BINNENLAND uüosoyw m vsssmrm. DE SPAARNEBANK Verantwoordelijkheidsgevoel? VOOR DEN POLITIERECHTER. Begrafenis R. L. v. d. Ven. GIFTEN. Harmonika-Vereenigingj „Crescndo." De Maandagmarkt. Burgerlijke Stand. UIT DEN OMTREK.' ZANDVGORT. FELSEN BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. SCHOTEN. Afscheid van kapelaan De Korte van z'n jongens. HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS. Loonsverlaging. Benziné-Qïïtploffmg op een schip. Man en vrouw gedood. De Kardinaal-legaat op het Eucharistisch Congres. Onachtzaamheid in geldzaken. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. KERK EN SCHOOL. Verkeer en Posterijen. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. Ingezonden isdsdeelingen a 60 cents per regel. ORDE EN ARBEID. iü> Het onderhoud met mr. 'Slingcnberg. Na iicl onderhoud met den burgemeester 'werd de volgende uóisiag bekend gemaakt: Het onderhoud droes een zeer aangenaam karakter. De zaak is door de bespreking in den raad er niet eenvoudiger op geworden. De meerderheid <van den raad is het eens met de houding van B. en W. De burge meester zal ï'i.-.-r..- de rekening dienen ie bouten. Echter is deze uitslag ui het onder houd verkregen. De toezegging is gedaan dat, indien het Bestuur der afdeeüng Haarlem voor egt een achema voor een dienst naar *t Zuiden en *t Noorden in overleg met den commissaris van politie door ge comix no: vioac.•eriiem-T;, de burgemeester bereid is te bevorderen, dat eenige standplaatsen op de tirooie Markt worden gegeven. Burgemeester voet echter jcte meetting der Wethouders niet en zal daarover nader beraad moeten plegen. Mr. Rits raadt aa-. dat door den accoun tant van <^en Alg. Bond zulk een schema zal worden ontworpen, De heer v. Emmerik zegt, dat nu de weg tot onderhandeling geopend is en vraagt nu da medewerking van de verga dering tot het instellen van een geregel den gecombineerden dienst. Dan zal. vol gens spr. meer kans op welslagen bestaan tot verkrijging van de verwachte concessies. Spr. stelt voor een commissie te benoe men om met spr. over de ontvverping van een schema te confereercn. Besloten wordt, dat het bestuur der afdeeüng op zich zal nemen in overleg met de leden zulk eert schema te ontwerpen. Ieder der leden, die belang in de zaak stelt, kan voor een be paalden termijn een schema inzendenda tin een. volgende vergadering kan worden be sproken. Na vergelijking der schema's, kan in •verleg met den commissaris van politie «en plan ontworpen worden. Een conferentie met B, en W. Het bestuur der Federatie van Markt kooplieden-V ereenigiagea in Nederland zou hedenmiddag een conferentie mei B. en IX'. van Haarlem hebben oveT de marktvèrplaat- sing. Op een om 5 uur in „het Blauwe Kruis" te houden vergadering, waartoe alle koop lieden werden uitgenoodigd, zou verslag wor den uitgebracht over de verplaatsing. *t Gebeurde Zondatmiddag op den Kam persingel. Een dunne ijskorst bedekte het water; te gevaarlijk om er zich op te wa gen. Een aantal kleine bengels konden niet weerstaan aan hel gezicht van het gladde oppervlak en sprongen op het ijs. Het natuurlijk gevolg hiervan was dat het ijs boog en kraakte en dus zeer gevaarlijk was. Tot schrik van de ondeugenden verscheen er opeens een politieagent en tegen het be vel van den agent in, liepen ze naar den overkant. Deze kleine overwinning toonen ze den egent door hem uit te jouwen, tegen hem de tong uit te «teken. Doch de politieman geeft het niet op. Snel gaat hij over de brug naar den anderen kant om de jongens daar te pakken. De g r o o t e menschen staan kalm te kijken en vinden het leuk. Inplaats van de bengels een pak voor de broek te geven, lachen ze er om. Ze toonen hiermede dat ze niet veel verantwoordelijkheidsgevoel heb ben. Misschien moei'en anderen hun leven wagen voor de waaghalzerij van kleine jon gens en de grillen van groote menschen. De agent was inmiddels door de Essen- straat gegaan en heeft hen bijna te pakken. Maar de wakkere politieman had buiten den waard gerekend. Een paar jongens, opgeschoten lumfels van 20 25 jaar, hebben het naderen van den agent bemerkt en waarschuwen de bengels door uitroepen als: weg. een agent.... 