFWEG. ONZE GRATIS M AAN DKALEN DER. In den loop der volgende week zullen onze abonné's gratis een geïllustreerden maandkalender ontvangendie zij naar wij ver trouwen een plaats zullen geven in hun huiskamer. Aan de agenten buiten Haarlem worden de paketten maand- kalenders een dézer dagen toegezonden DE ADMINISTRATIE. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAAHLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling XXI. ALGEMEEN BELANG. Waaneer we eens moesten opsommen vat er zoo al „in het algemeen belang" gezegd, gedaan en geschreven wordt, zou- Jat we aan het boek zonder einde beginnen .Algemeen belaag" is het stopwoord voor ieder, die op publiek terrein treedt. Het gaat mat begrippen als met materieele din gen: zij slijten op den duur door het veel vuldig gebruik. Wat is er kostbaarder in onze samenleving dan het algemeen belang? Wat kan men beter en met meer vrucht behartigen, wanneer men een leidende openbare functie bekleedt? En toch, hoe veel valsche voorstellingen bestaam over datzelfde „algemeen belang"; hoe dikwijls ock zonder opzet en met heilige over tuiging wordt het woord gebezigd voor juist het tegenovergestelde. Het is niet zoo gemakkelijk hoewel zeer gewenscht om een zuiver begrip van „algemeen belaag" te hebben. In den vol sten en oors pronk elijken zin beteekent het 't welzijn van heel de bevolking eener bepaalde gemeenschap. In den Romeinschen tijd noemde men den staat zelf. nadat hij cenigen geordenden vorm gekregen had, res publica of de algemeene zaak, En ook de moderne staten aan wier hoofd een pre sident in plaats van een monarch staat, noemen. En zoo ligt voor de hand, dat men heel het land. kan men algemeen belang alemen. En zoo ligt voor de hand. dat men van regeermg en volksvertegenwoordiging de behartiging van „het algemeen belang" eischt. Hieruit volgt van zelf. dat men het zelfde begrip op een beperkteT gemeen schap kan toepasen: waaneer men in provin ciaal, departementaal, of gemeenteverband van „algemeen belang" spreekt, bedoelt men daarmede het welzijn van provincie, departement, gemeente, enz. En zoo kan men tot kleiner kring van vereeniging, genoot schap, communauteit enz. afdalen. Tot zoover gaat alles goed; maar in de jpractijk blijkt de bepaling van wat alge meen belang is en wat niet, minder gemak kelijk! Werkt de man, die, terwijl ik dit schrijf, het sneeuwwater van de straat weg veegt, in zijn eigen belang, in het belaag van een buurt, een straat, of in het „alge meen belang?" Wanneer die werkman is een beambte van de Gemeentelijke reini ging, zal er wei niet veel twist over zijn, dat bij in het „algemeen belang" werkt, (miners de straat is openbare weg, waarover ieder, die wil, kan gaan. Zoo zorgen alle rijks-, provinciale- en gemeentediensten voor het „algemeen belang" en is het een vrij algemeen aanvaard begrip behalve door de elementen, die tegen de bestaande staatsorde zijn dat het misdadig en on geoorloofd is, om uit te roepen of deel te nemen aan een staking van personeel in overheidsdienst. Men schaadt daarmee het algemeen belang. Hoe onzuiver echter op dit gebied onze begrippen zijn, bewijst wel het volgende voorbeeld: een staking van personeel bij den telefoondienst, zou volgens boven ge melde stelling ingaan tegen het algemeen belang. Wanneer echter de telefoon door een particuliere maatschappij zou worden geëxploiteerd, zou het ongeoorloofde ver- J vallen. Hetzelfde geldt voor een gasfabriek, tramonderneming enz. Men ziet dus, dat men met de onderscheiding voorzichtig 4ient te zijn. Meer voetangels en klemmen nog vindt de persoon die in het openbaar optreedt en zegt het algemeen belang te willen behar tigen. Zeer gecompliceerd