SPAARNEBANK V In en om Haarlem. is mmm fï agenda Opent franco Chequerekening met Rentevergoeding. Spaarbankrente 4 pGt. 9 Van het Vaticaan. mm Maandag 14 Januari 1924 46ste Jaargang No. 14636 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste blad. Bjj bet twintig-jarig bestaan van het Haarlemsch Kruisverbond Op die i voorname vraag geeft het dage- lijksch leven hem een bemoedigend ant woord. Met het verdwijnen der ergerlijkste drinkgewoonten is ook het drankmisbruik in de laatste tientallen jaren sterk vermin derd. Geen verstandig drankbestrijder maakt zich wijs, dat die verbetering aan zijn hardnekkigen strijd alléén te danken is. Er zijn vele nieuwe maatschappelijke ver schijnselen gekomen, die hem prachtig heb ben bijgestaan; zijn werk was een onder deel van den cultuurstrijd, die in meerdere opzichten een zegenrijk gevolg heeft ge had. Dit is iets opmerkelijks gebleken in de drankbestrijding. IJssport. Een ongeluk aan de gasfabriek, i Alleen bij GO-DE VOEDING behoudt Uw lichaam het weer standsvermogen. Eet daarom slechts Franken's Melkbrood. STADSNIEUWS. Waaghalzerij. Directie- Mr, Th. WESTERWOUDT. Concert Mia Peltenburg. Kamermuziekavonden. inlijving lichting 1924. Ontslag en benoeming reserve officier. Onze industrie. Ned. R.-K. Boud va» Overheids personeel „St. Paulus". Aanrijding. Te snel rijden. R. K. SMEDENPATROONS. Een groote vakvergadering Donderdag a.s. Haarlemsche Politie Muziek- Vereeniging. Schaarschte aan hyacinthen. Feestavond R. K. Vac. Kolonies op Maandag 4 Februari a.s. Ophaln van vuilnis. De autobus-misère. En walmende bespotting. «ty*. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. RIEUWE CKE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke reg«i meer 15 cent bij vooruiH»ctaÜ« ze op het ijs. Een groot aantal nieuwsgierigen stond op de Schoterbrug de waaghalzerij gade te slaan. Wij vernamen niet dat er nog jongens doorgezakt waren. Het zou anders toch niet te verwonderen zijn. Er zijn vrienden en vijanden van lus trums- en jubilea-vierderij. Er valt dan ook iets vóór en iets tégen wonderlijk genoemd mocht worden, dan wonderlijks genoemd mocht worden, dan zou het dit zijn, dat voorstanders in tegen standers veranderen, zoodra ze zelf of de hunnen in' aanmerking komen, om bejubeld te worden. Me dunkt, dat het vieren van 'n lustrum of jubileum nog zoo kwaad niet is, als 't maar gebeurt in verhouding met de feiten. Zoo herdenkt nu ons plaatselijk Kruis verbond zijn twintigjarig bestaan. Als 't dat deed met luidruchtig feestvertoon, waarbij niet het doel der vereeniging, maar de maatschappelijke beteekenis van enkele min of meer verdienstelijke Haarlemmers in het licht werd gezet; als het zich ver beeldde, dat aan zijn eer te kort werd ge daan, wanneer niet de autoriteiten, geeste lijke en wereldlijke, daartoe plechtiglijk 'uitgenoodigd, de jubileerende vereeniging kwamen huldigen; als het zich nu plotse ling groot en gewichtig ging gevoelen, na twintig jaren lang nederig en bescheiden voortgewerkt te hebben, dan zou het niet beantwoorden aan zijn naam en faam: een vereeniging van nuchtere, Christelijk- imatige mannen! Dus zal het Kruisverbond op eenvoudige wijze zijn twintig-jarig bestaan te Haarlem herdenken en wel liefst zoo, dat de viering n het fETt, onwetende buitenstaanders nog eens duidelijk maakt, wat deze orga nisatie eigenlijk wil. Zou dit nog noodig zijn? Zelfs zeer hard noodig, want er zijn weinig vormen van Roomsch maatschappelijk en charitatief werk, die met zooveel vooroordeel worden bekeken of liever niet bekeken! als de Katholieke drankbestrijding. 