BUITENLAND Kerkel. Kunst - VAN OVEN, Den Haag - Vaandels, Vlaggen, Medailles UIT HET VATICAAN. Het roode testament. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Zaterdag 12 Januari 1924 Het antwoord van Frankrijk en België op Duitschlands jongste nota zou gisteren overhandigd worden. De geallieerde Controle-commissie is in Berlijn met sneeuwballen geworpen. Een verstandige waarschuwing be treffende de verhouding tusschen de Duitsche werkgevers cn arbeiders. Onder zekere voorwaarden staat Frankrijk het door Engeland ge vraagde onderzoek naar de separatistische beweging In de Palts toe. Bi) de verkiezing van den „speaker" in het Engelsche Lagerhuis heeft zich een incident voorgedaan. In de a.s. troonrede van den Engeischen ko ning zal maar niet over protectie gesproken worden. Generaal Danglis Grieksch Kabinets-formateur. Venizelos zal minister van buitenlandsche zaken worden. De Grieksche Koningin gewond. De eerste bijeenkomst van de conferentie der Kleine Entente heeft Donderdag plaats gehad. Successen en nederlagen der Mexicaansche regeeringstroepen. Onder de Telegrammen: liet Fransche en Belgische antwoord op de jongste Duitsche nota is overhandigd en beschikt in afwijzenden zin, maar iaat gelegenheid voor verdere onderhandelingen open. Engeland tegen de separatistische beweging en tegen de erkenning der „autonome Palts". Duitschland protesteert te Parijs en te Brussel tegen die erkenning. Berlijn in financieele moeilijkheden. Een Britsch arbeiderskabinet en het Hoogerhuis. Venizelos heeft zelf een kabinet gevormd en heeft het premier-schap op zich genomen. Het lot van de „L. 24." &m. 3UITENL. BERI&NTEN. TAFEREELEN UIT HET LEVEN IN RUSLAND. GEMENGD NIEUWS. Kindje in een wieg verbrand. Vergiftiging van honden. Over boord geslagen. KUNST EN KENNIS. FEUILLETON. Men schrijft ons uit Rome: Zondag, feestdag van Driekoningen, had in het Pauselijk Hospitium van Sancta Mar tha een eigenaardige plechtigheid plaats. Tegen 3 uur namiddag stonden wel vijf honderd moeders uit de naburige wijken van het Vaticaan met evenveel kinderen op de armen in de groente zaal van het Hos pitium, om daar de geschenken te ontvan gen, die te Rome met de „Befana", Drieko ningen aan de kinderen geschonken worden, gelijk bij ons bij Sint Nicolaas. De geschen ken v/aren aangeboden door het Ameri- kaansch Comiteit van hulp, hetzelfde dat twee jaar geleden aan talrijke moeders de melk verschafte voor hare zuigelingen. Niemand minder dan Z. Em. Kard. Gas- parri, omgeven door den Maggiordooro van Z. H. en van de twee Prelaten, die den staatssecretaris van Z. H. ter zijde staan in het behandelen der politieke en diplomatie ke zaken, deelde aan de arme volksvrou wen de Befana-geschenken uit. Voor een oogenblik hadden de Kardin.-staatssecretaris en zijn medehelpers alle politiek en diplo matie vergeten en had hij een vaderlijk op recht woord van welwillendheid over voor de vrouwen, die oip z'n ïtaliaansch, even aan Zijne Eminentie al hunne huiselijke lotge vallen en wederwaardigheden moesten ver tellen. De Zusters van den H. Vincentius waren druk in de weer om de moeders een weinig spoediger te doen doorgaan en te lange levensbeschrijvingen aan den Kardi naal te besparen. Maar na de moeders wer den de grootere kinderen uit de omgeving van het Vaticaan blijde gemaakt r et 'n mooie zilveren medaille met de beeltenis van den H. Vader. En daarna waren er nog andere geschenken, die in het koude jaarge tijde te pas kwamen aan de arme kinderen, door het lot genoodzaakt in hunne kleeding te bewijzen dat het te Rome nooit koud is, ofschoon we al twee maal sneeuw gehad hebben en de thermometer een groote nul aanwijst. In naam des Pausen gaf de Kar dinaal, die echt genoot van zijne offervaar- dige goedheid, den Zegen aan allen en ver liet onder de zegenuitroepen der verblijde moeders het Pauselijk Hospitium. MGR. HEIJLEN TE ROME. Onze Romeinsche correspondent bericht: Dinsdag vroeg in den morgen kwam Mgr. Heijlen, Bisschop van Namen en voorzitter der Eucharistische congressen te Rome aan en nam zijn intrek in de Procure van de Orde der Norbertijnen. In den loop van den dag was Monseigneur zoo goed mij te ontvangen en liep het ge sprek natuurlijk