als onze tegen woordige samenleving geworden is, is het bijna onmogelijk voor zoo iemand in zijn woorden, daden en bedoelingen, steeds alle persoonlijke- en groepsbelangen uit te schakelen en louter en alleen oog te heb ben voor het algemeen belang. Dat inge wikkelde onzer tegenwoordige maatschap pij leidt er zelfs toe ,dat er tegenwoordig hoe langer hoe meer stemmen opgaan, die beweren, dat „algemeen belang een ver ouderd begrip is; dat het onmogelijk is om de belangen van allen te behartigen; dat dit ook practisch niet gebeurt en het veel eerlijker en oprechter is, te zeggen: ik zorg alleen voor een bepaalden stand of groep, dan hetzelfde te doen onder een valschen titel. Toch zou het tot verderfelijke consequen ties leiden, wanneer men deze stelling toe gaf. Al is het. waar, dat v1 die meening zijn toegedaan en de ontwikkeling der dingen hun hoe langer hoe meer gelijk schijnt te geven, daarom is zulk een opvatting nog niet juist. De oorzaak van de valsche mee ning zal dikwijls hierin liggen, dat het „al gemeen belang" vaak schijnbaar eenzijdig moet behartigd worden. De brandweer is er ia het algemeen belang, maar zij helpt in een bepaald geval meestal slechts één gezin. Een openbaar bestuurscollege kan dus zeer goed de belangen van één bepaald deel der bevolking of burgerij behartigen en tevens het algemeen belang dienen. De valsche toestand ontstaat eerst, wanneer men verzuimt het gewicht der belangen af te meten. Wie vooropstelt het algemeen belang te willen dienen, met terzijdestelling van alle voorkeur of eenzijdigheid, die zal niet vreezen op een bepaald oogenblik te zorgen voor e«n deel der gemeenschap, omdat hij weet, dat, wanneer men een wond aan arm of been tracht te genezen, men niet dien éénen arm of het been alleen, maar het geheele lichaam cureert-. Een zuivere opvatting van het algemeen belang is een der eerste waarborgen voor een goeden gang der samenleving. De richt moeten zijncmfwyp shrdlu cmfwyppp opvoeding van het kind zal ook daarop moeten zijn gericht. Onderdrukking van baldadigheid en vernielzucht: leeren, dat men zich ter wille van anderen vrijheden en genoegens moet ontzeggen; dat bet niet zou hinderen, wanneer in een vergaderzaal één persoon ging staan of met zijn voet sohuivelde, maar dat men zich daarvan toch moet onthouden, omdat het „algemeen be lang" eisoht, dat elk individu op de belan gen van anderen let.... dit en alle aan kweeking van sociaal gevoel met ter zijde stelling van eigen genot- of gemakzucht, uitroeiing van kaste-gecst en groeps-egoisme zijn noodwendig om weer te komen tot een juiste opvatting en bevordering van het algemeen belang. HOMO SAPIENS. hoofd- en zenuwpijnen en soortgelijke kwalen, worden bestreden met zekerheid van Senezmg door het TOGAL- TABLETTEN Bij alle Apothekersen Drogisten ^erkrqgbaar^ JOMeni amVvf é- Amsterdam" Brochure" No. 46 aan de „PHARMACEUTISCHE GROOTHANDEL. A. J. AMEYE. het noodlottig gevo'g, dat ze zich op zoo danige wijze bezeerde, dat de geneesheer moest worden ontboden. Dr. Van Nes con stateerde behalve een gapende wonde boven het rechteroog, dat een der schouderbladen was gebroken. Het Middelbaar en Hooger Onderwijs. Het gemeentebestuur heeft adhaesie betuigd bij H. M. de Koningin aan een adres van het gemeentebestuur van Werkendam, houdende verzoek tot een zoodanige wijziging der Mid delbare- en Hooger onderwijwet te geraken, dat het platteland niet met zoo onevenredige 1923 2634 m., 2072 vr.. totaal 4706. Bevol king op 1 Jan. 1924 2705 m., 2119 vr., to taal 4824. Getal huwelijken 26. Levenloos geboren 9. Bevolking SI. Bavogesiicht 659 personen. R. K. Volksbond. Maandag 7 dezer ver gaderde bovengenoemde vereeniging