8meert'em en dergelijke. De schavuiten zijn natuurlijk meteen aan den overkant. Nu vragen, we ons in gemoede af: hebben de menschen in den tegenwoordigen tijd dan heelemaaJ geen verantwoordelijkheidsge voel meer? We willen hierop geen recht streeks antwoord geven. Doch bovenvermeld geval geeft hierop een duidelijk antwoord. (Zitting van heden). Een ruzie. Terecht stonden H. L D., 28 jaar oud en H. D.. 21 jaar beiden, kleermaker van be roep, beklaagd van mishandeling. Op 10 De cember 1923 hebben zij op het Marktplein te Hoofddorp een zekere S. P. heel royaal afgedroogd. Deze P. had echter volgens hun de ruize uitgelokt door te zeggen „Wil je nog vechten" en toen hebben zij van deze aitnoodiging gebruik gemaakt en met be hulp van hun vader en hun broers, P. naar alle regelen der kunst „geschopt, geslagen en getrapt". De 17-jarige getuige J. M. T-, werkman, had gezien dat deze twee lui P. hadden vastgehouden. Hét O. M. eischte tegen elk der beklaag den 6 boete of 3 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 4 of 2 dagen. Met een mes gestoken. Op 15 December waren eenige personen aan het wandelen te Beverwijk, toen er eenige aankomende jongens hen de woorden toevoegden „Wat eer. gekke kereis, bet lijken wel aansprekers Om met zoo'n beroep te worden bestem peld, terwijl hij dat nog noort geweest was, vond een van hen, K .genaamd, toch wel wat te kras. Hij stapte daarom op den ion gen af en vroeg den raam van den schuldige. Deze wilde dit echter niet zeggen. Men ging teen veer verder op en later liepen dezelf de jongens weer voor hen uit. Deze gingen toen •••at langzamer loopen, waarschijn!:;.; ni' ie be 'oeling om een ruzie uit te lokken. rit '..arde dan ook. er ontstond een <woo ding en hierbij gaf de 18-jarige voer n S. de reeds genoemde K. een «teel. z.Jn iinker-bovenarm. Die steek was oog; ïangekomen, want K„ die als getuige optrad, kon zijn arm nog niet gebruiken en droeg hem nog steeds tusschen zijn ;as. De officier v an justitie reide in zijn re quisitoir dat er van den zomer nog twee ge vallen van messteken voor de rechtbank waren geweest, die den dood tengevolge hadden gehad. Een strenge straf achtte spr. dan ook gewenschrt, en eischte ten slotte 2 maanden gevangenisstraf. Bij het hooren van deze straf snikte be- kiaagde het uit, en vroeg of hij niet voor waardelijk kon krijgen De politierechter zeide echter dat hij dit feit niet Echt moest opnemen Deze steek bad evengoed in het Hart kunnen zijn, en dan had dezelfde beklaagde nu als moor denaar voor de rechtbank gestaan. Onmiddellijk vonnis wijzende veroordeelde de politierechter hem tot 2 maanden ge vangenisstraf en kon bekl., indien hij het verkoos binnen 14 dagen in hooger beroep 'gaan. Daar zou hij nog eens over denken. Verder waren er nog eeltige ruzietjes t-a-, waarin telkens geldboeten subs, hech tenis werd geëischt. Van morsen i* op het R.-K. kerkhof te Over seen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen don heer H. L. v. d. Ven, in teven leeruur aan het Lyceum te Overvecn. Om 8 uur' van nrarcer, werd in de kapel «san het Lyceum een II. Mis opgedragen voor de zieierust van den overledene, onder welke H. Mis leeraren en leerlingen van Set Lyceum lot do H. Tafel naderden. Om hall' 10 droeg in de parochiekerk te Overvoert de rector van het Lyceum, de Zeer Eerw. Zeergei. Heer pater Th. X. Ylaar, O.E. S. A.. de plechtige H. Mis van Requiem op, hierbij geassj-ieerd door de Weleerw. paters F. L. Esser. O. E. S. A.t conrector, en R. Ger ritsen. O. E. A„ eveneens aan het Lycêum verbonden. Het zangkoor voerde op heel goe de wijze de Requiemmis van Perosi uil. De droeve plechtigheid werd door veel be langstellenden bijgewoond, o. m. door de Uec- TWi dr. Knippenberg, dr. Schutz, resp. direc teur ta leeraaj- aan de R.-K. H.B.3. t« Hel- n.l, waaraan de overledene vroeger verbon den is geweest en leeraren en Verhogen van bet Lyceum. Omrodeilijk na de Requiemmis vond de be grafenis plaats. De beau cling geschiedde door '/en Weleerw. Heer kapelaan P. Kemper, ge assisteerd door de Weleerw. paters Evser en ritsen. Kransen van leeraren en van de 'teerlingen van het lyceum dekten de baar. Na de plechtigheid op het kerkhol' begaf men zich naar het sterfhuis. Hier werd hei woord gevoerd namens be stuur en leeraren der R. K. H. B. S. te Hel mond door dr. Knippenberg, die 'teil overledene roemde als Ver- aar en als mensch. GrooV deugden bezat hij. Hij was een oprecht christen, die o. m. veel gedaan heeft aan de verschil'endo werken, door de SI. Vincentiusvoreenïging beoefend er cfie ook voel deed op gebied, waar de jeugd geholpen moest worden. Spr. schetste hom ook nog als leeraar. Rector Vlaar sprak eveneens een kort woord, vaarm hij zeide, dat den achterbtij- venden aangenaam aandeed deze den overle dene gebrachte hole, lie! was, a'd-us spr., de overledene nog maar kort in ons midden, doch we hadden hem toch reeds leeren kennen als een goed christen, als iemand met buitenge woon groote gaven begiftigd. Ook hier ging hij voort dezelfde werken te verrichten, die hij in Helmond zoo heerlijk beoefende. Spr. roemde de deugden van den ontslapene, wees er ten slotte op, dat zijn heengaan een groot verlies is voor bet Lyceum, want dat rijn kort leeraar zijn hier een zegen voor bet on derwijs is geweest. Hiermede was do indrukwekkende plechtig heid beëindigd. Vor de Dultsche Priesters f 7,50. Voor H. H. Missen, op tc dragen (foor Duitsche priesters 5. 