over het a.s. Internationaal Eucharistisch Congres in Juli a.s. te hou den te Amsterdam. Monseigneur was vol verwachting voor het Amsterdamsch Con gres, een groote gebeurtenis voor alle Ka tholieken en voor de Mirakelstad zelve. Het Comiteit te Amsterdam, met de vertegen woordigers van het Nederlandsch Episco paat, werkt uitstekend. Ik ben opgetogen, zei Monseigneur, over den organisatiegeest en den ijver der Nederlandsche Katholieken. Het succes is met zulk 'n voorbereiding vooraf verzekerd. Trouwens, uit de Ver- eenigde Staten, uit Canada, uit Frankrijk, uit België, zullen zeer talrijke pelgrims ko men, terwijl meerdere Kardinalen, talrijke Bisschoppen en gemijterde Abten aanwezig zullen zijn. In het Stadion zal de algemeene Communie der kinderen gehouden worden, alsmede de Pontificale Hoogmis door den Kardinaal-Legaat, waarbij alle Kardinalen, Bisschoppen enz. zullen tegenwoordig zijn. De vergaderingen zullen deels in St. Willi- brorduskerk, deels in het Concertgebouw gehouden worden, daar grooter zaal ont breekt. Tr ^£.r' Heijlen kwam naar Rome om een Kardinaal-Legaat te vragen voor het Con gres. Op t oogenblik is de naam van dezen Legaat nog niet bekend en Monseigneur zou zich niet de vrijheid veroorloven een of anderen Kardinaal aan Z. H. den Paus voor te stellen. Monseigneur Heijlen, die er na zijn laatste ziekte zeer gezond uitzag, was vergezeld van zijn particulier secretaris Kan. Tharsi- cius Bootsma, Nederlander van geboorte. meer en meer verwezenlijkt wordt Wij leven thans in een tijd van nood en in een periode waarin de arbeiders sterk verzwakt zijn. Daar om behoeft het niet te verwonderen, dat vele arbeiders toegeven aan geoefenden dwang. Maar dit toegeven gaat gepaard met het on machtig ballen van de vuist in den ,zak. Op zulk een stemming en houding der arbeiders kunnen echter geen gezonde economische en sociale verhoudingen worden opgebouwd. Het radicalisme zal steeds meer in de kaart worden gespeeld en als straks de extremisten onder de arbeiders het heft in handen krij gen zullen zij op hun beurt hun macht mis bruiken. In zulke omstandigheden kan het Duitsche volk zeker eigen behoorlijken te genstand bieden aan den druk van buiten. Breede kringen van het Duitsche volk wor den dan een speelbal in de hand van enkele groepen, ten voordeele van den buitenland- schen vijand, die den tweespalt van het Duit sche volk ijverig ten eigen nutte zal exploi- teeren. Gezien deze ongunstige vooruitzichten moet iedere, zich van zijn verantwoordelijk heid bewuste Duitscher, waarschuwen tegen zulk een ontwikkeling Het schijnt wel, of vele leringen van het Duitsche volk, welke groote beteekenis hebben voor het herstel van Duitschland, tegenwoordig door alle goe de geesten verlaten zijn. Moge men vooral in werkgeverskringen niet een weg betreden, welke ten slotte slechts kan leiden tot nog grooter inzinking van het Duitsche volk in plaats van tot een gezond herstel. De separatistische actie. De gedachtenwisseling tusschen Parijs en Londen over een onderzoek naar de separa tistische beweging in de Palts wordt voort gezet. Engeland zou voorstellen, dat een Engelsch vertegenwoordiger ter plaatse een onderzoek zou instellen. Frankrijk daarentegen stelt, overeenkomstig het Rijnlandverdrag voor dat het onderzoek aan de geallieerde com missie wordt toevertrouwd. Uit Parijs wordt nader gemeld, dat Frank- De notawisseling tusschen Duitschland en de ge allieerden. De Fransche en de Belgische regeering setten haar gedachtenwisseling nopens de beantwoording der Duitsche nota voort, met name intake bijzonderheden omtrent de re dactie der te Parijs en Brussel uitgewerkte teksten, welke in hoofdzaken overeenstem men. De twee documenten zouden waarschijnlijk gisteren aan de Duitsche zaakgelastigden worden overhandigd. De geallieerde controle commissies in Duitsch land. Donderdagmorgen poogden voorbijgangers in Berlijn de officieren der intergeall. contro le-commissie, toen deze in de Bellevuestrasse in hun auto stapten, met sneeuwballen te werpen. Drie der daders konden worden ge- areesteerd en naar het hoofdbureau van poli tie worden overgebracht. e De strijd tusschen de Duit sche arbeidgevers en ar- beidnemers. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van een rede van den Duitschen minister van landsverdediging dr. Gessier, waarin hij den arbeidgevers ernstig waarschuwde voor het gevaar, gelegen in het ten eigen bate ex- ploiteeren van den noodtoestand der arbei ders. i Thans wordt een dergelijk verstandig woord geuit door den secretaris-generaal van den bond van Christelijke vakvereenigin- ging Bernhard Otte, in het blad van Steger- wald „Der Deutsche". Wij willen zeker niet generaliseeren, al dus Otte en beweren, dat alle arbeidgevers in een anti-socialen geest zijn vervallen. Maar toch heeft zich helaas in den laatsten tijd in de kringen der werkgevers steeds weer een extremistische kliek gevormd, die optreedt volgens het standpunt „Wij willen alleen heerschen en voorschrijven." Wat zal het ge volg zijn,wanneer dit extremistische standpunt rijk geen bezwaar zal ma Ken tegen het door Engeland gevraagde onderzoek naar den stand van zaken in de Palts en naar de vraag in hoeverre de bezetting aldaar als een aanmoe diging voor het separatisme is te beschouwen. Men zal echter de voorwaarden stellen, dat dit onderzoek geschiedt onder de auspi ciën der geinterallieerde Rijnlandscommissie. Volgens een bericht uit Spiers, is ook de aanvoerder der separatisten, die zwaar ge wond was, aan de bekomen verwondingen overleden, zoodat het aantal dooden in het geheel zes bevraagt. Als sanctie heeft de re geering der separatisten het nachtverkeer in de stad verboden. Het Engelsche Lagerhuis. Bij de verkiezing van den speaker van het Lagerhuis is den roerigen arbeiders- afgevaardigde Jack Jones, die ook in het vorig parlement meer dan eens va#t zich heeft doen spreken, en den speaker menig moeilijk oogenblik heeft bezorgd, de gal weer eens overgeloopen. Toen de speaker zich na zijn verkiezing en de gebruikelijke plicht plegingen terugtrok, klonk plotseling van de lippen van Jones een luid protest tegen „de minachtende wijze, waarop het Lager huis werd behandeld," waarmede hij klaar blijkelijk doelde op de geringe belangstelling van de leden van het Hoogerhuis in de ver kiezing. Een conservatief Lagerhuislid voegde Jones op scherpe wijze toet „Houd je mond Doch Jones ging door met zijn pro test, waarop hetzelfde conservatieve lid hem toevoegde, dat wanneer hij zich niet be hoorlijk kon gedragen, hij liever weg moest blijven. „Ik zal niet wegblijven," repli ceerde Jones. „Ik ben hier door de stem men van het volk, en ik zal hier nog zijn wanneer jij al weg bent." Hiermede was het incident uit. In den gisteren gehouden Kabinetsraad werd besloten de protectie-quaestie niet in de troonrede aan te voeren. De Raad voelde zich echter verplicht wel de plannen voor uit breiding der Rijksvoorkeurtarieven, waar omtrent de Rijksconferentie tot overeen stemming kwam, in de troonrede te ver melden. De „Times" meldt, dat het Kabinet tot overeenstemming kwam, dat de Troonrede een gematigd en niet-provoceerend karakter diende aan te nemen en een program dien de te behelzen, dat de Unionisten als de grootste partij in het Lagerhuis bereid zou den zijn uit te voeren, wanneer zij het ver trouwen van het parlement blijven behou den. Gemeld wordt dat officieuze conferenties plaats hadden inzake het vraagstuk der referentieele rechten tusschen de conserva tieven en de arbeiderspartij. Verwacht wordt dat in de Troonrede melding zal worden gemaakt van den toe stand in Europa en men acht het ook moge- 'ük, dat zij zich zal bezighouden met de q asstie der stabilisatie van den financie n .oestand in Europa. De crisis in Griekenland. Aan generaal Danglis is opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Een H. N.