ELCK WAT WILS '*s ds to°' NIEUWE HAARLEM5CHE COURANT. Derde Blad - Zaterdag 12 Januari 1924 RECHTSZAKEN. ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. De 10 pet. loonsverlaging bij de spoorwegen. STOOMVAARTLIJNEN. TREKJES 329. EMIGRATIE TER BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Nu de werkloosheid maar steeds niet wil verminderen en naar het oordeel van zeer velen althans in de eerst volgende jaren een min of meer permanent karakter zal verkrijgen, spreekt het wel vanzelf, dat naar «jddelen wordt gezocht om op de meerrs doeiïaef4i»«de wijze haar en hare ge volgen te bestrijden. Onder de meest doeltreffende middelen moeten we uiteraart op de eerste plaats rekenen de verruiming van werkgelegenheid, welke er ontstaat, wanneer men werken doet verrichten, waarvan men kan verwach ten, dat zij na korteren ot langcren tijd voldoende voordeden zullen afwerpen. Het geld, daaraan besteed, komt dus in een of anderen vorm terug en do werk- loozen zouden op de meest gewenschte wijze geholpen zijn. Maar dat middel schijnt nu eenmaal niet of niet voldoende toegepast te kunnen wor den met bet gevolg, dat er nog steeds tien duizenden arbeiders van allerlei beroepen, zonder werk rondloopen, wat ook van de openbare lichamen een niet gering geldelijk offer vraagt en in tal van huisgezinnen een toestand oproept, dien men, vooral bij een temperatuur als van de laatste dagen, niet durft beschrijven. Het is dus verklaarbaar en alleszins rede lijk, dat naar andere middelen wordt ge zocht om zij het dan op minder ge wenschte wijze dit maatschappelijk euvel te bestrijden. Cinder die. middelen kan ook emigratie worden genoemd en zoo is deze week te Bennebroek een vergadering gehouden, waarop 7 Gemeenten waren vertegenwoor digd. Het verslag van die vergadering heeft in dit blad gestaan; ieder heeft er dus ken nis van kunnen nemen. Het vóór en legen schijnt breed te zijn overwogen en al is men niet tot een be paald besluit gekomen, dat deze zaak goed onder de oogen is gezien, kan zeker "niet anders dan hoogst nuttig worden genoemd. Intusschen: de zaak op zich zelf be schouwd is niet nieuw en heeft ook in ver schillende van onze organisaties reeds ge diend. Met name is door de K. S. A, dat onderwerp in studie genomen. Want emigratie is ongetwijfeld vooral met bet oog op de dichte bevolking van ons land een middel, wanneer het op belee- Icende schaal kan worden toegepast, om de werkloosheid te verminderen, al moet men aarbij rekening houden, diat elke inwoner, die wegtrekt ook gelijktijdig een zekere hoeveelheid „werk" meeneemt; het onder houd van een werklooze kan bijna zóó sober niet zijn of er moet toch altijd nog eenig werk voor hem geschieden. Maar afgezien daarvan heeft de emigratie naast een economische ook nog een zedelijk- Godsdienslige zijde, waarmede we als Ka tholieken rekening hebben te houden. Men kan het keeren zoo men wil, maar u ^Pdsdi«nstii-2c<I,elijk vraagstuk, dat ach bij emigratie naar voren dringt, lijkt mij nog heel wat moeilijker, dan het econo misch gedeelte, hoeveel moeilijkheden daar aan op zich zelf beschouwd ook verbonden mogen zijn. Ook al vreest men niet zich aan koud water te branden, dan kan men toch wel lis vaststaand aannemen, dat het niet vol- dcende is door te zeggen: de mensohen comen in een katholieke streek aan en het zal dus wel rollen. Het zal in vele gevallen juist niet rollen, zooals wc dan vanuit Katholiek standpunt zouden willen en we zouden m. i. den R. K. werkloozen al een heel slechten dienst bc- wjjzen als we hen in groote gevaren brach ten voor ban Godsdienst, alleen omdat het economisch gedacht volmaakt in nrde is hen „weg te werken" Deze zijde van het emigratie-vraagstuk mag dunkt mij wel goed onder de oogen worden gezien wanneer de Gemeentelijke Uverneid zich daarmede indirect tfaat bezig houden. Em zeker is het te wenscben, dat de siudie-commissie van de K. S. A. er iets op weet te vinden, om, als er dan tóch ge ëmigreerd wordt en wanneer er dus niet aan te ontkomen is, zulks althans zóó kan geschieden, dat de Godsdienstig-zedelijke gevaren tot een minimum worden beperkt. Gok is het m. i. een dwaasheid om van emigratie veel wonderen te verwachten. Het w jee,r ^makkelijk om te zeggen, dat de e er anders niet van „moeders pappot" unnen' maar het is geen kleinigheid om ^2 !en vraemd land, waar men taal noch zeden kent, zijn geluk te gaan beproeven. Waar voor Katholieken nog bet