'n Roomsche drankbestrijder verkeert nu juist niet in de meest aangename po sitie, Naar welken kant hij ook kijkt, steeds 'ontmoet hij weer verwonderde gezichten, ziet hij zijn streven verkeerd uitgelegd. Andersdenkende strijdgenooten meenen [vaak, dat 't den Roomschen drankbestrij ders met zijn beginselen en zijn actie maar half ernst is. Neen, hun voormannen, die geregeld met de officieren van ons corps samenwerken, niet! Die hebben wel waar deering voor den Katholiek met zijn kar dinale deugden van matigheid en voorzich tigheid. Maar vele anderen stellen zich ïden man en de vrouw van Sobriëtas heel Iverkeerd voor. j Zij weten dat er in het Roomsche blauwe, 'leger verschillende klassen zijn zij heb- !ben gehoord, meestal in afkeuring en in spot, van de klasse der Paulisten, die. den ken zij, slechts den halven dag en dan nog zeer slap, zich tegenover het alcoholisme stellen. Zij kennen bij ons de afschaffers, die, meenen ze, alleen in den sterken drank een vijand van het volksgeluk zien en zij, als radicale geheelonthouders, hebben weinig achting voor wat in hun oog halfslachtigheid is. Zij zien daarbij over het hoofd, dat deze twee klassen vooral in het Noorden van ons land, waar de Paulisten vrijwel zijn uit gestorven en de afschaffers in de praktijk veelal geheelonthouders zijn eigenlijk de hulptroepen zijn van de eerste klasse, die der geheelonthouders, van wie de leiding en richting in de beweging uitgaat. Terwijl zoo de niet-Katholieken van den Roomschen Drankbestrijder zeggen, dat hij è.1 te gematigd is, wordt deze door zijn geloofsgenooten nog dikwijls een dweeper, een overdrijver genoemd. En hij zou zich tusschen die „twee vuren" al heel slecht op z'n gemak gevoelen, als hij er niet van overtuigd was, dat met de beoefening van een liefdewerk, vooral van een liefdewerk, dat een zekere omwenteling in vastgegroei de gewoonten en denkbeelden beoogt, mis kenning en bespotting wel altoos satnen- igaan. Daar moet 'n Katholiek tegen kunnen het kruis op zijn vaandel is niet alleen een teeken ter overwinning, maar wijst ook, leerend en opbeurend, naar Calvarië, waar zelfs de Goddelijke Liefde door spot en verachting tegelijk bezoedeld en verheven werd. Zoo kan een Kruisverbonder net wel eens grievend en verdrietig vinden, dal zijn houding ten opzichte van de drinkge woonten, hem een spotlach van genoege- lijk-matige menschen bezorgt zoo kan hij er wel eens boos om worden, als zijn beste, zuiverste bedoelingen nog worden veracht op het eind geldt voor hem toch alleen de vraag, of zijn actie tegen het alcoholisme wezenlijk vruchten draagt. Maar deze eer mag de Katholieke Drank bestrijding voor zich opeischen: zij is een der sterkste krachten geweest, die het Ka tholieke bewustzijn, het besef der Room sche saamhoorigheid, het begrip der Room sche macht hebben gevestigd. Zij heeft als een pionnier gewerkt op een braak lig gend arbeidsveld; zij heeft mannen ge kweekt, die het Katholieke vereenigings- leven konden en wilden leiden; zij heeft andere even noodzakelijke acties door haar levenwekkend voorbeeld doen geboren worden; zij heeft den ernst gebracht in menig heilzaam streven, dat dreigde in op pervlakkigheid en overdreven uiterlijkhe den verloren te gaan. Met die andere, in wezen gelijkgezinde werkend aan den opbouw van het Katho lieke leven, hebben de Kruisverbonden nooit hun hoofddoel: „bestrijding van het alcoholisme, uit het oog verloren. Op dien volksverderver bleef hun zwaar geschut gericht en zij hadden de voldoening, dat hun actie vruchten droeg. Menige drinkgewoonte, vroeger hoog in eere gehouden en als iets onmisbaars in het gezelschapsleven beschouwend, is vrijwel spoorloos verdwenen en niemand, zelfs de fatsoenlijke drankhandelaar niet, wenscht ze nog terug. Niet meer als vroeger wordt er nu nog gedweept met den alcohol, die voor alles en tegen alles goed heette te zijn. Menige dwaze drink-idee heeft het tegen de aan vechting van het gezond verstand af moe- ten leggen en menig kwaad, dat in het drankmisbruik zijn oorzaak vond en onuit roeibaar werd geacht, verdween mét den alcohol. Het is nu mogelijk, als onthouders te leven, zonder voor een dwaas aangezien te worden en zelfs de matigen beginnen lang zamerhand iets te begrijpen van het mooie werk der Drankbestrijding. Maar, zooals gezegd, de drankbestrijding