1923". Genoemde vereenigin* geeft 19 Jan. haar jaarfeest in Olympia, Kinderhufssinge! 14, waarbij Donateurs en Kunstlievende leden zijn uitgenoodigd. BERICHT. Wegens plaatsgebrek moeten eenige be richten en nrededeelingen blijven liggen; o. ra. een ingezonden stuk van mr. Blécourt over de beschrijving van de ijswedstrijden der politie in ons nnmmér van Woensdag jj. Ook hedenmorgen was op de Maandag- markt nog niet alles koek en ei. Verschei dene kooplieden wilden hun waren niet uit pakken, omdat zij bezwaar hadden tegen den „uitlooper" op de Nassaulaan, vanaf de Ursulastraat tot het Nassauplein, alwaar slechts twee rijen tentjes staan, terwijl op het overige gedeelte vier rijen staan. Dien tengevolge bleven verscheidene tentjes leeg staan. Wij kunnen ons voorstellen, dat de markt kooplieden bezwaar maken tegen de voo-t- zetting der markt op de Nassaulaan, omdat tusschen het postkantoor en de plaats op de Nasseulaan, waar de markt begint, een groote ruimte is. tiet bezwaar tegen de „uitlooper" achten we niet geheel en al gegrond, vooral omdat juist aan het eind ten attractie voor de marktbezockers is. Daar worden n.l. door marktkooplieden op de hun eigen radde wijze verschillende ar tikelen aangeprezen, als sigaren en kwak zalversmiddelen. Iets dergelijks blijft voor de marktbezoekers altijd toch iets aantrek kelijks, zoodat dc menschen hun bezoek aan de markt wel tot dien hoek zullen uitstrek ken. Naar de heer De Jonge ons mededeelt, is de nieuwe plaatsing der tentjes in twee rijen op het einde der Nassaulaan juist inge voerd geworden, omdat bij drie rijen de passage te nauw wordt, zooals de vorige week gebleken is. De verkeershelemmering wordt bij plaatsing van twee rijen uit den weg geruimd. Ook voor de marktkooplieden zelf wordt deze regeling veel gunstiger geacht, omdat bij een plaatsing van drie rijen de tentjes veel te dicht op elkaar staan, wat voor de vorkoopers een groote last is. Onder de marktkooplieden heerschte groote ontstemming. Een deel wilde er het bijltje bij neerleggen en weer inpakken; anderen wilden het advies van het bestuur der vereeniging volgen om een eerlijke proef te nemen. Hiertegenover werd opgemerkt, dat het geen doen is 3 maanden lang deze proef voort tc zetten, terwijl vanmiddag sommige kooplieden nog geen cent hadden ontvangsn. Staken achtten zij de boste methode, om een oplossing te krijgen. Dan kreeg je het publiek op je hand, want dat houd van de markt. Verschillende oplossingen werden aan de hand gedaan. Men wil de geheele Gedempte Oude Gracht met kramen benutten, doch zóó, dat de bewoners geen hinder voor hun huizen hebben en op den middenweg over twee rijen kramen zeiten, maar dan dient Je tram niet verder te rijden dan de Raaks. Wat echter ook bezwaarlijk is met het oog op passagiers, die overstappen naar Heem stede of station. Een groote partij kooplieden wcnscht echter dat de heele markt naar de Nassau laan word vA-plaatst en dan de kramen vier, vijf rijen dik komen te staan. Er hecrsrht groote ontstemming en onder door leek het of de Markt niet zoo druk bezocht was als andere weken. We welen echter niet cf zulks niet aan het weer lag, want ook op de Gedempte Oude Gracht was het niet bijster druk. BEVALLEN: 10 Jan. M. W. v. Norden—v.. J. Wtijden, z. H. B. F. L. Verheusv. d. Roer, 11 Jan. J. Andréade Jong, d. J.E. F. P BoskampMasseur, z. Al E. Si -ven?Boekhorst, z. 12 Jan. C. S. Kiekensde Haas, d. A. v, Steijnende Nijs, z. G. S. VerhagenHersevoort, z. A. P. EssersVink, d. P .H. Leeflang Denker, z. M. J. BakkerCramer, d. C. PiersMes, z. 13 Jan. P. v. Woerkom Dweelaard, d. R. RoosmaBosma, z. 14 Jan. A. WijtvüetVelleman, z. A. Wanstrav. d. Berg, d. OVERLEDEN: 10 Jan, B. H. Wubbe, 67 i„ Harrier.jansweg 11 Jan. R. P, Keijzer, 48 j., Hazepaterslaan S. H. WiegantKeiler, 48 j., Santpoorterstraat 12 Jan. J., 5 mud. z. v. B. v. d. Nulft, Kamjf-riaan H. de Bruin, 75 i.. Jansstraat G. rilsingaVink, 54 j„ Hoofmanstraat J. Wouterloot Wolters, 67 jBaljuwslaan 13 Jan. H. Vogel, 31 j., Stuverstraat,. Rectificatie. In het verslag vaa de Raadsvergadering van Vrijdag 11 Janu stond abusievelijk vermeld dat het voorstel Sieger in. rake salarisvermindering der wet houders werd verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Dit moet zijn „aangenomen". Ondersteuning. Door het riik is aan onze gemeente in de kosten van onder steuning van Noordzeevisschers ovct het tijdvak van 3 Juni tot 3 November 1923 een subsidie verleend van 1375,15. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd C. F- Adelaar en M. P. Winkel. Getrouwd: A. A. Koper en M. Paap. Geboren: Withelmiaa Johanna, doch tier var. F. X .A. Stomme! en J. W. van rlolicn; Mmgp, zoon van H .E. Bod-dé en M. C. J. van Velsen; Willem, zoon van A. L. van Backei en A. C. Schutte; Aatje, dochter van H, Hendriks en H. Terol: Cornells Johannes, zoon van J. Mulder en W. G. Blok. Onderwijs. Wegens het emorme hooge schoolgeld, dat voor de kinderen uit onze gemeente betaald moet worden voor de iï. B .S. te Haarlem, hebben reeds een paar ouders hunne kinderen naar de Rijks H. B. S. te Vel'sen gezonden. Verder ver namen wij dat eenige families het plan hebben in verband met dat hooge school geld, onze gemeente te verlaten, 't Is te hopen, dat spoedig een regeling wordt ge troffen. tot retributie, zooals de Raad in zijn vergadering van 28 Dec. in principe be sloot. B. B. S.-Vereenigfng. In hotel de Prins was Zaterdagavond een feestavond voor in troduceer uitgeschreven door bóvenstaande was Zaterdagavond een feestavond voor in troduces uitgeschreven door bovenstaande vereeniging van leerlingen der R. H. B, S. De zaal was gezellig vol toen de voorzit ter den avond met eeq woord van welkom opende, inzonderheid aan den directeur en afgevaardigden van zusterorganisaties. Een teleurstelling was, dat het program ma merkelijk bekort moest worden, wijl de burgemeester niet later dan 12 uur slui ten had bevolen. Wat er op dat programma stond? Een der dames-leerlingen zong met hare welluidende stem een lied, begeleid door viool en piano. Anderen wisten met viool en piano de aanwezigen stukken van Bach, Schuman, Beethoven en Böhm te boeien. Een tooneelstuk „Een slaaf der Eubi- tiek" werd op waardige wijze voor het voetlicht gebracht. En tenslotte, hoe kan het anders, waar jonge menschen feest vieren, was er ge legenheid voor een dansje. Hierbij weerde zich een eigen orkest dap per. Het was oen welgeslaagde avond. R. K. Volksbond. Vrijdagavond ver gaderde in het Patronaatsgebouw te Vel seroord de plaatselijke Centrale van R. K. Volksbonden in de gemeente Velsen. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. li. Rozemeijer, Kanaalkade L 51, Wij- keroog, voorzitter; A. Bot, Kortenaerstraat 18, Velseroord, secretaris; P. Neve, Konin gin Emmastraat 1, IJmuiden, penningmees ter. Besproken werd een circulaire van het Prop. Bureau. Besloten werd, om gebruik te maken van het aanbod van dit bureau, om een spreker disponibel te stellen. Donderdag 17 of Vrijdag 18 Jan. zullc/i de besturen van alle stands- en vakorganisaties der arbeiders op een bijeenkomst worden uit genoodigd, waarop die spreker een plan de campagne zal uiteenzetten inzake het voeren eener intense-propaganda voor de organisatie- De afd. Velseroord stelde voor, een adres te richten aan den gemeenteraad, om aan te dringen op een spoedige werkverschaf fing aan de valide arbeiders. Ir. dat adres ook den wenscb uit te spreken, dat maatre gelen getroffen zullen worden, om een betere steunregeling voor dc in nood ver- kcerende werkloozen in te voeren, opdat deze niet bij 'net Armbestuur behoeven aan te kloppen. Dit voorstel vond algemeencn bijval. De secretaris werd opgedragen zoodanig adres te versturen. De nieuwe voorzitter sloot daarop deze goed geslaagde bijeenkomst. Steun aan werkloozen. Wij kunnen niet anders dan instemmen met het adres, dat de Centrale der Volksbonden te Velsen, is voornemens te richten aan het gemeen tebestuur. Het is in 't geheel niet in orde, dat de werklooze arbeiders naar de Armbesturen verwezen worden, om den zoo nocdigen fi- r.ancieele steun te verkrijgen. Wij behoe ven nog niet van ovedreven gevoeligheid te spreken, als de arbeiders dit in strijd 1 achten met hun waardigheid, In de laatst gehouden vergadering der gemeenteraad is een betere steunregeling ter sprake ge bracht, Het is op niets uitgeloopen. Het is te betreuren, dat de rechtsche raadsleden, onder wie er toch zijn, die met de arbei dersbeweging in nauw contact 3taan, niet meer aandacht aan dit punt besteedt heb ben. Trouwens men neme ons deze op merking niet kwalijk het lijkt ons of de éénheid ioNie Roomscae Raadsfractie wat a! te groot is. Het is een éénheid, die ver stijvend werkt, en blijkbaar een gerecht vaardigde vrije meening smoort. 