Gods- dienslig-zedelijk gevaar bij komt.zoodat het zelfs al zou er van emigratie iets beteekenends terecht komen tóch nog noodzakelijk zal blijken om op de meest doeltreffende wijze een verruiming van werkgelegenheid te bevorderen. A. J. L. WAT HAPERT ER? Voor enkele dagen terug kon men in de bladen het ontstellende bericht lezen, dat het maken van een groot schip vergund was aan eenFransche instelling. Zooiets is toch inderdaad verbijsterend En niet ten onrechte is de vraag gesteld: of wel alles is gedaan door de Nederland- sche industrie, door dc Gemeente Amster dam en het Rijk om den bouw van het schip aan een Nederlandsche inrichting te ver gunnen. Het klinkt ongelooflijk, dat we hier mil- lioenen ten koste leggen aan werkloozen- zorg, waardoor de betrokkenen nog zeer onvoldoende geholpen worden en midder- wijl zulke groote werken het land uilgaan. Daar moet iets op te vinden zijn geweest om iets dergelijks te voorkomen. De vraag is ooi; gesteld of de arbeiders niet zij het tijdelijk iets hadden kun nen afstaan van het loon wat dus zeggen wil: een tijdelijke loonsverlaging aanvaar den. Nu is over het algemeen de loonstandaard in dc metaalindustrie zeer laag; of en in hoeverre zulks dus mogelijk zou zijn ge weest, is niet ter mijner beoordeeling even min weet ik of over dat onderwerp ecnige onderhandeling is gevoerd. In de Vakbladen kan ik daarover niets vinden. Wel echter een ander bericht dat op deze zoo weinig verkwikkelijke geschie denis een nog schriller licht werpt, fk vond n.l. in de „R. K. Metaalbewer ker" een bericht, overgenomen uit „de Tijd" van den volgenden inhoud: „Bij een tc South Shields gehouden aanbesteding voor reparatie van het En- gelsche stoomschip „Rieland-Welford", dat onlangs op de 1 yne was gezonken en later gelicht, bleek, dal de laagste in schrijver was de R'damsche werf van Wil ton n.l. 3000 of pl.m. 36.000 lager dan dc vorige mededinger. Ook bleek, dat Wilton's werf zoodanig gesitueerd is, dal men de reparatie aldaar spoediger kan verrichten dan op een Engelsche werf." Als men dat citaat leest, wordt de toe stand nog wonderlijker. Dan blijkt daaruit dat onze industrie althans wat Engeland be treft, al zeer goed kan concurreeren en wordt de vraag nog klemmender of wel al les is gedaan om een zoodanig belangrijk werk binnen onze landsgrenzen te houden. Was daar nu werkelijk niets aan te doen geweest om het verschil in prijs weg te werken? Er wordt gesproken ovi?ï protec tie; de voor- en nadeelen worden tot in het oneindige uitgesponnen, maar wanneer na onderzoek was gebleken dat men ten onzent in dit geval niet kon concurreeren, was er toch wel een weg te vinden geweest om te zorgen dat dit werk ons niet voor den, neus werd weggekaapt. Wat allicht beter zou zijn geweest dan steunregelingen of nood-werkverschaffingen. A. J. L. WEL WAT UIT TE LEEREN. Wie volbloed kapitalisten-bestrijder wil zijn moet eigenlijk bij de revolutionnatre vakbeweging zijn. Dat wil zeggen: je moet je zelf niet zoo duizelig maken over de ge volgen van je daden; hoofdzaak is, dat zij revolulionnair zijn en de orde in meerdere of mindere mate verstoren. Wie écht revolutionair voelt, vraagt" niet naar het welzijn van zijn huisgezin en staakt, bij voorkeur op de meest onmoge lijke momenten, zooals bij sneeuwruimen c. d. Om aan heel doodgewone slakingen mee te doen is zoo burgerlijk; neen, tmpoie is eigenlijk als er blauwe boonen bij vlie gen of minstens toch de noodige onbehou wen kletsen vallen. Zoo ongeveer is mijn indruk van de re- vol ulionnaire beweging ongetwijfeld de minst bcteekenende en wordt daarenboven nog inwendig verscheurd door oneenigheid tus- schen leiders en leden, zoodat het verwon deren moet, dat er nog arbeiders zijn, die zich door de hansworsterijen van die be weging laten beetnemen. En dat moet toch wel zoo zijn, anders is het onverklaarbaar dat Slenhuis die voor kort geleden elke actie van de Kath, of Christelijke vakbeweging belachelijk maak te of wel minachtc, sedert eenigen tijd al zijn aandacht concentreert op de commu nisten- Niet alleen in „de Strijd" waarvan hij re dacteur is, maar ook en niet minder in „Het Volk". Ik meen dat we daaruit dc les moeten trekken, dat de revolutionnaire gedachte, maar vooral de kankerzucht, die daaraan inbearent is, in ieder geval een uitvloeisel daarvan is, toeneemt. t En al behoeven we niét bang te wezen, dat onze R.K. georganiseerde arbeiders met pak en zak naar