-bericht meldt weder, dat Dan glis het aanbod in beraad heeft gehouden. Draadloos wordt gemeld dat volgens be richt uit Athene Venizelos heeft bekend ge maakt dat hij zich zal belasten met de porte feuille van Buitenlandsche Zaken, teneinde vriendschappelijke betrekkingen met de vreemde mogendheden in het leven te roepen. De Grieksche koningin bij een auto-ongeluk ge wond. Naar uit Czernowitz bericht wordt, heb ben de koning en de koningin van Grieken land een auto-ongeluk gehad. De keninr bleef ongedeerd, doch de koningin werd ern stig gewond. Men gelooft, dat er opzet in het spel is. De conferentie te Bel grado. Het officieele communiqué over de eerste vergadering van de conferentie der kleine entente onder voorzitterschap van Pasitsj meldt, dat deze zitting gewijd was aan een algemeen onderzoek van den internationalen toestand. Pasitsj, Nintsjitsj, Benes en Duca konden constateeren, dat te dezer zake volledige over eenstemming heerscht. De kleine entente wenscht de vertrouwelijke en onders'eunende samenwerking met al zijn boudgenooten voort te zetten en is meer dan ooit besloten- bij den huidigen Europeeschen toestand die stroomingen te ondersteunen, welke naar een handhaving der verdragen en een versterking van den vrede streven, twee zaken, welke voor de drie staten, welke de kleine entente vormen, absoluut onontbeerlijk zijn. De bijeenkomst van morgen zal zich nog met dc algemeene agenda bezighouden, alvorens wordt overgegaan tot het onderzoek van de vraagstukken, welke van internatio naal standpunt gezien speciaal elk der dier betrokken staten belang inboezemen. Benes en Nintsjitsj hebben nog besprekin gen gehouden over vraagstukken, welke spe ciaal Tsjecho-Slowakië en Joego-Slavië be treffen. Benes had een belangrijk onderhoud met Pasitsj over het vraagstuk van de bettrekkin- gen met Rusland. Zij overwogen de mogelijk heid van een gemeenschappelijke gedrags lijn in overeenstemming met de groote ge allieerden. De opstandige beweging in Mexico. Een draadloos telegram uit Mexico City meldt, dat de regeeringstroepen op het front van Puebla hun opmarsch zijn begonnen en dat de rebellen terugtrokken zonder slag te leveren. Elk oogenblik verwacht men dat de regeeringstroepen ook cp het front van Gua dalajara den opmarsch zullen beginnen. Op het ministerie van oorlog wordt erkend, dat de rebellen Pachuosbut Hen N. van Mexi co City) hebben veroverd. Er zijn regeerings troepen op weg om de stad te belegeren. De gezonken duikboot „L. 24" ligt in 24 vaam diep water, elf mijlen ten zuid-zuidwes ten van Portland. Aan boord was een beman ning van 43 koppen. Den geheelen nacht is doorgewerkt om de duikboot te vinden. Men vreest het ergste voor het lot der bemanning. Alleen wanneer het mogelijlk was de water dichte schotten te sluiten, bestaat er kans op redding. Volgens een Reuter-bericht bestond de be manning uit 34 koppen. EVENEENS RAMPEN AAN DE KUST VAN PORTUGAL EN VAN TANDZJER. Ook op de kust van Portugal en van Tandzjer heeft het geducht gespookt. Mel ding wordt gemaakt van tal van scheeps rampen. Op de kust van Tandzjer was de storm zoo hevig, dat tal van schepen de ha ven van Casablanca niet konden bereiken. PERSONEELSBEZUINIGING IN DUITSCHLAND. Volgens de bladen bedraagt het aantal tot dusver in het rijk ontslagen ambtenaren totaal 54.000. De besparing aan personeel- uitgaven wordt op 83 millioen gouden mar ken geschat. KONINGIN AUGUSTA VICTORIA ZIEK. Koningin Augusta Victoria, de echtge- noote van ex-koning Manuel van Portugal, is in een der L.ondensche hospitalen opgeno men met een ontsteking van een harer oogen. RAISOELI GEOPEREERD. Uit Tetoean wordt gemeld, dat Raisoeli, de vroegere kroonprettendent van Marocco, met succes een door een Spaanschen mili tairen chirurg verrichte operatie heeft onder gaan. EEN SPINNERIJ INGESTORT. Te Bradford (Engeland) is volgens draad loos bericht een spinnerij ingestort, waarbij veertig arbeiders werden bedolven. Gevreesd wordt dat acht levens verloren zijn gegaan. Twee lijken zijn reeds opgedolven. Zeven tien personen zijn naar het ziekenhuis ver voerd. AARDSCHOKKEN IN CALIFORNIE. Te Eureka in Californië werd een reeks aardschokken waargenomen, die elkaar en kele minuten na elkaar opvolgden. Van scha de wordt geen melding gemaakt. NIEUWE JAPANSCHE OORLOGS SCHEPEN. De Japansche minister van marine heeft tot den bouw van t.weè kruisers van 10.000 ton en van vier kruisers van 7500 ton, welke zuilen dienen tot versterking van de Japan sche vloot, besloten. De nieuwe economische politiek van de bolsjewistische regeering heeft veel ongure elementen, ware chevaliers d'indtistrie, de gelegenheid gegeven zich ten koste van het land rijk te maken. Een gevolg hiervan zijn talrijke processen over wanbeheer, misbruik