in het vereeniging slokaal De voorziter opende met den Chrislclijken groet en zette uiteen, dal deze avond lot ont- wikkling der leden inzake ons geloof, niet al leen toegankelijk was voor alle leden van den bond, maar ook voor alle mannen der pa- Directie Mr. Th. WESTERWOUDT. K. S. .4. Vanwege de K. S. A. werd gis teravond een vergadering gehouden om te ge raken to-t de stichting van een afdeeling van ;den Stil'en Omgang. Op voorstel van den voorzitter werd het openingsgebed gedaan voor de zielerust van den propagandist van den Slii'en Omgang, den jongeling .1. v. d. Laan welke op zoo noodlottige wijze het leven verloor. De voorzitter wees er op, dat de overledene :cn goed leven had geleid en een strijder as voor de roomsche zaak; moge hij daar- voot zijn loon reeds ontvangen hebben. Ver volgens zette de voorzitter uiteen, dal door -iikele loden vain den Stillen Omgang de wensch was uitgesproken, alhier een eigen afdeeling te slichten. Een klein bezwaar was wel, dat veen reeds hun contributie aan de afdeeling Hillegom hadden afgedragen. Men hoopte echter vele nieuwe leden te krijgen, waardoor dan toch eenig geld in kas komt. Hierna nam de ZEorw. heer Pastoor het woord, welke deed uitkomen dal het streven [naar de stichting van een afdeeling van den jsti'len Omgang zijn volle sympathie heeft. .Z.Eerw. deed vervolgns nog uitkomen dat Las ses godsdienst zeer hoog staat hetgeen hij met voorbeelden aantoonde. Besloten werd een afdeeling te stichten. Een voorloopige commissie werd benoemd van vijf personen en wel de heeren Van Rooyen, F. v. d. Vlugt, A. Th. van Resteren, W. Sprengers en F. Zwetsloot. Alle aanwezi- 'en gave» zich als lid op. Kantongerecht. De Kantonrechter al- piier heeft veroordeeld: Wegens loopen op verboden grond; S. v. d. Z„ Noordwijkerhout, tot 5 boete of 5 d. Wegens burengerucht: G. S. tot 3 of 3 d. Wegens het opgeven van een val schen naam: M, v. d. P. tot 5 of 5 d. Wegens overtreding der Arbeidswet: N. S„ Warmond, tot 1 of 1 d. Wegens overtre ding der Vleescbkeuringswet: J. M. A. v. D. hv. R. M. tot 3 of- 3 d. Wegens varen zonder vergunning: Th. A. G., Noordwijk, tot 3 of 3 d. Wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement: A. J. v. S., Noordwijk, tot 2 of 2 d. W-gens met een rijwiel rijden zonder licht: H. F. H. tot 3 of 3 d.; J. C. C.; J. de B.; G. H. de K., Noordwijk; L. J. M„ Noordwijk; J. K., Noordwijk-aan-Zee, ieder tot 3 of 3 d.: G. J. M. v. D.; A. de K., Noordwijkerhout, ieder tot 1 mnd. tuchtschool. Wegens dron kenschap; J. F. H. v. d, W., A, v. d. M., Noordwijk aan Zee. Wegens overtreding der Arbeidswet: J. v. d. M. 4 m, 3 of 4 m. 3 d., C, S., Sassenheim 3 m. 3 of 3 m. 3 d. Wegens overtr. der IJkwet: L. J. 0.50 of t 1 d,, A. K., Noordwijk 2 m. 50 ct. of 2 m. 1 d. Wegens overtr. der Jachtwet: N, G. Z., Noordwijkerhout 3 of 1 m, tsch., P. N. Azft., Noordwijk aan Zee 3 of 3 d„ P. B., Zandvoort, E. B., Zandvoort, L. P., aldaar, A. K., aldaar, ieder tot 10 of 10 d. Wegens overtr. van het K. B. van 4 Juni 1923 St. 252 H. M. 2 of 1 d„ P. v. L., Oogstgeest 3 of 3 d. Wegens overtr. van het Tram- wegreglemenl: W. H., Noordwijkerhout, 10 of 10 d. Wegens overtr. der alge meene keur van Rijnland: W. R., Noordwijk aan Zee 5 of 5 d. Wegens varen zonder vergunning: P. v. L. 3 of 3 d., P. de P., Uithoorn 3 of 3 d. wegens rijden met een rijwiel zonder licht: M. C. A. P. 3 of 3 dg.; Ch. W. 1 of 1 mnd. tuchtschool; A. O., W. W. Oegst- geest; G. de P. aldaar; A. P. Noordwijk aan Zee; C. de V. Warmond; J. W. B„ Voorhout, ieder tot 3 of 3 dg.; wegens dronkenschap: G. C.; Ch. den H. Sassenheim, tot 3 of 3 dg.; wegens straatschenderij, A. A. Noord wijkerhout 1 of 1 