de communisten of syndi calisten zullen overloopen, het zegt toch wel iets, wanneer Stenhuis dag in dag uit tegen de zij hef dan ongure propagan da van die menschen van leer trekt. Want ook onze georgaaiseerden werken dagelijks met hen, moeten dagelijks met hen omgaan en vooral in onzen tijd is er voor ben die nu eenmaal kankeren willen, geen gebrek aan stof. Het moge tevens een waarschuwing zijn aan allen die daaraan direct of indirect schuldig staan, dat we van verzwakking van onze R.K. organisaties geen heil kunnen verwachten. Er komt ook in onze R.K. Arbeidersbe weging weer méér vuur en geestdrift, wat zeker is loc te juichen omdat de liberale denkbeelden op economisch terrein, die reeds begonnen te wijken voor een meer Christelijk denken en voelen weer ailerwe- ge opleven; maar het is ook toe te juichen omdat we dan gelegenheid hebben om on zen georganiseerden arbeiders iets beters te neven dan de dwaasheden van liet N. A. S. en van het daarvan afgescheiden Syndi calistisch Vakverbond. A. J. L. ONTSTEMMING ONDER DE SPOOR- MANNEN. Het „Rechte Spoor" meent zich te moe ten beklagen eerstens over de behandeling der spoormannen als zoodanig, tweedens over de weinige publieke belangstelling. Wij deden reeds in het vorig nummer uit komen, dat gezien dc wijze, waarop thans met de belangen van het spoorwegperso neel wordt omgesprongen cu den maatstaf, welke men van zins is aan te leggen bij de bepaling van zijn loon, de vraag overwe ging verdient of de toestand van gebon denheid, waarin zich het spoorwegpersoneel door het stakingsverbod bevindt, onbestre den gehandhaafd dient te blijven. Ieder herinnert zich nog levendig de con sternatie in het gcheelc land over dc beken de formule, aangenomen door de samenwer kende organisaties op 18 Augustus 1922. Alléén door deze formule, die nog niet inhield, dat er „daadwerkelijk verzet zou komen, werd de zaak van hel spöorweg- personeei als met écn slag in de publieke belangstelling gebracht. Aan alle kanten en speciaal aan ons adres, regende 'l vermaningen tot voor zichtigheid, vorderde men duidelijkheid en klaarheid over de formule, hield men ons voor de eischen van het algemeen belang! En nu? Geen hlad, dat zich om de actie van bet spoorwegpersoneel heeft bekom merd! Niemand, die gevraagd heeft of we wel billijk behandeld werden! Geen sterve ling die zich met ons heeft beziggehouden, zelfs het overheidspersoneel heelt zich vrij wel stom en doof gehouden en geen vin verroerd om iets te doen in ons belang. Onze actie stond ditmaal niet in de pu blieke belangstelling. De bladen «an allerlei kleur en grootte bij andere gelegenheden, in tijden van span ning, wel een woordje wijdende aan de ver langens en wenscben van het spoorwegper soneel, bepaalden zich nu tol opname van een of andere toegezonden zakelijke mede- deding, maar overigens namen zij van de actie van hel personeel niet de minste nota! Jan Publiek stelde zich tevreden met de korte mededeelingen die nu en dan los kwamen. zich verkneukelende met de ge, dachte, dat die „hooge loonen aan '1 spoor" ook eens eindelijk naar beneden zouden gaan! Eerst wanneer het publiek terecht of ten onrechte aan stakingsgevaar denkt, wordt er tevens aan gedacht, dat cr in Nederland nog een 450C0 spoormannen zijn. die een behoorlijke bezoldiging en rechtspositie eischen! Men kan een dergelijken toestand bejam meren cn klagen dat t „algemeen belang zoo weinig denkt om het belang van het spoorwegpersoneel, maar waar dc feiten nu eenmaal zoo zijn, zal men, dunkt ons, goed doen bij het voeren van actie, daarmee re kening te houden. R.K. LANDARBEIDERS. Op 1 Januari j.l. was het twintig iaar ge leden dal dezen Bond werd opgericht, het geen in de R.K. Landarbeider een breede bespreking vindt. BAKKERSGEZELLEN. Ons Vakblad, orgaan van den R.K. Bond van Bakkers enz., bespreke de actie van de bakkersgezellen waaruit blijkt, dat het nog maar slecht wil vlotten met de nieuwe over oenkomst. Op een gehouden conferentie te 's-Gravenhage is besloten dat de Ned. Bak- kersbond alsnog zal trachten overeenstem ming te bereiken ca tevens zal voorstellen om de loopende overeenkomst te verlengen tot de eerste week in Februari. In den Haag cn Rotterdam was reeds een verlenging afgekondigd en deze blijft ook van kracht. LANDBOUWKAMERS IN BELGIë. Een paar jaar geleden werd op een groote algeraeene vergadering van den Ned. Boe renbond met algemcene stemmen een con clusie