heeft zich niet beperkt tot de actie tegen het drankmisbruik. Men moet maar eens de geschiedenis der oudste Kruisverbonden nagaan, dan zal men opmerken, dat de mannen, die den strijd tegen hef alcoho lisme" op Katholiek terrein ondernamen, dezeRdé zijn, die op ieder ander deel van het Roomsche arbeidsveld tot de eerste en hardste werkers behoorden. In verband daarmee valt er iets te zeg gen. Nu het Katholieke vereenigingsleven in de laatste kwart eeuw zoo sterk is uit gegroeid, raakt de Roomsche drankbestrij ding menigmaal op den achtergrond. Het lijkt soms of zij van weinig beteekenis meet is, of zij geen vooraanstaande figuren meer telt, die door hun klinkeuden naam en hun sterke persoonlijkheid het prestige der or ganisatie verhoogen. Velen meenen, dat een man als Mgr. Dr. Alphons Ariëns, die trots al zijn ander werk, nog steeds de leider van de Katholieke drankweer biijft, een eenzame figuur is. Maar dit is niet zoo. Zeker, men hoort de namen van Mgr. A. Diepen, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, Dr. Gerard Brom, Henri Hermans en zoovele andere mannen van beteekenis niet meer, zooals eertijds, bijna uitsluitend in verband met de drankbestrij ding noemen. Het arbeidsveld was zoo groot, men had hen ook noodig op ander terrein. Maar zij zijn alien trouw gebleven aan het blauwe vaandel en vergeten Sobriëtas nooit. Zij opent de oogen naar het nut van an deren arbeid, zij verruimt den blik op het actief-godsdienstige, sociale, cultureele en politieke leven. En dat is logisch. Wie in zich de roeping voelt om een maatschap pelijk kwaad te bekampen, zal ook bereid zijn om het goede te bevorderen. Daarom heeft de drankbestrijding indirect veel opbouwend werk geleverd, dat aan Kerk en Maatschappij ten goede kwam. Deze gedAhten mogen wel eens uitge sproken en gehoord worden, nu ons Kruis verbond zeker niet de aanzienlijkste, maar toch ook bij lange niet de minst-be- teekenende of minst-actieve der Haarlem- sche organisaties zijn vierde lustrum viert. Het ware te wenschen, dat bij deze ge legenheid de sympathie en de waardeering, welke velen voor dat kleine Roomsche le gertje voelen, zich eens wat duidelijker openbaarde. Te veel waardeering kan den strijder verwennen en doen verslappen, maar te weinig aanmoediging werkt op den duur nog wel zoo verkeerd. Als wij in een volgend opstel een en an der vertellen uit de geschiedenis van deze twintigjarige vereeniging, dan hopen wij daardoor belangstelling te wekken, niet al leen in de namen, die aan dat tijdperk zijn verbonden, maar ook en vooral in het vele werk, dat door het Kruisverbond gedaan of beproefd werd en het meerdere, dat nog te doen valt. H. B. VAN DER SANDE. Vele Haarlemmers zullen wel niet beter weten, of: het dooit en het ijs is weg of zoo goed als weg. Daarbij nemen ze in oogen- schouw de verschillende stadsgrachten, die bijna geheel van ijs ontdaan zijn. Maar in de omliggende plaatsen schijnt de schaatssport nog druk beoefend te worden. Op Overveen werd Zondagmiddag op het Brouwerskolkje, in weerwil van den dooi der laatste dagen, nog door velen druk ge reden. 't Ijs was daar nog zeer goed te berijden. wegens het rijden in de Wilhel-minastraat met een snelheid van 38 a 40 K. M. per uur Vrijdagmiddag omstreeks half 3, zoo meldt het „Ofiideel Politierapport", heeft op het terrein van de Gasfabriek een ongeluk plaats gehad. Twee arbeiders waren olievaten aan het schoonmaken met benzine. Hiertoe deden zij w-at benzine in do vaten en rolden die dan eenige keeren rond. Daarna deden zij ditzelfde met water. Toen zij wikten zien of het vat scJioon was, brachten zij een brandend kaars je door het spongat, met het gevo'g dat, ver- j moedelijk door de benzinedampen, 't vat ont plofte. De monteur J. Wijdemn. wonende te Haarlem en dé hulp-monteur Pieterse, wonen de te Schoten, kregen het uit elkaar gespron- j gen vat tegen rich aan. Beiden werden per ziekenauto naar het St. Elizabeth's Gasthuis Sociëteit „St Bavo" Rechtkundig Bu reau half 9 Examens Ver. Schoonschrij ven 8 uur Leden Grafische Bond 8 uur, Tooneel Ver. Spoor en Tram 8 uur. Patronaatsgebouw Koningsteijnstraat Feestjaarvergadering Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel ,.St. Paulus" half 8. Maria-school Koningstraat R. K. Jonge Vrouwenbond, afd. C. Godsdienst- cursus voor de IV, V. en VI klas half 5. R, K. Kring Jansstraal 12c Jaarfeest half 9. Hanze gebouw Reorganisatie commissie Hanze half 9 Jonge Vrouwenbond half 8 Zangkunst 8 uur Haarl. Schoenmakerspatroons 8 uur. Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijncstraat 15 Alle werkdagen, voerm. van 912 uur, n.m van 2—5 uur Zater dags alleen van 912 uur. R.IC. ArbeiSsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 fot half 12, des nam. van 3 tot 4 eu van half 8half 9 uur Tele foon 2981 R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Sraedestraat 49 van 810 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R. K. Leeszaal eo uitleen bibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitkenen van boeken van half 39 tiur. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel 1671 Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Vai >été-voórstelling. Zondagmorgen bleek het, dat het een beetje gevroren had, dus moesten er eenige waaghalzen zijn, die het ijs op den Schotersingel nog eens probeerden, hoewel het daar door den gestadigen dooi, uiterst zwak was. 's Middags was er een aantal personen op bet wrakke ijs. meest jeugdige personen. Enkelen waren er, die de schaatsen aan bonden, toen omstreeks 5 uur een agent van politie de waaghalzen van het ijs afjoeg. 't Ging zooals het altijd gaat; de agent had pas zijn rug laten zien, of weer gingen 't Was zelfs mooier, hoewel zachter, dan tijdens de vorstperiode, In Spaamdam werd Zondagmiddag nog druk schaatsengereden, achter de Groote sluis. Het ijs was nog uitstekend. Er werd zelfs een hardrijderij gehouden. Nader meldt men ons uit Spaarndam; Niettegenstaande den harden dooi der laatste dagen werd hier Zondag, op het voormalige IJ, toch nog hardgereden. Het lichte nachtvorstje van Zondagnacht maak te zulks mogelijk. Het ijs was nog betrouw baar en vrij goed te noemen. De uitslag van den wedstrijd van Zondagmorgen, waaraan 16 personen deelnamen boven 16 jaar, was als volgt: 1. W. de Mol; 2. M. de Mol; 3. J. Oort huis; 's middags werd een wedstrijd gehou den voor jongens van 14 tot 16 jaar; 17 per sonen namen hieraan deel en de uitslag was: 1. Wies Balm; 2. Henk Sminia; 3. Chris Hartig. Daarna vond een wedstrijd plaats voor mannen boven de 18 jaar. Hier aan namen deel 18 personen en de uitslau was: 1. W. de Wol; 2. J. Oorthuis; 3. Jo de Mol. Tenslotte een wedstrijd voor vetera nen (van 30 tot 60 jaar). Ook hiervoor be stond nog al belangstelling, 9 deelnemers begaven zich in den strijd. De uitslag van dezen zeer interessanten wedstrijd was: 1. T. Oorthuis; 2. A. Noteboom; 3. W. H. Kuij- per; 4, P. Rosa. Velen maakten dien middag nog een baan tje, misschien wel voor het laatst dezen winter. Men verzoekt ons de aandacht té vesti gen op den liederenavond Mia Peltenburg Hendrik Andriessen, hedenavond in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein, van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst. Afdeeling Haarlem. Men verzoekt ons mede te declen, dat de 3e Kamerrauziekavond (Liederenavond Ly- dia Kindermann) niet op 21 Januari, doch op 22 Januari a.s. zal plaats hebben. Ook in den datum van den 5e Kamermuziek avond (soliste Jeanne Monjovet) is verande ring gekomen en enkele dagen vervroegd, thans vastgesteld op 12 Maart a.s. De 3e, 4e, en 5e Kamermuziekavonden zullen dus respectievelijk plaats vinden: 22 Januari, Lydia Kindermann, alt. 18 Februari, Mevr. Challey, piano. 