1 Wij kunnen het toch we! eens hartelijk met elkaar oneens zijn zonder dat de één heid daarom ook zelfs maar in 't gevaar komtl werkverschaffing opgericht, waar de menschen voor zoover mogetjk verschillende werkzaam heden verrichten. Dit geldt meer voor de on georganiseerden, daar de georganiseerde werk loozen nog cenigszins gestokt worden door de werkloozcnkassen. Het aantal werd Zaterdag weer uitgebreid door hel ontslag van een 8 tal personen aan dc Fabriek van Melkproduc ten, waaronder eenige vaders met groote ge zinnen. Voorwaar een slechte tijd. Burg. Stind. Overleden: Adriana Corne lia Burgers, echtgen. van D. Kruiswijk, 63 j- Uchtbceldenanond. Donderdagavond om half acht heeft in het Parochiehuis 'n licht- beetdenavond plaats, waar kapelaan Mednctua een nog niet vertoonde Lourdesfibu zal geven. Dat ieder nu deze voorstelling bezoeke, want he! is een mooie, leerzame avond. Collecte. De Zondag j.l. gehouden col lecte aan de kerkportalen, georganiseerd door de Werkliedenvereeniging, ten bate van de noodlijdende uitgesloten Textielarbeiders, heeft opgebracht 17,54. Huurcommissie. De Huurcommissic te Rloomendaal zal waarschijnlijk spoedig tot 't verleden behooren. Als G-ed. Iralcn hun goc-dkearing hechten aan 't regeeringsvoor- slel dan zal de Huurcommissic alhier 1 Fe bruari a.s. opgeheven worden. Fchoolwijken. De schoolcommissie heeft in haar laatste vergadering zich niet kun nen vcreenigen met 't verzoek der Ovcrveen- sdie Oudevcommis.ie aan den Raad, om sch< oh»ijken in te stellen. Er werd echler bestolen 't gen>oe*i;e!>esl"iur le verzoeken, aan de O. L, school te Overrcen een vierde leerkracht aan te stollen. Gemeentezaken. B.'en W. slelleii voor, de 'womrig-en Raadhuisstraat 4$, 48 50. 52 54, 50. 58 en 60 onbewoonbaar te verklaren. R. en W. bieden ter Vaststelling aan een 6, wijziging der Aigenaeene Politieveror dening, waarbij het verboden is,' groenten, vruchten of oott te wasschen in ander wa ter. dan .hetgeen verschaft wordt door oen middel van drinkwatervoorziening, dat goed drinkwater oplevert. F., eu W. bieden ter vaststelling aan een verorderrin-g voor de openbare scholen er. voor het onderwijzend personeel aan die scholen. Lek in de gasleiding Woensdagavond werd in de Maxwell-, Curie- en Teslastraat aUxit.r een vrij sterke gaslucht bemerkt. Een meisje in die buurt wonende, werd van deze lucht onwel, zoodat voor haar dc hulp van een dokter werd ingeroepen. Er was echter in het geheel geen gevaar bij. Door perso neel der gasfabriek werd Donderdag een onderzoek ingesteld en het lek in de lei-ding gevonden, waarna het zoo spoedig mogelijk hersteld werd. Tot zoolang zaten de be woners zonder gas. Een mooi succes. Bij dc op 12 en 13 dezer gehouden 39e Internationale tentoon stelling van pluimvee, sier- en postduiven, enz., behaalde de heer A. de Wilde met 8 inzendingen sierduiven, 3 eerste-, 3 tweede en 1 derde prijs, benevens 1 eere-prijs. OVERVEEN. Een ooriogsoverblijfsel verdwenen. Multatuli vertelt in zijn Max Havelaar, dat Droogscoppel, toen hij Sjaalman ont moette, een gewaarwording van parfum en fijne zeep in zijn neus kreeg. Ieder zal wel eens een dergelijke ondervinding op 't gebied der associatie gehad hebben. Zoo kon ik t Dorpsplein, hoek Zijlweg-Bloe- mendaalsche weg, op mijn dagelijks terug- keerenae wandeling naar 't terrein mijner werkzaamheden niet passeeren, of ik dacht aan regeerings-sauskommetje, slecht brood en eenheidsworst. Om 't Hotel Van Ouds het Raadhuis niet in verdenking te bren gen, deze heerlijkheden aan zijn gasten te hebben voorgezet en mijzelf te vrijwaren voor de gedachte, dgt ik den- huiselijken disch verwisseld zou hebben voor de table d'hóte van genoemd Hotel, laat ik er direct op volgen, dat 't niet dit pronkjuweel van Overveens dinée- en logeergelegenheden was, dat mij bedoelde gewaarwordingen be zorgde, maar het nu, wijlen houten gebouw tje, in de oorlogsjaren onder den naam „Le vensmiddelen bureau" bekend staande. Im mers, in dit gebouwtje werden de verschil lende bons voor de lekkernijen, waarmee we ons in die jaren mochten generen, sooal niet geboren, maar dan toch door de amb tenaren van de distributie in de leeren ge wikkeld en aan de hongerende bevolking uitgereikt. Daar, voor de deur van dat ge bouwtje heb ik ook menigmaal, als m'n be tere helft of de daghet, die we er niet op na hielden, geen gelegenheid