aangenomen, dat er (wij hadden toen een Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid) een afzonderlijk Ministerie van Landbouw moest komen. Er kwam wel cenige verandering in het Ministerie na dien lijd, doch of deze in overeenstemming was met genoemde conclusie, betwijfelen wij. In België schijnt men eenigszins anders te den ken, ja zelfs zal er een voorstel worden be handeld voor oprichting van Landbouw- kamers. „De Maasbode" deelt hierover het volgende mede: „Een Katholiek Waalsch Kamerlid, de heer David, heeft dezer dagen een wets voorstel ingediend, dat de oprichting in België van Landbouw-kamers beoogt. De ontwerper van dit voorstel gaat uit van het standpunt, dat gelijke belangen— vereenigingen op zoodanige wijze moeten worden gegroepeerd, dat zij de gemeen schappelijke vraagstukken tezamen kunnen instudecren. Dc Landbouw-kamers moeten de resul tante zijn van de verschillende categorieën Belgische landbouwproducten. Om dat doel te bereiken meent de heer David, dat het noodig is, elke provincie te verdeden in ten zeker aantal kleine cul tuurstreken. Deze streken moeten zoo nauwkeurig mogelijk omschreven worden, opdat eventueel hun vertegenwoordigers kunen opgeroepen worden om alléén een zaak van localen aard te bespreken en op dat twee, drie, vier of meer dezer personen kwesties van meef algemeenen aard zouden kunnen oplossen. De landbouwvereenigingen, die geen poli tieke rechten bezitten, doch die in de maat schappij een economische en sociale rol vervullen zullen naar de Landbouwkamers haar economische en sociale actie moeten overdragen. Dan zullen vereenigin gen kunnen tot stand komen van professio neel karakter, die de belangen-vertegen- woordigers bij uitnemendheid zullen zijn. Een wet, die negen Landbouw-kamers één per provincie zou oprichten en waarvan de leden bij algemeen stemrecht zouden gekozen worden, d.w.z. door de kiescolleges van landbouw-vverklieden en landbouw-ondernemtrs, zou voor gevolg kunnen hebben, negen aan de bestaande provincie-raden analoge lichamen in 't le ven te roepen, in welke vereenigingen zij binnen niet al te langen tijd een politieke rol zouden te spelen hebben, wat conflicten mei. de provincie-raden voor gevolg zou kunnen hebben. Dit bezwaar is veel ernstiger dan op het eerste gezicht blijkt. De heer David meent bet te kunnen vermijden, door de Land bouw-kamers op den volgenden grondslag in te richten. De Landbouw-kamers bestaan uit raads leden, die gekozen zijn door de landbouw vereenigingen. Bij koninklijke besluiten, mede-ondertee- Uend door den Minister van Landbouw, re gelt de regeering de beraadslagingen der Landbouw-kamers, zonder dat zij daartoe de bestaande gebicds-omschrijving dient in acht tc nemen. Het mandaat van landbouwraadslid is geldig gedurende vier jaren. Het aantal landbouwraadsleden bedraagt: 200 voor a! de Landbouw-kamers samen in de provincies, die meer dan een millioen in woners tellen: 175 als de provincie 750.000 tot 1 millioen inwoners telt; 150 als de pro vincie 500.000 tot 750,000 inwoners telt; 100 als de provincie minder dan 500.000 inwo ners telt. Op dc jaarlijksche vergadering, die 15 da gen moet duren, zullen besproken dienen te worden le. de rekeningen en de begrooting; 2e. de vraagstukken, die den landbouw aan belangen; 3e. de vraagstukken, waarover de Landbouw-kamers door de regeering kun nen worden geraadpleegd, n.l. betreffende a. de belastingen, tol- en accijnsrechlen, die den landbouw interesseeren, b. het land- bouw-onderwijs, c. de landelijke bouwkun de, d. laboratoria voor onderzoekingen, de landbouwstalions enz., e. de verhooging der levensmiddelen-productie in liet land als mede van de voor den export bestemde ge wassen. De landbouwraadsleden worden door de landbouwvereenigingen gekozen. De Landbouw-kamers, zoo luidt het ten slotte, moeten haar onkosten dekken door het innen van bijzondere bedragen ten las te der landbouwvëreenigingen en der land- houwberoepsvercenigingen binnen haar kreits, die nauwkeurig op een door den arrondissements-commissaris bijgehouden register moeten omschreven worden. (De Zaaier). DE OVERHEID ALS LANDBOUWERS. De stad Groningen heeft sedert jaren ver schillende boerderijen in exploitatie. Elk jaar werd verslag uitgebracht van het ver loop van dit bedrijf en gedurende den oor log scheen het werkelijk dat de zaak mar- cheeren zou. Nu de slechte tijden aanbre ken lijkt het niet meer en is besloten de bedrijven