mnd. tuchtschool; H. G. de D., Warmond, 10 of 5 dg.; wegens overtr. der arbeidswet: D. A„ L. v. B.; L. P J. G.; ieder tot 2 of 2 dg.; L. E. N. S.; 10 maal 2 of 10 maal 1 dg.; G. C. v. D. 4 maal 3 of 4 maal 3 dg.; A. C. S.; A. J. K., Noordwijk, ieder 2 maal 3 of 2 maal 3 dg.; wegens overtr. der Boterwet: H. v. d. B. f 5 of 5 dg.; wegens overtreding der Vleeschkeurings- wet: J. W. te Oegstgeest 1 of 1 d.; Vrijgesproken werden: J. v. d H.; M. O.; I. B.; beklaagd van overtr. der eewet; K. E. E., beklaagd van overtr. van de Motor en Rijwielwet; C. J. v. E., Oegstgeest; J. B., Warmond, beklaagd van straatschen derij. Waar geen woonplaats is vermeld, zijn de beklaagden te Leiden woonachtig. Door de gladheid gev Hen. Dinsdagmid dag viel de. vrouw van P. Z. dioar de glad heid in de Scheveningsche straat, alhier, met hooge bedragen wordt belast ter zake de kos ten van hooger en middelbaar onderwijs in de stad. als thans bet geval is. Er zijn ge meenten, die aan een naburige stad 700 per leerling moeten betalen, die uit die ge meente een inrichting voor hooger of mid delbaar onderwijs in die stad bezoekt. Bouwen. Bij Min:ist«rieele beschikking is het aan de Bouwvereeniging „St. Jeroen" verleende bouwvoorschot verhoogd met 3343,50 en nader vastgesteld op 274823,50- Autobusdienst. Bij het gemeentebestuur is een aanvrage ingekomen om standplaatsen voor een autodienst uit de gemeente Noord wijkerhout, die Noordwijk aan Zee en Haar lem als eindpunten heeft. Behalve deze dienst bestaat er reeds een goed f unci ion: K-eren de dienst met 2 auto's van een ingezetene dezer gemeente over hetzelfde traject. Loop der beoolking. Dé loop der bevolking van deze gemeente over 1923 is als volgt: Vermeerderd door geboorten 132 m. en 128 vr.; döor vestiging 247 m. en 270 vr. Totaal dus vermeerderd met 777 personen. De bevolking werd verminderd door 82 menschen die overleden zijn, waarvan 40 m. en 42 vt. en door 474 verlrekkend'en, waarvan 215 m. en 259 vr. Er valt dus een surplus te constat eer-en van 221 inwoners. Het totaal aantal inwoners op 31 Decem ber 1923 bedroeg 8543, waarvan 4171 m. 4372 vr. Wedstrijd. In café de Zwaan werd tot opening van den vastenavond een wedstrijd gehouden in het kruisjassen. Er waren niet zooveel deelnemers als gewoonlijk liet geval is; 24 liefhebbers hadden zich laten inschrij ven. Er heersohtc een uitmuntende geest on der de spelers en er werd met zeer veel animo gespeeld. Na vinnigen kamp en uil- stekend spel was de uitslag als volgt: le pr. elk 3K pond karbonade, J. Koelewij» en r. v. d. Burg; 2e pr. elk 3 pond, L. Bakker en D. Kortekaas; 3e pr. elk 2 ponid, J. Heems- kerk en P. Heemskerk en 4e prijs elk 1 'A pond, A. v. d. Berg en C Linckes. Jaarvergadering Biljartclub. In café v. d. Berg had dc jaarvergadering plaats van de biljartclub Onderling Genoegen, alhier. De voorzitter, de heer G. Zandstxa, opende op de gebruikelijke wijze en sprak er zijn ge noegen over uit, dat het ledental vooruit gaande is. Voorts sprak hij de beste wen schen uit voor den bloei der vereeniging. Door den secretaris werd een jaarverstag uit gebracht, waarin o.m. het volgende naar voren werd gebracht: Op 10 Ja .uari 1923 werd' de club opgericht aanvankelijk met 17 leden, waarvan er echter in den loop van den zomer eenjge bedankten, terwij) er ook weer eenige nieuwe leden werden aangeno men. Het ledental bedraagt nu 11. In de zomermaanden werd uit den aard der zaak niets gedaan. Op 4 Oct. 1.1. werd echter met een seriewedstrijd begonnen, waarvan de uit slag op dezen avond bekend gemaakt zou w-orden. Uit het financieel verstag bleek, dat de inkomsten bedroegen 58.80, terwijl er een uitgaaf van f 47 viel te boeken. Een batig saldo van ruim 9. De. uitslag van den on- derKngen wedstrijd werd bekend gemaakt. G. Zamtstra, gesp. 8 partijen, gewonnen 8, ver loren 0, aantal caramboles 400, in 140 beur- le prijs; L. P. Heemskerk, gesp. 8 part, 1 ge\\\, 4 verb, aantal car. 372. in 157 beurten. 