12 Maart, Jeanne Monjovet, sopraan. De plaatsbespreking heeft plaats op den concertdag aan den Stadsschouwburg, Wil sonsplein. De dienstplichtigen van de lichting 1924 uit het indeelingsdiistrict Haarlem, die be.stemd zijn voor hel regiment genietroepen, le batal jon pioniers, le ploeg a, zullen op Woensdag 20 Februari a.s. te 11 uur v.m. in dienst wor den gesteld le Utrecht. De res. eerste luit. F. C. de Graaft' van hel 10e reg. infanterie is bij koninklijk besluit eer vol ontslagen als res.-tiiitenant bij de infan terie, doch bij betzelfde koninklijk besluit be noemd tot reserve-kapitein bij het regiment genietroepen. B. en W. van Haarlem doen te weten, dol van heden op alle werkdagen van des voor- middags 9 tol des namiddags 2 uur, tot 28 Januari e.k. 's voomriddags ten li% ure, ter gemeen te-secretarie (7 e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. B. Wijnants en Co., om vergunning tol oprichting van een inrichting voor het vervaardigen van springveeren in het perceel aan de Spaarnwouderstraat no- Srood en het daarin plaalsen van 3 electromotor™ met een gezamenlijk vermogen van 3K P.K.. voor hel aandrijven van diverse werktuigen. Op Dinsdag 15 Januari a. s. des avonds half 8, zal de Ned. R. K Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus in het patro naatsgebouw aan de Koningsteinstraat haar feestjaarvergadering houden. Zondagmiddag omstreeks half 2 heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een tramrijtuig, op den hoek van de Koningstraat en de Ged. Oude Gracht. De aanrijding is ontstaan doordat de beide bestuurders elkaar te laat opmerkten. Het voor- en adhterspatbord van de auto werd beschadigd. Door de motorbrigade is tegen een 3-tal automobilisten proces-verbaal opgemaakt, gebracht, waar bleek, dat «(frstgenoemde op 2 a 3 plaatsen «en beenbreuk had gekregen, ter wijl Pieterse brandwonden aan hol gelaat had bekomen. Een en ander is aan onvoorzichtigheid te wijten. Donderdag a.s., des middags om 2 uur wordt in een der zalen van het Hanzegebouw een groote vakvergadering gehouden van alle R.K. Smedenpatroons in het bisdom Haarlem. Op die vergadering zal door den heer G. Alders uit Haarlem ingeleid worden het vraag stuk „Waarom Katholiek georganiseerd De heer G. van Haaren-Barten, uit Veghel, zal inleiden „De onmisbaarheid, doel en werking van den Ned. R. K. Smedenpa- troonsbond. De hèer ir. Grevers uit Delft, directeur van het Rijks-nijverheids-laboratorium, zal een uiteenzetting geven van den Rijksvoor lichtingsdienst voor Smedenpatroons. Besproken zal worden een program van actie betreffende de wettelijke regeling van den arbeidsdag, de concurrentie van loon arbeiders, enz. Nog zal de heer J. van Eyie, van de be- bekenae staalfirma Eyle en Ruygers uit Rotterdam, een causerie geven over de fa bricage cn bewerking van staal, welke cau serie toegelicht zal worden met lichtbeelden. In een de agenda begeleidende circulaire wordt o.m. het volgende gezegd „Dat wij een bijzonder slechten tijd door maken, ondervindt ieder onzer aan den lijve. De moeilijkheden van den tijd worden door eiegn schuld onderlinge concurrentie, brood nijd en afgunst, veelal vergroot en verer gerd, omdat men meende niet meer te moe ten samenwerken in de organisatie, doch geheel „vrij" wilde zijn, om die vrijheid naar willekeur te kunnen misbruiken, ter bestrij ding van den collega. Dat hierdoor voor allen de moeilijkheden vergroot worden, staat als een paal boven water en wij weten allen, dat daardoor reeds vele slachtoffers werden gemaakt en nog vele gemaakt zullen worden, tenzij men het eenig juiste middel daartegen naar behooren aan wendt, n.l. de samenwerking. Het gezond verstand zegt, dat samen werking noodzakelijk is en juist daarom is voor ons Katholieken de Katholieke organi satie onmisbaar. Groote belangen staan thans op het spel Behalve de wantoestanden, door eigen schuld veroorzaakt, hebben wij eens te denken aan de wettelijke regeling van den arbeidsdag, aan de oneerlijke en onhoud bare concurrentie, ons aangedaan, door werklieden, die, na volbrachten wettelijkken werktijd, zelfstandig vele en velerlei werk