te®verhuren. Op deze exploitatie door een overheid is reeds meermalen gewezen als voorbeeld boe goed een overheidscxploitatie slagen kon en zelfs bet bewijs geleverd geacht dat socialisatie van den landbouw mogelijk zou zijn. Nu de tijden zijn veranderd, blijkt dat de stad Groningen van het geld dat in deze be drijven gestoken is en waarvoor 6 pCt. be taald moet worden, maar 2 pCt. terug te maken is en het was een verstandige daad te besluiten de bedrijven te verhuren, waar door de stad weder een behoorlijke rente maakt en aan meerdere boeren een behoor lijk bestaan verschaft. Want waar de stad geld moet bijleggen, kan een particulier be drijf nog een normale winst maken. Het komt hier vooral aan op de persoonlijk heid, door wie het bedrijf wordt bestuurd. Nu betreft het in hel onderhavige geval nog goede gronden, maar als men op zand grond een proef wilde nemen als in Gro ningen, en zanaoedrijven in overheidscx ploitatie nemen, zou onder vrijwel alle om standigheden blijken dat het een onmoge lijkheid was zonder nadeel te boeren, zelfs is de beste jaren. Het zandbedrijf, laat geen beperkten arbeidsduur, collectieve contrac ten enz. toe. Daar is alleen bij groote so berheid, zwaren en langdurigen arbeid en groote intensiteit een behoorlijke uitkomst te bereiken. (Alg. Ned. Landbouwblad). gen gedeelte van den St. Pietersberg, nabi] Maastricht, te kunnen redden. In het jaar verslag over 1923 constateert de secretaris dezer vereeniging dat van het Nederland sche gedeelte reeds heel wat is afgegraven. „De Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland, aldus het jaar verslag, wanhoopt echter evenmin het over blijvende gedeelte te kunnen vrijwaren. Zooals wij reeds schreven, werken onze beide vereenigingen samen, om hun doel te bereiken. ntusschen moge uit dit geval blijken, da Ionze Noorderburen in den strijd voor hur. natuurschoon er al niet beter voor staan dan wij. Ik geloof eerder slechter, want hun regeering moet nog de eerste poging doen, terwijl wij, in ons land, op het gebied^ van wetgeving of officieele organisatie, tochj seeds „iets" hebben." R. K. VEREEN. VAN WERKGEVERS IN DE METAALNIJVERHEID. Viering eerste lustrum. Naar de „R. K. Werkgever" meldt, viert op 17 en 18 Januari a.s'. de R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid haar eerste lustrum. Zij doet dit in meer intiemen kring door een feestvergadering, waarin o.a. Pater dr. Cassianus Hentzen O. F. M„ die vijf jaren geleden de vereeniging hielp op richten, het woord zal voeren over her onder werp „Het Geestelijk element in de Econo mische Reconstructie". Deze vergadering wordt gehouden in de Industrieele club te Amsterdam. Z. H. DE PAUS EN DE KINDSHEID. Z. H. de Paus ontving Donderdag zeven duizend kinderen van het werk der H. Kinds heid. Kardinaal Vannutelli, Deken van het H. College, hield een toespraak, waarop de H. Vader antwoordde met woorden van dank aan de leiders van dit werk, voor de weldadige actie, ten gunste der kinderen, die zij leiden op den goeden weg, en opvoeden in den Ka tholieken Godsdienst. De H. Vader zegende hun werk van naas tenliefde, dat vooral in dezen tijd, nu de menschheid met zoo talrijke nooden en moeilijkheden te kampen heeft, van groot nut is. De Paus sprak er zijn vreugde over uit zoo talrijke kleinen in het huis van den Vader der christenheid aanwezig te zien en schonk ten slotte aan allen, kinderen en leiders der vereeniging en aan al degenen, die W3ar ter wereld ook, aan dit werk hulp verkenen, den Apostolischen zegen. De kinderen voerden daarop eenige zangen uit, waarna de H. Vader zich in zijn apparte ment terugtrok. - (Msb.). DE INTERNATIONALE „BIDWEEK" VOOR DE VEREENIGING DER AF- 1GESCHEIDENEN IN GODS KERK. 18 Janua i25 Januari. St Pieters Stoe! te Rome St. Paulus' bekeering. Deze oefening, die Gods barmhartigheid afsmeekt over de millioencn, die buiten Gods H. Kerk leven, welke verleden jaar met zoo vee! vrucht gehouden is en ook nu weer aan gekondigd wordt, rneenen wij het best te bevorderen door te wijzen op het volgend gebed, waaraan Z. H. Paus Benedictus XV z.g. op de gewone voorwaarden een Vollen Aflaat verleende op 18 o f op 25 Januari te verdienen door allen die onderstaand gebed dagelijks onder dit octaat zullen gebeden hebben daarenboven is aan dit gebed voor iederen dag van het Octaaf 200 dagen Aflaat door Z. H. verbonden ..Antiphoon (Joïs XVII, 21). Opdat zij „allen één zijn gelijk