had, de brood- en andere bons te halen, „in de rij" gestaan, soms in de kou en in de modder, sorfts in de brandende zomerhitte.Daar ook heb ik menigmaal gelegenheid gehad, door klet sende huismoedertjes de „cronich scanda- leuse" van Overveen te hooren behandelen, de een den ander z'n nood te hooren kla gen, de vindingrijkheid van sommigen te bewonderen om nog iets extra's „op den kop te tikken" of te hooren sputteren tegen (ver meende onregelmatigheden bij de 'distri butie der levensmiddelen. Wie ooren had om te hoeren, behoefde, als hij een half uur in de rij gestaan had, 's avonds geen plaatselijk meuws meer te lezen. '«•In thans is dit stuk oorlogswerk verdwenen, 't ïs opgelost in een stapel planken en schot ten. Binnenkort krijgt 't sen andere bestem ming. 't Zal, op een nieuwe betonnen voe ring, opnieuw opgebouwd worden aan zee om daar dienst te doen als politiepost. En op 't Dorpsplein laat 't een ledige plaats achter. Maar niemand zal 't betreuren. Voor al de stalhouder De Maas niet, voor wien dit gebouwtje gedurende al die jaren een leelijke sta-in-den-weg is geweest Voor mij staat dit verdwijnen hoop ik, gelijk met een verbanning uit 't geheugen van gedach ten aan slecht brood, slechte aardappelen, eenheidsworst en meer dergelijke oorlogs vermakelijkheden. Men meldt ons iril Volervfteum Als gewoonlijk was er bijeen komst van de jongens in het Patronaat. Als gewoonlijk schaarden ze zich in een halven cirkel om het gestoelte, waarop kape'aau De Korte allijd plaats nam. Doch in plaats van kapelaan De Korte, heklom da Pastoor liet gestqe'te, cu richtte het woörd tot den kapelaan, die op bevel van zijn Bischop bin nenkort naar Schoten zou vertrekken. In een ontroerende toespraak, welker woordelijke vermelding slcchls het effect ervan zou ver zwakken, schetste de Herder de verdiensten en werkzaamheden, vooral voor de jeugd van Vo'endam, van den vertrek kenden kape laan. De Pastoor kon hem hiervoor niet ge noeg danken en beloonen. Aan God vroeg Z.Eerw., om de verdiensten van den vertrek- kenden gestelijken leidsman voldoende te vergelden. Daarop nam een der Patromaatsjongens, S. Tol genaamd, het woord en sprak namens de jongens den vertrekkenden geestelijken vader in subliemen eenvoud als volgt toe: „Kapelaan, wij danken U. Gij hebt ons ge geven dit gesticht, dat voor ons is en blijven zal een kweekplaats van goddelijke deugd en kennis, een toevluchtsoord voor onze jonge en on er waren zielen. Wat het nest is voor de jonge vogels, is het patronaat voor ons, jon gens. Gij, Eerwaarde, waart als de moeder- vogel. Deze muren beteekenen voor ons de vleugals, waarmede gij onze Srcoze, ontvan kelijke zielen beschutte tegen de kwade in vloeden, die onze geestelijke gezondheid be lagen, teg endc roofvogels, die naar onze zie len haken, net zoolang toldat we sterk genoeg waren, nie! meer behoefden te fladderen, doch mot forse her: wiekslag ons konden be geven in het wijde wereldruim. Di! was uw doel. Heirvoor danken wij U. Hierom bidden wij voor U en zullen het blijven doen. Eens, volwassen mannen geworden, zuilen wij ons dit steeds herinneren; in zwakke oogenbiik- ken, nw raad voor oogen houden, in moede loosheid grijpen naar do wilskracht, hier ver zameld- Hiermee zij beter onzen dank be loond dan ik het met deze weinige woorden vermag te. doen. Vaarwel, Kapelaan. Onze beste wettscheft vergezellen U naar uw nieu wen werkkring.' Eenige oogenblikken was het stil.in de zaal. De ontroering verstomde elk geluid. Toen ont stond eenig geluid, een der commissieleden trad naar voren en bracht den vertrekken den Kapelaan zijn dank uit voor het door hem tot stand gebrachte moeilijke werk. Hij deed dit namens alle aanwezigen, ja namens de ge- hee'e parochie, al zijn er nog zeer velen, tc velen, die het groote, het enorme beiang van het jeugdwerk niet begrijpen. Dit moest voor de commissieleden en de geestelijke leidslie den een reden te meer zijn, om zich in te spannen en zich moeite te geven voor dit werk. Immers, men zou dan aan de moeite, die mén er ach voor geeft, misschien gaan afmeten hef. groote belang van dit jeugdwerk. Toch deed spreker vanuit deze zaal een be roep op al de parochianen om toch in te zien van welk een onmetelijk kerkelijk en maatschappelijk beiang de vorming der jeugd is. Het was oen heidcnsch wijsgeer, die de woorden sprak: „Wie de jeugd hoeft, heeft dc toekomst''. En zouden wij, Katho ieken, m dit besef tc kort schieten? Dit verhoede God. Daarvoor heeft de Kerk, die gemeenschap door Christus gesticht, reeds te veel gedaan