2e prijs; H. Mens. gesp. 8 part. gew. 1, ver). 4, aantal car. 367 in 205 beurten, 3e prijs. N. v. d. Berg, gesp. 8 partijen, gew. 5, verl. 3, aantal car. 366 in 189 beurten, le prijs; 5. Veldhuis, gesp. 8 part, gew. 4, verl. 4, aantal car. 356 in 222 beurten; 5e prijs VV. van Schooien, gesp. 8 part., gew-, 3, verl. 5, aant. car. 343 in 189 beurten, 6e prijs; C. Meijer, gesp. 8 part., gew. 2. verl. 6, aantal car. 824 in 108 beurten, 7e prijs; J. Aartman, gesp. 8 oart., gew. 2, verl. 6, aant. car. 322 in 217 beurten, 8e prijs en P. Langend ijk, gesp. 8 part., gew. 4. verl. 4, aantal car. 314 in 196 beurten, 9e prijs. Daarna werden door den voorzitter de respectievelijke prijzen, bestaande uit 5 mooie biljartqueus en luxe voorwerpen uit gereikt. terwijl den voorzitter zelf dc eerste prijs door den secretaris met een hartelijke gelukwensch werd overhandigd. Nog werden eenige nieuwe leden geballoteerd en inge schreven, waarna de voorzitter de vergade ring sloot. Het verdere van den avond werd gezellig doorgebracht met een ondorlingen wedstrijd om eenige mooie prijzen. Door het ijs. Op de Leidsche Vaart aan het eind van de sloot van Guldemond zakte een jongen door het ijs. Gelukkig was spoedig hulp aanwezig, waardoor hef gelukte den jongen te redden. Loop der bevolking óver 1923. Bevolking op 31 December 1923 2634 mannen, 2072 vrouwen, totaal 4706. Vermeerdering door geboorten 88 m„ 73 vt., totaal 161; door vestiging 235 m., 154 vr., totaal 389. Totale vermeerdering 323 m„ 227 vr,, ""totaal ,550. Vermindering door sterfte 83 in., 20 vr., te- taal 103. Vermindering door vertrek 169 m., 160 vr., totaal 329. Totale vermindering 252 m„ 180 vt., totaal 432. Vermeerdering 323: m„ 227 vr„ totaal 550. Vermindering 252 m„ 180 vr., totaal 432. Totale vermeerdering 71 m„ 47 vr., totaal 118. Bevolking over rochie en, deelde o.a. mede, dal meerdere de zer avonden georganiseerd zullen worden en dit zal nog nader bekend gemaakt worden. Hierna gaf hij het woord aan den geeste lijk adviseur. In 'n zeer schitterende rede zette deze spre ker uiteen, dat er voortdurend grooie inzin king is in het ledental onzer R. K. Vereend- gingen. Tocli is men niet hierdoor alleen gerecht vaardigd, dat rijn perscoonlijk leven godsdien stig is; als leden der gemeenschap hebben al len ook den plicht om de wonden onzer maat schappij te helpen genezen. En wat is w-e! de grootste kwaal onzer tijden? Dat men Hem niet heeft aangenomen, die gezonden is, om de wereld te vertossen en de menschen te iee- ren, hoe zij moesten leven. Dat velen zich niet bekommeren om mede te werken aan de Geeste'ijke verbetering van anderen vindt zijn oorzaak in de gemakzucht, de onwetendheid, het menschelijk opzicht en ook in de nawerking der liberale ideeën, vol gens welke godsdienst, en maatschappelijk le ven, niets met elkaar uitstaande hebben. Hierna eenige uittreksels uit de rede die Mr. Aalberse gehouden beeft op den Diocesanen Kalho'ieken dag in het Bisdom Haarlem 1917 Wat staal ons nu te doen? 1. Ons op de hoogte te stellen van de brandende kwestie's van onzen tijd op soci aal gebied. 