Gij, Vader in Mij „en Ik in U, dat ook zij on Ons één zijn „opdat de wereld geloove, dat Gij Mij ge bonden hebt." „V. Ik zeg u, gij zijt Petrus. ,,R. En op deze steenrots zal Ik mijne „Kerk bouwen. „Gebed. Heer Jezus Christus, die tot uw „Apostelen gezegd hebt Den vrede laat „Ik u, mijnen vrede geef Ik u zie niet op „mijne zonden maar op het geloof uwer Kerk „en gewaardig U haar volgens uwen wil den „vrede en de eenheid te geven die leeft en „heerscht God, door alle eeuwen der eeu- „wen. Amen." De procedure tegen de Ned. Spoorwegen. Naar wordt meegedeeld, werd op 'den 9den dezer de B.A.N.S. bij de directie der Neder landsche Spoorwegen ontboden, die in over weging gaf het door genoemden bond tegen haar aanhangig gemaakte proces terzake de 10% lodnsverlaging geen voortgang te doen hebben. Dat proces toch zou weinig kans van slagen hebben en ook het proces der N. V. zou in verband metde aanhangig zijn de onder handelingen voorloopig geen doel treffen. Wanneer de B.A.N.S. aan het verzoek der directie voldeed, zou ook de vertegenwoor diger van dien bond aan de verdere bespre kingen om tot een compromis re komen kun nen deelnemen. De vertegenwoordigers der B.A.N.S. deel den mede, dat zij daartoe zelf geen besluit konden nemen, maar daarvoor een uitspraak der leden moesten vragen. Intusschen diende Woensdagmorgen de civiele actie inzake de loonsverlaging van dc Nederl. Vereeniging contra de Ned. Spoor wegen voor den kantonrechter te Utrecht. Namens de Ned. Spoorwegen vroeg mr. S. J. Pit uitstel van deze zaak, omdat, zooal? bekend partijen momenteel in onderhandeling zijn. Mevrouw mr. E. C. Simons namens mr Mende'.s optredend voor de Ned. Vereeni ging, achtte dit niet noodig. H.i. kon de zaak altijd nog geroyeerd worden als partijen het bij onderhandeling eens worden. Mr. Pit nam daarna .conclusie. Over vier weken zal de zaak weer opnieuw dienen. DE ST. PIETERSBERG. De Vlaamsche Vereeniging tot Behoud van Natuur- en Stedenschoon hoopt, naar de N. R. Crt. verneemt, het in België gele- ALDABI (R.Z.A. lijn) uitreis p. 9 1 Finis- terre. AMSTERDAM (W.l.M.) 9 1 van Callac naar Mollendo. ALKMAAR (W.IJd.) A'dam—Chili 8 1 te Colon. CARDIGANSHIRE (H.A.L.) 6 1 van Sar Francisco naar R'dam. CERES (K.N.S.M.) 7 '1 van Varna naar Con- stantza. CLIO (K.N.S.M.) 7.1 van Lissabon naat Algiers (verbetering). DEUCALION (K.N.S.M.) 9 1 van Catamz naar Messina. DELI (R. Lloyd) thuisreis 10 1 te Londen EEMLAND (H. Lloyd) uitreis 9 1 van Per- nambuco. EDAM (H.A.L.) 10 1 van R'dam te Ant werpen. GANYMEDES (K.N.S.M.) 9 1 van Con stant naar Cavaila. GELRIA (H. Lloyd) thuisreis 8 1 van Las Palmas. GROOTENDIJK (H.A.L.) 9 1 van New York naar Rotterdam. GORONTALO (R. Lloy<j) 10 1 van R'dam te Antweroen. HAARLEM' (W.l.M.) 9 1 van A'dam te Callao. KARIMATA (Nederl,) uitreis 9 1 te Port Said. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) 10 1 van Batavia te A'dam. LOCH KATRINE (H.A.L.) R'dam—Pa cific 5 1 van Punsta Arenas. LOCHGOIL (H.A.L.) 10 1 van Pacific l.v. Londen te Rotterdam. LAPLAND (H.A.L.) 9/1 van R'dam te New York. MELISKERK (H. O. Afr. lijn) thuisreis 9 1 te Londen. ORANIA (H. Lloyd) thuisreis 9.1 van Rio Janeiro. ORANJE NASSAU (W.l.M.) 9 1 van Bar bados naar Plymouth- PRINSES JULIANA (Nederl.) uitreis 8 1 van Sabang. RADJA (Nederl.) thuisreis 9 1 n.m. U/15 nabij de Balearen. REMBRANDT (Nederl.) uitreis 9 1 te Port Said. SAPAROEA (H.O.A. lijn) uitreis 9 1 van Penang. SPRINGFONTEIN (H. Z- Afr. Hjn) #1 van Port Elisabeth te East London. SOERAKARTA (R. Lloyd) 9 l van Mamb naar Bremen. TJERIMAI (R. Lloyd) thuisreis 9 l vai Marseille. VONDEL (Nederl) thuisreis 8 l van Be- lawan. Waakhond. ?ewetót°UziindfC^Penh0f' n0oit getrouwd hehh^rfe °ewel dikwels ka»s g^ad En huiverde. Niet van de kou echter, want haar liuis- tamer was als steeds degelijk verwarmd. waarom ze huiverde zal de lezer spoedig gewaar worden. Mina Rozenhoofd, nooit getrouwd ge- jI]nde' hoewel dikwels kans gehad hebbende dienstbode overgegaan van de mders op de juffrouw kwam binnen met ie theeboel. Zag de juffrouw huiveren. ï?n schudde het immer steen-roode hoofd. Hu rilde de juffrouw, het gelaat één brok afgrijzen. „Wat nou weer?" beredderde Mina de theetafel. „Alwéér 'n inbraak met geweldpleging.. *n twee roofmoorden." „Groote grutjetwee roofmoorden in een krant „Is dat zoo'n wonder Ze zijn an de órde ran de dag." „Van de nacht dan toch zeker?" „Ja., maak jij d'r maar weer-gekheid mee snibbigde nerveus juffrouw Scha penhof, die, omdat ze Mina gewoonweg niet kon missen wat ze echter nooit bekende veel meer van haar verdroeg dan de „door snee-meesteressen maar zich evenmin de bazige uitvallen van haar dienstbode zonder meer liet welgevallen.... „Maak jij d'r maar weer gekheid mee", beet ze nog eens, kribbig haar spitse neus bejeukend.