voor ée jeugd. Spreker had nog een reden, om bang te zijn voor de toekomst: immers het vertrok van Kapelaan de Korte zou ongetwijfeld een leegte veroorzaken. Vandaar sprekers beroep op de parochianen. Nu is steun, krachtige steun dubbel noortig. Volendammcrs, beseft het wc-1. Van allo goede werken en instellingen, staat het jeugdwerk aan de spits. Ouders, die wel eens klaagt over de snelle verandering, welke bij uw hinderen in den naschooltijd opiree-dt, beseft g« wel uw plicht om te zorgen, dat die verandering ten goede plaats grijpe? Gij, die «enigszins meer met aardsche goederen ge zegend zijl, beseft ge wel de groote verant woordelijkheid, die deswege op u rust? Het is een bekend feit, hoe inderdaad goed en voor edele gevoe'ens ontvankelijk, het jonge volkje, vooral liier te Volendam, is en zoudt gij, Vo- tendammers, van die bijzonder gunstige ge steltenis geen profijt trekken? Hei ware een verzuim, dat u zeer euvel geduid zou worden door Hem, di'' sprak: „Laat de kleinen tot Mij komen," Want ge hebt den plicht, die kleinen tot Hem te brengen. Gij zpirdt in schuld staan bij Hem, Die ook nog gezegd heeft: „Wee hem, die één onzer kleinen ergernis geeft!" Want ge hebt den plicht hen voor ergernis te behoeden Het is de groote verdienste van onzen schei denden kapalaan, dit patronaat gesticht te hebben. Het is zijn laatste wensch, dat dit jeugdwerk tot vollen bloei gebracht worde. Velendammers, zoudt ge den laatsten wensch van uw scheidenden kapelaan, dien ge zoo uoodc ziet ver'rekken, niet inwilligen? Z.Eerw., dóe te ontroerd was, om veel te roggen, dankte allen en vroeg aan den voor- gaanden spreker, of hij om zijn kindertjes den ken wilde. De jongens sprak Z.Eerw. hartelijk toe cn vroeg hun trouw te blijven aan zijn lessen cn raadgevingen, waarna Z.Eerw. van teder persoonfiik afscheid nam. WIE VERMIST EEN DAMESRUWTBL? Hedennacht om half drie werd te Heem stede aangehouden oen te Amsterdam wo nend persoon, die oen dames rijwiel hij zich had. Vrij zeker is <Mt van tdief.Ua,1> afkomstig. Aangifte van vermissing word rot heden nog niet gedaan. Het rijwiel is gemerk Royal Hunter" no. 40378. cn voorzien van licht bruine, leeren, 'handwarmers cn haarslan- taani. Ieder die inlichtingen hieromtrent kan verstrekken wordt verzocht, zich bij dc politic te Heeswatere te vervoegen. HENGELO. 14 Jan. Bij de Heemaf is met ingang van 15 Febr. 10 pet. loonsverlaging aangekondigd. ROTTERDAM. 14 Jan. Zaaterda#iacht is uit Utrecht de motorboot „Wilhelmina" in dc haven tc Rotterdam aangekomen. Do boot was geladen met kisten, waarin 6 bussen ben zine in. tolanl ongeveer 30.000 liter. Heden morgen om kwart over 7 begaf de 20 jarige dek knecht G. v. <1. Linden, wonende toV'nar- dingen, zich naar de machinekamer met een petroleumlamp, om de motor voor te warmen. Waarschijnlijk hebben in de machinekamer benzine-dampen gehangen, want nauwelijks was do knecht beneden of met een geweldigen slag had een explosie plaats. De benzinedamp sloeg om en tusschen de lading m en onl- p'ofte met het gevolg, (fat een ijzeren schot, dat de lading scheidde van de kajuit, waarin de schipper A. M., diens stouw en een half jarig dochtertje te bed jagen, geheel werd weggeslagen. De schipper en zijn stouw wer den uit hun kooi geslingerd. Zo kwamen te recht onder de ijzeren plaat en werden geheel verbrijzeld. De geneeskundige dienst, die di rect ter plaatse was, vervoerde beiden naar het Ziekenhuis, waar zij reeds bleken te zijn over leden. Het kindje kwiam er met enkele lichte schrammen af. Door do ontploffing was in de machinekamer brand onisiaan en ook de dek- knecht geraakte in brand. Deze had echter de tegenwoordigheid van geest naar het dek te vluchten en over boord te springen. Door eeni ge omstanders werd hij spoedig aan wal ge haald. Hij h.-d brandwonden aan handen en mg. Hij werd in het Ziekenhuis opgenomen. Het vuur werd door de brandweer gebluscht. Onze correspondent uit Rome seint ons: Z. H. de Paus deelde aan Mgr. Heylen, bisschop van Namen, die te Rome vertoeft, mede, dat Z. H. tot Zijn legaat op het Eucha ristisch congres te Amsterdam benoemd heeft, Z. Eminentie, kardinaal W. H. Van Rossum. In „De Tijd" doet een beursman het vol gende opmerken: Voor eenige jaren heb i'k eens ergens uit gerekend gezien, dat van een groote stede lijke prenrieleening, ik meen die van Rotter dam, zooveel uitgelote stukken ook met hooge prijzen niet zijn ingewisseld, dat in 't eind de Gemeente, ais zij Hat niet afge haalde bedrag behoorlijk financiert, een ka pitaal zal overhouden, ongeveer