zaamheden, tegen prijzen, waartegen een gevestigde patroon niet op kan. Denk eens aan de onbillijkheden, die begaan worden bij verschillende aanbestedingen, aan de nood zakelijkheid eener eenvoudige, goede en be trouwbare boekhouding met kostprijsbe rekeningen, aan de te weinige gelegenheid tot goed en goedkoop vakonderwijs." Nog enkele andere opmerkingen worden in de circulaire vervolgens ten beste gegeven, waarin dringend aangespoord wordt, deze aanstaande vak vergadering bij te wonen. Zaterdagavond gaf de Haarlemsche Politie- Muziek-Vereeniging eer. uitvoering in de gemeentelijke concertzaal De bescherm heer, dc heer C. Maarschalk, was wegens ongesteldheid verhinderd deze uitvoering bij te wonen. De eere-voorzittcr. de heer Tenckinck, was aanwezig, evenals de hoofd inspecteur der centrale recherche, de heer Woud. Door het muziekkorps werden verschei dene mooie muzieknummers ten gehoore gebracht, die, naar we! bleek, goed waren ingestudeerd. Over het algemeen genomen is echter het muziekale gedeelte goed geslaagd. Er klonk na ieder nummer een welverdiend applaus. Na het eerste nummer heette de heer H. Plant de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den eere-voorzitter. Even voor de pauze werden door den heer Tenckinck de dezen zomer behaalde prijzen aangehecht. Spr. zeide, aan het ver zoek hieromtrent gaarne te willen voldoen. Spr. had deze week nog den burgemeester gesproken en deze had zijn bijzonderen spijt uitgedrukt, niet zelf de prijzen uit te kunnen reiken. Spr. wees er op, dat de belrekelijk jonge vereeniging nieuwe lauwe ren heeft geoogst en zeide, dat de vereeni ging dit jaar in een hoogere afdeeling zal komen. Deze verhooging zou echter meer I kracht, en harder studeeren eischen. waar toe spr. aanspoorde. Dan werden de gewonnen medailles aan gehecht. Dan sprak de heer Tenckinck nog een kort woord, waarin hij de vereeniging prees en den wensch uitte, dat zij in de toekomst nieuwe successen zou oogsten. Met krachtig applaus stemden de aan wezigen met deze woorden in. De heer Plant dankte de heer Tenckinck voor zijn hartelijke woorden, en hij hoopte, dat de 2e prijs van den marschwe-dstrijd spoedig door een ersten zal worden ge volgd (applaus). Hel verdere muzikale gedeelte werd nu voortgezet. Na het muzikale gedeelte werd met een gezellig onderonsje, waarbij het „rad van Fortuna" niet vergeten was. de uitvoering besloten die wel geslaagd mag 'neeten. We lezen in liet Kweekersbla-d: De correspondent van Bangor van de „Florist Exchange" maakt melding van het feit, dat de Hollandsche reizigers een onge wone schaarste aan hyacinthen aankondi gen. er dat dit klaarblijkelijk geen praatje van de Hollanders is. Gewoonlijk tot aan Kerstmis, somtijds nog later, bieden de En gel sche .jobbers in de handelsbladen spe ciale opruiming-partijen eerste soort hyacin then aan tegen zeer iage prijzen; dit zijn waarschijnlijk de restanten van de groote Hollandsche huizen. Dit seizoen hebben zij zulke aanbiedingen niet laten zien. Integen deel. De meeste aanbiedingen zijn ingetrok ken. De verklaring kan gegeven worden, dat: of er een. buitengewone vraag was naar hyacinthen in Engeland en in de Vereenigde Staten, of er is te kort geoogst. Vóór den oorlog .ging de massa hyacin then naar Dndtschland, maar dat ongeluk kige land zal ze nu voorzeker niet nemen. Indien de tegenwoordige winter slecht blijk! te zijn, en Europa heeft veel slechter weer gehad dart wij hier, dan is zeker de aanvoer van bollen belangrijk minder. Natuurlijk zat dit Amerika niet hinderen met betrekking tot tulpen en narcissen,, want volgens de nieuwsbladen zijn er wondervolle dingen ge schied, De wondervolle dingen doelen op z.g.n. gunstige uitkomsten met de teelt aan darwin-tulpen en narcissen in Amerika. Het vorig jaar mochten wij genieten van de sublieme vertolking door de Amsterdam- sche studenten van een oud-Hollandsch Abel Spel uit 12e of 13e eeuw, gespeeld in naïef primitieven stijl in