„Of 't zoo'n lolletje is als je elk kwartier van de nacht wakker schokt van allerlei geluiden.." „Mot je niet doen, mensch," treiteng- zeurde Mina, 't glazen blad van de theetafel bewrijvend„Ik slaap de heele Gos- ganschelijke nacht door." „Ja, dat wéét ik weldat weet 'k wel. als ze 't huis onder je afbreken snurk jij nóg door 1 Ze kanne mijn 's nachts op hun dooie gemak vermóórde waar jij bij legt." „Staat nog te bezien," bleef Mina erg ijverig doorwrijven, „staat nog te bezien, want as je 'n dronken kerel op de stoep hoort zet je al 'n keel op, dat ze 't an weerskanten zes huizen ver hooren." De juffrouw kookte., kóókte.. smeet zich 'n halve slag in haar leunstoel om en ging met haar rug naar Mina zitten, die toen heel toevallig juist bij 't raam moest wezen, zoodat ze de juffrouw tóch in 't gezicht stond. Maar toen dc juffrouw wat snikkerig begon te doen wat ze altijd deed als ze 't niet kon winnen kreeg Mina weer mede lijden en begon op zachteren toon naar de vreeselijke gebeurtenissen van de krant te informeeren. „Zijne ze dan weer zóó bezig geweest Waar is 't gebeurd „Zal jou wat kenne schelen," simde de meesteres, al is 't vlak naast de deur gebeurd., jij verdraait 'r je hand niet om., 't Is om 'n zenuw-beroerte te krijgen, zooals ze tegenwoordig bezig zijnNou weer twee ouwe menschen zoo maar in hun bed ver moord en alles gestolen. En hier beefden haar vingers naar 'n ander bericht hier 'n alleenwonende man gewurgdje bent tegenwoordig in je eigen huis je leven niet meer zeker.." „Iemand van uw gestel mot al die narigheid niet lezen," doceerde Mina, „da's geen lees werk voor 'n zenuw-knobbel as u bent." „Ach, zanik niet, je oog valt 'r toch vanzelf op als je de krant in je handen heb.. Nou zou 'k warentig nog nie-eens 'n krantje tnagge lezen „Wie zeit dat nou Maar sla die griezelderij over., geen wonder, dat je 's nachts schrikt ,van 'n geluidje van niks als je de heele avond als maar moorden en doodslagen heb gele zen.en dan, dat zeg 'k nóg es, 'n zenuw. „Ja., ja! Ja!!! Dat 'k één stuk zenuw ben wéét 'k nou zoo zoetjes an wel en.." Juffrouw Schapenhof brak met 'n angstige keel-haal de zin af.Ze hoorde geschuifel in de portiek.en er werd gescheld. „Eerst door 't raampje kijken, hoor beval ze scherp fluisterend. „En géén manspersoon in de vestibule latenriep ze Mina nog na, die al in de gang was en iets mopperde van dat ze dat al twintig jaar wist. Er was visite. Juffrouw Koremalen zelfde genre als juffrouw Schapenhof kwam een al maan den geleden beloofd bezoek brengen. En onder 't kopje thee kwam 't gesprek op de onveiligheid van de tegenwoordige tijd, en juffrouw Schapenhof klaagde erbar melijk over haar onrustige nachten. „Doe zooals ik," zei juffrouw Koremalen met 'n gezicht als 'n Lips-slot, „en neem 'n waakhond." „'n Waa.zaten de juffrouw en Mina de bezoekster met open monden aan te ga pen. „Zeker.geen veiliger gevoel dan 'n flinke waakhond in huis. Ik slaap zoo rustig als 'k in geen tien jaar heb gedaan'n allerliefst beest heb 'k.. maar waaksch.. waaksch.. geen voorbeeld van. Ik ken me eigen rust niet. Sloten en grendels geeft allemaal niks. niks-niemendal.ze krijgen alles kapot in de moderne tijdMaar 't éénige waarvoor ze respect hebben is 'n flinke hond.." „Hoe bent u daar zoo angekomme vroeg juffrouw Schapenhof, nog wat gereser- veerd,jmaar toch met interesse voor 't idee. „Me melkboer heb 'r voor gezorgd., dezelfde die ook bij u komt." „Palmhout „Juist.. Palmhout., die heb 't heelemaal voor me opgeknapt. Twintig gulden kost ie medaar kan je niet dag en nacht voor in angst zitten." Er werd lang gewikt en gewogen, maar de slotsom was althans de voorloopige slot som dat de juffrouw 's anderen morgens persoonlijk de melk nam van Palmhout en grondig naar 'n hond informeerde. Slotsotn twee was, dat Palmhout beloofde, zoo mogelijk, nog dezelfde dag met 'n prima waakhond te zullen komen. En schemeravond kwam ie.mèt 'n hond. aan 'n ketting waarmee men 'n koopvaardij schip kan vastleggen. De (hond 'n geweldig beest snoof direct op Mina aan, die met 'n schreeuw de trap op