gelijk aan de geheele oorspronkelijke Jeenmgssom. Thans kan men weer lezen, dat de ge meente 's-Gravenhage verlegen zit met een lange lijst uitgelote en niet ter aflossing aangeboden obligaties, rentende 3H, 4, 4li. 5, 514 en 6 pCl., welke rente natuurlijk niet meer wordt uitgekeerd na den dag, voor af lossing bestemd. De gezamenlijke stukken zijn afkomstig van leeningen, gesloten in de laren 1886 tot 1921 en vertegenwoordigen, gerekend iegen 1000 per stuk, een waarde van meer dan anderhalven ion, welk bedrag door de hou ders dus goedsmoeds of uit onachtzaamheid in handen der gemeente wordt 'gelaten. Tenzij de stukken zijn zoekgeraakt of wer den vernietigd, wat heel dikwijls het geval is, zoodat ze nooit zullen worden uitbetaald en tenslotte automatisch aan de schul- denares blijven, met al Is rente van het geld, dat voor de uitbetaling jarenlang beschik baar moest blijven en daarvoor op de be grootingen is uitgetrokken. Het zou wel eens do uoe tc loonen, na tc gaan, hoeveel kapitaal er i't ons land tut han den van geldschieters vliegf. om er nooit weer in terug te keeren. Ik geloof, dat zoo'n algemeene Restantenlijst heel wat ver bazing zou wekken over het r.ut van leenin gen op langen termijn..., voor de openbare lichamen. 14 JANUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN ip. billioen) PARIJS 0 0603ri 12.42 0.060'/, 12.15 BRUSSEL 11.34 j 10 07 WEEN EN 0.377s, LONDEN 11.39 11.42 STOCKHOLM. 70.20 KOPENHAGEN. 46.50 CHRISTIANS 38.15 BAZEL 46.21 NEW-YORK 2.67l/a 2.67*1, ROME 16.66 V, PASTOOR A. VAN AALST. De Zeereerw. heer A. van Aalst, pastoor te Deemster, is van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. Naar de Tel. verneemt, is aap de onder scheidene kantoren van den post- en tele graafdienst opgaaf verzocht varr de ambte naren die daar werkzaam zijn en die naar het oordeel van het hoofd van den dienst ge schikt worden geacht voor den dienst van het centrale girokantoor in Den Haag. Het zou in de bedoeling liggen, deze ambtenaren in de plaats te stellen van het thans aan het girokantoor werkzame tijdelijke personeel. Tevens zou deze maatregel mogelijk de af vloeiing van vaste ambtenaren bij posterijen en telegrafie kunnen voorkomen? PLUIMVEETENTOONSTELLING TE ASSEN. Tc Assen werd Vrijdagmiddag door den boer E. Schrage de nationale pluimveeien- toonstelling van hoenders, watervogels, dui ven eu konijnen geopend. Er zijn voor deze tentoonstelling, die gehouden wordt tot en met 13 Januari, 718 inzendingen, waaronder 200 hoenders, 124 konijnen, 233 sier dieren, 191 postduiven; verder zijn er 7 stands. Voor deze ten loon stelling werden 4 zilveren wissel- bekers en vele medaiijes beschikbaar gesteld- KONINKLIJK BEZOEK AAN „AVI-. CULTURA" IN DEN HAAG. Maandagmorgen te half twaalf heeft dc koningin een bezoek gebracht aan de Pluim veetentoonstelling „Avicuitura in den Die rentuin. De Koningin werd ontvangen dcor den voorzitter der vereeniging, G. J. A. A. baron van Heemstra, en rondgeleid door den secretaris en leider der tentoonstelling den heer M. J. Visser. R.K. VEREENIGING VAN WERKGE VERS IN DE METAALNIJVERHEID. Viering Eerste Lustrum In de eerste-lustrumvergadering van de R. K. Vereeniging van Werkgeversrin de Me taalnijverheid te houden op 17 Januari a.s. in de Industrieele Club te Amsterdam cm>2 uur n.m. zal behalve Pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M. uit Maastricht nog als spre ker optreden de heer ir. Jos. M. Kneppers, Den Haag over: „Het administratief-tech- nisch element in de economische reconstruc tie." AaBSTERaAlfifflSCME B&UKS MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden: vaster. V. K. i HEDEN b% Nederland 1919 91»/8 90'/„ Nederland 1923 99 997. Oude Vaart 103 dito Gein Eigendom 87'/, 887, Mij „Nederland" 149'/, 150 Scheepvaart-Unie 125 1257 Rotlerd Lloyd 128 Ho'l. Llovd 15 157a Paketvaart 128'/, 13 Oude Boot 77«/f 1 Holl. Sloomboof 33"/,, 337, H V. A. 490'/, 4987, Java Cultuur 3337, Jurgcns gew. 73'/, 74 Koloniale Bank 186'/. 1897. Indische Bank 1 -77, 129 CerL Handel Mij. 127'/, »317, Kesc. dito 1267, Phoenix. 84'/. Geconsolideerde 1827, 19877 Kon. Olie 4197 4347, U. S. Steel 1057. Marine comm. 9u/u 10 Vorstenlanden 184'/, 1687, Actions id. 187 i90 Poerworedjo 113'/ H67, Oude Deli t 320»/, 3z3 Senembah i 2837 233 Deli Balavia 321'/, 324 Amsterdam Rubber 151'/ 1547, Serhadjadi 225 2,5 s'Ilau 1147 U47, Wai Sumalra' 1277. 1287, Dordlsche Potr 406 402 Southern Rails 437. 437, Union 14I'/4 1407. 4nacond» 837, 83 iWabash 137, 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2