van vertrouwen, omkoopbaarheid en andere delicten van vele leiders der trusts, die het rijk voor geweldige bedragen hadden bena deeld. Deze heeren van de zeer droevige fi guur worden door de „Izwestia" op de vol gende wijze beschreven. Ik lees de verslagen over deze talrijke processen en voor mijn geestesoog duiken op tooneelen, waarvan ik toevallig getuige ben geweest. Het was nog vóór de revolutie.Een club te MoskouIk was geen kaart speler maar slechts toeschouwer en werd getroffen door het volgende feit een zeer deftige meneer werd telkens voorbijge gaan als het zijn beurt was de kaarten te meieeren. Hetzelfde zag ik ook aan de twee de en derde tafel. Verbaasd vroeg ik den kellner naar de reden hiervan. De kellner antwoordde fluisterend „Deze heeren mogen niet meieeren." „Maar waarom dan niet „Het zijn, met uw verlof, valsche spe lers 1" Het was in de wittebroodsweken van de Nieuwe Economische Politiek. De trust groeiden als paddestoelen na een regen. Ik bezocht toevallig een van deze veel bespro ken instellingen. Klerken snelden heen en weer, telefoons rinkelden. Ik moest lang wachten en van verveling begon ik het pu bliek, dat de kamer vulde, te bekijken. In alle hoekjes stonden heeren te fluisteren als verliefde paartjes in een park. Waar heb ik toch deze menschen reeds vroeger ontmoet? Ik bekeek hen aandachtiger het waren de heeren uit de club, die niet meieeren moch ten. Na de October revolutie waren zij ver dwenen, maar nu kwamen zij weer te voor schijn en zochten aansluiting bij de trusts. En zij werden niet weggejaagd Een half jaar later. Ik zat in het restaurant „Empire." In een rijk versierden hoek om een groote tafel zat een groep chique gekleede heeren feest te vieren. Onophoudelijk werden champagne- flesschen geopend. De tafel dreigde ia te storten onder het gewicht van de ontelbare schotels en bergen fruit uit de tropische lan den. Een troep sterk gedecolleteerde zi geunerinnen zong heupwiegend haar zwoele liederen voor de feestvierende heeren. De chef en alle kellners stonden in de nabijheid van dit luidruchtig gezelschap om iederen wenk van hen uit te voeren. Om de overige gasten bekommerde zich niemand. Zij belden, riepen, maar niemand kwam cm hen te bedienen. De kellners antwoordden haastig „Ik heb geen tijd 1 U ziet toch zelf, dat ik bezet ben." Een gast pakte tenslotte een voorbijsnel lenden kellner bij de mouw en riep veront waardigd „Waarom worden toch alleen de heeren van die tafel bediend Zijn het zulke groote heeren, dat geen kellner daar gemist kan worden De kellner glimlachte en antwoordde „Het zijn, met verlof, heeren uit een trust." Een maand of drie later zat ik in een trein en hoorde het gesprek van twee heeren, die in een andere coupé zaten. „Maar bedenk toch vijfhonderd vaten." „Nou, wat zou dat?" „Maar ik zeg toch vijf honderd vaten ver rot en bedorvenZelfs voor compote deugt de waar niet meer." „Wat zou dat U zult een calculatie op maken U bent toch een grootmeester in het opstellen van calculatiesHa-ha-ha" Het gesprek ging over vruchten, die van de heeren in een geweldige hoeveelheid had op geslagen om de prijzen op te schroeven en die nu bleken bedorven te zijn. Aan het eerstvolgende station verlieten de de twee heeren hun coupé. Waar heb ik her» toch gezien? Waar heb ik die stemmen ge hoord? En plotseling herinnerde ik me de woorden van den kellner „Het zijn, met verlof, heeren uit een trust!" Het gebeurde kort geleden. Vroeg in den ochtend keerde ik huiswaarts van het redac tiebureau. De straten van Moskou waren leeg en verlaten. Plotseling verscheen een slinge rende auto en een claxophoon verbrak met zijn gebrul de stilte van de slapende straat. In de auto zaten eenige aangeschoten heeren en schreeuwerig gekleede dames met oorbel len ter waarde van milliarden. De heeren lachten stompzinnig en grepen de dames om haar middel en de dames giechelden luid ruchtig. Het geheel was walgelijk en weerzin wekkend. Ik bleef stilstaan en keek naar het gezel schap. Ik herkende mijn medereizigers uit den trein. „Het zijn. met verlof, heeren uit een trust!" Nu zitten deze heeren op de beklaagden bank. In het eerste proces zijn 72 man in staat van beschuldiging gesteld. En