vroege middel eeuwen. Dat wij even te hard gelachen hebben, omdat oer-naïeve, de spelers hebben het ons niet kwalijk genomen, rekenden er zelfs op. Doch 't succes was verzekerd. Minstens 25 zwakke stumpertjes hebben 't aan debaten van dien avond te danken, dat zij met veel gewonnen weerstandsvermogen dezen moei lijken winter gemakkelijk doorkomen. Op 4 Febr. a.s. wordt Roomsch Haarlem wederom gelegenheid geboden op bijzonder aangename wijze zijn liefde te toonen voor net zwakke kind. Dan is het de Leidsche studentenclub A. G. A. B., die bereidwillig haar medewerking verleent en ons za: ver gasten, niet op 'n treurspel of Abel Spel met lang proloog maar of een rasecht blijspel. „Het Duistere Punt", waarmee zij in Leiden en Den Haag uitbundig succes had. Het „Duistere Punt", eigenlijk een ver zameling duistere punten, is een spel met ailerlei dolle verwikkelingen, doorkruisd met geestige beschikkingen over een zeldzaam kunstzinnige tooneelvaardigheid, die een schitterende vertolking waarborgt. Het belooft een vroolijken avond met on bedaarlijk lachen, maar ook een van echt kunstgenot. Als deze week een legertje vriendelijke jonge dames huis en haard verlaat, wellicht met bar winterweer, langs glibberige straten, dan is dat alleen om u op gemakkelijke wijze een goed plaatsje voor deze uitvoering te verzekeren. Laat u niet lang bidden, de prij zen zijn billijk, geheel vrij van gemeentebe lasting en 't wachten is koud voor de ijverige colportïices, die zich zoo graag beloond we ten in het succes voor het schoone doel. Nu voor het gemeente-personeel de 48- urige werkweek is ingevoerd, is de dienst voor het ophalen van vuilnis veranderd geworden. Tot nu toe werd in de binnenstad j de vuilnis opgehaald: Maandags, Woensdagsj en Vrijdags en in de buitenwijken Dinsdags, en Donderdags. De ophaaid:enst voor de binnenstad is onveranderd gebleven. In de buitenwijken aan de Noordzijde der stad (Kleverpark enz.) wordt nu voortaan de vuilnis opgehaald Dinsdags, Donderdags en Vrijdagmiddag en aan de Zuidzijde (Flora park, I.eidschekwartier, enz.) Dinsdags en Donderdags en Zaterdagmorgen. Dit geeft juist de verlenging van werktijd van 3 uur. Men heeft het ophalen van het vuilnis in de buitenwijken juist gesplitst, omdat anders de werklieden des Vrijdagsmiddags te lang zouden moeten arbeiden. Naar aanleiding van de te houden bespre king me! <!eu loco-burgemeester, mr. Sii-iigen- berg, hield dc afdeeling Haarlem en omstre ken van den Als. Bond van Autobusdienst- ondsriMMin r- een vergadering onder aanwezig heid vai; den hoer v. Emmerik, voorzitter van den A'gomeem-n Bend en mr. Riks, den rechts kundigen adviseur van den Algern, Bond. Door de afdeeling werd besproken de om trent hel gebeurde gehouden bespreking in de laatste raadsvergadering en de uitslag be treurd. De vergadering drukte haar spijt er over uit, dat geen adres was gezonden aan den Raad, om zijn gevoelen te vragen om- Irent de nieuwe regelingen. Aangevraagd was hot houden van een be spreking, om te .geraken tot «enigszins mii- deire bepalingen, zooals b.v. dat niet meer dan één wagen tegelijk vanaf de standplaats, in dat geval dan misschien de Groote Markt, zou mogen vertrekken. Mr. Rits stelde voor tc probeeren een ge- regelden dienst in te stellen, die de onder neming rendabel za! maken. Dit zal volgens spr, door tusschenkomst van den Atg. Bond wel te verwezenlijken zijn en een punt van bespreking met den burge meester uitmaken. Uit de vergadering echter werd geopperd, dat voor een reu-leerenden dienst nu te vee! autobussen op het traject loopen. In het crematorium op Westerveld zijn in het afgeloopen jaar 218 crematies vol trokken tegen 186 in 1922. De tijd zal, dunkt me, niet ver meer af zijn, dat dag aan dag die lijkverbrandingsoven zal wal men, cn dan tevens als bespotting van onze vaderlandsche wetten, die nu al iaar in jaar uit door een groep menschen overtreden worden, een groep menschen nota bene, die door wil