vloog en op de twaalfde tree de „accoordatie" bleef beluisteren. Ook de jufffrouw trilde over al haar leden, maar hield zich, omdat ze zelf de hond had besteld, heel kordaat. Ze aaide het beest over z'n kop en moest toelaten, dat 't dier haar met z'n tong 't vel zoowat van haar hand schuurde. ,,'t Beest heit honger," riep Mina vanaf haar verhevenheid. „Dat kon wel gebeuren," bevestigde Palm hout, „want hij heb de heele middag al bij me op 't plaasie gelegen.Nou mot u maar es zien, juffrouw., uwes hoeft 'm nog niet posetief te nemen.as-ie niet bevalt zegt u 't maar, dan haal ik 'in wel weer werom. De hoofdkwestie is, dat u'manu went.'n End je leverworst om te beginnen.en dan maar flink rijst uit 't water en brood.vooral niet te veel aarpels of vet, daar worden ze bran derig van ,,'t Zal wel vreemd wezen," keek de juf frouw vies naar 't onrustige, ketting-sjorrende beest. „Da's altoos as je voor 't eerst 'n hond heb., maar u weet 't.'t is géén mot dat u m neemt., morgenochtend hoor ik wel wat van u, al kan je van één nacht niet veel zeg gen.. hij heet Pluno en kost 'n tientje., 'n koopie.. 't is 'n basterd-herdershond, an ders kostte-nie wel drie gele briefies.. Nou, juffrouw., uwes ziet maar es.. Waar wil u 'm vast hebbe legge Ja., daar stonden ze.. De tuin was te koud, besliste de juffrouw.en 'n waakhond hoorde in huis Dat gaf Palmhout toe. Na wat heen en weer gepraat lei de melkboer de hond aan de trap leuning vast en raadde aan hem vóór de nacht nog even uit te laten., daar was de tuin voorloopig heel geschikt voor., nog niet zoo direct op straat.. Palmhout ging weg. Mina stond op de twaalfde traptree, de juffrouw bij de salondeur te beven. De hond schudde zich dat de kettiug door 't heele huis klonk. Ze schrokken zich naar van 't plotselinge geweld. „Pluno," waagde de juffrouw heel vrien delijk. 't Beest gaf 'n vreugde-galm en maakte 'n hoogstand, die de beide vrouwen deed ineenkrimpen. „Haal leverworst, Mina gebood de juf frouw. „Je weet toch, dat 't beest vergaat van de honger Toe, kom de trap af en ga naar de slager. Loop meteen bij de kruienier an om goedkoope rijst en hondenbrood." Mina schoof vlak langs de muur naar om laag. was met 'n paar sprongen bij de voor deur cn de straat op. Toen ze na *n goed kwartier terugkwam stond Pluno ijselijk te janken., de juffrouw- stond er mei dichtgestopte ooren bij. 't Beest rook onmiddellijk de worst en begon als waanzinnig aan de ketting te rukken, die losliet De vrouwen gaven 'n merg-doorpnemende gil en omhelsden elkaar in doodsnood. Maar Pluno had geen kwade voornemens. Alleen ging hij tegen de krijtwitte Mina overeind staan en hapte 't heele pond leverworst uit 't boodschappenmandje. Hij verslond de lekker nij met papier en alin vijf seconden was 't gebeurd. Gemoedelijk kwam ie naar de vrouwen toe en ging ze op z'n gemak be- snuiven. Zij bleven als één beeld staan. „Ga naar de keuken, Minafluisterde juffrouw Schapenhof, „en geef 'm de soep beenen van vanmiddag." „Als u meegaat.." jammerde Mina. Beiden liepen de gang door, vroolijk ach tervolgd door Pluno, die hen beurtelings besprong en de zijden rok van de juffrouw met z'n leeuwen-nagels openreet. In de keuken smeet ie in z'n dartelheid 'n paar stoelen om en trachtte tegen de gla zenkast op te klimmen, brak er twee ruitje? vanz'n pooten gingen er doorheen of 't velletjes postpapier waren. Met 'n grom-grijns van geluk vloog ie op de soepbeenen aan en ging er mee onder <d« keukentafel.bleef voorloopig rustig beener kraken. Toen 't bedtijd werd probeerde de juf frouw Pluno uit te laten. Maar de hond was nog te druk aan z'n kluiven bezig. Ze wilde eenig zacht geweld gebruiken, doch Pluno z'n soepbeenen bedreigd wanend, liet zóc vuil z'n slagtanden zien, dat de juffrouw zoo gauw mogelijk de keuken uit-trilde. Dan zouden ze in vredesnaam zóó maar naar bed gaan. 't Werd 'n vreeselijke nacht., zondet slaap. Pluno maakte de keuken tot 'n ruïne., jankte om z'n „ouwe baas" fti heel de nach schaterde de zware ketting, die hij nog steeds aan z'n hals had, over de marmeren gang tegels. 's Morgens had ie de gang en de keuken afschuwelijk bevuild. Palmhout werd gedwongen het beest met een weer mee te nemen. De juffrouw werd lid van de Nachtveilig heid, maar bedankte weer na 'n week, om dat ze elke avond, als de man kwam voelen of alles gesloten was, uit haar eerste slaap wak ker gilde. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9