2. zich goed l« doordringen van de kennis der Katholieke beginselen op dit terrein: 3. met dit materiaal gewapend mede tc werken lot het doen doordringen van de Christelijke principes in het openbare leven. Tot lit doel werken zoo uitstekend mede de algemeene bonden, die vo'gens prof. Aengenent juist ook tot doel hebben het bijbrengen van sociale ontwikkeling. Daarna oproep tot alle mannen, óm door toetreding tot de Katholieke organisatie's mede te werken tot verdieping van eigen Roomsch leven en lot de eindoverwinning van de Ka tholieke beginselen op openbaar terrein. De voorzitter richtte hierna een woord van harte'ijken dank aan den eerw. spreker en hoopte Item nog menigmaal in ons midden te zien opjTeden. Hierna sloot hij de vergade ring mei den Chr. groet en gingen allen vol vuur huiswaarts. Wat zal de uitwerking zijn bij alle R.-K. mannen, die nog geen Kd zijn van een R.-K. organisatie? R.-K. Vereenigingsgebouw. Van de on langs gehouden loterij ten bate van een R.-K. Vereenieirgsgebouw, is een voordeelig :tldo overgebleven van ruim 3000. Zeker een mooie prestatie in dezen moeilijken tijd. Door R. en W. dezer gemeente is vergun ning verleend tot het bouwen van een steenen vereenigingsgebouw- aan de Mahuslraat, wat voorloopig zal bestaan nil een groote zaal en een flink tooneel. Wij hopen, dat het gebouw maar spoedig voltooid mag zijn en zien de opening met ver langen tegemoet. R.-K. Kerkklok. Door het R.-K. Kerk bestuur is aan hel gemeentebestuur een sub sidie aangevraagd voor bovenstaand uurwerk, daar dit momenteel gerepareerd moet worden. Wij twijfelen niet of dit zal wel verkregen worden, daar het niet alleen in 't belang is van de kerkgangers, doch men mag gerust aannemen voor alle inwoners van IJmuiden en eenieder die daar passeert, daar deze klok juist zoo'n monien itar.d heeft Rapport financieele commissie. De tinan- cieele commissie schrijft aan den Raad: De financieele commissie, in de vergadering van 28 November j.l. belast met het onder zoek der gemeentebegrooting voor 1924 en de bijbehooronde begroetingen voor het Burgerlijk Armbestuur en de bedrijven voor hetzelfde dienstjaar, deelt mede. dat bedoeld onderzoek heeft plaats gehad en aanleiding heert gegeven tot. het volgende' 1. Begrooting der gemeente. Door een der leden werd de vraag gesteld, waarom door Burgemeester en Wethouders, in afwijking met vorige jaren, thans geen be geleidend schrijven bij de begrooting werd ge zonden, waarin een vergelijkend overzicht werd gegeven van de thans aangeboden begrooting met die van het vorige jaar. Hoofdstuk II. Algemeen beheer Volgno. 47. Vacantictoeslag aan ambtena ren en werklieden. Twee leden der commissie kunnen zich ver eenigen met het voorstel van B. en W. om de raadsbesluiten, regelende den vacantic toeslag aan ambtenaren en werklieden, in te trekken. Ten aanzien van het ingekomen voorstel om den vacanlietoesiag om te zetten in vast loon. werd de opmerking gemaakt, dat aanneming van dat voorstel tot groote onbillijkheden in de sala- risrege'ing voor het politiepersoneel aanlei ding zou geven. Op grond hiervan stellen de overige leden der commissie voor den vacantictoeslag voor ht jaar 1924 te handha ven. Hoofdstuk IV Volksgezondheid. Volgno. 79 f.-—. Subsidie aan de Drank bestrijders- ■vereénigingen. De commissie kan zich niet vereenigen GROOTE HOUTSTRAAT 88 s met het voorstel van B. en om de sub sidie. aan de d ranK bestrijd ersvereend gingen voor 1924 niet te verleenen en is van mee ning. dat ook voor 1924 het oveT 1923 toe gestane bedrag ad 240 moei worden toe gekend. Subsidie Beverwijksche Bad- en Zwemin richting. De meerderheid der commissie stelt voor, over 1924 een subsidie te verleenen van f 500.—. Subsidie aan de N.