dat zijn slechts „zakenlui" uit twee trust. Hoeveel zullen er nog op die bank komen te zitten Honderden of duizenden? In de woning van den heer H. v. W., in de Emmastraat te 's-Hage is door het vlam vatten van een schoorsteenkleed, terwijl er niemand in de kamer was, de wieg in brand geraakt, waarin het zoontje van negen maanden lag. De dienstbode, die de vlam men het eerste bemerkte, waarschuwde mevr. v. W die onmiddellijk kwam aange sneld. Zij haalde het kind uit de wieg, waardoor zij brandwonden bekwam aan armen en beenen. Door een hoofdbrand wacht werd zij verbonden. Moeder en kind werden vervolgens door den eersten hulp dienst naar het ziekenhuis vervoerd, waar het kind 's middags is overleden. De kamer brandde gedeeltelijk uit. Tc Apeldoorn doet zich het geval voor, dat losloopende honden, die in de Maria- laan een bepaalden tuin betreden, door iemand die daar woont en zich het genoe gen meent te mogen verschaffen, ander mans honden te dooden, worden vergif- tigd. Reeds zijn. volgens de „Tel. een drietal gevallen bekend, dat rashonden, waaronder zelfs een prijswinnaar op verschillende ten toonstellingen, het slachtoffer werden van dit wreed vermaak. Het deskundig onderzoek van de gedoo- de dieren heeft aangetoond, dat de mar zich bedient van strychine, een zwaar ver gif, dat niet ieder voor het rondstrooien heeft, daar het niet in handen van leeken kan komen. De politie is met het geval in kennis gesteld. De sleepboot „Jacob van Heemskrrk," welke Woensdag te Brest (Frankrijk) was uitgevaren, om het stoomschip „Rondo" van de stoomvaart-Mij. „Nederland," dat een schroef verloor, tegemoet te varen, is in de haven teruggekeerd zonder hulp te hebben kunnen verleenen. De sleepboot kwam wel bij de „Rondo," doch werd toen overvallen door den storm. De trossen bra ken, een enorme stortzee kwam op de boot neer en sloeg een matroos over boord, ter wijl de kapitein en een matroos tegen het dek werden geslagen. De kapitein Hommes en de matrozen kregen ernstige verwon dingen. Twee andere Nederlandsche sleep- booten gaan nu de „Rondo" ter hulp om ze in de haven te brengen. DE VOGELS iN NOOD. Men schrijft aan de „L. Crt." uit Workum over den invloed, dien de sneeuwval en de koude hadden op het leven en gedrag onzer in het wild levende vogels Ook hier komen de waterhoentjes tot in de stad en merkwaardiger nog is het, dat dicht bij ons marktplein een kwartelkoning levend werd gevangen. Dit is toch zeker een der meest schuwe vogels, die hier in het veld leven. Ze komen in Mei en verdwijnen in het najaar. Een enkele probeert te overwin teren. De kwartelkoning komt veel in de Friesche weiden en graanvelden voor, maar is hier onder dien naam weinig bekend. Men noemt hem altijd taepert en in Groningen peerdsneers. Hij behoort tot de rallen, die goede loopers, maar in den regel slechte vlie gers zijn. Overdag, maar vooral des avonds en 's nachts maakt de taepert of spriet een zon derling ratelend geluid, dat vergeleken kan worden met het strijken van 'n houtje tangs de tanden van een kam. Hij doet dit steeds verborgen tusschen het lange gras of in het graanveld. Hij kan zich door zijn sinallen bouw snel verplaatsen door het dichte gras en doet dit met omlaag gehouden kop cn ingetrokken hals. Onze landarbeiders koo- ren hem dagelijks in den zomertijd, maar zij zien hem nooit. Tracht men de plaats te naderen vanwaar het geluid komt, dan is de vogel reeds ge vlucht en hij laat zijn „crex-crex" weer uit andere richting hooren. En nu komt dit uiterst schuwe dier tot in de bebouwde kom om voedsel te zoeken, want op de velden is door de bevroren sneeuwlaag niets meer te vinden. Wat de vogelsterfte aangaat, deze is nog groot. Door den ingevallen dooi van Woens dagavond, gevolgd door de strenge vorst var Donderdagnacht, is de sneeuwlaag op der grond in een ijskorst veranderd. Alle voed sel ontbreekt. Zelfs onze gevederde vrienden die dagelijks gevoederd worden, verminde ren zienderoogen. Merels en meesjes vind' men niet meer op de voederplaats en de spreeuwen met hun bevroren pooten komer, nog sporadisch. Ook de meeuwen hebben het zwaar te ver antwoorden. Waarom die snelle vliegers ons niet verlaten is mr'j een raadsel. Nu ze geen