gaan als de elite uit het beste wat ons vaderland naar voren kan schuiven op het gebied van intellect, beschaving en vaderlandsche trouw. Onze Begrafeniswet immers gebiedt bet begraven- van menschenlijken, maar heeft deze leemte dat niemand door de wet wordt aangewezen voorr deze taak cn voor de uitvoering dus verantwoordelijk kan worden gesteld. Van deze leemte profiteert men te Westerveld om tegen de bedoeling van 's Lands wetten in na den dood te cre- mecren wie daar tijdens zijn leven liefheb berij voor uitgesproken heeft. Een walmende bespotting van de lands wetten, die toch waarlijk niet gemaakt zijn om bespot te worden. Het wordt hoog tijd dat aan dezen toe stand een einde komt. En behalve deze beteekenis. heeft bet crematorium nog een andere. Wij en met ons bijna alle geloovige Nederlanders, be schouwen ze als een manifestatie van het ongeloof tegenover de geloovige lieden. En als zoodanig is bet crematorium een walmende aanklacht tegen de Nederlamdscbe beschaving zelf. «i Bar-oan'lerLand 9 uur vjn.t 759. OPGAVE VAN: Stilstand. Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 14 Januari. Hoogste Barometerstand 769.0 m.M. te Neufahrwasser. Laagste Barometerstand 743.4 m.M. te Valencia en Kinn. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Januari: Matige tot zwakke zuidoostelijke tot zuid westelijken wind, meest zwaar bewolkt waarschijnlijk eenige regen, later iets zach ter. Men bericht ons uit Rome, dt. 10 dezer: Heden, Donderdagmorgen, ontving de H. Vader in plechtige audiëntie het werk der H. Kindsheid, dat over geheel de wereld is verspreid. Te Rome alleen zijn er zeventig duizend leden in dit' werk ingeschreven, en deze zeventigduizend werden dezen morgen in het Vaticaan vertegenwoordigd door ze venduizend Romeinsche jongens en meisjes, die der. H. Vader hulde kwamen brengen. In verschillende zalen waren de kleinen opge steld en 't was een haast ongedaan werk de beweeglijke kinderen in bedwang te houden. Gelukkig hebben onze schoolzusters, mees ters, enz. iets geleerd van den H. Philippus Nerius, die tot de kinderen zei: „Staat stil. als ge kunt". Met de kleinen waren tegen woordig de leden van den Algemeenen Raad, en de zes er. tachtigjarige Kard. Vannutelli, Deken van het H. College, Beschermheer van het werk deT H. Kindsheid. Toen de H. Va der op den troon had plaats genomen, las Kard. Vannutelli een adires van hulde voor van de H. Kindsheid aan den Paus. Z. H ant woordde met een liefelijke redevoering tot de kleinen, hun dank brengend voor het oogenblik van verpoozing Hem door hun komst geschonken en vooral voor het goede dat zij door hunne medewerking deden bij andere noodlijdende kleinen. Evenals Jezus een voorliefde had voor de kleinen, zoo be minnen Wij u met vaderlijke voorliefde, en zegenen wij u, zei de Paus, gelijk Christus zelf u zegent met het oog en het hart. Bi- zondere woorden van zegen had de Paus voor den Kardinaal-Beschermheer, voor den Alge meenen Raad, voor de volwassenen die de kinderen tot Jezus' Hart brengen en hen lee- ren wel te doen. Het woord van Christus: „wat gij aan de minsten mijner gedaan hebt, hebt gij aan Mij gedaan", is ook op dc kin deren toepasselijk en eenmaal zal de Rech ter er ook aan toevoegen: „Ik was verhon gerd en gij hebt Mij getroost. Komt geze- genden in het Rijk dat Mijn Vader u bereid heeft." De heer Van Emmerik vraagt niet het oog- op de te houden bespreking,-of de vergadering, in principe wil besluiten te geraken tot een gecombineerden dienst, waarmede de vergade ring instemde. Daarna vindt de bespreking plaats met den loco-burgemeester, welke gevoerd zal worden door de heeren v. Emmerik en mr. Rits. Nog werd medegedeeld, dat naar aanleiding van het ingetreden verbod om met autobus sen te rijden op provinciale wegen, wegens den ingetreden dooi, he.l rijder met wagens, die een wietbelasting hebben van minder dan 1300 kilo, is toegestaan^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1