-H. VeTeeniging ..Het Witte Kruis" voor den ontsmettingsdienst te A'ikmaar. De commissie is van gevoelen, dat het voor deze 'gemeente gewenscht is dat de ontsmet tingsdienst te Alkmaar Wijlt bestaan en stelt daarom voor over 1924 een subsidie te verteenen van 150, terwijl voorts aan de Vereeniging in overweging ware te geven om tot tariefsverhooging over le gaan. Hoofdstuk IV. Openbare Werken. Volg no. 100. Onderhoud van straten en pleinen. De commissie zou er prijs op stellen, in dien alsnog in het bestek werd opgenomen een post voor bestraling van een gedeelte van het Stationsplein bij den toegangsweg naar de éeelading. Volgno. 96. Sbaatbelasting. De meerderheid der commissie is van mee- ning. dal de Straatbelasting moet worden ge handhaafd,' aangezien deze heffing voor de versterking der inkomsten noodzakelijk is. Hoofdstuk VIJI 6. Openbaar voorberei dend Lager Onderwijs. Volgno. 186. School geld Fröbelschool. De meerderheid der commissie kan zich niet vereen teen met het voorstel van Helden- Sluis, tot verlaging der schoolgelden voor dc Fröbelschool. Opgemerkt werd. dat voorheen het schoolge'd gelijk was aan dat der lagere scholen voor gewoon onderwijs, terw ijl laatst genoemd schoolgeld thans aanmerkelijk is verhoogd en het schoolget dvoor dc Fröbel school onveranderd is gebleven. Hoofdstuk VIII 16. Volgno. 246. Sub-idle aan de Vereeniging tot instandhou ding van een Openbare Leeszaal en Bibli otheek. De meerderheid der commissie kan zich niet vereenigen met hel voorstel van B. on4 W. om over 1924 geen subsidie le verleenen en stelt voor het gevraagde bedrag ad 750 toe te staan 2. Begrooting Gasfabriek en Electrisch be drijf. Aangezien bij het onderzoek dier begroo- ting bleek, dat B. en W. op advies der com missie voor de Bedrijven nog voorste'Ien zul len doen tot verandering in de bed rijf sbegroo- tingen, was de commissie van meening. dat het geen zin heeft over de thans aangeboden begrootingen hunne zienswijze kenbaar tc maken. 3. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Deze begrooling gaf geen aanleiding tot liet maken van bemerkingen. ACTIE SCHOOLGELD VERLAGING Een aantal ingezetenen, te zamen vormen de eene commissie, benoemd in de op 14 December j.l. gehouden vergadering van ouders der leerlingen van de school voor Chr. Nat. Onderwijs alhier, hebben aan den Raad dezer Gemeente een verzoekschrift gericht, om te onderzoeken of de klachten over hoog schoolgeld in deze gemeente ge grond zijn en eventueel te trachten hierin verandering te brengen, en tot verlaging van schoolgeld te willen overgaan. Het is ondergeteekenden bij onderzoek gebleken, aldus het request, dat voren bedoelde klachten zeker reden van bestaan hebben, daar de gemeente Beverwijk meer schoolgeld eischt dan andere gemeenten van gelijken omvang, als Purmerend en Worinerveer, hetgeen uit den hier volgenden staat zeer duidelijk aan den dag komt. Bij een ink. van 1300 vraagt Beverwijk f 5, Purmerend 3.25, Wormerveer 3 bij een ink. van 1600 vraagt Beverwijk 10 Purm. 5, Worm. 4 bij een ink. van 1800 vraagt Beverwijk ƒ12.50, Purm. 6.75, Worm. ƒ6;.bij een ink. van ƒ200 vraagt Beverwijk ƒ15, Purm. ƒ8.50. Worm. 7 bij een ink. van ƒ2400 vraagt Beverwijk f 17.50, Purm. ƒ10.25, Worm. ƒ9; bij een ink. van 2800 vraagt Beverwijk 20, Purm. f 12, Worm. 11 bij een ink. van ƒ3200 vraagt Beverwijk 25, Purm. 1425, Worm. f 13 bij een ink. van 3700 vraagt Beverwijk f 30, Purm. 18.75, Worm. 17 bij inkomen f3700 vraagt Beverwijk ƒ30, Purm. ƒ18.75, Worm. ƒ17; bij een inkomen van ƒ4200 vraagt Beverwijk 35, Purm. ƒ21, Worm. 23; bij een inkomen van ƒ5000 vraag Beverwijk 45, Purm. 30, Worm. 30 bij een inkomen van 7000 vraagt Beverwijk 65, Purm. 50, Worm. ƒ54; bij een in komen van ƒ9000 vraagt Beverwijk ƒ80, Purm. 54, Worm. 90. De Commissie zal het zeer op prijs stellen indien de Raad besluiten kan nog voor het jaar 1924 eene aanmerkelijke vermindering in het schoolgeld aan te brengen, voor?' voor