dierlijk voedsel meer kunnen vinden, verge noegen ze zich met brood en allerlei afval van het middagmaal. Op het strand is alle vogelgeluid verstomd. Smienten, ganzen, wulpen en duikers kun nen er geen water meer vinden. Het is één ijsvlakte, zoover het oog rij kt. VARKEN GESTOLEN. Van het erf van de weduwe C. W. aan det 's Gravenweg te Rotterdam, is Donderdag* nacht een 80 pond zwaar varken gestolen, nadat men het eerst met een hamer had dood geslagen. De dieven hebben het in een aan grenzende wei gevild. Daar zijn althans de ingewanden gevonden. ERGERLIJK GEVAL. Tijdens de laatste vorst- en sneeuw- periode hadden kwaadwilligen bij den alleen- wonenden 72-jarigen H. B„ te Esseld, ge meente Barneveld, de eenige toegangsdeur zoo stevig dichtgebonden, dat de oude stak- kert gedurende vier dagen in zijn huisje is opgesloten geweest. Toen werd zijn hulpgeroep eindelijk door voorbijgangers gehoord, die den grijsaard bevrijdden. EEN NACHTWAKER VERMIST. Voor eenige maanden werd te Winterswijk een particuliere nachtveiligheidsdienst op gericht. De eenige beambte van deze instel ling wordt echter sedert 22 December ver mist. EEN MUURSCHILDERING ONTDEKT Bij de verbouwing van een pand in de Dijkstraat te Wijk bij Duurstede, welke pand na restaratie getrokken wordt bij het hotel van ouds „Het Schippershuis," kwam in een der voorkamers een reer mooie muur schildering voor den dag. Na verwijdering van het behangsel bleken in die kames be- schildesd te zijn met fraei decoratiewerx, in het midden waarvan schildesstnxjes voos- xomen, xindesgsoepjes, voossteiiend, weixe de hend ven een meestes doen vesmoeden. INSULINE-ONDERZOEK. De Edmonton Canedee Univessiteit ont ving tienduizend dollar van de Casnegie- stichting, teneinde professor Collip in de ge legenheid te stellen zijn insuline-onderzoe- kingen voort te zetten. „Maar eerst zorgen, dat in Creteil alles Voor de ontvangst in orde is. Ik zal er mor gen heen gaan en Martha mee terugbren gen Hoe staat 'l met de inrichting van mijn laboratorium?" ,,'t Is klaar." „Goed.... Laat nu even inspannen. Ik ga naar de Barbettestraat eenige scheikun dige toestellen koopenIk moet van avond nog wat werk verrichten".... Pascal ging heen om te laten inspannen. X. Toen hij thuis gekomen was, had Ray mond een kort briefje gevonden, waarin hem werd medegedeeld, onmiddellijk op het bu reau van zijn chef te komen. De inspecteur, die reeds Op hem wachtte, liet hem aanstonds bij zich op het bureau. „En? heeft u al iets gevonden, mijnheer Fromental?" „Helaas nog niet mijnheer. En toch dacht ik vanmorgen een goed spoor ontdekt te beibben." In korte woorden vertelde Raymond zijn bezoek bij Duchcmin en FauveL „Terwijl u, mijnheer Fromental, naar de dieven zoekt, gaan zij rustig met hun dief stallen door. Hier is een verslag van den commissaris van de wijk St. Genoveva, die bericht, dat in de Bibliotheek in zijn wijk wederom een diefstal is gepleegd".... „A! weer?" mompelde Raymond. „U kunt er zeker van zijn, dat het de laatste niet zal zijn. De dieven zien in de dagbladen niets omtrent de diefstallen en meenen dus, dat wij nog geen onderzoek hebben ingesteld.... En ze gaan ongestoord hun gang.... Probeer hen zoo spoedig mo gelijk in handen te krijgen en ik geloof, dat net voor u voordeelig zal zijn." „Ik zal mijn uiterste best doen, mijnheer. Raymond liet zich aanstonds naar de be wuste bibliotheek brengen en vroeg om den opzichter te spreken. „Ik heb gehoord, dat er hier weer een nieuwe diefstal gepleegd is in de biblio theek". „Ja, mijnheer. Gisteren is er weer een kostbaar handschrift verdwenen." „Was het aan een bezoeker ter inzage gegeven?" „Ja mijnheer. Hier is 't briefje. U begrijpt, dat het een valsche naam en een valsch adres is".... „Herinnert u zich, aan welken persoon dat boek gegeven is?" „Ja, maar toch slechts zeer vaag, want toen hij het boek ter inzage vroeg, was ik juist met iemand anders bezig, die slecht Fransch sprak en die ik moeilijk verstaan kon.... 't Was een jood, die een he- breeuwsch werk vroeg." „Denkt u niet, dat het een medeplichtige was, die uw aandacht moest afleiden?" „Misschien... 