de ouders met lagere inkomens. ZONDAG de H.H. Missen te half 8 en 10 uur. Half 3 de Vespers, te 6 uur Congre gatie voor de jongens. DONDERDAG kwarr over 8 gezongen H. Mis. ZATERDAG van 4—8 uur gelegenheid om te biechten en te 7 uur het Lof. Catechismus naar gewoonte. i Tooneeluitvoering. Zondag trad w otieroni de „St. Gerardus Majella-vcroenigirq. op met bet tooneelsluk „Zijn Trots''. Wellicht tengevolge van het ijsvermaak wa< de uitvoering slechts matig bezocht. De aanwezigen hebben genoten van hei waarlijk mooie stuk. dat gced werd vertolkt In het laatste bedrijf geven cr. He'mborch, directeur van het ziekenhuis en Willem, jóng ste broeder van Karei Baning. zeer goed spel De notaris van Jasperen vertolkte eveneen: goed zijn rol. Moge „Gerardus Majèlia" spoedig weer iels van zich laten hooren! S'aaikrans. Woensdagavond bood - de Naaikrans aan de ouders der lesten en verdere genoodigden een feestavond aan. Tevens wer den op dezen avond de ver va a i-digde kleeding- stukken tenloongesiel. die weldra aan dege nen. voor wie ze bestemd zijn, zullen worden uilgereikt. De oresidenle, mevr. Bergman, opende dezen gezelligen feestavond, er de leden van den Naaikrans op wijzende, welk een verdienste lijk werk wederom is verricht, vooral nu de werkloosheid zijn intrede ook in dpze paro chie heeft gedaan en vrij hevig heerscht. De tentoonstelling gaf een goe ten kijk op datgene, wat de nijvere darneshanden hadden vervaardigd, zooais naai- en breiwerk. De avond werd opgeluisterd door zang, tooneel en voordrachten. Aangevangen met het Bondslied, werd daar na tiet St. Elisabethslied ten gehoore gebracht. Verschillende leuke voordrachten wisselden elkander af, terwijl liet tooneel stukje „Op visite' zeer goed werd vertolkt en veel hijvut bij de aanwezigen vond. Onder de overige zangstukjes werden en kele liederen op zeer verdienstelijke wijze door mej. Coha van Doeven gezongen. Op het einde van den avond sprak de Wel- eerw. heer Kape'aan een opwekkend woord en uitte den wensch. dat de leden van den Naaikrans met evenveel animo hun beginnen werk zouden voortzetten, als door haar tot op heden gedaan is. Met het lied „Aan U. o Koning der Ecuwen'' werd de avond besloten. ZONDAG te 7 uur uitreiking der H. Communie. Te half 8 en 9 uur stille H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis. Te .3 uur catechismus, 4 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden tot welslagen der H. Missie. Van 19 tot 29 Januari zal een groote H. Missie worden gehouden door E.E. Paters Redemptoristen. Vrijdag begin der novene tot voorbereiding voor de H. Missie. Daarom dagelijks na de H.H. Missen en Woensdag en Vrijdagavond onder het Lof dc novene- gebeden tor voorbereiding voor de H. Missie. Degenen die verhinderd zijn ter kerk te komen, worden verzocht het gebed met de 5 Onze Vaders en Wees Gegroet en met hunne huisgenooten thuis te bidden. VRIJDAG te kwart over 12 en half 4 biechthooren voor de kinderen. ZATERDAG-ochtend onder de H. Mis van 8 uur gezamenlijke H. Communie der kinderen. Zaterdagnamiddag en 's avonds te half 5 en hall 8 Lof met predicatie tot opening der H. Missie. LET WEL. lederen dag zullen des och-, tends en des avonds twee predikatiën wor den gehouden, zoodat iedereen in staat is de geheele H. Missie te volgen. VOLGORDE Zondag"a s. de H.H. Mis sen met predicatie te half 8, 9 uur en half II.' 's Namiddags te half 5 en 's avonds te half 8 Lof met groote predicatie. Door de week 's ochtends te 6 uur H. Mis. te liaif 7 preek, te 7 uur H. Mis. 9 uur H. Mis, half 10 preek, 's Namiddags te half 5 en 's avonds te half 8 Lof met groote predikatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1