'tis mogelijk. Maar ik moet u wel bekennen, dat ik absoluut geen argwaan kon koesteren." „U herinnert zich misschien toch wel iets omtrent den persoon van den aanvra ger?" „Me dunk dat hij een bleek en mager gezicht had. 'i Was nog een jongeman." „Met blond haar?" „Juist." „Wel sapristi, 't Is de dief.... 't Is de zelfde, die aan Duchemin het „Leven van pater Joseph" te koop heeft aangeboden." „Kent u dien kerel?" „Nog niet, maar *k hoop hem nu spoedig tc leeren kennen. Maar hoe kan men eigen lijk de boeken meenemen, zonder dat er iets van gemerkt wordt?" „Och, mijnheer, daarvoor gebruikt men allerhande trucs. Men kan bijvoorbeeld ge makkelijk de briefjes vervalschen en de boeken verwisselen".... „Ja, dat is zoo.... Ik ?al hier van mor gen af eenige mannetjes neerzetten om de bezoekers eens te bespieden.." Dokter Thomoson kwam in de Barbette straat bij een bandelaar in scheikundige in strumenten. De koopman herkende zijn klant, aan wien hü reeds meer verkocht had, terstond. „Kan ik u nog met iets van dienst zijn, dokter?" „Ja. Ik wilde graag een volledig spuit- toestel hebben.... Kunt u mij dat leveren?" „Welk nummer, dokter?" „De flesch moet honderd a honderd vijf tig gram chloroform of kerosoleen bevat ten." „Dan zult u nummer 1 moeten hebben. Wilde u bet instrument dadelijk meene men?" „Ja. Ik heb een rijtuig bij mij." De koopman gaf bevel het toestel klaar te maken. „Bedient ge u van kerosoleen voor inspui tingen, dokter?" „Ja, zeer dikwijls." „Verkiest u dat boven chloroform?" „Ja. belisl." „Zou ik mogen vragen, waarom?" „Het werkt veel sneller, bijna oogenblik- kelijk en het ruikt minder dan chloroform." „Het wordt in Frankrijk toch zeer weinig gebruikt." „Dat weet ik, maar in Amerika, mijn ge boorteland, gebruiken wij doktoren het toch bijna algemeen".... „Hoeveel tijd heeft u noodig om iemand door middel van kerosoleen te verdooven?" „Hoogstens twee minuten, meestal min der." „En hoelang duurt de verdoovina?" „Ze kan twaalf minuten duren, zonder dat er gevaar voor den patiënt bestaat".... Een knecht bracht het toestel, in een doos gepakt. Jacques betaalde en ging met het instru ment heen. Raymond, wien het maar niet gelukken kon, eenige helderheid te verkrijgen omtrent de geheimzinnige diefstallen, had een slech ten nacht doorgebracht. Hij stond zeer vroeg op en liet zijn onder geschikten in zijn woning in de Meslaystraat bij elkaar komen, waar hij hun in 't kort den stand van zaken uitlegde en de regeling van het verder toezicht op de bibliotheken aanwees. De dag verliep zonder eenig succes en des avonds kwamen de verspieders hun rapporten, die geen nieuws mededeelden, inleveren. Toch werd de waakzaamheid on verminderd gehandhaafd. Na het vertrek van den dokter was Martha alleen in Créteil achtergebleven, ongerust over het nieuwe leven, dat voor haar in Parijs zou aanbreken en teleurge steld, dat zij den jongen visscher niet meer te zien kreeg, ofschoon ze toch dikwijls bij de wilgenboomen ging kijken. Doch Paul werd geheel en al door Fabien de Chatelux in beslag genomen. De Fluwijn had aan Paul en Fabien een vischpartijtje voorgesteld. Wat Paul betreft, hij had gaarne aan den kant van het „Kas teeltje" gaan visschen, maar de Fluwijn, die door zijn ondervinding de leiding bad, stond cr op hen naar een ander gedeelte der rivier tc brengen en Paul, bang zich te zul len verraden, durldc geen tegenwerpingen te maken. Men vertrok 's morgens vroeg en om twaali uur zou Madeleine op een tevoren bepaalde plaats het eten brengen. Des avonds kwain men met een flinke portie visch thuis, maar ondanks de afwis selingen van dan dag en het vroolijk ge zelschap was Paul stilzwijgend en zwaar moedig, zoo zwaarmoedig zelfs, dat Made leine bang werd en hem allerlei vragen stelde, of hij niet ziek was enz. Pau! antwoordde alleen, dat hem niets scheelde, dat hij volstrekt niet ziek was eij de oude meid, ofschoon ze niet geheel en al overtuigd was, moest zich met dat ant woord tevreden stellen. XI. Fabien, die de droefgeestigheid van zijn vriend ook bemerkt had, maar uit beschei denheid niet verder wilde vragen, vertrok nog dien zelfden avond naar Parijs in plaats van twee of drie dagen nog in Créteil te blijven, zooals zijn oorspronkelijk plan was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5